Gnome-control-center - en to br translation catalogue (215 entries)

en: Background
br: Drekleur

note: To translators: This is a noun, not a verb
en: Lock Screen
br: Prennañ ar skramm

[ctx: background, style]
en: Tile
br: Marell

[ctx: background, style]
en: Zoom
br: Zoumañ

[ctx: background, style]
en: Center
br: Kreizañ

[ctx: background, style]
en: Scale
br: Skeulaat

[ctx: background, style]
en: Fill
br: Leuniañ

[ctx: background, style]
en: Span
br: Ledañ

en: Wallpapers
br: Drekleurioù

en: Colors
br: Livioù

note: translators: This is the title of the wallpaper chooser dialog.
en: Select Background
br: Diuzit an drekleur

en: Pictures
br: Skeudennoù

en: _Cancel
br: _Nullañ

en: Select
br: Diuzañ

en: multiple sizes
br: mentoù liesseurt

en: No Desktop Background
br: N'eus ket drekleur burev

note: Translators: those are keywords for the background control-center panel
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
br: Drekleur;Skramm;Burev;

en: Bluetooth is disabled
br: Diweredekaet eo ar Bluetooth

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
br: Diweredekaet eo ar Bluetooth gant kemm ar periant

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
br: %s skramm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
br: %s c'hwilerver

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
br: %s webcam

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
br: Dre ziouer :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
br: Egorad livverkel :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
br: Aelad arnodiñ :

en: _Import
br: Enporzh_iañ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
br: An holl restroù

en: Screen
br: Skramm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
br: Enrollañ an aelad

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
br: Arnodiñ an aelad

note: This button returns the user back to the color control panel
en: Done
br: Graet

en: Display Type
br: Diskouez ar rizh

en: Copy profile
br: Eilañ an aelad

en: Upload profile
br: Kargañ an aelad

en: Learn more
br: Gouzout hiroc'h

en: Set for all users
br: Arventnniñ evit an holl arveriaded

en: Add profile
br: Ouzhpennañ un aelad

en: Remove profile
br: Dilemel an aelad

[ctx: Calibration quality]
en: High
br: Uhel

[ctx: Calibration quality]
en: Low
br: Izel

en: Color
br: Liv

note: Add some common regions
en: United States
br: Stadoù-Unanet

en: France
br: Bro C'hall

en: _Done
br: _Graet

en: January
br: Genver

en: February
br: C'hwevrer

en: March
br: Meurzh

en: April
br: Ebrel

en: May
br: Mae

en: June
br: Mezheven

en: July
br: Gouere

en: August
br: Eost

en: September
br: Gwengolo

en: October
br: Here

en: November
br: Du

en: December
br: Kerzu

en: Date & Time
br: Deiziad hag eur

en: Day
br: Deiz

en: Month
br: Miz

en: Year
br: Bloaz

en: Date & _Time
br: Deiziad hag _eur

en: 24-hour
br: 24-eur

en: Could not get screen information
br: N'eus ket tu da gaout titouroù ar skramm

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
br: Dianav

en: _Other Media…
br: Media_où all…

en: Eject
br: Kas er-maez

en: Settings
br: Arventennoù

en: Home folder
br: Teuliad ar gêr

[ctx: keybinding]
en: Search
br: Klask

en: System
br: Reizhiad

en: Log out
br: Dilugañ

en: Lock screen
br: Prennañ ar skramm

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
br: Diweredekaet

en: Keyboard
br: Klavier

en: Custom Shortcut
br: Personnalaat ar berradennoù

en: _Name:
br: _Anv :

en: C_ommand:
br: Ar_c'had :

en: Repeat Keys
br: Arren ar stokelloù

en: Key presses _repeat when key is held down
br: Pa chomer gant ar stokell pouezet warni ez adskriver an arouezenn

en: _Delay:
br: _Dale :

en: _Speed:
br: _Tizh :

[ctx: keyboard, delay]
en: Short
br: Berr

[ctx: keyboard, speed]
en: Slow
br: Gorrek

en: Repeat keys speed
br: Arren tizh ar stokelloù

[ctx: keyboard, delay]
en: Long
br: Hir

en: Cursor Blinking
br: Blinkadur ar reti

en: Cursor _blinks in text fields
br: Ar reti a vlink war _maeziennoù an destenn

en: S_peed:
br: _Tizh :

en: Custom Shortcuts
br: Berradennoù klavier personelaet

en: <Unknown Action>
br: <Gwered Dianav>

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
br: N'hallit ket ober gant ar verradenn-mañ "%s" rak ne vo ket tro da viziata en ur arverañ ar stokell-mañ.
    Mar plij, klaskit gant ur stokell evel Control, Alt pe Pennliz. war un dro.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
br: Arveret eo ar verradenn "%s" endeo evit
    "%s"

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
br: Mar bez deverket ar verradenn da "%s" en-dro e vo diweredekaet ar verradenn "%s".

en: _Reassign
br: _Deverkañ en-dro

en: General
br: Hollek

[ctx: double click, speed]
en: Slow
br: Gorrek

en: Mouse
br: Logodenn

[ctx: mouse pointer, speed]
en: Slow
br: Gorrek

en: Touchpad
br: Pavez stekiñ

[ctx: touchpad pointer, speed]
en: Slow
br: Gorrek

en: page 1
br: pajenn 1

en: page 2
br: pajenn 2

en: Never
br: Morse

en: Address
br: Chomlec'h

en: Delete Address
br: Dilemel ar chomlec'h

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Manual
br: Dre zorn

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
br: Tra ebet

en: _Name
br: _Anv

en: _MAC Address
br: Chomlec'h _MAC

[ctx: Firewall zone]
en: Default
br: Dre ziouer

en: _Addresses
br: Ch_omlec'hioù

en: New Profile
br: Aelad nevez

en: Import from file…
br: Enporzhiañ diouzh ur restr…

en: Add Network Connection
br: Ouzhpennañ ur c'hennask rouedad

en: Options…
br: Dibarzhioù...

en: Profile %d
br: Aelad %d

en: _Add Profile…
br: Ouzhpenn_añ un aelad...

en: Remove Device
br: Dilemel un drobarzhell

en: None
br: Tra ebet

en: PAC _file
br: Restr _PAC

en: No
br: Ket

en: Yes
br: Ya

en: 1 (Default)
br: 1 (Dre ziouer)

en: _Type
br: _Rizh

en: _Remove
br: Dilemel

en: Devices
br: Trobarzhelloù

en: Delay
br: Dale

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
br: Chomlec'h : %s

note: Translators: This checkbox is checked when the default printer is selected.
en: _Default printer
br: Moulerez dre ziouer :

en: Keyboard Shortcuts
br: Berradennoù ar c'hlavier

en: Options
br: Neuziadoù

[ctx: Search Location]
en: Bookmarks
br: Sinedoù

en: _OK
br: Mat e_o

en: Search
br: Klask

en: Preferences
br: Gwellvezio

en: Choose a Folder
br: Dibab ur teuliad

en: Copy
br: Eilañ

note: * vim: sw=2 ts=8 cindent noai bs=2
en: Networks
br: Rouedadoù

en: Computer Name
br: Anv an urzhiater

en: Remote Login
br: Kennask a-bell

en: Password:
br: Ger-tremen

en: Show Password
br: Skrammañ ar ger-tremen

en: Folders
br: Teuliadoù

en: Sound
br: Son

[ctx: volume]
en: 100%
br: 10%

en: _Profile:
br: _Aelad :

en: Name
br: Anv

en: Device
br: Trobarzhell

en: Applications
br: Arloadoù

en: Sound Preferences
br: Gwellvezioù ar son

en: Default
br: Dre ziouer

en: Custom
br: Personelaet

en: _Zoom
br: Zoumañ

[ctx: slow keys delay]
en: Short
br: Berr

[ctx: slow keys delay]
en: Long
br: Hir

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
br: Berr

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
br: Hir

[ctx: secondary click]
en: Short
br: Berr

[ctx: secondary click delay]
en: Long
br: Hir

en: D_elay:
br: Dal_e :

[ctx: dwell click delay]
en: Short
br: Berr

[ctx: dwell click delay]
en: Long
br: Hir

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
br: Bihan

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
br: Bras

en: Zoom
br: Zoum

note: The color of the accessibility crosshair
en: Color:
br: Liv :

[ctx: universal access, contrast]
note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Color
br: Liv

[ctx: universal access, color]
en: None
br: Tra ebet

en: _Domain
br: _Domani

en: Add User
br: Ouzhpennañ un arveriad

en: Left thumb
br: Biz meud kleiz

en: Left middle finger
br: Biz bras kleiz

en: Left ring finger
br: Biz bizoù kleiz

en: Left little finger
br: Biz bihan kleiz

en: Right thumb
br: Biz meud dehou

en: Right middle finger
br: Biz bras dehou

en: Right ring finger
br: Biz bizoù dehou

en: Right little finger
br: Biz bihan dehou

en: Enable Fingerprint Login
br: Gweredekaat an anaout dre roudoù biz

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
br: Deuet eo da vat ar gwaredur hoc'h roudoù biz. Bremañ, gallout a rit anaout deoc'h gant al lenner roudoù biz.

en: Users
br: Arveriaded

en: Ch_ange
br: Kemm_añ

en: _New Password
br: Ger-tremen nevez

en: Login Options
br: Dibarzhioù ar c'hennask

en: User Icon
br: Arlun an arveriad

en: _Language
br: _Yezh

en: Unknown error
br: Fazi dianav

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
br: N'hoc'h eus ket droad da vont en drobarzhell. Kit e darempred gant hoc'h ardoer reizhiad.

en: The device is already in use.
br: Implijet eo dija an drobarzhell.

en: Delete registered fingerprints?
br: Dilemel roudoù biz gwaredet?

en: _Delete Fingerprints
br: _Dilemel ar roudoù biz

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
br: C'hoant hoc'h eus dilemel roudoù biz gwaredet ha deweredekaat merour gant roudoù biz?

en: Done!
br: Echu !

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not access '%s' device
br: N'eus ket tu da vonet en drobarzhell '%s'

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not start finger capture on '%s' device
br: N'eus ket tu da lañsañ an dapadenn roudoù biz gant an drobarzhell '%s'

en: Could not access any fingerprint readers
br: N'eus ket tu da vont en ul lenner roudoù biz ebet

en: Please contact your system administrator for help.
br: Mar plij ganeoc'h,kit e darempred gant hoc'h ardoer reizhiad evit skoazell ac'hanout.

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the * 'Digital Persona U.are.U 4000/4000B' device."
en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
br: Ret eo deoc'h gwrarediñ unan eus ho louc'hoù biz gant sikour trobarzhell '%s' evit gweredekaat ar c'hennaskañ dre al louc'hoù biz.

en: Browse for more pictures
br: Furchal evit muioc'h a skeudennoù

en: Browse for more pictures…
br: Furchal evit muioc'h a skeudennoù...

en: Used by %s
br: Arveret gant %s

en: Other Accounts
br: Kontoù all

en: _Delete Files
br: _Dilemel ar restroù

en: _Keep Files
br: _Mirout ar restroù

en: The username is too long.
br: Re hir eo anv an arveriad.

en: Output:
br: Ec'hankad :

en: New shortcut…
br: Berradenn nevez...

en: Show help options
br: Skrammañ dibarzhioù ar skoazell

en: - Settings
br: - Arventennoù

en: Help
br: Skoazell

en: Quit
br: Kuitaat

en: All Settings
br: An holl arventennoù

[ctx: category]
en: System
br: Reizhiad [Rummad]

en: Preferences;Settings;
br: Gwellvezioù;Arventennoù;
