gnome-control-center - en to ka translation catalogue (2027 entries)

en: Add Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობების დამატება

en: _Cancel
ka: _გაუქმება

en: _Add
ka: დ_ამატება

en: Added keyboard shortcuts will be available globally, and can be changed in the application’s panel in Settings
ka: დამატებული კლავიატურის მალსახმობები გლობალურად იქნება ხელმისაწვდომი და მათი შეცვლა მორგების ფანჯრის აპლიკაციის პანელიდანაა შესაძლებელი

en: Remove All Shortcuts?
ka: წავშალო ყველა მალსახმობი?

en: All actions from %s that have been registered for global shortcuts will be removed.
ka: ყველა ქმედება %s-დან, რომელიც რეგისტრირებულია გლობალური მალსახმობებისთვის, წაიშლება.

en: _Remove
ka: _წაშლა

en: _Remove All Shortcuts
ka: ყველა მალსახმობის _წაშლა

en: %s has registered the following global shortcuts
ka: %s-მა დაარეგისტრირა შემდეგი გლობალური მალსახმობები

en: Global Shortcuts
ka: გლობალური მალსახმობები

en: System Bus
ka: სისტემური მატარებელი

en: Full access
ka: სრული წვდომა

en: Session Bus
ka: სესიების მატარებელი

en: Devices
ka: მოწყობილობა

en: Full access to /dev
ka: სრული წვდომა /dev-თან

en: Network
ka: ქსელი

en: Has network access
ka: აქვს ქსელთან წვდომა

en: Home
ka: სახლი

en: Read-only
ka: მხოლოდ წაკითხვა

en: File System
ka: ფაილური სისტემა

en: Settings
ka: მორგება

en: Can change settings
ka: პარამეტრები შეცვლადია

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
ka: <b>%s</b> ითხოვს წვდომას შემდეგ სისტემურ რესურსებთან. ამ წვდომის გასაჩერებლად, აპი უნდა წაშალოთ.

en: %u permission | %u permissions
ka[0]: %u წვდომები

en: Remove Link Type
ka: ბმულის ტიპის წაშლა

en: Remove File Type
ka: ფაილის ტიპის წაშლა

en: %u type | %u types
ka[0]: %u ტიპი

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links
ka: <b>%s</b> გამოიყენება შემდეგი ტიპის ფაილებისა და ბმულების გასახსნელად

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space <b>%s</b> is occupying with app data and caches
ka: რამდენი ადგილი მიაქვს <b>%s</b>-ს, მონაცემების და ქეშის ჩათვლით

en: Apps
ka: აპები

en: Search apps
ka: აპების ძებნა

en: _Default Apps
ka: _ნაგულისხმები აპები

en: Set which apps open links, files, and media
ka: დაყენება, რომელი აპი ხსნის ბმულებს, ფაილებს და მედიას

en: No Results Found
ka: შედეგების გარეშე

en: Try a different search
ka: სცადეთ სხვა ძებნა

en: No Apps Found
ka: აპები ვერ ვიპოვე

en: _Find in Software
ka: _პროგრამებში ძებნა

en: Unable to List Apps
ka: აპების ჩამონათვლის შექმნა შეუძლებელია

note: Translators: Parental Controls here refers to the features provided by 'malcontent'
en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Parental Controls are not installed.
ka: აღმოჩენილია შეცდომა და აპების ჩამონათვალი ხელმიუწვდომელია.
     შეცდომის დეტალები: მშობლის კონტროლი დაყენებული არაა.

en: Default Apps
ka: ნაგულისხმები აპები

en: Removable Media
ka: გამოერთებადი მედია

en: Med_ia Autostart
ka: მედას ავტოგაშვება

en: Start apps or prompt when media is connected
ka: აპის გაშვება ან კითხვა, როცა მედია მიერთებულია

en: App Settings
ka: აპის მორგება

en: App is not sandboxed
ka: აპი სენდბოქსში არაა

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
ka: აპის პარამეტრების სრულად გამოყენება შეუძლებელია, როცა აპი სენდბოქსში არაა. ეს აპები, შეიძლება, იყენებდნენ წვდომებს, რომლებიც ნაჩვენები არაა.

en: _Open
ka: _გახსნა

en: App _Details
ka: აპის _დეტალები

en: Permissions
ka: წვდომები

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
ka: _ძებნა

en: Receive system searches and send results
ka: სისტემის ძებნის მიღება და პასუხების გაგზავნა

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ka: გამორთული

en: _Notifications
ka: შეტყობი_ნებები

en: Show system notifications
ka: სისტემური შეტყობინებების ჩვენება

en: _Run in Background
ka: ფონუ_რად გაშვება

en: Allow activity when the app is closed
ka: აქტივობების დაშვება მაშინაც კი, როცა აპლიკაცია დახურულია

en: Scr_eenshots
ka: ე_კრანის ანაბეჭდები

en: Take pictures of the screen at any time
ka: გადაიღეთ ეკრანის ანაბეჭდები ნებისმიერ დროს

en: Change _Wallpaper
ka: _ფონის სურათის შეცვლა

en: Change the desktop wallpaper
ka: ფონის სურათის შეცვლა

en: So_unds
ka: ხმ_ები

en: Reproduce sounds
ka: ხმების გამოცემა

en: Sounds
ka: ხმები

en: _Inhibit Shortcuts
ka: მალსახმობების გათ_იშვა

en: Block standard keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის სტანდართული მალსახმობების დაბლოკვა

en: C_amera
ka: კ_ამერა

en: Take pictures with the camera
ka: გადაიღეთ სურათები კამერით

en: Camera
ka: კამერა

en: _Microphone
ka: _მიკროფონი

en: Record audio with the microphone
ka: ჩაიწერეთ ხმა მიკროფონით

en: Microphone
ka: მიკროფონი

en: _Location Services
ka: _მდებარეობის სერვისები

en: Access device location data
ka: მოწყობილობის მდებარეობის მონაცემებთან წვდომა

en: Location Services
ka: მდებარეობის სერვისები

en: Re_quired Permissions
ka: _აუცილებელი წვდომები

en: System permissions that the app requires
ka: სისტემური წვდომები, რომლებიც აპს სჭირდება

en: Global S_hortcuts
ka: გლობალური მალსახმ_ობები

en: Global actions that have been registered for use
ka: გამოსაყენებლად დარეგისტრირებული გლობალური ქმედებები

en: General
ka: საერთო

en: _Files &amp; Links
ka: _ფაილები &amp; ბმული

en: File and link types that are opened by the app
ka: ფაილი და ბმულის ტიპები აპლიკაციით გაიხსნება

en: S_torage
ka: _საცავი

en: Disk space being used
ka: დისკზე დაკავებული ადგილი

en: Required Permissions
ka: აუცილებელი წვდომები

en: Files & Links
ka: ფაილები & ბმულები

en: File Types
ka: ფაილის ტიპები

en: Link Types
ka: ბმულის ტიპები

en: _Reset
ka: ჩამოყ_რა

en: Storage
ka: საცავი

en: App
ka: აპი

en: Data
ka: მონაცემები

en: Cache
ka: კეში

en: Total
ka: ჯამში

en: _Clear Cache
ka: კეშის _გასუფთავება

en: _Web
ka: _ვები

en: _Mail
ka: _ფოსტა

en: _Calendar
ka: კალე_ნდარი

en: M_usic
ka: _მუსიკა

en: _Video
ka: _ვიდეო

en: _Photos
ka: _ფოტოები

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
ka: _ზარები

en: No Apps Available
ka: აპების გარეშე

en: Ask what to do
ka: გვკითხეთ რჩევა

en: Do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

en: Open folder
ka: საქაღალდის გახსნა

en: Select an app for audio CDs
ka: აირჩიეთ აპი აუდიო CD-ებისთვის

en: Select an app for video DVDs
ka: აირჩიეთ აპი ვიდეო DVD-ებისთვის

en: Select an app to run when a music player is connected
ka: აირჩიეთ აპი, რომელიც გაეშვება, როცა მუსიკის დამკვრელს შეაერთებთ

en: Select an app to run when a camera is connected
ka: აირჩიეთ აპი, რომელიც გაეშვება, როცა კამერას შეაერთებთ

en: Select an app for software CDs
ka: აირჩიეთ აპი პროგრამული CD-ებისთვის

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ka: აუდიო DVD

en: blank Blu-ray disc
ka: ცარიელი Blu-ray დისკი

en: blank CD disc
ka: ცარიელი CD დისკი

en: blank DVD disc
ka: ცარიელი DVD დისკი

en: blank HD DVD disc
ka: ცარიელი HD DVD დისკი

en: Blu-ray video disc
ka: Blu-ray ვიდეო დისკი

en: e-book reader
ka: ელწიგნების წამკითხავი

en: HD DVD video disc
ka: HD DVD ვიდეო დისკი

en: Picture CD
ka: ფოტო სურათებიანი CD

en: Video CD
ka: ვიდეო CD

en: Windows software
ka: Windows-ის პროგრამა

en: CD _Audio
ka: CD _აუდიო

en: _DVD Video
ka: _DVD ვიდეო

en: Music Pla_yer
ka: მედიის დ_ამკვრელი

en: P_hotos
ka: _ფოტოები

en: Sof_tware
ka: _პროგრამები

en: _Other Media Types
ka: _სხვა მედიის ტიპები

en: Other Media Types
ka: სხვა მედიის ტიპები

en: _Type
ka: _ტიპი

en: _Action
ka: _ქმედება

en: Add user accounts and change passwords
ka: დაამატეთ მომხმარებლის ანგარიშები და შეცვალეთ პაროლები

en: Play and record sound
ka: ხმის დაკვრა და ჩაწერა

en: Play audio
ka: ხმის დაკვრა

en: Record audio
ka: ხმის ჩაწერა

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
ka: ქსელური მოწყობილობების აღმოჩენა პროტოკოლით mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
ka: პირდაპირი წვდომა ბლუთუზის აპარატურასთან

en: Use bluetooth devices
ka: ბლუთუზის მოწყობილობების გამოყენება

en: Use your camera
ka: თქვენი კამერის გამოყენება

en: Print documents
ka: დოკუმენტების დაბეჭდვა

en: Use any connected joystick
ka: ნებისმიერი მიერთებული ჯოისტიკის გამოყენება

en: Allow connecting to the Docker service
ka: Docker-ის სერვისთან მიერთების დაშვება

en: Configure network firewall
ka: ბრანდმაუერის გამართვა

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
ka: მოირგეთ და გამოიყენეთ პრივილეგირებული FUSE ფაილური სისტემები

en: Update firmware on this device
ka: ამ მოწყობილობის მიკროკოდის განახლება

en: Access hardware information
ka: წვდომა აპარატურის ინფორმაციასთან

en: Provide entropy to hardware random number generator
ka: ენტროპიის მიწოდება აპარატურული შემთხვევითი რიცხვების გენერატორისთვის

en: Use hardware-generated random numbers
ka: აპარატურულად აჩქარებული შემთხვევითი რიცხვების გამოყენება

en: Access files in your home folder
ka: წვდომა ფაილებთან თქვენს საწყის საქაღალდეში

en: Access libvirt service
ka: წვდომა libvirt-ის სერვისთან

en: Change system language and region settings
ka: რეგიონისა და სისტემის ენის პარამეტრების შეცვლა

en: Change location settings and providers
ka: მდებარეობს პარამეტრებისა და მომწოდებლების შეცვლა

en: Access your location
ka: წვდომა თქვენს მდებარეობასთან

en: Read system and application logs
ka: სისტემური და აპლიკაციის ჟურნალების წაკითხვა

en: Access LXD service
ka: წვდომა LXD-ის სერვისთან

en: Use and configure modems
ka: მოდემების გამოყენება და მორგება

en: Read system mount information and disk quotas
ka: სისტემის მიმაგრები ინფორმაციისა და დისკის კვოტების წაკითხვა

en: Control music and video players
ka: მუსიკის და ვიდეოს დამკვრელების კონტროლი

en: Change low-level network settings
ka: ქსელის აპარატურული პარამეტრების შეცვლა

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
ka: წვდომა სერვისთან NetworkManager ქსელის პარამეტრების წასაკითხავად და შესაცვლელად

en: Read access to network settings
ka: წაკითხვის წვდომა ქსელის პარამეტრებში

en: Change network settings
ka: ქსელის პარამეტრების შეცვლა

en: Read network settings
ka: ქსელის პარამეტრების წაკითხვა

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
ka: წვდომა ofono სერვისთან მობილური ტელეფონიის ქსელის პარამეტრების წასაკითხად და შესაცვლელად

en: Control Open vSwitch hardware
ka: Open vSwitch-ის აპარატურის კონტროლი

en: Read from CD/DVD
ka: CD/DVD-ROM-დან წაკითხვა

en: Read, add, change, or remove saved passwords
ka: წაიკითხეთ, დაამატეთ, შეცვალეთ ან წაშალეთ შენახული პაროლები

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
ka: წვდომა pppd da ppp მოწყობილობებთან Pont-to-Point პროტოკოლებით მიერთების მოსარგებად

en: Pause or end any process on the system
ka: შეაჩერეთ ან დაასრულეთ სისტემის ნებისმიერი პროცესი

en: Access USB hardware directly
ka: პირდაპირი წვდომა USB აპარატურასთან

en: Read/write files on removable storage devices
ka: ფაილების ჩაწერა/წაკითხვა მოხსნადი საცავის მოწყობილობებზე

en: Prevent screen sleep/lock
ka: ეკრანის ძილის/დაბლოკვის აკრძალვა

en: Access serial port hardware
ka: წვდომა სერიული პორტის აპარატურასთან

en: Restart or power off the device
ka: მოწყობილობის გადატვირთვა ან გამორთვა

en: Install, remove and configure software
ka: დააყენეთ, წაშალეთ და მოირგეთ პროგრამები

en: Access Storage Framework service
ka: საცავზე წვდომის სერვისთან წვდომა

en: Read process and system information
ka: პროცესისა და სისტემის ინფორმაციის წაკითხვა

en: Monitor and control any running program
ka: ნებისმიერი გაშვებული პროგრამის მონიტორინგი და კონტროლი

en: Change the date and time
ka: დროისა და თარიღის შეცვლა

en: Change time server settings
ka: დროის სერვერის პარამეტრების შეცვლა

en: Change the time zone
ka: დროის სარტყლის შეცვლა

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
ka: წვდომა UDisks2 სერვისთან დისკებისა და მოხსნადი მედიის მოსარგებად

en: Access energy usage data
ka: ენერგიის ხარჯვის მონაცემებთან წვდომა

en: Read/write access to U2F devices exposed
ka: წაკითხვა/ჩაწერა ნაჩვენებ U2F მოწყობილობებზე

en: Control various app permissions and settings
ka: აპლიკაციის სხვადასხვა პარამეტრებისა და წვდომების კონტროლი

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
ka: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;მოწყობილობა;სისტემა;ნაგულისხმევი;აუდიო;მედია;

en: Background removed
ka: ფონი წაიშალა

en: _Undo
ka: _დაბრუნება

note: Translators: %d is the number of backgrounds deleted.
en: %d background removed | %d backgrounds removed
ka[0]: წაიშალა %d ფონი

en: Remove Background
ka: ფონის წაშლა

en: Select Picture
ka: აირჩიეთ სურათი

en: multiple sizes
ka: მრავალი ზომა

en: No Desktop Background
ka: სამუშაო მაგიდის ფონის გარეშე

en: Blue
ka: ლურჯი

en: Teal
ka: მომწვანო ლურჯი

en: Green
ka: მწვანე

en: Yellow
ka: ყვითელი

en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

en: Red
ka: წითელი

en: Pink
ka: ვარდისფერი

en: Purple
ka: იისფერი

en: Slate
ka: ფიქალი

en: Current background
ka: მიმდინარე ფონი

en: Style
ka: სტილი

en: _Default
ka: _ნაგულისხმევი

en: Da_rk
ka: _ბნელი

en: Accent Color
ka: აქცენტის ფერი

en: Background
ka: ფონი

en: _Add Picture…
ka: სურათის დ_ამატება…

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: Change your background image or the UI colors
ka: შეცვალეთ ფონის სურათი ან ინტერფეისის ფერები

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
ka: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;

en: Enable
ka: ჩართვა

en: No Bluetooth Found
ka: ბლუთუზი ვერ ვიპოვე

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
ka: ბლუთუზის გამოსაყენებლად შეაერთეთ ის.

en: Bluetooth Turned Off
ka: ბლუთუზი გამორთულია

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
ka: ჩართეთ მოწყობილობებთან მისაერთებლად და ფაილების გადმოცემის მისაღებად

en: Airplane Mode is On
ka: თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
ka: როცა თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია, ბლუთუზი ითიშება

en: _Turn Off Airplane Mode
ka: თვითმფრინავის რეჟიმის _გამორთვა

en: Hardware Airplane Mode is On
ka: აპარატურული თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
ka: ბლუთუზის ჩასართავად გამორთეთ თვითმფრინავის რეჟიმი

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
ka: ბლუთუზი

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ka: ჩართეთ და გამორთეთ ბლუთუზი და მიართეთ თქვენი მოწყობილობები

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ka: მოათავსეთ დასაკალიბრებელი მოწყობილობა ოთხკუთხედზე და დააწექით 'დაწყებას'

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ka: გადაიტანეთ თქვენი დასაკალიბრებელი მოწყობილობა კალიბრაციის მდებარეობაზე და დააწექით 'გაგრძელებას'

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ka: გადაიტანეთ თქვენი დასაკალიბრებელი მოწყობილობა ზედაპირის მდებარეობაზე და დააწექით 'გაგრძელებას'

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ka: დახურეთ ნოუთბუქი

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ka: შიდა შეცდომა, რომლის გასწორებაც შეუძლებელია.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ka: კალიბრაციისთვის საჭირო პროგრამები დაყენებული არაა.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ka: პროფილის გენერაცია შეუძლებელია.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ka: თეთრის სამიზნე წერტილის მიღება შეუძლებელია.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ka: დასურლდა!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ka: კალიბრაციის შეცდომა!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ka: კალიბრაციის მოწყობილობა შეგიძლიათ მოაცილოთ.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ka: არ შეაწუხოთ მოწყობილობის კალიბრაცია, სანამ ის მიმდინარეობს

en: Display Calibration
ka: ეკრანის კალიბრაცია

note: This starts the calibration process
en: _Start
ka: _დაწყება

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ka: _გაგრძელება

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ka: _დასრულებულია

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
ka: ჩაშენებული ეკრანი

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
ka: ჩაშენებული ვებკამერა

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ka: %s ეკრანი

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ka: %s სკანერი

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ka: %s კამერა

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ka: %s პრინტერი

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ka: %s ვებკამერა

en: Enable color management for %s
ka: %s-სთვის ფერების მართვის ჩართვა

en: Show color profiles for %s
ka: %s-თვის ფერის პროფილების ნახვა

en: Not Calibrated
ka: კალიბრირებული არაა

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ka: ნაგულისხმები:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ka: ფერების სივრცე:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ka: სატესტო პროფილი:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ka: აირჩიეთ ICC პროფილის ფაილი

en: Import
ka: შემოტანა

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ka: მხარდაჭერილი ICC profilebi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ka: ყველა ფაილი

en: Screen
ka: ეკრანი

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ka: პროფილის შენახვა

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ka: მონიშნული  მოწყობილობისთვის ფერის პროფილის შექმნა

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ka: გამზომი ინსტრუმენტი ვერ ვიპოვე. დარწმუნდით, რომ ის ჩართული და სწორად მიერთებულია.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ka: მზომავ მოწყობილობას პრინტერის პროფილირების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ka: მოწყობილობის ტიპი ამჟამად მხარდაჭერილი არაა.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
ka: გაიგეთ მეტი

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
ka: თითოეულ მოწყობილობას სჭირდება განახლებული ფერის პროფილი, რომ მისი ფერები მართოთ - %s.

en: Screen Calibration
ka: ეკრანის კალიბრაცია

en: Calibration Quality
ka: კალიბრაციის ხარისხი

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ka: კალიბრაციის შედეგი იქნება პროფილი, რომელიც თქვენი ეკრანის ფერების სამართავად შეგიძლიათ, გამოიყენოთ. რაც მეტ ხანს დახარჯავთ კალიბრაცისთვის, მით უკეთესი ხარისხის იქნება ფერის პროფილი.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
ka: კალიბრაციის მიმდინარეობისას თქვენს კომპიუტერს ვერ გამოიყენებთ.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ka: ხარისხი

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ka: დაახლოებითი დრო

en: Calibration Device
ka: მოწყობილობის კალიბრაცია

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ka: აირჩიეთ სენსორის მოწყობილობა, რომელიც გსურთ, კალიბრაციისთვის გამოიყენოთ.

en: Display Type
ka: ეკრანის ტიპი

en: Select the type of display that is connected.
ka: აირჩიეთ მიერთებული ეკრანის ტიპი.

en: Profile Whitepoint
ka: პროფილის თეთრი წერტილი

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ka: არჩიეთ ეკრანის სამიზნე თეთრი წერტილი. ეკრანების უმრავლესობის კალიბრაცია D65 ფერების ტემპერატურაზე უნდა მოხდეს.

en: Display Brightness
ka: ეკრანს სიკაშკაშე

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ka: დააყენეთ ეკრანის სიკაშკაშე მნიშვნელობაზე, რომელიც მოგწონთ. ფერების მართვა ყველაზე ზუსტი ამ სიკაშკაშის დონეზე იქნება.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ka: ასევე ამ მოწყობილობისთვის შეგიძლიათ სხვა პროფილებში გამოყენებული სიკაშკაშის დონეც გამოიყენოთ.

en: Profile Name
ka: პროფილის სახელი

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
ka: ფერის პროფილი სხვა კომპიუტერებზეც შეგიძლიათ გამოიყენოთ, ან შექმნათ პროფილები სხვადასხვა განათების პირობებისთვის.

en: Profile Name:
ka: პროფილის სახელი:

en: Summary
ka: შეჯამება

en: Profile successfully created!
ka: პროფილი წარმატებით შეიქმნა!

en: Copy Profile
ka: პროფილის კოპირება

en: Requires writable media
ka: ესაჭიროება ჩაწერადი მედია

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ka: ინსტრუქციების პოვნა, როგორ შეგიძლიათ, პროფილები გამოიყენოთ <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> სისტემებზე.

en: Add Profile
ka: პროფილის დამატება

en: _Import File…
ka: _ფაილის შემოტანა…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ka: აღმოჩენილია პრობლემები. პროფილმა, შეიძლება, სწორად არ იმუშაოს. <a href="">დეტალების ჩვენება.</a>

en: _Set for All Users
ka: _ყველა მომხმარებლისთვის დაყენება

en: Set this profile for all users on this device
ka: ამ პროფილის დაყენება ამ მოწყობილობის ყველა მომხმარებლისთვის

en: _Enable
ka: _ჩართვა

en: Enable profile
ka: პროფილის ჩართვა

en: _Add Profile
ka: პროფილის დ_ამატება

en: _Calibrate…
ka: _კალიბრაცია…

en: Calibrate the device
ka: ამ მოწყობილობის კალიბრაცია

en: _Remove Profile
ka: პ_როფილის წაშლა

en: _View Details
ka: დეტალების ნახვ_ა

en: No Devices
ka: მოწყობილობების გარეშე

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ka: მოწყობილობები, რომლის ფერების მართვაც შესაძლებელია, აღმოჩენილი არაა

en: Projector
ka: პროექტორი

en: LCD (CCFL backlight)
ka: LCD (CCFL გამოკვეთით)

en: LCD (RGB LED backlight)
ka: LCD (RGB LED გამოკვეთით)

en: LCD (white LED backlight)
ka: LCD (თეთრი LED გამოკვეთით)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ka: LCD ფერების გაფართოებული პალიტრით (CCFL გამოკვეთა)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ka: LCD ფერების გაფართოებული პალიტრით (RGB LED გამოკვეთა)

[ctx: Calibration quality]
en: High
ka: მაღალი

en: 40 minutes
ka: 40 წუთი

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ka: საშუალო

en: 30 minutes
ka: 30 წუთი

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ka: დაბალი

en: 15 minutes
ka: 15 წუთი

en: Native to display
ka: ადგილობრივი ეკრანი

en: D50 (Printing and publishing)
ka: D50 (პოლიგრაფია და გამოცემა)

en: D65 (Photography and graphics)
ka: D65 (გრაფიკა და ფოტოგრაფია)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ka: სტანდარტული სივრცე

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ka: პროფილის შემოწმება

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ka: დაბალ ხარისხი

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ka: საშუალო ხარისხი

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ka: მაღალი ხარისხი

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ka: ნაგულისხმები RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ka: ნაგულისხმები CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ka: ნაგულისხმები ნაცრისფერი

en: Vendor supplied factory calibration data
ka: მომწოდებლის მიერ მოწოდებული ქარხნული კალიბრაციის მონაცემები

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ka: ამ პროფილთან ერთად მთელი ეკრანის კორექცია შეუძლებელია

en: This profile may no longer be accurate
ka: ეს პროფილი შეიძლება ზუსტი აღარაა

en: Color Management
ka: ფერების მართვა

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ka: მოახდინეთ თქვენი ისეთი მოწყობილობები ფერის კორექცია, როგორიცაა ეკრანი, კამერა ან პრინტერი

note: Translators: Search terms to find the Color Management panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ka: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;ფერი;მონიტორი;პრინტერი;

en: Other…
ka: სხვა…

en: Select Language
ka: აირჩიეთ ენა

en: _Select
ka: _არჩევა

en: Language or country
ka: ენა ან ქვეყანა

en: No languages found
ka: ენები ნაპოვნი არაა

en: More…
ka: მეტი…

en: More Information
ka: მეტი ინფორმაცია

en: %d day | %d days
ka[0]: %d დღე

en: Some settings are locked
ka: ზოგიერთი პარამეტრი დაბლოკილია

en: _Unlock…
ka: _განბლოკვა…

en: Error — some settings cannot be unlocked
ka: შეცდომა - ზოგიერთი პარამეტრის განბლოკვა შეუძლებელია

en: Increment Hour
ka: საათის გაზრდა

en: Increment Minute
ka: წუთის გაზრდა

en: Time
ka: დრო

en: Decrement Hour
ka: საათის შემცირება

en: Decrement Minute
ka: წუთის შემცირება

en: Today
ka: დღეს

en: Yesterday
ka: გუშინ

en: %d hour | %d hours
ka[0]: %d საათი

en: %d minute | %d minutes
ka[0]: %d წუთი

en: %d second | %d seconds
ka[0]: %d წამი

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ka: 0 წამი

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ka: ჰოტსპოტი

en: On
ka: ჩართული

en: Off
ka: გამორთული

en: Apply Changes?
ka: გადავატარო ცვლილებები?

en: Changes Cannot be Applied
ka: ცვლილებების გადატარება შეუძლებელია

en: This could be due to hardware limitations.
ka: შეიძლება აპარატურული შეზღუდვების გამო ხდებოდეს.

en: Displays
ka: ეკრანები

en: _Apply
ka: _გადატარება

en: Display Settings Disabled
ka: ეკრანის მორგება გათიშულია

en: Multiple Displays
ka: ბევრი ეკრანი

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
ka: შ_ეერთება

en: _Mirror
ka: _სარკე

en: Contains top bar and Activities
ka: შეიცავს ზედა ზოლს და აქტივობებს

en: _Primary Display
ka: ძირითად_ი ეკრანი

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
ka: ღამის სი_ნათლე

en: Night Light
ka: ღამის სინათლე

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ka: პორტრეტი მარჯვნივ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ka: პორტრეტი მარცხნივ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ka: ლანდშაფტი (გადაბრუნებული)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
ka: პორტრეტი

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
ka: ლანდშაფტი მარჯვნივ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
ka: ლანდშაფტი მარცხნივ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
ka: პორტრეტი (ამობრუნებული)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
ka: აღმართული

[ctx: Display rotation]
en: Right
ka: მარჯვენა

[ctx: Display rotation]
en: Left
ka: მარცხენა

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
ka: ამობრუნებული

en: %.2lf Hz
ka: %.2lf ჰც

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
ka: ცვლადი (%d–%.2lf ჰც)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
ka: ცვლადი (%.2lf ჰერცამდე)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
ka: _ორიენტაცია

[ctx: display setting]
en: _Resolution
ka: გა_რჩევადობა

en: R_efresh Rate
ka: განახლ_ების სიხშირე

en: _Variable Refresh Rate
ka: ც_ვლადი განახლების სიხშირე

en: Re_fresh Rate
ka: განახლების ს_იხშირე

en: _HDR (High Dynamic Range)
ka: _HDR (მაღალი დინამიკური დიაპაზონი)

en: HDR _Brightness
ka: HDR სიკა_შკაშე

en: Adjust for _TV
ka: _TV-სთვის მორგება

[ctx: display setting]
en: _Scale
ka: გადიდ_ება

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
ka: ღამის სინათლეს ვირტუალური მანქანიდან ვერ გამოიყენებთ

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
ka: ეს შეიძლება გამოყენებული გრაფიკის დრაივერის, ან სამუშაო მაგიდის დაშორებულად გამოყენების შედეგი იყოს.

en: Night Light Unavailable
ka: ღამის სინათლე მიუწვდომელია

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ka: დროებით გათიშულია ხვალამდე

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ka: ფილტრის გადატვირთვა

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ka: ღამის ნათება ეკრანის ფერებს უფრო ათბობს. ამას შეუძლია, თვალის დაღლა და ძილიანობა აგაცილოთ თავიდან.

en: _Schedule
ka: _დაგეგმვა

en: Sunset to Sunrise
ka: დაისიდან აისამდე

en: Manual Schedule
ka: ხელით მითითება

en: _Times
ka: _რამდენჯერ

en: From
ka: URI-დან

en: Hour
ka: საათი

en: Minute
ka: წუთი

en: To
ka: ვის

en: _Color Temperature
ka: _ფერის ტემპერატურა

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
ka: გამოიყენეთ ღამის სინათლე და აირჩიეთ, როგორ გამოვიყენო მიერთებული ეკრანები და პროექტორები

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ka: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;აისი;დაისი;პანელი;პროექტორი;

en: Sound and Media
ka: ხმა და მედია

en: Volume mute/unmute
ka: ხმის დადუმება/ხმის აწევა

en: Volume down
ka: ხმის ჩაწევა

en: Volume up
ka: ხმის აწევა

en: Microphone mute/unmute
ka: მიკროფონის დადუმება/დადუმების მოხსნა

en: Launch media player
ka: მედია დამკვრელი

en: Play (or play/pause)
ka: დაკვრა (ან დაკვრა/პაუზა)

en: Pause playback
ka: დაკვრის შეჩერება

en: Stop playback
ka: დაკვრის გაჩერება

en: Previous track
ka: წინა აუდიობილიკი

en: Next track
ka: შემდეგი აუდიობილიკი

en: Eject
ka: მოხსნა

en: Typing
ka: აკრეფა

en: Switch to next input source
ka: შემოტანის შემდეგ წყაროზე გადართვა

en: Switch to previous input source
ka: შემოტანის წინა წყაროზე გადართვა

en: Launchers
ka: გამშვებები

en: Launch help browser
ka: დახმარების ბრაუზერის გაშვება

en: Launch calculator
ka: კალკულატორის გაშვება

en: Launch email client
ka: ელფოსტის კლიენტის გაშვება

en: Launch web browser
ka: ბრაუზერის გაშვება

en: Home folder
ka: საწყისი საქაღალდე

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: keybinding]
en: Search
ka: ძებნა

en: System
ka: სისტემა

en: Log out
ka: გასვლა

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ka: გადატვრთვა

en: Power off
ka: გამორთვა

en: Lock screen
ka: ეკრანის დაბლოკვა

en: Accessibility
ka: _დამხმარე საშუალებები

en: Turn zoom on or off
ka: გადიდების ჩართვა/გამორთვა

en: Zoom in
ka: &გადიდება

en: Zoom out
ka: დაპატარავება

en: Turn screen reader on or off
ka: ეკრანის წამკითხველის ჩართვა/გამორთვა

en: Turn on-screen keyboard on or off
ka: ეკრანზე ნაჩვენებ კლავიატურის ჩართვა/გამორთვა

en: Increase text size
ka: ტექსტის ზომის გადიდება

en: Decrease text size
ka: ტექსტის ზომის შემცირება

en: High contrast on or off
ka: მაღალი კონტრასტის ჩართვა ან გამორთვა

en: No input sources found
ka: შეყვანის წყაროების გარეშე

en: View Keyboard Layout
ka: კლავიატურის განლაგების გადახედვა

[ctx: Input Source]
en: Other
ka: სხვა

en: Add Input Source
ka: შეყვანის წყაროს დამატება

en: Search languages and countries
ka: ენებისა და ქვეყნების ძებნა

en: _Add Input Source
ka: _შეყვანის წყაროს დამატება

en: View More
ka: მეტის ნახვა

en: Move Up
ka: აწევა

en: Move Down
ka: ჩამოწევა

en: Preferences
ka: გამართვა

en: Remove
ka: წაშლა

en: Custom Shortcuts
ka: საკუთარი მალსახმობი

en: Alternate Characters Key
ka: სიმბოლოების ალტერნატიული ღილაკი

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ka: ალტერნატიული სიმბოლოები დამატებითი სიმბოლოების შესაყვანად შეგიძლიათ, გამოიყენოთ. ისინი, ხანდახან, კლავიატურაზე მესამე პარამეტრადაა მონიშნული.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ka: მარცხენა Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ka: მარჯვენა Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ka: მარცხენა Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ka: მარჯვენა Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ka: მენიუს ღილაკი

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ka: მარჯვენა Ctrl

en: Compose Key
ka: თაგუნას ღილაკები

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>o</b> and <b>c</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ka: კომპოზიტური ღილაკი საშუალებას გაძლევთ, ბევრნაირი სიმბოლო შეიყვანოთ. მის გამოსაყენებლად დააწექით აკრეფას, შემდეგ კი სიმბოლოების მიმდევრობას.  მაგალითად, Compose ღილაკი, შემდეგ კი <b>C</b> და <b>o</b> შეიყვანს <b>©</b>, <b>a</b> და <b>'</b> შეიყვანს სიმბოლოს <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
ka: მარცხენა Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
ka: ეკრანის დაბეჭდვა

[ctx: keyboard key]
en: Insert
ka: ჩასმა

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ka: შეყვანის წყაროების გადართვა %s კლავიატურის მალსახმობით შეგიძლიათ.
    კლავიატურის მალსახმობების შეცვლა შესაბამის პარამეტრებშია შესაძლებელი.

en: Keyboard
ka: კლავიატურა

en: Input Sources
ka: შემოტანის წყაროები

en: Includes keyboard layouts and input methods
ka: შეიცავს კლავიატურის განლაგებების და შეყვანის მეთოდებს

en: Input Source Switching
ka: შემოტანის წყაროს გადართვა

en: Use the _same source for all windows
ka: ყველა პროტოკოლისთვის იგივე პროქსის _გამოყენება

en: Switch input sources _individually for each window
ka: შეყვანის წყაროს თითოეული ფანჯრისთვის _ცალ-ცალკე გადართვა

en: Special Character Entry
ka: სპეციალური სიმბოლოს ჩანაწერი

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
ka: სიმბოლოებისა და მისი ვარიანტებით კლავიატურით შეყვანის მეთოდები

en: A_lternate Characters Key
ka: სიმბოლოების _ალტერნატიული ღილაკი

en: _Compose Key
ka: _გაგზავნის ღილაკი

en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

en: _View and Customize Shortcuts
ka: მალსახმობების ნახ_ვა და მორგება

en: Search shortcuts
ka: ძებნის მალსახმობები

en: Search Shortcuts
ka: ძებნის მალსახმობები

en: _Reset All…
ka: _ყველას ჩამოყრა…

en: Add Custom Shortcuts
ka: საკუთარი მალსახმობების დამატება

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
ka: დააყენეთ საკუთარი მალსახმობები აპების გასაშვებად, სკრიპტების შესასრულებლად და სხვ

en: _Add Shortcut…
ka: მალსახმობის _დამატება…

en: Reset All Shortcuts?
ka: დავაბრუნო ყველა მალსახმობი საწყის მნიშვნელობაზე?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
ka: ყველა კლავიატურის მალსახმობის ცვლილება დაიკარგება

en: _Reset All
ka: ყველას ჩამოყრ_ა

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ka: <b>%s</b> უკვე გამოიყენება %s-სთვის. თუ გათიშავთ, %s გაითიშება

en: Enter the new shortcut
ka: შეიყვანეთ ახალი მალსახმობი

en: Set Custom Shortcut
ka: საკუთარი მალსახმობის დაყენება

en: Set Shortcut
ka: მალსახმობის დაყენება

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
ka: %s-ის შესაცვლელად შეიყვანეთ ახალი მალსახმობი

en: Add Custom Shortcut
ka: საკუთარი მალსახმობის დამატება

en: Re_place
ka: _ჩანაცვლება

en: _Set
ka: _დაყენება

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
ka: დააწექით Esc-ს რომ გააუქმოთ ან Backspace-ს, რომ გამორთოთ კლავიატურის მალსახმობი

en: Reset Shortcut
ka: მალსახმობის ჩამოყრა

en: Name
ka: სახელი

en: Command
ka: ბრძანება

en: Shortcut
ka: მალსახმობი

en: Reset
ka: საწყისი პარამეტრები

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
ka: არა

en: _Set Shortcut…
ka: მალ_სახმობის დაყენება…

en: %d modified | %d modified
ka[0]: %d შეცვლილია

en: Add a Shortcut
ka: მალსახმობის დამატება

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ka: შეცვალეთ კლავიატურის მალსახმობები და დააყენეთ თქვენი კრეფის პარამეტრები, კლავიატურის განლაგებები და შეყვანის წყაროები

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
ka: მალსახმობი;სამუშაო სივრცე;ფანჯარა;Resize;გადიდება;კონტრასტი;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;

en: _Mouse
ka: თ_აგუნა

en: Primary Button
ka: ძირითადი ღილაკი

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
ka: ფიზიკური ღილაკების მიმდევრობა თაგუნებზე და თაჩპედებზე

en: _Left
ka: მარცხენა

en: _Right
ka: მა_რჯვენა

en: Mouse
ka: თაგუნა

en: Po_inter Speed
ka: კურს_ორის სიჩქარე

en: Slow
ka: ნელი

en: Fast
ka: სწრაფი

en: Mouse _Acceleration
ka: თაგუნას _აჩქარება

en: Recommended for most users and applications
ka: რეკომენდებულია მომხმარებლებისა და აპლიკაციების უმრავლესობისთვის

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
ka: თაგუნას აჩქარების გათიშვას, შეუძლია, უფრო სწრაფი და უფრო ზუსტი გადაადგილებების საშუალება მოგცეთ, მაგრამ, ამავე დროს, შეიძლება თაგუნა უფრო ძნელად გამოსაყენებელი გახდეს.

en: Scroll Direction
ka: აწევ-ჩამოწევის მიმართულება

en: Tra_ditional
ka: ტრა_დიციული

en: Scrolling moves the view
ka: აწევ/დაწევა ხედს გადააადგილებს

en: _Natural
ka: _ნატურალური

en: Scrolling moves the content
ka: აწევ/დაწევა შემცველობას გადააადგილებს

en: Test _Settings
ka: პარამეტრების _შემოწმება

en: _Touchpad
ka: თ_აჩპედი

en: T_ouchpad
ka: თ_აჩპედი

en: _Disable Touchpad While Typing
ka: თაჩპედის გამორთვა _კრეფისას

en: Clicking
ka: დააწკაპუნეთ

en: Secondary Click
ka: დამატებით წკაპი

en: Two _Finger Push
ka: ორი თითით და_წოლა

en: Push anywhere with 2 fingers
ka: დააწექით სადმე 2 თითით

en: _Corner Push
ka: _კუთხეში დაწოლა

en: Push with a single finger in the corner
ka: დააწექით ერთი თითით კუთხეში

en: T_ap to Click
ka: დასაწკაპუნებლად და_ატყაპუნეთ

en: Quickly touch the touchpad to click
ka: დასაწკაპუნებლად სწრაფად შეეხეთ თაჩპედს

en: Scrolling
ka: სკროლინგი (დატრიალება)

en: Scroll Method
ka: აწევ-ჩამოწევის მეთოდი

en: T_wo Finger
ka: ო_რი თითი

en: Drag two fingers on the touchpad
ka: გადაათრიეთ ორი თითი თაჩპედზე

en: _Edge
ka: _წიბო

en: Drag one finger on the edge
ka: გადაათრიეთ ერთი თითი თაჩპედზე

en: T_raditional
ka: ტ_რადიციული

en: Test Mouse & Touchpad
ka: თაგუნას & თაჩპედის დატესტვა

en: _Clicking
ka: _დაწკაპუნება

en: Click Here
ka: დააჭირე აქ

en: Primary Click
ka: ძირითადი წკაპი

en: Double Click
ka: ორმაგი წკაპი

en: _Scrolling
ka: _გადახვევა

en: Mouse & Touchpad
ka: თაგუნა & თაჩპედი

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ka: შეცვალეთ თქვენი თაგუნას ან თაჩპედის მგრძნობიარობა და აირჩიეთ, ბრძანდებით თუ არა ცაცია

en: _Hot Corner
ka: _ცხელი კუთხე

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
ka: აქტივობების გადახედვის გასახსნელად შეეხეთ ზედა მარცხენა კუთხეს

en: _Active Screen Edges
ka: _აქტიური ეკრანის უთხეები

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
ka: გადაათრიეთ ფანჯარა ზემოთა, მარცხენა და მარჯვენა ეკრანის წიბოებისკენ, მათი ზომების შესაცვლელად

en: Workspaces
ka: სამუშაო სივრცეები

en: _Dynamic Workspaces
ka: _დინამიკური სამუშაო სივრცეები

en: Automatically removes empty workspaces
ka: ცარიელი სამუშაო სივრცეების ავტომატური წაშლა

en: _Fixed Number of Workspaces
ka: სამუშაო სივრცეების _ფიქსირებული რაოდენობა

en: Specify a number of permanent workspaces
ka: მიუთითეთ მუდმივი სამუშაო სივრცეების რაოდენობა

en: _Number of Workspaces
ka: _სამუშაო სივრცეების რაოდენობა

en: Multi-Monitor
ka: მრავალი ეკრანი

en: Workspaces on _primary display only
ka: სამუშაო სივრცეები მხოლოდ ძ_ირითად ეკრანზე

en: Workspaces on all d_isplays
ka: სამუშაო სივრცეები _ყველა ეკრანზე

en: App Switching
ka: აპლიკაციების გადართვა

en: Include apps from all _workspaces
ka: აპების ჩასმა _ყველა სამუშაო სივრციდან

en: Include apps from the _current workspace only
ka: აპების ჩასმა, _მხოლოდ, მიმდინარე სამუშაო სივრციდან

en: Multitasking
ka: მრავალამოცანიანობა

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ka: მართეთ პარამეტრები წარმადობისა და მრავალამოცანიანობისთვის

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
ka: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;მრავალამოცანიანობა;სამუშაო სივრცეები;

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: Manual
ka: ხელით

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
ka: პროქსი

en: _Save
ka: შ_ენახვა

en: _Network Proxy
ka: _ქსელის პროქსი

en: C_onfiguration
ka: _გამართვა

en: Con_figuration URL
ka: კონ_ფიგურაციის URL

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
ka: ვებ-პროქსის ავტოაღმოჩენა გამოიყენება, როცა მორგების URL მითითებული არაა. არასანდო საჯარო ქსელებისთვის ეს რეკომენდებული არაა.

en: HTTP Proxy
ka: HTTP პროქსი

en: Port
ka: პორტი

en: HTTPS Proxy
ka: HTTPS პროქსი

en: FTP Proxy
ka: FTP პროქსი

en: SOCKS Host
ka: Socks-ის ჰოსტი

en: Ignored Hosts
ka: იგნორირებული ჰოსტები

en: Network Unavailable
ka: ქსელი ხელმიუწვდომელია

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
ka: აღმოჩენილია შეცდომა და ქსელს ვერ გამოიყენებთ.
    შეცდომის დეტალები: NetworkManager გაშვებული არაა.

en: Add VPN
ka: _VPN-ის დამატება

en: Not set up
ka: მორგებული არაა

en: _Proxy
ka: _პროქსი

en: Share Network
ka: ქსელის გაზიარება

en: QR Code
ka: QR კოდი

en: Scan to Connect
ka: სკანირება დასაკავშირებლად

en: Network Name
ka: ქსელის სახელი

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ka: პაროლი

en: Insecure network (WEP)
ka: დაუცველი ქსელი (WEP)

en: Secure network (WPA)
ka: დაცული ქსელი (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ka: დაცული ქსელი (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ka: დაცული ქსელი (WPA3)

en: Secure network
ka: დაცული ქსელი

en: Signal strength %d%%
ka: სიგნალის სიძლიერე %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ka: დაკავშირებულია

en: Network Options
ka: ქსელის მორგება

en: Forget Network
ka: ქსელის დავიწყება

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ka: ჰოტსპოტის ჩართვით გაითიშებით %s-გან და ინტერნეტში Wi-Fi-ით ვეღარ იმუშავებთ.

en: Network name cannot be empty
ka: ქსელის სახელი ცარიელი ვერ იქნება

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
ka: ქსელის სახელი ძალიან გრძელია

en: Must have a minimum of 8 characters
ka: უნდა შეიცავდეს მინიმუმ 8 სიმბოლოს

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ka[0]: უნდა შეიცავდეს მაქსიმუმ %d სიმბოლოს

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ka: ჩავრთო Wi-Fi ჰოტსპოტი?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ka: Wi-Fi ჰოტსპოტი საშუალებას აძლევს სხვებს, თქვენი ინტერნეტკავშირი გააზიაროთ, Wi-Fi ქსელის შექმნის საშუალებით, რომელსაც ისინი მიუერთდებიან. იმისათვის, რომ ეს გააკეთოთ, ინტერნეტთან მისაერთებლად Wi-Fi-ს არ უნდა იყენებდეთ.

en: Generate Random Password
ka: შემთხვევითი პაროლის გენერაცია

en: Autogenerate Password
ka: პაროლის ავტომატური გენერაცია

en: _Turn On
ka: _ჩართვა

en: Airplane Mode
ka: თვითმფრინავის რეჟიმი

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ka: თიშავს Wi-Fi-ს, ბლუთუზს და მობილურ კავშირს

en: Wi-Fi Off
ka: Wi-Fi გამორთ

en: Turn on to use Wi-Fi
ka: Wi-Fi-ის გამოსაყენებლად ჩართეთ

en: No Wi-Fi Adapter Found
ka: Wi-Fi ბარათი აღმოჩენილი არაა

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ka: დარწმუნდით, რომ Wi-Fi ადაპტერი მიერთებული და ჩართულია

en: Airplane Mode On
ka: თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია

en: Turn off to use Wi-Fi
ka: Wi-Fi-ის გამოსაყენებლად გამორთეთ

en: Wi-Fi Hotspot Active
ka: Wi-Fi ჰოტსპოტი აქტიურია

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
ka: დაასკანერეთ სხვა მოწყობილობით, რომ ჰოტსპოტს მიუერთდეთ.
    ამ მოწყობილობაზე Wi-Fi-ის გამოსაყენებლად გამორთეთ ჰოტსპოტი.

en: T_urn Off Hotspot…
ka: ჰოტსპოტის გამორთვა…

en: Visible Networks
ka: ხილული ქსელები

en: Wi-Fi Unavailable
ka: Wi-Fi მიუწვდომელია

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
ka: აღმოჩენილია შეცდომა და Wi-Fi-ის ვერ გამოიყენებთ.
    შეცდომის დეტალები: NetworkManager გაშვებული არაა.

en: Turn Off Hotspot?
ka: გამოვრთო ჰოტსპოტი?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
ka: გამორთვა გათიშავს ყველა მოწყობილობას, რომელიც ჰოტსპოტს იყენებდა.

en: _Turn Off
ka: _გამორთვა

en: 802.1x _Security
ka: 802.1x _უსაფრთხოება

en: _Name
ka: _სახელი

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: Identity
ka: იდენტიფიკაცია

en: Preserve
ka: შენარჩუნება

en: Permanent
ka: სამუდამო

en: Random
ka: შემთხვევითი

en: Stable
ka: სტაბილური

en: Stable per SSID
ka: სტაბილური თითოეულ SSID-ზე

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ka: აქ მითითებული MAC მისამართი გამოყენებული იქნება როგორც აპარატურული მისამართი ქსელური მოწყობილობისა, რომელზეც ეს მიერთება აქტიურდება. ფუნქციას Mac cloning/spoofing ეწოდება. მაგ: 11:22:33:44:55

en: Profile %d
ka: პროფილი %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
ka: შენახული დეტალები "%s"-სთვის სამუდამოდ დაიკარგება. ეს პაროლებს და ქსელურ ცვლილებებსაც შეიცავს.

en: Forget Connection?
ka: დავივიწყო შეერთება?

en: _Forget
ka: _დავიწყება

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
ka: დამატებითი გახსნა

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ka: კომპანიის

[ctx: Wifi security]
en: None
ka: არა

note: Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
ka: არასდროს

en: %i day ago | %i days ago
ka[0]: %i დღის წინ

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
ka: %d მბ/წმ (%1.1f გჰც)

en: %d Mb/s
ka: %d მბ/წმ

en: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz
ka: 2.4 გჰც / 5 გჰც / 6 გჰც

en: 5 GHz / 6 GHz
ka: 5 გჰც / 6 გჰც

en: 2.4 GHz / 5 GHz
ka: 2.4 გჰც / 5 გჰც

en: 2.4 GHz
ka: 2.4 გჰც

en: 5 GHz
ka: 5 გჰც

[ctx: Signal strength]
en: None
ka: არა

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ka: სუსტი

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ka: დიახ

[ctx: Signal strength]
en: Good
ka: კარგი

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ka: გადასარევი

en: IPv4 Address
ka: IPv4 მისამართი

en: IPv6 Address
ka: IPv6 მისამართი

en: IP Address
ka: IP მისამართი

en: Forget Connection…
ka: შეერთების დავიწყება…

en: Remove Connection Profile…
ka: მიერთების პროფილის წაშლა…

en: Remove Connection…
ka: მიერთების წაშლა…

en: Remove VPN…
ka: VPN-ის წაშლა…

en: Details
ka: დეტალები

en: automatic
ka: ავტომატური

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
ka: ავტომატური DNS ჩართულია. აპირებთ, გათიშოთ ავტომატური DNS?

en: Delete Address
ka: მისამართის წაშლა

en: Delete Route
ka: რაუტის წაშლა

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ka: არა

en: Dynamic WEP (802.1x)
ka: დინამიკური WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ka: WPA & WPA2 პერსონალური

en: WPA & WPA2 Enterprise
ka: WPA & WPA2 საწარმოო

en: WPA3 Personal
ka: WPA3 პერსონალური

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Unsaved peer
ka: შეუნახავი პარტნიორი

en: Signal Strength
ka: სიგნალის სიძლიერე

en: Weak
ka: სუსტი

en: Link speed
ka: შეერთების სიჩქარე

en: 1Mb/sec
ka: 1მბ/წმ

en: Hardware Address
ka: აპარატურული მისამართი

en: Supported Frequencies
ka: მხარდაჭერილი სიხშირეები

en: Default Route
ka: ნაგულისხმები რაუტი

en: Last Used
ka: ბოლოს გამოყენებული

en: Connect _automatically
ka: _ავტომატურად დაკავშირება

en: Make available to _other users
ka: ხელმისაწვდომია _სხვა მომხმარებლებისთვისაც

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ka: გაზომვადი _მიერთება: აქვს შეზღუდვები და შეიძლება, გადასახადებს შეიცავდეს

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ka: პროგრამის განახლებები და სხვა დიდი გადმოწერები ავტომატურად არ დაიწყება.

en: _MAC Address
ka: _MAC მისამართი

en: _Cloned Address
ka: _კლონირებული მისამართი

en: bytes
ka: ბაიტები

en: IPv_4 Method
ka: _IPv4-ის მეთოდი

en: Automatic (DHCP)
ka: ავტომატური (მხოლოდ DHCP)

en: Link-Local Only
ka: Link-Local

en: Disable
ka: გამორთვა

en: Shared to other computers
ka: გაზიარებული სხვა კომპიუტერებთან

en: Addresses
ka: მისამართები

en: Address
ka: მისამართი

en: Netmask
ka: ქსელური ნიღაბი

en: Gateway
ka: ნაგულისხმები რაუტერი

en: Automatic DNS
ka: ავტომატური DNS

en: DNS server address(es)
ka: DNS სერვერის მისამართები

en: Separate IP addresses with commas
ka: IP მისამართები მძიმით გამოყავით

en: Routes
ka: რაუტები

en: Automatic Routes
ka: ავტომატური რაუტები

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ka: მეტრული სისტემა

en: Use this connection _only for resources on its network
ka: ამ მიერთების გამოყენება, მხ_ოლოდ, მის ქსელში არსებული რესურსებისთვის

en: IPv_6 Method
ka: _IPv6-ის მეთოდი

en: Automatic, DHCP only
ka: ავტომატური (მხოლოდ DHCP)

en: Shared to other devices
ka: გაზიარებული სხვა მოწყობილობებთან

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: Unable to open connection editor: %s
ka: შეერთების რედაქტორის გახსნის შეცდომა: %s

en: New Profile
ka: ახალი პროფილი

en: Invalid setting %s: %s
ka: არასწორი პარამეტრი %s: %s

en: Invalid setting %s
ka: არასწორი პარამეტრი: %s

en: Invalid VPN configuration file
ka: არასწორი VPN-ის კონფიგურაციის ფაილი

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
ka: უფასო და ღია კოდის მქონე VPN გადაწყვეტილება, რომელიც სიადვილისთვის და მაღალი წარმადობისთვის შეიქმნა, დაბალი შეტევის ზედაპირით.

en: Import from file…
ka: ფაილიდან შემოტანა…

en: S_ecurity
ka: _უსაფრთხოება

en: Cannot Import VPN Connection
ka: VPN შეერთების შემოტანა შეუძლებელია

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ka: ფაილის "%s" წაკითხვა შეუძლებელია, ან ის არ შეიცავს ცნობილი VPN მიერთების ინფორმაციას
    
    შეცდომა: %s.

en: _OK
ka: _დიახ

en: Select file to import
ka: აირჩიეთ შემოსატანი ფაილი

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ka: (შეცდომა: VPN მიერთების რედაქტორის ჩატვირთვა შეუძლებელია)

en: _Connection Name
ka: შეერთების _სახელი

en: _Interface Name
ka: ინტერფეისის _სახელი

en: The name of the wireguard interface to create.
ka: შესაქმნელი Wireguard ინტერფეისის სახელი.

en: _Private Key
ka: _პირადი გასაღები

en: The 256 bit private key in base64 encoding
ka: 256 ბიტიანი პირადი გასაღები base64 კოდირებით

en: Show/hide private key
ka: პირადი გასაღების ჩვენება/დამალვა

en: _Listen Port
ka: პორტის _მოსმენა

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
ka: პორტი, რომელსაც უნდა მოვუსმინო. თუ დაყენებულია 'ავტომატურზე', პორტს შემთხვევით ავირჩევ, როცა ინტერფეისი აიწევა.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
ka: 32-ბიტიანი fwmark გამავალი პაკეტებისთვის. დატოვეთ 'გამორთ', რომ გათიშოთ fwmark.

en: _Add peer routes
ka: პარტნიორის რაუტების _დამატება

en: _Peers
ka: _პარტნიორები

en: Add WireGuard peer
ka: WireGuard-ის პატნიორის დამატება

en: No peers set up
ka: პარტნიორი მორგებული არაა

en: Options…
ka: პარამეტრები…

en: _Endpoint
ka: _ბოლოწერტილი

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
ka: ბოლოწერტილი IP ან ჰოსტის სახელია, რომელსაც ორწერტილი და პორტის ნომერი აქვს ბოლოში მიწერილი.

en: _Public key
ka: _საჯარო გასაღები

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
ka: პირადი გასაღებიდან 'wg pubkey'-ის მიერ გამოთვლილი base64 საჯარო გასაღები.

en: _Pre-shared key
ka: _წინასწარ გაზიარებული გასაღები

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
ka: 'wg genpsk'-ის მიერ დაგენერირებული base64 წინასწარ-გაზიარებული გასაღები. არასავალდებულოა და შეგიძლიათ, არ მიუთითოთ. ამატებს დამატებით ფენას სიმეტრიული-გასაღების კრიპტოგრაფიას, რომ შეერიოს უკვე არსებულ საჯარო-გასაღების კრიპტოგრაფიას, პოსტ-კვანტური გამძლეობისთვის.

en: Allowed _IP addresses
ka: დაშვებული _IP მისამართები

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
ka: IP (v4 ან v6) მისამართების მძიმით გამოყოფილი სია CIDR ნიღბით, რომლებისთვისაც შემომავალი ტრაფიკი ამ პარტნიორისთვის დაშვებული იქნება და რომლებისთვისაც გამავალი ტრაფიკი აკრძალულია.

en: _Persistent keepalive
ka: _მუდმივად ჩართული მდგომარეობა

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
ka: რამდენად ხშირად გავაგზავნო ავთენტიფიცირებული ცარიელი პაკეტი პარტნიორთან, რომ ბრანდმაუერის ან NAT ასახვის გაშვებულ მდგომარეობაში შესანარჩუნებლად. ეს არასავალდებულოა და რეკომენდებული არაა, თუ არ იცით, რას აკეთებთ.

en: seconds
ka: წამი

en: Apply
ka: გადატარება

en: Control how you connect to the Internet
ka: აკონტროლეთ, როგორ უერთდებით ინტერნეტს

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ka: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;ქსელი;პროქსი;მობილურიინტერნეტი;მოდემი;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ka: აკონტროლეთ, როგორ უერთდებით Wi-Fi ქსელებს

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ka: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;ქსელი;უსადენო;ჰოტსპოტი;

en: never
ka: არასოდეს

en: today
ka: დღეს

en: yesterday
ka: გუშინ

en: Last used
ka: ბოლოს გამოყენებული

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
ka: %'d მბ/წმ

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ka: მავთულით

en: Add new connection
ka: ახალი შეერთების დამატება

en: Network deleted
ka: ქსელი წაიშალა

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
ka[0]: %d ქსელი წაიშალა

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ka: სისტემური პოლიტიკა ჰოტსპოტად გამოყენებას კრძალავს

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ka: უსადენო მოწყობილობას ჰოტსპოტის რეჟიმის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Searching for networks…
ka: ქსელების ძებნა…

en: No saved networks
ka: შენახული ქსელების გარეშე

en: Add Ethernet Connection
ka: Ethernet შეერთების დამატება

en: Provider
ka: სერვისის მომწოდებელი

en: Mobile Broadband
ka: მობილური ინტერნეტი

en: Not connected
ka: დაკავშირებული არაა

en: Active
ka: აქტიური

en: VPN Options
ka: VPN-ის მორგება

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
ka: ქსელის სახელი

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
ka: უსაფრთხოების ტიპი

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
ka: პაროლი

en: Saved Networks
ka: შენახული ქსელები

en: _Connect to Hidden Network…
ka: _დამალულ ქსელთან მიერთება…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ka: Wi-Fi _ჰოტსპოტის ჩართვა…

en: Saved Wi-Fi Networks
ka: შენახული Wi-Fi ქსელები

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ka: სტატუსი უცნობია

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ka: უმართავი

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ka: დაკავშირება

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ka: საჭროა ავთენტიკაცია

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ka: გათიშვა

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ka: შეერთების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ka: სტატუსი უცნობია (აკლია)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ka: კონფიგურაციის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ka: IP კონფიგურაციის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ka: IP კონფიგურაციის ვადა გასულია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ka: საიდუმლო კოდები აუცილებელია, მაგრამ მითითებული არაა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ka: 802.1x კლიენტი გაითიშა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ka: 802.1x კლიენტის მორგება ჩავარდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ka: 802.1x კლიენტის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ka: 802.1x კლიენტს ავთენტიკაციისთვის მეტისმეტად დიდი დრო დასჭირდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ka: PPP სერვერის გაშვების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ka: PPP სერვისი გაითიშა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ka: PPP-ის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ka: DHCP კლენტის გაშვების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ka: DHCP-ის კლიენტის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ka: DHCP-ის კლიენტის ავარია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ka: გაზიარებული მიერთების სერვისის გაშვება ჩავარდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ka: გაზიარებული მიერთების სერვისი ჩავარდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ka: AutoIP-ის სერვისის გაშვების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ka: AutoIP-ის სერვისის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ka: AutoIP-ის სერვისი ავარიულად დასრულდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ka: ხაზი დაკავებულია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ka: ზუმერის გარეშე

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ka: გადამზიდის აწყობა შეუძლებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ka: დარეკვის მოლოდინის დრო გავიდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ka: დარეკვის მცდელობა წარუმატებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ka: მოდემის ინიციალიზაციის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ka: მითითებული APN-ის არჩევის შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ka: ქსელებს არ ვეძებ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ka: ქსელში რეგისტრაცია უარყოფილია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ka: ქსელში რეგისტრაციის მოლოდინის ვადა ამოიწურა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ka: მოთხოვნილ ქსელში რეგისტრაცია ჩავარდა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ka: PIN-ის შემოწმების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ka: შეიძლება მოწყობილობის შესაბამისი მიკროკოდი ნაპოვნი არაა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ka: კავშირი გაქრა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ka: გამოიყენება არსებული მიერთება

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ka: მოდემის პოვნა შეუძლებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ka: BT შეერთების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ka: SIM ბარათი არ დევს

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ka: SIM Pin აუცილებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ka: SIM Puk აუცილებელია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ka: SIM არასწორია

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ka: შეერთების დამოკიდებულების შეცდომა

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ka: მიკროკოდის გარეშე

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ka: კაბელი გამოერთებულია

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
ka: შეტყობინებები

en: Show in notifications list
ka: ჩვენება გაფრთხილებების სიაში

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
ka: _ხმა

en: Allow notification sounds from app
ka: აპიდან ხმოვანი გაფრთხილებების დაშვება

en: Banners
ka: ბანერები

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
ka: _ბანერების ჩვენება

en: Show notifications above apps
ka: გაფრთხილებების ჩვენება აპების ზემოდან

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
ka: შემ_ცველობის ჩვენება

en: Include message details in notification banners
ka: შეტყობინების დეტალების ჩასმა გაფრთხილების ბანერებში

en: Lock Screen
ka: ეკრანის დაბლოკვა

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
ka: ბ_ანერების ჩვენება

en: Show notifications on lock screen
ka: გაფრთხილებების ჩვენება დაბლოკილ ეკრანზე

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
ka: შემცველ_ობის ჩვენება

en: Include message details on lock screen
ka: შეტყობინების დეტალების ჩვენება დაბლოკილ ეკრანზე

en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

en: _Do Not Disturb
ka: _არ შემაწუხო

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
ka: _ეკრანის ბლოკირების გაფრთხილებები

note: List of apps.
en: App Notifications
ka: აპის გაფრთხილებები

en: Control which notifications are displayed and what they show
ka: კონტროლი, რომელი გაფრთხილებებია და რას აჩვენებენ

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ka: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;გაფრთხილება;ბანერი;შეტყობინება;მხტუნარა;

en: Calendar, contacts, files
ka: კალენდრები, კონტაქტები და ფაილები

en: Email, calendar, contacts, files
ka: ელფოსტა, კალენდარი, კონტაქტები, ფაილები

en: Email
ka: ელფოსტა

en: Email, calendar, contacts
ka: ელფოსტა, კალენდარი, კონტაქტები

en: Enterprise authentication
ka: კომპანიის ავთენტიკაცია

en: Email Server
ka: ელფოსტის სერვერი

en: Calendar, Contacts and Files
ka: კალენდრები, კონტაქტები და ფაილები

en: Enterprise Authentication
ka: კომპანიის ავთენტიკაცია

[ctx: Online Account]
en: Other
ka: სხვა

en: Error
ka: შეცდომა

en: Offline — unable to connect accounts
ka: ხაზგარეშე — ანგარიშების მიერთება შეუძლებელია

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
ka: აპებისთვის ონლაინ სერვისებთან თქვენი ღრუბლოვანი ანგარიშებით წვდომის დაშვება

en: Your Accounts
ka: თქვენი ანგარიშები

en: Connect an Account
ka: ანგარიშის მიერთება

en: Online Accounts
ka: ონლაინ ანგარიშები

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ka: მიაერთეთ თქვენი ინტერნეტანგარიშები და გადაწყვიტეთ, რისთვის გამოიყენოთ ისინი

en: Unknown time
ka: უცნობი დრო

en: %i minute | %i minutes
ka[0]: %i წუთი

en: %i hour | %i hours
ka[0]: %i საათი

en: hour | hours
ka[0]: საათი

en: minute | minutes
ka[0]: წუთი

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ka: %s სრულად დამუხტვამდე

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ka: გაფრთხილება: დარჩენილია %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ka: დარჩენილია %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ka: სრულად დატენილი

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ka: არ იტენება

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ka: ცარიელი

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ka: იტენება

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ka: იცლება

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ka: უსადენო თაგუნა

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ka: უსადენო კლავიატურა

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ka: შეუფერხებელი კვების წყარო

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ka: პირადი ციფრული დამხმარე

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ka: მობილური ტელეფონი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ka: მედია დამკვრელი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ka: ტაბლეტი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ka: კომპიუტერი

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ka: სათამაშო შემყვანი მოწყობილობა

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ka: ელემენტი

[ctx: Battery name]
en: Main
ka: მთავარი

[ctx: Battery name]
en: Extra
ka: დამატებით

note: TRANSLATORS: This is the same title as the title from the .ui file, but without mnemonic
en: Power Saving
ka: ენერგიის დაზოგვა

en: Battery Levels
ka: ელემენტის დონეები

en: Battery Level
ka: ელემენტის მუხტის დონე

en: Suspend
ka: ძილი

en: Power Off
ka: გამორთვა

en: Hibernate
ka: პროგრამული ძილი

en: Nothing
ka: არაფერი

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
ka: წარმადობის რეჟიმი დროებით გათიშულია გარემოს მაღალი ტემპერატურის გამო

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ka: აღმოჩენილია ნახტომი: წარმადობის რეჟიმი დროებით ხელმიუწვდომელია. აღდგენისთვის მოწყობილობა სტაბილურ ზედაპირზე გადაიტანეთ.

en: Performance mode temporarily disabled
ka: წარმადობის რეჟიმი დროებით გაითიშა

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
ka: ელემენტის მუხტი დაბალია: ჩართულია ელემენტის მზოგავი. წინა რეჟიმი აღდგება, როცა ელემენტს დატენით.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
ka: ენერგიის შენახვის რეჟიმი გააქტიურდა '%s'-ის მიერ

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
ka: წარმადობის რეჟიმი გააქტიურდა '%s'-ის მიერ

en: _General
ka: _საერთო

note: Translators: 'battery charging' means the settings to handle the way battery charges, not that the battery is currently charging.
en: Battery Charging
ka: ელემენტი იტენება

en: _Maximize Charge
ka: _მაქსიმალური მუხტი

en: Uses all battery capacity. Degrades batteries more quickly.
ka: სრულად იყენებს ელემენტის მოცულობას. ელემენტი უფრო სწრაფად გაფუჭდება.

en: Preserve Battery _Health
ka: ელემენტის ჯანმრთელობის შენარჩუ_ნება

en: Increases battery longevity by maintaining lower charge levels
ka: ზრდის ელემენტის გამძლეობას დატენვის დაბალი დონის შენარჩუნებით

en: Connected Devices
ka: მიერთებული მოწყობილობები

en: Power Mode
ka: კვების რეჟიმი

en: Po_wer Button Behavior
ka: _ჩართვის ღილაკის ქცევა

en: _Show Battery Percentage
ka: ელემენტის პროცენტულობი_ს ჩვენება

en: Show exact charge level in the top bar
ka: ზუსტი ელემენტის მუხტის ჩვენება ზედა პანელში

en: _Power Saving
ka: ენერგიის და_ზოგვა

en: A_utomatic Screen Brightness
ka: ეკრანის ა_ვტომატური სიკაშკაშე

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
ka: ეკრანის განათება გარემოს განათებას მოერგება

en: _Dim Screen
ka: _ეკრანის მინავება

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
ka: შეამცირებს ეკრანის სიკაშკაშეს, როცა მოწყობილობა უქმედაა

en: Automatic Power _Saver
ka: ენერგიი_ს ავტომატური დაზოგვა

en: Turn on power saver mode when battery power is low
ka: ენერგიის დაზოგვის პროფილის გამოყენება, როცა ელემენტის მუხტი ცოტაღაა

en: Automatic Screen _Blank
ka: ეკრანის ავტომატური გასუფთავე_ბა

en: Turn the screen off after a period of inactivity
ka: ეკრანის გამორთვა უქმე პერიოდის შემდეგ

en: D_elay
ka: დ_აყოვნება

en: Automatic Suspend
ka: ავტომატურად შეჩერება

en: On Ba_ttery Power
ka: იკვებება ელემენ_ტიდან

en: De_lay
ka: და_ყოვნება

en: Whe_n Plugged In
ka: როცა შეერთე_ბულია

en: Del_ay
ka: დაყო_ვნება

en: Disabling automatic suspend will result in higher power consumption. It is recommended to keep automatic suspend enabled.
ka: ავტომატური ძილის გათიშვა მეტი ენერგიის დახარჯვას გამოიწვევს. რეკომენდებულია, ავტომატური ძილი ჩართული გქონდეთ.

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
ka: წა_რმადობა

en: High performance and power usage
ka: მაღალი წარმადობა და ენერგიის გამოყენება

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
ka: დაბა_ლანსებული

en: Standard performance and power usage
ka: სტანდარტული წარმადობა და ენერგიის გამოყენება

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
ka: ენერგიის დამზ_ოგი

en: Reduced performance and power usage
ka: შემცირებული წარმადობა და ენერგიის გამოყენება

en: Power
ka: კვება

en: View your battery status and change power saving settings
ka: ნახეთ თქვენი ელემენტის სტატუსი და შეცვალეთ ენერგიის დაზოგვის პარამეტრები

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ka: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;ძილი;კვება;სიკაშკაშე;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ka: პრინტერი "%s" წაიშალა

en: Failed to add new printer.
ka: ახალი პრინტერის დამატების შეცდომა.

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
ka: პრინტერის _დამატება…

en: Search printers
ka: პრინტერების ძებნა

en: No Printers
ka: პრინტერების გარეშე

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
ka: ბეჭდვის სერვისი მიუწვდომელია

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
ka: სისტემური ბეჭდვის სერვისი, როგორც ჩანს, ხელმისაწვდომი არაა

en: Printers
ka: პრინტერები

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ka: დაამატეთ პრინტერები, ნახეთ პრინტერის დავალებები და გადაწყვიტეთ, როგორ გნებავთ, დაბეჭდოთ

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ka: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;პრინტერი;რიგი;ფურცელი;ტონერი;

en: No suitable driver found
ka: შესაბამისი დრაივერი აღმოჩენილი არაა

en: Searching for preferred drivers…
ka: სასურველი დრაივერების ძებნა…

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ka: PostScript პრინტერის აღწერის ფაილები (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer Details
ka: პრინტერის დეტალები

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
ka: პრინტერის სახელები არ შეიძლება შეიცავდნენ გამოტოვებას, ტაბულაციას და სიმბოლოებს # და /

en: _Location
ka: _მდებარეობა

en: _Address
ka: _მისამართი

en: Open Address
ka: მისამართის გახსნა

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ka: დრაივერი

en: _Search for Drivers
ka: დრაივერები_ს ძებნა

en: S_elect from Database…
ka: აირჩიეთ ბაზიდან…

en: _Install PPD File…
ka: PPD ფაილის დაყენება…

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ka: JetDirect ტიპის პრინტერი

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ka: LPD პრინტერი

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ka: ერთმხრიანი

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ka: გრძელი წიბო (სტანდარტული)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ka: მოკლე წიბო (გადაბრუნება)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ka: პორტრეტი

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ka: ლანდშაფტის შებრუნება

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ka: პორტრეტის შებრუნება

en: Resume
ka: გაგრძელება

en: Pause
ka: შეჩერება

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ka: დარჩენილი

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ka: შეჩერებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ka: საჭროა ავთენტიკაცია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ka: დამუშავება

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ka: გაჩერებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
ka: გაუქმებულია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ka: შეწყვეტილია

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ka: დასრულებულია

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
ka: ბეჭდვის დავალების გადატანა რიგის დასაწყისში

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ka[0]: %u დავალებას ავთენტიკაცია ესაჭიროება

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
ka: %s-დან დასაბეჭდად შეიყვანეთ ავტორიზაციის დეტალები

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
ka: _ყველას გასუფთავება

en: Active Jobs
ka: აქტიური დავალებები

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ka: აქტიური ბეჭდვის დავალებების გარეშე

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ka: _ავთენტიკაცია

en: Clear All Active Jobs?
ka: გავასუფთავო ყველა აქტიური დავალება?

en: Clearing jobs cannot be undone
ka: დავალებების გასუფთავება შეუქცევადია

en: Clear _All
ka: _ყველას გასუფთავება

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ka: დომენი

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ka: ავ_თენტიკაცია

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
ka: ავტომატური მორგება

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ka: პრინტერის დამატება

en: Unlock Print Server
ka: ბეჭდვის სერვერის განბლოკვა

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ka: %s-ის განბლოკვა.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ka: %s-ზე პრინტერების სანახავად შეიყვანეთ მომხმარებლის სახელი და პაროლი.

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ka: სერიული პორტი

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ka: პარალელური პორტი

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ka: მდებარეობა: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ka: მისამართი: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ka: სერვერი ითხოვს ავთენტიკაციას

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: Back
ka: უკან

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ka: _განბლოკვა

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ka: პრინტერები ნაპოვნი არაა

en: Searching for Printers
ka: პრინტერების ძებნა

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ka: შეიყვანეთ მისამართი ან მოძებნეთ პრინტერი

en: Authentication Required
ka: საჭროა ავთენტიკაცია

en: Enter username and password to view printers on Print Server
ka: ბეჭდვის სერვერზე პრინტერების სანახავად, აუცილებელია, მომხმარებლის სახელი და პაროლი შეიყვანოთ

en: Two Sided
ka: ორმხრივი

en: Paper Type
ka: ფურცლის ტიპი

en: Paper Source
ka: ქაღალდის წყარო

en: Output Tray
ka: გამოტანის თარო

[ctx: printing option]
en: Resolution
ka: გარჩევადობა

en: GhostScript pre-filtering
ka: GhostScript-ის პრეფილტრი

en: Shrink Page
ka: გვერდის დაპატარავება

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ka: გვერდი თითოეულ მხარეს

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ka: ორმხრივი

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ka: ორიენტაცია

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ka: ზოგადი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ka: გვერდის მორგება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ka: დაყენების ვარიანტები

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ka: დავალება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ka: გამოსახულების ხარისხი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ka: ფერი

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ka: სრულდება

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ka: დამატებით

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
ka: სატესტო გვერდი

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ka: სატესტო გვერდი

en: Printer Options
ka: პრინტერის მორგება

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
ka: სა_ტესტო გვერდი

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ka: ავტომატური არჩევა

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ka: პრინტერის ნაგულისხმები

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ka: მხოლოდ GhostScript-ის ფონტების ჩაშენება

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ka: პირველი დონის PS-ზე გადაყვანა

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ka: მეორე დონის PS-ზე გადაყვანა

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ka: პრეფილტრის გარეშე

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ka: მწარმოებელი

en: Select Printer Driver
ka: აირჩიეთ პრინტერის დრაივერი

en: Loading Drivers
ka: დრაივერების ჩატვირთვა

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ka: აქტიური დავალებების გარეშე

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ka[0]: %u დავალება

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ka: თავაკების გაწმენდა

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ka: პრინტერში ტონერი ცოტაღაა

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ka: ტონერი გათავდა

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ka: გამამჟღავნებელი ცოტაღაა

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ka: გამამჟღავნებელი აღარ დარჩა

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ka: მარკერი ცოტაღა დარჩა

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ka: მარკერი გათავდა

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ka: თავსახური ღიაა

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ka: კარის გაღება

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ka: ფურცლები ცოტაა

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ka: ქაღალდი გათავდა

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ka: გათიშული

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ka: გაჩერებულია

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ka: რეზერვუარი თითქმის სავსეა

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ka: რეზერვუარი სავსეა

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ka: ოპტიკური ფოტოგამტარის მუშაობის ვადა ამოიწურა

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ka: ოპტიკური ფოტოგამტარი აღარ მუშაობს

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ka: მზადაა

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ka: დავალებებს არ იღებს

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ka: დამუშავება

en: Model
ka: მოდელი

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Status
ka: სტატუსი

en: Ink Level
ka: მელნის დონე

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
ka: გადატვირთეთ, როცა პრობლემა მოგვარდება

en: Printing Options
ka: ბეჭდვის მორგება

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ka: პრინტერის ნაგულისხმებად გამოყენება

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ka: თავაკების გაწმენდა

en: Remove Printer
ka: პრინტერის წაშლა

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ka: გათიშულია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ka: დაკავშირება

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ka: დაკავშირებულია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ka: ავტორიზაციის შეცდომა

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ka: ავტრიზაცია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ka: შეზღუდული ფუნქციონალი

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected and Authorized
ka: მიერთებული და ავტორიზებულია

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ka: უცნობია

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
ka: ავტორიზებულია

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
ka: დაკავშირებულია

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
ka: მიერთებულია

en: Failed to authorize device:
ka: მოწყობილობის ავტორიზაციის შეცდომა:

en: Failed to forget device:
ka: მოწყობილობის დავიწყების შეცდომა:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ka[0]: დამოკიდებულია %u სხვა მოწყობილობაზე

en: Device Identifier
ka: მოწყობილობის იდენტიფიკატორი

en: Timestamp
ka: დროის შტამპი

en: Depends on other devices
ka: დამოკიდებულია სხვა მოწყობილობებზე

en: Authorize and Connect
ka: ავტორიზაცია და დაკავშირება

en: Forget Device
ka: მოწყობილობის დავიწყება

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ka: შეცდომა

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ka: ავტორიზებული

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ka: Thunderbolt-ის ქვესისტემა (botld) დაყენებული ან სწორად მორგებული არაა.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ka: პირდაპირი წვდომის დაშვება ისეთ მოწყობილობებთან, როგორიცაა დოკი და გარე GPU.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ka: შესაძლებელია, მხოლოდ, USB და DisplayPort მოწყობილობების მიერთება.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ka: თანდერბოლტი ვერ აღმოვაჩინე.
    ან სისტემას თანდერბოლტის მხარდაჭერა არ გააჩნია, ან ის BIOS-შია გათიშული, ან დაყენებულია მხარდაუჭერელი უსაფრთხოების დონეზე BIOS-ში.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ka: თანდერბოლტის მხარდაჭერა BIOS-შია გამორთული.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ka: თანდერბოლტის უსაფრთხოების დონის დადგენა შეუძლებელია.

en: Error switching direct mode: %s
ka: შეცდომა მიმართვის რეჟიმის შეცვლისას: %s

en: Thunderbolt
ka: თანდერბოლტი

en: No Thunderbolt Support
ka: თანდერბოლტის მხარდაჭერის გარეშე

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
ka: თანდერბოლტის ქვესისტემასთან მიერთება შეუძლებელია

en: Direct Access
ka: პირდაპირი წვდომა

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
ka: პირდაპირი წვდომის დაშვება ისეთ მოწყობილობებთან, როგორიცაა დოკი და გარე GPU

en: Pending Devices
ka: დარჩენილი მოწყობილობები

en: No devices attached
ka: მოწყობილობები მიერთებული არაა

en: Cameras
ka: კამერები

en: _Camera Access
ka: _კამერასთან წვდომა

en: Allow permitted apps to use cameras
ka: დაშვებული აპებისთვის კამერის გამოყენების უფლების მიცემა

en: Permitted Apps
ka: დაშვებული აპები

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
ka: შემდეგ სენდბოქსში გაშვებულ აპებს აქვთ უფლება, კამერა გამოიყენონ. აპებს, რომლებიც სენდბოქსში არაა, კამერის გამოყენება უფლების კითხვის გარეშე შეუძლიათ.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
ka: სენდბოქსში გაშვებულ აპებს კამერასთან წვდომა არ მონდომებიათ

en: Privacy & Security
ka: უსაფრთხოება & კონფიდენციალობა

en: _Screen Lock
ka: ეკრანის _დაბლოკვა

en: Automatic screen lock
ka: ავტომატური ეკრანის დაბლოკვა

en: Control access to your location
ka: თქვენ მდებარეობაზე წვდომის კონტროლი

en: _File History &amp; Trash
ka: _ფაილის ისტორია & ნაგავი

en: Remove saved data and files
ka: შენახული ფაილებისა და მონაცემების წაშლა

en: _Diagnostics
ka: _დიაგნოსტიკა

en: Automatic problem reporting
ka: პრობლემის ავტომატური ანგარიში

en: _Cameras
ka: _კამერები

en: Control camera access
ka: კამერასთან წვდომის კონტროლი

en: _Thunderbolt
ka: _თანდერბოლტი

en: Manage device access
ka: მოწყობილობებთან წვდომის მართვა

en: Device _Security
ka: მოწყობილობის _უსაფრთხოება

en: Hardware security status and information
ka: აპარატურის სტატუსი და ინფორმაცია

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
ka: თუ გამოგვიგზავნით შეცდომის ანგარიშებს, ამით დაგვეხმარებით %s-ის გაუმჯობესებაში. ანგარიშები იგზავნება ანონიმურად, პერსონალური დეტალების გარეშე - %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
ka: თუ გამოგვიგზავნით შეცდომის ანგარიშებს, ამით დაგვეხმარებით %s-ის გაუმჯობესებაში. ანგარიშები იგზავნება ანონიმურად, პერსონალური დეტალების გარეშე.

en: Diagnostics
ka: დიაგნოსტიკა

en: Problem Reporting
ka: პრობლემის გადაგზავნა

en: _Automatic Problem Reporting
ka: პრობლემის ავტომატური _ანგარიში

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
ka: დაცული ჩატვირთვა ჩართულია

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
ka: დაცული ჩატვირთვა ხელს უშლის მავნე პროგრამებს, მოწყობილობის ჩართვისას გაეშვან. ამჟამად ის ჩართულია და ნორმალურად ფუნქციონირებს.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
ka: დაცული ჩარტვირთვის პრობლემები

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
ka: დაცული ჩატვირთვა ხელს უშლის მავნე პროგრამებს, მოწყობილობის ჩართვისას გაეშვან. ამჟამად ის ჩართულია, მაგრამ არ იმუშავებს, რადგან მისი გასაღები არასწორია.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
ka: დაცული ჩატვირთვის პრობლემები ხშირად თქვენი კომპიუტერის UEFI მიკროკოდის პარამეტრებიდან (BIOS) შეიძლება, გადაწყდეს და თქვენი აპარატურის მომწოდებელმა უნდა მოგაწოდოთ ინფორმაცია, როგორ ქნათ ეს.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ka: დახმარებისთვის მიმართეთ აპარატურის მწარმოებელს ან IT დახმარების ჯგუფს.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
ka: დაცული ჩატვირთვა გამორთულია

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
ka: დაცული ჩატვირთვა ხელს უშლის მავნე პროგრამებს, მოწყობილობის ჩართვისას გაეშვან. ამჟამად ის გამორთულია.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ka: დაცული ჩატვირთვის ჩართვა ხშირად თქვენი კომპიუტერის UEFI მიკროკოდის პარამეტრებიდან (BIOS) შეგიძლიათ. დახმარებისთვის დაუკავშირდით თქვენი აპარატურის მწარმოებელს ან IT მხარდაჭერის გუნდს.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
ka: უსაფრთხო ჩატვირთვა მოწყობილობის ჩართვისას მავნე პროგრამების გაშვებას უშლის ხელს.
    
    მეტი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით აპარატურის მწარმოებელს ან IT მხარდაჭერის გუნდს.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
ka: უსაფრთხოების შემოწმებები ჩავარდა

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
ka: აპარატურამ ტესტები ვერ გაიარა. ეს ნიშნავს, რომ თქვენ არ ბრძანდებით დაცული ჩვეულებრივი აპარატურული უსაფრთხოების პრობლემებისგან.
    
    შეიძლება, ეს აპარატურის პრობლემები მიკროკოდის განახლებით ან მოწყობილობის პარამეტრების შეცვლით გადაჭრათ. მაგრამ ჩავარდნები, შეიძლება, აპარატურიდან მოდიოდეს და მის საწინააღმდეგოდ ვერაფერი ქნათ.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
ka: საბაზისო უსაფრთხოების შემოწმებები გავლილია

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
ka: ეს მოწყობილობა ჯდება ძირითადი უსაფრთხოების მოთხოვნებში. მის აპარატურას აქვთ დაცვა ყველაზე გავრცელებული უსაფრთხოებაზე შეტევის მეთოდებისგან.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
ka: დაცული

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
ka: ამ მოწყობილობამ გაიარა მიმდინარე უსაფრთხოების ტესტები. ის დაცულია უსაფრთხოების მოწყვლადობების უმრავლესობისგან.

en: Checks Unavailable
ka: შემოწმებები მიუწვდომელია

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოების შემოწმებები ხელმიუწვდომელია ამ მოწყობილობისთვის. ვერ გეტყვით, ჯდება თუ არა ის უსაფრთხოების მოთხოვნებში.

en: Report copied to clipboard
ka: ანგარიში დაკოპირდა ბუფერში

en: _Copy Technical Report
ka: ტექნიკური ანგარიშის კოპირება

en: About Device Security
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოების შესახებ

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოება მოგაწვდით ინფორმაციას, რა დონეზეა დაცული თქვენი მოწყობილობა უსაფრთხოების მოწყვლადობებისგან, რომლებიც აპარატურას უმიზნებენ.
    
    აპარატურის ასპექტები, რომლებიც უსაფრთხოებას ეხება, შეიცავს:
    
    • აპარატურის ფუნქციები, რომლებიც თვითონ აპარატურაშია ჩაშენებული
    • როგორაა აპარატურა მორგებული, რომ უსაფრთხოების პრობლემებს ებრძოლოს.
    • პროგრამების უსაფრთხოება პირდაპირ აპარატურაზე ეშვება.
    
    უსაფრთხოების მოწყვლადობები, რომლებიც აპარატურას ეხება, შეიცავს მავნე პროგრამებს და ვირუსებს, რომლებიც უმიზნებენ პროგრამებს, რომლებიც პირდაპირ აპარატურაზე მუშაობს. ასევე შეიცავს ფიზიკურ ცვლილებებს, როგორიცაა ფიზიკური მიერთება აპარატურასთან, რომ წაიკითხოს მონაცემები და ჩანერგოს მავნე პროგრამები.
    
    მოწყობილობის უსაფრთხოება უსაფრთხობის მხოლოდ ერთი ასპექტია და ის არ ირეკავს სისტემის და აპლიკაციების საერთო უსაფრთხოების სტატუსს.

en: Protected against malicious software when the device starts.
ka: დაიცავს მავნე პროგრამებისგან, როცა მოწყობილობა გაეშვება.

en: Secure Boot has Problems
ka: დაცული ჩარტვირთვის პრობლემები

en: Some protection when the device is started.
ka: საშუალო დაცვა, როცა მოწყობილობა გაეშვება.

en: Secure Boot is Off
ka: დაცული ჩატვირთვა გამორთულია

en: No protection when the device is started.
ka: დაცვის გარეშე, როცა მოწყობილობა გაეშვება.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ka: პრობლემა შეეძლო გამოეწვია UEFI მიკროკოდის პარამეტრების ან ოპერაციული სისტემის კონფიგურაციის ცვლილებას, ან ამ სისტემაში მავნე პროგრამის არსებობას.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
ka: ეს პრობლემა შეეძლო გამოწევია UEFI მიკროკოდის პარამეტრების ცვლილებას ან ამ სისტემაში არსებულ მავნე პროგრამას.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ka: ეს პრობლემა შეეძლო გამოწევია ოპერაციული სისტემის პარამეტრების ცვლილებას ან ამ სისტემაში არსებულ მავნე პროგრამას.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
ka: გავლა

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
ka: ! ჩაიშალა

en: Hardware does not pass basic security checks.
ka: აპარატურამ უსაფრთხოების გამოცდა ვერ გაიარა.

en: Hardware has a basic level of protection.
ka: აპარატურას უსაფრთხოების საბაზისო დონე გააჩნია.

en: Hardware has a strong level of protection.
ka: აპარატურას უსაფრთხოების ძლიერი დონე გააჩნია.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
ka: უსაფრთხოების შემოწმებები მიუწვდომელია

en: Security levels are not available for this device.
ka: ამ მოწყობილობისთვის უსაფრთხოების დონეები ხელმისაწვდომი არაა.

en: Device Security
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოება

en: Device Security Unavailable
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოება მიუწვდომელია

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
ka: მოწყობილობის უსაფრთხოება, მხოლოდ, ფიზიკურ აპარატურაზეა ხელმისაწვდომი. ფიზიკური მოწყობილობები აღმოჩენილი არაა.

en: Security Events
ka: უსაფრთხოების მოვლენები

en: No Events
ka: ღონისძიებების გარეშე

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
ka: სწორი

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
ka: არასწორია

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ka: ჩართულია

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
ka: არ არის ჩართული

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
ka: დაბლოკილი

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
ka: დაბლოკილი არაა

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
ka: დაშიფრული

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
ka: არ არის დაშიფრული

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
ka: გაფუჭებულია

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
ka: ყველა მოდული ლიცენზირებულია

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
ka: ნაპოვნი

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
ka: ნაპოვნი არაა

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
ka: მხარდაჭერილი

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
ka: მხარდაუჭერელია

en: Control access to your data and hardware, device security
ka: წვდომის კონტროლი თქვენს მონაცემებთან და აპარატურასთან, მოწყობილობის უსაფრთხოება

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
ka: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;კონფიდენციალობა;დაბლოკვა;ისტორია;დროებითი;ფაილები;ავარია;მდებარეობა;კამერა;სურათები;ვიდეო;ჩაწერა;უსაფრთხოება;მიკროკოდი;

en: _Automatic Device Location
ka: _ავტომატური მოწყობილობის მდებარეობა

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
ka: მოწყობილობის მდებარეობის დასადგენად ფიჭური ტელეფონისა და GPS-ის მსგავსი სერვისების გამოყენება

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
ka: შემდეგ სენდბოქსში გაშვებულ აპებს აქვთ წვდომა მდებარეობის მონაცემებთან. აპებს, რომლებიც სენდბოქსში არ ეშვება, მდებარეობის მონაცემებთან წვდომა კითხვის გარეშე გააჩნიათ.

en: No sandboxed apps have asked for location access
ka: სენდბოქსში გაშვებულ აპებს მდებარეობასთან წვდომა არ მონდომებიათ

en: Screen Lock
ka: ეკრანის დაბლოკვა

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
ka: ეკრანის ავტომატური დაბლოკვა ხელს უშლის სხვებს, გამოიყენონ თქვენი კომპიუტერი, სანამ თქვენ გასული ბრძანდებით

en: _Blank Screen Delay
ka: ეკრანის გასუფთავების დაყოვნე_ბა

en: Period of inactivity until screen blanks
ka: არააქტიურობის პერიოდი, სანამ ეკრანი დაიბლოკება

en: Automatic Screen _Lock
ka: ეკრანის ავტომატური _დაბლოკვა

en: Locks the screen after it blanks
ka: ეკრანის ჩაქრობისას მისი დაბლოკვა

en: Automatic _Screen Lock Delay
ka: _ეკრანის ავტომატური დაბლოკვის დაყოვნება

en: Time from screen blank to screen lock
ka: ეკრანის დასაბლოკად მისი დაბნელების დრო

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
ka: ეკრანი გაითიშება

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
ka: დაბლოკილი ეკრა_ნის გაფრთხილებები

en: Forbid New _USB Devices
ka: ახალი _USB მოწყობილობების აკრძალვა

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
ka: ახალი USB მოწყობილობებისთვის სისტემასთან ურთიერთობის აკრძალვა, როცა ეკრანი დაბლოკილია

en: Screen Privacy
ka: ეკრანის კონფიდენციალობა

en: Restrict Viewing _Angle
ka: დათვალიერების კუთხის შეზღუდვ_ა

en: File History & Trash
ka: ფაილის ისტორია & ნაგავი

en: File History
ka: ფაილის ისტორია

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
ka: ფაილის ისტორია ინახავს ჩანაწერებს, რომელი ფაილები შეცვალეთ. ეს ინფორმაცია ზიარდება აპებს შორის და ეს აადვილებს იპოვოთ ფაილები, რომლებიც გნებავთ, გამოიყენოთ.

en: File H_istory
ka: _ფაილის ისტორია

en: File _History Duration
ka: ფაილის _ისტორიის ხანგრძლივობა

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
ka: სამუდამოდ

en: _Clear History…
ka: ისტორიის _გასუფთავება…

en: Trash &amp; Temporary Files
ka: დროებითი ფაილები &amp; ნაგვის ყუთი

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ka: ნაგვის ყუთი და დროებითი ფაილები, ხანდახან, შეიძლება შეიცავდეს პირად ან საიდუმლო ინფორმაციას. მათი ავტომატური წაშლა თქვენი კონფიდენციალობის დაცვაში დაგეხმარებათ.

en: Automatically Empty _Trash
ka: ნაგვის ყუთის შემცველობის ავტომატური _წაშლა

en: Automatically Delete Temporary _Files
ka: დროებით ფაილების _ავტომატური წაშლა

en: Automatic Deletion _Period
ka: ავტომატური წაშლის _ინტერვალი

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
ka: 1 საათი

en: _Empty Trash…
ka: _ნაგვის ყუთის დაცარიელება…

en: _Delete Temporary Files…
ka: _დროებითი ფაილების წაშლა…

en: Clear File History?
ka: გავასუფთავო ფაილის ისტორია?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
ka: გასუფთავების შემდეგ ახლახან გამოყენებული ფაილების სია ცარიელი იქნება.

en: Clear _History
ka: ისტორიის _გასუფთავება

en: Empty all items from Trash?
ka: გნებავთ სანაგვე ყუთიდან ყველა ელემენტის წაშლა?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ka: მისამართების სიის გასუფთავების შემთხვევაში, თქვენ მათ სამუდამოდ წაშლით.

en: _Empty Trash
ka: ნაგვის _ყუთის დაცარიელება

en: Delete all the temporary files?
ka: წავშალო ყველა დროებითი ფაილი?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ka: ყველა დროებითი ფაილი სამუდამოდ წაიშლება.

en: _Purge Temporary Files
ka: _დროებითი ფაილების წაშლა

en: Location not found
ka: მდებარეობა ვერ ვიპოვე

en: Subfolders must be manually added for this location
ka: ამ მდებარეობისთვის საქაღალდეები ხელით უნდა დაამათოთ

en: Open Folder
ka: საქაღალდის გახსნა

en: Remove Folder
ka: საქაღალდის წაშლა

en: Select Location
ka: მდებარეობის არჩევა

en: Search Locations
ka: ძებნის მდებარეობა

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
ka: საქაღალდეები, რომლებშიც სისტემური აპები ეძებენ, მაგალითად, ფაილებს

en: Default Locations
ka: ნაგულისხმევი მდებარეობები

en: Bookmarked Locations
ka: ჩანიშნული მდებარეობები

en: Custom Locations
ka: მომხმარებლის მდებარეობები

en: _Add Location
ka: მდებარეობის დ_ამატება

en: _App Search
ka: _აპის ძებნა

en: Include app-provided search results
ka: აპის მიერ მოწოდებული ძებნის შედეგების ჩასმა

en: Search _Locations
ka: ძებნის მდებარეობ_ები

en: Filesystem locations which are searched by system apps
ka: საქაღალდეები, რომლებშიც სისტემური აპები ეძებენ

en: Search Results
ka: ძებნის შედეგები

en: Results are displayed according to the list order
ka: შედეგები სიის მიმდევრობის მიხედვით გამოჩნდება

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
ka: აკონტროლეთ რომელი აპები აჩვენებენ ძებნის შედეგებს აქტივობების გადახედვაში

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
ka: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;ძებნა;შედეგი;ინდექსი;

note: Label
en: No networks selected for sharing
ka: გასაზიარებელი ქსელები აღმოჩენილი არაა

en: Networks
ka: ქსელები

en: Address copied to clipboard
ka: მისამართი დაკოპირდა ბუფერში

[ctx: service is disabled]
en: Off
ka: გამორთული

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ka: ჩართულია

[ctx: service is active]
en: Active
ka: აქტიური

en: Choose a Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

en: _Add Folder
ka: _საქაღალდის დამატება

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
ka: ფაილის გაზიარება საშუალებას გაძლევთ, გააზიაროთ თქვენი საჯარო საქაღალდეები სხვებთან მიმდინარე ქსელში ბმულით: %s.

en: _Device Name
ka: _მოწყობილობის სახელი

en: Share files with other devices on the current network
ka: გაუზიარეთ ფაილები სხვა მოწყობილობებს მიმდინარე ქსელში

en: _File Sharing
ka: _ფაილების გაზიარება

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
ka: დასტრიმეთ მუსიკა, სურათები და ვიდეოები მიმდინარე ქსელში არსებულ მოწყობილობებზე

en: _Media Sharing
ka: _მედიის გაზიარება

en: File Sharing
ka: ფაილების გაზიარება

en: File Sharing _Address
ka: ფაილის გაზიარების _მისამართი

en: Copy
ka: კოპირება

en: _Open Public Folder
ka: საჯარ_ო საქაღალდის გახსნა

en: _Require Password
ka: _პაროლის აუცილებლად მოთხოვნა

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
ka: პაროლი აუცილებელია მოწყობილობებზე, რომლებსაც გაზიარებულ შემცველობასთან სურს წვდომა.
    ქსელში იმას, რას აზიარებთ, სხვა მოწყობილობები მაინც დაინახავენ.

en: _Password
ka: _პაროლი

en: Media Sharing
ka: მედიის გაზიარება

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
ka: მედის გაზიარება საშუალებას გაძლევთ, დასტრიმოთ სურათები, მუსიკა და ვიდეო მიმდინარე ქსელში არსებულ DLNA-ის მხარდაჭერის მქონე მოწყობილობებზე.

en: Folders
ka: საქაღალდეები

en: Sharing
ka: გაზიარება

en: Control what you want to share with others
ka: გააკონტროლეთ, რაც უზიარებთ სხვებს

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ka: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;გაზიარება;სამუშაო მაგიდა;დაშორებული;აუდიო;ვიდეო;სურათები;სერვერი;

en: Custom
ka: სხვა

en: Click
ka: დააწკაპუნეთ

en: Hum
ka: გუგუნი

en: String
ka: სტრიქონი

en: Swing
ka: სვინგი

en: Alert Sound
ka: განგაშის ხმა

en: Balance
ka: ბალანსი

en: Fade
ka: მინავლება

en: Select a Speaker
ka: აირჩიეთ დინამიკი

en: Test Speakers
ka: დინამიკების დატესტვა

en: Sound
ka: ხმა

en: Output
ka: გამოტანა

en: _Output Device
ka: გამ_ოტანის მოწყობილობა

en: _Test…
ka: _დატესტვა…

en: _Configuration
ka: _მორგება

en: Master volume
ka: ძირითადი ტომი

en: O_utput Volume
ka: _ხმის სიძლიერე

en: _Balance
ka: _ბალანსი

en: Fad_e
ka: მინავლ_ება

en: _Subwoofer
ka: _საბვუფერი

en: Output Device
ka: გამოტანის მოწყობილობები

en: No Output Devices
ka: გამოტანის მოწყობილობების გარეშე

en: Input
ka: შეყვანა

en: _Input Device
ka: შეყვან_ის მოწყობილობა

en: Con_figuration
ka: _მორგება

en: I_nput Volume
ka: შეყვა_ნის ხმა

en: Input Device
ka: შეყვანის მოწყობილობა

en: No Input Devices
ka: შეყვანის მოწყობილობის გარეშე

en: Vo_lume Levels
ka: ხ_მის დონეები

en: _Alert Sound
ka: გ_ანგაშის ხმა

en: Subwoofer
ka: საბვუფერი

en: Volume Levels
ka: ხმის დონეები

en: No Sound Playing
ka: ხმის დაკვრა არ მიმდინარეობს

en: Unmute
ka: დადუმების გამორთვა

en: Mute
ka: დადუმება

en: Volume
ka: ხმის სიმაღლე

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ka: შეცვალეთ ხმის დონეები, შეყვანის გამოყვანისა და განგაშის ხმები

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ka: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;ბარათი;დინამიკები;მიკროფონი;ხმა;ყურსაცვამები;

en: About
ka: შესახებ

en: System Logo
ka: სისტემის ლოგო

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
ka: ოპერაციული სისტემა

en: Hardware Model
ka: აპარატურის მოდელი

en: Processor
ka: პროცესორი

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: Disk Capacity
ka: დისკის მოცულობა

en: Calculating…
ka: გამოთვლა…

en: _System Details
ka: _სისტემის დეტალები

en: Graphics
ka: გრაფიკა

en: Graphics %d
ka: გრაფიკა %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ka: 64-ბიტიანი

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ka: 32-ბიტიანი

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ka: უცნობია

en: **Windowing System:**
ka: **ფანჯრული სისტემა:**

en: Details copied to clipboard
ka: დეტალები დაკოპირდა გაცვლის ბაფერში

en: System Details
ka: სისტემის დეტალები

en: _Copy
ka: _კოპირება

en: Hardware Information
ka: ინფორმაცია აპარატურის შესახებ

en: Software Information
ka: ინფორმაცია პროგრამებზე

en: Firmware Version
ka: მიკროკოდის ვერსია

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ka: ოს-ის სახელი

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
ka: ოს-ის აგება

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
ka: ოს-ის ტიპი

en: GNOME Version
ka: GNOME-ის ვერსია

en: Windowing System
ka: ფანჯრული სისტემა

en: Virtualization
ka: ვირტუალიზაცია

en: Kernel Version
ka: ბირთვის ვერსია

en: View information about your system
ka: ინფორმაცია ამ სისტემის შესახებ

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ka: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;მოწყობილობა;სისტემა;ნაგულისხმევი;აუდიო;მედია;

en: _Region &amp; Language
ka: _რეგიონი &amp; ენა

en: System language and localization
ka: სისტემის ენა და ლოკალიზაცია

en: _Date &amp; Time
ka: თ_არიღი &amp; დრო

en: Time zone and clock settings
ka: დროის სარტყლისა და საათის მორგება

en: _Users
ka: _მომხმარებლები

en: Add and remove accounts, change password
ka: დაამატეთ ან წაშალეთ მომხმარებლები, შეცვალეთ პაროლი

en: R_emote Desktop
ka: დაშო_რებული სამუშაო მაგიდა

en: Allow this device to be used remotely
ka: ამ მოწყობილობის დაშორებული მართვის დაშვება

en: Se_cure Shell
ka: და_ცული გარსი

en: SSH network access
ka: SSH ქსელთან წვდომა

en: _About
ka: შეს_ახებ

en: Hardware details and software versions
ka: აპარატურის დეტალები და პროგრამის ვერსიები

en: S_oftware Updates
ka: პროგრამ_ული განახლებები

en: Date & Time
ka: თარიღი & დრო

en: _Year
ka: _წელი

en: _Month
ka: თ_ვე

en: _Day
ka: _დღე

en: Automatic _Date &amp; Time
ka: ავტომატური _თარიღი და დრო

en: Requires internet access
ka: ინტერნეტთან წვდომა აუცილებელია

en: Date &amp; _Time
ka: თარიღი და დრო

en: Automatic Time _Zone
ka: დროის სარტყლის ავტომატურად დაყენება

en: Requires location services enabled and internet access
ka: მოითხოვს მდებარეობის სერვისებს ჩართვას და ინტერნეტთან წვდომას

en: Time Z_one
ka: დროის სარტყელი

en: Time _Format
ka: დროის ფორმატი

en: _24-hour
ka: _24-სთ

en: Clock &amp; Calendar
ka: საათი &amp; კალენდარი

en: Control how the time and date is shown in the top bar
ka: აკონტროლეთ, როგორ გამოჩნდება ზედა ზოლში თარიღი და დრო

en: _Week Day
ka: კ_ვირის დღე

en: D_ate
ka: თ_არიღი

en: _Seconds
ka: _წამი

en: Week _Numbers
ka: კვირის _რიცხვები

en: Shown in the dropdown calendar
ka: ნაჩვენებია ჩამოსაშლელ კალენდარში

en: January
ka: იანვარი

en: February
ka: თებერვალი

en: March
ka: მარტი

en: April
ka: აპრილი

en: May
ka: მაისი

en: June
ka: ივნისი

en: July
ka: ივლისი

en: August
ka: აგვისტო

en: September
ka: სექტემბერი

en: October
ka: ოქტომბერი

en: November
ka: ნოემბერი

en: December
ka: დეკემბერი

en: Select Time Zone
ka: აირჩიეთ დროის სარტყელი

en: Search cities
ka: ქალაქების ძებნა

en: Change the date and time, including time zone
ka: შეცვალეთ თარიღი და დრო, დროის სარტყლის ჩათვლით

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ka: საათი;დროის სარტყელი;მდებარეობა;

en: Change system time and date settings
ka: სისტემის დროისა და თარიღის პარამეტრების მორგება

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ka: დროისა და თარიღის პარამეტრების შესაცვლელად აუცილებელია, ავთენტიკაცია გაიაროთ.

en: Language and time settings, system information
ka: ენისა და დროის მორგება, სისტემის ინფორმაცია

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
ka: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: Preview
ka: გადახედვა

en: Formats
ka: ფორმატები

en: Search locales
ka: ენების ძებნა

en: Common Formats
ka: საერთო ფორმატები

en: All Formats
ka: ყველა ფორმატი

en: Close Preview
ka: მინიატურის დახურვა

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ka: იმპერიული

[ctx: measurement format]
en: Metric
ka: მეტრული სისტემა

en: Dates
ka: თარიღები

en: Times
ka: რამდენჯერ

en: Dates &amp; Times
ka: თ_არიღი &amp; დრო

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Measurement
ka: საზომი ერთეული

en: Paper
ka: ქაღალდი

en: Region & Language
ka: რეგიონი და ენა

en: Language and format will be changed after next login
ka: ენა და ფორმატი შემდეგი შემოსვლის შემდეგ შეიცვლება

en: Log _Out…
ka: _გასვლა…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
ka: ენის პარამეტრი გამოიყენება ინტერფეისის ტექსტისთვის და ვებგვერდებისთვის. ფორმატები გამოიყენება რიცხვებისთვის, თარიღებისთვის და ფულისთვის.

en: Your Account
ka: თქვენი ანგარიში

en: _Language
ka: ე_ნა

en: _Formats
ka: _ფორმატები

en: Login Screen
ka: შესვლის ეკრანი

en: L_anguage
ka: ენ_ა

en: Fo_rmats
ka: ფო_რმატები

en: Select your display language and formats
ka: აირჩიეთ ინტერფეისის სასურველი ენა და ფორმატები

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ka: Language;Layout;Keyboard;Input;შეყვანა;ენა;განლაგება;კლავიატურა;

en: Device address copied to clipboard
ka: მოწყობილობის მისამართი დაკოპირდა ბუფერში

en: Port number copied to clipboard
ka: პორტის ნომერი დაკოპირდა ბუფერში

en: Username copied to clipboard
ka: მომხმარებლის სახელი დაკოპირდა ბუფერში

en: Password copied to clipboard
ka: პაროლი დაკოპირდა ბუფერში

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
ka: გაუზიარეთ თქვენი არსებული სამუშაო მაგიდა სხვა მოწყობილობებს. დაშორებული მიერთება არსებული ეკრანის გაფართოებას იყენებს.

en: _Desktop Sharing
ka: სამუშაო მაგი_დის გაზიარება

en: Remote _Control
ka: დაშორებული _მართვა

en: Allows desktop shares to control the screen
ka: დაშორებული მიერთებებისთვის ეკრანის კონტროლის უფლების მიცემა

en: How to Connect
ka: როგორ დავუკავშირდე

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
ka: გამოიყენეთ დაშორებული სამუშაო მაგიდის აპი, რომ მიუერთდეთ RDP პროტოკოლით. ასევე დაგჭირდებათ დამატებითი ინფორმაცია მოწყობილობის მდებარეობის შესახებ.

en: _Hostname
ka: _ჰოსტის სახელი

en: _Port
ka: _პორტი

en: Login Details
ka: შესვლის დეტალები

en: _Username
ka: _მომხმარებელი

en: P_assword
ka: პ_აროლი

en: _Generate New Password
ka: ახალი პაროლის _გენერაცია

en: _Verify Encryption
ka: დაშიფ_ვრის შემოწმება

en: Encryption Fingerprint
ka: შიფრაციის ანაბეჭდი

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
ka: დაშიფვრის ანაბეჭდი შეგძლიათ, მოერთებულ კლიენტებში დაინახოთ და ის იდენტური უნდა იყოს

en: Remote Desktop
ka: დაშორებული სამუშაო მაგიდა

en: Desktop _Sharing
ka: სამუშაო მაგიდის გა_ზიარება

en: Remote _Login
ka: დაშორებული შესვ_ლა

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
ka: დაუკავშირდით თქვენს მომხმარებელს, როცა ის არ გამოიყენება. ეკრანის გაფართოება დაშორებული კომპიუტერის მიერ მიეთითება.

en: _Remote Login
ka: _დაშორებული ჰოსტი

en: Enable or disable remote sessions
ka: დაშორებული სესიების ჩართვა ან გამორთვა

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
ka: დაშორებული სესიების გასათიშად/ჩასართავად ავთენტიკაციაა საჭირო

en: Command copied to clipboard
ka: ბრძანება დაკოპირდა ბუფერში

en: Secure Shell
ka: დაცული გარსი

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
ka: ამ მოწყობილობასთან დაცული გარსით (SSH) წვდომა

en: _Secure Shell
ka: დაცული გარ_სი

en: SSH Login _Command
ka: SSH შესვლის ბრძა_ნება

en: Enable or disable remote login
ka: დაშორებული შესვლის ჩართვა ან გამორთვა

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ka: დაშორებული შემოსვლის გასათიშად/ჩასართავად ავთენტიკაციაა საჭირო

en: Failed to add account
ka: ანგარიშის დამატების შეცდომა

en: Passwords match
ka: პაროლები ემთხვევა

en: Passwords do not match
ka: პაროლები არ ემთხვევა

en: _Next
ka: _შემდეგი

en: Add User
ka: მომხმარებლის დამატება

en: Account Type
ka: ანგარიშის ტიპი

en: Ad_ministrator
ka: ად_მინისტრატორი

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
ka: ადმინისტრატორებს დამატებითი შესაძლებლობები გააჩნიათ, მათ შორის მომხმარებლების დამატება და წაშლა, შესვლის პარამეტრების შეცვლა და პროგრამების წაშლა. მშობლის კონტროლს ადმინისტრატორებზე ვერ გამოიყენებთ.

en: User Details
ka: მომხმარებლის დეტალები

en: Fu_ll Name
ka: სრუ_ლი სახელი

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
ka: მომხმარებლის სახელი, მხოლოდ, პატარა ასოებს, ციფრებს, ტირეებს და ქვედა ტირეებს შეიძლება, შეიცავდეს.

en: User sets password on _first login
ka: მომხმარებელი პაროლს _პირველი შესვლისას აყენებს

en: Set password n_ow
ka: დააყენეთ პარ_ოლი ახლა

en: Set Password
ka: პაროლის დაყენება

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
ka: კარგი პაროლისთვის ანბანის ასოების, ციფრებისა და პუნქტუაციის ნიშნების ნაზავი გამოიყენეთ.

en: _Confirm Password
ka: _გაიმეორეთ პაროლი

en: Select
ka: _არჩევა

en: Browse for more pictures
ka: მეტი სურათი

en: Select a File…
ka: აირჩიეთ ფაილი…

en: Failed to register account
ka: ანგარიშის რეგისტრაციის შეცდომა

en: Failed to join domain
ka: დომენზე დაერთების შეცდომა

en: No supported way to authenticate with this domain
ka: ამ დომენში ავთენტიკაციის არცერთი ხერხი მხარდაჭერილი არაა

en: That login name didn’t work
ka: იმ მომხმარებლის სახელმა არ იმუშავა

en: That login password didn’t work
ka: იმ მომხმარებლის სახელმა და პაროლმა არ იმუშავა

en: That hostname didn’t work
ka: იმ ჰოსტის სახელმა არ იმუშავა

en: Failed to log into domain
ka: დომენში შესვლის შეცდომა

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
ka: კომპანიის ანგარიშის დასამატებლად საჭიროა, ეს მოწყობილობა <b>%s</b> დომენში იყოს. შესაყვანად, სთხოვთ თქვენს დომენის ადმინისტრატორს, თავისი სახელი და პაროლი შეიყვანოს.

en: Valid domain
ka: სწორი დომენი

en: Domain not found
ka: დომენი ვერ ვიპოვე

en: Checking domain…
ka: დომენის შემოწმება…

en: Failed to contact realmd service
ka: ჩავარდა მიერთება სერვისთან realmd

en: Add Enterprise Login
ka: კომპანიის სერვერზე შესვლა

en: Offline
ka: გათიშული

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
ka: კომპანიის ანგარიშების დასამატებლად ქსელთან მიერთება აუცილებელია.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
ka: კომპანიის საიტზე შესვლა საშუალებას გაძლევთ ამ მოწყობილობაზე გამოიყენოთ ცენტრალურად მართული მომხმარებლის ანგარიშები.

en: _Domain
ka: _დომენი

en: Should match the web domain of the account provider
ka: უნდა ემთხვეოდეს თქვენი ანგარიშის მომწოდებლის ვების დომენს

en: Enroll Device
ka: მოწყობილობის შეყვანა

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ka: _რეგისტრაცია

en: Administrator _Name
ka: ადმინისტრატორის _სახელი

en: Administrator _Password
ka: ადმინისტრატორის _პაროლი

en: the device needs to be claimed to perform this action
ka: ამ ქმედების შესასრულებლად საჭიროა მოწყობილობის გამოთხოვა

en: the device is already claimed by another process
ka: მოწყობილობა უკვე გამოთხოვილია სხვა პროცესის მიერ

en: you do not have permission to perform the action
ka: ამ ქმედების შესრულების წვდომა არ გაგაჩნიათ

en: no prints have been enrolled
ka: დასკანერებულია ანაბეჭდების გარეშე

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ka: შეყვანისას მოწყობილობასთან კავშირი ჩავარდა

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ka: ანაბეჭდების მოწყობილობასთან ურთიერთობის შეცდომა

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ka: ანაბეჭდის დემონთან ურთიერთობის შეცდომა

en: Failed to list fingerprints: %s
ka: ანაბეჭდების ჩამოთვლის შეცდომა: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ka: შენახული ანაბეჭდის წაშლის შეცდომა: %s

en: Left thumb
ka: მარცხენა ცერა

en: Left middle finger
ka: მარცხენა შუა თითი

en: _Left index finger
ka: _მარცხენა საჩვენებელი თითი

en: Left ring finger
ka: მარცხენა ბეჭედი თითი

en: Left little finger
ka: მარცხენა პატარა თითი

en: Right thumb
ka: მარჯვენა ცერა

en: Right middle finger
ka: მარჯვენა შუა თითი

en: _Right index finger
ka: _მარჯვენა საჩვენებელი თითი

en: Right ring finger
ka: მარჯვენა ბეჭედი თითი

en: Right little finger
ka: მარჯვენა პატარა თითი

en: Unknown Finger
ka: უცნობი თითი

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ka: დასრულებულია

en: Fingerprint device disconnected
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა გამოერთებულია

en: Fingerprint device storage is full
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობის საცავი სავსეა

en: Fingerprint is duplicate
ka: დუბლირებული ანაბეჭდი

en: Failed to enroll new fingerprint
ka: ახალი ანაბეჭდის დამატება ჩავარდა

en: Failed to start enrollment: %s
ka: სკანირების დაწყება ჩავარდა: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ka: ახალი ანაბეჭდის დამატება ჩავარდა

en: Failed to stop enrollment: %s
ka: სკანირების გაჩერება ჩავარდა: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ka: მრავალჯერ აიღეთ და დაადეთ თითი წამკითხავს, რომ თქვენი ანაბეჭდი შევიყვანო

en: _Re-enroll this finger…
ka: _ამ თითის თავიდან სკანირება…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ka: ახალი ანაბეჭდის სკანირება

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ka: ანაბეჭდის მოწყობილობის '%s' გათავისუფლება ჩავარდა: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ka: მოწყობილობის წაკითხვის შეცდოა

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ka: ანაბეჭდის მოწყობილობის '%s' გამოყოფა ჩავარდა: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ka: ანაბეჭდის მოწყობილობის მიღება ჩავარდა: %s

en: Delete All Fingerprints?
ka: წავშალო ყველა ანაბეჭდი?

en: Deleting all enrolled fingerprints will disable Fingerprint Login. To re-enable Fingerprint Login at least one fingerprint will have to be enrolled.
ka: ყველა ჩაწერილი ანაბეჭდის წაშლა ანაბეჭდით შესვლას გამორთავს. იმისათვის, რომ ანაბეჭდით შესვლა თავიდან ჩართოთ, საჭიროა, სულ ცოტა, ერთი ანაბეჭდის რეგისტრაცია.

en: _Delete All
ka: _ყველას წაშლა

en: No fingerprint device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა ნაპოვნი არაა

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა ნაპოვნი არაა

en: Ensure the device is properly connected
ka: დარწმუნდით, რომ მოწყობილობა სწორადაა მითითებული

en: Fingerprint Device
ka: ანაბეჭდების წამკითხველი მოწყობილობა

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ka: აირჩიეთ ანაბეჭდის მოწყობილობა, რომელიც გსურთ, მოირგოთ

en: Fingerprint Login
ka: ანაბეჭდით შესვლა

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
ka: ანაბეჭდით შესვლა საშუალებას მოგცემთ, თითით განბლოკოთ და შეხვიდეთ თქვენს კომპიუტერში

en: _Delete Fingerprints
ka: ანაბეჭდების _წაშლა

en: Fingerprint Enroll
ka: ანაბეჭდის დამატება

en: Please choose another password.
ka: აირჩიეთ სხვა პაროლი.

en: Please type your current password again.
ka: მეორედ შეიყვანეთ თქვენი მიმდინარე პაროლი.

en: Password could not be changed
ka: პაროლის შეცვლა შეუძლებელია

en: Change Password
ka: პაროლის შეცვლა

en: Ch_ange
ka: _შეცვლა

en: Current Password
ka: მიმდინარე პაროლი

en: New Password
ka: _ახალი პაროლი

en: Confirm Password
ka: პაროლის დადასტურება

en: The passwords do not match
ka: პაროლები არ ემთხვევა

en: Allow user to change their password on next login
ka: მომხმარებლისთვის შემდეგ შესვლაზე პაროლის შეცვლის ნების დართვა

en: Set a password now
ka: დააყენეთ პაროლი ახლა

en: Cannot automatically join this type of domain
ka: ამ ტიპის დომენზე ავტომატური დაერთება შეუძლებელია

en: No such domain or realm found
ka: დომენი ან რეალმის სახელი ნაპოვნი არაა

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ka: %s-ში %s დომენით შესვლა შეუძლებელია

en: Invalid password, please try again
ka: არასწორი პაროლი. თავიდან სცადეთ

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ka: დომენთან დაკავშირების პრობლემა (%s): %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ka: ანგარიში გათიშულია

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ka: დაყენებული იქნება შემდეგი შემოსვლისას

[ctx: Password mode]
en: None
ka: არა

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
ka: წავშალო %s?

en: Unlock to Change This Setting
ka: ამ პარამეტრის შესაცვლელად განბლოკეთ

en: Change Avatar
ka: ავატარის შეცვლა

en: Remove Avatar
ka: ავატარის წაშლა

en: Pa_ssword
ka: პ_აროლი

en: _Fingerprint Login
ka: _ანაბეჭდით შესვლა

en: A_utomatic Login
ka: ავტომატური შესვლა

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
ka: ავტომატური შესვლა გახსნის მომხმარებლის ანგარიშს, როცა მოწყობილობა ჩაირთვება, ავთენტიკაციის მოთხოვნის გარეშე. ავთენტიკაცია სხვადასხვა დროს, მაგალითად ეკრანის განბლოკვისთვის, მანც დაგჭირდებათ.

en: _Administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: _Parental Controls
ka: მშობლის კონტროლი

en: Open the Parental Controls app
ka: მშობლის კონტროლის აპის გახსნა

en: _Remove User…
ka: მომხმა_რებლის წაშლა…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
ka: მომხმარებელი ვერ გამოიყენებს ამ მოწყობილობას, თუ მათ ანგარიშს წაშლით

en: _Delete Files and Settings
ka: _ფაილებისა და პარამეტრების წაშლა

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Other Users
ka: სხვა მომხმარებლები

en: _Add User
ka: მომხმარებლის დ_ამატება

en: Add _Enterprise Login
ka: კომპანიის ს_ერვერზე შესვლა

en: Domain Administrator Login
ka: დომენის ადმინისტრატორის მომხმარებელი

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ka: კომპანიის სისტემაში შესასვლელად საჭიროა, რომ
    ეს კომპიუტერი დომენში დაერთდეს. სთხოვთ ქსელის
    თქვენს ადმინისტრატორს ჩაწეროს აქ დომენის პაროლი.

en: Administrator Password
ka: ადმინისტრატორის პაროლი

en: Add or remove users and change your password
ka: დაამატეთ ან წაშალეთ მომხმარებლები, შეცვალეთ პაროლი

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
ka: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;ბავშვი;ლიმიტი;მშობლის კონტროლი;ავატარი;მომხმარებელი;

en: Manage user accounts
ka: მომხმარებლის ანაგარიშების მართვა

en: Authentication is required to change user data
ka: მომხმარებლის ანგარიშების სამართავად საჭიროა ავთენტიკაცია

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
ka: საჭიროა, რომ ახალი პაროლი განსხვავდებოდეს იმისგან, რაც ეყენა

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
ka: სცადეთ, ზოგიერთი სიმბოლო ან რიცხვი წაშალოთ

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
ka: სცადეთ კიდევ ოდნავ შეცვალოთ პაროლი

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
ka: პაროლი, რომელიც თქვენს მომხმარებლის სახელს არ შეიცავს, უფრო ძლიერი იქნებოდა

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
ka: სცადეთ, პაროლში თქვენი სახელი არ მოიხსენიოთ

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
ka: მოერიდეთ ზოგიერთ სიტყვას, რომელსაც პაროლი შეიცავს

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
ka: მოერიდეთ საერთო სიტყვებს

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
ka: შეეცადეთ, თავიდან აირიდოთ არსებული სიტყვების გადაადგილება

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
ka: გამოიყენეთ მეტი ციფრი

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
ka: გამოიყენეთ მეტი დიდი სიმბოლო

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
ka: გამოიყენეთ მეტი პატარა სიმბოლო

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
ka: სცადეთ, მეტი სპეციალური სიმბოლო გამოიყენოთ. მაგ: პუნქტუაცია

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
ka: სცადეთ, ანბანის ასოების, ციფრებისა და პუნქტუაციის ნიშნების ნაზავი გამოიყენოთ

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
ka: სცადეთ, სიმბოლოს გამეორებას თავი აარიდოთ

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
ka: თავი აარიდეთ ერთი და იგივე ტიპის სიმბოლოების გამეორებას. სცადეთ აურიოთ ასოები, ციფრები და პუნქტუაციის ნიშნები

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
ka: სცადეთ, თავი აარიდოთ ისეთ მიმდევრობებს, როგორიცაა 1234 ან abcd

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
ka: პაროლი უფრო გრძელი უნდა იყოს

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
ka: შეურიეთ დიდი და პატარა ასოები და სცადეთ გამოიყენოთ რამდენიმე ციფრი

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
ka: პაროლი სწორია. გამოიყენეთ მეტი ციფრი, ანბანის ასო და პუნქტუაციის ნიშანი

en: Great password!
ka: გადასარევი პაროლია!

en: Authentication failed
ka: ავთენტიკაციის შეცდომა

en: The new password is too short
ka: ახალი პაროლი ძალიან მოკლეა

en: The new password is too simple
ka: ახალი პაროლი ძალიან მარტივია

en: The old and new passwords are too similar
ka: ახალი და ძველი პაროლები ერთმანეთს ჰგვანან

en: The new password has already been used recently.
ka: ეს პაროლი ახლახანს გამოიყენეთ.

en: The new password must contain numeric or special characters
ka: ახალი პაროლი ციფრებს ან სიმბოლოებს უნდა შეიცავდეს

en: The old and new passwords are the same
ka: ძველი და ახალი პაროლი ერთი და იგივიეა

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ka: უკანასკნელი ავტორიზაციის შემდეგ თქვენი პაროლი შეიცვალა!

en: The new password does not contain enough different characters
ka: ახალი პაროლი საკმარისად განსხვავებულ სიბოლოებს არ შეიცავს

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

note: Translators: '%c' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%c”
ka: მომხმარებლის სახელი არ შეიძლება "%c"-ს შეიცავდეს

en: Username is already in use — please choose another
ka: მომხმარებლი სახელი უკვე გამოიყენება - სხვა აირჩიეთ

en: Usernames must have fewer than %ld character | Usernames must have fewer than %ld characters
ka[0]: მომხმარებლის სახელი %ld-ზე ნაკლებ სიმბოლოს უნდა შეიცავდეს

en: Cursor Size
ka: კურსორის ზომა

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
ka: კურსორის ზომა შეგიძლიათ გადიდებასთან ერთად გაზარდოთ, რომ ის უფრო იოლი დასანახი გახდეს

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
ka: ხმა

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
ka: სისტემის ხმა %s-ის პარამეტრებში შეგიძლიათ მოირგოთ

en: Hearing
ka: სმენა

en: _Overamplification
ka: _მეტისმეტად გაძლიერება

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
ka: ხმისთვის 100%-ის გადაცილების უფლების მიცემა. ეს ხარისხის კარგვას გამოიწვევს

en: Visual Alerts
ka: ვიზუალური გართხილებები

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
ka: განგაშის ხმისას ვიზუალური მაჩვენებლის ჩვენება

en: _Visual Alerts
ka: _ვიზუალური გართხილებები

en: _Flash Area
ka: _განათების ადგილი

en: Entire Screen
ka: მთელ ეკრანზე

en: Entire Window
ka: მთლიანი ფანჯარა

en: _Test Flash
ka: განათების _გამოცდა

en: Pointing & Clicking
ka: მითითება & დაწკაპუნება

en: _Mouse Keys
ka: _თაგუნას ღილაკები

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
ka: ციფრული ველის კლავიშების თაგუნას მმართველად ჩართვა

en: _Locate Pointer
ka: _მაჩვენებლის მოძებნა

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
ka: კურსორის მდებარეობის გამოჩენა მარცხენა Ctrl-ის დაწოლით

en: _Activate Windows on Hover
ka: ფანჯრის გ_ააქტიურება თაგუნას გადატარებისას

en: Place the pointer over a window to activate it
ka: მოათავსეთ კურსორი ფანჯრის ზემოდან მის გასააქტიურებლად

en: _Double-Click Delay
ka: _ორმაგი წკაპი ელემენტების გასახსნელად

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
ka: მოკლე

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
ka: გრძელი

en: Click Assist
ka: წკაპების დამხმარე

en: _Simulated Secondary Click
ka: _მეორადი წკაპის სიმულირება

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
ka: მეორე წკაპის ინიცირება პირველის შემდეგ ღილაკის გრძელი დაჭერით

en: Acceptance Delay
ka: მიღების დაყოვნება

en: _Hover Click
ka: _გადატარება წკაპი

en: Trigger a click when the pointer hovers
ka: თაგუნას მაჩვენებლის გადატარება ნიშნავს _წკაპს

en: Delay
ka: დაყოვნება

en: Motion Threshold
ka: მოძრაობის ზღვარი

en: Small
ka: პატარა

en: Large
ka: დიდი

en: _Always Show Accessibility Menu
ka: _წვდომადობის მენიუ ყოველთვის იქნება ნაჩვენები

en: Display the accessibility menu in the top bar
ka: წვდომადობის მენიუს ჩვენება ზედა პანელში

en: _Seeing
ka: _მხედველობა

en: _Hearing
ka: _სმენა

en: _Typing
ka: _აკრეფა

en: _Pointing and Clicking
ka: მითითება და _დაწკაპუნება

en: _Zoom
ka: _გადიდება

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ka: ნაგულისხმები

[ctx: cursor size]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: cursor size]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: cursor size]
en: Larger
ka: უფრო დიდი

[ctx: cursor size]
en: Largest
ka: უდიდესი

en: %d pixel | %d pixels
ka[0]: %d პიქსელი

en: Seeing
ka: მხედველობა

en: Screen _Reader
ka: ეკრანის _მკითხველი

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
ka: ეკრანის წამკითხავი წაიკითხავს ნაჩვენებ ტექსტს, როცა ფოკუსს გადაიტანთ

en: _High Contrast
ka: _მაღალი კონტრასტი

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
ka: ფონისა და წინა პლანის ინტერფეისის ელემენტების ფერის კონტრასტის გაზრდა

en: _On/Off Shapes
ka: მოყვანილობების ჩართ/გამ_ორთ

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
ka: მოხაზულობების გამოყენება სტატუსების მაჩვენებლად ფერის მაგიერ ან ფერთან ერთად

en: _Animation Effects
ka: _ანიმაციის ეფექტები

en: Toggle animation effects throughout the user interface
ka: ანიმაციის ეფექტების გადართვა მომხმარებლის ინტერფეისში

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
ka: ანიმაციის ეფექტების გამორთვამ შეიძლება უფრო სწრაფი გადასვლა ან მომხმარებლის ინტერფეისის უძრაობა გამოიწვიოს. ამან შეიძლება გამოიწვიოს არასასურველი ეფექტები, რომლებიც არასასურველ შედეგებს მოიტანს მგრძნობიარე მხედველობის მქონე პირებისთვის.

en: _Large Text
ka: _დიდი ტექსტი

en: Increase the size of all text in the user interface
ka: მომხმარებლის ინტერფეისზე ტექსტის ზომის გაზრდა

en: _Cursor Size
ka: _კურსორის ზომა

en: Increase the size of the cursor
ka: კურსორის ზომის გაზრდა

en: _Sound Keys
ka: _ხმის ღილაკები

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
ka: პიპინი NumLock ან CapsLock-ის ჩართვის ან გამორთვის დროს

en: Always Show Scroll_bars
ka: გადასახვევი ზოლე_ბის ყოველთვის ჩვენება

en: Make scrollbars always visible
ka: ჩოჩიები ყოველთვის ხილულია

en: Screen _Keyboard
ka: _კლავიატურა ეკრანზე

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
ka: გამოიყენეთ კლავიატურა ეკრანზე, რომ შეყვანის ველები შეავსოთ

en: _Enable by Keyboard
ka: _კლავიატურით ჩართვა

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
ka: წვდომადობის თვისებების ჩართვა და გამორთვა კლავიატურის მალსახმობებითაცაა შესაძლებელი

en: Text Cursor
ka: ტექსტის კურსორი

en: _Cursor Blinking
ka: _კურსორის ციმციმი

en: Change if the cursor blinks in text fields
ka: შეცვალეთ, თუ ტექსტის ველებში კურსორი ციმციმებს

en: _Blink Speed
ka: ციმციმის _სიჩქარე

en: Blink Speed
ka: ციმციმის სიჩქარე

en: _Test Entry
ka: ჩანაწერის გამოც_და

en: Typing Assist
ka: კრეფის დამხმარე

en: _Repeat Keys
ka: _ღილაკების გამეორება

en: Key presses repeat when the key is held down
ka: კლავიშის დაჭერების _გამეორება, როცა ღილაკი დაჭერილ მდგომარეობაშია გაჩერებული

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: _Sticky Keys
ka: _წებოვანი ღილაკები

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
ka: მოდიფიკატორი ღილაკების მიმდევრბები ღილაკების კომბინაციად შეგიძლიათ, გამოიყენოთ

en: Disable if two keys are pressed together
ka: გათიშვა ორი კლავიშის ერთდროული დაჭერის შემთხვევაში

en: Beep when modifier key is pressed
ka: პიპინი, თუ მართვის ღილაკი დაჭერილია

en: S_low Keys
ka: ნელი _კლავიშები

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
ka: დაყოვნება ღილაკის დაჭერასა და მის მიღებას შორის

en: Beep when a key is pressed
ka: პიპინი, თუ ღილაკი დაჭერილია

en: Beep when a key is accepted
ka: პიპინი,როდესაც ღილაკი მიღებულია

en: Beep when a key is rejected
ka: პიპინი ღილაკის უარყოფის შემთხვევაში

en: B_ounce Keys
ka: მხტუ_ნავი ღილაკები

en: Ignore fast duplicate keypresses
ka: ღილაკების სწრაფი ორმაგი დაჭერის იგნორი

en: Zoom
ka: გადიდება

en: _Desktop Zoom
ka: სამუშაო მაგიდის _გადიდება

en: Magnify the entire screen
ka: მთლიანი ეკრანის გადიდება

en: Magnifier
ka: გამადიდებელი

en: _Magnification Factor
ka: _გადიდების კოეფიციენტი

en: M_agnifier View
ka: _გამადიდებლის ხედი

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
ka: თაგუნას კურსორზე მიყოლა

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
ka: ეკრანის ადგილი

en: _Extend Outside Screen Edges
ka: ეკრანის წიბოებს მიღმა _გაფართოება

en: _Screen Area
ka: ეკრანი_ს ადგილი

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
ka: სრულეკრანიანი რეჟიმი

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
ka: ზედა ნახევარი

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
ka: ქვედა ნახევარი

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
ka: მარცხენა ნახევარი

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
ka: მარჯვენა ნახევარი

en: _Follow Behavior
ka: ქცევის მიყ_ოლა

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
ka: გადავა შემცველობით

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
ka: შემცველობის გარშემო მიწოლა

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
ka: დარჩება შუაში

en: Crosshairs
ka: გადაჯვარედინება

en: _Crosshair Lines
ka: _გადაჯვარედინებული ხაზები

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
ka: გადიდებულ რეგიონში კურსორის მდებარეობის ხაზებით დანიშვნა

en: _Overlap Mouse Cursor
ka: _თაგუნას კურსორის გადაფარვა

en: _Thickness
ka: _სისქე

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
ka: თხელი

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
ka: სქელი

en: Len_gth
ka: _სიგრძე

en: Colo_r
ka: ფე_რი

en: Color Filters
ka: ფერის ფილტრები

en: _Inverted
ka: _ინვერტირებული

en: Invert colors in the magnifier region
ka: გამადიდებლის რეგიონის ფერების ინვერსია

en: _Brightness
ka: სიკა_შკაშე

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
ka: დაბალი

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
ka: მაღალი

en: Co_ntrast
ka: კო_ნტრასტი

en: Co_lor
ka: ფ_ერი

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
ka: სრული

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ka: დანახვის, გაგების, აკრეფის, კურსორის მიტანის და დაწკაპუნების გაადვილება

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
ka: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;კლავიატურა;თაგუნა;წვდომადობა;გადიდება;კურსორი;ტექსტი;ფონტი;წებოვანი;ღილაკები;ორმაგი;წკაპი;დაყოვნება;

en: Map Buttons
ka: ღილაკების მიმაგრება

en: Map buttons to functions
ka: ღილაკების ასახვა ფუნქციებზე

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
ka: მალსახმობების ჩასასწორებლად აირჩიეთ "ღილაკების მიმდევრობის გაგზავნის" ქმედება და აკრიფეთ ახალი კომბინაცია. გასასუფთავებლად დააჭირეთ Backspace-ს

en: _Close
ka: _დახურვა

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
ka: ტაბლეტის კალიბრაციისთვის დაატყაპუნეთ სამიზნე მარკერებზე, როცა ისინი ეკრანზე გამოჩნდება

en: Mis-click detected, restarting…
ka: აღმოჩენილია შემთხვევითი წკაპი. გადატვირთვა…

en: Button %d
ka: ღილაკი %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ka: აპლიკაციის განსაზღვრულია

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ka: ღილაკების დაჭერის მოვლენის გაგზავნა

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ka: ეკრანის გადარტვა

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ka: ეკრანზე დახმარების ჩვენება

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
ka: ეს მოწყობილობა უცნობია და შეიძლება, არასწორ შესაძლებლობებს გადმოგვცემდეს - %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
ka: ლეპტოპის პანელზე დამაგრებული ტაბლეტი

en: Tablet mounted on external display
ka: გარე ეკრანზე დამაგრებული ტაბლეტი

en: External tablet device
ka: გარე ტაბლეტის მოწყობილობა

note: translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
ka: გარე პადის მოწყობლობა

note: All displays item
en: All Displays
ka: ყველა ეკრანი

en: _Tablet Mode
ka: _ტაბლეტის რეჟიმი

en: Use absolute positioning for the pen
ka: კალმისთვის აბსოლუტური პოზიციის გამოყენება

en: Button Location
ka: ღილაკის მდებარეობა

en: The location of the physical buttons on the tablet
ka: ფიზიკური ღილაკების მდებარეობა ტაბლეტზე

en: Map _Buttons
ka: ღილაკე_ბის ასახვა

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
ka: ეკრანზე _მიბმა

en: _Keep Aspect Ratio
ka: _საწყისი ფარდობის შენარჩუნება

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
ka: ეკრანის ფარდობის შესანარჩუნებლად, მხოლოდ, ტაბლეტის ზედაპირის ნაწილის გამოყენება

en: _Calibrate
ka: _კალიბრაცია

en: No tablet detected
ka: ტაბლეტის ვერ ვიპოვე

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ka: შეაერთეთ ან ჩართეთ თქვენი Wacom-ის ტაბლეტი

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
ka: აირჩიეთ ქმედება, რომელიც შესრულდება, როცა სტილუსზე დააწვებით ღილაკს %d

en: Button %d Mapping
ka: ღილაკის %d ასახვა

en: Assign Keystroke
ka: ღილაკის დაჭერის მინიჭება

en: Press Esc to cancel
ka: Esc გასაუქმებლად

en: Left Mousebutton Click
ka: თაგუნას მარცხენა წკაპი

en: Middle Mousebutton Click
ka: თაგუნას შუა წკაპი

en: Right Mousebutton Click
ka: თაგუნას მარჯვენა წკაპი

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: Forward
ka: წინ

en: Switch Monitor
ka: ეკრანის გადართვა

en: Tip _Pressure Feel
ka: თავაკის _დაწოლის გრძნობა

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Soft
ka: რბილი

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Firm
ka: მაგრად

en: Button _1
ka: ღილაკი _1

en: Button _2
ka: ღილაკი _2

en: Button _3
ka: ღილაკი _3

en: _Eraser Pressure Feel
ka: საშლ_ელის დაწოლის გრძნობა

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
ka: აეროგრაფის სტილუსი დაჭერის, მობრუნების და დახრის ფუნქციებით

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
ka: სტილუსი დაჭერის, მობრუნების და დახრის ფუნქციებით

en: Stylus with pressure and tilt
ka: სტილუსი დაჭერისა და დახრის ფუნქციებით

en: Stylus with pressure
ka: სტილუსი დაწოლის ფუნქციით

en: Graphics Tablets
ka: გრაფიკული ტაბლეტები

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ka: დააყენეთ ღილაკის ასახვები და მოირგეთ სტილუსის მგრძნობიარობა გრაფიკული ტაბლეტებისთვის

note: Translators: Search terms to find the Graphics Tablets panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ka: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;თაგუნა;ტაბლეტი;სტილუსი;

en: New shortcut…
ka: ახალი მალსახმობი…

en: Duration
ka: ხანგრძლივობა

en: Interval
ka: ინტერვალი

[ctx: abbreviated weekday name for Sunday]
en: S
ka: კვი

[ctx: abbreviated weekday name for Monday]
en: M
ka: ორშ

[ctx: abbreviated weekday name for Tuesday]
en: T
ka: სამშ

[ctx: abbreviated weekday name for Wednesday]
en: W
ka: ოთხშ

[ctx: abbreviated weekday name for Thursday]
en: T
ka: ხუთშ

[ctx: abbreviated weekday name for Friday]
en: F
ka: პარ

[ctx: abbreviated weekday name for Saturday]
en: S
ka: შაბ

note: Translators: This is a duration in minutes, for example ‘15m’ for 15 minutes. * Use whatever shortest unit label is used for minutes in your locale.
en: %um
ka: %uწთ

note: Translators: This is a duration in hours, for example ‘2h’ for 2 hours. * Use whatever shortest unit label is used for hours in your locale.
en: %uh
ka: %uსთ

note: Translators: This is a duration in hours and minutes, for example * ‘3h 15m’ for 3 hours and 15 minutes. Use whatever shortest unit label * is used for hours and minutes in your locale.
en: %uh %um
ka: %uსთ %uწთ

en: Failed to load session history file ‘%s’: %s
ka: ჩავარდა ჩატვირთვა სესიის ისტორიის ფაილისთვის '%s': %s

en: Invalid file structure
ka: არასწორი ფაილის სტრუქტურა

en: Failed to load session history file: %s
ka: ჩავარდა ჩატვირთვა სესიის ისტორიის ფაილისთვის: %s

en: File is empty
ka: ფაილი ცარიელია

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY
en: Average Monday
ka: საშუალო ორშაბათი

en: Average Tuesday
ka: საშუალო ხუთშაბათი

en: Average Wednesday
ka: საშუალო ოთხშაბათი

en: Average Thursday
ka: საშუალო სამშაბათი

en: Average Friday
ka: საშუალო პარასკევი

en: Average Saturday
ka: საშუალო შაბათი

en: Average Sunday
ka: საშუალო კვირა

en: No Data
ka: მონაცემების გარეშე

en: This Week
ka: ამ კვირაში

note: Translators: The first placeholder is a formatted date string * (formatted using the `%x` strftime placeholder, which gives the * preferred date representation for the current locale without the time). * The second placeholder is a formatted time duration (for example, * ‘3 hours’ or ‘25 minutes’).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s. A line is overlayed at the %s mark to indicate the configured screen time limit.
ka: %s-დან დაწყებული კვირის განმავლობაში ეკრანის გამოყენების დროის გრაფიკი. ხაზი ზემოდანაა დადებული %s ნიშანზე, რომ გაჩვენოთ მორგებული ეკრანის დროის ზღვარი.

note: Translators: The placeholder is a formatted date string (formatted * using the `%x` strftime placeholder, which gives the preferred date * representation for the current locale without the time).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s.
ka: ეკრანის გამოყენების დროის გრაფიკი მთელი კვირისთვის, დაწყებული %s-დან.

en: Placeholder for a bar chart of screen time usage. No data is currently available.
ka: ეკრანის გამოყენების დროის გრაფიკის ადგილმჭერი. ამჟამად, მონაცემები ხელმისაწვდომი არაა.

en: Screen Time Unavailable
ka: ეკრანის დრო ხელმისაწვდომი არაა

en: Screen time information will appear here after a period of usage
ka: ეკრანის დროის ინფორმაცია აქ გამოჩნდება რაღაც პერიოდის შემდეგ

en: Average Week
ka: საშუალო კვირა

en: Previous Week
ka: წინა კვირა

en: Next Week
ka: შემდეგი კვირა

en: Screen Time
ka: ეკრანის დრო

en: Disabling screen time recording stops screen time data from being saved. This data is never shared outside this device.
ka: ეკრანის დროის ჩაწერის გათიშვა ეკრანის დროის მონაცემების შენახვას გამორთავს. ეს მონაცემები არასდროს ზიარდება ამ მოწყობილობის გარეთ.

en: _Disable Screen Time
ka: ეკრანის _დროის გამორთვა

en: Screen Time Recording Disabled
ka: ეკრანის დროის ჩაწერა გათიშულია

en: Enable recording to view screen usage history
ka: ჩართეთ ჩაწერა, რომ ნახოთ ეკრანის გამოყენების ისტორია

en: E_nable
ka: _ჩართვა

en: Screen Limits
ka: ეკრანის შეზღუდვები

en: _Screen Time Limit
ka: ეკრანის დროი_ს შეზღუდვა

en: Daily _Limit
ka: დღიური _ლიმიტი

en: _Grayscale
ka: _ნაცრისფრის ტონები

en: Black and white screen for screen limits
ka: შავთეთრი ეკრანი მისი შეზღუდვვებისთვის

en: Break Reminders
ka: შესვენების შემხსენებლები

en: _Eyesight Reminders
ka: _თვალის დასვენების შემხსნებლები

en: Reminders to look away from the screen
ka: შემხსენებლები, რომ ეკრანს თვალი მოაცილოთ

en: _Movement Reminders
ka: _განძრევის შემხსენებლები

en: Reminders to move around
ka: შეხსენება, რომ გაინძრეთ

en: Movement _Break Schedule
ka: განძრევისთვის დასვენების _გეგმა

en: S_ounds
ka: _ხმები

en: Play a sound when a break ends
ka: ხმის დაკვრა, როცა შესვენება დასრულდება

en: Wellbeing
ka: კარგადყოფნა

en: Review and limit the amount of time you spend at the computer screen
ka: შეზღუდეთ დრო, რომელსაც კომპიუტერის ეკრანთან ატარებთ

note: Translators: Search terms to find the Wellbeing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;
ka: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;კარგადყოფნა;დასვენება;ეკრანთანნაკლებიჯდომა;

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Access Points
ka: წვდომის წერტილები

en: Add
ka: დამატება

en: Operation Cancelled
ka: ოპერაცია გაუქმდა

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ka: <b>შეცდომა:</b> პარამეტრების შეცვლაზე წვდომა აკრძალულია

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ka: <b>შეცდომა:</b> მობილური აპარატურის შეცდომა

en: Not Registered
ka: არაა რეგისტრირებული

en: Registered
ka: რეგისტრირებულია

en: Roaming
ka: როუმინგი

en: Searching
ka: ძებნა

en: Denied
ka: Უარყოფილი

en: Modem Details
ka: მოდემის დეტალები

en: Modem Status
ka: მოდემის სტატუსი

en: Carrier
ka: გადამზიდი

en: Network Type
ka: ქსელის ტიპი

en: Network Status
ka: ქსელის მდგომარეობა

en: Own Number
ka: საკუთარი ნომერი

en: Device Details
ka: მოწყობილობის დეტალები

en: 2G Only
ka: მხოლოდ 2G

en: 3G Only
ka: მხოლოდ 3G

en: 4G Only
ka: მხოლოდ 4G

en: 5G Only
ka: მხოლოდ 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ka: 2G, 3G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 3G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ka: 3G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ka: 2G, 4G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 3G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ka: 3G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 3G (Preferred), 4G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ka: 2G, 4G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 4G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ka: 2G, 3G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 3G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ka: 2G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 2G (Preferred), 5G
ka: 2G (პრივილეგირებული), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ka: 3G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 3G (Preferred), 5G
ka: 3G (პრივილეგირებული), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ka: 4G, 5G (პრივილეგირებული)

en: 4G (Preferred), 5G
ka: 4G (პრივილეგირებული), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ka: უცნობია

en: Unlock SIM card
ka: SIM-ის განბლოკვა

en: Unlock
ka: განბლოკვა

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Please provide PIN code for SIM %d
ka: შეიყვანეთ PIN-კოდი SIM ბარათისთვის %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ka: გთხოვთ, შეიყვანეთ PIN-კოდი SIM-ბარათის განსაბლოკად

en: Please provide PUK code for SIM %d
ka: შეიყვანეთ PUK-კოდი SIM ბარათისთვის %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ka: გთხოვთ, შეიყვანეთ PUK-კოდი SIM-ბარათის განსაბლოკად

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ka[0]: შეყვანილი პაროლი არასწორია. დაგრჩათ %1$u ცდა

en: You have %u try left | You have %u tries left
ka[0]: დაგრჩათ %u ცდა

en: Wrong password entered.
ka: შეყვანილი პაროლი არასწორია.

en: PUK code should be an 8 digit number
ka: PUK კოდი 8-ციფრიანი რიცხვი უნდა იყოს

en: Enter New PIN
ka: შეიყვანეთ ახალი PIN კოდი

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ka: PIN კოდი 4-8 ციფრიანი რიცხვი უნდა იყოს

en: Unlocking…
ka: განბლოკვა…

en: No SIM
ka: SIM ბარათის გარეშე

en: Insert a SIM card to use this modem
ka: ამ მოდემის გამოსაყენებლად, საჭიროა, SIM ბარათი ჩადოთ

en: SIM Locked
ka: SIM-ი დაბლოკილია

en: _Mobile Data
ka: _მობილური ინტერნეტი

en: Access data using mobile network
ka: მონაცემებთან წვდომა მობილური ქსელით

en: _Data Roaming
ka: _ინტერნეტის როუმინგი

en: Use mobile data when roaming
ka: როუმინგისას მობილური ინტერნეტის გამოყენება

en: _Network Mode
ka: _ქსელის რეჟიმი

en: N_etwork
ka: _ქსელი

en: Advanced
ka: დამატებით

en: _Access Point Names
ka: _წვდომის წერტილის სახელები

en: _SIM Lock
ka: _SIM-ის ბლოკირება

en: Lock SIM with PIN
ka: SIM ბარათის დაბლოკვა PIN-კოდით

en: M_odem Details
ka: მ_ოდემის დეტალები

en: Phone failure
ka: ტელეფონის შეცდომა

en: No connection to phone
ka: ტელეფონთან კავშირი არ არსებობს

en: Operation not allowed
ka: ოპერაცია დაუშვებელია

en: Operation not supported
ka: ოპერაცია მხარდაუჭერელია

en: SIM not inserted
ka: SIM ბარათი არ დევს

en: SIM PIN required
ka: SIM Pin აუცილებელია

en: SIM PUK required
ka: SIM Puk აუცილებელია

en: SIM failure
ka: SIM ბარათის შეცდომა

en: SIM busy
ka: SIM დაკავებულია

en: Incorrect password
ka: არასწორი პაროლი

en: SIM PIN2 required
ka: SIM PIN2 აუცილებელია

en: SIM PUK2 required
ka: SIM PUK2 აუცილებელია

en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

en: No network service
ka: ქსელის სერვისის გარეშე

en: Network timeout
ka: ქსელის მოლოდინის ვადა გავიდა

en: GPRS services not allowed
ka: GPRS სერვისი დაუშვებელია

en: Roaming not allowed in this location area
ka: ამ მდებარეობაზე როუმინგი დაშვებული არაა

en: Unspecified GPRS error
ka: მიუთითებელი GPRS შეცდომა

en: No Error
ka: შეცდომის გარეშე

en: Action Cancelled
ka: ქმედება გაუქმდა

en: Access denied
ka: წვდომა აკრძალულია

en: Unknown Error
ka: უცნობი შეცდომა

en: Network Mode
ka: ქსელის რეჟიმი

en: _Automatic
ka: ავთ_ენტიკაცია

en: Choose Network
ka: აირჩიეთ ქსელი

en: Refresh Network Providers
ka: ქსელის მომწოდებლების განახლება

en: Enable Mobile Network
ka: მობილური ქსელის ჩართვა

en: No WWAN Adapter Found
ka: WWAN ბარათი აღმოჩენილი არაა

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ka: დარწმუნდით, რომ გაქვთ უსადენო/ფიჭური მოწყობილობა

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ka: როცა თვითმფრინავის რეჟიმი ჩართულია, უმავთულო ქსელი ითიშება

en: Data Connection
ka: მონაცემების შეერთება

en: SIM card used for internet
ka: ინტენეტისთვის გამოყენებული SIM ბარათი

en: SIM Lock
ka: SIM-ის ბლოკირება

en: _Lock SIM with PIN
ka: _SIM ბარათის დაბლოკვა PIN-კოდით

en: Change PIN
ka: PIN კოდის შეცვლა

en: New PIN
ka: ახალი PIN კოდი

en: Confirm
ka: დადასტურება

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ka: SIM ბართის დაბლოკვის პარამეტრების შესაცვლელად, შეიყვანეთ მიმდინარე PIN კოდი

en: Mobile Network
ka: მობილური ქსელის

en: Configure Telephony and mobile data connections
ka: ტელეფონიისა და მობილური ინტერნეტის მორგება

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ka: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;ფიჭური;ტელეფონია;მობილური;

en: Utility to configure the GNOME desktop
ka: სამუშაო გარემო GNOME-ის მორგების პროგრამა

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
ka: მორგება - თქვენი სისტემის პარამეტრების გამართვის მთავარი ადგილი.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ka: პროექტი "GNOME"

en: Display version number
ka: ვერსიის ინფორმაციის ჩვენება

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
ka: დამატებითი შეტყობინების რეჟიმის ჩართვა. მიუთითეთ ბევრჯერ მისი დონის გასაზრდელად

en: Search for the string
ka: საძებნი სტრიქონი

en: List possible panel names and exit
ka: შესაძლო პანელების სიის გამოტანა და გასვლა

en: Panel to display
ka: საჩვენებელი პანელი

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
ka: [პანელი] [არგუმენტი…]

en: Settings categories
ka: პარამეტრების კატეგორიები

en: Available panels:
ka: ხელმისაწვდომი პანელები:

en: Main Menu
ka: მთავარი მენიუ

en: Search settings
ka: ძიების პარამეტრები

en: Warning: Development Version
ka: გაფრთხილება: სატესტო ვერსია

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ka: Settings-ის ეს ვერსია, მხოლოდ, სატესტოდ შეგიძლიათ, გამოიყენოთ. შეიძლება აღმოაჩინოთ არასწორი სისტემის ქცევა, მონაცემების კარგვა და სხვა მოულოდნელი პრობლემები.

en: _Keyboard Shortcuts
ka: _კლავიატურის მალსახმობები

en: _Help
ka: _დახმარება

en: _About Settings
ka: პარამეტრების შეს_ახებ

[ctx: shortcut window]
en: General
ka: ზოგადი

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ka: გასვლა

[ctx: shortcut window]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ka: დახმარების ჩვენება

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ka: პანელები

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
ka: წინა პანელზე დაბრუნება

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ka: ძებნის გაუქმება

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ka: მორგება;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
ka: ბოლო გასახსნელი მორგების პანელის იდენტიფიკატორი

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
ka: იდენტიფიკატორი უკანასკნელი მორგების პანელისთვის, რომელიც გახსენით. უცნობი მნიშვნელობები გამოტოვებული იქნება და მოინიშნება პირველი პანელი.

en: Show warning when running a development build of Settings
ka: გაფრთხილების გაშვება, როცა გაშვებულია Settings-ის სატესტო ვერსია

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
ka: უნდა აჩვენოს თუ არა Settings-მა გაფრთხილება, როცა ეს სატესტო ვერსიაა.

en: Initial state of the window
ka: ფანჯრის საწყისი მდგომარეობა

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
ka: კორტეჟი, რომელიც აპლიკაციის ფანჯრის გადიდების მდგომარეობას, საწყის სიგანეს და სიმაღლეს შეიცავს.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ka[0]: %u გამოტანა

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ka[0]: %u შეტანა

en: System Sounds
ka: სისტემური ხმები
