gnome-control-center - en to uk translation catalogue (1965 entries)

en: App is not sandboxed
uk: Програма не працює у пісочниці

en: System Bus
uk: Системна шина

en: Full access
uk: Повний доступ

en: Session Bus
uk: Шина сеансів

en: Devices
uk: Пристрої

en: Full access to /dev
uk: Повний доступ до /dev

en: Network
uk: Мережа

en: Has network access
uk: Має доступ до мережі

en: Home
uk: Домівка

en: Read-only
uk: Лише читання

en: File System
uk: Файлова система

en: Settings
uk: Параметри

en: Can change settings
uk: Може змінювати налаштування

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
uk: <b>%s</b> надіслано запит щодо доступу до вказаних нижче ресурсів системи. Щоб припинити цей доступ, програму слід вилучити.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
uk[0]: %u тип файлів і посилань, які може відкривати програма
uk[1]: %u типи файлів і посилань, які може відкривати програма
uk[2]: %u типів файлів і посилань, які може відкривати програма
uk[3]: %u тип файлів і посилань, які може відкривати програма

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
uk: <b>%s</b> використовується для відкриття файлів і посилань таких типів.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
uk: Використано %s місця на диску

en: Apps
uk: Програми

en: Search apps
uk: Шукати серед програм

en: _Default Apps
uk: _Типові програми

en: No Apps Found
uk: Не знайдено жодної програми

en: _Find in Software
uk: З_найти у «Програмах»

en: Default Apps
uk: Типові програми

en: Removable Media
uk: Змінний носій

en: Automat_ically Launch Apps
uk: _Автоматично запускати програми

en: Start apps when media is connected or inserted
uk: Запускати програми при з'єднанні або вставлянні носія даних

en: App Settings
uk: Параметри програми

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
uk: Параметри програми не може бути повністю застосовано примусово для програм, які не запущено у пісочниці. Ці програми можуть використовувати права доступу, які не показано.

en: _Open
uk: _Відкрити

en: App _Details
uk: П_одробиці щодо програми

en: Permissions
uk: Права доступу

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
uk: П_ошук

en: Receive system searches and send results
uk: Отримання сигналів системи про пошук і надсилання результатів

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
uk: Вимкнено

en: _Notifications
uk: _Сповіщення

en: Show system notifications
uk: Показ сповіщень системи

en: _Run in Background
uk: _Запустити на фоні

en: Allow activity when the app is closed
uk: Дозвіл на виконання дій, якщо вікно програми закрито

en: Scr_eenshots
uk: З_німки екрана

en: Take pictures of the screen at any time
uk: Створення знімків екрана у будь-який момент

en: Change _Wallpaper
uk: Змінити _фонове зображення

en: Change the desktop wallpaper
uk: Зміна фонового зображення стільниці

en: So_unds
uk: Зв_уки

en: Reproduce sounds
uk: Відтворення звукових даних

en: _Inhibit Shortcuts
uk: За_борона використання скорочень

en: Block standard keyboard shortcuts
uk: Блокування стандартних клавіатурних скорочень

en: Camera
uk: Камера

en: Take pictures with the camera
uk: Створення знімків за допомогою камери

en: C_amera
uk: _Камера

en: _Microphone
uk: _Мікрофон

en: Record audio with the microphone
uk: Запис звукових даних за допомогою мікрофона

en: _Location Services
uk: Служби _розташування

en: Access device location data
uk: Доступ до даних пристрою щодо місця перебування

en: Re_quired Access
uk: Ба_жаний доступ

en: System access that is required by the app
uk: Рівень доступу до системи, який потрібен програмі

en: General
uk: Загальне

en: _File &amp; Link Associations
uk: Прив'язка файлів та посилань до програм

en: S_torage
uk: С_ховище даних

en: Required Access
uk: Бажаний доступ

en: File & Link Associations
uk: Прив'язка файлів та посилань до програм

en: File Types
uk: Типи файлів

en: Link Types
uk: Типи посилань

en: _Reset
uk: С_кинути

en: Storage
uk: Сховище даних

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
uk: Обсяг дискового простору, що займає ця програма разом зі своїми даними і кешем

en: App
uk: Програма

en: Data
uk: Дані

en: Cache
uk: Кеш

en: <b>Total</b>
uk: <b>Загалом</b>

en: _Clear Cache
uk: _Очистити кеш

en: _Web
uk: _Інтернет

en: _Mail
uk: _Пошта

en: _Calendar
uk: _Календар

en: M_usic
uk: М_узика

en: _Video
uk: _Відеозаписи

en: _Photos
uk: _Фотографії

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
uk: Ви_клики

en: Ask what to do
uk: Питати, що робити

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Open folder
uk: Відкрити теку

en: Select an app for audio CDs
uk: Вибрати програму для звукових CD

en: Select an app for video DVDs
uk: Вибрати програму для відео DVD

en: Select an app to run when a music player is connected
uk: Вибрати програму для запуску, коли музичний програвач під'єднано

en: Select an app to run when a camera is connected
uk: Вибрати програму для запуску, коли камеру під'єднано

en: Select an app for software CDs
uk: Вибрати програму для програмного CD

en: Windows software
uk: Програми Windows

en: CD _Audio
uk: _Аудіо КД

en: _DVD Video
uk: _Відео DVD

en: Music Pla_yer
uk: _Музичний програвач

en: P_hotos
uk: _Фотографії

en: Sof_tware
uk: _Програми

en: _Other Media
uk: _Інший носій

en: Select how other media should be handled
uk: Виберіть, як варто опрацьовувати інші носії

en: Other Media
uk: Інший носій

en: _Type
uk: _Тип

en: _Action
uk: Д_ія

en: Add user accounts and change passwords
uk: Додавати облікові записи користувачів та змінювати паролі

en: Play and record sound
uk: Відтворювати й записувати звук

en: Play audio
uk: Відтворити звук

en: Record audio
uk: Записати звук

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
uk: Виявляти мережеві пристрої за допомогою mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
uk: Отримувати безпосередній доступ до устаткування bluetooth

en: Use bluetooth devices
uk: Використовувати пристрої bluetooth

en: Use your camera
uk: Використовувати вашу камеру

en: Print documents
uk: Друкувати документи

en: Use any connected joystick
uk: Використовувати будь-який під'єднаний джойстик

en: Allow connecting to the Docker service
uk: Дозволити з'єднання до служби Docker

en: Configure network firewall
uk: Налаштувати мережевий екран

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
uk: Встановити і використовувати привілейовані файлові системи FUSE

en: Update firmware on this device
uk: Оновлення мікропрограми на цьому пристрої

en: Access hardware information
uk: Доступ до інформації про апаратне забезпечення

en: Provide entropy to hardware random number generator
uk: Забезпечувати ентропію для апаратного генератора випадкових чисел

en: Use hardware-generated random numbers
uk: Використовувати випадкові числа апаратного генератора

en: Access files in your home folder
uk: Доступ до файлів у вашій домашній теці

en: Access libvirt service
uk: Доступ до служби libvirt

en: Change system language and region settings
uk: Зміна системної мови та регіональних налаштувань

en: Change location settings and providers
uk: Зміна налаштувань розташування та постачальників

en: Access your location
uk: Доступ до місця розташування

en: Read system and application logs
uk: Читання журналів системи та програм

en: Access LXD service
uk: Доступ до служби LXD

en: Use and configure modems
uk: Використання і налаштування модемів

en: Read system mount information and disk quotas
uk: Читання відомостей про монтування та дискові квоти

en: Control music and video players
uk: Керування програвачами музики та відео

en: Change low-level network settings
uk: Зміна низькорівневих налаштувань мережі

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
uk: Доступ до служби NetworkManager для читання та зміни налаштувань мережі

en: Read access to network settings
uk: Доступ до читання налаштувань мережі

en: Change network settings
uk: Зміна налаштувань мережі

en: Read network settings
uk: Читання налаштувань мережі

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
uk: Доступ до служби ofono для читання та зміни мережевих параметрів для мобільних телефонів

en: Control Open vSwitch hardware
uk: Керування обладнанням Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
uk: Читання з CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
uk: Читання, додавання, зміна чи вилучення збережених паролів

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
uk: Доступ до обладнання pppd та ppp для налаштування з'єднань за протоколом Point-to-Point

en: Pause or end any process on the system
uk: Призупинення чи вимкнення будь-якого процесу в системі

en: Access USB hardware directly
uk: Прямий доступ до обладнання USB

en: Read/write files on removable storage devices
uk: Читання/запис файлів на знімних носіях

en: Prevent screen sleep/lock
uk: Запобігання блокуванню/переходу в режим очікування для екрану

en: Access serial port hardware
uk: Доступ до обладнання послідовного порту

en: Restart or power off the device
uk: Перезапуск чи вимкнення пристрою

en: Install, remove and configure software
uk: Встановлення, вилучення, налаштування програмного забезпечення

en: Access Storage Framework service
uk: Доступ до служби Storage Framework

en: Read process and system information
uk: Читання відомостей про процеси та систему

en: Monitor and control any running program
uk: Моніторинг та керування будь-якою виконуваною програмою

en: Change the date and time
uk: Змінити дату та час

en: Change time server settings
uk: Зміна налаштувань сервера часу

en: Change the time zone
uk: Змінити часовий пояс

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
uk: Доступ до служби UDisks2 для налаштування дисків та знімних носіїв

en: Access energy usage data
uk: Доступ до даних про використання енергії

en: Read/write access to U2F devices exposed
uk: Доступ до читання й запису для впливових пристроїв U2F

en: Control various app permissions and settings
uk: Керування різними дозволами й налаштуваннями програм

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
uk: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;програма;флетпак;права;доступ;параметр;налаштування;типовий;бажаний;носій;автозапуск;кд;компакт;диск;дівіді;юесбі;звук;відео;диск;портативний;пристрій;система;

en: Remove Background
uk: Вилучення тла

en: Select a picture
uk: Виберіть зображення

en: multiple sizes
uk: декілька розмірів

en: No Desktop Background
uk: Без тла стільниці

en: Current background
uk: Поточне тло

en: Style
uk: Стиль

en: _Default
uk: _Типово

en: Da_rk
uk: Т_емна

en: Background
uk: Тло

en: _Add Picture…
uk: Додати зо_браження…

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Change your background image or the UI colors
uk: Змінити зображення тла або кольори інтерфейсу користувача

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
uk: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;Тло;Фон;Шпалери;Екран;Стільниця;Стиль;Світлий;Світла;Темний;Темна;Вигляд;

en: Enable
uk: Увімкнути

en: No Bluetooth Found
uk: Немає знайдено жодного Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
uk: Приєднайте адаптер, щоб скористатися Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
uk: Bluetooth вимкнено

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
uk: Увімкніть, щоб під'єднати пристрої та одержати файли

en: Airplane Mode is On
uk: Режим польоту ввімкнено

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
uk: Bluetooth вимкнено, коли режим польоту ввімкнено

en: _Turn Off Airplane Mode
uk: Ви_мкнути режим польоту

en: Hardware Airplane Mode is On
uk: Апаратний режим польоту ввімкнено

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
uk: Вимкніть режим польоту, щоб увімкнути Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
uk: Увімкнути або вимкнути з'єднання з пристроєм через Bluetooth

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
uk: оприлюднення;поділитись;блютуз;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
uk: Розмістіть ваш калібрувальний пристрій поверх квадрату й натисніть «Запустити»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
uk: Перемістіть ваш калібрувальний пристрій на відповідну позицію та натисніть «Далі»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
uk: Перемістіть ваш калібрувальний пристрій на позицію поверхні та натисніть «Далі»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
uk: Закрити кришку ноутбука

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
uk: Виникла внутрішня помилка й роботу неможливо відновити.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
uk: Не встановлено засоби для калібрування.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
uk: Профіль неможливо породити.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
uk: Відмітка білого для цілі недоступна.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
uk: Завершено!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
uk: Помилка калібрування!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
uk: Можете витягнути калібрувальний пристрій.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
uk: Не чіпайте калібрувальний пристрій поки він працює

en: Display Calibration
uk: Калібрування екрана

en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: This starts the calibration process
en: _Start
uk: _Запустити

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
uk: _Відновити

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
uk: _Завершити

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
uk: Екран ноутбука

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
uk: Вбудована камера

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
uk: Монітор %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
uk: Сканер %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
uk: Камера %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
uk: Принтер %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
uk: Камера %s

en: Enable color management for %s
uk: Увімкнути керування кольорами для %s

en: Show color profiles for %s
uk: Показати профілі кольорів для %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
uk: Нескалібровано

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
uk: Типовий:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
uk: Простір кольорів:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
uk: Тестовий профіль:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
uk: Виберіть файл профілю ICC

en: Import
uk: Імпортувати

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
uk: Підтримувані профілі ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
uk: Усі файли

en: Screen
uk: Екран

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
uk: Зберегти профіль

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
uk: Створити профіль кольорів для вибраного пристрою

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
uk: Інструмент міри не виявлено. Будь ласка, перевірте, чи це ввімкнено й правильно з'єднано.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
uk: Інструмент міри не підтримує профілювання принтерів.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
uk: Цей тип пристрою не підтримується.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
uk: Дізнатись більше

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
uk: Кожен пристрій потребує оновлення профілю кольорів для керування кольорами. %s

en: Screen Calibration
uk: Калібрування екрана

en: Calibration Quality
uk: Якість калібрування

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
uk: Калібрування створить профіль, який ви можете для керування кольорами на вашому екрані. Чим довше проходить калібрування, тим краща якість профілю кольорів.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
uk: Не можна використовувати комп'ютер під час калібрування.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
uk: Якість

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
uk: Приблизна тривалість

en: Calibration Device
uk: Калібрувальний пристрій

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
uk: Виберіть сенсорний пристрій для калібрування.

en: Display Type
uk: Тип екрана

en: Select the type of display that is connected.
uk: Виберіть тип екрана, що під'єднано.

en: Profile Whitepoint
uk: Профіль відмітки білого

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
uk: Виберіть відмітку білого екрана. Більшість екранів слід відкалібрувати до освітлювача D65.

en: Display Brightness
uk: Яскравість екрана

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
uk: Вкажіть яскравість екрана, яка типова для вас. Керування кольором буде найточніше саме для цього рівня яскравості.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
uk: Як варіант, можете використовувати рівень яскравості з інших профілів для цього пристрою.

en: Profile Name
uk: Назва профілю:

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
uk: Можете використовувати профіль кольорів на різних комп'ютерах, або навіть створити профілі для різних умов освітлення.

en: Profile Name:
uk: Назва профілю:

en: Summary
uk: Підсумок

en: Profile successfully created!
uk: Профіль успішно створено!

en: Copy profile
uk: Скопіювати профіль

en: Requires writable media
uk: Вимагає пристрій, на який можна записувати

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
uk: Ці інструкції про використання профілів на системах <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> можуть стати в пригоді.

en: Add Profile
uk: Додати профіль

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
uk: Виявлено проблему. Профіль може не працювати правильно. <a href="">Показати подробиці.</a>

en: _Import File…
uk: _Імпортувати файл…

en: _Add
uk: _Додати

en: _Set for all users
uk: _Вказати для всіх користувачів

en: Set this profile for all users on this computer
uk: Встановити цей профіль для всіх користувачів цього комп'ютера

en: _Enable
uk: _Увімкнути

en: _Add profile
uk: _Додати профіль

en: _Calibrate…
uk: _Калібрувати…

en: Calibrate the device
uk: Калібрувати пристрій

en: _Remove profile
uk: _Вилучити профіль

en: _View details
uk: _Переглянути подробиці

en: Unable to detect any devices that can be color managed
uk: Неможливо виявити пристрій, на якому можна керувати кольорами

en: LCD
uk: Рідкокристалічний

en: LED
uk: Індикатор LED

en: CRT
uk: Електронна трубка

en: Projector
uk: Проєктор

en: Plasma
uk: Плазма

en: LCD (CCFL backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
uk: Рідкокристалічний (підсвічування білий LED)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
uk: Широка палітра LCD (підсвічування CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
uk: Широка палітра LCD (підсвічування RGB LED)

[ctx: Calibration quality]
en: High
uk: Висока

en: 40 minutes
uk: 40 хвилин

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
uk: Середня

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

[ctx: Calibration quality]
en: Low
uk: Низька

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: Native to display
uk: Рідний для показу

en: D50 (Printing and publishing)
uk: D50 (друкування й публікування)

en: D65 (Photography and graphics)
uk: D65 (фотографії і графіки)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
uk: Стандартний простір

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
uk: Тестовий профіль

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
uk: Автоматично

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
uk: Низька якість

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
uk: Середня якість

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
uk: Висока якість

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
uk: Типовий RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
uk: Типовий CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
uk: Типовий сірий

en: Vendor supplied factory calibration data
uk: Виробник надав фабричні калібрувальні дані

en: Full-screen display correction not possible with this profile
uk: Повноекранний зв'язок неможливий з цим профілем

en: This profile may no longer be accurate
uk: Цей профіль може бути неточним

en: Color
uk: Колір

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
uk: Відкалібрувати кольори таких пристроїв, як екрани, камери і принтери

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
uk: Колір;ICC;Профіль;Калібрування;Принтер;Екран;

en: Other…
uk: Інше…

en: Select Language
uk: Виберіть мову

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Language or country
uk: Мова або країна

en: No languages found
uk: Не знайдено мов

en: More…
uk: Більше…

en: More Information
uk: Докладніше

en: Error: some settings cannot be unlocked
uk: Помилка: деякі параметри не може бути розблоковано

en: Unlock to Change Settings
uk: Розблокуйте, щоб змінити налаштування

en: _Unlock…
uk: _Розблокувати…

en: Increment Hour
uk: Збільшити на годину

en: Increment Minute
uk: Збільшити на хвилину

en: Time
uk: Час

en: Decrement Hour
uk: Зменшити на годину

en: Decrement Minute
uk: Зменшити на хвилину

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Учора

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
uk: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
uk: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %i години
uk[2]: %d годин
uk[3]: %d година

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин
uk[3]: %d хвилина

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд
uk[3]: %d секунда

note: 0 seconds
en: 0 seconds
uk: 0 секунд

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
uk: Хот-спот

en: On
uk: Увімкнено

en: Off
uk: Вимкнено

en: Apply Changes?
uk: Застосувати зміни?

en: Changes Cannot be Applied
uk: Не вдалося застосувати зміни

en: This could be due to hardware limitations.
uk: Причиною можуть бути апаратні обмеження.

en: Displays
uk: Дисплеї

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: Display Settings Disabled
uk: Параметри дисплея вимкнено

en: Multiple Displays
uk: Декілька дисплеїв

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
uk: З'_єднати

en: _Mirror
uk: _Віддзеркалити

en: Contains top bar and Activities
uk: Містить верхню панель та меню «Діяльність»

en: _Primary Display
uk: _Основний дисплей

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
uk: _Нічний режим

en: Night Light
uk: Нічне світло

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
uk: Альбомна

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
uk: Портретна праворуч

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
uk: Портретна ліворуч

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
uk: Альбомна перевернута

en: %.2lf Hz
uk: %.2lf Гц

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
uk: Змінна (%d–%.2lf Гц)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
uk: Змінна (до %.2lf Гц)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
uk: _Орієнтація

[ctx: display setting]
en: _Resolution
uk: _Роздільна здатність

en: R_efresh Rate
uk: _Частота оновлення

en: _Variable Refresh Rate
uk: З_мінна частота оновлення

en: Re_fresh Rate
uk: _Частота оновлення

en: Adjust for _TV
uk: Підкоригувати для те_лебачення

[ctx: display setting]
en: _Scale
uk: Мас_штабувати

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
uk: Нічний режим не може бути використано з віртуальної машини.

en: Night Light Unavailable
uk: «Нічне світло» недоступне

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
uk: Це може бути результатом використаного драйвера до графічної картки або використання стільниці у віддаленому режимі

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
uk: Тимчасово вимкнено до завтра

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
uk: Перезапустити фільтр

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
uk: Нічне світло робить колір екрана теплішим. Це дозволяє запобігти примружуванню очей і сонливості.

en: _Schedule
uk: _Розклад

en: Sunset to Sunrise
uk: Від заходу до світанку

en: Manual Schedule
uk: Власний розклад

en: _Times
uk: _Часові позначки

en: From
uk: З

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: To
uk: По

en: _Color Temperature
uk: _Температура кольорів

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
uk: Використати нічний режим і змінити використання під'єднаних моніторів та проєкторів

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
uk: Панель;Проєктори;xrandr;Екран;Роздільність;Оновлення;Монітор;Нічне;Світло;Синій;redshift;колір;захід;світанок;

en: Sound and Media
uk: Звук та відео

en: Volume mute/unmute
uk: Вимикання/вмикання звуку

en: Volume down
uk: Тихіше

en: Volume up
uk: Гучніше

en: Microphone mute/unmute
uk: Вимикання/вмикання мікрофона

en: Launch media player
uk: Запустити програвач

en: Play (or play/pause)
uk: Грати (або грати/зупинити)

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Eject
uk: Витягнути

en: Typing
uk: Набирання

en: Switch to next input source
uk: Перемкнутись до наступного джерела введення

en: Switch to previous input source
uk: Перемкнутись до попереднього джерела введення

en: Launchers
uk: Пускач

en: Launch help browser
uk: Запустити переглядача довідки

en: Launch calculator
uk: Запустити калькулятор

en: Launch email client
uk: Запустити поштовий клієнт

en: Launch web browser
uk: Запустити переглядача тенет

en: Home folder
uk: Домівка

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
uk: Пошук

[ctx: keybinding]
en: Search
uk: Пошук

en: System
uk: Система

en: Log out
uk: Вийти

en: Lock screen
uk: Заблокувати екран

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Turn zoom on or off
uk: Вимкнути або ввімкнути масштаб

en: Zoom in
uk: Наблизити

en: Zoom out
uk: Віддалити

en: Turn screen reader on or off
uk: Увімкнути або вимкнути читач екрана

en: Turn on-screen keyboard on or off
uk: Увімкнути або вимкнути екранну клавіатуру

en: Increase text size
uk: Збільшити розмір тексту

en: Decrease text size
uk: Зменшити розмір тексту

en: High contrast on or off
uk: Увімкнути або вимкнути високий контраст

en: No input sources found
uk: Не знайдено жодного джерела введення

[ctx: Input Source]
en: Other
uk: Інше

en: Add Input Source
uk: Додати джерело введення

en: Input methods can’t be used on the login screen
uk: Способи введення неможливо використовувати у вікні входу

en: No input source selected
uk: Не вибрано жодного джерела введення

en: _Add Input Source…
uk: _Додати джерело введення…

en: View More
uk: Докладніше

en: Move Up
uk: Перемістити вгору

en: Move Down
uk: Пересунути вниз

en: Preferences
uk: Параметри

en: View Keyboard Layout
uk: Переглянути розкладку клавіатури

en: Remove
uk: Вилучити

en: Custom Shortcuts
uk: Власне скорочення

en: Alternate Characters Key
uk: Клавіша альтернативних символів

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
uk: Клавіша альтернативних символів може використовуватися для уведення додаткових символів. Вони інколи зображені на кнопках клавіатури як третій варіант.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
uk: Ліва Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
uk: Права Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
uk: Ліва Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
uk: Права Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
uk: Клавіша меню

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
uk: Права Ctrl

en: Compose Key
uk: Скомпонувати клавіші

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
uk: Клавіша компонування дозволяє вводити велику кількість символів Щоб скористатися нею, натисніть клавішу складання, а потім послідовність символів. Наприклад, якщо за клавішею складання йтиме <b>C</b> і <b>o</b> буде виведено <b>©</b>, натиснувши <b>a</b>, за яким слідує <b>'</b>, отримаємо <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
uk: Ліва клавіша Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
uk: Джерела введення можна перемикати за допомогою клавіатурного скорочення %s.
    Змінити скорочення можна у параметрах клавіатурних скорочень.

en: Input Sources
uk: Джерела введення

en: Includes keyboard layouts and input methods
uk: Включно із розкладками клавіатури та способами введення

en: Input Source Switching
uk: Перемикання джерел введення

en: Use the _same source for all windows
uk: Використовувати _однакові джерела для всіх вікон

en: Switch input sources _individually for each window
uk: Перемикати джерела введення _окремо для кожного з вікон

en: Special Character Entry
uk: Введення спеціальних символів

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
uk: Способи введення символів та варіантів літер за допомогою клавіатури

en: A_lternate Characters Key
uk: Клавіша ал_ьтернативних символів

en: _Compose Key
uk: _Клавіша компонування

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: _View and Customize Shortcuts
uk: П_ерегляд і налаштовування скорочень

en: Reset All Shortcuts?
uk: Скинути всі скорочення?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
uk: Усі зміни до клавіатурних скорочень буде втрачено.

en: _Reset All
uk: С_касувати всі зміни

en: Search shortcuts
uk: Скорочення пошуку

en: Search Shortcuts
uk: Скорочення пошуку

en: _Reset All…
uk: С_касувати всі зміни…

en: No keyboard shortcut found
uk: Не знайдено клавіатурного скорочення

en: Try a different search
uk: Спробуйте пошукати по-інакшому

en: Add Custom Shortcuts
uk: Додати нетипові скорочення

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
uk: Налаштувати нетипові клавіатурні скорочення для запуску програм, скриптів тощо

en: _Add Shortcut…
uk: _Додати скорочення…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
uk: <b>%s</b> вже використовується для %s. Якщо застосувати, сполучення для %s буде вимкнено

en: Enter the new shortcut
uk: Уведіть нове скорочення

en: Set Custom Shortcut
uk: Встановити своє скорочення

en: Set Shortcut
uk: Встановити скорочення

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
uk: Уведіть нове сполучення для зміни <b>%s</b>.

en: Add Custom Shortcut
uk: Додати своє скорочення

en: _Remove
uk: Ви_лучити

en: Re_place
uk: За_мінити

en: _Set
uk: _Встановити

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
uk: Натисніть Esc, щоб скасувати, або Backspace, щоб вимкнути комбінації клавіш

en: Reset
uk: Скинути

en: Name
uk: Назва

en: Command
uk: Команда

en: Shortcut
uk: Скорочення

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
uk: Немає

en: _Set Shortcut…
uk: В_казати скорочення…

en: %d modified | %d modified
uk[0]: %d змінене
uk[1]: %d змінених
uk[2]: %d змінених
uk[3]: %d змінене

en: Add a Shortcut
uk: Додати скорочення

en: Reset the shortcut to its default value
uk: Повернути скороченню типове значення

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
uk: Змінити клавіатурні скорочення і вказати параметри введення, розкладки клавіатури та джерела введення даних

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
uk: Комбінація;Робоча область;Вікно;Зміна розміру;Масштаб;Контраст;Введення;Джерело;Блокування;Том;скорочення;композиція;символ;Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;

en: _Mouse
uk: _Миша

en: Primary Button
uk: Основна кнопка

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
uk: Порядок фізичних кнопок на мишці чи сенсорних пристроях

en: _Left
uk: _Ліворуч

en: _Right
uk: _Праворуч

en: Mouse
uk: Миша

en: Po_inter Speed
uk: _Швидкість вказівника

en: Pointer Speed
uk: Покажчик швидкості

en: Slow
uk: Повільно

en: Fast
uk: Швидко

en: Mouse _Acceleration
uk: Прис_корення миші

en: Recommended for most users and applications
uk: Рекомендовано для більшості користувачів та програм

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
uk: Вимикання прискорення миші може зробити рухи швидшими та точнішими, але також може ускладнити користування мишею.

en: Scroll Direction
uk: Напрямок гортання

en: Tra_ditional
uk: _Традиційний

en: Scrolling moves the view
uk: Гортання переміщує перегляд.

en: _Natural
uk: _Природний

en: Scrolling moves the content
uk: Гортання переміщує вміст

en: Test _Settings
uk: Випробувати _параметри

en: Test Mouse and Touchpad Settings
uk: Перевірка параметрів миші та сенсорного пристрою

en: _Touchpad
uk: С_енсорний пристрій

en: T_ouchpad
uk: Се_нсорний пристрій

en: _Disable Touchpad While Typing
uk: Ви_микати сенсорний пристрій під час набирання тексту

en: Pointer speed
uk: Швидкість руху вказівника

en: Clicking
uk: Клацання

en: Secondary Click
uk: Друге клацання

en: Two Finger Push
uk: Штовхання двома пальцями

en: Push anywhere with 2 fingers
uk: Штовхання у будь-якому напрямку 2 пальцями

en: Corner Push
uk: Штовхання в куток

en: Push with a single finger in the corner
uk: Штовхання одним пальцем у куток

en: T_ap to Click
uk: _Натиск для клацання

en: Quickly touch the touchpad to click
uk: Швидке торкання сенсорної панелі для клацання

en: Scrolling
uk: Гортання

en: Scroll Method
uk: Спосіб гортання

en: T_wo Finger
uk: Дво_ма пальцями

en: Drag two fingers on the touchpad
uk: Перетягування двома пальцями на сенсорній панелі

en: _Edge
uk: _Край

en: Drag one finger on the edge
uk: Перетягування одним пальцем на край

en: T_raditional
uk: _Традиційний

en: Test Mouse & Touchpad
uk: Перевірка миші та сенсорного пристрою

en: Click Here
uk: Натисніть тут

en: Primary Click
uk: Основне клацання

en: Double Click
uk: Подвійне клацання

en: Mouse & Touchpad
uk: Миша та сенсорний пристрій

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
uk: Змінити чутливість вашої миші та сенсорного пристрою і вибрати руку

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
uk: Сенсор;Вказівник;Клік;Стукіт;Подвійний;Кнопка;Кулька;Прокрутити;

en: _Hot Corner
uk: _Гарячий кут

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
uk: Торкніться верхнього лівого кута, щоб відкрити огляд «Діяльності»

en: _Active Screen Edges
uk: _Активні краї екрана

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
uk: Перетягніть вікна до верхнього, лівого або правого країв екрана, щоб змінити їхній розмір

en: Workspaces
uk: Робочі простори

en: _Dynamic Workspaces
uk: _Динамічні робочі простори

en: Automatically removes empty workspaces
uk: Автоматично вилучає порожні робочі простори

en: _Fixed Number of Workspaces
uk: _Фіксована кількість робочих просторів

en: Specify a number of permanent workspaces
uk: Вкажіть кількість сталих робочих просторів

en: _Number of Workspaces
uk: _Кількість робочих просторів

en: Multi-Monitor
uk: Декілька моніторів

en: Workspaces on _primary display only
uk: Робочі простори _лише на основному дисплеї

en: Workspaces on all d_isplays
uk: Робочі простори на усіх д_исплеях

en: App Switching
uk: Перемикання програм

en: Include apps from all _workspaces
uk: Включити програми з усіх _робочих просторів

en: Include apps from the _current workspace only
uk: Включити лише програми з пото_чного робочого простору

en: Multitasking
uk: Багатозадачність

en: Manage preferences for productivity and multitasking
uk: Керування параметрами продуктивності та багатозадачності

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
uk: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;багатозадачність;задача;завдання;продуктивність;налаштовування;налаштування;стільниця;активний кут;робочі простори;

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Manual
uk: Вручну

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
uk: Проксі

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Network Proxy
uk: Проксі-сервер _мережі

en: C_onfiguration
uk: Н_алаштування

en: Con_figuration URL
uk: _Адреса налаштовування

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
uk: Якщо адресу налаштувань не буде надано, буде використано автоматичне виявлення проксі. Не рекомендуємо робити цього у ненадійних загальнодоступних мережах.

en: HTTP Proxy
uk: HTTP-проксі

en: URL
uk: Адреса

en: Port
uk: Порт

en: HTTP proxy port
uk: Порт проксі HTTP

en: HTTPS Proxy
uk: HTTPS-проксі

en: HTTPS proxy port
uk: Порт проксі HTTPS

en: FTP Proxy
uk: FTP-проксі

en: FTP proxy port
uk: Порт проксі FTP

en: SOCKS Host
uk: Вузол SOCKS

en: SOCKS host port
uk: Порт вузла SOCKS

en: Ignored Hosts
uk: Ігноровані вузли

en: Network Unavailable
uk: Немає доступу до мережі

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
uk: Сталася помилка, і мережею не можна скористатися.
    Подробиці щодо помилки: NetworkManager не запущено.

en: Add VPN
uk: Додати VPN

en: Not set up
uk: Не налаштовано

en: _Proxy
uk: _Проксі

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
uk: <b>Назва мережі</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
uk: <b>Пароль</b>: %s

en: Share Network
uk: Поділитися мережею

en: QR Code
uk: QR-код

en: Scan to Connect
uk: Скануйте, щоб з'єднатися

en: Insecure network (WEP)
uk: Незахищена мережа (WEP)

en: Secure network (WPA)
uk: Захищена мережа (WPA)

en: Secure network (WPA2)
uk: Захищена мережа (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
uk: Захищена мережа (WPA3)

en: Secure network
uk: Захищена мережа

en: Signal strength %d%%
uk: Потужність сигналу %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
uk: З'єднано

en: Network Options
uk: Параметри мережі

en: Forget Network
uk: Забути мережу

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
uk: Увімкнення хот-споту, призведе до від'єднання від %s і неможливості доступу до інтернету за допомогою Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
uk: Назва мережі не може бути порожньою

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
uk: Надто довга назва мережі

en: Must have a minimum of 8 characters
uk: Має містити не менше 8 символів

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
uk[0]: Має складатися з не більше за %d символу
uk[1]: Має складатися з не більше за %d символів
uk[2]: Має складатися з не більше за %d символів
uk[3]: Має складатися з не більше за %d символу

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
uk: Увімкнути точку доступу Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
uk: Точка доступу Wi-Fi надає змогу іншим користувачам використовувати ваше інтернет-з'єднання, створюючи мережу Wi-Fi, до якої вони можуть під'єднуватися. Для цього у вас має бути під'єднання до інтернету за допомогою джерела, відмінного від Wi-Fi.

en: Network Name
uk: Назва мережі

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
uk: Пароль

en: Generate Random Password
uk: Створити випадковий пароль

en: Autogenerate Password
uk: Автоматично створити пароль

en: _Turn On
uk: _Увімкнути

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
uk: Вимикання призведе до вимикання усіх пристроїв, які використовують хот-спот.

en: Turn Off Hotspot?
uk: Вимкнути точку доступу Wi-Fi?

en: _Turn Off
uk: _Вимкнути

en: Airplane Mode
uk: Режим польоту

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
uk: Вимикає Wi-Fi, Bluetooth та мобільну широкосмугову мережу

en: No Wi-Fi Adapter Found
uk: Жодного адаптера Wi-Fi не знайдено

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
uk: Впевніться, що адаптер Wi-Fi приєднано та увімкнено

en: Airplane Mode On
uk: Режим польоту увімкнено

en: Turn off to use Wi-Fi
uk: Вимкніть для використання Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
uk: Активна точка доступу Wi-Fi

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
uk: На мобільних пристроях можна сканувати штрих-код для встановлення з'єднання.

en: Turn Off Hotspot…
uk: Вимкнути точку доступу Wi-Fi…

en: Visible Networks
uk: Видимі мережі

en: Wi-Fi Unavailable
uk: Wi-Fi недоступний

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
uk: Сталася помилка, і Wi-Fi не можна скористатися.
    Подробиці щодо помилки: NetworkManager не запущено.

en: 802.1x _Security
uk: _Безпека 802.1x

en: _Name
uk: _Назва

en: Security
uk: Безпека

en: Identity
uk: Засвідчення

en: Preserve
uk: Зберегти

en: Permanent
uk: Постійна

en: Random
uk: Випадкова

en: Stable
uk: Стабільна

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
uk: Введена тут МАС-адреса буде використовуватися як апаратна адреса для пристрою мережі, на якому активовано це з'єднання. Ця функція відома як клонування або підробка MAC-адреси. Приклад: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
uk: Профіль %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
uk: Збережені параметри для «%s» буде остаточно вилучено. Це стосується паролів та усіх змінених параметрів мережі.

en: Forget Connection?
uk: Забути з'єднання?

en: Forget
uk: Забути

[ctx: Wifi security]
en: None
uk: Немає

en: Never
uk: Ніколи

en: %i day ago | %i days ago
uk[0]: %i день тому
uk[1]: %i дні тому
uk[2]: %i днів тому
uk[3]: %i день тому

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
uk: %d Мб/с (%1.1f ГГц)

en: %d Mb/s
uk: %d Мб/с

en: 2.4 GHz / 5 GHz
uk: 2.4 ГГц / 5 ГГц

en: 2.4 GHz
uk: 2.4 ГГц

en: 5 GHz
uk: 5 ГГц

[ctx: Signal strength]
en: None
uk: Немає

[ctx: Signal strength]
en: Weak
uk: Слабке

[ctx: Signal strength]
en: Ok
uk: Добре

[ctx: Signal strength]
en: Good
uk: Непогане

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
uk: Відмінне

en: IPv4 Address
uk: Адреса IPv4

en: IPv6 Address
uk: Адреса IPv6

en: IP Address
uk: Адреса IP

en: Forget Connection…
uk: Забути з'єднання…

en: Remove Connection Profile…
uk: Вилучити профіль з'єднання…

en: Remove Connection…
uk: Вилучити з'єднання…

en: Remove VPN…
uk: Вилучити VPN…

en: Details
uk: Подробиці

en: automatic
uk: автоматично

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
uk: Увімкнено автоматичну DNS. Ви мали намір вимкнути автоматичну DNS?

en: Delete Address
uk: Вилучити адресу

en: Delete Route
uk: Вилучити маршрут

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
uk: Немає

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
uk: 40/128 бітний ключ WEP (шістнадцяткова або ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
uk: 128-ох бітний пароль для WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
uk: Динамічний WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
uk: Особистий WPA і WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
uk: Комерційний WPA & WPA2

en: WPA3 Personal
uk: Особистий WPA3

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
uk: Невідома

en: Unsaved peer
uk: Незбережений вузол

en: Signal Strength
uk: Потужність сигналу

en: Weak
uk: Слабкий

en: Link speed
uk: Швидкість сполучення

en: 1Mb/sec
uk: 1 Мб/с

en: Hardware Address
uk: Апаратна адреса

en: Supported Frequencies
uk: Підтримувані частоти

en: Default Route
uk: Типовий маршрут

en: Last Used
uk: Востаннє використано

en: Connect _automatically
uk: З'єднуватись _автоматично

en: Make available to _other users
uk: Зробити доступним для _інших користувачів

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
uk: З'єднання із об_ліком: мають обмеження на об'єм даних або обліковуються за тарифним планом

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
uk: Оновлення програмного забезпечення та отримання інших великих обсягів даних не виконуватиметься автоматично.

en: _MAC Address
uk: Адреса _MAC

en: _Cloned Address
uk: _Клонована адреса

en: bytes
uk: байтів

en: IPv_4 Method
uk: Метод IPv_4

en: Automatic (DHCP)
uk: Автоматично (DHCP)

en: Link-Local Only
uk: Лише місцевий

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Shared to other computers
uk: Спільне разом з іншими комп'ютерами

en: Addresses
uk: Адреси

en: Address
uk: Адреса

en: Netmask
uk: Маска

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Automatic DNS
uk: Автоматичний DNS

en: DNS server address(es)
uk: Адреси серверів DNS

en: Separate IP addresses with commas
uk: IP-адреси слід відокремлювати комами

en: Routes
uk: Маршрути

en: Automatic Routes
uk: Автоматичні маршрути

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
uk: Метрична

en: Use this connection _only for resources on its network
uk: Використовувати цей зв'язок _тільки для ресурсів на її мережі

en: IPv_6 Method
uk: Метод IPv_6

en: Automatic, DHCP only
uk: Автоматично, лише DHCP

en: Prefix
uk: Префікс

en: Unable to open connection editor: %s
uk: Не вдалося відкрити редактор з'єднань: %s

en: New Profile
uk: Створити профіль

en: Invalid setting %s: %s
uk: Некоректний параметр %s: %s

en: Invalid setting %s
uk: Некоректний параметр %s

en: Invalid VPN configuration file
uk: Некоректний файл налаштувань VPN

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
uk: Вільні рішення VPN з відкритим кодом створено для спрощення користування, швидкодії та зниження ймовірності атак.

en: Import from file…
uk: Імпортувати з файла…

en: S_ecurity
uk: _Захист

en: Cannot Import VPN Connection
uk: Не вдалося імпортувати з'єднання з VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
uk: Файл «%s» неможливо прочитати або він містить невідому інформацію про з'єднання з VPN
    
    Помилка: %s.

en: _Close
uk: _Закрити

en: Select file to import
uk: Виберіть файл для імпортування

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
uk: (Помилка: неможливо завантажити редактор з'єднань з VPN)

en: _Connection Name
uk: Наз_ва з'єднання

en: _Interface Name
uk: _Назва інтерфейсу

en: The name of the wireguard interface to create.
uk: Назва інтерфейсу wireguard, який слід створити.

en: _Private Key
uk: Закритий _ключ

en: The 256 bit private key in base64 encoding
uk: 256-бітовий закритий ключ у кодуванні base64

en: Show/hide private key
uk: Показати/Приховати закритий ключ

en: _Listen Port
uk: Порт о_чікування

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
uk: Порт, на якому слід очікувати на дані. Якщо встановлено значення «automatic», порт буде вибрано випадковим чином під час створення інтерфейсу.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
uk: 32-бітова fwmark для вихідних пакетів. Лишіть значення «off», щоб вимкнути fwmark.

en: _Add peer routes
uk: _Додати маршрути вузлів

en: _Peers
uk: _Вузли

en: Add WireGuard peer
uk: Додати вузол WireGuard

en: No peers set up
uk: Вузлів не налаштовано

en: Options…
uk: Параметри…

en: _Endpoint
uk: _Кінцева точка

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
uk: IP-адреса кінцевої точки або назва вузла, двокрапка і номер порту.

en: _Public key
uk: _Відкритий ключ

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
uk: Відкритий ключ base64, який обчислено за допомогою «wg pubkey» з закритого ключа.

en: _Pre-shared key
uk: Спі_льний ключ

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
uk: Попередньо поширений ключ у форматі base64, який створено wg genpsk. Необов'язковий, можна не вказувати. за допомогою цього параметра можна додати шар шифрування симетричним ключем до вже наявного шифрування відкритим ключем для підвищення постквантового захисту.

en: Allowed _IP addresses
uk: Дозволені _IP-адреси

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
uk: Список відокремлених комами IP-адрес (v4 або v6) з масками CIDR, з яких дозволено надсилати дані для цього вузла і до яких спрямовано вихідні дані з цього вузла.

en: _Persistent keepalive
uk: П_остійне утримання з'єднання

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
uk: Наскільки часто слід надсилати порожній пакет до вузла з метою підтримання роботи брандмауера або прив'зяки NAT. Цей параметр є необов'язковим — не рекомендуємо ним користуватися, окрім особливих випадків.

en: seconds
uk: секунд

en: Apply
uk: Застосувати

en: Control how you connect to the Internet
uk: Вказати яким способом з'єднуватись з інтернетом

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
uk: Мережа;IP;LAN;Проксі;WAN;Broadband;Модем;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
uk: Керування способами з'єднання із мережами Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
uk: Мережа;Бездротова;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;

en: never
uk: ніколи

en: today
uk: сьогодні

en: yesterday
uk: вчора

en: Last used
uk: Востаннє використано

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
uk: %'d Мб/с

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
uk: Дротовий

en: Add new connection
uk: Додати нове з'єднання

en: Network deleted
uk: Мережу вилучено

en: _Undo
uk: _Скасувати

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
uk[0]: Вилучено %d мережу
uk[1]: Вилучено %d мережі
uk[2]: Вилучено %d мереж
uk[3]: Вилучено %d мережу

en: System policy prohibits use as a Hotspot
uk: Системна політика забороняє використовувати комп'ютер як гарячу точку

en: Wireless device does not support Hotspot mode
uk: Бездротовий пристрій не підтримує режиму гарячої точки

en: Add Ethernet Connection
uk: Додати з'єднання Ethernet

en: Provider
uk: Провайдер

en: Not connected
uk: Не з'єднано

en: Active
uk: Активний

en: Turn VPN connection off
uk: Розірвати з'єднання з VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
uk: Назва мережі

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
uk: Тип захисту

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
uk: Пароль

en: Turn Wi-Fi off
uk: Вимкнути Wi-Fi

en: Saved Networks
uk: Збережені мережі

en: Show Saved Networks
uk: Показати збережені мережі

en: _Connect to Hidden Network…
uk: _З'єднатись з прихованою мережею…

en: Connect to hidden network
uk: З'єднатися із прихованою мережею

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
uk: _Увімкнути точку доступу Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
uk: Збережені мережі Wi-Fi

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
uk: Стан невідомий

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
uk: Некерований

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
uk: Недоступний

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
uk: З'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
uk: Від'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
uk: Не вдалось з'єднатись

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
uk: Стан невідомий (немає)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
uk: Налаштування IP застаріли

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
uk: Таємниці є обов'язковими, проте їх не надано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
uk: Шукача 802.1x від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
uk: Не вдалося налаштувати шукач 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
uk: Помилка шукача 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
uk: Шукач 802.1x забрав надто багато часу для автентифікації

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
uk: Службу PPP від'єднано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
uk: Помилка PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
uk: Не вдалося запустити клієнт DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
uk: Помилка клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
uk: Помилка роботи клієнта DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
uk: Помилка роботи служби спільного з'єднання

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
uk: Помилка служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
uk: Помилка роботи служби AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
uk: Лінію зайнято

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
uk: Немає гудка

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
uk: Неможливо встановити жодного носія

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
uk: Час очікування набирання збіг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
uk: Не вдала спроба набирання номеру

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
uk: Не вдалося запустити модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
uk: Не вдалось вибрати вказаний APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
uk: Немає пошуку мереж

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
uk: Реєстрацію мережі заборонено

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
uk: Час реєстрації мережі вичерпано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
uk: Не вдалось зареєструватись з мережею

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
uk: Не вдалось перевірити PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
uk: Може бракувати мікропрограми для пристрою

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
uk: З'єднання зникло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
uk: Наявне з'єднання вигадано

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
uk: Не знайдено модему

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
uk: Не вдалось з'єднатись з Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
uk: Не вставлено картки SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
uk: Потрібно SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
uk: Потрібно SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
uk: Неправильний SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
uk: Помилка роботи залежності з'єднання

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
uk: Бракує мікропрограми

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
uk: Кабель від'єднано

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
uk: _Сповіщення

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
uk: Звукові _сигнали

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
uk: _Поява сповіщення

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
uk: Сповіщення будуть накопичуватись у переліку сповіщень і після їхньої появи

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
uk: Показувати в_міст повідомлень

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
uk: Сповіщення на за_блокованому екрані

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
uk: Показувати в_міст повідомлення в заблокованому екрані

en: _Do Not Disturb
uk: _Не турбувати

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
uk: Сповіщення на за_блокованому екрані

note: List of apps.
en: App Notifications
uk: Сповіщення програм

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Control which notifications are displayed and what they show
uk: Вказує які сповіщення показуються і що вони показують

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
uk: Сповіщення;Шапка;Повідомлення;Лоток;Контекстний;

en: Email
uk: Ел. пошта

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
uk: Календар, контакти і файли

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
uk: Комерційний вхід

[ctx: Online Account]
en: Other
uk: Інше

en: Offline — unable to connect accounts
uk: Поза мережею — неможливо з'єднатися з обліковими записами

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
uk: Дозволити програмам доступ до інтернет-служб шляхом з'єднання з вашими хмарними обліковими записами

en: Your Accounts
uk: Ваші облікові записи

en: Connect an Account
uk: З'єднатися із обліковим записом

en: Online Accounts
uk: Облікові записи в інтернеті

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
uk: З'єднатись з вашим мережевими обліковими записами і вирішити, що з ними робити

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
uk: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Інтернет;Мережа;Балачка;Календар;Пошта;Контакт;ownCloud;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
uk: Час невідомий

en: %i minute | %i minutes
uk[0]: %i хвилина
uk[1]: %i хвилини
uk[2]: %i хвилин
uk[3]: %i хвилина

en: %i hour | %i hours
uk[0]: %i година
uk[1]: %i години
uk[2]: %i годин
uk[3]: %i година

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: година

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилина

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
uk: %s до повного зарядження

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
uk: Обережно: залишилось %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
uk: Залишилось %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
uk: Повністю заряджено

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
uk: Не заряджається

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
uk: Вичерпано

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
uk: Заряджання

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
uk: Розряджається

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
uk: Бездротова миша

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
uk: Бездротова клавіатура

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
uk: Постачання безперебійного живлення

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
uk: Особистий цифровий помічник

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
uk: Мобільний телефон

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
uk: Програвач

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
uk: Планшет

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
uk: Комп'ютер

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
uk: Ігровий пристрій введення

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
uk: Батарея

[ctx: Battery name]
en: Main
uk: Основна

[ctx: Battery name]
en: Extra
uk: Додаткова

en: Battery Levels
uk: Заряд акумуляторів

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
uk: ДБЖ

en: Battery Level
uk: Рівень заряду акумулятора

en: When _Idle
uk: Коли _бездіяльний

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Power Off
uk: Вимкнути

en: Hibernate
uk: Приспати

en: Nothing
uk: Нічого

en: When on battery power
uk: Коли живлення від батареї

en: When plugged in
uk: Коли під'єднано

[ctx: Idle time]
en: Never
uk: Ніколи

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
uk: Режим підвищеної швидкодії тимчасово вимкнено через високу операційну температуру.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
uk: Виявлено розташування на нетривкій поверхні: режим високої швидкодії тимчасово недоступний. Перенесіть пристрій на стабільну поверхню, щоб відновити доступ.

en: Performance mode temporarily disabled.
uk: Режим підвищеної швидкодії тимчасово вимкнено.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
uk: Низький рівень заряду акумулятора: увімкнено заощадження енергії. Попередній режим буде відновлено за достатнього рівня заряду акумулятора.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
uk: Режим заощадження енергії активовано «%s».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
uk: Режим високої швидкодії активовано «%s».

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
uk: 20 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
uk: 25 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
uk: 45 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
uk: 1 година

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
uk: 80 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
uk: 90 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
uk: 100 хвилин

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
uk: 2 години

en: Connected Devices
uk: З’єднані пристрої

en: Power Mode
uk: Режим живлення

en: Power Saving
uk: Заощадження енергії

en: A_utomatic Screen Brightness
uk: _Автоматична яскравість екрана

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
uk: Коригувати яскравість екрана за зовнішнім освітленням

en: _Dim Screen
uk: П_ритлумлення екрана

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
uk: Зменшити яскравість екрана, якщо комп'ютер є бездіяльним

en: Screen _Blank
uk: В_имикання екрана

en: Turn the screen off after a period of inactivity
uk: Вимикати екран, якщо комп'ютер є неактивним протягом певного періоду часу

en: Automatic Power _Saver
uk: Автоматичне зао_щадження енергії

en: Turn on power saver mode when battery power is low
uk: Увімкнути режим заощадження енергії при низькому рівні заряду акумулятора

en: _Automatic Suspend
uk: _Автоматично призупиняти

en: Pause the computer after a period of inactivity
uk: Призупинити роботу комп'ютера, якщо той є неактивним протягом певного періоду часу

en: Po_wer Button Behavior
uk: Поведінка _кнопки живлення

en: Show Battery _Percentage
uk: Показувати _відсоток заряду акумулятора

en: Show exact charge level in the top bar
uk: Показувати точний рівень заряду на верхній панелі

en: Automatic Suspend
uk: Автоматично призупиняти

en: On _Battery Power
uk: Живлення від _батареї

en: _Delay
uk: З_атримка

en: _Plugged In
uk: _Під'єднано

en: D_elay
uk: За_тримка

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
uk: _Швидкодія

en: High performance and power usage
uk: Висока швидкодія та споживання енергії

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
uk: _Баланс

en: Standard performance and power usage
uk: Стандартна швидкодія та споживання енергії

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
uk: Зао_щадження

en: Reduced performance and power usage
uk: Знижена швидкодія та споживання енергії

en: Power
uk: Живлення

en: View your battery status and change power saving settings
uk: Переглянути стан вашої батареї і змінити параметри заощадження енергії

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
uk: Живлення;Сон;Призупинити;Приспати;Батарея;Яскравість;Затемнення;Порожній;DPMS;Бездіяльність;живлення;енергія;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
uk: Принтер «%s» було успішно вилучено

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
uk: Не вдалось додати принтер.

en: Unlock to add printers and change settings
uk: Розблокуйте, щоб додати принтери і змінити налаштування

en: All Connected and Network Printers
uk: Усі з'єднані і мережеві принтери

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
uk: _Додати принтер…

en: Search printers
uk: Шукати принтери

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
uk: Повернути

en: No Printers
uk: Немає принтерів

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
uk: Немає служби друку

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
uk: Загальносистемна служба друкування, здається, недоступна

en: Printers
uk: Принтери

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
uk: Додати принтер, переглянути завдання і визначити, яким способом друкувати

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
uk: Принтер;Черга;Друк;Папір;Чорнило;Тонер;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
uk: Додати принтер

en: Back
uk: Назад

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
uk: _Розблокувати

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
uk: Не знайдено жодного принтера

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
uk: Уведіть адресу мережі або знайдіть принтер

en: Authentication Required
uk: Потрібно засвідчитись

en: Enter username and password to view printers on Print Server
uk: Введіть користувача та пароль, щоб переглянути доступні принтери на сервері

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
uk: Користувач

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
uk: Подробиці про %s

en: No suitable driver found
uk: Не знайдено придатного драйвера

en: Select PPD File
uk: Виберіть файл PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
uk: Файли опису принтера PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
uk: Назви принтерів не можуть містити пробілів, табуляцій, # або /

en: Location
uk: Адреса

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
uk: Драйвер

en: Searching for preferred drivers…
uk: Пошук бажаних драйверів…

en: Search for Drivers
uk: Шукати драйвери

en: Select from Database…
uk: Вибрати з бази даних…

en: Install PPD File…
uk: Встановити файл PPD…

en: Select Printer Driver
uk: Вибрати драйвер принтера

en: Loading drivers database…
uk: Завантаження бази даних драйверів…

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Select
uk: Вибрати

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
uk: Принтер JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
uk: Принтер LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
uk: Односторонній

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
uk: Впродовж довгої сторони (типово)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
uk: Впродовж короткої сторони

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
uk: Книжкова

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
uk: Альбомна

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
uk: Зворотна альбомна

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
uk: Зворотна книжкова

en: Resume
uk: Відновити

en: Pause
uk: Призупинити

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
uk: Очікування

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
uk: Призупинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
uk: Слід пройти розпізнавання

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
uk: Оброблення

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
uk: Зупинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
uk: Скасовано

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
uk: Припинено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
uk: Завершено

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
uk: Пересунути це завдання на вершину черги

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
uk[0]: Для %u завдання слід пройти розпізнавання
uk[1]: Для %u завдань слід пройти розпізнавання
uk[2]: Для %u завдань слід пройти розпізнавання
uk[3]: Для %u завдання слід пройти розпізнавання

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
uk: %s — запущені завдання

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
uk: Для друку з %s введіть реєстраційні дані

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
uk: Домен

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
uk: За_свідчення

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
uk: Очистити все

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
uk: _Автентифікація

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
uk: Немає робочих завдань для принтерів

en: Unlock Print Server
uk: Розблокувати сервер друкування

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
uk: Розблокувати %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
uk: Введіть користувача та пароль, щоб переглянути доступні принтери на %s.

en: Searching for Printers
uk: Шукати принтери

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
uk: Послідовний порт

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
uk: Паралельний порт

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
uk: Розміщення: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
uk: Адреса: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
uk: Сервер потребує засвідчення

en: Two Sided
uk: Двосторонній

en: Paper Type
uk: Тип паперу

en: Paper Source
uk: Джерело паперу

en: Output Tray
uk: Лоток виводу

[ctx: printing option]
en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: GhostScript pre-filtering
uk: Попередня відсіювання GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
uk: Сторінок на сторону

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
uk: Двобічний

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
uk: Орієнтація

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
uk: Загальне

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
uk: Змінні параметри

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
uk: Завдання

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
uk: Якість зображення

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
uk: Колір

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
uk: Завершення

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
uk: Додатково

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
uk: Тестова сторінка

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
uk: Тестова сторінка

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
uk: _Тестова сторінка

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
uk: Автоматичне вибрати

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
uk: Типове для принтера

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
uk: Вбудовувати лише шрифти GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
uk: Перетворити у PS 1-го рівня

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
uk: Перетворити у PS 2-го рівня

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
uk: Без попереднього відсіювання

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
uk: Виробник

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
uk: Немає запущених завдань

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
uk[0]: %u завдання
uk[1]: %u завдання
uk[2]: %u завдань
uk[3]: %u завдання

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
uk: Очищення головок принтера

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
uk: Закінчується тонер

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
uk: Вичерпався тонер

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
uk: Закінчується проявник

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
uk: Вичерпався проявник

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
uk: Закінчується фарба

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
uk: Вичерпано фарбу

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
uk: Відкрита кришка

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
uk: Відкриті двері

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
uk: Закінчується папір

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
uk: Вичерпано папір

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
uk: Вимкнено

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
uk: Зупинено

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
uk: Майже повністю витрачено запас

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
uk: Повністю витрачено запас

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
uk: Оптичний фотопровідник близький до виходу з ладу

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
uk: Оптичний фотопровідник вийшов з ладу

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
uk: Готовий

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
uk: Завдання не прийнято

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
uk: Оброблення

en: Model
uk: Модель

en: Status
uk: Стан

en: Ink Level
uk: Рівень чорнила

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
uk: Перезапустіть, коли проблему буде виправлено

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
uk: Перезапустити

en: Printing Options
uk: Параметри друкування

en: Printer Details
uk: Подробиці про принтер

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
uk: Використовувати як типовий принтер

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
uk: Очистити друкарські голівки

en: Remove Printer
uk: Вилучити принтер

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
uk: Від'єднано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
uk: З'єднання

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
uk: З'єднано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
uk: Помилка авторизації

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
uk: Авторизація

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
uk: Обмежена функціональність

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
uk: З'єднано та авторизовано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
uk: Невідомо

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
uk: Авторизовано як

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
uk: З'єднано на

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
uk: Зареєстровано на

en: Failed to authorize device:
uk: Не вдалося авторизувати пристрій:

en: Failed to forget device:
uk: Не вдалося забути пристрій:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
uk[0]: Залежить від %u іншого пристрою
uk[1]: Залежить від %u інших пристроїв
uk[2]: Залежить від %u інших пристроїв
uk[3]: Залежить від %u іншого пристрою

en: Device Identifier
uk: Ідентифікатор пристрою

en: Timestamp
uk: Часова позначка

en: Depends on other devices
uk: Залежить від інших пристроїв

en: Authorize and Connect
uk: Авторизація та з'єднання

en: Forget Device
uk: Забути про пристрій

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
uk: Помилка

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
uk: Авторизовано

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
uk: Підсистема Thunderbolt (boltd) не встановлена і не налаштована належним чином.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
uk: Дозволити безпосередній доступ до таких пристроїв, як зарядні станції та зовнішні графічні процесори.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
uk: Можна приєднати лише пристрої USB та Display Port.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
uk: Не вдалося виявити Thunderbolt. 
    Або у системі немає підтримки Thunderbolt, або вона була вимкнена в BIOS чи заданий непідтримуваний рівень захисту в BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
uk: Підтримку Thunderbolt було вимкнено у BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
uk: Не вдається визначити рівень безпеки Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
uk: Помилка перемикання безпосереднього режиму: %s

en: Close notification
uk: Закрити сповіщення

en: No Thunderbolt Support
uk: Немає підтримки Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
uk: Не вдалося встановити з'єднання із підсистемою thunderbolt

en: Direct Access
uk: Безпосередній доступ

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
uk: Дозволити безпосередній доступ до таких пристроїв, як зарядні станції та зовнішні графічні процесори

en: Pending Devices
uk: Пристрої в очікуванні

en: No devices attached
uk: Немає приєднаних пристроїв

en: Cameras
uk: Камери

en: _Camera Access
uk: Доступ до _камери

en: Allow permitted apps to use cameras
uk: Дозволити дозволеним програмам використовувати камери

en: Permitted Apps
uk: Дозволені програми

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
uk: Вказаним нижче програмам пісочниці було надано дозвіл на використання камер. Програми, які не перебувають у пісочниці, можуть використовувати камери без запитів щодо доступу.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
uk: Немає програм пісочниці, які надсилають запит щодо доступу до камери

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
uk: Надсилання звітів про технічні проблеми допомагає нам покращити %s. Звіти надсилаються анонімно і не містять особистих даних. %s

en: Diagnostics
uk: Діагностика

en: Problem Reporting
uk: Звітування про проблему

en: _Automatic Problem Reporting
uk: _Автоматичне звітування про проблеми

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
uk: Secure Boot є активним

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
uk: Secure boot запобігає завантаженню програмного забезпечення зловмисників під час запуску пристрою. Зараз цей захист увімкнено, і він працює належним чином.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
uk: Маємо проблеми із Secure Boot

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
uk: Secure boot запобігає завантаженню програмного забезпечення зловмисників під час запуску пристрою. Зараз цей захист увімкнено, але він не працює через некоректний ключ.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
uk: Проблеми із Secure boot часто можна розв'язати за допомогою параметрів мікропрограми UEFI вашого комп'ютера (BIOS). Довідкові дані щодо цього може бути надано виробником обладнання.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
uk: Довідкові дані можна отримати у виробника обладнання або надавача послуг з комп'ютерної підтримки.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
uk: Secure Boot вимкнено

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
uk: Secure boot запобігає завантаженню програмного забезпечення зловмисників під час запуску пристрою. Зараз цей захист вимкнено.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
uk: Secure boot часто можна увімкнути за допомогою параметрів мікропрограми UEFI вашого комп'ютера (BIOS). Довідкові дані можна отримати у виробника обладнання або надавача послуг з комп'ютерної підтримки.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
uk: Secure boot запобігає завантаженню програмного забезпечення зловмисників під час запуску пристрою.
    
    Докладніший його опис можна отримати від виробника обладнання або служби комп'ютерної підтримки.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
uk: Перевірки не пройдено

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
uk: Обладнання не пройшло перевірок. Це означає, що вас не захищено від типових апаратних проблем захисту.
    
    Можливо, проблеми з апаратним захистом можна розв'язати оновленням мікропрограми або зміною параметрів налаштування пристрою. Втім, проблеми можуть бути суто фізичними, такими, які просто не можна розв'язати.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
uk: Перевірки пройдено

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
uk: Цей пристрій відповідає базовим вимогам до захисту. У його апаратній частині передбачено захист від більшості типових загроз безпеці.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
uk: Захищено

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
uk: Цим пристроєм пройдено поточні перевірки щодо захисту. Його апаратну частину захищено від більшості загроз безпеці.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
uk: Перевірки недоступні

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
uk: Для цього пристрою немає доступних перевірок захисту. Не можна визначити, чи відповідає він вимогам безпеки.

en: Report copied to clipboard
uk: Звіт скопійовано до буфера

en: _Copy Technical Report
uk: С_копіювати технічний звіт

en: About Device Security
uk: Про «Безпеку пристрою»

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
uk: Модуль безпеки пристрою надає дані щодо того, як захищено ваш пристрій щодо загроз безпеці самого обладнання.
    
    Серед аспектів, які впливають на безпеку обладнання, такі:
    
    • можливості захисту, які вбудовано у саме обладнання;
    • спосіб налаштовування обладнання для захисту від загроз;
    • захист програмного забезпечення, що працює безпосередньо з обладнанням..
    
    Серед загроз безпеці, які стосуються самого обладнання, шкідливе програмне забезпечення та віруси, які спрямовано на програмне забезпечення, що працює безпосередньо з обладнанням. До загроз також належить фізичне втручання, зокрема фізичне з'єднання з обладнанням для читання даних та встановлення шкідливих програм.
    
    Безпека пристрою є лише одним з елементів безпеки і не є повним еквівалентом загального стану безпеки системи та програм.

en: Protected against malicious software when the device starts.
uk: Захист від програмного забезпечення зловмисників під час запуску пристрою.

en: Secure Boot has Problems
uk: Маємо проблеми із Secure Boot

en: Some protection when the device is started.
uk: Деякий захист, коли пристрій розпочав роботу.

en: Secure Boot is Off
uk: Secure Boot вимкнено

en: No protection when the device is started.
uk: Без захисту, коли пристрій розпочав роботу.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
uk: Цю проблему могло бути спричинено змінами у параметрах мікропрограми UEFI, налаштуваннях операційної системи або помилками у роботі програмного забезпечення у цій системі.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
uk: Цю проблему могло бути спричинено змінами у параметрах мікропрограми UEFI або помилками у роботі програмного забезпечення у цій системі.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
uk: Цю проблему могло бути спричинено змінами у налаштуваннях операційної системи або помилками у роботі програмного забезпечення у цій системі.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
uk: Передати

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
uk: ! Не пройдено

en: Hardware does not pass checks.
uk: Обладнання не пройшло перевірок.

en: Hardware meets basic security requirements.
uk: Обладнання задовольняє базові вимоги захисту.

en: Hardware has a good level of protection.
uk: Обладнання має добрий рівень захисту.

en: Security levels are not available for this device.
uk: Для цього пристрою рівні безпеки є недоступними.

en: Device Security
uk: Безпека пристрою

en: Starting Device Security…
uk: Запускаємо «Безпеку пристрою»…

en: Device Security Unavailable
uk: «Безпека пристрою» недоступна

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
uk: «Безпекою пристрою» можна скористатися лише на фізичному обладнанні. Не виявлено фізичного обладнання.

en: Security Events
uk: Події захисту

en: No Events
uk: Немає подій

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
uk: Чинний

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
uk: Нечинний

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
uk: Увімкнено

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
uk: Не увімкнено

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
uk: Заблоковано

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
uk: Не заблоковано

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
uk: Зашифровано

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
uk: Не зашифровано

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
uk: Зіпсовано

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
uk: Не зіпсовано

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
uk: Знайдено

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
uk: Не знайдено

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
uk: Є підтримка

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
uk: Немає підтримки

en: _Automatic Device Location
uk: _Автоматичне місце перебування пристрою

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
uk: Для автоматичного визначення місця перебування пристрою використовуються джерела подібні до GPS, Wi-Fi та стільникової мережі для визначення наближеного місця перебування цього пристрою. Частиною реалізації цієї можливості є надсилання даних до служб місця перебування Mozilla.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
uk: Вказаним нижче програмам пісочниці було надано дозвіл на отримання доступу до даних щодо місця перебування. Програми, які не перебувають у пісочниці, можуть отримувати доступ до даних щодо місця перебування без запитів щодо доступу.

en: No sandboxed apps have asked for location access
uk: Немає програм пісочниці, які б надсилали запит щодо доступу до даних щодо місця перебування

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
uk: Дізнайтеся більше про те, які дані буде зібрано, і як їх буде використано.

en: Microphones
uk: Мікрофони

en: _Microphone Access
uk: Доступ до _мікрофона

en: Allow permitted apps to use microphones
uk: Дозволити дозволеним програмам використовувати мікрофони

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
uk: Вказаним нижче програмам пісочниці було надано дозвіл на використання мікрофонів. Програми, які не перебувають у пісочниці, можуть використовувати мікрофони без запитів щодо доступу.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
uk: Немає програм пісочниці, які б надсилали запит щодо доступу до мікрофона

en: Privacy & Security
uk: Конфіденційність і захист

en: _Screen Lock
uk: Б_локування екрана

en: Automatic screen lock
uk: Автоматично блокувати екран

en: _Location
uk: _Місце

en: Control access to your location
uk: Керування доступом до даних щодо вашого перебування

en: _File History &amp; Trash
uk: _Журнал файлів та смітник

en: Remove saved data and files
uk: Вилучити збережені дані і файли

en: _Diagnostics
uk: Ді_агностика

en: Automatic problem reporting
uk: _Автоматичне звітування про проблеми

en: _Cameras
uk: _Камери

en: Control camera access
uk: Керування доступом до камер

en: _Microphones
uk: _Мікрофони

en: Control microphone access
uk: Керування доступом до мікрофонів

en: Manage device access
uk: Керування доступом до пристроїв

en: Device _Security
uk: _Безпека пристрою

en: Hardware security status and information
uk: Стан апаратного захисту та відомості щодо нього

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
uk: Екран вимикається

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
uk: 30 секунд

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
uk: 1 хвилина

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
uk: 2 хвилини

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
uk: 3 хвилини

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
uk: 1 година

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
uk: 1 хвилина

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
uk: 2 хвилини

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
uk: 3 хвилини

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
uk: 4 хвилини

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
uk: 8 хвилин

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
uk: 12 хвилин

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
uk: Ніколи

en: Screen Lock
uk: Блокування екрана

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
uk: Автоматичне блокування екрана запобігає доступу інших користувачів до комп'ютера, поки вас немає

en: _Blank Screen Delay
uk: З_атримка вимкнення екрана

en: Period of inactivity until screen blanks
uk: Період бездіяльності, після якого екран буде очищено

en: Automatic Screen _Lock
uk: Автоматично _блокувати екран

en: Locks the screen after it blanks
uk: Блокує екран після його очищення

en: Automatic _Screen Lock Delay
uk: Затримка _автоматичного блокування екрана

en: Time from screen blank to screen lock
uk: Час від очищення екрана до блокування екрана

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
uk: Сповіщення на за_блокованому екрані

en: Forbid New _USB Devices
uk: Заборонити _нові пристрої USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
uk: Заборонити новим пристроям USB взаємодіяти із системою, коли екран заблоковано

en: Screen Privacy
uk: Конфіденційність екрана

en: Restrict Viewing _Angle
uk: Обмеження к_ута видимості

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
uk: 1 година

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
uk: 1 день

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
uk: 2 дні

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
uk: 3 дні

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
uk: 4 дні

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
uk: 5 днів

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
uk: 6 днів

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
uk: 7 днів

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
uk: 14 днів

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
uk: 30 днів

en: Empty all items from Trash?
uk: Очистити всі елементи зі смітника?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
uk: Якщо вилучити елементи в смітнику, їх буде вилучено безповоротно.

en: _Empty Trash
uk: С_порожнити смітник

en: Delete all the temporary files?
uk: Вилучити усі тимчасові файли?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
uk: Усі тимчасові файли буде безповоротно вилучено.

en: _Purge Temporary Files
uk: П_очистити тимчасові файли

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
uk: 1 день

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
uk: 7 днів

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
uk: 30 днів

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
uk: Завжди

en: Clear File History?
uk: Очистити журнал файлів?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
uk: Після чищення списки нещодавно використаних файлів лишаться порожніми.

en: Clear _History
uk: Очистити _журнал

en: File History & Trash
uk: Журнал файлів та смітник

en: File History
uk: Журнал файлів

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
uk: У журналі роботи з файлами обліковуються файли, якими ви користувалися. Ця відомості є спільними для усіх програм. Вони полегшують пошук файлів, які можуть вам знадобитися.

en: File H_istory
uk: Журнал _файлів

en: File _History Duration
uk: Тривалість _журналу файлів

en: _Clear History…
uk: О_чистити журнал…

en: Trash &amp; Temporary Files
uk: Смітник та тимчасові файли

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
uk: Смітник та тимчасові файли можуть інколи містити особисту або конфіденційну інформацію. Автоматичне вилучення цих файлів може допомогти захистити конфіденційність.

en: Automatically Delete _Trash Content
uk: Автоматично очищувати _смітник

en: Automatically Delete Temporary _Files
uk: Автоматично вилучати тимчасові _файли

en: Automatically Delete _Period
uk: Інтервал _автоматичного вилучення

en: _Empty Trash…
uk: С_порожнити смітник…

en: _Delete Temporary Files…
uk: _Вилучити тимчасові файли…

en: Control access to your data and hardware, device security
uk: Керувати доступом до ваших даних і обладнання, захист пристрою

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
uk: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;конфіденційність;екран;блокування;приватний;користування;нещодавні;недавні;журнал;файли;тимчасові;смітник;кошик;спорожнити;очистити;зберегти;діагностика;аварія;місце;перебування;камера;фотоапарат;фотографії;світлини;відео;вебкамера;запис;записування;безпека;мікропрограма;тандерболт;

en: Location not found
uk: Місця перебування не знайдено

en: Subfolders must be manually added for this location
uk: Підтеки має бути додано до цього місця вручну

en: Remove Folder
uk: Вилучити теку

en: Select Location
uk: Вибрати регіон

en: Search Locations
uk: Місця пошуку

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
uk: Місця у файловій системі, у яких виконуватимуть пошук загальносистемні програмами, наприклад, «Файли»

en: Default Locations
uk: Типові місця

en: Bookmarked Locations
uk: Місця із закладками

en: Custom Locations
uk: Нетипові місця

en: _Add Location…
uk: _Додати місце…

en: No custom search locations
uk: Немає нетипових місць для пошуку

en: No apps found
uk: Не знайдено жодної програми

en: _App Search
uk: Пошук п_рограм

en: Include app-provided search results
uk: Включити надані програмами результати пошуку

en: Search _Locations
uk: Місця по_шуку

en: Filesystem locations which are searched by system apps
uk: Місця у файловій системі, у яких виконуватимуть пошук загальносистемні програми

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: Results are displayed according to the list order
uk: Результати показано відповідно до порядку у списку

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
uk: Вказує, які програми показувати у результатах пошуку в огляді діяльності

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
uk: Пошук;Знайти;Індекс;Сховати;Конфіденційність;Результати;

note: Label
en: No networks selected for sharing
uk: Немає жодної вибраної мережі для оприлюднення

[ctx: service is disabled]
en: Off
uk: Вимкнено

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
uk: Увімкнено

[ctx: service is active]
en: Active
uk: Активний

en: Choose a Folder
uk: Вибрати теку

en: Add Folder
uk: Додати теку

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
uk: Спільний доступ до файлів надає вам змогу спільного використовувати вашу теку із іншими користувачами вашої поточної мережі за допомогою: %s

en: _Device Name
uk: Назва _пристрою

en: Share files with other devices on the current network
uk: Відкрити спільний доступ до файлів для інших пристроїв у поточній мережі

en: _File Sharing
uk: _Оприлюднення файлів

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
uk: Транслювати музику, фотографії і відео на пристрої у поточній мережі

en: _Media Sharing
uk: Оприлюднення _матеріалів

en: File Sharing
uk: Оприлюднення файлів

en: _Require Password
uk: Вимагати па_роль

en: _Password
uk: _Пароль

en: Networks
uk: Мережі

en: Media Sharing
uk: Оприлюднення матеріалів

en: Share music, photos and videos over the network
uk: Ділитись музикою, світлинами та відеозаписами через мережу

en: Folders
uk: Теки

en: Sharing
uk: Оприлюднення

en: Control what you want to share with others
uk: Вказує, чим ви бажаєте поділитись з іншими

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
uk: спільне;оприлюднення;ssh;вузол;назва;віддалений;стільниця;носій;аудіо;відео;малюнок;фотографії;фільми;сервер;відтворення;

en: Custom
uk: Свій

en: Click
uk: Клацання

en: Hum
uk: Гудіння

en: String
uk: Струна

en: Swing
uk: Свінг

en: Alert Sound
uk: Звук попередження

en: Balance
uk: Баланс

en: Fade
uk: Згасання

en: Select a Speaker
uk: Виберіть динамік

en: Test Speakers
uk: Перевірити динаміки

en: Output
uk: Вивід

en: _Output Device
uk: Пристрій в_ідтворення

en: _Test…
uk: _Тест…

en: _Configuration
uk: _Налаштування

en: Master volume
uk: Головна гучність

en: O_utput Volume
uk: В_ихідна гучність

en: _Balance
uk: _Баланс

en: Fad_e
uk: З_гасання

en: _Subwoofer
uk: _Низькочастотний динамік

en: Output Device
uk: Пристрій відтворення

en: No Output Devices
uk: Немає пристроїв відтворення

en: Input
uk: Вхід

en: _Input Device
uk: Пристрій _введення

en: Con_figuration
uk: _Конфігурація

en: I_nput Volume
uk: В_хідна гучність

en: Input Device
uk: Пристрій введення

en: No Input Devices
uk: Немає пристроїв введення

en: Sounds
uk: Звуки

en: Vo_lume Levels
uk: Рівні г_учності

en: _Alert Sound
uk: Звук п_опередження

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
uk: %s динамік

en: Subwoofer
uk: Низькочастотний динамік

en: Volume Levels
uk: Рівні гучності

en: Unmute
uk: Увімкнути звук

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Volume
uk: Гучність

en: Sound
uk: Звук

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
uk: Змінити рівень звуку

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
uk: Карта;Мікрофон;Гучність;Згасання;Баланс;Bluetooth;Гарнітура;Аудіо;Вивід;Ввід;Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;

en: About
uk: Про систему

en: System Logo
uk: Логотип системи

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
uk: Операційна система

en: Hardware Model
uk: Модель обладнання

en: Processor
uk: Процесор

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Disk Capacity
uk: Місткість диска

en: Calculating…
uk: Обчислення…

en: _System Details
uk: _Подробиці щодо системи

en: Graphics
uk: Графіка

en: Graphics %d
uk: Графіка %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
uk: 64-бітова

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
uk: 32-бітова

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: # System Details Report
uk: # Звіт щодо параметрів системи

en: ## Report details
uk: ## Подробиці звіту

en: **Date generated:**
uk: **Дата створення:**

en: ## Hardware Information:
uk: ## Дані щодо обладнання:

en: **Hardware Model:**
uk: **Модель обладнання:**

en: **Memory:**
uk: **Пам'ять:**

en: **Processor:**
uk: **Процесор:**

en: **Graphics:**
uk: **Графіка:**

en: **Graphics %d:**
uk: **Графіка %d:**

en: **Disk Capacity:**
uk: **Місткість диска:**

en: ## Software Information:
uk: ## Дані щодо програмного забезпечення:

en: **Firmware Version:**
uk: **Версія мікропрограми:**

en: **OS Name:**
uk: **Назва ОС:**

en: **OS Build:**
uk: **Збірка ОС:**

en: **OS Type:**
uk: **Тип ОС:**

en: **GNOME Version:**
uk: **Версія GNOME:**

en: **Windowing System:**
uk: **Керування вікнами:**

en: **Kernel Version:**
uk: **Версія ядра:**

en: Details copied to clipboard
uk: Подробиці скопійовано до буфера

en: System Details
uk: Подробиці щодо системи

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Hardware Information
uk: Дані щодо обладнання

en: Software Information
uk: Дані щодо програмного забезпечення

en: Firmware Version
uk: Версія мікропрограми

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
uk: Назва ОС

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
uk: Збірка ОС

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
uk: Тип ОС

en: GNOME Version
uk: Версія GNOME

en: Windowing System
uk: Керування вікнами

en: Virtualization
uk: Віртуалізація

en: Kernel Version
uk: Версія ядра

en: View information about your system
uk: Переглянути інформацію про вашу систему

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
uk: пристрій;система;інформація;назва;вузол;пам'ять;процесор;версія;типово;програма;альтернативний;переважний;cd;dvd;usb;аудіо;звук;відео;диск;знімний;знімний;носій;автозапуск;device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: _Region &amp; Language
uk: _Регіон та мова

en: System language and localization
uk: Мова і локалізація системи

en: _Date &amp; Time
uk: Дата й _час

en: Time zone and clock settings
uk: Часовий пояс і параметри годинника

en: _Users
uk: _Користувачі

en: Add and remove accounts, change password
uk: Додати або вилучити користувачів, змінити свій пароль

en: R_emote Desktop
uk: В_іддалена стільниця

en: Allow this device to be used remotely
uk: Дозволити віддалене користування цим пристроєм

en: Secu_re Shell
uk: За_хищена оболонка

en: SSH network access
uk: Доступ до мережі з SSH

en: _About
uk: _Про програму

en: Hardware details and software versions
uk: Подробиці щодо обладнання та версії програмного забезпечення

en: Software _Updates
uk: _Оновлення програм

en: Date & Time
uk: Дата й час

en: _Year
uk: Р_ік

en: _Month
uk: _Місяць

en: _Day
uk: _День

en: Automatic _Date &amp; Time
uk: Автоматичні _дата та час

en: Requires internet access
uk: Потребує зв'язок з інтернетом

en: Date &amp; _Time
uk: Дата й _час

en: Automatic Time _Zone
uk: Автоматичні часові _пояси

en: Requires location services enabled and internet access
uk: Вимагає увімкнених служб даних місця перебування і доступу до інтернету

en: Time Z_one
uk: _Часовий пояс

en: Time _Format
uk: _Формат часу

en: _24-hour
uk: _24 години

en: AM / _PM
uk: До / після по_лудня

en: Clock &amp; Calendar
uk: Годинник і календар

en: Control how the time and date is shown in the top bar
uk: Керує тим, як буде показано дату і час на верхній панелі

en: _Week Day
uk: Д_ень тижня

en: D_ate
uk: Д_ата

en: _Seconds
uk: С_екунди

en: Week _Numbers
uk: _Номери тижнів

en: Shown in the dropdown calendar
uk: Показано на перекидному календарі

en: January
uk: Січень

en: February
uk: Лютий

en: March
uk: Березень

en: April
uk: Квітень

en: May
uk: Травень

en: June
uk: Червень

en: July
uk: Липень

en: August
uk: Серпень

en: September
uk: Вересень

en: October
uk: Жовтень

en: November
uk: Листопад

en: December
uk: Грудень

en: Select Time Zone
uk: Вибрати часовий пояс

en: Search cities
uk: Шукати міста

en: No Results
uk: Нічого не знайдено

en: Change the date and time, including time zone
uk: Змінити дату та час, зокрема часовий пояс

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
uk: Годинник;Пояс;Місцевість;

en: Change system time and date settings
uk: Змінити параметри системних часу і дати

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
uk: Щоб змінити параметри часу і дати, потрібно авторизуватись.

en: Language and time settings, system information
uk: Параметри мови і часу, дані щодо системи

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
uk: пристрій;система;інформація;подробиці;назва;вузол;пам'ять;процесор;версія;програмне;забезпечення;програми;операційна;система;модель;мова;регіон;країна;формати;числа;одиниці;годинник;часовий;пояс;дата;місце;віддалена;стільниця;device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;

en: Formats
uk: Формати

en: Search locales
uk: Шукати локалі

en: Common Formats
uk: Загальні формати

en: All Formats
uk: Всі формати

en: No Search Results
uk: Нічого не знайдено

en: Searches can be for countries or languages
uk: Пошук може бути виконано за країнами або мовами

en: Preview
uk: Перегляд

[ctx: measurement format]
en: Imperial
uk: Імперська

[ctx: measurement format]
en: Metric
uk: Метрична

en: Dates
uk: Дати

en: Times
uk: Терміни

en: Dates & Times
uk: Дата та час

en: Numbers
uk: Числа

en: Measurement
uk: Вимірювання

en: Paper
uk: Папір

en: Region & Language
uk: Регіон та мова

en: Language and format will be changed after next login
uk: Мову і формат буде змінено під час наступного входу до системи

en: Log _Out…
uk: Ви_йти…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
uk: Параметр мови використовується для тексту інтерфейсу та сторінок інтернету. Формати буде використано для чисел, дат і валют.

en: Your Account
uk: Ваш обліковий запис

en: _Language
uk: _Мова

en: _Formats
uk: _Формати

en: Login Screen
uk: Вікно входу

en: L_anguage
uk: _Мова

en: Fo_rmats
uk: _Формати

en: Select your display language and formats
uk: Вибрати мову і формати показу даних

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
uk: Мова;Розкладка;Клавіатура;Введення;

en: Device address copied
uk: Скопійовано адресу пристрою

en: Port number copied
uk: Номер порту скопійовано

en: Username copied
uk: Ім'я користувача скопійовано

en: Password copied
uk: Пароль скопійовано

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
uk: Оприлюднити вашу наявну стільницю на інші пристрої. Для віддаленого з'єднання буде використано наявну роздільну здатність екрана.

en: _Desktop Sharing
uk: Спі_льні стільниці

en: Remote _Control
uk: Дистан_ційне керування

en: Allows desktop shares to control the screen
uk: Дозволяє спільним сеансам стільниці керування екраном

en: How to Connect
uk: Як з'єднатися

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
uk: Використати віддалену стільницю для встановлення з'єднання за використанням протоколу RDP. Можливо, знадобляться додаткові дані щодо розташування пристрою у мережі.

en: _Hostname
uk: Назва _вузла

en: Copy
uk: Копіювати

en: _Port
uk: П_орт

en: Login Details
uk: Подробиці щодо реєстрації

en: _Generate New Password
uk: С_творити пароль

en: _Verify Encryption
uk: П_еревірити шифрування

en: Remote Desktop
uk: Віддалена стільниця

en: Desktop Sharing
uk: Спільні стільниці

en: Remote Login
uk: Віддалений вхід

en: Some settings are locked
uk: Деякі з параметрів заблоковано

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
uk: Віддалено встановити з'єднання з вашим обліковим записом користувача, якщо його ще не використано. Роздільність екрана може бути встановлено з віддаленого комп'ютера.

en: Encryption Fingerprint
uk: Відбиток шифрування

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
uk: Відбиток шифрування можна переглянути у клієнтах з'єднання — він має бути таким самим

en: Enable or disable remote sessions
uk: Увімкнути або вимкнути віддалені сеанси

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
uk: Потрібно засвідчення, щоб увімкнути або вимкнути віддалені сеанси

en: Command copied
uk: Команду скопійовано

en: Secure Shell
uk: Захищена оболонка

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
uk: Доступ до цього пристрою за допомогою захищеної оболонки (SSH)

en: SSH Login Command
uk: Команда входу до SSH

en: Enable or disable remote login
uk: Увімкнути або вимкнути віддалений вхід

en: Authentication is required to enable or disable remote login
uk: Потрібно засвідчення, щоб увімкнути або вимкнути віддалений вхід

en: Failed to add account
uk: Не вдалось додати обліковий запис

en: The passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Add User
uk: Додати користувача

en: _Username
uk: _Користувач

en: Ad_ministrator
uk: _Адміністратор

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
uk: Адміністратори мають додаткові можливості, зокрема можуть додавати і вилучати облікові записи користувачів, змінювати параметри входу до системи і вилучати програмне забезпечення. До записів адміністраторів не можна застосовувати батьківський контроль.

en: User sets password on _first login
uk: Користувач встановлює пароль при пер_шому вході

en: Set password n_ow
uk: В_казати пароль зараз

en: Pass_word
uk: _Пароль

en: _Confirm
uk: Пі_дтвердити

en: Failed to register account
uk: Не вдалося зареєструвати обліковий запис

en: Failed to join domain
uk: Не вдалось долучитись до домену

en: No supported way to authenticate with this domain
uk: Непідтримуваний спосіб автентифікації з цим доменом

en: That login name didn’t work
uk: Цей користувач не спрацював

en: That login password didn’t work
uk: Цей пароль не спрацював

en: That hostname didn’t work
uk: Ця назва вузла не спрацювала

en: Failed to log into domain
uk: Не вдалось увійти до домену

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
uk: Щоб додати комерційний обліковий запис, цьому пристрою слід надати роль за допомогою <b>%s</b>. Для надання ролі адміністратору домену доведеться ввести назву його облікового запису та пароль.

en: Valid domain
uk: Коректний домен

en: Domain not found
uk: Домен не знайдено

en: Checking domain…
uk: Перевіряємо домен…

en: Failed to contact realmd service
uk: Не вдалося встановити зв'язок зі службою realmd

en: Add Enterprise Login
uk: Додати комерційний вхід

en: Offline
uk: Поза мережею

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
uk: Для додавання комерційних облікових записів потрібне з'єднання з мережею.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
uk: Комерційний вхід дозволяє наявним обліковим записам централізовано використовуватись на цьому пристрою.

en: _Domain
uk: _Домен

en: Should match the web domain of the account provider
uk: Має збігатися із доменом інтернету надавача послуг облікового запису

en: Enroll Device
uk: Надання ролі пристрою

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
uk: З_ареєструвати

en: Administrator _Name
uk: _Адміністратор

en: Administrator _Password
uk: П_ароль адміністратора

en: Browse for more pictures
uk: Огляд інших зображень

en: Select a File…
uk: Вибрати файл…

en: the device needs to be claimed to perform this action
uk: для виконання цієї дії пристрій має бути зарезервовано

en: the device is already claimed by another process
uk: пристрій вже зарезервовано іншим процесом

en: you do not have permission to perform the action
uk: у вас немає прав доступу для виконання цієї дії

en: no prints have been enrolled
uk: ролі не було надано жодному відбитку

en: Failed to communicate with the device during enrollment
uk: Не вдалося виконати обмін даними з пристроєм під час надання ролей

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
uk: Не вдалося виконати обмін даних із засобом читання відбитків

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
uk: Не вдалося виконати обмін даних із фоновою службою відбитків

en: Failed to list fingerprints: %s
uk: Не вдалося побудувати список відбитків: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
uk: Не вдалося вилучити збережені відбитки пальців: %s

en: Left thumb
uk: Великий палець лівої руки

en: Left middle finger
uk: Середній палець лівої руки

en: _Left index finger
uk: Вказівний палець _лівої руки

en: Left ring finger
uk: Безіменний палець лівої руки

en: Left little finger
uk: Мізинець лівої руки

en: Right thumb
uk: Великий палець правої руки

en: Right middle finger
uk: Середній палець правої руки

en: _Right index finger
uk: Вказівний палець _правої руки

en: Right ring finger
uk: Безіменний палець правої руки

en: Right little finger
uk: Мізинець палець правої руки

en: Unknown Finger
uk: Невідомий палець

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
uk: Завершено

en: Fingerprint device disconnected
uk: Пристрій для зчитування відбитків від'єднано

en: Fingerprint device storage is full
uk: Сховище даних пристрою зчитування відбитків переповнено

en: Fingerprint is duplicate
uk: Відбиток є повтором

en: Failed to enroll new fingerprint
uk: Не вдалося зареєструвати новий відбиток

en: Failed to start enrollment: %s
uk: Не вдалося розпочати реєстрацію: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
uk: Не вдалося зареєструвати новий відбиток

en: Failed to stop enrollment: %s
uk: Не вдалося зупинити реєстрацію: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
uk: Знімайте і притискайте ваш палець до пристрою зчитування, щоб зареєструвати відбиток пальця

en: _Re-enroll this finger…
uk: П_еревизначити цей палець…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
uk: Сканувати новий відбиток

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
uk: Не вдалося звільнити пристрій зчитування відбитків %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
uk: Проблема з читанням з пристрою

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
uk: Не вдалося зайняти пристрій зчитування відбитків %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
uk: Не вдалося отримати список пристроїв для зчитування відбитків: %s

en: Fingerprint Manager
uk: Керування відбитками

en: Fingerprint
uk: Відбиток

en: _No
uk: _Ні

en: _Yes
uk: _Так

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
uk: Вилучити зареєстровані відбитки пальців та заборонити вхід через відбитки?

en: No fingerprint device
uk: Немає пристроїв для зчитування відбитків

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
uk: Немає пристроїв для зчитування відбитків

en: Ensure the device is properly connected
uk: Переконайтеся, що пристрій з'єднано належним чином

en: Fingerprint Device
uk: Пристрій для зчитування відбитків

en: Choose the fingerprint device you want to configure
uk: Виберіть пристрій для читання відбитків, який ви хочете налаштувати

en: Fingerprint Login
uk: Вхід за відбитком пальця

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
uk: Вхід за допомогою відбитка пальця надасть вам змогу розблоковувати систему і входити до вашого облікового запису за допомогою вашого пальця

en: _Delete Fingerprints
uk: В_илучити відбитки

en: Fingerprint Enroll
uk: Реєстрація відбитка

en: Please choose another password.
uk: Будь ласка, виберіть інший пароль.

en: Please type your current password again.
uk: Будь ласка, введіть поточний пароль ще раз.

en: Password could not be changed
uk: Пароль неможливо змінити

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Ch_ange
uk: З_мінити

en: Current Password
uk: Поточний пароль

en: New Password
uk: Новий пароль

en: Confirm Password
uk: Підтвердити пароль

en: The passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Allow user to change their password on next login
uk: Дозволяє користувачу змінювати пароль під час наступного входу

en: Set a password now
uk: Вкажіть пароль зараз

en: Cannot automatically join this type of domain
uk: Неможливо автоматично долучити цей тип домену

en: No such domain or realm found
uk: Нема такого домену чи області

en: Cannot log in as %s at the %s domain
uk: Неможливо ввійти як %s на домен %s

en: Invalid password, please try again
uk: Неправильний пароль, спробуйте ще раз

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
uk: Неможливо з'єднатися із доменом %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
uk: Обліковий запис вимкнено

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
uk: Буде встановлено при наступному вході

[ctx: Password mode]
en: None
uk: Немає

en: Remove %s?
uk: Вилучити %s?

en: Unlock to Change This Setting
uk: Розблокуйте, щоб змінити це налаштування

en: Change Avatar
uk: Змінити аватар

en: Remove Avatar
uk: Вилучити аватар

en: Pa_ssword
uk: П_ароль

en: _Fingerprint Login
uk: Вхід через відбитки _пальців

en: A_utomatic Login
uk: _Автоматичний вхід

en: _Administrator
uk: _Адміністратор

en: _Parental Controls
uk: _Батьківський контроль

en: Open the Parental Controls app
uk: Відкрийте вікно програми «Батьківський контроль»

en: _Remove User
uk: Ви_лучити користувача

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
uk: Після вилучення облікового запису його власник або власниця не зможе користуватися цим пристроєм

en: _Delete Files and Settings
uk: Ви_лучити файли і параметри

en: Users
uk: Користувачі

en: Other Users
uk: Інші користувачі

en: _Add User…
uk: _Додати користувача…

en: Add Enterprise User
uk: Додати комерційного користувача

en: Domain Administrator Login
uk: Вхід адміністратора домену

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
uk: Комп'ютер потрібно зареєструвати в домені, щоб
    використовувати комерційний вхід. Попрохайте вашого 
    мережевого адміністратора ввести тут пароль домену.

en: Administrator Password
uk: Пароль адміністратора

en: Add or remove users and change your password
uk: Додати або вилучити користувачів і змінити свій пароль

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
uk: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;вхід;логін;лоґін;назва;ім'я;відбиток;аватар;логотип;обличчя;пароль;батьківський контроль;час за екраном;обмеження програм;обмеження інтернету;використання;користування;обмеження користування;діти;дитина;дитячий;

en: Manage user accounts
uk: Організувати обліковий запис

en: Authentication is required to change user data
uk: Потрібна автентифікація, щоб змінити дані про користувача

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
uk: Новий пароль повинен бути відмінним від попереднього.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
uk: Спробуйте змінити якісь цифри або букви.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
uk: Спробуйте трохи переінакшити пароль.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
uk: Пароль без згадування користувача буде надійніший.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
uk: Намагайтесь уникати згадування користувача в паролі.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
uk: Намагайтесь уникати деяких слів, вказаних у паролі.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
uk: Намагайтесь уникати звичайних слів.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
uk: Намагайтесь уникати переставлення наявних слів.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
uk: Намагайтесь використовувати більше чисел.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
uk: Намагайтесь використовувати великі букви.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
uk: Намагайтесь використовувати малі букви.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
uk: Намагайтесь використовувати спеціальні символи, наприклад, розділові знаки.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
uk: Намагайтесь використовувати суміш букв, чисел і розділових знаків.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
uk: Намагайтесь уникати повторення однакових символів.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
uk: Намагайтесь уникати повторення однакового типу символів: варто змішувати букви з числами і розділові знаки.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
uk: Намагайтесь уникати послідовностей, наприклад, 1234 або абвг.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
uk: Пароль має бути довшим. Спробуйте додати більше літер, цифр та символів пунктуації.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
uk: Змішуйте великі букви з малими і намагайтесь використовувати числа.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
uk: Додавання літер, цифр і розділових знаків зробить пароль надійнішим!

en: Authentication failed
uk: Помилка при автентифікації

en: The new password is too short
uk: Новий пароль надто короткий

en: The new password is too simple
uk: Новий пароль надто простий

en: The old and new passwords are too similar
uk: Старий і новий пароль надто подібні

en: The new password has already been used recently.
uk: Новий пароль уже використовувався.

en: The new password must contain numeric or special characters
uk: Новий пароль містить цифри або спеціальні символи

en: The old and new passwords are the same
uk: Старий і новий пароль — однакові.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
uk: Ваш пароль змінився з моменту початкової аутентифікації!

en: The new password does not contain enough different characters
uk: Новий пароль не містити достатньо різноманітних символів

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
uk: Ім'я користувача зазвичай має містити лише літери нижнього регістру a-z, цифри і такі символи: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
uk: Вибачте, цей користувач недоступний. Спробуйте інакшого.

en: The username is too long.
uk: Перейменуйте користувача на меншу кількістю літер.

en: Cursor Size
uk: Розмір курсора

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
uk: Розмір курсора може бути об'єднаний з масштабуванням, щоб він був помітніший

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
uk: Звук

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
uk: Загальносистемну гучність можна скоригувати у параметрах %s

en: Hearing
uk: Слухання

en: _Overamplification
uk: Над_підсилення

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
uk: Дозволити перевищення гучністю 100% із погіршенням якості звуку

en: Visual Alerts
uk: Візуальне попередження

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
uk: Використовувати візуальний індикатор, коли виникає звук попередження

en: _Visual Alerts
uk: В_ізуальні попередження

en: _Flash Area
uk: Область сп_алаху

en: Entire Screen
uk: Увесь екран

en: Entire Window
uk: Усе вікно

en: _Test Flash
uk: Ви_пробувати спалах

en: Test
uk: Випробувати

en: Pointing & Clicking
uk: Вказування та натискання

en: _Mouse Keys
uk: Кнопки ми_ші

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
uk: Використовувати цифровий блок для пересування вказівника миші

en: _Locate Pointer
uk: _Знаходити вказівник миші

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
uk: Показувати розташування вказівника у відповідь на натискання лівого Ctrl

en: _Double-Click Delay
uk: Затримка п_одвійного клацання

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
uk: Коротка

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
uk: Довга

en: Click Assist
uk: Асистент з натискання

en: _Simulated Secondary Click
uk: _Імітація клацання другою кнопкою

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
uk: Вторинне клацання при утриманні натисненою основної кнопки миші

en: Acceptance Delay
uk: Затримка прийняття

en: _Hover Click
uk: Клацання під час н_аведення

en: Trigger a click when the pointer hovers
uk: Увімкнути клацання при зупинці вказівника миші

en: Delay
uk: Затримка

en: Motion Threshold
uk: Поріг руху

en: Small
uk: Малий

en: Large
uk: Великий

en: _Always Show Accessibility Menu
uk: _Завжди показувати меню доступності

en: Display the accessibility menu in the top bar
uk: Показувати меню доступності на верхній панелі

en: _Seeing
uk: _Бачення

en: _Hearing
uk: С_лухання

en: _Typing
uk: _Набирання

en: _Pointing and Clicking
uk: _Вказування та натискання

en: _Zoom
uk: _Масштаб

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
uk: Типовий

[ctx: cursor size]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: cursor size]
en: Large
uk: Великий

[ctx: cursor size]
en: Larger
uk: Більший

[ctx: cursor size]
en: Largest
uk: Найбільший

en: %d pixel | %d pixels
uk[0]: %d піксель
uk[1]: %d пікселі
uk[2]: %d пікселів
uk[3]: %d піксель

en: Seeing
uk: Бачення

en: _High Contrast
uk: _Висока контрастність

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
uk: Збільшити контрастність між елементами інтерфейсу на передньому плані і у тлі

en: _On/Off Shapes
uk: _Увімкнути або вимкнути форми

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
uk: Використовувати форми для позначення стану на додачу до кольору або замість нього

en: Reduce _Animation
uk: Об_межити анімацію

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
uk: Зменшити обсяг анімацій в інтерфейсі користувача, щоб зменшити рух

en: _Large Text
uk: Ве_ликий текст

en: Increase the size of all text in the user interface
uk: Збільшити розмір усіх текстових елементів в інтерфейсі користувача

en: _Cursor Size
uk: Р_озмір курсора

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
uk: Можна збільшити розмір вказівника, щоб він став помітнішим

en: _Sound Keys
uk: Зв_укові клавіші

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
uk: Подавати гудок, коли перемикається Num Lock або Caps Lock

en: Always Show Scroll_bars
uk: Завжди показувати смужки _гортання

en: Make scrollbars always visible
uk: Зробити смужки гортання завжди видимими

en: Screen _Reader
uk: З_читувач екрана

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
uk: Зчитувач екрана читає показаний текст у міру пересування фокуса

en: Screen _Keyboard
uk: Екранна _клавіатура

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
uk: Скористатися екранною клавіатурою для введення тексту у поля

en: _Enable by Keyboard
uk: _Увімкнути клавіатурою

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
uk: Вмикати або вимикати можливості доступності через клавіатуру

en: Text Cursor
uk: Текстовий курсор

en: _Cursor Blinking
uk: Б_лимання курсора

en: Change if the cursor blinks in text fields
uk: Змініть параметри блимання курсора у текстових полях

en: _Blink Speed
uk: _Швидкість блимання

en: Blink Speed
uk: Швидкість блимання

en: _Test Entry
uk: _Тестовий запис

en: Typing Assist
uk: Асистент з набирання

en: _Repeat Keys
uk: Пов_торення клавіш

en: Key presses repeat when the key is held down
uk: Клавіша натискається повторно, якщо утримувати її

en: Speed
uk: Швидкість

en: _Sticky Keys
uk: _Липкі клавіші

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
uk: Послідовності клавіш-модифікаторів працюють як їхня комбінація

en: Disable if two keys are pressed together
uk: Вимкнути, якщо дві клавіші натиснуто одночасно

en: Beep when modifier key is pressed
uk: Подавати сигнал, коли натиснуто клавішу-модифікатор

en: S_low Keys
uk: _Повільні клавіші

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
uk: Затримка між натисканням і прийняттям клавіші

en: Beep when a key is pressed
uk: Подавати сигнал, коли клавішу натиснуто

en: Beep when a key is accepted
uk: Гудок, коли клавішу прийнято

en: Beep when a key is rejected
uk: Гудок, коли клавішу відпущено

en: B_ounce Keys
uk: П_ружні клавіші

en: Ignore fast duplicate keypresses
uk: Ігнорувати швидкі повторні натискання клавіш

en: Zoom
uk: Масштаб

en: _Desktop Zoom
uk: С_тільничне масштабування

en: Magnify the entire screen
uk: Збільшити увесь екран

en: Magnifier
uk: Лупа

en: _Magnification Factor
uk: _Коефіцієнт збільшення

en: M_agnifier View
uk: Перегляд з _лупою

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
uk: Слідкувати за курсором миші

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
uk: Область екрана

en: _Extend Outside Screen Edges
uk: _Розширити за межі країв екрана

en: _Screen Area
uk: _Область екрана

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
uk: На весь екран

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
uk: Верхня половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
uk: Нижня половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
uk: Ліва половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
uk: Права половина

en: _Follow Behavior
uk: Пов_едінка при слідуванні

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
uk: Пересуватися зі вмістом

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
uk: Відштовхувати вміст довкола

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
uk: Триматися центру

en: Crosshairs
uk: Перехрестя

en: _Crosshair Lines
uk: _Лінії перехрестя

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
uk: Позначати розташування вказівника у збільшеній області за допомогою ліній

en: _Overlap Mouse Cursor
uk: П_ерекриває вказівник миші

en: _Thickness
uk: _Товщина

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
uk: Тонкий

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
uk: Товстий

en: Len_gth
uk: Дов_жина

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
uk: 1/4 екрана

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
uk: 1/2 екрана

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
uk: 3/4 екрана

en: Colo_r
uk: Ко_лір

en: Color Filters
uk: Фільтри кольорів

en: _Inverted
uk: _Інвертовані

en: Invert colors in the magnifier region
uk: Інвертувати кольори в області лупи

en: _Brightness
uk: _Яскравість

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
uk: Низька

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
uk: Висока

en: Co_ntrast
uk: _Контрастність

en: Co_lor
uk: _Колір

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
uk: Повна

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
uk: Полегшує читання, слухання, набирання, наведення і натискання

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
uk: Клавіатура;Миша;Доступність;Універсальний доступ;Контраст;Курсор;Звук;Масштаб;Екран;Читач;розмір;висота;великий;текст;шрифт;Доступ;Липкі;Клавіші;Повільно;Клацання;Подвійний;клік;Затримка;Швидкість;Допомога;Повторити;вказівник;пошук;віднайдення;візуальний;слух;аудіо;введення;анімації;Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;

en: Map Buttons
uk: Прив'язування кнопок

en: Map buttons to functions
uk: Прив'язування кнопок до функцій

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
uk: Щоб змінити комбінацію клавіш, виберіть дію «Надіслати натискання клавіші», натисніть кнопку скорочення й утримайте нові клавіші або натисніть Backspace, щоб очистити.

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
uk: Торкніться цільового маркера, коли той з'явиться на екрані, щоб калібрувати планшет

en: Mis-click detected, restarting…
uk: Промах виявлено, перезавантаження…

en: Button %d
uk: Кнопка %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
uk: Програму визначено

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
uk: Надіслати натискання клавіші

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
uk: Перемкнути монітор

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
uk: Показати екранну довідку

en: Tablet mounted on laptop panel
uk: Планшет, який змонтовано на панелі ноутбука

en: Tablet mounted on external display
uk: Планшет, який змонтовано на зовнішньому дисплеї

en: External tablet device
uk: Зовнішній пристрій планшета

note: All displays item
en: All Displays
uk: Усі дисплеї

en: _Tablet Mode
uk: Режим план_шета

en: Use absolute positioning for the pen
uk: Абсолютне позиціювання пера

en: _Left Hand Orientation
uk: Орієнтація для ш_ульги

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
uk: Планшет і Express Keys™ обернено для користування лівою рукою

en: Map _Buttons
uk: П_рив'язування кнопок

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
uk: Прив'_язка до монітора

en: _Keep Aspect Ratio
uk: Зберігати _пропорції

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
uk: Використовувати лише частину поверхні планшета для збереження пропорцій монітора

en: _Calibrate
uk: _Калібрувати

en: No tablet detected
uk: Не виявлено планшета

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
uk: Під'єднайте або ввімкніть планшет Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
uk: Виберіть дію у відповідь на натискання кнопки %d на стилі

en: Button %d Mapping
uk: Прив'язка кнопки %d

en: _Left Mousebutton Click
uk: Клацання _лівою кнопкою миші

en: _Middle Mousebutton Click
uk: Клацання с_ередньою кнопкою миші

en: _Right Mousebutton Click
uk: Клацання _правою кнопкою миші

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
uk: _Назад

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
uk: _Далі

en: Tip _Pressure Feel
uk: _Чутливість дотику

en: Soft
uk: М'яка

en: Stylus tip pressure
uk: Натиск кінчика стила

en: Firm
uk: Тверда

en: Button _1
uk: Кнопка _1

en: Button _2
uk: Кнопка _2

en: Button _3
uk: Кнопка _3

en: _Eraser Pressure Feel
uk: Ч_утливість гумки

en: Eraser pressure
uk: Натиск гумки

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
uk: Стило-пульверизатор із вимірюванням тиску, нахилу та інтегрованим повзунком

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
uk: Художня ручка із вимірюванням тиску, нахилу і обертання

en: Stylus with pressure and tilt
uk: Стило із вимірюванням тиску і нахилу

en: Stylus with pressure
uk: Стило з тиском

en: Wacom Tablet
uk: Планшет Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
uk: Вкажіть прив'язування кнопок і скоригуйте чутливість стила для графічних планшетів

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
uk: Планшет;Wacom;Стилус;стило;Гумка;Миша;

en: New shortcut…
uk: Створити скорочення…

en: Edit
uk: Редагувати

en: Access Points
uk: Точки доступу

en: Add
uk: Додати

en: Operation Cancelled
uk: Дію скасовано

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
uk: <b>Помилка:</b> відмовлено у доступі до зміни параметрів

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
uk: <b>Помилка:</b> помилка мобільного обладнання

en: Not Registered
uk: Не зареєстровано

en: Registered
uk: Зареєстровано

en: Roaming
uk: Роумінг

en: Searching
uk: Пошук

en: Denied
uk: Відмовлено

en: Modem Details
uk: Параметри модема

en: Modem Status
uk: Стан модему

en: Carrier
uk: Носій сигналу

en: Network Type
uk: Тип мережі

en: Network Status
uk: Стан мережі

en: Own Number
uk: Власний номер

en: Device Details
uk: Дані щодо пристрою

en: 2G Only
uk: Лише 2G

en: 3G Only
uk: Лише 3G

en: 4G Only
uk: Лише 4G

en: 5G Only
uk: Лише 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
uk: 2G, 3G, 4G? 5G (бажаний)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
uk: 2G, 3G, 4G (бажаний), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
uk: 2G, 3G (бажаний), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
uk: 2G (бажаний), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
uk: 2G, 3G, 4G (бажаний)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
uk: 2G, 3G (бажаний), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
uk: 2G (бажаний), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
uk: 3G, 4G, 5G (бажаний)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
uk: 3G, 4G (бажаний), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
uk: 3G (бажаний), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
uk: 2G, 4G, 5G (бажаний)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
uk: 2G, 4G (бажаний), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
uk: 2G (бажаний), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
uk: 2G, 3G, 5G (бажаний)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
uk: 2G, 3G (бажаний), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
uk: 2G (бажаний), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
uk: 3G, 4G (бажаний)

en: 3G (Preferred), 4G
uk: 3G (бажаний), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
uk: 2G, 4G (бажаний)

en: 2G (Preferred), 4G
uk: 2G (бажаний), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
uk: 2G, 3G (бажаний)

en: 2G (Preferred), 3G
uk: 2G (бажаний), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
uk: 2G, 5G (бажаний)

en: 2G (Preferred), 5G
uk: 2G (бажаний), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
uk: 3G, 5G (бажаний)

en: 3G (Preferred), 5G
uk: 3G (бажаний), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
uk: 4G, 5G (бажаний)

en: 4G (Preferred), 5G
uk: 4G (бажаний), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unlock SIM card
uk: Розблокувати SIM-картку

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Please provide PIN code for SIM %d
uk: Будь ласка, вкажіть пінкод для SIM-картки %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
uk: Введіть пінкод для розблокування вашої SIM-картки

en: Please provide PUK code for SIM %d
uk: Будь ласка, вкажіть PUK-код для SIM-картки %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
uk: Введіть PUK-код для розблокування вашої SIM-картки

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
uk[0]: Введено помилковий пароль. У вас лишилася %1$u спроба
uk[1]: Введено помилковий пароль. У вас лишилося %1$u спроби
uk[2]: Введено помилковий пароль. У вас лишилося %1$u спроб
uk[3]: Введено помилковий пароль. У вас лишилася %1$u спроба

en: You have %u try left | You have %u tries left
uk[0]: У вас лишилася %u спроба
uk[1]: У вас лишилося %u спроби
uk[2]: У вас лишилося %u спроб
uk[3]: У вас лишилася одна спроба

en: Wrong password entered.
uk: Введено помилковий пароль.

en: PUK code should be an 8 digit number
uk: PUK-код має бути 8-цифровим числом

en: Enter New PIN
uk: Введіть новий пінкод

en: PIN code should be a 4-8 digit number
uk: Пінкод має бути числом, у якому має бути від 4 до 8 цифр

en: Unlocking…
uk: Розблокування…

en: No SIM
uk: Немає SIM-картки

en: Insert a SIM card to use this modem
uk: Вставте SIM-картку, щоб скористатися цим модемом

en: SIM Locked
uk: SIM-картку заблоковано

en: _Mobile Data
uk: _Мобільні дані

en: Access data using mobile network
uk: Доступ до даних за допомогою мобільної мережі

en: _Data Roaming
uk: Роумінг _даних

en: Use mobile data when roaming
uk: Використовувати мобільний доступ до даних при роумінгу

en: _Network Mode
uk: Режим _мережі

en: N_etwork
uk: М_ережа

en: Advanced
uk: Додатково

en: _Access Point Names
uk: Назви _точок доступу

en: _SIM Lock
uk: Б_локування SIM

en: Lock SIM with PIN
uk: Заблокувати SIM-картку за допомогою пінкоду

en: M_odem Details
uk: Параметри м_одему

en: Phone failure
uk: Помилка телефону

en: No connection to phone
uk: Немає з'єднання з телефоном

en: Operation not allowed
uk: Дію заборонено

en: Operation not supported
uk: Підтримки дії не передбачено

en: SIM not inserted
uk: SIM не вставлено

en: SIM PIN required
uk: Потрібен пінкод SIM

en: SIM PUK required
uk: Потрібен PUK-код SIM

en: SIM failure
uk: Помилка SIM

en: SIM busy
uk: SIM зайнято

en: Incorrect password
uk: Помилковий пароль

en: SIM PIN2 required
uk: Потрібен PIN2-код SIM

en: SIM PUK2 required
uk: Потрібен PUK2-код SIM

en: Not found
uk: Не знайдено

en: No network service
uk: Немає мережевої служби

en: Network timeout
uk: Час очікування на мережу

en: GPRS services not allowed
uk: Служби GPRS заборонено

en: Roaming not allowed in this location area
uk: Роумінґ у цій місцевості заборонено

en: Unspecified GPRS error
uk: Невказана помилка GPRS

en: No Error
uk: Без помилок

en: Action Cancelled
uk: Дію скасовано

en: Access denied
uk: Доступ заборонено

en: Unknown Error
uk: Невідома помилка

en: Network Mode
uk: Режим мережі

en: _Automatic
uk: _Автоматично

en: Choose Network
uk: Виберіть мережу

en: Refresh Network Providers
uk: Освіжити список надавачів послуг мережі

en: SIM %d
uk: SIM-картка %d

en: Enable Mobile Network
uk: Увімкнути мобільну мережу

en: No WWAN Adapter Found
uk: Не знайдено жодного адаптера WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
uk: Переконайтеся, що у вас є пристрій бездротової WAN або стільникової мережі

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
uk: Бездротову WAN вимкнено, коли увімкнено режим польоту

en: _Turn off Airplane Mode
uk: Ви_мкнути режим польоту

en: Data Connection
uk: З'єднання із передаванням даних

en: SIM card used for internet
uk: SIM-картка для інтернету

en: SIM Lock
uk: Блокування SIM

en: _Next
uk: _Далі

en: _Lock SIM with PIN
uk: За_блокувати SIM-картку за допомогою пінкоду

en: Change PIN
uk: Змінити пінкод

en: New PIN
uk: Новий PIN-код

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
uk: Введіть поточний пінкод, щоб змінити параметри блокування SIM-картки

en: Mobile Network
uk: Мобільна мережа

en: Configure Telephony and mobile data connections
uk: Налаштовування телефонії та мобільних з'єднань для передавання даних

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
uk: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;стільниковий;телефонія;телефон;сім;картка;мобільний;вван;

en: Utility to configure the GNOME desktop
uk: Програма для налаштовування середовища GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
uk: «Параметри» є основним інтерфейсом для налаштовування вашої системи.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: Display version number
uk: Показати номер версії

en: Enable verbose mode
uk: Увімкнути докладний режим

en: Search for the string
uk: Шукати рядок

en: List possible panel names and exit
uk: Подати можливі назви панелі й вийти

en: Panel to display
uk: Панель для показу

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
uk: [ПАНЕЛЬ] [АРГУМЕНТ…]

en: © 1998 %s
uk: © %s, 1998

en: Settings categories
uk: Категорії параметрів

en: No Results Found
uk: Нічого не знайдено

en: Available panels:
uk: Доступні панелі:

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Search settings
uk: Пошук параметрів

en: Warning: Development Version
uk: Попередження: розробницька версія

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
uk: Цю версію «Налаштувань» слід використовувати лише для розробки. Ви можете спостерігати неправильну роботу системи, втрату даних та інші непередбачувані проблеми.

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Settings
uk: _Про «Параметри»

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: shortcut window]
en: Show help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Panels
uk: Панелі

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
uk: Повернутися на попередню панель

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
uk: Скасувати пошук

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
uk: Налаштування;Параметри;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
uk: Ідентифікатор останньої панелі «Параметри», яку буде відкрито

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
uk: Ідентифікатор останньої панелі «Параметри», яку буде відкрито. Нерозпізнані значення будуть проігноровані і вибрана перша панель у списку.

en: Show warning when running a development build of Settings
uk: Показати застереження при запуску розробницької збірки «Параметри»

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
uk: Чи «Параметри» показуватимуть попередження при запуску розробницької збірки.

en: Initial state of the window
uk: Початковий стан вікна

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
uk: Кортеж, що містить початкову ширину, висоту і стан максимізації вікна програми.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
uk[0]: %u вивід
uk[1]: %u виводи
uk[2]: %u виводів
uk[3]: %u вивід

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
uk[0]: %u вхід
uk[1]: %u входи
uk[2]: %u входів
uk[3]: %u вхід

en: System Sounds
uk: Системні звуки
