gnome-control-center master - en to tg translation catalogue (1049 entries)

en: Devices
tg: Дастгоҳҳо

en: Full access to /dev
tg: Дастрасии пурра ба /dev

en: Network
tg: Шабака

note: translators: "Home" is used in place of the Pictures * directory in the string below when XDG_PICTURES_DIR is * undefined
en: Home
tg: Асосӣ

en: Settings
tg: Танзимот

note: List of applications.
en: Applications
tg: Барномаҳо

en: Install some…
tg: Насб кардани баъзеи…

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tg: Ғайрифаъол

en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

en: Notifications
tg: Огоҳиҳо

en: Reset
tg: Бозсозӣ

note: This refers to a slideshow background
en: Changes throughout the day
tg: Тағйироти рӯз

[ctx: background, style]
en: Tile
tg: Сафолпӯш

[ctx: background, style]
en: Zoom
tg: Танзими андоза

[ctx: background, style]
en: Center
tg: Ба марказ кӯчонидан

[ctx: background, style]
en: Scale
tg: Миқиёсбандӣ

[ctx: background, style]
en: Fill
tg: Пуркунӣ

[ctx: background, style]
en: Span
tg: Ваҷаб

en: Wallpapers
tg: Тасвирҳои экран

en: Colors
tg: Рангҳо

note: translators: This is the title of the wallpaper chooser dialog.
en: Select Background
tg: Интихоби пасзамина

en: Pictures
tg: Тасвирҳо

note: translators: No pictures were found
en: No Pictures Found
tg: Ягон тасвир ёфт нашудааст

note: translators: %s here is the name of the Pictures directory, the string should be translated in * the context "You can add images to your Pictures folder and they will show up here"
en: You can add images to your %s folder and they will show up here
tg: Шумо метавонед тасвирҳоро ба ҷузвдони %s илова кунед ва онҳо дар ин ҷо намоиш дода мешаванд

en: _Cancel
tg: _Бекор кардан

en: multiple sizes
tg: якчанд андоза

en: No Desktop Background
tg: Бе пасзаминаи мизи корӣ

en: Current background
tg: Пасзаминаи ҷорӣ

en: Background
tg: Пасзамина

en: Change your background image to a wallpaper or photo
tg: Тағйир додани тасвири пасзамина ба тасвири экран ё сурат

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
tg: Тасвири экран;Экран;Мизи корӣ;

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
tg: Вақте ки ҳолати ҳавопаймо фаъол аст, Bluetooth дар ҳолати ғайрифаъол қарор мегирад.

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
tg: Фаъол ва хомӯш кардани Bluetooth ва пайваст кардани дастгоҳҳо

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
tg: Пӯшидани сарпӯши лэптоп

note: TRANSLATORS: We suck, the calibation failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
tg: Хатои дарунии ҳалнашаванда ба вуҷуд омад.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
tg: Абзорҳои лозимии санҷиши насб нашудаанд.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
tg: Профил эҷод карда нашуд.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
tg: Нуқтаи сафеди таъинотӣ ба даст оварда нашуд.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
tg: Ба анҷом расид!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
tg: Санҷиш қатъ шудааст!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
tg: Шумо метавонед дастгоҳи санҷиширо тоза кунед.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
tg: Дастгоҳи санҷиширо дар ҳолати иҷро қатъ накунед

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
tg: Экрани лэптоп

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
tg: Вебкамераи дарунсохт

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
tg: Монитори %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
tg: Сканери %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
tg: Камераи %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
tg: Принтери %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
tg: Веб-камераи %s

en: Enable color management for %s
tg: Фаъол кардани идоракунии рангҳо барои %s

en: Show color profiles for %s
tg: Намоиш додани профилҳои ранг барои %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
tg: Санҷиш нашудааст

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tg: Пешфарз:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tg: Фазои рангин:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tg: Санҷиши профил:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tg: Интихоби файли профили ICC

en: _Import
tg: _Ворид кардан

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tg: Профилҳои дастгиришудаи ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tg: Ҳамаи файлҳо

en: Screen
tg: Экран

note: TRANSLATORS: this is when the upload of the profile failed
en: Failed to upload file: %s
tg: Боркунии файл қатъ шуд: %s

note: TRANSLATORS: these are instructions on how to recover * the ICC profile on the native operating system and are * only shown when the user uses a LiveCD to calibrate
en: The profile has been uploaded to:
tg: Профил ба макони зерин бор шудааст:

en: Write down this URL.
tg: Ин суроғаи URL-ро нависед.

en: Restart this computer and boot your normal operating system.
tg: Бозоғозидани ин компютер ва роҳандозӣ кардани низоми амалиётии муқаррарии шумо

en: Type the URL into your browser to download and install the profile.
tg: Суроғаи URL-ро ба браузери худ ворид кунед, то ин ки профилро боргирӣ ва насб кунед.

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
tg: Захира кардани профил

en: _Save
tg: _Захира кардан

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
tg: Эҷод кардани профили рангин барои дастгоҳи интихобшуда

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
tg: Абзори ченкунӣ ёфт нашуд. Лутфан, санҷед, ки он фаъол мебошад, ва ба таври дуруст пайваст шудаанд.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
tg: Абзори ченкунӣ профилҳои принтерро дастгирӣ намекунад.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
tg: Намуди дастгоҳ дар айни ҳол дастгирӣ намешавад.

en: Screen Calibration
tg: Санҷиши экран

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
tg: Санҷиш профилеро эҷод мекунад, то ин ки шумо тавонед онро барои идоракунии рангҳои экран истифода баред. Чӣ қадар вақти санҷиширо сарф кунед, ҳамон қадар сифати профили ранг беҳтар мегардад.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
tg: Ҳангоми истифодаи ҳолати санҷиши шумо наметавонед компютери худро истифода баред.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
tg: Сифат

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
tg: Вақти тахминӣ

en: Calibration Quality
tg: Сифати санҷиш

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
tg: Интихоби дастгоҳи ламсӣ барои истифода дар санҷиш

en: Calibration Device
tg: Дастгоҳи санҷишӣ

en: Select the type of display that is connected.
tg: Интихоби намуди дисплейи пайвастшуда.

en: Display Type
tg: Намуди дисплей

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
tg: Нуқтаи ҳадафии сафеди дисплейро интихоб кунед. Қисми зиёди дисплейҳо бояд ба манбаи равшании D65 санҷида шаванд.

en: Profile Whitepoint
tg: Профили "Whitepoint"

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
tg: Лутфан, дисплейро ба равшание, ки ба шумо мувофиқ аст, таъин кунед. Идоракунии рангҳо дар ин сатҳи равшанӣ саҳеҳтарин мегардад.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
tg: Ба тарзи илова, шумо метавонед сатҳи дурахшониеро, ки бо яке аз профилҳои дигар барои ин дастгоҳ истифода мебаред, истифода баред.

en: Display Brightness
tg: Равшании дисплей

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
tg: Шумо метавонед профили рангро дар компютерҳои гуногун истифода баред, ё ки ҳатто профилҳоро барои шароитҳои гуногуни равшанӣ эҷод кунед.

en: Profile Name:
tg: Номи профил:

en: Profile Name
tg: Номи профил

en: Profile successfully created!
tg: Профил бо муваффақият эҷод шудааст!

en: Copy profile
tg: Нусха бардоштани профил

en: Requires writable media
tg: Медиаи сабтшаванда лозим аст

en: Upload profile
tg: Бор кардани профил

en: Requires Internet connection
tg: Пайвасти интернет лозим аст

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
tg: Ин дастурҳои оиди тарзи истифодабарии ин профил дар низомҳои <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ва <a href="windows">Microsoft Windows</a> метавонанд ба шумо кумак кунанд.

en: Summary
tg: Хулоса

en: _Add
tg: _Илова кардан

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
tg: Мушкилӣ ба вуҷуд омад. Эҳтимол аст, ки профил дуруст кор намекунад. <a href="">Намоиш додани тафсилот.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
tg: Ҳар як дастгоҳ барои идоракунии ранг бояд дорои профили ранги навшуда бошад.

en: Learn more
tg: Маълумоти муфассал

en: Learn more about color management
tg: Маълумоти бештар дар бораи идоракунии рангҳо

en: Set this profile for all users on this computer
tg: Таъин кардани ин профил ба ҳамаи корбарони ин компютер

en: _Calibrate…
tg: _Андозагароӣ…

en: Calibrate the device
tg: Санҷиши дастгоҳ

en: Unable to detect any devices that can be color managed
tg: Ягон дастгоҳи қобили идоракунии рангҳо ташхис нашуд

en: Projector
tg: Проектор

en: Plasma
tg: Плазма

en: LCD (CCFL backlight)
tg: LCD (равшансозии CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
tg: LCD (равшансозии RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
tg: LCD (равшансозии LED-и сафед)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
tg: Гаммаи васеъи LCD (равшансозии CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
tg: Гаммаи васеъи LCD (равшансозии RGB LED)

[ctx: Calibration quality]
en: High
tg: Баланд

en: 40 minutes
tg: 40 дақиқа

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
tg: Миёна

en: 30 minutes
tg: 30 дақиқа

[ctx: Calibration quality]
en: Low
tg: Паст

en: 15 minutes
tg: 15 дақиқа

en: Native to display
tg: Аслӣ барои дисплей

en: D50 (Printing and publishing)
tg: D50 (Чопкунӣ ва нашркунӣ)

en: D65 (Photography and graphics)
tg: D65 (Суратҳо ва графикаҳо)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
tg: Фазои стандартӣ

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
tg: Санҷиши профил

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
tg: Худкор

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
tg: Сифати паст

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
tg: Сифати миёна

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
tg: Сифати баланд

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
tg: RGB-и пешфарз

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
tg: CMYK-и пешфарз

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
tg: Хокистариранги пешфарз

en: Vendor supplied factory calibration data
tg: Иттилооти санҷиши заводии бо фурӯшанда таъминшуда

en: Full-screen display correction not possible with this profile
tg: Ислоҳкунии экрани пурраи дисплей бо ин профил имконнопазир аст

en: This profile may no longer be accurate
tg: Эҳтимол аст, ки ин профил дигар саҳеҳ намебошад

en: Display Calibration
tg: Санҷиши дисплей

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
tg: _Тайёр

en: Color
tg: Ранг

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
tg: Санҷиши ранги дастгоҳҳо, монанди дисплейҳо, камераҳо ё принтерҳо

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
tg: Ранг;ICC;Профил;Танзими андоза;Принтер;Дисплей;

en: Other…
tg: Дигар…

en: More…
tg: Бештар…

en: No languages found
tg: Ягон забон ёфт нашудааст

en: Today
tg: Имрӯз

en: Yesterday
tg: Дирӯз

en: Day
tg: Рӯз

en: Month
tg: Моҳ

en: Year
tg: Сол

en: January
tg: Январ

en: February
tg: Феврал

en: March
tg: Март

en: April
tg: Апрел

en: May
tg: Май

en: June
tg: Июн

en: July
tg: Июл

en: August
tg: Август

en: September
tg: Сентябр

en: October
tg: Октябр

en: November
tg: Ноябр

en: December
tg: Декабр

en: Date & Time
tg: Сана ва Вақт

en: Hour
tg: Соат

en: Minute
tg: Дақиқа

en: Time Zone
tg: Минтақаи вақт

en: Search for a city
tg: Ҷустуҷӯи шаҳр

en: Automatic _Date & Time
tg: _Сана ва вақти худкор

en: Requires internet access
tg: Дастрасии интернет лозим аст

en: Automatic Time _Zone
tg: _Минтақаи вақти худкор

en: Date & _Time
tg: Сана ва _вақт

en: Time _Format
tg: Формати _вақт

en: 24-hour
tg: 24-соат

en: Change the date and time, including time zone
tg: Тағйир додани вақт ва сана, аз ҷумла минтақаи вақт

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
tg: Соат;Минтақаи вақт;Ҷойгиршавӣ;

en: Change system time and date settings
tg: Тағйир додани танзимоти вақт ва санаи низом

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
tg: Барои тағйир додани танзимоти вақт ё сана, шумо бояд ворид шавед.

en: _Apply
tg: _Татбиқ кардан

note: TRANSLATORS: the state of the night light setting
en: On
tg: Фаъол

en: Off
tg: Хомӯш

en: Mirror
tg: Оина

en: Refresh Rate
tg: Суръати навсозӣ

en: Manual
tg: Дастӣ

en: Displays
tg: Дисплейҳо

en: Choose how to use connected monitors and projectors
tg: Интихоб кардани тарзи истифодаи мониторҳо ва проекторҳои пайвастшуда

en: _Web
tg: _Веб

en: _Mail
tg: _Почта

en: _Calendar
tg: _Тақвим

en: M_usic
tg: _Мусиқӣ

en: _Video
tg: _Видео

en: _Photos
tg: _Суратҳо

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
tg: Номаълум

en: Version %s
tg: Версияи %s

en: Device name
tg: Номи дастгоҳ

en: Memory
tg: Ҳофиза

en: Processor
tg: Просессор

en: Graphics
tg: Графика

en: Virtualization
tg: Виртуализатсия

en: Disk
tg: Диск

en: Calculating…
tg: Ҳисоб шуда истодааст…

en: Check for updates
tg: Санҷиши навсозиҳо

en: Ask what to do
tg: Чӣ бояд кард

en: Do nothing
tg: Амалиёт лозим нест

en: Open folder
tg: Кушодани ҷузвдон

en: Other Media
tg: Мултимедиаи дигар

en: Select an application for audio CDs
tg: Интихоби барнома барои аудио дар дискҳои CD

en: Select an application for video DVDs
tg: Интихоби барнома барои видео дар дискҳои DVD

en: Select an application to run when a music player is connected
tg: Барномаеро барои иҷро шудан ҳангоми пайваст шудани плеери мусиқӣ интихоб кунед

en: Select an application to run when a camera is connected
tg: Барномаеро барои иҷро шудан ҳангоми пайваст шудани камера интихоб кунед

en: Select an application for software CDs
tg: Интихоби барнома барои нармафзор дан дискҳои CD

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
tg: Диски аудиои DVD

en: blank Blu-ray disc
tg: диски холии Blu-ray

en: blank CD disc
tg: диски холии CD

en: blank DVD disc
tg: диски холии DVD

en: blank HD DVD disc
tg: диски холии HD DVD

en: Blu-ray video disc
tg: Диски видеои Blu-ray

en: e-book reader
tg: хонандаи китобхои электронӣ

en: HD DVD video disc
tg: Диски видеои HD DVD

en: Picture CD
tg: Суратҳо дар CD

en: Super Video CD
tg: Супервидеои CD

en: Video CD
tg: Видеои CD

en: Windows software
tg: Нармафзори Windows

en: Select how media should be handled
tg: Интихоби тарзи истифодаи медиа

en: CD _audio
tg: Аудиои _CD

en: _DVD video
tg: Видеои _DVD

en: _Music player
tg: _Плеери мусиқӣ

en: _Software
tg: _Нармафзор

en: _Other Media…
tg: _Мултимедиаи дигар…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
tg: _Ҳеҷ гоҳ огоҳ надодан ва оғоз накардани барномаҳо ҳангоми дарҷкунии медиа

en: Select how other media should be handled
tg: Интихоби тарзи истифодаи медиаи дигар

en: _Action:
tg: _Амал:

en: _Type:
tg: _Навъ:

en: Default Applications
tg: Барномаҳои пешфарз

en: View information about your system
tg: Намоиш додани иттилоот дар бораи низом

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
tg: дастгоҳ;низом;иттилоот;ҳофиза;просессор;версия;пешфарз;барнома;пазируфта;cd;dvd;usb;аудио;видео;диск;ҷқдошаванда;медиа;иҷрои худкор;

en: Removable Media
tg: Медиаи ҷудошаванда

en: Sound and Media
tg: Садо ва мултимедиа

en: Volume mute
tg: Бесадо кардан

en: Volume down
tg: Паст кардан

en: Volume up
tg: Баланд кардан

en: Launch media player
tg: Оғоз кардани плеери мултимедиа

en: Play (or play/pause)
tg: Пахш кардан (ё пахш/таваққуф)

en: Pause playback
tg: Таваққуф кардани иҷро

en: Stop playback
tg: Қатъ кардани иҷро

en: Previous track
tg: Пайгирии қаблӣ

en: Next track
tg: Пайгирии навбатӣ

en: Eject
tg: Баровардан

en: Typing
tg: Вуруд

en: Switch to next input source
tg: Гузариш ба манбаи вуруди навбатӣ

en: Switch to previous input source
tg: Гузариш ба манбаи вуруди қаблӣ

en: Launchers
tg: Оғозкунандагон

en: Launch help browser
tg: Оғоз кардани кумаки браузер

en: Launch calculator
tg: Оғоз кардани калкулятор

en: Launch email client
tg: Оғоз кардани барномаи почтаи электронӣ

en: Launch web browser
tg: Оғоз кардани браузери веб

en: Home folder
tg: Ҷузвдони асосӣ

en: Screenshots
tg: Суратҳои экран

en: Save a screenshot to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати экран ба $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати равзана ба $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
tg: Захира кардани сурати ноҳия ба $PICTURES

en: Copy a screenshot to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати экран ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати равзана ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
tg: Нусха бардоштани сурати ноҳия ба ҳофизаи муваққатӣ

en: Record a short screencast
tg: Сабт кардани видеои экрании кӯтоҳ

en: System
tg: Система

en: Log out
tg: Баромад

en: Lock screen
tg: Экрани қулф

en: Universal Access
tg: Дастрасии умумӣ

en: Turn zoom on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани танзими андоза

en: Zoom in
tg: Бузург кардани андоза

en: Zoom out
tg: Хурд кардани андоза

en: Turn screen reader on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани хонандаи экранӣ

en: Turn on-screen keyboard on or off
tg: Хомӯш ё фаъол кардани клавиатураи экранӣ

en: Increase text size
tg: Калон кардани андозаи матн

en: Decrease text size
tg: Хурд кардани андозаи матн

en: High contrast on or off
tg: Фаъол ё хомӯш кардани контрасти баланд

en: Custom Shortcuts
tg: Миёнбурҳои шахсӣ

note: Translators: This key is also known as 'third level * chooser'. AltGr is often used for this purpose. See * https://live.gnome.org/Design/SystemSettings/RegionAndLanguage
en: Alternative Characters Key
tg: Тугмаҳои аломатдори иловагӣ

note: Translators: The Compose key is used to initiate key * sequences that are combined to form a single character. * See http://en.wikipedia.org/wiki/Compose_key
en: Compose Key
tg: Тугмаи эҷодкунӣ

en: Modifiers-only switch to next source
tg: Табдилдиҳандагон-танҳо гузариш ба манбаи навбатӣ

en: Reset All Shortcuts?
tg: Ҳамаи миёнбурҳоро тоза мекунед?

en: Cancel
tg: Бекор кардан

en: Keyboard Shortcuts
tg: Миёнбурҳои клавиатура

en: Keyboard
tg: Клавиатура

en: View and change keyboard shortcuts and set your typing preferences
tg: Миёнбурҳои клавиатураро намоиш диҳед ва тағйир диҳед, ва бартариҳои чопкунии худро таъин кунед

en: Name
tg: Ном

en: Command
tg: Фармон

en: Set Shortcut…
tg: Танзими миёнбур…

en: None
tg: Ҳеҷ

en: Add
tg: Илова кардан

en: Test Your _Settings
tg: Санҷиши _танзимот

en: Mouse & Touchpad
tg: Муш ва панели ламсӣ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
tg: Тағйир додани ҳассосияти муш ё панели ламсӣ ва имконоти истифодаи дасти рост ё чап

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
tg: :Панели пайгирӣ;Нишондиҳанда;Зер кардан;Зарба задан;Дубора;Тугма;Трекбол;Ҳаракат;

en: General
tg: Умумӣ

en: Mouse
tg: Муш

en: Double-click timeout
tg: Анҷоми вақти зеркуни дубора

en: Touchpad
tg: Панели ламсӣ

en: Try clicking, double clicking, scrolling
tg: Зеркунӣ, зеркунии дубора, ҳаракатдиҳиро кӯшиш кунед

en: Five clicks, GEGL time!
tg: Панҷ зеркунӣ, вақти GEGL!

en: Double click, primary button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи асосӣ

en: Single click, primary button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи асосӣ

en: Double click, middle button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи миёна

en: Single click, middle button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи миёна

en: Double click, secondary button
tg: Зеркунии дубора, тугмаи иловагӣ

en: Single click, secondary button
tg: Зеркунии якбора, тугмаи иловагӣ

note: add proxy to device list
en: Network proxy
tg: Прокси шабака

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
tg: VPN-и %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
tg: Оҳ, чизе нодуруст ба амал омад. Лутфан, бо фурӯшандаи нармафзор дар тамос шавед.

en: NetworkManager needs to be running.
tg: Мудири шабака бояд иҷро карда шавад.

en: Options…
tg: Имконот…

en: 802.1x _Security
tg: _Амнияти 802.1x

en: page 1
tg: саҳифаи 1

en: Anony_mous identity
tg: Шахсияти _махфӣ

en: Inner _authentication
tg: Санҷиши _ҳаққонияти дохилӣ

en: page 2
tg: саҳифаи 2

en: Security
tg: Амният

en: automatic
tg: худкор

en: Profile %d
tg: Профили %d

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tg: Корхонавӣ

[ctx: Wifi security]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: Never
tg: Ҳеҷ гоҳ

en: %i day ago | %i days ago
tg[0]: %i day ago
tg[1]: %i рӯз пеш

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
tg: %d МБ/с

[ctx: Signal strength]
en: None
tg: Ҳеҷ

[ctx: Signal strength]
en: Weak
tg: Паст

[ctx: Signal strength]
en: Ok
tg: Хуб

[ctx: Signal strength]
en: Good
tg: Хуб

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
tg: Аъло

en: Details
tg: Тафсилот

en: Identity
tg: Шахсият

en: Delete Address
tg: Нест кардани суроға

en: Delete Route
tg: Нест кардани масир

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tg: Калиди 40/128-бити WEP (Hex ё ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
tg: Гузарвожаи WEP 128-бит

en: Dynamic WEP (802.1x)
tg: WEP-и динамикӣ (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
tg: WPA & WPA2 Шахсӣ

en: WPA & WPA2 Enterprise
tg: WPA & WPA2 Корхонавӣ

en: Signal Strength
tg: Тавоноии сигнал

en: Link speed
tg: Суръати пайванд

en: IPv4 Address
tg: Суроғаи IPv4

en: IPv6 Address
tg: Суроғаи IPv6

en: Hardware Address
tg: Суроғаи сахтафзор

en: Default Route
tg: Масири пешфарз

en: Last Used
tg: Истифодашудаи охирин

en: Connect _automatically
tg: _Пайваст шудан ба таври худкор

en: Make available to _other users
tg: Дастрас кардан ба _корбарони дигар

en: Automatic
tg: Худкор

en: Twisted Pair (TP)
tg: Ҷуфти тобдор (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
tg: Интерфейси воҳиди замима (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
tg: Интерфейси мустақили медиа (MII)

en: 10 Mb/s
tg: 10 МБ/с

en: 100 Mb/s
tg: 100 МБ/с

en: 1 Gb/s
tg: 1 ГБ/с

en: 10 Gb/s
tg: 10 ГБ/с

en: _Name
tg: _Ном

en: _MAC Address
tg: Суроғаи _MAC

en: _Cloned Address
tg: _Суроғаи нусхабардошта

en: bytes
tg: байт

en: Automatic (DHCP)
tg: Худкор (DHCP)

en: Link-Local Only
tg: Танҳо пайванди маҳаллӣ

en: Address
tg: Суроға

en: Netmask
tg: Маскаи шабака

en: Gateway
tg: Шлюз

en: Automatic DNS
tg: DNS-и худкор

en: Routes
tg: Масирҳо

en: Automatic Routes
tg: Масирҳои худкор

en: Use this connection _only for resources on its network
tg: Истифода бурдани ин пайваст _танҳо барои сарчашмаҳои ин шабака

en: Automatic, DHCP only
tg: Худкорона, танҳо DHCP

en: Prefix
tg: Пешванд

en: Unable to open connection editor
tg: Муҳаррири пайвастҳо кушода нашуд

en: New Profile
tg: Профили нав

en: Import from file…
tg: Ворид кардан аз файл…

en: S_ecurity
tg: _Амният

en: Cannot import VPN connection
tg: Пайвасти VPN ворид намешавад

en: Select file to import
tg: Интихоби файл барои воридот

en: _Open
tg: _Кушодан

en: _Replace
tg: Ҷойгузин _кардан

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
tg: Шумо мехоҳед, ки %s-ро бо пайвасти VPN-и захирашуда ҷойгузин кунед?

en: Cannot export VPN connection
tg: Пайвасти VPN содир намешавад

en: Export VPN connection
tg: Содир кардани пайвасти VPN

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
tg: (Хато: муҳаррири пайвасти VPN кушода нашуд)

en: Control how you connect to the Internet
tg: Идора кунед, ки шумо чӣ тавр ба Интернет пайваст мешавед

en: never
tg: ҳеҷ гоҳ

en: today
tg: имрӯз

en: yesterday
tg: дирӯз

en: IP Address
tg: Суроғаи IP

en: Last used
tg: Истифодашудаи охирин

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tg: Симӣ

en: Add new connection
tg: Илова кардани пайвасти нав

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
tg: Гузариш ба хот-споти бесим пайвасти шуморо аз <b>%s</b> қатъ мегардонад.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
tg: Ҳангоми фаъол будани хот-спот шумо наметавонед тавассути пайвасти бесими худ ба Интернет пайваст шавед.

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
tg: Нуқтаи дастрасии Wi-Fi-ро фаъол мекунед?

en: _Turn On
tg: _Хомӯш кардан

en: Stop hotspot and disconnect any users?
tg: Пайвасти "ХОТ-СПОТ" ва ҳамаи корбаронро қатъ мекунед?

en: _Stop Hotspot
tg: _Қатъ кардани "ХОТ-СПОТ"

en: System policy prohibits use as a Hotspot
tg: Сиёсати низом истифодаи минтақаи дастрасиро манъ мекунад

en: Wireless device does not support Hotspot mode
tg: Дастгоҳи бесим ҳолати "ХОТ-СПОТ"-ро дастгирӣ намекунад

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
tg: Тафсилоти шабака барои шабакаҳои интихобшуда, аз он ҷумла ниҳонвожаҳо ва ягон конфигуратсияи фармоишӣ, гум карда мешавад.

en: _Forget
tg: _Фаромӯш кардан

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
tg: __Фаромӯш кардан

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
tg: Ҳангоми пешҳниҳод нашудани суроғаи URL-и конфигуратсия ташхиси худкори проксии веб истифода мешавад.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
tg: Ин барои шабакаҳои беэътимоди оммавӣ тавсия намешавад.

en: Provider
tg: Провайдер

en: _HTTP Proxy
tg: Прокси _HTTP

en: H_TTPS Proxy
tg: Прокси H_TTPS

en: _FTP Proxy
tg: Прокси _FTP

en: _Socks Host
tg: _Мизбони socks

en: _Ignore Hosts
tg: _Нодида гирифтани мизбонҳо

en: HTTP proxy port
tg: Порти прокси HTTP

en: HTTPS proxy port
tg: Порти прокси HTTPS

en: FTP proxy port
tg: Порти прокси FTP

en: Socks proxy port
tg: Порти проксии socks

en: _Configuration URL
tg: _Танзимоти суроғаи URL

en: Turn device off
tg: Хомӯш кардани дастгоҳ

en: Turn VPN connection off
tg: Хомӯш кардани пайвасти VPN

en: Automatic _Connect
tg: Паёвасти _худкор

en: details
tg: тафсилот

en: _Password
tg: _Ниҳонвожа

en: Show P_assword
tg: Намоиш додани п_арол

en: Make available to other users
tg: Дастрас кардан ба корбарони дигар

en: identity
tg: шахсият

en: _Addresses
tg: _Суроғаҳо

en: Automatic (DHCP) addresses only
tg: Танҳо суроғаҳои худкор (DHCP)

en: Link-local only
tg: Танҳо пайванди маҳаллӣ

en: Shared with other computers
tg: Бо компютери дигар мубодилашуда

en: _Ignore automatically obtained routes
tg: _Нодида гирифтани масирҳои ба таври худкор бадастовардашуда

en: _Cloned MAC Address
tg: С_уроғаи MAC-и нусхабардошта

en: _Reset
tg: _Бозсозӣ

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
tg: Танзими дубораи танзимоти ин пайваст ба пешфарзҳои онҳо, аммо дар ёд доштан ҳамчун пайвасти пазируфта.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
tg: Тоза кардани ҳамаи тафсилоти ин шабака ва пайваст нашудани худкор ба он.

en: Hardware
tg: Сахтафзор

en: Wi-Fi Hotspot
tg: Нуқтаи дастрасии Wi-Fi

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
tg: Барои пайваст шудан ба шабакаи Wi-Fi, ҷодо сзед

en: Network Name
tg: Номи шабака

en: Connected Devices
tg: Дастгоҳҳои пайвастшуда

en: Security type
tg: Навъи амният

en: Turn Wi-Fi off
tg: Хомӯш кардани пайвасти Wi-Fi

en: _Connect to Hidden Network…
tg: _Пайваст шудан ба шабакаи пинҳоншуда…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
tg: _Фаъол кардани нуқтаи дастрасии Wi-Fi…

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
tg: Махсус

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
tg: Инфрасохтор

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
tg: Вазъияти номаълум

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tg: Идоранушуда

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tg: Дастнорас

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
tg: Пайваст шуда истодааст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
tg: Санҷиши ҳаққоният лозим аст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
tg: Пайвастшуда

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tg: Пайваст қатъ шуда истодааст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
tg: Пайваст қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
tg: Вазъияти номаълум (намерасидагӣ)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
tg: Пайваст нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
tg: Танзимот қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
tg: Танзимоти IP қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
tg: Танзимоти IP аз мӯҳлаташ гузашт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
tg: Сирҳо лозим мебошанд, аммо пешниҳод нашуданд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
tg: Пайвасти дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
tg: Конфигуратсияи дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
tg: Дархосткунандаи 802.1x қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
tg: Дархосткунандаи 802.1x барои санҷиши ҳаққоният вақти зиёдро гирифт

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
tg: Оғози хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
tg: Пайвасти хидмати PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
tg: PPP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
tg: Оғози муштарии DHCP бо нокомӣ дучор шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
tg: Хатогии муштарии DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
tg: Муштарии DHCP бо нокомӣ дучор шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
tg: Оғози хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
tg: Хидмати пайвасти мубодилашуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
tg: Оғози хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
tg: Хатои хидмати AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
tg: Хидмати AutoIP қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
tg: Хат машғул аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
tg: Бе оҳанги занг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
tg: Ягон ҳомил пайваст нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
tg: Вақти шуморагирӣ ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
tg: Шуморагирӣ қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
tg: Оғоздиҳии модем ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
tg: Интихоби APN-и муайяншуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
tg: Шабакаҳоро ҷустуҷӯ намекунад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
tg: Қайдкунии шабака қатъ шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
tg: Вақти қайдкунии шабака ба анҷом расид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
tg: Қайдкунӣ бо шабакаи дархостшуда қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
tg: Санҷиши PIN қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
tg: Эҳтимол аст, ки дастгоҳ нармафзори дарунсохт надорад

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
tg: Пайваст гум шудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
tg: Пайвасти мавҷудбуда мунтазир буд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
tg: Модем ёфт нашуд

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
tg: Пайвастшавии Bluetooth ба анҷом нарасид

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
tg: Корти SIM ворид нашудааст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
tg: SIM Pin лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
tg: SIM Puk лозим аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
tg: SIM нодуруст аст

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
tg: Вобастагии пайваст қатъ шуд

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tg: Нармафзори дарунсохт вуҷуд надорад

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tg: Сим ҷудо шудааст

en: no file selected
tg: ягон файл интихоб нашуд

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
tg: Гувоҳиномаҳои DER ё PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: Choose a PAC file
tg: Интихоб кардани файли PAC

en: PAC files (*.pac)
tg: Файли PAC (*.pac)

en: Anonymous
tg: Ношинос

en: Authenticated
tg: Ҳаққоният санҷида шуд

en: Both
tg: Ҳар ду

en: PAC _file
tg: Файли _PAC

en: _Inner authentication
tg: _Санҷиши ҳаққонияти дохилӣ

en: _Username
tg: _Номи корбар

en: Sho_w password
tg: _Намоиш додани ниҳонвожа

en: Choose a Certificate Authority certificate
tg: Интихоб кардани гувоҳиномаи мақомоти гувоҳиномаҳо

en: Version 0
tg: Версияи 0

en: Version 1
tg: Версияи 1

en: C_A certificate
tg: Гувоҳиномаи C_A

en: PEAP _version
tg: _Версияи PEAP

en: missing EAP password
tg: ниҳонвожаи EAP ворид нашуд

en: Unencrypted private keys are insecure
tg: Калидҳои махфии берамз хатарнок мебошанд

en: Choose your personal certificate
tg: Интихоб кардани гувоҳиномаи шахсӣ

en: Choose your private key
tg: Интихоб кардани калиди шахсӣ

en: I_dentity
tg: Ш_ахсият

en: _User certificate
tg: _Гувоҳиномаи корбар

en: Private _key
tg: _Калиди шахсӣ

en: _Private key password
tg: _Ниҳонвожаи калиди шахсӣ

en: FAST
tg: ТЕЗ

en: Tunneled TLS
tg: TLS-и нақбӣ

en: Protected EAP (PEAP)
tg: EAP-и муҳофизатшуда (PEAP)

en: Au_thentication
tg: _Санҷиши ҳаққоният

en: missing leap-password
tg: ниҳонвожаи мамониат ворид нашуд

en: 1 (Default)
tg: 1 (Пешфарз)

en: Open System
tg: Системаи кушода

en: Shared Key
tg: Калиди мубодилашуда

en: _Key
tg: _Тугма

en: Sho_w key
tg: Намоиш додани _калид

en: WEP inde_x
tg: _Индекси WEP

en: _Type
tg: _Навъ

en: Control which notifications are displayed and what they show
tg: Идора кунед, ки кадом огоҳиҳо намоиш дода мешаванд ва чиро намоиш медиҳанд

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
tg: Огоҳиҳо;Баннер;Паём;Қуттӣ;Зоҳиршаванда;

[ctx: Online Account]
en: Other
tg: Дигар

en: Error removing account
tg: Ҳангоми тозакунии ҳисоб хатогӣ ба вуҷуд омад

en: Online Accounts
tg: Ҳисобҳои онлайн

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
tg: Ба ҳисобҳои онлайни худ пайваст шавед ва интихоб кунед, ки онҳоро барои чӣ истифода мебаред

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
tg: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Онлайн;Чат;Тақвим;Почта;Тамос;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Баста;Баъдтар;

en: Remove Account
tg: Тоза кардани ҳисоб

en: Unknown time
tg: Вақти номаълум

en: %i minute | %i minutes
tg[0]: %i дақиқа
tg[1]: %i дақиқа

en: %i hour | %i hours
tg[0]: %i соат
tg[1]: %i соат

en: hour | hours
tg[0]: соат
tg[1]: соат

en: minute | minutes
tg[0]: дақиқа
tg[1]: дақиқа

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
tg: %s то анҷоми пуркунии батарея

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
tg: Диққат: %s боқимонда

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
tg: %s боқимонда

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
tg: Комилан пур аст

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
tg: Холӣ кардан

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
tg: Пуркунии барқ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
tg: Тамомшавии барқ

[ctx: Battery name]
en: Main
tg: Асосӣ

[ctx: Battery name]
en: Extra
tg: Иловагӣ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
tg: Муши бесим

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
tg: Клавиатураи бесим

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
tg: Таъминоти қатънашавандаи барқ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
tg: Ёрдамчии рақамии шахсӣ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
tg: Телефони мобилӣ

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
tg: Плеери мултимедиа

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
tg: Планшет

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
tg: Компютер

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
tg: Батарея

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Charging
tg: Пуркунии барқ

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Caution
tg: Диққат

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Low
tg: Паст

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Good
tg: Хуб

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
tg: Комилан пур аст

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
tg: Холӣ

en: Batteries
tg: Батареяҳо

en: When _idle
tg: Вақте ки беҳаракат аст

en: Power Saving
tg: Захиракунии барқ

en: _Screen brightness
tg: _Равшании экран

en: Automatic brightness
tg: Дурахшонии худкор

en: _Keyboard brightness
tg: _Дурахшонии экран

en: _Dim screen when inactive
tg: _Камнур кардани экран дар ҳолати ғайрифаъол

en: _Blank screen
tg: _Экрани холӣ

en: _Mobile broadband
tg: _Паҳннавори мобилӣ

en: When on battery power
tg: Вақте ки аз батарея кор мекунад

en: When plugged in
tg: Вақте ки аз манбаъ барқ кор мекунад

en: Power Off
tg: Анҷоми кор

en: Hibernate
tg: Гибернатсия

en: _Automatic suspend
tg: _Таваққуфи худкор

en: Automatic Suspend
tg: Таваққуфи худкор

en: _Plugged In
tg: _Васлшуда

en: On _Battery Power
tg: Аз _батарея кор мекунад

en: Delay
tg: Таъхир

en: Power
tg: Барқ

en: View your battery status and change power saving settings
tg: Намоиш додани вазъияти батарея ва тағйир додани танзимоти захиракунии барқ

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;
tg: Барқ;Хоб;Таваққуф;Гибернатсия;Батарея;Дурахшонӣ;Камнур;Холӣ;Монитор;DPMS;Беҳаракат;

en: Authenticate
tg: Санҷиши ҳаққоният

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
tg: Номи корбар

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
tg: Ниҳонвожа

en: Authentication Required
tg: Санҷиши ҳаққоният лозим аст

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
tg: Иловакунии принтери нав қатъ шуд.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
tg: Интерфейси корбар бор нашуд: %s

en: Location
tg: Ҷойгиршавӣ

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
tg: Драйвер

en: Searching for preferred drivers…
tg: Ҷустуҷӯи драйверҳои мувофиқ…

en: Printers
tg: Принтерҳо

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
tg: Илова кардани принтерҳо, намоиши вазифаҳои чоп ва тарзи чопкунӣ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
tg: Принтер;Навбат;Чоп кардан;Қоғаз;Ранг;Тюнер;

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
tg: _Санҷиши ҳаққоният

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
tg: Илова кардани принтер

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
tg: Суроғаи шабакавиро ворид кунед ё принтерро ҷустуҷӯ кунед

en: No suitable driver found
tg: Ягон драйвери мувофиқ ёфт нашудааст

en: Select PPD File
tg: Интихоби файли PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
tg: Файлҳои тавсифи принтери PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Select Printer Driver
tg: Интихоби драйвери принтер

en: Select
tg: Интихоб кардан

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
tg: Принтери JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
tg: Принтери LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
tg: Яктарафа

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
tg: Канори дароз (стандартӣ)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
tg: Канори кӯтоҳ (акскунӣ)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
tg: Амудӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
tg: Уфуқӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
tg: Баръакси уфуқӣ

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
tg: Баръакси амуди

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
tg: Мунтазир

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
tg: Коркард

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
tg: Манъ шуд

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
tg: Бекор карда шуд

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
tg: Қатъшуда

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
tg: Ба анҷом расид

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
tg: Порти силсилавӣ

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
tg: Порти мувозӣ

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
tg: Ҷойгиршавӣ: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
tg: Суроға: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
tg: _Сервер санҷиши ҳаққониятро талаб мекунад

en: Two Sided
tg: Дутарафа

en: Paper Type
tg: Навъи қоғаз

en: Paper Source
tg: Манбаи қоғаз

en: Output Tray
tg: Қуттии барориш

en: GhostScript pre-filtering
tg: Филтркунии пешакии GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
tg: Саҳифаҳо дар як тараф

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
tg: Дутарафа

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
tg: Самт

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
tg: Умумӣ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
tg: Танзими саҳифа

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
tg: Имконоти насбшаванда

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
tg: Вазифа

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
tg: Сифати тасвир

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
tg: Ранг

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
tg: Ба анҷом расида истоддаст

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
tg: Иловагӣ

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
tg: Саҳифаи санҷишӣ

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
tg: Интихоб ба таври худкор

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
tg: Принтери пешфарз

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
tg: Илова кардани танҳо шрифтҳои GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
tg: Табдил додан ба сатҳи 1 PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
tg: Табдил додан ба сатҳи 2 PS

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
tg: Ягон филтри пешакӣ нест

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
tg: Истеҳсолкунанда

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
tg: Миқдори тонер паст аст

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
tg: Тонер тамом шуд

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
tg: Таҳиягар паст аст

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
tg: Таҳиягар ба анҷом расид

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
tg: Миқдори таъминоти маркер паст аст

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
tg: Таъминоти маркер ба анҷом расид

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
tg: Кушодани сарпӯш

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
tg: Дари кушода

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
tg: Миқдори қоғаз паст аст

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
tg: Қоғаз тамом шуд

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
tg: Офлайн

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
tg: Манъ шуд

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
tg: Махзани партов тақрибан пур аст

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
tg: Махзани партов пур аст

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
tg: Ҳодии оптикии сурат дар вақти наздик аз кор мебарояд

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
tg: Ҳодии оптикии сурат дигар кор намекунад

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
tg: Тайёр

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
tg: Корҳоро қабул намекунад

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
tg: Коркард

en: Printing Options
tg: Имконоти чопкунӣ

en: Printer Details
tg: Тафсилоти принтер

en: Remove Printer
tg: Тоза кардани принтер

en: Model
tg: Намуна

en: Ink Level
tg: Сатҳи ранг

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
tg: Бозоғозӣ кардан

en: No printers
tg: Ягон принтер нест

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add a Printer…
tg: Илова кардани принтер…

en: Screen Lock
tg: Экрани қулф

en: Usage & History
tg: Истифодабарӣ ва таърих

en: Empty all items from Trash?
tg: Ҳамаи объектҳои сабадро бебозгашт нест мекунед?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
tg: Ҳамаи объектҳои сабад бебозгашт нест карда мешаванд.

en: _Empty Trash
tg: _Холӣ кардани сабад

en: Delete all the temporary files?
tg: Ҳамаи файлҳои муваққатиро нест мекунед?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
tg: Ҳамаи файлҳои муваққатӣ бебозгашт нест карда мешаванд.

en: _Purge Temporary Files
tg: _Пок кардани файлҳои муваққатӣ

en: Purge Trash & Temporary Files
tg: Пок кардани сабад ва файлҳои муваққатӣ

en: Software Usage
tg: Истифодаи нармафзор

en: Problem Reporting
tg: Гузориш дар бораи мушкилиҳо

note: translators: '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
tg: Фиристодани гузоришҳо дар бораи мушкилиҳои техникӣ барои кумаки такмилдиҳии %s. Гузоришҳо ба тавримахфӣ фиристода мешаванд ва маълумоти шахсиро дар бар намегиранд.

en: Privacy Policy
tg: Сиёсати махфият

en: Remembering your history makes things easier to find again. These items are never shared over the network.
tg: Дар ёд доштани таърихи шумо ёфтани дубораи чизҳоро осон мегардонад. Ин объектҳо ягон вақт дар шабака мубодила намешаванд.

en: _Recently Used
tg: _Истифодашудаи охирин

en: Retain _History
tg: Нигоҳ доштани _таърих

en: Cl_ear Recent History
tg: _Пок кардани таърихи қаблӣ

en: The Screen Lock protects your privacy when you are away.
tg: Қулфи экран ҳангоми мавҷуд набудани шумо махфияти шуморо муҳофизат мекунад.

en: Automatic Screen _Lock
tg: Қулфи экрани _худкор

en: Lock screen _after blank for
tg: Қулф кардани экран _баъд аз холӣ дар давоми

en: Automatically purge the Trash and temporary files to help keep your computer free of unnecessary sensitive information.
tg: Тоза кардани сабад ва файлҳои муваққатӣ ба таври худкор барои нигоҳ доштани компютер бе иттилооти нодаркор.

en: Automatically empty _Trash
tg: Холӣ кардани сабад _ба таври худкор

en: Automatically purge Temporary _Files
tg: Холӣ кардани файлҳои _муваққатӣ ба таври худкор

en: Purge _After
tg: Пок кардан _баъд аз

en: Sending us information about which software you use helps us provide you with more accurate recommendations. It also helps us to improve our software.
    
    All the information we collect is made anonymous, and we will never share your data with third parties.
tg: Бо ирсолкунии иттилоот дар бораи истифодаи нармафзор шумо ба мо кумак мерасонед, то ки мо тавонем ба шумо тавсияҳои дақиқро таъмин намоем. Иттилооти ирсолшуда инчунин барои беҳтаркунии нармафзори мо кумак мерасонад.
    
    Ҳамаи иттилооти ҷамъшуда маълумоти шахсии шуморо дар бар намегирад ва бо тарафҳои сеюм ҳеҷ гоҳ мубодила намешавад.

en: _Send software usage statistics
tg: _Фиристодани омори истифодаи нармафзор

en: _Location Services
tg: _Хидматҳои ҷойгиршавӣ

en: _Automatic Problem Reporting
tg: _Гузоришдиҳии худкор оид ба мушкилиҳо

en: Privacy
tg: Махфият

en: Protect your personal information and control what others might see
tg: Иттилооти шахсиро муҳофизат кунед ва идора кунед, ки дигарон чиро дида метавонанд

note: FIXME Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
tg: экран;қулф;ташхис;вайронӣ;махфӣ;қаблӣ;муваққатӣ;tmp;индекс;ном;шабака;шахсият;

[ctx: measurement format]
en: Imperial
tg: Империягӣ

[ctx: measurement format]
en: Metric
tg: Метрӣ

en: No regions found
tg: Ягон минтақа ёфт нашуд

en: Formats
tg: Форматҳо

en: Preview
tg: Пешнамоиш

en: Dates
tg: Санаҳо

en: Times
tg: Вақтҳо

en: Numbers
tg: Рақамҳо

en: Measurement
tg: Ченак

en: Paper
tg: Қоғаз

en: No input sources found
tg: Ягон манбаи вуруд ёфт нашудааст

[ctx: Input Source]
en: Other
tg: Дигар

en: Add an Input Source
tg: Илова кардани манбаи вуруд

en: _Language
tg: _Забон

en: Input Sources
tg: Манбаҳои вуруд

en: No input source selected
tg: Ягон манбаи вуруд интихоб нашудааст

en: Login settings are used by all users when logging into the system
tg: Танзимоти воридшавӣ бо ҳамаи корбарон ҳангоми воридшавӣ ба низом истифода мешаванд

en: Input Source Options
tg: Имконоти манбаи вуруд

en: Use the _same source for all windows
tg: Истифода бурдани манбаи _якхела барои ҳамаи равзанаҳо

en: Allow _different sources for each window
tg: Иҷозат додани _манбаҳои гуногун барои ҳар як равзана

en: Super+Shift+Space
tg: Super+Shift+Фосила

en: Super+Space
tg: Super+Фосила

en: Left+Right Alt
tg: Alt-и рост + чап

en: Region & Language
tg: Забон ва минтақа

en: Select your display language, formats, keyboard layouts and input sources
tg: Интихоби забони интерфейс, форматҳо, тарҳбандии клавиатураҳо ва манбаҳои вуруд

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
tg: Забон;Тарҳбандӣ;Клавиатура;Вуруд;

en: Select Location
tg: Интихоби ҷойгиршавӣ

en: No applications found
tg: Ягон барнома ёфт нашуд

en: Move Up
tg: Ба боло

en: Move Down
tg: Ба поён

en: Preferences
tg: Хусусиятҳо

en: Control which applications show search results in the Activities Overview
tg: Идора кунед, ки кадом барномаҳо натиҷаҳои ҷустуҷӯро дар хулосаи фаъолият намоиш медиҳанд

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
tg: Ҷустуҷӯ;Ёфтан;Индекс;Пинҳон кардан;Махфият;Натиҷаҳо;

en: Search Locations
tg: Ҷустуҷӯи ҷойгиршавӣ

note: Label
en: No networks selected for sharing
tg: Барои мубодила ягон шабака интихоб карда нашуд

[ctx: service is enabled]
en: On
tg: Фаъол

[ctx: service is disabled]
en: Off
tg: Хомӯш

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
tg: Фаъолшуда

[ctx: service is active]
en: Active
tg: Фаъол

en: Choose a Folder
tg: Интихоб кардани ҷузвдон

en: Copy
tg: Нусха бардоштан

en: Sharing
tg: Дастрасии муштарак

en: Some services are disabled because of no network access.
tg: Аз сабаби мавҷуд набудани дастрасии шабакавӣ, баъзе хидматҳо ғайрифаъол карда шудаанд.

en: Remote Login
tg: Воридшавии дурдаст

en: Screen Sharing
tg: Мубодилаи экран

en: Access Options
tg: Имконоти дастрсӣ

en: Media Sharing
tg: Мубодилакунии медиа

en: Folders
tg: Ҷузвдонҳо

en: Control what you want to share with others
tg: Идора кунед, ки шумо бо дигарон чиро мубодила мекунед

en: Networks
tg: Шабакаҳо

en: Enable or disable remote login
tg: Фаъол ё ғайрифаъол кардани воридшавии дурдаст

en: Authentication is required to enable or disable remote login
tg: Барои фаъол ё ғайрифаъол кардани вуруди дурдаст, санҷиши ҳаққоният лозим аст

en: Custom
tg: Иловагӣ

en: Bark
tg: Ав-ав

en: Drip
tg: Қатра

en: Glass
tg: Шиша

en: Sonar
tg: Садоӣ

en: Output
tg: Барориш

en: Test
tg: Санҷиш

en: Configuration
tg: Танзимот

en: Subwoofer
tg: Динамики паст-басомадӣ

en: Input
tg: Вуруд

en: Sound
tg: Садо

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
tg: Тағйир додани сатҳи садо, вурудҳо, бароришҳо ва садоҳои огоҳӣ

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;
tg: Корт;Микрофон;Ҳаҷм;Шаффофӣ;Баланс;Bluetooth;Гӯшмонак;Аудио;

en: Name:
tg: Ном:

en: Status:
tg: Вазъият:

en: Forget Device
tg: Дастгоҳро аз руйхат комилан тоза намоед

en: _Always Show Universal Access Menu
tg: _Ҳамеша намоиш додани менюи дастрасии умумӣ

en: Seeing
tg: Дидан

en: _High Contrast
tg: _Контрасти баланд

en: _Large Text
tg: _Матни бузург

en: C_ursor Size
tg: Андозаи курсор

en: _Zoom
tg: _Танзими андоза

en: Screen _Reader
tg: Хонандаи _экранӣ

en: _Sound Keys
tg: _Тугмаҳои садо

en: Hearing
tg: Шунавоӣ

en: _Visual Alerts
tg: _Огоҳиҳои намоён

en: Screen _Keyboard
tg: Клавиатураи _экранӣ

en: _Typing Assist (AccessX)
tg: _Ёвари вуруд (AccessX)

en: Pointing & Clicking
tg: Нишондиҳӣ ва зеркунӣ

en: _Mouse Keys
tg: _Тугмаҳои муш

en: _Click Assist
tg: _Ёвари зеркунӣ

en: Screen Reader
tg: Хонандаи экранӣ

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
tg: Хонандаи экранӣ матни нишоншударо аз рӯи фокус мехонад.

en: _Screen Reader
tg: Хонандаи _экранӣ

en: Sound Keys
tg: Тугмаҳои садо

en: Visual Alerts
tg: Огоҳиҳои намоён

en: _Test flash
tg: _Санҷидани мижазанӣ

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
tg: Истифода бурдани огоҳии визуалӣ ҳангоми пайдо шудани садои ҳушдор.

en: Flash the _window title
tg: Мижазании _сарлавҳаи равзана

en: Flash the entire _screen
tg: Мижазании _экран

en: Repeat Keys
tg: Тугмаҳои такрорӣ

en: Repeat keys speed
tg: Суръати тугмаҳои такрорӣ

en: Cursor Blinking
tg: Мижазании курсор

en: Typing Assist
tg: Ёвари вуруд

en: _Sticky Keys
tg: _Тугмаҳои часпак

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
tg: Пайдарпайии тугмаҳои табдилдиҳандаро ҳамчун маҷмӯи тугмаҳо меҳисобад

en: _Disable if two keys are pressed together
tg: _Ғайрифаъол кунед, агар ду тугма якҷоя зер шаванд

en: Beep when a _modifier key is pressed
tg: _Сигнали бип ҳангоми пахш кардани тугмаи табдилдиҳанда

en: S_low Keys
tg: Тугмаҳои _суст

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
tg: Таъин кардани таъхир дар байни зеркунии тугма ва қабулкунии тугмаи зершуда

en: A_cceptance delay:
tg: Таъхири қ_абулкунӣ:

[ctx: slow keys delay]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

en: Slow keys typing delay
tg: Таъхири тугмаҳои суст

[ctx: slow keys delay]
en: Long
tg: Дароз

en: Beep when a key is pr_essed
tg: _Сигнали бип барои тугмаи _зершуда

en: Beep when a key is _accepted
tg: Сигнали бип барои тугмаи _қабулшуда

en: Beep when a key is _rejected
tg: Сигнали бип барои тугмаи _радшуда

en: _Bounce Keys
tg: _Тугмаҳои ҷаҳида

en: Ignores fast duplicate keypresses
tg: Пахшкуниҳои зуди такрориро нодида мегузаронад

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

en: Bounce keys typing delay
tg: Таъхири чопи тугмаҳои ҷаҳида

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
tg: Дароз

en: _Enable by Keyboard
tg: _Фаъол кардан бо клавиатура

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
tg: Хусусиятҳои қобилияти дастрасиро ба воситаи клавиатура фаъол ва хомӯш мекунад

en: Click Assist
tg: Ёвари зеркунӣ

en: _Simulated Secondary Click
tg: _Шабеҳсозии зеркунии иловагӣ

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
tg: Ба ҷо овардани зеркунии иловагӣ бо нигоҳ доштани тугмаи асосӣ

[ctx: secondary click]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

en: Secondary click delay
tg: Таъхири зеркунии дуюм

[ctx: secondary click delay]
en: Long
tg: Дароз

en: _Hover Click
tg: _Зеркунӣ дар боло

en: Trigger a click when the pointer hovers
tg: Ба ҷо овардани зеркунӣ ҳангоми боло нигаҳ доштани нишондиҳанда

en: D_elay:
tg: _Таъхир:

[ctx: dwell click delay]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

[ctx: dwell click delay]
en: Long
tg: Дароз

en: Motion _threshold:
tg: Остонаи ҳ_аракат:

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
tg: Хурд

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
tg: Бузург

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
tg: Осон кардани дидан, шунидан, нуқта гузоштан ва зер кардан

[ctx: Distance]
en: Short
tg: Кӯтоҳ

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
tg: Экрани ¼

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
tg: Экрани ½

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
tg: Экрани ¾

[ctx: Distance]
en: Long
tg: Дароз

en: Full Screen
tg: Экрани пурра

en: Top Half
tg: Ними боло

en: Bottom Half
tg: Ними поён

en: Left Half
tg: Ними чап

en: Right Half
tg: Ними рост

en: Zoom Options
tg: Имконоти танзими андоза

en: Magnifier Position:
tg: Ҷойгиршавии бузургнамо:

en: Magnifier
tg: Бузургнамо

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
tg: Тунук

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
tg: Ғафс

en: Crosshairs
tg: Нишонгирӣ

[ctx: universal access, color]
en: None
tg: Ҳеҷ

[ctx: universal access, color]
en: Full
tg: Пурра

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
tg: Паст

[ctx: universal access, brightness]
en: High
tg: Баланд

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
tg: Паст

[ctx: universal access, contrast]
en: High
tg: Баланд

en: Color Effects:
tg: Таъсирҳои ранг:

en: Color Effects
tg: Таъсирҳои ранг

en: Failed to add account
tg: Иловакунии ҳисоб қатъ шуд

en: The passwords do not match.
tg: Ниҳонвожаҳо мувофиқат намекунанд.

en: Failed to register account
tg: Қайдкунии ҳисоб қатъ шуд

en: No supported way to authenticate with this domain
tg: Ягон имконияти дастгирӣ барои санҷиши ҳаққоният бо ин домен вуҷуд надорад

en: Failed to join domain
tg: Ҳамроҳ шудан ба домен қатъ шуд

en: Failed to log into domain
tg: Ворид шудан ба домен қатъ шуд

en: Add User
tg: Илова кардани корбар

en: _Full Name
tg: _Номи пурра

en: Account _Type
tg: _Намуди ҳисоб

en: _Domain
tg: _Домен

en: _Enterprise Login
tg: _Воридшавии корӣ

en: Browse for more pictures
tg: Тамошо кардани тасвирҳои дигар

en: This Week
tg: Ҳафтаи ҷорӣ

en: Last Week
tg: Ҳафтаи гузашта

en: Session Ended
tg: Ҷаласа хотима ёфт

en: Session Started
tg: Ҷаласа оғоз ёфт

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
tg: %s — Фаъолияти ҳисоб

en: Please choose another password.
tg: Лутфан, ниҳонвожаи дигареро интихоб кунед.

en: Please type your current password again.
tg: Лутфан, ниҳонвожаи ҷории худро ворид кунед.

en: Password could not be changed
tg: Ниҳонвожа тағйир дода намешавад

en: Change Password
tg: Тағйир додани ниҳонвожа

en: Ch_ange
tg: _Тағйир додан

en: _Confirm New Password
tg: _Тасдиқ кардани ниҳонвожаи нав

en: _New Password
tg: _Ниҳонвожаи нав

en: Current _Password
tg: _Ниҳонвожаи ҷорӣ

en: Allow user to change their password on next login
tg: Ба корбар иҷозат диҳед, ки ҳангоми воридшавии навбатӣ ниҳонвожаеро иваз намояд

en: Set a password now
tg: Ниҳонвожаро ҳозир таъин кунед

en: Cannot automatically join this type of domain
tg: Ба ин намуди домен ба таври худкор пайваст намешавад

en: No such domain or realm found
tg: Ягон домен ё соҳиб ёфт нашудааст

en: Cannot log in as %s at the %s domain
tg: Ҳамчун %s ба домени %s пайваст намешавад

en: Invalid password, please try again
tg: Ниҳонвожаи нодуруст, лутфан амалро такрор кунед

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
tg: Ба домени %s пайваст нашуд: %s

en: Your account
tg: Ҳисоби шумо

en: Failed to delete user
tg: Несткунии корбар қатъ шуд

en: Failed to revoke remotely managed user
tg: Бекоркунии корбари идорашавандаи дурдаст иҷро нашуд

en: You cannot delete your own account.
tg: Шумо наметавонед ҳисоби худро нест кунед.

en: %s is still logged in
tg: %s то ҳол воридшуда мебошад

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
tg: Несткунии корбари воридшуда метавонад низомро ба ҳолати номунтаззам дарорад.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
tg: Ҳангоми нест кардани ҳисоби корбар шумо метавонед директорияи аслӣ, файлҳои навбати почта ва файлҳои муваққатиро нигоҳ доред.

en: _Delete Files
tg: _Нест кардани файлҳо

en: _Keep Files
tg: _Нигоҳ доштани файлҳо

en: _Delete
tg: _Нест кардан

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
tg: Ҳисоб ғайрифаъол аст

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
tg: Ҳангоми воридшавии навбатӣ таъин карда мешавад

[ctx: Password mode]
en: None
tg: Ҳеҷ

en: Logged in
tg: Ворид шудааст

en: Failed to contact the accounts service
tg: Тамосгирӣ бо хадамоти ҳисобҳо қатъ шуд

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
tg: Лутфан, мутмаин шавед, ки AccountService насб шудааст ва дар ҳоли иҷро мебошад.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
tg: Барои даровардани тағйирот,
    аввал нишонаи "*"-ро зер кунед

en: Create a user account
tg: Эҷод кардани ҳисоби корбар

en: To create a user account,
    click the * icon first
tg: Барои эҷод кардани ҳисоби корбар,
    пеш аз ҳама нишонаи * -ро зер кунед

en: Delete the selected user account
tg: Нест кардани ҳисоби корбари интихобшуда

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
tg: Барои нест кардани ҳисоби корбари интихобшуда,
    пеш аз ҳама нишонаи * -ро зер кунед

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
tg: Барои татбиқ кардани тағйирот шумо бояд низомро бозоғозӣ кунед

en: Restart Now
tg: Ҳозир бозоғозӣ кардан

en: A_utomatic Login
tg: _Воридшавии худкор

en: _Fingerprint Login
tg: _Воридшавӣ бо нақши ангушт

en: User Icon
tg: Нишонаи корбар

en: Last Login
tg: Воридшавии охирин

en: Left thumb
tg: Сарангушти чап

en: Left middle finger
tg: Ангушти миёнаи чап

en: Left ring finger
tg: Ангушти ҳалқаи чап

en: Left little finger
tg: Ангушти хурди чап

en: Right thumb
tg: Сарангушти рост

en: Right middle finger
tg: Ангушти миёнаи рост

en: Right ring finger
tg: Ангушти ҳалқаи рост

en: Right little finger
tg: Ангушти хурди рост

en: Enable Fingerprint Login
tg: Фаъол кардани воридшавӣ бо нақши ангушт

en: _Right index finger
tg: _Ангушти ишорати рост

en: _Left index finger
tg: _Ангушти ишорати чап

en: _Other finger:
tg: _Ангушти дигар:

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
tg: Нақши ангушти шумо бо муваффақият захира шудааст. Акнун шумо метавонед тавассути хонандаи нақши ангуштон ворид шавед.

en: Users
tg: Корбарон

en: Add or remove users and change your password
tg: Илова ё тоза кардани корбарон ва тағйир додани ниҳонвожаи худ

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
tg: Воридшавӣ;Ном;Нақши ангушт;Аватар;Тамға;Рӯй;Ниҳонвожа;

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
tg: _Илова кардан

en: Domain Administrator Login
tg: Воридшавии маъмури домен

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
tg: Барои истифодаи воридшавиҳои корӣ, ин компютер бояд
    ба домен дохил шуда бошад. Лутфан, аз маъмури шабакаи худ пурсед, ки
    ниҳонвожаи домени худро дар ин ҷо ворид намояд.

en: Administrator _Name
tg: Номи _маъмур

en: Administrator Password
tg: Ниҳонвожаи маъмур

en: Manage user accounts
tg: Идоракунии ҳисобҳои корбар

en: Authentication is required to change user data
tg: Барои тағйир додани маълумоти корбар, санҷиши ҳаққоният лозим аст

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
tg: Ниҳонвожаи нав бояд аз ниҳонвожаи кӯҳна фарқ кунад.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
tg: Баъзе ҳарфҳо ва рақамҳоро тағйир диҳед.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
tg: Ниҳонвожаи худро каме мураккаб кунед.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
tg: Ниҳонвожа бе номи корбар қавитар мешавад.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
tg: Номи худро дар ниҳонвожа истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
tg: Баъзе калимаҳоро аз ниҳонвожа истисно кунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
tg: Калимаҳои оддиро истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
tg: Тартиби калимаҳои мавҷудбударо иваз накунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
tg: Бештар рақамҳоро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
tg: Бештар ҳарфҳои калонро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
tg: Бештар ҳарфҳои хурдро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
tg: Бештар аломатҳои маҳсусро, монанди нуқтагузорӣ, истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
tg: Аралаши калимаҳо, рақамҳо ва нуқтагузориро истифода баред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
tg: Аломатҳои такрориро истифода набаред.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
tg: Аломатҳои такрориро истифода набаред: шумо бояд ҳарфҳо, рақамҳо ва нуқтагузориро аралаш кунед.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
tg: Мунтазамии рақамҳоро монанди 1234 ё abcd истифода набаред.

en: Authentication failed
tg: Санҷиши ҳаққоният қатъ шудааст

en: The new password is too short
tg: Ниҳонвожаи нав хеле кӯтоҳ аст

en: The new password is too simple
tg: Ниҳонвожаи нав хеле осон аст

en: The old and new passwords are too similar
tg: Ниҳонвожаи нав ва кӯҳна хеле монанданд

en: The new password has already been used recently.
tg: Ниҳонвожаи нав аллакай истифода шуда буд.

en: The new password must contain numeric or special characters
tg: Ниҳонвожаи нав бояд аломатҳои рақамӣ ва махсусро дар бар гирад

en: The old and new passwords are the same
tg: Ниҳонвожаи нав ва кӯҳна мувофиқат мекунанд

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
tg: Баъд аз воридшавии вақти аввалин ниҳонвожаи шумо тағйир ёфт!

en: The new password does not contain enough different characters
tg: Ниҳонвожаи нав аломатҳои дигаргунро дар бар намегирад

en: Unknown error
tg: Хатогии номаълум

en: The username is too long.
tg: Номи корбар хеле дароз аст.

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
tg: Шумо барои истифодаи ин дастгоҳ иҷозат надоред. Бо маъмури низоми худ дар тамос шавед.

en: The device is already in use.
tg: Дастгоҳ аллакай истифода шудааст.

en: An internal error occurred.
tg: Хатои дарунӣ ба вуҷуд омад.

en: Enabled
tg: Фаъол

en: Delete registered fingerprints?
tg: Нақши ангуштони қайдшударо нест мекунед?

en: _Delete Fingerprints
tg: _Нест кардани нақши ангуштон

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
tg: Шумо мехоҳед, ки барои ғайрифаъол кардани воридшавӣ тавассути нақши ангушт, нақшҳои ангуштони қайдшударо нест кунед?

en: Done!
tg: Тайёр!

en: Could not access any fingerprint readers
tg: Ягон хонандаи нақши ангушт дастрас нест

en: Please contact your system administrator for help.
tg: Лутфан, барои гирифтани дастгирӣ ба маъмури низоми худ муроҷиат намоед.

en: Selecting finger
tg: Интихоби ангушт

en: Enrolling fingerprints
tg: Қайдкунии нақши ангуштон

en: Map Buttons
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо

en: _Close
tg: _Пӯшидан

en: Map buttons to functions
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо ба функсияҳо

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
tg: Лутфан, барои санҷидани планшет маркерҳои ҳадафиро ҳангоми пайдо шудани онгҳо зарба занед.

en: Button %d
tg: Тугмаи %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
tg: Барномаи муайяншуда

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
tg: Фиристодани пахши тугмаҳо

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
tg: Қатъу васл кардани монитор

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
tg: Намоиш додани кумаки экранӣ

en: Output:
tg: Барориш:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
tg: Нигоҳ доштани таносуб (қуттии почта):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
tg: Нишона гузоштан ба монитори ягона

en: %d of %d
tg: %d аз %d

en: Display Mapping
tg: Нақшабандии дисплей

en: Stylus
tg: Қалам

en: Button
tg: Тугма

en: Wacom Tablet
tg: Планшети Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
tg: Таъин кардани нақшабандиҳои тугмаҳо ва танзим кардани ҳассосияти қалам барои планшетҳои графикӣ

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
tg: Планшет;Wacom;Қалам;Тозакунак;Муш;

en: Tablet (absolute)
tg: Планшет (матлақ)

en: Touchpad (relative)
tg: Панели ламсӣ (нисбӣ)

en: Tablet Preferences
tg: Хусусиятҳои планшет

en: _Help
tg: _Кумак

en: No tablet detected
tg: Ягон планшет муайян нашуд

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
tg: Лутфан, планшети Wacom-ро васл кунед ва фаъол созед

en: Bluetooth Settings
tg: Танзимоти Bluetooth

en: Tracking Mode
tg: Ҳолати пайгирӣ

en: Left-Handed Orientation
tg: Самти чап

en: Map to Monitor…
tg: Нишона гузоштан ба монитор...

en: Map Buttons…
tg: Нишона гузоштани тугмаҳо...

en: Calibrate…
tg: Санҷидан...

en: Adjust mouse settings
tg: Танзими хусусиятҳои муш

en: Adjust display resolution
tg: Танзими возеҳии дисплей

en: New shortcut…
tg: Миёнбури нав

en: Default
tg: Пешфарз

en: Middle Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи миёнаи муш

en: Right Mouse Button Click
tg: Зеркунии тугмаи рости муш

en: Back
tg: Бозгашт

en: Forward
tg: Ба пеш

en: No stylus found
tg: Ягон қалам (стилус) ёфт нашуд

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
tg: Лутфан, барои танзим кардани қалам (стилус) онро дар сатҳи лавҳа ҳаракат намоед

en: Eraser Pressure Feel
tg: Ҳассосияти зеркунии тозакунак

en: Soft
tg: Нарм

en: Firm
tg: Ҷиддӣ

en: Top Button
tg: Поёни боло

en: Lower Button
tg: Тугмаи пасткунӣ

en: Tip Pressure Feel
tg: Ҳассосияти фишори нӯг

en: Enable verbose mode
tg: Фаъол кардани ҳолати ботафсил

en: Search for the string
tg: Ҷустуҷӯи сатр

en: List possible panel names and exit
tg: Пайванд гузоштани номҳои эҳтимолии наворҳо ва баромад

en: Panel to display
tg: Панел барои намоиш

en: Available panels:
tg: Лавҳаҳои дастрас:

en: All Settings
tg: Ҳамаи танзимот

en: Primary Menu
tg: Феҳристи асосӣ

en: Help
tg: Кумак

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
tg: Хусусиятҳо;Танзимот;

[ctx: shortcut window]
en: General
tg: Умумӣ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tg: Баромад

[ctx: shortcut window]
en: Search
tg: Ҷустуҷӯ

[ctx: shortcut window]
en: Panels
tg: Лавҳаҳо

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
tg: Гузариш ба лавҳаи қаблӣ

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
tg: Бекор кардани ҷустуҷӯ

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tg[0]: %u барориш
tg[1]: %u барориш

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tg[0]: %u вуруд
tg[1]: %u вуруд

en: System Sounds
tg: Овозҳои низом
