gnome-control-center - en to da translation catalogue (1914 entries)

en: App is not sandboxed
da: Programmet er ikke i sandkassetilstand

en: System Bus
da: Systembus

en: Full access
da: Fuld adgang

en: Session Bus
da: Sessionsbus

en: Devices
da: Enheder

en: Full access to /dev
da: Fuld adgang til /dev

en: Network
da: Netværk

en: Has network access
da: Har netværksadgang

en: Home
da: Hjem

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: File System
da: Filsystem

en: Settings
da: Indstillinger

en: Can change settings
da: Kan ændre indstillinger

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
da: <b>%s</b> har brug for adgang til de følgende systemressourcer. For at stoppe denne adgang skal programmet fjernes.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
da[0]: %u fil- og linktype som er åbnet af programmet
da[1]: %u fil- og linktyper som er åbnet af programmet

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
da: <b>%s</b> bruges til åbning af følgende fil- og linktyper.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
da: %s af diskpladsen bruges

en: Apps
da: Programmer

en: Search apps
da: Find programmer

en: _Default Apps
da: _Standardprogrammer

en: No Apps Found
da: Ingen programmer fundet

en: _Find in Software
da: _Find i Software

en: Default Apps
da: Standardprogrammer

en: Removable Media
da: Flytbare medier

en: Automat_ically Launch Apps
da: S_tart automatisk programmer

en: Start apps when media is connected or inserted
da: Start programmer, når medie tilsluttes eller isættes

en: App Settings
da: Programindstillinger

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
da: Programindstillinger kan ikke håndhæves fuldt ud for apps, der ikke er i sandkassetilstand. Disse programmer kan bruge tilladelser, som ikke vises.

en: _Open
da: _Åbn

en: App _Details
da: _Programdetaljer

en: Permissions
da: Rettigheder

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
da: _Søgning

en: Receive system searches and send results
da: Modtag systemsøgninger og send resultater

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: _Notifications
da: _Påmindelser

en: Show system notifications
da: Vis systempåmindelser

en: _Run in Background
da: _Kør i baggrunden

en: Allow activity when the app is closed
da: Tillad aktivitet, når programmet er lukket

en: Scr_eenshots
da: Sk_ærmbilleder

en: Take pictures of the screen at any time
da: Tag billeder af skærmen når som helst

en: Change _Wallpaper
da: Skift _baggrundstapet

en: Change the desktop wallpaper
da: Skift skrivebordets baggrundstapet

en: So_unds
da: L_yde

en: Reproduce sounds
da: Gengiv lyde

en: _Inhibit Shortcuts
da: For_hindr genveje

en: Block standard keyboard shortcuts
da: Blokér standardtastaturgenveje

en: Camera
da: Kamera

en: Take pictures with the camera
da: Tag billeder med kameraet

en: C_amera
da: _Kamera

en: _Microphone
da: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
da: Optag lyd med mikrofonen

en: _Location Services
da: _Placeringstjenester

en: Access device location data
da: Tilgå enhedens placeringsdata

en: Re_quired Access
da: _Nødvendig adgang

en: System access that is required by the app
da: Systemadgang som kræves af programmet

en: General
da: Generelt

en: _File &amp; Link Associations
da: _Fil- og linktilknytninger

en: S_torage
da: _Lager

en: Required Access
da: Nødvendig adgang

en: File & Link Associations
da: Fil- og linktilknytninger

en: File Types
da: Filtyper

en: Link Types
da: Linktyper

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Storage
da: Lager

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
da: Hvor meget diskplads dette program med programdata og cache bruger

en: App
da: Program

en: _Clear Cache
da: _Ryd cachen

en: _Mail
da: _Post

en: _Calendar
da: _Kalender

en: M_usic
da: _Musik

en: _Photos
da: _Billeder

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
da: Opka_ld

en: Ask what to do
da: Spørg hvad der skal gøres

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Open folder
da: Åbn mappe

en: Select an app for audio CDs
da: Vælg et program til lyd-cd'er

en: Select an app for video DVDs
da: Vælg et program til video-dvd'er

en: Select an app to run when a music player is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes en musikafspiller

en: Select an app to run when a camera is connected
da: Vælg et program der skal køres, når der tilsluttes et kamera

en: Select an app for software CDs
da: Vælg et program til software-cd'er

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
da: lyd-dvd

en: blank Blu-ray disc
da: blank Blu-ray-disk

en: blank CD disc
da: blank cd-disk

en: blank DVD disc
da: blank dvd-disk

en: blank HD DVD disc
da: blank HD DVD-disk

en: Blu-ray video disc
da: Blu-ray-videodisk

en: e-book reader
da: e-bogslæser

en: HD DVD video disc
da: HD DVD-videodisk

en: Picture CD
da: Billed-cd

en: Super Video CD
da: Supervideo-cd

en: Video CD
da: Video-cd

en: Windows software
da: Windowsprogrammer

en: CD _Audio
da: Cd-_lyd

en: _DVD Video
da: _Dvd-video

en: Music Pla_yer
da: _Musikafspiller

en: P_hotos
da: _Billeder

en: Sof_tware
da: _Programmer

en: _Other Media
da: A_ndet medie

en: Select how other media should be handled
da: Vælg hvordan andre medier skal håndteres

en: Other Media
da: Andet medie

en: _Action
da: _Handling

en: Add user accounts and change passwords
da: Tilføj brugerkonti og skift adgangskoder

en: Play and record sound
da: Afspil og optag lyd

en: Play audio
da: Afspil lyd

en: Record audio
da: Optag lyd

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
da: Registrer netværksenheder med mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
da: Tilgå bluetoothhardware direkte

en: Use bluetooth devices
da: Brug Bluetooth-enheder

en: Use your camera
da: Brug dit kamera

en: Print documents
da: Udskriv dokumenter

en: Use any connected joystick
da: Brug tilsluttet joystick

en: Allow connecting to the Docker service
da: Tillad oprettelse af forbindelse til Docker-tjenesten

en: Configure network firewall
da: Konfigurér firewall for netværk

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
da: Opsæt og brug priviligerede FUSE-filsystemer

en: Update firmware on this device
da: Opdatér firmware på denne enhed

en: Access hardware information
da: Tilgå hardwareinformation

en: Provide entropy to hardware random number generator
da: Levér entropi til hardwarens tilfældige tal-generator

en: Use hardware-generated random numbers
da: Brug hardwaregenererede tilfældige tal

en: Access files in your home folder
da: Tilgå filer i din hjemmemappe

en: Access libvirt service
da: Tilgå libvirt-tjeneste

en: Change system language and region settings
da: Skift systemsprog og regionsindstillinger

en: Change location settings and providers
da: Skift placeringsindstillinger og -udbydere

en: Access your location
da: Tilgå din placering

en: Read system and application logs
da: Læs system- og programlogge

en: Access LXD service
da: Tilgå LXD-tjeneste

en: Use and configure modems
da: Brug og konfigurer modemmer

en: Read system mount information and disk quotas
da: Læs systemets monteringsinformation og diskkvoter

en: Control music and video players
da: Styr musik- og videoafspillere

en: Change low-level network settings
da: Skift netværksindstillinger på lavt niveau

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
da: Tilgå NetworkManager-tjenesten for at læse og skifte netværksindstillinger

en: Read access to network settings
da: Læseadgang til netværksindstillinger

en: Change network settings
da: Skift netværksindstillinger

en: Read network settings
da: Læs netværksindstillinger

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
da: Tilgå ofono-tjenesten for at læse og skifte netværksindstillinger for mobiltelefoni

en: Control Open vSwitch hardware
da: Styr Open vSwitch-hardware

en: Read from CD/DVD
da: Læs fra cd/dvd

en: Read, add, change, or remove saved passwords
da: Læs, tilføj, skift eller fjern gemte adgangskoder

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
da: Tilgå pppd- og ppp-enheder for at konfigurere Point-to-Point Protocol-forbindelser

en: Pause or end any process on the system
da: Paus eller afslut en proces på systemet

en: Access USB hardware directly
da: Tilgå USB-hardware direkte

en: Read/write files on removable storage devices
da: Læs/skriv filer på flytbare lagerenheder

en: Prevent screen sleep/lock
da: Forhindr skærmen i at sove/låse

en: Access serial port hardware
da: Tilgå seriel port-hardware

en: Restart or power off the device
da: Genstart eller sluk for enheden

en: Install, remove and configure software
da: Installér, fjern og konfigurer software

en: Access Storage Framework service
da: Tilgå Storage Framework-tjeneste

en: Read process and system information
da: Læs proces- og systeminformation

en: Monitor and control any running program
da: Overvåg og styr kørende programmer

en: Change the date and time
da: Skift datoen og klokkeslættet

en: Change time server settings
da: Skift tidsserverindstillinger

en: Change the time zone
da: Skift tidszonen

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
da: Tilgå UDisks2-tjenesten for at konfigurere diske og flytbare medier

en: Access energy usage data
da: Tilgå data om energiforbrug

en: Read/write access to U2F devices exposed
da: Læse-/skriveadgang til U2F-enheder blotlagt

en: Control various app permissions and settings
da: Kontrollér forskellige programrettigheder og -indstillinger

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
da: program;flatpak;rettighed;tilladelse;indstilling;standard;foretrukken;favorit;medie;autorun;autokørsel;cd;dvd;usb;lyd;audio;video;disk;flytbar;ekstern;enhed;system;

en: Remove Background
da: Fjern baggrund

en: Select a picture
da: Vælg et billede

en: multiple sizes
da: flere størrelser

en: No Desktop Background
da: Ingen skrivebordsbaggrund

en: Current background
da: Nuværende baggrund

en: Style
da: Stil

en: _Default
da: _Standard

en: Da_rk
da: M_ørk

en: Background
da: Baggrund

en: _Add Picture…
da: _Tilføj billede …

en: Appearance
da: Udseende

en: Change your background image or the UI colors
da: Skift dit baggrundsbillede eller brugergrænsefladens farver

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
da: Tapet;Baggrund;Skærm;Skrivebord;Stil;Lys;Mørk;Udseende;

en: Enable
da: Aktivér

en: No Bluetooth Found
da: Ingen Bluetooth fundet

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
da: Indsæt en dongle for at bruge Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
da: Bluetooth er slukket

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
da: Tænd for at tilslutte enheder og modtage filoverførsler

en: Airplane Mode is On
da: Flytilstand er aktiv

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
da: Bluetooth er deaktiveret, når flytilstand er aktiv

en: _Turn Off Airplane Mode
da: _Deaktivér flytilstand

en: Hardware Airplane Mode is On
da: Hardwareflytilstand er aktiv

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
da: Sluk for kontakten Flytilstand for at aktivere Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
da: Slå Bluetooth til eller fra og tilslut dine enheder

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
da: del;deling;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
da: Placér din kalibreringsenhed over firkanten og tryk “Start”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
da: Flyt din kalibreringsenhed til kalibreringspositionen og tryk “Fortsæt”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
da: Flyt din kalibreringsenhed til overfladepositionen og tryk “Fortsæt”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
da: Luk computerens låg

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
da: Der opstod en intern fejl uden mulighed for genoprettelse.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
da: Visse værktøjer er nødvendige for kalibrering men ikke installeret.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
da: Profilen kunne ikke genereres.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
da: Målhvidpunktet kunne ikke opnås.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
da: Fuldført!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
da: Kalibrering mislykkedes!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
da: Du kan fjerne kalibreringsenheden.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
da: Rør ikke kalibreringsenheden når den er i gang

en: Display Calibration
da: Skærmenhedskalibrering

en: _Cancel
da: _Annullér

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
da: _Genoptag

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
da: _Færdig

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
da: Skærm for bærbar computer

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
da: Indbygget webkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
da: %s-skærm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
da: %s-skanner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
da: %s-kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
da: %s-printer

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
da: %s-webkamera

en: Enable color management for %s
da: Aktivér farvehåndtering for %s

en: Show color profiles for %s
da: Vis farveprofiler for %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
da: Ikke kalibreret

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
da: Forvalg:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
da: Farverum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
da: Testprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
da: Vælg fil med ICC-profil

en: Import
da: Importér

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
da: Understøttede ICC-profiler

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
da: Alle filer

en: Screen
da: Skærm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
da: Gem profil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
da: Opret en farveprofil for den valgte enhed

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
da: Måleinstrumentet ikke fundet. Undersøg venligst om det er tændt og korrekt tilsluttet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
da: Måleinstrumentet understøtter ikke profilering af printeren.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
da: Enhedstypen er ikke er understøttet for øjeblikket.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
da: Få mere at vide

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
da: For at kunne farvehåndteres skal hver enhed have en ajourført farveprofil. %s

en: Screen Calibration
da: Skærmkalibrering

en: Calibration Quality
da: Kalibreringskvalitet

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
da: Kalibrering vil give en profil, du kan bruge til farvehåndtering for din skærm. Jo længere du kalibrerer, jo bedre bliver farveprofilen.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
da: Du vil ikke kunne bruge din computer mens kalibreringen finder sted.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
da: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
da: Anslået tidsforbrug

en: Calibration Device
da: Kalibreringsenhed

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
da: Vælg den sensorenhed, du vil bruge til kalibreringen.

en: Display Type
da: Type af skærmenhed

en: Select the type of display that is connected.
da: Vælg typen af skærmenhed, der er tilsluttet.

en: Profile Whitepoint
da: Hvidpunkt for profil

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
da: Vælg et målhvidpunkt for skærmenheden. De fleste enheder bør kalibreres til en D65-illuminant.

en: Display Brightness
da: Skærmlysstyrke

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
da: Sæt venligst skærmenheden til en lysstyrke, der er typisk for dig. Farvehåndteringen vil være mest nøjagtig ved dette lysniveau.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
da: Alternativt kan du bruge lysstyrkeniveauet fra en af de andre profiler med denne enhed.

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
da: Du kan bruge en farveprofil på forskellige computere, eller endda oprette profiler for forskellige lysbetingelser.

en: Profile Name:
da: Profilnavn:

en: Summary
da: Sammenfatning

en: Profile successfully created!
da: Profilen blev oprettet!

en: Copy profile
da: Kopiér profil

en: Requires writable media
da: Kræver skrivbart medie

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
da: Du vil måske finde instruktionerne om brug af profilen på systemerne <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> samt <a href="windows">Microsoft Windows</a> nyttige.

en: Add Profile
da: Tilføj profil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
da: Der er blevet fundet problemer. Profilen vil måske ikke fungere korrekt. <a href="">Vis detaljer.</a>

en: _Import File…
da: _Importér fil …

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Set for all users
da: _Indstil for alle brugere

en: Set this profile for all users on this computer
da: Brug denne profil for alle brugere på denne computer

en: _Enable
da: _Aktivér

en: _Add profile
da: _Tilføj profil

en: _Calibrate…
da: _Kalibrér …

en: Calibrate the device
da: Kalibrér enheden

en: _Remove profile
da: _Fjern profil

en: _View details
da: _Vis detaljer

en: Unable to detect any devices that can be color managed
da: Kan ikke finde nogen enheder, hvortil der kan bruges farvehåndtering

en: Projector
da: Projektor

en: LCD (CCFL backlight)
da: LCD (CCFL-bagbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
da: LCD (RGB LED-bagbelysning)

en: LCD (white LED backlight)
da: LCD (hvid LED-bagbelysning)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
da: Bred-gamut-LCD (CCFL-bagbelysning)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
da: Bred-gamut-LCD (RGB LED-bagbelysning)

[ctx: Calibration quality]
en: High
da: Høj

en: 40 minutes
da: 40 minutter

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
da: Middel

en: 30 minutes
da: 30 minutter

[ctx: Calibration quality]
en: Low
da: Lav

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: Native to display
da: “Native” der skal vises

en: D50 (Printing and publishing)
da: D50 (udskrift og publikation)

en: D65 (Photography and graphics)
da: D65 (fotografi og grafik)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
da: Standardfarverum

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
da: Testprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
da: Lav kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
da: Middelkvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
da: Høj kvalitet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
da: Standard-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
da: Standard-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
da: Standard-grå

en: Vendor supplied factory calibration data
da: Fabrikskalibreringsdata fra forhandler

en: Full-screen display correction not possible with this profile
da: Skærmkorrektion er ikke mulig i fuldskærm med denne profil

en: This profile may no longer be accurate
da: Denne profil er måske ikke længere nøjagtig

en: Color
da: Farver

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
da: Kalibrér farver til dine enheder, såsom skærme, kameraer eller printere

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
da: Farve;ICC;Profil;Kalibrer;Printer;Skærm;

en: Other…
da: Anden …

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: _Select
da: _Vælg

en: Language or country
da: Sprog eller land

en: No languages found
da: Ingen sprog fundet

en: More…
da: Flere …

en: More Information
da: Mere information

en: Error: some settings cannot be unlocked
da: Fejl: Nogle indstillinger kan ikke låses op

en: Unlock to Change Settings
da: Lås op for at ændre indstillinger

en: _Unlock…
da: _Lås op …

en: Increment Hour
da: Forøg time

en: Increment Minute
da: Forøg minut

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Decrement Hour
da: Formindsk time

en: Decrement Minute
da: Formindsk minut

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
da: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
da: %e. %b, %Y

note: TRANSLATORS: This is the datetime format in the style of "Aug 1, 10:10:10 PM", "Feb 24, 2013, 10:10:10 PM", "Today, 10:10:10 AM", and "Yesterday, 10:10:10 AM"
en: %1$s, %2$s
da: %1$s %2$s

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: On
da: Slået til

en: Off
da: Slået fra

en: Apply Changes?
da: Anvend ændringer?

en: Changes Cannot be Applied
da: Ændringer kan ikke udføres

en: This could be due to hardware limitations.
da: Dette kan skyldes hardwarebegrænsninger.

en: Displays
da: Skærme

en: _Apply
da: _Anvend

en: Display Settings Disabled
da: Skærmindstillinger deaktiveret

en: Multiple Displays
da: Flere skærme

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
da: _Side om side

en: _Mirror
da: _Klon

en: Contains top bar and Activities
da: Indeholder toppanelet og Aktiviteter

en: _Primary Display
da: _Primær skærm

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
da: _Nattelys

en: Night Light
da: Nattelys

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
da: Landskab

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
da: Portræt højre

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
da: Portræt venstre

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
da: Landskab (omvendt)

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
da: Variabel (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
da: Variabel (op til %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
da: O_rientering

[ctx: display setting]
en: _Resolution
da: O_pløsning

en: R_efresh Rate
da: Op_dateringsfrekvens

en: _Variable Refresh Rate
da: _Variabel opdateringsfrekvens

en: Re_fresh Rate
da: Op_dateringsfrekvens

en: Adjust for _TV
da: Tilpas til _tv

[ctx: display setting]
en: _Scale
da: _Skalering

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
da: Nattelys kan ikke bruges med en virtuel maskine.

en: Night Light Unavailable
da: Nattelys utilgængeligt

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
da: Det kan skyldes, at grafikdriveren er i brug, eller at skrivebordet bruges over netværk

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
da: Midlertidigt slået fra indtil i morgen

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
da: Genstart filter

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
da: Nattelys gør skærmfarven varmere. Det kan hjælpe med at forhindre anstrengelse af øjnene og søvnløshed.

en: _Schedule
da: _Tidsplan

en: Sunset to Sunrise
da: Solnedgang til solopgang

en: Manual Schedule
da: Manuel tidsplan

en: _Times
da: T_ider

en: From
da: Fra

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: To
da: Til

en: _Color Temperature
da: _Farvetemperatur

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
da: Brug nattelys og vælg, hvordan forbundne skærme og projektorer skal bruges

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
da: Panel;Projektor;xrandr;Skærm;Opløsning;Opdatering;Opdater;Opdatér;Monitor;Nat;Lys;Blå;rødforskyd;farve;solnedgang;solopgang;

en: Sound and Media
da: Lyd og medie

en: Volume mute/unmute
da: Slå lyden til/fra

en: Volume down
da: Dæmpning af lydstyrken

en: Volume up
da: Forøg lydstyrken

en: Microphone mute/unmute
da: Slå mikrofonen til/fra

en: Launch media player
da: Start medieafspiller

en: Play (or play/pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Pause playback
da: Afspilning på pause

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Next track
da: Næste spor

en: Eject
da: Skub ud

en: Typing
da: Indtastning

en: Switch to next input source
da: Skift til næste indtastningskilde

en: Switch to previous input source
da: Skift til forrige indtastningskilde

en: Launchers
da: Programstartere

en: Launch help browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch calculator
da: Start lommeregner

en: Launch email client
da: Start e-mail-program

en: Launch web browser
da: Start webbrowser

en: Home folder
da: Hjemmemappe

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
da: Søgning

[ctx: keybinding]
en: Search
da: Søg

en: Log out
da: Log ud

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Turn zoom on or off
da: Slå zoom til eller fra

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Turn screen reader on or off
da: Slå skærmoplæser til eller fra

en: Turn on-screen keyboard on or off
da: Slå skærmtastatur til eller fra

en: Increase text size
da: Forøg tekststørrelse

en: Decrease text size
da: Formindsk tekststørrelse

en: High contrast on or off
da: Høj kontrast til eller fra

en: No input sources found
da: Ingen indtastningskilder fundet

[ctx: Input Source]
en: Other
da: Anden

en: Add Input Source
da: Tilføj indtastningskilde

en: Input methods can’t be used on the login screen
da: Indtastningsmetoder kan ikke bruges i loginskærmen

en: No input source selected
da: Ingen indtastningskilder valgt

en: _Add Input Source…
da: _Tilføj indtastningskilde …

en: View More
da: Vis flere

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Preferences
da: Indstillinger

en: View Keyboard Layout
da: Vis tastaturlayout

en: Remove
da: Fjern

en: Custom Shortcuts
da: Brugertilpassede genveje

en: Alternate Characters Key
da: Tast for alternative tegn

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
da: Tasten til alternative tegn kan bruges til at indtaste yderligere tegn. De vises nogle gange som en tredje valgmulighed på dit tastatur.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
da: Venstre Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
da: Højre Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
da: Venstre Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
da: Højre Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
da: Menutast

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
da: Højre Ctrl

en: Compose Key
da: Sammensætningstast

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
da: Sammensætningstasten tillader indtastning af mange forskellige tegn. Den bruges ved at trykke tasten ned efterfulgt af en tegnsekvens. For eksempel vil sammensætningstasten sammen med <b>C</b> og <b>o</b> give <b>©</b>, og <b>a</b> efterfulgt af <b>'</b> giver <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
da: Venstre Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
da: Caps lock

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
da: Scroll lock

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
da: Print screen

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
da: Der kan skiftes mellem indtastningskilder med tastaturgenvejen %s.
    Dette kan ændres i indstillingerne for tastaturgenveje.

en: Input Sources
da: Indtastningskilder

en: Includes keyboard layouts and input methods
da: Inkluderer tastaturlayout og indtastningsmetoder

en: Input Source Switching
da: Skift mellem indtastningskilder

en: Use the _same source for all windows
da: Brug _samme kilde i alle vinduer

en: Switch input sources _individually for each window
da: _Skift indtastningskilder individuelt for hvert vindue

en: Special Character Entry
da: Indtastning af specialtegn

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
da: Metoder til indtastning af symboler og bogstavvarianter med brug af tastaturet

en: A_lternate Characters Key
da: _Tast for alternative tegn

en: _Compose Key
da: Sammens_ætningstast

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _View and Customize Shortcuts
da: _Gennemse og tilpas genveje

en: Reset All Shortcuts?
da: Nulstil alle genveje?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
da: Alle ændringer til tastaturgenveje vil gå tabt.

en: _Reset All
da: _Nulstil alle

en: Search shortcuts
da: Søg genveje

en: Search Shortcuts
da: Søg genveje

en: _Reset All…
da: _Nulstil alle …

en: No keyboard shortcut found
da: Ingen tastaturgenvej fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Add Custom Shortcuts
da: Tilføj brugertilpassede genveje

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
da: Indstil brugertilpassede genveje til kørsel af programmer, scripts mv.

en: _Add Shortcut…
da: _Tilføj genvej …

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
da: <b>%s</b> bruges allerede som %s. Hvis du erstatter den, vil %s blive slået fra

en: Enter the new shortcut
da: Indtast den nye genvej

en: Set Custom Shortcut
da: Angiv brugertilpasset genvej

en: Set Shortcut
da: Angiv genvej

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
da: Indtast ny genvejstast for at ændre <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
da: Tilføj brugertilpasset genvej

en: _Remove
da: _Fjern

en: Re_place
da: _Erstat

en: _Set
da: An_giv

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
da: Tryk på Esc for at annullere, eller Tilbagetast for at deaktivere tastaturgenvejen

en: Reset
da: Nulstil

en: Name
da: Navn

en: Command
da: Kommando

en: Shortcut
da: Genvej

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
da: Ingen

en: _Set Shortcut…
da: A_ngiv genvej …

en: %d modified | %d modified
da[0]: %d ændret
da[1]: %d ændrede

en: Add a Shortcut
da: Tilføj en genvej

en: Reset the shortcut to its default value
da: Nulstil genvejen til dens standardværdi

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
da: Ændr tastaturgenveje og indstil dine indtastningspræferencer og -kilder samt tastaturlayout

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
da: Genvej;Arbejdsområde;Vindue;Størrelse;Zoom;Kontrast;Input;Inddata;Kilde;Lås;Volumen;Lydstyrke;Genvejstast;Sammensæt;Tegn;

en: _Mouse
da: _Mus

en: Primary Button
da: Primær knap

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
da: Rækkefølgen for fysiske knapper på mus og pegeplader

en: _Left
da: _Venstre

en: _Right
da: _Højre

en: Mouse
da: Mus

en: Po_inter Speed
da: Mark_ørhastighed

en: Pointer Speed
da: Markørhastighed

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: Mouse _Acceleration
da: M_useacceleration

en: Recommended for most users and applications
da: Anbefalet til de fleste brugere og programmer

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
da: Deaktivering af museacceleration kan muliggøre hurtigere og mere præcise bevægelser, men kan også gøre musen sværere at bruge.

en: Scroll Direction
da: Rulleretning

en: Tra_ditional
da: _Traditionel

en: Scrolling moves the view
da: Rulning flytter visningen

en: _Natural
da: _Naturlig

en: Scrolling moves the content
da: Rulning flytter indholdet

en: Test _Settings
da: _Afprøv indstillinger

en: Test Mouse and Touchpad Settings
da: Test indstillinger for mus & pegeplade

en: _Touchpad
da: _Pegeplade

en: T_ouchpad
da: P_egeplade

en: _Disable Touchpad While Typing
da: _Deaktivér pegeplade, når der skrives

en: Pointer speed
da: Markørhastighed

en: Clicking
da: Klikning

en: Secondary Click
da: Sekundært klik

en: Two Finger Push
da: Tofingerskub

en: Push anywhere with 2 fingers
da: Skub hvor som helst med to fingre

en: Corner Push
da: Hjørneskub

en: Push with a single finger in the corner
da: Skub med en enkelt finger i hjørnet

en: T_ap to Click
da: Tr_yk for at klikke

en: Quickly touch the touchpad to click
da: Berør pegepladen hurtigt for at klikke

en: Scrolling
da: Rulning

en: Scroll Method
da: Rullemetode

en: T_wo Finger
da: To_finger

en: Drag two fingers on the touchpad
da: Træk to fingre på pegepladen

en: _Edge
da: _Kant

en: Drag one finger on the edge
da: Træk en finger langs med kanten

en: T_raditional
da: T_raditionel

en: Test Mouse & Touchpad
da: Test mus & pegeplade

en: Click Here
da: Klik her

en: Primary Click
da: Primært klik

en: Double Click
da: Dobbeltklik

en: Mouse & Touchpad
da: Mus & pegeplade

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
da: Skift følsomhed for din mus eller pegeplade og vælg højre- eller venstrehåndstilstand

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
da: Pegeplade;Markør;Klik;Prik;Dobbelt;Knap;Trackball;Rul;Rulning;

en: _Hot Corner
da: Aktivt _hjørne

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
da: Berør det øverste venstre hjørne for at åbne aktivitetsoversigten

en: _Active Screen Edges
da: _Aktive skærmkanter

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
da: Træk vinduer til øverste, venstre eller højre skærmkanter for at ændre deres størrelse

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: _Dynamic Workspaces
da: _Dynamiske arbejdsområder

en: Automatically removes empty workspaces
da: Fjerner automatisk tomme arbejdsområder

en: _Fixed Number of Workspaces
da: _Fast antal arbejdsområder

en: Specify a number of permanent workspaces
da: Angiv et antal permanente arbejdsområder

en: _Number of Workspaces
da: _Antal arbejdsområder

en: Multi-Monitor
da: Flere skærme

en: Workspaces on _primary display only
da: Arbejdsområder kun på den _primære skærm

en: Workspaces on all d_isplays
da: Arbejdsområder _på alle skærme

en: App Switching
da: Skift mellem programmer

en: Include apps from all _workspaces
da: _Medtag programmer fra alle arbejdsområder

en: Include apps from the _current workspace only
da: Medtag _kun programmer fra aktuelle arbejdsområde

en: Manage preferences for productivity and multitasking
da: Håndtér indstillinger for produktivitet og multitasking

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
da: Multitasking;Multitaske;Produktivitet;Tilpas;Skrivebord;Aktivt hjørne;Arbejdsområder;

en: Automatic
da: Automatisk

en: Manual
da: Manuel

en: _Save
da: _Gem

en: _Network Proxy
da: _Netværksproxy

en: C_onfiguration
da: _Konfiguration

en: Con_figuration URL
da: Kon_figurationsadresse

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
da: Der bruges automatisk registrering af webproxyer, når der ikke er givet en konfigurationsadresse. Anbefales ikke på offentlige netværk, der ikke er tillid til.

en: HTTP Proxy
da: HTTP-proxy

en: HTTP proxy port
da: Port for HTTP-proxy

en: HTTPS Proxy
da: HTTPS-proxy

en: HTTPS proxy port
da: Port for HTTPS-proxy

en: FTP Proxy
da: FTP-proxy

en: FTP proxy port
da: Port for FTP-proxy

en: SOCKS Host
da: SOCKS-vært

en: SOCKS host port
da: SOCKS-værtsport

en: Ignored Hosts
da: Ignorerede værter

en: Network Unavailable
da: Netværk utilgængeligt

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
da: Der opstod en fejl, og netværk kan ikke bruges.
     Detaljer: NetworkManager kører ikke.

en: Add VPN
da: Tilføj VPN

en: Not set up
da: Ikke indstillet

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
da: <b>Netværksnavn</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
da: <b>Adgangskode</b>: %s

en: Share Network
da: Del netværk

en: QR Code
da: QR-kode

en: Scan to Connect
da: Skan for at forbinde

en: Insecure network (WEP)
da: Usikkert netværk (WEP)

en: Secure network (WPA)
da: Sikkert netværk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
da: Sikkert netværk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
da: Sikkert netværk (WPA3)

en: Secure network
da: Sikkert netværk

en: Signal strength %d%%
da: Signalstyrke %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
da: Tilsluttet

en: Network Options
da: Netværksindstillinger

en: Forget Network
da: Glem netværk

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
da: Hvis der tændes for hotspottet, så afbrydes forbindelsen til %s, og det vil ikke være muligt at tilgå internettet gennem wi-fi.

en: Network name cannot be empty
da: Netværksnavn kan ikke være tomt

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
da: Netværksnavn er for langt

en: Must have a minimum of 8 characters
da: Der skal være mindst 8 tegn

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
da[0]: Der må højst være %d tegn
da[1]: Der må højst være %d tegn

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
da: Slå wi-fi-hotspot til?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
da: Wi-fi-hotspot giver andre mulighed for at dele din internetforbindelse ved at oprette et Wi-Fi-netværk, som de kan oprette forbindelse til. For at gøre det skal du have en internetforbindelse gennem en kilde, som ikke er wi-fi.

en: Network Name
da: Netværksnavn

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
da: Adgangskode

en: Generate Random Password
da: Generer tilfældig adgangskode

en: Autogenerate Password
da: Automatisk genereret adgangskode

en: _Turn On
da: _Tænd

en: Wi-Fi
da: Wi-fi

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
da: Slukkes der, vil forbindelsen til alle enheder, som bruger hotspottet, blive afbrudt.

en: Turn Off Hotspot?
da: Sluk for hotspot?

en: _Turn Off
da: _Sluk

en: Airplane Mode
da: Flytilstand

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
da: Deaktiverer wi-fi, Bluetooth og mobilt bredbånd

en: No Wi-Fi Adapter Found
da: Ingen wi-fi-adaptere fundet

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
da: Sikr dig at du har tilsluttet en wi-fi-adapter, og at den er tændt

en: Airplane Mode On
da: Flytilstand slået til

en: Turn off to use Wi-Fi
da: Slå fra for at benytte wi-fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
da: Wi-fi-hotspottet er aktivt

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
da: Mobile enheder kan skanne QR-koden for at forbinde.

en: Turn Off Hotspot…
da: Slå wi-fi-hotspot fra …

en: Visible Networks
da: Synlige netværk

en: Wi-Fi Unavailable
da: Wi-fi utilgængelig

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
da: Der opstod en fejl, og wi-fi kan ikke bruges.
        Detaljer: NetworkManager kører ikke.

en: 802.1x _Security
da: 802.1x-_sikkerhed

en: _Name
da: _Navn

en: Security
da: Sikkerhed

en: Identity
da: Identitet

en: Preserve
da: Bevar

en: Random
da: Tilfældig

en: Stable
da: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
da: MAC-adressen, som indtastes her, bruges som hardwareadresse til netværksenheden, som forbindelsen er aktiveret på. Funktionen kaldes MAC-kloning eller -spoofing. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
da: Profil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
da: Gemte detaljer for “%s” vil gå tabt herunder adgangskoder og netværksændringer.

en: Forget Connection?
da: Glem forbindelse?

en: Forget
da: Glem

[ctx: Wifi security]
en: None
da: Ingen

en: Never
da: Aldrig

en: %i day ago | %i days ago
da[0]: %i dag siden
da[1]: %i dage siden

en: 2.4 GHz / 5 GHz
da: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
da: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
da: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
da: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Ok
da: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
da: God

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
da: Fremragende

en: IPv4 Address
da: IPv4-adresse

en: IPv6 Address
da: IPv6-adresse

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Forget Connection…
da: Glem forbindelse …

en: Remove Connection Profile…
da: Fjern forbindelsesprofil …

en: Remove Connection…
da: Fjern forbindelse …

en: Remove VPN…
da: Fjern VPN …

en: Details
da: Detaljer

en: automatic
da: automatisk

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
da: Automatisk DNS er aktiveret. Havde du til hensigt at deaktivere automatisk DNS?

en: Delete Address
da: Slet adresse

en: Delete Route
da: Slet rute

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
da: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit-adgangskode

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

en: WPA3 Personal
da: WPA3 personlig

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
da: Ukendt

en: Unsaved peer
da: Modpart ikke gemt

en: Signal Strength
da: Signalstyrke

en: Weak
da: Svag

en: Link speed
da: Forbindelseshastighed

en: 1Mb/sec
da: 1 Mb/s

en: Hardware Address
da: Hardwareadresse

en: Supported Frequencies
da: Understøttede frekvenser

en: Default Route
da: Standardrute

en: Last Used
da: Sidst brugt

en: Connect _automatically
da: Forbind _automatisk

en: Make available to _other users
da: Gør tilgængelig for _andre brugere

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
da: _Forbrugsafregnet forbindelse: Har databegrænsninger eller kan medføre omkostninger

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
da: Softwareopdateringer og andre større overførsler vil ikke startes automatisk.

en: _MAC Address
da: _MAC-adresse

en: _Cloned Address
da: _Klonet adresse

en: bytes
da: byte

en: IPv_4 Method
da: IPv_4-metode

en: Automatic (DHCP)
da: Automatisk (DHCP)

en: Link-Local Only
da: Kun link-lokal

en: Disable
da: Deaktivér

en: Shared to other computers
da: Delt til andre computere

en: Addresses
da: Adresser

en: Address
da: Adresse

en: Netmask
da: Netmaske

en: Automatic DNS
da: Automatisk DNS

en: DNS server address(es)
da: DNS-serveradresser

en: Separate IP addresses with commas
da: Adskil IP-adresser med kommaer

en: Routes
da: Ruter

en: Automatic Routes
da: Automatiske ruter

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
da: Metrik

en: Use this connection _only for resources on its network
da: Brug _kun denne forbindelse til ressourcer på dens netværk

en: IPv_6 Method
da: IPv_6-metode

en: Automatic, DHCP only
da: Automatisk, kun DHCP

en: Prefix
da: Præfiks

en: Unable to open connection editor: %s
da: Kan ikke åbne forbindelsesredigering: %s

en: New Profile
da: Ny profil

en: Invalid setting %s: %s
da: Ugyldig indstilling %s: %s

en: Invalid setting %s
da: Ugyldig indstilling %s

en: Invalid VPN configuration file
da: Ugyldig VPN-konfigurationsfil

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
da: Fri og open source-VPN-løsning som er designet til at være nem at bruge, med høj ydelse og lille angrebsoverflade.

en: Import from file…
da: Importér fra fil …

en: S_ecurity
da: S_ikkerhed

en: Cannot Import VPN Connection
da: Kan ikke importere VPN-forbindelse

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
da: Filen “%s” kunne ikke læses, eller indeholder ikke genkendelige oplysninger om VPN-forbindelse
    
    Fejl: %s.

en: _Close
da: _Luk

en: Select file to import
da: Vælg fil at importere

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
da: (Fejl: kan ikke indlæse VPN-forbindelsesredigering)

en: _Connection Name
da: For_bindelsesnavn

en: _Interface Name
da: Gr_ænsefladenavn

en: The name of the wireguard interface to create.
da: Navnet på den wireguard-grænseflade der skal oprettes.

en: _Private Key
da: Privat _nøgle

en: The 256 bit private key in base64 encoding
da: 256 bit privat nøgle i base64-kodning

en: Show/hide private key
da: Vis/skjul privat nøgle

en: _Listen Port
da: _Lytteport

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
da: En port der skal lyttes på. Hvis den er indstillet til “automatic”, så vælges porten tilfældigt, når grænsefladen kommer op.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
da: En 32-bit fwmark til udgående pakker. Lad den være “fra” for at deaktivere fwmark.

en: _Add peer routes
da: Tilføj modparts_ruter

en: _Peers
da: _Modparter

en: Add WireGuard peer
da: Tilføj WireGuard-modpart

en: No peers set up
da: Ingen modparter indstillet

en: Options…
da: Indstillinger …

en: _Endpoint
da: _Slutpunkt

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
da: Slutpunkts-IP eller -værtsnavn efterfulgt af et kolon og et portnummer.

en: _Public key
da: _Offentlig nøgle

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
da: En offentlig base64-nøgle udregnet af “wg pubkey” fra en privat nøgle.

en: _Pre-shared key
da: _Foruddelt nøgle

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
da: En foruddelt base64-nøgle, genereret af “wg genpsk”. Valgfri og kan udelades. Tilføjer et yderligere lag med kryptering af symmetrisk nøgle til som kombineres med den allerede eksisterende kryptering af offentlig nøgle af hensyn til “post-kvante”-sikkerhed.

en: Allowed _IP addresses
da: Tilladte _IP-adresser

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
da: Kommaadskilt liste over IP-adresser (v4 eller v6) med CIDR-masker hvorfra indgående trafik til modparten er tilladt og hvortil udgående trafik til modparten ledes hen.

en: _Persistent keepalive
da: Vedvarende _keepalive

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
da: Hvor ofte der skal sendes en godkendt tom pakke til modparten med det formål at holde en tilstandsafhængig firewall- eller NAT-afbildning gyldig. Denne indstilling er valgfri og anbefales ikke uden for særlige opsætninger.

en: seconds
da: sekunder

en: Apply
da: Anvend

en: Control how you connect to the Internet
da: Angiv hvordan du forbinder til internettet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
da: Netværk;IP;LAN;Proxy;WAN;Bredbånd;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
da: Angiv hvordan du forbinder til trådløse netværk

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
da: Netværk;Trådløs;Wi-fi;Wifi;IP;LAN;Bredbånd;DNS;Hotspot;

en: never
da: aldrig

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: Last used
da: Sidst brugt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
da: Kabel

en: Add new connection
da: Tilføj ny forbindelse

en: Network deleted
da: Netværk slettet

en: _Undo
da: _Fortryd

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
da[0]: %d netværk slettet
da[1]: %d netværk slettet

en: System policy prohibits use as a Hotspot
da: Systempolitikken forbyder brug som hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
da: Trådløs enhed understøtter ikke hotspot-tilstand

en: Add Ethernet Connection
da: Tilføj Ethernet-forbindelse

en: Provider
da: Leverandør

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Active
da: Aktiv

en: Turn VPN connection off
da: Slå VPN-forbindelse fra

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
da: Netværksnavn

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
da: Sikkerhedstype

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
da: Adgangskode

en: Turn Wi-Fi off
da: Sluk wi-fi

en: Saved Networks
da: Gemte netværk

en: Show Saved Networks
da: Vis gemte netværk

en: _Connect to Hidden Network…
da: _Forbind til skjult netværk …

en: Connect to hidden network
da: Forbind til skjult netværk

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
da: Slå wi-fi-hotspot _til …

en: Saved Wi-Fi Networks
da: Gemte wi-fi-netværk

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
da: Status ukendt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
da: Uhåndteret

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
da: Utilgængelig

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
da: Forbinder

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
da: Afbryder forbindelse

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
da: Status ukendt (mangler)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
da: Konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
da: IP-konfiguration mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
da: IP-konfigurationen udløb

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
da: Hemmeligheder blev påkrævet men ikke givet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
da: 802.1x-supplikant frakoblede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
da: Konfiguration af 802.1x-supplikant mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
da: 802.1x-supplikant fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
da: 802.1x-supplikant brugte for lang tid på at godkende

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
da: PPP-tjenesten kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
da: PPP-tjeneste frakoblede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
da: PPP fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
da: DHCP-klient kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
da: DHCP-klientfejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
da: DHCP-klient fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
da: Tjenesten for delt forbindelse kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
da: Tjenesten til delt forbindelse fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
da: AutoIP-tjeneste kunne ikke starte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
da: AutoIP-tjenestefejl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
da: AutoIP-tjeneste fejlede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
da: Linjen er optaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
da: Ingen ringetone

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
da: Ingen opkobling kunne etableres

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
da: Tidsudløb for opringningsforsøg

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
da: Opringningsforsøg mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
da: Initialisering af modem mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
da: Kunne ikke vælge den angivne APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
da: Søger ikke efter netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
da: Netværksregistrering nægtet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
da: Tidsudløb ved netværksregistrering

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
da: Kunne ikke registrere hos det forespurgte netværk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
da: PIN-kontrol mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
da: Firmware for enheden mangler måske

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
da: Forbindelse forsvandt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
da: Eksisterende forbindelse blev antaget

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
da: Modem ikke fundet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
da: Bluetooth-forbindelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
da: SIM-kort ikke indsat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
da: SIM-pin påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
da: SIM-puk påkrævet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
da: SIM forkert

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
da: Forbindelsesforudsætning mislykkedes

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
da: Firmware mangler

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
da: Kabel ikke tilsluttet

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
da: _Påmindelser

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
da: _Påmindelseslyde

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
da: _Pop op'er til påmindelser

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
da: Påmindelser vil fortsat blive vist i påmindelseslisten, når pop op'er er slået fra

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
da: Vis _indhold af meddelelser i pop op'er

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
da: Påmindelser for _låst skærm

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
da: Vis i_ndhold af meddelelser ved låst skærm

en: _Do Not Disturb
da: _Forstyr ikke

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
da: Påmindelser for _låst skærm

note: List of apps.
en: App Notifications
da: Programpåmindelser

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Control which notifications are displayed and what they show
da: Tilpas hvilke påmindelser der vises, og hvad de viser

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
da: Påmindelser;Banner;Besked;Meddelelse;Statusfelt;Status;Pop;Pop-op;

en: Email
da: E-mail

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
da: Kalender, kontaktpersoner og filer

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
da: Enterprise-login

[ctx: Online Account]
en: Other
da: Anden

en: Offline — unable to connect accounts
da: Offline — kan ikke forbinde konti

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
da: Tillad, at programmer tilgår onlinetjenester ved at forbinde til dine cloudkonti

en: Your Accounts
da: Dine konti

en: Connect an Account
da: Forbind en konto

en: Online Accounts
da: Onlinekonti

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
da: Forbind til dine onlinekonti og beslut dig for hvad du vil bruge dem til

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
da: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Internet;Web;Online;Chat;Kalender;Post;E-post;Mail;Email;E-mail;Kontaktpersoner;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
da: %s indtil fuldt opladet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
da: Bemærk: %s tilbage

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
da: %s tilbage

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
da: Fuldt opladet

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
da: Oplader ikke

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
da: Tomt

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
da: Oplader

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
da: På batteri

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
da: Trådløs mus

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
da: Trådløst tastatur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
da: Uafbrydelig strømforsyning

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
da: Personlig digital assistent

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
da: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
da: Medieafspiller

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
da: Tegneplade

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
da: Spilinputenhed

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
da: Batteri

[ctx: Battery name]
en: Main
da: Hovedbatteri

[ctx: Battery name]
en: Extra
da: Ekstra

en: Battery Levels
da: Batteriniveauer

en: Battery Level
da: Batteriniveau

en: When _Idle
da: Ved _tomgang

en: Suspend
da: Hvile

en: Power Off
da: Sluk

en: Hibernate
da: Dvale

en: Nothing
da: Intet

en: When on battery power
da: Ved batteridrift

en: When plugged in
da: Ved ekstern strøm

[ctx: Idle time]
en: Never
da: Aldrig

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
da: Ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret pga. for høj temperatur.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
da: Skød detekteret: ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret. Flyt enheden til en stabil overflade for at reaktivere.

en: Performance mode temporarily disabled.
da: Ydelsestilstand midlertidigt deaktiveret.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
da: Lavt batteriniveau: strømsparetilstand aktiveret. Tidligere tilstand vil blive reaktiveret, når batteriet er tilstrækkeligt opladet.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
da: Strømsparetilstand aktiveret af “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
da: Ydelsestilstand aktiveret af “%s”.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
da: 15 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
da: 20 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
da: 25 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
da: 30 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
da: 45 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
da: 1 time

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
da: 80 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
da: 90 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
da: 100 minutter

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
da: 2 timer

en: Connected Devices
da: Forbundne enheder

en: Power Mode
da: Strømsparetilstand

en: Power Saving
da: Strømsparetilstand

en: A_utomatic Screen Brightness
da: A_utomatisk skærmlysstyrke

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
da: Indstil skærmens lysstyrke efter det omgivende lys

en: _Dim Screen
da: _Dæmp skærm

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
da: Reducér skærmens lysstyrke, når computeren er inaktiv

en: Screen _Blank
da: _Sort skærm

en: Turn the screen off after a period of inactivity
da: Sluk skærmen efter et tidsrum uden aktivitet

en: Automatic Power _Saver
da: Au_tomatisk strømsparetilstand

en: Turn on power saver mode when battery power is low
da: Aktivér strømsparetilstand, når batteriet er næsten tomt

en: _Automatic Suspend
da: _Automatisk hvile

en: Pause the computer after a period of inactivity
da: Sæt computeren på pause efter et tidsrum uden aktivitet

en: Po_wer Button Behavior
da: Handling for _tænd-/slukknap

en: Show Battery _Percentage
da: Vis _batteriprocent

en: Show exact charge level in the top bar
da: Vis nøjagtigt batteriniveau i toppanelet

en: Automatic Suspend
da: Automatisk hvile

en: On _Battery Power
da: På _batteri

en: _Delay
da: _Ventetid

en: _Plugged In
da: _Ekstern strøm

en: D_elay
da: V_entetid

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
da: _Ydelse

en: High performance and power usage
da: Høj ydelse og strømforbrug

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
da: Ba_lanceret

en: Standard performance and power usage
da: Standardydelse og -strømforbrug

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
da: Str_ømsparetilstand

en: Reduced performance and power usage
da: Reduceret ydelse og strømforbrug

en: Power
da: Strøm

en: View your battery status and change power saving settings
da: Vis din batteristatus og skift indstillinger for strømstyring

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
da: Strøm;Sove;Hvile;Dvale;Batteri;Lysstyrke;Dæmp;Dæmpning;Blank;Sort;Skærm;DPMS;Tomgang;Inaktiv;Energi;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
da: Printeren “%s” er blevet slettet

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
da: Kunne ikke tilføje den nye printer.

en: Unlock to add printers and change settings
da: Lås op for at tilføje printere og ændre indstillinger

en: All Connected and Network Printers
da: Alle tilsluttede og netværksprintere

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
da: _Tilføj printer …

en: Search printers
da: Søg efter printere

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
da: Fortryd

en: No Printers
da: Ingen printere

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
da: Ingen udskriftstjeneste

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
da: Systemets udskriftstjeneste lader til at være utilgængelig

en: Printers
da: Printere

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
da: Tilføj printere, vis udskriftsopgaver og bestem hvordan du vil udskrive

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
da: Printer;Kø;Print;Papir;Blæk;Toner;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
da: Tilføj printer

en: Back
da: Tilbage

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
da: _Lås op

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
da: Ingen printere fundet

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
da: Indtast en netværksadresse eller søg efter en printer

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Enter username and password to view printers on Print Server
da: Indtast brugernavn og adgangskode for at se printere på printerserveren

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
da: Brugernavn

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
da: Detaljer for %s

en: No suitable driver found
da: Ingen passende driver fundet

en: Select PPD File
da: Vælg PPD-fil

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
da: PostScript-printerbeskrivelsesfiler (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
da: Printernavne kan ikke indeholde mellemrum, tabulatorstop, # eller /

en: Location
da: Placering

en: Searching for preferred drivers…
da: Søger efter foretrukne drivere …

en: Search for Drivers
da: Søg efter drivere

en: Select from Database…
da: Vælg fra database …

en: Install PPD File…
da: Angiv PPD-fil …

en: Select Printer Driver
da: Vælg printerdriver

en: Loading drivers database…
da: Indlæser driverdatabase …

en: Cancel
da: Annullér

en: Select
da: Vælg

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
da: JetDirect-printer

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
da: LPD-printer

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
da: Enkeltsidet

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lang kant (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Kort kant (vendt)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
da: Portræt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
da: Landskab

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

en: Resume
da: Genoptag

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
da: I kø

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
da: Pause

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
da: Godkendelse påkrævet

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
da: I gang

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
da: Standset

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
da: Annulleret

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
da: Fuldført

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
da: Flyt opgaven til toppen af køen

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
da[0]: %u opgave kræver godkendelse
da[1]: %u opgaver kræver godkendelse

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
da: %s — aktive opgaver

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
da: Indtast loginoplysninger for at udskrive fra %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
da: Domæne

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
da: _Godkend

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
da: Ryd alle

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
da: _Godkend

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
da: Ingen aktive udskriftsopgaver

en: Unlock Print Server
da: Lås printerserver op

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
da: Lås %s op.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
da: Indtast brugernavn og adgangskode for at se printerne på %s.

en: Searching for Printers
da: Søger efter printere

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
da: Serielport

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
da: Parallelport

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
da: Placering: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
da: Adresse: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
da: Serveren kræver godkendelse

en: Two Sided
da: Dobbeltsidet

en: Paper Type
da: Papirtype

en: Paper Source
da: Papirkilde

en: Output Tray
da: Udskriftsbakke

[ctx: printing option]
en: Resolution
da: Opløsning

en: GhostScript pre-filtering
da: GhostScript-præfiltrering

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
da: Sider pr. ark

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
da: Dobbeltsidet

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
da: Generelt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
da: Sideopsætning

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
da: Indstillinger for installerbare enheder

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
da: Opgaver

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
da: Billedkvalitet

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
da: Farver

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
da: Færdigbehandling

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
da: Avanceret

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
da: Testside

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
da: Testside

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
da: _Testside

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
da: Vælg automatisk

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
da: Printers standardindstilling

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
da: Indlejr kun GhostScript-skrifttyper

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
da: Konvertér til PS niveau 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
da: Konvertér til PS niveau 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
da: Ingen præfiltrering

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
da: Producent

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
da: Ingen aktive opgaver

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
da[0]: %u opgave
da[1]: %u opgaver

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
da: Rens printerhoveder

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
da: Lavt tonerniveau

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
da: Løbet tør for toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
da: Lavt niveau af fremkaldervæske

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
da: Løbet tør for fremkaldervæske

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
da: Markerfarveforsyning lav

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
da: Løbet tør for markerfarve

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
da: Kabinet åbent

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
da: Låge åben

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
da: Lavt papirniveau

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
da: Ikke tilsluttet

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
da: Standset

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
da: Affaldsbeholderen er næsten fuld

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
da: Affaldsbeholderen er fuld

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
da: Den optiske billedtromle fungerer snart ikke længere

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
da: Den optiske billedtromle fungerer ikke længere

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
da: Klar

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
da: Accepterer ikke opgaver

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
da: Behandler

en: Ink Level
da: Blækniveau

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
da: Genstart venligst, når problemet er løst

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
da: Genstart

en: Printing Options
da: Udskriftsindstillinger

en: Printer Details
da: Printerdetaljer

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
da: Brug printer som standard

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
da: Rens printerhoveder

en: Remove Printer
da: Fjern printer

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
da: Ikke tilsluttet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
da: Tilslutter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
da: Tilsluttet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
da: Fejl ved godkendelse

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
da: Godkender

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
da: Reduceret funktionalitet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
da: Tilsluttet & godkendt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
da: Godkendt

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
da: Tilsluttet

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
da: Registreret

en: Failed to authorize device:
da: Kunne ikke godkende enhed:

en: Failed to forget device:
da: Kunne ikke glemme enhed:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
da[0]: Afhænger af %u anden enhed
da[1]: Afhænger af %u andre enheder

en: Device Identifier
da: Enheds-id

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Depends on other devices
da: Afhænger af andre enheder

en: Authorize and Connect
da: Godkend og tilslut

en: Forget Device
da: Glem enhed

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
da: Fejl

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
da: Godkendt

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
da: Thunderbolt-undersystemet (boltd) er ikke installeret eller konfigureret korrekt.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
da: Tillad direkte adgang til enheder såsom dockingstationer og eksterne GPU'er.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
da: Kun USB- og Display Port-enheder kan forbindes.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
da: Thunderbolt blev ikke detekteret.
    Enten mangler systemet understøttelse for Thunderbolt, understøttelsen er blevet slået fra i BIOS, eller BIOS er indstillet til et sikkerhedsniveau som ikke understøttes.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
da: Understøttelse for Thunderbolt er blevet slået fra i BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
da: Sikkerhedsniveau for Thunderbolt kunne ikke bestemmes.

en: Error switching direct mode: %s
da: Fejl ved skift til direkte tilstand: %s

en: Close notification
da: Luk påmindelse

en: No Thunderbolt Support
da: Ingen understøttelse af Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
da: Kunne ikke forbinde til Thunderbolt-undersystemet

en: Direct Access
da: Direkte adgang

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
da: Tillad direkte adgang til enheder såsom dockingstationer og eksterne GPU'er

en: Pending Devices
da: Ventende enheder

en: No devices attached
da: Ingen enheder forbundet

en: Cameras
da: Kameraer

en: _Camera Access
da: Adgang til _kamera

en: Allow permitted apps to use cameras
da: Giv tilladelse til, at programmerne nedenfor må bruge dit kamera

en: Permitted Apps
da: Tilladte programmer

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
da: Følgende programmer i sandkassetilstand har fået tilladelse til at bruge kameraer. Programmer, der ikke kører i sandkassetilstand, kan bruge kameraer uden at spørge om tilladelse.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
da: Ingen programmer i sandkassetilstand har spurgt om adgang til kamera

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
da: Afsendelse af rapporter om tekniske problemer hjælper os med at forbedre %s. Rapporterne sendes anonymt og renses for personlige data. %s

en: Diagnostics
da: Diagnostik

en: Problem Reporting
da: Problemrapportering

en: _Automatic Problem Reporting
da: _Automatisk problemrapportering

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
da: Sikker opstart er aktiv

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
da: Sikker opstart forhindrer, at skadelig software indlæses, når enheden starter. Den er i øjeblikket aktiveret og fungerer korrekt.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
da: Sikker opstart har problemer

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
da: Sikker opstart forhindrer, at skadelig software indlæses, når enheden starter. Funktionen er i øjeblikket aktiveret, men virker ikke pga. en ugyldig nøgle.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
da: Problemer med sikker opstart kan ofte løses via din computers UEFI-firmwareindstillinger (BIOS), og din hardwareproducent kan have oplysninger om, hvordan du gør dette.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
da: Kontakt IT-support eller hardwarefabrikanten for at få hjælp.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
da: Sikker opstart er inaktiv

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
da: Sikker opstart forhindrer, at skadelig software indlæses, når enheden starter. Funktionen er i øjeblikket deaktiveret.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
da: Sikker opstart kan ofte aktiveres i din computers UEFI-firmwareindstillinger (BIOS). Kontakt IT-support eller hardwarefabrikanten for at få hjælp.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
da: Sikker opstart forhindrer, at skadelig software indlæses, når enheden starter. 
    
    Kontakt IT-support eller hardwarefabrikanten for flere oplysninger.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
da: Kontroller mislykkedes

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
da: Hardwaren består ikke kontrollen. Det betyder, at du ikke er beskyttet mod almindelige hardwaresikkerhedsproblemer.
    
    Hardwaresikkerhedsproblemer kan måske løses ved at opdatere din firmware eller ændre enhedens konfigurationsindstillinger. Fejl kan dog stamme fra selve den fysiske hardware og kan muligvis ikke løses.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
da: Kontroller lykkedes

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
da: Denne enhed lever op til grundlæggende sikkerhedskrav. Hardwaren er beskyttet mod nogle af de mest almindelige sikkerhedstrusler.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
da: Beskyttet

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
da: Denne enhed består gældende sikkerhedstest. Hardwaren er beskyttet mod de fleste sikkerhedstrusler.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
da: Kontroller utilgængelige

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
da: Sikkerhedstjek er ikke tilgængelige for denne enhed. Det er ikke muligt at afgøre, om den opfylder sikkerhedskravene.

en: Report copied to clipboard
da: Rapport kopieret til udklipsholderen

en: _Copy Technical Report
da: _Kopiér teknisk rapport

en: About Device Security
da: Om Enhedssikkerhed

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
da: Enhedssikkerhed giver information om, hvor beskyttet din enhed er mod sikkerhedsproblemer, der er rettet mod selve hardwaren.
    
    Forhold vedrørende hardware, der påvirker sikkerheden, omfatter
    
    • sikkerhedsfunktioner, der er indbygget i selve hardwaren;
    • hvordan hardwaren er konfigureret til at beskytte mod sikkerhedsproblemer;
    • sikkerheden i den software, der kører direkte på hardwaren.
    
    Sikkerhedstrusler, der påvirker hardware, omfatter malware og virus, der er rettet mod den software, der kører direkte på hardwaren. Det omfatter også fysisk manipulation såsom fysisk forbindelse til hardwaren for at læse data og implantere malware.
    
    Enhedssikkerhed er kun ét aspekt af sikkerhed og afspejler ikke den overordnede sikkerhedsstatus for systemet og programmerne.

en: Protected against malicious software when the device starts.
da: Beskyttet mod ondsindede programmer når enheden starter.

en: Secure Boot has Problems
da: Sikker opstart har problemer

en: Some protection when the device is started.
da: Nogen beskyttelse når enheden startes.

en: Secure Boot is Off
da: Sikker opstart er inaktiv

en: No protection when the device is started.
da: Ingen beskyttelse når enheden startes.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
da: Problemet kan skyldes en ændring i UEFI-firmwareindstillingerne, en ændring af styresystemets konfiguration eller ondsindede programmer på systemet.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
da: Problemet kan skyldes en ændring i UEFI-firmwareindstillingerne eller ondsindede programmer på systemet.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
da: Problemet kan skyldes en ændring i styresystemets konfiguration eller ondsindede programmer på systemet.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
da: Bestået

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
da: ! Fejlet

en: Hardware does not pass checks.
da: Hardwaren bestod ikke kontrollen.

en: Hardware meets basic security requirements.
da: Hardwaren lever op til grundlæggende sikkerhedskrav.

en: Hardware has a good level of protection.
da: Hardware har en høj grad af beskyttelse.

en: Security levels are not available for this device.
da: Sikkerhedsniveauer er ikke tilgængelige for denne enhed.

en: Device Security
da: Enhedssikkerhed

en: Starting Device Security…
da: Starter Enhedssikkerhed …

en: Device Security Unavailable
da: Enhedssikkerhed ikke tilgængelig

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
da: Enhedssikkerhed er kun tilgængelig på fysisk hardware. Der blev ikke fundet noget fysisk hardware.

en: Security Events
da: Sikkerhedsbegivenheder

en: No Events
da: Ingen begivenheder

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
da: Gyldig

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
da: Ugyldig

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
da: Aktiveret

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
da: Ikke aktiveret

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
da: Låst

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
da: Ikke låst

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
da: Krypteret

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
da: Ikke krypteret

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
da: Forurenet

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
da: Ikke forurenet

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
da: Fundet

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
da: Ikke fundet

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
da: Understøttet

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
da: Ikke understøttet

en: _Automatic Device Location
da: A_utomatisk enhedsplacering

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
da: Automatisk enhedsplacering bruger kilder som GPS, wi-fi og mobiltelefoni til at bestemme en omtrentlig placering for denne enhed. Placeringsdata sendes til Mozilla Location Services som en del af denne funktion.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
da: Følgende programmer i sandkassetilstand har fået adgang til placeringsdata. Programmer, der ikke kører i sandkassetilstand, kan tilgå placeringsdata uden at spørge om tilladelse.

en: No sandboxed apps have asked for location access
da: Ingen programmer i sandkassetilstand har spurgt om adgang til placering

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
da: Find ud af, hvilke data der indsamles, og hvad de bruges til.

en: Microphones
da: Mikrofoner

en: _Microphone Access
da: Adgang til _mikrofon

en: Allow permitted apps to use microphones
da: Giv tilladelse til, at programmerne nedenfor må bruge din mikrofon

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
da: Følgende programmer i sandkassetilstand har fået tilladelse til at bruge mikrofoner. Programmer, der ikke kører i sandkassetilstand, kan bruge mikrofoner uden at spørge om tilladelse.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
da: Ingen programmer i sandkassetilstand har spurgt om adgang til mikrofon

en: Privacy & Security
da: Privatliv og sikkerhed

en: _Screen Lock
da: _Skærmlås

en: Automatic screen lock
da: Automatisk skærmlås

en: _Location
da: _Placering

en: Control access to your location
da: Kontrollér adgangen til din placering

en: _File History &amp; Trash
da: _Filhistorik &amp; papirkurv

en: Remove saved data and files
da: Fjern gemte data og filer

en: _Diagnostics
da: _Diagnostik

en: Automatic problem reporting
da: Automatisk problemrapportering

en: _Cameras
da: _Kameraer

en: Control camera access
da: Kontrollér adgang til kamera

en: _Microphones
da: _Mikrofoner

en: Control microphone access
da: Kontrollér adgang til mikrofon

en: Manage device access
da: Håndtér enhedsadgang

en: Device _Security
da: _Enhedssikkerhed

en: Hardware security status and information
da: Status og information vedrørende hardwaresikkerhed

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
da: Skærmen slukker

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
da: 30 sekunder

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
da: 1 minut

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
da: 2 minutter

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
da: 3 minutter

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
da: 5 minutter

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
da: 30 minutter

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
da: 1 time

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
da: 1 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
da: 2 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
da: 3 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
da: 4 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
da: 5 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
da: 8 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
da: 10 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
da: 12 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
da: 15 minutter

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
da: Aldrig

en: Screen Lock
da: Skærmlåsning

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
da: Automatisk låsning af skærmen forhindrer andre i at tilgå computeren, mens du er væk

en: _Blank Screen Delay
da: _Forsinkelse for sort skærm

en: Period of inactivity until screen blanks
da: Periode med inaktivitet hvorefter skærmen bliver sort

en: Automatic Screen _Lock
da: Automatisk skærm_låsning

en: Locks the screen after it blanks
da: Låser skærmen, når den bliver sort

en: Automatic _Screen Lock Delay
da: Forsinkelse for automatisk skærm_låsning

en: Time from screen blank to screen lock
da: Forsinkelse fra skærmen bliver sort, til den låser

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
da: _Påmindelser for låst skærm

en: Forbid New _USB Devices
da: Forbyd nye _USB-enheder

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
da: Forhindr nye USB-enheder i at interagere med systemet, mens skærmen er låst

en: Screen Privacy
da: Privatliv på skærmen

en: Restrict Viewing _Angle
da: Begræns _visningsvinkel

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
da: 1 time

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
da: 1 dag

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
da: 2 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
da: 3 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
da: 4 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
da: 5 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
da: 6 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
da: 7 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
da: 14 dage

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
da: 30 dage

en: Empty all items from Trash?
da: Tøm papirkurven for alle elementer?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
da: Alle elementer i papirkurven vil blive slettet permanent.

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Delete all the temporary files?
da: Slet alle de midlertidige filer?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
da: Alle de midlertidige filer vil blive slettet permanent.

en: _Purge Temporary Files
da: _Slet midlertidige filer

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
da: 1 dag

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
da: 7 dage

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
da: 30 dage

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
da: Altid

en: Clear File History?
da: Ryd filhistorik?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
da: Listen over seneste brugte filer vil være tom efter rydningen.

en: Clear _History
da: _Ryd historik

en: File History & Trash
da: Filhistorik & papirkurv

en: File History
da: Filhistorik

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
da: Filhistorikken husker de filer, du har brugt. Informationen deles mellem programmer og gør det let at finde filer, som du måske vil bruge.

en: File H_istory
da: _Filhistorik

en: File _History Duration
da: _Varighed for filhistorik

en: _Clear History…
da: _Ryd historik …

en: Trash &amp; Temporary Files
da: Papirkurv & midlertidige filer

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
da: Papirkurven og midlertidige filer kan nogle gange indeholde personlig eller følsom information. Hvis de slettes automatisk, kan det hjælpe med at beskytte privatlivet.

en: Automatically Delete _Trash Content
da: Automatisk sletning af indholdet i _papirkurven

en: Automatically Delete Temporary _Files
da: Automatisk sletning af _midlertidige filer

en: Automatically Delete _Period
da: _Periode for automatisk sletning

en: _Empty Trash…
da: _Tøm papirkurv …

en: _Delete Temporary Files…
da: _Slet midlertidige filer …

en: Control access to your data and hardware, device security
da: Kontrollér adgang til dine data og hardware (enhedssikkerhed)

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
da: Privatliv;Skærm;Lås;Privat;Brug;Seneste;Historik;Filer;Midlertidig;Tmp;Papirkurv;Udrens;Behold;Diagnostik;Nedbrud;Placering;GPS;Kamera;Fotos;Billeder;Video;Webcam;Optagelse;Sikkerhed;Firmware;Thunderbolt;

en: Location not found
da: Sted ikke fundet

en: Subfolders must be manually added for this location
da: Undermapper skal tilføjes manuelt til dette sted

en: Remove Folder
da: Fjern mappe

en: Select Location
da: Vælg sted

en: Search Locations
da: Søgesteder

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
da: Filsystemsteder der søges i af systemprogrammer såsom Filer

en: Default Locations
da: Standardsteder

en: Bookmarked Locations
da: Steder med bogmærke

en: Custom Locations
da: Brugertilpassede steder

en: _Add Location…
da: Tilføj _sted …

en: No custom search locations
da: Ingen brugertilpassede søgesteder

en: No apps found
da: Ingen programmer fundet

en: _App Search
da: _Programsøgning

en: Include app-provided search results
da: Medtag søgeresultater leveret af programmer

en: Search _Locations
da: S_øgesteder

en: Filesystem locations which are searched by system apps
da: Filsystemsteder der søges i af systemprogrammer

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Results are displayed according to the list order
da: Resultater vises i henhold til listerækkefølgen

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
da: Bestem, hvilke programmer der viser søgeresultater i aktivitetsoversigten

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
da: Søg;Find;Indeks;Skjul;Privatliv;Resultater;

note: Label
en: No networks selected for sharing
da: Ingen netværk valgt til deling

[ctx: service is disabled]
en: Off
da: Slået fra

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: service is active]
en: Active
da: Aktiv

en: Choose a Folder
da: Vælg en mappe

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
da: Fildeling lader dig dele mappen Offentligt med andre på dit nuværende netværk gennem: %s

en: _Device Name
da: _Enhedsnavn

en: Share files with other devices on the current network
da: Del filer med andre enheder på det aktuelle netværk

en: _File Sharing
da: _Fildeling

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
da: Stream musik, billeder og videoer til enheder på det aktuelle netværk

en: _Media Sharing
da: _Mediedeling

en: File Sharing
da: Fildeling

en: _Require Password
da: _Kræv adgangskode

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Networks
da: Netværk

en: Media Sharing
da: Mediedeling

en: Share music, photos and videos over the network
da: Del musik, billeder og videoer over netværket

en: Folders
da: Mapper

en: Sharing
da: Deling

en: Control what you want to share with others
da: Bestem hvad du vil dele med andre

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
da: del;deling;ssh;vært;navn;fjern;skrivebord;medie;lyd;video;billeder;fotos;film;videoer;server;rendering;

en: Custom
da: Tilpasset

en: Click
da: Klik

en: Hum
da: Brumme

en: String
da: Streng

en: Swing
da: Svinge

en: Alert Sound
da: Påmindelseslyd

en: Fade
da: Udtoning

en: Select a Speaker
da: Vælg en højttaler

en: Test Speakers
da: Afprøv højttalere

en: _Output Device
da: _Outputenhed

en: _Test…
da: _Test …

en: _Configuration
da: _Konfiguration

en: Master volume
da: Hovedlydstyrke

en: O_utput Volume
da: O_utputlydstyrke

en: Fad_e
da: U_dton

en: Output Device
da: Outputenhed

en: No Output Devices
da: Ingen outputenheder

en: _Input Device
da: _Inputenhed

en: Con_figuration
da: Kon_figuration

en: I_nput Volume
da: I_nputlydstyrke

en: Input Device
da: Inputenhed

en: No Input Devices
da: Ingen inputenheder

en: Sounds
da: Lyde

en: Vo_lume Levels
da: L_ydstyrkeniveauer

en: _Alert Sound
da: _Påmindelseslyd

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
da: %s højttaler

en: Volume Levels
da: Lydstyrkeniveauer

en: Unmute
da: Slå lyd til

en: Mute
da: Lydløs

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Sound
da: Lyd

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
da: Skift lydstyrke, input, output samt påmindelseslyde

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
da: Kort;Mikrofon;Volumen;Lydstyrke;Fade;Udtoning;Balance;Bluetooth;Hovedtelefoner;Lyd;Audio;Output;Input;

en: About
da: Om

en: System Logo
da: Systemlogo

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
da: Styresystem

en: Hardware Model
da: Hardwaremodel

en: Memory
da: Hukommelse

en: Disk Capacity
da: Diskkapacitet

en: Calculating…
da: Beregner …

en: _System Details
da: _Systemdetaljer

en: Graphics
da: Grafik

en: Graphics %d
da: Grafik %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
da: Ukendt

en: # System Details Report
da: # Systemdetaljerapport

en: ## Report details
da: ## Rapportdetaljer

en: **Date generated:**
da: **Oprettelsesdato:**

en: ## Hardware Information:
da: ## Hardwareinformation:

en: **Hardware Model:**
da: **Hardwaremodel:**

en: **Memory:**
da: **Hukommelse:**

en: **Graphics:**
da: **Grafik:**

en: **Graphics %d:**
da: **Grafik %d:**

en: **Disk Capacity:**
da: **Diskkapacitet:**

en: ## Software Information:
da: ## Softwareinformation:

en: **Firmware Version:**
da: **Firmwareversion:**

en: **OS Name:**
da: **Styresystemets navn:**

en: **OS Build:**
da: **Styresystems udgave:**

en: **OS Type:**
da: **Styresystemets type:**

en: **GNOME Version:**
da: **GNOME-version:**

en: **Windowing System:**
da: **Vinduessystem:**

en: **Kernel Version:**
da: **Kerneversion:**

en: Details copied to clipboard
da: Detaljer kopieret til udklipsholderen

en: System Details
da: Systemdetaljer

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Hardware Information
da: Hardwareinformation

en: Software Information
da: Softwareinformation

en: Firmware Version
da: Firmwareversion

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
da: Styresystemets navn

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
da: Styresystems udgave

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
da: Styresystemets type

en: GNOME Version
da: GNOME-version

en: Windowing System
da: Vinduessystem

en: Virtualization
da: Virtualisering

en: Kernel Version
da: Kerneversion

en: _Region &amp; Language
da: _Region & sprog

en: System language and localization
da: Systemsprog og lokalisering

en: _Date &amp; Time
da: Dato & _klokkeslæt

en: Time zone and clock settings
da: Indstillinger for tidszone og ur

en: _Users
da: _Brugere

en: Add and remove accounts, change password
da: Tilføj og fjern konti, skift adgangskoder

en: R_emote Desktop
da: F_jernskrivebord

en: Allow this device to be used remotely
da: Tillad, at denne enhed kan bruges over netværk

en: SSH network access
da: SSH-netværksadgang

en: _About
da: _Om

en: Hardware details and software versions
da: Hardwaredetaljer og softwareversioner

en: Software _Updates
da: Soft_wareopdateringer

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
da: %e. %B %Y, %l:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
da: %e. %B %Y, %R

en: Date & Time
da: Dato & klokkeslæt

en: _Year
da: _År

en: _Month
da: _Måned

en: _Day
da: _Dag

en: Automatic _Date &amp; Time
da: Automatisk _dato & klokkeslæt

en: Requires internet access
da: Kræver internetadgang

en: Date &amp; _Time
da: Dato & _klokkeslæt

en: Automatic Time _Zone
da: Automatisk tids_zone

en: Requires location services enabled and internet access
da: Kræver internetadgang og at placeringstjenester er aktiverede

en: Time Z_one
da: Tidsz_one

en: Time _Format
da: _Format for klokkeslæt

en: _24-hour
da: _24-timers

en: Clock &amp; Calendar
da: Ur &amp; kalender

en: Control how the time and date is shown in the top bar
da: Bestem, hvordan tid og dato vises i toppanelet

en: _Week Day
da: _Ugedag

en: D_ate
da: Da_to

en: _Seconds
da: _Sekunder

en: Week _Numbers
da: Ugenu_mre

en: Shown in the dropdown calendar
da: Vist i rullegardinkalenderen

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Select Time Zone
da: Vælg tidszone

en: Search cities
da: Find byer

en: No Results
da: Ingen resultater

en: Change system time and date settings
da: Skift systemindstillinger for tidspunkt og dato

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
da: Du skal godkende for at kunne ændre indstillinger for tid og dato.

en: Language and time settings, system information
da: Sprog- og tidsindstillinger, systeminformation

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
da: enhed;system;information;detaljer;værtsnavn;hukommelse;processor;version;software;program;styresystem;operativsystem;os;model;sprog;region;land;formater;tal;enheder;ur;tidszone;dato;lokation;placering;sted;fjern;ekstern;skrivebord;rdp;vnc;

en: Formats
da: Formater

en: Search locales
da: Søg efter regionaldata

en: Common Formats
da: Almindelige formater

en: All Formats
da: Alle formater

en: No Search Results
da: Ingen søgeresultater

en: Searches can be for countries or languages
da: Søgninger kan være efter lande eller sprog

en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: measurement format]
en: Imperial
da: Britisk

[ctx: measurement format]
en: Metric
da: Metrisk

en: Dates
da: Datoer

en: Times
da: Tider

en: Dates & Times
da: Dato & klokkeslæt

en: Numbers
da: Tal

en: Measurement
da: Mål

en: Paper
da: Papir

en: Region & Language
da: Region & sprog

en: Language and format will be changed after next login
da: Sprog og format ændres efter næste login

en: Log _Out…
da: Log _ud …

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
da: Sprogindstillingen bruges til grænsefladetekst og websider. Formater bruges til tal, datoer og valutaer.

en: Your Account
da: Din konto

en: _Language
da: _Sprog

en: _Formats
da: _Formater

en: Login Screen
da: Loginskærm

en: L_anguage
da: S_prog

en: Fo_rmats
da: Fo_rmater

en: Device address copied
da: Enhedsadresse kopieret

en: Port number copied
da: Portnummer kopieret

en: Username copied
da: Brugernavn kopieret

en: Password copied
da: Adgangskode kopieret

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
da: Del dit eksisterende skrivebord med andre enheder. Fjernforbindelsen bruger den eksisterende skærmopløsning

en: _Desktop Sharing
da: _Skrivebordsdeling

en: Remote _Control
da: F_jernkontrol

en: Allows desktop shares to control the screen
da: Tillader, at skrivebordsdelinger styrer skærmen

en: How to Connect
da: Sådan forbinder du

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
da: Brug et fjernskrivebordsprogram til at oprette forbindelse ved hjælp af RDP-protokollen. Yderligere oplysninger om enhedens netværksplacering kan også være nødvendig.

en: _Hostname
da: _Værtsnavn

en: Copy
da: Kopiér

en: Login Details
da: Logindetaljer

en: _Generate New Password
da: _Generér ny adgangskode

en: _Verify Encryption
da: _Bekræft kryptering

en: Remote Desktop
da: Fjernskrivebord

en: Desktop Sharing
da: Skrivebordsdeling

en: Remote Login
da: Fjernlogin

en: Some settings are locked
da: Nogle indstillinger er låste

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
da: Opret fjernforbindelse til din brugerkonto, når den ikke er i brug. Skærmopløsningen kan indstilles fra fjernforbindelsen.

en: Encryption Fingerprint
da: Krypteringsfingeraftryk

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
da: Krypteringsfingeraftrykket kan ses i klienter, der forbinder, og bør være identisk

en: Enable or disable remote sessions
da: Slå fjernsessioner til eller fra

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
da: Der kræves godkendelse for at kunne aktivere eller deaktivere fjernsessioner

en: Command copied
da: Kommando kopieret

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
da: Tilgå denne enhed med Secure Shell (SSH)

en: SSH Login Command
da: SSH-loginkommando

en: Enable or disable remote login
da: Slå fjernlogin til eller fra

en: Authentication is required to enable or disable remote login
da: Der kræves godkendelse for at kunne aktivere eller deaktivere fjernlogin

en: Failed to add account
da: Kunne ikke tilføje konto

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
da: Administratorer har ekstra muligheder herunder at tilføje og fjerne brugere, ændre loginindstillinger og fjerne programmer. Forældrekontrol kan ikke anvendes på administratorer.

en: User sets password on _first login
da: Brugeren angiver adgangskode ved f_ørste login

en: Set password n_ow
da: Angi_v adgangskode nu

en: Pass_word
da: Ad_gangskode

en: _Confirm
da: _Bekræft

en: Failed to register account
da: Kunne ikke registrere konto

en: Failed to join domain
da: Kunne ikke slutte til domænet

en: No supported way to authenticate with this domain
da: Ingen understøttet måde at godkende med dette domæne

en: That login name didn’t work
da: Det loginnavn virkede ikke

en: That login password didn’t work
da: Adgangskoden for login virkede ikke

en: That hostname didn’t work
da: Det værtsnavn virkede ikke

en: Failed to log into domain
da: Kunne ikke logge ind på domænet

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
da: For at kunne tilføje en enterprise-loginkonto skal denne enhed være med i <b>%s</b>. Få din domæneadministrator til at skrive vedkommendes navn og adgangskode.

en: Valid domain
da: Gyldigt domæne

en: Domain not found
da: Domæne ikke fundet

en: Checking domain…
da: Undersøger domæne …

en: Failed to contact realmd service
da: Kunne ikke kontakte realmd-tjenesten

en: Add Enterprise Login
da: Tilføj enterprise-login

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
da: En netværksforbindelse er nødvendig for at tilføje enterprise-loginkonti.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
da: Enterprise-login tillader, at der bruges en eksisterende, centralt håndteret brugerkonto på denne enhed.

en: _Domain
da: _Domæne

en: Should match the web domain of the account provider
da: Skal passe med kontoudbyderens webdomæne

en: Enroll Device
da: Tilknyt enhed

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
da: _Tilknyt

en: Administrator _Name
da: _Navn på administrator

en: Administrator _Password
da: A_dgangskode for administrator

en: Browse for more pictures
da: Gennemse flere billeder

en: Select a File…
da: Vælg en fil …

en: the device needs to be claimed to perform this action
da: der skal være gjort krav på enheden, før den kan udføre handlingen

en: the device is already claimed by another process
da: en anden proces har gjort krav på enheden

en: you do not have permission to perform the action
da: du har ikke tilladelse til at udføre handlingen

en: no prints have been enrolled
da: ingen udskrifter er blevet registreret

en: Failed to communicate with the device during enrollment
da: Kunne ikke kommunikere med enheden under registrering

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
da: Kunne ikke kommunikere med fingeraftrykslæseren

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
da: Kunne ikke kommunikere med fingeraftryksdæmonen

en: Failed to list fingerprints: %s
da: Kunne ikke vise fingeraftryk: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
da: Kunne ikke slette gemte fingeraftryk: %s

en: Left thumb
da: Venstre tommelfinger

en: Left middle finger
da: Venstre langfinger

en: _Left index finger
da: _Venstre pegefinger

en: Left ring finger
da: Venstre ringfinger

en: Left little finger
da: Venstre lillefinger

en: Right thumb
da: Højre tommelfinger

en: Right middle finger
da: Højre langfinger

en: _Right index finger
da: _Højre pegefinger

en: Right ring finger
da: Højre ringfinger

en: Right little finger
da: Højre lillefinger

en: Unknown Finger
da: Ukendt finger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
da: Fuldført

en: Fingerprint device disconnected
da: Fingeraftryksenhed frakoblet

en: Fingerprint device storage is full
da: Lageret på fingeraftryksenheden er fyldt

en: Fingerprint is duplicate
da: Fingeraftryk er en duplikat

en: Failed to enroll new fingerprint
da: Kunne ikke registrere nyt fingeraftryk

en: Failed to start enrollment: %s
da: Kunne ikke påbegynde registrering: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
da: Kunne ikke registrere nyt fingeraftryk

en: Failed to stop enrollment: %s
da: Kunne ikke stoppe registrering: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
da: Løft og placér din finger gentagne gange på aflæseren for at registrere dit fingeraftryk

en: _Re-enroll this finger…
da: Registrér fingeren igen …

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
da: Skan nyt fingeraftryk

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
da: Kunne ikke frigive fingeraftryksenheden %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
da: Problem ved læsning af enheden

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
da: Kunne ikke få adgang til fingeraftryksenheden %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
da: Kunne ikke hente fingeraftryksenhederne: %s

en: Fingerprint Manager
da: Håndtering af fingeraftryk

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
da: Ønsker du at slette dine registrerede fingeraftryk, så login med fingeraftryk er deaktiveret?

en: No fingerprint device
da: Ingen fingeraftryksenhed

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
da: Ingen fingeraftryksenhed

en: Ensure the device is properly connected
da: Sørg for, at enheden er korrekt tilsluttet

en: Fingerprint Device
da: Fingeraftryksenhed

en: Choose the fingerprint device you want to configure
da: Vælg den fingeraftryksenhed, du vil konfigurere

en: Fingerprint Login
da: Login med fingeraftryk

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
da: Login med fingeraftryk lader dig låse din computer op og logge ind med din finger

en: _Delete Fingerprints
da: _Slet fingeraftryk

en: Fingerprint Enroll
da: Registrér fingeraftryk

en: Please choose another password.
da: Vælg venligst en anden adgangskode.

en: Please type your current password again.
da: Indtast venligst din nuværende adgangskode igen.

en: Password could not be changed
da: Adgangskoden kunne ikke ændres

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: Ch_ange
da: _Skift

en: Current Password
da: Nuværende adgangskode

en: New Password
da: Ny adgangskode

en: Confirm Password
da: Bekræft adgangskode

en: The passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Allow user to change their password on next login
da: Tillad bruger at vælge adgangskode når der logges ind næste gang

en: Set a password now
da: Angiv en adgangskode nu

en: Cannot automatically join this type of domain
da: Kan ikke automatisk tilslutte denne type domæne

en: No such domain or realm found
da: Intet sådant domæne eller realm fundet

en: Cannot log in as %s at the %s domain
da: Kan ikke logge ind som %s på domænet %s

en: Invalid password, please try again
da: Ugyldig adgangskode; prøv venligst igen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
da: Kunne ikke forbinde til domænet %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
da: Konto deaktiveret

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
da: Vælges ved næste login

[ctx: Password mode]
en: None
da: Intet

en: Remove %s?
da: Fjern %s?

en: Unlock to Change This Setting
da: Lås op for at ændre denne indstilling

en: Change Avatar
da: Ændr profilbillede

en: Remove Avatar
da: Fjern profilbillede

en: Pa_ssword
da: Adgangs_kode

en: _Fingerprint Login
da: Login med _fingeraftryk

en: A_utomatic Login
da: A_utomatisk login

en: _Parental Controls
da: _Forældrekontrol

en: Open the Parental Controls app
da: Åbn programmet til forældrekontrol

en: _Remove User
da: _Fjern bruger

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
da: Brugeren vil ikke kunne bruge denne enhed, når kontoen er blevet fjernet

en: _Delete Files and Settings
da: _Slet filer og indstillinger

en: Users
da: Brugere

en: Other Users
da: Andre brugere

en: _Add User…
da: _Tilføj bruger …

en: Add Enterprise User
da: Tilføj enterprise-bruger

en: Domain Administrator Login
da: Login for domæneadministrator

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
da: For at kunne bruge enterprise-logins, skal denne computer
    være med i domænet. Få venligst din netværksadministrator
    til at skrive vedkommendes adgangskode her.

en: Administrator Password
da: Adgangskode for administrator

en: Manage user accounts
da: Håndtér brugerkonti

en: Authentication is required to change user data
da: Godkendelse påkrævet for at kunne ændre brugerdata

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
da: Den nye adgangskode skal være forskellig fra den gamle.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
da: Prøv at ændre nogle bogstaver og tal.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
da: Prøv at ændre adgangskoden lidt mere.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
da: En adgangskode uden dit brugernavn ville være stærkere.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
da: Prøv at undgå at bruge dit navn i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
da: Prøv at undgå nogle af ordene i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
da: Prøv at undgå almindelige ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
da: Prøv at undgå at omarrangere eksisterende ord.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
da: Prøv at bruge flere tal.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
da: Prøv at bruge flere store bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
da: Prøv at bruge flere små bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
da: Prøv at bruge flere specialtegn, f.eks. tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
da: Prøv at bruge en blanding af bogstaver, tal og tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
da: Prøv at undgå at gentage samme tegn.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
da: Prøv at undgå at gentage samme type tegn: Du skal blande bogstaver, tal og tegnsætning.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
da: Prøv at undgå følger som 1234 eller abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
da: Adgangskoden skal være længere. Prøv at bruge flere bogstaver, tal og andre tegn.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
da: Bland store og små bogstaver, og brug et par tal.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
da: Flere bogstaver, tal og andre tegn vil gøre adgangskoden stærkere.

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: The new password is too short
da: Den nye adgangskode er for kort

en: The new password is too simple
da: Den nye adgangskode er for simpel

en: The old and new passwords are too similar
da: Der er for stor lighed mellem gammel og ny adgangskode

en: The new password has already been used recently.
da: Den nye adgangskode er allerede blevet brugt for nylig.

en: The new password must contain numeric or special characters
da: Den nye adgangskode skal indeholde tal eller specialtegn

en: The old and new passwords are the same
da: Gammel og ny adgangskode er ens

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
da: Din adgangskode er ændret, siden du først godkendte!

en: The new password does not contain enough different characters
da: Den nye adgangskode indeholder ikke nok forskellige tegn

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
da: Brugernavnet består typisk kun af små bogstaver fra a til z, tal og følgende tegn: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
da: Beklager, men det brugernavn er ikke tilgængeligt. Prøv et andet.

en: The username is too long.
da: Brugernavnet er for langt.

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
da: Markørstørrelsen kan kombineres med zoom for at gøre det lettere at se markøren

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
da: Lyd

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
da: Systemlydstyrken kan justeres under indstillingerne under %s

en: Hearing
da: Hørelse

en: _Overamplification
da: _Overforstærkning

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
da: Tillad, at lydstyrken overstiger 100 % med reduceret lydkvalitet til følge

en: Visual Alerts
da: Visuelle påmindelser

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
da: Brug et visuelt signal, når der gives en lydpåmindelse

en: _Visual Alerts
da: _Visuelle påmindelser

en: _Flash Area
da: _Blink i område

en: Entire Screen
da: Hele skærmen

en: Entire Window
da: Hele vinduet

en: _Test Flash
da: _Afprøv blink

en: Pointing & Clicking
da: Pege og klikke

en: _Mouse Keys
da: _Musetaster

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
da: Brug numerisk tastatur til at at flytte musemarkøren med

en: _Locate Pointer
da: _Find markør

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
da: Afslør markørens placering ved at trykke på venstre Ctrl

en: _Double-Click Delay
da: Ventetid for _dobbeltklik

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
da: Kort

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
da: Lang

en: Click Assist
da: Klikhjælp

en: _Simulated Secondary Click
da: _Simuleret sekundært klik

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
da: Sekundært klik ved at holde den primære musetast nede

en: Acceptance Delay
da: Ventetid for godtagelse

en: _Hover Click
da: _Svæveklik

en: Trigger a click when the pointer hovers
da: Udløs et klik når markøren svæver

en: Delay
da: Ventetid

en: Motion Threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: _Always Show Accessibility Menu
da: Vis _altid tilgængelighedsmenu

en: Display the accessibility menu in the top bar
da: Vis tilgængelighedsmenuen i toppanelet

en: _Seeing
da: _Syn

en: _Hearing
da: _Hørelse

en: _Typing
da: _Indtastning

en: _Pointing and Clicking
da: _Pege og klikke

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
da: Standard

[ctx: cursor size]
en: Medium
da: Middel

[ctx: cursor size]
en: Large
da: Stor

[ctx: cursor size]
en: Larger
da: Større

[ctx: cursor size]
en: Largest
da: Størst

en: %d pixel | %d pixels
da[0]: %d pixel
da[1]: %d pixler

en: Seeing
da: Syn

en: _High Contrast
da: _Høj kontrast

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
da: Øg farvekontrasten af forgrunds- og baggrundsgrænsefladeelementer

en: _On/Off Shapes
da: _Former til/fra

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
da: Brug former til at angive tilstand sammen med eller i stedet for farve

en: Reduce _Animation
da: _Reducér animation

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
da: Reducér animationer i brugergrænsefladen for at reducere bevægelse

en: _Large Text
da: _Stor tekst

en: Increase the size of all text in the user interface
da: Forøg størrelsen på al tekst i brugergrænsefladen

en: _Cursor Size
da: _Markørstørrelse

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
da: Markøren kan gøres større for at gøre den lettere at se

en: _Sound Keys
da: _Lydtaster

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
da: Bip når Num Lock og Caps Lock slås til eller fra

en: Always Show Scroll_bars
da: _Vis altid rullebjælker

en: Make scrollbars always visible
da: Gør rullebjælker synlige hele tiden

en: Screen _Reader
da: Skærm_oplæser

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
da: Skærmlæseren læser den viste tekst, efterhånden som du flytter fokus

en: Screen _Keyboard
da: Skærm_tastatur

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
da: Brug skærmtastaturet til indtastning i inputfelter

en: _Enable by Keyboard
da: _Slå til med tastatur

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
da: Slå tilgængelighedsfaciliteter til/fra ved hjælp af tastaturet

en: Text Cursor
da: Tekstmarkør

en: _Cursor Blinking
da: _Markørblink

en: Change if the cursor blinks in text fields
da: Slå markørblink i tekstfelter til/fra

en: _Blink Speed
da: _Blinkfrekvens

en: Blink Speed
da: Blinkfrekvens

en: _Test Entry
da: Afpr_øv indtastning

en: Typing Assist
da: Skrivehjælp

en: _Repeat Keys
da: _Gentagende taster

en: Key presses repeat when the key is held down
da: Gentag tastetryk, når en tast holdes nede

en: Speed
da: Hastighed

en: _Sticky Keys
da: _Klæbetaster

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
da: Sekvenser af modifikationstaster virker som en tastekombination

en: Disable if two keys are pressed together
da: Deaktivér, hvis to taster holdes nede samtidig

en: Beep when modifier key is pressed
da: Bip, når der trykkes på en modifikationstast

en: S_low Keys
da: _Langsomme taster

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
da: Ventetid fra en tast trykkes til den godtages

en: Beep when a key is pressed
da: Bip, når der trykkes på en tast

en: Beep when a key is accepted
da: Bip, når en tast godtages

en: Beep when a key is rejected
da: Bip, når en tast afvises

en: B_ounce Keys
da: _Rystetaster

en: Ignore fast duplicate keypresses
da: Ignorér hurtige dobbelte tastetryk

en: _Desktop Zoom
da: _Skrivebordszoom

en: Magnify the entire screen
da: Forstør hele skærmen

en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: _Magnification Factor
da: Fo_rstørrelsesfaktor

en: M_agnifier View
da: _Forstørrelsesvisning

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
da: Følg musemarkør

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
da: Skærmområde

en: _Extend Outside Screen Edges
da: _Udstræk ud over skærmkanter

en: _Screen Area
da: Sk_ærmområde

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
da: Fuldskærm

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
da: Øverste halvdel

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
da: Nederste halvdel

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
da: Venstre halvdel

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
da: Højre halvdel

en: _Follow Behavior
da: Opf_ørsel for zoom

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
da: Flytter med indholdet

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
da: Skubber indholdet rundt

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
da: Forbliver centreret

en: Crosshairs
da: Sigtekorn

en: _Crosshair Lines
da: _Sigtekornslinjer

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
da: Markér markørens placering i forstørrelsesområdet ved hjælp af linjer

en: _Overlap Mouse Cursor
da: _Overlap med musemarkør

en: _Thickness
da: _Tykkelse

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
da: Tynd

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
da: Tyk

en: Len_gth
da: _Længde

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
da: ¼ skærm

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
da: ½ skærm

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
da: ¾ skærm

en: Colo_r
da: Far_ve

en: Color Filters
da: Farvefiltre

en: _Inverted
da: _Omvendt

en: Invert colors in the magnifier region
da: Invertér farverne i forstørrelsesområdet

en: _Brightness
da: _Lysstyrke

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
da: Lav

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
da: Høj

en: Co_ntrast
da: Ko_ntrast

en: Co_lor
da: _Farve

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
da: Fuld

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
da: Gør det nemmere at se, høre, skrive, pege og klikke

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
da: Tastatur;Mus;a11y;Tilgængelighed;Kontrast;Cursor;Markør;Lyd;Zoom;Skærm;Skærmoplæser;stor;høj;Oplæser;tekst;skrifttype;størrelse;AccessX;Klæbetaster;Taster;Langsom;Rystetaster;Ryste;Mus;Musetaster;Dobbelt;klik;Ventetid;Forsinkelse;Hastighed;Hjælp;Gentag;Blink;find;lokaliser;visuel;synlig;høre;hørelse;indtastning;animationer;

en: Map Buttons
da: Tildel knapper

en: Map buttons to functions
da: Tildel funktioner til knapper

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
da: Redigér en genvej ved at vælge handlingen “Send tastetryk”, klik på tastaturgenvejstasten og hold de nye taster nede. Brug tilbagetasten for at rydde

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
da: Rør ved målmarkørerne efterhånden som de vises på skærmen for at kalibrere tegnepladen

en: Mis-click detected, restarting…
da: Fejlklik detekteret, genstarter …

en: Button %d
da: Knap %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
da: Programdefineret

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
da: Send tastetryk

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
da: Skift skærm

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
da: Vis hjælp på skærmen

en: Tablet mounted on laptop panel
da: Tegneplade monteret på den bærbares panel

en: Tablet mounted on external display
da: Tegneplade monteret på ekstern skærm

en: External tablet device
da: Ekstern tegnepladeenhed

note: All displays item
en: All Displays
da: Alle skærme

en: _Tablet Mode
da: _Tegnepladetilstand

en: Use absolute positioning for the pen
da: Brug absolut placering af pennen

en: _Left Hand Orientation
da: _Venstrehåndet orientering

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
da: Tegneplade og Eksprestaster™ er roteret til brug for venstre hånd

en: Map _Buttons
da: T_ildel knapper

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
da: Af_bild position på skærm

en: _Keep Aspect Ratio
da: _Behold højde-breddeforhold

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
da: Brug kun en del af tegnepladens overflade til bevarelse af skærmens højde-breddeforhold

en: _Calibrate
da: _Kalibrér

en: No tablet detected
da: Ingen tegneplade fundet

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
da: Vær venlig at tilslutte eller tænde din Wacom-tegneplade

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
da: Vælg en handling, når der trykkes på knap %d på pennen

en: Button %d Mapping
da: Tildeling af knap %d

en: _Left Mousebutton Click
da: _Venstre museklik

en: _Middle Mousebutton Click
da: _Midterklik på musen

en: _Right Mousebutton Click
da: _Højre museklik

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
da: _Tilbage

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
da: _Frem

en: Tip _Pressure Feel
da: Tr_ykfølsomhed ved spidsen

en: Soft
da: Blødt

en: Stylus tip pressure
da: Pennespidsens tryk

en: Firm
da: Fast

en: Button _1
da: Knap _1

en: Button _2
da: Knap _2

en: Button _3
da: Knap _3

en: _Eraser Pressure Feel
da: Trykfølsomhed ved _viskelæder

en: Eraser pressure
da: Tryk ved viskelæder

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
da: Airbrushpen med tryk, hældning og integreret skyder

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
da: Tegnepen med tryk, hældning og rotation

en: Stylus with pressure and tilt
da: Pen med tryk og hældning

en: Stylus with pressure
da: Pen med tryk

en: Wacom Tablet
da: Wacom-tegneplade

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
da: Angiv tasteafbildninger og justér følsomhed for digital pen til grafiske tegneplader

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
da: Tegneplade;Wacom;Pen;Viskelæder;Mus;

en: New shortcut…
da: Ny genvej …

en: Edit
da: Redigér

en: Access Points
da: Adgangspunkter

en: Add
da: Tilføj

en: Operation Cancelled
da: Handling afbrudt

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
da: <b>Fejl:</b> Adgang nægtet til at ændre indstillinger

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
da: <b>Fejl:</b> Fejl med mobilt udstyr

en: Not Registered
da: Ikke registreret

en: Registered
da: Registreret

en: Searching
da: Søger

en: Denied
da: Nægtet

en: Modem Details
da: Modemdetaljer

en: Modem Status
da: Modemstatus

en: Carrier
da: Operatør

en: Network Type
da: Netværkstype

en: Network Status
da: Netværksstatus

en: Own Number
da: Eget nummer

en: Device Details
da: Enhedsdetaljer

en: 2G Only
da: Kun 2G

en: 3G Only
da: Kun 3G

en: 4G Only
da: Kun 4G

en: 5G Only
da: Kun 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
da: 2G, 3G, 4G, 5G (foretrukken)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
da: 2G, 3G, 4G (foretrukken), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
da: 2G, 3G (foretrukken), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
da: 2G (foretrukken), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
da: 2G, 3G, 4G (foretrukken)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
da: 2G, 3G (foretrukken), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
da: 2G (foretrukken), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
da: 3G, 4G, 5G (foretrukken)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
da: 3G, 4G (foretrukken), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
da: 3G (foretrukken), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
da: 2G, 4G, 5G (foretrukken)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
da: 2G, 4G (foretrukken), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
da: 2G (foretrukken), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
da: 2G, 3G, 5G (foretrukken)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
da: 2G, 3G (foretrukken), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
da: 2G (foretrukken), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
da: 3G, 4G (foretrukken)

en: 3G (Preferred), 4G
da: 3G (foretrukken), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
da: 2G, 4G (foretrukken)

en: 2G (Preferred), 4G
da: 2G (foretrukken), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
da: 2G, 3G (foretrukken)

en: 2G (Preferred), 3G
da: 2G (foretrukken), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
da: 2G, 5G (foretrukken)

en: 2G (Preferred), 5G
da: 2G (foretrukken), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
da: 3G, 5G (foretrukken)

en: 3G (Preferred), 5G
da: 3G (foretrukken), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
da: 4G, 5G (foretrukken)

en: 4G (Preferred), 5G
da: 4G (foretrukken), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Unlock SIM card
da: Lås simkortet op

en: Unlock
da: Lås op

en: Please provide PIN code for SIM %d
da: Angiv pinkoden til simkortet %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
da: Indtast pinkoden for at låse simkortet op

en: Please provide PUK code for SIM %d
da: Angiv pukkoden til simkortet %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
da: Indtast pukkoden for at låse simkortet op

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
da[0]: Forkert adgangskode. Du har %1$u forsøg tilbage
da[1]: Forkert adgangskode. Du har %1$u forsøg tilbage

en: You have %u try left | You have %u tries left
da[0]: Du har %u forsøg tilbage
da[1]: Du har %u forsøg tilbage

en: Wrong password entered.
da: Forkert adgangskode.

en: PUK code should be an 8 digit number
da: Pukkoden skal være på otte tal

en: Enter New PIN
da: Indtast ny pinkode

en: PIN code should be a 4-8 digit number
da: Pinkoden skal være på 4–8 tal

en: Unlocking…
da: Låser op …

en: No SIM
da: Intet simkort

en: Insert a SIM card to use this modem
da: Isæt et simkort for at bruge modemmet

en: SIM Locked
da: Simkortet er låst

en: _Mobile Data
da: _Mobildata

en: Access data using mobile network
da: Tilgå data med brug af mobilt netværk

en: _Data Roaming
da: _Dataroaming

en: Use mobile data when roaming
da: Brug mobildata under roaming

en: _Network Mode
da: _Netværkstilstand

en: N_etwork
da: N_etværk

en: Advanced
da: Avanceret

en: _Access Point Names
da: A_dgangspunktnavne

en: _SIM Lock
da: _Simkortlås

en: Lock SIM with PIN
da: Lås simkort med pinkode

en: M_odem Details
da: Modem_detaljer

en: Phone failure
da: Fejl ved telefon

en: No connection to phone
da: Ingen forbindelse til telefonen

en: Operation not allowed
da: Handling ikke tilladt

en: Operation not supported
da: Handling ikke understøttet

en: SIM not inserted
da: Simkort ikke isat

en: SIM PIN required
da: Kræver pinkode til simkortet

en: SIM PUK required
da: Kræver pukkode til simkortet

en: SIM failure
da: Fejl ved simkortet

en: SIM busy
da: Simkortet er optaget

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: SIM PIN2 required
da: Kræver pin2-kode til simkortet

en: SIM PUK2 required
da: Kræver puk2-kode til simkortet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: No network service
da: Ingen netværkstjeneste

en: Network timeout
da: Tidsudløb på netværk

en: GPRS services not allowed
da: GPRS-tjenester ikke tilladt

en: Roaming not allowed in this location area
da: Roaming ikke tilladt i dette lokationsområde

en: Unspecified GPRS error
da: Uspecificeret GPRS-fejl

en: No Error
da: Ingen fejl

en: Action Cancelled
da: Handling annulleret

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Network Mode
da: Netværkstilstand

en: _Automatic
da: A_utomatisk

en: Choose Network
da: Vælg netværk

en: Refresh Network Providers
da: Opdatér netværksudbydere

en: SIM %d
da: Simkort %d

en: Enable Mobile Network
da: Aktivér mobilt netværk

en: No WWAN Adapter Found
da: Ingen WWAN-adapter fundet

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
da: Sikr dig, at du har en trådløs wan-/mobilenhed

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
da: Trådløs wan er deaktiveret når flytilstand er aktiv

en: _Turn off Airplane Mode
da: _Deaktivér flytilstand

en: Data Connection
da: Dataforbindelse

en: SIM card used for internet
da: Simkort anvendt til internet

en: SIM Lock
da: Simkortlås

en: _Next
da: _Næste

en: _Lock SIM with PIN
da: _Lås simkort med pinkode

en: Change PIN
da: Skift pinkode

en: New PIN
da: Ny PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
da: Indtast nuværende pinkode for at skifte indstillinger for simkortlås

en: Mobile Network
da: Mobilt netværk

en: Configure Telephony and mobile data connections
da: Indstil telefoni og mobildataforbindelser

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
da: mobil;wwan;telefoni;sim;simkort;

en: Utility to configure the GNOME desktop
da: Redskab til at konfigurere GNOME-skrivebordet

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
da: Indstillinger er den primære grænseflade til konfigurering af dit system.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Display version number
da: Vis versionsnummer

en: Enable verbose mode
da: Brug uddybende tilstand

en: Search for the string
da: Søg efter strengen

en: List possible panel names and exit
da: Vis mulige panelnavne og afslut

en: Panel to display
da: Panel der skal vises

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
da: [PANEL] [ARGUMENT …]

en: Settings categories
da: Indstillingskategorier

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Available panels:
da: Tilgængelige paneler:

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Search settings
da: Søg efter indstillinger

en: Warning: Development Version
da: Advarsel: Udviklingsversion

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
da: Denne version af Indstillinger bør kun bruges til udvikling. Du kan opleve fejlagtig opførsel af systemet, datatab og andre uventede problemer.

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Settings
da: _Om indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søgning

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Panels
da: Paneler

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
da: Gå tilbage til forrige panel

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
da: Afbryd søgning

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
da: Indstillinger;Opsætning;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
da: Id for det sidst åbnede indstillingspanel

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
da: Id for det indstillingspanel der sidst blev åbnet. Ukendte værdier ignoreres, og første panel i listen vælges i stedet.

en: Show warning when running a development build of Settings
da: Vis advarsel ved kørsel af udviklingsudgaven af Indstillinger

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
da: Om Indstillinger skal vise en advarsel ved kørsel af en udviklerudgave.

en: Initial state of the window
da: Vinduets begyndelsestilstand

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
da: En tupel som indeholder programvinduets startbredde og -højde samt maksimeringstilstand.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
da[0]: %u output
da[1]: %u outputs

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
da[0]: %u input
da[1]: %u inputs

en: System Sounds
da: Systemlyde
