gnome-control-center master - en to hu translation catalogue (2025 entries)

en: Add Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk hozzáadása

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Added keyboard shortcuts will be available globally, and can be changed in the application’s panel in Settings
hu: A hozzáadott gyorsbillentyűk globálisan elérhetőek lesznek, és az alkalmazás paneljén a beállítások alatt változtathatók meg

en: Remove All Shortcuts?
hu: Eltávolítja az összes gyorsbillentyűt?

en: All actions from %s that have been registered for global shortcuts will be removed.
hu: A(z) %s alkalmazásból származó összes olyan művelet eltávolításra kerül, amely a globális gyorsbillentyűkhöz lett regisztrálva.

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: _Remove All Shortcuts
hu: Összes gyorsbillentyű _eltávolítása

en: %s has registered the following global shortcuts
hu: A(z) %s a következő globális gyorsbillentyűket regisztrálta

en: Global Shortcuts
hu: Globális gyorsbillentyűk

en: System Bus
hu: Rendszerbusz

en: Full access
hu: Teljes hozzáférés

en: Session Bus
hu: Munkamenetbusz

en: Devices
hu: Eszközök

en: Full access to /dev
hu: Teljes hozzáférés a /dev könyvtárhoz

en: Network
hu: Hálózat

en: Has network access
hu: Van hálózati kapcsolata

en: Home
hu: Saját mappa

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: File System
hu: Fájlrendszer

en: Settings
hu: Beállítások

en: Can change settings
hu: Megváltoztathatja a beállításokat

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
hu: A(z) <b>%s</b> hozzáférést igényel a következő rendszererőforrásokhoz. A hozzáférés leállításához el kell távolítani az alkalmazást.

en: %u permission | %u permissions
hu[0]: %u jogosultság
hu[1]: %u jogosultság

en: Remove Link Type
hu: Hivatkozástípus eltávolítása

en: Remove File Type
hu: Fájltípus eltávolítása

en: %u type | %u types
hu[0]: %u típus
hu[1]: %u típus

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links
hu: <b>%s</b> van használatban a fájlok és hivatkozások alábbi típusainak megnyitásához

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space <b>%s</b> is occupying with app data and caches
hu: Mennyi tárhelyet foglal a(z) <b>%s</b> az adataival és a gyorsítótáraival

en: Apps
hu: Alkalmazások

en: Search apps
hu: Alkalmazások keresése

en: _Default Apps
hu: _Alapértelmezett alkalmazások

en: Set which apps open links, files, and media
hu: Annak beállítása, hogy mely alkalmazások nyissák meg a hivatkozásokat, a fájlokat és a médiát

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: Try a different search
hu: Próbáljon valami mást keresni

en: No Apps Found
hu: Nem találhatók alkalmazások

en: _Find in Software
hu: _Keresés a Szoftverben

en: Unable to List Apps
hu: Nem lehet felsorolni az alkalmazásokat

note: Translators: Parental Controls here refers to the features provided by 'malcontent'
en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Parental Controls are not installed.
hu: Hiba történt, és az alkalmazásokat nem lehet felsorolni.
    A hiba részletei: a szülői felügyelet nincs telepítve.

en: Default Apps
hu: Alapértelmezett alkalmazások

en: Removable Media
hu: Külső adathordozók

en: Med_ia Autostart
hu: Adat_hordozó automatikus indítása

en: Start apps or prompt when media is connected
hu: Alkalmazások indítása vagy kérdés egy adathordozó csatlakoztatásakor

en: App Settings
hu: Alkalmazás beállításai

en: App is not sandboxed
hu: Az alkalmazás nem védőfalas

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
hu: Az alkalmazásbeállításokat nem lehet teljes mértékben kikényszeríteni a nem védőfalas alkalmazásoknál. Ezek az alkalmazások olyan jogosultságokat használhatnak, amelyek nincsenek megjelenítve.

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: App _Details
hu: Alkalmazás _részletei

en: Permissions
hu: Jogosultságok

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
hu: _Keresés

en: Receive system searches and send results
hu: Rendszerkeresések fogadása és a találatok küldése

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
hu: Letiltva

en: _Notifications
hu: É_rtesítések

en: Show system notifications
hu: Rendszerértesítések megjelenítése

en: _Run in Background
hu: _Futtatás a háttérben

en: Allow activity when the app is closed
hu: Tevékenység engedélyezése, ha az alkalmazás be van zárva

en: Scr_eenshots
hu: _Képernyőképek

en: Take pictures of the screen at any time
hu: Képek készítése a képernyőről bármikor

en: Change _Wallpaper
hu: _Háttérkép megváltoztatása

en: Change the desktop wallpaper
hu: Az asztal háttérképének megváltoztatása

en: So_unds
hu: _Hangok

en: Reproduce sounds
hu: Hangok reprodukálása

en: Sounds
hu: Hangok

en: _Inhibit Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk _elnyomása

en: Block standard keyboard shortcuts
hu: A szabványos gyorsbillentyűk tiltása

en: C_amera
hu: K_amera

en: Take pictures with the camera
hu: Fényképek készítése a kamerával

en: Camera
hu: Kamera

en: _Microphone
hu: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
hu: Hang rögzítése a mikrofonnal

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: _Location Services
hu: _Helymeghatározó szolgáltatások

en: Access device location data
hu: Hozzáférés az eszköz helyadataihoz

en: Location Services
hu: Helymeghatározó szolgáltatások

en: Re_quired Permissions
hu: _Szükséges jogosultságok

en: System permissions that the app requires
hu: Rendszerjogosultságok, amelyeket az alkalmazás igényel

en: Global S_hortcuts
hu: Gl_obális gyorsbillentyűk

en: Global actions that have been registered for use
hu: Globális műveletek, amelyeket használatra lettek regisztrálva

en: General
hu: Általános

en: _Files &amp; Links
hu: _Fájlok és hivatkozások

en: File and link types that are opened by the app
hu: Az alkalmazás által megnyitott fájl- és hivatkozástípusok

en: S_torage
hu: _Tároló

en: Disk space being used
hu: Használatban lévő lemezterület

en: Required Permissions
hu: Szükséges jogosultságok

en: Files & Links
hu: Fájlok és hivatkozások

en: File Types
hu: Fájltípusok

en: Link Types
hu: Hivatkozástípusok

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: Storage
hu: Tároló

en: App
hu: Alkalmazás

en: Data
hu: Adatok

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Total
hu: Összesen

en: _Clear Cache
hu: Gyorsítótár ü_rítése

en: _Mail
hu: _Levelezés

en: _Calendar
hu: _Naptár

en: M_usic
hu: _Zene

en: _Video
hu: _Videó

en: _Photos
hu: _Fényképek

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
hu: _Hívások

en: No Apps Available
hu: Nem érhetők el alkalmazások

en: Ask what to do
hu: Kérdezze meg, mi a teendő

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Open folder
hu: Mappa megnyitása

en: Select an app for audio CDs
hu: Válasszon alkalmazást hang CD-khez

en: Select an app for video DVDs
hu: Válasszon alkalmazást videó DVD-khez

en: Select an app to run when a music player is connected
hu: Válassza ki a zenelejátszó csatlakoztatásakor futtatandó alkalmazást

en: Select an app to run when a camera is connected
hu: Válassza ki a fényképezőgép csatlakoztatásakor futtatandó alkalmazást

en: Select an app for software CDs
hu: Válasszon alkalmazást szoftver CD-khez

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
hu: hang DVD

en: blank Blu-ray disc
hu: üres Blu-Ray lemez

en: blank CD disc
hu: üres CD-lemez

en: blank DVD disc
hu: üres DVD-lemez

en: blank HD DVD disc
hu: üres HD DVD-lemez

en: Blu-ray video disc
hu: Blu-ray videolemez

en: e-book reader
hu: e-könyvolvasó

en: HD DVD video disc
hu: HD DVD videolemez

en: Windows software
hu: Windows-szoftver

en: CD _Audio
hu: CD _hang

en: _DVD Video
hu: _DVD videó

en: Music Pla_yer
hu: _Zenelejátszó

en: P_hotos
hu: _Fényképek

en: Sof_tware
hu: Szof_tver

en: _Other Media Types
hu: _Egyéb médiatípusok

en: Other Media Types
hu: Egyéb médiatípusok

en: _Type
hu: _Típus

en: _Action
hu: _Művelet

en: Add user accounts and change passwords
hu: Felhasználói fiókok hozzáadása és jelszavak megváltoztatása

en: Play and record sound
hu: Hang lejátszása és rögzítése

en: Play audio
hu: Hang lejátszása

en: Record audio
hu: Hang rögzítése

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
hu: Hálózati eszközök észlelése mDNS/DNS-SD használatával (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
hu: Bluetooth hardver közvetlen elérése

en: Use bluetooth devices
hu: Bluetooth eszközök használata

en: Use your camera
hu: Kamera használata

en: Print documents
hu: Dokumentumok nyomtatása

en: Use any connected joystick
hu: Csatlakoztatott botkormányok használata

en: Allow connecting to the Docker service
hu: A Docker szolgáltatáshoz való kapcsolódás engedélyezése

en: Configure network firewall
hu: Hálózati tűzfal beállítása

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
hu: Privilegizált FUSE fájlrendszerek beállítása és használata

en: Update firmware on this device
hu: Az eszköz belső vezérlőprogramjának frissítése

en: Access hardware information
hu: Hardverinformációk elérése

en: Provide entropy to hardware random number generator
hu: Entrópia biztosítása a hardveres véletlenszám-előállítóhoz

en: Use hardware-generated random numbers
hu: Hardveresen előállított véletlenszámok használata

en: Access files in your home folder
hu: Fájlok elérése a saját mappában

en: Access libvirt service
hu: Libvirt szolgáltatás elérése

en: Change system language and region settings
hu: Rendszer nyelvi és területi beállításainak módosítása

en: Change location settings and providers
hu: Helybeállítások és -szolgáltatók megváltoztatása

en: Access your location
hu: Helyadatok elérése

en: Read system and application logs
hu: Rendszer- és alkalmazásnaplók olvasása

en: Access LXD service
hu: LXD szolgáltatás elérése

en: Use and configure modems
hu: Modemek használata és beállítása

en: Read system mount information and disk quotas
hu: Rendszer csatolási információinak és lemezkvóták olvasása

en: Control music and video players
hu: Zene- és videólejátszók vezérlése

en: Change low-level network settings
hu: Alacsony szintű hálózati beállítások megváltoztatása

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
hu: A Hálózatkezelő szolgáltatás elérése a hálózati beállítások olvasásához és megváltoztatásához

en: Read access to network settings
hu: Olvasási hozzáférés a hálózati beállításokhoz

en: Change network settings
hu: Hálózati beállítások megváltoztatása

en: Read network settings
hu: Hálózati beállítások olvasása

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
hu: Az ofono szolgáltatás elérése a hálózati és mobil telefóniás beállítások olvasásához és megváltoztatásához

en: Control Open vSwitch hardware
hu: Open vSwitch hardverek vezérlése

en: Read from CD/DVD
hu: CD/DVD-ről olvasás

en: Read, add, change, or remove saved passwords
hu: Mentett jelszavak olvasása, hozzáadása, megváltoztatása vagy eltávolítása

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
hu: A pppd és ppp-eszközök elérése Point-to-Point protokoll kapcsolatok beállításához

en: Pause or end any process on the system
hu: A rendszer tetszőleges folyamatának szüneteltetése vagy befejezése

en: Access USB hardware directly
hu: USB hardverek közvetlen elérése

en: Read/write files on removable storage devices
hu: Cserélhető adathordozó eszközökön lévő fájlok olvasása vagy írása

en: Prevent screen sleep/lock
hu: Képernyő altatásának vagy zárolásának megakadályozása

en: Access serial port hardware
hu: Soros portos hardver elérése

en: Restart or power off the device
hu: Az eszköz újraindítása vagy kikapcsolása

en: Install, remove and configure software
hu: Szoftverek telepítése, eltávolítása és beállítása

en: Access Storage Framework service
hu: Tárolási keretrendszer szolgáltatás elérése

en: Read process and system information
hu: Folyamat- és rendszer-információk olvasása

en: Monitor and control any running program
hu: Futó programok figyelése és vezérlése

en: Change the date and time
hu: Dátum és idő megváltoztatása

en: Change time server settings
hu: Időkiszolgáló beállításainak megváltoztatása

en: Change the time zone
hu: Az időzóna megváltoztatása

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
hu: A UDisks2 szolgáltatás elérése a lemezek és cserélhető adathordozók beállításához

en: Access energy usage data
hu: Energiahasználati adatok elérése

en: Read/write access to U2F devices exposed
hu: Olvasási vagy írási hozzáférés a szabad U2F eszközökhöz

en: Control various app permissions and settings
hu: Különböző alkalmazások jogosultságainak és beállításainak szabályozása

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
hu: alkalmazás;flatpak;jogosultság;beállítás;alapértelmezett;előnyben részesített;média;adathordozó;automatikus futtatás;cd;dvd;usb;hang;videó;lemez;eltávolítható;cserélhető;eszköz;rendszer;

en: Background removed
hu: Háttér eltávolítva

en: _Undo
hu: _Visszavonás

note: Translators: %d is the number of backgrounds deleted.
en: %d background removed | %d backgrounds removed
hu[0]: %d háttér eltávolítva
hu[1]: %d háttér eltávolítva

en: Remove Background
hu: Háttér eltávolítása

en: Select Picture
hu: Fénykép kiválasztása

en: multiple sizes
hu: több méret

en: No Desktop Background
hu: Nincs asztalháttér

en: Blue
hu: Kék

en: Teal
hu: Récezöld

en: Green
hu: Zöld

en: Yellow
hu: Sárga

en: Orange
hu: Narancssárga

en: Red
hu: Piros

en: Pink
hu: Rózsaszín

en: Purple
hu: Lila

en: Slate
hu: Palakék

en: Current background
hu: Jelenlegi háttér

en: Style
hu: Stílus

en: _Default
hu: _Alapértelmezett

en: Da_rk
hu: _Sötét

en: Accent Color
hu: Kiemelőszín

en: Background
hu: Háttér

en: _Add Picture…
hu: Fénykép _hozzáadása…

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Change your background image or the UI colors
hu: A háttérkép vagy a felhasználói felület színeinek megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
hu: Háttér;Háttérkép;Képernyő;Asztal;Stílus;Világos;Sötét;Megjelenés;

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: No Bluetooth Found
hu: Nem található Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
hu: Csatlakoztasson egy eszközt a Bluetooth használatához

en: Bluetooth Turned Off
hu: Bluetooth kikapcsolva

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
hu: Kapcsolja be eszközök csatlakoztatásához és fájlátvitelek fogadásához

en: Airplane Mode is On
hu: A repülési üzemmód be van kapcsolva

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
hu: A Bluetooth le van tiltva repülési üzemmódban

en: _Turn Off Airplane Mode
hu: Repülési üzemmód _kikapcsolása

en: Hardware Airplane Mode is On
hu: A hardver repülési üzemmódja be van kapcsolva

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
hu: Kapcsolja ki a Repülőgép üzemmód kapcsolót a Bluetooth bekapcsolásához

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
hu: Kapcsolja be és ki a Bluetooth-t, majd csatlakoztassa eszközeit

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
hu: share;megosztás;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
hu: Helyezze a kalibrálóeszközt a négyzetre, és nyomja meg a „Kezdés” gombot

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
hu: Vigye a kalibrálóeszközt a kalibrálási pozícióba, és nyomja meg a „Tovább” gombot

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
hu: Vigye a kalibrálóeszközt a felület pozícióba, és nyomja meg a „Tovább” gombot

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
hu: Zárja le a laptop fedelét

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
hu: Belső hiba történt, a folytatás nem lehetséges.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
hu: A kalibráláshoz szükséges eszközök nincsenek telepítve.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
hu: A profil nem állítható elő.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
hu: A cél fehér pont nem szerezhető be.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
hu: Kész!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
hu: A kalibrálás sikertelen!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
hu: Eltávolíthatja a kalibrálóeszközt.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
hu: Ne zavarja a kalibrálóeszközt a folyamat során

en: Display Calibration
hu: Kijelző kalibrálása

note: This starts the calibration process
en: _Start
hu: _Kezdés

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
hu: _Folytatás

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
hu: _Kész

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
hu: Beépített képernyő

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
hu: Beépített webkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
hu: %s monitor

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
hu: %s szkenner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
hu: %s fényképezőgép

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
hu: %s nyomtató

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
hu: %s webkamera

en: Enable color management for %s
hu: Színkezelés bekapcsolása ehhez: %s

en: Show color profiles for %s
hu: Színprofilok megjelenítése ehhez: %s

en: Not Calibrated
hu: Nem kalibrált

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
hu: Alapértelmezett:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
hu: Színtér:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
hu: Tesztprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
hu: Válasszon ICC profilfájlt

en: Import
hu: Importálás

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
hu: Támogatott ICC profilok

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
hu: Minden fájl

en: Screen
hu: Képernyő

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
hu: Profil mentése

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
hu: Színprofil létrehozása a kiválasztott eszközhöz

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
hu: A mérőkészülék nem található. Ellenőrizze, hogy be van-e kapcsolva, és megfelelően van-e csatlakoztatva.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
hu: A mérőkészülék nem támogatja a nyomtatóprofilozást.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
hu: Az eszköztípus jelenleg nem támogatott.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
hu: tudjon meg többet

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
hu: Minden eszköznek naprakész színprofilra van szüksége a színkezeléshez – %s.

en: Screen Calibration
hu: Képernyő kalibrálása

en: Calibration Quality
hu: Kalibrálási minőség

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
hu: A kalibrálás a képernyő színkezelésére használható profilt fog előállítani. Minél tovább tart a kalibrálás, a színprofil minősége annál jobb lesz.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
hu: Az eszközt nem fogja tudni használni a kalibrálás során.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
hu: Minőség

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
hu: Becsült idő

en: Calibration Device
hu: Kalibrálóeszköz

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
hu: Válassza ki a kalibráláshoz használni kívánt érzékelőeszközt.

en: Display Type
hu: Kijelző típusa

en: Select the type of display that is connected.
hu: Válassza ki a csatlakoztatott kijelző típusát.

en: Profile Whitepoint
hu: Profil fehér pontja

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
hu: Válasszon egy cél fehér pontot. A legtöbb kijelzőt D65 fényforráshoz kell kalibrálni.

en: Display Brightness
hu: Kijelző fényereje

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
hu: Állítsa be a kijelzőt az általában használt fényerőre. A színkezelés ezen a fényerőn lesz a legpontosabb.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
hu: Ennek alternatívájaként használhatja az eszköz valamely másik profiljához használt fényerőt.

en: Profile Name
hu: Profil neve

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
hu: A színprofilt használhatja különböző eszközökön, vagy akár különböző fényviszonyokhoz is létrehozhat profilokat.

en: Profile Name:
hu: Profil neve:

en: Summary
hu: Összegzés

en: Profile successfully created!
hu: A profil sikeresen létrehozva!

en: Copy Profile
hu: Profil másolása

en: Requires writable media
hu: Írható adathordozót igényel

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
hu: A profil használatával kapcsolatos ezen utasításokat <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> és <a href="windows">Microsoft Windows</a> rendszereken is használhatja.

en: Add Profile
hu: Profil hozzáadása

en: _Import File…
hu: Fájl _importálása…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
hu: Problémák találhatók. A profil esetleg nem fog megfelelően működni. <a href="">Részletek megjelenítése.</a>

en: _Set for All Users
hu: _Beállítás minden felhasználónak

en: Set this profile for all users on this device
hu: Profil beállítása az eszköz összes felhasználójának

en: _Enable
hu: _Engedélyezés

en: Enable profile
hu: Profil engedélyezése

en: _Add Profile
hu: Profil _hozzáadása

en: _Calibrate…
hu: _Kalibrálás…

en: Calibrate the device
hu: Eszköz kalibrálása

en: _Remove Profile
hu: Profil _eltávolítása

en: _View Details
hu: _Részletek megtekintése

en: No Devices
hu: Nincsenek eszközök

en: Unable to detect any devices that can be color managed
hu: Nem találhatók eszközök a színkezeléshez

en: Projector
hu: Projektor

en: Plasma
hu: Plazma

en: LCD (CCFL backlight)
hu: LCD (CCFL háttérvilágítás)

en: LCD (RGB LED backlight)
hu: LCD (RGB LED háttérvilágítás)

en: LCD (white LED backlight)
hu: LCD (fehér LED háttérvilágítás)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
hu: Széles skálájú LCD (CCFL háttérvilágítás)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
hu: Széles skálájú LCD (RGB LED háttérvilágítás)

[ctx: Calibration quality]
en: High
hu: Nagy

en: 40 minutes
hu: 40 perc

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
hu: Közepes

en: 30 minutes
hu: 30 perc

[ctx: Calibration quality]
en: Low
hu: Alacsony

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: Native to display
hu: Kijelző natív értéke

en: D50 (Printing and publishing)
hu: D50 (nyomtatás és közzététel)

en: D65 (Photography and graphics)
hu: D65 (fényképészet és grafika)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
hu: Szabványos színtér

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
hu: Tesztprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
hu: Automatikus

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
hu: Alacsony minőség

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
hu: Közepes minőség

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
hu: Magas minőség

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
hu: Alapértelmezett RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
hu: Alapértelmezett CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
hu: Alapértelmezett szürke

en: Vendor supplied factory calibration data
hu: Gyártó által biztosított gyári kalibrálási adatok

en: Full-screen display correction not possible with this profile
hu: Ezzel a profillal nem lehetséges a teljes képernyős kijelzőkorrekció

en: This profile may no longer be accurate
hu: Ez a profil már nem feltétlenül pontos

en: Color Management
hu: Színkezelés

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
hu: Kijelzők, fényképezőgépek vagy nyomtatók színeinek kalibrálása

note: Translators: Search terms to find the Color Management panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
hu: Szín;ICC;Színek;Profilozás;Kalibrálás;Nyomtató;Kijelző;

en: Other…
hu: Egyéb…

en: Select Language
hu: Válasszon nyelvet

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: Language or country
hu: Nyelv vagy ország

en: No languages found
hu: Nem találhatók nyelvek

en: More…
hu: Tovább…

en: More Information
hu: További információk

en: %d day | %d days
hu[0]: %d nap
hu[1]: %d nap

en: Some settings are locked
hu: Néhány beállítás zárolva van

en: _Unlock…
hu: _Feloldás…

en: Error — some settings cannot be unlocked
hu: Hiba – néhány beállítást nem lehet feloldani

en: Increment Hour
hu: Óra növelése

en: Increment Minute
hu: Perc növelése

en: Time
hu: Idő

en: Decrement Hour
hu: Óra csökkentése

en: Decrement Minute
hu: Másodperc csökkentése

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
hu: %b. %-e.

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
hu: %Y. %b. %-e.

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

note: 0 seconds
en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
hu: Hozzáférési pont

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Apply Changes?
hu: Alkalmazza a változtatásokat?

en: Changes Cannot be Applied
hu: A változtatások nem alkalmazhatóak

en: This could be due to hardware limitations.
hu: Ez hardveres korlátozások miatt is lehet.

en: Displays
hu: Ki­jel­zők

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Display Settings Disabled
hu: Megjelenítési beállítások letiltva

en: Multiple Displays
hu: Több kijelző

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
hu: Össze_kapcsolás

en: _Mirror
hu: _Tükrözés

en: Contains top bar and Activities
hu: A felső sávot és a tevékenységet tartalmazza

en: _Primary Display
hu: _Elsődleges kijelző

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
hu: Éjs_zakai fény

en: Night Light
hu: Éjszakai fény

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
hu: Fekvő

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
hu: Álló (jobbra)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
hu: Álló (balra)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
hu: Fekvő (fordított)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
hu: Álló

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
hu: Fekvő jobbra

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
hu: Fekvő balra

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
hu: Álló (fordított)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
hu: Fordítva álló

[ctx: Display rotation]
en: Right
hu: Jobb

[ctx: Display rotation]
en: Left
hu: Bal

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
hu: Fordított

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
hu: Változó (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
hu: Változó (legfeljebb %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
hu: _Tájolás

[ctx: display setting]
en: _Resolution
hu: _Felbontás

en: R_efresh Rate
hu: F_rissítési gyakoriság

en: _Variable Refresh Rate
hu: _Változó frissítési gyakoriság

en: Re_fresh Rate
hu: F_rissítési gyakoriság

en: _HDR (High Dynamic Range)
hu: _HDR (nagy dinamikus tartomány)

en: HDR _Brightness
hu: HDR _fényerő

en: Adjust for _TV
hu: Igazítás a _TV-hez

[ctx: display setting]
en: _Scale
hu: _Méretezés

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
hu: Az éjszakai fény nem használható virtuális gépről

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
hu: Ennek oka a használt grafikus illesztőprogram vagy a távolról használt asztal lehet.

en: Night Light Unavailable
hu: Az éjszakai fény nem érhető el

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
hu: Holnapig ideiglenesen letiltva

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
hu: Szűrő újraindítása

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
hu: Az éjszakai fény melegebbé teszi a kijelző színét. Ez segít megakadályozni a szemfáradtságot és az álmatlanságot.

en: _Schedule
hu: Üt_emezés

en: Sunset to Sunrise
hu: Napnyugtától napkeltéig

en: Manual Schedule
hu: Kézi ütemezés

en: _Times
hu: _Idők

en: From
hu: Ettől

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
hu: de.

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
hu: du.

en: To
hu: Eddig

en: _Color Temperature
hu: _Színhőmérséklet

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
hu: Éjszakai fény használata és a csatlakoztatott monitorok és projektorok használati módjának kiválasztása

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
hu: Panel;Projektor;xrandr;Képernyő;Felbontás;Frissítés;Monitor;Éjszakai;fény;redshift;szín;napkelte;napnyugta;

en: Sound and Media
hu: Hang és média

en: Volume mute/unmute
hu: Hangerő némítása vagy visszahangosítása

en: Volume down
hu: Halkítás

en: Volume up
hu: Hangosítás

en: Microphone mute/unmute
hu: Mikrofon némítása vagy visszahangosítása

en: Launch media player
hu: Médialejátszó indítása

en: Play (or play/pause)
hu: Lejátszás (vagy lejátszás/szünet)

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Next track
hu: Következő szám

en: Eject
hu: Kiadás

en: Typing
hu: Gépelés

en: Switch to next input source
hu: Váltás a következő bemeneti forrásra

en: Switch to previous input source
hu: Váltás az előző bemeneti forrásra

en: Launchers
hu: Parancsikonok

en: Launch help browser
hu: Súgóböngésző indítása

en: Launch calculator
hu: Számológép indítása

en: Launch email client
hu: E-mail kliens indítása

en: Launch web browser
hu: Webböngésző indítása

en: Home folder
hu: Saját mappa

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
hu: Keresés

[ctx: keybinding]
en: Search
hu: Keresés

en: System
hu: Rendszer

en: Log out
hu: Kijelentkezés

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
hu: Újraindítás

en: Power off
hu: Kikapcsolás

en: Lock screen
hu: Képernyő zárolása

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Turn zoom on or off
hu: Nagyító be- vagy kikapcsolása

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: Turn screen reader on or off
hu: Képernyőolvasó be- vagy kikapcsolása

en: Turn on-screen keyboard on or off
hu: Képernyő-billentyűzet be- vagy kikapcsolása

en: Increase text size
hu: Szövegméret növelése

en: Decrease text size
hu: Szövegméret csökkentése

en: High contrast on or off
hu: Nagy kontraszt be- vagy kikapcsolása

en: No input sources found
hu: Nem találhatók bemeneti források

en: View Keyboard Layout
hu: Billentyűzetkiosztás megtekintése

[ctx: Input Source]
en: Other
hu: Egyéb

en: Add Input Source
hu: Bemeneti forrás hozzáadása

en: Search languages and countries
hu: Nyelvek és országok keresése

en: _Add Input Source
hu: Bemeneti forrás _hozzáadása

en: View More
hu: Továbbiak megtekintése

en: Move Up
hu: Mozgatás felfelé

en: Move Down
hu: Mozgatás lefelé

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Custom Shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk

en: Alternate Characters Key
hu: Alternatív karakterek billentyű

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
hu: Az alternatív karakterek billentyű további karakterek bevitelére használható. Ezek néha harmadik lehetőségként vannak felfestve a billentyűzetre.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
hu: Bal Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
hu: Jobb Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
hu: Bal Szuper

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
hu: Jobb Szuper

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
hu: Menügomb

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
hu: Jobb Ctrl

en: Compose Key
hu: Kombináló billentyű

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>o</b> and <b>c</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
hu: A kombináló billentyűvel számos karakter beírható. A használatához nyomja meg a kombináló billentyűt, majd írjon be egy karaktersorozatot. Például a kombináló billentyű után az <b>o</b> és a <b>c</b> a <b>©</b> karaktert írja be, az <b>a</b> után a <b>'</b> az <b>á</b> betűt írja be.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
hu: Bal Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
hu: A bemeneti források a(z) %s gyorsbillentyűvel válthatóak át.
    Ezt a gyorsbillentyűk beállításaiban lehet megváltoztatni.

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Input Sources
hu: Bemeneti források

en: Includes keyboard layouts and input methods
hu: Tartalmazza a billentyűzetkiosztásokat és a beviteli módokat

en: Input Source Switching
hu: Bemeneti forrás váltása

en: Use the _same source for all windows
hu: _Azonos forrás használata az összes ablakhoz

en: Switch input sources _individually for each window
hu: Források váltása _egyesével az összes ablaknál

en: Special Character Entry
hu: Különleges karakterek beírása

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
hu: Módok a szimbólumok és betűváltozatok beírására a billentyűzet segítségével

en: A_lternate Characters Key
hu: A_lternatív karakterek billentyű

en: _Compose Key
hu: _Kombináló billentyű

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: _View and Customize Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk _megtekintése és személyre szabása

en: Search shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk keresése

en: Search Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk keresése

en: _Reset All…
hu: Összes _visszaállítása…

en: Add Custom Shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk hozzáadása

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
hu: Állítson be egyéni gyorsbillentyűket alkalmazások elindításához, parancsfájlok futtatásához és egyebekhez

en: _Add Shortcut…
hu: Gyorsbillentyű _hozzáadása…

en: Reset All Shortcuts?
hu: Visszaállítja az összes gyorsbillentyűt?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
hu: A gyorsbillentyűk összes változtatása el fog veszni

en: _Reset All
hu: Összes _visszaállítása

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
hu: A(z) <b>%s</b> már használatban van ennél: %s. Ha lecseréli, akkor a(z) %s letiltásra kerül

en: Enter the new shortcut
hu: Adja meg az új gyorsbillentyűt

en: Set Custom Shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű beállítása

en: Set Shortcut
hu: Gyorsbillentyű beállítása

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
hu: Adja meg az új gyorsbillentyűt a(z) <b>%s</b> megváltoztatásához

en: Add Custom Shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű hozzáadása

en: Re_place
hu: _Csere

en: _Set
hu: _Beállítás

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
hu: Nyomja meg az Esc billentyűt a megszakításhoz, vagy a Backspace billentyűt a gyorsbillentyű letiltásához

en: Reset Shortcut
hu: Gyorsbillentyű visszaállítása

en: Name
hu: Név

en: Command
hu: Parancs

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Reset
hu: Visszaállítás

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
hu: Nincs

en: _Set Shortcut…
hu: Gyorsbillentyű _beállítása…

en: %d modified | %d modified
hu[0]: %d módosítva
hu[1]: %d módosítva

en: Add a Shortcut
hu: Gyorsbillentyű hozzáadása

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
hu: Gyorsbillentyűk megváltoztatása és gépelési beállítások megadása, billentyűzetkiosztások és bemeneti források

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
hu: Gyorsbillentyű;Munkaterület;Ablak;Átméretezés;Nagyítás;Kontraszt;Bemenet;Forrás;Zárolás;Kötet;Hívóbetű;Írás;Karakter;

en: _Mouse
hu: _Egér

en: Primary Button
hu: Elsődleges gomb

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
hu: Fizikai gombok sorrendje egereken és érintőtáblákon

en: _Left
hu: _Bal

en: _Right
hu: _Jobb

en: Mouse
hu: Egér

en: Po_inter Speed
hu: _Mutató sebessége

en: Slow
hu: Lassú

en: Fast
hu: Gyors

en: Mouse _Acceleration
hu: Egér _gyorsulása

en: Recommended for most users and applications
hu: A legtöbb felhasználó és alkalmazás számára ajánlott

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
hu: Az egér gyorsításának kikapcsolása gyorsabb és pontosabb mozgatásokat tesz lehetővé, de nehezebbé is teheti az egér használatát.

en: Scroll Direction
hu: Görgetés iránya

en: Tra_ditional
hu: _Hagyományos

en: Scrolling moves the view
hu: A görgetés a nézetet mozgatja

en: _Natural
hu: _Természetes

en: Scrolling moves the content
hu: A görgetés a tartalmat mozgatja

en: Test _Settings
hu: Beá_llítások tesztelése

en: _Touchpad
hu: Éri_ntőtábla

en: T_ouchpad
hu: Éri_ntőtábla

en: _Disable Touchpad While Typing
hu: Érintőtábla _letiltása gépelés közben

en: Clicking
hu: Kattintás

en: Secondary Click
hu: Másodlagos kattintás

en: Two _Finger Push
hu: _Kétujjas nyomás

en: Push anywhere with 2 fingers
hu: Nyomja két ujját bárhova

en: _Corner Push
hu: _Sarok nyomása

en: Push with a single finger in the corner
hu: Nyomjon egy ujjal a sarokba

en: T_ap to Click
hu: K_oppintás a kattintáshoz

en: Quickly touch the touchpad to click
hu: Gyors érintés az érintőtáblán a kattintáshoz

en: Scrolling
hu: Görgetés

en: Scroll Method
hu: Görgetési módszer

en: T_wo Finger
hu: _Két ujj

en: Drag two fingers on the touchpad
hu: Két ujj húzása az érintőtáblán

en: _Edge
hu: S_zél

en: Drag one finger on the edge
hu: Egy ujj húzása a szélen

en: T_raditional
hu: _Hagyományos

en: Test Mouse & Touchpad
hu: E­gér és é­rin­tő­táb­la tesztelése

en: _Clicking
hu: _Kattintás

en: Click Here
hu: Kattintson ide

en: Primary Click
hu: Elsődleges kattintás

en: Double Click
hu: Dupla kattintás

en: _Scrolling
hu: _Görgetés

en: Mouse & Touchpad
hu: E­gér és é­rin­tő­táb­la

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
hu: Egér vagy érintőtábla érzékenységének, bal vagy jobb kezességének megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
hu: Érintőtábla;Tapipad;Mutató;Kattintás;Koppintás;Dupla;Gomb;Hanyattegér;Görgetés;Gördítés;

en: _Hot Corner
hu: _Forró sarok

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
hu: Érintse meg a bal felső sarkot, hogy megnyissa a Tevékenységek áttekintést

en: _Active Screen Edges
hu: _Aktív képernyőszegélyek

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
hu: Húzza az ablakokat a képernyő felső, bal és jobb szegélyéhez, hogy átméretezze őket

en: Workspaces
hu: Munkaterületek

en: _Dynamic Workspaces
hu: _Dinamikus munkaterületek

en: Automatically removes empty workspaces
hu: Automatikusan eltávolítja az üres munkaterületeket

en: _Fixed Number of Workspaces
hu: _Kötött számú munkaterület

en: Specify a number of permanent workspaces
hu: Adja meg az állandó munkaterületek számát

en: _Number of Workspaces
hu: Munkaterületek _száma

en: Multi-Monitor
hu: Több kijelző

en: Workspaces on _primary display only
hu: Munkaterületek csak az _elsődleges kijelzőn

en: Workspaces on all d_isplays
hu: Munkaterületek az összes k_ijelzőn

en: App Switching
hu: Alkalmazásváltás

en: Include apps from all _workspaces
hu: Az összes _munkaterületen lévő alkalmazás belevétele

en: Include apps from the _current workspace only
hu: Csak a _jelenlegi munkaterületen lévő alkalmazások belevétele

en: Multitasking
hu: Többfeladatos munkavégzés

en: Manage preferences for productivity and multitasking
hu: A hatékony többfeladatos munkavégzés beállításainak kezelése

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
hu: Többfeladatos;Termelékenység;Produktivitás;Testreszabás;Személyre;Szabás;Asztal;Forró;Sarok;Munkaterületek;

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Manual
hu: Kézi

en: _Save
hu: M_entés

en: _Network Proxy
hu: _Hálózati proxy

en: C_onfiguration
hu: _Beállítások

en: Con_figuration URL
hu: _Konfigurációs URL

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
hu: Az automatikus webproxy-felderítés akkor használatos, ha nincs megadva konfigurációs URL. Ez nem ajánlott nem megbízható nyilvános hálózatoknál.

en: HTTP Proxy
hu: HTTP-proxy

en: HTTPS Proxy
hu: HTTPS-proxy

en: FTP Proxy
hu: FTP-proxy

en: SOCKS Host
hu: SOCKS-kiszolgáló

en: Ignored Hosts
hu: Mellőzött kiszolgálók

en: Network Unavailable
hu: A hálózat nem érhető el

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
hu: Hiba történt, és a hálózat nem használható.
    A hiba részletei: a Hálózatkezelő nem fut.

en: Add VPN
hu: VPN hozzáadása

en: Not set up
hu: Nincs beállítva

en: Share Network
hu: Hálózat megosztása

en: QR Code
hu: QR-kód

en: Scan to Connect
hu: Beolvasás a kapcsolódáshoz

en: Network Name
hu: Hálózat neve

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
hu: Jelszó

en: Insecure network (WEP)
hu: Nem biztonságos hálózat (WEP)

en: Secure network (WPA)
hu: Biztonságos hálózat (WPA)

en: Secure network (WPA2)
hu: Biztonságos hálózat (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
hu: Biztonságos hálózat (WPA3)

en: Secure network
hu: Biztonságos hálózat

en: Signal strength %d%%
hu: %d%%-os jelerősség

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Network Options
hu: Hálózati beállítások

en: Forget Network
hu: Hálózat elfelejtése

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
hu: A hozzáférési pont bekapcsolása le fogja választani a(z) %s Wi-Fi hálózatról, és nem lesz lehetséges elérni az internetet Wi-Fi használatával.

en: Network name cannot be empty
hu: A hálózat neve nem lehet üres

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
hu: A hálózat neve túl hosszú

en: Must have a minimum of 8 characters
hu: Legalább 8 karakter szükséges

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
hu[0]: Legfeljebb %d karakter szükséges
hu[1]: Legfeljebb %d karakter szükséges

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
hu: Bekapcsolja a Wi-Fi hozzáférési pontot?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
hu: A Wi-Fi hozzáférési pont lehetővé teszi másoknak az internetkapcsolat megosztását egy olyan Wi-Fi hálózat létrehozásával, amelyhez mások kapcsolódhatnak. Ehhez rendelkeznie kell egy másik, a Wi-Fi hálózaton kívüli forráson keresztül elérhető internetkapcsolattal.

en: Generate Random Password
hu: Véletlen jelszó előállítása

en: Autogenerate Password
hu: Jelszó automatikus előállítása

en: _Turn On
hu: _Bekapcsolás

en: Airplane Mode
hu: Repülési üzemmód

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
hu: Letiltja a Wi-Fi-t, Bluetooth-t és mobil széles sávot

en: Wi-Fi Off
hu: Wi-Fi ki

en: Turn on to use Wi-Fi
hu: Kapcsolja be a Wi-Fi használatához

en: No Wi-Fi Adapter Found
hu: Nem található Wi-Fi adapter

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
hu: Győződjön meg róla, hogy a Wi-Fi adapter be van dugva, és be van kapcsolva

en: Airplane Mode On
hu: Repülési üzemmód be

en: Turn off to use Wi-Fi
hu: Kapcsolja ki a Wi-Fi használatához

en: Wi-Fi Hotspot Active
hu: Wi-Fi hozzáférési pont aktív

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
hu: Keresés egy másik eszközzel a hozzáférési ponthoz való kapcsolódáshoz.
    Kapcsolja ki a hozzáférési pontot az ezzel az eszközzel történő Wi-Fi használatához.

en: T_urn Off Hotspot…
hu: Hozzáférési pont _kikapcsolása…

en: Visible Networks
hu: Látható hálózatok

en: Wi-Fi Unavailable
hu: A Wi-Fi nem érhető el

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
hu: Hiba történt, és a Wi-Fi nem használható.
    A hiba részletei: a Hálózatkezelő nem fut.

en: Turn Off Hotspot?
hu: Kikapcsolja a hozzáférési pontot?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
hu: A kikapcsolás leválasztja az összes olyan eszközt, amely a hozzáférési pontot használja.

en: _Turn Off
hu: _Kikapcsolás

en: 802.1x _Security
hu: 802.1x _biztonság

en: _Name
hu: _Név

en: Security
hu: Biztonság

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: Preserve
hu: Megőrzés

en: Permanent
hu: Állandó

en: Random
hu: Véletlen

en: Stable
hu: Stabil

en: Stable per SSID
hu: Stabil SSID-nként

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
hu: Az itt megadott MAC-cím lesz használva hardvercímként annál a hálózati eszköznél, amelyen ez a kapcsolat aktiválva van. Ez a funkció MAC-cím klónozás vagy hamisítás néven ismert. Példa: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
hu: %d. profil

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
hu: A(z) „%s” mentett részletei véglegesen el fognak veszni. Ebbe beleértendők a jelszavak és a hálózati változtatások is.

en: Forget Connection?
hu: Elfelejti a kapcsolatot?

en: _Forget
hu: _Elfelejtés

[ctx: Wifi security]
en: None
hu: Nincs

note: Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
hu: Soha

en: %i day ago | %i days ago
hu[0]: %i napja
hu[1]: %i napja

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
hu: %d Mb/mp (%1.1f GHz)

en: %d Mb/s
hu: %d Mb/mp

en: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz
hu: 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz

en: 2.4 GHz / 5 GHz
hu: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
hu: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Signal strength]
en: Weak
hu: Gyenge

[ctx: Signal strength]
en: Good
hu: Jó

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
hu: Kitűnő

en: IPv4 Address
hu: IPv4-cím

en: IPv6 Address
hu: IPv6-cím

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Forget Connection…
hu: Kapcsolat elfelejtése…

en: Remove Connection Profile…
hu: Kapcsolatprofil eltávolítása…

en: Remove Connection…
hu: Kapcsolat eltávolítása…

en: Remove VPN…
hu: VPN eltávolítása…

en: Details
hu: Részletek

en: automatic
hu: automatikus

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
hu: Az automatikus DNS engedélyezve van. Szándékában állt kikapcsolni az automatikus DNS-t?

en: Delete Address
hu: Cím törlése

en: Delete Route
hu: Útvonal törlése

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
hu: Nincs

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
hu: WEP 40/128 bites kulcs (Hex vagy ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
hu: WEP 128 bites jelmondat

en: Dynamic WEP (802.1x)
hu: Dinamikus WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
hu: WPA és WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
hu: WPA és WPA2 Enterprise

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unsaved peer
hu: Mentetlen partner

en: Signal Strength
hu: Jelerősség

en: Weak
hu: Gyenge

en: Link speed
hu: Kapcsolat sebessége

en: 1Mb/sec
hu: 1 Mb/mp

en: Hardware Address
hu: Hardvercím

en: Supported Frequencies
hu: Támogatott frekvenciák

en: Default Route
hu: Alapértelmezett útvonal

en: Last Used
hu: Utolsó használat

en: Connect _automatically
hu: A_utomatikus csatlakozás

en: Make available to _other users
hu: Elérhetővé tétel más _felhasználóknak

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
hu: _Forgalomdíjas kapcsolat: adatkorlátokkal rendelkezik és költsége lehet

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
hu: A szoftverfrissítések és egyéb nagy letöltések nem fognak automatikusan elindulni.

en: _MAC Address
hu: _MAC cím

en: _Cloned Address
hu: _Klónozott cím

en: bytes
hu: bájt

en: IPv_4 Method
hu: IPv_4 módszer

en: Automatic (DHCP)
hu: Automatikus (DHCP)

en: Link-Local Only
hu: Csak közvetlen kapcsolat

en: Disable
hu: Letiltás

en: Shared to other computers
hu: Megosztva más számítógépekkel

en: Addresses
hu: Címek

en: Address
hu: Cím

en: Netmask
hu: Hálózati maszk

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Automatic DNS
hu: Automatikus DNS

en: DNS server address(es)
hu: DNS-kiszolgáló címei

en: Separate IP addresses with commas
hu: Vesszőkkel válassza el az IP-címeket

en: Routes
hu: Útvonalak

en: Automatic Routes
hu: Automatikus útvonalak

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
hu: Metrika

en: Use this connection _only for resources on its network
hu: A kapcsolat _használata csak a hálózatán lévő erőforrásokhoz

en: IPv_6 Method
hu: IPv_6 módszer

en: Automatic, DHCP only
hu: Automatikus, csak DHCP

en: Shared to other devices
hu: Megosztva más eszközökkel

en: Prefix
hu: Előtag

en: Unable to open connection editor: %s
hu: Nem lehet megnyitni a kapcsolatszerkesztőt: %s

en: New Profile
hu: Új profil

en: Invalid setting %s: %s
hu: Érvénytelen beállítás (%s): %s

en: Invalid setting %s
hu: Érvénytelen beállítás: %s

en: Invalid VPN configuration file
hu: Érvénytelen VPN-beállítófájl

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
hu: Ingyenes és nyílt forráskódú VPN-megoldás, amelyet egyszerű használatra, nagy sebességű teljesítményre és alacsony támadási felületűre terveztek.

en: Import from file…
hu: Importálás fájlból…

en: S_ecurity
hu: Bi_ztonság

en: Cannot Import VPN Connection
hu: Nem lehet importálni a VPN-kapcsolatot

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
hu: A fájl („%s”) nem olvasható vagy nem tartalmaz ismert VPN kapcsolatinformációkat
    
    Hiba: %s.

en: Select file to import
hu: Válassza ki az importálandó fájlt

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
hu: (Hiba: a VPN-kapcsolatszerkesztő nem tölthető be)

en: _BSSID
hu: BSS_ID

en: _Connection Name
hu: _Kapcsolat neve

en: _Interface Name
hu: _Csatoló neve

en: The name of the wireguard interface to create.
hu: A létrehozandó wireguard-csatoló neve.

en: _Private Key
hu: _Személyes kulcs

en: The 256 bit private key in base64 encoding
hu: A 256 bites személyes kulcs Base64 kódolással

en: Show/hide private key
hu: Személyes kulcs megjelenítése vagy elrejtése

en: _Listen Port
hu: Port _figyelése

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
hu: Egy port, amelyet figyelni kell. Ha „automatikus” értékre van beállítva, akkor a port véletlenszerűen kerül kiválasztásra, ha a csatoló elérhetővé válik.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
hu: Egy 32 bites fwmark a kimenő csomagokhoz. Hagyja „ki” állapotban az fwmark letiltásához.

en: _Add peer routes
hu: Partnerútvonalak _hozzáadása

en: _Peers
hu: _Partnerek

en: Add WireGuard peer
hu: WireGuard-partner hozzáadása

en: No peers set up
hu: Nincsenek partnerek beállítva

en: Options…
hu: Beállítások…

en: _Endpoint
hu: _Végpont

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
hu: Egy végpont IP-címe vagy gépneve, amelyet egy kettőspont, majd egy portszám követ.

en: _Public key
hu: _Nyilvános kulcs

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
hu: Egy személyes kulcsból a „wg pubkey” által kiszámított Base64-kódolású nyilvános kulcs.

en: _Pre-shared key
hu: _Előre megosztott kulcs

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
hu: A „wg genpsk” által előállított Base64-kódolású előre megosztott kulcs. Elhagyható, nem kötelező. A szimmetrikus kulcsú kriptográfia egy további rétegét adja hozzá a már meglévő nyilvános kulcsú kriptográfiába való keveréshez a kvantum utáni ellenállás érdekében.

en: Allowed _IP addresses
hu: Engedélyezett _IP-címek

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
hu: Azoknak a CIDR-maszkkal ellátott IP-címeknek (v4 vagy v6) a vesszővel elválasztott listája, amelyekről ennek a partnernek a bejövő forgalma engedélyezett, és amelyek felé ennek a partnernek a kimenő forgalma irányított.

en: _Persistent keepalive
hu: _Tartós életben tartás

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
hu: Milyen gyakran kell hitelesített üres csomagot küldeni a partner felé, hogy egy állapotfüggő tűzfal vagy NAT-leképezés érvényes maradjon. Ez nem kötelező, és nem ajánlott bizonyos beállításokon kívül.

en: seconds
hu: másodperc

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Control how you connect to the Internet
hu: Az Internethez való kapcsolódás módjának szabályozása

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
hu: Hálózat;IP;LAN;Proxy;WAN;Széles sáv;Szélessáv;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
hu: A Wi-Fi-hálózatokhoz való kapcsolódás módjának szabályozása

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
hu: Hálózat;Vezeték nélküli;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Széles sáv;Szélessáv;DNS;Hotspot;Hozzáférési pont;

en: never
hu: soha

en: today
hu: ma

en: yesterday
hu: tegnap

en: Last used
hu: Utolsó használat

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
hu: %'d Mb/mp

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
hu: Vezetékes

en: Add new connection
hu: Új kapcsolat hozzáadása

en: Network deleted
hu: Hálózat törölve

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
hu[0]: %d hálózat törölve
hu[1]: %d hálózat törölve

en: System policy prohibits use as a Hotspot
hu: A rendszer házirendje megtiltja a hozzáférési pontként való használatot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
hu: A vezeték nélküli eszköz nem támogatja a hozzáférési pont módot

en: Searching for networks…
hu: Hálózatok keresése…

en: No saved networks
hu: Nincsenek mentett hálózatok

en: Add Ethernet Connection
hu: Ethernet-kapcsolat hozzáadása

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Mobile Broadband
hu: Mobil széles sáv

en: Not connected
hu: Nincs kapcsolódva

en: Active
hu: Aktív

en: VPN Options
hu: VPN beállítások

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
hu: Hálózat neve

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
hu: Biztonsági típus

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
hu: Jelszó

en: Saved Networks
hu: Mentett hálózatok

en: _Connect to Hidden Network…
hu: Kapcsolódás _rejtett hálózathoz…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
hu: Wi-Fi hozzáférési pont be_kapcsolása…

en: Saved Wi-Fi Networks
hu: Mentett Wi-Fi-hálózatok

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
hu: Ismeretlen állapot

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
hu: Felügyeletlen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
hu: Nem érhető el

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
hu: Bontás

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
hu: Kapcsolódás meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
hu: Ismeretlen állapot (hiányzik)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
hu: A beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
hu: Az IP-beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
hu: Az IP-beállítás lejárt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
hu: Titkos információkra volt szükség, de nem lettek megadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
hu: A 802.1x-kliens bontotta a kapcsolatot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
hu: A 802.1x-kliens beállítása meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
hu: A 802.1x-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
hu: A 802.1x-kliens hitelesítése túl sokáig tartott

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
hu: A PPP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
hu: PPP szolgáltatás leválasztva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
hu: A PPP sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
hu: A DHCP kliens nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
hu: DHCP-klienshiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
hu: A DHCP-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
hu: Az AutoIP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
hu: AutoIP szolgáltatáshiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
hu: Az AutoIP szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
hu: A vonal foglalt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
hu: Nincs tárcsahang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
hu: Nem hozható létre hívás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
hu: A tárcsázási kérés túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
hu: A tárcsázási kísérlet meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
hu: A modem előkészítése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
hu: Nem sikerült kiválasztani a megadott APN-t

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
hu: Nem keres hálózatokat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
hu: Hálózatregisztráció megtagadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
hu: A hálózatregisztráció túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
hu: Nem sikerült regisztrálni a kért hálózaton

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
hu: A PIN ellenőrzése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
hu: Az eszközhöz belső vezérlőprogram hiányozhat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
hu: A kapcsolat eltűnt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
hu: A meglévő kapcsolat felvéve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
hu: Nem található modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
hu: A Bluetooth kapcsolódás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
hu: A SIM kártya nincs behelyezve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
hu: A SIM Pin szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
hu: A SIM Puk szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
hu: A SIM hibás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
hu: Kapcsolódás függősége meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
hu: Hiányzó belső vezérlőprogram

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
hu: Kábel kihúzva

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
hu: É_rtesítések

en: Show in notifications list
hu: Megjelenítés az értesítések listájában

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
hu: _Hang

en: Allow notification sounds from app
hu: Az alkalmazásból származó értesítési hangok engedélyezése

en: Banners
hu: Értesítési csíkok

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
hu: Értesítési _csíkok megjelenítése

en: Show notifications above apps
hu: Értesítések megjelenítése az alkalmazások fölött

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
hu: _Tartalom megjelenítése

en: Include message details in notification banners
hu: Üzenet részleteinek megjelenítése az értesítési csíkokban

en: Lock Screen
hu: Képernyő zárolása

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
hu: É_rtesítési csíkok megjelenítése

en: Show notifications on lock screen
hu: Értesítések megjelenítése a zárolási képernyőn

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
hu: Tartal_om megjelenítése

en: Include message details on lock screen
hu: Üzenet részleteinek megjelenítése a zárolási képernyőn

en: Notifications
hu: Értesítések

en: _Do Not Disturb
hu: _Ne zavarjanak

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
hu: _Zárolási képernyő értesítések

note: List of apps.
en: App Notifications
hu: Alkalmazásértesítések

en: Control which notifications are displayed and what they show
hu: Annak szabályozása, hogy mely értesítések jelenjenek meg és mit mutassanak

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
hu: Értesítések;Felugró sáv;Üzenet;Sáv;Tálca;Figyelmeztetés;

en: Calendar, contacts, files
hu: Naptár, névjegyek, fájlok

en: Email, calendar, contacts, files
hu: E-mail, naptár, névjegyek, fájlok

en: Email
hu: E-mail

en: Email, calendar, contacts
hu: E-mail, naptár, névjegyek

en: Enterprise authentication
hu: Vállalati hitelesítés

en: Email Server
hu: E-mail-kiszolgáló

en: Calendar, Contacts and Files
hu: Naptár, névjegyek és fájlok

en: Enterprise Authentication
hu: Vállalati hitelesítés

[ctx: Online Account]
en: Other
hu: Egyéb

en: Error
hu: Hiba

en: Offline — unable to connect accounts
hu: Kapcsolat nélkül – nem lehet kapcsolódni a fiókokhoz

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
hu: Engedélyezés az alkalmazások számára az online szolgáltatáshoz való hozzáféréshez a felhőfiókjaihoz történő kapcsolódással

en: Your Accounts
hu: Az Ön fiókjai

en: Connect an Account
hu: Kapcsolódás egy fiókhoz

en: Online Accounts
hu: On­line fi­ó­kok

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
hu: Kapcsolódás online fiókjaihoz, és felhasználási módjuk kiválasztása

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
hu: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Csevegés;Chat;Naptár;E-mail;Levél;Levelezés;Névjegyek;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
hu: Ismeretlen idő

en: %i minute | %i minutes
hu[0]: %i perc
hu[1]: %i perc

en: %i hour | %i hours
hu[0]: %i óra
hu[1]: %i óra

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
hu: %i %s, %i %s

en: hour | hours
hu[0]: óra
hu[1]: óra

en: minute | minutes
hu[0]: perc
hu[1]: perc

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
hu: %s a teljes feltöltésig

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
hu: Figyelem: %s van hátra

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
hu: %s van hátra

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
hu: Teljesen feltöltve

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
hu: Nem tölt

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
hu: Lemerült

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
hu: Töltés

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
hu: Kisülés

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
hu: Vezeték nélküli egér

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
hu: Vezeték nélküli billentyűzet

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
hu: Szünetmentes tápegység (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
hu: Személyes digitális asszisztens

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
hu: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
hu: Médialejátszó

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
hu: Táblagép

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
hu: Számítógép

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
hu: Bemeneti eszköz játékokhoz

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
hu: Akkumulátor

[ctx: Battery name]
en: Main
hu: Elsődleges

note: TRANSLATORS: This is the battery charge level percentage (e.g. 50%). This could be localized to account for local Percent sign formatting guidelines. See https://en.wikipedia.org/wiki/Percent_sign#Correct_style
en: %d %%
hu: %d%%

note: TRANSLATORS: This is the same title as the title from the .ui file, but without mnemonic
en: Power Saving
hu: Energiatakarékosság

en: Battery Levels
hu: Akkumulátorszintek

en: Battery Level
hu: Akkumulátorszint

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Power Off
hu: Kikapcsolás

en: Hibernate
hu: Hibernálás

en: Nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
hu: A teljesítményközpontú mód átmenetileg letiltva a magas működési hőmérséklet miatt

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
hu: Ölben használat észlelve: a teljesítményközpontú mód átmenetileg nem érhető el. A helyreállításhoz helyezze stabil felületre az eszközt.

en: Performance mode temporarily disabled
hu: A teljesítményközpontú mód átmenetileg letiltva

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
hu: Az energiatakarékos mód bekapcsolva az alacsony akkumulátorszint miatt. Az előző mód visszaáll, amint az akkumulátor töltésre kerül.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
hu: A(z) „%s” aktiválta az energiatakarékos módot

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
hu: A(z) „%s” aktiválta az teljesítményközpontú módot

en: _General
hu: Á_ltalános

note: Translators: 'battery charging' means the settings to handle the way battery charges, not that the battery is currently charging.
en: Battery Charging
hu: Akkumulátortöltés

en: _Maximize Charge
hu: Töltés _maximalizálása

en: Uses all battery capacity. Degrades batteries more quickly.
hu: Az akkumulátor teljes kapacitását felhasználja. Gyorsabban károsítja az akkumulátorokat.

en: Preserve Battery _Health
hu: Akkumulátor ép_ségének megőrzése

en: Increases battery longevity by maintaining lower charge levels
hu: Alacsonyabb töltöttségi szintek fenntartásával növeli az akkumulátor élettartamát

en: Connected Devices
hu: Kapcsolódott eszközök

en: Power Mode
hu: Energiagazdálkodási mód

en: Po_wer Button Behavior
hu: Kikap_csolás gomb művelete

en: _Show Battery Percentage
hu: Akkumulátorszázalék _megjelenítése

en: Show exact charge level in the top bar
hu: A pontos töltöttségi szint megjelenítése a felső sávban

en: _Power Saving
hu: _Energiatakarékosság

en: A_utomatic Screen Brightness
hu: A_utomatikus képernyőfényerő

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
hu: A képernyő fényerejének igazítása a környező fényhez

en: _Dim Screen
hu: Képernyő el_halványítása

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
hu: A képernyő fényerejének csökkentése, ha az eszköz tétlen

en: Automatic Power _Saver
hu: _Automatikus energiatakarékosság

en: Turn on power saver mode when battery power is low
hu: Az energiatakarékos mód bekapcsolása, ha az akkumulátor töltöttsége alacsony

en: Automatic Screen _Blank
hu: A_utomatikus képernyő-sötétítés

en: Turn the screen off after a period of inactivity
hu: A képernyő kikapcsolása egy bizonyos ideig tartó tétlenség után

en: D_elay
hu: Késl_eltetés

en: Automatic Suspend
hu: Automatikus felfüggesztés

en: On Ba_ttery Power
hu: _Akkumulátoron

en: De_lay
hu: _Késleltetés

en: Whe_n Plugged In
hu: Ha _csatlakoztatva van

en: Del_ay
hu: Kés_leltetés

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
hu: _Teljesítmény

en: High performance and power usage
hu: Magas teljesítmény és fogyasztás

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
hu: _Kiegyensúlyozott

en: Standard performance and power usage
hu: Szokásos teljesítmény és fogyasztás

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
hu: _Energiatakarékos

en: Reduced performance and power usage
hu: Csökkentett teljesítmény és fogyasztás

en: Power
hu: Energiagazdálkodás

en: View your battery status and change power saving settings
hu: Akkumulátorállapot megjelenítése és energiagazdálkodási beállítások megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
hu: Energia;Energiagazdálkodás;Alvás;Felfüggesztés;Hibernálás;Akkumulátor;Telep;Elsötétítés;Elhalványítás;Monitor;DPMS;Üresjárat;Energia;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
hu: A(z) „%s” nyomtató törölve lett

en: Failed to add new printer.
hu: Nem sikerült hozzáadni új nyomtatót.

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
hu: Nyomtató _hozzáadása…

en: Search printers
hu: Nyomtatók keresése

en: No Printers
hu: Nincsenek nyomtatók

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
hu: Nincs nyomtatási szolgáltatás

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
hu: A rendszer nyomtatószolgáltatása nem tűnik elérhetőnek

en: Printers
hu: Nyom­tatók

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
hu: Nyomtatók hozzáadása, nyomtatási feladatok megjelenítése és nyomtatás beállítása

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
hu: Nyomtató;Sor;Nyomtatás;Papír;Tinta;Festékkazetta;

en: No suitable driver found
hu: Nem található megfelelő illesztőprogram

en: Searching for preferred drivers…
hu: Előnyben részesített illesztőprogramok keresése…

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
hu: PostScript nyomtatóleíró fájlok (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer Details
hu: Nyomtató adatai

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
hu: A nyomtatónevek nem tartalmazhatnak szóközt, tabulátort, # vagy / karaktert

en: _Location
hu: _Hely

en: _Address
hu: _Cím

en: Open Address
hu: Cím megnyitása

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
hu: Illesztőprogram

en: _Search for Drivers
hu: Illesztőprogramok _keresése

en: S_elect from Database…
hu: Ki_választás adatbázisból…

en: _Install PPD File…
hu: PPD-fájl _telepítése…

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
hu: JetDirect nyomtató

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
hu: LPD nyomtató

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
hu: Egyoldalas

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
hu: Hosszú él (szabványos)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
hu: Rövid él (fordított)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
hu: Álló

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
hu: Fekvő

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
hu: Fordított fekvő

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
hu: Fordított álló

en: Resume
hu: Folytatás

en: Pause
hu: Szüneteltetés

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
hu: Függőben

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
hu: Szüneteltetve

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
hu: Feldolgozás

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
hu: Leállítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
hu: Megszakítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
hu: Félbeszakítva

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
hu: Befejezve

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
hu: Nyomtatásai feladat áthelyezése a sor elejére

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
hu[0]: %u feladat hitelesítést igényel
hu[1]: %u feladat hitelesítést igényel

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
hu: Hitelesítési adatok megadása a következőről történő nyomtatáshoz: %s

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
hu: Összes _törlése

en: Active Jobs
hu: Aktív feladatok

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
hu: Nincsenek aktív nyomtatási feladatok

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
hu: _Hitelesítés

en: Clear All Active Jobs?
hu: Törli az aktív feladatokat?

en: Clearing jobs cannot be undone
hu: A feladatok törlése nem vonható vissza

en: Clear _All
hu: Összes _törlése

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
hu: Tartomány

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
hu: Felhasználónév

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
hu: Hi_telesítés

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
hu: Automatikus beállítás

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
hu: Nyomtató hozzáadása

en: Unlock Print Server
hu: Nyomtatókiszolgáló feloldása

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
hu: %s feloldása.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
hu: Adja meg felhasználónevét és jelszavát a nyomtatók megjelenítéséhez ezen: %s.

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
hu: Soros port

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
hu: Párhuzamos port

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
hu: Hely: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
hu: Cím: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
hu: A kiszolgáló hitelesítést igényel

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: Back
hu: Vissza

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
hu: _Feloldás

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
hu: Nem található nyomtató

en: Searching for Printers
hu: Nyomtatók keresése

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
hu: Adja meg a hálózati címet vagy keressen egy nyomtatót

en: Authentication Required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Enter username and password to view printers on Print Server
hu: Adja meg felhasználónevét és jelszavát a nyomtatókiszolgálón lévő nyomtatók megjelenítéséhez

en: Two Sided
hu: Kétoldalas

en: Paper Type
hu: Papírtípus

en: Paper Source
hu: Papírforrás

en: Output Tray
hu: Kimeneti tálca

[ctx: printing option]
en: Resolution
hu: Felbontás

en: GhostScript pre-filtering
hu: GhostScript előszűrés

en: Shrink Page
hu: Oldal zsugorítása

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
hu: Oldalak laponként

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
hu: Kétoldalas

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
hu: Tájolás

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
hu: Általános

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
hu: Oldalbeállítás

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
hu: Telepíthető beállítások

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
hu: Feladat

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
hu: Képminőség

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
hu: Szín

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
hu: Befejezés

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
hu: Speciális

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
hu: Tesztoldal

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
hu: Tesztoldal

en: Printer Options
hu: Nyomtatóbeállítások

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
hu: _Tesztoldal

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
hu: Automatikus kiválasztás

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
hu: Nyomtató alapértelmezése

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
hu: Csak GhostScript betűkészletek beágyazása

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
hu: Átalakítás 1. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
hu: Átalakítás 2. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
hu: Nincs előszűrés

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
hu: Gyártó

en: Select Printer Driver
hu: Válassza ki a nyomtató-illesztőprogramot

en: Loading Drivers
hu: Illesztőprogramok betöltése

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
hu: Nincsenek aktív feladatok

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
hu[0]: %u feladat
hu[1]: %u feladat

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
hu: Nyomtatófejek tisztítása

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
hu: A festékkazetta kifogyóban

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
hu: A festékkazetta kifogyott

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
hu: Az előhívó kifogyóban

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
hu: Az előhívó kifogyott

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
hu: A tintapatron kifogyóban

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
hu: A tintapatron kifogyott

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
hu: Fedél nyitva

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
hu: Ajtó nyitva

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
hu: Kevés a papír

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
hu: Kifogyott a papír

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
hu: Kikapcsolva

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
hu: Leállítva

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
hu: A hulladékgyűjtő majdnem tele

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
hu: A hulladékgyűjtő tele

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
hu: Az optikai fotovezető közel jár az élete végéhez

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
hu: Az optikai fotovezető már nem működik

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
hu: Kész

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
hu: Nem fogad feladatokat

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Model
hu: Modell

en: Location
hu: Hely

en: Status
hu: Állapot

en: Ink Level
hu: Tintaszint

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
hu: Indítsa újra, ha a probléma megoldódott

en: Printing Options
hu: Nyomtatóbeállítások

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
hu: Nyomtató használata alapértelmezetten

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
hu: Nyomtatófejek tisztítása

en: Remove Printer
hu: Nyomtató eltávolítása

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
hu: Bontva

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
hu: Kapcsolódva

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
hu: Engedélyezési hiba

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
hu: Engedélyezés

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
hu: Csökkentett funkcionalitás

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected and Authorized
hu: Kapcsolódva és engedélyezve

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
hu: Engedélyezve ekkor

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
hu: Kapcsolódva ekkor

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
hu: Bejegyezve ekkor

en: Failed to authorize device:
hu: Nem sikerült engedélyezni az eszközt:

en: Failed to forget device:
hu: Nem sikerült elfelejteni az eszközt:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
hu[0]: %u egyéb eszköztől függ
hu[1]: %u egyéb eszköztől függ

en: Device Identifier
hu: Eszközazonosító

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Depends on other devices
hu: Egyéb eszköztől függ

en: Authorize and Connect
hu: Engedélyezés és kapcsolódás

en: Forget Device
hu: Eszköz elfelejtése

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
hu: Hiba

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
hu: Engedélyezve

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
hu: A Thunderbolt alrendszer (boltd) nincs telepítve vagy rosszul van beállítva.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
hu: Közvetlen hozzáférés engedélyezése az olyan eszközökhöz, mint a dokkolók és külső GPU-k.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
hu: Csak USB és Display Port eszközök csatlakoztathatóak.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
hu: A Thunderbolt nem észlelhető.
    Vagy hiányzik a rendszerből a Thunderbolt támogatás, vagy le lett tiltva a BIOS-ban, vagy nem támogatott biztonsági szintre van állítva a BIOS-ban.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
hu: A Thunderbolt támogatás le lett tiltva a BIOS-ban.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
hu: A Thunderbolt biztonsági szintje nem határozható meg.

en: Error switching direct mode: %s
hu: Hiba a közvetlen módra váltáskor: %s

en: No Thunderbolt Support
hu: Nincs Thunderbolt támogatás

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
hu: Nem sikerült kapcsolódni a thunderbolt alrendszerhez

en: Direct Access
hu: Közvetlen hozzáférés

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
hu: Közvetlen hozzáférés engedélyezése az olyan eszközökhöz, mint a dokkolók és külső GPU-k

en: Pending Devices
hu: Függőben lévő eszközök

en: No devices attached
hu: Nincs eszköz csatlakoztatva

en: Cameras
hu: Kamerák

en: _Camera Access
hu: _Kamera-hozzáférés

en: Allow permitted apps to use cameras
hu: Lehetővé tétel az engedélyezett alkalmazásoknak, hogy használják a kamerákat

en: Permitted Apps
hu: Engedélyezett alkalmazások

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
hu: A következő védőfalas alkalmazások kaptak jogosultságot a kamerák használatára. A nem védőfalas alkalmazások jogosultság kérése nélkül használhatják a kamerákat.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
hu: Egyetlen védőfalas alkalmazás sem kért hozzáférést a kamerához

en: Privacy & Security
hu: Adatvédelem és biztonság

en: _Screen Lock
hu: _Képernyőzárolás

en: Automatic screen lock
hu: Automatikus képernyőzárolás

en: Control access to your location
hu: A helyzetéhez való hozzáférés szabályozása

en: _File History &amp; Trash
hu: _Fájlelőzmények és kuka

en: Remove saved data and files
hu: Mentett adatok és fájlok eltávolítása

en: _Diagnostics
hu: _Diagnosztika

en: Automatic problem reporting
hu: Automatikus hibajelentés

en: _Cameras
hu: _Kamerák

en: Control camera access
hu: Kamera-hozzáférés szabályozása

en: Manage device access
hu: Eszközhozzáférés kezelése

en: Device _Security
hu: _Eszközbiztonság

en: Hardware security status and information
hu: Hardver biztonsági állapota és információi

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
hu: A műszaki problémák jelentéseinek elküldése segít nekünk a(z) %s továbbfejlesztésében. A jelentések névtelenül és személyes adatoktól mentesen lesznek elküldve – %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
hu: A műszaki problémák jelentéseinek elküldése segít nekünk a(z) %s továbbfejlesztésében. A jelentések névtelenül és személyes adatoktól mentesen lesznek elküldve.

en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

en: Problem Reporting
hu: Hiba jelentése

en: _Automatic Problem Reporting
hu: _Automatikus hibajelentés

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
hu: A biztonságos rendszerindítás aktív

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
hu: A biztonságos rendszerindítás megakadályozza, hogy rosszindulatú szoftverek töltődjenek be az eszköz indításakor. Ez jelenleg be van kapcsolva, és megfelelően működik.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
hu: A biztonságos rendszerindításnak problémái vannak

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
hu: A biztonságos rendszerindítás megakadályozza, hogy rosszindulatú szoftverek töltődjenek be az eszköz indításakor. Ez jelenleg be van kapcsolva, de nem fog működni egy érvénytelen kulcs megléte miatt.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
hu: A biztonságos rendszerindítással kapcsolatos problémák gyakran megoldhatók az eszköz UEFI belső vezérlőprogramjának beállításaiból (BIOS), és a hardver gyártója tájékoztatást adhat arról, hogyan lehet ezt megtenni.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
hu: Segítségért forduljon a hardver gyártójához vagy az informatikai támogatójához.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
hu: A biztonságos rendszerindítás ki van kapcsolva

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
hu: A biztonságos rendszerindítás megakadályozza, hogy rosszindulatú szoftverek töltődjenek be az eszköz indításakor. Ez jelenleg ki van kapcsolva.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
hu: A biztonságos rendszerindítás gyakran az eszköz UEFI belső vezérlőprogramjának beállításaiban (BIOS) kapcsolható be. Segítségért forduljon a hardver gyártójához vagy az informatikai támogatójához.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
hu: A biztonságos rendszerindítás megakadályozza, hogy rosszindulatú szoftverek töltődjenek be az eszköz indításakor.
    
    További információkért forduljon a hardver gyártójához vagy az informatikai támogatóhoz.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
hu: A biztonsági ellenőrzések sikertelenek

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
hu: A hardver nem felel meg az ellenőrzéseknek. Ez azt jelenti, hogy Ön nem védett a gyakori hardverbiztonsági problémákkal szemben.
    
    A hardverbiztonsági problémák megoldhatók a belső vezérlőprogram frissítésével vagy az eszköz konfigurációs beállításainak megváltoztatásával. Azonban a hibák magából a fizikai hardverből is eredhetnek, és nem biztos, hogy javíthatók.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
hu: Az alapvető biztonsági ellenőrzések sikeresek

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
hu: Ez az eszköz megfelel az alapvető biztonsági követelményeknek, és védelmet nyújt bizonyos hardveres biztonsági fenyegetésekkel szemben. Más ajánlott védelmet azonban nem tartalmaz.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
hu: Védett

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
hu: Ez az eszköz átmegy a jelenlegi biztonsági teszteken. A hardveres biztonsági fenyegetések többsége ellen védett.

en: Checks Unavailable
hu: Az ellenőrzések nem érhetők el

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
hu: Az eszközbiztonsági ellenőrzések nem érhetők el ennél az eszköznél. Nem lehet megmondani, hogy megfelel-e a hardverbiztonsági követelményeknek.

en: Report copied to clipboard
hu: A jelentés a vágólapra másolva

en: _Copy Technical Report
hu: Műszaki jelentés _másolása

en: About Device Security
hu: Az eszközbiztonságról

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
hu: Az eszközbiztonság információt nyújt arról, hogy az eszköz mennyire védett a hardvert érintő biztonsági problémákkal szemben.
    
    A hardver biztonságát befolyásoló szempontok a következők:
    
    • a hardverbe beépített biztonsági funkciók,
    • hogyan van beállítva a hardver a biztonsági problémák elleni védelem érdekében,
    • közvetlenül a hardveren futó szoftver biztonsága.
    
    A hardvert érintő biztonsági fenyegetések közé tartoznak a rosszindulatú programok és vírusok, amelyek a közvetlenül a hardveren futó szoftvereket célozzák. Ide tartozik továbbá a fizikai manipuláció, például a hardverhez való fizikai csatlakozás az adatok kiolvasása és a rosszindulatú szoftverek beültetése céljából.
    
    Az eszközbiztonság csak egy szempontja a biztonságnak, és nem tükrözi a rendszer és az alkalmazások általános biztonsági állapotát.

en: Protected against malicious software when the device starts.
hu: Védelem a rosszindulatú szoftverek ellen az eszköz indításakor.

en: Secure Boot has Problems
hu: A biztonságos rendszerindításnak problémái vannak

en: Some protection when the device is started.
hu: Némi védelem az eszköz indításakor.

en: Secure Boot is Off
hu: A biztonságos rendszerindítás ki van kapcsolva

en: No protection when the device is started.
hu: Nincs védelem az eszköz indításakor.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
hu: Ezt a problémát az UEFI belső vezérlőprogramjának beállításaiban történt változtatás, az operációs rendszer konfigurációjának megváltoztatása vagy a rendszerben lévő rosszindulatú szoftver okozhatta.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
hu: Ezt a problémát az UEFI belső vezérlőprogramjának beállításaiban történt változtatás vagy a rendszerben lévő rosszindulatú szoftver okozhatta.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
hu: Ezt a problémát az operációs rendszer konfigurációjának megváltoztatása vagy a rendszerben lévő rosszindulatú szoftver okozhatta.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
hu: Sikeres

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
hu: ! Sikertelen

en: Hardware does not pass basic security checks.
hu: A hardver nem felel meg az alapvető biztonsági ellenőrzéseknek.

en: Hardware has a basic level of protection.
hu: A hardver alapszintű védelemmel rendelkezik.

en: Hardware has a strong level of protection.
hu: A hardver erős védelmi szinttel rendelkezik.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
hu: A biztonsági ellenőrzések nem érhetők el

en: Security levels are not available for this device.
hu: A biztonsági szintek nem érhetők el ehhez az eszközhöz.

en: Device Security
hu: Eszközbiztonság

en: Device Security Unavailable
hu: Az eszközbiztonság nem érhető el

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
hu: Az eszközbiztonság csak fizikai hardveren érhető el. Nem lett fizikai hardver észlelve.

en: Security Events
hu: Biztonsági események

en: No Events
hu: Nincsenek események

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
hu: Érvényes

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
hu: Nem érvényes

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
hu: Engedélyezve

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
hu: Nincs engedélyezve

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
hu: Zárolva

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
hu: Nincs zárolva

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
hu: Titkosított

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
hu: Nem titkosított

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
hu: Fertőzött

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
hu: Nem fertőzött

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
hu: Található

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
hu: Nem található

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
hu: Támogatott

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
hu: Nem támogatott

en: Control access to your data and hardware, device security
hu: Az adatokhoz és a hardverhez való hozzáférés szabályozása, eszközbiztonság

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
hu: Adatvédelem;Képernyő;Zárolás;Személyes;Használat;Legutóbbi;Előzmények;Fájlok;Átmeneti;Ideiglenes;Tmp;Kuka;Törlés;Megtartás;Diagnosztika;Összeomlás;Hely;Gps;Kamera;Fényképek;Videó;Webkamera;Felvétel;Rögzítés;Biztonság;Firmware;Belső vezérlőprogram;Thunderbolt;

en: _Automatic Device Location
hu: _Automatikus eszközhely-meghatározás

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
hu: Olyan források használata a készülék helyének meghatározásához, mint a GPS és a mobilhálózat

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
hu: A következő védőfalas alkalmazások kaptak hozzáférést a helyadatokhoz. A nem védőfalas alkalmazások jogosultság kérése nélkül férhetnek hozzá a helyadatokhoz.

en: No sandboxed apps have asked for location access
hu: Egyetlen védőfalas alkalmazás sem kért hozzáférést a helyadatokhoz

en: Screen Lock
hu: Képernyőzár

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
hu: A képernyő automatikus zárolása megakadályozza, hogy mások hozzáférjenek az eszközéhez, amíg Ön távol van

en: _Blank Screen Delay
hu: Képernyő _elsötétítésének késleltetése

en: Period of inactivity until screen blanks
hu: A képernyő elsötétítéséig tartó tétlenség időtartama

en: Automatic Screen _Lock
hu: A_utomatikus képernyőzárolás

en: Locks the screen after it blanks
hu: Zárolja a képernyőt az elsötétítés után

en: Automatic _Screen Lock Delay
hu: Automatikus _képernyőzárolás késleltetése

en: Time from screen blank to screen lock
hu: A képernyő elsötétítésétől a képernyő zárolásáig eltelt idő

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
hu: Képernyő kikapcsol

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
hu: _Zárolási képernyő értesítések

en: Forbid New _USB Devices
hu: Új _USB-s eszközök tiltása

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
hu: Az új USB-s eszközök megakadályozása, hogy ne tudjanak kapcsolatba lépni a rendszerrel, ha a képernyő zárolt

en: Screen Privacy
hu: Képernyő-adatvédelem

en: Restrict Viewing _Angle
hu: Látó_szög korlátozása

en: File History & Trash
hu: Fájlelőzmények és kuka

en: File History
hu: Fájlelőzmények

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
hu: A fájlelőzmények rögzítik a használt fájlokat. Ez az információ meg van osztva az alkalmazások között, így könnyebbé teszi azon fájlok megtalálását, amelyeket használni szeretne.

en: File H_istory
hu: _Fájlelőzmények

en: File _History Duration
hu: Fájlelőzmények _hossza

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
hu: Örökké

en: _Clear History…
hu: _Előzmények törlése…

en: Trash &amp; Temporary Files
hu: Kuka és ideiglenes fájlok

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
hu: A kuka és ideiglenes fájlok gyakran személyes vagy érzékeny információkat tartalmazhatnak. Az automatikus törlésük segíthet az adatvédelemben.

en: Automatically Empty _Trash
hu: K_uka automatikus ürítése

en: Automatically Delete Temporary _Files
hu: _Ideiglenes fájlok automatikus törlése

en: Automatic Deletion _Period
hu: _Automatikus törlés időszaka

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
hu: 1 óra

en: _Empty Trash…
hu: _Kuka ürítése…

en: _Delete Temporary Files…
hu: Ideiglenes fájlok _törlése…

en: Clear File History?
hu: Törli a fájlelőzményeket?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
hu: Törlés után a legutóbb használt fájlok listái üresen jelennek meg.

en: Clear _History
hu: _Előzmények törlése

en: Empty all items from Trash?
hu: Törölni kívánja az összes elemet a Kukából?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
hu: A Kuka összes eleme véglegesen törölve lesz.

en: _Empty Trash
hu: _Kuka ürítése

en: Delete all the temporary files?
hu: Törli az összes ideiglenes fájlt?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
hu: Az összes ideiglenes fájl véglegesen törlésre kerül.

en: _Purge Temporary Files
hu: _Ideiglenes fájlok törlése

en: Location not found
hu: A hely nem található

en: Subfolders must be manually added for this location
hu: Az almappákat kézzel kell hozzáadni ehhez a helyhez

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: Remove Folder
hu: Mappa eltávolítása

en: Select Location
hu: Válasszon régiót

en: Search Locations
hu: Keresési helyek

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
hu: A fájlrendszer azon helyei, amelyeket a rendszer alkalmazásai keresnek, például a Fájlok

en: Default Locations
hu: Alapértelmezett helyek

en: Bookmarked Locations
hu: Könyvjelzőzött helyek

en: Custom Locations
hu: Egyéni helyek

en: _Add Location
hu: Hely _hozzáadása

en: _App Search
hu: _Alkalmazáskereső

en: Include app-provided search results
hu: Tartalmazza az alkalmazás által biztosított keresési eredményeket

en: Search _Locations
hu: Keresési _helyek

en: Filesystem locations which are searched by system apps
hu: A fájlrendszer azon helyei, amelyeket a rendszer alkalmazásai keresnek

en: Search Results
hu: Keresési eredmények

en: Results are displayed according to the list order
hu: A találatok a lista sorrendje szerint vannak megjelenítve

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
hu: Annak szabályozása, hogy mely alkalmazások jelenítsenek meg keresési eredményeket a Tevékenységek áttekintésében

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
hu: Keresés;Indexelés;Elrejtés;Adatvédelem;Találatok;Eredmények;

note: Label
en: No networks selected for sharing
hu: Nincs kiválasztott hálózat a megosztáshoz

en: Networks
hu: Hálózatok

en: Address copied to clipboard
hu: A cím a vágólapra másolva

[ctx: service is disabled]
en: Off
hu: Ki

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
hu: Engedélyezve

[ctx: service is active]
en: Active
hu: Aktív

en: Choose a Folder
hu: Válasszon mappát

en: _Add Folder
hu: Mappa _hozzáadása

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
hu: A fájlmegosztás lehetővé teszi a nyilvános mappa megosztását a jelenlegi hálózaton lévő más eszközökkel. Ez az eszköz „%s” néven lesz látható.

en: _Device Name
hu: _Eszköz neve

en: Share files with other devices on the current network
hu: Fájlok megosztása más eszközökkel a jelenlegi hálózaton

en: _File Sharing
hu: _Fájlmegosztás

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
hu: Zenék, fényképek és videók továbbítása a jelenlegi hálózaton lévő eszközökre

en: _Media Sharing
hu: _Médiamegosztás

en: File Sharing
hu: Fájlmegosztás

en: File Sharing _Address
hu: Fájlmegosztás _címe

en: Copy
hu: Másolás

en: _Open Public Folder
hu: Nyilvános mappa _megnyitása

en: _Require Password
hu: Jelszó _kérése

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
hu: Jelszó szükséges azokon az eszközökön, amelyek a megosztott tartalomhoz szeretnének hozzáférni.
    A hálózaton lévő eszközök számára továbbra is lehetséges, hogy lássák, milyen tartalom van megosztva.

en: _Password
hu: Jels_zó

en: Media Sharing
hu: Médiamegosztás

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
hu: A médiamegosztás lehetővé teszi képek, zenék és videók közvetítését a jelenlegi hálózaton lévő DLNA-kompatibilis eszközökre.

en: Folders
hu: Mappák

en: Sharing
hu: Megosztás

en: Control what you want to share with others
hu: Annak szabályozása, hogy mit szeretne megosztani másokkal

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
hu: megosztás;gép;név;média;hang;videó;képek;fényképek;filmek;kiszolgáló;szerver;megjelenítő;

en: Custom
hu: Egyéni

en: Click
hu: Kattintás

en: Hum
hu: Hümmögés

en: String
hu: Húr

en: Swing
hu: Hinta

en: Alert Sound
hu: Riasztási hang

en: Balance
hu: Egyensúly

en: Fade
hu: Elhalás

en: Select a Speaker
hu: Hangszóró kiválasztása

en: Test Speakers
hu: Hangszórók tesztelése

en: Sound
hu: Hang

en: Output
hu: Kimenet

en: _Output Device
hu: _Kimeneti eszköz

en: _Test…
hu: Tes_ztelés…

en: _Configuration
hu: _Beállítások

en: Master volume
hu: Fő hangerő

en: O_utput Volume
hu: Ki_meneti hangerő

en: _Balance
hu: _Egyensúly

en: Fad_e
hu: _Elhalkítás

en: _Subwoofer
hu: _Mélysugárzó

en: Output Device
hu: Kimeneti eszköz

en: No Output Devices
hu: Nincsenek kimeneti eszközök

en: Input
hu: Bemenet

en: _Input Device
hu: _Bemeneti eszköz

en: Con_figuration
hu: _Beállítások

en: I_nput Volume
hu: Beme_neti hangerő

en: Input Device
hu: Bemeneti eszköz

en: No Input Devices
hu: Nincsenek bemeneti eszközök

en: Vo_lume Levels
hu: _Hangerőszintek

en: _Alert Sound
hu: _Riasztási hang

en: Subwoofer
hu: Mélysugárzó

en: Volume Levels
hu: Hangerőszintek

en: No Sound Playing
hu: Nincs hang lejátszva

en: Unmute
hu: Visszahangosítás

en: Mute
hu: Némítás

en: Volume
hu: Hangerő

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
hu: Hangerő, bemenetek, kimenetek és riasztáshangok megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
hu: Kártya;Mikrofon;Hangerő;Elhalás;Egyensúly;Bluetooth;Fejhallgató;Audio;Hang;Kimenet;Bemenet;

en: About
hu: Névjegy

en: System Logo
hu: Rendszerlogó

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Hardware Model
hu: Hardvermodell

en: Processor
hu: Processzor

en: Memory
hu: Memória

en: Disk Capacity
hu: Lemezkapacitás

en: Calculating…
hu: Számítás…

en: _System Details
hu: _Rendszer részletei

en: Graphics
hu: Grafika

en: Graphics %d
hu: %d. grafika

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
hu: 64 bites

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
hu: 32 bites

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: **Windowing System:**
hu: **Ablakkezelő-rendszer:**

en: Details copied to clipboard
hu: A részletek a vágólapra másolva

en: System Details
hu: Rendszer részletei

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Hardware Information
hu: Hardverinformációk

en: Software Information
hu: Szoftverinformációk

en: Firmware Version
hu: Belső vezérlőprogram verziója

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
hu: Operációs rendszer neve

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
hu: Operációs rendszer összeállítása

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
hu: Operációs rendszer típusa

en: GNOME Version
hu: GNOME verzió

en: Windowing System
hu: Ablakkezelő-rendszer

en: Virtualization
hu: Virtualizáció

en: Kernel Version
hu: Kernel verziója

en: View information about your system
hu: Információk megtekintése a rendszerről

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
hu: eszköz;rendszer;információk;gépnév;memória;processzor;verzió;alapértelmezett;alkalmazás;előnyben részesített;cd;dvd;usb;hang;video;lemez;eltávolítható;cserélhető;média;automatikus futtatás;autorun;

en: _Region &amp; Language
hu: _Terület és nyelv

en: System language and localization
hu: Rendszer nyelve és honosítása

en: _Date &amp; Time
hu: _Dátum és idő

en: Time zone and clock settings
hu: Időzóna és óra beállításai

en: _Users
hu: _Felhasználók

en: Add and remove accounts, change password
hu: Fiókok hozzáadása és eltávolítása, jelszó megváltoztatása

en: R_emote Desktop
hu: Tá_voli asztal

en: Allow this device to be used remotely
hu: Ezen eszköz távoli használatának engedélyezése

en: Se_cure Shell
hu: _Biztonságos parancsértelmező

en: SSH network access
hu: SSH hálózati hozzáférés

en: _About
hu: _Névjegy

en: Hardware details and software versions
hu: Hardverrészletek és szoftververziók

en: S_oftware Updates
hu: Sz_oftverfrissítések

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
hu: %Y. %B %-e. %H:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
hu: %Y. %B %-e. %R

en: Date & Time
hu: Dátum és idő

en: _Year
hu: É_v

en: _Month
hu: _Hónap

en: _Day
hu: _Nap

en: Automatic _Date &amp; Time
hu: _Automatikus dátum és idő

en: Requires internet access
hu: Internet-hozzáférést igényel

en: Date &amp; _Time
hu: Dátum és _idő

en: Automatic Time _Zone
hu: A_utomatikus időzóna

en: Requires location services enabled and internet access
hu: A helymeghatározó szolgáltatások engedélyezését és internet-hozzáférést igényel

en: Time Z_one
hu: Idő_zóna

en: Time _Format
hu: Idő_formátum

en: _24-hour
hu: _24 órás

en: AM / _PM
hu: _12 órás

en: Clock &amp; Calendar
hu: Óra és naptár

en: Control how the time and date is shown in the top bar
hu: Annak szabályozása, hogy az idő és a dátum hogyan jelenjen meg a felső sávban

en: _Week Day
hu: _Hét napja

en: D_ate
hu: _Dátum

en: _Seconds
hu: _Másodperc

en: Week _Numbers
hu: Hetek _száma

en: Shown in the dropdown calendar
hu: A legördülő naptárban jelenik meg

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: május

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Select Time Zone
hu: Időzóna kiválasztása

en: Search cities
hu: Városok keresése

en: Change the date and time, including time zone
hu: Dátum, idő és időzóna megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
hu: Óra;Időzóna;Hely;

en: Change system time and date settings
hu: Rendszer dátum- és időbeállításainak megváltoztatása

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
hu: Hitelesítés szükséges a dátum- és időbeállítások megváltoztatásához.

en: Language and time settings, system information
hu: Nyelvi és időbeállítások, rendszer-információk

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
hu: eszköz;rendszer;információk;részletek;gépnév;memória;processzor;verzió;szoftver;operációs;os;modell;nyelv;terület;ország;formátumok;számok;mértékegységek;óra;időzóna;dátum;hely;távoli;asztal;rdp;vnc;ssh;

en: Preview
hu: Előnézet

en: Formats
hu: Formátumok

en: Search locales
hu: Területi beállítások keresése

en: Common Formats
hu: Gyakori formátumok

en: All Formats
hu: Összes formátum

en: Close Preview
hu: Előnézet bezárása

[ctx: measurement format]
en: Imperial
hu: Angolszász

[ctx: measurement format]
en: Metric
hu: Metrikus

en: Dates
hu: Dátumok

en: Times
hu: Idők

en: Dates &amp; Times
hu: Dátumok és idők

en: Numbers
hu: Számok

en: Measurement
hu: Mértékegység

en: Paper
hu: Papír

en: Region & Language
hu: Terület és nyelv

en: Language and format will be changed after next login
hu: A nyelv és a formátum a következő bejelentkezés után lesz megváltoztatva

en: Log _Out…
hu: _Kijelentkezés…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
hu: A nyelvi beállítás a kezelőfelület szövegéhez és a weboldalakhoz van használva. A formátumok a számokhoz, a dátumokhoz és a pénznemekhez vannak használva.

en: Your Account
hu: Az Ön fiókja

en: _Language
hu: _Nyelv

en: _Formats
hu: _Formátumok

en: Login Screen
hu: Bejelentkezési képernyő

en: L_anguage
hu: Ny_elv

en: Fo_rmats
hu: Fo_rmátumok

en: Select your display language and formats
hu: Válassza ki a felület nyelvét és az adatformátumokat

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
hu: Nyelv;Kiosztás;Billentyűzet;Bevitel;

en: Device address copied to clipboard
hu: Az eszközcím a vágólapra másolva

en: Port number copied to clipboard
hu: A portszám a vágólapra másolva

en: Username copied to clipboard
hu: A felhasználónév a vágólapra másolva

en: Password copied to clipboard
hu: A jelszó a vágólapra másolva

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
hu: Ossza meg a meglévő asztalát más eszközökkel. A távoli kapcsolat a meglévő képernyőfelbontást használja.

en: _Desktop Sharing
hu: _Asztal megosztása

en: Remote _Control
hu: Távoli _vezérlés

en: Allows desktop shares to control the screen
hu: Lehetővé teszi az asztal megosztásainak a képernyő vezérlését

en: How to Connect
hu: Hogyan kapcsolódjon

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
hu: Használjon távoli asztali alkalmazást az RDP-protokoll használatával történő kapcsolódáshoz. Az eszköz hálózati helyével kapcsolatos további információkra is szükség lehet.

en: _Hostname
hu: _Gépnév

en: Login Details
hu: Bejelentkezés részletei

en: _Username
hu: _Felhasználónév

en: P_assword
hu: _Jelszó

en: _Generate New Password
hu: Új jelszó _előállítása

en: _Verify Encryption
hu: _Titkosítás ellenőrzése

en: Encryption Fingerprint
hu: Titkosítás ujjlenyomata

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
hu: A titkosítás ujjlenyomata a kapcsolódó kliensprogramokban látható, és azonosnak kell lennie

en: Remote Desktop
hu: Távoli asztal

en: Desktop _Sharing
hu: Asztal _megosztása

en: Remote _Login
hu: Távoli _bejelentkezés

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
hu: Távolról kapcsolódhat a felhasználói fiókjához, ha az éppen nincs használatban. A kijelző felbontása a távoli eszközről állítható be.

en: _Remote Login
hu: _Távoli bejelentkezés

en: Enable or disable remote sessions
hu: Távoli munkamenetek engedélyezése vagy letiltása

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
hu: Hitelesítés szükséges a távoli munkamenetek engedélyezéséhez vagy letiltásához

en: Command copied to clipboard
hu: A parancs a vágólapra másolva

en: Secure Shell
hu: Biztonságos parancsértelmező

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
hu: Az eszköz elérése biztonságos parancsértelmező (SSH) használatával

en: _Secure Shell
hu: _Biztonságos parancsértelmező

en: SSH Login _Command
hu: SSH-bejelentkezési _parancs

en: Enable or disable remote login
hu: Távoli bejelentkezés engedélyezése vagy letiltása

en: Authentication is required to enable or disable remote login
hu: Hitelesítés szükséges a távoli bejelentkezés engedélyezéséhez vagy letiltásához

en: Failed to add account
hu: Nem sikerült hozzáadni a fiókot

en: Passwords match
hu: A jelszavak egyeznek

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: _Next
hu: _Következő

en: Add User
hu: Felhasználó hozzáadása

en: Account Type
hu: Fiók típusa

en: Ad_ministrator
hu: _Rendszergazda

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
hu: A rendszergazdák további képességekkel rendelkeznek, beleértve a felhasználók hozzáadását és eltávolítását, a bejelentkezési beállítások megváltoztatását és a szoftverek eltávolítását. A szülői felügyelet nem alkalmazható a rendszergazdákra.

en: User Details
hu: Felhasználó részletei

en: Fu_ll Name
hu: Teljes _név

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
hu: A felhasználónevek csak kisbetűket, számokat, kötőjeleket és aláhúzásokat tartalmazhatnak.

en: User sets password on _first login
hu: A felhasználó az _első bejelentkezéskor állít be jelszót

en: Set password n_ow
hu: Jelszó beállítása m_ost

en: Set Password
hu: Jelszó beállítása

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
hu: A jó jelszóhoz használjon vegyesen nagybetűket, kisbetűket, számokat és írásjeleket.

en: _Confirm Password
hu: Jelszó _megerősítése

en: Select
hu: Kijelölés

en: Browse for more pictures
hu: További képek tallózása

en: Select a File…
hu: Fájl kiválasztása…

en: Failed to register account
hu: Nem sikerült regisztrálni a fiókot

en: Failed to join domain
hu: Nem sikerült a tartományhoz csatlakozni

en: No supported way to authenticate with this domain
hu: Nincs támogatott módszer a tartományban való hitelesítésre

en: That login name didn’t work
hu: A bejelentkezési név nem működött

en: That login password didn’t work
hu: A bejelentkezési jelszó nem működött

en: That hostname didn’t work
hu: A gépnév nem működött

en: Failed to log into domain
hu: Nem sikerült bejelentkezni a tartományba

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
hu: Egy vállalati bejelentkezési fiók hozzáadásához ezt az eszközt be kell jegyezni a(z) <b>%s</b> tartományba. A bejegyzéshez kérje meg a tartományi rendszergazdát, hogy adja meg a nevét és jelszavát.

en: Valid domain
hu: Érvényes tartomány

en: Domain not found
hu: A tartomány nem található

en: Checking domain…
hu: Tartomány ellenőrzése…

en: Failed to contact realmd service
hu: Nem sikerült kapcsolódni a realmd szolgáltatáshoz

en: Add Enterprise Login
hu: Vállalati bejelentkezés hozzáadása

en: Offline
hu: Kikapcsolva

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
hu: Hálózati kapcsolat szükséges a vállalati bejelentkezési fiókok hozzáadásához.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
hu: A vállalati bejelentkezés lehetővé teszi egy meglévő, központilag felügyelt felhasználói fiók használatát ezen az eszközön.

en: _Domain
hu: _Tartomány

en: Should match the web domain of the account provider
hu: Egyeznie kell a fiók szolgáltatójának webtartományával

en: Enroll Device
hu: Eszköz bejegyzése

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
hu: B_ejegyzés

en: Administrator _Name
hu: Rendszergazda _neve

en: Administrator _Password
hu: Rendszergazdai _jelszó

en: the device needs to be claimed to perform this action
hu: az eszközt le kell foglalni a művelet elvégzéséhez

en: the device is already claimed by another process
hu: az eszközt már lefoglalta egy másik folyamat

en: you do not have permission to perform the action
hu: nincs jogosultsága a művelet elvégzéséhez

en: no prints have been enrolled
hu: nem lett lenyomat bevíve

en: Failed to communicate with the device during enrollment
hu: Nem sikerült kommunikálni az eszközzel a bevitel során

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
hu: Nem sikerült kommunikálni az ujjlenyomat-olvasóval

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
hu: Nem sikerült kommunikálni az ujjlenyomat-démonnal

en: Failed to list fingerprints: %s
hu: Nem sikerült felsorolni az ujjlenyomatokat: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
hu: Nem sikerült törölni a mentett ujjlenyomatokat: %s

en: Left thumb
hu: Bal hüvelykujj

en: Left middle finger
hu: Bal középső ujj

en: _Left index finger
hu: _Bal mutatóujj

en: Left ring finger
hu: Bal gyűrűsujj

en: Left little finger
hu: Bal kisujj

en: Right thumb
hu: Jobb hüvelykujj

en: Right middle finger
hu: Jobb középső ujj

en: _Right index finger
hu: _Jobb mutatóujj

en: Right ring finger
hu: Jobb gyűrűsujj

en: Right little finger
hu: Jobb kisujj

en: Unknown Finger
hu: Ismeretlen ujj

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
hu: Kész

en: Fingerprint device disconnected
hu: Ujjlenyomatos eszköz leválasztva

en: Fingerprint device storage is full
hu: Ujjlenyomatos eszköz tárhelye megtelt

en: Fingerprint is duplicate
hu: Az ujjlenyomat kettőzött

en: Failed to enroll new fingerprint
hu: Nem sikerült bevinni az új ujjlenyomatot

en: Failed to start enrollment: %s
hu: Nem sikerült elindítani a bevitelt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
hu: Nem sikerült bevinni az új ujjlenyomatot

en: Failed to stop enrollment: %s
hu: Nem sikerült leállítani a bevitelt: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
hu: Ismételten emelje fel, majd helyezze az ujját az olvasóra az ujjlenyomat beviteléhez

en: _Re-enroll this finger…
hu: Ujj ú_jbóli bevitele…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
hu: Új ujjlenyomat leolvasása

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
hu: Nem sikerült kiadni a(z) %s ujjlenyomatos eszközt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
hu: Probléma az eszköz olvasásakor

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
hu: Nem sikerült megszerezni a(z) %s ujjlenyomatos eszközt: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
hu: Nem sikerült lekérni az ujjlenyomatos eszközöket: %s

en: Delete All Fingerprints?
hu: Törli az összes ujjlenyomatot?

en: Deleting all enrolled fingerprints will disable Fingerprint Login. To re-enable Fingerprint Login at least one fingerprint will have to be enrolled.
hu: Az összes bejegyzett ujjlenyomat törlése letiltja az ujjlenyomatos bejelentkezést. Az ujjlenyomatos bejelentkezés újbóli engedélyezéséhez legalább egy ujjlenyomatot be kell jegyezni.

en: _Delete All
hu: Összes _törlése

en: No fingerprint device
hu: Nincs ujjlenyomatos eszköz

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
hu: Nincs ujjlenyomatos eszköz

en: Ensure the device is properly connected
hu: Győződjön meg róla, hogy az eszköz helyesen van csatlakoztatva

en: Fingerprint Device
hu: Ujjlenyomatos eszköz

en: Choose the fingerprint device you want to configure
hu: Válasszon ujjlenyomatos eszközt a beállításhoz

en: Fingerprint Login
hu: Ujjlenyomatos bejelentkezés

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
hu: Az ujjlenyomatos bejelentkezéssel az ujjával oldhatja fel és jelentkezhet be az eszközre

en: _Delete Fingerprints
hu: Ujjlenyomatok _törlése

en: Fingerprint Enroll
hu: Ujjlenyomat bevitele

en: Please choose another password.
hu: Válasszon másik jelszót.

en: Please type your current password again.
hu: Írja be újra jelenlegi jelszavát.

en: Password could not be changed
hu: A jelszót nem sikerült megváltoztatni

en: Change Password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Ch_ange
hu: Mó_dosítás

en: Current Password
hu: Jelenlegi jelszó

en: New Password
hu: Új jelszó

en: Confirm Password
hu: Jelszó megerősítése

en: The passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Allow user to change their password on next login
hu: A felhasználó megváltoztathatja a jelszót a következő bejelentkezéskor

en: Set a password now
hu: Jelszó beállítása most

en: Cannot automatically join this type of domain
hu: Ilyen típusú tartományhoz nem lehet automatikusan csatlakozni

en: No such domain or realm found
hu: Nem található ilyen tartomány vagy zóna

en: Cannot log in as %s at the %s domain
hu: Nem lehet bejelentkezni %s néven a(z) %s tartományba

en: Invalid password, please try again
hu: Érvénytelen jelszó, próbálja újra

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
hu: Nem lehet csatlakozni a(z) %s tartományhoz: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
hu: Fiók letiltva

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
hu: Következő belépéskor állítandó be

[ctx: Password mode]
en: None
hu: Nincs

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
hu: Eltávolítja ezt: „%s”?

en: Unlock to Change This Setting
hu: Feloldás a beállítás megváltoztatásához

en: Change Avatar
hu: Profilkép megváltoztatása

en: Remove Avatar
hu: Profilkép eltávolítása

en: Pa_ssword
hu: _Jelszó

en: _Fingerprint Login
hu: _Ujjlenyomatos bejelentkezés

en: A_utomatic Login
hu: A_utomatikus bejelentkezés

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
hu: Az automatikus bejelentkezés megnyitja a felhasználói fiókot az eszköz indulásakor, anélkül hogy hitelesítésre lenne szükség. A hitelesítés továbbra is szükséges máskor, például a képernyő feloldásakor.

en: _Administrator
hu: _Rendszergazda

en: _Parental Controls
hu: Szülői _felügyelet

en: Open the Parental Controls app
hu: A Szülői felügyelet alkalmazás megnyitása

en: _Remove User…
hu: Felhasználó _eltávolítása…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
hu: A felhasználó nem fogja tudni használni ezt az eszközt, miután a fiókja eltávolításra került

en: _Delete Files and Settings
hu: Fájlok és beállítások _törlése

en: Users
hu: Felhasználók

en: Other Users
hu: Egyéb felhasználók

en: _Add User
hu: Felhasználó _hozzáadása

en: Add _Enterprise Login
hu: _Vállalati bejelentkezés hozzáadása

en: Domain Administrator Login
hu: Tartományadminisztrátori bejelentkezés

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
hu: A vállalati bejelentkezések használatához a számítógépet be kell
    jegyezni a tartományba. Kérje meg a hálózati rendszergazdát,
    hogy írja be itt a tartomány jelszavát.

en: Administrator Password
hu: Rendszergazdai jelszó

en: Add or remove users and change your password
hu: Felhasználók hozzáadása vagy eltávolítása és jelszóváltoztatás

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
hu: Bejelentkezés;Név;Ujjlenyomat;Profilkép;Logó;Arc;Jelszó;Szülői;Felügyelet;Korlátozások;Használat;Gyermek;Gyerek;

en: Manage user accounts
hu: Felhasználói fiókok kezelése

en: Authentication is required to change user data
hu: Hitelesítés szükséges a felhasználói adatok megváltoztatásához

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
hu: Az új jelszónak különböznie kell a régitől

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
hu: Próbáljon megváltoztatni néhány betűt és számot

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
hu: Próbálja jobban megváltoztatni a jelszót

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
hu: A felhasználóneve nélkül a jelszó erősebb lenne

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
hu: Próbálja meg kihagyni a nevét a jelszóból

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
hu: Próbálja meg kerülni a jelszóban lévő szavak egy részét

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
hu: Kerülje a gyakori szavakat

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
hu: Próbálja meg kerülni a meglévő szavak átrendezését

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
hu: Próbáljon meg több számot használni

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
hu: Próbáljon meg több nagybetűt használni

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
hu: Próbáljon meg több kisbetűt használni

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
hu: Próbáljon meg több speciális karaktert, például írásjeleket használni

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
hu: Próbálja meg betűk, számok és írásjelek keverékét használni

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
hu: Próbálja meg kerülni ugyanannak a karakternek az ismétlését

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
hu: Próbálja meg kerülni ugyanazon típusú karakterek ismétlését: keverjen betűket, számokat és írásjeleket

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
hu: Próbálja meg kerülni az 1234 vagy abcd-szerű egyszerű sorozatokat

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
hu: A jelszónak hosszabbnak kell lennie

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
hu: Használjon vegyesen kis- és nagybetűket, és tegyen közéjük egy-két számot is

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
hu: Érvényes jelszó, próbáljon több betűt, számot és írásjelet hozzáadni

en: Great password!
hu: Remek jelszó!

en: Authentication failed
hu: A hitelesítés meghiúsult

en: The new password is too short
hu: Az új jelszó túl rövid

en: The new password is too simple
hu: Az új jelszó túl egyszerű

en: The old and new passwords are too similar
hu: A régi és az új jelszó túlságosan hasonlít egymáshoz

en: The new password has already been used recently.
hu: Az új jelszót nemrég használta.

en: The new password must contain numeric or special characters
hu: Az új jelszónak számokat vagy speciális karaktereket is tartalmaznia kell

en: The old and new passwords are the same
hu: A régi és az új jelszó ugyanaz

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
hu: A jelszava megváltozott az első hitelesítés óta.

en: The new password does not contain enough different characters
hu: Az új jelszó nem tartalmaz elég eltérő karaktert

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

note: Translators: '%c' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%c”
hu: A felhasználónevek nem tartalmazhatnak „%c” karaktert

en: Username is already in use — please choose another
hu: A felhasználónév már használatban van – válasszon egy másikat

en: Usernames must have fewer than %ld character | Usernames must have fewer than %ld characters
hu[0]: A felhasználóneveknek rövidebbeknek kell lennie %ld karakternél
hu[1]: A felhasználóneveknek rövidebbeknek kell lennie %ld karakternél

en: Cursor Size
hu: Kurzorméret

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
hu: A kurzorméret egyesíthető a nagyítással a kurzor könnyebben láthatóvá tételéhez

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
hu: Hang

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
hu: A rendszer hangereje a %s beállításaiban változtatható meg

en: Hearing
hu: Hallás

en: _Overamplification
hu: _Túlerősítés

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
hu: Lehetővé teszi, hogy a hangerő meghaladja a 100%-ot, csökkentett hangminőséggel

en: Visual Alerts
hu: Vizuális figyelmeztetések

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
hu: Vizuális jelzés használata figyelmeztető hang esetén

en: _Visual Alerts
hu: _Vizuális figyelmeztetések

en: _Flash Area
hu: T_erület villantása

en: Entire Screen
hu: Teljes képernyő

en: Entire Window
hu: Teljes ablak

en: _Test Flash
hu: _Villanás tesztelése

en: Pointing & Clicking
hu: Mutatás és kattintás

en: _Mouse Keys
hu: _Egérbillentyűk

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
hu: A numerikus billentyűzet használata az egérmutató mozgatásához

en: _Locate Pointer
hu: _Mutató megkeresése

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
hu: A mutató helyének felfedése a bal Ctrl megnyomásával

en: _Activate Windows on Hover
hu: _Ablakok aktiválása rámutatáskor

en: Place the pointer over a window to activate it
hu: Vigye a mutatót egy ablak fölé az aktiválásához

en: _Double-Click Delay
hu: _Dupla kattintás késleltetése

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
hu: Rövid

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
hu: Hosszú

en: Click Assist
hu: Kattintássegéd

en: _Simulated Secondary Click
hu: _Szimulált másodlagos kattintás

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
hu: Másodlagos kattintás az elsődleges egérgomb nyomva tartásával

en: Acceptance Delay
hu: Elfogadás késleltetése

en: _Hover Click
hu: _Rámutatási kattintás

en: Trigger a click when the pointer hovers
hu: Kattintás kezdeményezése a mutató mozgásának megállásakor

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Motion Threshold
hu: Mozgás küszöbszintje

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: _Always Show Accessibility Menu
hu: _Akadálymentesítés menü állandó megjelenítése

en: Display the accessibility menu in the top bar
hu: Az akadálymentesítés menü megjelenítése a felső sávban

en: _Seeing
hu: _Látás

en: _Hearing
hu: _Hallás

en: _Typing
hu: _Gépelés

en: _Pointing and Clicking
hu: _Mutatás és kattintás

en: _Zoom
hu: _Nagyítás

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
hu: Alapértelmezett

[ctx: cursor size]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: cursor size]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: cursor size]
en: Larger
hu: Nagyobb

[ctx: cursor size]
en: Largest
hu: Legnagyobb

en: %d pixel | %d pixels
hu[0]: %d képpont
hu[1]: %d képpont

en: Seeing
hu: Látás

en: Screen _Reader
hu: _Képernyőolvasó

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
hu: A képernyőolvasó felolvassa a megjelenített szöveget a fókusz mozgatása közben

en: _High Contrast
hu: Nagy k_ontraszt

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
hu: Az előtérben és a háttérben lévő felületi elem színkontrasztjának növelése

en: _On/Off Shapes
hu: Alakzatok _be- és kikapcsolása

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
hu: Alakzatok használata az állapot jelzésére a színek mellett vagy helyett

en: _Animation Effects
hu: _Animációs hatások

en: Toggle animation effects throughout the user interface
hu: Animációs hatások be- és kikapcsolása a felhasználói felületen

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
hu: Az animációs hatások kikapcsolása hirtelenebb átmeneteket és mozgás nélküli felhasználói felületet eredményez. Ez olyan nem kívánt hatásokhoz vezethet, amelyek negatív hatással lehetnek néhány vizuális érzékenységre.

en: _Large Text
hu: _Nagy szöveg

en: Increase the size of all text in the user interface
hu: A felhasználói felületen lévő összes szöveg méretének növelése

en: _Cursor Size
hu: K_urzorméret

en: Increase the size of the cursor
hu: A kurzor méretének növelése

en: _Sound Keys
hu: Billentyű_hangok

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
hu: Hangjelzés a Num Lock vagy Caps Lock ki- és bekapcsolásakor

en: Always Show Scroll_bars
hu: _Görgetősávok állandó megjelenítése

en: Make scrollbars always visible
hu: Állandóan láthatóvá teszi a görgetősávokat

en: Screen _Keyboard
hu: _Képernyő-billentyűzet

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
hu: A képernyő-billentyűzet használata a beviteli mezőkbe történő gépeléshez

en: _Enable by Keyboard
hu: Enge_délyezés billentyűzetről

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
hu: Akadálymentesítési szolgáltatások be- vagy kikapcsolása a billentyűzetről

en: Text Cursor
hu: Szövegkurzor

en: _Cursor Blinking
hu: K_urzor villogtatása

en: Change if the cursor blinks in text fields
hu: Annak megváltoztatása, hogy a kurzor villogjon-e a szövegmezőkben

en: _Blink Speed
hu: _Villogás sebessége

en: Blink Speed
hu: Villogás sebessége

en: _Test Entry
hu: Bevitel _tesztelése

en: Typing Assist
hu: Gépelési segéd

en: _Repeat Keys
hu: Billentyűk _ismétlése

en: Key presses repeat when the key is held down
hu: A billentyűlenyomások ismétlése a gomb nyomva tartásakor

en: Speed
hu: Sebesség

en: _Sticky Keys
hu: _Ragadós billentyűk

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
hu: A módosítóbillentyűk sorozata billentyűkombinációként működik

en: Disable if two keys are pressed together
hu: Letiltás két billentyű egyidejű lenyomásakor

en: Beep when modifier key is pressed
hu: Hangjelzés módosító billentyű lenyomásakor

en: S_low Keys
hu: _Lassú billentyűk

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
hu: Késleltetés a billentyű lenyomása és elfogadása között

en: Beep when a key is pressed
hu: Hangjelzés billentyű lenyomásakor

en: Beep when a key is accepted
hu: Hangjelzés billentyű elfogadásakor

en: Beep when a key is rejected
hu: Hangjelzés billentyű elutasításakor

en: B_ounce Keys
hu: Billentyűs_zűrés

en: Ignore fast duplicate keypresses
hu: Gyors egymás utáni billentyűleütések figyelmen kívül hagyása

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: _Desktop Zoom
hu: _Asztal nagyítása

en: Magnify the entire screen
hu: A teljes képernyő nagyítása

en: Magnifier
hu: Nagyító

en: _Magnification Factor
hu: Nagyítási _tényező

en: M_agnifier View
hu: Nagyító né_zet

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
hu: Egérkurzor követése

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
hu: Képernyőterület

en: _Extend Outside Screen Edges
hu: Külső képernyőszélek kiterjesztése

en: _Screen Area
hu: _Képernyőterület

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
hu: Teljes képernyő

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
hu: Felső fél

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
hu: Alsó fél

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
hu: Bal fél

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
hu: Jobb fél

en: _Follow Behavior
hu: Követési _viselkedés

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
hu: Mozgás a tartalmakkal

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
hu: Nyomás a tartalmak körül

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
hu: Középpontban marad

en: Crosshairs
hu: Szálkeresztek

en: _Crosshair Lines
hu: Szá_lkeresztek

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
hu: A kurzor helyének jelölése a nagyító területén vonalak használatával

en: _Overlap Mouse Cursor
hu: Egérkurzor átfe_dése

en: _Thickness
hu: _Vastagság

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
hu: Vékony

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
hu: Vastag

en: Len_gth
hu: _Hossz

en: Colo_r
hu: _Szín

en: Color Filters
hu: Színszűrők

en: _Inverted
hu: _Fordított

en: Invert colors in the magnifier region
hu: A színek megfordítása a nagyító tartományában

en: _Brightness
hu: Fény_erő

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
hu: Alacsony

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
hu: Magas

en: Co_ntrast
hu: K_ontraszt

en: Co_lor
hu: _Szín

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
hu: Teljes

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
hu: A látás, hallás, gépelés, mutatás és kattintás egyszerűbbé tétele

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
hu: Billentyűzet;Egér;a11y;Akadálymentesítés;Kontraszt;Kurzor;Hang;Nagyítás;Képernyő;Olvasó;nagy;magas;hatalmas;szöveg;betű;méret;AccessX;Ragadós;Billentyűk;Lassú;Pattogó;Egér;Dupla;kattintás;Késleltetés;Sebesség;Kisegítő;Ismétlés;Villogás;Mutató;keresés;vizuális;hallás;hang;írás;animációk;

en: Map Buttons
hu: Gombok leképezése

en: Map buttons to functions
hu: Gombok leképezése funkciókra

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
hu: Gyorsbillentyű szerkesztéséhez válassza a „Billentyűleütés küldése” műveletet, nyomja meg a gyorsbillentyű gombot, majd nyomja le az új billentyűket vagy a Backspace billentyűt a törléshez

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
hu: Érintse meg a céljelzőket, ahogy azok megjelennek a képernyőn a táblagép kalibrálásához

en: Mis-click detected, restarting…
hu: Félrekattintás észlelve, újraindítás…

en: Button %d
hu: %d. gomb

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
hu: Alkalmazás által meghatározott

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
hu: Billentyűleütés küldése

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
hu: Monitorváltás

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
hu: Képernyőn lévő súgó megjelenítése

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
hu: Ez az eszköz ismeretlen, és lehet, hogy nem rendelkezik megfelelő képességekkel – %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
hu: Laptop paneljéhez csatolt rajztábla

en: Tablet mounted on external display
hu: Külső kijelzőre csatolt rajztábla

en: External tablet device
hu: Külső rajztábla eszköz

note: translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
hu: Külső tábla eszköz

note: All displays item
en: All Displays
hu: Összes kijelző

en: _Tablet Mode
hu: _Táblagép mód

en: Use absolute positioning for the pen
hu: Abszolút pozicionálás használata a tollnál

en: Button Location
hu: Gomb helye

en: The location of the physical buttons on the tablet
hu: A fizikai gombok helye a táblagépen

en: Map _Buttons
hu: _Gombok leképezése

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
hu: Leképezés _monitorra

en: _Keep Aspect Ratio
hu: _Méretarány megtartása

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
hu: A rajztábla felületének csak egy részét használja a monitor képarányának megtartásához

en: _Calibrate
hu: _Kalibrálás

en: No tablet detected
hu: Nem található rajztábla

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
hu: Csatlakoztassa vagy kapcsolja be Wacom rajztábláját

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
hu: Művelet kiválasztása az íróvesszőn lévő %d. gomb megnyomásakor

en: Button %d Mapping
hu: %d. gomb leképezése

en: Assign Keystroke
hu: Billentyűleütés hozzárendelése

en: Press Esc to cancel
hu: Nyomja meg az Esc billentyűt a megszakításhoz

en: Left Mousebutton Click
hu: Bal egérgomb kattintás

en: Middle Mousebutton Click
hu: Középső egérgomb kattintás

en: Right Mousebutton Click
hu: Jobb egérgomb kattintás

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: Forward
hu: Tovább

en: Switch Monitor
hu: Monitorváltás

en: Tip _Pressure Feel
hu: _Hegy nyomásérzékenysége

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Soft
hu: Lágy

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Firm
hu: Kemény

en: Button _1
hu: _1. gomb

en: Button _2
hu: _2. gomb

en: Button _3
hu: _3. gomb

en: _Eraser Pressure Feel
hu: _Radír nyomásérzékenysége

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
hu: Festékszóró íróvessző nyomás, dőlés és integrált csúszka funkcióval

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
hu: Művészi toll nyomás, dőlés és forgatás funkcióval

en: Stylus with pressure and tilt
hu: Íróvessző nyomás és dőlés funkcióval

en: Stylus with pressure
hu: Íróvessző nyomás funkcióval

en: Graphics Tablets
hu: Grafikus táblagépek

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
hu: Rajztáblák gombleképezéseinek beállítása és az íróvessző érzékenységének megváltoztatása

note: Translators: Search terms to find the Graphics Tablets panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
hu: Rajztábla;Wacom;Íróvessző;Toll;Radír;Egér;

en: New shortcut…
hu: Új gyorsbillentyű…

en: Duration
hu: Időtartam

en: Interval
hu: Időköz

[ctx: abbreviated weekday name for Sunday]
en: S
hu: V

[ctx: abbreviated weekday name for Monday]
en: M
hu: H

[ctx: abbreviated weekday name for Tuesday]
en: T
hu: K

[ctx: abbreviated weekday name for Wednesday]
en: W
hu: Sze

[ctx: abbreviated weekday name for Thursday]
en: T
hu: Cs

[ctx: abbreviated weekday name for Friday]
en: F
hu: P

[ctx: abbreviated weekday name for Saturday]
en: S
hu: Szo

note: Translators: This is a duration in minutes, for example ‘15m’ for 15 minutes. * Use whatever shortest unit label is used for minutes in your locale.
en: %um
hu: %u p

note: Translators: This is a duration in hours, for example ‘2h’ for 2 hours. * Use whatever shortest unit label is used for hours in your locale.
en: %uh
hu: %u ó

note: Translators: This is a duration in hours and minutes, for example * ‘3h 15m’ for 3 hours and 15 minutes. Use whatever shortest unit label * is used for hours and minutes in your locale.
en: %uh %um
hu: %u ó %u p

en: Failed to load session history file ‘%s’: %s
hu: Nem sikerült betölteni a(z) „%s” munkamenetelőzmény-fájlt: %s

en: Invalid file structure
hu: Érvénytelen fájlszerkezet

en: Failed to load session history file: %s
hu: Nem sikerült betölteni a munkamenetelőzmény-fájlt: %s

en: File is empty
hu: A fájl üres

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY
en: Average Monday
hu: Hétfői átlagos

en: Average Tuesday
hu: Keddi átlag

en: Average Wednesday
hu: Szerdai átlag

en: Average Thursday
hu: Csütörtöki átlag

en: Average Friday
hu: Pénteki átlag

en: Average Saturday
hu: Szombati átlag

en: Average Sunday
hu: Vasárnapi átlag

note: Translators: This a medium-length date, for example ‘15 April’
en: %-d %B
hu: %B %-d.

en: No Data
hu: Nincsenek adatok

en: This Week
hu: Ez a hét

note: Translators: This is a range of days within a given month. * For example ‘20–27 April’. The dash is an en-dash.
en: %u–%u %s
hu: %3$s %1$u-%2$u.

note: Translators: This is a range of days spanning two months. * For example, ‘27 April–4 May’. The dash is an en-dash.
en: %u %s–%u %s
hu: %2$s %1$u.–%4$s %3$u.

note: Translators: The first placeholder is a formatted date string. The * second placeholder is a formatted time duration (for example, ‘3 hours’ * or ‘25 minutes’).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s. A line is overlayed at the %s mark to indicate the configured screen time limit.
hu: A képernyőidő használatának oszlopdiagramja a(z) %s dátumot tartalmazó héttől kezdődően. A(z) %s jelzésnél egy áthúzódó vonal jelzi a beállított képernyőidő-korlátot.

note: Translators: The placeholder is a formatted date string.
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s.
hu: A képernyőidő használatának oszlopdiagramja a(z) %s dátumot tartalmazó héttől kezdődően.

en: Placeholder for a bar chart of screen time usage. No data is currently available.
hu: Helykitöltő a képernyőidő-használat oszlopdiagramjához. Jelenleg nem érhetők el adatok.

en: Screen Time Unavailable
hu: A képernyőidő nem érhető el

en: Screen time information will appear here after a period of usage
hu: A képernyőidő információi itt fognak megjelenni egy bizonyos használati idő után

en: Average Week
hu: Heti átlag

en: Previous Week
hu: Előző hét

en: Next Week
hu: Következő hét

en: Screen Time
hu: Képernyőidő

en: Disabling screen time recording stops screen time data from being saved. This data is never shared outside this device.
hu: A képernyőidő-rögzítés letiltása leállítja a képernyőidő adatainak mentését. Ezek az adatok soha nem kerülnek megosztásra ezen eszközön kívül.

en: _Disable Screen Time
hu: Képernyőidő _letiltása

en: Screen Time Recording Disabled
hu: Képernyőidő-rögzítés letiltva

en: Enable recording to view screen usage history
hu: Engedélyezze a rögzítést a képernyőhasználat előzményeinek megtekintéséhez

en: E_nable
hu: E_ngedélyezés

en: Screen Limits
hu: Képernyőkorlátok

en: _Screen Time Limit
hu: _Képernyőidő-korlát

en: Daily _Limit
hu: Napi _korlát

en: _Grayscale
hu: _Szürkeárnyalatos

en: Black and white screen for screen limits
hu: Fekete-fehér képernyő a képernyőkorlátokhoz

en: Break Reminders
hu: Szünet emlékeztetők

en: _Eyesight Reminders
hu: _Látási emlékeztetők

en: Reminders to look away from the screen
hu: Emlékeztetők, hogy forduljon el a képernyőtől

en: _Movement Reminders
hu: _Mozgási emlékeztetők

en: Reminders to move around
hu: Emlékeztetők, hogy mozogjon

en: Movement _Break Schedule
hu: Mozgási _szünet ütemezése

en: S_ounds
hu: _Hangok

en: Play a sound when a break ends
hu: Hang lejátszása a szünet befejezésekor

en: Wellbeing
hu: Jólét

en: Review and limit the amount of time you spend at the computer screen
hu: A számítógép képernyője előtt eltöltött idő mennyiségének felülvizsgálata és korlátozása

note: Translators: Search terms to find the Wellbeing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;
hu: Jólét;Képernyőidő;Szünetek;Szünetemlékeztetők;Egészségügyi szünetek;Napi használat;Képernyőkorlátok;Használati korlátok;

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Access Points
hu: Hozzáférési pontok

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Operation Cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
hu: <b>Hiba:</b> Hozzáférés megtagadva a beállítások megváltoztatásakor

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
hu: <b>Hiba:</b> Mobilfelszerelést érintő hiba

en: Not Registered
hu: Nem regisztrált

en: Registered
hu: Regisztrált

en: Roaming
hu: Barangolás

en: Searching
hu: Keresés

en: Denied
hu: Megtagadva

en: Modem Details
hu: Modem részletei

en: Modem Status
hu: Modem állapota

en: Carrier
hu: Szolgáltató

en: Network Type
hu: Hálózattípus

en: Network Status
hu: Hálózati állapot

en: Own Number
hu: Saját szám

en: Device Details
hu: Eszköz adatai

en: 2G Only
hu: Csak 2G

en: 3G Only
hu: Csak 3G

en: 4G Only
hu: Csak 4G

en: 5G Only
hu: Csak 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
hu: 2G, 3G, 4G, 5G (előnyben részesített)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
hu: 2G, 3G, 4G (előnyben részesített), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
hu: 2G, 3G (előnyben részesített), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
hu: 2G, 3G, 4G (előnyben részesített)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
hu: 2G, 3G (előnyben részesített), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
hu: 3G, 4G, 5G (előnyben részesített)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
hu: 3G, 4G (előnyben részesített), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
hu: 3G (előnyben részesített), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
hu: 2G, 4G, 5G (előnyben részesített)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
hu: 2G, 4G (előnyben részesített), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
hu: 2G (előnyben részesített), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
hu: 2G, 3G, 5G (előnyben részesített)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
hu: 2G, 3G (előnyben részesített), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
hu: 3G, 4G (előnyben részesített)

en: 3G (Preferred), 4G
hu: 3G (előnyben részesített), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
hu: 2G, 4G (előnyben részesített)

en: 2G (Preferred), 4G
hu: 2G (előnyben részesített), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
hu: 2G, 3G (előnyben részesített)

en: 2G (Preferred), 3G
hu: 2G (előnyben részesített), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
hu: 2G, 5G (előnyben részesített)

en: 2G (Preferred), 5G
hu: 2G (előnyben részesített), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
hu: 3G, 5G (előnyben részesített)

en: 3G (Preferred), 5G
hu: 3G (előnyben részesített), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
hu: 4G, 5G (előnyben részesített)

en: 4G (Preferred), 5G
hu: 4G (előnyben részesített), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unlock SIM card
hu: SIM-kártya feloldása

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Please provide PIN code for SIM %d
hu: Adja meg a PIN-kódot a(z) %d. SIM-kártyához

en: Enter PIN to unlock your SIM card
hu: Adja meg a PIN-kódot a SIM-kártyája feloldásához

en: Please provide PUK code for SIM %d
hu: Adja meg a PUK-kódot a(z) %d. SIM-kártyához

en: Enter PUK to unlock your SIM card
hu: Adja meg a PUK-kódot a SIM-kártyája feloldásához

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
hu[0]: Hibás jelszó lett megadva. Még %1$u próbálkozása maradt.
hu[1]: Hibás jelszó lett megadva. Még %1$u próbálkozása maradt.

en: You have %u try left | You have %u tries left
hu[0]: %u próbálkozása maradt
hu[1]: %u próbálkozása maradt

en: Wrong password entered.
hu: Hibás jelszó lett megadva.

en: PUK code should be an 8 digit number
hu: A PUK-kódnak 8 számjegyűnek kell lennie

en: Enter New PIN
hu: Új PIN-kód megadása

en: PIN code should be a 4-8 digit number
hu: A PIN-kódnak 4-8 számjegyűnek kell lennie

en: Unlocking…
hu: Feloldás…

en: No SIM
hu: Nincs SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
hu: Helyezzen be egy SIM-kártyát a modem használatához

en: SIM Locked
hu: SIM zárolva

en: _Mobile Data
hu: _Mobil adatkapcsolat

en: Access data using mobile network
hu: Adatkapcsolat mobilhálózat használatával

en: _Data Roaming
hu: _Adatbarangolás

en: Use mobile data when roaming
hu: Mobil adatkapcsolat használata barangolás közben

en: _Network Mode
hu: Hálózati _mód

en: N_etwork
hu: _Hálózat

en: Advanced
hu: Speciális

en: _Access Point Names
hu: _Hozzáférési pontok nevei

en: _SIM Lock
hu: _SIM zárolása

en: Lock SIM with PIN
hu: SIM zárolása PIN-kóddal

en: M_odem Details
hu: M_odem részletei

en: Phone failure
hu: Telefonhiba

en: No connection to phone
hu: Nincs kapcsolat a telefon felé

en: Operation not allowed
hu: A művelet nem engedélyezett

en: Operation not supported
hu: A művelet nem támogatott

en: SIM not inserted
hu: A SIM-kártya nincs behelyezve

en: SIM PIN required
hu: A SIM-kártya PIN-kódja szükséges

en: SIM PUK required
hu: A SIM-kártya PUK-kódja szükséges

en: SIM failure
hu: SIM-kártya hiba

en: SIM busy
hu: A SIM-kártya foglalt

en: Incorrect password
hu: Helytelen jelszó

en: SIM PIN2 required
hu: A SIM-kártya PIN2-kódja szükséges

en: SIM PUK2 required
hu: A SIM-kártya PUK2-kódja szükséges

en: Not found
hu: Nem található

en: No network service
hu: Nincs hálózati szolgáltatás

en: Network timeout
hu: Hálózat időtúllépése

en: GPRS services not allowed
hu: A GPRS szolgáltatások nem engedélyezettek

en: Roaming not allowed in this location area
hu: A barangolás nem engedélyezett ezen a területen

en: Unspecified GPRS error
hu: Meghatározatlan GPRS hiba

en: No Error
hu: Nincs hiba

en: Action Cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: Access denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Unknown Error
hu: Ismeretlen hiba

en: Network Mode
hu: Hálózati mód

en: _Automatic
hu: _Automatikus

en: Choose Network
hu: Válasszon hálózatot

en: Refresh Network Providers
hu: Hálózati szolgáltatók frissítése

en: SIM %d
hu: %d. SIM

en: Enable Mobile Network
hu: Mobilhálózat engedélyezése

en: No WWAN Adapter Found
hu: Nem található WWAN adapter

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
hu: Győződjön meg róla, hogy rendelkezik vezeték nélküli WAN/mobil eszközzel

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
hu: A vezeték nélküli WAN ki van kapcsolva repülési üzemmódban

en: Data Connection
hu: Adatkapcsolat

en: SIM card used for internet
hu: Internethez használandó SIM-kártya

en: SIM Lock
hu: SIM-kártya zár

en: _Lock SIM with PIN
hu: SIM-kártya _zárolása PIN-kóddal

en: Change PIN
hu: PIN-kód megváltoztatása

en: New PIN
hu: Új PIN-kód

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
hu: Adja meg a jelenlegi PIN-kódot a SIM-kártya zárolási beállításainak megváltoztatásához

en: Mobile Network
hu: Mobilhálózat

en: Configure Telephony and mobile data connections
hu: Telefónia és mobil adatkapcsolatok beállítása

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
hu: mobil;wwan;telefónia;sim;telefon;

en: Utility to configure the GNOME desktop
hu: Segédprogram a GNOME asztali környezet személyre szabásához

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
hu: A Beállítások az elsődleges felület a rendszer beállításához.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Display version number
hu: Verziószám kiírása

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
hu: Részletes mód engedélyezése. Adja meg többször a részletesség növeléséhez

en: Search for the string
hu: Karakterlánc keresése

en: List possible panel names and exit
hu: Lehetséges panelnevek felsorolása és kilépés

en: Panel to display
hu: Megjelenítendő panel

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
hu: [PANEL] [ARGUMENTUM…]

en: Settings categories
hu: Beállítások kategóriái

en: Available panels:
hu: Elérhető panelek:

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Search settings
hu: Beállítások keresése

en: Warning: Development Version
hu: Figyelmeztetés: fejlesztői verzió

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
hu: A Beállítások ezen verziója csak fejlesztési célokra használandó. Nem megfelelő rendszerműködést, adatvesztést és más váratlan problémákat tapasztalhat.

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Settings
hu: A Beállítások _névjegye

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Panels
hu: Panelek

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
hu: Vissza az előző panelhez

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
hu: Keresés megszakítása

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
hu: Tulajdonságok;Beállítások;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
hu: Az azonosító a megnyitandó legutolsó Beállítások panelhez

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
hu: Az azonosító a megnyitandó legutolsó Beállítások panelhez. A felismerhetetlen értékek mellőzve lesznek, és a listában lévő első panel kerül kiválasztásra.

en: Show warning when running a development build of Settings
hu: Figyelmeztetés megjelenítése, ha a Beállítások fejlesztői verzióját futtatja

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
hu: A Beállítások jelenítsen-e meg figyelmeztetést, ha fejlesztői kiadást használ.

en: Initial state of the window
hu: Az ablak kezdeti állapota

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
hu: Egy elemhármas, amely az alkalmazásablak kezdeti szélességét, magasságát és maximalizálási állapotát tartalmazza.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
hu[0]: %u kimenet
hu[1]: %u kimenet

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
hu[0]: %u bemenet
hu[1]: %u bemenet

en: System Sounds
hu: Rendszerhangok
