gnome-control-center - en to ro translation catalogue (1830 entries)

en: System Bus
ro: Magistrala sistemului

en: Full access
ro: Acces complet

en: Session Bus
ro: Magistrala sesiunilor

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Full access to /dev
ro: Acces total la /dev

en: Network
ro: Rețea

en: Has network access
ro: Are acces la rețea

en: Home
ro: Acasă

en: Read-only
ro: Doar citire

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Settings
ro: Configurări

en: Can change settings
ro: Poate administra configurări

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
ro: <b>%s</b> necesită acces la următoarele resurse de sistem. Pentru a opri acest acces, aplicația trebuie eliminată.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
ro[0]: %u tip de fișier și legătură care este deschis de aplicație
ro[1]: %u tipuri de fișier și legătură care sunt deschise de aplicație
ro[2]: %u de tipuri de fișier și legătură care sunt deschise de aplicație

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
ro: <b>%s</b> este utilizat pentru a deschide următoarele tipuri de fișiere și legături.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used.
ro: Utilizat %s din spațiul pe disc.

en: Apps
ro: Aplicații

en: Search apps
ro: Caută aplicații

en: Default Apps
ro: Aplicații implicite

en: App Settings
ro: Configurări aplicație

en: _Open
ro: _Deschide

en: App _Details
ro: _Detalii aplicație

en: Search
ro: Căutare

en: Receive system searches and send results
ro: Primește căutările sistemului și trimite rezultatele

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Notifications
ro: Notificări

en: Show system notifications
ro: Arată înștiințările de sistem

en: Run in Background
ro: Rulează pe fundal

en: Allow activity when the app is closed
ro: Permite activitatea când aplicația este închisă

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: Take pictures of the screen at any time
ro: Face poze ecranului în orice moment

en: Change Wallpaper
ro: Modifică imaginea de fundal

en: Change the desktop wallpaper.
ro: Modifică imaginea de fundal de pe desktop.

en: Sounds
ro: Sunete

en: Reproduce sounds.
ro: Reproduce sunete.

en: Reproduce sounds
ro: Reproduce sunete

en: Inhibit Shortcuts
ro: Inhibează scurtăturile

en: Block standard keyboard shortcuts
ro: Blochează scurtăturile de tastatură standard

en: Camera
ro: Cameră

en: Take pictures with the camera
ro: Ia poze cu camera

en: Microphone
ro: Microfon

en: Record audio with the microphone
ro: Înregistrează audio cu microfonul

en: Location Services
ro: Servicii de locație

en: Access device location data
ro: Accesează datele de locație ale dispozitivului

en: Required Access
ro: Acces necesar

en: System access that is required by the app
ro: Accesul la sistem necesar acestei aplicații

en: File &amp; Link Associations
ro: Asocieri de fișiere &amp; legături

en: Storage
ro: Stocare

en: File & Link Associations
ro: Asocieri de fișiere și legături

en: File Types
ro: Tipuri de fișiere

en: Link Types
ro: Tipuri de legătură

en: Reset
ro: Restabilește

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches.
ro: Cât spațiu pe disc ocupă această aplicație cu datele și cache-urile aplicației.

en: App
ro: Aplicație

en: Data
ro: Date

en: Cache
ro: Date prestocate

en: _Clear Cache
ro: _Curăță cache-ul

en: No Apps Found
ro: Nu s-au găsit aplicații

en: _Install Some…
ro: _Instalează unele…

en: Links &amp; Files
ro: Legături &amp; fișiere

en: Apps which are used to open common links and files
ro: Aplicații care sunt utilizate pentru a deschide legături și fișiere comune

en: _Mail
ro: E-_mail

en: M_usic
ro: M_uzică

en: _Photos
ro: _Fotografii

note: Translators: This is a telephone call
en: _Calls
ro: _Apeluri

en: Ask what to do
ro: Întreabă-mă ce să fac

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Open folder
ro: Deschide dosarul

en: Other Media
ro: Deschide suportul multimedia

en: Select an app for audio CDs
ro: Selectați o aplicație pentru CD-uri audio

en: Select an app for video DVDs
ro: Selectați o aplicație pentru DVD-uri video

en: Select an app to run when a music player is connected
ro: Selectați o aplicație de rulat la conectarea unui player de muzică

en: Select an app to run when a camera is connected
ro: Selectați o aplicație de rulat la conectarea unei camere

en: Select an app for software CDs
ro: Selectați o aplicație pentru CD-uri software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ro: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
ro: disc Blu-Ray gol

en: blank CD disc
ro: disc CD gol

en: blank DVD disc
ro: disc DVD gol

en: blank HD DVD disc
ro: disc HD DVD gol

en: Blu-ray video disc
ro: Disc video Blu-ray

en: e-book reader
ro: cititor de cărți electronice

en: HD DVD video disc
ro: Disc video HD DVD

en: Video CD
ro: CD video

en: Windows software
ro: Software Windows

en: Removable Media
ro: Medii detașabile

en: Apps which are launched when media or drives are connected
ro: Aplicații care sunt lansate când sunt conectate media sau unități

en: D_isable Autostart
ro: Dezact_ivează pornirea automată

en: Never prompt or start programs on media insertion
ro: Nu solicita și nu porni niciodată programe la inserarea media

en: _Music player
ro: Player _muzical

en: _Other Media
ro: Al_te media

en: _Configure Action…
ro: _Configurare acțiune…

en: Select how other media should be handled
ro: Selectați cum ar trebui să se opereze cu alte fișiere media

en: _Action:
ro: _Acțiune:

en: _Type:
ro: _Tip:

en: Add user accounts and change passwords
ro: Adaugă conturi de utilizator și schimbă parole

en: Play and record sound
ro: Redă și înregistrează sunet

en: Play audio
ro: Redă audio

en: Record audio
ro: Înregistrează audio

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
ro: Detectează dispozitivul de rețea folosind mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
ro: Accesează dispozitivul bluetooth direct

en: Use bluetooth devices
ro: Utilizează dispozitive bluetooth

en: Use your camera
ro: Utilizează camera

en: Print documents
ro: Tipărește documente

en: Use any connected joystick
ro: Utilizează orice joystick conectat

en: Allow connecting to the Docker service
ro: Permite conexiunea la serviciul Docker

en: Configure network firewall
ro: Configurează firewall-ul rețelei

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
ro: Configurează și folosește sisteme de fișiere privilegiate FUSE

en: Update firmware on this device
ro: Actualizează firmware-ul pe acest dispozitiv

en: Access hardware information
ro: Accesează informațiile hardware

en: Provide entropy to hardware random number generator
ro: Oferă entropie pentru generarea aleatorie a numerelor prin hardware

en: Use hardware-generated random numbers
ro: Utilizează numere generate aleatoriu prin hardware

en: Access files in your home folder
ro: Accesează fișierele din dosarul personal

en: Access libvirt service
ro: Accesează serviciul libvirt

en: Change system language and region settings
ro: Schimbă configurările pentru limba și regiune ale sistemului

en: Change location settings and providers
ro: Schimbă configurările și furnizorii locației

en: Access your location
ro: Accesează locația

en: Read system and application logs
ro: Citiți jurnalele de sistem și aplicații

en: Access LXD service
ro: Accesează serviciul LXD

en: Use and configure modems
ro: Utilizează și configurează modemuri

en: Read system mount information and disk quotas
ro: Citește informații de montare ale sistemelor și cotele discurilor

en: Control music and video players
ro: Controlează muzica și playerele video

en: Change low-level network settings
ro: Schimbă configurările de rețea de nivel scăzut

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
ro: Accesează serviciul NetworkManager pentru a citi și modifica configurări de rețea

en: Read access to network settings
ro: Acces de citire la configurările de rețea

en: Change network settings
ro: Schimbă configurările de rețea

en: Read network settings
ro: Citiți configurările de rețea

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
ro: Accesează serviciul ofono pentru a citi și modifica configurări de rețea pentru telefonia mobilă

en: Control Open vSwitch hardware
ro: Controlează hardware deschis vSwitch

en: Read from CD/DVD
ro: Citește de pe CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
ro: Citește, adaugă, modifică, sau elimină parole salvate

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
ro: Accesează dispozitive pppd și ppp pentru configurarea conexiunilor ce folosesc Point-to-Point Protocol

en: Pause or end any process on the system
ro: Pune pe pauză sau termină orice proces din sistem

en: Access USB hardware directly
ro: Accesează direct hardware USB

en: Read/write files on removable storage devices
ro: Citește/scrie fișiere pe dispozitive de stocare amovibile

en: Prevent screen sleep/lock
ro: Previne adormirea/blocarea ecranului

en: Access serial port hardware
ro: Accesează hardware prin port serial

en: Restart or power off the device
ro: Repornește sau oprește dispozitivul

en: Install, remove and configure software
ro: Instalează, elimină și configurează software

en: Access Storage Framework service
ro: Accesează serviciul Storage Framework

en: Read process and system information
ro: Citiți informațiile de sistem și de procese

en: Monitor and control any running program
ro: Monitorizează și controlează orice program ce rulează

en: Change the date and time
ro: Modifică data și ora

en: Change time server settings
ro: Schimbă configurările serverului de timp

en: Change the time zone
ro: Modifică fusul orar

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
ro: Accesează serviciul UDisks2 pentru a configura discuri și medii amovibile

en: Access energy usage data
ro: Accesează datele de utilizare a energiei

en: Read/write access to U2F devices exposed
ro: Acces de citire/scriere la dispozitivele U2F expus

en: Control various app permissions and settings
ro: Controlați diferite permisiuni și configurări ale aplicației

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
ro: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;aplicație;permisiune;implicit;preferat;rulare automată;detașabil;dispozitiv;sistem;

en: Select a picture
ro: Selectați o fotografie

en: multiple sizes
ro: dimensiuni multiple

en: No Desktop Background
ro: Fără fundal desktop

en: Current background
ro: Fundalul curent

en: Style
ro: Stil

en: Default
ro: Implicit

en: Dark
ro: Întunecat

en: Background
ro: Fundal

en: Add Picture…
ro: Adaugă fotografie…

en: Appearance
ro: Aspect

en: Change your background image or the UI colors
ro: Modifică imaginea de fundal sau culorile UI

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
ro: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;Fundal;Imagine de fundal;Ecran;Stil;Luminos;Întunecat;Aspect;

en: Enable
ro: Activează

en: No Bluetooth Found
ro: Nu a fost găsit un adaptor Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ro: Introduceți un dispozitiv pentru a folosi Bluetooth.

en: Bluetooth Turned Off
ro: Bluetooth este oprit

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
ro: Porniți pentru a conecta dispozitive și a primi transferuri de fișiere

en: Airplane Mode is On
ro: Modul avion este pornit

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
ro: Bluetooth este dezactivat când modul avion este pornit

en: _Turn Off Airplane Mode
ro: _Oprește modul avion

en: Hardware Airplane Mode is On
ro: Modul avion hardware este pornit

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ro: Opriți modul avion pentru a putea activa Bluetooth.

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ro: Deschideți și închideți Bluetooth și conectați-vă dispozitivele

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ro: share;sharing;bluetooth;obex;partajează;partajare;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ro: Plasați dispozitivul de calibrare deasupra pătratului și apăsați „Start”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ro: Mutați dispozitivul de calibrare pe poziția de calibrare și apăsați „Continuare”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ro: Mutați dispozitivul de calibrare pe poziția de suprafață și apăsați „Continuare”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ro: Închideți capacul laptopului

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ro: A apărut o eroare internă nerecuperabilă.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ro: Uneltele pentru calibrare nu sunt instalate.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ro: Nu s-a putut genera profilul.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ro: Nu s-a putut găsi punctul de țintă alb.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ro: Gata!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ro: Calibrare eșuată!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ro: Puteți deconecta dispozitivul de calibrare.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ro: Nu deranjați dispozitivul în timpul calibrării

en: Display Calibration
ro: Calibrare afișaj

en: _Cancel
ro: _Renunță

note: This starts the calibration process
en: _Start
ro: _Pornește

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ro: _Continuă

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ro: _Gata

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ro: Ecran laptop

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ro: Cameră web încorporată

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ro: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ro: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ro: Cameră %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ro: Imprimantă %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ro: Cameră web %s

en: Enable color management for %s
ro: Activare management culori pentru %s

en: Show color profiles for %s
ro: Arată profile de culori pentru %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ro: Necalibrat

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ro: Implicit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ro: Spațiu culoare:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ro: Profil de test:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ro: Selectați un fișier profil ICC

en: Import
ro: Importă

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ro: Profile ICC recunoscute

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ro: Toate fișierele

en: Screen
ro: Ecran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ro: Salvare profil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ro: Creează un profil de culoare pentru dispozitivul ales

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ro: Instrumentul de măsură nu este detectat. Verificați dacă este pornit și conectat.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ro: Instrumentul de măsură nu suportă profilarea pentru imprimante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ro: Tipul de dispozitiv nu este recunoscut.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ro: Aflați mai multe

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
ro: Fiecare dispozitiv are nevoie de un profil de culoare actualizat pentru a fi gestionat de culoare. %s

en: Screen Calibration
ro: Calibrare ecran

en: Calibration Quality
ro: Calitatea calibrării

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ro: Calibrarea va produce un profil pe care-l puteți folosi pentru a gestiona culorile ecranului. Cu cât durează mai mult calibrarea, cu atât crește calitatea profilului de culoare.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ro: Nu veți mai putea folosi calculatorul în timpul calibrării.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ro: Calitate

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ro: Timp aproximativ

en: Calibration Device
ro: Dispozitiv de calibrare

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ro: Selectați dispozitivul senzor pe care doriți să-l folosiți pentru calibrare.

en: Display Type
ro: Tip de afișaj

en: Select the type of display that is connected.
ro: Selectați tipul de afișaj conectat.

en: Profile Whitepoint
ro: Profil punct alb

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ro: Selectați un punct alb țintă pentru afișaj. Majoritatea afișajelor ar trebui calibrate pentru un iluminant D65.

en: Display Brightness
ro: Luminozitatea afișajului

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ro: Configurați afișajul la o luminozitate potrivită. Gestiunea culorilor va avea precizie maximă la acest nivel de luminozitate.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ro: Sau puteți folosi nivelul de luminozitate folosit de un alt profil pe dispozitiv.

en: Profile Name
ro: Nume profil

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ro: Puteți folosi un profil de culoare pe mai multe calculatoare, sau să creați profiluri pentru nivele diferite de iluminare.

en: Profile Name:
ro: Nume profil:

en: Summary
ro: Rezumat

en: Profile successfully created!
ro: Profil creat cu succes!

en: Copy profile
ro: Copiază profilul

en: Requires writable media
ro: Necesită mediu inscriptibil

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ro: Puteți găsi instrucțiuni utile despre folosirea profilelor pentru sistemele <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> și <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
ro: Adaugă profil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ro: S-au detectat probleme. Profilul s-ar putea să nu funcționeze corect. <a href="">Arată detalii.</a>

en: _Import File…
ro: _Importă fișier…

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Set for all users
ro: _Stabilește pentru toți utilizatorii

en: Set this profile for all users on this computer
ro: Configurează acest profil pentru toți utilizatorii de pe acest calculator

en: _Enable
ro: Activ_ează

en: _Add profile
ro: _Adaugă profil

en: _Calibrate…
ro: _Calibrează…

en: Calibrate the device
ro: Calibrare dispozitiv

en: _Remove profile
ro: _Elimină profilul

en: _View details
ro: _Vizualizare detalii

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ro: Nu s-au putut detecta dispozitive pentru care pot fi gestionate culorile

en: Projector
ro: Proiector

en: Plasma
ro: Plasmă

en: LCD (CCFL backlight)
ro: LCD (iluminat CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
ro: LCD (iluminat LED-uri RGB)

en: LCD (white LED backlight)
ro: LCD (iluminat LED-uri albe)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ro: LCD cu gamă largă (iluminat CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ro: LCD cu gamă largă (iluminat LED-uri RGB)

[ctx: Calibration quality]
en: High
ro: Lung

en: 40 minutes
ro: 40 de minute

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ro: Mediu

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ro: Scurt

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: Native to display
ro: Nativ pentru afișaj

en: D50 (Printing and publishing)
ro: D50 (Imprimare și publicare)

en: D65 (Photography and graphics)
ro: D65 (Fotografie și grafică)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ro: Spațiu standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ro: Profil de test

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ro: Automat

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ro: Calitate slabă

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ro: Calitate medie

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ro: Calitate înaltă

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ro: RGB implicit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ro: CMYK implicit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ro: Gri implicit

en: Vendor supplied factory calibration data
ro: Date de calibrare furnizate de producător

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ro: Nu este posibilă corecția în mod „tot ecranul” pentru acest profil

en: This profile may no longer be accurate
ro: Este posibil ca acest profil să nu mai fie corect

en: Color
ro: Culoare

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ro: Calibrează culoarea pentru dispozitive cum ar fi afișaje, camere sau imprimante

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ro: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;Culoare;Culori;Profil;Calibrare;Imprimantă;Afișaj;Afișaje;Ecran;Ecrane;

en: Other…
ro: Altele…

en: Select Language
ro: Selectați limba

en: _Select
ro: _Selectează

en: Language or country
ro: Limbă străină sau țară

en: No languages found
ro: Nu s-au găsit limbi

en: More…
ro: Mai mult…

en: More information
ro: Mai multe informații

en: Error: some settings cannot be unlocked
ro: Eroare: unele configurări nu pot fi deblocate

en: Unlock to Change Settings
ro: Deblochează pentru a modifica configurările

en: _Unlock…
ro: _Deblocare…

en: Increment Hour
ro: Incrementează ora

en: Increment Minute
ro: Incrementează minutul

en: Time
ro: Ora

en: Decrement Hour
ro: Decrementează ora

en: Decrement Minute
ro: Decrementează minutul

en: Today
ro: Azi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
ro: %s %s și %s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
ro: %s și %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ro: 0 secunde

en: 24-hour
ro: 24 de ore

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Year
ro: An

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Automatic _Date &amp; Time
ro: _Dată &amp; oră automate

en: Requires internet access
ro: Necesită acces internet

en: Date &amp; _Time
ro: Data &amp; _ora

en: Automatic Time _Zone
ro: Fus orar au_tomat

en: Requires location services enabled and internet access
ro: Necesită serviciile de localizare activate și acces la internet

en: Time Z_one
ro: Fus _orar

en: Time _Format
ro: _Format timp

en: Clock &amp; Calendar
ro: Ceas &amp; calendar

en: Control how the time and date is shown in the top bar
ro: Controlați modul în care sunt afișate ora și data în bara de sus

en: Week Day
ro: Zi a săptămânii

en: Date
ro: Dată

en: Seconds
ro: Secunde

en: Week Numbers
ro: Numere săptămâni

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Select Time Zone
ro: Selectează fusul orar

en: Search cities
ro: Caută orașe

en: No Results
ro: Nu sunt rezultate

en: Change the date and time, including time zone
ro: Schimbați data și ora, inclusiv fusul orar

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ro: Clock;Timezone;Location;Ceas;Timp;Fus orar;Locație;

en: Change system time and date settings
ro: Modifică data și ora sistemului

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ro: Pentru a schimba data sau ora, trebuie să vă autentificați.

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: Apply Changes?
ro: Aplicați modificările?

en: Changes Cannot be Applied
ro: Nu se pot aplica modificările

en: This could be due to hardware limitations.
ro: Aceasta poate fi din cauza limitărilor de hardware.

en: Displays
ro: Ecrane

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Display Settings Disabled
ro: Configurări afișaj dezactivate

en: Multiple Displays
ro: Afișaje multiple

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: Join
ro: Alătură

en: Mirror
ro: Oglindire

en: Contains top bar and Activities
ro: Conține bara de sus și activitățile

en: Primary Display
ro: Afișaj primar

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ro: Lumină nocturnă

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ro: Peisaj

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ro: Portret dreapta

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ro: Portret stânga

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ro: Peisaj (inversat)

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ro: Activat

[ctx: display setting]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: display setting]
en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Refresh Rate
ro: Rata de reîmprospătare

en: Adjust for TV
ro: Reglează pentru TV

[ctx: display setting]
en: Scale
ro: Scalare

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
ro: Lumina de noapte nu poate fi utilizată de la o mașină virtuală.

en: Night Light Unavailable
ro: Lumina de noapte nedisponibilă

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
ro: Acest lucru poate fi rezultatul utilizării driver-ului grafic sau al desktop-ului utilizat de la distanță

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ro: Dezactivat temporar până mâine

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ro: Repornește filtrul

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ro: Lumina nocturnă face culoarea ecranului mai caldă. Aceasta poate ajuta la prevenirea extenuării ochilor și a lipsei de somn.

en: Schedule
ro: Planifică

en: Sunset to Sunrise
ro: Apus la răsărit

en: Manual Schedule
ro: Planificare manuală

en: Times
ro: Repere orare

en: From
ro: De la

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: To
ro: La

en: Color Temperature
ro: Temperatura culorilor

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
ro: Utilizați lumina de noapte și alegeți cum să se utilizeze monitoarele și proiectoarele conectate

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ro: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;Panou;Proiector;Ecran;Rezoluție;Lumină;Albastru;culoare;apus;răsărit;

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: System Logo
ro: Logo de sistem

en: Device Name
ro: Nume dispozitiv

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Hardware Model
ro: Model hardware

en: Processor
ro: Procesor

en: Memory
ro: Memorie

en: Disk Capacity
ro: Capacitate disc

en: Calculating…
ro: Se calculează…

en: System Details
ro: Detalii sistem

en: Software Updates
ro: Actualizări software

en: Graphics
ro: Grafică

en: Graphics %d
ro: Grafică %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ro: 64-biți

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ro: 32-biți

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: translators: this is the placeholder string when the GNOME Shell * version couldn't be loaded, eg. “GNOME Version: Not Available”
en: Not Available
ro: Nu este disponibil

en: # System Details Report
ro: # Raport cu detaliile sistemului

en: ## Report details
ro: ## Detalii raport

en: **Date generated:**
ro: **Data generării:**

en: **Hardware Model:**
ro: **Model hardware:**

en: **Memory:**
ro: **Memorie:**

en: **Processor:**
ro: **Procesor:**

en: **Graphics:**
ro: **Grafică:**

en: **Graphics %d:**
ro: **Grafică %d:**

en: **Disk Capacity:**
ro: **Capacitate disc:**

en: **Firmware Version:**
ro: **Versiune firmware:**

en: **OS Name:**
ro: **Nume SO:**

en: **OS Build:**
ro: **Build OS:**

en: **OS Type:**
ro: **Tip de SO:**

en: **GNOME Version:**
ro: **Versiune GNOME:**

en: **Windowing System:**
ro: **Sistem de ferestre:**

en: **Kernel Version:**
ro: **Versiune nucleu:**

en: Details copied to clipboard
ro: Detalii copiate la clipboard

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Hardware Information
ro: Informații hardware

en: Software Information
ro: Informații software

en: Firmware Version
ro: Versiune firmware

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ro: Nume SO

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
ro: Versiune compilată OS

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
ro: Tip de SO

en: GNOME Version
ro: Versiune GNOME

en: Windowing System
ro: Sistem de ferestre

en: Virtualization
ro: Virtualizare

en: Kernel Version
ro: Versiune nucleu

en: About
ro: Despre

en: View information about your system
ro: Vedeți informații despre sistem

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ro: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;dispozitiv;sistem;informații;nume gazdă;memorie;procesor;vesiune;implicit;aplicație;preferată;detașabil;

en: Sound and Media
ro: Sunet și media

en: Volume mute/unmute
ro: Volum pornit/oprit

en: Volume down
ro: Redu volumul

en: Volume up
ro: Mărește volumul

en: Microphone mute/unmute
ro: Microfon pornit/oprit

en: Launch media player
ro: Lansează playerul multimedia

en: Play (or play/pause)
ro: Redare (sau redare/pauză)

en: Pause playback
ro: Pauză redare

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Eject
ro: Ejectează

en: Typing
ro: Tastare

en: Switch to next input source
ro: Comutare la următoarea sursă

en: Switch to previous input source
ro: Comutare la sursa precedentă

en: Launchers
ro: Lansatori

en: Launch help browser
ro: Lansează navigatorul de ajutor

en: Launch calculator
ro: Lansează calculatorul

en: Launch email client
ro: Lansează clientul de e-mail

en: Launch web browser
ro: Lansează navigatorul web

en: Home folder
ro: Dosar personal

[ctx: keybinding]
en: Search
ro: Căutare

en: System
ro: Sistem

en: Log out
ro: Închide sesiunea

en: Lock screen
ro: Blochează ecranul

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Turn zoom on or off
ro: Activează sau dezactivează zoom-ul

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: Turn screen reader on or off
ro: Activează sau dezactivează cititorul de ecran

en: Turn on-screen keyboard on or off
ro: Activează sau dezactivează tastatura virtuală

en: Increase text size
ro: Mărește dimensiunea textului

en: Decrease text size
ro: Micșorează dimensiunea textului

en: High contrast on or off
ro: Activează sau dezactivează contrastul puternic

en: No input sources found
ro: Nu s-au găsit surse de intrare

[ctx: Input Source]
en: Other
ro: Altele

en: Add an Input Source
ro: Adaugă o limbă

en: Input methods can’t be used on the login screen
ro: Metodele de intrare nu pot fi folosite la ecranul de autentificare

en: No input source selected
ro: Nicio sursă de intrare selectată

en: Options
ro: Opțiuni

en: Move Up
ro: Mută în sus

en: Move Down
ro: Mută în jos

en: Preferences
ro: Preferințe

en: View Keyboard Layout
ro: Vizualizează aranjamentul tastaturii

en: Remove
ro: Elimină

en: Custom Shortcuts
ro: Scurtături personalizate

en: Alternate Characters Key
ro: Tastă de caractere alternative

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ro: Tasta de caractere alternative poate fi utilizată pentru a introduce caractere adiționale. Acestea sunt câteodată tipărite ca o a treia opțiune pe tastatură.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ro: Alt stânga

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ro: Alt dreapta

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ro: Super stânga

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ro: Super dreapta

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ro: Tasta meniului

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ro: Ctrl dreapta

en: Compose Key
ro: Tasta Compunere

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ro: Tasta de compunere permite introducerea a unei varietăți largi de caractere. Pentru a o utiliza, apăsați compune apoi o secvență de caractere.  De exemplu, tasta compune urmată de <b>C</b> și <b>o</b> va introduce <b>©</b>, <b>a</b> urmat de <b>'</b> va introduce <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
ro: Majuscule

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
ro: Blocare derulare

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ro: Captură de ecran

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ro: Sursele de intrare pot fi comutate utilizând scurtătura de tastatură %s.
    Acest lucru poate fi modificat în configurările de scurtături de tastatură.

en: Input Sources
ro: Surse de intrare

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ro: Include aranjamentele de tastatură și metodele de intrare.

en: Input Source Switching
ro: Comutarea sursei de intrare

en: Use the _same source for all windows
ro: Folosește aceeași _limbă pentru toate ferestrele

en: Switch input sources _individually for each window
ro: Comută sursele de intrare _individual pentru fiecare fereastră

en: Special Character Entry
ro: Introducere caractere speciale

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ro: Metode de a introduce variante de simboluri și litere utilizând tastatura.

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: View and Customize Shortcuts
ro: Vizualizează și personalizează scurtături

en: Reset All Shortcuts?
ro: Restabilesc toate scurtăturile?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ro: Restabilirea scurtăturilor poate afecta scurtăturile personalizate. Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Reset All
ro: Restabiliește tot

en: Reset All…
ro: Restabiliește toate…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ro: Restabilește toate scurtăturile la valorile implicite

en: Search shortcuts
ro: Caută scurtăturile

en: Search Shortcuts
ro: Caută scurtăturile

en: No keyboard shortcut found
ro: Nicio scurtătură de tastatură găsită

en: Try a different search.
ro: Încearcă o căutare diferită.

en: Add Custom Shortcuts
ro: Adaugă scurtături personalizate

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ro: Stabilește scurtături personalizate pentru lansarea de aplicații, rularea de scripturi, și mai multe.

en: _Add Shortcut…
ro: _Adaugă scurtătură…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ro: <b>%s</b> este deja utilizat pentur %s. Dacă îl înlocuiți, %s va fi dezactivat

en: Enter the new shortcut
ro: Introduceți noua scurtătură

en: Set Custom Shortcut
ro: Stabilește scurtătură personalizată

en: Set Shortcut
ro: Stabilește scurtătură

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
ro: Introduceți scurtătura nouă pentru a modifica <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
ro: Adaugă scurtățură personalizată

en: _Remove
ro: _Elimină

en: Re_place
ro: Î_nlocuiește

en: _Set
ro: Stabilește

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ro: Apăsați Esc pentru a anula sau Backspace pentru a dezactiva scurtătura de tastatură.

en: Name
ro: Nume

en: Command
ro: Comandă

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: None
ro: Niciuna

en: Set Shortcut…
ro: Stabilește scurtătura…

en: %d modified | %d modified
ro[0]: %d modificat
ro[1]: %d modificate
ro[2]: %d modificate

en: Add a Shortcut
ro: Adaugă o scurtătură

en: Reset the shortcut to its default value
ro: Restabilește scurtătura la valoarea ei inițială

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ro: Modificați scurtăturile de tastatură și configurați preferințele de tastare, aranjamentele de tastatură și sursele de intrare

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
ro: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;Scurtătură;Spațiu de lucru;Fereastră;Redimensionează;Focalizează;Intrare;Sursă;Blochează;Volum;Tastă rapidă;Compune;Caracter;

en: Test _Settings
ro: Testează _configurările

en: Test Mouse and Touchpad Settings
ro: Testează configurările mausului și a touchpad-ului

en: Mouse
ro: Maus

en: General
ro: Generale

en: Primary Button
ro: Buton principal

en: Order of physical buttons on mice and touchpads.
ro: Ordinea butoanelor fizice pentru mausuri și touchpad-uri.

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Pointer Speed
ro: Viteză cursor

en: Slow
ro: Înceată

en: Fast
ro: Rapidă

en: Mouse Acceleration
ro: Accelerare maus

en: Recommended for most users and applications
ro: Recomandat pentru majoritatea utilizatorilor și aplicațiilor

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
ro: Dezactivarea accelerației mausului poate permite mișcări mai rapide și mai precise, dar poate face și mai dificil de utilizat mausul.

en: Scroll Direction
ro: Direcție de derulare

en: Traditional
ro: Tradițional

en: Scrolling moves the view
ro: Derularea mută vizualizarea

en: Scrolling moves the content
ro: Derularea mută conținutul

en: Pointer speed
ro: Viteză cursor

en: Clicking
ro: Dând clic

en: Tap to Click
ro: Clic tactil

en: Quickly touch the touchpad to click
ro: Atingeți touchpad-ul rapid pentru a da clic

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Scroll Method
ro: Metodă de derulare

en: Two Finger
ro: Cu două degete

en: Drag two fingers on the touchpad
ro: Trageți două degete pe touchpad

en: Edge
ro: Margine

en: Drag one finger on the edge
ro: Trageți un deget pe margine

en: Single Click
ro: Un singur clic

en: Double Click
ro: Clic dublu

en: Test Mouse & Touchpad
ro: Testează mausul & touchpad-ul

en: Mouse & Touchpad
ro: Maus și touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ro: Schimbați sensibilitatea mausului sau a touchpad-ului și selectați orientarea de mână dreaptă sau stângă

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ro: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;Clic;Derulare;

en: _Hot Corner
ro: Colț _important

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview.
ro: Atingeți colțul din dreapta sus pentru a deschide Vederea de ansamblu a Activităților.

en: _Active Screen Edges
ro: Margini de ecran _active

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
ro: Trageți ferestrele spre marginile de sus, stânga și dreapta pentru a le redimensiona.

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: _Dynamic workspaces
ro: Spații de lucru _dinamice

en: Automatically removes empty workspaces.
ro: Elimină automat spații de lucru goale.

en: _Fixed number of workspaces
ro: Spații de lucru _fixe

en: Specify a number of permanent workspaces.
ro: Specifică un număr permanent de spații de lucru.

en: _Number of Workspaces
ro: _Număr de spații de lucru

en: Multi-Monitor
ro: Monitoare multiple

en: Workspaces on _primary display only
ro: Spațiile de lucru doar pe afișajul _principal

en: Workspaces on all d_isplays
ro: Spații de lucru pe toate _ecranele

en: App Switching
ro: Comutare aplicații

en: Include apps from all _workspaces
ro: Include aplicații din toate _spațiile de lucru

en: Include apps from the _current workspace only
ro: Include aplicații doar din spațiul de lucru _curent

en: Multitasking
ro: Sarcini multiple

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ro: Administrează preferințele pentru productivitate și efectuarea de sarcini multiple

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
ro: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;Multifuncțional;Productivitate;Personalizează;Colț favorit;Spații de lucru;

en: Network Unavailable
ro: Rețea nedisponibilă

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
ro: A apărut o eroare și rețeaua nu poate fi utilizată.
    Detalii eroare: NetworkManager nu rulează.

en: Add connection
ro: Adaugă o conexiune

en: Not set up
ro: Neconfigurat

en: Automatic
ro: Automat

en: Save
ro: Salvează

en: Network Proxy
ro: Proxy rețea

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configuration URL
ro: URL de configurare

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
ro: Descoperirea automată proxy web este utilizată când nu este furnizat un URL de configurare. Acest lucru nu este recomandat pentru rețelele publice nesigure.

en: HTTP Proxy
ro: Proxy HTTP

en: HTTPS Proxy
ro: Proxy HTTPS

en: FTP Proxy
ro: Proxy FTP

en: SOCKS Host
ro: Gazdă SOCKS

en: SOCKS host port
ro: Port gazdă SOCKS

en: Ignored Hosts
ro: Gazde ignorate

note: * translators: This is the format string for the text shown underneath the Wi-Fi QR code. * The string placeholder will be replaced by the Wi-Fi networks SSID.
en: Scan the QR code to connect to the network <b>%s</b>.
ro: Scanați codul QR pentru a vă conecta la rețeaua <b>%s</b>.

en: Share Network
ro: Partajează rețeaua

en: QR Code
ro: Cod QR

en: Scan to Connect
ro: Scanează pentru conectare

en: Insecure network (WEP)
ro: Rețea nesigură (WEP)

en: Secure network (WPA)
ro: Rețea sigură (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ro: Rețea sigură (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ro: Rețea sigură (WPA3)

en: Secure network
ro: Rețea securizată

en: Signal strength %d%%
ro: Putere semnal %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ro: Conectat

en: Show QR-Code
ro: Arată codul QR

en: Options…
ro: Opțiuni…

note: Translators: This is the text displayed in a button, indicating an action.
en: Forget
ro: Uită

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ro: Activarea hotspot-ului vă va deconecta de la %s, și nu va fi posibil să accesați internetul prin Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
ro: Numele rețelei nu poate fi liber

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
ro: Numele rețelei este prea lung

en: Must have a minimum of 8 characters
ro: Trebuie să aibă minimum 8 caractere

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ro[0]: Trebuie să aibă maxim %d caracter
ro[1]: Trebuie să aibă maxim %d caractere
ro[2]: Trebuie să aibă maxim %d de caractere

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ro: Porinți hotspot Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ro: Hotspot Wi-Fi permite altora să vă partajeze conexiunea la internet, prin crearea unei rețele Wi-Fi la care se pot conecta. Pentru a face asta, trebuie să aveți o conexiune la internet printr-o sursă alta decât Wi-Fi.

en: Network Name
ro: Nume rețea

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ro: Parolă

en: Generate Random Password
ro: Generează o parolă la întâmplare

en: Autogenerate Password
ro: Generează automat o parolă

en: _Turn On
ro: _Pornește

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
ro: Oprirea va deconecta toate dispozitivele care utilizează hotspot-ul.

en: Turn Off Hotspot?
ro: Se oprește hotspot-ul?

en: _Turn Off
ro: _Oprește

en: Airplane Mode
ro: Modul avion

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ro: Dezactivează Wi-Fi, Bluetooth și conexiunea de date mobile

en: No Wi-Fi Adapter Found
ro: Nu au fost găsit niciun adaptor Wi-Fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ro: Asigurați-vă că aveți un adaptor Wi-Fi conectat și pornit

en: Airplane Mode On
ro: Modul avion este pornit

en: Turn off to use Wi-Fi
ro: Opriți pentru a utiliza Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
ro: Hotspot Wi-Fi activ

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ro: Dispozitivele mobile pot scana codul QR pentru a se conecta.

en: Turn Off Hotspot…
ro: Oprește hotspot-ul…

en: Visible Networks
ro: Rețele vizibile

en: Wi-Fi Unavailable
ro: Wi-Fi nedisponibil

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
ro: A apărut o eroare și Wi-Fi-ul nu poate fi utilizat.
        Detalii eroare: NetworkManager nu rulează.

en: 802.1x _Security
ro: _Securitate 802.1x

en: Security
ro: Securitate

en: Preserve
ro: Păstrează

en: Random
ro: Aleator

en: Stable
ro: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ro: Adresa MAC introdusă aici va fi utilizată ca adresa de hardware pentru dispozitivul de rețea pe care este activată această conexiune. Această funcționalitate este cunoscută ca clonare MAC sau spoofing. Exemplu: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
ro: Profilul %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
ro: Detaliile salvate pentru „%s” se vor pierde definitiv. Acest lucru include parolele și orice modificări ale rețelei.

en: Forget Connection?
ro: Se uită conexiunea?

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
ro: Îmbunătățit deschis

[ctx: Wifi security]
en: None
ro: Nimic

en: Never
ro: Niciodată

en: %i day ago | %i days ago
ro[0]: acum %i zi
ro[1]: acum %i zile
ro[2]: acum %i de zile

[ctx: Signal strength]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ro: Slab

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ro: În regulă

[ctx: Signal strength]
en: Good
ro: Bun

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ro: Excelent

en: IPv4 Address
ro: Adresă IPv4

en: IPv6 Address
ro: Adresă IPv6

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Forget Connection
ro: Uită conexiunea

en: Remove Connection Profile
ro: Elimină profilul conexiunii

en: Remove VPN
ro: Elimină VPN

en: Details
ro: Detalii

en: automatic
ro: automat

en: Identity
ro: Identitate

en: Delete Address
ro: Șterge adresa

en: Delete Route
ro: Șterge ruta

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ro: Nimic

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ro: WEP cheie 40/128-bit (Hex sau ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ro: WEP 128-bit frază secretă

en: Dynamic WEP (802.1x)
ro: WEP Dinamic (802.1x)

en: WPA3 Personal
ro: WPA3 personal

en: Unsaved peer
ro: Partener nesalvat

en: Signal Strength
ro: Putere semnal

en: Weak
ro: Slabă

en: Link speed
ro: Viteză legătură

en: Hardware Address
ro: Adresă hardware

en: Supported Frequencies
ro: Frecvențe suportate

en: Default Route
ro: Rută implicită

en: Last Used
ro: Ultima utilizare

en: Connect _automatically
ro: Conectare _automată

en: Make available to _other users
ro: Disp_onibil și pentru alți utilizatori

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ro: Conexiune _măsurată: are limite de date și poate suporta taxe

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ro: Actualizările software și alte descărcări mai mari nu vor fi începute automat.

en: _Name
ro: _Nume

en: _MAC Address
ro: Adresă _MAC

en: _Cloned Address
ro: Adresă _clonată

en: IPv_4 Method
ro: Metodă IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ro: Automat (DHCP)

en: Link-Local Only
ro: Doar link-local

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Shared to other computers
ro: Partajat cu alte calculatoare

en: Addresses
ro: Adrese

en: Address
ro: Adresă

en: Automatic DNS
ro: DNS automat

en: DNS server address(es)
ro: Adresă(e) de server DNS

en: Separate IP addresses with commas
ro: Adrese IP separate prin virgulă

en: Routes
ro: Rute

en: Automatic Routes
ro: Rute automate

en: Use this connection _only for resources on its network
ro: Folosiți conexiunea d_oar pentru resurse aflate pe rețeaua proprie

en: IPv_6 Method
ro: _Metodă IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ro: Automat, doar DHCP

en: Unable to open connection editor: %s
ro: Nu se poate deschide editorul de conexiune: %s

en: New Profile
ro: Profil nou

en: Invalid setting %s: %s
ro: Configurare nevalidă %s: %s

en: Invalid setting %s
ro: Configurare nevalidă %s

en: Invalid VPN configuration file
ro: Fișier de configurare VPN nevalid

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
ro: Soluție VPN gratuită și cu sursă deschisă concepută pentru ușurință în utilizare, performanță de mare viteză și suprafață de atac redusă.

en: Import from file…
ro: Importă din fișier…

en: Add VPN
ro: Adaugă VPN

en: S_ecurity
ro: S_ecuritate

en: Cannot Import VPN Connection
ro: Nu se poate importa conexiunea VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi citit sau nu conține informația de conexiune VPN recunoscută
    
    Eroare: %s.

en: _Close
ro: În_chide

en: Select file to import
ro: Selectează fișierul de importat

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ro: (Eroare: nu se poate încărca editorul de conexiuni VPN)

en: _Connection Name
ro: Numele _conexiunii

en: _Interface Name
ro: Nume de _interfață

en: The name of the wireguard interface to create.
ro: Numele interfeței wireguard de creat.

en: _Private Key
ro: Cheie _privată

en: The 256 bit private key in base64 encoding
ro: Cheia privată 256 biți în codare base64

en: Show/hide private key
ro: Arată/ascunde cheia privată

en: _Listen Port
ro: Port de _ascultare

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
ro: Un port pentru a asculta. Dacă este stabilit la „automat”, portul va fi ales aleatoriu când apare interfața.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
ro: Un fwmark 32-biți pentru pachetele de ieșire. Lăsați-l pe „oprit” pentru a dezactiva fwmark.

en: _Add peer routes
ro: _Adaugă rute partener

en: _Peers
ro: _Parteneri

en: Add WireGuard peer
ro: Adaugă partener WireGuard

en: No peers set up
ro: Nu s-au configurat parteneri

en: _Endpoint
ro: _Punct final

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
ro: Un IP sau nume de gazdă de punct final, urmat de două puncte, apoi un număr de port.

en: _Public key
ro: Cheie _publică

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
ro: O cheie publică base64 calculată de „wg pubkey” de la o cheie privată.

en: _Pre-shared key
ro: Cheie _pre-partajată

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
ro: O cheie pre-partajată base64 generată de „wg genpsk”. Opțională și poate fi omisă. Adaugă un strat suplimentar de criptografie cu cheie simetrică pentru a fi amestecat în criptografia cu cheie publică deja existentă, pentru rezistență post-cuantică.

en: Allowed _IP addresses
ro: Adrese _IP permise

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
ro: Lista de adrese IP (v4 sau v6) separate prin virgulă cu măști CIDR de la care este permis traficul de intrare pentru acest partener și către care este direcționat traficul de ieșire pentru acest partener.

en: _Persistent keepalive
ro: Menține în viață _persistent

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
ro: Cât de des să se trimită un pachet gol autentificat către partener în scopul menținerii valide a unui firewall sau a mapării NAT. Acest lucru este opțional și nu este recomandat în afara configurărilor specifice.

en: seconds
ro: secunde

en: Apply
ro: Aplică

en: Control how you connect to the Internet
ro: Controlați modul în care vă conectați la Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ro: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;Rețea;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ro: Controlați modul în care vă conectați la rețele Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ro: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;Rețea;

en: never
ro: niciodată

en: today
ro: azi

en: yesterday
ro: ieri

en: Last used
ro: Ultima utilizare

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ro: Cu fir

en: Add new connection
ro: Adaugă o nouă conexiune

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ro: Detaliile rețelei pentru rețelile selectate, inclusiv parolele și alte configurări se vor pierde.

en: _Forget
ro: _Uită

en: Saved Wi-Fi Networks
ro: Salvează rețelele Wi-Fi

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ro: Politica de sistem nu permite folosirea ca hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ro: Dispozitivul wireless nu suporta modul Hotspot

en: Add Ethernet connection
ro: Adaugă o conexiune Ethernet

en: Provider
ro: Furnizor

en: Not connected
ro: Nu este conectat

en: Active
ro: Activ

en: Turn VPN connection off
ro: Închide conexiunea VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
ro: Nume rețea

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
ro: Tip de securitate

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
ro: Parolă

en: Turn Wi-Fi off
ro: Închide Wi-Fi

en: Saved Networks
ro: Rețele salvate

en: Show Saved Networks
ro: Arată rețelele salvate

en: _Connect to Hidden Network…
ro: _Conectare la rețea ascunsă…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ro: Porneș_te hotspot Wi-Fi…

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ro: Stare necunoscută

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ro: Negestionat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ro: Indisponibil

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ro: Se conectează

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ro: Se deconectează

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ro: Stare necunoscută (lipsește)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ro: Configurare eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ro: Configurare IP eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ro: Configurare IP expirată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ro: Au fost solicitate elemente de secretizare, dar nu au fost furnizate

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ro: Solicitant 802.1x deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ro: Configurare de solicitant 802.1x eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ro: Solicitant 802.1x eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ro: Solicitantul 802.1x a necesitat prea mult timp pentru autentificare

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ro: Pornirea serviciului PPP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ro: Serviciul PPP este deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ro: PPP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ro: Pornirea serviciului AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ro: Eroare serviciu AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ro: Serviciul AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ro: Linie ocupată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ro: Fără ton

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ro: Nu poate fi identificată nicio rețea (carrier)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ro: Timp de apel expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ro: Încercare de apel eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ro: Inițializarea modemului a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ro: Eșec la selectarea APN-ului solicitat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ro: Nu se caută rețele

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ro: Înregistrarea în rețea a fost refuzată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ro: Înregistrarea în rețea a expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ro: Eșec la înregistrarea în rețeaua solicitată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ro: Verificarea PIN-ului a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ro: Firmware-ul pentru acest dispozitiv s-ar putea să lipsească

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ro: Conexiune dispărută

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ro: S-a preluat conexiunea existentă

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ro: Nu s-a identificat un modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ro: Conexiunea Bluetooth a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ro: Cartela SIM nu este inserată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ro: Este necesar PIN-ul pentru SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ro: Este necesar PUK-ul pentru SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ro: SIM greșit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ro: Dependeță de conectare eșuată

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ro: Lipsă firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ro: Cablu neconectat

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
ro: _Notificări

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
ro: _Alerte sonore

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
ro: Notificări _popup

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ro: Notificările vor contiuna să apară în lista cu notificări când popup-urile sunt dezactivate.

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
ro: Arată _conținutul mesajelor în popup-uri

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
ro: Notificări ecran de _blocare

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ro: Arată c_onținutul mesajelor pe ecranul blocat

en: _Do Not Disturb
ro: _Nu deranja

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
ro: Notificări ecran de blocare

note: List of apps.
en: App Notifications
ro: Înștiințări aplicație

en: Control which notifications are displayed and what they show
ro: Controlează tipurile de notificări afișate și ce afișează acestea

[ctx: Online Account]
en: Other
ro: Altele

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
ro: %s eliminat

en: Error removing account
ro: Eroare la eliminarea contului

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ro: Refă

en: Close the notification
ro: Închide înștiințarea

en: Offline — unable to connect accounts
ro: Deconectat — nu se pot conecta conturi

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts.
ro: Permite aplicațiilor să acceseze serviciile online prin conectarea conturilor cloud.

en: Your Accounts
ro: Conturi

en: Connect an Account
ro: Conectează un cont

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ro: Cont %s

en: Remove Account
ro: Ștergere cont

en: Online Accounts
ro: Conturi online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ro: Conectați-vă la conturile online și decideți modul în care să le folosiți

en: Unknown time
ro: Timp necunoscut

en: %i minute | %i minutes
ro[0]: %i minut
ro[1]: %i minute
ro[2]: %i de minute

en: %i hour | %i hours
ro[0]: %i oră
ro[1]: %i ore
ro[2]: %i de ore

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ro: %s până e încărcată complet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ro: Atenție: au mai rămas %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ro: au mai rămas %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ro: Complet încărcată

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ro: Nu se încarcă

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ro: Descărcată complet

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ro: Se încarcă

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ro: Se descarcă

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ro: Mouse fără fir

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ro: Tastatură fără fir

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ro: Sursă de curent neîntreruptibilă

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ro: Asistent personal digital

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ro: Telefon celular

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ro: Player media

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ro: Tabletă

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ro: Calculator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ro: Dispozitiv de intrare pentru jocuri

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ro: Baterie

[ctx: Battery name]
en: Main
ro: Principal

en: Batteries
ro: Baterii

en: When _idle
ro: Când e _inactiv

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Power Off
ro: Oprește

en: Hibernate
ro: Hibernează

en: Nothing
ro: Nimic

en: When on battery power
ro: Când funcționează pe baterie

en: When plugged in
ro: Alimentat de la rețea

[ctx: Idle time]
en: Never
ro: Niciodată

en: Automatic suspend
ro: Suspendare automată

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ro: Modul de performanță este dezactivat temporar din cauza temperaturii înalte de operare.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ro: Suprafață neregulată detectată: modul de performanță este indisponibil. Mutați dispozitivul la o suprafață stabilă pentru restaurare.

en: Performance mode temporarily disabled.
ro: Modul de performanță este dezactivat temporar.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ro: Baterie pe terminate: economizorul de energie activat. Modul anterior va fi restaurat când bateria este încărcată suficient.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
ro: Modul de economizare energie activat de „%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
ro: Modul de performanță a fost activat de „%s”.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
ro: 15 minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ro: 20 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ro: 25 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
ro: 30 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ro: 45 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
ro: o oră

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ro: 80 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ro: 90 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ro: 100 de minute

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ro: două ore

en: Power Mode
ro: Modul de alimentare

en: Affects system performance and power usage.
ro: Afectează performanța sistemului și consumul de energie.

en: Power Saving Options
ro: Opțiuni de economisire de energie

en: Automatic Screen Brightness
ro: Luminozitate automată pentru ecran

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
ro: Luminozitatea ecranului se ajustează după lumina ambientală.

en: Dim Screen
ro: Diminuează luminozitatea ecranului

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
ro: Reduce luminozitatea ecranului când calculatorul este inactiv.

en: Screen _Blank
ro: Înnegrește ecranul

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
ro: Oprește ecranul după o perioadă de inactivitate.

en: Automatic Power Saver
ro: Economizor de energie automat

en: Enables power saver mode when battery is low.
ro: Activează modul de economizare de energie când bateria este pe terminate.

en: _Automatic Suspend
ro: Suspendare _automată

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
ro: Pune calculatorul pe pauză după o perioadă de inactivitate.

en: Po_wer Button Behavior
ro: Comportament butonului de alimen_tare

en: Show Battery _Percentage
ro: Arată _procentajul bateriei

en: Show exact charge level in the top bar
ro: Arată nivelul exact de încărcare în bara de sus

en: Automatic Suspend
ro: Suspendare automată

en: _Plugged In
ro: Alimentat la _rețea

en: On _Battery Power
ro: Pe _baterie

en: Delay
ro: Întârziere

[ctx: Power profile]
en: Performance
ro: Performanță

en: High performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie ridicate.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ro: Echilibrată

en: Standard performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie standard.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ro: Economizor de energie

en: Reduced performance and power usage.
ro: Performanță și consum de energie reduse.

en: Power
ro: Consum

en: View your battery status and change power saving settings
ro: Stare baterie și schimbare setări consum energie

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ro: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;Putere;Somn;Suspendă;Hibernează;Baterie;Luminozitate;Întunecos;Vid;În așteptare;Energie;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ro: Imprimanta „%s” a fost ștearsă

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ro: Nu s-a putut adăuga imprimanta nouă.

en: Unlock to add printers and change settings
ro: Deblochează pentru a adăuga imprimante și a schimba configurări

en: All Connected and Network Printers
ro: Toate imprimantele conectate și de rețea

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
ro: _Adaugă imprimantă…

en: Search printers
ro: Caută imprimante

en: No Printers
ro: Nu sunt imprimante

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
ro: Nu există serviciu de tipărire

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available.
ro: Sistemul de imprimare a sistemului nu pare a fi disponibil.

en: Printers
ro: Imprimante

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ro: Adaugă imprimante, sarcini de tipărire și ce trebuie imprimat

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ro: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;Imprimantă;Tipărire;Coadă;Tipărire;Hârtie;Cerneală;Toner;Laser;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ro: Adăugare imprimantă

en: Back
ro: Înapoi

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ro: _Deblochează

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ro: Nu au fost găsite imprimante

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ro: Introduceți o adresă de rețea sau căutați o imprimantă

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ro: Introduceți numele de utilizator și parola pentru a vedea imprimantele de pe serverul de imprimare.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ro: Nume utilizator

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ro: Detalii %s

en: No suitable driver found
ro: Nu s-a găsit un driver potrivit

en: Select PPD File
ro: Specificați fișierul PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ro: Fișiere descriere imprimantă PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
ro: Numele de imprimante nu pot conține SPAȚIU, TAB, #, sau /

en: Location
ro: Locație

en: Searching for preferred drivers…
ro: Se caută drivere preferate…

en: Search for Drivers
ro: Caută drivere

en: Select from Database…
ro: Selectează din baza de date…

en: Install PPD File…
ro: Instalează fișier PPD…

en: Select Printer Driver
ro: Selectați driverul imprimantei

en: Loading drivers database…
ro: Se încarcă baza de date cu drivere…

en: Select
ro: Selectează

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ro: Imprimantă JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ro: Imprimantă PLD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ro: Pe o parte

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ro: Margine lungă (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ro: Margine scurtă (întoarsă)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ro: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ro: Peisaj

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ro: Peisaj inversat

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ro: Portret inversat

en: Resume
ro: Reia

en: Pause
ro: Pauză

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ro: În așteptare

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ro: În pauză

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ro: Se procesează

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ro: Oprită

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ro: Anulată

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ro: Oprită forțat

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ro: Finalizată

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
ro: Mută această sarcină la începutul cozii

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ro[0]: %u sarcină necesită autentificare
ro[1]: %u sarcini necesită autentificare
ro[2]: %u de sarcini necesită autentificare

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ro: %s — sarcini active

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ro: Introduceți credențialele pentru a tipări de la %s.

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ro: Domeniu

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ro: A_utentificare

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ro: Curăță tot

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ro: _Autentificare

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ro: Nu sunt sarcini active pentru imprimantă

en: Unlock Print Server
ro: Deblocați serverul de imprimare

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ro: Deblochează %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ro: Introduceți numele de utilizator și parola pentru a vedea imprimantele disponibile pe %s.

en: Searching for Printers
ro: Se caută imprimante

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ro: Port serial

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ro: Port paralel

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ro: Locație: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ro: Adresă: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ro: Serverul necesită autentificare

en: Two Sided
ro: Pe ambele părți

en: Paper Type
ro: Tip de hârtie

en: Paper Source
ro: Sursă hârtie

en: Output Tray
ro: Tavă de ieșire

[ctx: printing option]
en: Resolution
ro: Rezoluție

en: GhostScript pre-filtering
ro: Pre-filtrare GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ro: Pagini pe foaie

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ro: Pe ambele părți

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ro: Configurare pagină

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ro: Opțiuni instalabile

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ro: Sarcină

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ro: Calitate imagine

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ro: Se finalizează

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ro: Avansat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ro: Pagină de test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ro: Pagină de test

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ro: Selectare automată

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ro: Configurări implicite pentru imprimantă

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ro: Permite numai fonturile GhostScript înglobate

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ro: Convertește la PS nivelul 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ro: Convertește la PS nivelul 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ro: Fără pre-filtrare

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ro: Producător

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ro: Nicio sarcină activă

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ro[0]: %u sarcină
ro[1]: %u sarcini
ro[2]: %u de sarcini

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ro: Curăță capetele de imprimare

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ro: Toner puțin

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ro: Fără toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ro: Developator puțin

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ro: Fără developator

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ro: Stoc de culoare scăzut

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ro: Stoc de culoare terminat

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ro: Capac deschis

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ro: Ușă deschisă

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ro: Hârtie puțină

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ro: Fără hârtie

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ro: Deconectată

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ro: Oprită

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ro: Recipientul pentru deșeuri este aproape plin

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ro: Recipientul pentru deșeuri este plin

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ro: Foto-conductorul optic este aproape de sfârșitul vieții

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ro: Foto-conductorul optic nu mai funcționează

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ro: Pregătită

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ro: Nu acceptă sarcini de imprimare

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ro: Procesează

en: Status
ro: Stare

en: Ink Level
ro: Nivelul de cerneală

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
ro: Reporniți când problema s-a rezolvat

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ro: Repornește

en: Printing Options
ro: Opțiuni de imprimare

en: Printer Details
ro: Detaliile imprimantei

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ro: Utilizează imprimanta în mod implicit

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ro: Curăță capetele de imprimare

en: Remove Printer
ro: Ștergere imprimantă

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ro: Deconectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ro: Se conectează

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ro: Conectat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ro: Eroare de autorizare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ro: Autorizare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ro: Funcționalitate redusă

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ro: Conectat și autorizat

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
ro: Autorizat la

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
ro: Conectat la

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
ro: Înscris la

en: Failed to authorize device:
ro: Nu s-a putut autoriza dispozitivul:

en: Failed to forget device:
ro: Nu s-a putut uita dispozitivul:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ro[0]: Depinde de un alt dispozitiv
ro[1]: Depinde de %u alte dispozitive
ro[2]: Depinde de %u alte dispozitive

en: Device Identifier
ro: Identificatorul dispozitivului

en: Timestamp
ro: Marcaj de timp

en: Depends on other devices
ro: Depinde de alte dispozitive

en: Authorize and Connect
ro: Autorizează și conectează

en: Forget Device
ro: Uită dispozitivul

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ro: Autorizat

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ro: Subsistemul Thunderbolt (boltd) nu este instalat sau configurat corect.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ro: Permite accesul direct la dispozitive precum docurile și GPU-urile externe.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ro: Doar dispozitivele USB sau port de afișaj pot atașa.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ro: Nu s-a putut detecta Thunderbolt.
    Fie sistemul nu are suport pentru Thunderbolt, a fost dezactivat în BIOS sau este stabilit la un nivel de securitate nesuportat în BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ro: Suportul pentru Thunderbolt a fost dezactivat în BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ro: Nivelul de securitate Thunderbolt nu a putut fi determinat.

en: Error switching direct mode: %s
ro: Eroare la comutarea modului direct: %s

en: Close notification
ro: Închide înștiințările

en: No Thunderbolt Support
ro: Nu este suport pentru Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem.
ro: Nu s-a putut conecta la subsistemul thunderbolt.

en: Direct Access
ro: Acces direct

en: Pending Devices
ro: Dispozitive în așteptare

en: No devices attached
ro: Nu sunt dispozitive atașate

en: Cameras
ro: Camere

en: _Camera Access
ro: Acces _cameră

en: Allow permitted apps to use cameras
ro: Permite aplicațiilor permise să utilizeze camerele

en: Permitted Apps
ro: Aplicații permise

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
ro: Următoarele aplicații în sandbox au primit permisiunea de a utiliza camere. Aplicațiile care nu sunt în sandbox pot utiliza camere fără a cere permisiunea.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
ro: Nu sunt aplicații sandbox care au cerut acces la cameră

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ro: Trimiterea de rapoarte ale problemelor tehnice ne ajută să îmbunătățim %s. Rapoartele sunt trimise anonim și sunt curățate de date personale. %s

en: Diagnostics
ro: Diagnostice

en: Problem Reporting
ro: Raportarea problemelor

en: _Automatic Problem Reporting
ro: Raportarea _automată a problemelor

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
ro: Pornirea sigură a sistemului este activă

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
ro: Pornirea sigură a sistemului împiedică încărcarea software-ului rău intenționat la pornirea dispozitivului. În prezent este pornit și funcționează corect.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
ro: Pornirea sigură a sistemului are probleme

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
ro: Pornirea sigură a sistemului împiedică încărcarea software-ului rău intenționat la pornirea dispozitivului. În prezent este pornit, dar nu va funcționa din cauza unei chei nevalide.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
ro: Problemele la pornirea sigură a sistemului pot fi adesea rezolvate din configurările de firmware UEFI ale calculatorului (BIOS), iar producătorul de hardware vă poate oferi informații despre cum să faceți acest lucru.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ro: Pentru ajutor, contactați producătorul hardware sau furnizorul de asistență IT.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
ro: Pornirea sigură a sistemului este oprită

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
ro: Pornirea sigură a sistemului împiedică încărcarea software-ului rău intenționat la pornirea dispozitivului. În prezent este oprit.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ro: Pornirea sigură a sistemului poate fi adesea activată din configurările de firmware UEFI ale calculatorului (BIOS). Pentru ajutor, contactați producătorul de hardware sau furnizorul de asistență IT.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
ro: Pornirea sigură a sistemului împiedică încărcarea software-ului rău intenționat la pornirea dispozitivului.
    
    Pentru mai multe informații, contactați producătorul de hardware sau asistența IT.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
ro: Verificările au eșuat

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
ro: Hardware-ul nu trece de verificări. Acest lucru înseamnă că nu sunteți protejat împotriva problemelor comune de securitate hardware.
    
    Este posibil să se rezolve problemele de securitate hardware prin actualizarea firmware-ului sau prin modificarea opțiunilor de configurare a dispozitivului. Totuși, defecțiunile pot proveni din hardware-ul fizic în sine și pot să nu fie reversibile.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
ro: Verificări trecute

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
ro: Acest dispozitiv îndeplinește cerințele de bază de securitate. Hardware-ul său are protecție împotriva unora dintre cele mai comune amenințări de securitate.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
ro: Protejat

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
ro: Acest dispozitiv trece testele de securitate actuale. Hardware-ul său este protejat împotriva majorității amenințărilor de securitate.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
ro: Verificări nedisponibile

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
ro: Verificările de securitate ale dispozitivului nu sunt disponibile pentru acest dispozitiv. Nu se poate spune dacă îndeplinește cerințele de securitate.

en: Report copied to clipboard
ro: Raport copiat la clipboard

en: _Copy Technical Report
ro: _Copiază raportul tehnic

en: About Device Security
ro: Despre securitatea dispozitivelor

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
ro: Securitatea dispozitivului oferă informații despre cât de protejat este dispozitivul împotriva problemelor de securitate care vizează hardware-ul însuși.
    
    Aspectele hardware care afectează securitatea includ:
    
    • caracteristici de securitate care sunt încorporate într-un hardware propriu-zis;
    • modul în care hardware-ul este configurat pentru a proteja împotriva problemelor de securitate;
    • securitatea software-ului rulează direct pe hardware.
    
    Amenințările de securitate care afectează hardware-ul includ malware și viruși care vizează software-ul care rulează direct pe hardware. Include, de asemenea, modificări fizice, cum ar fi conexiunea fizică la hardware pentru a citi datele și a implanta malware.
    
    Securitatea dispozitivului este doar un aspect al securității și nu reflectă starea generală de securitate a sistemului și a aplicațiilor.

en: Protected against malicious software when the device starts.
ro: Protejat împotriva software-ului rău intenționat la pornirea dispozitivului.

en: Secure Boot has Problems
ro: Pornirea sigură a sistemului are probleme

en: Some protection when the device is started.
ro: O oarecare protecție atunci când dispozitivul este pornit.

en: Secure Boot is Off
ro: Pornirea sigură a sistemului este oprită

en: No protection when the device is started.
ro: Nicio protecție când dispozitivul este pornit.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ro: Această problemă ar fi putut fi cauzată de o modificare a configurărilor firmware-ului UEFI, o modificare a configurației sistemului de operare sau din cauza software-ului rău intenționat de pe acest sistem.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
ro: Această problemă ar fi putut fi cauzată de o modificare a configurărilor firmware-ului UEFI sau din cauza software-ului rău intenționat de pe acest sistem.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ro: Această problemă ar fi putut fi cauzată de o modificare a configurației sistemului de operare sau din cauza software-ului rău intenționat de pe acest sistem.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
ro: Succes

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
ro: ! Eșec

en: Hardware does not pass checks.
ro: Hardware-ul nu trece de verificări.

en: Hardware meets basic security requirements.
ro: Hardware-ul îndeplinește cerințele de bază de securitate.

en: Hardware has a good level of protection.
ro: Hardware-ul are un nivel bun de protecție.

en: Security levels are not available for this device.
ro: Nivelurile de securitate nu sunt disponibile pentru acest dispozitiv.

en: Device Security
ro: Securitate dispozitiv

en: Starting Device Security…
ro: Se pornește securitatea dispozitivului…

en: Device Security Unavailable
ro: Securitatea dispozitivului nedisponibilă

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
ro: Securitatea dispozitivului este disponibilă doar pe hardware fizic. Nu a fost detectat niciun hardware fizic.

en: Security Events
ro: Evenimente de securitate

en: No Events
ro: Nu sunt evenimente

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
ro: Nu este valid

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
ro: Nu este activat

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
ro: Blocat

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
ro: Nu este blocat

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
ro: Criptat

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
ro: Nu este criptat

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
ro: Alterat

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
ro: Nu este alterat

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
ro: Găsit

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
ro: Nu s-a găsit

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
ro: Suportată

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
ro: Nu este suportată

en: Location services use GPS, Wi-Fi and cellular connections to determine the approximate location of this device. <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Learn about what data is collected, and how it is used.</a>
ro: Serviciile de locație utilizează conexiunile GPS, Wi-Fi și celulare pentru a determina locația aproximativă a acestui dispozitiv. <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Aflați despre ce date sunt colectate și cum sunt utilizate.</a>

en: _Location Services
ro: Servicii de _locație

en: Allow permitted apps to access location data
ro: Permite aplicațiilor permise să acceseze datele de locație

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
ro: Următoarele aplicații în sandbox au primit acces la datele de locație. Aplicațiile care nu sunt în sandbox pot accesa datele de locație fără a cere permisiunea.

en: No sandboxed apps have asked for location access
ro: Nu sunt aplicații sandbox care au cerut acces la locație

en: Microphones
ro: Microfoane

en: _Microphone Access
ro: Acces _microfon

en: Allow permitted apps to use microphones
ro: Permite aplicațiilor permise să utilizeze microfonul

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
ro: Următoarele aplicații în sandbox au primit permisiunea de a utiliza microfoane. Aplicațiile care nu sunt în sandbox pot utiliza microfoane fără a cere permisiunea.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
ro: Nu sunt aplicații sandbox care au cerut acces la microfon

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: _Screen Lock
ro: Blocare e_cran

en: Automatic screen lock
ro: Blocare ecran automată

en: Control access to your location
ro: Controlează accesul la locație

en: _File History &amp; Trash
ro: Istoric _fișiere &amp; gunoi

en: Remove saved data and files
ro: Elimină datele și fișierele salvate

en: _Diagnostics
ro: Diagnosticare

en: Automatic problem reporting
ro: Raportare de probleme automată

en: _Cameras
ro: _Camere

en: Control camera access
ro: Controlează accesul la cameră

en: _Microphones
ro: _Microfoane

en: Control microphone access
ro: Controlează accesul la microfon

en: Manage device access
ro: Gestionează accesul la dispozitiv

en: Device _Security
ro: _Securitate dispozitiv

en: Hardware security status and information
ro: Starea și informațiile de securitate hardware

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
ro: Ecranul se închide

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
ro: 30 de secunde

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
ro: un minut

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
ro: două minute

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
ro: 3 minute

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
ro: 5 minute

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
ro: 30 de minute

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
ro: o oră

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
ro: un minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
ro: două minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
ro: 3 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
ro: 4 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
ro: 5 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
ro: 8 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
ro: 10 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
ro: 12 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
ro: 15 minute

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
ro: Niciodată

en: Screen Lock
ro: Blocare ecran

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away.
ro: Blocarea automată a ecranului previne ca alții să acceseze calculatorul în timp ce sunteți plecat.

en: Blank Screen Delay
ro: Întârziere ecran întunecat

en: Period of inactivity until screen blanks
ro: Perioada de inactivitate până când ecranul devine liber

en: Automatic Screen _Lock
ro: B_locare automată ecran

en: Locks the screen after it blanks
ro: Blochează ecranul după ce se eliberează

en: Automatic _Screen Lock Delay
ro: Întârziere automată a blocării _ecranului

en: Time from screen blank to screen lock
ro: Timpul de la ecranul eliberat la ecranul blocat

en: Forbid new _USB devices
ro: Interzice dispozitive _USB noi

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
ro: Previne dispozitivele USB noi să interacționeze cu sistemul când ecranul este blocat.

en: Screen Privacy
ro: Confidențialitate ecran

en: Restrict Viewing Angle
ro: Restricționează unghiul de vizualizare

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
ro: o oră

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
ro: o zi

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
ro: două zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
ro: 3 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
ro: 4 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
ro: 5 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
ro: 6 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
ro: 7 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
ro: 14 zile

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
ro: 30 de zile

en: Empty all items from Trash?
ro: Golește coșul de gunoi?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ro: Toate elementele din coșul de gunoi vor fi șterse permanent.

en: _Empty Trash
ro: Gol_ește gunoiul

en: Delete all the temporary files?
ro: Șterge toate fișierele temporare?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ro: Toate fișierele temporare vor fi șterse permanent.

en: _Purge Temporary Files
ro: Șterge fișierele tem_porare

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
ro: o zi

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
ro: 7 zile

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
ro: 30 de zile

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
ro: Pentru totdeauna

en: Clear File History?
ro: Se curăță istoricul fișierelor?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
ro: După curățare, listele de fișiere utilizate recent vor apărea libere.

en: _Clear History
ro: Curăță istoricul

en: File History & Trash
ro: Gunoi și istoricul fișierelor

en: File History
ro: Istoric fișiere

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
ro: Istoricul fișierelor păstrează o evidență a fișierelor pe care le-ați utilizat. Aceste informații sunt partajate între aplicații și facilitează găsirea fișierelor pe care ați putea dori să le utilizați.

en: File H_istory
ro: Istoric f_ișiere

en: File _History Duration
ro: Durata _istoricului fișierelor

en: _Clear History…
ro: _Curăță istoricul…

en: Trash &amp; Temporary Files
ro: Gunoi &amp; fișiere temporare

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ro: Gunoiul și fișierele temporare pot câteodată conține informații personale sau senzitive. Ștergerea lor automată poate ajuta să vă protejați confidențialitatea.

en: Automatically Delete _Trash Content
ro: Șterge automat conținutul _gunoiului

en: Automatically Delete Temporary _Files
ro: Șterge automat _fișierele temporare

en: Automatically Delete _Period
ro: _Perioadă pentru ștergerea automată

en: _Empty Trash…
ro: Gol_ește gunoiul…

en: _Delete Temporary Files…
ro: Ș_terge fișierele temporare…

en: Control access to hardware, services, and data
ro: Controlați accesul la hardware, servicii și date

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Microphone;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
ro: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Microphone;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;Confidențialitate;Ecran;Blocare;Privat;Utilizare;Recente;Istoric;Fișiere;Temporare;Gunoi;Curățare;Reținere;Diagnosticare;Prăbușire;Locație;Fotografii;Cameră web;Microfon;Înregistrare;Securitate;

en: Formats
ro: Formate

en: Search locales
ro: Caută localizări

en: Common Formats
ro: Formate comune

en: All Formats
ro: Toate formatele

en: No Search Results
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Searches can be for countries or languages.
ro: Căutările pot fi pentru țări sau limbi străine.

en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ro: Anglo-saxon

en: Dates
ro: Date

en: Dates & Times
ro: Date și ore

en: Numbers
ro: Numere

en: Measurement
ro: Unități de măsură

en: Paper
ro: Hârtie

en: Language and format will be changed after next login
ro: Liimba și formatul vor fi modificate după următoarea autentificare

en: Log Out…
ro: Închide sesiunea…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
ro: Configurarea de limbă este utilizată pentru textul interfeței și paginile web. Formatele sunt utilizate pentru numere, date și monede.

en: Your Account
ro: Cont

en: _Language
ro: _Limbă

en: _Formats
ro: _Formate

en: Login Screen
ro: Ecran de autentificare

en: Region & Language
ro: Regiune și limbă

en: Select your display language and formats
ro: Selectați limba afișată și formatele

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ro: Language;Layout;Keyboard;Input;Limbă;Aranjament;Intrare;

en: Select Location
ro: Selectează locația

en: Search Locations
ro: Căutare locații

en: Folders which are searched by system apps, such as Files, Photos and Videos.
ro: Dosarele care sunt căutate de aplicațiile de sistem cum ar fi Fișiere, Fotografii și Video-uri.

en: Places
ro: Locuri

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Others
ro: Alții

en: Add Location…
ro: Adaugă locație…

en: No apps found
ro: Nu s-au găsit aplicații

en: More options…
ro: Mai multe opțiuni…

en: App Search
ro: Căutare aplicații

en: Include app-provided search results.
ro: Include rezultate de căutare furnizate de aplicații.

en: Folders which are searched by system apps.
ro: Dosarele care sunt căutate de aplicațiile sistemului.

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: Results are displayed according to the list order.
ro: Rezultatele sunt afișate în ordinea listei.

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
ro: Controlați ce aplicații arată rezultatele căutării în prezentarea generală a activităților

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
ro: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;Caută;Căutare;Găsire;Ascunde;Confidențialitate;Rezultate;

note: Label
en: No networks selected for sharing
ro: Nicio rețea selectată pentru partajare

en: Networks
ro: Rețele

[ctx: service is enabled]
en: On
ro: Pornit

[ctx: service is disabled]
en: Off
ro: Oprit

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ro: Activat

[ctx: service is active]
en: Active
ro: Activ

en: Choose a Folder
ro: Alegeți un director

en: Add
ro: Adaugă

en: Enable media sharing
ro: Activează partajarea media

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ro: Partajarea de fișiere vă permite să vă împărțiți dosarul Public cu alții pe rețeaua curentă utilizând: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ro: Când autentificarea la distanță este activată, utilizatorii de la distanță se pot conecta utilizând comanda Secure Shell:
    %s

en: Enable personal media sharing
ro: Activează partajarea de media personală

en: Device name copied
ro: Nume dispozitiv copiat

en: Device address copied
ro: Adresa dispozitivului copiată

en: Username copied
ro: Nume utilizator copiat

en: Password copied
ro: Parolă copiată

en: Share files with other devices on the current network
ro: Partajați fișiere cu alte dispozitive în rețeaua curentă

en: _File Sharing
ro: Partajare _fișiere

en: View and control the desktop from another device
ro: Vizualizează și controlează desktop-ul de pe un alt dispozitiv

en: Remote _Desktop
ro: _Desktop la distanță

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
ro: Transmiteți în flux muzică, fotografii și video-uri pe dispozitivele din rețeaua curentă

en: _Media Sharing
ro: Partajare _media

en: Enable SSH access for this device
ro: Activează accesul SSH pentru acest dispozitiv

en: _Remote Login
ro: Autentifica_re la distanță

en: File Sharing
ro: Partajare fișiere

en: _Require Password
ro: Necesită o _parolă

en: _Password
ro: _Parolă

en: Remote Login
ro: Autentificare la distanță

en: Remote Desktop
ro: Desktop la distanță

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
ro: Desktop-ul de la distanță permite vizualizarea și controlul desktop-ului de la un alt calculator.

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
ro: Activează sau dezactivează conexiunile desktop de la distanță pe acest calculator.

en: Remote Control
ro: Control de la distanță

en: Allows remote connections to control the screen.
ro: Permite conexiunilor la distanță să controleze ecranul.

en: How to Connect
ro: Cum să te conectezi

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
ro: Conectați-vă la acest calculator utilizând numele dispozitivului sau adresa desktop de la distanță.

en: Copy
ro: Copiere

en: Remote Desktop Address
ro: Acces desktop la distanță

en: Authentication
ro: Autentificare

en: The user name and password are required to connect to this computer.
ro: Numele de utilizator și parola sunt necesare pentru a vă conecta la acest calculator.

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Verify Encryption
ro: Verifică criptarea

en: Encryption Fingerprint
ro: Amprenta de criptare

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical.
ro: Amprenta de criptare poate fi văzută la conectarea clienților și ar trebui să fie identică.

en: Media Sharing
ro: Partajare fișiere

en: Share music, photos and videos over the network.
ro: Partajați muzică, fotografii și videouri prin rețea.

en: Folders
ro: Dosare

en: Sharing
ro: Partajare

en: Control what you want to share with others
ro: Controlați ce partajați cu alții

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ro: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;partajare;împărtășire;nume;poze;imagini;filme;

en: Enable or disable remote login
ro: Activare sau dezactivare autentificare la distanță

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ro: Este necesară autentificarea pentru a permite sau dezactiva autentificarea la distanță

en: Custom
ro: Personalizat

en: Click
ro: Clic

en: Hum
ro: Murmur

en: String
ro: Șir

en: Swing
ro: Oscilare

en: Alert Sound
ro: Sunet de alertă

en: Balance
ro: Balanță

en: Fade
ro: Estompare

en: Select a Speaker
ro: Selectați un difuzor

en: Test Speakers
ro: Testează boxele

en: Output
ro: Ieșire

en: Output Device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Master volume
ro: Volumul principal

en: Output Volume
ro: Volum ieșire

en: No Output Devices
ro: Nu sunt dispozitive de ieșire

en: Input
ro: Intrare

en: Input Device
ro: Dispozitiv de intrare

en: Input Volume
ro: Volum intrare

en: No Input Devices
ro: Nu sunt dispozitive de intrare

en: Volume Levels
ro: Nivele de volum

en: Mute
ro: Mut

en: Volume
ro: Volum

en: Sound
ro: Sunet

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ro: Schimbă nivelurile de sunet, intrările, ieșirile și sunetele de alertă

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ro: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Microfon;Căști;Volum;Balansat;

en: Cursor Size
ro: Dimensiunea cursorului

en: Hearing
ro: Auz

en: _Overamplification
ro: _Supraamplificare

en: Allow volume to exceed 100%. This will result in quality loss
ro: Permite volumului să depășească 100%. Acest lucru va rezulta în pierderea calității

en: Visual Alerts
ro: Alerte vizuale

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
ro: Utilizează o indicație vizuală când apare un sunet de alertă

en: _Visual Alerts
ro: Alerte _vizuale

en: _Flash Area
ro: _Flash zonă

en: Entire Screen
ro: Ecran întreg

en: Entire Window
ro: Fereastră întreagă

en: _Test Flash
ro: _Testează blițul

note: '#' is a dummy target to make 'Sound' clickable TRANSLATORS: Don't translate  <a href='#'> and </a>
en: System volume can be adjusted in <a href='#'>Sound</a> settings.
ro: Volumul sistemului poate fi ajustat în configurările <a href='#'>Sunet</a>.

en: Pointing & Clicking
ro: Cursor și maus

en: _Mouse Keys
ro: Taste _Maus

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
ro: Utilizează tastatura numerică pentru a muta indicatorul mausului

en: _Locate Pointer
ro: _Localizează indicatorul

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
ro: Afișează locația indicatorului apăsând Ctrl stânga

en: _Double-Click Delay
ro: Întârziere pentru clic-_dublu

en: Short
ro: Scurt

en: Long
ro: Lungă

en: Click Assist
ro: Asistență la clic

en: _Simulated Secondary Click
ro: Clic secundar _simulat

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
ro: Clic secundar prin menținerea apăsată a butonului de maus principal

en: Acceptance Delay
ro: Întârziere de acceptare

en: _Hover Click
ro: _Clic plutitor

en: Trigger a click when the pointer hovers
ro: Declanșează un clic când se oprește mișcarea cursorului

en: Motion Threshold
ro: Pragul de mișcare

en: Small
ro: Mică

en: Large
ro: Mare

en: _Accessibility Menu
ro: Meniu de _accesibilitate

en: Display menu for Accessibility settings in top bar
ro: Arată meniul pentru configurările de accesibilitate în bara de sus

en: _Seeing
ro: _Văz

en: _Hearing
ro: _Auz

en: _Typing
ro: _Tastare

en: _Pointing and Clicking
ro: _Arată și face clic

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ro: Implicită

[ctx: cursor size]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: cursor size]
en: Large
ro: Mare

[ctx: cursor size]
en: Larger
ro: Mai mare

[ctx: cursor size]
en: Largest
ro: Cel mai mare

en: %d pixel | %d pixels
ro[0]: %d pixel
ro[1]: %d pixeli
ro[2]: %d de pixeli

en: Seeing
ro: Văz

en: _High Contrast
ro: _Contrast ridicat

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
ro: Mărește contrastul culorii al elementelor de interfață din prim-plan și de fundal

en: _Reduce Animation
ro: _Reduce animația

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
ro: Reduce animațiile în interfața cu utilizatorul pentru a reduce mișcarea

en: _Large Text
ro: _Text mărit

en: Increase the size of all text in the user interface
ro: Mărește dimensiunea întregului text din interfața cu utilizatorul

en: _Cursor Size
ro: Dimensiunea _cursorului

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
ro: Dimensiunea cursorului poate fi mărită pentru a fi mai ușor de văzut

en: _Sound Keys
ro: Taste pentru control _sunet

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
ro: Bip când Num Lock sau Caps Lock sunt pornite sau oprite

en: _Overlay Scrollbars
ro: _Suprapune barele de derulare

en: Use scrollbars that overlay the content and automatically hide
ro: Utilizează bare de derulare care se suprapun peste conținut și se ascund automat

en: Screen _Reader
ro: Cititor de ec_ran

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
ro: Cititorul de ecran citește textul afișat pe măsură ce mutați focalizarea

en: _Screen Keyboard
ro: Tastatura pe _ecran

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
ro: Utilizați tastatura de pe ecran pentru a tasta în câmpurile de intrare

en: _Enable by Keyboard
ro: Activ_ează cu tastatura

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
ro: Porniți sau opriți funcționalitățile de accesibilitate utilizând tastatura

en: Text Cursor
ro: Cursor de text

en: _Cursor Blinking
ro: Clipire _cursor

en: Change if the cursor blinks in text fields
ro: Modificați dacă clipește cursorul în câmpurile de text

en: _Blink Speed
ro: Viteză de _clipire

en: Blink Speed
ro: Viteză de clipire

en: Test Entry
ro: Testați intrarea

en: Type to test
ro: Tastați pentru a testa

en: Typing Assist
ro: Asistență la tastare

en: _Repeat Keys
ro: _Repetă tastele

en: Key presses repeat when the key is held down
ro: Apăsările de taste se repetă când tasta este menținută apăsată

en: Speed
ro: Viteză

en: _Sticky Keys
ro: Taste lipicioa_se

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
ro: Secvențele de taste modificatoare se comportă ca o combinație de taste

en: Disable if two keys are pressed together
ro: Dezactivează dacă două taste sunt apăsate concomitent

en: Beep when modifier key is pressed
ro: Bip când tasta modificatoare este apăsată

en: S_low Keys
ro: Taste _lente

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
ro: Întârziere între momentul în care o tastă este apăsată și când este acceptată

en: Beep when a key is pressed
ro: Bip când o tastă este apăsată

en: Beep when a key is accepted
ro: Bip când o tastă este acceptată

en: Beep when a key is rejected
ro: Bip când o tastă este refuzată

en: _Bounce Keys
ro: Taste fără re_petiție

en: Ignore fast duplicate keypresses
ro: Ignoră apăsările de rapide de taste duplicate

en: _Desktop Zoom
ro: Focalizare _desktop

en: Magnify the entire screen
ro: Mărește întregul ecran

en: Magnifier
ro: Lupă

en: Magnification Factor
ro: Factor de mărire

en: _Magnifier View
ro: Vizualizare _lupă

en: Follow Mouse Cursor
ro: Urmărește cursorul mausului

en: Screen Area
ro: Zonă de ecran

en: _Extend Outside Screen Edges
ro: _Extinde în afara marginilor ecranului

en: Full Screen
ro: Ecran complet

en: Top Half
ro: Jumătatea superioară

en: Bottom Half
ro: Jumătatea inferioară

en: Left Half
ro: Jumătatea stângă

en: Right Half
ro: Jumătatea dreaptă

en: Follow Behavior
ro: Urmărește comportamentul

en: Moves with Contents
ro: Mută cu conținutul

en: Pushes Contents Around
ro: Împinge conținutul în jur

en: Remains Centered
ro: Rămâne centrat

en: Crosshairs
ro: Țintă

en: _Overlap Mouse Cursor
ro: Suprapun_e cursorul mausului

en: Thickness
ro: Grosime

en: Thin
ro: Subțire

en: Thick
ro: Gros

en: Length
ro: Lungime

en: 1/4 screen
ro: ecran 1/4

en: 1/2 Screen
ro: Ecran 1/2

en: 3/4 Screen
ro: Ecran 3/4

en: Color Filters
ro: Filtre de culoare

en: _Inverted
ro: _Inversat

en: Invert colors in the magnifier region
ro: Inversează culorile în regiunea lupă

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Low
ro: Scăzută

en: High
ro: Ridicată

en: Full
ro: Completă

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ro: Facilitează vederea, auzul, tastatul, mutatul mausului și apăsarea clicului

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
ro: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;Tastatură;Maus;Accesibilitate;Acces universal;Sunet;Focalizare;Ecran;Cititor;mare;ridicat;larg;dimensiune;Lipicioase;Taste;Încet;Salt;Maus;Dublu;clic;Întârziere;Viteză;Asistă;Repetă;Clipește;Indicator;caută;localizează;vizual;auz;tastare;animații;

en: Should match the web address of your login provider.
ro: Trebuie să potriviți adresele web a furnizorului de logare.

en: Failed to add account
ro: Eșec la adăugarea contului

en: The passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Failed to register account
ro: Eșec la înregistrarea contului

en: No supported way to authenticate with this domain
ro: Nici o metodă suportată pentru autentificarea cu acest domeniu

en: Failed to join domain
ro: Eșec la înregistrarea domeniului

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ro: Numele de autentificare nu a funcționat.
    Încercați din nou.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ro: Parola de autentificare nu a funcționat.
    Încercați din nou.

en: Failed to log into domain
ro: Eșec la conectarea în domeniu

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ro: Nu se poate găsi domeniul. Poate l-ați scris greșit?

en: Add User
ro: Adaugă utilizator

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
ro: Administratorii au abilități extra, inclusiv adăugarea și eliminarea utilizatorilor, modificarea configurărilor de autentificare și eliminarea de software. Controlul parental nu poate fi aplicat administratorilor.

en: User sets password on first login
ro: Utilizatorul stabilește parola la prima autentificare

en: Set password now
ro: Stabiliți parola acum

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Enterprise Login
ro: Conectare de afacere

en: User accounts which are managed by a company or organization.
ro: Conturi de utilizator care sunt gestionate de o companie sau organizație.

en: You are Offline
ro: Sunteți deconectat

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ro: Autentificarea pentru companii permite unui utilizator administrat central să fie folosit pe acest dispozitiv. Puteți folosi acest cont pentru a accesa resursele companiei de pe internet.

en: Browse for more pictures
ro: Răsfoiește pentru mai multe imagini

en: Select a File…
ro: Selectați un fișier…

en: Fingerprint Manager
ro: Administrator de amprente

en: Fingerprint
ro: Amprentă

en: _No
ro: _Nu

en: _Yes
ro: _Da

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ro: Doriți să ștergeți amprentele înregistrate astfel încât autentificarea pe bază de amprente să fie dezactivată?

en: No fingerprint device
ro: Niciun dispozitiv de amprente

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ro: Niciun dispozitiv de amprente

en: Ensure the device is properly connected.
ro: Asigurați-vă că dispozitivul este conectat corespunzător.

en: Fingerprint Device
ro: Dispozitiv de amprente

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ro: Alegeți un dispozitiv pentru amprente pentru configurare

en: Fingerprint Login
ro: Autentificare prin amprentă

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ro: Autentificarea cu amprentă vă permite să deblocați și să vă autentificați la calculator cu degetul

en: _Delete Fingerprints
ro: Ș_terge amprentele

en: Fingerprint Enroll
ro: Înregistrarea amprentei

en: the device needs to be claimed to perform this action
ro: dispozitivul trebuie să fie revendicat pentru a executa această acțiune

en: the device is already claimed by another process
ro: dispozitivul este revendicat deja de către alt proces

en: you do not have permission to perform the action
ro: nu aveți permisiune pentru a executa această acțiune

en: no prints have been enrolled
ro: nu a fost înscrisă nicio tipărire

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ro: Comunicarea nu a reușit cu dispozitivul în timpul înscrierii

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ro: Comunicarea nu a reușit cu cititorul de amprente

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ro: Comunicarea nu a reușit cu serviciul de amprente

en: Failed to list fingerprints: %s
ro: Eșec la listarea amprentelor: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ro: Eșec la ștergerea amprentelor salvate: %s

en: Left thumb
ro: Degetul mare stâng

en: Left middle finger
ro: Degetul mijlociu stâng

en: _Left index finger
ro: Arătătoru_l mâinii stângi

en: Left ring finger
ro: Degetul inelar stâng

en: Left little finger
ro: Degetul mic stâng

en: Right thumb
ro: Degetul mare drept

en: Right middle finger
ro: Degetul mijlociu drept

en: _Right index finger
ro: Arătătorul mâinii d_repte

en: Right ring finger
ro: Degetul inelar drept

en: Right little finger
ro: Degetul mic drept

en: Unknown Finger
ro: Deget necunoscut

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ro: Complet

en: Fingerprint device disconnected
ro: Dispozitivul de amprente este deconectat

en: Fingerprint device storage is full
ro: Dispozitivul de stocare amprente este plin

en: Fingerprint is duplicate
ro: Amprenta este duplicat

en: Failed to enroll new fingerprint
ro: Eșec la înregistrarea noii amprente

en: Failed to start enrollment: %s
ro: Eșec la pornirea înregistrării: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ro: Eșec la înregistrarea noii amprente

en: Failed to stop enrollment: %s
ro: Eșec la oprirea înregistrării: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ro: Ridicați și plasați degetul pe cititor în mod repetat pentru a vă înregistra amprenta

en: _Re-enroll this finger…
ro: _Re-înregistrați acest deget…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ro: Scanați amprentă nouă

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ro: Eșec la detașarea dispozitivului de amprente %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ro: Problemă la citirea dispozitiivului

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ro: Eșec la asumarea dispozitivului de amprente %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ro: Eșec la obținerea dispozitivelor de amprente: %s

en: Please choose another password.
ro: Alegeți altă parolă.

en: Please type your current password again.
ro: Tastează parola curentă încă o dată.

en: Password could not be changed
ro: Parola nu a putut fi schimbată

en: Change Password
ro: Schimbă parola

en: Ch_ange
ro: _Schimbă

en: Current Password
ro: Parola curentă

en: New Password
ro: Parolă nouă

en: Confirm Password
ro: Confirmă parola

en: Allow user to change their password on next login
ro: Permite utilizatorului să-și schimbe parola la următoarea logare

en: Set a password now
ro: Definește o parolă nouă

en: Cannot automatically join this type of domain
ro: Nu se poate conecta automat la acest tip de domeniu

en: No such domain or realm found
ro: Nu este găsit niciun domeniu și nicio valoare reală

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ro: Nu se poate realiza conectarea ca %s în domeniul %s

en: Invalid password, please try again
ro: Parola nu este validă, încercați din nou

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ro: Nu se poate realiza conectarea la domeniul %s: %s

en: Failed to delete user: %s
ro: Nu s-a putut șterge utilizatorul: %s

en: Failed to revoke remotely managed user: %s
ro: Nu s-a putut revoca utilizatorul gestionat de la distanță: %s

en: Remove %s?
ro: Se elimină %s?

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ro: Sigur doriți să eliminați contul %s gestionat de la distanță?

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ro: Cont dezactivat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ro: Va fi definită la următoarea autentificare

[ctx: Password mode]
en: None
ro: Niciuna

en: This panel must be unlocked to change this setting
ro: Acest panou trebuie deblocat pentru a modifica această configurare

en: Delete the selected user account
ro: Șterge contul de utilizator selectat

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ro: Pentru a șterge un cont de utilizator,
    efectuați clic pe iconița *

en: Unlock to add users and change settings
ro: Deblocați pentru a adăuga utilizatori și schimba configurări

en: Edit avatar
ro: Editează avatarul

note: FIXME
en: _Fingerprint Login
ro: Autenti_ficare cu amprentă digitală

en: A_utomatic Login
ro: Autentificare a_utomată

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
ro: Autentificarea automată deschide contul de utilizator atunci când dispozitivul pornește, fără a necesita autentificare. Autentificarea este încă necesară în alte momente, cum ar fi la deblocarea ecranului.

en: _Parental Controls
ro: Control _parental

en: Open the Parental Controls app.
ro: Deschideți aplicația Control parental.

en: Other Users
ro: Alți utilizatori

en: _Remove User…
ro: _Elimină utilizatorul…

en: Users cannot be removed while logged in
ro: Utilizatorii nu pot fi eliminați în timp ce sunt autentificați

en: _Add User…
ro: _Adaugă utilizator…

en: Error: Unable to Show User Settings
ro: Eroare: nu se pot arăta configurările utilizatorului

en: The system component `AccountsService` cannot be found
ro: Componenta de sistem „AccountsService” nu poate fi găsită

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed.
ro: Utilizatorul nu va putea utiliza acest dispozitiv odată ce contul său a fost eliminat.

en: Delete Files and Settings
ro: Șterge fișierele și configurările

en: _Delete
ro: Ș_terge fișierele

en: Users
ro: Utilizatori

en: Add or remove users and change your password
ro: Adăugați și ștergeți utilizatori și schimbați parola

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
ro: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;Autentificare;Nume;Amprentă;Față;Parolă;Control parental;Restricții aplicații;Restricții web;Utilizare;Limita de utilizare;Limită de utilizare;Copil;Copii;

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ro: Înscr_ie

en: Domain Administrator Login
ro: Conectare administrator domeniu

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ro: Pentru a folosi autentificarea enterprise, 
    acest calculator trebuie să fie înregistrat în domeniu. Cereți 
     administratorului de rețea să scrie aici parola pentru domeniu.

en: _Domain
ro: _Domeniu

en: Administrator _Name
ro: _Nume administrator

en: Administrator Password
ro: Parolă administrator

en: Manage user accounts
ro: Administrare conturi de utilizator

en: Authentication is required to change user data
ro: Pentru modificarea datelor utilizatorilor trebuie să vă autentificați

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ro: Noua parolă trebuie să fie diferită de parola veche.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ro: Încercați să șchimbați unele litere sau numere.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ro: Încercați să mai schimbați puțin parola.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ro: O parolă fără nume utilizator trebuie să fie mai puternică.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ro: Încercați să evitați folosirea numelui în parolă.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ro: Încercați să evitați unele cuvinte incluse în parolă.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ro: Încercați să evitați cuvinte comune.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ro: Încercați să evitați rearanjarea cuvintelor existente.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ro: Încercați folosirea mai multor numere.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ro: Încercați mai multe litere mari.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ro: Încercați mai multe litere mici.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ro: Încercați mai multe caractere speciale, cum ar fi punctuația.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ro: Încercați o combinație de litere, numere și punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ro: Evitați repetarea aceluiași caracter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ro: Evitați repetarea aceluiași top de caracter: trebuie să amestecați litere, numere și punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ro: Evitați secvențele de top 1234 sau abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ro: Parola trebuie să fie mai lungă. Adăugați mai multe litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ro: Amestecați literele mari și mici și folosiți unul sau două numere.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ro: Adăugând mai multe litere, numere și semne de punctuație va face parola mai puternică.

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: The new password is too short
ro: Parola nouă este prea scurtă

en: The new password is too simple
ro: Parola nouă este prea simplă

en: The old and new passwords are too similar
ro: Vechea și noua parolă sunt foarte asemănătoare

en: The new password has already been used recently.
ro: Noua parolă a mai fost utilizată recent.

en: The new password must contain numeric or special characters
ro: Noua parolă trebuie să conțină caractere numerice sau speciale

en: The old and new passwords are the same
ro: Noua și vechea parolă sunt identice

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ro: Vi s-a modificat parola de când v-ați autentificat!

en: The new password does not contain enough different characters
ro: Noua parolă nu conține suficiente caractere diferite

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ro: Numele de utilizator poate conține numai litere mari și mici de la a la z, cifre și următoarele caractere: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ro: Ne pare rău dar numele de utilizator nu este disponibil. Încercați altul.

en: The username is too long.
ro: Numele utilizatorului este prea lung.

en: Map Buttons
ro: Alocare butoane

en: Map buttons to functions
ro: Alocare butoane pentru funcții

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ro: Pentru a edita o scurtătură, clic pe rândul corespunzător și tastați o nouă scurtătură, sau apăsați „Backspace” pentru a o șterge.

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ro: Apăsați pe zonele marcate în ordinea apariției pe ecran pentru a calibra tableta.

en: Mis-click detected, restarting…
ro: S-a detectat un clic pierdut, se repornește…

en: Button %d
ro: Buton %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ro: Definit de aplicație

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ro: Trimitere apăsare de tastă

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ro: Comută monitorul

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ro: Arată ajutorul pe ecran

en: Tablet mounted on laptop panel
ro: Tableta montată pe panoul laptop-ului

en: Tablet mounted on external display
ro: Tableta montată pe display-ul extern

en: External tablet device
ro: Dispozitiv tabletă extern

note: translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
ro: Dispozitiv pad extern

note: All displays item
en: All Displays
ro: Toate afișajele

en: Tablet Mode
ro: Mod tabletă

en: Use absolute positioning for the pen
ro: Utilizează poziționarea absolută pentru stilou

en: Left Hand Orientation
ro: Orientare mâna stângă

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
ro: Tableta și Tastele expres™ sunt rotite pentru utilizarea cu mâna stângă

[ctx: display setting]
en: Map to Monitor
ro: Mapează la monitor

en: Keep Aspect Ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
ro: Utilizează doar o porțiune a suprafeței tabletei pentru a păstra raportul de aspect al monitorului

en: Calibrate
ro: Calibrează

en: No tablet detected
ro: Nu a fost detectată nicio tabletă

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet.
ro: Conectați sau porniți tableta Wacom.

en: Tip Pressure Feel
ro: Presiune vârf

en: Soft
ro: Fină

en: Stylus tip pressure
ro: Presiunea vârfului stiloului

en: Firm
ro: Puternică

[ctx: display setting]
en: Button 1
ro: Buton 1

[ctx: display setting]
en: Button 2
ro: Buton 2

[ctx: display setting]
en: Button 3
ro: Buton 3

en: Eraser Pressure Feel
ro: Presiune radieră

en: Eraser pressure
ro: Presiunea radierei

en: Middle Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din mijloc al mausului

en: Right Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din dreapta al mausului

en: Forward
ro: Înainte

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
ro: Stylus aerograf cu presiune, înclinare și glisor integrat

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and rotation
ro: Stilou aerograf cu presiune, înclinare și rotație

en: Standard stylus with pressure and tilt
ro: Stilou standard cu presiune și înclinare

en: Standard stylus with pressure
ro: Stilou standard cu presiune

en: Wacom Tablet
ro: Tabletă Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ro: Configurează funcțiile butoanelor și ajustează sensibilitatea creionului pentru tablete grafice

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ro: Tabletă;Wacom;Stylus;Radieră;Mouse;Maus;Creion;Stilou;

en: New shortcut…
ro: Scurtătură nouă…

en: Edit
ro: Editează

en: Access Points
ro: Puncte de acces

en: _Save
ro: _Salvare

en: Operation Cancelled
ro: Operație anulată

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ro: <b>Eroare:</b> Accesul restricționat la modificarea configurărilor

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ro: <b>Eroare:</b> Eroare la echipamentul mobil

en: Not Registered
ro: Neînregistrat

en: Registered
ro: Înregistrat

en: Searching
ro: Căutare

en: Denied
ro: Refuzat

en: Modem Details
ro: Detalii modem

en: Modem Status
ro: Stare modem

en: Carrier
ro: Furnizor

en: Network Type
ro: Tip de rețea

en: Network Status
ro: Starea rețelei

en: Own Number
ro: Numărul propriu

en: Device Details
ro: Detaliile dispozitivului

en: 2G Only
ro: Numai 2G

en: 3G Only
ro: Numai 3G

en: 4G Only
ro: Numai 4G

en: 5G Only
ro: Doar 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ro: 2G, 3G, 4G, 5G (preferat)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ro: 2G, 3G, 4G (preferat), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ro: 2G, 3G (preferat), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ro: 2G (preferat), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ro: 2G, 3G, 4G (Preferat)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ro: 2G, 3G (Preferat), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ro: 2G (Preferat), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ro: 3G, 4G, 5G (preferat)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ro: 3G, 4G (preferat), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ro: 3G (preferat), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ro: 2G, 4G, 5G (preferat)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ro: 2G, 4G (preferat), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ro: 2G (preferat), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ro: 2G, 3G, 5G (preferat)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ro: 2G, 3G (preferat), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ro: 2G (preferat), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ro: 3G, 4G (Preferat)

en: 3G (Preferred), 4G
ro: 3G (Preferat), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ro: 2G, 4G (Preferat)

en: 2G (Preferred), 4G
ro: 2G (Preferat), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ro: 2G, 3G (Preferat)

en: 2G (Preferred), 3G
ro: 2G (Preferat), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ro: 2G, 5G (preferat)

en: 2G (Preferred), 5G
ro: 2G (preferat), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ro: 3G, 5G (preferat)

en: 3G (Preferred), 5G
ro: 3G (preferat), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ro: 4G, 5G (preferat)

en: 4G (Preferred), 5G
ro: 4G (preferat), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unlock SIM card
ro: Deblochează cardul SIM

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Please provide PIN code for SIM %d
ro: Oferiți codul PIN pentru SIM-ul %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ro: Introduceți PIN-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
ro: Oferiți codul PUK pentru SIM-ul %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ro: Introduceți PUK-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ro[0]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u încercare rămasă
ro[1]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u încercări rămase
ro[2]: Parola introdusă a fost greșită. Mai aveți %1$u de încercări rămase

en: You have %u try left | You have %u tries left
ro[0]: Mai aveți %u încercare rămasă
ro[1]: Mai aveți %u încercări rămase
ro[2]: Mai aveți %u de încercări rămase

en: Wrong password entered.
ro: Parola introdusă a fost greșită.

en: PUK code should be an 8 digit number
ro: Codul PUK ar trebui să fie un număr natural de 8 cifre

en: Enter New PIN
ro: Introduceți noul PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ro: Codul PIN ar trebui să fie un număr natural de 4-8 cifre

en: Unlocking…
ro: Se deblochează…

en: No SIM
ro: Niciun SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
ro: Introduceți un card SIM pentru a utiliza acest modem

en: SIM Locked
ro: SIM blocat

en: _Mobile Data
ro: Date _mobile

en: Access data using mobile network
ro: Accesați datele utilizând o rețea mobilă

en: _Data Roaming
ro: Roaming de _date

en: Use mobile data when roaming
ro: Utilizați datele mobile în roaming

en: _Network Mode
ro: _Mod de rețea

en: N_etwork
ro: R_ețea

en: Advanced
ro: Avansate

en: _Access Point Names
ro: Nume puncte de _acces

en: _SIM Lock
ro: Blocare _SIM

en: Lock SIM with PIN
ro: Blochează SIM-ul cu un PIN

en: M_odem Details
ro: Detalii m_odem

en: Phone failure
ro: Eșec telefon

en: No connection to phone
ro: Nicio conexiune la telefon

en: Operation not allowed
ro: Operația nu este permisă

en: Operation not supported
ro: Operația nu este suportată

en: SIM not inserted
ro: SIM-ul nu este inserat

en: SIM PIN required
ro: PIN-ul SIM necesar

en: SIM PUK required
ro: PUK-ul SIM necesar

en: SIM failure
ro: Eșec SIM

en: SIM busy
ro: SIM ocupat

en: Incorrect password
ro: Parolă incorectă

en: SIM PIN2 required
ro: PIN2 SIM necesar

en: SIM PUK2 required
ro: PUK2 SIM necesar

en: Not found
ro: Negăsit

en: No network service
ro: Nu este semnal de rețea

en: Network timeout
ro: Timp expirat

en: GPRS services not allowed
ro: Serviciile GPRS nu sunt permise

en: Roaming not allowed in this location area
ro: Roaming-ul nu este permis la această locație

en: Unspecified GPRS error
ro: Eroare GPRS nespecificată

en: No Error
ro: Nu sunt erori

en: Action Cancelled
ro: Acțiune anulată

en: Access denied
ro: Acces refuzat

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Network Mode
ro: Mod de rețea

en: _Automatic
ro: _Automată

en: Choose Network
ro: Alegeți rețeaua

en: Refresh Network Providers
ro: Reîmprospătează Furnizorii de rețea

en: Enable Mobile Network
ro: Activează rețeaua mobilă

en: No WWAN Adapter Found
ro: Nu au fost găsit niciun adaptor WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ro: Asigurați-vă că aveți un adaptor Wireless Wan/Dispozitiv celular

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ro: Wireless Wan este dezactivat când modul avion este pornit

en: _Turn off Airplane Mode
ro: Î_nchide modul Avion

en: Data Connection
ro: Conexiune de date

en: SIM card used for internet
ro: Cartela SIM folosită pentru internet

en: SIM Lock
ro: Blocare SIM

en: _Next
ro: _Următorul

en: _Lock SIM with PIN
ro: B_lochează SIM-ul cu un PIN

en: Change PIN
ro: Schimbați PIN-ul

en: New PIN
ro: PIN nou

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ro: Introduceți PIN-ul curent pentru a modifica configurările de blocare ale SIM-ului

en: Mobile Network
ro: Rețea mobilă

en: Configure Telephony and mobile data connections
ro: Configurează Telefonia și conexiunile de date mobile

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ro: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;celular;telefonie;mobilă;

en: Utility to configure the GNOME desktop
ro: Utilitate de configurare pentru desktopul GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
ro: Configurări este interfața primară pentru a vă configura sistemul.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul Gnome

en: Display version number
ro: Afișează număr versiune

en: Enable verbose mode
ro: Activează modul volubil

en: Search for the string
ro: Caută un șir

en: List possible panel names and exit
ro: Listează nume posibile pentru panouri și apoi închide fereastra

en: Panel to display
ro: Panou de afișat

en: Settings categories
ro: Categorii de configurări

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Try a different search
ro: Încercați o căutare diferită

en: Available panels:
ro: Panouri disponibile:

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Search settings
ro: Configurări căutare

en: Warning: Development Version
ro: Avertisment: versiune de dezvoltare

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ro: Această versiune a Configurări ar trebui să fie utilizată doar în scopuri de dezvoltare. Este posibil să experimentați un comportament incorect al sistemului, pierderi de date, și alte probleme neașteptate.

en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ro: Panouri

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
ro: Înapoi la panoul anterior

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ro: Anulează căutarea

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ro: Preferences;Settings;Preferințe;Configurări;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
ro: Identificatorul ultimului panou de configurări de deschis

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
ro: Identificatorul ultimului panou de configurări de deschis. Valorile nerecunoscute vor fi ignorate și primul panou din listă va fi selectat.

en: Show warning when running a development build of Settings
ro: Arată avertismentul când se rulează o versiune de dezvoltare a Configurări

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
ro: Dacă programul Configurări ar trebui să arate un avertisment când se rulează o versiune de dezvoltare.

en: Initial state of the window
ro: Starea inițială a ferestrei

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
ro: Un tuplu care conține inițial lățimea, înălțimea și starea maximizată a ferestrei aplicației.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ro[0]: o ieșire
ro[1]: %u ieșiri
ro[2]: %u de ieșiri

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ro[0]: o intrare
ro[1]: %u intrări
ro[2]: %u de intrări

en: System Sounds
ro: Sunete de sistem
