gnome-control-center - en to it translation catalogue (1925 entries)

en: System Bus
it: Bus di sistema

en: Full access
it: Accesso completo

en: Session Bus
it: Bus di sessione

en: Devices
it: Dispositivi

en: Full access to /dev
it: Accesso completo a /dev

en: Network
it: Rete

en: Has network access
it: Ha accesso alla rete

en: Read-only
it: Sola lettura

en: File System
it: File system

en: Settings
it: Impostazioni

en: Can change settings
it: Può modificare impostazioni

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
it: <b>%s</b> richiede l'accesso alle seguenti risorse di sistema. Per interrompere tale accesso, è necessario rimuovere l'applicazione.

en: %u permission | %u permissions
it[0]: %u permesso
it[1]: %u permessi

en: Remove Link Type
it: Rimuovi tipo di collegamento

en: Remove File Type
it: Rimuovi tipo di file

en: %u type | %u types
it[0]: %u tipo
it[1]: %u tipi

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links
it: <b>%s</b> viene utilizzato per aprire i seguenti tipi di file e collegamenti

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space <b>%s</b> is occupying with app data and caches
it: Lo spazio su disco utilizzato da <b>%s</b> per dati e cache

en: Apps
it: Applicazioni

en: Search apps
it: Cerca applicazioni

en: _Default Apps
it: Applicazioni pre_definite

en: Set which apps open links, files, and media
it: Impostare quali applicazioni aprono collegamenti, file e supporti multimediali

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Provare un altro criterio di ricerca

en: No Apps Found
it: Nessuna applicazione trovata

en: _Find in Software
it: _Cerca in Software

en: Unable to List Apps
it: Impossibile elencare le applicazioni

en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Malcontent is not installed.
it: Si è verificato un errore e non è possibile elencare le applicazioni.
    Dettagli dell'errore: Malcontent non è installato.

en: Default Apps
it: Applicazioni predefinite

en: Removable Media
it: Dispositivi rimovibili

en: Med_ia Autostart
it: Avvio auto_matico supporti multimediali

en: Start apps or prompt when media is connected
it: Avvia applicazioni quando un supporto viene connesso o inserito

en: App Settings
it: Impostazioni delle applicazioni

en: App is not sandboxed
it: L'applicazione non è in una sandbox

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
it: Le impostazioni non possono essere imposte per le applicazioni che non sono poste in una sandbox. Queste applicazioni potrebbero usare dei permessi non mostrati.

en: _Open
it: _Apri

en: App _Details
it: _Dettagli applicazione

en: Permissions
it: Permessi

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
it: _Ricerca

en: Receive system searches and send results
it: Riceve le ricerche di sistema e invia risultati

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
it: Disabilitato

en: _Notifications
it: _Notifiche

en: Show system notifications
it: Mostra le notifiche di sistema

en: _Run in Background
it: _Esecuzione in background

en: Allow activity when the app is closed
it: Consente attività quando l'applicazione è chiusa

en: Scr_eenshots
it: Sch_ermate

en: Take pictures of the screen at any time
it: Scatta foto dello schermo in qualsiasi momento

en: Change _Wallpaper
it: Cambia _sfondo

en: Change the desktop wallpaper
it: Cambia lo sfondo della scrivania

en: So_unds
it: S_uoni

en: Reproduce sounds
it: Riproduce suoni

en: Sounds
it: Suoni

en: _Inhibit Shortcuts
it: _Blocca le scorciatoie

en: Block standard keyboard shortcuts
it: Blocca le scorciatoie da tastiera standard

en: C_amera
it: _Fotocamera

en: Take pictures with the camera
it: Scatta foto con la fotocamera

en: Camera
it: Fotocamera

en: _Microphone
it: _Microfono

en: Record audio with the microphone
it: Registra audio col microfono

en: Microphone
it: Microfono

en: _Location Services
it: Servizi di _localizzazione

en: Access device location data
it: Accede ai dati sulla posizione del dispositivo

en: Location Services
it: Servizi di localizzazione

en: Re_quired Permissions
it: Permessi _richiesti

en: System permissions that the app requires
it: Permessi di sistema richiesti dall'applicazione

en: General
it: Generali

en: _Files &amp; Links
it: _File e collegamenti

en: File and link types that are opened by the app
it: Tipi di file e collegamenti aperti dall'applicazione

en: S_torage
it: _Archivio

en: Disk space being used
it: Spazio su disco utilizzato

en: Required Permissions
it: Permessi richiesti

en: Files & Links
it: File e collegamenti

en: File Types
it: Tipi di file

en: Link Types
it: Tipi di collegamento

en: _Reset
it: _Azzera

en: Storage
it: Archivio

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
it: Lo spazio su disco utilizzato da questa applicazione per dati e cache

en: App
it: Applicazione

en: Data
it: Dati

en: Total
it: Totale

en: _Clear Cache
it: Pulis_ci cache

en: _Mail
it: E_mail

en: _Calendar
it: _Calendario

en: M_usic
it: M_usica

en: _Photos
it: _Fotografie

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
it: _Chiamate

en: No Apps Available
it: Nessuna applicazione disponibile

en: Ask what to do
it: Chiedere l'azione da intraprendere

en: Do nothing
it: Nessuna azione

en: Open folder
it: Aprire la cartella

en: Select an app for audio CDs
it: Selezionare un'applicazione per i CD audio

en: Select an app for video DVDs
it: Selezionare un'applicazione per i DVD video

en: Select an app to run when a music player is connected
it: Selezionare un'applicazione da eseguire quando viene connesso un lettore musicale

en: Select an app to run when a camera is connected
it: Selezionare un'applicazione da eseguire quando viene connessa una fotocamera

en: Select an app for software CDs
it: Selezionare un'applicazione per i CD di software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
it: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
it: disco Blu-ray vuoto

en: blank CD disc
it: CD vuoto

en: blank DVD disc
it: DVD vuoto

en: blank HD DVD disc
it: disco HD DVD vuoto

en: Blu-ray video disc
it: disco video Blu-ray

en: e-book reader
it: lettore e-book

en: HD DVD video disc
it: disco video HD DVD

en: Windows software
it: Software Windows

en: CD _Audio
it: CD _audio

en: _DVD Video
it: _DVD video

en: Music Pla_yer
it: Lettore _musicale

en: P_hotos
it: _Fotografie

en: Sof_tware
it: _Software

en: _Other Media Types
it: _Altri tipi di supporto

en: Other Media Types
it: Altri tipi di supporto

en: _Type
it: _Tipo

en: _Action
it: _Azione

en: Add user accounts and change passwords
it: Aggiungere utenti e cambiare le password

en: Play and record sound
it: Riprodurre e registrare audio

en: Play audio
it: Riprodurre audio

en: Record audio
it: Registrare audio

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
it: Rilevare dispositivi di rete usando mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
it: Accedere direttamente a hardware Bluetooth

en: Use bluetooth devices
it: Usare dispositivi Bluetooth

en: Use your camera
it: Usare la fotocamera

en: Print documents
it: Stampare documenti

en: Use any connected joystick
it: Usare qualsiasi joystick connesso

en: Allow connecting to the Docker service
it: Permettere la connessione al servizio di Docker

en: Configure network firewall
it: Configurare firewall di rete

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
it: Impostare e usare filesystem FUSE privilegiati

en: Update firmware on this device
it: Aggiornare il firmware su questo dispositivo

en: Access hardware information
it: Accedere alle informazioni dell'hardware

en: Provide entropy to hardware random number generator
it: Fornire entropia a generatori di numeri casuali dell'hardware

en: Use hardware-generated random numbers
it: Usare numeri casuali generati dall'hardware

en: Access files in your home folder
it: Accedere ai file nella cartella home dell'utente

en: Access libvirt service
it: Accedere al servizio libvirt

en: Change system language and region settings
it: Cambiare le impostazioni di regione e lingua del sistema

en: Change location settings and providers
it: Cambiare i fornitori e le impostazioni della posizione

en: Access your location
it: Accedere alla posizione dell'utente

en: Read system and application logs
it: Leggere i registri di sistema e delle applicazioni

en: Access LXD service
it: Accedere al servizio LXD

en: Use and configure modems
it: Usare e configurare modem

en: Read system mount information and disk quotas
it: Leggere le informazioni sui mount di sistema e le quote disco

en: Control music and video players
it: Controllare i riproduttori di musica e video

en: Change low-level network settings
it: Cambiare le impostazioni di rete di basso livello

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
it: Accedere al servizio NetworkManager per leggere e cambiare le impostazioni di rete

en: Read access to network settings
it: Leggere l'accesso alle impostazioni di rete

en: Change network settings
it: Modificare le impostazioni di rete

en: Read network settings
it: Leggere le impostazioni di rete

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
it: Accedere al servizio ofono per leggere e cambiare le impostazioni di rete per la telefonia mobile

en: Control Open vSwitch hardware
it: Controllare l'hardware Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
it: Leggere da CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
it: Leggere, aggiungere, cambiare o rimuovere password salvate

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
it: Accedere ai dispositivi pppd e ppp per configurare le connessioni Point-to-Point Protocol

en: Pause or end any process on the system
it: Sospendere o terminare qualsiasi processo nel sistema

en: Access USB hardware directly
it: Accedere direttamente all'hardware USB

en: Read/write files on removable storage devices
it: Leggere o scrivere file su dispositivi di archiviazione mobili

en: Prevent screen sleep/lock
it: Impedire lo spegnimento o il blocco dello schermo

en: Access serial port hardware
it: Accedere a hardware con porte seriali

en: Restart or power off the device
it: Riavviare o spegnere il dispositivo

en: Install, remove and configure software
it: Installare, rimuovere e configurare software

en: Access Storage Framework service
it: Accedere al servizio Storage Framework

en: Read process and system information
it: Leggere informazioni su processi e sistema

en: Monitor and control any running program
it: Monitorare e controllare qualsiasi programma in esecuzione

en: Change the date and time
it: Cambiare data e ora

en: Change time server settings
it: Cambiare le impostazioni del fornitore di data e ora

en: Change the time zone
it: Cambiare fuso orario

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
it: Accedere al servizio UDisk2 per configurare dischi e supporti rimovibili

en: Access energy usage data
it: Accedere ai dati sull'utilizzo di energia

en: Read/write access to U2F devices exposed
it: Accesso in lettura e scrittura ai dispositivi U2F esposto

en: Control various app permissions and settings
it: Controlla permessi e impostazioni delle applicazioni

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
it: applicazione;app;flatpak;permesso;permessi;impostazioni;default;predefinito;predefinita;preferite;media;supporti;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disco;rimovibile;media;multimedia;esecuzione;

en: Remove Background
it: Rimuovi sfondo

en: Select a picture
it: Seleziona un'immagine

en: multiple sizes
it: dimensioni multiple

en: No Desktop Background
it: Nessuno sfondo per la scrivania

en: Blue
it: Azzurro

en: Teal
it: Verde petrolio

en: Green
it: Verde

en: Yellow
it: Giallo

en: Orange
it: Arancione

en: Red
it: Rosso

en: Pink
it: Rosa

en: Purple
it: Viola

en: Slate
it: Grigio

en: Current background
it: Sfondo attuale

en: Style
it: Stile

en: _Default
it: _Predefinito

en: Da_rk
it: _Scuro

en: Accent color
it: Colore d'accento

en: Background
it: Sfondo

en: _Add Picture…
it: _Aggiungi immagine…

en: Appearance
it: Aspetto

en: Change your background image or the UI colors
it: Cambia l'immagine di sfondo o i colori dell'interfaccia

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
it: Rivestimento;Sfondo;Scrivania;Desktop;Wallpaper;Chiaro;Scuro;Stile;Aspetto;

en: Enable
it: Abilita

en: No Bluetooth Found
it: Bluetooth non trovato

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
it: Collegare un dispositivo per utilizzare il Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
it: Bluetooth disattivato

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
it: Attivare per collegare dispositivi e ricevere file

en: Airplane Mode is On
it: Modalità aereo attiva

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
it: In modalità aereo il Bluetooth è disabilitato

en: _Turn Off Airplane Mode
it: Disa_ttiva modalità aereo

en: Hardware Airplane Mode is On
it: Modalità aereo hardware attiva

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
it: Disattivare la modalità aereo via hardware per abilitare il Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
it: Attiva e disattiva il Bluetooth e connette i propri dispositivi

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
it: sharing;condivisione;condividere;share;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
it: Posizionare il dispositivo di calibrazione sul quadrato e premere «Avvia»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
it: Spostare il dispositivo di calibrazione nella posizione di calibrazione e premere «Continua»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
it: Spostare il dispositivo di calibrazione nella posizione di superficie e premere «Continua»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
it: Chiudere il coperchio del portatile

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
it: Si è verificato un errore interno impossibile da correggere.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
it: Gli strumenti necessari alla calibrazione non sono installati.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
it: Non è possibile generare il profilo.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
it: Non è stato possibile ottenere il punto bianco prefissato.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
it: Completata!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
it: Calibrazione non riuscita!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
it: È ora possibile rimuovere il dispositivo di calibrazione.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
it: Non disturbare il dispositivo di calibrazione mentre il processo è in corso

en: Display Calibration
it: Calibrazione schermo

en: _Cancel
it: A_nnulla

note: This starts the calibration process
en: _Start
it: _Avvia

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
it: _Riprendi

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
it: _Fatto

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
it: Schermo integrato

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
it: Webcam integrata

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
it: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
it: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
it: Fotocamera %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
it: Stampante %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
it: Webcam %s

en: Enable color management for %s
it: Abilita la gestione del colore per %s

en: Show color profiles for %s
it: Mostra i profili di colore per %s

note: "not calibrated" label
en: Not Calibrated
it: Non calibrato

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
it: Predefinito:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
it: Spazio colore:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
it: Profilo di test:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
it: Selezionare file profilo ICC

en: Import
it: Importa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
it: Profili ICC supportati

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
it: Tutti i file

en: Screen
it: Schermo

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
it: Salva profilo

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
it: Crea un profilo di colore per il dispositivo selezionato

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
it: Non è stato rilevato alcuno strumento di misura. Verificare che sia acceso e connesso nel modo corretto.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
it: Lo strumento di misura non è in grado di creare un profilo della stampante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
it: Il tipo di dispositivo non è al momento supportato.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
it: maggiori informazioni

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
it: Ciascun dispositivo necessita di un profilo di colore aggiornato per poterne gestire il colore - %s.

en: Screen Calibration
it: Calibrazione schermo

en: Calibration Quality
it: Qualità calibrazione

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
it: La calibrazione produrrà un profilo che potrà essere usato per la gestione del colore dello schermo. Più tempo si dedica alla calibrazione, migliore sarà la qualità del profilo colore.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
it: Durante la calibrazione non sarà possibile utilizzare il dispositivo.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
it: Qualità

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
it: Tempo stimato

en: Calibration Device
it: Dispositivo calibrazione

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
it: Selezionare il dispositivo sensore che si vuole usare per la calibrazione.

en: Display Type
it: Tipo di schermo

en: Select the type of display that is connected.
it: Selezionare il tipo di schermo connesso.

en: Profile Whitepoint
it: Punto bianco del profilo

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
it: Selezionare un punto bianco prefissato per lo schermo. La maggior parte degli schermi dovrebbe essere calibrata all'illuminante D65.

en: Display Brightness
it: Luminosità schermo

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
it: Regolare la luminosità dello schermo in modo che sia quella usata abitualmente. La gestione del colore sarà più accurata a tale livello di luminosità.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
it: In alternativa è possibile usare il livello di luminosità usato con uno degli altri profili per questo dispositivo.

en: Profile Name
it: Nome del profilo

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
it: È possibile utilizzare un profilo di colore su diversi dispositivi o anche creare profili per diverse condizioni di illuminazione.

en: Profile Name:
it: Nome del profilo:

en: Summary
it: Riepilogo

en: Profile successfully created!
it: Creazione del profilo riuscita!

en: Copy Profile
it: Copia profilo

en: Requires writable media
it: Richiede un supporto scrivibile

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
it: Potrebbero risultare utili le istruzioni su come usare il profilo su <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
it: Rilevato un problema. Il profilo potrebbe non funzionare correttamente. <a href="">Mostra dettagli.</a>

en: _Import File…
it: _Importa file…

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Set for All Users
it: Imposta per _tutti gli utenti

en: Set this profile for all users on this device
it: Imposta questo profilo per tutti gli utenti di questo dispositivo

en: _Enable
it: A_bilita

en: _Add Profile
it: _Aggiungi profilo

en: _Calibrate…
it: _Calibra…

en: Calibrate the device
it: Calibra il dispositivo

en: _Remove Profile
it: _Rimuovi profilo

en: _View Details
it: Visualizza _dettagli

en: No Devices
it: Nessun dispositivo

en: Unable to detect any devices that can be color managed
it: Impossibile rilevare un dispositivo che supporti la gestione del colore

en: Projector
it: Proiettore

en: LCD (CCFL backlight)
it: LCD (retroilluminazione CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
it: LCD (retroilluminazione LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
it: LCD (retroilluminazione LED bianco)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
it: LCD wide gamut (retroilluminazione CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
it: LCD wide gamut (retroilluminazione LED RGB)

[ctx: Calibration quality]
en: High
it: Alta

en: 40 minutes
it: 40 minuti

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
it: Media

en: 30 minutes
it: 30 minuti

[ctx: Calibration quality]
en: Low
it: Bassa

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: Native to display
it: Nativo allo schermo

en: D50 (Printing and publishing)
it: D50 (stampa e pubblicazione)

en: D65 (Photography and graphics)
it: D65 (fotografia e grafica)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
it: Spazio standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
it: Prova profilo

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
it: Qualità bassa

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
it: Qualità media

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
it: Qualità alta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
it: RGB predefinito

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
it: CMYK predefinito

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
it: Grigio predefinito

en: Vendor supplied factory calibration data
it: Dati di calibrazione di fabbrica forniti dal produttore

en: Full-screen display correction not possible with this profile
it: Con questo profilo non è possibile la correzione dello schermo a schermo intero

en: This profile may no longer be accurate
it: Questo profilo potrebbe non essere più accurato

en: Color
it: Colore

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
it: Calibra il colore dei dispositivi, come schermi, fotocamere o stampanti

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
it: Colore;ICC;Profilo;Calibrazione;Stampante;Display;Schermo;

en: Other…
it: Altro…

en: Select Language
it: Seleziona lingua

en: _Select
it: _Seleziona

en: Language or country
it: Lingua o paese

en: No languages found
it: Nessuna lingua trovata

en: More…
it: Altro…

en: More Information
it: Ulteriori informazioni

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: Error — some settings cannot be unlocked
it: Errore — sblocco di alcune impostazioni non riuscito

en: Unlock to Change Settings
it: Sbloccare per modificare le impostazioni

en: _Unlock…
it: _Sblocca…

en: Increment Hour
it: Incrementa ora

en: Increment Minute
it: Incrementa minuto

en: Time
it: Orario

en: Decrement Hour
it: Diminuisci ora

en: Decrement Minute
it: Diminuisci minuto

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
it: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
it: %e %b %Y

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

note: 0 seconds
en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: Apply Changes?
it: Applicare le modifiche?

en: Changes Cannot be Applied
it: Le modifiche non possono essere applicate

en: This could be due to hardware limitations.
it: Ciò potrebbe essere dovuto a limitazioni hardware.

en: Displays
it: Schermi

en: _Apply
it: _Applica

en: Display Settings Disabled
it: Impostazioni schermo disabilitate

en: Multiple Displays
it: Schermi multipli

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
it: _Unisci

en: _Mirror
it: _Duplica

en: Contains top bar and Activities
it: Contiene la barra superiore e Attività

en: _Primary Display
it: Schermo _primario

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
it: Luce _notturna

en: Night Light
it: Luce notturna

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
it: Verticale destro

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
it: Verticale sinistro

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
it: Orizzontale (capovolto)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
it: Verticale

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
it: Orizzontale (ruotato a destra)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
it: Orizzontale (ruotato a sinistra)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
it: Verticale (invertito)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
it: Dritto

[ctx: Display rotation]
en: Right
it: A destra

[ctx: Display rotation]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
it: Invertito

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
it: Variabile (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
it: Variabile (fino a %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
it: _Orientamento

[ctx: display setting]
en: _Resolution
it: _Risoluzione

en: R_efresh Rate
it: _Frequenza di aggiornamento

en: _Variable Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento _variabile

en: Re_fresh Rate
it: _Frequenza di aggiornamento

en: Adjust for _TV
it: Regola per la _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
it: _Scala

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
it: La luce notturna non può essere usata dentro una macchina virtuale

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
it: Potrebbe essere un risultato dei driver grafici in uso, oppure del fatto che il desktop è usato da remoto.

en: Night Light Unavailable
it: Luce notturna non disponibile

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
it: Disabilitata fino a domani

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
it: Riavvia filtro

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
it: La modalità notturna imposta lo schermo con un colore più caldo, aiutando a prevenire l'affaticamento degli occhi e l'insonnia.

en: _Schedule
it: _Pianifica

en: Sunset to Sunrise
it: Dal tramonto all'alba

en: Manual Schedule
it: Pianificazione manuale

en: _Times
it: _Orario

en: From
it: Da

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
it: am

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
it: pm

en: To
it: A

en: _Color Temperature
it: Temperatura del _colore

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
it: Usa la luce notturna e scegli come usare i monitor e i proiettori connessi

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
it: Pannello;Proiettore;xrandr;Schermo;Risoluzione;Dimensioni;Refresh;Display;Monitor;Notte;Blu;colore;tramonto;alba;luce;notturna;

en: Sound and Media
it: Audio e multimediali

en: Volume mute/unmute
it: Silenzia/Ripristina il volume

en: Volume down
it: Abbassa volume

en: Volume up
it: Alza il volume

en: Microphone mute/unmute
it: Silenzia/Ripristina il microfono

en: Launch media player
it: Lancia il lettore multimediale

en: Play (or play/pause)
it: Riproduci (o riproduci/pausa)

en: Pause playback
it: Pausa

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Eject
it: Espelli

en: Typing
it: Digitazione

en: Switch to next input source
it: Passa a sorgente di input successiva

en: Switch to previous input source
it: Passa a sorgente di input precedente

en: Launchers
it: Lanciatori

en: Launch help browser
it: Lancia il visualizzatore di manuali

en: Launch calculator
it: Lancia la calcolatrice

en: Launch email client
it: Lancia il client email

en: Launch web browser
it: Lancia il browser web

en: Home folder
it: Cartella home

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
it: Cerca

[ctx: keybinding]
en: Search
it: Cerca

en: System
it: Sistema

en: Log out
it: Termina la sessione

en: Lock screen
it: Blocca lo schermo

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Turn zoom on or off
it: Attiva o disattiva l'ingrandimento

en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Zoom out
it: Riduci l'ingrandimento

en: Turn screen reader on or off
it: Attiva o disattiva il lettore di schermo

en: Turn on-screen keyboard on or off
it: Attiva o disattiva la tastiera a schermo

en: Increase text size
it: Incrementa la dimensione del testo

en: Decrease text size
it: Diminuisci la dimensione del testo

en: High contrast on or off
it: Attiva o disattiva il contrasto elevato

en: No input sources found
it: Nessuna sorgente di input trovata

en: View Keyboard Layout
it: Visualizza disposizione tastiera

[ctx: Input Source]
en: Other
it: Altro

en: Add Input Source
it: Aggiungi sorgente di input

en: Search languages and countries
it: Cerca lingue e paesi

en: Input methods can’t be used on the login screen
it: Non è possibile usare i metodi di input nella schermata di accesso

en: _Add Input Source
it: _Aggiungi sorgente di input

en: View More
it: Mostra di più

en: Move Up
it: Sposta su

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Preferences
it: Preferenze

en: Remove
it: Rimuovi

en: Custom Shortcuts
it: Scorciatoie personalizzate

en: Alternate Characters Key
it: Tasti carattere alternativi

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
it: I tasti caratteri alternativi consentono di digitare caratteri aggiuntivi. Questi sono solitamente impressi sulla tastiera come terze opzioni.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
it: Alt sinistro

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
it: Alt destro

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
it: Super sinistro

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
it: Super destro

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
it: Tasto menù

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
it: Ctrl destro

en: Compose Key
it: Tasto Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
it: Il tasto Compose consente di immettere un'ampia varietà di caratteri. Per usarlo, premere il tasto Compose quindi una sequenza di caratteri. Per esempio, tasto Compose seguito da <b>C</b> e <b>o</b> per immettere <b>©</b>, <b>a</b> seguito da <b>'</b> per immettere <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
it: Ctrl sinistro

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
it: Bloc Maiusc

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
it: Bloc Scorr

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
it: Stamp

[ctx: keyboard key]
en: Insert
it: Ins

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
it: Le sorgenti di input possono essere commutate utilizzando la scorciatoia %s.
    Ciò può essere modificato nelle impostazioni delle scorciatoie da tastiera.

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Input Sources
it: Sorgenti input

en: Includes keyboard layouts and input methods
it: Include le disposizioni di tastiera e i metodi di input

en: Input Source Switching
it: Cambio sorgente di ingresso

en: Use the _same source for all windows
it: Usare la _stessa sorgente per tutte le finestre

en: Switch input sources _individually for each window
it: Cam_biare sorgenti di ingresso per ciascuna finestra

en: Special Character Entry
it: Immissione caratteri speciali

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
it: Metodi per l'immissione di simboli e varianti di lettere utilizzando la tastiera

en: A_lternate Characters Key
it: Tasti carattere a_lternativi

en: _Compose Key
it: Tasto _Compose

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: _View and Customize Shortcuts
it: _Visualizza e personalizza le scorciatoie

en: Search shortcuts
it: Scorciatoie ricerca

en: Search Shortcuts
it: Cerca scorciatoie

en: _Reset All…
it: _Ripristina tutto…

en: Add Custom Shortcuts
it: Aggiungi scorciatoie personalizzate

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
it: Configurare scorciatoie personalizzate per l'avvio di app, l'esecuzione di script e altro ancora

en: _Add Shortcut…
it: _Aggiungi scorciatoia…

en: Reset All Shortcuts?
it: Ripristinare tutte le scorciatoie?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
it: Tutte le modifiche alle scorciatoie da tastiera verranno perse

en: _Reset All
it: _Ripristina tutte

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
it: <b>%s</b> è già in uso per %s: se viene sostituita, %s verrà disabilitata

en: Enter the new shortcut
it: Inserire la nuova scorciatoia

en: Set Custom Shortcut
it: Imposta scorciatoia personalizzata

en: Set Shortcut
it: Imposta scorciatoia

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
it: Inserire la nuova scorciatoia per cambiare <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
it: Aggiungi scorciatoia personalizzata

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Re_place
it: _Sostituisci

en: _Set
it: _Imposta

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
it: Premere Esc per annullare o Backspace per disabilitare la scorciatoia

en: Reset
it: Azzera

en: Name
it: Nome

en: Command
it: Comando

en: Shortcut
it: Scorciatoia

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
it: Nessuno

en: _Set Shortcut…
it: _Imposta scorciatoia…

en: %d modified | %d modified
it[0]: %d modificata
it[1]: %d modificate

en: Add a Shortcut
it: Aggiungi una scorciatoia

en: Reset Shortcut
it: Ripristina scorciatoia

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
it: Modifica le scorciatoie da tastiera e imposta le preferenze di digitazione, disposizioni della tastiera e sorgenti di input

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
it: Scorciatoia;Spazio;Lavoro;Finestra;Ridimensiona;Ingrandimento;Zoom;Contrasto;Input;Ingresso;Immissione;Sorgente;Blocco;Volume;Hotkey;Componi;Composizione;Carattere;

en: Primary Button
it: Pulsante primario

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
it: L'ordine dei pulsanti fisici su mouse e touchpad

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Right
it: _Destra

en: Po_inter Speed
it: _Velocità del puntatore

en: Slow
it: Lento

en: Fast
it: Veloce

en: Mouse _Acceleration
it: _Accelerazione del mouse

en: Recommended for most users and applications
it: Raccomandata per la maggior parte degli utenti e delle applicazioni

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
it: Disabilitare l'accelerazione del mouse può permettere movimenti più rapidi e precisi, ma può anche renderlo più difficile da usare.

en: Scroll Direction
it: Direzione scorrimento

en: Tra_ditional
it: Tra_dizionale

en: Scrolling moves the view
it: Lo scorrimento sposta la vista

en: _Natural
it: _Naturale

en: Scrolling moves the content
it: Lo scorrimento sposta il contenuto

en: Test _Settings
it: Test _impostazioni

en: _Disable Touchpad While Typing
it: _Disattiva il touchpad durante la digitazione

en: Clicking
it: Clic

en: Secondary Click
it: Clic secondario

en: Two _Finger Push
it: Spinta con _due dita

en: Push anywhere with 2 fingers
it: Spingi in qualsiasi punto con due dita

en: _Corner Push
it: Spinta nell'_angolo

en: Push with a single finger in the corner
it: Spingi nell'angolo con un solo dito

en: T_ap to Click
it: T_occare per fare clic

en: Quickly touch the touchpad to click
it: Tocca rapidamente il touchpad per fare clic

en: Scrolling
it: Scorrimento

en: Scroll Method
it: Metodo di scorrimento

en: T_wo Finger
it: _Due dita

en: Drag two fingers on the touchpad
it: Trascinare due dita sul touchpad

en: _Edge
it: _Bordo

en: Drag one finger on the edge
it: Trascinare un dito sul bordo

en: T_raditional
it: T_radizionale

en: Test Mouse & Touchpad
it: Prova mouse e touchpad

en: _Clicking
it: _Clic

en: Click Here
it: Fare clic qui

en: Primary Click
it: Clic primario

en: Double Click
it: Doppio clic

en: _Scrolling
it: _Scorrimento

en: Mouse & Touchpad
it: Mouse e touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
it: Cambia la sensibilità di mouse e touchpad e seleziona se per mano destra o sinistra

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
it: Trackpad;Puntatore;Click;Clic;Tap;Doppio;Pulsante;Trackball;Cursore;Scroll;Scorrimento;

en: _Hot Corner
it: _Angolo attivo

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
it: Toccare l'angolo in alto a sinistra per aprire la panoramica Attività

en: _Active Screen Edges
it: _Bordi dello schermo attivi

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
it: Trascinare le finestre contro i bordi superiore, sinistro e destro dello schermo per ridimensionarle

en: Workspaces
it: Spazi di lavoro

en: _Dynamic Workspaces
it: Spazi di lavoro _dinamici

en: Automatically removes empty workspaces
it: Elimina automaticamente gli spazi di lavoro vuoti

en: _Fixed Number of Workspaces
it: Numero di spazi di lavoro _fisso

en: Specify a number of permanent workspaces
it: Specifica un numero di spazi di lavoro permanenti

en: _Number of Workspaces
it: _Numero di spazi di lavoro

en: Multi-Monitor
it: Multi-schermo

en: Workspaces on _primary display only
it: Spazi di lavoro solo sullo schermo _primario

en: Workspaces on all d_isplays
it: Spazi di lavoro su _tutti gli schermi

en: App Switching
it: Passaggio tra applicazioni

en: Include apps from all _workspaces
it: Includere applicazioni da _tutti gli spazi di lavoro

en: Include apps from the _current workspace only
it: Includere solo applicazioni dello spazio di lavoro _corrente

en: Multitasking
it: Multi-attività

en: Manage preferences for productivity and multitasking
it: Gestire le preferenze per produttività e multi-attività

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
it: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;Multiattività;Attività;Produttività;Personalizza;Scrivania;Angolo;Attivo;Spazi;Lavoro;

en: Automatic
it: Automatico

en: Manual
it: Manuale

en: _Save
it: _Salva

en: _Network Proxy
it: Proxy di _rete

en: C_onfiguration
it: C_onfigurazione

en: Con_figuration URL
it: URL di con_figurazione

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
it: L'individuazione automatica del proxy web è usata quando non viene fornito l'URL di configurazione. Non è raccomandato per reti pubbliche non fidate.

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: Port
it: Porta

en: HTTPS Proxy
it: Proxy HTTPS

en: FTP Proxy
it: Proxy FTP

en: SOCKS Host
it: Host SOCKS

en: Ignored Hosts
it: Host ignorati

en: Network Unavailable
it: Rete non disponibile

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
it: Si è verificato un errore, e la rete non può essere usata.
    Dettagli dell'errore: NetworkManager non è in esecuzione.

en: Add VPN
it: Aggiungi VPN

en: Not set up
it: Non impostato

en: Share Network
it: Condividi rete

en: QR Code
it: Codice QR

en: Scan to Connect
it: Scansionare per connettersi

en: Network Name
it: Nome della rete

en: Insecure network (WEP)
it: Rete non sicura (WEP)

en: Secure network (WPA)
it: Rete sicura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
it: Rete sicura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
it: Rete sicura (WPA3)

en: Secure network
it: Rete sicura

en: Signal strength %d%%
it: Potenza segnale %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
it: Connesso

en: Network Options
it: Opzioni della rete

en: Forget Network
it: Dimentica rete

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
it: Accendendo l'hotspot verrà persa la connessione a %s e non sarà possibile accedere a internet usando il Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
it: Il nome della rete non può essere vuoto

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
it: Il nome della rete è troppo lungo

en: Must have a minimum of 8 characters
it: Deve contenere almeno 8 caratteri

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
it[0]: Deve contenere almeno %d carattere
it[1]: Deve contenere almeno %d caratteri

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
it: Attivare l'hotspot Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
it: Un hotspot Wi-Fi consente di condividere la propria connessione a internet con altre persone creando una rete Wi-Fi a cui potersi connettere. Per attivare un hotspot, è necessario disporre di un'altra connessione a internet che non sia Wi-Fi.

en: Generate Random Password
it: Genera password casuale

en: Autogenerate Password
it: Genera password

en: _Turn On
it: A_ttiva

en: Airplane Mode
it: Modalità aereo

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
it: Disabilita Wi-Fi, Bluetooth e connessione a banda larga mobile

en: Wi-Fi Off
it: Wi-Fi spento

en: Turn on to use Wi-Fi
it: Accendere per usare il Wi-Fi

en: No Wi-Fi Adapter Found
it: Nessuna adattatore Wi-Fi trovato

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
it: Assicurarsi di avere un adattatore Wi-Fi collegato e accesso

en: Airplane Mode On
it: Modalità aereo attiva

en: Turn off to use Wi-Fi
it: Spegnere per usare il Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
it: Hotspot Wi-Fi attivo

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
it: Eseguire una scansione con altri dispositivi per connettersi all'hotspot.
    Spegnere l'hotspot per usare il Wi-Fi su questo dispositivo.

en: T_urn Off Hotspot…
it: Spe_gni hotspot…

en: Visible Networks
it: Reti visibili

en: Wi-Fi Unavailable
it: Wi-Fi non disponibile

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
it: Si è verificato un errore, e il Wi-Fi non può essere usato.
    Dettagli dell'errore: NetworkManager non è in esecuzione.

en: Turn Off Hotspot?
it: Spegnere l'hotspot?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
it: Lo spegnimento causerà la disconnessione di tutti i dispositivi che stanno usando l'hotspot.

en: _Turn Off
it: _Spegni

en: 802.1x _Security
it: _Sicurezza 802.1x

en: _Name
it: _Nome

en: Security
it: Sicurezza

en: Identity
it: Identità

en: Preserve
it: Preserva

en: Permanent
it: Permanente

en: Random
it: Casuale

en: Stable
it: Stabile

en: Stable per SSID
it: Stabile per SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
it: L'indirizzo MAC inserito qui sarà usato come indirizzo hardware per il dispositivo di rete su cui è attivata questa connessione. Questa funzionalità è conosciuta come MAC cloning o spoofing. Esempio: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
it: Profilo %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
it: I dettagli salvati per «%s» saranno persi definitivamente. Sono incluse le password e tutte le modifiche alla rete.

en: Forget Connection?
it: Dimenticare connessione?

en: _Forget
it: _Dimentica

[ctx: Wifi security]
en: None
it: Nessuna

note: Translators: Idle time Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
it: Mai

en: %i day ago | %i days ago
it[0]: %i giorno fa
it[1]: %i giorni fa

[ctx: Signal strength]
en: None
it: Nessuna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
it: Debole

[ctx: Signal strength]
en: Good
it: Buona

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
it: Eccellente

en: IPv4 Address
it: Indirizzo IPv4

en: IPv6 Address
it: Indirizzo IPv6

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Forget Connection…
it: Dimentica connessione…

en: Remove Connection Profile…
it: Rimuovi profilo connessione…

en: Remove Connection…
it: Rimuovi connessione…

en: Remove VPN…
it: Rimuovi VPN…

en: Details
it: Dettagli

en: automatic
it: automatica

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
it: Il DNS automatico è attivato. Si intendeva disabilitarlo?

en: Delete Address
it: Elimina indirizzo

en: Delete Route
it: Elimina instradamento

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
it: Nessuna

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
it: Chiave WEP 40/128-bit (Hex o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
it: Passphrase WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
it: WEP dinamico (802.1x)

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unsaved peer
it: Peer non salvato

en: Signal Strength
it: Potenza segnale

en: Weak
it: Debole

en: Link speed
it: Velocità collegamento

en: 1Mb/sec
it: 1 Mb/s

en: Hardware Address
it: Indirizzo hardware

en: Supported Frequencies
it: Frequenze supportate

en: Default Route
it: Instradamento predefinito

en: Last Used
it: Ultimo uso

en: Connect _automatically
it: Connettere _automaticamente

en: Make available to _other users
it: Rendere disponibile agli altri _utenti

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
it: Connessione a consu_mo: ha un limite sui dati o può avere costi aggiuntivi

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
it: Aggiornamenti software e altri grandi scaricamenti non verranno avviati automaticamente.

en: _MAC Address
it: Indirizzo _MAC

en: _Cloned Address
it: Indirizzo _clonato

en: bytes
it: byte

en: IPv_4 Method
it: Metodo IPv_4

en: Automatic (DHCP)
it: Automatico (DHCP)

en: Link-Local Only
it: Solo link-local

en: Disable
it: Disabilita

en: Shared to other computers
it: Condivisa con altri computer

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Address
it: Indirizzo

en: Automatic DNS
it: DNS automatico

en: DNS server address(es)
it: Indirizzo/i dei server DNS

en: Separate IP addresses with commas
it: Separare gli indirizzi IP con virgole

en: Routes
it: Instradamenti

en: Automatic Routes
it: Instradamenti automatici

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
it: Metrica

en: Use this connection _only for resources on its network
it: Usare questa connessione s_olo per risorse nella sua rete

en: IPv_6 Method
it: Metodo IPv_6

en: Automatic, DHCP only
it: Automatico, solo DHCP

en: Shared to other devices
it: Condivisa con altri dispositivi

en: Prefix
it: Prefisso

en: Unable to open connection editor: %s
it: Impossibile aprire l'editor connessioni: %s

en: New Profile
it: Nuovo profilo

en: Invalid setting %s: %s
it: Impostazione %s non valida: %s

en: Invalid setting %s
it: Impostazione %s non valida

en: Invalid VPN configuration file
it: File di configurazione VPN non valido

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
it: Una soluzione VPN libera e open source progettata per essere semplice da usare, con alte velocità e una piccola superficie d'attacco.

en: Import from file…
it: Importa da file…

en: S_ecurity
it: Sicur_ezza

en: Cannot Import VPN Connection
it: Impossibile importare la connessione VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
it: Impossibile leggere il file «%s» oppure il file non contiene informazioni di connessione VPN riconoscibili
    
    Errore: %s.

en: Select file to import
it: Selezione file da importare

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
it: (Errore: impossibile caricare l'editor di connessioni VPN)

en: _Connection Name
it: Nome della _connessione

en: _Interface Name
it: Nome dell'_interfaccia

en: The name of the wireguard interface to create.
it: Il nome dell'interfaccia WireGuard da creare.

en: _Private Key
it: Chiave _privata

en: The 256 bit private key in base64 encoding
it: La chiave privata a 256 bit codificata in Base64

en: Show/hide private key
it: Mostra/nascondi la chiave privata

en: _Listen Port
it: _Ascolta alla porta

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
it: Una porta a cui ascoltare. Se impostata su «automatica», la porta sarà scelta casualmente all'attivazione dell'interfaccia.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
it: Un fwmark a 32-bit per i pacchetti in uscita. Lasciare «spento» per disabilitare fwmark.

en: _Add peer routes
it: _Aggiungi instradamenti per peer

en: _Peers
it: _Peer

en: Add WireGuard peer
it: Aggiungi nodo WireGuard

en: No peers set up
it: Nessun peer impostato

en: Options…
it: Opzioni…

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
it: Un nome host o IP di endpoint, seguito dal simbolo «:» e un numero di porta.

en: _Public key
it: Chiave _pubblica

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
it: Una chiave pubblica in base64 calcolata tramite «wg pubkey» da una chiave privata.

en: _Pre-shared key
it: Chiave pre-con_divisa

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
it: Chiave pre-condivisa in base64 generata da «wg genpsk», facoltativa e può essere omessa; aggiunge un ulteriore livello di crittografia a chiave simmetrica da inserire nella crittografia a chiave pubblica già esistente, per resistenza post-quantum.

en: Allowed _IP addresses
it: Indiri_zzi IP autorizzati

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
it: Elenco separato da virgole di indirizzi IP (v4 o v6) con maschere CIDR il cui traffico in ingresso per questo nodo è consentito e verso cui è diretto il traffico in uscita per questo.

en: _Persistent keepalive
it: _Keepalive persistente

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
it: Quanto spesso inviare un pacchetto autenticato vuoto al nodo per mantenere valido il firewall con stato o una mappatura NAT; opzionale e non consigliato al di fuori di specifiche configurazioni.

en: seconds
it: secondi

en: Apply
it: Applica

en: Control how you connect to the Internet
it: Controlla la connessione a Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
it: Rete;Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Banda larga;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
it: Controlla come ci si connette alle reti Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
it: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;Rete;Banda larga;

en: never
it: mai

en: today
it: oggi

en: yesterday
it: ieri

en: Last used
it: Ultimo uso

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
it: Cavo

en: Add new connection
it: Aggiungi nuova connessione

en: Network deleted
it: Rete eliminata

en: _Undo
it: _Annulla

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
it[0]: %d rete eliminata
it[1]: %d reti eliminate

en: System policy prohibits use as a Hotspot
it: La politica di sistema proibisce l'uso come hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
it: Il dispositivo wireless non supporta la modalità hotspot

en: Searching for networks…
it: Ricerca reti in corso…

en: No saved networks
it: Nessuna rete salvata

en: Add Ethernet Connection
it: Aggiungi connessione Ethernet

en: Mobile Broadband
it: Banda larga mobile

en: Not connected
it: Non connesso

en: Active
it: Attivo

en: VPN Options
it: Opzioni VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
it: Nome della rete

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
it: Tipo di sicurezza

en: Saved Networks
it: Reti salvate

en: _Connect to Hidden Network…
it: _Connetti a rete nascosta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
it: _Attiva hotspot Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
it: Reti Wi-Fi salvate

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
it: Stato sconosciuto

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
it: Non gestito

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
it: Non disponibile

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
it: In connessione

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
it: In disconnessione

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
it: Stato sconosciuto (mancante)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
it: Configurazione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
it: Configurazione IP non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
it: Configurazione IP scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
it: Erano richiesti dei segreti, ma non ne sono stati forniti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
it: Supplicant 802.1X scollegato

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
it: Configurazione supplicant 802.1X non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
it: Supplicant 802.1X non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
it: L'autenticazione del supplicant 802.1X ha impiegato troppo tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
it: Avvio del servizio PPP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
it: Servizio PPP disconnesso

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
it: PPP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
it: Avvio del client DHCP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
it: Errore client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
it: Client DHCP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
it: Avvio del servizio di connessione condivisa non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
it: Servizio connessione condivisa non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
it: Avvio del servizio AutoIP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
it: Errore servizio AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
it: Servizio AutoIP non riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
it: Linea occupata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
it: Nessun segnale di chiamata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
it: Impossibile stabilire alcuna portante

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
it: La richiesta di selezione è scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
it: Il tentativo di selezione non è riuscito

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
it: Inizializzazione modem non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
it: Selezione dell'APN specificato non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
it: Nessuna ricerca attiva di reti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
it: Registrazione rete negata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
it: Registrazione rete scaduta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
it: Registrazione sulla rete richiesta non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
it: Verifica PIN non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
it: Potrebbe mancare il firmware per il dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
it: Connessione scomparsa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
it: È stata considerata la connessione esistente

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
it: Modem non trovato

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
it: Connessione Bluetooth non riuscita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
it: Scheda SIM non inserita

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
it: Richiesto codice PIN della SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
it: Richiesto codice PUK della SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
it: Scheda SIM errata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
it: Dipendenza della connessione non riuscita

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
it: Firmware mancante

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
it: Cavo scollegato

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
it: _Notifiche

en: Show in notifications list
it: Mostra nell'elenco delle notifiche

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
it: _Audio

en: Allow notification sounds from app
it: Permette i suoni delle notifiche dall'applicazione

en: Banners
it: Banner

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
it: Mostra _banner

en: Show notifications above apps
it: Mostra le notifiche sopra alle applicazioni

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
it: Mostra _contenuto

en: Include message details in notification banners
it: Include i dettagli del messaggio nel banner della notifica

en: Lock Screen
it: Blocca lo schermo

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
it: Mostra b_anner

en: Show notifications on lock screen
it: Mostra notifiche nella schermata di blocco

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
it: Mostra c_ontenuto

en: Include message details on lock screen
it: Most_ra i dettagli dei messaggi nella schermata di blocco

en: Notifications
it: Notifiche

en: _Do Not Disturb
it: Non _disturbare

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
it: Notifiche _schermo bloccato

note: List of apps.
en: App Notifications
it: Notifiche delle applicazioni

en: Control which notifications are displayed and what they show
it: Controlla quali notifiche visualizzare e cosa esse mostrano

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
it: Notifiche;Banner;Messaggio;Tray;Popup;

en: Calendar, contacts, files
it: Calendario, contatti e file

en: Email, calendar, contacts, files
it: Email, calendario, contatti e file

en: Microsoft 365
it: Microsot 365

en: Microsoft Exchange
it: Microsot Exchange

en: Email, calendar, contacts
it: Email, calendario e contatti

en: Enterprise authentication
it: Autenticazione aziendale

en: Email Server
it: Server email

en: Calendar, Contacts and Files
it: Calendario, contatti e file

en: Enterprise Authentication
it: Autenticazione aziendale

[ctx: Online Account]
en: Other
it: Altro

en: Error
it: Errore

en: Offline — unable to connect accounts
it: Non in linea — connessione degli account non riuscita

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
it: Permette alle applicazioni di accedere ai servizi online connettendo gli account cloud

en: Your Accounts
it: Propri account

en: Connect an Account
it: Collega un account

en: Online Accounts
it: Account online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
it: Connette ai propri account online e decide per cosa usarli

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
it: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Conversazioni;Calendario;Email;Posta;Contatto;Contatti;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
it: Tempo sconosciuto

en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti

en: %i hour | %i hours
it[0]: %i ora
it[1]: %i ore

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
it: %i %s e %i %s

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
it: %s alla carica completa

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
it: Attenzione: ancora %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
it: ancora %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
it: Carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
it: Non in carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
it: Scarica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
it: In carica

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
it: In scarica

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
it: Mouse wireless

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
it: Tastiera wireless

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
it: UPS

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
it: PDA

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
it: Cellulare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
it: Lettore multimediale

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
it: Periferiche di gioco

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
it: Batteria

[ctx: Battery name]
en: Main
it: Principale

[ctx: Battery name]
en: Extra
it: Aggiuntiva

note: TRANSLATORS: This is the battery charge level percentage (e.g. 50%). This could be localized to account for local Percent sign formatting guidelines. See https://en.wikipedia.org/wiki/Percent_sign#Correct_style
en: %d %%
it: %d%%

en: Battery Levels
it: Livelli delle batterie

en: Battery Level
it: Livello della batteria

en: When _Idle
it: Quando _inattivo

en: Suspend
it: Sospendere

en: Power Off
it: Spegnere

en: Hibernate
it: Ibernare

en: Nothing
it: Nessuna azione

en: On Battery Power
it: Quando è a batteria

en: When Plugged In
it: Quando è collegato

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
it: Modalità prestazioni temporaneamente disabilitata a causa dell'elevata temperatura di esercizio

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
it: Modalità prestazioni temporaneamente non disponibile. Spostare il dispositivo su una superficie stabile per ripristinarlo.

en: Performance mode temporarily disabled
it: Modalità prestazioni temporaneamente disabilitata

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
it: Risparmio energetico abilitato per la batteria quasi scarica. La modalità precedente verrà ripristinata quando la batteria sarà carica.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
it: Modalità risparmio energetico attivata da «%s»

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
it: Modalità prestazioni attivata da «%s»

en: Connected Devices
it: Dispositivi connessi

en: Power Mode
it: Profili energetici

en: Power Saving
it: Risparmio energetico

en: A_utomatic Screen Brightness
it: Luminosità schermo _automatica

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
it: La luminosità dello schermo si adatta alla luce circostante

en: _Dim Screen
it: _Oscura lo schermo

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
it: Riduce la luminosità dello schermo quando il dispositivo è inattivo

en: Screen _Blank
it: _Spegnimento dello schermo

en: Turn the screen off after a period of inactivity
it: Oscura lo schermo dopo un periodo di inattività

en: Automatic Power _Saver
it: _Risparmio energetico automatico

en: Turn on power saver mode when battery power is low
it: Abilita la modalità di risparmio energetico quando la batteria è scarica

en: _Automatic Suspend
it: Sospensione _automatica

en: Pause the device after a period of inactivity
it: Mette in pausa il dispositivo dopo un periodo di inattività

en: Po_wer Button Behavior
it: Comportamento _pulsante alimentazione

en: Show Battery _Percentage
it: Mostra la _percentuale della batteria

en: Show exact charge level in the top bar
it: Mostra il livello di carica esatto nella barra superiore

en: Automatic Suspend
it: Sospensione automatica

en: On _Battery Power
it: Quando è a _batteria

en: _Delay
it: _Ritardo

en: When _Plugged In
it: Quando è _collegato

en: D_elay
it: R_itardo

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
it: _Prestazioni

en: High performance and power usage
it: Prestazioni e consumo energetico elevati

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
it: Bi_lanciato

en: Standard performance and power usage
it: Prestazioni e consumo energetico normali

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
it: Ri_sparmio energia

en: Reduced performance and power usage
it: Prestazioni e consumo energetico ridotti

en: Power
it: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
it: Visualizza lo stato della batteria e cambia le impostazioni di risparmio energetico

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
it: Alimentazione;Power;Sleep;Sospensione;Ibernazione;Batteria;Luminosità;Monitor;Schermo;Dim;Abbassare;Oscurare;DPMS;Inattivo;Energia;

en: Undo
it: Annulla

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
it: La stampante «%s» è stata eliminata

en: Failed to add new printer.
it: Aggiunta della nuova stampante non riuscita.

en: Unlock to add printers and change settings
it: Sbloccare per aggiungere stampanti e modificare le impostazioni

en: All Connected and Network Printers
it: Tutte le stampanti connesse e in rete

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
it: _Aggiungi stampante…

en: Search printers
it: Cerca stampanti

en: No Printers
it: Nessuna stampante

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
it: Servizio di stampa assente

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
it: Il servizio di sistema per la stampa sembra non essere disponibile

en: Printers
it: Stampanti

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
it: Aggiunge stampanti, visualizza lavori di stampa e decide come stampare

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
it: Stampante;Coda;Stampa;Carta;Inchiostro;Toner;

en: No suitable driver found
it: Nessun driver adatto trovato

en: Searching for preferred drivers…
it: Ricerca driver preferiti…

en: Select PPD File
it: Selezionare file PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
it: File PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer Details
it: Dettagli stampante

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
it: I nomi di stampanti non possono contenere spazi, tabulazioni, «#» oppure «/»

en: _Location
it: _Posizione

en: _Address
it: _Indirizzo

en: Open Address
it: Apri indirizzo

en: _Search for Drivers
it: _Cerca driver

en: S_elect from Database…
it: S_eleziona dal database…

en: _Install PPD File…
it: _Installa file PPD…

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
it: Stampante JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
it: Stampante LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
it: Singola facciata

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
it: Lato lungo (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
it: Lato corto (ribaltato)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
it: Verticale

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
it: Orizzontale

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
it: Orizzontale invertito

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
it: Verticale invertito

en: Resume
it: Riprendi

en: Pause
it: Metti in pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
it: In attesa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
it: In pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
it: In elaborazione

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
it: Fermato

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
it: Annullato

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
it: Interrotto

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
it: Completato

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
it: Sposta questo lavoro in cima alla coda

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
it[0]: %u lavoro richiede autenticazione
it[1]: %u lavori richiedono autenticazione

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
it: Inserire le credenziali per stampare da %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
it: Dominio

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
it: Nome utente

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
it: A_utentica

en: Printer Jobs
it: Lavori della stampante

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
it: _Pulisci tutto

en: Active Jobs
it: Lavori attivi

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
it: Nessun lavoro attivo

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
it: _Autentica

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
it: Configurazione automatica

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
it: Aggiungi stampante

en: Unlock Print Server
it: Sblocca server di stampa

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
it: Sblocca %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
it: Inserire nome utente e password per visualizzare le stampanti disponibili su %s.

en: Searching for Printers
it: Ricerca stampanti

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
it: Porta seriale

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
it: Porta parallela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
it: Collocazione: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
it: Indirizzo: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
it: Il server richiede autenticazione

en: Back
it: Indietro

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
it: _Sblocca

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
it: Nessuna stampante trovata

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
it: Inserire un indirizzo di rete o cercare una stampante

en: Authentication Required
it: Richiesta autenticazione

en: Enter username and password to view printers on Print Server
it: Inserire nome utente e password per visualizzare le stampanti disponibili sul server di stampa

en: Two Sided
it: Fronte-retro

en: Paper Type
it: Tipo di carta

en: Paper Source
it: Sorgente carta

en: Output Tray
it: Cassetto di uscita

[ctx: printing option]
en: Resolution
it: Risoluzione

en: GhostScript pre-filtering
it: Pre-filtraggio GhostScript

en: Shrink Page
it: Riduci dimensione pagina

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
it: Pagine per foglio

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
it: Fronte-retro

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
it: Orientamento

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
it: Generale

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
it: Impostazioni pagina

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
it: Opzioni installabili

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
it: Lavoro

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
it: Qualità immagine

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
it: Colore

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
it: Finitura

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
it: Avanzate

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
it: Pagina di test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
it: Pagina di test

en: Printer Options
it: Opzioni della stampante

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
it: Pagina di _test

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
it: Automatica

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
it: Impostazioni predefinite stampante

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
it: Includere solo i caratteri GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
it: Convertire a PS livello 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
it: Convertire a PS livello 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
it: Nessun pre-filtraggio

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
it: Produttore

en: Select Printer Driver
it: Selezione driver stampante

en: Loading Drivers
it: Caricamento dei driver…

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
it: Nessun lavoro attivo

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
it[0]: %u lavoro
it[1]: %u lavori

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
it: Pulizia testine

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
it: Toner in esaurimento

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
it: Toner esaurito

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
it: Developer in esaurimento

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
it: Developer esaurito

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
it: Disponibilità di un inchiostro in esaurimento

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
it: Disponibilità di un inchiostro esaurita

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
it: Coperchio aperto

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
it: Sportello aperto

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
it: Carta in esaurimento

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
it: Carta esaurita

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
it: Non in linea

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
it: Ferma

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
it: Contenitore rifiuti quasi pieno

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
it: Contenitore rifiuti pieno

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
it: Il fotoconduttore ottico sta per terminare il suo periodo di operatività

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
it: Il fotoconduttore ottico non è più funzionante

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
it: Pronta

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
it: Non accetta lavori

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
it: In elaborazione

en: Model
it: Modello

en: Location
it: Collocazione

en: Status
it: Stato

en: Ink Level
it: Livello inchiostro

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
it: Riavviare la stampante una volta risolto il problema

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
it: Riavvia

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
it: Usa stampante come predefinita

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
it: Pulisci testine stampante

en: Remove Printer
it: Rimuovi stampante

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
it: Disconnesso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
it: In connessione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
it: Connesso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
it: Errore nell'autorizzazione

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
it: Autorizzazione in corso

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
it: Funzionalità ridotte

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
it: Connesso e autorizzato

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
it: Autorizzato alle

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
it: Connesso alle

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
it: Registrato alle

en: Failed to authorize device:
it: Autorizzazione dispositivo non riuscita:

en: Failed to forget device:
it: Errore nel dimenticare il dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
it[0]: Dipende da %u altro dispositivo
it[1]: Dipende da %u altri dispositivi

en: Device Identifier
it: Identificativo del dispositivo

en: Timestamp
it: Orario

en: Depends on other devices
it: Dipende da altri dispositivi

en: Authorize and Connect
it: Autorizza e connetti

en: Forget Device
it: Dimentica dispositivo

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
it: Errore

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
it: Autorizzato

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
it: Il sotto sistema Thunderbolt (boltd) non è installato o non è configurato correttamente.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
it: Consente di accedere direttamente ai dispositivi come dock e GPU esterne.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
it: È possibile collegare solo dispositivi USB o Display Port.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
it: Impossibile rilevare il supporto per Thunderbolt.
    Ciò può essere causato dal sistema che non supporta Thunderbolt, dall'aver disabilitato il supporto nel BIOS o dall'aver impostato nel BIOS un livello di sicurezza non adatto.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
it: Il supporto Thunderbolt è stato disabilitato nel BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
it: Impossibile determinare il livello di sicurezza Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
it: Errore nel passare alla modalità diretta: %s

en: Close notification
it: Chiudi notifica

en: No Thunderbolt Support
it: Thunderbolt non supportato

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
it: Impossibile connettersi al sottosistema Thunderbolt

en: Direct Access
it: Accesso diretto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
it: Consente di accedere direttamente ai dispositivi come dock e GPU esterne

en: Pending Devices
it: Dispositivi in attesa

en: No devices attached
it: Nessun dispositivo collegato

en: Cameras
it: Fotocamere

en: _Camera Access
it: A_ccesso alla fotocamera

en: Allow permitted apps to use cameras
it: Permetti alle applicazioni consentite di usare le fotocamere

en: Permitted Apps
it: Applicazioni consentite

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
it: Alle seguenti applicazioni nella sandbox è stato accordato il permesso di usare le fotocamere. Le applicazioni che non sono contenute in una sandbox possono usare le fotocamere senza chiedere il permesso.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
it: Nessuna applicazione in una sandbox ha richiesto accesso alla videocamera

en: Privacy & Security
it: Privacy e sicurezza

en: _Screen Lock
it: Blocco _schermo

en: Automatic screen lock
it: Blocco schermo automatico

en: Control access to your location
it: Controllare l'accesso alla propria posizione

en: _File History &amp; Trash
it: _Cronologia file e cestino

en: Remove saved data and files
it: Rimuovi dati e file salvati

en: _Diagnostics
it: _Diagnostica

en: Automatic problem reporting
it: Segnalazione automatica problemi

en: _Cameras
it: Foto_camere

en: Control camera access
it: Regola l'accesso alle fotocamere

en: Manage device access
it: Gestisce accesso ai dispositivi

en: Device _Security
it: _Sicurezza dispositivo

en: Hardware security status and information
it: Informazioni e stato della sicurezza dell'hardware

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
it: L'invio di segnalazioni consente di migliorare %s. Le segnalazioni vengono inviate anonimamente e qualsiasi dato personale viene prima eliminato — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
it: L'invio di segnalazioni consente di migliorare %s. Le segnalazioni vengono inviate anonimamente e qualsiasi dato personale viene prima eliminato.

en: Diagnostics
it: Diagnostica

en: Problem Reporting
it: Segnalazione problemi

en: _Automatic Problem Reporting
it: Segnalazione _automatica problemi

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
it: Secure Boot è attivo

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
it: Secure Boot previene il caricamento di software maligno all'avvio del dispositivo. È attualmente attivo, e funziona correttamente.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
it: Ci sono dei problemi con Secure Boot

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
it: Secure Boot previene il caricamento di software maligno all'avvio del dispositivo. È attualmente attivo, ma non funziona correttamente a causa di una chiave non valida.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
it: I problemi con Secure Boot spesso si possono risolvere dalle impostazioni del firmware UEFI (BIOS) del proprio dispositivo, e il produttore dell'hardware può fornire informazioni su come farlo.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
it: Per ottenere aiuto, contattare il produttore del proprio hardware o un supporto informatico.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
it: Secure Boot è disattivato

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
it: Secure Boot previene il caricamento di software maligno all'avvio del dispositivo. Non è attualmente attivo.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
it: Secure Boot spesso si può attivare dalle impostazioni del firmware UEFI (BIOS) del proprio dispositivo. Per ottenere aiuto, contattare il produttore del proprio hardware o un supporto informatico.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
it: Secure Boot previene il caricamento di software maligno all'avvio del dispositivo.
    
    Per ulteriori informazioni, contattare il produttore del proprio hardware o un supporto informatico.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
it: Controlli di sicurezza non superati

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
it: L'hardware non ha superato i controlli. Significa che non si è protetti da problemi di sicurezza comuni dell'hardware.
    
    Aggiornare il firmware o modificare la configurazione del dispositivo potrebbe risolvere i problemi di sicurezza dell'hardware. Tuttavia, i problemi possono originarsi anche dall'hardware fisico stesso, e potrebbero non essere correggibili.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
it: Controlli di sicurezza superati

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
it: Questo dispositivo soddisfa i requisiti di sicurezza di base ed è hardware è protetto contro alcune minacce alle sicurezza. Tuttavia, ad esso mancano alcune protezioni raccomandate.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
it: Protetto

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
it: Questo dispositivo supera gli attuali test di sicurezza. È protetto contro la maggior parte delle minacce alle sicurezza.

en: Checks Unavailable
it: Controlli non disponibili

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
it: I controlli di sicurezza non sono disponibili per questo dispositivo. Non è possibile dire se soddisfa i requisiti di sicurezza dell'hardware.

en: Report copied to clipboard
it: Rapporto copiato negli appunti

en: _Copy Technical Report
it: _Copia rapporto tecnico

en: About Device Security
it: Informazioni su Sicurezza dispositivo

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
it: Sicurezza dispositivo fornisce informazioni sulla protezione del proprio dispositivo contro i problemi di sicurezza che riguardano l'hardware stesso.
    
    Tra gli aspetti dell'hardware che influiscono sulla sua sicurezza:
    
    • funzioni di sicurezza incluse nell'hardware stesso;
    • come l'hardware è configurato per proteggersi dai problemi di sicurezza;
    • la sicurezza del software che viene eseguito direttamente sull'hardware.
    
    Le minacce alla sicurezza che colpiscono l'hardware includono i malware e i virus che prendono di mira il software eseguito direttamente sull'hardware. Includono anche la manomissione fisica, per esempio una connessione fisica all'hardware usata per leggerne i dati e impiantarci un malware.
    
    La sicurezza del dispositivo è solo uno degli aspetti della sicurezza, e non riflette lo stato complessivo della sicurezza del sistema e delle applicazioni.

en: Protected against malicious software when the device starts.
it: Protetto contro software maligni all'avvio del dispositivo.

en: Secure Boot has Problems
it: Ci sono dei problemi con Secure Boot

en: Some protection when the device is started.
it: Protezione parziale all'avvio del dispositivo.

en: Secure Boot is Off
it: Secure Boot è disattivato

en: No protection when the device is started.
it: Nessuna protezione all'avvio del dispositivo.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
it: Questo problema potrebbe essere stato causato da una modifica delle impostazioni del firmware UEFI, della configurazione del sistema operativo, o da software maligno presente in questo sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
it: Questo problema potrebbe essere stato causato da un modifica alle impostazioni del firmware UEFI oppure da software maligno presente in questo sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
it: Questo problema potrebbe essere stato causato da una modifica della configurazione del sistema operativo o da software maligno presente in questo sistema.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
it: Superato

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
it: ! Non superato

en: Hardware does not pass basic security checks.
it: L'hardware non supera i controlli di sicurezza di base.

en: Hardware has a basic level of protection.
it: L'hardware gode di un livello di protezione di base.

en: Hardware has a strong level of protection.
it: L'hardware gode di un livello di protezione alto.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
it: Controlli di sicurezza non disponibili

en: Security levels are not available for this device.
it: I livelli di sicurezza non sono disponibili per questo dispositivo.

en: Device Security
it: Sicurezza dispositivo

en: Starting Device Security…
it: Avvio di Sicurezza dispositivo in corso…

en: Device Security Unavailable
it: Sicurezza dispositivo non disponibile

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
it: Sicurezza dispositivo è disponibile solo su hardware fisici. Non è stato rilevato alcun hardware fisico.

en: Security Events
it: Eventi di sicurezza

en: No Events
it: Nessun evento

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
it: Valido

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
it: Non valido

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
it: Abilitato

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
it: Non abilitato

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
it: Bloccato

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
it: Non bloccato

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
it: Cifrato

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
it: Non cifrato

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
it: Contaminato

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
it: Non contaminato

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
it: Trovato

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
it: Non trovato

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
it: Supportato

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
it: Non supportato

en: Control access to your data and hardware, device security
it: Controlla l'accesso all'hardware, ai dati e alla sicurezza del dispositivo

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
it: Privacy;Schermo;Blocco;Blocca;Privato;Privata;Uso;Recenti;Cronologia;File;Temporanei;Tmp;Cestino;Svuota;Mantieni;Diagnostica;Crash;Localizzazione;Gps;Camera;Foto;Video;Webcam;Microfono;Registrazione;Sicurezza;Firmware;Thunderbolt;

en: _Automatic Device Location
it: Posizione _automatica del dispositivo

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
it: Usa sorgenti come GPS e dati cellulari per determinare la posizione del dispositivo.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
it: Alle seguenti applicazioni nella sandbox è stato accordato l'accesso ai dati sulla localizzazione. Le applicazioni che non sono contenute in una sandbox possono accedere a questi dati senza chiedere il permesso.

en: No sandboxed apps have asked for location access
it: Nessuna applicazione in una sandbox ha richiesto accesso alla posizione

en: Screen Lock
it: Blocco schermo

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
it: Il blocco automatico dello schermo impedisce l'accesso al dispositivo ad altri utenti mentre si è via

en: _Blank Screen Delay
it: _Ritardo schermo nero

en: Period of inactivity until screen blanks
it: Tempo di inattività dopo il quale lo schermo diventa nero

en: Automatic Screen _Lock
it: B_locco schermo automatico

en: Locks the screen after it blanks
it: Blocca lo schermo dopo che diventa nero

en: Automatic _Screen Lock Delay
it: Ri_tardo blocco schermo automatico

en: Time from screen blank to screen lock
it: Tempo tra lo spegnimento dello schermo e il blocco

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
it: Spegnimento dello schermo

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
it: Notifiche su _schermo bloccato

en: Forbid New _USB Devices
it: Proibire nuovi dispositivi _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
it: Impedisce a nuovi dispositivi USB di interagire col sistema quando lo schermo è bloccato

en: Screen Privacy
it: Privacy dello schermo

en: Restrict Viewing _Angle
it: Limita l'_angolo di visione

en: File History & Trash
it: Cronologia file e cestino

en: File History
it: Cronologia file

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
it: La cronologia dei file mantiene informazioni sui file utilizzati. Queste informazioni sono condivise con altre applicazioni e facilitano il ritrovamento di file da poter usare.

en: File H_istory
it: Cronolo_gia file

en: File _History Duration
it: _Durata cronologia file

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
it: Per sempre

en: _Clear History…
it: _Pulisci cronologia…

en: Trash &amp; Temporary Files
it: Cestino e file temporanei

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
it: Il cestino e i file temporanei a volte possono contenere informazioni personali o private. L'eliminazione automatica consente di proteggere la propria privacy.

en: Automatically Empty _Trash
it: Svuotare a_utomaticamente il cestino

en: Automatically Delete Temporary _Files
it: Eliminare automaticamente i file _temporanei

en: Automatic Deletion _Period
it: _Periodo di eliminazione automatica

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
it: 1 ora

en: _Empty Trash…
it: S_vuota cestino…

en: _Delete Temporary Files…
it: Eli_mina file temporanei…

en: Clear File History?
it: Pulire la cronologia file?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
it: Dopo la pulizia, la lista dei file recenti apparirà vuota.

en: Clear _History
it: _Pulisci cronologia

en: Empty all items from Trash?
it: Svuotare il cestino?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
it: Tutti gli oggetti nel cestino saranno rimossi in maniera definitiva.

en: _Empty Trash
it: S_vuota cestino

en: Delete all the temporary files?
it: Eliminare tutti i file temporanei?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
it: Tutti i file temporanei verranno rimossi in maniera definitiva.

en: _Purge Temporary Files
it: _Pulisci file temporanei

en: Location not found
it: Posizione non trovata

en: Subfolders must be manually added for this location
it: Per questa posizione, le sottocartelle devono essere aggiunte manualmente

en: Remove Folder
it: Rimuovi cartella

en: Select Location
it: Seleziona posizione

en: Search Locations
it: Posizioni di ricerca

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
it: Posizioni del filesystem a cui le applicazioni di sistema hanno accesso in ricerca, come File, Foto e Video

en: Default Locations
it: Posizioni predefinite

en: Bookmarked Locations
it: Posizioni preferite

en: Custom Locations
it: Posizioni personalizzate

en: _Add Location
it: _Aggiungi posizione

en: _App Search
it: Cerca _applicazioni

en: Include app-provided search results
it: Include i risultati di ricerca forniti dalle applicazioni

en: Search _Locations
it: _Posizioni di ricerca

en: Filesystem locations which are searched by system apps
it: Posizioni del filesystem ricercati dalle applicazioni di sistema

en: Search Results
it: Risultati ricerca

en: Results are displayed according to the list order
it: I risultati vengono visualizzati in base all'ordine di elenco

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
it: Controlla quali applicazioni mostrano risultati di ricerca nella panoramica attività

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
it: Cerca;Trova;Indice;Nascondi;Privacy;Risultati;

note: Label
en: No networks selected for sharing
it: Nessuna rete selezionata per la condivisione

en: Networks
it: Reti

en: Address copied to clipboard
it: Indirizzo copiato negli appunti

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: service is active]
en: Active
it: Attivo

en: Choose a Folder
it: Scegliere una cartella

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: _Add Folder
it: _Aggiungi cartella

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
it: La condivisione di file permette di condividere con altri la propria cartella Pubblici sulla rete attuale. Questo dispositivo sarà visibile come «%s».

en: _Device Name
it: Nome del _dispositivo

en: Share files with other devices on the current network
it: Condividere file con altri dispositivi sulla rete attuale

en: _File Sharing
it: Condivisione _file

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
it: Trasmettere musica, foto e video ai dispositivi sulla rete attuale

en: _Media Sharing
it: Condivisione _multimediale

en: File Sharing
it: Condivisione file

en: File Sharing _Address
it: _Indirizzo per la condivisione file

en: Copy
it: Copia

en: _Open Public Folder
it: _Apri cartella pubblica

en: _Require Password
it: _Richiedere una password

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
it: Verrà richiesta una password sui dispositivi che vorranno accedere ai contenuti condivisi. I dispositivi su questa rete potrebbero comunque vedere il contenuto in condivisione.

en: Media Sharing
it: Condivisione multimediale

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
it: La condivisione multimediale consente di diffondere immagini, musica e video in streaming a dispositivi abilitati a DLNA su questa rete.

en: Folders
it: Cartelle

en: Sharing
it: Condivisione

en: Control what you want to share with others
it: Controlla cosa si vuole condividere con altri

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
it: condivisione;share;ssh;host;nome;media;multimedia;audio;video;immagini;foto;film;server;renderer;

en: Custom
it: Personalizzato

en: Click
it: Clic

en: Hum
it: Ronzio

en: String
it: Corda

en: Swing
it: Colpo

en: Alert Sound
it: Suono di avviso

en: Balance
it: Bilanciamento

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Select a Speaker
it: Seleziona un altoparlante

en: Test Speakers
it: Prova altoparlanti

en: Sound
it: Audio

en: Output
it: Uscita

en: _Output Device
it: Dispositivo di _uscita

en: _Configuration
it: _Configurazione

en: Master volume
it: Volume principale

en: O_utput Volume
it: Volume in _uscita

en: _Balance
it: _Equilibra

en: Fad_e
it: _Dissolvenza

en: Output Device
it: Dispositivo di uscita

en: No Output Devices
it: Nessun dispositivo di uscita

en: Input
it: Ingresso

en: _Input Device
it: Dispositivo d'_ingresso

en: Con_figuration
it: Con_figurazione

en: I_nput Volume
it: Volume in i_ngresso

en: Input Device
it: Dispositivo d'ingresso

en: No Input Devices
it: Nessun dispositivo d'ingresso

en: Vo_lume Levels
it: _Livelli di volume

en: _Alert Sound
it: Suono di _avviso

en: Volume Levels
it: Livelli volume

en: No Sound Playing
it: Nessun audio in riproduzione

en: Unmute
it: Attiva audio

en: Mute
it: Silenzia

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
it: Regola i livelli dell'audio, gli ingressi, le uscite e i suoni d'allerta

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
it: Scheda;Microfono;Volume;Fade;Dissolvenza;Bilanciamento;Bluetooth;Headset;Auricolare;Cuffie;Suono;Audio;Output;Uscita;Ingresso;Input;

en: About
it: Informazioni

en: System Logo
it: Logo di sistema

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Hardware Model
it: Modello hardware

en: Processor
it: Processore

en: Memory
it: Memoria

en: Disk Capacity
it: Capacità disco

en: Calculating…
it: Calcolo…

en: _System Details
it: Dettagli del _sistema

en: Graphics
it: Scheda grafica

en: Graphics %d
it: Scheda grafica %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: **Windowing System:**
it: **Gestore grafico:**

en: Details copied to clipboard
it: Dettagli copiati negli appunti

en: System Details
it: Dettagli del sistema

en: _Copy
it: _Copia

en: Hardware Information
it: Informazioni sull'hardware

en: Software Information
it: Informazioni sul software

en: Firmware Version
it: Versione firmware

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
it: Nome del sistema operativo

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
it: Build del sistema operativo

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
it: Tipo di sistema operativo

en: GNOME Version
it: Versione di GNOME

en: Windowing System
it: Sistema grafico

en: Virtualization
it: Virtualizzazione

en: Kernel Version
it: Versione del kernel

en: View information about your system
it: Visualizzare informazioni sul sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
it: device;system;hostname;memory;dispositivo;sistema;informazioni;memoria;processore;versione;default;predefinito;predefinita;preferite;media;supporti;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disco;rimovibile;media;multimedia;esecuzione;

en: _Region &amp; Language
it: _Regione e lingua

en: System language and localization
it: Lingua di sistema e localizzazione

en: _Date &amp; Time
it: Da_ta e ora

en: Time zone and clock settings
it: Impostazioni di orologio e fuso orario

en: _Users
it: _Utenti

en: Add and remove accounts, change password
it: Aggiungi o rimuovi utenti, cambia la password

en: R_emote Desktop
it: Computer _remoto

en: Allow this device to be used remotely
it: Permetti che questo dispositivo venga controllato da remoto

en: SSH network access
it: Accesso alla rete con SSH

en: _About
it: _Informazioni

en: Hardware details and software versions
it: Dettagli dell'hardware e versioni dei software

en: S_oftware Updates
it: Aggiornamenti s_oftware

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
it: %e %B %Y, %l:%M %P

en: Date & Time
it: Data e ora

en: _Year
it: _Anno

en: _Month
it: _Mese

en: _Day
it: _Giorno

en: Automatic _Date &amp; Time
it: _Data e ora automatiche

en: Requires internet access
it: Richiede un accesso a Internet

en: Date &amp; _Time
it: Da_ta e ora

en: Automatic Time _Zone
it: _Fuso orario automatico

en: Requires location services enabled and internet access
it: Richiede i servizi di localizzazione e un accesso a Internet

en: Time Z_one
it: Fus_o orario

en: Time _Format
it: F_ormato ora

en: _24-hour
it: _24 ore

en: AM / _PM
it: am / _pm

en: Clock &amp; Calendar
it: Orologio e calendario

en: Control how the time and date is shown in the top bar
it: Regolazione dell'aspetto di data e ora nella barra superiore

en: _Week Day
it: G_iorno della settimana

en: D_ate
it: _Data

en: _Seconds
it: _Secondi

en: Week _Numbers
it: _Numeri della settimana

en: Shown in the dropdown calendar
it: Mostra nel calendario a comparsa

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Select Time Zone
it: Selezionare fuso orario

en: Search cities
it: Cerca città

en: Change the date and time, including time zone
it: Modificare la data e l'ora, compreso il fuso orario

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
it: Clock;Timezone;Location;Orologio;Fuso orario;Località;Posizione;

en: Change system time and date settings
it: Cambia le impostazioni di sistema per l'ora e la data

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
it: Per cambiare le impostazioni dell'ora e della data è necessario autenticarsi.

en: Language and time settings, system information
it: Impostazioni di lingua e orario, informazioni sul sistema

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
it: dispositivo;sistema;informazioni;memoria;processore;versione;software;operativo;os;modello;lingua;regione;nazione;paese;formati;numeri;unità;orologio;fuso;orario;data;posizione;remoto;desktop;rdp;vnc;ssh;

en: Formats
it: Formati

en: Preview
it: Anteprima

en: Search locales
it: Cerca formati

en: Common Formats
it: Formati comuni

en: All Formats
it: Tutti i formati

[ctx: measurement format]
en: Imperial
it: Imperiali

[ctx: measurement format]
en: Metric
it: Metriche

en: Dates
it: Date

en: Times
it: Orario

en: Dates &amp; Times
it: Date e orari

en: Numbers
it: Numeri

en: Measurement
it: Unità di misura

en: Paper
it: Carta

en: Region & Language
it: Regione e lingua

en: Language and format will be changed after next login
it: La lingua e il formato verranno modificati dopo il prossimo accesso

en: Log _Out…
it: _Termina sessione…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
it: L'impostazione della lingua è utilizzata per il testo dell'interfaccia e delle pagine web, i formati per numeri, date e valute.

en: Your Account
it: Il proprio account

en: _Language
it: _Lingua

en: _Formats
it: _Formati

en: Login Screen
it: Schermata di accesso

en: L_anguage
it: _Lingua

en: Fo_rmats
it: Fo_rmati

en: Select your display language and formats
it: Selezionare la lingua e i formati di visualizzazione

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
it: Language;Layout;Keyboard;Input;Lingua;Disposizione;Tastiera;

en: Device address copied to clipboard
it: Indirizzo del dispositivo copiato negli appunti

en: Port number copied to clipboard
it: Numero di porta copiato negli appunti

en: Username copied to clipboard
it: Nome utente copiato negli appunti

en: Password copied to clipboard
it: Password copiata negli appunti

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
it: Condividere il proprio desktop con altri dispositivi. La connessione remota utilizza la risoluzione dello schermo esistente.

en: _Desktop Sharing
it: Condivisione _desktop

en: Remote _Control
it: _Controllo remoto

en: Allows desktop shares to control the screen
it: Consente alle condivisioni del desktop di controllare lo schermo

en: How to Connect
it: Come connettersi

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
it: Utilizzare un'applicazione per desktop remoto per connettersi utilizzando il protocollo RDP. Potrebbero essere necessarie ulteriori informazioni sul percorso di rete del dispositivo.

en: _Hostname
it: Nome _host

en: _Port
it: _Porta

en: Login Details
it: Dettagli di accesso

en: _Username
it: Nome _utente

en: _Generate New Password
it: _Genera nuova password

en: _Verify Encryption
it: _Verifica crittografia

en: Encryption Fingerprint
it: Impronta digitale crittografica

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
it: L'impronta digitale di crittografia può essere visualizzata nella connessione dei client e dovrebbe essere identica

en: Remote Desktop
it: Computer remoto

en: Desktop _Sharing
it: Condivi_sione desktop

en: Remote _Login
it: Accesso _remoto

en: Some settings are locked
it: Alcune impostazioni sono bloccate

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
it: Collegarsi in remoto al proprio account utente quando non è in uso. La risoluzione dello schermo può essere impostata da remoto.

en: _Remote Login
it: Accesso _remoto

en: Enable or disable remote sessions
it: Abilita o disabilita le sessioni remote

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
it: È necessario autenticarsi per abilitare o disabilitare le sessioni remote

en: Command copied to clipboard
it: Comando copiato negli appunti

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
it: Accedi a questo dispositivo usando Secure Shell (SSH)

en: SSH Login _Command
it: _Comando di accesso con SSH

en: Enable or disable remote login
it: Abilita o disabilita l'accesso remoto

en: Authentication is required to enable or disable remote login
it: È necessario autenticarsi per abilitare o disabilitare l'accesso remoto

en: Failed to add account
it: Aggiunta dell'account non riuscita

en: Passwords match
it: Le password corrispondono

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: _Next
it: _Successivo

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Account Type
it: Tipo di account

en: Ad_ministrator
it: A_mministratore

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
it: Gli amministratori hanno dei privilegi in più, tra cui poter aggiungere e rimuovere utenti, modificare le impostazioni di accesso, e rimuovere software. I controlli parentali non possono essere applicati agli amministratori.

en: User Details
it: Dettagli utente

en: Full _Name
it: _Nome completo

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
it: I nomi utente possono includere soltanto lettere minuscole, numeri, e trattini normali o bassi.

en: User sets password on _first login
it: L'utente imposta una password al _primo accesso

en: Set password n_ow
it: Impostare una password _adesso

en: Set Password
it: Imposta password

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
it: Per una buona password, usare una combinazione di lettere maiuscole e minuscole, numeri e segni di punteggiatura.

en: _Confirm Password
it: _Conferma password

en: Select
it: Seleziona

en: Browse for more pictures
it: Esplora altre immagini

en: Select a File…
it: Seleziona un file…

en: Failed to register account
it: Registrazione dell'account non riuscita

en: Failed to join domain
it: Join al dominio non riuscita

en: No supported way to authenticate with this domain
it: Nessun modo supportato per autenticarsi con questo dominio

en: That login name didn’t work
it: Nome di accesso non valido

en: That login password didn’t work
it: Password non valida

en: That hostname didn’t work
it: Nome dell'host non valido

en: Failed to log into domain
it: Accesso al dominio non riuscito

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
it: Per aggiungere un account aziendale, questo dispositivo deve essere registrato con <b>%s</b>. Per eseguire la registrazione, chiedere all'amministratore del dominio di inserire il nome e la password.

en: Valid domain
it: Dominio valido

en: Domain not found
it: Dominio non trovato

en: Checking domain…
it: Verifica del dominio…

en: Failed to contact realmd service
it: Impossibile contattare il servizio realmd

en: Add Enterprise Login
it: Aggiungi account aziendale

en: Offline
it: Non in linea

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
it: È necessaria una connessione di rete per aggiungere account di accesso aziendali.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
it: L'accesso aziendale consente di utilizzare su questo dispositivo un account esistente gestito a livello centrale.

en: _Domain
it: _Dominio

en: Should match the web domain of the account provider
it: Deve corrispondere al dominio web del fornitore dell'account

en: Enroll Device
it: Registra dispositivo

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
it: _Registra

en: Administrator _Name
it: _Nome amministratore

en: Administrator _Password
it: _Password amministratore

en: the device needs to be claimed to perform this action
it: per eseguire questa azione è necessario che il dispositivo sia registrato

en: the device is already claimed by another process
it: il dispositivo è già registrato da un altro processo

en: you do not have permission to perform the action
it: autorizzazione non disponibile per eseguire l'azione

en: no prints have been enrolled
it: nessuna impronta è stata registrata

en: Failed to communicate with the device during enrollment
it: Impossibile comunicare con il dispositivo durante la registrazione

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
it: Impossibile comunicare con il lettore di impronte digitali

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
it: Impossibile comunicare con il demone delle impronte digitali

en: Failed to list fingerprints: %s
it: Recupero delle impronte non riuscito: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
it: Eliminazione delle impronte salvate non riuscita: %s

en: Left thumb
it: Pollice sinistro

en: Left middle finger
it: Medio sinistro

en: _Left index finger
it: Dito indice _sinistro

en: Left ring finger
it: Anulare sinistro

en: Left little finger
it: Mignolo sinistro

en: Right thumb
it: Pollice destro

en: Right middle finger
it: Medio destro

en: _Right index finger
it: Dito indice _destro

en: Right ring finger
it: Anulare destro

en: Right little finger
it: Mignolo destro

en: Unknown Finger
it: Dito sconosciuto

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
it: Completata

en: Fingerprint device disconnected
it: Dispositivo impronte digitali scollegato

en: Fingerprint device storage is full
it: Spazio sul dispositivo impronte digitali esaurito

en: Fingerprint is duplicate
it: L'impronta digitale è un duplicato

en: Failed to enroll new fingerprint
it: Registrazione della nuova impronta non riuscita

en: Failed to start enrollment: %s
it: Avvio della registrazione non riuscito: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
it: Registrazione della nuova impronta non riuscita

en: Failed to stop enrollment: %s
it: Arresto della registrazione non riuscito: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
it: Alzare e posizionare ripetutamente il dito sul lettore per registrarne l'impronta

en: _Re-enroll this finger…
it: _Registra nuovamente questo dito…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
it: Scansiona nuova impronta

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
it: Rilascio del dispositivo per impronte digitali %s non riuscito: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
it: Errore nel leggere il dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
it: Ottenimento del dispositivo per impronte digitali %s non riuscito: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
it: Recupero dei dispositivi per impronte digitali non riuscito: %s

en: Fingerprint Manager
it: Gestore impronte digitali

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

en: _Yes
it: _Sì

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
it: Eliminare le impronte digitali registrate così da disabilitare l'accesso tramite impronta?

en: No fingerprint device
it: Nessun dispositivo per impronte digitali

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
it: Nessun dispositivo per impronte digitali

en: Ensure the device is properly connected
it: Assicurarsi che il dispositivo sia collegato correttamente

en: Fingerprint Device
it: Dispositivo impronte digitali

en: Choose the fingerprint device you want to configure
it: Scegliere il dispositivo per impronte digitali da configurare

en: Fingerprint Login
it: Accesso con impronta

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
it: L'accesso con impronta consente di sbloccare e accedere al dispositivo con le proprie dita

en: _Delete Fingerprints
it: _Elimina impronte

en: Fingerprint Enroll
it: Registra impronte

en: Please choose another password.
it: Scegliere un'altra password.

en: Please type your current password again.
it: Digitare nuovamente la propria password attuale.

en: Password could not be changed
it: Impossibile cambiare la password

en: Change Password
it: Cambia password

en: Ch_ange
it: C_ambia

en: Current Password
it: Password attuale

en: New Password
it: Nuova password

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: The passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Allow user to change their password on next login
it: Permette all'utente di modificare la password al prossimo accesso

en: Set a password now
it: Impostare una password adesso

en: Cannot automatically join this type of domain
it: Impossibile unirsi automaticamente a questo tipo di dominio

en: No such domain or realm found
it: Nessun dominio o realm trovati

en: Cannot log in as %s at the %s domain
it: Impossibile eseguire l'accesso come %s al dominio %s

en: Invalid password, please try again
it: Password non valida, provare di nuovo

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
it: Impossibile connettersi al dominio %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
it: Account disabilitato

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
it: Da impostare al prossimo accesso

[ctx: Password mode]
en: None
it: Nessuno

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
it: Rimuovere %s?

en: Unlock to Change This Setting
it: Sbloccare per modificare questa impostazione

en: Change Avatar
it: Cambia avatar

en: Remove Avatar
it: Rimuovi avatar

en: _Fingerprint Login
it: Accesso con i_mpronta

en: A_utomatic Login
it: Accesso a_utomatico

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
it: L'accesso automatico apre l'account dell'utente all'avvio del dispositivo, senza autenticazione. Sarà richiesto comunque autenticarsi in altri momenti, ad esempio per sbloccare lo schermo.

en: _Administrator
it: _Amministratore

en: _Parental Controls
it: Controlli _parentali

en: Open the Parental Controls app
it: Apre l'applicazione «Controlli parentali»

en: _Remove User…
it: _Rimuovi utente…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
it: L'utente non potrà più usare questo dispositivo una volta eliminato il suo account

en: _Delete Files and Settings
it: _Elimina file e impostazioni

en: Users
it: Utenti

en: Other Users
it: Altri utenti

en: _Add User
it: _Aggiungi utente

en: Add _Enterprise Login
it: Aggiungi account azi_endale

en: Domain Administrator Login
it: Accesso amministratore dominio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
it: Per poter utilizzare gli accessi enterprise, il computer deve essere
    registrato nel dominio. Chiedere all'amministratore di rete
    di digitare la password per il dominio in questo campo.

en: Administrator Password
it: Password amministratore

en: Add or remove users and change your password
it: Aggiungi o rimuovi utenti e modifica la password

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
it: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;Accesso;Nome;Impronta digitale;Volto;Parentale;Genitori;Restrizioni;Utilizzo;Limite di utilizzo;Bambino;Minore;

en: Manage user accounts
it: Gestisce gli account online

en: Authentication is required to change user data
it: È necessario autenticarsi per cambiare i dati utente

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
it: La nuova password deve essere diversa dalla precedente

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
it: Provare a cambiare alcune lettere e numeri

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
it: Provare a cambiare la password ancora un po'

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
it: Una password che non contiene il proprio nome utente è più robusta

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
it: Provare a evitare l'uso del proprio nome nella password

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
it: Provare a evitare alcune delle parole incluse nella password

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
it: Provare a evitare parole comuni

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
it: Provare a evitare di riordinare parole esistenti

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
it: Provare a usare più numeri

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
it: Provare a usare più lettere maiuscole

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
it: Provare a usare più lettere minuscole

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
it: Provare a usare più caratteri speciali, come quelli di punteggiatura

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
it: Provare a usare una combinazione di lettere, numeri e segni di punteggiatura

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
it: Provare a evitare la ripetizione dello stesso carattere

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
it: Provare a evitare di ripetere lo stesso tipo di carattere: combinare lettere, numeri e segni di punteggiatura

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
it: Provare a evitare sequenze come 1234 o abcd

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
it: La password dev'essere più lunga

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
it: Combinare lettere maiuscole e minuscole e usare un numero o due

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
it: La password dev'essere più lunga. Provare ad aggiungere più lettere, numeri o segni di punteggiatura

en: Great password!
it: Ottima password!

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: The new password is too short
it: La nuova password è troppo corta

en: The new password is too simple
it: La nuova password è troppo semplice

en: The old and new passwords are too similar
it: La nuova password è troppo simile alla vecchia

en: The new password has already been used recently.
it: La nuova password è già stata usata di recente.

en: The new password must contain numeric or special characters
it: La nuova password deve contenere caratteri numerici o speciali

en: The old and new passwords are the same
it: La nuova password coincide con la vecchia

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
it: La propria password è cambiata da quando si è inizialmente effettuata l'autenticazione!

en: The new password does not contain enough different characters
it: La nuova password non contiene abbastanza caratteri diversi

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

note: Translators: '%c' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%c”
it: I nomi utente non possono includere «%c»

en: Username is already in use — please choose another
it: Nome utente già in uso — sceglierne un altro

en: Usernames must have fewer than %ld characters
it: I nomi utente devono avere meno di %ld caratteri

en: Cursor Size
it: Dimensione cursore

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
it: La dimensione del cursore può essere combinata con l'ingrandimento per rendere più visibile il cursore

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
it: Audio

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
it: Il volume di sistema può essere regolato nelle impostazioni %s

en: Hearing
it: Udito

en: _Overamplification
it: S_ovra-amplificazione

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
it: Permette al volume di superare il 100%, con una perdita di qualità dell'audio

en: Visual Alerts
it: Avvisi visibili

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
it: Usa un'indicazione visiva in presenza di un avviso sonoro

en: _Visual Alerts
it: Avvisi _visibili

en: _Flash Area
it: Area _lampeggiante

en: Entire Screen
it: Tutto lo schermo

en: Entire Window
it: Tutta la finestra

en: _Test Flash
it: _Prova il lampeggiamento

en: Pointing & Clicking
it: Puntamento e clic

en: _Mouse Keys
it: _Mouse da tastiera

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
it: Usa il tastierino numerico per muovere il puntatore del mouse

en: _Locate Pointer
it: Trova _puntatore

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
it: Rivela la posizione del puntatore premendo Ctrl sinistro

en: _Activate Windows on Hover
it: _Attiva finestre quando si ferma il puntatore

en: Place the pointer over a window to activate it
it: Mette in pausa il dispositivo dopo un periodo di inattività

en: _Double-Click Delay
it: Ritardo do_ppio clic

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
it: Corto

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
it: Lungo

en: Click Assist
it: Assistente clic

en: _Simulated Secondary Click
it: Clic secondario _simulato

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
it: Clic secondario tenendo premuto il pulsante primario

en: Acceptance Delay
it: Ritardo di accettazione

en: _Hover Click
it: Clic a_utomatico

en: Trigger a click when the pointer hovers
it: Esegue automaticamente un clic quando si ferma il puntatore

en: Delay
it: Ritardo

en: Motion Threshold
it: Soglia di movimento

en: Small
it: Piccola

en: Large
it: Grande

en: _Always Show Accessibility Menu
it: Mostra _sempre il menù accessibilità

en: Display the accessibility menu in the top bar
it: Mostra il menù accessibilità nella barra superiore

en: _Seeing
it: _Vista

en: _Hearing
it: _Udito

en: _Typing
it: _Digitazione

en: _Pointing and Clicking
it: _Puntamento e clic

en: _Zoom
it: I_ngrandimento

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
it: Predefinita

[ctx: cursor size]
en: Medium
it: Media

[ctx: cursor size]
en: Large
it: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
it: Più grande

[ctx: cursor size]
en: Largest
it: La più grande

en: Seeing
it: Vista

en: Screen _Reader
it: _Lettore schermo

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
it: Il lettore di schermo legge il testo visualizzato allo spostamento del focus

en: _High Contrast
it: Contrasto _elevato

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
it: Aumenta il contrasto tra i colori degli elementi delle interfacce sullo sfondo e in primo piano

en: _On/Off Shapes
it: Forme acceso/spento

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
it: Usa delle forme per indicare lo stato, in aggiunta a o al posto del colore

en: _Animation Effects
it: _Animazioni

en: Toggle animation effects throughout the user interface
it: Attiva o disattiva le animazioni nell'interfaccia utente

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
it: Disattivando le animazioni le transizioni saranno improvvise, senza alcun tipo di movimento nell'interfaccia utente. Ciò potrebbe introdurre degli effetti indesiderati, con un impatto negativo su alcune sensibilità visive.

en: _Large Text
it: Testo _grande

en: Increase the size of all text in the user interface
it: Aumenta la dimensione di tutto il testo nell'interfaccia utente

en: _Cursor Size
it: Dimensione del _cursore

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
it: Il cursore può essere ingrandito per renderlo più facile da usare

en: _Sound Keys
it: _Tasti udibili

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
it: Emette un suono quando Bloc Num o Bloc Maiusc vengono attivati o disattivati

en: Always Show Scroll_bars
it: Mostra sempre le _barre di scorrimento

en: Make scrollbars always visible
it: Rendi le barre di scorrimento sempre visibili

en: Screen _Keyboard
it: _Tastiera a schermo

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
it: Usa la tastiera a schermo per digitare nei campi di immissione

en: _Enable by Keyboard
it: Abilita da _tastiera

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
it: Attiva e disattiva le funzioni di accessibilità usando la tastiera

en: Text Cursor
it: Cursore del testo

en: _Cursor Blinking
it: Intermittenza del _cursore

en: Change if the cursor blinks in text fields
it: Decide se il cursore è intermittente nei campi testuali

en: _Blink Speed
it: Velocità del _lampeggiamento

en: Blink Speed
it: Velocità del lampeggiamento

en: _Test Entry
it: Campo di _prova

en: Typing Assist
it: Assistente di digitazione

en: _Repeat Keys
it: _Ripetizione dei tasti

en: Key presses repeat when the key is held down
it: La pressione dei tasti ripete il carattere finché il tasto è premuto

en: Speed
it: Velocità

en: _Sticky Keys
it: Tasti _singoli

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
it: Tratta una sequenza di tasti modificatori come una combinazione di tasti

en: Disable if two keys are pressed together
it: Disabilitare se due tasti sono premuti insieme

en: Beep when modifier key is pressed
it: Avviso sonoro quando viene premuto un tasto modificatore

en: S_low Keys
it: Tasti _lenti

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
it: Ritardo tra la pressione di un tasto e la sua accettazione

en: Beep when a key is pressed
it: Avviso sonoro quando un tasto è premuto

en: Beep when a key is accepted
it: Avviso sonoro quando un tasto è accettato

en: Beep when a key is rejected
it: Avviso sonoro quando un tasto è rifiutato

en: B_ounce Keys
it: Tasti rim_balzati

en: Ignore fast duplicate keypresses
it: Ignora veloci pressioni duplicate di tasti

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: _Desktop Zoom
it: Ingrandimento del _desktop

en: Magnify the entire screen
it: Ingrandisce l'intero schermo

en: Magnifier
it: Ingranditore

en: _Magnification Factor
it: Fattore d'ingrandi_mento

en: M_agnifier View
it: Vista _ingranditore

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
it: Segue il puntatore

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
it: Area dello schermo

en: _Extend Outside Screen Edges
it: _Estendi oltre ai bordi dello schermo

en: _Screen Area
it: Area dello _schermo

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
it: Schermo intero

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
it: Metà superiore

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
it: Metà inferiore

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
it: Metà sinistra

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
it: Metà destra

en: _Follow Behavior
it: _Comportamento

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
it: Si sposta con il contenuto

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
it: Spinge il contenuto

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
it: Rimane centrato

en: Crosshairs
it: Mirino

en: _Crosshair Lines
it: Linee del mirino

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
it: Segna con delle linee la posizione del cursore nella zona ingrandita

en: _Overlap Mouse Cursor
it: So_vrapposto al cursore del mouse

en: _Thickness
it: _Spessore

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
it: Sottile

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
it: Spesso

en: Len_gth
it: Lun_ghezza

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
it: 1/4 schermo

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
it: Metà schermo

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
it: 3/4 schermo

en: Colo_r
it: Colo_re

en: Color Filters
it: Filtri colore

en: _Inverted
it: _Invertiti

en: Invert colors in the magnifier region
it: Inverte i colori nella regione ingrandita

en: _Brightness
it: _Luminosità

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
it: Bassa

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
it: Alta

en: Co_ntrast
it: Co_ntrasto

en: Co_lor
it: Co_lore

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
it: Pieno

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
it: Rende più semplice vedere, ascoltare, digitare e fare clic

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
it: Tastiera;Mouse;a11y;Accessibilità;Accesso;Universale;Contrasto;Cursore;Audio;Suono;Ingrandimento;High;Elevato;Grande;Zoom;Screen;Reader;Lettore;Schermo;Testo;Font;Tipo di carattere;Dimensione;AccessX;Tasti;Singoli;Sticky;Lenti;Rimbalzati;Mouse;Doppio;Clic;Ritardo;Lampeggiare;Lampeggiamento;Puntatore;Udito;Digitare;Digitazione;Audio;Animazioni;

en: Map Buttons
it: Associa pulsanti

en: Map buttons to functions
it: Associa i pulsanti alle funzioni

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
it: Per modificare una scorciatoia, scegliere l'azione «Invia pressione tasti», premere la scorciatoia da tastiera e tenere premuti i nuovi tasti, oppure premere Backspace per cancellarla

en: _Close
it: _Chiudi

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
it: Toccare i segnaposto quando appaiono sullo schermo per calibrare la tavoletta grafica

en: Mis-click detected, restarting…
it: Rilevato clic errato, riavvio…

en: Button %d
it: Pulsante %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
it: Definito dall'applicazione

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
it: Invia pressione tasti

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
it: Cambia monitor

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
it: Mostra aiuto a schermo

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
it: Questo dispositivo è sconosciuto e potrebbe presentare funzionalità errate — %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
it: Tavoletta montata sul pannello del portatile

en: Tablet mounted on external display
it: Tavoletta montata sullo schermo esterno

en: External tablet device
it: Tavoletta esterna

note: All displays item
en: All Displays
it: Tutti gli schermi

en: _Tablet Mode
it: Modalità _tavoletta

en: Use absolute positioning for the pen
it: Usare il posizionamento assoluto per la penna

en: _Left Hand Orientation
it: Orientamento per ma_ncini

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
it: Tavoletta ed Express Key™ sono ruotati per l'uso a sinistra

en: Map _Buttons
it: Associa _pulsanti

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
it: Mappare su _monitor

en: _Keep Aspect Ratio
it: Mantenere p_roporzioni

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
it: Usa solo una porzione della superficie della tavoletta per mantenere le proporzioni

en: _Calibrate
it: _Calibra

en: No tablet detected
it: Nessuna tavoletta rilevata

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
it: Collegare o accendere la tavoletta Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
it: Scegliere un'azione da eseguire alla pressione del pulsante %d sulla penna

en: Button %d Mapping
it: Mappatura del pulsante %d

en: Assign Keystroke
it: Assegna sequenza di tasti

en: Press Esc to cancel
it: Premere Esc per annullare

en: _Left Mousebutton Click
it: Clic _sinistro del mouse

en: _Middle Mousebutton Click
it: Clic _centrale del mouse

en: _Right Mousebutton Click
it: Clic _destro del mouse

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
it: _Indietro

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
it: _Avanti

en: _Assign Keystroke
it: Asse_gna sequenza di tasti

en: _Switch Monitor
it: _Cambia monitor

en: Tip _Pressure Feel
it: Sensibilità della _punta

en: Soft
it: Leggera

en: Stylus tip pressure
it: Pressione della punta dello stilo

en: Firm
it: Pesante

en: Button _1
it: Pulsante _1

en: Button _2
it: Pulsante _2

en: Button _3
it: Pulsante _3

en: _Eraser Pressure Feel
it: Sensibilità della _gomma

en: Eraser pressure
it: Pressione della gomma

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
it: Penna aerografo con pressione, inclinazione e cursore integrato

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
it: Penna artistica con pressione, inclinazione e rotazione

en: Stylus with pressure and tilt
it: Penna con pressione e inclinazione

en: Stylus with pressure
it: Penna con pressione

en: Wacom Tablet
it: Tavoletta Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
it: Imposta la mappatura dei pulsanti e regola la sensibilità della penna per tavolette grafiche

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
it: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;Tavoletta;Penna;Gomma;

en: New shortcut…
it: Nuova scorciatoia…

en: Edit
it: Modifica

en: Access Points
it: Punti d'accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: Operation Cancelled
it: Operazione annullata

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
it: <b>Errore:</b> accesso negato per la modifica delle impostazioni

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
it: <b>Errore:</b> errore dell'apparecchiatura mobile

en: Not Registered
it: Non registrato

en: Registered
it: Registrato

en: Searching
it: Ricerca

en: Denied
it: Negato

en: Modem Details
it: Dettagli modem

en: Modem Status
it: Stato modem

en: Carrier
it: Portante

en: Network Type
it: Tipo di rete

en: Network Status
it: Stato della rete

en: Own Number
it: Proprio numero

en: Device Details
it: Dettagli dispositivo

en: 2G Only
it: Solo 2G

en: 3G Only
it: Solo 3G

en: 4G Only
it: Solo 4G

en: 5G Only
it: Solo 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
it: 2G, 3G, 4G, 5G (preferito)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
it: 2G, 3G, 4G (preferito), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
it: 2G, 3G (preferito), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
it: 2G (preferito), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
it: 2G, 3G, 4G (preferito)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
it: 2G, 3G (preferito), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
it: 2G (preferito), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
it: 3G, 4G (preferito), 5G

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
it: 3G, 4G (preferito), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
it: 3G (preferito), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
it: 2G, 4G, 5G (preferito)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
it: 2G, 4G (preferito), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
it: 2G (preferito), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
it: 2G, 3G, 5G (preferito)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
it: 2G, 3G (preferito), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
it: 2G (preferito), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
it: 3G, 4G (preferito)

en: 3G (Preferred), 4G
it: 3G (preferito), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
it: 2G, 4G (preferito)

en: 2G (Preferred), 4G
it: 2G (preferito), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
it: 2G, 3G (preferito)

en: 2G (Preferred), 3G
it: 2G (preferito), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
it: 2G, 5G (preferito)

en: 2G (Preferred), 5G
it: 2G (preferito), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
it: 3G, 5G (preferito)

en: 3G (Preferred), 5G
it: 3G (preferito), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
it: 4G, 5G (preferito)

en: 4G (Preferred), 5G
it: 4G (preferito), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unlock SIM card
it: Sblocca scheda SIM

en: Unlock
it: Sblocca

en: Cancel
it: Annulla

en: Please provide PIN code for SIM %d
it: Fornire il codice PIN per la scheda SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
it: Inserire il PIN per sbloccare la scheda SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
it: Fornire il codice PUK per la scheda SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
it: Inserire il PUK per sbloccare la scheda SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
it[0]: Password errata. Ancora %1$u tentativo rimasto
it[1]: Password errata. Ancora %1$u tentativi rimasti

en: You have %u try left | You have %u tries left
it[0]: Ancora %u tentativo rimasto
it[1]: Ancora %u tentativi rimasti

en: Wrong password entered.
it: Password errata.

en: PUK code should be an 8 digit number
it: Il codice PUK deve essere un numero di 8 cifre

en: Enter New PIN
it: Inserire nuovo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
it: Il codice PIN deve essere un numero di 4-8 cifre

en: Unlocking…
it: Sblocco…

en: No SIM
it: Nessuna SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
it: Inserire una scheda SIM per utilizzare questo modem

en: SIM Locked
it: SIM bloccata

en: _Mobile Data
it: _Rete mobile

en: Access data using mobile network
it: Accede ai dati utilizzando la rete mobile

en: _Data Roaming
it: _Roaming dati

en: Use mobile data when roaming
it: Utilizza i dati mobili durante il roaming

en: _Network Mode
it: _Modalità di rete

en: N_etwork
it: R_ete

en: Advanced
it: Avanzate

en: _Access Point Names
it: Nomi punti d'_accesso

en: _SIM Lock
it: _Blocco SIM

en: Lock SIM with PIN
it: Blocca la SIM con un PIN

en: M_odem Details
it: Dettagli m_odem

en: Phone failure
it: Errore del telefono

en: No connection to phone
it: Nessuna connessione al telefono

en: Operation not allowed
it: Operazione non consentita

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: SIM not inserted
it: SIM non inserita

en: SIM PIN required
it: Richiesto codice PIN della SIM

en: SIM PUK required
it: Richiesto codice PUK della SIM

en: SIM failure
it: Errore della scheda SIM

en: SIM busy
it: SIM occupata

en: Incorrect password
it: Password errata

en: SIM PIN2 required
it: Richiesto codice PIN2 della SIM

en: SIM PUK2 required
it: Richiesto codice PUK2 della SIM

en: Not found
it: Non trovata

en: No network service
it: Nessun servizio di rete

en: Network timeout
it: Timeout di rete

en: GPRS services not allowed
it: Servizi GPRS non consentiti

en: Roaming not allowed in this location area
it: Roaming non consentito in questa località

en: Unspecified GPRS error
it: Errore GPRS non specificato

en: No Error
it: Nessun errore

en: Action Cancelled
it: Azione annullata

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Network Mode
it: Modalità di rete

en: _Automatic
it: _Automatica

en: Choose Network
it: Scegli rete

en: Refresh Network Providers
it: Aggiorna fornitori di rete

en: Enable Mobile Network
it: Abilita rete mobile

en: No WWAN Adapter Found
it: Nessun adattatore WWAN trovato

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
it: Assicurarsi di disporre di un dispositivo Wan/Cellular Wireless

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
it: Wireless Wan è disabilitato quando la modalità aereo è attiva

en: _Turn off Airplane Mode
it: _Disattiva modalità aereo

en: Data Connection
it: Connessione dati

en: SIM card used for internet
it: Scheda SIM utilizzata per Internet

en: SIM Lock
it: Blocco SIM

en: _Lock SIM with PIN
it: _Blocca SIM con un PIN

en: Change PIN
it: Cambia PIN

en: New PIN
it: Nuovo PIN

en: Confirm
it: Conferma

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
it: Immettere il PIN corrente per modificare le impostazioni di blocco della SIM

en: Mobile Network
it: Rete mobile

en: Configure Telephony and mobile data connections
it: Configura telefonia e connessioni dati mobili

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
it: cellulare;wwan;telephony;telefonia;sim;mobile;

en: Utility to configure the GNOME desktop
it: Applicazione per configurare l'ambiente grafico GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
it: «Impostazioni» è il programma principale per la configurazione del sistema.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Display version number
it: Visualizza numero di versione

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
it: Abilita la modalità prolissa. Specificare più volte per incrementare la prolissità.

en: Search for the string
it: Cerca la stringa

en: List possible panel names and exit
it: Elenca i nomi dei pannelli disponibili ed esce

en: Panel to display
it: Pannello da mostrare

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
it: [PANNELLO] [ARGOMENTO..]

en: Settings categories
it: Categorie delle impostazioni

en: Available panels:
it: Pannelli disponibili:

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Search settings
it: Cerca impostazioni

en: Warning: Development Version
it: Attenzione: versione di sviluppo

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
it: Questa versione di Impostazioni dovrebbe essere usata solamente in fase di sviluppo. È possibile incorrere in problemi di sistema, perdita di dati e altri problemi inattesi.

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Help
it: _Aiuto

en: _About Settings
it: _Informazioni su Impostazioni

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Panels
it: Pannelli

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
it: Torna al riquadro precedente

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
it: Annulla la ricerca

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
it: Preferenze;Impostazioni;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
it: L'identificatore per l'ultimo riquadro delle impostazioni da aprire

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
it: L'identificatore per l'ultimo riquadro delle impostazioni da aprire. Valori non riconosciuti vengono ignorati e viene selezionato il primo riquadro nella lista.

en: Show warning when running a development build of Settings
it: Mostra avviso quando si esegue una versione di sviluppo

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
it: Indica se il programma debba mostrare un avviso quando viene eseguita una versione di sviluppo.

en: Initial state of the window
it: Stato iniziale della finestra

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
it: Una tupla che contiene la larghezza, l'altezza e lo stato massimizzato iniziali della finestra dell'applicazione.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
it[0]: %u uscita
it[1]: %u uscite

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
it[0]: %u ingresso
it[1]: %u ingressi

en: System Sounds
it: Suoni di sistema
