gnome-control-center - en to tr translation catalogue (1960 entries)

en: App is not sandboxed
tr: Uygulama yalıtılmış alanda değil

en: System Bus
tr: Sistem Veri Yolu

en: Full access
tr: Tam erişim

en: Session Bus
tr: Oturum Veri Yolu

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Full access to /dev
tr: /dev konumuna tam erişim

en: Network
tr: Ağ

en: Has network access
tr: Ağ erişimi var

en: Home
tr: Ev

en: Read-only
tr: Salt Okunur

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Can change settings
tr: Ayarları değiştirebilir

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
tr: <b>%s</b>, aşağıdaki sistem kaynaklarına erişime gereksinir. Bu erişimi durdurmak için uygulama kaldırılmalıdır.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
tr[0]: Uygulamaca açılan %u dosya ve bağlantı türü

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
tr: <b>%s</b>, şu türden dosya ve bağlantıları açmada kullanılmaktadır.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
tr: %s disk alanı kullanıldı

en: Apps
tr: Uygulamalar

en: Search apps
tr: Uygulama ara

en: _Default Apps
tr: _Öntanımlı Uygulamalar

en: No Apps Found
tr: Uygulama Bulunamadı

en: _Find in Software
tr: _Yazılımlarʼda Ara

en: Default Apps
tr: Öntanımlı Uygulamalar

en: Removable Media
tr: Çıkarılabilir Ortam

en: Automat_ically Launch Apps
tr: Uygulamaları _Kendiliğinden Başlat

en: Start apps when media is connected or inserted
tr: Ortam bağlanınca ya da yerleştirilince uygulamaları başlat

en: App Settings
tr: Uygulama Ayarları

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
tr: Uygulama ayarları, yalıtılmamış uygulamalara tümüyle uygulanamaz. Bu uygulamalar gösterilmeyen izinler kullanabilir.

en: _Open
tr: _Aç

en: App _Details
tr: Uygulama _Ayrıntıları

en: Permissions
tr: İzinler

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
tr: _Ara

en: Receive system searches and send results
tr: Sistem aramaları al ve sonuçları gönder

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: _Notifications
tr: _Bildirimler

en: Show system notifications
tr: Sistem bildirimlerini göster

en: _Run in Background
tr: Arka Planda _Çalış

en: Allow activity when the app is closed
tr: Uygulama kapanınca etkinliğe izin ver

en: Scr_eenshots
tr: _Ekran Görüntüleri

en: Take pictures of the screen at any time
tr: Herhangi bir zamanda ekranın resimlerini çek

en: Change _Wallpaper
tr: _Duvar Kağıdını Değiştir

en: Change the desktop wallpaper
tr: Masaüstü duvar kağıdını değiştir

en: So_unds
tr: _Sesler

en: Reproduce sounds
tr: Sesleri türet

en: _Inhibit Shortcuts
tr: _Kısayolları Kısıtla

en: Block standard keyboard shortcuts
tr: Standart klavye kısayollarını engelle

en: Camera
tr: Kamera

en: Take pictures with the camera
tr: Kamerayla fotoğraf çek

en: C_amera
tr: _Kamera

en: _Microphone
tr: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
tr: Mikrofonla ses kaydet

en: _Location Services
tr: _Konum Hizmetleri

en: Access device location data
tr: Aygıt konum bilgisine eriş

en: Re_quired Access
tr: _Gerekli Erişim

en: System access that is required by the app
tr: Uygulamanın gereksindiği sistem erişimi

en: General
tr: Genel

en: _File &amp; Link Associations
tr: _Dosya ve Bağlantı İlişkileri

en: S_torage
tr: _Depolama

en: Required Access
tr: Gerekli Erişim

en: File & Link Associations
tr: Dosya ve Bağlantı İlişkileri

en: File Types
tr: Dosya Türleri

en: Link Types
tr: Bağlantı Türleri

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Storage
tr: Depolama

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
tr: Bu uygulamanın uygulama verisi ve önbelleklerle ne kadar disk alanı kapladığı

en: App
tr: Uygulama

en: Data
tr: Veri

en: Cache
tr: Önbellek

en: <b>Total</b>
tr: <b>Toplam</b>

en: _Clear Cache
tr: Önbelleği _Temizle

en: _Mail
tr: _Posta

en: _Calendar
tr: _Takvim

en: M_usic
tr: M_üzik

en: _Photos
tr: _Fotoğraflar

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
tr: _Aramalar

en: Ask what to do
tr: Yapılacak şeyi sor

en: Do nothing
tr: Bir şey yapma

en: Open folder
tr: Klasör aç

en: Select an app for audio CDs
tr: Ses CD’leri için uygulama seç

en: Select an app for video DVDs
tr: Video DVD’leri için uygulama seç

en: Select an app to run when a music player is connected
tr: Müzik çalar bağlandığında çalıştırılacak uygulamayı seç

en: Select an app to run when a camera is connected
tr: Kamera bağlandığında çalıştırılacak uygulamayı seç

en: Select an app for software CDs
tr: Yazılım CD’leri için uygulama seç

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
tr: ses DVD’si

en: blank Blu-ray disc
tr: boş Blu-ray diski

en: blank CD disc
tr: boş CD diski

en: blank DVD disc
tr: boş DVD diski

en: blank HD DVD disc
tr: boş HD DVD diski

en: Blu-ray video disc
tr: Blu-ray video diski

en: e-book reader
tr: e-kitap okuyucu

en: HD DVD video disc
tr: HD DVD video diski

en: Picture CD
tr: Resim CD’si

en: Super Video CD
tr: Süper Video CD

en: Windows software
tr: Windows yazılımı

en: CD _Audio
tr: CD _Sesi

en: _DVD Video
tr: _DVD Videosu

en: Music Pla_yer
tr: _Müzik Çalar

en: P_hotos
tr: _Fotoğraflar

en: Sof_tware
tr: _Yazılım

en: _Other Media
tr: _Diğer Ortamlar

en: Select how other media should be handled
tr: Diğer ortamların nasıl kullanılacağını seç

en: Other Media
tr: Diğer Ortamlar

en: _Type
tr: _Tür

en: _Action
tr: _Eylem

en: Add user accounts and change passwords
tr: Kullanıcı hesabı ekle ve parola değiştir

en: Play and record sound
tr: Ses çal ve kaydet

en: Play audio
tr: Ses çal

en: Record audio
tr: Ses kaydet

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
tr: mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf) kullanarak ağ aygıtlarını algıla

en: Access bluetooth hardware directly
tr: Bluetooth donanımına doğrudan erişim

en: Use bluetooth devices
tr: Bluetooth aygıtlarını kullan

en: Use your camera
tr: Kamerayı kullan

en: Print documents
tr: Belge yazdır

en: Use any connected joystick
tr: Bağlı oyun kumandalarını kullan

en: Allow connecting to the Docker service
tr: Docker hizmetine bağlanmaya izin ver

en: Configure network firewall
tr: Ağ güvenlik duvarını yapılandır

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
tr: Ayrıcalıklı FUSE dosya sistemlerini kur ve kullan

en: Update firmware on this device
tr: Bu aygıttaki donanım yazılımını güncelle

en: Access hardware information
tr: Donanım bilgisine eriş

en: Provide entropy to hardware random number generator
tr: Donanım rastgele sayı üretecine entropi sağla

en: Use hardware-generated random numbers
tr: Donanımca oluşturulan rastgele sayıları kullan

en: Access files in your home folder
tr: Ev klasörünüzdeki dosyalara erişim

en: Access libvirt service
tr: libvirt hizmetine erişim

en: Change system language and region settings
tr: Sistem dilini ve bölge ayarlarını değiştir

en: Change location settings and providers
tr: Konum ayarlarını ve sağlayıcıları değiştir

en: Access your location
tr: Konumunuza erişim

en: Read system and application logs
tr: Sistem ve uygulama günlüklerini oku

en: Access LXD service
tr: LXD hizmetine erişim

en: Use and configure modems
tr: Modemleri kullan ve yapılandır

en: Read system mount information and disk quotas
tr: Sistem bağlama bilgisi ve disk kotalarını oku

en: Control music and video players
tr: Müzik ve video oynatıcıları denetle

en: Change low-level network settings
tr: Düşük düzey ağ ayarlarını değiştir

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
tr: Ağ ayarlarını okumak ve değiştirmek için NetworkManager hizmetine erişim

en: Read access to network settings
tr: Ağ ayarlarını okuma erişimi

en: Change network settings
tr: Ağ ayarlarını değiştir

en: Read network settings
tr: Ağ ayarlarını oku

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
tr: Cep telefonu için ağ ayarlarını okumak ve değiştirmek üzere ofono hizmetine erişim

en: Control Open vSwitch hardware
tr: Open vSwitch donanımını denetle

en: Read from CD/DVD
tr: CD/DVDʼden oku

en: Read, add, change, or remove saved passwords
tr: Kayıtlı parolaları oku, ekle, değiştir ya da kaldır

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
tr: Noktadan Noktaya bağlantı noktası bağlantılarını yapılandırmak için pppd ve ppp aygıtlarına erişim

en: Pause or end any process on the system
tr: Sistemdeki herhangi bir süreci duraklat ya da sonlandır

en: Access USB hardware directly
tr: USB donanımına doğrudan erişim

en: Read/write files on removable storage devices
tr: Çıkarılabilir depolama aygıtlarındaki dosyaları oku/yaz

en: Prevent screen sleep/lock
tr: Ekran uykusunu/kilidini önle

en: Access serial port hardware
tr: Seri bağlantı noktası donanımına eriş

en: Restart or power off the device
tr: Aygıtı yeniden başlat veya kapat

en: Install, remove and configure software
tr: Yazılım kur, kaldır ve yapılandır

en: Access Storage Framework service
tr: Depolama Çatısı hizmetine eriş

en: Read process and system information
tr: Süreç ve sistem bilgilerini oku

en: Monitor and control any running program
tr: Çalışan herhangi bir programı izle ve denetle

en: Change the date and time
tr: Tarih ve saati değiştir

en: Change time server settings
tr: Saat sunucu ayarlarını değiştir

en: Change the time zone
tr: Saat dilimini değiştir

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
tr: Diskleri ve çıkarılabilir ortamı yapılandırmak için UDisks2 hizmetine erişim

en: Access energy usage data
tr: Enerji kullanım verilerine eriş

en: Read/write access to U2F devices exposed
tr: Açık U2F aygıtlarına okuma/yazma erişimi

en: Control various app permissions and settings
tr: Türlü uygulama izinlerini ve ayarlarını denetle

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
tr: aygıt;sistem;öntanımlı;uygulama;tercihedilen;yeğlenen;cd;dvd;usb;ses;video;disk;çıkarılabilir;ortam;otomatikçalıştır;uygulama;flatpak;izin;ayar;öntanımlı;varsayılan;yeğlenen;tercih edilen;ortam;medya;autorun;kendiliğinden çalıştır;otomatik çalıştır;cd;dvd;usb;ses;video;görüntü;disk;çıkarılabilir;çıkartılabilir;kaldırılabilir;aygıt;cihaz;sistem;

en: Remove Background
tr: Arka Planı Kaldır

en: Select a picture
tr: Resim seç

en: multiple sizes
tr: birden çok boyut

en: No Desktop Background
tr: Masaüstü Arka Planı Yok

en: Current background
tr: Geçerli arka plan

en: Style
tr: Biçim

en: _Default
tr: Ö_ntanımlı

en: Da_rk
tr: _Koyu

en: Background
tr: Arka Plan

en: _Add Picture…
tr: Resim _Ekle…

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Change your background image or the UI colors
tr: Arka plan görüntüsü veya kullanıcı arayüzü renklerinizi değiştirin

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
tr: Arka plan;Arkaplan;Duvar kağıdı;Ekran;Masaüstü;Biçim;Biçem;Stil;Aydınlık;Açık;Karanlık;Koyu;Görünüm;Görünüş;

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: No Bluetooth Found
tr: Bluetooth Bulunamadı

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
tr: Bluetooth özelliğini kullanmak için aygıt takmalısınız

en: Bluetooth Turned Off
tr: Bluetooth Kapatıldı

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
tr: Aygıtlara bağlanmak ve dosya aktarmak için açın

en: Airplane Mode is On
tr: Uçak Kipi Açık

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
tr: Uçak kipi açıldığında Bluetooth devre dışı kalır

en: _Turn Off Airplane Mode
tr: Uçak Kipini _Kapat

en: Hardware Airplane Mode is On
tr: Donanımsal Uçak Kipi Açık

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
tr: Bluetooth’u etkinleştirmek için Uçak kipini kapat

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
tr: Bluetooth’u açıp kapatın ve aygıtlarınızı bağlayın

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
tr: paylaş;paylaşım;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
tr: Kalibrasyon aygıtınızı karenin üzerine yerleştirin ve “Başlat”a basın

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
tr: Kalibrasyon aygıtınızı kalibrasyon konumuna getirip “Sürdür”e basın

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
tr: Kalibrasyon aygıtınızı yüzey konumuna getirip “Sürdür”e basın

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
tr: Dizüstü bilgisayarın kapağını kapat

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
tr: Düzeltilemeyecek iç hata oluştu.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
tr: Kalibrasyon için gerekli araçlar kurulu değil.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
tr: Profil oluşturulamadı.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
tr: Hedef beyaznokta bulunabilir değildi.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
tr: Tamamlandı!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
tr: Kalibrasyon başarısız!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
tr: Kalibrasyon aygıtını çıkartabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
tr: Kalibrasyon esnasında kalibrasyon aygıtıyla oynamayın

en: Display Calibration
tr: Ekran Kalibrasyonu

en: _Cancel
tr: İ_ptal

note: This starts the calibration process
en: _Start
tr: _Başlat

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
tr: _Sürdür

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
tr: _Bitti

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
tr: Dizüstü Ekranı

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
tr: Yerleşik Web Kamerası

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
tr: %s Monitör

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
tr: %s Tarayıcı

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
tr: %s Kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
tr: %s Yazıcı

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
tr: %s Web Kamerası

en: Enable color management for %s
tr: %s için renk yönetimini etkinleştir

en: Show color profiles for %s
tr: %s için renk profillerini göster

note: not calibrated
en: Not calibrated
tr: Kalibrasyon yok

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tr: Öntanımlı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tr: Renk uzayı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tr: Sınama profili:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tr: ICC Profil Dosyasını Seç

en: Import
tr: İçe Aktar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tr: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Screen
tr: Ekran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
tr: Profili Kaydet

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
tr: Seçilen aygıt için renk profili oluştur

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
tr: Ölçüm aygıtı algılanamadı. Lütfen açık durumda olduğundan ve doğru bağlandığından emin olunuz.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
tr: Ölçüm aygıtı yazıcı profillemeyi desteklemiyor.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
tr: Aygıt türü şu anda desteklenmiyor.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
tr: Daha çoğunu öğren

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
tr: Her aygıt, renk yönetimleri için güncel renk profiline gereksinir. %s

en: Screen Calibration
tr: Ekran Kalibrasyonu

en: Calibration Quality
tr: Kalibrasyon Niteliği

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
tr: Kalibrasyon, ekran renk ayarlarınızı yönetebileceğiniz profil üretecektir. Kalibrasyon için ne kadar vakit harcarsanız, renk profiliniz o denli nitelikli olacaktır.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
tr: Kalibrasyon esnasında bilgisayarınızı kullanamayacaksınız.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
tr: Nitelik

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
tr: Yaklaşık Süre

en: Calibration Device
tr: Kalibrasyon Aygıtı

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
tr: Kalibrasyon için kullanılacak algılayıcı aygıtını seçin.

en: Display Type
tr: Ekran Türü

en: Select the type of display that is connected.
tr: Bağlı olan ekran türünü seçin.

en: Profile Whitepoint
tr: Profil Beyaznoktası

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
tr: Ekran için hedef beyaz nokta seç. Çoğu ekran D65 parlaklığına ayarlanmalıdır.

en: Display Brightness
tr: Ekran Parlaklığı

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
tr: Lütfen ekran parlaklığını kişisel tercihinize göre ayarlayın. Renk yönetimi ayarladığınız düzeyde en doğru olacaktır.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
tr: Alternatif olarak, bu aygıt için diğer profillerde kullanılan parlaklık düzeyini kullanabilirsiniz.

en: Profile Name
tr: Profil Adı

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
tr: Renk profilini başka bilgisayarlarda kullanabilir ya da başka ışıklandırma koşulları için de profiller oluşturabilirsiniz.

en: Profile Name:
tr: Profil Adı:

en: Summary
tr: Özet

en: Profile successfully created!
tr: Profil başarıyla oluşturuldu!

en: Copy profile
tr: Profil kopyala

en: Requires writable media
tr: Yazılabilir ortam gerektirir

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
tr: Profili <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ve <a href="windows">Microsoft Windows</a> sistemleri üzerinde nasıl kullanacağınıza dair bu yönergeleri yararlı bulabilirsiniz.

en: Add Profile
tr: Profil Ekle

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
tr: Bazı sorunlar saptandı. Bu profil düzgün çalışmayabilir. <a href="">Ayrıntıları göster.</a>

en: _Import File…
tr: Dosyayı _İçe Aktar…

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Set for all users
tr: Tüm kullanıcılar için _ayarla

en: Set this profile for all users on this computer
tr: Bu profili bilgisayardaki tüm kullanıcılar için ayarla

en: _Enable
tr: _Etkinleştir

en: _Add profile
tr: Profil _ekle

en: _Calibrate…
tr: _Kalibrasyon…

en: Calibrate the device
tr: Aygıtı kalibre et

en: _Remove profile
tr: Profili kaldı_r

en: _View details
tr: Ayrıntıları _görüntüle

en: Unable to detect any devices that can be color managed
tr: Renk yönetimi yapılabilecek aygıt algılanamadı

en: Projector
tr: Projektör

en: Plasma
tr: Plazma

en: LCD (CCFL backlight)
tr: LCD (CCFL aydınlatma)

en: LCD (RGB LED backlight)
tr: LCD (RGB LED aydınlatma)

en: LCD (white LED backlight)
tr: LCD (beyaz LED aydınlatma)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
tr: Geniş renk yelpazeli LCD (CCFL aydınlatma)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
tr: Geniş renk yelpazeli LCD (RGB LED aydınlatma)

[ctx: Calibration quality]
en: High
tr: Yüksek

en: 40 minutes
tr: 40 dakika

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
tr: Orta

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

[ctx: Calibration quality]
en: Low
tr: Düşük

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: Native to display
tr: Ekrana özgü

en: D50 (Printing and publishing)
tr: D50 (Baskı ve yayınlama)

en: D65 (Photography and graphics)
tr: D65 (Fotoğraf ve grafik)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
tr: Standart Uzaylar

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
tr: Sınama Profili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
tr: Düşük Nitelik

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
tr: Orta Nitelik

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
tr: Yüksek Nitelik

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
tr: Öntanımlı RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
tr: Öntanımlı CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
tr: Öntanımlı Gri

en: Vendor supplied factory calibration data
tr: Üreticice sağlanan fabrika kalibrasyon verisi

en: Full-screen display correction not possible with this profile
tr: Bu profille tam-ekran görüntü düzeltme olası değil

en: This profile may no longer be accurate
tr: Bu profil artık doğru olmayabilir

en: Color
tr: Renk

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
tr: Ekran, kamera veya yazıcı gibi aygıtlarınızın renk kalibrasyonunu yapın

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
tr: Renk;ICC;Profil;Ayar;Yazıcı;Ekran;

en: Other…
tr: Diğer…

en: Select Language
tr: Dil Seç

en: _Select
tr: _Seç

en: Language or country
tr: Dil ya da ülke

en: No languages found
tr: Dil bulunamadı

en: More…
tr: Daha Çok…

en: More Information
tr: Daha Çok Bilgi

en: Error: some settings cannot be unlocked
tr: Hata: kimi ayarların kilidi açılamadı

en: Unlock to Change Settings
tr: Ayarları Değiştirmek İçin Kilidi Aç

en: _Unlock…
tr: Kilidi _Aç…

en: Increment Hour
tr: Saati Artır

en: Increment Minute
tr: Dakikayı Artır

en: Time
tr: Zaman

en: Decrement Hour
tr: Saati Azalt

en: Decrement Minute
tr: Dakikayı Azalt

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
tr: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
tr: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

note: 0 seconds
en: 0 seconds
tr: 0 saniye

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
tr: Erişim Noktası

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Apply Changes?
tr: Değişiklikler Uygulansın Mı?

en: Changes Cannot be Applied
tr: Değişiklikler Uygulanamadı

en: This could be due to hardware limitations.
tr: Bu donanım kısıtlamalarından kaynaklanabilir.

en: Displays
tr: Ekranlar

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Display Settings Disabled
tr: Ekran Ayarları Devre Dışı

en: Multiple Displays
tr: Çoklu Ekranlar

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
tr: _Birleşik

en: _Mirror
tr: _Aynala

en: Contains top bar and Activities
tr: Üst çubuk ve Etkinlikleri içerir

en: _Primary Display
tr: _Birincil Ekran

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
tr: _Gece Işığı

en: Night Light
tr: Gece Işığı

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
tr: Yatay

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
tr: Dikey Sağ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
tr: Dikey Sol

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
tr: Yatay (ters yüz)

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
tr: Değişken (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
tr: Değişken (azami %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
tr: _Yönelim

[ctx: display setting]
en: _Resolution
tr: _Çözünürlük

en: R_efresh Rate
tr: _Tazeleme Hızı

en: _Variable Refresh Rate
tr: Değişken _Tazeleme Hızı

en: Re_fresh Rate
tr: _Tazeleme Hızı

en: Adjust for _TV
tr: _TV için Uyarla

[ctx: display setting]
en: _Scale
tr: _Ölçekle

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
tr: Gece Işığı, sanal makineden kullanılamaz.

en: Night Light Unavailable
tr: Gece Işığı Kullanılamıyor

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
tr: Bu, grafik sürücüsü veya masaüstünün uzaktan kullanılmasından kaynaklanabilir

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
tr: Yarına Dek Geçici Olarak Devre Dışı Bırakıldı

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
tr: Süzgeci Yeniden Başlat

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
tr: Gece ışığı, ekran rengini daha sıcak yapar. Bu, göz yorgunluğunu ve uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur.

en: _Schedule
tr: _Zamanlama

en: Sunset to Sunrise
tr: Gün Batımından Gün Doğumuna

en: Manual Schedule
tr: Elle Zamanlama

en: _Times
tr: _Saatler

en: From
tr: Şu Zamandan

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
tr: ÖÖ

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
tr: ÖS

en: To
tr: Şu Zamana

en: _Color Temperature
tr: _Renk Sıcaklığı

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
tr: Gece Işığı kullan ve bağlanan ekranların ya da projektörlerin nasıl kullanılacağını seç

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
tr: Panel;Projektör;Gösterici;xrandr;Ekran;Çözünürlük;Tazele;Yenile;Monitör;Gece;Işık;Mavi;redshift;renk;gün doğumu;gün batımı;

en: Sound and Media
tr: Ses ve Ortam

en: Volume mute/unmute
tr: Ses kapat/aç

en: Volume down
tr: Ses kıs

en: Volume up
tr: Ses aç

en: Microphone mute/unmute
tr: Mikrofon kapat/aç

en: Launch media player
tr: Ortam oynatıcısını çalıştır

en: Play (or play/pause)
tr: Oynat (ya da oynat/beklet)

en: Pause playback
tr: Oynatmayı beklet

en: Stop playback
tr: Oynatmayı durdur

en: Previous track
tr: Önceki parça

en: Next track
tr: Sonraki parça

en: Eject
tr: Çıkar

en: Typing
tr: Yazma

en: Switch to next input source
tr: Diğer girdi kaynağına geç

en: Switch to previous input source
tr: Önceki girdi kaynağına geç

en: Launchers
tr: Başlatıcılar

en: Launch help browser
tr: Yardım tarayıcısını çalıştır

en: Launch calculator
tr: Hesap makinesini çalıştır

en: Launch email client
tr: E-posta istemcisini çalıştır

en: Launch web browser
tr: Web tarayıcısını çalıştır

en: Home folder
tr: Ev klasörü

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
tr: Arama

[ctx: keybinding]
en: Search
tr: Arama

en: System
tr: Sistem

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Lock screen
tr: Ekranları kilitle

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Turn zoom on or off
tr: Yakınlaştırmayı aç ya da kapat

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Turn screen reader on or off
tr: Ekran okuyucuyu aç ya da kapat

en: Turn on-screen keyboard on or off
tr: Ekran klavyesini aç ya da kapat

en: Increase text size
tr: Yazıyı büyüt

en: Decrease text size
tr: Yazıyı küçült

en: High contrast on or off
tr: Yüksek karşıtlık açık ya da kapalı

en: No input sources found
tr: Girdi kaynağı bulunamadı

[ctx: Input Source]
en: Other
tr: Diğer

en: Add Input Source
tr: Girdi Kaynağı Ekle

en: Input methods can’t be used on the login screen
tr: Girdi yöntemleri oturum açma ekranında kullanılamaz

en: No input source selected
tr: Girdi kaynağı seçilmedi

en: _Add Input Source…
tr: _Girdi Kaynağı _Ekle…

en: View More
tr: Daha Çok Göster

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Preferences
tr: Tercihler

en: View Keyboard Layout
tr: Klavye Düzenini Gör

en: Remove
tr: Kaldır

en: Custom Shortcuts
tr: Özel Kısayollar

en: Alternate Characters Key
tr: Karakterler Tuşunu Değiştir

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
tr: Alternatif harfler tuşu, ek karakterler girmek için kullanılabilir. Bunlar bazen klavyenize üçüncü seçenek olarak basılmış olabilir.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
tr: Sol Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
tr: Sağ Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
tr: Sol Süper

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
tr: Sağ Süper

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
tr: Menü tuşu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
tr: Sağ Ctrl

en: Compose Key
tr: Birleştirme Tuşu

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
tr: Birleştirme tuşu, geniş türde karakterlerin girilmesini sağlar. Kullanmak için birleştirmeye ardından bir karakter dizisine basılır.  Örneğin, birleştirme tuşu ardından <b>C</b> ve <b>o</b>’ya basılması <b>©</b> girecektir, <b>a</b> ardından <b>'</b> basılması <b>á</b> girecektir.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
tr: Sol Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
tr: %s klavye kısayoluyla girdi kaynakları arasında geçiş yapılabilir.
    Bu, klavye kısayolları ayarlarından değiştirilebilir.

en: Input Sources
tr: Girdi Kaynakları

en: Includes keyboard layouts and input methods
tr: Klavye düzenleri ve girdi yöntemlerini içerir

en: Input Source Switching
tr: Girdi Kaynağı Geçişi

en: Use the _same source for all windows
tr: Tüm pencereler için _aynı kaynağı kullan

en: Switch input sources _individually for each window
tr: Girdi kaynaklarını her pencere için _ayrı ayrı değiştir

en: Special Character Entry
tr: Özel Karakter Girdisi

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
tr: Klavye kullanarak simge ve değişik harfler girmek için yöntemler

en: A_lternate Characters Key
tr: Karakterler Tuşunu _Değiştir

en: _Compose Key
tr: _Birleştirme Tuşu

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: _View and Customize Shortcuts
tr: Kısayolları _Gör ve Özelleştir

en: Reset All Shortcuts?
tr: Tüm Kısayollar Sıfırlansın Mı?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
tr: Tüm klavye kısayolu değişiklikleri yitirilecek.

en: _Reset All
tr: Tümünü _Sıfırla

en: Search shortcuts
tr: Kısayol ara

en: Search Shortcuts
tr: Kısayol Ara

en: _Reset All…
tr: Tümünü _Sıfırla…

en: No keyboard shortcut found
tr: Klavye kısayolu bulunamadı

en: Try a different search
tr: Başka arama dene

en: Add Custom Shortcuts
tr: Özel Kısayollar Ekle

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
tr: Uygulamaları başlatmak, betikleri çalıştırmak ve daha çoğu için özel kısayollar belirle

en: _Add Shortcut…
tr: Kısayol _Ekle…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
tr: <b>%s</b>, %s için kullanılıyor. Eğer yerine başka şey koyarsanız, %s devre dışı bırakılacak

en: Enter the new shortcut
tr: Yeni kısayolu girin

en: Set Custom Shortcut
tr: Özel Kısayol Belirle

en: Set Shortcut
tr: Kısayol Belirle

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
tr: Değiştirmek için yeni kısayol gir: <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
tr: Özel Kısayol Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Re_place
tr: Yerine _koy

en: _Set
tr: _Belirle

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
tr: İptal etmek için Esc’ye ya da klavye kısayolunu devre dışı bırakmak için Backspace’e bas

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Name
tr: Ad

en: Command
tr: Komut

en: Shortcut
tr: Kısayol

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
tr: Hiçbiri

en: _Set Shortcut…
tr: Kısayol _Belirle…

en: %d modified | %d modified
tr[0]: %d değiştirildi

en: Add a Shortcut
tr: Kısayol Ekle

en: Reset the shortcut to its default value
tr: Kısayolu öntanımlı değerine sıfırla

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
tr: Klavye kısayollarını, klavye düzenlerini, girdi kaynaklarını değiştirin ve yazım tercihlerinizi belirleyin

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
tr: Kısayol;Çalışma alanı;Pencere;Yeniden boyutlandır;Yakınlaşma;Karşıtlık;Girdi;Kaynak;Kilit;Ses;Kısayol tuşu;Kestirme tuşu;Geçiş tuşu;Hotkey;Compose;Karakter;Birleşim;Bileşim;Birleştirme;Bileştirme;

en: _Mouse
tr: _Fare

en: Primary Button
tr: Birincil Düğme

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
tr: Fare ve dokunmatik yüzeylerdeki fiziksel düğmelerin sırası

en: _Left
tr: S_ol

en: _Right
tr: _Sağ

en: Mouse
tr: Fare

en: Po_inter Speed
tr: İ_mleç Hızı

en: Pointer Speed
tr: İmleç Hızı

en: Slow
tr: Yavaş

en: Fast
tr: Hızlı

en: Mouse _Acceleration
tr: Fare _Hızlandırması

en: Recommended for most users and applications
tr: Çoğu kullanıcı ve uygulama için önerilir

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
tr: Fare hızlandırmasını kapatmak daha hızlı ve kusursuz hareketler sağlar ancak aynı zamanda farenin kullanımını zorlaştırır.

en: Scroll Direction
tr: Kaydırma Yönü

en: Tra_ditional
tr: _Geleneksel

en: Scrolling moves the view
tr: Kaydırma, görünümü oynatır

en: _Natural
tr: _Doğal

en: Scrolling moves the content
tr: Kaydırma, içeriği oynatır

en: Test _Settings
tr: _Ayarları Sına

en: Test Mouse and Touchpad Settings
tr: Fare ve Dokunmatik Yüzey Ayarlarını Sına

en: _Touchpad
tr: _Dokunmatik Yüzey

en: T_ouchpad
tr: D_okunmatik Yüzey

en: _Disable Touchpad While Typing
tr: Yazarken Dokunmatik Yüzeyi _Devre Dışı Bırak

en: Pointer speed
tr: İmleç hızı

en: Clicking
tr: Tıklama

en: Secondary Click
tr: İkincil Tıklama

en: Two Finger Push
tr: Çift Parmak İtme

en: Push anywhere with 2 fingers
tr: Herhangi bir yeri iki parmakla it

en: Corner Push
tr: Köşe İtme

en: Push with a single finger in the corner
tr: Köşede tek parmakla il

en: T_ap to Click
tr: Tıklamak İçin _Dokun

en: Quickly touch the touchpad to click
tr: Tıklamak için dokunmatik yüzeye hızlıca dokun

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: Scroll Method
tr: Kaydırma Yöntemi

en: T_wo Finger
tr: Çift _Parmak

en: Drag two fingers on the touchpad
tr: Dokunmatik yüzeyde çift parmak kaydır

en: _Edge
tr: _Kenar

en: Drag one finger on the edge
tr: Kenarda tek parmak kaydır

en: T_raditional
tr: G_eleneksel

en: Test Mouse & Touchpad
tr: Fare ve Dokunmatik Yüzeyi Sına

en: Click Here
tr: Buraya Tıklayın

en: Primary Click
tr: Birincil Tıklama

en: Double Click
tr: Çift Tık

en: Mouse & Touchpad
tr: Fare ve Dokunmatik Yüzey

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
tr: Farenizin veya dokunmatik yüzeyin duyarlılığını değiştirin ve sağ veya sol elle kullanımı ayarlayın

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
tr: Trackpad;İzleme Yüzeyi;İşaretçi;Tıklama;Vurma;Çift;Düğme;Trackball;Kaydırma;

en: _Hot Corner
tr: _Sıcak Köşe

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
tr: Etkinlikler Genel Görünümünü açmak için sol üst köşeye dokun

en: _Active Screen Edges
tr: _Etkin Ekran Köşeleri

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
tr: Pencereleri üste, sola ve sağa sürükleyerek yeniden boyutlandır

en: Workspaces
tr: Çalışma Alanları

en: _Dynamic Workspaces
tr: _Dinamik Çalışma Alanları

en: Automatically removes empty workspaces
tr: Boş çalışma alanlarını kendiliğinden kaldırır

en: _Fixed Number of Workspaces
tr: _Belirli Sayıda Çalışma Alanları

en: Specify a number of permanent workspaces
tr: Kalıcı çalışma alanı sayısını belirt

en: _Number of Workspaces
tr: Çalışma Alanı _Sayısı

en: Multi-Monitor
tr: Çoklu Monitör

en: Workspaces on _primary display only
tr: Çalışma alanları yalnızca _birincil ekranda

en: Workspaces on all d_isplays
tr: Çalışma alanları tüm _ekranlarda

en: App Switching
tr: Uygulama Geçişi

en: Include apps from all _workspaces
tr: Tüm _çalışma alanlarından uygulamaları içer

en: Include apps from the _current workspace only
tr: Yalnızca _geçerli çalışma alanından uygulamaları içer

en: Multitasking
tr: Çoklu Görev

en: Manage preferences for productivity and multitasking
tr: Verimlilik ve çoklu görev için tercihleri yönet

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
tr: Çoklugörev;Çoklu Görev;Çoğulgörev;Verimlilik;Üretkenlik;Özelleştir;Masaüstü;Sıcak Köşe;Sıcak Kenar;Çalışma Alanları;

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Manual
tr: Elle

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
tr: Vekil Sunucu

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Network Proxy
tr: _Ağ Vekili

en: C_onfiguration
tr: Y_apılandırma

en: Con_figuration URL
tr: Y_apılandırma URL’si

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
tr: Yapılandırma URL’si verilmediğinde Vekil Sunucuyu Kendiliğinden Bulma kullanılır. Bu, güvenilmeyen genel ağlar için önerilmez.

en: HTTP Proxy
tr: HTTP Vekili

en: Port
tr: Bağlantı Noktası

en: HTTP proxy port
tr: HTTP vekil bağlantı noktası

en: HTTPS Proxy
tr: HTTPS Vekili

en: HTTPS proxy port
tr: HTTPS vekil bağlantı noktası

en: FTP Proxy
tr: FTP Vekili

en: FTP proxy port
tr: FTP vekil bağlantı noktası

en: SOCKS Host
tr: SOCKS Ana Makinesi

en: SOCKS host port
tr: SOCKS ana makine bağlantı noktası

en: Ignored Hosts
tr: Yok Sayılan Ana Makineler

en: Network Unavailable
tr: Ağ Kullanılamıyor

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
tr: Hata oluştu ve ağ kullanılamıyor.
     Hata ayrıntıları: NetworkManager çalışmıyor.

en: Add VPN
tr: VPN Ekle

en: Not set up
tr: Ayarlanmamış

en: _Proxy
tr: _Vekil Sunucu

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
tr: <b>Ağ Adı</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
tr: <b>Parola</b>: %s

en: Share Network
tr: Ağ Paylaş

en: QR Code
tr: QR Kodu

en: Scan to Connect
tr: Bağlanmak İçin Tara

en: Insecure network (WEP)
tr: Güvensiz ağ (WEP)

en: Secure network (WPA)
tr: Güvenli ağ (WPA)

en: Secure network (WPA2)
tr: Güvenli ağ (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
tr: Güvenli ağ (WPA3)

en: Secure network
tr: Güvenli ağ

en: Signal strength %d%%
tr: %%%d sinyal gücü

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
tr: Bağlı

en: Network Options
tr: Ağ Seçenekleri

en: Forget Network
tr: Ağı Unut

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
tr: Erişim noktasını açmak %s bağlantısını kesecek ve internete kablosuz üzerinden erişilemeyecek.

en: Network name cannot be empty
tr: Ağ adı boş olamaz

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
tr: Ağ adı çok uzun

en: Must have a minimum of 8 characters
tr: En az 8 karakter içermelidir

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
tr[0]: En çok %d karakter içermelidir

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
tr: Kablosuz Erişim Noktası Açılsın Mı?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
tr: Kablosuz erişim noktası, başkasının bağlanabileceği kablosuz ağı oluşturarak internet bağlantınızı paylaşmanızı sağlar. Bunun için kablosuz dışındaki kaynaktan internet bağlantınız olmalıdır.

en: Network Name
tr: Ağ Adı

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
tr: Parola

en: Generate Random Password
tr: Rastgele Parola Oluştur

en: Autogenerate Password
tr: Kendiliğinden Parola Oluştur

en: _Turn On
tr: _Aç

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
tr: Kablosuz erişim noktasını kapatmak, kullanan tüm aygıtların bağlantısını kesecek.

en: Turn Off Hotspot?
tr: Kablosuz Erişim Noktası Kapatılsın Mı?

en: _Turn Off
tr: _Kapat

en: Airplane Mode
tr: Uçak Kipi

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
tr: Kablosuz, Bluetooth ve mobil geniş bantı devre dışı bırakır

en: No Wi-Fi Adapter Found
tr: Kablosuz Bağdaştırıcısı Bulunamadı

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
tr: Kablosuz bağdaştırıcınızın takılı ve açık olduğundan emin olun

en: Airplane Mode On
tr: Uçak Kipi Açık

en: Turn off to use Wi-Fi
tr: Kablosuz Ağı kullanmak için kapatın

en: Wi-Fi Hotspot Active
tr: Kablosuz Erişim Noktası Etkin

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
tr: Mobil aygıtlar, QR kodu tarayarak bağlanabilir.

en: Turn Off Hotspot…
tr: Kablosuz Erişim Noktasını Kapat…

en: Visible Networks
tr: Görünür Ağlar

en: Wi-Fi Unavailable
tr: Kablosuz Kullanılamıyor

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
tr: Hata oluştu ve kablosuz kullanılamıyor.
        Hata ayrıntıları: NetworkManager çalışmıyor.

en: 802.1x _Security
tr: 802.1x _Güvenliği

en: _Name
tr: _Ad

en: Security
tr: Güvenlik

en: Identity
tr: Kimlik

en: Preserve
tr: Koru

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Random
tr: Rastgele

en: Stable
tr: Sabit

en: Stable per SSID
tr: SSID’ye Göre Sabit

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
tr: Buraya girilen MAC adresi, bu bağlantı kurulduğunda, ağ aygıtının donanım adresi olarak kullanılacak. Bu özellik MAC klonlama veya hilekarlığı olarak bilinir. Örnek: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
tr: Profil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
tr: “%s” için kaydedilen parola ve tüm ağ değişikliklerini içeren ayrıntılar kalıcı olarak yitecek.

en: Forget Connection?
tr: Bağlantı Unutulsun Mu?

en: Forget
tr: Unut

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tr: Kurumsal

[ctx: Wifi security]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Never
tr: Asla

en: %i day ago | %i days ago
tr[0]: %i gün önce

[ctx: Signal strength]
en: None
tr: Yok

[ctx: Signal strength]
en: Weak
tr: Zayıf

[ctx: Signal strength]
en: Ok
tr: İyi

[ctx: Signal strength]
en: Good
tr: İyi

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
tr: Mükemmel

en: IPv4 Address
tr: IPv4 Adresi

en: IPv6 Address
tr: IPv6 Adresi

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Forget Connection…
tr: Bağlantıyı Unut…

en: Remove Connection Profile…
tr: Bağlantı Profilini Kaldır…

en: Remove Connection…
tr: Bağlantıyı Kaldır…

en: Remove VPN…
tr: VPN’yi Kaldır…

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: automatic
tr: kendiliğinden

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
tr: Kendiliğinden DNS etkin. Kendiliğinden DNS’yi devre dışı bırakmayı mı denediniz?

en: Delete Address
tr: Adresi Sil

en: Delete Route
tr: Rotayı Sil

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
tr: Hiçbiri

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tr: WEP 40/128-bit Anahtar (Onaltılık veya ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
tr: WEP 128-bit Parola

en: Dynamic WEP (802.1x)
tr: Dinamik WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA ve WPA2 Kişisel

en: WPA & WPA2 Enterprise
tr: WPA ve WPA2 Kurumsal

en: WPA3 Personal
tr: WPA3 Kişisel

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unsaved peer
tr: Kayıtsız eş

en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

en: Weak
tr: Zayıf

en: Link speed
tr: Hat hızı

en: 1Mb/sec
tr: 1Mb/s

en: Hardware Address
tr: Donanım Adresi

en: Supported Frequencies
tr: Desteklenen Frekanslar

en: Default Route
tr: Öntanımlı Rota

en: Last Used
tr: Son Kullanım

en: Connect _automatically
tr: _Kendiliğinden bağlan

en: Make available to _other users
tr: Diğer k_ullanıcılar için de kullanılabilir kıl

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
tr: _Ölçülen bağlantı: veri sınırı var ya da ücrete neden olabilir

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
tr: Yazılım güncellemeleri ve diğer büyük indirmeler kendiliğinden başlamayacaktır.

en: _MAC Address
tr: _MAC Adresi

en: _Cloned Address
tr: _Klonlanmış Adres

en: bytes
tr: bayt

en: IPv_4 Method
tr: IPv_4 Yöntemi

en: Automatic (DHCP)
tr: Kendiliğinden (DHCP)

en: Link-Local Only
tr: Yalnızca Yerel Bağlantı

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Shared to other computers
tr: Diğer bilgisayarlara paylaşılmış

en: Addresses
tr: Adresler

en: Address
tr: Adres

en: Netmask
tr: Ağ maskesi

en: Gateway
tr: Geçit

en: Automatic DNS
tr: Kendiliğinden DNS

en: DNS server address(es)
tr: DNS sunucu adres(ler)i

en: Separate IP addresses with commas
tr: IP adreslerini virgüllerle ayırın

en: Routes
tr: Rotalar

en: Automatic Routes
tr: Kendiliğinden Rota

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
tr: Metrik

en: Use this connection _only for resources on its network
tr: Bu bağlantıyı _yalnızca kendi ağı üzerindeki kaynaklar için kullan

en: IPv_6 Method
tr: IPv_6 Yöntemi

en: Automatic, DHCP only
tr: Kendiliğinden, yalnızca DHCP

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Unable to open connection editor: %s
tr: Bağlantı düzenleyicisi açılamadı: %s

en: New Profile
tr: Yeni Profil

en: Invalid setting %s: %s
tr: Geçersiz ayar %s: %s

en: Invalid setting %s
tr: Geçersiz ayar %s

en: Invalid VPN configuration file
tr: VPN yapılandırma dosyası geçersiz

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
tr: Kolay kullanım, yüksek hız başarımı, düşük saldırı yüzeyi için tasarlanmış özgür ve açık kaynaklı VPN çözümü.

en: Import from file…
tr: Dosyadan içe aktar…

en: S_ecurity
tr: Güv_enlik

en: Cannot Import VPN Connection
tr: VPN Bağlantısı İçe Aktarılamıyor

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
tr: “%s” dosyası okunamadı ya da herhangi bir VPN bağlantı bilgisi içermiyor
    
    Hata: %s.

en: _Close
tr: _Kapat

en: Select file to import
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
tr: (Hata: VPN bağlantı düzenleyicisi yüklenemedi)

en: _Connection Name
tr: _Bağlantı Adı

en: _Interface Name
tr: _Arayüz Adı

en: The name of the wireguard interface to create.
tr: Oluşturulacak wireguard arayüzünün adı.

en: _Private Key
tr: Özel _Anahtar

en: The 256 bit private key in base64 encoding
tr: base64 kodlama içinde 256 bit özel anahtar

en: Show/hide private key
tr: Özel anahtarı göster/gizle

en: _Listen Port
tr: _Dinlenen Bağlantı Noktası

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
tr: Dinlenecek bağlantı noktası. Eğer 'automatic' (kendiliğinden) belirlenirse, arayüz açıldığında bağlantı noktası rastgele seçilecek.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
tr: Giden paketler için 32 bit fwmark. fwmark’ı devre dışı bırakmak için 'off' (kapalı) olarak belirleyin.

en: _Add peer routes
tr: Eş _rotaları ekle

en: _Peers
tr: _Eşler

en: Add WireGuard peer
tr: WireGuard eşi ekle

en: No peers set up
tr: Eş ayarlanmamış

en: Options…
tr: Seçenekler…

en: _Endpoint
tr: _Uç noktası

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
tr: Uç noktası IP ya da ana makine adı, iki nokta üst üste ve sonrasında bağlantı noktası.

en: _Public key
tr: _Genel anahtar

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
tr: 'wg pubkey' tarafından özel anahtardan hesaplanmış base64 genel anahtarı.

en: _Pre-shared key
tr: _Önceden paylaşılan anahtar

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
tr: 'wg genpsk' tarafından oluşturulan base64 önceden paylaşılan anahtarı. İsteğe bağlıdır ve es geçilebilir. Kuantum sonrası dayanıklılık için, hâlihazırda var olan genel anahtar kriptografisine karıştırılacak simetrik anahtar kriptografisi ek katmanı ekler.

en: Allowed _IP addresses
tr: İzin verilen _IP adresleri

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
tr: Bu eş için gelen trafiğe izin verildiği ve bu eş için giden trafiğin yönlendirildiği CIDR maskeli IP (v4 ya da v6) adreslerinin virgülle ayrılmış listesi.

en: _Persistent keepalive
tr: _Kalıcı canlı tut

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
tr: Durum denetimli güvenlik duvarı veya NAT yönlendirmeyi geçerli tutma amacıyla eşe hangi sıklıkla yetkilendirilmiş boş paket gönderileceği. Bu isteğe bağlıdır ve belirli kurulumlar dışında önerilmez.

en: seconds
tr: saniye

en: Apply
tr: Uygula

en: Control how you connect to the Internet
tr: İnternete nasıl bağlandığınızı denetleyin

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
tr: Ağ;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Genişbant;Geniş Bant;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
tr: Kablosuz ağlarına nasıl bağlandığınızı denetleyin

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
tr: Ağ;Wireless;Wi-Fi;Wifi;Kablosuz;Kablosuz Ağ;IP;LAN;Broadband;Genişbant;Geniş Bant;DNS;Hotspot;Bağlantı Noktası;

en: never
tr: asla

en: today
tr: bugün

en: yesterday
tr: dün

en: Last used
tr: Son kullanım

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tr: Kablolu

en: Add new connection
tr: Yeni bağlantı ekle

en: Network deleted
tr: Ağ silindi

en: _Undo
tr: _Geri Al

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
tr[0]: %d ağ silindi

en: System policy prohibits use as a Hotspot
tr: Sistem ilkeleri Erişim Noktası olarak kullanmayı yasaklıyor

en: Wireless device does not support Hotspot mode
tr: Kablosuz aygıt Erişim Noktası kipini desteklememektedir

en: Add Ethernet Connection
tr: Ethernet Bağlantısı Ekle

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Not connected
tr: Bağlanmadı

en: Active
tr: Etkin

en: Turn VPN connection off
tr: VPN bağlantısını kapat

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
tr: Ağ Adı

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
tr: Güvenlik türü

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
tr: Parola

en: Turn Wi-Fi off
tr: Kablosuzu Kapat

en: Saved Networks
tr: Kayıtlı Ağlar

en: Show Saved Networks
tr: Kayıtlı Ağları Göster

en: _Connect to Hidden Network…
tr: Gizli Ağa _Bağlan…

en: Connect to hidden network
tr: Gizli ağa bağlan

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
tr: Kablosuz Erişim Nok_tasını Aç…

en: Saved Wi-Fi Networks
tr: Kayıtlı Kablosuz Ağlar

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
tr: Durum bilinmiyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tr: Yönetilmeyen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tr: Kullanılamıyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
tr: Bağlanıyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulaması gerekli

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tr: Bağlantı kesiliyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
tr: Durum bilinmiyor (kayıp)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
tr: Yapılandırma başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
tr: IP yapılandırması başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
tr: IP yapılandırmasının süresi dolmuş

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
tr: Özel bilgiler gerekli ancak sağlanmamış

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
tr: 802.1x istekçisinin bağlantısı kesildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
tr: 802.1x istekçi yapılandırması başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
tr: 802.1x istekçisi başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
tr: 802.1x istekçisinin kimlik doğrulaması çok uzun sürdü

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
tr: PPP hizmeti başlatılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
tr: PPP hizmetinin bağlantısı kesildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
tr: PPP başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
tr: DHCP istemci başlatılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
tr: DHCP istemci hatası

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
tr: DHCP istemcisi başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
tr: Paylaşımlı bağlantı hizmeti başlatılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
tr: Paylaşılmış bağlantı hizmeti başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
tr: AutoIP hizmeti başlatılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
tr: AutoIP hizmet hatası

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
tr: AutoIP hizmeti başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
tr: Hat meşgul

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
tr: Çevir sesi yok

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
tr: Hiçbir taşıyıcı (carrier) elde edilemedi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
tr: Çevirme isteği zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
tr: Çevirme denemesi başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
tr: Modem başlatma başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
tr: Belirtilen APN seçilemedi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
tr: Ağlar için arama yapılmıyor

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
tr: Ağ kaydı reddedildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
tr: Ağ kaydı zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
tr: İstenilen ağa kaydolunamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
tr: PIN doğrulanamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
tr: Aygıt için donanım yazılımı eksik olabilir

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
tr: Bağlantı yitirildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
tr: Var olan bağlantı varsayıldı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
tr: Modem bulunamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
tr: Bluetooth bağlantı başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
tr: SIM Kart takılı değil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
tr: SIM Pin gerekli

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
tr: SIM Puk gerekli

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
tr: Yanlış SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
tr: Bağlantı bağımlılığı başarısız

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tr: Donanım yazılımı eksik

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tr: Kablo takılı değil

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
tr: _Bildirimler

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
tr: Sesli Uy_arılar

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
tr: Bildirim _Pencerecikleri

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
tr: Pencerecikler devre dışı bırakıldığında bildirimler bildirim listesinde gözükmeyi sürdürecek

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
tr: İleti İ_çeriğini Pencereciklerde Göster

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
tr: Ki_lit Ekranı Bildirimleri

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
tr: İleti İ_çeriğini Kilit Ekranında Göster

en: _Do Not Disturb
tr: _Rahatsız Etme

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
tr: Ki_lit Ekranı Bildirimleri

note: List of apps.
en: App Notifications
tr: Uygulama Bildirimleri

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Control which notifications are displayed and what they show
tr: Hangi bildirimlerin gösterileceğini ve ne göstereceklerini ayarlayın

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
tr: Bildirimler;Pencerecik;İleti;Mesaj;Tepsi;Açılır Pencere;

en: Email
tr: E-posta

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
tr: Takvim, Kişiler ve Dosyalar

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
tr: Kurumsal Giriş

[ctx: Online Account]
en: Other
tr: Diğer

en: Offline — unable to connect accounts
tr: Çevrim dışı — hesaplara bağlanamadı

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
tr: Bulut hesaplarınızı bağlayarak uygulamaların çevrim içi hizmetlere erişmesine izin verin

en: Your Accounts
tr: Hesaplarınız

en: Connect an Account
tr: Hesap Bağla

en: Online Accounts
tr: Çevrim İçi Hesaplar

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
tr: Çevrim içi hesaplarınıza bağlanın ve ne için kullanacağınızı belirleyin

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
tr: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;Çevrimiçi;Çevrim içi;Sohbet;Takvim;Mektup;Posta;Bağlantı;Kişi;Cep;SonraOku;SonradanOku;

en: Unknown time
tr: Bilinmeyen süre

en: %i minute | %i minutes
tr[0]: %i dakika

en: %i hour | %i hours
tr[0]: %i saat

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
tr: Tümüyle dolana dek %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
tr: Dikkat: %s kaldı

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
tr: %s kaldı

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
tr: Tümüyle dolu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
tr: Şarj olmuyor

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
tr: Boş

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
tr: Şarj oluyor

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
tr: Boşalıyor

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
tr: Kablosuz fare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
tr: Kablosuz klavye

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
tr: Kesintisiz güç kaynağı

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
tr: Kişisel sayısal yardımcı (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
tr: Cep telefonu

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
tr: Ortam oynatıcısı

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
tr: Bilgisayar

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
tr: Oyun girdi aygıtı

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
tr: Pil

[ctx: Battery name]
en: Main
tr: Birincil

[ctx: Battery name]
en: Extra
tr: Ek

note: TRANSLATORS: This is the battery charge level percentage (e.g. 50%). This could be localized to account for local Percent sign formatting guidelines. See https://en.wikipedia.org/wiki/Percent_sign#Correct_style
en: %d %%
tr: %%%d

en: Battery Levels
tr: Pil Düzeyleri

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
tr: Kesintisiz Güç Kaynağı

en: Battery Level
tr: Pil Düzeyi

en: When _Idle
tr: _Boşta Olduğunda

en: Suspend
tr: Askıya al

en: Power Off
tr: Kapat

en: Hibernate
tr: Hazırda Beklet

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: When on battery power
tr: Pille çalışırken

en: When plugged in
tr: Fişe takıldığında

[ctx: Idle time]
en: Never
tr: Asla

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
tr: Yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle başarım kipi geçici olarak devre dışı bırakıldı.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
tr: Diz saptandı: başarım kipi geçici olarak kullanılamıyor. Düzeltmek için aygıtı sabit yüzeye taşıyın.

en: Performance mode temporarily disabled.
tr: Başarım kipi geçici olarak devre dışı bırakıldı.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
tr: Düşük pil: güç tutumu etkinleştirildi. Pil yeterince dolduğunda önceki kipe dönülecek.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
tr: “%s”, Güç Tutum kipini etkinleştirdi.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
tr: “%s”, başarım kipini etkinleştirdi.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
tr: 15 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
tr: 20 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
tr: 25 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
tr: 30 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
tr: 45 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
tr: 1 saat

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
tr: 80 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
tr: 90 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
tr: 100 dakika

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
tr: 2 saat

en: Connected Devices
tr: Bağlı Aygıtlar

en: Power Mode
tr: Güç Kipi

en: Power Saving
tr: Güç Tutumu

en: A_utomatic Screen Brightness
tr: _Kendiliğinden Ekran Parlaklığı

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
tr: Ekran parlaklığını çevredeki ışığa uyarla

en: _Dim Screen
tr: _Ekran Işığını Azalt

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
tr: Bilgisayar kullanılmıyorken ekran parlaklığını düşür

en: Screen _Blank
tr: Ekranı _Kapat

en: Turn the screen off after a period of inactivity
tr: Bir süre işlem yapılmadığında ekranı kapat

en: Automatic Power _Saver
tr: Kendiliğinden Güç _Tutumu

en: Turn on power saver mode when battery power is low
tr: Pil düşükken güç tutumu kipini aç

en: _Automatic Suspend
tr: _Kendiliğinden Askıya Al

en: Pause the computer after a period of inactivity
tr: Bir süre işlem yapılmadığında bilgisayarı duraklat

en: Po_wer Button Behavior
tr: _Güç Düğmesi Davranışı

en: Show Battery _Percentage
tr: Pil _Yüzdesini Göster

en: Show exact charge level in the top bar
tr: Üst çubukta tam şarj düzeyini göster

en: Automatic Suspend
tr: Kendiliğinden Askıya Al

en: On _Battery Power
tr: _Pil ile Çalışırken

en: _Delay
tr: _Gecikme

en: _Plugged In
tr: _Fişe Takılıyken

en: D_elay
tr: G_ecikme

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
tr: _Başarım

en: High performance and power usage
tr: Yüksek başarım ve güç kullanımı

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
tr: _Dengeli

en: Standard performance and power usage
tr: Temel başarım ve güç kullanımı

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
tr: _Güç Tutumu

en: Reduced performance and power usage
tr: Düşük başarım ve güç kullanımı

en: Power
tr: Güç

en: View your battery status and change power saving settings
tr: Pil durumunuzu görüntüleyin ve güç koruma ayarlarını değiştirin

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
tr: Güç;Uyku;Askıya Al;Hazırda Beklet;Derin Uyku;Pil;Parlaklık;Karartma;Boş;Monitör;DPMS;Boşta;Eylemsiz;Enerji;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
tr: “%s” yazıcısı silindi

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
tr: Yeni yazıcı eklenemedi.

en: Unlock to add printers and change settings
tr: Yazıcı eklemek ve ayarları değiştirmek için kilidi aç

en: All Connected and Network Printers
tr: Tüm Bağlı ve Ağ Yazıcıları

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
tr: Yazıcı _Ekle…

en: Search printers
tr: Yazıcı ara

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
tr: Geri Al

en: No Printers
tr: Yazıcı Yok

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
tr: Yazdırma Hizmeti Yok

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
tr: Sistem yazdırma hizmeti kullanılamıyor

en: Printers
tr: Yazıcılar

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
tr: Yazıcı ekleyin, yazıcı görevlerini görüntüleyin ve nasıl çıktı alacağınıza karar verin

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
tr: Yazıcı;Kuyruk;Yazdır;Kâğıt;Mürekkep;Toner;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
tr: Yazıcı Ekle

en: Back
tr: Geri

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
tr: _Kilidi Aç

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
tr: Yazıcı Bulunamadı

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
tr: Ağ adresi girin ya da yazıcı arayın

en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulaması Gerekli

en: Enter username and password to view printers on Print Server
tr: Yazıcı Sunucusu’ndaki yazıcıları görmek için kullanıcı adı ve parola gir

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
tr: Kullanıcı Adı

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
tr: %s Ayrıntıları

en: No suitable driver found
tr: Uygun sürücü bulunamadı

en: Select PPD File
tr: PPD Dosyası Seç

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
tr: PostScript Yazıcı Tanımlama dosyaları (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
tr: Yazıcı adları BOŞLUK, SEKME, # veya / içeremez

en: Location
tr: Konum

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
tr: Sürücü

en: Searching for preferred drivers…
tr: Yeğlenen sürücüler aranıyor…

en: Search for Drivers
tr: Sürücüler İçin Ara

en: Select from Database…
tr: Veri Tabanından Seç…

en: Install PPD File…
tr: PPD Dosyası Kur…

en: Select Printer Driver
tr: Yazıcı Sürücüsü Seçin

en: Loading drivers database…
tr: Sürücü veri tabanı yükleniyor…

en: Cancel
tr: İptal

en: Select
tr: Seç

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
tr: JetDirect Yazıcı

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
tr: LPD Yazıcı

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
tr: Tek Taraflı

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
tr: Uzun Kenar (Standart)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
tr: Kısa Kenar (Çevrilmiş)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
tr: Dikey

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
tr: Yatay

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
tr: Ters yatay

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
tr: Ters dikey

en: Resume
tr: Sürdür

en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
tr: Beklemede

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
tr: Duraklatıldı

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulaması gerekli

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
tr: İşleniyor

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
tr: Durduruldu

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
tr: İptal edildi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
tr: Hata nedeniyle iptal edildi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
tr: Tamamlandı

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
tr: Bu görevi sıranın en üstüne taşı

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
tr[0]: %u Görev Kimlik Doğrulaması Gerektiriyor

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
tr: %s — Etkin Görevler

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
tr: %s üzerinden yazdırmak için kimlik bilgilerini gir

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
tr: Etki Alanı

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
tr: Kimlik Doğr_ula

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
tr: _Kimlik Doğrula

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
tr: Etkin Yazıcı Görevi Yok

en: Unlock Print Server
tr: Yazıcı Sunucusu Kilidini Aç

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
tr: %s Kilidini Aç.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
tr: %s üzerindeki yazıcıları görmek için kullanıcı adı ve parola gir.

en: Searching for Printers
tr: Yazıcılar Aranıyor

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
tr: Seri Bağlantı Noktası

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
tr: Paralel Bağlantı Noktası

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
tr: Konum: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
tr: Adres: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
tr: Sunucu kimlik doğrulaması gerektiriyor

en: Two Sided
tr: Çift Taraflı

en: Paper Type
tr: Kağıt Türü

en: Paper Source
tr: Kağıt Kaynağı

en: Output Tray
tr: Çıktı Tepsisi

[ctx: printing option]
en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: GhostScript pre-filtering
tr: GhostScript ön-süzgeçleme

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
tr: Yüz başına sayfa

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
tr: Çift taraflı

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
tr: Yönelim

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
tr: Genel

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarları

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
tr: Kurulabilir Seçenekler

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
tr: Görev

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
tr: Görüntü Niteliği

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
tr: Renk

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
tr: Rötuş

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
tr: Sınama Sayfası

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
tr: Sınama sayfası

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
tr: _Sınama Sayfası

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
tr: Kendiliğinden Seç

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
tr: Yazıcı Öntanımlısı

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
tr: Yalnızca GhostScript yazı tiplerini göm

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
tr: PS düzey 1’e dönüştür

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
tr: PS düzey 2’ye dönüştür

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
tr: Ön-süzgeçleme yok

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
tr: Üretici

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
tr: Etkin Görev Yok

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
tr[0]: %u Görev

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
tr: Yazdırma başlıklarını temizle

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
tr: Toner düşük düzeyde

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
tr: Toner tükendi

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
tr: Film banyo kimyasalı az

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
tr: Film banyo kimyasalı tükendi

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
tr: Renk kartuşu az

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
tr: Renk kartuşu tükendi

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
tr: Kapak açık

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
tr: Kapı açık

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
tr: Kağıt az

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
tr: Kağıt tükendi

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
tr: Kapalı

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
tr: Durduruldu

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
tr: Atık kutusu neredeyse dolu

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
tr: Atık kutusu dolu

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
tr: Baskı silindiri ömrünü doldurmak üzere

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
tr: Baskı silindiri artık çalışmıyor

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
tr: Görev kabul etmiyor

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
tr: İşleniyor

en: Status
tr: Durum

en: Ink Level
tr: Mürekkep Düzeyi

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
tr: Sorun çözüldüğünde lütfen yeniden başlatınız

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Printing Options
tr: Yazdırma Seçenekleri

en: Printer Details
tr: Yazıcı Ayrıntıları

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
tr: Yazıcıyı Öntanımlı Olarak Kullan

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
tr: Yazdırma Başlıklarını Temizle

en: Remove Printer
tr: Yazıcıyı Kaldır

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
tr: Bağlantısı Kesilmiş

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
tr: Bağlanıyor

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
tr: Bağlı

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
tr: Yetkilendirme Hatası

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
tr: Yetkilendiriliyor

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
tr: Azaltılmış İşlev

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
tr: Bağlı ve Yetkilendirilmiş

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
tr: Yetkilendirilmiş

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
tr: Bağlı

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
tr: Kaydedilmiş

en: Failed to authorize device:
tr: Aygıt yetkilendirilemedi:

en: Failed to forget device:
tr: Aygıt unutulamadı:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
tr[0]: %u diğer aygıta bağımlıdır

en: Device Identifier
tr: Aygıt Tanımlayıcı

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Depends on other devices
tr: Diğer aygıtlara bağımlı

en: Authorize and Connect
tr: Yetkilendir ve Bağla

en: Forget Device
tr: Aygıtı Unut

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
tr: Hata

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
tr: Yetkilendirilmiş

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
tr: Thunderbolt altsistemi (boltd) kurulmamış veya doğru ayarlanmamış.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
tr: Bağlantı istasyonları ve dış grafik işlemciler gibi aygıtlara doğrudan erişim tanı.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
tr: Yalnızca USB ve Display Port aygıtları bağlanabilir.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
tr: Thunderbolt algılanamadı.
    Sistemin Thunderbolt desteği yok, BIOS’tan devre dışı bırakılmış veya BIOS’tan desteklenmeyen güvenlik düzeyine ayarlanmış.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
tr: Thunderbolt desteği BIOS’tan devre dışı bırakılmış.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
tr: Thunderbolt güvenlik düzeyi saptanamadı.

en: Error switching direct mode: %s
tr: Doğrudan kipe geçilirken hata: %s

en: Close notification
tr: Bildirimi kapat

en: No Thunderbolt Support
tr: Thunderbolt Desteği Yok

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
tr: Thunderbolt alt sistemine bağlanılamadı

en: Direct Access
tr: Doğrudan Erişim

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
tr: Bağlantı istasyonları ve dış grafik işlemciler gibi aygıtlara doğrudan erişim tanı

en: Pending Devices
tr: Bekleyen Aygıtlar

en: No devices attached
tr: Aygıt bağlanmamış

en: Cameras
tr: Kameralar

en: _Camera Access
tr: _Kamera Erişimi

en: Allow permitted apps to use cameras
tr: İzinli uygulamaların kameraları kullanmasını sağla

en: Permitted Apps
tr: İzinli Uygulamalar

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
tr: Aşağıdaki yalıtılmış uygulamalara kameraları kullanma izni verildi. Yalıtılmamış uygulamalar, izin istemeden kameraları kullanabilir.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
tr: Hiçbir yalıtılmış uygulama kamera erişimi isteği yapmadı

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
tr: Teknik sorunları bildirmeniz %s gelişimine yaramaktadır. Bu bildirimler, anonim olarak gönderilir ve kişisel veriden arındırılmıştır. %s

en: Diagnostics
tr: Tanılama

en: Problem Reporting
tr: Sorun Bildirimi

en: _Automatic Problem Reporting
tr: _Kendiliğinden Sorun Bildirimi

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
tr: Güvenli Önyükleme Etkin

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
tr: Güvenli önyükleme, aygıt çalıştığında kötücül yazılımların yüklenmesini önler. Şu anda açıktır ve düzgün çalışmaktadır.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
tr: Güvenli Önyükleme Sorunlu

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
tr: Güvenli önyükleme, aygıt çalıştığında kötücül yazılımların yüklenmesini önler. Şu anda açıktır ancak geçersiz anahtar olduğundan çalışmayacaktır.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
tr: Güvenli önyükleme sorunları genellikle bilgisayarınızın UEFI donanım yazılımı ayarlarından (BIOS) çözülebilir. Donanım üreticiniz, bunu nasıl yapacağınızla ilgili bilgiyi sağlayabilir.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
tr: Yardım için donanım üreticinize veya BT desteğine başvurun.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
tr: Güvenli Önyükleme Kapatıldı

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
tr: Güvenli önyükleme, aygıt çalıştığında kötücül yazılımların yüklenmesini önler. Şu anda kapalıdır.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
tr: Güvenli önyükleme, genellikle bilgisayarınızın UEFI donanım yazılımı ayarlarından (BIOS) açılabilir. Yardım için donanım üreticinize veya BT desteğine başvurun.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
tr: Güvenli önyükleme, aygıt çalıştığında kötücül yazılımların yüklenmesini önler.
    
    Daha ayrıntılı bilgi için donanım üreticisine veya BT desteğine başvurun.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
tr: Denetimler Başarısız

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
tr: Donanım, denetimleri geçemedi. Bu, genel donanım güvenliği sorunlarına karşı korunmadığınız anlamına gelir.
    
    Donanım yazılımını güncelleyerek ya da aygıt yapılandırma seçeneklerini değiştirerek donanım güvenliği sorunları çözülebilir. Ancak, arızalar fiziksel donanımın kendisinden kaynaklanabilir ve geri döndürülemeyebilir.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
tr: Denetimler Başarılı

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
tr: Bu aygıt, temel güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. Donanımı, bazı yaygın güvenlik tehditlerine karşı korunmaktadır.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
tr: Korunmuş

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
tr: Bu aygıt şu anki güvenlik sınamalarını geçiyor. Donanımı, çoğu güvenlik tehditlerine karşı korunmaktadır.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
tr: Denetimler Kullanılamıyor

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
tr: Bu aygıt için aygıt güvenlik denetimleri yapılamıyor. Güvenlik gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı söylenemiyor.

en: Report copied to clipboard
tr: Rapor panoya kopyalandı

en: _Copy Technical Report
tr: Teknik Raporu _Kopyala

en: About Device Security
tr: Aygıt Güvenliğiyle İlgili

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
tr: Aygıt güvenliği, donanımın kendisine yöneltilen güvenlik sorunlarına karşı aygıtınızın ne denli korunduğuyla ilgili bilgi sağlar.
    
    Güvenliği etkileyen donanım yönleri şunlardır:
    
    • donanımın kendisine gömülü güvenlik özellikleri;
    • donanımın güvenlik sorunlarına karşı korunması için nasıl yapılandırıldığı;
    • doğrudan donanımda çalışan yazılımın güvenliği.
    
    Doğrudan donanımda çalışan yazılıma yönelik kötücüller ve virüsler donanımı etkileyen güvenlik tehditleridir. Bunlara, donanıma yapılan fiziksel bağlantıyla veri okuyup kötücül yazılım koyan fiziksel kurcalama da eklenebilir.
    
    Aygıt güvenliği; güvenliğin yalnızca bir boyutudur, sistem ve uygulamaların genel güvenlik durumunu yansıtmaz.

en: Protected against malicious software when the device starts.
tr: Aygıt başladığında kötücül yazılımlara karşı korunmaktadır.

en: Secure Boot has Problems
tr: Güvenli Önyükleme Sorunlu

en: Some protection when the device is started.
tr: Aygıt başladığında bazı korumalar vardır.

en: Secure Boot is Off
tr: Güvenli Önyükleme Kapalı

en: No protection when the device is started.
tr: Aygıt başladığında koruma yoktur.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
tr: Bu sorun; UEFI donanım yazılımı ayarlarındaki değişimden, işletim sistemi yapılandırma değişiminden veya bu sistemdeki kötücül yazılımdan kaynaklanabilir.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
tr: Bu sorun, UEFI donanım yazılımı ayarlarındaki değişimden veya bu sistemdeki kötücül yazılımdan kaynaklanabilir.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
tr: Bu sorun, işletim sistemi yapılandırma değişiminden veya bu sistemdeki kötücül yazılımdan kaynaklanabilir.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
tr: Geçti

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
tr: ! Başarısız

en: Hardware does not pass checks.
tr: Donanım, denetimleri geçemedi.

en: Hardware meets basic security requirements.
tr: Donanım, temel güvenlik gereksinimlerini karşılıyor.

en: Hardware has a good level of protection.
tr: Donanımın iyi koruma düzeyi var.

en: Security levels are not available for this device.
tr: Bu aygıtta güvenlik düzeyleri kullanılamıyor.

en: Device Security
tr: Aygıt Güvenliği

en: Starting Device Security…
tr: Aygıt Güvenliği Başlatılıyor…

en: Device Security Unavailable
tr: Aygıt Güvenliği Kullanılamıyor

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
tr: Aygıt Güvenliği yalnızca fiziksel donanımda kullanılabilir. Fiziksel aygıt saptanamadı.

en: Security Events
tr: Güvenlik Olayları

en: No Events
tr: Olay Yok

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
tr: Geçerli

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
tr: Geçersiz

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
tr: Etkin

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
tr: Etkin Değil

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
tr: Kilitli

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
tr: Kilitsiz

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
tr: Şifrelenmiş

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
tr: Şifrelenmemiş

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
tr: Lekeli

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
tr: Lekesiz

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
tr: Bulundu

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
tr: Bulunamadı

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
tr: Destekleniyor

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
tr: Desteklenmiyor

en: _Automatic Device Location
tr: _Kendiliğinden Aygıt Konumu

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
tr: Kendiliğinden aygıt konumu bu aygıtın yaklaşık konumunu saptamada GPS, kablosuz ve hücresel gibi kaynakları kullanır. Konum bilgisi, bu özelliğin parçası olarak Mozilla Konum Servisleri’ne gönderilir.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
tr: Aşağıdaki yalıtılmış uygulamalara konum verisine erişim izni verildi. Yalıtılmamış uygulamalar, izin istemeden konum verisini kullanabilir.

en: No sandboxed apps have asked for location access
tr: Hiçbir yalıtılmış uygulama konum erişimi isteği yapmadı

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
tr: Hangi verilerin toplandığı ve nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgi al.

en: Microphones
tr: Mikrofonlar

en: _Microphone Access
tr: _Mikrofon Erişimi

en: Allow permitted apps to use microphones
tr: İzinli uygulamaların mikrofonları kullanmasını sağla

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
tr: Aşağıdaki yalıtılmış uygulamalara mikrofonları kullanma izni verildi. Yalıtılmamış uygulamalar, izin istemeden mikrofonları kullanabilir.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
tr: Hiçbir yalıtılmış uygulama mikrofon erişimi isteği yapmadı

en: Privacy & Security
tr: Gizlilik ve Güvenlik

en: _Screen Lock
tr: _Ekran Kilidi

en: Automatic screen lock
tr: Kendiliğinden ekran kilidi

en: _Location
tr: _Konum

en: Control access to your location
tr: Konum erişimini denetle

en: _File History &amp; Trash
tr: _Dosya Geçmişi ve Çöp

en: Remove saved data and files
tr: Kayıtlı veri ve dosyaları kaldır

en: _Diagnostics
tr: _Tanılama

en: Automatic problem reporting
tr: Kendiliğinden sorun bildirimi

en: _Cameras
tr: _Kameralar

en: Control camera access
tr: Kamera erişimini denetle

en: _Microphones
tr: _Mikrofonlar

en: Control microphone access
tr: Mikrofon erişimini denetle

en: Manage device access
tr: Aygıt erişimlerini yönet

en: Device _Security
tr: Aygıt _Güvenliği

en: Hardware security status and information
tr: Donanım güvenlik durumu ve bilgileri

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
tr: Ekran Kapanınca

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
tr: 30 saniye

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
tr: 1 dakika

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
tr: 2 dakika

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
tr: 3 dakika

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
tr: 5 dakika

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
tr: 30 dakika

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
tr: 1 saat

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
tr: 1 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
tr: 2 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
tr: 3 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
tr: 4 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
tr: 5 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
tr: 8 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
tr: 10 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
tr: 12 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
tr: 15 dakika

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
tr: Asla

en: Screen Lock
tr: Ekran Kilidi

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
tr: Ekranı kendiliğinden kilitlemek, siz uzaktayken bilgisayarınıza erişilmesini önler

en: _Blank Screen Delay
tr: _Ekranı Karart Gecikmesi

en: Period of inactivity until screen blanks
tr: Ekran karartılmadan önceki hareketsiz kalma süresi

en: Automatic Screen _Lock
tr: Kendiliğinden Ekran Ki_lidi

en: Locks the screen after it blanks
tr: Karardıktan sonra ekranı kilitler

en: Automatic _Screen Lock Delay
tr: Kendiliğinden _Ekran Kilidi Gecikmesi

en: Time from screen blank to screen lock
tr: Boş ekrandan ekran kilidine kadar süre

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
tr: Kilit Ekranı _Bildirimleri

en: Forbid New _USB Devices
tr: Yeni _USB Aygıtlarını Önle

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
tr: Ekran kilitliyken yeni USB aygıtlarının sistemle etkileşmesini önle

en: Screen Privacy
tr: Ekran Gizliliği

en: Restrict Viewing _Angle
tr: Görüş _Açısını Kısıtla

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
tr: 1 saat

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
tr: 2 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
tr: 3 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
tr: 4 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
tr: 5 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
tr: 6 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
tr: 7 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
tr: 14 gün

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
tr: 30 gün

en: Empty all items from Trash?
tr: Çöpteki tüm ögeler boşaltılsın mı?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
tr: Çöpteki tüm ögeler kalıcı olarak silinecek.

en: _Empty Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Delete all the temporary files?
tr: Tüm geçici dosyalar silinsin mi?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
tr: Tüm geçici dosyalar kalıcı olarak silinecek.

en: _Purge Temporary Files
tr: Geçici Dosyaları _Temizle

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
tr: 7 gün

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
tr: 30 gün

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
tr: Sonsuza dek

en: Clear File History?
tr: Dosya Geçmişi Temizlensin Mi?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
tr: Temizledikten sonra, son kullanılan dosyalar listeleri boş görünecektir.

en: Clear _History
tr: _Geçmişi Temizle

en: File History & Trash
tr: Dosya Geçmişi ve Çöp

en: File History
tr: Dosya Geçmişi

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
tr: Dosya geçmişi, kullandığınız dosyaların kaydını tutar. Bu bilgiler uygulamalar arasında paylaşılır ve kullanmak isteyebileceğiniz dosyaları bulmayı kolaylaştırır.

en: File H_istory
tr: Dosya _Geçmişi

en: File _History Duration
tr: Dosya _Geçmişi Süresi

en: _Clear History…
tr: _Geçmişi Temizle…

en: Trash &amp; Temporary Files
tr: Çöp Kutusu ve Geçici Dosyalar

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
tr: Çöp kutusu ve geçici dosyalar kişisel veya hassas bilgiler içerebilir. Bunları kendiliğinden silmek gizliliğin korunmasına yardımcı olabilir.

en: Automatically Delete _Trash Content
tr: _Çöpü Kendiliğinden Sil

en: Automatically Delete Temporary _Files
tr: Geçici _Dosyaları Kendiliğinden Sil

en: Automatically Delete _Period
tr: Kendiliğinden _Silme Sıklığı

en: _Empty Trash…
tr: Çöpü _Boşalt…

en: _Delete Temporary Files…
tr: Geçici Dosyaları _Sil…

en: Control access to your data and hardware, device security
tr: Verilerinize, donanımınıza, aygıt güvenliğine erişimi denetleyin

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
tr: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;Güvenlik;Ekran;Kilit;Özel;Kullanım;Son;Geçmiş;Dosyalar;Geçici;Temizle;Kaldır;Yer Kazan;Tanıla;Çökme;Konum;Kamera;Fotoğraflar;Video;Kayıt;Güvenlik;Donanım Yazılımı;

en: Location not found
tr: Konum bulunamadı

en: Subfolders must be manually added for this location
tr: Bu konum için alt klasörler elle eklenmelidir

en: Remove Folder
tr: Klasörü Kaldır

en: Select Location
tr: Konum Seç

en: Search Locations
tr: Arama Konumları

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
tr: Dosyalar gibi sistem uygulamalarınca aranan dosya sistemi konumları

en: Default Locations
tr: Öntanımlı Konumlar

en: Bookmarked Locations
tr: Yer İmli Konumlar

en: Custom Locations
tr: Özel Konumlar

en: _Add Location…
tr: Konum _Ekle…

en: No custom search locations
tr: Özel arama konumu yok

en: No apps found
tr: Uygulama bulunamadı

en: _App Search
tr: _Uygulama Arama

en: Include app-provided search results
tr: Uygulamaların sağladığı arama sonuçlarını içer

en: Search _Locations
tr: Arama _Konumları

en: Filesystem locations which are searched by system apps
tr: Sistem uygulamalarınca aranan dosya sistemi konumları

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Results are displayed according to the list order
tr: Sonuçlar liste sırasına göre görüntülenmektedir

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
tr: Hangi uygulamaların arama sonuçlarını Etkinlikler Genel Görünümünde göstereceğini belirleyin

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
tr: Ara;Bul;Endeks;Gizle;Gizlilik;Sonuçlar;

note: Label
en: No networks selected for sharing
tr: Paylaşımı için ağ seçilmedi

[ctx: service is disabled]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
tr: Etkin

[ctx: service is active]
en: Active
tr: Etkin

en: Choose a Folder
tr: Klasör Seç

en: Add Folder
tr: Klasör Ekle

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
tr: Dosya Paylaşımı, Genel klasörünüzü ağınızdaki diğer kişilerle şununla paylaşmanızı sağlar: %s

en: _Device Name
tr: _Aygıt Adı

en: Share files with other devices on the current network
tr: Dosyaları, ağdaki diğer aygıtlarla paylaş

en: _File Sharing
tr: Dosya _Paylaşımı

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
tr: Müzikleri, fotoğrafları ve videoları ağdaki diğer aygıtlara akıt

en: _Media Sharing
tr: _Ortam Paylaşımı

en: File Sharing
tr: Dosya Paylaşımı

en: _Require Password
tr: Parola _Gerektir

en: _Password
tr: _Parola

en: Networks
tr: Ağlar

en: Media Sharing
tr: Ortam Paylaşımı

en: Share music, photos and videos over the network
tr: Müzikleri, fotoğrafları ve videoları ağda paylaşın

en: Folders
tr: Klasörler

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Control what you want to share with others
tr: Diğerleri ile ne paylaşacağınızı denetleyin

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
tr: paylaş;paylaşım;ssh;makine;host;isim;ad;uzak;masaüstü;ortam;ses;video;görüntü;resimler;fotoğraflar;filmler;sunucu;renderer;yorumlayıcı;

en: Custom
tr: Özel

en: Click
tr: Tık

en: Hum
tr: Vız

en: String
tr: Tel

en: Swing
tr: Salla

en: Alert Sound
tr: Uyarı Sesi

en: Balance
tr: Denge

en: Fade
tr: Kayboluş

en: Select a Speaker
tr: Hoparlör Seç

en: Test Speakers
tr: Hoparlörleri Sına

en: Output
tr: Çıktı

en: _Output Device
tr: _Çıktı Aygıtı

en: _Test…
tr: _Sına…

en: _Configuration
tr: _Yapılandırma

en: Master volume
tr: Ana ses

en: O_utput Volume
tr: _Çıktı Sesi

en: _Balance
tr: _Denge

en: Fad_e
tr: _Soldur

en: Output Device
tr: Çıktı Aygıtı

en: No Output Devices
tr: Çıktı Aygıtı Yok

en: Input
tr: Girdi

en: _Input Device
tr: _Girdi Aygıtı

en: Con_figuration
tr: _Yapılandırma

en: I_nput Volume
tr: _Girdi Sesi

en: Input Device
tr: Girdi Aygıtı

en: No Input Devices
tr: Girdi Aygıtı Yok

en: Sounds
tr: Sesler

en: Vo_lume Levels
tr: _Ses Düzeyleri

en: _Alert Sound
tr: _Uyarı Sesi

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
tr: %s Hoparlör

en: Volume Levels
tr: Ses Düzeyleri

en: Unmute
tr: Sesi Aç

en: Mute
tr: Kıs

[ctx: volume]
en: 100%
tr: %100

en: Volume
tr: Ses

en: Sound
tr: Ses

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
tr: Ses düzeylerini, girdileri, çıktıları ve uyarı seslerini değiştir

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
tr: Kart;Mikrofon;Ses;Kaybolma;Denge;Bluetooth;Kulaklık Seti;Ses;Çıktı;Girdi;

en: About
tr: Hakkında

en: System Logo
tr: Sistem Logosu

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Hardware Model
tr: Donanım Modeli

en: Processor
tr: İşlemci

en: Memory
tr: Bellek

en: Disk Capacity
tr: Disk Kapasitesi

en: Calculating…
tr: Hesaplanıyor…

en: _System Details
tr: _Sistem Ayrıntıları

en: Graphics
tr: Grafik

en: Graphics %d
tr: Grafik %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: # System Details Report
tr: # Sistem Ayrıntıları Raporu

en: ## Report details
tr: ## Rapor ayrıntıları

en: **Date generated:**
tr: **Oluşturulma tarihi:**

en: ## Hardware Information:
tr: ## Donanım Bilgisi:

en: **Hardware Model:**
tr: **Donanım Modeli:**

en: **Memory:**
tr: **Bellek:**

en: **Processor:**
tr: **İşlemci:**

en: **Graphics:**
tr: **Grafik:**

en: **Graphics %d:**
tr: **Grafik %d:**

en: **Disk Capacity:**
tr: **Disk Kapasitesi:**

en: ## Software Information:
tr: ## Yazılım Bilgisi:

en: **Firmware Version:**
tr: **Donanım Yazılımı Sürümü:**

en: **OS Name:**
tr: **İşletim Sistemi Adı:**

en: **OS Build:**
tr: **İşletim Sistemi İnşası:**

en: **OS Type:**
tr: **İşletim Sistemi Türü:**

en: **GNOME Version:**
tr: **GNOME Sürümü:**

en: **Windowing System:**
tr: **Pencere Sistemi:**

en: **Kernel Version:**
tr: **Çekirdek Sürümü:**

en: Details copied to clipboard
tr: Ayrıntılar panoya kopyalandı

en: System Details
tr: Sistem Ayrıntıları

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Hardware Information
tr: Donanım Bilgisi

en: Software Information
tr: Yazılım Bilgisi

en: Firmware Version
tr: Donanım Yazılımı Sürümü

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
tr: İşletim Sistemi Adı

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
tr: İşletim Sistemi İnşası

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
tr: İşletim Sistemi Türü

en: GNOME Version
tr: GNOME Sürümü

en: Windowing System
tr: Pencere Sistemi

en: Virtualization
tr: Sanallaştırma

en: Kernel Version
tr: Çekirdek Sürümü

en: View information about your system
tr: Sisteminizle ilgili bilgileri görüntüleyin

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
tr: aygıt;sistem;düzen;dizge;bilgi;ana makine adı;ana makina adı;anamakine adı;anamakina adı;hostname;bellek;hafıza;işlemci;sürüm;versiyon;öntanımlı;varsayılan;uygulama;yeğlenen;tercih edilen;cd;dvd;usb;ses;video;görüntü;disk;çıkarılabilir;çıkartılabilir;kaldırılabilir;ortam;medya;kendiliğinden çalıştır;otomatik çalıştır;autorun;

en: _Region &amp; Language
tr: _Bölge ve Dil

en: System language and localization
tr: Sistem dili ve yerelleştirme

en: _Date &amp; Time
tr: _Tarih ve Saat

en: Time zone and clock settings
tr: Saat dilimi ve saat ayarları

en: _Users
tr: _Kullanıcılar

en: Add and remove accounts, change password
tr: Hesap ekle ve kaldır, parola değiştir

en: R_emote Desktop
tr: _Uzak Masaüstü

en: Allow this device to be used remotely
tr: Bu aygıtın uzaktan kullanılmasına izin ver

en: Secu_re Shell
tr: _Güvenli Kabuk

en: SSH network access
tr: SSH ağ erişimi

en: _About
tr: _Hakkında

en: Hardware details and software versions
tr: Donanım ayrıntıları ve yazılım sürümleri

en: Software _Updates
tr: Yazılım _Güncellemeleri

en: Date & Time
tr: Tarih ve Saat

en: _Year
tr: _Yıl

en: _Month
tr: _Ay

en: _Day
tr: _Gün

en: Automatic _Date &amp; Time
tr: Kendiliğinden _Tarih ve Saat

en: Requires internet access
tr: İnternet erişimi gerektirir

en: Date &amp; _Time
tr: Tarih ve _Saat

en: Automatic Time _Zone
tr: Kendiliğinden Saat _Dilimi

en: Requires location services enabled and internet access
tr: Konum hizmetlerinin etkin olmasını ve İnternet erişimi gerektirir

en: Time Z_one
tr: Saat _Dilimi

en: Time _Format
tr: Saat _Biçimi

en: _24-hour
tr: _24 saat

en: AM / _PM
tr: ÖÖ / Ö_S

en: Clock &amp; Calendar
tr: Saat ve Takvim

en: Control how the time and date is shown in the top bar
tr: Saat ve tarihin üst çubukta nasıl gösterildiğini denetle

en: _Week Day
tr: _Haftanın Günü

en: D_ate
tr: T_arih

en: _Seconds
tr: _Saniye

en: Week _Numbers
tr: Hafta _Numaraları

en: Shown in the dropdown calendar
tr: Açılır takvimde gösterilir

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Select Time Zone
tr: Saat Dilimi Seç

en: Search cities
tr: Şehir ara

en: No Results
tr: Sonuç Yok

en: Change the date and time, including time zone
tr: Tarih, saat ve saat dilimini değiştir

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
tr: Saat;Zaman;Saat dilimi;Zaman dilimi;Konum;

en: Change system time and date settings
tr: Sistem saatini ve tarihini değiştir

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
tr: Saat ya da tarih ayarlarını değiştirmek için kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.

en: Language and time settings, system information
tr: Dil ve saat ayarları, sistem bilgileri

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
tr: aygıt;sistem;bilgi;ayrıntılar;makineadı;anamakineadı;bellek;işlemci;sürüm;yazılım;işletimsistemi;model;dil;bölge;ülke;biçimler;sayılar;birimler;saat;zamandilimi;saat dilimi;tarih;konum;uzak;masaüstü;rdp;vnc;

en: Formats
tr: Biçimler

en: Search locales
tr: Yerel ara

en: Common Formats
tr: Ortak Biçimler

en: All Formats
tr: Tüm Biçimler

en: No Search Results
tr: Arama Sonucu Yok

en: Searches can be for countries or languages
tr: Ülkeler ya da diller aranabilir

en: Preview
tr: Ön İzleme

[ctx: measurement format]
en: Imperial
tr: İngiliz

[ctx: measurement format]
en: Metric
tr: Metrik

en: Dates
tr: Tarihler

en: Times
tr: Saatler

en: Dates & Times
tr: Tarihler ve Saatler

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Measurement
tr: Ölçüm

en: Paper
tr: Kağıt

en: Region & Language
tr: Bölge ve Dil

en: Language and format will be changed after next login
tr: Dil ve biçim sonraki girişte değişecektir

en: Log _Out…
tr: _Oturumu Kapat…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
tr: Dil ayarı arayüz metinleri ve web sayfalarında kullanılmaktadır. Biçimlerse sayı, tarih ve para birimlerinde kullanılmaktadır.

en: Your Account
tr: Hesabınız

en: _Language
tr: _Dil

en: _Formats
tr: _Biçimler

en: Login Screen
tr: Oturum Açma Ekranı

en: L_anguage
tr: _Dil

en: Fo_rmats
tr: _Biçimler

en: Select your display language and formats
tr: Ekran dilinizi ve biçimlerinizi seçin

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
tr: Dil;Düzen;Yerleşim;Klavye;Girdi;Giriş;

en: Device address copied
tr: Aygıt adresi kopyalandı

en: Port number copied
tr: Bağlantı noktası numarası kopyalandı

en: Username copied
tr: Kullanıcı adı kopyalandı

en: Password copied
tr: Parola kopyalandı

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
tr: Geçerli masaüstünüzü diğer aygıtlarla paylaşın. Uzak bağlantı, var olan ekran çözünürlüğünü kullanır

en: _Desktop Sharing
tr: _Masaüstü Paylaşımı

en: Remote _Control
tr: Uzaktan _Denetim

en: Allows desktop shares to control the screen
tr: Masaüstü paylaşımlarının ekranı denetlemesini sağlar

en: How to Connect
tr: Nasıl Bağlanılır

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
tr: RDP iletişim kuralıyla bağlanmak için uzak masaüstü uygulaması kullanın. Aygıtın ağ konumuyla ilgili ek bilgiler de gerekebilir.

en: _Hostname
tr: _Makine Adı

en: Copy
tr: Kopyala

en: _Port
tr: _Bağlantı Noktası

en: Login Details
tr: Oturum Açma Ayrıntıları

en: _Generate New Password
tr: Yeni Parola _Oluştur

en: _Verify Encryption
tr: Şifrelemeyi _Doğrula

en: Remote Desktop
tr: Uzak Masaüstü

en: Desktop Sharing
tr: Masaüstü Paylaşımı

en: Remote Login
tr: Uzaktan Giriş

en: Some settings are locked
tr: Kimi ayarlar kilitli

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
tr: Kullanılmadığında, kullanıcı hesabınıza uzaktan bağlanın. Ekran çözünürlüğü uzaktan ayarlanabilir.

en: Encryption Fingerprint
tr: Şifreleme Parmak İzi

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
tr: Bağlanan istemcilerde şifreleme parmak izi görünmelidir ve birbiriyle aynı olmalıdır

en: Enable or disable remote sessions
tr: Uzak oturumları etkinleştir ya da devre dışı bırak

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
tr: Uzak oturumları etkinleştirmek ya da devre dışı bırakmak için kimlik doğrulama gerekli

en: Command copied
tr: Komut kopyalandı

en: Secure Shell
tr: Güvenli Kabuk

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
tr: Güvenli Kabuk (SSH) kullanarak bu aygıta eriş

en: SSH Login Command
tr: SSH Oturum Açma Komutu

en: Enable or disable remote login
tr: Uzaktan oturum açmayı etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Authentication is required to enable or disable remote login
tr: Uzaktan oturum açmayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Failed to add account
tr: Hesap eklenemedi

en: The passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: _Username
tr: _Kullanıcı Adı

en: Ad_ministrator
tr: _Yönetici

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
tr: Yöneticilerin, kullanıcı ekleme ve kaldırma, giriş ayarlarını değiştirme ve yazılım kaldırma gibi ek yetenekleri vardır. Yöneticilere ebeveyn denetimi uygulanamaz.

en: User sets password on _first login
tr: Kullanıcı parolasını ilk _girişte belirler

en: Set password n_ow
tr: Parolayı şi_mdi belirle

en: Pass_word
tr: _Parola

en: _Confirm
tr: _Doğrula

en: Failed to register account
tr: Hesap kaydedilemedi

en: Failed to join domain
tr: Etki alanına katılamadı

en: No supported way to authenticate with this domain
tr: Bu etki alanıyla kimlik doğrulama yapılamaz

en: That login name didn’t work
tr: Bu giriş adı çalışmadı

en: That login password didn’t work
tr: Bu giriş parolası çalışmadı

en: That hostname didn’t work
tr: Bu ana makine adı çalışmadı

en: Failed to log into domain
tr: Etki alanına girilemedi

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
tr: Kurumsal giriş hesabı eklemek için, bu aygıt <b>%s</b> etki alanına kayıtlı olmalıdır. Kaydolmak için etki adı yöneticinizin adını ve parolasını girmesini sağlayın.

en: Valid domain
tr: Geçerli etki alanı

en: Domain not found
tr: Etki alanı bulunamadı

en: Checking domain…
tr: Etki alanı denetleniyor…

en: Failed to contact realmd service
tr: Realmd hizmetiyle bağlantı kurulamadı

en: Add Enterprise Login
tr: Kurumsal Giriş Ekle

en: Offline
tr: Çevrim Dışı

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
tr: Kurumsal giriş hesabı eklemek için ağ bağlantısı gereklidir.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
tr: Kurumsal giriş, merkezi yönetimli var olan hesabın bu aygıtta kullanılmasını sağlar.

en: _Domain
tr: _Etki Alanı

en: Should match the web domain of the account provider
tr: Hesap sağlayıcısının web etki alanıyla eşleşmelidir

en: Enroll Device
tr: Aygıtı Kaydet

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
tr: _Kaydet

en: Administrator _Name
tr: Yö_netici Adı

en: Administrator _Password
tr: Yönetici _Parolası

en: Browse for more pictures
tr: Daha çok resim için göz at

en: Select a File…
tr: Dosya Seç…

en: the device needs to be claimed to perform this action
tr: aygıt, bu eylemi gerçekleştirmek için elde edilmelidir

en: the device is already claimed by another process
tr: aygıt, başka süreççe önceden elde edildi

en: you do not have permission to perform the action
tr: bu eylemi gerçekleştirmeye izniniz yok

en: no prints have been enrolled
tr: herhangi bir iz kaydedilmedi

en: Failed to communicate with the device during enrollment
tr: Kayıt sürecinde aygıtla iletişim kurulamadı

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
tr: Parmak izi okuyucuyla iletişim kurulamadı

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
tr: Parmak izi art alan hizmetiyle iletişim kurulamadı

en: Failed to list fingerprints: %s
tr: Parmak izleri listelenemedi: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
tr: Kayıtlı parmak izleri silinemedi: %s

en: Left thumb
tr: Sol başparmak

en: Left middle finger
tr: Sol orta parmak

en: _Left index finger
tr: So_l işaret parmağı

en: Left ring finger
tr: Sol yüzük parmağı

en: Left little finger
tr: Sol serçe parmağı

en: Right thumb
tr: Sağ başparmak

en: Right middle finger
tr: Sağ orta parmağı

en: _Right index finger
tr: Sağ işaret pa_rmağı

en: Right ring finger
tr: Sağ yüzük parmağı

en: Right little finger
tr: Sağ serçe parmağı

en: Unknown Finger
tr: Bilinmeyen Parmak İzi

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Fingerprint device disconnected
tr: Parmak izi aygıtının bağlantısı kesildi

en: Fingerprint device storage is full
tr: Parmak izi aygıtının deposu dolu

en: Fingerprint is duplicate
tr: Parmak izi yinelenmiş

en: Failed to enroll new fingerprint
tr: Yeni parmak izi kaydedilemedi

en: Failed to start enrollment: %s
tr: Kayıt başlatılamadı: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
tr: Yeni parmak izi kaydedilemedi

en: Failed to stop enrollment: %s
tr: Kayıt durdurulamadı: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
tr: Parmak izinizi kaydetmek için parmağınızı okuyucuya ardı ardına koyun ve kaldırın

en: _Re-enroll this finger…
tr: Bu parmağı _yeniden kaydet…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
tr: Yeni parmak izi tara

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
tr: %s parmak izi aygıtı salınamadı: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
tr: Aygıt Okumada Sorun

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
tr: %s parmak izi aygıtı elde edilemedi: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
tr: Parmak izi aygıtları alınamadı: %s

en: Fingerprint Manager
tr: Parmak İzi Yönetici

en: Fingerprint
tr: Parmak İzi

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
tr: Kayıtlı parmak izlerini silerek parmak izi girişini kapatmak ister misiniz?

en: No fingerprint device
tr: Parmak izi aygıtı yok

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
tr: Parmak İzi Aygıtı Yok

en: Ensure the device is properly connected
tr: Aygıtın düzgünce bağlandığına emin olun

en: Fingerprint Device
tr: Parmak İzi Aygıtı

en: Choose the fingerprint device you want to configure
tr: Yapılandırmak istediğiniz parmak izi aygıtını seçin

en: Fingerprint Login
tr: Parmak İzi Girişi

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
tr: Parmak izi girişi, bilgisayarınızın kilidini parmağınızla açmayı ve giriş yapmanızı sağlar

en: _Delete Fingerprints
tr: Parmak İzlerini _Sil

en: Fingerprint Enroll
tr: Parmak İzi Kaydı

en: Please choose another password.
tr: Lütfen başka parola seçin.

en: Please type your current password again.
tr: Lütfen parolanızı yeniden girin.

en: Password could not be changed
tr: Parolanız değiştirilemedi

en: Change Password
tr: Parola Değiştir

en: Ch_ange
tr: D_eğiştir

en: Current Password
tr: Geçerli Parola

en: New Password
tr: Yeni Parola

en: Confirm Password
tr: Yeni Parolayı Doğrula

en: The passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Allow user to change their password on next login
tr: Sonraki girişte kullanıcının parolasını değiştirmesine olanak tanı

en: Set a password now
tr: Şimdi parola belirle

en: Cannot automatically join this type of domain
tr: Bu türde etki alanına kendiliğinden girilemiyor

en: No such domain or realm found
tr: Böylesi etki alanı veya alan (realm) yok

en: Cannot log in as %s at the %s domain
tr: %2$s etki alanına %1$s olarak giriş yapılamıyor

en: Invalid password, please try again
tr: Yanlış parola, lütfen yeniden deneyin

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
tr: %s etki alanına bağlanılamadı: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
tr: Hesap devre dışı

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
tr: Sonraki girişte ayarlanacak

[ctx: Password mode]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Remove %s?
tr: %s kaldırılsın mı?

en: Unlock to Change This Setting
tr: Bu Ayarı Değiştirmek İçin Kilidi Aç

en: Change Avatar
tr: Profil Resmini Değiştir

en: Remove Avatar
tr: Profil Resmini Kaldır

en: Pa_ssword
tr: _Parola

en: _Fingerprint Login
tr: _Parmak İziyle Giriş

en: A_utomatic Login
tr: K_endiliğinden Giriş

en: _Administrator
tr: _Yönetici

en: _Parental Controls
tr: _Ebeveyn Denetimleri

en: Open the Parental Controls app
tr: Ebeveyn Denetimleri uygulamasını aç

en: _Remove User
tr: Kullanıcıyı _Kaldır

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
tr: Kullanıcı, hesabı kaldırıldıktan sonra bu aygıtı kullanamaz

en: _Delete Files and Settings
tr: Dosyaları ve Ayarları _Sil

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Other Users
tr: Diğer Kullanıcılar

en: _Add User…
tr: Kullanıcı _Ekle…

en: Add Enterprise User
tr: Kurumsal Kullanıcı Ekle

en: Domain Administrator Login
tr: Etki Alanı Yöneticisi Girişi

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
tr: Bu bilgisayar, kurumsal girişleri kullanmak için etki alanına
    kayıtlı olmalıdır. Lütfen ağ yöneticinizin etki alanı
    parolasını buraya girmesini sağlayın.

en: Administrator Password
tr: Yönetici Parolası

en: Add or remove users and change your password
tr: Kullanıcı ekle ya da kaldır ve parola değiştir

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
tr: Giriş yap;Oturum aç;Ad;Parmak izi;Profil resmi;Avatar;Logo;Yüz;Parola;Şifre;Ebeveyn Denetimleri;Ekran Zamanı;Ekran Saati;Uygulama Kısıtlamaları;Uygulama Sınırlamaları;Web Kısıtlamaları;Web Sınırlamaları;İnternet Kısıtlamaları;İnternet Sınırlamaları;Kullanım;Kullanım Kısıtı;Kullanım Sınırı;Çocuk;Yavru;

en: Manage user accounts
tr: Kullanıcı hesaplarını yönet

en: Authentication is required to change user data
tr: Kullanıcı verisini değiştirmek için kimlik doğrulama gerekiyor

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
tr: Yeni parolanın eskisinden farklı olması gerekir.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
tr: Bazı harf ve rakamları değiştirmeyi deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
tr: Parolayı biraz daha değiştirmeyi deneyin.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
tr: Kullanıcı adınızı içermeyen parola daha güçlü olacaktır.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
tr: Adınızı içermeyen parola deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
tr: Paroladaki bazı sözcüklerden kaçınmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
tr: Yaygın sözcükler olmadan deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
tr: Aynı sözcükleri kullanmadan deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
tr: Daha çok sayı kullanmayı dene.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
tr: Daha çok büyük harf kullanmayı dene.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
tr: Daha çok küçük harf kullanmayı dene.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
tr: Noktalama işaretleri gibi daha çok özel karakter kullanmayı dene.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
tr: Harf, sayı ve noktalama işareti karışımları kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
tr: Aynı karakterleri yinelemeden deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
tr: Aynı türdeki karakterleri yinelemeden deneyin: harfleri, sayıları ve noktalama işaretlerini karıştırmalısınız.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
tr: 1234 veya abcd gibi sıralamalardan kaçınarak deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
tr: Parola daha uzun olmalıdır. Harf, sayı ve noktalama işareti karışımları kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
tr: Büyük, küçük karakter karıştırın ve bir iki de sayı kullanın.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
tr: Daha çok harf, sayı ve noktalama işareti kullanmak parolanızı daha güçlü yapacaktır.

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

en: The new password is too short
tr: Yeni parola çok kısa

en: The new password is too simple
tr: Yeni parola çok kolay

en: The old and new passwords are too similar
tr: Eski ve yeni parolalar birbirine çok benziyor

en: The new password has already been used recently.
tr: Yeni parola yakın zamanda zaten kullanılmış.

en: The new password must contain numeric or special characters
tr: Yeni parola rakam ya da özel karakterler içermeli

en: The old and new passwords are the same
tr: Eski ve yeni parolalar birbirinin aynısı

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
tr: Parolanız önceki kimlik doğrulamasından sonra değiştirildi!

en: The new password does not contain enough different characters
tr: Yeni parola yeterli sayıda farklı karakterler içermiyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
tr: Kullanıcı adı yalnızca a’dan z’ye küçük ya da büyük harfler, rakamlar ve şu karakterlerin herhangi birinden oluşmalıdır: . - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
tr: Üzgünüm, bu kullanıcı adı uygun değil. Lütfen başka deneyin.

en: The username is too long.
tr: Kullanıcı adı çok uzun.

en: Cursor Size
tr: İmleç Boyutu

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
tr: İmleç boyutu, görmeyi kolaylaştırmak için Yakınlaştırma ile birleştirilebilir

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
tr: Ses

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
tr: Sistem sesi %s ayarlarından uyarlanabilir

en: Hearing
tr: İşitme

en: _Overamplification
tr: _Aşırı Yükseltim

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
tr: Sesin %100ʼü geçmesini sağla. Bu, nitelik yitimine neden olabilir

en: Visual Alerts
tr: Görsel Uyarılar

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
tr: Uyarı sesi çalındığında görsel uyarı kullan

en: _Visual Alerts
tr: _Görsel Uyarılar

en: _Flash Area
tr: _Flaş Alanı

en: Entire Screen
tr: Tüm Ekran

en: Entire Window
tr: Tüm Pencere

en: _Test Flash
tr: Flaşı _Sına

en: Test
tr: Sına

en: Pointing & Clicking
tr: İmleme ve Tıklama

en: _Mouse Keys
tr: _Fare Tuşları

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
tr: Fare imlecini taşımak için sayısal tuş takımını kullan

en: _Locate Pointer
tr: İmlecin Yerini _Sapta

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
tr: Sol Ctrl tuşuna basarak imleç konumunu göster

en: _Double-Click Delay
tr: _Çift Tıklama Gecikmesi

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
tr: Kısa

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
tr: Uzun

en: Click Assist
tr: Tıklama Yardımı

en: _Simulated Secondary Click
tr: _Sahte İkincil Tıklama

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
tr: İlk fare düğmesi basılı tutarak ikincil tıklama

en: Acceptance Delay
tr: Kabul Gecikmesi

en: _Hover Click
tr: _Üzerindeyken Tıklama

en: Trigger a click when the pointer hovers
tr: Belirteç nesne üstüne geldiğinde tıkla

en: Delay
tr: Gecikme

en: Motion Threshold
tr: Hareket Eşiği

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: _Always Show Accessibility Menu
tr: _Erişilebilirlik Menüsünü Hep Göster

en: Display the accessibility menu in the top bar
tr: Erişilebilirlik menüsünü üst çubukta göster

en: _Seeing
tr: _Görme

en: _Hearing
tr: _İşitme

en: _Typing
tr: _Yazma

en: _Pointing and Clicking
tr: _İmleme ve Tıklama

en: _Zoom
tr: _Yaklaştırma

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: cursor size]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: cursor size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: cursor size]
en: Larger
tr: Çok Büyük

[ctx: cursor size]
en: Largest
tr: En Büyük

en: %d pixel | %d pixels
tr[0]: %d piksel

en: Seeing
tr: Görme

en: _High Contrast
tr: _Yüksek Karşıtlık

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
tr: Ön plan ve arka plan arayüz ögelerinin renk karşıtlığını artır

en: _On/Off Shapes
tr: _Aç/Kapat Biçimleri

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
tr: Durumu belirtmek için renklere ek ya da onların yerine biçimleri kullan

en: Reduce _Animation
tr: Canlandırmayı _Azalt

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
tr: Devinimi azaltmak için kullanıcı arayüzündeki canlandırmaları azalt

en: _Large Text
tr: _Büyük Metin

en: Increase the size of all text in the user interface
tr: Kullanıcı arüyüzündeki tüm metinin boyutunu artır

en: _Cursor Size
tr: _İmleç Boyutu

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
tr: İmlecin boyutu, görmeyi kolaylaştırmak için artırılabilir

en: _Sound Keys
tr: Tuş _Sesleri

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
tr: Num Lock veya Caps Lock açıldığında veya kapandığında sesle uyar

en: Always Show Scroll_bars
tr: _Kaydırma Çubuklarını Hep Göster

en: Make scrollbars always visible
tr: Kaydırma çubuklarını hep görünür yap

en: Screen _Reader
tr: Ekran _Okuyucu

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
tr: Ekran okuyucu, siz odağı taşıdıkça görüntülenen metni okur

en: Screen _Keyboard
tr: Ekran _Klavyesi

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
tr: Girdi alanlarına yazmak için ekran klavyesini kullan

en: _Enable by Keyboard
tr: Klavyeden _Etkinleştir

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
tr: Erişilebilirlik özelliklerini klavyeden aç/kapa

en: Text Cursor
tr: Metin İmleci

en: _Cursor Blinking
tr: _İmleç Yanıp Sönmesi

en: Change if the cursor blinks in text fields
tr: İmleç, metin alanlarında yanıp sönüyorsa değiştir

en: _Blink Speed
tr: _Yanıp Sönme Hızı

en: Blink Speed
tr: Yanıp Sönme Hızı

en: _Test Entry
tr: _Sınama Girdisi

en: Typing Assist
tr: Yazım Yardımı

en: _Repeat Keys
tr: Tuş _Yinelemesi

en: Key presses repeat when the key is held down
tr: Tuş basılı tutulduğunda tuş basımları yinelenir

en: Speed
tr: Hız

en: _Sticky Keys
tr: _Yapışkan Tuşlar

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
tr: Değiştirici tuş dizisi, tuş birleşimi olarak davranır

en: Disable if two keys are pressed together
tr: İki tuşa birden basıldığında devre dışı bırak

en: Beep when modifier key is pressed
tr: Değiştirici tuşa basıldığında sesle uyar

en: S_low Keys
tr: Yavaş Tuş_lar

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
tr: Bir tuşa basılmasıyla kabulü arasındaki gecikme

en: Beep when a key is pressed
tr: Bir tuşa basıldığında sesle uyar

en: Beep when a key is accepted
tr: Bir tuş kabul edildiğinde sesle uyar

en: Beep when a key is rejected
tr: Bir tuş reddedildiğinde sesle uyar

en: B_ounce Keys
tr: _Zıplayan Tuşlar

en: Ignore fast duplicate keypresses
tr: Kısa aralıklı tuş yinelemelerini yok sayar

en: Zoom
tr: Yaklaştırma

en: _Desktop Zoom
tr: _Masaüstü Yakınlaştırması

en: Magnify the entire screen
tr: Tüm ekranı büyüt

en: Magnifier
tr: Büyüteç

en: _Magnification Factor
tr: _Büyütme Kat Sayısı

en: M_agnifier View
tr: _Büyüteç Görünümü

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
tr: Fare İmlecini İzle

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
tr: Ekran Alanı

en: _Extend Outside Screen Edges
tr: Ekran Köşelerinin Ötesine _Genişlet

en: _Screen Area
tr: _Ekran Alanı

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
tr: Tam Ekran

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
tr: Üst Yarı

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
tr: Alt Yarı

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
tr: Sol Yarı

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
tr: Sağ Yarı

en: _Follow Behavior
tr: _İzleyiş Davranışı

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
tr: İçerikle Birlikte Taşır

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
tr: Çevresindeki İçerikleri İter

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
tr: Merkezi Kalır

en: Crosshairs
tr: Artı

en: _Crosshair Lines
tr: _Artı Çizgileri

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
tr: İmleç konumunu büyüteç bölgesinde çizgiler kullanarak imle

en: _Overlap Mouse Cursor
tr: _Fare İmleciyle Örtüş

en: _Thickness
tr: _Kalınlık

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
tr: İnce

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
tr: Kalın

en: Len_gth
tr: _Uzunluk

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
tr: 1/4 Ekran

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
tr: 1/2 Ekran

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
tr: 3/4 Ekran

en: Colo_r
tr: _Renk

en: Color Filters
tr: Renk Süzgeçleri

en: _Inverted
tr: _Evirtik

en: Invert colors in the magnifier region
tr: Büyüteç bölgesindeki renkleri evirt

en: _Brightness
tr: _Parlaklık

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
tr: Düşük

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
tr: Yüksek

en: Co_ntrast
tr: _Karşıtlık

en: Co_lor
tr: R_enk

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
tr: Tam

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
tr: Görme, duyma, yazma, işaretleme ve tıklamayı kolaylaştır

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
tr: Klavye;Fare;a11y;Erişilebilirlik;Erişebilirlik;Evrensel Erişim;Karşıtlık;İmleç;Ses;Yakınlaştırma;Ekran;Okuyucu;büyük;yüksek;geniş;metin;yazıtipi;yazı tipi;boyut;AccessX;Yapışkan;Tuşlar;Yavaş;Seken;Çift;tıklama;Gecikme;Hız;Yardım;Tekrar;Tekrarlanan;Tekrarlayan;Yineleme;Yinelenen;Yineleyen;Yanıp sönme;İşaretçi;işaretçi;İmleç;imleç;bul;konumla;görsel;duyma;işitsel;İşitsel;ses;yazım;yazma;canlandırmalar;animasyonlar;

en: Map Buttons
tr: Düğmeleri Eşleştir

en: Map buttons to functions
tr: Düğmeleri işlevlerle eşleştir

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
tr: Kısayolu düzenlemek için “Tuş Vuruşu Gönder” eylemini seç, klavye kısayol düğmesine bas ve yeni tuşlara basılı tut ya da temizlemek için Backspace tuşuna bas

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
tr: Tabletinizi kalibre etmek için lütfen ekranda göründükçe hedef imleçlere dokunun

en: Mis-click detected, restarting…
tr: Yanlış tıklama saptandı, yeniden başlatılıyor…

en: Button %d
tr: %d düğmesi

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
tr: Uygulama tanımlı

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
tr: Tuş Vuruşu Gönder

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
tr: Monitörü Değiştir

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
tr: Ekran Yardımını Görüntüle

en: Tablet mounted on laptop panel
tr: Tablet dizüstü paneline takıldı

en: Tablet mounted on external display
tr: Tablet dış ekrana takıldı

en: External tablet device
tr: Dış tablet aygıtı

note: All displays item
en: All Displays
tr: Tüm Ekranlar

en: _Tablet Mode
tr: _Tablet Kipi

en: Use absolute positioning for the pen
tr: Kalem için mutlak konumlama kullan

en: _Left Hand Orientation
tr: S_ol El Yönelimi

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
tr: Tablet ve Express Keys™, sol el kullanımı için döndürülmektedir

en: Map _Buttons
tr: _Düğmeleri Eşleştir

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
tr: _Monitöre Eşle

en: _Keep Aspect Ratio
tr: En-Boy Oranını _Koru

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
tr: Monitör en boy oranını korumak için tabletin yalnızca bir bölümünü kullan

en: _Calibrate
tr: _Kalibre Et

en: No tablet detected
tr: Tablet bulunamadı

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
tr: Lütfen Wacom tabletinizi açın veya bağlayın

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
tr: Kalemdeki %d düğmesine basılıncaki eylemi seç

en: Button %d Mapping
tr: %d Düğmesi Eşlemi

en: _Left Mousebutton Click
tr: S_ol Fare Düğmesi Tıklaması

en: _Middle Mousebutton Click
tr: _Orta Fare Düğmesi Tıklaması

en: _Right Mousebutton Click
tr: _Sağ Fare Düğmesi Tıklaması

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
tr: _Geri

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
tr: İ_leri

en: Tip _Pressure Feel
tr: Uç _Basınç Hissi

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Stylus tip pressure
tr: Kalem uç basıncı

en: Firm
tr: Sıkı

en: Button _1
tr: _1. Düğme

en: Button _2
tr: _2. Düğme

en: Button _3
tr: _3. Düğme

en: _Eraser Pressure Feel
tr: _Silgi Basınç Hissi

en: Eraser pressure
tr: Silgi basıncı

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
tr: Basınç, eğim ve tümleşik kaydırıcı destekli airbrush kalem

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
tr: Basınç, eğme ve döndürme özellikli sanat kalemi

en: Stylus with pressure and tilt
tr: Basınçlı ve eğimli kalem

en: Stylus with pressure
tr: Basınçlı kalem

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
tr: Düğme eşlemelerini ve grafik tabletler için kalem hassasiyetini uyarla

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
tr: Tablet;Wacom;Kalem;Silgi;Fare;

en: New shortcut…
tr: Yeni kısayol…

en: Edit
tr: Düzenle

en: Access Points
tr: Erişim Noktaları

en: Add
tr: Ekle

en: Operation Cancelled
tr: İşlem İptal Edildi

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
tr: <b>Hata:</b> Ayar değiştirme izni reddedildi

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
tr: <b>Hata:</b> Mobil Donanım Hatası

en: Not Registered
tr: Kayıtlı Değil

en: Registered
tr: Kayıtlı

en: Roaming
tr: Dolaşım

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Denied
tr: Reddedildi

en: Modem Details
tr: Modem Ayrıntıları

en: Modem Status
tr: Modem Durumu

en: Carrier
tr: Taşıyıcı

en: Network Type
tr: Ağ Türü

en: Network Status
tr: Ağ Durumu

en: Own Number
tr: Kendi Numarası

en: Device Details
tr: Aygıt Ayrıntıları

en: 2G Only
tr: Yalnızca 2G

en: 3G Only
tr: Yalnızca 3G

en: 4G Only
tr: Yalnızca 4G

en: 5G Only
tr: Yalnızca 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
tr: 2G, 3G, 4G, 5G (Yeğlenen)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
tr: 2G, 3G, 4G (Yeğlenen), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
tr: 2G, 3G (Yeğlenen), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
tr: 2G (Yeğlenen), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
tr: 2G, 3G, 4G (Yeğlenen)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
tr: 2G, 3G (Yeğlenen), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
tr: 2G (Yeğlenen), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
tr: 3G, 4G, 5G (Yeğlenen)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
tr: 3G, 4G (Yeğlenen), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
tr: 3G (Yeğlenen), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
tr: 2G, 4G, 5G (Yeğlenen)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
tr: 2G, 4G (Yeğlenen), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
tr: 2G (Yeğlenen), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
tr: 2G, 3G, 5G (Yeğlenen)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
tr: 2G, 3G (Yeğlenen), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
tr: 2G (Yeğlenen), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
tr: 3G, 4G (Yeğlenen)

en: 3G (Preferred), 4G
tr: 3G (Yeğlenen), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
tr: 2G, 4G (Yeğlenen)

en: 2G (Preferred), 4G
tr: 2G (Yeğlenen), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
tr: 2G, 3G (Yeğlenen)

en: 2G (Preferred), 3G
tr: 2G (Yeğlenen), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
tr: 2G, 5G (Yeğlenen)

en: 2G (Preferred), 5G
tr: 2G (Yeğlenen), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
tr: 3G, 5G (Yeğlenen)

en: 3G (Preferred), 5G
tr: 3G (Yeğlenen), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
tr: 3G, 5G (Yeğlenen)

en: 4G (Preferred), 5G
tr: 4G (Yeğlenen), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unlock SIM card
tr: SIM kart kilidini aç

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Please provide PIN code for SIM %d
tr: Lütfen SIM %d için PIN kodu sağlayın

en: Enter PIN to unlock your SIM card
tr: SIM kartınızın kilidini açmak için PIN girin

en: Please provide PUK code for SIM %d
tr: Lütfen SIM %d için PUK kodu sağlayın

en: Enter PUK to unlock your SIM card
tr: SIM kartınızın kilidini açmak için PUK girin

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
tr[0]: Yanlış parola girildi. %1$u hakkınız kaldı

en: You have %u try left | You have %u tries left
tr[0]: %u hakkınız kaldı

en: Wrong password entered.
tr: Yanlış parola girildi.

en: PUK code should be an 8 digit number
tr: PUK kodu 8 haneli sayı olmalıdır

en: Enter New PIN
tr: Yeni PIN Gir

en: PIN code should be a 4-8 digit number
tr: PIN kodu 4-8 haneli sayı olmalıdır

en: Unlocking…
tr: Kilidi Açılıyor…

en: No SIM
tr: SIM Yok

en: Insert a SIM card to use this modem
tr: Bu modemi kullanmak için SIM kartı yerleştir

en: SIM Locked
tr: SIM Kilitli

en: _Mobile Data
tr: _Mobil Veri

en: Access data using mobile network
tr: Mobil ağ kullanarak veriye eriş

en: _Data Roaming
tr: _Veri Dolaşımı

en: Use mobile data when roaming
tr: Dolaşımda mobil veriyi kullan

en: _Network Mode
tr: _Ağ Kipi

en: N_etwork
tr: A_ğ

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: _Access Point Names
tr: _Erişim Noktası Adları

en: _SIM Lock
tr: _SIM Kilidi

en: Lock SIM with PIN
tr: SIM’i PIN ile kilitle

en: M_odem Details
tr: M_odem Ayrıntıları

en: Phone failure
tr: Telefon başarısız

en: No connection to phone
tr: Telefona bağlantı yok

en: Operation not allowed
tr: İşleme izin verilmedi

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: SIM not inserted
tr: SIM takılı değil

en: SIM PIN required
tr: SIM PIN gerekli

en: SIM PUK required
tr: SIM PUK gerekli

en: SIM failure
tr: SIM hatası

en: SIM busy
tr: SIM meşgul

en: Incorrect password
tr: Geçersiz parola

en: SIM PIN2 required
tr: SIM PIN2 gerekli

en: SIM PUK2 required
tr: SIM PUK2 gerekli

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: No network service
tr: Ağ hizmeti yok

en: Network timeout
tr: Ağ zaman aşımı

en: GPRS services not allowed
tr: GPRS hizmetine izin verilmedi

en: Roaming not allowed in this location area
tr: Bu konum alanında dolaşıma izin verilmedi

en: Unspecified GPRS error
tr: Belirtilmemiş GPRS hatası

en: No Error
tr: Hata Yok

en: Action Cancelled
tr: Eylem İptal Edildi

en: Access denied
tr: Erişim reddedildi

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Network Mode
tr: Ağ Kipi

en: _Automatic
tr: _Kendiliğinden

en: Choose Network
tr: Ağ Seç

en: Refresh Network Providers
tr: Ağ Sağlayıcılarını Yenile

en: Enable Mobile Network
tr: Mobil Ağı Etkinleştir

en: No WWAN Adapter Found
tr: WWAN Bağdaştırıcısı Bulunamadı

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
tr: Kablosuz Wan/Hücresel aygıtınızın olduğundan emin olun

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
tr: Uçak kipi açıldığında Kablosuz Wan devre dışı kalır

en: _Turn off Airplane Mode
tr: Uçak Kipini _Kapat

en: Data Connection
tr: Veri Bağlantısı

en: SIM card used for internet
tr: SIM kart internette kullanıldı

en: SIM Lock
tr: SIM Kilidi

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Lock SIM with PIN
tr: SIM’i PIN ile _Kilitle

en: Change PIN
tr: PIN Değiştir

en: New PIN
tr: Yeni PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
tr: SIM kilit ayarlarını değiştirmek için geçerli PIN’i gir

en: Mobile Network
tr: Mobil Ağ

en: Configure Telephony and mobile data connections
tr: Telefon ve mobil veri bağlantılarını yapılandır

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
tr: hücresel;wwan;telefon;telefonculuk;sim;mobil;taşınabilir;taşınır;seyyar;gezici;gezgin;

en: Utility to configure the GNOME desktop
tr: GNOME masaüstünü yapılandırma aracı

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
tr: Ayarlar, sisteminizi yapılandırmak için birincil arayüzdür.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Display version number
tr: Sürüm numarasını göster

en: Enable verbose mode
tr: Ayrıntılı kipi etkinleştir

en: Search for the string
tr: Dizgeyi ara

en: List possible panel names and exit
tr: Olası panel adlarını listele ve çık

en: Panel to display
tr: Gösterilecek panel

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
tr: [PANEL] [BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN…]

en: Settings categories
tr: Ayar kategorileri

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Available panels:
tr: Kullanılabilir paneller:

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Search settings
tr: Ayar ara

en: Warning: Development Version
tr: Uyarı: Geliştirme Sürümü

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
tr: Ayarlarʼın bu sürümü yalnızca geliştirme amaçları için kullanılmalıdır. Doğru olmayan sistem davranışları, veri kaybı ve diğer beklenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Settings
tr: Ayarlar _Hakkında

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardım göster

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Panels
tr: Paneller

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
tr: Önceki panele geri dön

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
tr: Aramayı iptal et

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
tr: Tercihler;Ayarlar;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
tr: En son açılan Ayarlar paneli için tanımlayıcı

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
tr: En son açılan Ayarlar paneli için tanımlayıcı. Tanınmayan değerler göz ardı edilecek ve listedeki ilk panel seçilecek.

en: Show warning when running a development build of Settings
tr: Ayarlarʼın geliştirme inşasını çalıştırırken uyarı göster

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
tr: Geliştirme inşası çalışırken Ayarlarʼın uyarı gösterip göstermeyeceği.

en: Initial state of the window
tr: Pencerenin ilk durumu

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
tr: Uygulama penceresinin ilk genişlik, yükseklik ve büyütülüş durumunu içeren demet.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tr[0]: %u Çıktı

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tr[0]: %u Girdi

en: System Sounds
tr: Sistem Sesleri
