gnome-control-center - en to pt_BR translation catalogue (1935 entries)

en: App is not sandboxed
pt_BR: O aplicativo não está em sandbox

en: System Bus
pt_BR: Barramento do sistema

en: Full access
pt_BR: Acesso completo

en: Session Bus
pt_BR: Barramento da sessão

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Full access to /dev
pt_BR: Acesso completo a /dev

en: Network
pt_BR: Rede

en: Has network access
pt_BR: Tem acesso à rede

en: Home
pt_BR: Pasta pessoal

en: Read-only
pt_BR: Somente leitura

en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Can change settings
pt_BR: Pode alterar as configurações

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
pt_BR: <b>%s</b> requer acesso aos seguintes recursos do sistema. Para interromper esse acesso, o aplicativo deve ser removido.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
pt_BR[0]: %u tipo de arquivo e link que é aberto pelo aplicativo
pt_BR[1]: %u tipos de arquivo e link que são abertos pelo aplicativo

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
pt_BR: <b>%s</b> é usado para abrir os seguintes tipos de arquivos e links.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
pt_BR: %s de espaço em disco usado

en: Apps
pt_BR: Aplicativos

en: Search apps
pt_BR: Pesquisar aplicativos

en: _Default Apps
pt_BR: Aplicativos pa_drão

en: No Apps Found
pt_BR: Nenhum aplicativo encontrado

en: _Find in Software
pt_BR: _Encontrar em Programas

en: Default Apps
pt_BR: Aplicativos padrão

en: Removable Media
pt_BR: Mídia removível

en: Automat_ically Launch Apps
pt_BR: _Iniciar aplicativos automaticamente

en: Start apps when media is connected or inserted
pt_BR: Inicia aplicativos quando a mídia é conectada ou inserida

en: App Settings
pt_BR: Configurações do aplicativo

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
pt_BR: As configurações do aplicativo não podem ser totalmente aplicadas para aplicativos que não estão em sandbox. Esses aplicativos podem usar permissões que não são mostradas.

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: App _Details
pt_BR: _Detalhes do aplicativo

en: Permissions
pt_BR: Permissões

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
pt_BR: Pesqui_sar

en: Receive system searches and send results
pt_BR: Recebe pesquisa do sistema e envia resultados

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: _Notifications
pt_BR: _Notificações

en: Show system notifications
pt_BR: Mostra notificações do sistema

en: _Run in Background
pt_BR: Executa_r em segundo plano

en: Allow activity when the app is closed
pt_BR: Permite atividade quando o aplicativo é fechado

en: Scr_eenshots
pt_BR: Captu_rar tela

en: Take pictures of the screen at any time
pt_BR: Captura as imagens da tela a qualquer momento

en: Change _Wallpaper
pt_BR: Alterar p_apel de parede

en: Change the desktop wallpaper
pt_BR: Altera o papel de parede da área de trabalho

en: So_unds
pt_BR: _Sons

en: Reproduce sounds
pt_BR: Reproduz sons

en: _Inhibit Shortcuts
pt_BR: _Inibir atalhos

en: Block standard keyboard shortcuts
pt_BR: Bloqueia atalhos de teclado padrão

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Take pictures with the camera
pt_BR: Tire fotos com a câmera

en: C_amera
pt_BR: Câmera

en: _Microphone
pt_BR: _Microfone

en: Record audio with the microphone
pt_BR: Grava áudio com o microfone

en: _Location Services
pt_BR: Serviços de _localização

en: Access device location data
pt_BR: Acessa dados de localização do dispositivo

en: Re_quired Access
pt_BR: A_cessos necessários

en: System access that is required by the app
pt_BR: Acesso ao sistema exigido pelo aplicativo

en: General
pt_BR: Geral

en: _File &amp; Link Associations
pt_BR: Associações de _arquivo e links

en: S_torage
pt_BR: Armazenamen_to

en: Required Access
pt_BR: Acesso necessário

en: File & Link Associations
pt_BR: Associações de arquivo e link

en: File Types
pt_BR: Tipos de arquivos

en: Link Types
pt_BR: Tipos de links

en: _Reset
pt_BR: _Restaurar

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
pt_BR: Quanto espaço em disco este aplicativo está ocupando com dados e caches de aplicativos

en: App
pt_BR: Aplicativo

en: Data
pt_BR: Dados

en: _Clear Cache
pt_BR: Limpar _cache

en: _Mail
pt_BR: C_orreio

en: _Calendar
pt_BR: _Calendário

en: M_usic
pt_BR: Mús_ica

en: _Video
pt_BR: _Vídeo

en: _Photos
pt_BR: _Fotos

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
pt_BR: C_hamadas

en: Ask what to do
pt_BR: Perguntar o que fazer

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Open folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Select an app for audio CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de áudio

en: Select an app for video DVDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para DVDs de vídeo

en: Select an app to run when a music player is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando um reprodutor de música é conectado

en: Select an app to run when a camera is connected
pt_BR: Selecione um aplicativo para executar quando uma câmera é conectada

en: Select an app for software CDs
pt_BR: Selecione um aplicativo para CDs de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt_BR: DVD de áudio

en: blank Blu-ray disc
pt_BR: disco Blu-ray vazio

en: blank CD disc
pt_BR: disco CD vazio

en: blank DVD disc
pt_BR: disco DVD vazio

en: blank HD DVD disc
pt_BR: disco HD DVD vazio

en: Blu-ray video disc
pt_BR: disco Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
pt_BR: leitor de e-book

en: HD DVD video disc
pt_BR: disco HD DVD de vídeo

en: Picture CD
pt_BR: CD de imagem

en: Super Video CD
pt_BR: super Video CD

en: Video CD
pt_BR: CD de vídeo

en: Windows software
pt_BR: software do Windows

en: CD _Audio
pt_BR: CD de á_udio

en: _DVD Video
pt_BR: _DVD de vídeo

en: Music Pla_yer
pt_BR: Reprodutor de _música

en: P_hotos
pt_BR: _Fotos

en: Sof_tware
pt_BR: _Software

en: _Other Media
pt_BR: _Outra mídia

en: Select how other media should be handled
pt_BR: Selecione como outras mídias devem ser manipuladas

en: Other Media
pt_BR: Outra mídia

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: _Action
pt_BR: _Ação

en: Add user accounts and change passwords
pt_BR: Adicione contas de usuários e altere senhas

en: Play and record sound
pt_BR: Reproduza e grave sons

en: Play audio
pt_BR: Reproduza áudio

en: Record audio
pt_BR: Grave áudio

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
pt_BR: Detecte dispositivos de rede usando mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
pt_BR: Acesse diretamente o hardware bluetooth

en: Use bluetooth devices
pt_BR: Use dispositivos bluetooth

en: Use your camera
pt_BR: Use sua câmera

en: Print documents
pt_BR: Imprima documentos

en: Use any connected joystick
pt_BR: Use qualquer joystick conectado

en: Allow connecting to the Docker service
pt_BR: Permita conexão com o serviço Docker

en: Configure network firewall
pt_BR: Configure o firewall de rede

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
pt_BR: Configure e utilize sistemas de arquivos FUSE privilegiados

en: Update firmware on this device
pt_BR: Atualize o firmware neste dispositivo

en: Access hardware information
pt_BR: Acesse informações de hardware

en: Provide entropy to hardware random number generator
pt_BR: Forneça entropia ao gerador de números aleatórios do hardware

en: Use hardware-generated random numbers
pt_BR: Use números aleatórios gerados por hardware

en: Access files in your home folder
pt_BR: Acesse arquivos em sua pasta pessoal

en: Access libvirt service
pt_BR: Acesse o serviço libvirt

en: Change system language and region settings
pt_BR: Altere o idioma do sistema e as configurações de região

en: Change location settings and providers
pt_BR: Altere as configurações e provedores de localização

en: Access your location
pt_BR: Acesse sua localização

en: Read system and application logs
pt_BR: Leia os logs do sistema e dos aplicativos

en: Access LXD service
pt_BR: Acesse o serviço LXD

en: Use and configure modems
pt_BR: Use e configure modems

en: Read system mount information and disk quotas
pt_BR: Leia informações de montagem do sistema e cotas de disco

en: Control music and video players
pt_BR: Controle reprodutores de música e vídeo

en: Change low-level network settings
pt_BR: Altere configurações de rede de baixo nível

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
pt_BR: Acesse o serviço NetworkManager para ler e alterar as configurações de rede

en: Read access to network settings
pt_BR: Acesso de leitura às configurações de rede

en: Change network settings
pt_BR: Altere as configurações de rede

en: Read network settings
pt_BR: Leia as configurações de rede

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
pt_BR: Acesse o serviço ofono para ler e alterar configurações de rede para telefonia móvel

en: Control Open vSwitch hardware
pt_BR: Controle o hardware vSwitch aberto

en: Read from CD/DVD
pt_BR: Leia de CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
pt_BR: Leia, adicione, altere ou remova senhas salvas

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
pt_BR: Acesse dispositivos pppd e ppp para configurar conexões de protocolo ponto a ponto

en: Pause or end any process on the system
pt_BR: Pause ou encerre qualquer processo no sistema

en: Access USB hardware directly
pt_BR: Acesse o hardware USB diretamente

en: Read/write files on removable storage devices
pt_BR: Leia/grave arquivos em dispositivos de armazenamento removíveis

en: Prevent screen sleep/lock
pt_BR: Evite a suspensão/bloqueio da tela

en: Access serial port hardware
pt_BR: Acesse o hardware da porta serial

en: Restart or power off the device
pt_BR: Reinicie ou desligue o dispositivo

en: Install, remove and configure software
pt_BR: Instale, remova e configure softwares

en: Access Storage Framework service
pt_BR: Acesse o serviço do Framework de Armazenamento

en: Read process and system information
pt_BR: Leia informações do processo e do sistema

en: Monitor and control any running program
pt_BR: Monitore e controle qualquer programa em execução

en: Change the date and time
pt_BR: Altere a data e a hora

en: Change time server settings
pt_BR: Altere as configurações do servidor de horário

en: Change the time zone
pt_BR: Altere o fuso horário

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
pt_BR: Acesse o serviço UDisks2 para configurar discos e mídias removíveis

en: Access energy usage data
pt_BR: Acesse dados de uso de energia

en: Read/write access to U2F devices exposed
pt_BR: Acesso de leitura/gravação a dispositivos U2F expostos

en: Control various app permissions and settings
pt_BR: Controle várias permissões e configurações de aplicativos

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
pt_BR: aplicativo;flatpak;permissão;configuração;padrão;preferido;mídia;execução automática;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;disco;removível;dispositivo;sistema;

en: Remove Background
pt_BR: Remover a imagem de fundo

en: Select a picture
pt_BR: Selecionar uma imagem

en: multiple sizes
pt_BR: múltiplos tamanhos

en: No Desktop Background
pt_BR: Sem plano de fundo da área de trabalho

en: Current background
pt_BR: Plano de fundo atual

en: Style
pt_BR: Estilo

en: _Default
pt_BR: _Padrão

en: Da_rk
pt_BR: Escu_ro

en: Background
pt_BR: Plano de fundo

en: _Add Picture…
pt_BR: _Adicionar imagem…

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Change your background image or the UI colors
pt_BR: Altere sua imagem de plano de fundo ou as cores da interface

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
pt_BR: Plano de fundo;Papel de parede;Tela;Área de trabalho;Estilo;Claro;Escuro;Aparência;

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: No Bluetooth Found
pt_BR: Nenhum Bluetooth encontrado

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
pt_BR: Conecte um dongle para usar o Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
pt_BR: Bluetooth desligado

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
pt_BR: Ligue para conectar dispositivos e receber transferência de arquivos

en: Airplane Mode is On
pt_BR: O modo avião está ligado

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
pt_BR: O Bluetooth é desativado quando o modo avião está ativado

en: _Turn Off Airplane Mode
pt_BR: _Desligar o modo avião

en: Hardware Airplane Mode is On
pt_BR: O modo avião do hardware está ativado

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
pt_BR: Desligue o botão do modo avião para ativar o Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pt_BR: Ligue e desligue o Bluetooth e conecte seus dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pt_BR: compartilhar;compartilhamento;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pt_BR: Coloque seu dispositivo de calibração sobre o quadrado e pressione “Iniciar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pt_BR: Mova seu dispositivo de calibração para a posição de calibração e pressione “Continuar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pt_BR: Mova seu dispositivo de calibração para a posição da superfície e pressione “Continuar”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pt_BR: Feche a tampa do notebook

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pt_BR: Ocorreu um erro interno que não pôde ser recuperado.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pt_BR: Ferramentas necessárias para a calibração não estão instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pt_BR: O perfil não pôde ser gerado.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pt_BR: O ponto branco alvo não foi obtido.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pt_BR: Concluído!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pt_BR: Falha na calibração!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pt_BR: Você pode remover o dispositivo de calibração.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pt_BR: Não perturbe o dispositivo em calibração enquanto estiver em andamento

en: Display Calibration
pt_BR: Calibração da tela

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: This starts the calibration process
en: _Start
pt_BR: _Iniciar

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pt_BR: _Retomar

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pt_BR: Concluí_do

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pt_BR: Tela de notebook

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pt_BR: Webcam embutida

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pt_BR: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pt_BR: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pt_BR: Câmera %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pt_BR: Impressora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pt_BR: Webcam %s

en: Enable color management for %s
pt_BR: Habilitar gerenciamento de cor para %s

en: Show color profiles for %s
pt_BR: Mostrar perfis de cores para %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
pt_BR: Não calibrado

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt_BR: Padrão:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt_BR: Espaço de cores:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt_BR: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pt_BR: Selecionar perfil ICC

en: Import
pt_BR: Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt_BR: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt_BR: Todos arquivos

en: Screen
pt_BR: Tela

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pt_BR: Salvar perfil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pt_BR: Criar um perfil de cor para o dispositivo selecionado

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pt_BR: O instrumento de medição não foi detectado. Por favor, verifique se ele está ligado e conectado corretamente.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pt_BR: O instrumento de medição não suporta perfis de impressora.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pt_BR: O tipo de dispositivo não é compatível atualmente.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
pt_BR: Cada dispositivo precisa de um perfil de cor atualizado para ter gerenciamento de cores. %s

en: Screen Calibration
pt_BR: Calibração da tela

en: Calibration Quality
pt_BR: Qualidade da calibração

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pt_BR: A calibração vai produzir um perfil que você pode usar para gerenciar cores de sua tela. Quanto mais tempo você gastar calibrando, melhor será a qualidade do perfil de cores.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pt_BR: Você não poderá usar seu computador enquanto a calibração estiver sendo realizada.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pt_BR: Qualidade

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pt_BR: Tempo aproximado

en: Calibration Device
pt_BR: Dispositivo de calibração

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pt_BR: Selecione o dispositivo sensor que deseja usar para calibração.

en: Display Type
pt_BR: Tipo de tela

en: Select the type of display that is connected.
pt_BR: Selecione o tipo de tela que está conectada.

en: Profile Whitepoint
pt_BR: Perfil de ponto branco

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pt_BR: Selecione um ponto branco alvo da tela. A maioria das telas deveria ser calibrada para um iluminante D65.

en: Display Brightness
pt_BR: Brilho da tela

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pt_BR: Por favor, defina a tela para um brilho típico para você. O gerenciamento de cores será mais preciso nesse nível de brilho.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pt_BR: Alternativamente, você pode usar o nível de brilho usado por um dos outros perfis deste dispositivo.

en: Profile Name
pt_BR: Nome do perfil

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pt_BR: Você pode usar um perfil de cores em diferentes computadores ou até mesmo criar perfis para diferentes condições de iluminação.

en: Profile Name:
pt_BR: Nome do perfil:

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Profile successfully created!
pt_BR: Perfil criado com sucesso!

en: Copy profile
pt_BR: Copiar perfil

en: Requires writable media
pt_BR: Requer uma mídia gravável

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pt_BR: Você pode encontrar estas instruções sobre como usar o perfil nos sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows ">Microsoft Windows</a> úteis.

en: Add Profile
pt_BR: Adicionar perfil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pt_BR: Problemas detectados. O perfil pode não funcionar corretamente. <a href="">Mostrar detalhes.</a>

en: _Import File…
pt_BR: _Importar arquivo…

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Set for all users
pt_BR: _Definir para todos os usuários

en: Set this profile for all users on this computer
pt_BR: Define este perfil para todos os usuários neste computador

en: _Enable
pt_BR: _Habilitar

en: _Add profile
pt_BR: _Adicionar perfil

en: _Calibrate…
pt_BR: _Calibrar…

en: Calibrate the device
pt_BR: Calibra o dispositivo

en: _Remove profile
pt_BR: _Remover perfil

en: _View details
pt_BR: _Ver detalhes

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pt_BR: Não foi possível detectar quaisquer dispositivos que podem ter gerenciamento de cor

en: Projector
pt_BR: Projetor

en: LCD (CCFL backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED branco)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pt_BR: LCD de ampla gama (luz de fundo CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pt_BR: LCD de ampla gama (luz de fundo LED RGB)

[ctx: Calibration quality]
en: High
pt_BR: Alta

en: 40 minutes
pt_BR: 40 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
pt_BR: Média

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Low
pt_BR: Baixa

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: Native to display
pt_BR: Nativo do monitor

en: D50 (Printing and publishing)
pt_BR: D50 (impressão e publicação)

en: D65 (Photography and graphics)
pt_BR: D65 (fotografia e gráficos)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pt_BR: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pt_BR: Perfil de teste

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pt_BR: Automático

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pt_BR: Baixa qualidade

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pt_BR: Média qualidade

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pt_BR: Alta qualidade

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pt_BR: Padrão RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pt_BR: Padrão CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pt_BR: Padrão cinza

en: Vendor supplied factory calibration data
pt_BR: Dados de calibração de fábrica fornecidos pelo fabricante

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pt_BR: A correção da tela em tela cheia não é possível com este perfil

en: This profile may no longer be accurate
pt_BR: Este perfil pode não estar mais preciso

en: Color
pt_BR: Cor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pt_BR: Calibre a cor dos seus dispositivos, tais como monitores, câmeras ou impressoras

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pt_BR: Cor;ICC;Perfil;Calibração;Impressão;Tela;

en: Other…
pt_BR: Outro…

en: Select Language
pt_BR: Selecionar idioma

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: Language or country
pt_BR: Idioma ou país

en: No languages found
pt_BR: Nenhum idioma encontrado

en: More…
pt_BR: Mais…

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Error: some settings cannot be unlocked
pt_BR: Erro: algumas configurações não podem ser desbloqueadas

en: Unlock to Change Settings
pt_BR: Desbloquear para alterar as configurações

en: _Unlock…
pt_BR: _Desbloquear…

en: Increment Hour
pt_BR: Incrementar hora

en: Increment Minute
pt_BR: Incrementar minuto

en: Time
pt_BR: Hora

en: Decrement Hour
pt_BR: Reduzir hora

en: Decrement Minute
pt_BR: Reduzir minuto

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pt_BR: %e de %b de %Y

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pt_BR: 0 segundos

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso

en: On
pt_BR: Ligada

en: Off
pt_BR: Desligada

en: Apply Changes?
pt_BR: Aplicar alterações?

en: Changes Cannot be Applied
pt_BR: As alterações não podem ser aplicadas

en: This could be due to hardware limitations.
pt_BR: Isso pode ser devido a limitações de hardware.

en: Displays
pt_BR: Telas

en: _Apply
pt_BR: _Aplicar

en: Display Settings Disabled
pt_BR: Configurações de tela desabilitadas

en: Multiple Displays
pt_BR: Várias telas

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
pt_BR: _Unir

en: _Mirror
pt_BR: _Espelhar

en: Contains top bar and Activities
pt_BR: Contém barra superior e Atividades

en: _Primary Display
pt_BR: Tela p_rimária

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
pt_BR: Luz _noturna

en: Night Light
pt_BR: Luz noturna

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pt_BR: Paisagem

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pt_BR: Retrato à direita

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pt_BR: Retrato à esquerda

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pt_BR: Paisagem (invertida)

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
pt_BR: Variável (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
pt_BR: Variável (acima de %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
pt_BR: _Orientação

[ctx: display setting]
en: _Resolution
pt_BR: _Resolução

en: R_efresh Rate
pt_BR: Taxa d_e atualização

en: _Variable Refresh Rate
pt_BR: Taxa de atualização _variável

en: Re_fresh Rate
pt_BR: Taxa _de atualização

en: Adjust for _TV
pt_BR: Ajustar para _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
pt_BR: E_scala

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
pt_BR: A luz noturna não pode ser usada em uma máquina virtual.

en: Night Light Unavailable
pt_BR: Luz noturna indisponível

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
pt_BR: Isso pode ser o resultado do uso do driver gráfico ou do uso remoto da área de trabalho

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pt_BR: Temporariamente desabilitado até amanhã

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pt_BR: Redefinir filtro

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pt_BR: A luz noturna torna a cor da tela mais quente. Isso pode ajudar a prevenir o cansaço visual e a insônia.

en: _Schedule
pt_BR: Age_ndar

en: Sunset to Sunrise
pt_BR: Do pôr do sol ao nascer do sol

en: Manual Schedule
pt_BR: Agendamento manual

en: _Times
pt_BR: _Horários

en: From
pt_BR: Das

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: To
pt_BR: Até

en: _Color Temperature
pt_BR: Temperatura da _cor

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
pt_BR: Use a luz noturna e escolha como usar os monitores e projetores conectados

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pt_BR: Painel;Projetor;xrandr;Tela;Resolução;Atualizar;Atualização;Monitor;Noite;Noturna;Luz;Azul;Desvio para o vermelho;redshift;cor;pôr do sol;nascer do sol;

en: Sound and Media
pt_BR: Som e mídia

en: Volume mute/unmute
pt_BR: Ativar/desativar o volume

en: Volume down
pt_BR: Diminuir volume

en: Volume up
pt_BR: Aumentar volume

en: Microphone mute/unmute
pt_BR: Ativar/desativar microfone

en: Launch media player
pt_BR: Iniciar reprodutor de mídia

en: Play (or play/pause)
pt_BR: Reproduzir (ou reproduzir/pausar)

en: Pause playback
pt_BR: Pausar reprodução

en: Stop playback
pt_BR: Parar reprodução

en: Previous track
pt_BR: Faixa anterior

en: Next track
pt_BR: Próxima faixa

en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: Typing
pt_BR: Digitação

en: Switch to next input source
pt_BR: Alternar para a próxima fonte de entrada

en: Switch to previous input source
pt_BR: Alternar para a fonte de entrada anterior

en: Launchers
pt_BR: Lançadores

en: Launch help browser
pt_BR: Navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt_BR: Calculadora

en: Launch email client
pt_BR: Cliente de e-mail

en: Launch web browser
pt_BR: Navegador web

en: Home folder
pt_BR: Pasta pessoal

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: keybinding]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: System
pt_BR: Sistema

en: Log out
pt_BR: Encerrar sessão

en: Lock screen
pt_BR: Bloquear tela

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Turn zoom on or off
pt_BR: Ativar ou desativar a ampliação

en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

en: Turn screen reader on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o leitor de tela

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o teclado virtual

en: Increase text size
pt_BR: Aumentar o tamanho do texto

en: Decrease text size
pt_BR: Diminuir o tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt_BR: Ativar ou desativar o alto contraste

en: No input sources found
pt_BR: Nenhuma fonte de entrada encontrada

[ctx: Input Source]
en: Other
pt_BR: Outro

en: Add Input Source
pt_BR: Adicionar fonte de entrada

en: Input methods can’t be used on the login screen
pt_BR: Métodos de entrada não podem ser usados na tela de início de sessão

en: No input source selected
pt_BR: Nenhuma fonte de entrada selecionada

en: _Add Input Source…
pt_BR: _Adicionar fonte de entrada…

en: View More
pt_BR: Ver mais

en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: View Keyboard Layout
pt_BR: Ver disposição de teclado

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Custom Shortcuts
pt_BR: Atalhos personalizados

en: Alternate Characters Key
pt_BR: Tecla de caracteres alternativos

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pt_BR: A tecla de caracteres alternativos pode ser usada para inserir caracteres adicionais. Às vezes, eles são impressos como uma terceira opção no teclado.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pt_BR: Alt esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pt_BR: Alt direito

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pt_BR: Super esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pt_BR: Super direito

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pt_BR: Tecla de menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pt_BR: Ctrl direito

en: Compose Key
pt_BR: Tecla de composição

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pt_BR: A tecla de composição permite que uma ampla variedade de caracteres sejam inseridos. Para usá-la, pressione a composição seguida pela sequência de caracteres. Por exemplo, a tecla de composição seguida por <b>C</b> e <b>o</b> vai inserir <b>©</b>; <b>a</b> seguido por <b>'</b> vai inserir <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
pt_BR: Ctrl esquerdo

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pt_BR: As fontes de entrada podem ser alternadas usando o atalho de teclado %s.
    Isso pode ser alterado nas configurações de atalhos de teclado.

en: Input Sources
pt_BR: Fontes de entrada

en: Includes keyboard layouts and input methods
pt_BR: Inclui leiaute de teclado e métodos de entrada

en: Input Source Switching
pt_BR: Alternar fonte de entrada

en: Use the _same source for all windows
pt_BR: Usar a me_sma fonte para todas as janelas

en: Switch input sources _individually for each window
pt_BR: Alternar fontes _individualmente para cada janela

en: Special Character Entry
pt_BR: Entrada de caracteres especiais

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
pt_BR: Métodos para inserir símbolos e variantes de letras usando o teclado

en: A_lternate Characters Key
pt_BR: Tec_la de caracteres alternativos

en: _Compose Key
pt_BR: Tecla de _composição

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: _View and Customize Shortcuts
pt_BR: _Veja e personalize atalhos

en: Reset All Shortcuts?
pt_BR: Redefinir todos os atalhos?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
pt_BR: Todas as alterações nos atalhos de teclado serão perdidas.

en: _Reset All
pt_BR: _Redefinir todos

en: Search shortcuts
pt_BR: Atalhos de pesquisa

en: Search Shortcuts
pt_BR: Atalhos de pesquisa

en: _Reset All…
pt_BR: _Redefinir todos…

en: No keyboard shortcut found
pt_BR: Nenhum atalho de teclado localizado

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: Add Custom Shortcuts
pt_BR: Adicionar atalhos personalizados

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
pt_BR: Configure atalhos personalizados para iniciar aplicativos, executar scripts e muito mais

en: _Add Shortcut…
pt_BR: _Adicionar atalho…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pt_BR: <b>%s</b> está sendo usado para %s. Se você substituí-lo, %s será desabilitada

en: Enter the new shortcut
pt_BR: Insira um novo atalho

en: Set Custom Shortcut
pt_BR: Definir atalhos personalizados

en: Set Shortcut
pt_BR: Definir atalho

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
pt_BR: Insira o novo atalho para alterar <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
pt_BR: Adicionar atalho personalizado

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: Re_place
pt_BR: Su_bstituir

en: _Set
pt_BR: De_finir

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
pt_BR: Pressione Esc para cancelar ou Backspace para desativar o atalho do teclado

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Command
pt_BR: Comando

en: Shortcut
pt_BR: Atalho

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
pt_BR: Nenhum

en: _Set Shortcut…
pt_BR: Definir _atalho…

en: %d modified | %d modified
pt_BR[0]: %d modificado
pt_BR[1]: %d modificados

en: Add a Shortcut
pt_BR: Adicionar um atalho

en: Reset the shortcut to its default value
pt_BR: Redefine o atalho para seu valor padrão

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pt_BR: Altere os atalhos de teclado e defina suas preferências de digitação, disposições de teclado e fontes de entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
pt_BR: Atalho;Área de Trabalho;Janela;Redimensionar;Zoom;Contraste;Entrada;Fonte;Bloquear;Volume;Tecla de atalho;Compositor;Caractere;

en: Primary Button
pt_BR: Botão primário

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
pt_BR: Ordem dos botões físicos em mouses e touchpads

en: _Left
pt_BR: _Esquerda

en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: Po_inter Speed
pt_BR: Veloc_idade do cursor

en: Pointer Speed
pt_BR: Velocidade do cursor

en: Slow
pt_BR: Lenta

en: Fast
pt_BR: Rápida

en: Mouse _Acceleration
pt_BR: _Aceleração do mouse

en: Recommended for most users and applications
pt_BR: Recomendado para a maioria dos usuários e aplicativos

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
pt_BR: Desativar a aceleração do mouse pode permitir movimentos mais rápidos e precisos, mas também pode tornar o mouse mais difícil de usar.

en: Scroll Direction
pt_BR: Direção de rolagem

en: Tra_ditional
pt_BR: Tra_dicional

en: Scrolling moves the view
pt_BR: A rolagem move a exibição

en: Scrolling moves the content
pt_BR: A rolagem move o conteúdo

en: Test _Settings
pt_BR: _Testar configurações

en: Test Mouse and Touchpad Settings
pt_BR: Teste as configurações mouse e touchpad

en: _Disable Touchpad While Typing
pt_BR: _Desativa o touchpad enquanto digita

en: Pointer speed
pt_BR: Velocidade do cursor

en: Clicking
pt_BR: Clique

en: Secondary Click
pt_BR: Clique secundário

en: Two Finger Push
pt_BR: Arrastar com dois dedos

en: Push anywhere with 2 fingers
pt_BR: Arraste em qualquer lugar com 2 dedos

en: Corner Push
pt_BR: Arrastar do canto

en: Push with a single finger in the corner
pt_BR: Arraste com um único dedo no canto

en: T_ap to Click
pt_BR: Toque p_ara clicar

en: Quickly touch the touchpad to click
pt_BR: Toque rapidamente no touchpad para clicar

en: Scrolling
pt_BR: Rolagem

en: Scroll Method
pt_BR: Método de rolagem

en: T_wo Finger
pt_BR: _Dois dedos

en: Drag two fingers on the touchpad
pt_BR: Arraste dois dedos no touchpad

en: _Edge
pt_BR: _Borda

en: Drag one finger on the edge
pt_BR: Arraste um dedo na borda

en: T_raditional
pt_BR: T_radicional

en: Test Mouse & Touchpad
pt_BR: Testar mouse & touchpad

en: Click Here
pt_BR: Clique aqui

en: Primary Click
pt_BR: Clique primário

en: Double Click
pt_BR: Clique duplo

en: Mouse & Touchpad
pt_BR: Mouse & touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pt_BR: Altere a sensibilidade do seu mouse ou touchpad e selecione modo canhoto ou destro

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pt_BR: Trackpad;Ponteiro;Clicar;Tap;Toque;Batida;Duplo;Botão;Trackball;Rolagem;Scroll;

en: _Hot Corner
pt_BR: Canto at_ivo

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
pt_BR: Toque o canto superior esquerdo para abrir o Panorama de Atividades

en: _Active Screen Edges
pt_BR: Bordas de tela _ativas

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
pt_BR: Arraste as janelas contra as bordas superior, esquerda e direita da tela para redimensioná-las

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho

en: _Dynamic Workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho _dinâmicos

en: Automatically removes empty workspaces
pt_BR: Remove automaticamente espaços de trabalho vazios

en: _Fixed Number of Workspaces
pt_BR: Número _fixo de espaços de trabalho

en: Specify a number of permanent workspaces
pt_BR: Especifica um número permanente de espaços de trabalho

en: _Number of Workspaces
pt_BR: _Número de espaços de trabalho

en: Workspaces on _primary display only
pt_BR: Espaços de trabalho somente na tela _principal

en: Workspaces on all d_isplays
pt_BR: Espaços de trabalho em todas as t_elas

en: App Switching
pt_BR: Alternador de aplicativos

en: Include apps from all _workspaces
pt_BR: Incluir aplicativos de todos os es_paços de trabalho

en: Include apps from the _current workspace only
pt_BR: Incluir aplicativos somente do espaço de trabalho at_ual

en: Multitasking
pt_BR: Multitarefas

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pt_BR: Gerencie preferências para produtividade e multitarefas

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
pt_BR: Multitarefas;Multitarefa;Produtividade;Personalizar;Área de trabalho;Canto ativo;Espaços de trabalho;

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Network Proxy
pt_BR: Proxy de _rede

en: C_onfiguration
pt_BR: C_onfiguração

en: Con_figuration URL
pt_BR: URL de con_figuração

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
pt_BR: A autodescoberta de um Proxy Web é usada quando a URL de configuração não é fornecida. Isso não é recomendado para redes públicas não confiáveis.

en: HTTP Proxy
pt_BR: Proxy HTTP

en: Port
pt_BR: Porta

en: HTTP proxy port
pt_BR: Porta proxy HTTP

en: HTTPS Proxy
pt_BR: Proxy HTTPS

en: HTTPS proxy port
pt_BR: Porta proxy HTTPS

en: FTP Proxy
pt_BR: Proxy FTP

en: FTP proxy port
pt_BR: Porta proxy FTP

en: SOCKS Host
pt_BR: Host SOCKS

en: SOCKS host port
pt_BR: Porta de host SOCKS

en: Ignored Hosts
pt_BR: Hosts ignorados

en: Network Unavailable
pt_BR: Rede indisponível

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
pt_BR: Ocorreu um erro e a rede não pode ser usada.
    Detalhes do erro: o NetworkManager não está em execução.

en: Add VPN
pt_BR: Adicionar VPN

en: Not set up
pt_BR: Não configurado

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
pt_BR: <b>Nome da rede</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
pt_BR: <b>Senha</b>: %s

en: Share Network
pt_BR: Compartilhar rede

en: QR Code
pt_BR: Código QR

en: Scan to Connect
pt_BR: Escaneie para conectar

en: Insecure network (WEP)
pt_BR: Rede insegura (WEP)

en: Secure network (WPA)
pt_BR: Rede segura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pt_BR: Rede segura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pt_BR: Rede segura (WPA3)

en: Secure network
pt_BR: Rede segura

en: Signal strength %d%%
pt_BR: Força do sinal %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Network Options
pt_BR: Opções de rede

en: Forget Network
pt_BR: Esquecer rede

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pt_BR: Ligar o ponto de acesso vai lhe desconectar de %s e não será possível acessar a Internet por meio do Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
pt_BR: O nome da rede não pode estar vazio

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
pt_BR: O nome da rede é muito longo

en: Must have a minimum of 8 characters
pt_BR: Deve haver um mínimo de 8 caracteres

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
pt_BR[0]: Deve ter um máximo de %d caractere
pt_BR[1]: Deve ter um máximo de %d caracteres

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pt_BR: Ligar o ponto de acesso Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pt_BR: O ponto de acesso Wi-Fi permite que outras pessoas compartilhem sua conexão com a Internet, criando uma rede Wi-Fi à qual eles possam se conectar. Para fazer isso, você deve ter uma conexão com a Internet através de uma fonte diferente de Wi-Fi.

en: Network Name
pt_BR: Nome da rede

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pt_BR: Senha

en: Generate Random Password
pt_BR: Gerar senha aleatória

en: Autogenerate Password
pt_BR: Gerar senha automaticamente

en: _Turn On
pt_BR: _Ligar

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
pt_BR: Desligar vai desconectar quaisquer dispositivos que estão usando o ponto de acesso.

en: Turn Off Hotspot?
pt_BR: Desligar ponto de acesso?

en: _Turn Off
pt_BR: Des_ligar

en: Airplane Mode
pt_BR: Modo avião

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pt_BR: Desabilita Wi-Fi, Bluetooth e banda larga móvel

en: No Wi-Fi Adapter Found
pt_BR: Nenhum adaptador Wi-Fi encontrado

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pt_BR: Certifique-se de que você tenha um adaptador Wi-Fi conectado e ligado

en: Airplane Mode On
pt_BR: Modo avião ligado

en: Turn off to use Wi-Fi
pt_BR: Desligue para usar o Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt_BR: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pt_BR: Dispositivos móveis podem ler o código QR para conectar.

en: Turn Off Hotspot…
pt_BR: Desligar ponto de acesso Wi-Fi…

en: Visible Networks
pt_BR: Redes visíveis

en: Wi-Fi Unavailable
pt_BR: Wi-Fi indisponível

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
pt_BR: Ocorreu um erro e o Wi-Fi não pode ser usado.
        Detalhes do erro: o NetworkManager não está em execução.

en: 802.1x _Security
pt_BR: _Segurança 802.1x

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Preserve
pt_BR: Preservar

en: Permanent
pt_BR: Permanente

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Stable
pt_BR: Estável

en: Stable per SSID
pt_BR: Estável por SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pt_BR: O endereço MAC inserido aqui será usado como endereço de hardware para o dispositivo de rede em que esta conexão está ligada. Esse recurso é conhecido como clonagem ou falsificação de MAC. Exemplo: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pt_BR: Perfil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
pt_BR: Os detalhes salvos para “%s” serão perdidos permanentemente. Isso inclui senhas e quaisquer alterações de rede.

en: Forget Connection?
pt_BR: Esquecer conexão?

en: Forget
pt_BR: Esquecer

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pt_BR: Empresarial

[ctx: Wifi security]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Never
pt_BR: Nunca

en: %i day ago | %i days ago
pt_BR[0]: %i dia atrás
pt_BR[1]: %i dias atrás

[ctx: Signal strength]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pt_BR: Fraco

[ctx: Signal strength]
en: Good
pt_BR: Bom

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: IPv4 Address
pt_BR: Endereço IPv4

en: IPv6 Address
pt_BR: Endereço IPv6

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: Forget Connection…
pt_BR: Esquecer conexão…

en: Remove Connection Profile…
pt_BR: Remover o perfil de conexão…

en: Remove Connection…
pt_BR: Remover conexão…

en: Remove VPN…
pt_BR: Remover VPN…

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: automatic
pt_BR: automático

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
pt_BR: O DNS automático está ativado. Você pretende desativar o DNS automático?

en: Delete Address
pt_BR: Excluir endereço

en: Delete Route
pt_BR: Excluir rota

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pt_BR: WEP chave de 40/128-bit (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pt_BR: WEP senha de 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt_BR: WEP dinâmico (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pt_BR: WPA & WPA2 pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt_BR: WPA & WPA2 empresarial

en: WPA3 Personal
pt_BR: WPA3 pessoal

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unsaved peer
pt_BR: Par não salvo

en: Signal Strength
pt_BR: Força do sinal

en: Weak
pt_BR: Fraca

en: Link speed
pt_BR: Velocidade do link

en: 1Mb/sec
pt_BR: 1Mb/s

en: Hardware Address
pt_BR: Endereço de hardware

en: Supported Frequencies
pt_BR: Frequências suportadas

en: Default Route
pt_BR: Rota padrão

en: Last Used
pt_BR: Último uso

en: Connect _automatically
pt_BR: Conectar _automaticamente

en: Make available to _other users
pt_BR: Disponibilizar para _outros usuários

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pt_BR: Conexão _limitada: possui limites de dados ou pode incorrer em cobranças

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pt_BR: Atualizações de software e outros downloads grandes não serão iniciados automaticamente.

en: _MAC Address
pt_BR: Endereço _MAC

en: _Cloned Address
pt_BR: Endereço _clonado

en: IPv_4 Method
pt_BR: Método IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pt_BR: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
pt_BR: Apenas conexão local

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Shared to other computers
pt_BR: Compartilhada com outros computadores

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Netmask
pt_BR: Máscara de rede

en: Automatic DNS
pt_BR: DNS automático

en: DNS server address(es)
pt_BR: Endereço(s) do servidor DNS

en: Separate IP addresses with commas
pt_BR: Separe os endereços IP com vírgulas

en: Routes
pt_BR: Rotas

en: Automatic Routes
pt_BR: Rotas automáticas

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pt_BR: Métrica

en: Use this connection _only for resources on its network
pt_BR: Usar esta c_onexão apenas para recursos nesta rede

en: IPv_6 Method
pt_BR: Método IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pt_BR: Automático, somente DHCP

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Unable to open connection editor: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o editor de conexão: %s

en: New Profile
pt_BR: Novo perfil

en: Invalid setting %s: %s
pt_BR: Configuração inválida %s: %s

en: Invalid setting %s
pt_BR: Configuração inválida %s

en: Invalid VPN configuration file
pt_BR: Arquivo de configuração de VPN inválido

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
pt_BR: Solução VPN livre e de código aberto projetada para facilidade de uso, desempenho de alta velocidade e baixa superfície de ataque.

en: Import from file…
pt_BR: Importar de arquivo…

en: S_ecurity
pt_BR: S_egurança

en: Cannot Import VPN Connection
pt_BR: Não foi possível importar conexão VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pt_BR: O arquivo “%s” não pode ser lido ou não possui informações de conexão VPN reconhecíveis
    
    Erro: %s.

en: _Close
pt_BR: Fe_char

en: Select file to import
pt_BR: Selecione um arquivo para importar

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pt_BR: (Erro: não foi possível carregar o editor de conexão VPN)

en: _Connection Name
pt_BR: Nome da _conexão

en: _Interface Name
pt_BR: Nome da _interface

en: The name of the wireguard interface to create.
pt_BR: O nome da interface wireguard para criar.

en: _Private Key
pt_BR: Chave _privada

en: The 256 bit private key in base64 encoding
pt_BR: A chave privada de 256 bits na codificação base64

en: Show/hide private key
pt_BR: Mostra/oculta a chave privada

en: _Listen Port
pt_BR: Porta de _escuta

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
pt_BR: Uma porta para escutar. Se definido como “automatic”, a porta será escolhida aleatoriamente quando a interface aparecer.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
pt_BR: Um fwmark de 32 bits para pacotes de saída. Deixe-o como “off” para desabilitar o fwmark.

en: _Add peer routes
pt_BR: _Adicionar rotas ao par

en: _Peers
pt_BR: _Pares

en: Add WireGuard peer
pt_BR: Adicionar par WireGuard

en: No peers set up
pt_BR: Nenhum par configurado

en: Options…
pt_BR: Opções…

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
pt_BR: Um IP ou nome de máquina de endpoint, seguido por caractere de dois pontos e, por fim, um número de porta.

en: _Public key
pt_BR: Chave _pública

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
pt_BR: Uma chave pública base64 calculada por ‘wg pubkey’ a partir de uma chave privada.

en: _Pre-shared key
pt_BR: Chave _pré-compartilhada

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
pt_BR: Uma chave pré-compartilhada base64 gerada por ‘wg genpsk’. Opcional e pode ser omitida. Adiciona uma camada adicional de criptografia de chave simétrica para ser misturada à criptografia de chave pública já existente, para resistência pós-quântica.

en: Allowed _IP addresses
pt_BR: Endereços _IP permitidos

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
pt_BR: Lista separada por vírgula de endereços IP (v4 ou v6) com máscaras CIDR dos quais o tráfego de entrada para esse par é permitido e para os quais o tráfego de saída desse par é direcionado.

en: _Persistent keepalive
pt_BR: Keepalive _persistente

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
pt_BR: Com que frequência enviar um pacote vazio autenticado ao par com a finalidade de manter válido um firewall com estado ou mapeamento NAT. Isso é opcional e não recomendado fora de configurações específicas.

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Control how you connect to the Internet
pt_BR: Controle como você conecta à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pt_BR: Rede;Network;IP,LAN;Proxy;WAN;Banda larga;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pt_BR: Controle como você conecta a redes Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pt_BR: Rede;Network;Sem fio;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Banda larga;Broadband;DNS;Ponto de acesso;Hotspot;

en: never
pt_BR: nunca

en: today
pt_BR: hoje

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: Last used
pt_BR: Último uso

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pt_BR: Cabeada

en: Add new connection
pt_BR: Adicionar nova conexão

en: Network deleted
pt_BR: Rede excluída

en: _Undo
pt_BR: Desfazer

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
pt_BR[0]: %d rede excluída
pt_BR[1]: %d redes excluídas

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pt_BR: A política do sistema proíbe o uso de um ponto de acesso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pt_BR: O dispositivo de rede sem fio não possui suporte a modo de ponto de acesso

en: Add Ethernet Connection
pt_BR: Adicionar conexão Ethernet

en: Provider
pt_BR: Provedor

en: Not connected
pt_BR: Não conectado

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Turn VPN connection off
pt_BR: Desligar conexão VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
pt_BR: Nome da rede

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
pt_BR: Tipo de segurança

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
pt_BR: Senha

en: Turn Wi-Fi off
pt_BR: Desligar Wi-Fi

en: Saved Networks
pt_BR: Redes salvas

en: Show Saved Networks
pt_BR: Mostrar redes salvas

en: _Connect to Hidden Network…
pt_BR: _Conectar a uma rede oculta…

en: Connect to hidden network
pt_BR: _Conectar a uma rede oculta

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pt_BR: _Ligar ponto de acesso Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
pt_BR: Redes Wi-Fi salvas

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pt_BR: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pt_BR: Não gerenciável

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pt_BR: Conectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pt_BR: Desconectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pt_BR: Falha na conexão

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pt_BR: Estado desconhecido (perdido)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pt_BR: Falha na configuração

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pt_BR: Falha na configuração de IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pt_BR: Configuração de IP expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pt_BR: Senhas foram exigidas, mas não foram fornecidas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pt_BR: Suplicante 802.1x desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pt_BR: Falha na configuração do suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pt_BR: Falha no suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pt_BR: Suplicante 802.1x levou tempo demais para autenticar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pt_BR: O serviço PPP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pt_BR: Serviço PPP desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pt_BR: Falha no Serviço PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pt_BR: O cliente DHCP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pt_BR: Erro no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pt_BR: Falha no Cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou ao iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pt_BR: Falha no serviço de conexão compartilhada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pt_BR: O serviço AutoIP falhou ao iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pt_BR: Erro no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pt_BR: Falha no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pt_BR: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pt_BR: Não há tom de discagem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pt_BR: Não foi possível estabelecer nenhuma transportadora

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pt_BR: A solicitação de discagem expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pt_BR: Falha na tentativa de discagem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pt_BR: Falha na inicialização do modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pt_BR: Falha ao selecionar o APN especificado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pt_BR: Não está pesquisando por redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pt_BR: Registro de rede negado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pt_BR: O registro da rede expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pt_BR: Falha ao registrar-se na rede solicitada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pt_BR: Falha na verificação do PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pt_BR: O firmware do dispositivo pode estar faltando

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pt_BR: A conexão desapareceu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pt_BR: A conexão existente foi assumida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pt_BR: Modem não encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pt_BR: Falha na conexão Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pt_BR: Cartão SIM não inserido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pt_BR: Pin do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pt_BR: Puk do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pt_BR: SIM errado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pt_BR: Falha na dependência da conexão

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pt_BR: Faltando firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pt_BR: Cabo desconectado

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
pt_BR: _Notificações

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
pt_BR: _Alertas sonoros

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
pt_BR: _Popups de notificações

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
pt_BR: As notificações continuarão aparecendo na lista de notificações quando os pop-ups estiverem desativados

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
pt_BR: Mostrar o _conteúdo das mensagens em popups

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
pt_BR: Notificações na tela de b_loqueio

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
pt_BR: Mostrar c_onteúdo da mensagem na tela de bloqueio

en: _Do Not Disturb
pt_BR: _Não perturbe

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
pt_BR: Notificações na tela de b_loqueio

note: List of apps.
en: App Notifications
pt_BR: Notificações dos aplicativos

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Control which notifications are displayed and what they show
pt_BR: Controle quais notificações são exibidas e o que elas mostram

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pt_BR: Notificações;Banner;Mensagem;Bandeja;Janelas instantâneas;Popup;

en: Email
pt_BR: E-mail

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
pt_BR: Calendário, contatos e arquivos

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
pt_BR: Sessão corporativa

[ctx: Online Account]
en: Other
pt_BR: Outro

en: Offline — unable to connect accounts
pt_BR: Desconectado — não foi possível conectar contas

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
pt_BR: Permita que aplicativos acessem serviços online conectando suas contas na nuvem

en: Your Accounts
pt_BR: Suas contas

en: Connect an Account
pt_BR: Conectar uma conta

en: Online Accounts
pt_BR: Contas online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pt_BR: Conecte-se às suas contas on-line e decida para que usá-las

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pt_BR: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Conectado;Online;Bate-papo;Chat;Calendário;Agenda;E-mail;Correio;Contato;Contatos;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
pt_BR: Hora desconhecida

en: %i minute | %i minutes
pt_BR[0]: %i minuto
pt_BR[1]: %i minutos

en: %i hour | %i hours
pt_BR[0]: %i hora
pt_BR[1]: %i horas

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pt_BR: %s até carga completa

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pt_BR: Cuidado: %s restante

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pt_BR: %s restantes

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pt_BR: Carga completa

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pt_BR: Não está carregando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pt_BR: Vazia

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pt_BR: Carregando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pt_BR: Descarregando

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pt_BR: Mouse sem fio

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pt_BR: Teclado sem fio

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pt_BR: Fonte de alimentação ininterrupta (no-break)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pt_BR: Assistente pessoal digital (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pt_BR: Celular

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pt_BR: Reprodutor de mídia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pt_BR: Computador

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pt_BR: Dispositivo de entrada de jogo

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pt_BR: Bateria

[ctx: Battery name]
en: Main
pt_BR: Principal

en: Battery Levels
pt_BR: Níveis de bateria

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
pt_BR: No-break

en: Battery Level
pt_BR: Nível de bateria

en: When _Idle
pt_BR: _Quando ocioso

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Power Off
pt_BR: Desligar

en: Hibernate
pt_BR: Hibernar

en: Nothing
pt_BR: Nenhum

en: When on battery power
pt_BR: Quando ligado na bateria

en: When plugged in
pt_BR: Quando ligado na tomada

[ctx: Idle time]
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pt_BR: Modo de desempenho temporariamente desabilitado devido à alta temperatura de operação.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pt_BR: Superfície instável detectada: modo de desempenho temporariamente indisponível. Coloque o dispositivo em uma superfície estável para restaurar.

en: Performance mode temporarily disabled.
pt_BR: Modo de desempenho temporariamente desabilitado.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pt_BR: Bateria fraca: economia de energia habilitada. O modo anterior será restaurado quando a bateria estiver suficientemente carregada.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pt_BR: Modo de economia de energia ativado por “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pt_BR: Modo de desempenho ativado por “%s”.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
pt_BR: 20 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
pt_BR: 25 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
pt_BR: 45 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
pt_BR: 80 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
pt_BR: 90 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
pt_BR: 100 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
pt_BR: 2 horas

en: Connected Devices
pt_BR: Dispositivos conectados

en: Power Mode
pt_BR: Modo de energia

en: Power Saving
pt_BR: Economia de energia

en: A_utomatic Screen Brightness
pt_BR: Brilho a_utomático da tela

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
pt_BR: Ajusta o brilho da tela de acordo com a luz ambiente

en: _Dim Screen
pt_BR: _Escurecer a tela

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
pt_BR: Reduz o brilho da tela quando o computador estiver inativo

en: Screen _Blank
pt_BR: Apagar a _tela

en: Turn the screen off after a period of inactivity
pt_BR: Desliga a tela após um período de inatividade

en: Automatic Power _Saver
pt_BR: Economia de energia automática

en: Turn on power saver mode when battery power is low
pt_BR: Ativa o modo de economia de energia quando a bateria está fraca

en: _Automatic Suspend
pt_BR: Suspensão _automática

en: Pause the computer after a period of inactivity
pt_BR: Pausa o computador após um período de inatividade

en: Po_wer Button Behavior
pt_BR: Comportamento do botão de e_nergia

en: Show Battery _Percentage
pt_BR: Mostrar _porcentagem da bateria

en: Show exact charge level in the top bar
pt_BR: Mostra o nível exato de carga na barra superior

en: Automatic Suspend
pt_BR: Suspensão automática

en: On _Battery Power
pt_BR: Ligado na _bateria

en: _Delay
pt_BR: _Espera

en: _Plugged In
pt_BR: _Conectado

en: D_elay
pt_BR: E_spera

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
pt_BR: D_esempenho

en: High performance and power usage
pt_BR: Desempenho e consumo de energia alto

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
pt_BR: Ba_lanceado

en: Standard performance and power usage
pt_BR: Desempenho e consumo de energia padrão

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
pt_BR: Ec_onomia de energia

en: Reduced performance and power usage
pt_BR: Desempenho e consumo de energia reduzido

en: Power
pt_BR: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
pt_BR: Veja o estado da sua bateria e altere as configurações de economia de energia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pt_BR: Energia;Dormir;Suspender;Hibernar;Bateria;Brilho;Escurecer;Vazio;Branca;Monitor;DPMS;Inativo;Bateria;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pt_BR: A impressora “%s” foi excluída

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pt_BR: Falha ao adicionar nova impressora.

en: Unlock to add printers and change settings
pt_BR: Desbloqueie para adicionar impressoras e alterar as configurações

en: All Connected and Network Printers
pt_BR: Todas as impressoras conectadas e em rede

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
pt_BR: _Adicionar impressora…

en: Search printers
pt_BR: Pesquisar impressoras

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: No Printers
pt_BR: Nenhuma impressora

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
pt_BR: Nenhum serviço de impressão

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
pt_BR: O serviço de impressão do sistema não parece estar disponível

en: Printers
pt_BR: Impressoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pt_BR: Adicione impressoras, veja trabalhos de impressão e decida como você gostaria de imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pt_BR: Impressora;Fila;Imprimir;Papel;Tinta;Toner;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pt_BR: Adicionar impressora

en: Back
pt_BR: Voltar

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pt_BR: _Desbloquear

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pt_BR: Nenhuma impressora encontrada

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pt_BR: Digite um endereço de rede ou pesquise por uma impressora

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Enter username and password to view printers on Print Server
pt_BR: Digite o nome de usuário e a senha para visualizar as impressoras no servidor de impressão

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pt_BR: Nome de usuário

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pt_BR: Detalhes de %s

en: No suitable driver found
pt_BR: Não foi encontrado um driver adequado

en: Select PPD File
pt_BR: Selecionar um arquivo PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pt_BR: Arquivos de descrição de impressora PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
pt_BR: Nomes de impressoras não podem conter SPACE, TAB, #, ou /

en: Location
pt_BR: Localização

en: Searching for preferred drivers…
pt_BR: Pesquisando por drivers preferidos…

en: Search for Drivers
pt_BR: Pesquisar por drivers

en: Select from Database…
pt_BR: Selecionar do banco de dados…

en: Install PPD File…
pt_BR: Instalar um arquivo PPD…

en: Select Printer Driver
pt_BR: Selecionar driver de impressora

en: Loading drivers database…
pt_BR: Carregando banco de dados de drivers…

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Select
pt_BR: Selecionar

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pt_BR: Impressora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pt_BR: Impressora LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pt_BR: Um lado

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pt_BR: Lado maior (padrão)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pt_BR: Lado menor (virar)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pt_BR: Retrato

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pt_BR: Paisagem

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pt_BR: Paisagem invertida

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pt_BR: Retrato invertido

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: Pause
pt_BR: Pausada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pt_BR: Pendente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pt_BR: Pausado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pt_BR: Processando

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pt_BR: Parado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pt_BR: Cancelado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pt_BR: Abortado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pt_BR: Concluído

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
pt_BR: Move este trabalho para o topo da fila

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pt_BR[0]: %u trabalho requer autenticação
pt_BR[1]: %u trabalhos requerem autenticação

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pt_BR: %s — Trabalhos ativos

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
pt_BR: Digite as credenciais para imprimir de %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pt_BR: Domínio

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pt_BR: A_utenticar

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pt_BR: Limpar tudo

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pt_BR: _Autenticar

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pt_BR: Nenhum trabalho de impressão ativo

en: Unlock Print Server
pt_BR: Desbloquear servidor de impressão

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pt_BR: Desbloquear %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pt_BR: Digite nome de usuário e senha para ver as impressoras em %s.

en: Searching for Printers
pt_BR: Pesquisando por impressoras

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pt_BR: Porta serial

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pt_BR: Porta paralela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pt_BR: Localização: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pt_BR: Endereço: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pt_BR: O servidor requer autenticação

en: Two Sided
pt_BR: Dois lados

en: Paper Type
pt_BR: Tipo de papel

en: Paper Source
pt_BR: Origem do papel

en: Output Tray
pt_BR: Bandeja de saída

[ctx: printing option]
en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: GhostScript pre-filtering
pt_BR: Pré-filtragem do GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pt_BR: Páginas por lado

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pt_BR: Dois lados

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pt_BR: Orientação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pt_BR: Configurações da página

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pt_BR: Opções instaláveis

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pt_BR: Trabalho

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pt_BR: Qualidade da imagem

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pt_BR: Finalização

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
pt_BR: Página de teste

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pt_BR: Página de teste

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
pt_BR: Página de _teste

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pt_BR: Autosselecionar

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pt_BR: Padrão da impressora

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pt_BR: Apenas fontes embutidas do GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pt_BR: Converter para PS nível 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pt_BR: Converter para PS nível 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pt_BR: Nenhum pré-filtro

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pt_BR: Sem trabalhos ativos

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pt_BR[0]: %u trabalho
pt_BR[1]: %u trabalhos

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pt_BR: Limpeza cabeças de impressão

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pt_BR: Com pouco toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pt_BR: Sem toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pt_BR: Com pouco revelador

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pt_BR: Sem revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pt_BR: Pouco suprimento de marcador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pt_BR: Sem suprimento de marcador

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pt_BR: Abrir capa

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pt_BR: Abrir porta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pt_BR: Com pouco papel

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pt_BR: Sem papel

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
pt_BR: Desconectado

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pt_BR: Parado

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pt_BR: Recipiente de descarte quase cheio

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pt_BR: Recipiente de descarte cheio

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pt_BR: O condutor de foto ótica está quase no fim da vida

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pt_BR: O condutor de foto ótica não está funcionando

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pt_BR: Pronto

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pt_BR: Não aceita trabalhos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pt_BR: Processando

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Status
pt_BR: Estado

en: Ink Level
pt_BR: Nível de tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
pt_BR: Por favor, reinicie quando o problema estiver resolvido

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Printing Options
pt_BR: Opções da impressão

en: Printer Details
pt_BR: Detalhes da impressora

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pt_BR: Usar como impressora padrão

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pt_BR: Limpar cabeças de impressão

en: Remove Printer
pt_BR: Remover impressora

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pt_BR: Conectando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pt_BR: Conectado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pt_BR: Erro de autorização

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pt_BR: Autorizando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pt_BR: Funcionalidade reduzida

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pt_BR: Conectado e autorizado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
pt_BR: Autorizado em

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
pt_BR: Conectado a

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
pt_BR: Registrado em

en: Failed to authorize device:
pt_BR: Falha ao autorizar dispositivo:

en: Failed to forget device:
pt_BR: Falha ao esquecer dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pt_BR[0]: Depende de %u outro disponível
pt_BR[1]: Depende de %u outros disponíveis

en: Device Identifier
pt_BR: Identificador do dispositivo

en: Timestamp
pt_BR: Data e hora

en: Depends on other devices
pt_BR: Depende de outros dispositivos

en: Authorize and Connect
pt_BR: Autorizar e conectar

en: Forget Device
pt_BR: Esquecer dispositivo

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pt_BR: Autorizado

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pt_BR: O subsistema Thunderbolt (boltd) não está instalado ou não configurado adequadamente.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pt_BR: Permite acesso direto a dispositivos como GPUs externas e docks.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pt_BR: Apenas dispositivos USB e Display Port podem se conectar.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pt_BR: Thunderbolt não pôde ser detectado.
    O sistema não tem suporte a Thunderbolt, tendo sido desabilitado na BIOS ou estando configurado para um nível de segurança ao qual a BIOS não oferece suporte.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pt_BR: O suporte a Thunderbolt foi desabilitado no BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pt_BR: O nível de segurança do Thunderbolt não pôde ser determinado.

en: Error switching direct mode: %s
pt_BR: Erro ao trocar o modo direto: %s

en: Close notification
pt_BR: Fechar notificação

en: No Thunderbolt Support
pt_BR: Sem suporte a Thuderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
pt_BR: Não foi possível conectar ao subsistema do thunderbolt

en: Direct Access
pt_BR: Acesso direto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
pt_BR: Permite acesso direto a dispositivos como docks e GPUs externas

en: Pending Devices
pt_BR: Dispositivos pendentes

en: No devices attached
pt_BR: Nenhum dispositivo anexado

en: Cameras
pt_BR: Câmeras

en: _Camera Access
pt_BR: Acesso a _câmeras

en: Allow permitted apps to use cameras
pt_BR: Permita que aplicativos autorizados usem câmeras

en: Permitted Apps
pt_BR: Aplicativos autorizados

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
pt_BR: Os seguintes aplicativos em isolamento receberam permissão para usar câmeras. Aplicativos que não estão em isolamento podem usar câmeras sem pedir permissão.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
pt_BR: Nenhum aplicativo em isolamento pediu por acesso a câmeras

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pt_BR: Enviar relatórios de problemas técnicos nos ajuda a melhorar o %s. Os relatórios são enviados anonimamente e não contêm dados pessoais. %s

en: Diagnostics
pt_BR: Diagnóstico

en: Problem Reporting
pt_BR: Informe de erros

en: _Automatic Problem Reporting
pt_BR: Relatório _automático de problemas

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
pt_BR: A inicialização segura esta ativa

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
pt_BR: A inicialização segura impede que softwares maliciosos sejam carregados quando o dispositivo é iniciado. Ela está atualmente ligada e está funcionando corretamente.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
pt_BR: A inicialização segura apresenta problemas

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
pt_BR: A inicialização segura impede que softwares maliciosos sejam carregados quando o dispositivo é iniciado. Ela está ativada no momento, mas não funcionará devido a uma chave inválida.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
pt_BR: Os problemas com inicialização segura geralmente podem ser resolvidos nas configurações de firmware UEFI (BIOS) do seu computador e o fabricante do hardware pode fornecer informações sobre como fazer isso.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pt_BR: Para obter ajuda, entre em contato com o fabricante do hardware ou com o provedor de suporte de TI.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
pt_BR: A inicialização segura está desativada

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
pt_BR: A inicialização segura impede que o software malicioso seja carregado quando o dispositivo for iniciado. Atualmente está desligada.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pt_BR: A inicialização segura geralmente pode ser ativada nas configurações de firmware UEFI (BIOS) do seu computador. Para obter ajuda, entre em contato com o fabricante do hardware ou com o provedor de suporte de TI.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
pt_BR: A inicialização segura impede que softwares maliciosos sejam carregados quando o dispositivo é iniciado.
    
    Para obter mais informações, entre em contato com o fabricante do hardware ou com o suporte de TI.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
pt_BR: Verificações falharam

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
pt_BR: O hardware não passou nas verificações. Isso significa que você não está protegido contra problemas comuns de segurança de hardware.
    
    Pode ser possível resolver problemas de segurança de hardware atualizando seu firmware ou alterando as opções de configuração do dispositivo. No entanto, as falhas podem resultar do próprio hardware físico e podem não ser reversíveis.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
pt_BR: Verificações passaram

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
pt_BR: Este dispositivo atende aos requisitos de segurança. Seu hardware tem proteção contra algumas das ameaças de segurança de hardware mais comuns.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
pt_BR: Protegido

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
pt_BR: Este dispositivo atualmente passa nos testes de segurança. Seu harware tem proteção contra a maioria das ameaças de segurança.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
pt_BR: Verificações indisponíveis

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
pt_BR: As verificações de segurança do dispositivo não estão disponíveis para este dispositivo. Não é possível dizer se ele atende aos requisitos de segurança.

en: Report copied to clipboard
pt_BR: Relatório copiado para a área de transferência

en: _Copy Technical Report
pt_BR: _Copiar relatório técnico

en: About Device Security
pt_BR: Sobre a segurança do dispositivo

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
pt_BR: A segurança do dispositivo fornece informações sobre o grau de proteção do seu dispositivo contra problemas de segurança que afetam o próprio hardware.
    
    Aspectos de hardware que afetam a segurança incluem:
    
    • recursos de segurança integrados ao próprio hardware;
    • como o hardware está configurado para proteção contra problemas de segurança;
    • a segurança do software é executada diretamente no hardware.
    
    As ameaças à segurança que afetam o hardware incluem malware e vírus que têm como alvo o software executado diretamente no hardware. Também inclui adulteração física, como conexão física ao hardware para ler dados e implantar malware.
    
    A segurança do dispositivo é apenas um aspecto da segurança e não reflete o status geral de segurança do sistema e dos aplicativos.

en: Protected against malicious software when the device starts.
pt_BR: Protegido contra software malicioso quando o dispositivo é iniciado.

en: Secure Boot has Problems
pt_BR: A inicialização segura está com problemas

en: Some protection when the device is started.
pt_BR: Alguma proteção é fornecida quando o dispositivo é iniciado.

en: Secure Boot is Off
pt_BR: A Inicialização segura está desligada

en: No protection when the device is started.
pt_BR: Sem proteção quando o dispositivo é iniciado.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pt_BR: Esse problema pode ter sido causado por uma alteração nas configurações do firmware UEFI, uma alteração na configuração do sistema operacional, ou por software malicioso no sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
pt_BR: Esse problema pode ter sido causado por uma alteração nas configurações do firmware UEFI, ou por software malicioso no sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pt_BR: Esse problema pode ter sido causado por uma alteração na configuração do sistema operacional, ou por software malicioso no sistema.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
pt_BR: Passou

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
pt_BR: ! Falhou

en: Hardware does not pass checks.
pt_BR: O hardware não passa nas verificações.

en: Hardware meets basic security requirements.
pt_BR: O hardware atende aos requisitos básicos de segurança.

en: Hardware has a good level of protection.
pt_BR: O hardware tem um bom nível de proteção.

en: Security levels are not available for this device.
pt_BR: Os níveis de segurança não estão disponíveis para este dispositivo.

en: Device Security
pt_BR: Segurança do dispositivo

en: Starting Device Security…
pt_BR: Iniciando a segurança do dispositivo…

en: Device Security Unavailable
pt_BR: Segurança do dispositivo indisponível

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
pt_BR: A segurança do dispositivo está disponível apenas em hardware físico. Nenhum hardware físico foi detectado.

en: Security Events
pt_BR: Eventos de segurança

en: No Events
pt_BR: Sem eventos

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
pt_BR: Válido

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
pt_BR: Inválido

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
pt_BR: Desabilitado

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
pt_BR: Bloqueado

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
pt_BR: Desbloqueado

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
pt_BR: Encriptado

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
pt_BR: Não encriptado

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
pt_BR: Comprometido

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
pt_BR: Não comprometido

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
pt_BR: Encontrado

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
pt_BR: Não localizado

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
pt_BR: Suportado

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
pt_BR: Sem suporte

en: _Automatic Device Location
pt_BR: Localização _automática do dispositivo

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
pt_BR: A localização automática do dispositivo usa fontes como GPS, Wi-Fi e celular para determinar uma localização aproximada para este dispositivo. Os dados de localização são enviados para o Mozilla Location Services como parte deste recurso.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
pt_BR: Os seguintes aplicativos em sandbox receberam acesso aos dados de localização. Aplicativos que não estão em sandbox podem acessar dados de localização sem pedir permissão.

en: No sandboxed apps have asked for location access
pt_BR: Nenhum aplicativo em sandbox pediu por acesso à localização

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
pt_BR: Saiba quais dados são coletados e como eles são usados.

en: Microphones
pt_BR: Microfones

en: _Microphone Access
pt_BR: Acesso a _microfones

en: Allow permitted apps to use microphones
pt_BR: Permitir que aplicativos autorizados usem microfones

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
pt_BR: Os seguintes aplicativos em sandbox receberam permissão para usar microfones. Aplicativos que não estão em sandbox podem usar microfones sem pedir permissão.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
pt_BR: Nenhum aplicativo sandbox pediu por acesso ao microfone

en: Privacy & Security
pt_BR: Privacidade e segurança

en: _Screen Lock
pt_BR: _Tela de bloqueio

en: Automatic screen lock
pt_BR: Bloqueio de tela automático

en: _Location
pt_BR: _Localização

en: Control access to your location
pt_BR: Controle o acesso a sua localização

en: _File History &amp; Trash
pt_BR: _Histórico de arquivos e lixeira

en: Remove saved data and files
pt_BR: Remova dados e arquivos alvos

en: _Diagnostics
pt_BR: _Diagnóstico

en: Automatic problem reporting
pt_BR: Relatório automático de problemas

en: _Cameras
pt_BR: _Câmeras

en: Control camera access
pt_BR: Controle o acesso a câmeras

en: _Microphones
pt_BR: _Microfones

en: Control microphone access
pt_BR: Controle o acesso a microfones

en: Manage device access
pt_BR: Gerencie o acesso a dispositivos

en: Device _Security
pt_BR: _Segurança do dispositivo

en: Hardware security status and information
pt_BR: Status e informações da segurança do dispositivo

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
pt_BR: Ao desligar a tela

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
pt_BR: 30 segundos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
pt_BR: 3 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
pt_BR: 3 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
pt_BR: 4 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
pt_BR: 8 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
pt_BR: 12 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
pt_BR: Nunca

en: Screen Lock
pt_BR: Tela de bloqueio

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
pt_BR: O bloqueio automático da tela evita que outras pessoas acessem o computador enquanto você estiver ausente

en: _Blank Screen Delay
pt_BR: Atraso para _apagar a tela

en: Period of inactivity until screen blanks
pt_BR: Período de inatividade até a tela ser apagada

en: Automatic Screen _Lock
pt_BR: B_loqueio de tela automático

en: Locks the screen after it blanks
pt_BR: Bloqueia a tela após ela ser apagada

en: Automatic _Screen Lock Delay
pt_BR: _Atraso ao bloqueio de tela automático

en: Time from screen blank to screen lock
pt_BR: Tempo desde a tela ser apagada até o bloqueio da tela

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
pt_BR: _Notificações na tela de bloqueio

en: Forbid New _USB Devices
pt_BR: Proibir novos dispositivos _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
pt_BR: Impede que novos dispositivos USB interajam com o sistema quando a tela estiver bloqueada

en: Screen Privacy
pt_BR: Privacidade da tela

en: Restrict Viewing _Angle
pt_BR: _Restringir ângulo de visão

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
pt_BR: 1 dia

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
pt_BR: 2 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
pt_BR: 3 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
pt_BR: 4 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
pt_BR: 5 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
pt_BR: 6 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
pt_BR: 7 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
pt_BR: 14 dias

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
pt_BR: 30 dias

en: Empty all items from Trash?
pt_BR: Esvaziar todos os itens da lixeira?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt_BR: Todos os itens na lixeira serão permanentemente excluídos.

en: _Empty Trash
pt_BR: Es_vaziar lixeira

en: Delete all the temporary files?
pt_BR: Excluir todos os arquivos temporários?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pt_BR: Todos os arquivos temporários serão permanentemente excluídos.

en: _Purge Temporary Files
pt_BR: Excluir _permanentemente arquivos temporários

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
pt_BR: 1 dia

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
pt_BR: 7 dias

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
pt_BR: 30 dias

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: Clear File History?
pt_BR: Limpar histórico de arquivos?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pt_BR: Após a limpeza, as listas de arquivos usados recentemente aparecerão vazias.

en: Clear _History
pt_BR: Limpar _histórico

en: File History & Trash
pt_BR: Histórico de arquivos & lixeira

en: File History
pt_BR: Histórico de arquivos

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
pt_BR: O histórico de arquivos mantém um registro dos arquivos que você usou. Essas informações são compartilhadas entre aplicativos e facilitam encontrar arquivos que você pode querer usar.

en: File H_istory
pt_BR: H_istórico de arquivos

en: File _History Duration
pt_BR: Duração do _histórico de arquivos

en: _Clear History…
pt_BR: _Limpar histórico…

en: Trash &amp; Temporary Files
pt_BR: Arquivos da lixeira e arquivos temporários

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pt_BR: Arquivos da lixeira e temporários às vezes podem incluir informações pessoais ou confidenciais. A exclusão automática deles pode ajudar a proteger a privacidade.

en: Automatically Delete _Trash Content
pt_BR: Esvaziar conteúdo da _lixeira automaticamente

en: Automatically Delete Temporary _Files
pt_BR: Excluir arquivos _temporários automaticamente

en: Automatically Delete _Period
pt_BR: _Período de exclusão automática

en: _Empty Trash…
pt_BR: _Esvaziar lixeira…

en: _Delete Temporary Files…
pt_BR: E_xcluir arquivos temporários…

en: Control access to your data and hardware, device security
pt_BR: Controle a segurança do dispositivo restringindo o acesso aos seus dados e hardware

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
pt_BR: Privacidade;Tela;Bloquear;Privado;Uso;Recente;Histórico;Arquivos;Temporário;Tmp;Lixo;Purgar;Reter;Diagnóstico;Falha;Localização;Gps;Câmera;Fotos;Vídeo;Webcam;Gravação;Segurança;Firmware;Thunderbolt;

en: Location not found
pt_BR: Local não encontrado

en: Subfolders must be manually added for this location
pt_BR: As subpastas devem ser adicionadas manualmente para este local

en: Remove Folder
pt_BR: Remover pasta

en: Select Location
pt_BR: Selecione local

en: Search Locations
pt_BR: Pesquisar locais

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
pt_BR: Locais do sistema de arquivos que são pesquisados por aplicativos do sistema, como Arquivos

en: Default Locations
pt_BR: Locais padrão

en: Bookmarked Locations
pt_BR: Locais marcados

en: Custom Locations
pt_BR: Locais personalizados

en: _Add Location…
pt_BR: _Adicionar local…

en: No custom search locations
pt_BR: Sem local de pesquisa personalizado

en: No apps found
pt_BR: Nenhum aplicativo encontrado

en: _App Search
pt_BR: Pesquisa de _aplicativo

en: Include app-provided search results
pt_BR: Inclui resultados de pesquisa fornecidos pelo aplicativo

en: Search _Locations
pt_BR: Pesquisar _locais

en: Filesystem locations which are searched by system apps
pt_BR: Locais do sistema de arquivos que são pesquisados pelos aplicativos do sistema

en: Search Results
pt_BR: Resultados de pesquisa

en: Results are displayed according to the list order
pt_BR: Os resultados são exibidos de acordo com a ordem da lista

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
pt_BR: Controle quais aplicativos mostram resultados de pesquisa no panorama de atividades

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
pt_BR: Pesquisa;Localizar;Índice;Ocultar;Privacidade;Resultados;

note: Label
en: No networks selected for sharing
pt_BR: Sem redes selecionadas para compartilhamento

[ctx: service is disabled]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

[ctx: service is active]
en: Active
pt_BR: Ativo

en: Choose a Folder
pt_BR: Escolha uma pasta

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pt_BR: O compartilhamento de arquivos permite que você compartilhe sua pasta Pública com outros na sua rede atual usando: %s

en: _Device Name
pt_BR: Nome do _dispositivo

en: Share files with other devices on the current network
pt_BR: Compartilhe arquivos com outros dispositivos na mesma rede

en: _File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de _arquivos

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
pt_BR: Transmita músicas, fotos e vídeos para dispositivos na rede atual

en: _Media Sharing
pt_BR: Compartilhamento de _multimídia

en: File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de arquivos

en: _Require Password
pt_BR: Exigi_r senha

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: Networks
pt_BR: Redes

en: Media Sharing
pt_BR: Compartilhamento de multimídia

en: Share music, photos and videos over the network
pt_BR: Compartilhe músicas, fotos e vídeos através da rede

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

en: Control what you want to share with others
pt_BR: Controle o que você quer compartilhar com outros

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pt_BR: compartilhar;compartilhamento;ssh;máquina;host;nome;remoto;desktop;área de trabalho;mídia;áudio;som;vídeo;imagens;fotos;filmes;servidor;renderizador;

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Click
pt_BR: Clique

en: String
pt_BR: Texto

en: Alert Sound
pt_BR: Som de alerta

en: Balance
pt_BR: Balanço

en: Fade
pt_BR: Desaparecer

en: Select a Speaker
pt_BR: Selecione um alto-falante

en: Test Speakers
pt_BR: Testar alto-falantes

en: Output
pt_BR: Saída

en: _Output Device
pt_BR: Disp_ositivo de saída

en: _Test…
pt_BR: _Testar…

en: _Configuration
pt_BR: _Configuração

en: Master volume
pt_BR: Volume do sistema

en: O_utput Volume
pt_BR: Vol_ume de saída

en: _Balance
pt_BR: _Balanço

en: Fad_e
pt_BR: T_ransição

en: Output Device
pt_BR: Dispositivo de saída

en: No Output Devices
pt_BR: Nenhum dispositivo de saída

en: Input
pt_BR: Entrada

en: _Input Device
pt_BR: D_ispositivo de entrada

en: Con_figuration
pt_BR: Con_figuração

en: I_nput Volume
pt_BR: Volume de e_ntrada

en: Input Device
pt_BR: Dispositivo de entrada

en: No Input Devices
pt_BR: Nenhum dispositivo de entrada

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Vo_lume Levels
pt_BR: Níveis de vo_lume

en: _Alert Sound
pt_BR: Som de _alerta

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
pt_BR: auto-falante %s

en: Volume Levels
pt_BR: Níveis de volume

en: Unmute
pt_BR: Desativar mudo

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Sound
pt_BR: Som

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pt_BR: Alterar níveis, entradas saídas e alertas de som volume de som e eventos de som

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pt_BR: Placa;Card;Microfone;Microphone;Volume;Desaparecer;Fade;Balanço;Bluetooth;Fone de ouvido com microfone;Headset;Áudio;Saída;Output;Entrada;Input;

en: About
pt_BR: Sobre

en: System Logo
pt_BR: Logotipo do sistema

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
pt_BR: Sistema operacional

en: Hardware Model
pt_BR: Modelo do hardware

en: Processor
pt_BR: Processador

en: Memory
pt_BR: Memória

en: Disk Capacity
pt_BR: Capacidade de disco

en: Calculating…
pt_BR: Calculando…

en: _System Details
pt_BR: Detalhes do _sistema

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Graphics %d
pt_BR: Gráficos %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
pt_BR: 64 bits

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
pt_BR: 32 bits

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: # System Details Report
pt_BR: # Relatório de detalhes do sistema

en: ## Report details
pt_BR: ## Detalhes do relatório

en: **Date generated:**
pt_BR: **Data em que foi gerado:**

en: ## Hardware Information:
pt_BR: ## Informações de hardware:

en: **Hardware Model:**
pt_BR: **Modelo do hardware:**

en: **Memory:**
pt_BR: **Memória:**

en: **Processor:**
pt_BR: **Processador:**

en: **Graphics:**
pt_BR: **Gráficos:**

en: **Graphics %d:**
pt_BR: **Gráficos: %d**

en: **Disk Capacity:**
pt_BR: **Capacidade de disco:**

en: ## Software Information:
pt_BR: ## Informações de software:

en: **Firmware Version:**
pt_BR: **Versão do firmware:**

en: **OS Name:**
pt_BR: **Nome do SO:**

en: **OS Build:**
pt_BR: **Compilação do SO:**

en: **OS Type:**
pt_BR: **Tipo do SO:**

en: **GNOME Version:**
pt_BR: **Versão do GNOME:**

en: **Windowing System:**
pt_BR: **Sistema de janelas:**

en: **Kernel Version:**
pt_BR: **Verificação do kernel:**

en: Details copied to clipboard
pt_BR: Detalhes copiados para a área de transferência

en: System Details
pt_BR: Detalhes do sistema

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Hardware Information
pt_BR: Informações de hardware

en: Software Information
pt_BR: Informações de software

en: Firmware Version
pt_BR: Versão do firmware

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pt_BR: Nome do SO

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
pt_BR: Compilação do SO

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
pt_BR: Tipo do SO

en: GNOME Version
pt_BR: Versão do GNOME

en: Windowing System
pt_BR: Sistema de janelas

en: Virtualization
pt_BR: Virtualização

en: Kernel Version
pt_BR: Verificação do kernel

en: View information about your system
pt_BR: Veja informações sobre seu sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt_BR: dispositivo;sistema;informação;informações;nome de máquina; hostname;memória;processado;cpu;versão;aplicativo;padrão;preferido;cd;dvd;usb;áudio;som;vídeo;disco;unidade;removível;mídia;autorun;autoinicialização;autoinicializável;

en: _Region &amp; Language
pt_BR: Região e idioma

en: System language and localization
pt_BR: Idioma e localização do sistema

en: _Date &amp; Time
pt_BR: _Data e hora

en: Time zone and clock settings
pt_BR: Configurações de fuso horário e relógio

en: _Users
pt_BR: _Usuários

en: Add and remove accounts, change password
pt_BR: Adicionar e remover contas, alterar senha

en: R_emote Desktop
pt_BR: Área de trabalho r_emota

en: Allow this device to be used remotely
pt_BR: Permite que este dispositivo seja usado remotamente

en: SSH network access
pt_BR: Acesso à rede SSH

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: Hardware details and software versions
pt_BR: Detalhes de hardware e versões de software

en: Software _Updates
pt_BR: At_ualizações de software

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pt_BR: %e de %B de %Y, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pt_BR: %e de %B de %Y, %R

en: Date & Time
pt_BR: Data & hora

en: _Year
pt_BR: _Ano

en: _Month
pt_BR: _Mês

en: _Day
pt_BR: _Dia

en: Automatic _Date &amp; Time
pt_BR: Data _e hora automática

en: Requires internet access
pt_BR: Requer acesso à Internet

en: Date &amp; _Time
pt_BR: Da_ta e hora

en: Automatic Time _Zone
pt_BR: _Fuso horário automático

en: Requires location services enabled and internet access
pt_BR: Requer serviços de local habilitado e acesso à Internet

en: Time Z_one
pt_BR: Fuso h_orário

en: Time _Format
pt_BR: _Formato da hora

en: _24-hour
pt_BR: _24 horas

en: Clock &amp; Calendar
pt_BR: Relógio e calendário

en: Control how the time and date is shown in the top bar
pt_BR: Controla como a hora e a data são mostradas na barra superior

en: _Week Day
pt_BR: Dia da _semana

en: D_ate
pt_BR: D_ata

en: _Seconds
pt_BR: _Segundos

en: Week _Numbers
pt_BR: _Números de semanas

en: Shown in the dropdown calendar
pt_BR: Exibido no calendário suspenso

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Select Time Zone
pt_BR: Selecione o fuso horário

en: Search cities
pt_BR: Pesquisar cidades

en: No Results
pt_BR: Nenhum resultado

en: Change the date and time, including time zone
pt_BR: Altere a data e hora, incluindo o fuso horário

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pt_BR: Relógio;Fuso horário;Localização;

en: Change system time and date settings
pt_BR: Alterar o horário do sistema e configurações de data

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
pt_BR: Para modificar configurações de data ou hora você precisa se autenticar.

en: Language and time settings, system information
pt_BR: Configurações de idioma e hora, informações do sistema

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
pt_BR: dispositivo;sistema;informações;detalhes;nome do host;memória;processador;versão;software;operacional;sistema operacional;modelo;idioma;região;país;formatos;números;unidades;relógio;fuso horário;data;localização;remoto;desktop;rdp; vnc;

en: Formats
pt_BR: Formatos

en: Search locales
pt_BR: Pesquisar localidades

en: Common Formats
pt_BR: Formatos comuns

en: All Formats
pt_BR: Todos os formatos

en: No Search Results
pt_BR: Nenhum resultado de pesquisa

en: Searches can be for countries or languages
pt_BR: As pesquisas podem ser por países ou idiomas

en: Preview
pt_BR: Visualizar

[ctx: measurement format]
en: Metric
pt_BR: Métrico

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Times
pt_BR: Horários

en: Dates & Times
pt_BR: Datas & horas

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Measurement
pt_BR: Medidas

en: Paper
pt_BR: Papel

en: Region & Language
pt_BR: Região & idioma

en: Language and format will be changed after next login
pt_BR: O idioma e o formato serão alterados após o próximo início de sessão

en: Log _Out…
pt_BR: Encerrar sessã_o…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
pt_BR: A configuração de idioma é usada para texto de interface e páginas da web. Formatos é usado para números, datas e moedas.

en: Your Account
pt_BR: Sua Conta

en: _Language
pt_BR: _Idioma

en: _Formats
pt_BR: _Formatos

en: Login Screen
pt_BR: Tela de início de sessão

en: L_anguage
pt_BR: Idiom_a

en: Fo_rmats
pt_BR: Fo_rmatos

en: Select your display language and formats
pt_BR: Selecione o seus idioma de exibição e formatos

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pt_BR: Idioma;Disposição;Teclado;Entrada;

en: Device address copied
pt_BR: Endereço do dispositivo copiado

en: Port number copied
pt_BR: Número da porta copiado

en: Username copied
pt_BR: Nome de usuário copiado

en: Password copied
pt_BR: Senha copiada

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
pt_BR: Compartilhe sua área de trabalho existente com outros dispositivos. A conexão remota usa a resolução de tela existente

en: _Desktop Sharing
pt_BR: Compartilhamento _de área de trabalho

en: Remote _Control
pt_BR: _Controle remoto

en: Allows desktop shares to control the screen
pt_BR: Permite que compartilhamentos de área de trabalho controlem a tela

en: How to Connect
pt_BR: Como ser conectar

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
pt_BR: Use um aplicativo de área de trabalho remota para conectar-se usando o protocolo RDP. Informações adicionais sobre a localização da rede do dispositivo também podem ser necessárias.

en: _Hostname
pt_BR: Nome do _host

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: _Port
pt_BR: _Porta

en: Login Details
pt_BR: Detalhes do início da seção

en: _Generate New Password
pt_BR: _Gerar nova senha

en: _Verify Encryption
pt_BR: _Verificar criptografia

en: Remote Desktop
pt_BR: Área de trabalho remota

en: Desktop Sharing
pt_BR: Compartilhamento de área de trabalho

en: Remote Login
pt_BR: Sessão remota

en: Some settings are locked
pt_BR: Algumas configurações estão bloqueadas

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
pt_BR: Conecte-se remotamente à sua conta de usuário quando ela não estiver sendo usada. A resolução da tela pode ser definida remotamente.

en: Encryption Fingerprint
pt_BR: Impressão digital de criptografia

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pt_BR: A impressão digital criptografada pode ser vista em clientes conectados e deve ser idêntica

en: Enable or disable remote sessions
pt_BR: Habilitar ou desabilitar sessões remotas

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
pt_BR: A autenticação é necessária para ativar ou desativar sessões remotas

en: Command copied
pt_BR: Comando copiado

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
pt_BR: Acesse este dispositivo usando Secure Shell (SSH)

en: SSH Login Command
pt_BR: Comando de início de seção SSH

en: Enable or disable remote login
pt_BR: Habilitar ou desabilitar sessão remota

en: Authentication is required to enable or disable remote login
pt_BR: É necessário autenticação para habilitar ou desabilitar sessão remota

en: Failed to add account
pt_BR: Falha ao adicionar conta

en: The passwords do not match.
pt_BR: As senhas não conferem.

en: Add User
pt_BR: Adicionar usuário

en: _Username
pt_BR: Nome de _usuário

en: Ad_ministrator
pt_BR: Ad_ministrador

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
pt_BR: Os administradores têm habilidades extras, incluindo adicionar e remover usuários, alterar configurações de autenticação e remover software. O controle parental não pode ser aplicado aos administradores.

en: User sets password on _first login
pt_BR: Os usuário definem a senha no primeiro início de seção

en: Set password n_ow
pt_BR: Definir senha ag_ora

en: Pass_word
pt_BR: _Senha

en: _Confirm
pt_BR: _Confirmar

en: Failed to register account
pt_BR: Falha ao registrar conta

en: Failed to join domain
pt_BR: Falha em entrar no domínio

en: No supported way to authenticate with this domain
pt_BR: Nenhuma forma suportada para autenticar neste domínio

en: That login name didn’t work
pt_BR: Esse nome início de seção não funcionou

en: That login password didn’t work
pt_BR: Essa senha de início de seção não funcionou

en: That hostname didn’t work
pt_BR: Esse nome de host não funcionou

en: Failed to log into domain
pt_BR: Falha ao entrar no domínio

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
pt_BR: Para adicionar uma conta de seção corporativa, este dispositivo precisa estar registrado em <b>%s</b>. Para se inscrever, peça ao administrador do domínio que insira o nome e a senha.

en: Valid domain
pt_BR: Domínio válido

en: Domain not found
pt_BR: Domínio não encontrado

en: Checking domain…
pt_BR: Verificando domínio…

en: Failed to contact realmd service
pt_BR: Falha ao entrar em contato com o serviço realmd

en: Add Enterprise Login
pt_BR: Adicionar sessão corporativa

en: Offline
pt_BR: Desconectado

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
pt_BR: É necessária uma conexão de rede para adicionar contas de seção corporativa.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
pt_BR: A seção corporativa permite que uma conta existente gerenciada centralmente seja usada neste dispositivo.

en: _Domain
pt_BR: _Domínio

en: Should match the web domain of the account provider
pt_BR: Deve corresponder ao domínio da web do provedor da conta

en: Enroll Device
pt_BR: Registrar dispositivo

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pt_BR: _Registrar

en: Administrator _Name
pt_BR: _Nome do administrador

en: Administrator _Password
pt_BR: _Senha do administrador

en: Browse for more pictures
pt_BR: Procurar por mais imagens

en: Select a File…
pt_BR: Selecionar um arquivo…

en: the device needs to be claimed to perform this action
pt_BR: o dispositivo precisa ser reivindicado para executar esta ação

en: the device is already claimed by another process
pt_BR: o dispositivo já foi reivindicado por outro processo

en: you do not have permission to perform the action
pt_BR: você não tem permissão para executar a ação

en: no prints have been enrolled
pt_BR: nenhuma impressão foi registrada

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pt_BR: Falha ao se comunicar com o dispositivo durante o registro

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pt_BR: Falha ao se comunicar com o leitor de impressão digital

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pt_BR: Falha ao se comunicar com o daemon de impressão digital

en: Failed to list fingerprints: %s
pt_BR: Falha ao lista impressões digitais: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pt_BR: Falha ao excluir impressões digitais salvas: %s

en: Left thumb
pt_BR: Polegar esquerdo

en: Left middle finger
pt_BR: Dedo médio esquerdo

en: _Left index finger
pt_BR: De_do indicador esquerdo

en: Left ring finger
pt_BR: Dedo anelar esquerdo

en: Left little finger
pt_BR: Dedo pequeno esquerdo

en: Right thumb
pt_BR: Polegar direito

en: Right middle finger
pt_BR: Dedo médio direito

en: _Right index finger
pt_BR: Dedo indicador di_reito

en: Right ring finger
pt_BR: Dedo anelar direito

en: Right little finger
pt_BR: Dedo pequeno direito

en: Unknown Finger
pt_BR: Dedo desconhecido

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pt_BR: Concluído

en: Fingerprint device disconnected
pt_BR: Dispositivo de impressão digital desconectado

en: Fingerprint device storage is full
pt_BR: O armazenamento do dispositivo de impressão digital está cheio

en: Fingerprint is duplicate
pt_BR: A impressão digital está duplicada

en: Failed to enroll new fingerprint
pt_BR: Falha ao registar nova impressão digital

en: Failed to start enrollment: %s
pt_BR: Falha ao iniciar registro: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pt_BR: Falha ao registrar nova impressão digital

en: Failed to stop enrollment: %s
pt_BR: Falha ao parar registro: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pt_BR: Levante e coloque repetidamente o dedo no leitor para registrar sua impressão digital

en: _Re-enroll this finger…
pt_BR: _Registrar novamente este dedo…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pt_BR: Registrar nova impressão digital

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pt_BR: Falha ao liberar o dispositivo de impressão digital %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pt_BR: Problema ao ler o dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pt_BR: Falha ao reivindicar o dispositivo de impressão digital %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pt_BR: Falha ao obter dispositivo de impressão digital: %s

en: Fingerprint Manager
pt_BR: Gerenciador de impressão digital

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: _No
pt_BR: _Não

en: _Yes
pt_BR: _Sim

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pt_BR: Você deseja excluir suas impressões digitais registradas para desabilitar o início de sessão por impressão digital?

en: No fingerprint device
pt_BR: Nenhum dispositivo de impressão digital

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pt_BR: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Ensure the device is properly connected
pt_BR: Certifique-se de que o dispositivo esteja conectado corretamente

en: Fingerprint Device
pt_BR: Dispositivo de impressão digital

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pt_BR: Escolha o dispositivo de impressão digital que você deseja configurar

en: Fingerprint Login
pt_BR: Início de sessão por impressão digital

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pt_BR: O início de sessão por impressão digital permite desbloquear e iniciar a sessão no seu computador com seu dedo

en: _Delete Fingerprints
pt_BR: E_xcluir impressões digitais

en: Fingerprint Enroll
pt_BR: Registro de impressão digital

en: Please choose another password.
pt_BR: Por favor, escolha outra senha.

en: Please type your current password again.
pt_BR: Por favor, digite sua senha atual novamente.

en: Password could not be changed
pt_BR: A senha não pode ser alterada

en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

en: Ch_ange
pt_BR: Alter_ar

en: Current Password
pt_BR: Senha atual

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: Confirm Password
pt_BR: Confirmar senha

en: The passwords do not match
pt_BR: As senhas não correspondem

en: Allow user to change their password on next login
pt_BR: Permitir que os usuários alterem suas senhas no próximo início de sessão

en: Set a password now
pt_BR: Definir uma senha agora

en: Cannot automatically join this type of domain
pt_BR: Não é possível participar automaticamente deste tipo de domínio

en: No such domain or realm found
pt_BR: O domínio não existe

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pt_BR: Não foi possível fazer login como %s no domínio %s

en: Invalid password, please try again
pt_BR: Senha inválida, por favor tente novamente

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pt_BR: Não foi possível conectar ao domínio %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pt_BR: Conta desabilitada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pt_BR: Para ser definido no próximo início de sessão

[ctx: Password mode]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Remove %s?
pt_BR: Remover %s?

en: Unlock to Change This Setting
pt_BR: Desbloqueie para alterar esta configuração

en: Change Avatar
pt_BR: Alterar avatar

en: Remove Avatar
pt_BR: Remover avatar

en: Pa_ssword
pt_BR: _Senha

en: _Fingerprint Login
pt_BR: Início de sessão por _impressão digital

en: A_utomatic Login
pt_BR: Início a_utomático de sessão

en: _Administrator
pt_BR: _Administrador

en: _Parental Controls
pt_BR: Controle p_arental

en: Open the Parental Controls app
pt_BR: Abra o aplicativo Controle parental

en: _Remove User
pt_BR: _Remover usuário

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
pt_BR: O usuário não poderá usar este dispositivo depois que sua conta for removida

en: _Delete Files and Settings
pt_BR: _Excluir arquivos e configurações

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Other Users
pt_BR: Outros usuários

en: _Add User…
pt_BR: _Adicionar usuário…

en: Add Enterprise User
pt_BR: Adicionar usuário corporativo

en: Domain Administrator Login
pt_BR: Sessão do administrador de domínio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pt_BR: A fim de usar logins corporativos, este computador deve estar
    registrado no domínio. Por gentileza, peça ao administrador
    de rede para digitar a senha de domínio aqui.

en: Administrator Password
pt_BR: Senha do administrador

en: Add or remove users and change your password
pt_BR: Adicionar ou remover usuários e alterar sua senha

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pt_BR: Login;Início de sessão;Nome;Impressão digital;Digital;Digitais;Avatar;Logotipo;Rosto;Face;Senha;Controles parentais;Controle parental;Tempo de tela;Restrições de aplicativos;Restrições da Web;Uso;Utilização;Limite de uso;Criança;Filho;Filha;Garoto;Garota;Infantil;

en: Manage user accounts
pt_BR: Gerenciar contas de usuários

en: Authentication is required to change user data
pt_BR: Autenticação é obrigatória para alterar dados de usuário

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pt_BR: A nova senha precisa ser diferente da antiga.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pt_BR: Tente mudar algumas letras e números.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pt_BR: Tente alterar a senha um pouco mais.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pt_BR: Uma senha que não utilize seu nome de usuário será mais forte.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pt_BR: Evite usar seu nome na senha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pt_BR: Evite algumas das palavras incluídas na senha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pt_BR: Evite palavras comuns.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pt_BR: Evite reordenar palavras existentes.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pt_BR: Tente usar mais números.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pt_BR: Tente usar mais letras maiúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pt_BR: Tente usar mais letras minúsculas.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pt_BR: Tente usar mais caracteres especiais, como pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pt_BR: Tente usar uma mistura de letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pt_BR: Evite repetir o mesmo caractere.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pt_BR: Evite repetir o mesmo tipo de caractere: você precisa misturar letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pt_BR: Evite sequências como 1234 ou abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pt_BR: A senha precisa ser mais longa. Tente adicionar mais letras, números e pontuação.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pt_BR: Misture maiúsculas e minúsculas e tente usar um ou dois números.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pt_BR: Adicionar mais letras, números e pontuação tornará a senha mais forte.

en: Authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação

en: The new password is too short
pt_BR: A nova senha é curta demais

en: The new password is too simple
pt_BR: A nova senha é simples demais

en: The old and new passwords are too similar
pt_BR: As senhas antiga e nova são semelhantes demais

en: The new password has already been used recently.
pt_BR: A nova senha foi usada recentemente.

en: The new password must contain numeric or special characters
pt_BR: A nova senha deve conter caracteres numéricos ou especiais

en: The old and new passwords are the same
pt_BR: As senhas antiga e nova são iguais

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pt_BR: Sua senha foi alterada desde que você se autenticou inicialmente!

en: The new password does not contain enough different characters
pt_BR: A nova senha não contém caracteres diferentes o bastante

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pt_BR: O nome de usuário deve, geralmente, consistir apenas de letras minúsculas de a-z, dígitos e dos seguintes caracteres: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pt_BR: Desculpe, o nome de usuário informado não é válido. Por favor, tente outro.

en: The username is too long.
pt_BR: O nome de usuário é muito longo.

en: Cursor Size
pt_BR: Tamanho do cursor

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
pt_BR: O tamanho do cursor pode ser combinado com a ampliação para facilitar a visualização do cursor

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
pt_BR: Som

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
pt_BR: O volume do sistema pode ser ajustado nas configurações de %s

en: Hearing
pt_BR: Audição

en: _Overamplification
pt_BR: _Superamplificação

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
pt_BR: Permite que o volume exceda 100%, com qualidade de som reduzida

en: Visual Alerts
pt_BR: Alertas visuais

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
pt_BR: Usa uma indicação visual quando um alerta de som ocorrer

en: _Visual Alerts
pt_BR: Alertas _visuais

en: _Flash Area
pt_BR: Área do _flash

en: Entire Screen
pt_BR: Tela inteira

en: Entire Window
pt_BR: Janela inteira

en: _Test Flash
pt_BR: _Testar flash

en: Test
pt_BR: Testar

en: Pointing & Clicking
pt_BR: Apontamento e clique

en: _Mouse Keys
pt_BR: Teclas do _mouse

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
pt_BR: Usa o teclado numérico para mover o ponteiro do mouse

en: _Locate Pointer
pt_BR: _Localizar ponteiro

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
pt_BR: Revela a localização do ponteiro pressionando Ctrl esquerdo

en: _Double-Click Delay
pt_BR: Atraso do clique _duplo

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
pt_BR: Curto

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
pt_BR: Longo

en: Click Assist
pt_BR: Assistência de clique

en: _Simulated Secondary Click
pt_BR: Clique secundário _simulado

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
pt_BR: Dispara o clique secundário ao manter pressionado o botão primário do mouse

en: Acceptance Delay
pt_BR: Atraso de aceitação

en: _Hover Click
pt_BR: Clique _flutuante

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt_BR: Dispara clique secundário ao manter pressionado o botão primário

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Motion Threshold
pt_BR: Limiar de movimento

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Large
pt_BR: Grande

en: _Always Show Accessibility Menu
pt_BR: Sempre mostrar o menu de _acessibilidade

en: Display the accessibility menu in the top bar
pt_BR: Exibe o menu de acessibilidade na barra superior

en: _Seeing
pt_BR: _Visão

en: _Hearing
pt_BR: A_udição

en: _Typing
pt_BR: Digi_tação

en: _Pointing and Clicking
pt_BR: A_pontamento e clique

en: _Zoom
pt_BR: _Ampliação

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: cursor size]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: cursor size]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
pt_BR: Maior

[ctx: cursor size]
en: Largest
pt_BR: Gigante

en: Seeing
pt_BR: Visão

en: _High Contrast
pt_BR: A_lto contraste

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
pt_BR: Aumenta o contraste de cores dos elementos da interface de primeiro e segundo plano

en: _On/Off Shapes
pt_BR: Ativar/desativar f_ormas

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
pt_BR: Usa formas para indicar o estado, em adição ou no lugar da cor

en: Reduce _Animation
pt_BR: Reduzir _animação

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
pt_BR: Reduz as animações na interface do usuário para reduzir o movimento

en: _Large Text
pt_BR: Texto _grande

en: Increase the size of all text in the user interface
pt_BR: Aumenta o tamanho de todo o texto na interface do usuário

en: _Cursor Size
pt_BR: Tamanho do _cursor

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
pt_BR: O tamanho do cursor pode ser aumentado para facilitar vê-lo

en: _Sound Keys
pt_BR: Teclas _sonorizadas

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
pt_BR: Soa um bipe quando Num Lock ou Caps Lock são ativados ou desativados

en: Always Show Scroll_bars
pt_BR: Sempre mostrar barras de rolagem

en: Make scrollbars always visible
pt_BR: Torna as barras de rolagem sempre visíveis

en: Screen _Reader
pt_BR: Leito_r de tela

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
pt_BR: O leitor de tela lê o texto exibido à medida que você move o foco

en: Screen _Keyboard
pt_BR: Teclado _virtual

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
pt_BR: Usa o teclado virtual para digitar campos de entrada

en: _Enable by Keyboard
pt_BR: _Habilitar por teclado

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
pt_BR: Ativa e desativa os recursos de acessibilidade usando o teclado

en: Text Cursor
pt_BR: Cursor de texto

en: _Cursor Blinking
pt_BR: _Cursor intermitente

en: Change if the cursor blinks in text fields
pt_BR: Altera se o cursor fica intermitente nos campos de texto

en: _Blink Speed
pt_BR: Velocidade da _intermitência

en: Blink Speed
pt_BR: Velocidade da intermitência

en: _Test Entry
pt_BR: _Testar entrada

en: Typing Assist
pt_BR: Assistência de digitação

en: _Repeat Keys
pt_BR: _Repetição de teclas

en: Key presses repeat when the key is held down
pt_BR: A tecla é repetida quando mantida pressionada

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: _Sticky Keys
pt_BR: Teclas de aderê_ncia

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
pt_BR: Sequências de teclas modificadoras agem como uma combinação de teclas

en: Disable if two keys are pressed together
pt_BR: Desabilitar se duas teclas forem pressionadas juntas

en: Beep when modifier key is pressed
pt_BR: Soar um bipe quando uma tecla modificadora for pressionada

en: S_low Keys
pt_BR: Teclas _lentas

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt_BR: Atraso entre quando a tecla é pressionada e quando ela é aceita

en: Beep when a key is pressed
pt_BR: Soar um bipe quando uma tecla for pressionada

en: Beep when a key is accepted
pt_BR: Soar um bipe quando a tecla for aceita

en: Beep when a key is rejected
pt_BR: Soar um bipe quando a tecla for rejeitada

en: B_ounce Keys
pt_BR: Teclas de repercussão

en: Ignore fast duplicate keypresses
pt_BR: Ignora pressionamentos rápidos duplicados

en: Zoom
pt_BR: Ampliação

en: _Desktop Zoom
pt_BR: Ampliação do ambiente

en: Magnify the entire screen
pt_BR: Amplia a tela inteira

en: Magnifier
pt_BR: Lupa

en: _Magnification Factor
pt_BR: Fator de a_mpliação

en: M_agnifier View
pt_BR: Visu_alização de lupa

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
pt_BR: Seguir o cursor do mouse

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
pt_BR: Área da tela

en: _Extend Outside Screen Edges
pt_BR: _Estender para fora das bordas de tela

en: _Screen Area
pt_BR: Áre_a da tela

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
pt_BR: Tela cheia

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
pt_BR: Metade superior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
pt_BR: Metade inferior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
pt_BR: Metade esquerda

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
pt_BR: Metade direita

en: _Follow Behavior
pt_BR: Seguir _comportamento

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
pt_BR: Move com o conteúdo

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
pt_BR: Empurra o conteúdo ao redor

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
pt_BR: Permanece centralizado

en: Crosshairs
pt_BR: Mira

en: _Crosshair Lines
pt_BR: _Linhas de mira

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
pt_BR: Marque a localização do cursor na região da lupa usando linhas

en: _Overlap Mouse Cursor
pt_BR: S_obrepor o cursor do mouse

en: _Thickness
pt_BR: _Espessura

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
pt_BR: Fina

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
pt_BR: Espessa

en: Len_gth
pt_BR: _Comprimento

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
pt_BR: 1/4 da tela

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
pt_BR: 1/2 da tela

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
pt_BR: 3/4 da tela

en: Colo_r
pt_BR: Co_r

en: Color Filters
pt_BR: Filtros de cores

en: _Inverted
pt_BR: _Invertidas

en: Invert colors in the magnifier region
pt_BR: Inverter cores na região da lupa

en: _Brightness
pt_BR: _Brilho

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
pt_BR: Baixo

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
pt_BR: Alto

en: Co_ntrast
pt_BR: Co_ntraste

en: Co_lor
pt_BR: C_or

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
pt_BR: Completo

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pt_BR: Torna mais fácil ver, ouvir, digitar, apontar e clicar

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
pt_BR: Teclado;Mouse;a11y;Acessibilidade;Acesso Universal;Contraste;Cursor;Som;Zoom;Tela;Leitor;grande;alta;grande;texto;fonte;tamanho;AccessX;Pegajoso;Teclas;Lento;Repercussão;Mouse;Duplo;clique ;Atraso;Velocidade;Assistência;Repetir;Piscar;cursor;localizar;encontrar;visual;audição;áudio;digitação;animações;

en: Map Buttons
pt_BR: Mapear botões

en: Map buttons to functions
pt_BR: Mapear botões a funções

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
pt_BR: Para editar um atalho, escolha a ação “Enviar pressionamento de tecla”. Pressione o botão de atalho do teclado e mantenha pressionadas as novas teclas ou pressione Backspace para limpar

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
pt_BR: Toque nos marcadores de alvo conforme eles aparecem na tela para calibrar o tablet

en: Mis-click detected, restarting…
pt_BR: Foi detectado clique errado, reiniciando…

en: Button %d
pt_BR: Botão %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
pt_BR: Aplicativo definido

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
pt_BR: Enviar pressionamento de tecla

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
pt_BR: Alternar monitor

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
pt_BR: Mostrar ajuda na tela

en: Tablet mounted on laptop panel
pt_BR: Tablet montado no painel de um notebook

en: Tablet mounted on external display
pt_BR: Tablet montado em uma tela externa

en: External tablet device
pt_BR: Dispositivo tablet externo

note: All displays item
en: All Displays
pt_BR: Todas as telas

en: _Tablet Mode
pt_BR: Modo _tablet

en: Use absolute positioning for the pen
pt_BR: Usa o posicionamento absoluto para a caneta

en: _Left Hand Orientation
pt_BR: Orientação para a mão _esquerda

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
pt_BR: O tablet e as teclas Express™ são rotacionados para uso com a mão esquerda

en: Map _Buttons
pt_BR: Mapear _botões

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
pt_BR: Mapear para o _monitor

en: _Keep Aspect Ratio
pt_BR: Manter _proporção

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
pt_BR: Usa apenas uma parte da superfície do tablet para manter a proporção do monitor

en: _Calibrate
pt_BR: _Calibrar

en: No tablet detected
pt_BR: Nenhum tablet detectado

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pt_BR: Conecte ou ligue seu tablet Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
pt_BR: Escolha uma ação quando o botão %d da caneta for pressionado

en: Button %d Mapping
pt_BR: Mapeando botão %d

en: _Left Mousebutton Click
pt_BR: Clique do botão _esquerdo do mouse

en: _Middle Mousebutton Click
pt_BR: Clique do botão do _meio do mouse

en: _Right Mousebutton Click
pt_BR: Clique do botão _direito do mouse

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
pt_BR: _Voltar

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
pt_BR: _Avançar

en: Tip _Pressure Feel
pt_BR: Sensação de _pressão da ponta

en: Soft
pt_BR: Macia

en: Stylus tip pressure
pt_BR: Pressão da ponta da caneta

en: Firm
pt_BR: Firme

en: Button _1
pt_BR: Botão _1

en: Button _2
pt_BR: Botão _2

en: Button _3
pt_BR: Botão _3

en: _Eraser Pressure Feel
pt_BR: S_ensação de pressão da borracha

en: Eraser pressure
pt_BR: Pressão da borracha

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
pt_BR: Caneta de aerógrafo com pressão, inclinação e controle deslizante integrado

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
pt_BR: Caneta artística com pressão, inclinação e rotação

en: Stylus with pressure and tilt
pt_BR: Caneta com pressão e inclinação

en: Stylus with pressure
pt_BR: Caneta com pressão

en: Wacom Tablet
pt_BR: Tablet Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pt_BR: Defina mapeamentos de botões e ajuste a sensibilidade da caneta para tablets gráficos

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pt_BR: Tablet;Wacom;Caneta;Borracha;Mouse;

en: New shortcut…
pt_BR: Novo atalho…

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Access Points
pt_BR: Pontos de acesso

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Operation Cancelled
pt_BR: Operação cancelada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pt_BR: <b>Erro:</b> Acesso negado ao alterar configurações

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pt_BR: <b>Erro:</b> Erro de Equipamento Móvel

en: Not Registered
pt_BR: Não registrado

en: Registered
pt_BR: Registrado

en: Searching
pt_BR: Pesquisando

en: Denied
pt_BR: Negado

en: Modem Details
pt_BR: Detalhes do modem

en: Modem Status
pt_BR: Estado do Modem

en: Carrier
pt_BR: Transportadora

en: Network Type
pt_BR: Tipo da rede

en: Network Status
pt_BR: Estado da Rede

en: Own Number
pt_BR: Número próprio

en: Device Details
pt_BR: Detalhes do dispositivo

en: 2G Only
pt_BR: 2G apenas

en: 3G Only
pt_BR: 3G apenas

en: 4G Only
pt_BR: 4G apenas

en: 5G Only
pt_BR: 5G apenas

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 4G, 5G (preferido)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 3G, 4G (preferido), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 2G, 3G (preferido), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pt_BR: 2G (preferido), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 4G (preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pt_BR: 2G, 3G (preferido), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pt_BR: 2G (preferido), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 3G, 4G, 5G (preferido)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 3G, 4G (preferido), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 3G (preferido), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 4G, 5G (preferido)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 4G (preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pt_BR: 2G (preferido), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G, 5G (preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G, 3G (preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pt_BR: 2G (preferido), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pt_BR: 3G, 4G (preferido)

en: 3G (Preferred), 4G
pt_BR: 3G (preferido), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pt_BR: 2G, 4G (preferido)

en: 2G (Preferred), 4G
pt_BR: 2G (preferido), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pt_BR: 2G, 3G (preferido)

en: 2G (Preferred), 3G
pt_BR: 2G (preferido), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pt_BR: 2G, 5G (preferido)

en: 2G (Preferred), 5G
pt_BR: 2G (preferido), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pt_BR: 3G, 5G (preferido)

en: 3G (Preferred), 5G
pt_BR: 3G (preferido), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pt_BR: 4G, 5G (preferido)

en: 4G (Preferred), 5G
pt_BR: 4G (preferido), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unlock SIM card
pt_BR: Desbloquear cartão SIM

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Please provide PIN code for SIM %d
pt_BR: Por gentileza forneça o código PIN para o SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pt_BR: Digite o PIN para desbloquear seu cartão SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pt_BR: Por gentileza forneça o código PUK para o SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pt_BR: Digite o PUK para desbloquear seu cartão SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pt_BR[0]: Informada senha incorreta. Você tem %1$u tentativa restante
pt_BR[1]: Informada senha incorreta. Você tem %1$u tentativas restantes

en: You have %u try left | You have %u tries left
pt_BR[0]: Você tem %u tentativa restante
pt_BR[1]: Você tem %u tentativas restantes

en: Wrong password entered.
pt_BR: Informada senha incorreta.

en: PUK code should be an 8 digit number
pt_BR: Código PUK deve ser um número de 8 dígitos

en: Enter New PIN
pt_BR: Digite novo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pt_BR: Código PIN deve ser um número entre 4-8 dígitos

en: Unlocking…
pt_BR: Desbloqueando…

en: No SIM
pt_BR: Nenhum SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pt_BR: Insira um cartão SIM para usar esse modem

en: SIM Locked
pt_BR: SIM Bloqueado

en: _Mobile Data
pt_BR: Dados _móveis

en: Access data using mobile network
pt_BR: Acessar dados usando a rede móvel

en: _Data Roaming
pt_BR: Roaming de _dados

en: Use mobile data when roaming
pt_BR: Use dados móveis quando estiver em roaming

en: _Network Mode
pt_BR: Modo de _rede

en: N_etwork
pt_BR: Re_de

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: _Access Point Names
pt_BR: Nomes de ponto de _acesso

en: _SIM Lock
pt_BR: Bloqueio _SIM

en: Lock SIM with PIN
pt_BR: Bloquear SIM com PIN

en: M_odem Details
pt_BR: Detalhes do M_odem

en: Phone failure
pt_BR: Telefone falhou

en: No connection to phone
pt_BR: Sem conexão com telefone

en: Operation not allowed
pt_BR: Operação não permitida

en: Operation not supported
pt_BR: Não há suporte para a operação

en: SIM not inserted
pt_BR: SIM não inserido

en: SIM PIN required
pt_BR: PIN do SIM obrigatório

en: SIM PUK required
pt_BR: PUK do SIM obrigatório

en: SIM failure
pt_BR: SIM falhou

en: SIM busy
pt_BR: SIM ocupado

en: Incorrect password
pt_BR: Senha incorreta

en: SIM PIN2 required
pt_BR: PIN2 do SIM obrigatório

en: SIM PUK2 required
pt_BR: PUK2 do SIM obrigatório

en: Not found
pt_BR: Não localizado

en: No network service
pt_BR: Sem serviço de rede

en: Network timeout
pt_BR: Tempo esgotado de rede

en: GPRS services not allowed
pt_BR: Serviços de GPRS não permitidos

en: Roaming not allowed in this location area
pt_BR: Roaming não permitido nesta área de localização

en: Unspecified GPRS error
pt_BR: Erro GPRS não especificado

en: No Error
pt_BR: Sem erro

en: Action Cancelled
pt_BR: Ação cancelada

en: Access denied
pt_BR: Acesso negado

en: Unknown Error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Network Mode
pt_BR: Modo de rede

en: _Automatic
pt_BR: _Automático

en: Choose Network
pt_BR: Escolha a rede

en: Refresh Network Providers
pt_BR: Atualizar provedores de rede

en: Enable Mobile Network
pt_BR: Habilitar rede móvel

en: No WWAN Adapter Found
pt_BR: Nenhum adaptador WWAN localizado

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pt_BR: Certifique-se de que você tenha um dispositivo celular/WAN sem fio

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pt_BR: Ao ligar o modo avião, a rede sem fio é desligada

en: _Turn off Airplane Mode
pt_BR: Desli_gar modo avião

en: Data Connection
pt_BR: Conexão de dados

en: SIM card used for internet
pt_BR: Cartão SIM usado para internet

en: SIM Lock
pt_BR: Bloqueio de SIM

en: _Next
pt_BR: Pró_ximo

en: _Lock SIM with PIN
pt_BR: _Bloquear SIM com PIN

en: Change PIN
pt_BR: Alterar PIN

en: New PIN
pt_BR: Novo PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pt_BR: Digite o PIN atual para alterar as configurações de bloqueio do SIM

en: Mobile Network
pt_BR: Rede móvel

en: Configure Telephony and mobile data connections
pt_BR: Configure telefonia e conexões de dados móveis

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
pt_BR: célula;celular;wwan;telefonia;sim;mobile;móvel;

en: Utility to configure the GNOME desktop
pt_BR: Utilitário para configurar o ambiente GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
pt_BR: Configurações é a interface primária para configurar seu sistema.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Display version number
pt_BR: Exibir número da versão

en: Enable verbose mode
pt_BR: Habilitar modo detalhado

en: Search for the string
pt_BR: Pesquisar por string

en: List possible panel names and exit
pt_BR: Lista possíveis nomes de painéis e sai

en: Panel to display
pt_BR: Painel para exibir

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pt_BR: [PAINEL] [ARGUMENTO…]

en: Settings categories
pt_BR: Categoria das configurações

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Available panels:
pt_BR: Painéis disponíveis:

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Search settings
pt_BR: Pesquisar configurações

en: Warning: Development Version
pt_BR: Aviso: Versão de desenvolvimento

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pt_BR: Esta versão de Configurações deve ser usada apenas para fins de desenvolvimento. Você pode perceber um comportamento incorreto do sistema, perda de dados e outros problemas inesperados.

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About Settings
pt_BR: Sobre o Configur_ações

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Panels
pt_BR: Painéis

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
pt_BR: Vai para o painel anterior

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
pt_BR: Cancela pesquisa

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pt_BR: Preferências;Configurações;Ajustes;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
pt_BR: O identificador para abrir o último painel de configurações

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
pt_BR: O identificador para abrir o último painel de configurações. Valores irreconhecíveis serão ignorados e o primeiro painel da lista será selecionado.

en: Show warning when running a development build of Settings
pt_BR: Mostrar aviso quando estiver em uma compilação de desenvolvimento de Configurações

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
pt_BR: Se Configurações deve mostrar um aviso quando estiver sendo executando como uma compilação de desenvolvimento.

en: Initial state of the window
pt_BR: Estado inicial da janela

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
pt_BR: Uma tupla contendo a largura, altura e estado maximizado iniciais da janela do aplicativo.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pt_BR[0]: %u saída
pt_BR[1]: %u saídas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pt_BR[0]: %u entrada
pt_BR[1]: %u entradas

en: System Sounds
pt_BR: Sons do sistema
