gnome-control-center - en to pl translation catalogue (1968 entries)

en: App is not sandboxed
pl: Program nie jest izolowany

en: System Bus
pl: Magistrala systemowa

en: Full access
pl: Pełny dostęp

en: Session Bus
pl: Magistrala sesji

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Full access to /dev
pl: Pełny dostęp do katalogu /dev

en: Network
pl: Sieć

en: Has network access
pl: Ma dostęp do sieci

en: Home
pl: Katalog domowy

en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

en: File System
pl: System plików

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Can change settings
pl: Może zmieniać ustawienia

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
pl: Program <b>%s</b> wymaga dostępu do poniższych zasobów komputera. Aby zatrzymać ten dostęp, należy usunąć program.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
pl[0]: %u typ plików i odnośników otwierany przez program
pl[1]: %u typy plików i odnośników otwierane przez program
pl[2]: %u typów plików i odnośników otwieranych przez program

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
pl: Program <b>%s</b> jest używany do otwierania poniższych typów plików i odnośników.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
pl: Używa %s miejsca na dysku

en: Apps
pl: Programy

en: Search apps
pl: Wyszukiwanie programów

en: _Default Apps
pl: _Domyślne programy

en: No Apps Found
pl: Nie odnaleziono programów

en: _Find in Software
pl: _Znajdź w Menedżerze oprogramowania

en: Default Apps
pl: Domyślne programy

en: Removable Media
pl: Nośniki wymienne

en: Automat_ically Launch Apps
pl: _Automatyczne uruchamianie programów

en: Start apps when media is connected or inserted
pl: Uruchamianie programów po podłączeniu lub włożeniu nośnika

en: App Settings
pl: Ustawienia programów

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
pl: Ustawienia nie mogą być w pełni stosowane w przypadku programów, które nie są izolowane. Te programy mogą korzystać z uprawnień, których tu nie wymieniono.

en: _Open
pl: _Otwórz

en: App _Details
pl: _Informacje o programie

en: Permissions
pl: Uprawnienia

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
pl: Wy_szukiwanie

en: Receive system searches and send results
pl: Odbieranie wyszukiwań systemowych i odsyłanie wyników

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pl: Wyłączone

en: _Notifications
pl: _Powiadomienia

en: Show system notifications
pl: Wyświetlanie powiadomień systemowych

en: _Run in Background
pl: Dzi_ałanie w tle

en: Allow activity when the app is closed
pl: Umożliwia działanie po zamknięciu programu

en: Scr_eenshots
pl: Zrzuty _ekranu

en: Take pictures of the screen at any time
pl: Wykonywanie zrzutów ekranu w dowolnym czasie

en: Change _Wallpaper
pl: Z_miana tapety

en: Change the desktop wallpaper
pl: Zmienianie tapety pulpitu

en: So_unds
pl: _Dźwięki

en: Reproduce sounds
pl: Odtwarzanie dźwięków

en: _Inhibit Shortcuts
pl: _Wyłączanie skrótów

en: Block standard keyboard shortcuts
pl: Blokowanie standardowych skrótów klawiszowych

en: Camera
pl: Kamera

en: Take pictures with the camera
pl: Robienie zdjęć kamerą

en: C_amera
pl: _Kamera

en: _Microphone
pl: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
pl: Nagrywanie dźwięku mikrofonem

en: _Location Services
pl: _Usługi położenia

en: Access device location data
pl: Dostęp do danych o położeniu urządzenia

en: Re_quired Access
pl: Wymagany _dostęp

en: System access that is required by the app
pl: Dostęp systemowy wymagany przez program

en: General
pl: Ogólne

en: _File &amp; Link Associations
pl: _Powiązania plików i odnośników

en: S_torage
pl: _Miejsce na dysku

en: Required Access
pl: Wymagany dostęp

en: File & Link Associations
pl: Powiązania plików i odnośników

en: File Types
pl: Typy plików

en: Link Types
pl: Typy odnośników

en: _Reset
pl: _Przywróć

en: Storage
pl: Miejsce na dysku

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
pl: Ile miejsca na dysku zajmuje ten program razem z danymi programu i pamięcią podręczną

en: App
pl: Program

en: Data
pl: Dane

en: Cache
pl: Pamięć podręczna

en: <b>Total</b>
pl: <b>Razem</b>

en: _Clear Cache
pl: Wy_czyść pamięć podręczną

en: _Web
pl: _WWW

en: _Mail
pl: _Poczta

en: _Calendar
pl: _Kalendarz

en: M_usic
pl: M_uzyka

en: _Video
pl: Wi_deo

en: _Photos
pl: _Zdjęcia

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
pl: _Rozmowy telefoniczne

en: _SMS
pl: Wiadomości _SMS

en: Ask what to do
pl: Pytanie, co robić

en: Do nothing
pl: Nierobienie niczego

en: Open folder
pl: Otwarcie katalogu

en: Select an app for audio CDs
pl: Wybór programu dla płyt CD-Audio

en: Select an app for video DVDs
pl: Wybór programu dla płyt wideo DVD

en: Select an app to run when a music player is connected
pl: Wybór programu do uruchomienia po podłączeniu odtwarzacza multimediów

en: Select an app to run when a camera is connected
pl: Wybór programu do uruchomienia po podłączeniu aparatu

en: Select an app for software CDs
pl: Wybór programu dla płyt CD z oprogramowaniem

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pl: Płyta DVD-Audio

en: blank Blu-ray disc
pl: Pusta płyta Blu-ray

en: blank CD disc
pl: Pusta płyta CD

en: blank DVD disc
pl: Pusta płyta DVD

en: blank HD DVD disc
pl: Pusta płyta HD DVD

en: Blu-ray video disc
pl: Płyta wideo Blu-ray

en: e-book reader
pl: Czytnik e-booków

en: HD DVD video disc
pl: Płyta wideo HD DVD

en: Windows software
pl: Oprogramowanie systemu Windows

en: CD _Audio
pl: Płyta CD-_Audio

en: _DVD Video
pl: Płyta wideo _DVD

en: Music Pla_yer
pl: Odtwarzacz _muzyki

en: P_hotos
pl: _Zdjęcia

en: Sof_tware
pl: _Oprogramowanie

en: _Other Media
pl: _Inne nośniki

en: Select how other media should be handled
pl: Wybór, jak obsługiwać inne nośniki

en: Other Media
pl: Inne nośniki

en: _Type
pl: _Typ

en: _Action
pl: Dzi_ałanie

en: Add user accounts and change passwords
pl: Dodawanie kont użytkowników i zmienianie haseł

en: Play and record sound
pl: Odtwarzanie i nagrywanie dźwięku

en: Play audio
pl: Odtwarzanie dźwięku

en: Record audio
pl: Nagrywanie dźwięku

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
pl: Wykrywanie urządzeń sieciowych za pomocą mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
pl: Bezpośredni dostęp do urządzeń Bluetooth

en: Use bluetooth devices
pl: Używanie urządzeń Bluetooth

en: Use your camera
pl: Używanie kamery

en: Print documents
pl: Drukowanie dokumentów

en: Use any connected joystick
pl: Używanie wszystkich podłączonych kontrolerów do gier

en: Allow connecting to the Docker service
pl: Zezwolenie na łączenie z usługą Docker

en: Configure network firewall
pl: Konfigurowanie zapory sieciowej

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
pl: Konfiguracja i używanie uprawnionych systemów plików FUSE

en: Update firmware on this device
pl: Aktualizowanie oprogramowania sprzętowego na tym urządzeniu

en: Access hardware information
pl: Dostęp o informacji o sprzęcie

en: Provide entropy to hardware random number generator
pl: Dostarczanie entropii do sprzętowego generatora liczb losowych

en: Use hardware-generated random numbers
pl: Używanie liczb losowych wygenerowanych sprzętowo

en: Access files in your home folder
pl: Dostęp do plików w katalogu domowym użytkownika

en: Access libvirt service
pl: Dostęp do usługi libvirt

en: Change system language and region settings
pl: Zmienianie systemowych ustawień języka i regionu

en: Change location settings and providers
pl: Zmienianie ustawień położenia i dostawców informacji o położeniu

en: Access your location
pl: Dostęp do położenia użytkownika

en: Read system and application logs
pl: Odczytywanie dzienników systemu i programów

en: Access LXD service
pl: Dostęp do usługi LXD

en: Use and configure modems
pl: Używanie i konfigurowanie modemów

en: Read system mount information and disk quotas
pl: Odczytywanie informacji o punkach montowania systemu i przydziałów dysku

en: Control music and video players
pl: Sterowanie odtwarzaczami muzyki i filmów

en: Change low-level network settings
pl: Zmienianie niskopoziomowych ustawień sieci

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
pl: Dostęp do usługi NetworkManager w celu odczytywania i zmieniania ustawień sieci

en: Read access to network settings
pl: Dostęp do odczytywania ustawień sieci

en: Change network settings
pl: Zmienianie ustawień sieci

en: Read network settings
pl: Odczytywanie ustawień sieci

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
pl: Dostęp do usługi oFono w celu odczytywania i zmieniania ustawień sieci dla telefonii komórkowej

en: Control Open vSwitch hardware
pl: Sterowanie sprzętem Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
pl: Odczytywanie płyt CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
pl: Odczytywanie, dodawanie, zmienianie i usuwanie zapisanych haseł

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
pl: Dostęp do usługi pppd i urządzeń PPP w celu konfigurowania połączeń protokołu PPP

en: Pause or end any process on the system
pl: Wstrzymywanie i kończenie wszystkich procesów na komputerze

en: Access USB hardware directly
pl: Bezpośredni dostęp do sprzętu USB

en: Read/write files on removable storage devices
pl: Odczytywanie/zapisywanie plików na wymiennych urządzeniach do przechowywania danych

en: Prevent screen sleep/lock
pl: Uniemożliwianie uśpienia/blokady ekranu

en: Access serial port hardware
pl: Dostęp do sprzętu na porcie szeregowym

en: Restart or power off the device
pl: Ponowne uruchamianie i wyłączenie urządzenia

en: Install, remove and configure software
pl: Instalowanie, usuwanie i konfigurowanie sprzętu

en: Access Storage Framework service
pl: Dostęp do usługi Storage Framework

en: Read process and system information
pl: Odczytywanie informacji o procesach i systemie

en: Monitor and control any running program
pl: Monitorowanie i sterowanie każdym uruchomionym programem

en: Change the date and time
pl: Zmienianie daty i czasu

en: Change time server settings
pl: Zmienianie ustawień serwera czasu

en: Change the time zone
pl: Zmienianie strefy czasowej

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
pl: Dostęp do usługi UDisks2 w celu konfigurowania dysków i nośników wymiennych

en: Access energy usage data
pl: Dostęp do danych o zużyciu energii

en: Read/write access to U2F devices exposed
pl: Dostęp do odczytu/zapisu do ujawnionych urządzeń U2F

en: Control various app permissions and settings
pl: Sterowanie różnymi uprawnieniami i ustawieniami programów

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
pl: programy;aplikacje;apki;flatpak;uprawnienia;domyślne;preferowane;nośniki;automatyczne;uruchamianie;autorun;cd;dvd;usb;dźwięk;audio;wideo;video;płyta;dysk;wymienny;urządzenia;systemowe;

en: Remove Background
pl: Usuwa tło

en: Select a picture
pl: Wybór obrazu

en: multiple sizes
pl: wiele rozmiarów

note: translators: 100 × 100px * Note that this is not an "x", but U+00D7 MULTIPLICATION SIGN
en: %d × %d
pl: %d×%d

en: No Desktop Background
pl: Bez tła pulpitu

en: Current background
pl: Obecne tło

en: Style
pl: Styl

en: _Default
pl: _Domyślny

en: Da_rk
pl: _Ciemny

en: Background
pl: Tło

en: _Add Picture…
pl: _Dodaj obraz…

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Change your background image or the UI colors
pl: Zmiana obrazu tła i kolorów interfejsu

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
pl: Tło;Tapeta;Ekran;Pulpit;Styl;Jasny;Ciemny;Wygląd;

en: Enable
pl: Włącz

en: No Bluetooth Found
pl: Nie odnaleziono adapterów Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
pl: Należy podłączyć adapter, aby używać Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
pl: Bluetooth jest wyłączony

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
pl: Należy go włączyć, aby łączyć z urządzeniami i odbierać pliki

en: Airplane Mode is On
pl: Tryb samolotowy jest włączony

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
pl: Bluetooth jest wyłączony, kiedy tryb samolotowy jest włączony

en: _Turn Off Airplane Mode
pl: _Wyłącz tryb samolotowy

en: Hardware Airplane Mode is On
pl: Sprzętowy tryb samolotowy jest włączony

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
pl: Należy wyłączyć przełącznik trybu sprzętowego, aby włączyć Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pl: Włączanie Bluetooth i łączenie z urządzeniami

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pl: udostępnianie;udostępnij;udostępniaj;współdzielenie;wysyłanie;wyślij;odbieranie;odbierz;odbiór;przesyłanie;prześlij;pliki;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pl: Proszę umieścić urządzenie na kwadracie i nacisnąć przycisk „Rozpocznij”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pl: Proszę umieścić urządzenie w pozycji kalibracji i nacisnąć przycisk „Kontynuuj”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pl: Proszę umieścić urządzenie w pozycji powierzchni i nacisnąć przycisk „Kontynuuj”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pl: Proszę zamknąć pokrywę laptopa

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pl: Wystąpił wewnętrzny błąd, z którego nie można przywrócić.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pl: Narzędzia wymagane do kalibracji nie są zainstalowane.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pl: Nie można utworzyć profilu.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pl: Nie można uzyskać docelowego punktu bieli.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pl: Ukończono

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pl: Kalibracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pl: Można usunąć urządzenie kalibracji.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pl: Nie należy usuwać urządzenia podczas trwania kalibracji

en: Display Calibration
pl: Kalibracja ekranu

en: _Cancel
pl: _Anuluj

note: This starts the calibration process
en: _Start
pl: _Rozpocznij

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
pl: _Wznów

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pl: _Gotowe

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
pl: Ekran laptopa

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
pl: Wbudowana kamera internetowa

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pl: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pl: Skaner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pl: Aparat %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pl: Drukarka %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pl: Kamera internetowa %s

en: Enable color management for %s
pl: Włącz zarządzanie kolorami dla %s

en: Show color profiles for %s
pl: Wyświetl profile kolorów dla %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
pl: Nieskalibrowane

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pl: Domyślny:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pl: Przestrzeń kolorów:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pl: Profil testowy:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pl: Wybór pliku profilu ICC

en: Import
pl: Zaimportuj

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pl: Obsługiwane profile ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Screen
pl: Ekran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pl: Zapis profilu

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pl: Tworzy profil kolorów dla wybranego urządzenia

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pl: Nie wykryto urządzenia pomiarowego. Proszę sprawdzić, czy jest włączone i poprawnie podłączone.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
pl: Urządzenie pomiarowe nie obsługuje profilowania drukarek.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pl: Typ urządzenia nie jest obecnie obsługiwany.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
pl: Więcej informacji

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
pl: Każde urządzenie wymaga aktualnego profilu kolorów, aby podlegać zarządzaniu kolorami. %s

en: Screen Calibration
pl: Kalibracja ekranu

en: Calibration Quality
pl: Jakość kalibracji

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pl: Kalibracja utworzy profil, którego można używać do zarządzania kolorami ekranu. Im dłużej trwa kalibracja, tym lepszej jakości jest profil kolorów.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
pl: Nie będzie można używać komputera podczas trwania kalibracji.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pl: Jakość

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pl: Szacowany czas

en: Calibration Device
pl: Urządzenie kalibracji

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pl: Proszę wybrać urządzenie, które zostanie użyte do kalibracji.

en: Display Type
pl: Typ ekranu

en: Select the type of display that is connected.
pl: Proszę wybrać typ podłączonego ekranu.

en: Profile Whitepoint
pl: Punkt bieli profilu

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pl: Proszę wybrać docelowy punkt bieli. Większość ekranów powinna być kalibrowana do elementu oświetleniowego D65.

en: Display Brightness
pl: Jasność ekranu

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pl: Proszę ustawić jasność ekranu na typowo używaną. Zarządzanie kolorami będzie najdokładniejsze przy tym poziomie jasności.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pl: Można też użyć poziomu jasności użytego z jednym z pozostałych profilów dla tego urządzenia.

en: Profile Name
pl: Nazwa profilu

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
pl: Można używać profilu kolorów na innych komputerach, albo utworzyć profile dla różnych warunków oświetleniowych.

en: Profile Name:
pl: Nazwa profilu:

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Profile successfully created!
pl: Pomyślnie utworzono profil.

en: Copy profile
pl: Skopiuj profil

en: Requires writable media
pl: Wymaga zapisywalnego nośnika

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pl: Przydatne mogą być instrukcje, jak używać profilu kolorów w systemach <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> i <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
pl: Dodanie profilu

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pl: Wykryto problemy. Profil może nie działać poprawnie. <a href="">Wyświetl szczegóły.</a>

en: _Import File…
pl: Za_importuj plik…

en: _Add
pl: _Dodaj

en: _Set for all users
pl: _Ustaw dla wszystkich użytkowników

en: Set this profile for all users on this computer
pl: Ustawia ten profil dla wszystkich użytkowników tego komputera

en: _Enable
pl: Włą_cz

en: _Add profile
pl: _Dodaj profil

en: _Calibrate…
pl: S_kalibruj…

en: Calibrate the device
pl: Kalibruje urządzenie

en: _Remove profile
pl: _Usuń profil

en: _View details
pl: _Wyświetl szczegóły

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pl: Nie można wykryć urządzeń, które mogą korzystać z zarządzania kolorami

en: Projector
pl: Projektor

en: Plasma
pl: Ekran plazmowy

en: LCD (CCFL backlight)
pl: LCD (podświetlanie CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pl: LCD (podświetlanie RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
pl: LCD (białe podświetlanie LED)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pl: LCD o szerokim gamucie (podświetlanie CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pl: LCD o szerokim gamucie (podświetlanie RGB LED)

[ctx: Calibration quality]
en: High
pl: Wysoka

en: 40 minutes
pl: 40 minut

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
pl: Średnia

en: 30 minutes
pl: 30 minut

[ctx: Calibration quality]
en: Low
pl: Niska

en: 15 minutes
pl: 15 minut

en: Native to display
pl: Natywna wartość dla ekranu

en: D50 (Printing and publishing)
pl: D50 (drukowanie i publikowanie)

en: D65 (Photography and graphics)
pl: D65 (fotografia i grafika)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pl: Standardowa przestrzeń

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pl: Profil testowy

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pl: Automatyczny

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pl: Niska jakość

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pl: Średnia jakość

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pl: Wysoka jakość

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pl: Domyślna RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pl: Domyślna CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pl: Domyślna skala szarości

en: Vendor supplied factory calibration data
pl: Fabryczne dane kalibracji dostarczone przez producenta

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pl: Pełnoekranowa korekcja kolorów nie jest możliwa za pomocą tego profilu

en: This profile may no longer be accurate
pl: Ten profil może już nie być dokładny

en: Color
pl: Kolor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pl: Kalibracja kolorów urządzeń, takich jak ekrany, aparaty, kamery i drukarki

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pl: Kolor;ICC;Profil;Kalibracja;Drukarka;Ekran;

en: Other…
pl: Inny…

en: Select Language
pl: Wybór języka

en: _Select
pl: _Wybierz

en: Language or country
pl: Język lub kraj

en: No languages found
pl: Nie odnaleziono języków

en: More…
pl: Więcej…

en: More Information
pl: Więcej informacji

en: Error: some settings cannot be unlocked
pl: Błąd: nie można odblokować części ustawień

en: Unlock to Change Settings
pl: Odblokowanie umożliwi zmianę ustawień

en: _Unlock…
pl: Od_blokuj…

en: Increment Hour
pl: Dodaj godzinę

en: Increment Minute
pl: Dodaj minutę

en: Time
pl: Czas

en: Decrement Hour
pl: Odejmij godzinę

en: Decrement Minute
pl: Odejmij minutę

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Yesterday
pl: Wczoraj

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
pl: %-d %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
pl: %-d %b %Y

en: %d hour | %d hours
pl[0]: %d godzina
pl[1]: %d godziny
pl[2]: %d godzin

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
pl[0]: %d minuta
pl[1]: %d minuty
pl[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
pl[0]: %d sekunda
pl[1]: %d sekundy
pl[2]: %d sekund

[ctx: hours minutes seconds]
note: 5 hours 2 minutes 12 seconds
en: %s %s %s
pl: %s, %s i %s

[ctx: hours minutes]
note: 5 hours 2 minutes
en: %s %s
pl: %s i %s

[ctx: minutes seconds]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
pl: %s i %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pl: 0 sekund

en: On
pl: Włączone

en: Off
pl: Wyłączone

en: Apply Changes?
pl: Zastosować zmiany?

en: Changes Cannot be Applied
pl: Nie można zastosować zmian

en: This could be due to hardware limitations.
pl: Może to być spowodowane ograniczeniami sprzętu.

en: Displays
pl: Ekrany

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Display Settings Disabled
pl: Ustawienia ekranu są wyłączone

en: Multiple Displays
pl: Wiele ekranów

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
pl: _Połączone

en: _Mirror
pl: _Ten sam obraz

en: Contains top bar and Activities
pl: Zawiera górny pasek i ekran podglądu

en: _Primary Display
pl: _Główny ekran

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
pl: _Nocne światło

en: Night Light
pl: Nocne światło

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pl: Pozioma

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pl: Pionowa (w prawo)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pl: Pionowa (w lewo)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pl: Pozioma (odwrócona)

en: %.2lf Hz
pl: %.2lf Hz

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
pl: Zmienna (%d-%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
pl: Zmienna (do %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
pl: _Orientacja

[ctx: display setting]
en: _Resolution
pl: _Rozdzielczość

en: R_efresh Rate
pl: _Częstotliwość odświeżania

en: _Variable Refresh Rate
pl: _Zmienna częstotliwość odświeżania

en: Re_fresh Rate
pl: Częstotliwość _odświeżania

en: Adjust for _TV
pl: _Dostosowanie do telewizora

[ctx: display setting]
en: _Scale
pl: _Skalowanie

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
pl: Nie można używać nocnego światła w maszynie wirtualnej.

en: Night Light Unavailable
pl: Nocne światło jest niedostępne

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
pl: Może to wynikać z używanego sterownika karty graficznej lub zdalnego korzystania z pulpitu

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pl: Tymczasowo wyłączone do jutra

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pl: Włącz

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pl: Nocne światło sprawia, że wyświetlane kolory są cieplejsze. Może to zmniejszyć przemęczenie wzroku i pomóc z bezsennością.

en: _Schedule
pl: Czas _działania

en: Sunset to Sunrise
pl: Od zachodu do wschodu słońca

en: Manual Schedule
pl: W podanych godzinach

en: _Times
pl: _Czas

en: From
pl: Od

en: Hour
pl: Godzina

en: :
pl: ∶

en: Minute
pl: Minuta

en: To
pl: Do

en: _Color Temperature
pl: _Temperatura kolorów

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
pl: Nocne światło i wybór sposobu używania podłączonych monitorów i projektorów

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pl: Panel;Projektor;xrandr;Ekran;Rozdzielczość;Odświeżanie;Monitor;Nocne;światło;Niebieski;Przesunięcie ku czerwieni;Poczerwienienie;Redshift;Kolory;Kolorów;Wschód;Zachód;słońca;Słońce;

en: Sound and Media
pl: Dźwięk i multimedia

en: Volume mute/unmute
pl: Wyciszenie/włączenie dźwięku

en: Volume down
pl: Głośność w dół

en: Volume up
pl: Głośność w górę

en: Microphone mute/unmute
pl: Wyciszenie/włączenie mikrofonu

en: Launch media player
pl: Uruchomienie odtwarzacza multimediów

en: Play (or play/pause)
pl: Odtwarzanie (lub odtwarzanie/wstrzymanie)

en: Pause playback
pl: Wstrzymanie odtwarzania

en: Stop playback
pl: Zatrzymanie odtwarzania

en: Previous track
pl: Poprzednia ścieżka

en: Next track
pl: Następna ścieżka

en: Eject
pl: Wysunięcie

en: Typing
pl: Pisanie

en: Switch to next input source
pl: Przełączenie na następne źródło wprowadzania

en: Switch to previous input source
pl: Przełączenie na poprzednie źródło wprowadzania

en: Launchers
pl: Uruchamianie

en: Launch help browser
pl: Uruchomienie przeglądarki pomocy

en: Launch calculator
pl: Uruchomienie kalkulatora

en: Launch email client
pl: Uruchomienie klienta poczty

en: Launch web browser
pl: Uruchomienie przeglądarki WWW

en: Home folder
pl: Katalog domowy

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: keybinding]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: Log out
pl: Wylogowanie

en: Lock screen
pl: Blokowanie ekranu

en: Accessibility
pl: Ułatwienia dostępu

en: Turn zoom on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie powiększania

en: Zoom in
pl: Powiększenie

en: Zoom out
pl: Pomniejszenie

en: Turn screen reader on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie czytnika ekranowego

en: Turn on-screen keyboard on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie klawiatury ekranowej

en: Increase text size
pl: Zwiększenie rozmiaru tekstu

en: Decrease text size
pl: Zmniejszenie rozmiaru tekstu

en: High contrast on or off
pl: Włączenie lub wyłączenie wysokiego kontrastu

en: No input sources found
pl: Nie odnaleziono źródeł wprowadzania

[ctx: Input Source]
en: Other
pl: Inne

en: Add Input Source
pl: Dodanie źródła wprowadzania

en: Input methods can’t be used on the login screen
pl: Metody wprowadzania nie mogą być używane na ekranie logowania

en: No input source selected
pl: Nie wybrano żadnego źródła wprowadzania

en: _Add Input Source…
pl: _Dodaj źródło wprowadzania…

en: View More
pl: Wyświetl więcej

en: Move Up
pl: Przesuń w górę

en: Move Down
pl: Przesuń w dół

en: Preferences
pl: Preferencje

en: View Keyboard Layout
pl: Wyświetl układ klawiatury

en: Remove
pl: Usuń

en: Custom Shortcuts
pl: Niestandardowe skróty

en: Alternate Characters Key
pl: Klawisz wprowadzania alternatywnych znaków

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pl: Klawisz alternatywnych znaków może być używany do wprowadzania dodatkowych znaków. Są one czasami oznaczone jako opcje trzeciego poziomu na klawiszach.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pl: Lewy Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pl: Prawy Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pl: Lewy klawisz Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pl: Prawy klawisz Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pl: Klawisz Menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pl: Prawy Ctrl

en: Compose Key
pl: Klawisz Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pl: Klawisz Compose umożliwia wprowadzanie szerokiego zakresu znaków. Aby go użyć, należy wcisnąć klawisz Compose, a następnie sekwencję znaków. Na przykład, klawisz Compose plus znaki <b>C</b> i <b>o</b> wprowadzą znak <b>©</b>, <b>a</b> i <b>'</b> wprowadzą <b>á</b> itp.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
pl: Lewy Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pl: Źródła wprowadzania można przełączać za pomocą skrótu klawiszowego %s.
    Można to zmienić w ustawieniach skrótów klawiszowych.

en: Input Sources
pl: Źródła wprowadzania

en: Includes keyboard layouts and input methods
pl: Obejmuje układy klawiatury i metody wprowadzania

en: Input Source Switching
pl: Przełączanie źródeł wprowadzania

en: Use the _same source for all windows
pl: To _samo źródło dla wszystkich okien

en: Switch input sources _individually for each window
pl: _Oddzielne źródło dla każdego okna

en: Special Character Entry
pl: Wpisywanie znaków specjalnych

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
pl: Metody wprowadzania symboli i wariantów liter za pomocą klawiatury

en: A_lternate Characters Key
pl: _Klawisz wprowadzania alternatywnych znaków

en: _Compose Key
pl: Klawisz _Compose

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: _View and Customize Shortcuts
pl: _Wyświetl i dostosuj skróty

en: Reset All Shortcuts?
pl: Przywrócić wszystkie skróty?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
pl: Wszystkie zmiany skrótów klawiszowych zostaną utracone.

en: _Reset All
pl: _Przywróć wszystko

en: Search shortcuts
pl: Wyszukiwanie skrótów

en: Search Shortcuts
pl: Wyszukaj skróty

en: _Reset All…
pl: _Przywróć wszystko…

en: No keyboard shortcut found
pl: Nie odnaleziono skrótów klawiszowych

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innych słów

en: Add Custom Shortcuts
pl: Dodanie niestandardowych skrótów

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
pl: Ustawianie niestandardowych skrótów do uruchamiania programów, wykonywania skryptów i nie tylko

en: _Add Shortcut…
pl: _Dodaj skrót…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pl: <b>%s</b> jest już używane dla „%s”. Po zastąpieniu „%s” zostanie wyłączone.

en: Enter the new shortcut
pl: Proszę wprowadzić nowy skrót

en: Set Custom Shortcut
pl: Ustawienie niestandardowego skrótu

en: Set Shortcut
pl: Ustawienie skrótu

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
pl: Proszę wprowadzić nowy skrót, aby zmienić <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
pl: Dodanie niestandardowego skrótu

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Re_place
pl: _Zastąp

en: _Set
pl: _Ustaw

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
pl: Klawisz Esc anuluje, a Backspace wyłączy skrót klawiszowy

en: Reset
pl: Przywróć

en: Name
pl: Nazwa

en: Command
pl: Polecenie

en: Shortcut
pl: Skrót

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
pl: Brak

en: _Set Shortcut…
pl: _Ustaw skrót…

en: %d modified | %d modified
pl[0]: %d zmodyfikowany
pl[1]: %d zmodyfikowane
pl[2]: %d zmodyfikowanych

en: Add a Shortcut
pl: Dodaj skrót

en: Reset the shortcut to its default value
pl: Przywraca skrót do domyślnej wartości

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pl: Zmiana skrótów klawiszowych oraz ustawianie preferencji pisania, układów klawiatury i źródeł wprowadzania

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
pl: Skrót;Skróty;Obszar;roboczy;Okno;Zmień;rozmiar;Zmiana;rozmiaru;Powiększanie;Przybliżanie;Zoom;Kontrast;Źródło;wprowadzania;Blokada;Zablokuj;Głośność;Hotkey;Compose;Znak;Znaki;Znaków;

en: _Mouse
pl: _Mysz

en: Primary Button
pl: Przycisk podstawowy

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
pl: Kolejność fizycznych przycisków myszy i paneli dotykowych

en: _Left
pl: _Lewy

en: _Right
pl: _Prawy

en: Mouse
pl: Mysz

en: Po_inter Speed
pl: Prędkość _kursora

en: Pointer Speed
pl: Prędkość kursora

en: Slow
pl: Wolny

en: Fast
pl: Szybki

en: Mouse _Acceleration
pl: Przy_spieszenie myszy

en: Recommended for most users and applications
pl: Zalecane dla większości użytkowników i programów

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
pl: Wyłączenie przyspieszenia myszy umożliwia wykonywane szybszych i dokładniejszych ruchów, ale może także utrudnić korzystanie z myszy.

en: Scroll Direction
pl: Kierunek przewijania

en: Tra_ditional
pl: _Tradycyjny

en: Scrolling moves the view
pl: Przewijanie przesuwa widok

en: _Natural
pl: _Naturalny

en: Scrolling moves the content
pl: Przewijanie przesuwa treść

en: Test _Settings
pl: Testuj _ustawienia

en: Test Mouse and Touchpad Settings
pl: Testuje ustawienia myszy i panelu dotykowego

en: _Touchpad
pl: Panel _dotykowy

en: T_ouchpad
pl: _Panel dotykowy

en: _Disable Touchpad While Typing
pl: _Wyłączenie podczas pisania

en: Pointer speed
pl: Prędkość kursora

en: Clicking
pl: Klikanie

en: Secondary Click
pl: Przycisk pomocniczy

en: Two Finger Push
pl: Pchnięcie dwoma palcami

en: Push anywhere with 2 fingers
pl: Pchnięcie dwoma palcami w dowolnym kierunku

en: Corner Push
pl: Pchnięcie w rogu

en: Push with a single finger in the corner
pl: Pchnięcie jednym palcem w rogu

en: T_ap to Click
pl: Klikanie przez _stuknięcie

en: Quickly touch the touchpad to click
pl: Szybkie dotknięcie panelu dotykowego klika

en: Scrolling
pl: Przewijanie

en: Scroll Method
pl: Metoda przewijania

en: T_wo Finger
pl: _Dwa palce

en: Drag two fingers on the touchpad
pl: Przeciągnięcie dwoma palcami na panelu dotykowym

en: _Edge
pl: _Krawędź

en: Drag one finger on the edge
pl: Przeciągnięcie jednym palcem na krawędzi

en: T_raditional
pl: _Tradycyjny

en: Test Mouse & Touchpad
pl: Test myszy i panelu dotykowego

en: Click Here
pl: Kliknij tutaj

en: Primary Click
pl: Kliknięcie podstawowe

en: Double Click
pl: Podwójne kliknięcie

en: Mouse & Touchpad
pl: Mysz i panel dotykowy

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pl: Zmiana wrażliwości myszy i panelu dotykowego oraz wybór trybu praworęcznego lub leworęcznego

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pl: Trackpad;Kursor;Wskaźnik;Wskazywanie;Kliknięcie;Puknięcie;Stuknięcie;Pacnięcie;Podwójne;Przycisk;Trackball;Touchpad;Przewijanie;

en: _Hot Corner
pl: _Aktywny róg

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
pl: Dotknięcie lewego górnego rogu otwiera ekran podglądu

en: _Active Screen Edges
pl: Aktywne _krawędzie ekranu

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
pl: Przeciągnięcie okna do górnej, lewej lub prawej krawędzi ekranu zmienia jego rozmiar

en: Workspaces
pl: Obszary robocze

en: _Dynamic Workspaces
pl: _Dynamiczne

en: Automatically removes empty workspaces
pl: Automatycznie usuwa puste obszary robocze

en: _Fixed Number of Workspaces
pl: _Stała liczba

en: Specify a number of permanent workspaces
pl: Można podać liczbę stałych obszarów roboczych

en: _Number of Workspaces
pl: _Liczba obszarów roboczych

en: Multi-Monitor
pl: Wiele monitorów

en: Workspaces on _primary display only
pl: _Obszary robocze tylko na głównym ekranie

en: Workspaces on all d_isplays
pl: O_bszary robocze na wszystkich ekranach

en: App Switching
pl: Przełączanie programów

en: Include apps from all _workspaces
pl: _Programy ze wszystkich obszarów roboczych

en: Include apps from the _current workspace only
pl: Progra_my tylko z obecnego obszaru roboczego

en: Multitasking
pl: Wielozadaniowość

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pl: Zarządzanie preferencjami efektywności i wielozadaniowości

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
pl: Wielozadaniowość;Multitasking;Efektywność;Produktywność;Dostosuj;Dostosowanie;Pulpit;Desktop;Aktywny róg;Gorący róg;Obszary robocze;

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: Manual
pl: Ręcznie

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
pl: Pośrednik

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Network Proxy
pl: _Pośrednik sieciowy

en: C_onfiguration
pl: K_onfiguracja

en: Con_figuration URL
pl: _Adres URL konfiguracji

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
pl: Automatyczne wykrywanie pośrednika sieciowego jest używane, jeśli nie podano adresu URL konfiguracji. Nie jest zalecane dla niezaufanych sieci publicznych.

en: HTTP Proxy
pl: Pośrednik HTTP

en: URL
pl: Adres URL

en: HTTP proxy port
pl: Port pośrednika HTTP

en: HTTPS Proxy
pl: Pośrednik HTTPS

en: HTTPS proxy port
pl: Port pośrednika HTTPS

en: FTP Proxy
pl: Pośrednik FTP

en: FTP proxy port
pl: Port pośrednika FTP

en: SOCKS Host
pl: Komputer SOCKS

en: SOCKS host port
pl: Port komputera SOCKS

en: Ignored Hosts
pl: Ignorowane komputery

en: Network Unavailable
pl: Sieć jest niedostępna

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
pl: Wystąpił błąd i sieć nie może być używana.
     Szczegóły błędu: usługa NetworkManager nie jest uruchomiona.

en: Add VPN
pl: Dodanie połączenia VPN

en: Not set up
pl: Nie ustawiono

en: _Proxy
pl: _Pośrednik

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
pl: <b>Nazwa sieci</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
pl: <b>Hasło</b>: %s

en: Share Network
pl: Udostępnianie sieci

en: QR Code
pl: Kod QR

en: Scan to Connect
pl: Proszę zeskanować, aby się połączyć

en: Insecure network (WEP)
pl: Niezabezpieczona sieć (WEP)

en: Secure network (WPA)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pl: Zabezpieczona sieć (WPA3)

en: Secure network
pl: Zabezpieczona sieć

en: Signal strength %d%%
pl: Siła sygnału %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pl: Połączone

en: Network Options
pl: Opcje sieci

en: Forget Network
pl: Zapomnij sieć

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pl: Włączenie hotspotu spowoduje rozłączenie z sieci %s, i nie będzie można korzystać z Internetu przez Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
pl: Nazwa sieci nie może być pusta

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
pl: Nazwa sieci jest za długa

en: Must have a minimum of 8 characters
pl: Musi mieć co najmniej 8 znaków

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
pl[0]: Może mieć maksymalnie %d znak
pl[1]: Może mieć maksymalnie %d znaki
pl[2]: Może mieć maksymalnie %d znaków

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pl: Włączyć hotspot Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pl: Hotspot Wi-Fi umożliwia innym korzystanie z połączenia z Internetem tego komputera przez utworzenie sieci Wi-Fi, z którą mogą się połączyć. Aby to zrobić, należy mieć połączenie z Internetem z innego źródła niż Wi-Fi.

en: Network Name
pl: Nazwa sieci

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pl: Hasło

en: Generate Random Password
pl: Tworzy losowe hasło

en: Autogenerate Password
pl: Automatycznie utwórz hasło

en: _Turn On
pl: _Włącz

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
pl: Wyłączenie spowoduje rozłączenie wszystkich urządzeń korzystających z hotspota.

en: Turn Off Hotspot?
pl: Wyłączyć hotspot?

en: _Turn Off
pl: _Wyłącz

en: Airplane Mode
pl: Tryb samolotowy

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pl: Wyłącza sieci Wi-Fi, Bluetooth i komórkowe

en: No Wi-Fi Adapter Found
pl: Nie odnaleziono adapterów Wi-Fi

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pl: Proszę się upewnić, że adapter Wi-Fi jest podłączony i włączony

en: Airplane Mode On
pl: Tryb samolotowy jest włączony

en: Turn off to use Wi-Fi
pl: Jego wyłączenie umożliwi używanie sieci Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pl: Hotspot Wi-Fi jest aktywny

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
pl: Można zeskanować kod QR telefonem, aby się połączyć.

en: Turn Off Hotspot…
pl: Wyłącz hotspot…

en: Visible Networks
pl: Widoczne sieci

en: Wi-Fi Unavailable
pl: Sieć Wi-Fi jest niedostępna

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
pl: Wystąpił błąd i sieć Wi-Fi nie może być używana.
        Szczegóły błędu: usługa NetworkManager nie jest uruchomiona.

en: 802.1x _Security
pl: _Zabezpieczenia 802.1x

en: _Name
pl: _Nazwa

en: Security
pl: Zabezpieczenia

en: Identity
pl: Tożsamość

en: Preserve
pl: Zachowywanie

en: Permanent
pl: Stały

en: Random
pl: Losowy

en: Stable
pl: Stabilny

en: Stable per SSID
pl: Stabilny na każdy SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pl: Podany tutaj adres MAC będzie używany jako adres sprzętowy urządzenia sieciowego, na którym włączono to połączenie. Ta funkcja jest znana jako klonowanie lub „spoofing” adresu MAC. Przykład: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pl: %d. profil

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
pl: Zapisane informacje o sieci „%s” zostaną bezpowrotnie utracone. Obejmuje to hasła i wszystkie zmiany sieci.

en: Forget Connection?
pl: Zapomnieć połączenie?

en: Forget
pl: Zapomnij

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
pl: Wzmocnione otwarte

[ctx: Wifi security]
en: None
pl: Brak

en: Never
pl: Nigdy

en: %i day ago | %i days ago
pl[0]: %i dzień temu
pl[1]: %i dni temu
pl[2]: %i dni temu

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
pl: %d Mb/s (%1.1f GHz)

en: %d Mb/s
pl: %d Mb/s

en: 2.4 GHz / 5 GHz
pl: 2,4 GHz/5 GHz

en: 2.4 GHz
pl: 2,4 GHz

en: 5 GHz
pl: 5 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
pl: Brak

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pl: Słaba

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pl: Dostateczna

[ctx: Signal strength]
en: Good
pl: Dobra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pl: Doskonała

en: IPv4 Address
pl: Adres IPv4

en: IPv6 Address
pl: Adres IPv6

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Forget Connection…
pl: Zapomnij połączenie…

en: Remove Connection Profile…
pl: Usuń profil połączenia…

en: Remove Connection…
pl: Usuń połączenie…

en: Remove VPN…
pl: Usuń połączenie VPN…

en: Details
pl: Informacje

en: automatic
pl: automatycznie

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
pl: Automatyczny serwer DNS jest włączony. Czy zamierzano go wyłączyć?

en: Delete Address
pl: Usuń adres

en: Delete Route
pl: Usuń trasę

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pl: Brak

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pl: 40/128-bitowy klucz WEP (szesnastkowy lub ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pl: 128-bitowe hasło WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
pl: Dynamiczny WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pl: WPA i WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pl: WPA i WPA2 Enterprise

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unsaved peer
pl: Niezapisany partner

en: Signal Strength
pl: Siła sygnału

en: Weak
pl: Słaba

en: Link speed
pl: Prędkość połączenia

en: 1Mb/sec
pl: 1 Mb/s

en: Hardware Address
pl: Adres sprzętowy

en: Supported Frequencies
pl: Obsługiwane częstotliwości

en: Default Route
pl: Domyślna trasa

en: Last Used
pl: Ostatnio użyte

en: Connect _automatically
pl: Łączenie _automatyczne

en: Make available to _other users
pl: _Dostępna dla innych użytkowników

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pl: _Połączenie taryfowe: ma ograniczenia danych lub wiąże się z opłatami

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pl: Aktualizacje oprogramowania i inne duże pobierania nie będą rozpoczynane automatycznie.

en: _MAC Address
pl: Adres _MAC

en: _Cloned Address
pl: Sk_lonowany adres

en: bytes
pl: B

en: IPv_4 Method
pl: Metoda IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pl: Automatycznie (DHCP)

en: Link-Local Only
pl: Tylko Link-Local

en: Disable
pl: Wyłączone

en: Shared to other computers
pl: Udostępniane innym komputerom

en: Addresses
pl: Adresy

en: Address
pl: Adres

en: Netmask
pl: Maska sieci

en: Gateway
pl: Brama

en: Automatic DNS
pl: Automatyczny DNS

en: DNS server address(es)
pl: Adresy serwerów DNS

en: Separate IP addresses with commas
pl: Należy oddzielić adresy IP przecinkami

en: Routes
pl: Trasy

en: Automatic Routes
pl: Automatyczne trasy

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pl: Parametry

en: Use this connection _only for resources on its network
pl: Używanie tego połączenia tylk_o dla zasobów w jej sieci

en: IPv_6 Method
pl: Metoda IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pl: Automatycznie, tylko DHCP

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Unable to open connection editor: %s
pl: Nie można otworzyć edytora połączeń: %s

en: New Profile
pl: Nowy profil

en: Invalid setting %s: %s
pl: Nieprawidłowe ustawienie %s: %s

en: Invalid setting %s
pl: Nieprawidłowe ustawienie %s

en: Invalid VPN configuration file
pl: Nieprawidłowy plik konfiguracji VPN

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
pl: Sieć VPN będąca wolnym oprogramowaniem i oprogramowaniem open source zaprojektowana pod kątem łatwości użycia, wysokiej prędkości i małej powierzchni podatnej na ataki.

en: Import from file…
pl: Zaimportuj z pliku…

en: S_ecurity
pl: Zab_ezpieczenia

en: Cannot Import VPN Connection
pl: Nie można zaimportować połączenia VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pl: Plik „%s” nie może zostać odczytany lub nie zawiera rozpoznawanych informacji o połączeniu VPN
    
    Błąd: %s.

en: _Close
pl: Za_mknij

en: Select file to import
pl: Wybór pliku do zaimportowania

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pl: (Błąd: nie można wczytać edytora połączeń VPN)

en: _Connection Name
pl: _Nazwa połączenia

en: _Interface Name
pl: Nazwa _interfejsu

en: The name of the wireguard interface to create.
pl: Nazwa interfejsu WireGuard do utworzenia.

en: _Private Key
pl: _Klucz prywatny

en: The 256 bit private key in base64 encoding
pl: 256-bitowy klucz prywatny w kodowaniu base64

en: Show/hide private key
pl: Wyświetla/ukrywa klucz prywatny

en: _Listen Port
pl: _Port nasłuchiwania

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
pl: Port do nasłuchiwania. Ustawienie na „automatyczny” spowoduje losowe wybieranie portu podczas włączania interfejsu.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
pl: 32-bitowe fwmark dla pakietów wychodzących. Ustawienie na „wyłączone” wyłączy fwmark.

en: _Add peer routes
pl: _Dodanie tras partnerów

en: _Peers
pl: _Partnerzy

en: Add WireGuard peer
pl: Dodaj partnera WireGuard

en: No peers set up
pl: Nie ustawiono żadnych partnerów

en: Options…
pl: Opcje…

en: _Endpoint
pl: _Punkt końcowy

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
pl: Adres IP lub nazwa komputera punktu końcowego, dwukropek i numer portu.

en: _Public key
pl: _Klucz publiczny

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
pl: Klucz publiczny base64 obliczony przez „wg pubkey” z klucza prywatnego.

en: _Pre-shared key
pl: Klucz _uprzednio współdzielony

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
pl: Uprzednio współdzielony klucz base64 utworzony przez „wg genpsk”. Opcjonalny, i może zostać pominięty. Dodaje dodatkową warstwę kryptografii klucza symetrycznego do wymieszania z już istniejącą kryptografią klucza publicznego, aby uzyskać odporność post-kwantową.

en: Allowed _IP addresses
pl: Dozwolone adresy _IP

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
pl: Lista adresów IP (v4 lub v6) rozdzielonych przecinkami z maskami CIDR, z których ruch przychodzący dla tego partnera jest dozwolony, i do których ruch wychodzący dla tego partnera jest przekazywany.

en: _Persistent keepalive
pl: _Trwałe „keepalive”

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
pl: Jak często wysyłać uwierzytelniony pusty pakiet do partnera w celu utrzymania ważności zapory sieciowej lub mapowania NAT. Jest to opcjonalne i niezalecane poza określonymi konfiguracjami.

en: seconds
pl: s

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Control how you connect to the Internet
pl: Sterowanie sposobem łączenia z Internetem

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pl: Sieć;Sieci;IP;LAN;Kabel;Pośrednik;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pl: Sterowanie sposobem łączenia z sieciami Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pl: Sieć;Sieci;Bezprzewodowa;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Kabel;DNS;Hotspot;Punkt;dostępowy;

en: never
pl: nigdy

en: today
pl: dzisiaj

en: yesterday
pl: wczoraj

en: Last used
pl: Ostatnio użyte

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
pl: %'d Mb/s

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pl: Przewodowe

en: Add new connection
pl: Dodaj nowe połączenie

en: Network deleted
pl: Usunięto sieć

en: _Undo
pl: _Cofnij

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
pl[0]: Usunięto %d sieć
pl[1]: Usunięto %d sieci
pl[2]: Usunięto %d sieci

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pl: Ustawienia systemu uniemożliwiają użycie jako hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pl: Urządzenie bezprzewodowe nie obsługuje trybu hotspot

en: Add Ethernet Connection
pl: Dodaje połączenie ethernetowe

en: Provider
pl: Dostawca

en: Not connected
pl: Niepołączone

en: Active
pl: Aktywne

en: Turn VPN connection off
pl: Wyłącz połączenie VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
pl: Nazwa sieci

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
pl: Typ zabezpieczeń

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
pl: Hasło

en: Turn Wi-Fi off
pl: Wyłącz Wi-Fi

en: Saved Networks
pl: Zapisane sieci

en: Show Saved Networks
pl: Wyświetl zapisane sieci

en: _Connect to Hidden Network…
pl: _Połącz z ukrytą siecią…

en: Connect to hidden network
pl: Połącz z ukrytą siecią

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pl: _Włącz hotspot Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
pl: Zapisane sieci Wi-Fi

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pl: Stan nieznany

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pl: Niezarządzane

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pl: Niedostępne

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pl: Łączenie

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pl: Rozłączanie

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pl: Połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pl: Stan nieznany (brak)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pl: Konfiguracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pl: Konfiguracja adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pl: Konfiguracja adresu IP wygasła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pl: Wymagane są hasła, których nie podano

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pl: Suplikant 802.1x się rozłączył

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pl: Konfiguracja suplikanta 802.1x się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pl: Suplikant 802.1x się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pl: Suplikant 802.1x za długo się uwierzytelniał

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi PPP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pl: Usługa PPP została rozłączona

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pl: Usługa PPP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pl: Uruchomienie klienta DHCP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pl: Błąd klienta DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pl: Klient DHCP się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pl: Uruchomienie usługi współdzielonego połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pl: Usługa współdzielonego połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pl: Błąd usługi automatycznego wykrywania adresu IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pl: Usługa automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pl: Linia jest zajęta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pl: Brak wybierania tonowego

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pl: Nie można ustanowić żadnego operatora

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pl: Żądanie wdzwonienia przekroczyło czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pl: Próba wdzwonienia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pl: Zainicjowanie modemu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pl: Wybranie podanego APN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pl: Sieci nie są wyszukiwane

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pl: Odmówiono rejestracji sieci

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pl: Rejestracja sieci przekroczyła czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pl: Zarejestrowanie za pomocą żądanej sieci się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pl: Sprawdzenie kodu PIN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego urządzenia

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pl: Połączenie zniknęło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pl: Przyjęto istniejące połączenie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pl: Nie odnaleziono modemu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pl: Połączenie Bluetooth się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pl: Nie włożono karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pl: Wymagany jest kod PIN karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pl: Wymagany jest kod PUK karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pl: Błędna karta SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pl: Zależność połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pl: Kabel jest niepodłączony

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
pl: _Powiadomienia

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
pl: _Alarmy dźwiękowe

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
pl: _Wyskakujące powiadomienia

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
pl: Powiadomienia będą nadal pojawiać się na liście powiadomień, nawet jeśli wyłączono wyskakujące powiadomienia

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
pl: _Treść wiadomości na wyskakujących powiadomieniach

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
pl: Powiadomienia na ekranie _blokady

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
pl: T_reść wiadomości na ekranie blokady

en: _Do Not Disturb
pl: _Nie przeszkadzać

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
pl: Powiadomienia na ekranie _blokady

note: List of apps.
en: App Notifications
pl: Powiadomienia programów

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Control which notifications are displayed and what they show
pl: Sterowanie wyświetlaniem powiadomień i ich treści

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pl: Powiadomienia;Notyfikacje;Baner;Banner;Wiadomość;Komunikat;Obszar;Tacka;Tray;Wyskakujące;Popup;Pop-up;

en: Email
pl: E-mail

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
pl: Kalendarz, kontakty i pliki

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
pl: Logowanie firmowe

[ctx: Online Account]
en: Other
pl: Inne

en: Offline — unable to connect accounts
pl: Tryb offline — nie można połączyć z kontami

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
pl: Nadanie programom dostępu do usług online przez połączenie z kontami użytkownika w chmurze

en: Your Accounts
pl: Konta użytkownika

en: Connect an Account
pl: Połączenie z kontem

en: Online Accounts
pl: Konta online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pl: Łączenie z kontami online i ustalanie, do czego mają być używane

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pl: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;WWW;Web;Online;Sieciowe;Komunikator;Chat;Czat;Kalendarz;Poczta;e-mail;email;Kontakt;Chmura;Cloud;Nextcloud;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;Flickr;Windows;Live;Microsoft;Exchange;

en: Unknown time
pl: Nieznany czas

en: %i minute | %i minutes
pl[0]: %i minuta
pl[1]: %i minuty
pl[2]: %i minut

en: %i hour | %i hours
pl[0]: %i godzina
pl[1]: %i godziny
pl[2]: %i godzin

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
pl: %i %s i %i %s

en: hour | hours
pl[0]: godzina
pl[1]: godziny
pl[2]: godzin

en: minute | minutes
pl[0]: minuta
pl[1]: minuty
pl[2]: minut

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pl: Do pełnego naładowania: %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pl: Uwaga, pozostało: %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pl: Pozostało: %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pl: W pełni naładowany

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pl: Nie jest ładowany

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pl: Pusty

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pl: Ładowanie

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pl: Rozładowywanie

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pl: Mysz bezprzewodowa

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pl: Klawiatura bezprzewodowa

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pl: Urządzenie UPS

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pl: Urządzenie PDA

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pl: Telefon komórkowy

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pl: Odtwarzacz multimediów

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pl: Komputer

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pl: Kontroler do gier

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pl: Akumulator

[ctx: Battery name]
en: Main
pl: Główny

[ctx: Battery name]
en: Extra
pl: Dodatkowy

note: TRANSLATORS: This is the battery charge level percentage (e.g. 50%). This could be localized to account for local Percent sign formatting guidelines. See https://en.wikipedia.org/wiki/Percent_sign#Correct_style
en: %d %%
pl: %d%%

en: Battery Levels
pl: Poziomy naładowania akumulatorów

en: Battery Level
pl: Poziom naładowania akumulatora

en: When _Idle
pl: Podczas _bezczynności

en: Suspend
pl: Uśpienie

en: Power Off
pl: Wyłączenie komputera

en: Hibernate
pl: Hibernacja

en: Nothing
pl: Nic

en: When on battery power
pl: Na zasilaniu z akumulatora

en: When plugged in
pl: Kiedy jest podłączony do prądu

[ctx: Idle time]
en: Never
pl: Nigdy

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
pl: Tryb wydajności jest tymczasowo wyłączony z powodu wysokiej temperatury działania.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pl: Wykryto kolana: tryb wydajności jest tymczasowo niedostępny. Należy przenieść urządzenie na stabilną powierzchnię, aby przywrócić.

en: Performance mode temporarily disabled.
pl: Tryb wydajności jest tymczasowo wyłączony.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
pl: Niski poziom naładowania akumulatora: włączono tryb oszczędzania energii. Poprzedni tryb zostanie przywrócony po wystarczającym naładowaniu akumulatora.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
pl: Tryb oszczędzania energii został włączony przez program „%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
pl: Tryb wydajności został włączony przez program „%s”.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
pl: 15 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
pl: 20 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
pl: 25 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
pl: 30 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
pl: 45 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
pl: 1 godzina

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
pl: 80 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
pl: 90 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
pl: 100 minut

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
pl: 2 godziny

en: Connected Devices
pl: Podłączone urządzenia

en: Power Mode
pl: Tryb zasilania

en: Power Saving
pl: Oszczędzanie energii

en: A_utomatic Screen Brightness
pl: A_utomatyczna jasność ekranu

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
pl: Dostosowywanie jasności ekranu do oświetlenia otoczenia

en: _Dim Screen
pl: _Przygaszanie ekranu

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
pl: Zmniejszanie jasności ekranu, kiedy komputer nie jest używany

en: Screen _Blank
pl: _Wygaszanie ekranu

en: Turn the screen off after a period of inactivity
pl: Wyłączanie ekranu po określonym czasie nieużywania komputera

en: Automatic Power _Saver
pl: Automatyczne _oszczędzanie energii

en: Turn on power saver mode when battery power is low
pl: Włączanie trybu oszczędzania energii, kiedy poziom naładowania akumulatora jest niski

en: _Automatic Suspend
pl: _Automatyczne usypianie

en: Pause the computer after a period of inactivity
pl: Wstrzymywanie komputera po określonym czasie nieużywania komputera

en: Po_wer Button Behavior
pl: _Zachowanie przycisku zasilania

en: Show Battery _Percentage
pl: _Poziom naładowania akumulatora w procentach

en: Show exact charge level in the top bar
pl: Wyświetlanie dokładnego poziomu naładowania na górnym pasku

en: Automatic Suspend
pl: Automatyczne usypianie

en: On _Battery Power
pl: Na zasilaniu z _akumulatora

en: _Delay
pl: _Opóźnienie

en: _Plugged In
pl: P_odłączony do prądu

en: D_elay
pl: Opóź_nienie

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
pl: _Wydajność

en: High performance and power usage
pl: Wysoka wydajność i pobór energii

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
pl: _Zrównoważone zasilanie

en: Standard performance and power usage
pl: Standardowa wydajność i pobór energii

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
pl: _Oszczędzanie energii

en: Reduced performance and power usage
pl: Zmniejszona wydajność i pobór energii

en: Power
pl: Zasilanie

en: View your battery status and change power saving settings
pl: Wyświetlanie stanu naładowania akumulatora i zmiana ustawień oszczędzania energii

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pl: Zasilanie;Energia;Prąd;Oszczędzanie;Uśpienie;Wstrzymanie;Hibernacja;Uśpij;Wyłącz;Wstrzymaj;Hibernuj;Akumulator;Bateria;Jasność;Przygaszenie;Wygaszenie;Monitor;DPMS;Bezczynność;Nieaktywność;Wi-Fi;Wifi;Bluetooth;Bezprzewodowe;Wireless;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pl: Usunięto drukarkę „%s”

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
pl: Dodanie nowej drukarki się nie powiodło.

en: Unlock to add printers and change settings
pl: Odblokowanie umożliwi dodawanie drukarek i zmianę ustawień

en: All Connected and Network Printers
pl: Wszystkie podłączone drukarki i drukarki sieciowe

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
pl: _Dodaj drukarkę…

en: Search printers
pl: Wyszukiwanie drukarek

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
pl: Cofnij

en: No Printers
pl: Brak drukarek

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
pl: Brak usługi drukowania

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
pl: Systemowa usługa drukowania jest niedostępna

en: Printers
pl: Drukarki

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pl: Dodawanie drukarek, wyświetlanie zadań drukowania i ustalanie sposobu drukowania

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pl: Drukarka;Kolejka;Drukowanie;Papier;Atrament;Tusz;Toner;CUPS;IPP;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pl: Dodanie drukarki

en: Back
pl: Wstecz

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pl: _Odblokuj

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pl: Nie odnaleziono drukarek

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pl: Proszę wprowadzić adres sieciowy lub wyszukać drukarkę

en: Authentication Required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

en: Enter username and password to view printers on Print Server
pl: Proszę wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby wyświetlić drukarki na serwerze wydruku

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pl: Nazwa użytkownika

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
pl: Informacje o „%s”

en: No suitable driver found
pl: Nie odnaleziono odpowiedniego sterownika

en: Select PPD File
pl: Wybór pliku PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pl: Pliki PostScriptowego opisu drukarki (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
pl: Nazwy drukarek nie mogą zawierać spacji, znaków tabulacji, # ani /

en: Location
pl: Położenie

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
pl: Sterownik

en: Searching for preferred drivers…
pl: Wyszukiwanie preferowanych sterowników…

en: Search for Drivers
pl: Wyszukaj sterowniki

en: Select from Database…
pl: Wybierz z bazy danych…

en: Install PPD File…
pl: Zainstaluj plik PPD…

en: Select Printer Driver
pl: Wybór sterownika drukarki

en: Loading drivers database…
pl: Wczytywanie bazy danych sterowników…

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Select
pl: Wybierz

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pl: Drukarka JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pl: Drukarka LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pl: Jednostronnie

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pl: Długa krawędź (standardowo)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pl: Krótka krawędź (odwrócenie)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pl: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pl: Pejzaż

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pl: Odwrócony pejzaż

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pl: Odwrócony portret

en: Resume
pl: Wznów

en: Pause
pl: Wstrzymaj

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pl: Oczekuje

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pl: Wstrzymane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pl: Przetwarzanie

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pl: Zatrzymane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
pl: Anulowane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pl: Przerwane

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pl: Ukończone

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
pl: Przenosi to zadanie na początek kolejki

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pl[0]: %u zadanie wymaga uwierzytelnienia
pl[1]: %u zadania wymagają uwierzytelnienia
pl[2]: %u zadań wymaga uwierzytelnienia

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
pl: %s — aktywne zadania

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
pl: Proszę wprowadzić dane uwierzytelniające, aby wydrukować za pomocą drukarki „%s”

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pl: Domena

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pl: _Uwierzytelnij

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
pl: Wyczyść wszystko

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pl: U_wierzytelnij

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pl: Brak aktywnych zadań drukarki

en: Unlock Print Server
pl: Odblokowanie serwera wydruku

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pl: Odblokowanie „%s”.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pl: Proszę wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby wyświetlić drukarki w „%s”.

en: Searching for Printers
pl: Wyszukiwanie drukarek

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pl: Port szeregowy

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pl: Port równoległy

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pl: Położenie: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pl: Adres: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pl: Serwer wymaga uwierzytelnienia

en: Two Sided
pl: Dwustronnie

en: Paper Type
pl: Typ papieru

en: Paper Source
pl: Źródło papieru

en: Output Tray
pl: Podajnik wyjściowy

[ctx: printing option]
en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: GhostScript pre-filtering
pl: Filtrowanie GhostScript przed wydrukiem

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pl: Stron na kartkę

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pl: Dwustronnie

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pl: Orientacja

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pl: Ogólne

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pl: Opcje instalacyjne

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pl: Zadanie

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pl: Jakość obrazu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pl: Kolor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pl: Kończenie

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pl: Zaawansowane

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
pl: Strona testowa

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pl: Strona testowa

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
pl: _Strona testowa

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pl: Wybór automatyczny

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pl: Domyślne drukarki

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pl: Osadzanie tylko czcionek GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pl: Konwertowanie na PostScript 1. poziomu

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pl: Konwertowanie na PostScript 2. poziomu

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pl: Brak filtrowania przed wydrukiem

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pl: Producent

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pl: Brak aktywnych zadań

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pl[0]: %u zadanie
pl[1]: %u zadania
pl[2]: %u zadań

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pl: Czyszczenie głowic drukujących

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pl: Mało tonera

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pl: Brak tonera

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pl: Mało wywoływacza

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pl: Brak wywoływacza

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pl: Mało atramentu

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pl: Brak atramentu

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pl: Otwarta pokrywa

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pl: Otwarte drzwiczki

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pl: Mało papieru

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pl: Brak papieru

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pl: Zatrzymana

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pl: Pojemnik na odpady jest prawie pełny

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pl: Pojemnik na odpady jest pełny

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pl: Warstwa światłoczuła ledwo działa

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pl: Warstwa światłoczuła już nie działa

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pl: Gotowa

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pl: Nie przyjmuje zadań

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Status
pl: Stan

en: Ink Level
pl: Poziom atramentu

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
pl: Proszę uruchomić ponownie po rozwiązaniu problemu

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Printing Options
pl: Opcje drukowania

en: Printer Details
pl: Informacje o drukarce

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pl: Domyślna drukarka

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pl: Wyczyść głowice drukujące

en: Remove Printer
pl: Usuń drukarkę

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pl: Rozłączone

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pl: Łączenie

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pl: Połączone

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pl: Błąd upoważnienia

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pl: Upoważnianie

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pl: Ograniczona funkcjonalność

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
pl: Połączone i upoważnione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pl: Nieznane

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
pl: Upoważniono

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
pl: Połączono

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
pl: Zapisano

en: Failed to authorize device:
pl: Upoważnienie urządzenia się nie powiodło:

en: Failed to forget device:
pl: Zapomnienie urządzenia się nie powiodło:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pl[0]: Zależy od %u innego urządzenia
pl[1]: Zależy od %u innych urządzeń
pl[2]: Zależy od %u innych urządzeń

en: Device Identifier
pl: Identyfikator urządzenia

en: Timestamp
pl: Czas

en: Depends on other devices
pl: Zależy od innych urządzeń

en: Authorize and Connect
pl: Upoważnij i połącz

en: Forget Device
pl: Zapomnij urządzenie

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pl: Błąd

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pl: Upoważnione

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pl: Podsystem Thunderbolt (boltd) nie jest zainstalowany lub właściwie skonfigurowany.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pl: Zezwolenie na bezpośredni dostęp do urządzeń takich jak stacje dokujące i zewnętrzne karty graficzne.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pl: Tylko urządzenia USB i Display Port mogą być podłączane.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pl: Nie można wykryć sprzętu Thunderbolt.
    Komputer nie ma obsługi Thunderbolt, został wyłączony w BIOS-ie lub ustawiony na nieobsługiwany poziom zabezpieczeń.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pl: Obsługa Thunderbolt została wyłączona w BIOS-ie.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pl: Nie można ustalić poziomu zabezpieczeń Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
pl: Błąd podczas przełączania trybu bezpośredniego: %s

en: Close notification
pl: Zamknij powiadomienie

en: No Thunderbolt Support
pl: Brak obsługi Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
pl: Nie można połączyć się z podsystemem Thunderbolt

en: Direct Access
pl: Bezpośredni dostęp

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
pl: Zezwolenie na bezpośredni dostęp do urządzeń takich jak stacje dokujące i zewnętrzne karty graficzne

en: Pending Devices
pl: Oczekujące urządzenia

en: No devices attached
pl: Brak podłączonych urządzeń

en: Cameras
pl: Kamery

en: _Camera Access
pl: _Dostęp do kamery

en: Allow permitted apps to use cameras
pl: Zezwolenie programom na używanie kamer

en: Permitted Apps
pl: Dozwolone programy

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
pl: Poniższe izolowane programy mają nadane uprawnienie do używania kamer. Programy, które nie są izolowane, mogą używać kamer bez pytania o pozwolenie.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
pl: Żadne izolowane programy nie poprosiły o dostęp do kamery

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
pl: Wysyłanie informacji o problemach technicznych pomaga ulepszyć system %s. Zgłoszenia są anonimowe i pozbawione danych osobistych. %s

en: Diagnostics
pl: Diagnostyka

en: Problem Reporting
pl: Zgłaszanie problemów

en: _Automatic Problem Reporting
pl: _Automatyczne zgłaszanie problemów

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
pl: Zabezpieczone uruchamianie jest aktywne

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
pl: Zabezpieczone uruchamianie uniemożliwia wczytywanie złośliwego oprogramowania podczas uruchamiania urządzenia. Jest obecnie włączone i działa poprawnie.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
pl: Zabezpieczone uruchamianie ma problemy

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
pl: Zabezpieczone uruchamianie uniemożliwia wczytywanie złośliwego oprogramowania podczas uruchamiania urządzenia. Jest obecnie włączone, ale nie będzie działać z powodu nieprawidłowego klucza.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
pl: Problemy z zabezpieczonym uruchamianiem często można rozwiązać w ustawieniach oprogramowania sprzętowego UEFI (BIOS-ie) komputera, a producent sprzętu może podawać informacje, jak to zrobić.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pl: Należy skontaktować się z producentem używanego sprzętu lub dostawcą wsparcia informatycznego w celu uzyskania pomocy.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
pl: Zabezpieczone uruchamianie jest wyłączone

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
pl: Zabezpieczone uruchamianie uniemożliwia wczytywanie złośliwego oprogramowania podczas uruchamiania urządzenia. Jest obecnie wyłączone.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pl: Zabezpieczone uruchamianie często można włączyć w ustawieniach oprogramowania sprzętowego UEFI (BIOS-ie) komputera. Należy skontaktować się z producentem używanego sprzętu lub dostawcą wsparcia informatycznego w celu uzyskania pomocy.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
pl: Zabezpieczone uruchamianie uniemożliwia wczytywanie złośliwego oprogramowania podczas uruchamiania urządzenia.
    
    Należy skontaktować się z producentem używanego sprzętu lub dostawcą wsparcia informatycznego w celu uzyskania pomocy.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
pl: Testy się nie powiodły

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
pl: Sprzęt nie przeszedł testów. Oznacza to, że nie jest on chroniony przed częstymi problemami bezpieczeństwa sprzętu.
    
    Może być możliwe rozwiązanie problemów z zabezpieczeniami sprzętu przez aktualizację oprogramowania sprzętowego lub zmianę opcji konfiguracji urządzenia. Niepowodzenia mogą także być spowodowane przez sam fizyczny sprzęt, czego nie można odwrócić.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
pl: Testy się powiodły

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
pl: To urządzenie spełnia podstawowe wymagania zabezpieczeń. Jego sprzęt jest chroniony przed częścią najczęściej występujących zagrożeń bezpieczeństwa.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
pl: Chronione

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
pl: To urządzenie przeszło obecne testy zabezpieczeń. Jego sprzęt jest chroniony przed większością zagrożeń bezpieczeństwa.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
pl: Testy są niedostępne

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
pl: Testy zabezpieczeń urządzenia nie są dostępne dla tego urządzenia. Nie da się powiedzieć, czy spełnia ono wymagania zabezpieczeń.

en: Report copied to clipboard
pl: Skopiowano raport do schowka

en: _Copy Technical Report
pl: S_kopiuj raport techniczny

en: About Device Security
pl: Informacje o zabezpieczeniach urządzenia

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
pl: Zabezpieczenia urządzenia zapewniają informacje o tym, jak chronione jest używane urządzenie przed problemami z bezpieczeństwem skierowanymi przeciwko samemu sprzętowi.
    
    Aspekty sprzętu wpływające na bezpieczeństwo:
    
    • funkcje zabezpieczeń wbudowane w sam sprzęt,
    • jak sprzęt jest skonfigurowany do ochrony przed problemami z bezpieczeństwem,
    • zabezpieczenia oprogramowania działającego bezpośrednio na sprzęcie.
    
    Zagrożenia bezpieczeństwa wpływające na sprzęt to między innymi złośliwe oprogramowanie i wirusy atakujące oprogramowanie działające bezpośrednio na sprzęcie. Jest to także fizyczne ingerowanie w sprzęt, takie jak fizyczne połączenie ze sprzętem, aby odczytać z niego dane i wprowadzić złośliwe oprogramowanie.
    
    Zabezpieczenia urządzenia to tylko jeden aspekt bezpieczeństwa, i nie odzwierciedla on ogólnego stanu zabezpieczeń systemu i programów.

en: Protected against malicious software when the device starts.
pl: Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem podczas uruchamiania urządzenia.

en: Secure Boot has Problems
pl: Zabezpieczone uruchamianie ma problemy

en: Some protection when the device is started.
pl: Pewna ochrona podczas uruchamiania urządzenia.

en: Secure Boot is Off
pl: Zabezpieczone uruchamianie jest wyłączone

en: No protection when the device is started.
pl: Brak ochrony podczas uruchamiania urządzenia.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pl: Ten problem mógł być spowodowany przez zmianę ustawień oprogramowania sprzętowego UEFI, zmianę konfiguracji systemu operacyjnego lub z powodu złośliwego oprogramowania na tym komputerze.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
pl: Ten problem mógł być spowodowany przez zmianę ustawień oprogramowania sprzętowego UEFI lub z powodu złośliwego oprogramowania na tym komputerze.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pl: Ten problem mógł być spowodowany przez zmianę konfiguracji systemu operacyjnego lub z powodu złośliwego oprogramowania na tym komputerze.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
pl: Powodzenie

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
pl: ! Niepowodzenie

en: Hardware does not pass checks.
pl: Sprzęt nie przeszedł testów.

en: Hardware meets basic security requirements.
pl: Sprzęt pełnia podstawowe wymagania zabezpieczeń.

en: Hardware has a good level of protection.
pl: Sprzęt ma dobry poziom ochrony.

en: Security levels are not available for this device.
pl: Poziomy zabezpieczeń nie są dostępne dla tego urządzenia.

en: Device Security
pl: Zabezpieczenia urządzenia

en: Starting Device Security…
pl: Rozpoczynanie zabezpieczeń urządzenia…

en: Device Security Unavailable
pl: Zabezpieczenia urządzenia są niedostępne

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
pl: Zabezpieczenia urządzenia są dostępne tylko na fizycznym sprzęcie. Nie wykryto żadnego fizycznego sprzętu.

en: Security Events
pl: Zdarzenia zabezpieczeń

en: No Events
pl: Brak zdarzeń

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
pl: Prawidłowe

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
pl: Nieprawidłowe

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pl: Włączone

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
pl: Niewłączone

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
pl: Zablokowane

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
pl: Niezablokowane

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
pl: Zaszyfrowane

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
pl: Niezaszyfrowane

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
pl: Skażone

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
pl: Nieskażone

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
pl: Odnaleziono

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
pl: Nie odnaleziono

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
pl: Obsługiwane

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
pl: Nieobsługiwane

en: _Automatic Device Location
pl: _Automatyczne ustalanie położenia urządzenia

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
pl: Automatyczne ustalanie położenia urządzenia korzysta z GPS, Wi-Fi i sieci komórkowej do ustalania przybliżonego położenia tego urządzenia. W ramach tej funkcji dane o położeniu są wysyłane do Usług położenia Mozilli.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
pl: Poniższe izolowane programy mają nadany dostęp do danych położenia. Programy, które nie są izolowane, mają dostęp do danych położenia bez pytania o pozwolenie.

en: No sandboxed apps have asked for location access
pl: Żadne izolowane programy nie poprosiły o dostęp do położenia

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
pl: Więcej informacji o zbieranych danych i ich zastosowaniu.

en: Microphones
pl: Mikrofony

en: _Microphone Access
pl: Dostęp do _mikrofonu

en: Allow permitted apps to use microphones
pl: Zezwolenie programom na używanie mikrofonów

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
pl: Poniższe izolowane programy mają nadane uprawnienie do używania mikrofonów. Programy, które nie są izolowane, mogą używać mikrofonów bez pytania o pozwolenie.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
pl: Żadne izolowane programy nie poprosiły o dostęp do mikrofonu

en: Privacy & Security
pl: Prywatność i bezpieczeństwo

en: _Screen Lock
pl: _Blokada ekranu

en: Automatic screen lock
pl: Automatyczne blokowanie ekranu

en: _Location
pl: _Położenie

en: Control access to your location
pl: Sterowanie dostępem do położenia użytkownika

en: _File History &amp; Trash
pl: _Historia plików i kosz

en: Remove saved data and files
pl: Usuwanie zapisanych danych i plików

en: _Diagnostics
pl: _Diagnostyka

en: Automatic problem reporting
pl: Automatyczne zgłaszanie problemów

en: _Cameras
pl: _Kamery

en: Control camera access
pl: Sterowanie dostępem do kamery

en: _Microphones
pl: _Mikrofony

en: Control microphone access
pl: Sterowanie dostępem do mikrofonu

en: Manage device access
pl: Zarządzanie dostępem do urządzeń

en: Device _Security
pl: _Zabezpieczenia urządzenia

en: Hardware security status and information
pl: Stan i informacje o zabezpieczeniach sprzętu

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
pl: Natychmiast

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
pl: 30 sekund

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
pl: 1 minuta

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
pl: 2 minuty

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
pl: 3 minuty

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
pl: 5 minut

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
pl: 30 minut

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
pl: 1 godzina

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
pl: 1 minuta

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
pl: 2 minuty

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
pl: 3 minuty

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
pl: 4 minuty

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
pl: 5 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
pl: 8 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
pl: 10 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
pl: 12 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
pl: 15 minut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
pl: Nigdy

en: Screen Lock
pl: Blokada ekranu

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
pl: Automatyczne blokowanie ekranu uniemożliwia innym dostęp do komputera, kiedy użytkownik nie jest w pobliżu

en: _Blank Screen Delay
pl: _Opóźnienie wygaszenia ekranu

en: Period of inactivity until screen blanks
pl: Okres nieaktywności, po którym ekran zostanie wygaszony

en: Automatic Screen _Lock
pl: Automatyczne _blokowanie ekranu

en: Locks the screen after it blanks
pl: Blokuje ekran po wygaszeniu

en: Automatic _Screen Lock Delay
pl: _Opóźnienie automatycznego blokowania ekranu

en: Time from screen blank to screen lock
pl: Czas od wygaszenia ekranu do jego zablokowania

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
pl: Powiadomienia na ekranie _blokady

en: Forbid New _USB Devices
pl: Bez włączania nowych urządzeń _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
pl: Uniemożliwia urządzeniom USB działanie na komputerze, kiedy ekran jest zablokowany

en: Screen Privacy
pl: Prywatność ekranu

en: Restrict Viewing _Angle
pl: Ograniczenie _kąta widzenia

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
pl: 1 godzina

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
pl: 2 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
pl: 3 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
pl: 4 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
pl: 5 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
pl: 6 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
pl: 7 dni

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
pl: 2 tygodnie

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
pl: Miesiąc

en: Empty all items from Trash?
pl: Usunąć wszystkie elementy z kosza?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pl: Wszystkie elementy w koszu zostaną trwale usunięte.

en: _Empty Trash
pl: _Opróżnij kosz

en: Delete all the temporary files?
pl: Usunąć wszystkie pliki tymczasowe?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pl: Wszystkie pliki tymczasowe zostaną trwale usunięte.

en: _Purge Temporary Files
pl: _Usuń pliki tymczasowe

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
pl: 7 dni

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
pl: Miesiąc

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
pl: Bez ograniczenia

en: Clear File History?
pl: Wyczyścić historię plików?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pl: Po wyczyszczeniu listy ostatnio używanych plików będą puste.

en: Clear _History
pl: Wy_czyść historię

en: File History & Trash
pl: Historia plików i kosz

en: File History
pl: Historia plików

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
pl: Historia plików zachowuje listę plików, które zostały użyte. Te informacje są współdzielone przez programy i ułatwiają wyszukiwanie plików potrzebnych użytkownikowi.

en: File H_istory
pl: _Historia plików

en: File _History Duration
pl: C_zas przechowywania historii plików

en: _Clear History…
pl: Wy_czyść historię…

en: Trash &amp; Temporary Files
pl: Kosz i pliki tymczasowe

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pl: Kosz i pliki tymczasowe mogą czasami zawierać prywatne lub wrażliwe informacje. Usuwanie ich automatycznie może pomóc chronić prywatność.

en: Automatically Delete _Trash Content
pl: Automatyczne opróżnianie _kosza

en: Automatically Delete Temporary _Files
pl: Automatyczne usuwanie plików _tymczasowych

en: Automatically Delete _Period
pl: O_kres, po którym usuwać pliki

en: _Empty Trash…
pl: _Opróżnij kosz…

en: _Delete Temporary Files…
pl: _Usuń pliki tymczasowe…

en: Control access to your data and hardware, device security
pl: Sterowanie dostępem do danych i sprzętu użytkownika oraz zabezpieczeń urządzenia

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
pl: Prywatność;Ekran;Blokada;Zablokuj;Prywatne;Użycie;Używane;Ostatnie;Ostatnio;Historia;Pliki;Plików;Tymczasowe;Tmp;Kosz;Śmietnik;Czyszczenie;Wyczyść;Przeczyść;Usuwanie;Usuń;Kasowanie;Skasuj;Kasuj;Zachowywanie;Zachowaj;Diagnostyka;Awaria;Awarie;Crash;Krasz;Kresz;Położenie;geograficzne;Miejsce;Lokalizacja;Lokacja;Geolokalizacja;GPS;GNSS;GLONASS;Galileo;IRNSS;BDS;BeiDou;GeoClue;geocode;Aparat;Kamera;Zdjęcia;Fotografie;Filmy;Wideo;Video;Nagrania;Kamerka;Webcam;Łebkam;Nagrywanie;Nagraj;Zabezpieczenia;Bezpieczeństwo;Oprogramowanie sprzętowe;Firmware;Firmłer;Thunderbolt;

en: Location not found
pl: Nie odnaleziono położenia

en: Subfolders must be manually added for this location
pl: Podkatalogi dla tego położenia muszą być dodawane ręcznie

en: Remove Folder
pl: Usuwa katalog

en: Select Location
pl: Wybór położenia

en: Search Locations
pl: Położenia wyszukiwania

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
pl: Położenia w systemie plików przeszukiwane przez programy systemu, takie jak menedżer plików

en: Default Locations
pl: Domyślne położenia

en: Bookmarked Locations
pl: Położenia z zakładkami

en: Custom Locations
pl: Niestandardowe położenia

en: _Add Location…
pl: _Dodaj położenie…

en: No custom search locations
pl: Brak niestandardowych położeń wyszukiwania

en: No apps found
pl: Nie odnaleziono programów

en: _App Search
pl: _Wyszukiwanie programów

en: Include app-provided search results
pl: Dołączanie wyników wyszukiwania z programów

en: Search _Locations
pl: _Położenia wyszukiwania

en: Filesystem locations which are searched by system apps
pl: Położenia w systemie plików przeszukiwane przez programy systemowe

en: Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Results are displayed according to the list order
pl: Wyniki są wyświetlane zgodnie z kolejnością na liście

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
pl: Sterowanie programami wyświetlającymi wyniki wyszukiwania na ekranie podglądu

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
pl: Wyszukiwanie;Znajdź;Szukaj;Wyszukaj;Indeksowanie;Index;Ukryj;Ukrywanie;Prywatność;Wyniki;

note: Label
en: No networks selected for sharing
pl: Nie wybrano żadnych sieci do udostępniania

[ctx: service is disabled]
en: Off
pl: Wyłączone

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pl: Włączone

[ctx: service is active]
en: Active
pl: Aktywne

en: Choose a Folder
pl: Wybór katalogu

en: Add Folder
pl: Dodaje katalog

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
pl: Udostępnianie plików umożliwia udostępnianie katalogu Publiczne z innymi użytkownikami bieżącej sieci za pomocą: %s

en: _Device Name
pl: _Nazwa urządzenia

en: Share files with other devices on the current network
pl: Udostępnianie plików innym urządzeniom w obecnej sieci

en: _File Sharing
pl: Ud_ostępnianie plików

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
pl: Strumieniowe przesyłanie muzyki, zdjęć i filmów do urządzeń w obecnej sieci

en: _Media Sharing
pl: Udostępnianie _multimediów

en: File Sharing
pl: Udostępnianie plików

en: _Require Password
pl: Wymaganie _hasła

en: _Password
pl: _Hasło

en: Networks
pl: Sieci

en: Media Sharing
pl: Udostępnianie multimediów

en: Share music, photos and videos over the network
pl: Udostępnianie muzyki, zdjęć i filmów przez sieć

en: Folders
pl: Katalogi

en: Sharing
pl: Udostępnianie

en: Control what you want to share with others
pl: Sterowanie udostępnianiem innym użytkownikom

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pl: udostępnianie;współdzielenie;share;sharing;ssh;vnc;rfb;rdp;nx;spice;vino;vinagre;komputer;host;nazwa;zdalnie;zdalny;zdalne;pulpit;desktop;ekran;multimedia;media;dźwięk;audio;wideo;obraz;video;zdjęcia;filmy;serwer;renderer;rygel;

en: Custom
pl: Niestandardowy

en: Click
pl: Klik

en: Hum
pl: Bzyk

en: String
pl: Plum

en: Swing
pl: Ciach

en: Alert Sound
pl: Dźwięk alarmu

en: Balance
pl: Balans

en: Fade
pl: Oddalenie

en: Select a Speaker
pl: Wybór głośnika

en: Test Speakers
pl: Test głośników

en: Output
pl: Wyjście

en: _Output Device
pl: _Urządzenie wyjściowe

en: _Test…
pl: _Testuj

en: _Configuration
pl: _Konfiguracja

en: Master volume
pl: Główna głośność

en: O_utput Volume
pl: _Głośność wyjścia

en: _Balance
pl: _Balans

en: Fad_e
pl: _Przenikanie

en: _Subwoofer
pl: Głośnik _niskotonowy

en: Output Device
pl: Urządzenie wyjściowe

en: No Output Devices
pl: Brak urządzeń wyjściowych

en: Input
pl: Wejście

en: _Input Device
pl: Urządzenie w_ejściowe

en: Con_figuration
pl: Ko_nfiguracja

en: I_nput Volume
pl: Głośn_ość wejścia

en: Input Device
pl: Urządzenie wejściowe

en: No Input Devices
pl: Brak urządzeń wejściowych

en: Sounds
pl: Dźwięki

en: Vo_lume Levels
pl: _Poziomy głośności

en: _Alert Sound
pl: _Dźwięk alarmu

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
pl: Głośnik: %s

en: Subwoofer
pl: Głośnik niskotonowy

en: Volume Levels
pl: Poziomy głośności

en: Unmute
pl: Włącza dźwięk

en: Mute
pl: Wycisza

en: Volume
pl: Głośność

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pl: Zmiana poziomu głośności, wejść i wyjść dźwięku oraz zdarzeń dźwiękowych

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pl: Karta;Mikrofon;Głośność;Oddalenie;Balans;Bluetooth;Headset;Słuchawki;Głośniki;Audio;Wyjście;Wejście;Efekty;Alarmy;Odtwarzanie;Nagrywanie;Mono;Stereo;Surround;Dookolny;PCM;S/PDIF;HDMI;DTS;Dolby;Digital;

en: About
pl: Informacje

en: System Logo
pl: Logo systemu

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
pl: System operacyjny

en: Hardware Model
pl: Model sprzętu

en: Processor
pl: Procesor

en: Memory
pl: Pamięć

en: Disk Capacity
pl: Pojemność dysku

en: Calculating…
pl: Obliczanie…

en: _System Details
pl: _Informacje o komputerze

en: Graphics
pl: Grafika

en: Graphics %d
pl: Grafika %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
pl: 64-bitowy

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
pl: 32-bitowy

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: # System Details Report
pl: # Raport informacji o komputerze

en: ## Report details
pl: ## Szczegóły raportu

en: **Date generated:**
pl: **Data utworzenia:**

en: ## Hardware Information:
pl: ## Informacje o sprzęcie:

en: **Hardware Model:**
pl: **Model sprzętu:**

en: **Memory:**
pl: **Pamięć:**

en: **Processor:**
pl: **Procesor:**

en: **Graphics:**
pl: **Grafika:**

en: **Graphics %d:**
pl: **Grafika %d:**

en: **Disk Capacity:**
pl: **Pojemność dysku:**

en: ## Software Information:
pl: ## Informacje o oprogramowaniu:

en: **Firmware Version:**
pl: **Wersja oprogramowania sprzętowego:**

en: **OS Name:**
pl: **Nazwa systemu operacyjnego:**

en: **OS Build:**
pl: **Identyfikator systemu operacyjnego:**

en: **OS Type:**
pl: **Typ systemu operacyjnego:**

en: **GNOME Version:**
pl: **Wersja GNOME:**

en: **Windowing System:**
pl: **System okien:**

en: **Kernel Version:**
pl: **Wersja jądra:**

en: Details copied to clipboard
pl: Skopiowano informacje do schowka

en: System Details
pl: Informacje o komputerze

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: Hardware Information
pl: Informacje o sprzęcie

en: Software Information
pl: Informacje o oprogramowaniu

en: Firmware Version
pl: Wersja oprogramowania sprzętowego

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pl: Nazwa systemu operacyjnego

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
pl: Identyfikator systemu operacyjnego

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
pl: Typ systemu operacyjnego

en: GNOME Version
pl: Wersja GNOME

en: Windowing System
pl: System okien

en: Virtualization
pl: Wirtualizacja

en: Kernel Version
pl: Wersja jądra

en: View information about your system
pl: Wyświetlanie informacji o systemie

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pl: urządzenie;system;informacje;nazwa;komputera;hosta;hostname;pamięć;procesor;grafika;karta;graficzna;wersja;domyślne;programy;aplikacje;preferowane;cd;dvd;usb;dźwięk;audio;wideo;video;płyta;dysk;wymienny;nośnik;automatyczne;uruchamianie;szczegóły;

en: _Region &amp; Language
pl: _Region i język

en: System language and localization
pl: Język i lokalizacja systemu

en: _Date &amp; Time
pl: Data i _czas

en: Time zone and clock settings
pl: Ustawienia strefy czasowej i zegara

en: _Users
pl: _Użytkownicy

en: Add and remove accounts, change password
pl: Dodawanie i usuwanie kont, zmienianie hasła

en: R_emote Desktop
pl: _Zdalny pulpit

en: Allow this device to be used remotely
pl: Pozwala zdalnie używać tego urządzenia

en: Secu_re Shell
pl: Powłoka SS_H

en: SSH network access
pl: Dostęp do sieci SSH

en: _About
pl: _Informacje

en: Hardware details and software versions
pl: Informacje o sprzęcie i wersjach oprogramowania

en: Software _Updates
pl: _Aktualizacje oprogramowania

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pl: %-d %B %Y, %-l∶%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pl: %-d %B %Y, %H∶%M

en: Date & Time
pl: Data i czas

en: _Year
pl: _Rok

en: _Month
pl: _Miesiąc

en: _Day
pl: _Dzień

en: Automatic _Date &amp; Time
pl: Automatyczna _data i czas

en: Requires internet access
pl: Wymaga dostępu do Internetu

en: Date &amp; _Time
pl: Data i _czas

en: Automatic Time _Zone
pl: Automatyczna _strefa czasowa

en: Requires location services enabled and internet access
pl: Wymaga dostępu do Internetu i włączenia usług położenia

en: Time Z_one
pl: S_trefa czasowa

en: Time _Format
pl: _Format czasu

en: _24-hour
pl: _24-godzinny

en: AM / _PM
pl: _12-godzinny

en: Clock &amp; Calendar
pl: Zegar i kalendarz

en: Control how the time and date is shown in the top bar
pl: Sterowanie, jak wyświetlać czas i datę na górnym pasku

en: _Week Day
pl: _Dzień tygodnia

en: D_ate
pl: D_ata

en: _Seconds
pl: _Sekundy

en: Week _Numbers
pl: _Numery tygodni

en: Shown in the dropdown calendar
pl: Wyświetlane na rozwijanym kalendarzu

en: January
pl: styczeń

en: February
pl: luty

en: March
pl: marzec

en: April
pl: kwiecień

en: May
pl: maj

en: June
pl: czerwiec

en: July
pl: lipiec

en: August
pl: sierpień

en: September
pl: wrzesień

en: October
pl: październik

en: November
pl: listopad

en: December
pl: grudzień

en: Select Time Zone
pl: Wybór strefy czasowej

en: Search cities
pl: Wyszukiwanie miast

en: No Results
pl: Brak wyników

en: Change the date and time, including time zone
pl: Zmiana daty i czasu, w tym strefy czasowej

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pl: Zegar;Strefa;Czasowa;Położenie;Miejsce;Lokacja;Miasto;Państwo;Kraj;NTP;

en: Change system time and date settings
pl: Zmiana ustawień czasu i daty systemu

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić ustawienia czasu lub daty.

en: Language and time settings, system information
pl: Ustawienia języka i czasu, informacje o komputerze

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
pl: urządzenie;system;informacje;szczegóły;nazwa;komputera;hosta;hostname;pamięć;procesor;grafika;karta;graficzna;wersja;oprogramowanie;software;system;operacyjny;os;model;język;region;kraj;państwo;formaty;liczby;jednostki;zegar;strefa;czasowa;data;położenie;lokacja;lokalizacja;zdalny;pulpit;remote;desktop;rdp;vnc;

en: Formats
pl: Formaty

en: Search locales
pl: Wyszukiwanie języków

en: Common Formats
pl: Często używane formaty

en: All Formats
pl: Wszystkie formaty

en: No Search Results
pl: Brak wyników wyszukiwania

en: Searches can be for countries or languages
pl: Można wyszukiwać kraje i języki

en: Preview
pl: Podgląd

[ctx: measurement format]
en: Imperial
pl: anglosaskie (imperialne)

[ctx: measurement format]
en: Metric
pl: metryczne

en: Dates
pl: Data

en: Times
pl: Czas

en: Dates & Times
pl: Data i czas

en: Numbers
pl: Liczby

en: Measurement
pl: Jednostki miary

en: Paper
pl: Papier

en: Region & Language
pl: Region i język

en: Language and format will be changed after next login
pl: Język i format zostaną zmienione po następnym zalogowaniu

en: Log _Out…
pl: _Wyloguj się…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
pl: Język używany w tekście interfejsu i na stronach WWW oraz format liczb, dat i walut.

en: Your Account
pl: Obecnie zalogowane konto

en: _Language
pl: _Język

en: _Formats
pl: _Formaty

en: Login Screen
pl: Ekran logowania

en: L_anguage
pl: Ję_zyk

en: Fo_rmats
pl: For_maty

en: Select your display language and formats
pl: Wybór języka wyświetlania i formatów

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pl: Język;Dialekt;Układ;Layout;Klawiatura;Wprowadzanie;Wejście;Pisanie;

en: Device address copied
pl: Skopiowano adres urządzenia

en: Port number copied
pl: Skopiowano numer portu

en: Username copied
pl: Skopiowano nazwę użytkownika

en: Password copied
pl: Skopiowano hasło

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
pl: Udostępnianie pulpitu innym urządzeniom. Zdalne połączenie używa istniejącej rozdzielczości ekranu

en: _Desktop Sharing
pl: _Udostępnianie pulpitu

en: Remote _Control
pl: _Zdalne sterowanie

en: Allows desktop shares to control the screen
pl: Zdalne połączenia mogą sterować ekranem

en: How to Connect
pl: Jak się połączyć

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
pl: Należy użyć programu do przeglądania zdalnego pulpitu, aby połączyć się za pomocą protokołu RDP. Mogą być wymagane dodatkowe informacje o położeniu sieciowym urządzenia.

en: _Hostname
pl: _Nazwa komputera

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Login Details
pl: Informacje o logowaniu

en: _Generate New Password
pl: _Utwórz nowe hasło

en: _Verify Encryption
pl: _Sprawdź poprawność szyfrowania

en: Remote Desktop
pl: Zdalny pulpit

en: Desktop Sharing
pl: Udostępnianie pulpitu

en: Remote Login
pl: Zdalne logowanie

en: Some settings are locked
pl: Część ustawień jest zablokowana

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
pl: Zdalne łączenie z kontem użytkownika, kiedy nie jest używane. Rozdzielczość wyświetlania może być ustawiona po zdalnej stronie.

en: Encryption Fingerprint
pl: Odcisk szyfrowania

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pl: Odcisk szyfrowania można zobaczyć w łączących się klientach i powinien być identyczny

en: Enable or disable remote sessions
pl: Włączenie lub wyłączenie zdalnych sesji

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby włączyć lub wyłączyć zdalne sesje

en: Command copied
pl: Skopiowano polecenie

en: Secure Shell
pl: Powłoka SSH

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
pl: Dostęp do tego urządzenia za pomocą powłoki SSH

en: SSH Login Command
pl: Polecenie logowania SSH

en: Enable or disable remote login
pl: Włączenie lub wyłączenie zdalnego logowania

en: Authentication is required to enable or disable remote login
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby włączyć lub wyłączyć zdalne logowanie

en: Failed to add account
pl: Dodanie konta się nie powiodło

en: The passwords do not match.
pl: Hasła się nie zgadzają.

en: Add User
pl: Dodanie użytkownika

en: _Username
pl: _Nazwa użytkownika

en: Ad_ministrator
pl: _Administrator

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
pl: Administratorzy mają dodatkowe możliwości, takie jak dodawanie i usuwanie użytkowników, zmienianie ustawień logowania oraz usuwanie oprogramowania. Kontrola rodzicielska nie może być nakładana na administratorów.

en: User sets password on _first login
pl: Użytkownik u_stawi hasło podczas pierwszego logowania

en: Set password n_ow
pl: Ustawienie hasła t_eraz

en: Pass_word
pl: _Hasło

en: _Confirm
pl: _Potwierdzenie

en: Failed to register account
pl: Zarejestrowanie konta się nie powiodło

en: Failed to join domain
pl: Dołączenie do domeny się nie powiodło

en: No supported way to authenticate with this domain
pl: Brak obsługiwanego sposobu na uwierzytelnienie w tej domenie

en: That login name didn’t work
pl: To logowanie nie zadziałało

en: That login password didn’t work
pl: To hasło logowania nie zadziałało

en: That hostname didn’t work
pl: Ta nazwa komputera nie zadziałała

en: Failed to log into domain
pl: Zalogowanie do domeny się nie powiodło

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
pl: Aby dodać konto logowania firmowego, to urządzenie musi być zapisane do domeny <b>%s</b>. Aby to zrobić, należy poprosić administratora domeny, aby wpisał swoje dane i hasło.

en: Valid domain
pl: Ważna domena

en: Domain not found
pl: Nie odnaleziono domeny

en: Checking domain…
pl: Sprawdzanie domeny…

en: Failed to contact realmd service
pl: Skontaktowanie się z usługą realmd się nie powiodło

en: Add Enterprise Login
pl: Dodanie logowania firmowego

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
pl: Dodawanie firmowych kont logowania wymaga połączenia sieciowego.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
pl: Logowanie firmowe umożliwia używanie istniejącego, centralnie zarządzanego konta na tym urządzeniu.

en: _Domain
pl: _Domena

en: Should match the web domain of the account provider
pl: Powinno zgadzać się z domeną WWW dostawcy konta

en: Enroll Device
pl: Zapisanie urządzenia

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
pl: _Zapisz

en: Administrator _Name
pl: _Nazwa administratora

en: Administrator _Password
pl: _Hasło administratora

en: Browse for more pictures
pl: Przeglądanie innych obrazów

en: Select a File…
pl: Wybierz plik…

en: the device needs to be claimed to perform this action
pl: urządzenie musi zostać zajęte, aby wykonać to działanie

en: the device is already claimed by another process
pl: urządzenie jest już zajęte przez inny proces

en: you do not have permission to perform the action
pl: brak uprawnienia do wykonania działania

en: no prints have been enrolled
pl: nie pobrano żadnych odcisków

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pl: Komunikacja z urządzeniem podczas pobierania się nie powiodła

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pl: Komunikacja z czytnikiem odcisku palca się nie powiodła

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pl: Komunikacja z usługą czytnika odcisku palca się nie powiodła

en: Failed to list fingerprints: %s
pl: Wyświetlenie listy odcisków palców się nie powiodło: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pl: Usunięcie zapisanych odcisków palców się nie powiodło: %s

en: Left thumb
pl: Lewy kciuk

en: Left middle finger
pl: Lewy palec środkowy

en: _Left index finger
pl: _Lewy palec wskazujący

en: Left ring finger
pl: Lewy palec serdeczny

en: Left little finger
pl: Lewy mały palec

en: Right thumb
pl: Prawy kciuk

en: Right middle finger
pl: Prawy palec środkowy

en: _Right index finger
pl: _Prawy palec wskazujący

en: Right ring finger
pl: Prawy palec serdeczny

en: Right little finger
pl: Prawy mały palec

en: Unknown Finger
pl: Nieznany palec

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pl: Ukończono

en: Fingerprint device disconnected
pl: Czytnik odcisków palców został rozłączony

en: Fingerprint device storage is full
pl: Czytnik odcisków palców jest pełny

en: Fingerprint is duplicate
pl: Odcisk palca jest podwójny

en: Failed to enroll new fingerprint
pl: Pobranie nowego odciska palca się nie powiodło

en: Failed to start enrollment: %s
pl: Rozpoczęcie pobierania odcisku palca się nie powiodło: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pl: Pobranie nowego odcisku palca się nie powiodło

en: Failed to stop enrollment: %s
pl: Zatrzymanie pobierania odcisku palca się nie powiodło: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pl: Proszę kilkakrotnie podnieść i położyć palec na czytniku, aby pobrać odcisk palca

en: _Re-enroll this finger…
pl: _Ponownie pobierz ten odcisk palca…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pl: Pobierz nowy odcisk palca

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pl: Zwolnienie czytnika odcisków palców %s się nie powiodło: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pl: Problem podczas odczytu czytnika

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pl: Zajęcie czytnika odcisków palców %s się nie powiodło: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pl: Uzyskanie czytników odcisków palców się nie powiodło: %s

en: Fingerprint Manager
pl: Menedżer odcisków palców

en: Fingerprint
pl: Odcisk palca

en: _No
pl: _Nie

en: _Yes
pl: _Tak

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pl: Usunąć zarejestrowane odciski palców, aby wyłączyć logowanie za pomocą odcisku palca?

en: No fingerprint device
pl: Brak czytnika odcisków palców

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pl: Brak czytnika odcisków palców

en: Ensure the device is properly connected
pl: Proszę się upewnić, że czytnik jest właściwie podłączony

en: Fingerprint Device
pl: Czytnik odcisków palców

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pl: Proszę wybrać czytnik odcisków palców do skonfigurowania

en: Fingerprint Login
pl: Logowanie za pomocą odcisku palca

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
pl: Logowanie za pomocą odcisku palca umożliwia odblokowywanie i logowanie się do komputera za pomocą odcisku palca

en: _Delete Fingerprints
pl: _Usuń odciski palców

en: Fingerprint Enroll
pl: Pobieranie odcisku palca

en: Please choose another password.
pl: Proszę wybrać inne hasło.

en: Please type your current password again.
pl: Proszę ponownie wprowadzić obecne hasło.

en: Password could not be changed
pl: Nie można zmienić hasła

en: Change Password
pl: Zmiana hasła

en: Ch_ange
pl: _Zmień

en: Current Password
pl: Obecne hasło

en: New Password
pl: Nowe hasło

en: Confirm Password
pl: Potwierdzenie hasła

en: The passwords do not match
pl: Hasła się nie zgadzają

en: Allow user to change their password on next login
pl: Użytkownik będzie mógł zmienić hasło podczas następnego logowania

en: Set a password now
pl: Ustawienie hasła teraz

en: Cannot automatically join this type of domain
pl: Nie można automatycznie dołączyć do tego typu domeny

en: No such domain or realm found
pl: Nie odnaleziono takiej domeny lub obszaru

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pl: Nie można zalogować jako „%s” w domenie %s

en: Invalid password, please try again
pl: Nieprawidłowe hasło, proszę spróbować ponownie

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pl: Nie można połączyć z domeną %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pl: Konto jest wyłączone

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pl: Zostanie ustawione podczas następnego logowania

[ctx: Password mode]
en: None
pl: Brak

en: Remove %s?
pl: Usunąć użytkownika „%s”?

en: Unlock to Change This Setting
pl: Odblokowanie umożliwi zmianę tego ustawienia

en: Change Avatar
pl: Zmienia awatara

en: Remove Avatar
pl: Usuwa awatara

en: Pa_ssword
pl: _Hasło

en: _Fingerprint Login
pl: Logowanie za pomocą _odcisku palca

en: A_utomatic Login
pl: Logowanie a_utomatyczne

en: _Parental Controls
pl: _Kontrola rodzicielska

en: Open the Parental Controls app
pl: Otwiera program do sterowania kontrolą rodzicielską

en: _Remove User
pl: _Usuń użytkownika

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
pl: Po usunięciu konta użytkownik nie będzie mógł używać tego urządzenia

en: _Delete Files and Settings
pl: _Usunięcie plików i ustawień

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Other Users
pl: Inni użytkownicy

en: _Add User…
pl: _Dodaj użytkownika…

en: Add Enterprise User
pl: Dodaj użytkownika firmowego

en: Domain Administrator Login
pl: Login administratora domeny

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
pl: Aby używać tej logowania firmowego, komputer wymaga zapisania
    do domeny. Należy poprosić administratora sieci, aby wpisał
    hasło domeny w tym miejscu.

en: Administrator Password
pl: Hasło administratora

en: Add or remove users and change your password
pl: Dodawanie lub usuwanie użytkowników i zmienianie hasła

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
pl: Login;Logowanie;Automatyczne;Historia;Sesja;Nazwa;Odcisk;Palców;Linie;Linii;Papilarne;Papilarnych;Awatar;Avatar;Logo;Twarz;Obrazek;Hasło;Konto;Konta;Administrator;Firmowe;Centralne;Uwierzytelnianie;Authentication;Enterprise;Kerberos;KRB5;Hesiod;LDAP;NSS;NIS;Winbind;Samba;SSSD;IPA;FreeIPA;Kontrola rodzicielska;Ograniczanie;Restrykcje;Limity;Ograniczenia programów;Ograniczenia aplikacji;Ograniczenia przeglądarki internetowej;WWW;OARS;Użycie;Użytek;Czas korzystania;Limit korzystania;Dziecko;Dzieciak;Dzieci;Children;Kids;

en: Manage user accounts
pl: Zarządzanie kontami użytkowników

en: Authentication is required to change user data
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić dane użytkowników

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
pl: Nowe hasło musi się różnić od poprzedniego.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
pl: Proszę zmienić jakieś litery i cyfry.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
pl: Proszę trochę bardziej zmienić hasło.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
pl: Hasło bez nazwy użytkownika byłoby silniejsze.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
pl: Proszę unikać używania swojego imienia lub nazwiska w haśle.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
pl: Proszę unikać niektórych słów użytych w haśle.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
pl: Proszę unikać często używanych słów.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
pl: Proszę unikać zmieniania kolejności liter w istniejących słowach.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
pl: Proszę użyć więcej cyfr.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
pl: Proszę użyć więcej wielkich liter.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
pl: Proszę użyć więcej małych liter.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
pl: Proszę użyć więcej znaków specjalnych, takich jak znaki interpunkcyjne.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
pl: Proszę użyć mieszanki liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
pl: Proszę unikać powtarzania tego samego znaku.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
pl: Proszę unikać powtarzania tego samego rodzaju znaków: należy mieszać litery, liczby i znaki interpunkcyjne.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
pl: Proszę unikać ciągów takich jak 1234 lub abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
pl: Hasło musi być dłuższe. Proszę dodać więcej liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
pl: Należy mieszać wielkie i małe litery oraz dodać cyfrę lub dwie.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
pl: Dodanie więcej liter, liczb i znaków interpunkcyjnych wzmocni hasło.

en: Authentication failed
pl: Uwierzytelnienie się nie powiodło

en: The new password is too short
pl: Nowe hasło jest za krótkie

en: The new password is too simple
pl: Nowe hasło jest zbyt proste

en: The old and new passwords are too similar
pl: Nowe hasło jest zbyt podobne do poprzedniego

en: The new password has already been used recently.
pl: Nowe hasło zostało już niedawno użyte.

en: The new password must contain numeric or special characters
pl: Nowe hasło musi zawierać znaki numeryczne lub specjalne

en: The old and new passwords are the same
pl: Nowe hasło jest takie same jak poprzednie

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pl: Hasło zostało zmienione po początkowym uwierzytelnieniu.

en: The new password does not contain enough different characters
pl: Nowe hasło nie zawiera wystarczającej liczby różnych znaków

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
pl: Nazwa użytkownika zwykle powinna zawierać tylko małe litery z alfabetu łacińskiego, cyfry oraz te znaki: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
pl: Ta nazwa użytkownika jest niedostępna. Proszę wybrać inną.

en: The username is too long.
pl: Nazwa użytkownika jest za długa.

en: Cursor Size
pl: Rozmiar kursora

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
pl: Rozmiar kursora można łączyć z powiększeniem, aby był lepiej widoczny

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
pl: dźwięku

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
pl: Głośność systemową można dostosować w ustawieniach %s

en: Hearing
pl: Słuch

en: _Overamplification
pl: _Wzmocnienie głośności

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
pl: Umożliwienie przekraczania 100% głośności, pogarszając jakość dźwięku

en: Visual Alerts
pl: Alarmy wizualne

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
pl: Wizualny wskaźnik po wystąpieniu dźwięku alarmu

en: _Visual Alerts
pl: _Alarmy wizualne

en: _Flash Area
pl: _Obszar migania

en: Entire Screen
pl: Cały ekran

en: Entire Window
pl: Całe okno

en: _Test Flash
pl: Prze_testuj miganie

en: Test
pl: Testuj

en: Pointing & Clicking
pl: Wskazywanie i klikanie

en: _Mouse Keys
pl: Klawisze _myszy

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
pl: Przesuwanie kursora myszy klawiaturą numeryczną

en: _Locate Pointer
pl: _Wyróżnianie kursora

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
pl: Pokazywanie położenia kursora po naciśnięciu lewego klawisza Ctrl

en: _Double-Click Delay
pl: Opóźnienie po_dwójnego kliknięcia

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
pl: Krótkie

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
pl: Długie

en: Click Assist
pl: Wspomaganie klikania

en: _Simulated Secondary Click
pl: _Symulowanie przycisku pomocniczego

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
pl: Kliknięcie pomocnicze po przytrzymaniu podstawowego przycisku myszy

en: Acceptance Delay
pl: Opóźnienie akceptacji

en: _Hover Click
pl: Klikanie po _najechaniu

en: Trigger a click when the pointer hovers
pl: Wywołanie kliknięcia po najechaniu kursorem

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Motion Threshold
pl: Próg przesunięcia

en: Small
pl: Mały

en: Large
pl: Duży

en: _Always Show Accessibility Menu
pl: _Zawsze widoczne menu ułatwień dostępu

en: Display the accessibility menu in the top bar
pl: Wyświetlanie menu ułatwień dostępu na górnym pasku

en: _Seeing
pl: _Wzrok

en: _Hearing
pl: _Słuch

en: _Typing
pl: _Pisanie

en: _Pointing and Clicking
pl: Wskazywanie i _klikanie

en: _Zoom
pl: _Powiększanie

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pl: Domyślny

[ctx: cursor size]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: cursor size]
en: Large
pl: Duży

[ctx: cursor size]
en: Larger
pl: Większy

[ctx: cursor size]
en: Largest
pl: Największy

en: %d pixel | %d pixels
pl[0]: %d piksel
pl[1]: %d piksele
pl[2]: %d pikseli

en: Seeing
pl: Wzrok

en: _High Contrast
pl: _Wysoki kontrast

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
pl: Zwiększenie kontrastu kolorów elementów interfejsu

en: _On/Off Shapes
pl: _Figury przełączników

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
pl: Używanie figur do wskazywania stanu w dodatku do lub zamiast kolorów

en: Reduce _Animation
pl: _Ograniczenie animacji

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
pl: Ograniczenie animacji w interfejsie użytkownika, aby zmniejszyć ruch na ekranie

en: _Large Text
pl: _Duży tekst

en: Increase the size of all text in the user interface
pl: Zwiększenie rozmiaru wszystkich tekstów w interfejsie użytkownika

en: _Cursor Size
pl: _Rozmiar kursora

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
pl: Można zwiększyć rozmiar kursora, aby był lepiej widoczny

en: _Sound Keys
pl: _Słyszalne klawisze

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
pl: Sygnał dźwiękowy, kiedy klawisz Num Lock lub Caps Lock został przełączony

en: Always Show Scroll_bars
pl: Zawsze _widoczne paski przewijania

en: Make scrollbars always visible
pl: Paski przewijania nie są ukrywane

en: Screen _Reader
pl: _Czytnik ekranowy

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
pl: Czytnik ekranowy odczytuje wyświetlany tekst

en: Screen _Keyboard
pl: Klawiatura ek_ranowa

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
pl: Używanie klawiatury ekranowej do pisania w polach tekstowych

en: _Enable by Keyboard
pl: _Włączanie za pomocą klawiatury

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
pl: Włączanie funkcji ułatwień dostępu za pomocą klawiatury

en: Text Cursor
pl: Kursor tekstowy

en: _Cursor Blinking
pl: _Miganie kursora

en: Change if the cursor blinks in text fields
pl: Zmiana, czy kursor miga w polach tekstowych

en: _Blink Speed
pl: _Prędkość migania

en: Blink Speed
pl: Prędkość migania

en: _Test Entry
pl: Pole t_estowe

en: Typing Assist
pl: Wspomaganie pisania

en: _Repeat Keys
pl: _Powtarzanie klawiszy

en: Key presses repeat when the key is held down
pl: Powtarzanie naciśnięcia klawisza po jego przytrzymaniu

en: Speed
pl: Prędkość

en: _Sticky Keys
pl: _Trwałe klawisze

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
pl: Sekwencje klawiszy modyfikacji działają jako kombinacja klawiszy

en: Disable if two keys are pressed together
pl: Wyłączenie po jednoczesnym przyciśnięciu dwóch klawiszy

en: Beep when modifier key is pressed
pl: Sygnał dźwiękowy po naciśnięciu klawisza modyfikacji

en: S_low Keys
pl: Powolne k_lawisze

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
pl: Opóźnienie między naciśnięciem klawisza a jego akceptacją

en: Beep when a key is pressed
pl: Sygnał dźwiękowy po naciśnięciu klawisza

en: Beep when a key is accepted
pl: Sygnał dźwiękowy po akceptacji klawisza

en: Beep when a key is rejected
pl: Sygnał dźwiękowy po odrzuceniu klawisza

en: B_ounce Keys
pl: _Odskakujące klawisze

en: Ignore fast duplicate keypresses
pl: Ignorowanie szybkich podwójnych naciśnięć klawiszy

en: Zoom
pl: Powiększanie

en: _Desktop Zoom
pl: _Powiększanie pulpitu

en: Magnify the entire screen
pl: Powiększanie całego ekranu

en: Magnifier
pl: Lupa

en: _Magnification Factor
pl: _Stopień powiększenia

en: M_agnifier View
pl: _Widok lupy

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
pl: Podążanie za kursorem myszy

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
pl: Obszar ekranu

en: _Extend Outside Screen Edges
pl: _Także poza krawędziami ekranu

en: _Screen Area
pl: _Obszar ekranu

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
pl: Pełny ekran

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
pl: Górna połowa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
pl: Dolna połowa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
pl: Lewa połowa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
pl: Prawa połowa

en: _Follow Behavior
pl: _Zachowanie podążania

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
pl: Podąża za treścią

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
pl: Przesuwa treść

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
pl: Pozostaje na środku

en: Crosshairs
pl: Celownik

en: _Crosshair Lines
pl: _Linie celownika

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
pl: Oznaczanie położenia kursora w obszarze powiększenia za pomocą linii

en: _Overlap Mouse Cursor
pl: P_okrywanie kursora myszy

en: _Thickness
pl: _Grubość

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
pl: Cienka

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
pl: Gruba

en: Len_gth
pl: _Długość

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
pl: Ćwierć ekranu

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
pl: Połowa ekranu

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
pl: Trzy czwarte ekranu

en: Colo_r
pl: Kolo_r

en: Color Filters
pl: Filtry kolorów

en: _Inverted
pl: _Odwrócone

en: Invert colors in the magnifier region
pl: Odwrócenie kolorów w obszarze powiększenia

en: _Brightness
pl: _Jasność

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
pl: Niski

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
pl: Wysoki

en: Co_ntrast
pl: Ko_ntrast

en: Co_lor
pl: _Kolor

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
pl: Pełny

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pl: Ułatwienia widzenia, słyszenia, pisania oraz wskazywania i klikania

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
pl: Klawiatura;Mysz;Myszka;a11y;Dostępność;Uniwersalny;Kontrast;Kursor;Wskaźnik;Dźwięk;Przybliżanie;Powiększanie;Lupa;Zoom;Czytnik;ekranowy;ekranu;duży;wysoki;wielki;tekst;text;większy;zwiększ;powiększ;czcionka;font;rozmiar;wielkość;AccessX;Trwałe;Klawisze;Powolne;Odbijające;Myszy;Podwójne;Dwukrotne;kliknięcie;Opóźnienie;Prędkość;Szybkość;Wspomaganie;Asysta;Powtarzanie;Miganie;znajdź;wyszukaj;pokaż;wzrok;wizualne;słuch;dźwięk;audio;pisanie;klikanie;animacje;

en: Map Buttons
pl: Mapuj przyciski

en: Map buttons to functions
pl: Mapuje przyciski do funkcji

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
pl: Aby zmodyfikować skrót, należy wybrać działanie „Wyślij klawisze”, wcisnąć przycisk skrótu klawiszowego i przytrzymać nowe klawisze lub nacisnąć klawisz Backspace, aby wyczyścić obecne

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
pl: Proszę stuknąć znaczniki docelowe po ich pojawieniu się na ekranie, aby skalibrować tablet

en: Mis-click detected, restarting…
pl: Wykryto błędne kliknięcie, ponowne uruchamianie…

en: Button %d
pl: %d. przycisk

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
pl: Określone przez program

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
pl: Wysłanie naciśnięcia klawisza

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
pl: Przełączenie monitora

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
pl: Ekran pomocy

en: Tablet mounted on laptop panel
pl: Tablet zamontowany w panelu laptopa

en: Tablet mounted on external display
pl: Tablet zamontowany w zewnętrznym ekranie

en: External tablet device
pl: Tablet jako urządzenie zewnętrzne

note: All displays item
en: All Displays
pl: Wszystkie ekrany

en: _Tablet Mode
pl: _Tryb tabletu

en: Use absolute positioning for the pen
pl: Bezwzględne pozycjonowanie rysika

en: _Left Hand Orientation
pl: _Orientacja leworęczna

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
pl: Klawisze na tablecie i Express Keys™ są obrócone do używania lewą ręką

en: Map _Buttons
pl: Mapuj przy_ciski

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
pl: _Mapowanie do monitora

en: _Keep Aspect Ratio
pl: _Zachowanie proporcji

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
pl: Używanie tylko części powierzchni tabletu, aby zachować proporcje monitora

en: _Calibrate
pl: _Skalibruj

en: No tablet detected
pl: Nie wykryto tabletu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pl: Proszę podłączyć lub włączyć tablet firmy Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
pl: Wybór działania po naciśnięciu przycisku %d na rysiku

en: Button %d Mapping
pl: Mapowanie %d. przycisku

en: _Left Mousebutton Click
pl: _Kliknięcie lewym przyciskiem myszy

en: _Middle Mousebutton Click
pl: Klik_nięcie środkowym przyciskiem myszy

en: _Right Mousebutton Click
pl: Kliknię_cie prawym przyciskiem myszy

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
pl: _Wstecz

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
pl: _Dalej

en: Tip _Pressure Feel
pl: _Siła nacisku czubka

en: Soft
pl: Lekka

en: Stylus tip pressure
pl: Nacisk czubka rysika

en: Firm
pl: Mocna

en: Button _1
pl: _1. przycisk

en: Button _2
pl: _2. przycisk

en: Button _3
pl: _3. przycisk

en: _Eraser Pressure Feel
pl: Siła nacisku g_umki

en: Eraser pressure
pl: Nacisk gumki

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
pl: Aerograf z czujnikiem nacisku i pochylenia oraz zintegrowanym suwakiem

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
pl: Rysik artystyczny z czujnikiem nacisku, pochylenia i obrotu

en: Stylus with pressure and tilt
pl: Rysik z czujnikiem nacisku i pochylenia

en: Stylus with pressure
pl: Rysik z czujnikiem nacisku

en: Wacom Tablet
pl: Tablet firmy Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pl: Ustawienie mapowania przycisków i dostosowanie wrażliwości rysika dla tabletów graficznych

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pl: Tablet;Wacom;Rysik;Stylus;Gumka;Mysz;Myszka;

en: New shortcut…
pl: Nowy skrót…

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: Access Points
pl: Punkty dostępu

en: Add
pl: Dodaj

en: Operation Cancelled
pl: Anulowano działanie

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pl: <b>Błąd:</b> odmowa dostępu podczas zmiany ustawień

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pl: <b>Błąd:</b> błąd wyposażenia komórkowego

en: Not Registered
pl: Nie zarejestrowano

en: Registered
pl: Zarejestrowano

en: Searching
pl: Wyszukiwanie

en: Denied
pl: Odmowa

en: Modem Details
pl: Informacje o modemie

en: Modem Status
pl: Stan modemu

en: Carrier
pl: Operator

en: Network Type
pl: Typ sieci

en: Network Status
pl: Stan sieci

en: Own Number
pl: Własny numer

en: Device Details
pl: Informacje o urządzeniu

en: 2G Only
pl: Tylko 2G

en: 3G Only
pl: Tylko 3G

en: 4G Only
pl: Tylko 4G

en: 5G Only
pl: Tylko 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 4G, 5G (preferowane)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pl: 2G, 3G, 4G (preferowane), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pl: 2G, 3G (preferowane), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pl: 2G (preferowane), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 4G (preferowane)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pl: 2G, 3G (preferowane), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pl: 2G (preferowane), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 3G, 4G, 5G (preferowane)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pl: 3G, 4G (preferowane), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pl: 3G (preferowane), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 4G, 5G (preferowane)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pl: 2G, 4G (preferowane), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pl: 2G (preferowane), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 3G, 5G (preferowane)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pl: 2G, 3G (preferowane), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pl: 2G (preferowane), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pl: 3G, 4G (preferowane)

en: 3G (Preferred), 4G
pl: 3G (preferowane), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pl: 2G, 4G (preferowane)

en: 2G (Preferred), 4G
pl: 2G (preferowane), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pl: 2G, 3G (preferowane)

en: 2G (Preferred), 3G
pl: 2G (preferowane), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pl: 2G, 5G (preferowane)

en: 2G (Preferred), 5G
pl: 2G (preferowane), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pl: 3G, 5G (preferowane)

en: 3G (Preferred), 5G
pl: 3G (preferowane), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pl: 4G, 5G (preferowane)

en: 4G (Preferred), 5G
pl: 4G (preferowane), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unlock SIM card
pl: Odblokowanie karty SIM

en: Unlock
pl: Odblokuj

en: Please provide PIN code for SIM %d
pl: Proszę podać kod PIN dla %d. karty SIM

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pl: Proszę podać kod PIN, aby odblokować kartę SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pl: Proszę podać kod PUK dla %d. karty SIM

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pl: Proszę podać kod PUK, aby odblokować kartę SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pl[0]: Podano błędne hasło. Pozostała %1$u próba
pl[1]: Podano błędne hasło. Pozostały %1$u próby
pl[2]: Podano błędne hasło. Pozostało %1$u prób

en: You have %u try left | You have %u tries left
pl[0]: Pozostała %u próba
pl[1]: Pozostały %u próby
pl[2]: Pozostało %u prób

en: Wrong password entered.
pl: Podano błędne hasło.

en: PUK code should be an 8 digit number
pl: Kod PUK musi być liczbą ośmio­cyfrową

en: Enter New PIN
pl: Proszę podać nowy kod PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pl: Kod PIN musi być liczbą o czterech do ośmiu cyfr

en: Unlocking…
pl: Odblokowywanie…

en: No SIM
pl: Brak karty SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pl: Proszę włożyć kartę SIM, aby używać tego modemu

en: SIM Locked
pl: Karta SIM jest zablokowana

en: _Mobile Data
pl: _Internet przez sieć komórkową

en: Access data using mobile network
pl: Dostęp do Internetu za pomocą sieci komórkowej

en: _Data Roaming
pl: I_nternet podczas roamingu

en: Use mobile data when roaming
pl: Dostęp do Internetu podczas używania roamingu

en: _Network Mode
pl: _Tryb sieci

en: N_etwork
pl: _Sieć

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: _Access Point Names
pl: _Nazwy punktów dostępu

en: _SIM Lock
pl: _Blokada SIM

en: Lock SIM with PIN
pl: Zablokuj kartę SIM za pomocą kodu PIN

en: M_odem Details
pl: _Informacje o modemie

en: Phone failure
pl: Niepowodzenie telefonu

en: No connection to phone
pl: Brak połączenia z telefonem

en: Operation not allowed
pl: Działanie jest niedozwolone

en: Operation not supported
pl: Działanie jest nieobsługiwane

en: SIM not inserted
pl: Nie włożono karty SIM

en: SIM PIN required
pl: Wymagany jest kod PIN karty SIM

en: SIM PUK required
pl: Wymagany jest kod PUK karty SIM

en: SIM failure
pl: Niepowodzenie karty SIM

en: SIM busy
pl: Karta SIM jest zajęta

en: Incorrect password
pl: Niewłaściwe hasło

en: SIM PIN2 required
pl: Wymagany jest kod PIN2 karty SIM

en: SIM PUK2 required
pl: Wymagany jest kod PUK2 karty SIM

en: Not found
pl: Nie odnaleziono

en: No network service
pl: Brak zasięgu sieci

en: Network timeout
pl: Przekroczenie czasu oczekiwania sieci

en: GPRS services not allowed
pl: Usługi GPRS są niedozwolone

en: Roaming not allowed in this location area
pl: Roaming jest niedozwolony w tym położeniu

en: Unspecified GPRS error
pl: Nieokreślony błąd GPRS

en: No Error
pl: Brak błędu

en: Action Cancelled
pl: Anulowano działanie

en: Access denied
pl: Odmowa dostępu

en: Unknown Error
pl: Nieznany błąd

en: Network Mode
pl: Tryb sieci

en: _Automatic
pl: _Automatycznie

en: Choose Network
pl: Wybór sieci

en: Refresh Network Providers
pl: Odśwież dostawców sieci

en: SIM %d
pl: %d. karta SIM

en: Enable Mobile Network
pl: Włącz sieć komórkową

en: No WWAN Adapter Found
pl: Nie odnaleziono adapterów WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pl: Proszę się upewnić, że urządzenie bezprzewodowej sieci WAN/komórkowe jest podłączone

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pl: Bezprzewodowa sieć WAN jest wyłączona, kiedy tryb samolotowy jest włączony

en: _Turn off Airplane Mode
pl: _Wyłącz tryb samolotowy

en: Data Connection
pl: Połączenie internetowe

en: SIM card used for internet
pl: Karta SIM używana do dostępu do Internetu

en: SIM Lock
pl: Blokada SIM

en: _Next
pl: _Dalej

en: _Lock SIM with PIN
pl: Za_blokuj kartę SIM za pomocą kodu PIN

en: Change PIN
pl: Zmień kod PIN

en: New PIN
pl: Nowy kod PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pl: Proszę podać obecny kod PIN, aby zmienić ustawienia blokady SIM

en: Mobile Network
pl: Sieć komórkowa

en: Configure Telephony and mobile data connections
pl: Konfiguracja połączeń telefonicznych i komórkowych

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
pl: komórkowa;komórka;wwan;telefon;telefonia;sim;pin;puk;mobilna;

en: Utility to configure the GNOME desktop
pl: Narzędzie do konfigurowania środowiska GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
pl: Główny interfejs do konfigurowania komputera.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Display version number
pl: Wyświetla numer wersji

en: Enable verbose mode
pl: Wyświetla więcej komunikatów

en: Search for the string
pl: Wyszukuje tekst

en: List possible panel names and exit
pl: Wyświetla listę dostępnych paneli i kończy działanie

en: Panel to display
pl: Panel do wyświetlenia

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pl: [PANEL] [PARAMETR…]

en: Settings categories
pl: Kategorie ustawień

en: No Results Found
pl: Brak wyników

en: Available panels:
pl: Dostępne panele:

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Search settings
pl: Wyszukiwanie ustawień

en: Warning: Development Version
pl: Ostrzeżenie: wersja rozwojowa

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pl: Ta wersja Ustawień powinna być używana tylko w celach rozwojowych. Może występować niewłaściwe zachowanie komputera, utrata danych i inne nieoczekiwane problemy.

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Settings
pl: _O programie

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

[ctx: shortcut window]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pl: Wyświetlenie pomocy

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
en: Panels
pl: Panele

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
pl: Powrót do poprzedniego panelu

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
pl: Anulowanie wyszukiwania

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pl: Preferencje;Ustawienia;Konfiguracja;Opcje;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
pl: Identyfikator ostatnio otwartego panelu ustawień

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
pl: Identyfikator ostatnio otwartego panelu ustawień. Nierozpoznane wartości będą ignorowane i zostanie otwarty pierwszy panel na liście.

en: Show warning when running a development build of Settings
pl: Wyświetlanie ostrzeżenia podczas uruchamiania rozwojowej wersji Ustawień

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
pl: Czy Ustawienia mają wyświetlać ostrzeżenie podczas uruchamiania wersji rozwojowej.

en: Initial state of the window
pl: Początkowy stan okna

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
pl: Krotka zawierająca początkową szerokość, wysokość i stan maksymalizacji okna programu.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pl[0]: %u wyjście
pl[1]: %u wyjścia
pl[2]: %u wyjść

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pl[0]: %u wejście
pl[1]: %u wejścia
pl[2]: %u wejść

en: System Sounds
pl: Dźwięki systemowe
