gnome-control-center - en to fo translation catalogue (1114 entries)

en: System Bus
fo: Skipanarbreyt

en: Full access
fo: Fulla atgongd

en: Session Bus
fo: Seturbreyt

en: Devices
fo: Tól

en: Full access to /dev
fo: Fulla atgongd til /dev

en: Network
fo: Net

en: Has network access
fo: Hevur atgongd til net

en: Home
fo: Heim

en: Read-only
fo: Skrivivard

en: File System
fo: Fílukervi

en: Settings
fo: Stillingar

en: Can change settings
fo: Kann broyta stillingar

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
fo: <b>%s</b> krevur atgongd til fylgjandi skipanartilfeingi. Fyri at steðga atgongdini skal forritið strikast.

en: %u permission | %u permissions
fo[0]: %u heimild
fo[1]: %u heimildir

en: Remove Link Type
fo: Strika leinkisslag

en: Remove File Type
fo: Strika fílusløg

en: %u type | %u types
fo[0]: %u slag
fo[1]: %u sløg

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links
fo: <b>%s</b> verður brúkt til at opna fylgjandi sløg av fílum og leinkjum

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space <b>%s</b> is occupying with app data and caches
fo: Hvussu nógv pláss <b>%s</b> fyllur við forritsdátum og kovum

en: Apps
fo: Forrit

en: Search apps
fo: Finn forrit

en: _Default Apps
fo: _Forsett forrit

en: No Results Found
fo: Fann einki úrslit

en: Try a different search
fo: Royn eina aðra leiting

en: No Apps Found
fo: Fann einki forrit

en: _Find in Software
fo: _Finn í Ritbúnaði

en: Default Apps
fo: Forsett forrit

en: Start apps or prompt when media is connected
fo: Vel eitt forrit ið skal koyrast, tá ið ein miðul verður sambundin

en: App Settings
fo: Stillingar til forrit

en: _Open
fo: _Opna

en: App _Details
fo: _Forritsstaklutir

en: Permissions
fo: Heimildir

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
fo: _Leita

en: Receive system searches and send results
fo: Tak í móti skipanarleitingum og send úrslit

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fo: Óvirki

en: _Notifications
fo: _Fráboðanir

en: Show system notifications
fo: Vís fráboðanir frá skipanini

en: _Run in Background
fo: _Koyr í bakgrundini

en: Allow activity when the app is closed
fo: Loyv virkni tá ið forritið er latið aftur

en: Scr_eenshots
fo: Skíggja_myndir

en: Take pictures of the screen at any time
fo: Tak myndir av skíggjanum nær sum helst

en: Change _Wallpaper
fo: Broyt _bakmynd

en: Change the desktop wallpaper
fo: Broyt bakmynd á skriviborðinum

en: So_unds
fo: L_jóð

en: Reproduce sounds
fo: Endurtak ljóð

en: Sounds
fo: Ljóð

en: _Inhibit Shortcuts
fo: Fo_rða snarvegir

en: Block standard keyboard shortcuts
fo: Forða standarknappaborðssnarvegir

en: C_amera
fo: _Vevmyndatól

en: Take pictures with the camera
fo: Tak myndir við myndatólinum

en: Camera
fo: Vevmyndatól

en: _Microphone
fo: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
fo: Tak ljóð upp við mikrofoninið

en: Microphone
fo: Mikrofon

en: _Location Services
fo: _Staðsetingartænastur

en: Access device location data
fo: Fá atgongd til staðsetingardátur

en: Location Services
fo: Staðsetingartænastur

en: Re_quired Permissions
fo: _Kravdar heimildir

en: General
fo: Vanligt

en: _Files &amp; Links
fo: _Fílur &amp; Leinkir

en: File and link types that are opened by the app
fo: Fílu- og leinkissløg ið er latið upp av forritnum

en: S_torage
fo: _Goymsla

en: Disk space being used
fo: Diskpláss í nýtslu

en: Required Permissions
fo: Kravdar heimildir

en: Files & Links
fo: Fílur og leinki

en: File Types
fo: Fílusløg

en: Link Types
fo: Leinkisslag

en: _Reset
fo: _Endurstilla

en: Storage
fo: Goymsla

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
fo: Hvussu nógv pláss hetta forritið fyllur við forritsdátum og kovum

en: App
fo: Forrit

en: Data
fo: Dátur

en: Cache
fo: Kovi

en: _Clear Cache
fo: _Rudda kovi

en: _Web
fo: _Vev

en: _Mail
fo: _Teldupostur

en: _Calendar
fo: _Kalendari

en: M_usic
fo: _Tónleikur

en: _Video
fo: _Sjónband

en: _Photos
fo: _Myndir

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
fo: Kø_ll

en: No Apps Available
fo: Einki forrit eru tøk

en: Do nothing
fo: Ger einki

en: Open folder
fo: Opna skjáttu

en: Select an app to run when a music player is connected
fo: Vel eitt forrit ið skal koyrast, tá ið ein tónleikaspælari verður sambundin

en: Select an app to run when a camera is connected
fo: Vel eitt forrit ið skal koyrast, tá ið eitt myndatól verður sambundið

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fo: DVD Ljómfløga

en: blank Blu-ray disc
fo: blonk Blu-ray fløga

en: blank CD disc
fo: blonk CD fløga

en: blank DVD disc
fo: blonk DVD fløga

en: blank HD DVD disc
fo: blonk HD DVD fløga

en: Blu-ray video disc
fo: Blu-ray fløga

en: e-book reader
fo: Ravbóklesari

en: HD DVD video disc
fo: HD DVD-videofløga

en: Picture CD
fo: Mynda CD

en: Video CD
fo: CD mynddiskur

en: Windows software
fo: Windows-ritbúnaður

en: _DVD Video
fo: _DVD Sjónband

en: P_hotos
fo: M_yndir

en: Sof_tware
fo: Rit_búnaður

en: _Other Media Types
fo: _Onnur sløg av miðlum

en: Other Media Types
fo: Onnur sløg av miðlum

en: _Type
fo: _Slag

en: _Action
fo: _Gerð

en: Play and record sound
fo: Spæl og tak uppá ljóð

en: Print documents
fo: Prenta skjøl

en: Update firmware on this device
fo: Dagfør fastbúnaðin á hesari tóleindini

en: Change system language and region settings
fo: Broyt skipanarstillingar fyri mál og øki

en: Access your location
fo: Fá atgongd til tína staðseting

en: Change low-level network settings
fo: Broyt netverksinstillingar á lágum stigi

en: Change network settings
fo: Broyt netstillingar

en: Read network settings
fo: Les netstillingar

en: Change the date and time
fo: Broyt dagseting og klokkutíð

en: Change time server settings
fo: Broyt stillingar fyri tíðarambætaran

en: Change the time zone
fo: Broyt tíðarøki

en: Access energy usage data
fo: Fá aðgang til upplýsingar um orkunýtslu

en: Control various app permissions and settings
fo: Hav eftirlit við ymiskum heimildum og stillingum á forritum

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
fo: forrit;farrit;flatpak;heimild;loyvi;stillilngar;forsett;vanligt;fyritrukkin;miðlar;miðil;media;autorun;sjálvkoyrsla;sjálvkoyrandi;cd;dvd;usb;ljóð;myndband;sjónband;fløga;disk;flytbarur;ekstern;tól;tóleind;skipan;

en: Remove Background
fo: Tak baksýni burtur

en: Select a picture
fo: Vel eina mynd

en: multiple sizes
fo: fleiri støddir

en: No Desktop Background
fo: Ongin bakmynd á skriviborðinum

en: Blue
fo: Blá

en: Green
fo: Grøn

en: Orange
fo: Reyðgul

en: Current background
fo: Núverandi bakmynd

en: Style
fo: Stílur

en: _Default
fo: _Forsett

en: Background
fo: Baksýni

en: _Add Picture…
fo: Legg eina mynd _afturat…

en: Appearance
fo: Útsjónd

en: Change your background image or the UI colors
fo: Broyt tína bakmynd ella litirnir á nýtslumótinum

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
fo: Baksýni;Bakmynd;Bakgrund;Skíggja;Skíggi;Skriviborð;Stílur;Ljóst;Myrkt;Útsjónd;

en: Enable
fo: Virkja

en: No Bluetooth Found
fo: Einki Bluetooth funnið

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
fo: Set ein dongul í fyri at nýta Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
fo: Bluetooth er sløkt

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
fo: Virkja fyri at sambinda tóleindir og taka móti fílum

en: Airplane Mode is On
fo: Flogstøða er virkin

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
fo: Bluetooth er óvirki tá ið flogstøðan er virkin

en: _Turn Off Airplane Mode
fo: _Sløkk flogstøðu

en: Hardware Airplane Mode is On
fo: Flogstøða á tólbúnaðinum er virkin

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
fo: Sløkk flogstøðu fyri at virkja Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fo: Tendra ella sløkk Bluetooth og sambind tínar tóleindir

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fo: deila;býta;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fo: Set tína kalibreringseind á fýrakantin og trýst á “Byrja”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fo: Flyt tína kalibreringseind til kalibreringsstaðið og trýst á “Halt fram”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fo: Flyt tína kalibreringseind til yvirflatastaðið og trýst á “Halt fram”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fo: Lat fartelduna aftur

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fo: Ein innanvilla, ið ikki kundi loysast, íkom.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fo: Tól, ið eru neyðug til kalibrering, eru ikki løgd inn.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fo: Tað bar ikki til at framleiða litsniðið.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fo: Tað bar ikki til at náa ætlaða hvítpunktið.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fo: Liðugt!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fo: Kalibrering miseydnaðist!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fo: Tú kanst taka kalibreringseindina burtur.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fo: Ikki órógva kalibreringseindina meðan hon er í gongd

en: Display Calibration
fo: Kalibrering av skíggja

en: _Cancel
fo: _Avlýs

note: This starts the calibration process
en: _Start
fo: _Byrja

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
fo: _Halt áfram

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fo: _Liðugt

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
fo: Innbygdur skíggi

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
fo: Innbygt vevmyndatól

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fo: %s-skíggi

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fo: %s-skannari

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fo: %s-myndatól

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fo: %s-prentari

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fo: %s-vevmyndatól

en: Enable color management for %s
fo: Virkja litstýring á %s

en: Show color profiles for %s
fo: Vís litsnið á %s

note: "not calibrated" label
en: Not Calibrated
fo: Ikki kalibrerað

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fo: Forsett:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fo: Litavídd:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fo: Royndarprofilur:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fo: Vel fílu við ICC-litsniði

en: Import
fo: Innflyt

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fo: Studd ICC-litsnið

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fo: Allar fílur

en: Screen
fo: Skíggi

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fo: Goym litsnið

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fo: Stovna eitt litsnið til tí valdu tóleindina

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fo: Mátingartólið var ikki funnið. Vinarliga kannað um tólið er tendra og sett til.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fo: Mátingartólið dugur at ikki gera litsnið til prentarar.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fo: Slagið av tóleindini er í løtuni ikki styðja.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
fo: fá meiri at vita

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
fo: Fyri at litstýra skal hvør tóleind hava eitt dagført litsnið — %s.

en: Screen Calibration
fo: Kalibrering av skíggja

en: Calibration Quality
fo: Kalibreringsgóðska

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fo: Við kalibrering av skíggja, verður eitt litsnið framleitt, sum tú kanst nýta at stýra tín skíggja. Tess longri tú kalibrerar, tess betri verður litsniðið.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
fo: Tú fert ikki at kunna at brúka eindina, meðan kalibreringin er í gongd.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fo: Góðska

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fo: Umleið tíð

en: Calibration Device
fo: Tóleind til kalibrering

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fo: Vel tað litmátingartólið sum tú vilt brúka til kalibreringina.

en: Display Type
fo: Slag av skíggja

en: Select the type of display that is connected.
fo: Vel slagið av skíggjanium ið er settur til.

en: Profile Whitepoint
fo: Hvítpunktið á litsniðnum

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fo: Vel eitt hvítpunkt til skíggjan. Flestir skíggjar burdu kalibrerast til D65-hvítpunktið.

en: Display Brightness
fo: Ljósstyrki á skíggja

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fo: Vinarliga vel eina ljósstyrki ið tú vanliga brúkar. Litstýring er neyvast á tí ljósstyrkinum.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fo: Ein annar møguleiki er, at tú kanst nýta ljósstyrki frá einum øðrum litsniðið á hesari tóleind.

en: Profile Name
fo: Navn á litsniðið

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
fo: Tú kanst nýta litsnið á ymiskum eindum, og enntá stovna litsnið til ymiskar ljósumstøður.

en: Profile Name:
fo: Navn á litsniðið:

en: Summary
fo: Samandráttur

en: Profile successfully created!
fo: Litsnið bleiv stovnað!

en: Copy Profile
fo: Avrita litsnið

en: Requires writable media
fo: Ein miðul, ið kann skrivast á, krevst

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fo: Tað kann vera, at vegleiðingar til hvussu tú nýtur litsniðið á <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> ella <a href="windows">Microsoft Windows</a> eru nýtiligar.

en: Add Profile
fo: Stovna litsnið

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fo: Villur komu í. Tað er ikki víst at litsniðið virkar sum tað skal. <a href="">Sí staklutir</a>

en: _Import File…
fo: Flyt _inn fílu…

en: _Add
fo: _Legg afturat

en: _Set for All Users
fo: _Stilla fyri allar brúkarar

en: Set this profile for all users on this device
fo: Set hetta litsniðið fyri allar brúkarar á hesari tóleind

en: _Enable
fo: Vir_kja

en: _Add Profile
fo: _Stovna litsnið

en: _Calibrate…
fo: _Kalibrera…

en: Calibrate the device
fo: Kalibrera tóleindina

en: _Remove Profile
fo: _Strika litsnið

en: _View Details
fo: _Vís staklutir

en: No Devices
fo: Ongar tóleindir

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fo: Fann ongar tóleindir ið kunnu litstýrast

en: Projector
fo: Ljósvørpa

en: LCD (CCFL backlight)
fo: LCD (CCFL-baksýnisljós)

en: LCD (RGB LED backlight)
fo: LCD (RGB LED-baksýnisljós)

en: LCD (white LED backlight)
fo: LCD (hvítt LED-baksýnisljós)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
fo: LCD við víðum litarøki (CCFL-baksýnisljós)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
fo: LCD við víðum litarøki (RGB LED-baksýnisljós)

[ctx: Calibration quality]
en: High
fo: Høg

en: 40 minutes
fo: 40 minuttir

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
fo: Miðal

en: 30 minutes
fo: 30 minuttir

[ctx: Calibration quality]
en: Low
fo: Lág

en: 15 minutes
fo: 15 minuttir

en: Native to display
fo: Innbygt í skíggjan

en: D50 (Printing and publishing)
fo: D50 (prentan og útgeving)

en: D65 (Photography and graphics)
fo: D65 (myndir og teknindi)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fo: Vanlig litrúmd

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fo: Royndarlitsnið

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fo: Sjálvvirkandi

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fo: Lág góðska

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fo: Miðal góðska

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fo: Hágóðska

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fo: Forsett-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fo: Forsett-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fo: Forsett-grátt

en: Vendor supplied factory calibration data
fo: Fabrikkarkalibreringsdátur frá framleiðara

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fo: Skíggjarætting við fullum skíggja er ikki gjørligt við hesum litarsniðið

en: This profile may no longer be accurate
fo: Hetta litsniðið er kanska ikki longur neyvt

en: Color
fo: Litur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fo: Kalibrera litir á tínum tóleindum, sum t.d. skíggjar, myndatól ella prentarar

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fo: Litur;Litir;ICC;Litasnið;Litsnið;Kalibrera;Prentari;Skíggja;Skíggi;

en: Other…
fo: Annað…

en: Select Language
fo: Vel mál

en: _Select
fo: _Vel

en: No languages found
fo: Eingi mál funnin

en: More…
fo: Fleiri…

en: More Information
fo: Fleiri upplýsingar

en: %d day | %d days
fo[0]: %d dag
fo[1]: %d dagar

en: Unlock to Change Settings
fo: Lat upp fyri at broyta stillingar

en: _Unlock…
fo: _Lat upp…

en: Increment Hour
fo: Hækka tíma

en: Increment Minute
fo: Hækka minutt

en: Time
fo: Klokkutíð

en: Decrement Hour
fo: Lækka tíma

en: Decrement Minute
fo: Lækka minutt

en: Today
fo: Í dag

en: Yesterday
fo: Í gjár

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
fo: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
fo: %e. %b, %Y

note: TRANSLATORS: This is the datetime format in the style of "Aug 1, 10:10:10 PM", "Feb 24, 2013, 10:10:10 PM", "Today, 10:10:10 AM", and "Yesterday, 10:10:10 AM"
en: %1$s, %2$s
fo: %1$s %2$s

en: %d hour | %d hours
fo[0]: %d tíma
fo[1]: %d tímar

en: %d minute | %d minutes
fo[0]: %d minutt
fo[1]: %d minuttir

en: %d second | %d seconds
fo[0]: %d sekund
fo[1]: %d sekundir

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fo: 0 sekundir

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fo: Brennidepil (hotspot)

en: On
fo: Tendra

en: Off
fo: Sløkt

en: Apply Changes?
fo: Virkja broytingar?

en: Changes Cannot be Applied
fo: Broytingarnar kunnu ikki virkjast

en: This could be due to hardware limitations.
fo: Hetta kann vera orsaka av avmarkingum í tólbúnaði.

en: Displays
fo: Skíggjar

en: _Apply
fo: _Nýt

en: Display Settings Disabled
fo: Stillingar til skíggjan eru óvirknir

en: Multiple Displays
fo: Fleiri skíggjar

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
fo: _Set saman

en: _Mirror
fo: _Spegla

en: Contains top bar and Activities
fo: Inniheldur toppteig og virksemi

en: _Primary Display
fo: _Høvuðsskíggi

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
fo: _Náttljós

en: Night Light
fo: Náttljós

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fo: Liggjandi

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fo: Standandi til høgru

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fo: Standandi til vinstru

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fo: Liggjandi (øvut)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
fo: Loddrætt

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
fo: Liggjandi til høgru

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
fo: Liggjandi til vinstru

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
fo: Loddrætt (øvut)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
fo: Standandi

[ctx: Display rotation]
en: Right
fo: Høgra

[ctx: Display rotation]
en: Left
fo: Vinstra

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
fo: Øvut

[ctx: display setting]
en: _Orientation
fo: _Helling

[ctx: display setting]
en: _Resolution
fo: _Loysni

en: R_efresh Rate
fo: _Afturkomuferð

en: _Variable Refresh Rate
fo: _Broytandi afturkomuferð

en: Re_fresh Rate
fo: Aftur_komuferð

en: Adjust for _TV
fo: Stilla fyri _sjónvarp

[ctx: display setting]
en: _Scale
fo: _Stigmarka

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
fo: Náttljós kann ikki nýtast á einari tykisteldu

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
fo: Hetta kann vera orsaka av, at drívarin til grafikkin longu er í nýtslu, ella at skriviborðið verður nýtt gjøgnum netið.

en: Night Light Unavailable
fo: Náttljós er ikki tøkt

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fo: Fyribils óvirki inntil í morgin

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fo: Endurbyrja sílu

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fo: Náttljós ger litirnir á skíggjanum heitari. Hetta kann fyribyrgja eygnasprongd og svøvnloysi.

en: _Schedule
fo: _Tíðarætlan

en: Sunset to Sunrise
fo: Sólsetur til sólarris

en: Manual Schedule
fo: Handstýrd tíðarætlan

en: _Times
fo: _Klokkutíðir

en: From
fo: Frá

en: Hour
fo: Tími

en: Minute
fo: Minuttur

en: To
fo: Til

en: _Color Temperature
fo: _Lithiti

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
fo: Nýt náttljós og vel hvussu tilkoblaðu skíggjarnir og ljósvørpurnar skulu nýtast

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
fo: Teigur;Ljósvørpa;xrandr;Skíggi;Loysni;Varðskíggi;Nátt;Ljós;Blátt;reyðskifti;litur;sólarris;dimmalætting;sólsetur;

en: Sound and Media
fo: Ljóð og mynd

en: Volume mute/unmute
fo: Tendra ella sløkk ljóð

en: Volume down
fo: Dempa ljóðstyrki

en: Volume up
fo: Hækka ljóðstyrki

en: Microphone mute/unmute
fo: Tendra ella sløkk ljóðtakið

en: Launch media player
fo: Tendra margmiðilsspælara

en: Play (or play/pause)
fo: Spæl (ella spæl/steðga)

en: Pause playback
fo: Steðga avspæling

en: Stop playback
fo: Enda avspæling

en: Previous track
fo: Undanfarna lag

en: Next track
fo: Næsta lag

en: Eject
fo: Kasta út

en: Typing
fo: Innsláttur

en: Switch to next input source
fo: Skift til næstu inntøkukeldu

en: Switch to previous input source
fo: Skift til undanfarnu inntøkukeldu

en: Launchers
fo: Byrjarar

en: Launch help browser
fo: Lat brúkaraleiðbeiningina upp

en: Launch calculator
fo: Tendra roknimaskinu

en: Launch email client
fo: Lat t-postforriti upp

en: Launch web browser
fo: Byrja vevkaga

en: Home folder
fo: Heimaskjátta

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
fo: Leita

[ctx: keybinding]
en: Search
fo: Leita

en: System
fo: Kervi

en: Log out
fo: Rita út

en: Lock screen
fo: Læs skíggja

en: Accessibility
fo: Atkomiligheit

en: Turn zoom on or off
fo: Tendra ella sløkk mynddragan

en: Zoom in
fo: Surra inn

en: Zoom out
fo: Surra út

en: Turn screen reader on or off
fo: Sløkk ella tendra skíggjaupplestur

en: Turn on-screen keyboard on or off
fo: Sløkk ella tendra skíggjaknappaborð

en: Increase text size
fo: Hækka støddina á teksti

en: Decrease text size
fo: Minka støddina á teksti

en: High contrast on or off
fo: Tendra ella sløkk øking av mótsetningslitum

en: No input sources found
fo: Ongar inntøkukeldur funnar

en: View Keyboard Layout
fo: Vís uppsetan av knappaborðinum

[ctx: Input Source]
en: Other
fo: Aðrar

en: Add Input Source
fo: Legg afturat eina inntøkukeldu

en: Input methods can’t be used on the login screen
fo: Inntøkukeldur kunnu ikki nýtast á innritingarskíggjanum

en: _Add Input Source
fo: _Legg afturat eina inntøkukeldu

en: Move Up
fo: Flyt upp

en: Move Down
fo: Flyt niður

en: Preferences
fo: Stillingar

en: Remove
fo: Tak burtur

en: Custom Shortcuts
fo: Sjálvvaldir snarvegir

en: Alternate Characters Key
fo: Umskiftiknappur

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fo: Umskiftiknappurin kann brúkast til at skriva fleiri bókstavir. Hesir eru onkuntíð prentaðir sum ein triði møguleiki á knappaborðinum.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fo: Vinstra Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fo: Høgra Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fo: Vinstra Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fo: Høgra Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fo: Valmyndarknappur

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fo: Høgra Ctrl

en: Compose Key
fo: Samansetingarknappur

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fo: Samansetingarknappurin gevur tær møguleikan at skriva eina ørgrynnu av ymiskum stavum. Tú nýtur knappin við at trýsta á hann og síðan á einum raðið av øðrum knappum.  Til dømis, samansetingarknappur og hareftir <b>C</b> og <b>o</b> skrivar <b>©</b>, <b>a</b> og hareftir <b>'</b> skrivar <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
fo: Vinstra Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
fo: Stórstavalás

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
fo: Skrulllás

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
fo: Avrita skíggja

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fo: Tú kanst skifta í millum inntøkukeldum við at nýta %s snarvegin á knappaborðinum.
    Hetta kann broytast í stillingum til snarvegir á knappaborðinum.

en: Keyboard
fo: Knappaborð

en: Input Sources
fo: Inntøkukeldur

en: Includes keyboard layouts and input methods
fo: Inniheldur knappaborðsuppsetingar og inntøkumátar

en: Input Source Switching
fo: Skift í millum inntøkukeldum

en: Use the _same source for all windows
fo: Nýt _somu keldu í øllum gluggum

en: Switch input sources _individually for each window
fo: _Skift inntøkukeldu fyri hvønn glugga

en: Special Character Entry
fo: Innsláttur av serligum stavum

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
fo: Háttir at skriva tekin og stavfrábrigdi við knappaborðinum

en: A_lternate Characters Key
fo: _Umskiftiknappur

en: _Compose Key
fo: _Samansetingarknappur

en: Keyboard Shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

en: _View and Customize Shortcuts
fo: _Vís og tillaga snarvegir

en: Search shortcuts
fo: Leita eftir knappaborðssnarvegum

en: Search Shortcuts
fo: Leita eftir knappaborðssnarvegum

en: _Reset All…
fo: _Tómstilla alt…

en: Add Custom Shortcuts
fo: Legg afturat sjálvvaldar snarvegir

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
fo: Stovna sjálvvaldar snarvegir til at byrja forrit, koyra skeljarrit, og meira

en: _Add Shortcut…
fo: _Legg afturat snarveg…

en: Reset All Shortcuts?
fo: Tómstilla allar snarvegir?

en: _Reset All
fo: _Tómstilla alt

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fo: <b>%s</b> verður longu brúkt til %s. Um tú skiftir tað út, verður %s óvirkið

en: Enter the new shortcut
fo: Slá inn nýggja snarvegin

en: Set Custom Shortcut
fo: Set upp sjálvvaldan snarveg

en: Set Shortcut
fo: Set upp snarveg

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
fo: Slá inn nýggja snarvegin fyri at broyta <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
fo: Legg servalda snarveg afturat

en: _Remove
fo: _Tak burtur

en: Re_place
fo: S_kift út

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
fo: Trýst á Esc fyri at angra ella Bakglopp fyri at óvirkja knappaborðssnarvegin

en: Reset
fo: Endurstilla

en: Name
fo: Heiti

en: Command
fo: Stýriboð

en: Shortcut
fo: Snarvegur

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
fo: Eingi

en: _Set Shortcut…
fo: _Set snarveg…

en: %d modified | %d modified
fo[0]: %d broyttur
fo[1]: %d broyttir

en: Add a Shortcut
fo: Legg ein snarveg afturat

en: Reset Shortcut
fo: Endurstilla snarveg

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fo: Broyt knappaborðssnarvegir og set skrivistillingar, knappaborðssnið, og inntøkukeldur

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
fo: Snarveg;Genvej;Shortcut;Arbeiðisøki;Workspace;Vindeya;Surra;Zoom;Stødd;Resize;Kontrast;Contrast;Inntøka;Input;Kelda;Source;Lás;Læs;Lock;Ljóð;Styrki;Volume;Hotkey;Samanseting;Stavir;

en: _Mouse
fo: _Mús

en: Primary Button
fo: Høvuðsknøttur

en: _Left
fo: _Vinstra

en: _Right
fo: _Høgra

en: Mouse
fo: Mús

en: Po_inter Speed
fo: _Ferð á vísa

en: Slow
fo: Seint

en: Fast
fo: Skjótt

en: Mouse _Acceleration
fo: Vísa_dik

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
fo: At sløkkja fyri vísadik kann gera tað gjørligt at flyta vísan skjóttari og neyvari, men kann eisini gera músina meiri tørføra at brúka.

en: Scroll Direction
fo: Skrullingarkós

en: Tra_ditional
fo: _Vanligt

en: Scrolling moves the view
fo: At skrulla flytur sýni

en: _Natural
fo: _Natúrligt

en: Scrolling moves the content
fo: At skrulla flytur innihaldið

en: Test _Settings
fo: Royn _stillingarnar

en: _Touchpad
fo: _Fingraskíggi

en: T_ouchpad
fo: Fingra_skíggi

en: Clicking
fo: Klikking

en: Two _Finger Push
fo: Tví_fingraskump

en: T_ap to Click
fo: Trýst _fyri at klikkja

en: Scrolling
fo: Skrulling

en: Scroll Method
fo: Skrullháttur

en: T_wo Finger
fo: Tvífingra

en: Drag two fingers on the touchpad
fo: Drag tveir fingrar á fingraskíggjanum

en: _Edge
fo: _Kantur

en: Drag one finger on the edge
fo: Drag ein fingur á kantin

en: T_raditional
fo: Van_ligt

en: Test Mouse & Touchpad
fo: Royn mús og fingraskíggja

en: _Clicking
fo: _Klikk

en: Primary Click
fo: Høvuðsklikk

en: Double Click
fo: Tvíklikk

en: _Scrolling
fo: _Skrulling

en: Mouse & Touchpad
fo: Mús og fingraskíggi

en: Workspaces
fo: Arbeiðsøki

en: _Dynamic Workspaces
fo: _Elviligt arbeiðsøki

en: Automatically removes empty workspaces
fo: Strika sjálvvirkandi tóm arbeiðisøki

en: Multi-Monitor
fo: Fleiri skíggjar

en: Multitasking
fo: Fleirkoyrsla

en: Automatic
fo: Sjálvvirkandi

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
fo: Proxy (millumambætari)

en: _Save
fo: _Goym

en: _Network Proxy
fo: _Netproxy

en: C_onfiguration
fo: _Uppseting

en: Con_figuration URL
fo: URL til upp_setan

en: HTTP Proxy
fo: HTTP-proxy

en: Port
fo: Portur

en: HTTPS Proxy
fo: HTTPS-proxy

en: FTP Proxy
fo: FTP-proxy

en: Network Unavailable
fo: Netið er ikki tøkt

en: Add VPN
fo: Legg VPN afturat

en: Not set up
fo: Ikki sett upp

en: _Proxy
fo: _Proxy (millumambætari)

en: Share Network
fo: Být net

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fo: Loyniorð

en: Insecure network (WEP)
fo: Ótrygt net (WEP)

en: Secure network (WPA)
fo: Trygt net (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fo: Trygt net (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fo: Trygt net (WPA3)

en: Network Options
fo: Netstillingar

en: Forget Network
fo: Gloym net

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
fo[0]: Kann í mesta lagi hava %d stav
fo[1]: Kann í mesta lagi hava %d stavir

en: Generate Random Password
fo: Framleið eitt tilvildarligt loyniorð

en: _Turn On
fo: _Tendra

en: Wi-Fi
fo: Tráðleyst net

en: Wi-Fi Off
fo: Wi-Fi sløkt

en: Turn on to use Wi-Fi
fo: Tendra fyri at nýta tráðleyst net

en: Airplane Mode On
fo: Flogstøða virkin

en: Turn off to use Wi-Fi
fo: Sløkk fyri at nýta tráðleyst net

en: Wi-Fi Unavailable
fo: Wi-Fi ikki tøkt

en: _Turn Off
fo: _Sløkk

en: _Name
fo: _Heiti

en: Security
fo: Trygd

en: Identity
fo: Samleiki

en: Preserve
fo: Varðveit

en: Permanent
fo: Varandi

en: Random
fo: Tilvildarligt

en: Stable
fo: Støðugt

en: Forget Connection?
fo: Strika VPN-sambinding?

en: _Forget
fo: _Gloym

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fo: Fyritøku

[ctx: Wifi security]
en: None
fo: Einki

note: Translators: Idle time Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
fo: Ongantíð

en: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz
fo: 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz

en: 2.4 GHz / 5 GHz
fo: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
fo: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
fo: Eingi

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fo: Veikt

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fo: Í lagi

[ctx: Signal strength]
en: Good
fo: Gott

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fo: Frálíkt

en: IPv4 Address
fo: IPv4-atsetur

en: IPv6 Address
fo: IPv6-atsetur

en: IP Address
fo: IP-atsetur

en: Forget Connection…
fo: Gloym sambinding…

en: Remove Connection Profile…
fo: Tak sambindingarprofilin burtur…

en: Remove Connection…
fo: Strika sambinding…

en: Remove VPN…
fo: Strika VPN…

en: automatic
fo: sjálvvirkandi

en: Delete Address
fo: Strika atsetur

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fo: Eingi

en: WEP 128-bit Passphrase
fo: WEP 128-bit loyniorð

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
fo: Ókent

en: Weak
fo: Veikt

en: Last Used
fo: Seinast nýtt

en: Make available to _other users
fo: Ger tøkt fyri _aðrar brúkarar

en: _MAC Address
fo: _MAC-atsetur

en: _Cloned Address
fo: _Klona atsetur

en: bytes
fo: být

en: Automatic (DHCP)
fo: Sjálvvirkandi (DHCP)

en: Disable
fo: Óvirkja

en: Addresses
fo: Atsetur

en: Address
fo: Atsetur

en: Gateway
fo: Dyr (gateway)

en: Automatic DNS
fo: Sjálvvirkandi DNS

en: Routes
fo: Beiningar

en: Automatic Routes
fo: Sjálvvirkandi beining

en: Shared to other devices
fo: Býtt við arðrar tóleindir

en: Prefix
fo: Forskoyti

en: Unable to open connection editor: %s
fo: Kann ikki lata sambandstóli upp: %s

en: Invalid setting %s
fo: Ógild stilling %s

en: Import from file…
fo: Flyt inn úr fílu…

en: S_ecurity
fo: _Trygd

en: Cannot Import VPN Connection
fo: Kann ikki innflyta VPN-sambandinding

en: _Connection Name
fo: Navn á _sambinding

en: _Interface Name
fo: Navn á _markamóti

en: _Add peer routes
fo: Legg _afturat rutur til javlíkar

en: Add WireGuard peer
fo: Legg WireGuard-javnlíka afturat

en: No peers set up
fo: Eingir javnlíkir eru stillaðir

en: Options…
fo: Kostir…

en: _Pre-shared key
fo: _Frammanundan deildur lykil

en: Allowed _IP addresses
fo: Loyvd _IP-atsetur

en: seconds
fo: sekundir

en: Apply
fo: Nýt

en: never
fo: ongantíð

en: today
fo: í dag

en: yesterday
fo: í gjár

en: Last used
fo: Seinast nýtt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fo: Við kaðli

en: Add new connection
fo: Legg sambinding afturat

en: Network deleted
fo: Net strika

en: _Undo
fo: _Angra

en: No saved networks
fo: Eingi kend net

en: Add Ethernet Connection
fo: Legg Ethernet-sambinding afturat

en: Provider
fo: Veitari

en: Not connected
fo: Ikki sambundi

en: Active
fo: Virkið

en: VPN Options
fo: VPN-stillingar

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
fo: Trygdarslag

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
fo: Loyniorð

en: Saved Networks
fo: Goymd net

en: Saved Wi-Fi Networks
fo: Kend tráðleys net

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fo: Ókend støða

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fo: Ikki tøkt

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fo: Teingir

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fo: Avteingir

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fo: Bar ikki til at byrja PPP-tænastuna

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fo: PPP miseydnaðist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fo: Bar ikki til at byrja AutoIP-tænastuna

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fo: Linjan er upptikin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fo: Eingin greiðtóni

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fo: Uppringing miseydnaðist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fo: Innleiðing av mótald miseydnaðist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fo: PIN-eftirlit miseydnaðist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fo: Mótald ikki funnið

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fo: Bluetooth sambinding miseydnaðist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fo: SIM-kota krevst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fo: PUK-nummar á SIM-kortinum krevst

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fo: Fastbúnaður manglar

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
fo: _Fráboðanir

en: Show in notifications list
fo: Vís í fráboðanarskránni

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
fo: _Ljóð

en: Show notifications above apps
fo: Vís fráboðanir omanfyri forritum

en: Lock Screen
fo: Lásarskíggi

en: Show notifications on lock screen
fo: Vís fráboðanir á lásaskíggjanum

en: Include message details on lock screen
fo: Vís staklutir til boð á lásaskíggjanum

en: Notifications
fo: Fráboðanir

en: _Do Not Disturb
fo: Óró_gva ikki

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
fo: Fráboðanir á _Lásaskíggjanum

note: List of apps.
en: App Notifications
fo: Fráboðanir frá forritum

en: Enterprise authentication
fo: Fyritøkusamgildi

en: Enterprise Authentication
fo: Fyritøkusamgildi

[ctx: Online Account]
en: Other
fo: Annað

en: Error
fo: Villa

en: Your Accounts
fo: Tínar kontur

en: Connect an Account
fo: Legg eina kontu afturat

en: Online Accounts
fo: Netkontur

en: Unknown time
fo: Ókend tíð

en: hour | hours
fo[0]: tími
fo[1]: tímar

en: minute | minutes
fo[0]: minutt
fo[1]: minuttir

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fo: Gevið gætur: %s eftir

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fo: %s eftir

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fo: Tómt

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fo: Løðir

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fo: Avløðir

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fo: Tráðleys mús

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fo: Tráðleyst knappaborð

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fo: Óavbrótilig streymveiting

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fo: Fartelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fo: Teldil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fo: Telda

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fo: Battarí

[ctx: Battery name]
en: Main
fo: Høvuðs

[ctx: Battery name]
en: Extra
fo: Eyka

en: Battery Levels
fo: Orkustig á battaríum

en: Battery Level
fo: Orkustig á battaríi

en: Suspend
fo: Set í hvílustøðu

en: Power Off
fo: Sløkk

en: Hibernate
fo: Legg í dvala

en: Nothing
fo: Einki

en: On Battery Power
fo: Á battaríorku

en: Connected Devices
fo: Sambundnar eindir

en: _Dim Screen
fo: _Káma skíggjan

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
fo: Minka um ljósið á skíggjanum, tá tólið er óvirkið

en: Screen _Blank
fo: _Svartur skíggi

en: Automatic Power _Saver
fo: Sjálv_virkandi streymsparingarstøða

en: _Delay
fo: _Seinkan

en: D_elay
fo: S_einkan

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
fo: _Avrik

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
fo: _Javnvigað

en: Power
fo: Streymur

en: Undo
fo: Angra

en: Unlock to add printers and change settings
fo: Lat upp fyri at leggja prentarar afturat og broyta stillingar

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
fo: _Legg prentara afturat…

en: Search printers
fo: Leita eftir prentarum

en: No Printers
fo: Eingir prentarar

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
fo: Ongar prentingartænastur

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
fo: Prenttænastan á skipanini sær ikki út til at vera tøk

en: Printers
fo: Prentarar

en: _Location
fo: _Staðseting

en: _Address
fo: _Atsetur

en: Open Address
fo: Lat atsetur upp

en: _Search for Drivers
fo: _Leita eftir drívarum

en: _Install PPD File…
fo: _Legg PPD fílu inn…

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fo: JetDirect prentari

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fo: LPD-prentari

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
fo: Loddrætt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fo: Vatnrætt

en: Resume
fo: Halt fram

en: Pause
fo: Steðga

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fo: Í bíðirøð

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fo: Steðgað

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fo: Í gongd

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fo: Givin

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
fo: Avlýst

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fo: Avbrotið

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fo: Liðugt

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fo: Økisnavn

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fo: Brúkaranavn

en: Printer Jobs
fo: Prentuppgávur

en: Active Jobs
fo: Virknar uppgávur

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fo: Ongar virknar prentuppgávur

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
fo: Sjálvvirkandi uppsetan

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fo: Legg prentara afturat

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fo: Stað: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fo: Atsetur: %s

en: Back
fo: Aftur

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fo: _Lat upp

en: Two Sided
fo: Tvísíða

en: Paper Type
fo: Pappírsslag

en: Paper Source
fo: Pappírskelda

[ctx: printing option]
en: Resolution
fo: Loysni

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
fo: Helling

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fo: Vanligt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fo: Myndargóðska

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fo: Litur

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
fo: Royndarsíða

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fo: Royndarsíða

en: Printer Options
fo: Stillingar til prentara

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
fo: _Royndarsíða

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fo: Vel sjálvvirkandi

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fo: Lok opið

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fo: Lúka opin

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fo: Givin

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fo: Tekur ikki ímóti prentuppgávum

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fo: Í gongd

en: Location
fo: Atsetur

en: Status
fo: Støða

en: Ink Level
fo: Blekkstøða

en: Printing Options
fo: Prentstillingar

en: Remove Printer
fo: Strika prentara

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fo: Teingir

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fo: Ókent

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
fo: Góðkent

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
fo: Sambundin

en: Device Identifier
fo: Dátuheiti á tóleind

en: Timestamp
fo: Tíðarstempul

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fo: Villa

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fo: Góðkent

en: Cameras
fo: Myndatól

en: _Camera Access
fo: Atgongd til _vevmyndatól

en: Allow permitted apps to use cameras
fo: Loyv forritum við loyvi at nýta myndatól

en: Permitted Apps
fo: Forrit við loyvi

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
fo: Fylgjandi forrit í sandkassastøðu hava fingið atgongd til at nýta myndatól. Forrit, ið ikki verða koyrd í sandkassastøðu, kunnu nýta myndatól uttan at spyrja um atgongd.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
fo: Eingi forrit í sandkassastøðu hava spurt um atgongd til myndatólið

en: Privacy & Security
fo: Privatlív og trygd

en: _Screen Lock
fo: _Skrulllás

en: Automatic screen lock
fo: Læs sjálvvirkandi skíggjan

en: _Diagnostics
fo: _Greining av trupulleika

en: Automatic problem reporting
fo: Sjálvvirkandi kunning av trupulleikum

en: _Cameras
fo: _Myndatól

en: Control camera access
fo: Stýr atgongd til myndatól

en: Device _Security
fo: Tóleindar_trygd

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
fo: Sendir tú úrrit um tekniskar trupulleikar so hjálpur tú okkum at betra um %s. Úrrit verða send navnleys og allar persónligar upplýsingar verða reinsað burtur — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
fo: Sendir tú úrrit um tekniskar trupulleikar so hjálpur tú okkum at betra um %s. Úrrit verða send navnleys og allar persónligar upplýsingar verða reinsaðar burtur.

en: Diagnostics
fo: Greining av trupulleika

en: Problem Reporting
fo: Kunningar um trupulleikar

en: _Automatic Problem Reporting
fo: Sjálvvirkandi kunning av trupulleikum

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
fo: Trygg byrjan er virkin

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
fo: Trygg byrjan fyribyrgir, at skaðiligur ritbúnaður verður innlisin, tá ið eindin byrjar. Funkan er í løtuni virkin og riggar sum hon skal.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
fo: Trygg byrjan hevur trupulleikar

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
fo: Trygg byrjan fyribyrgir, at skaðiligur ritbúnaður verður innlisin, tá ið eindin byrjar. Funkan er í løtuni virkin, men riggar tíverri ikki, orsaka av at hon hevur ein ógyldan lykil.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
fo: Trupulleikar við tryggari byrjan kunnu oftast loysast á stillingunum á UEFI-fastbúnaðinum (BIOS) á telduni. Framleiðarin av telduni hevur kanska leiðbeiningar til hvussu mann ger hetta.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fo: Set teg í samband við KT-support ella framleiðaran av telduni fyri at fáa hjálp.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
fo: Trygg byrjan er óvirkið

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
fo: Trygg byrjan fyribyrgir, at skaðiligur ritbúnaður verður innlisin, tá ið eindin byrjar. Funkan er í løtuni óvirkin.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fo: Trygg byrjan kan oftani virkjast í stillingunum á UEFI-fastbúnaðinum (BIOS) á telduni. Set teg í samband við KT-support ella framleiðaran av telduni fyri at fáa hjálp.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
fo: Trygg byrjan fyribyrgir, at skaðiligur ritbúnaður verður innlisin, tá ið eindin byrjar.
    
    Set teg í samband við KT-support ella framleiðaran av telduni fyri at fáa fleiri upplýsingar.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
fo: Trygdareftirlit miseydnaðist

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
fo: Tólbúnaðurin stendur ikki royndirnar. Tað merkir, at tú ikki hevur verju móti vanligum trygdartrupulleikum á tólbúnaðinum.
    
    Trygdartrupulleikarnir á tólbúnaðinum kunnu kanska loysast við at dagføra tín fastbúnað ella við at broyta uppsetingingarstillingarnar. Brek kunnu eisini stava frá tí ítøkiliga tólbúnaðinum og kunnu tí møguligani ikki loysast.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
fo: Stendur grundleggjandi trygdarkanningar

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
fo: Hendan tóleindin lúkar krøvini til verju móti grundleggjandi trygdartrupulleikum og hevur tí verju móti vanligum trygdarhóttanum. Tó manglar tólbúnaðurin aðrar verjur.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
fo: Vardur

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
fo: Hendan tóleindin lúkar krøvini til verandi trygdarroyndir. Tólbúnaðurin er vardur móti flestu trygdarhóttanum.

en: Checks Unavailable
fo: Eftirlit eru ikki tøk

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
fo: Teldutrygdareftirlit eru ikki tøk fyri hesari tóleind. Tað ber ikki til at siga, um hon lýkur trygdarkrøvini til tólbúnað.

en: Report copied to clipboard
fo: Frágreiðing avrita til setiborðið

en: _Copy Technical Report
fo: _Avrita tøknuliga frágreiðing

en: About Device Security
fo: Um Tóleindartrygd

en: Protected against malicious software when the device starts.
fo: Eindin er vard móti illviljaðum ritbúnaði tá hon tendrar.

en: Secure Boot has Problems
fo: Trygg byrjan hevur trupulleikar

en: Some protection when the device is started.
fo: Eindin hevur onkrar verjur tá ið hon verður byrja.

en: Secure Boot is Off
fo: Trygg byrjan er óvirki

en: No protection when the device is started.
fo: Eindin hevur onga verju tá ið hon verður tendra.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fo: Trupulleikin kann vera orsaka av einari broyting í stillingunum á UEFI-fastbúnaðinum, einari stilling í stýriskipanini, ella orsaka av illviljaðum ritbúnaðið á hesari skipan.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
fo: Trupulleikin kann vera orsaka av einari broyting í stillingunum á UEFI-fastbúnaðinum ella orsaka av illviljaðum ritbúnaðið á hesari skipan.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fo: Trupulleikin kann vera orsaka av einari stilling í stýriskipanini ella orsaka av illviljaðum ritbúnaðið á hesari skipan.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
fo: Staðið

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
fo: ! Miseydnaðist

en: Hardware does not pass basic security checks.
fo: Tóleindin stendur ikki grundleggjandi trygdarkanningar.

en: Hardware has a basic level of protection.
fo: Tólbúnaðurin hevur eitt grundleggjandi trygdarstøði.

en: Hardware has a strong level of protection.
fo: Trygdarstøði á tólbúnaðinum er høgt.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
fo: Trygdareftirlit eru ikki tøk

en: Security levels are not available for this device.
fo: Trygdarstøðini eru ikki tøk á hesari tóleindini.

en: Device Security
fo: Tóleindartrygd

en: Starting Device Security…
fo: Byrjar Tóleindartrygd…

en: Device Security Unavailable
fo: Eindartrygd er ikki tøk

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
fo: Tóleindartrygd er enans tøkt á veruligum tólbúnaði. Eingin veruligur tólbúnaður var funnin.

en: Security Events
fo: Trygdarhendingar

en: No Events
fo: Eingir atburðir

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
fo: Gild

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
fo: Ógild

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fo: Virkt

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
fo: Óvirkið

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
fo: Læst

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
fo: Ólæst

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
fo: Brongla

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
fo: Ikki brongla

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
fo: Dálka

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
fo: Ikki dálkað

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
fo: Funnin

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
fo: Var ikki funnin

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
fo: Styðja

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
fo: Ikki styðja

en: _Automatic Device Location
fo: _Sjálvvirkandi staðsetan av tóleind

en: _Blank Screen Delay
fo: Niðurteljing til skíggin verður _blankaður

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
fo: Skíggin sløknar

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
fo: _Fráboðanir á lásarskíggja

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
fo: Æviga

en: Automatically Empty _Trash
fo: Tøm sjálvvirkandi _ruskílati

en: Automatic Deletion _Period
fo: Tíðarskeið til sjálvvirkandi _striking

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
fo: 1 tíma

en: _Empty Trash…
fo: _Tøm ruskílatið…

en: _Empty Trash
fo: _Tøm ruskílatið

en: Location not found
fo: Staðseting ikki funnin

en: Remove Folder
fo: Strika skjáttu

en: Select Location
fo: Vel atsetur

en: Search Locations
fo: Vel atsetur

en: Default Locations
fo: Forsett atsetur

en: Bookmarked Locations
fo: Bókamerkt atsetur

en: Custom Locations
fo: Sjálvvald atsetur

en: _Add Location
fo: _Legg atsetur afturat

en: _App Search
fo: _Leita eftir forritum

en: Search _Locations
fo: Støð at _leita í

en: Search Results
fo: Leitiúrslit

en: Address copied to clipboard
fo: Atsetur avrita til setiborðið

[ctx: service is disabled]
en: Off
fo: Sløkt

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fo: Tendra

[ctx: service is active]
en: Active
fo: Virkin

en: Choose a Folder
fo: Vel eina skjáttu

en: Open Folder
fo: Opna skjáttu

en: _Add Folder
fo: Legg _skjáttu afturat

en: _Device Name
fo: Navn á _eind

en: _File Sharing
fo: _Fíludeiling

en: File Sharing _Address
fo: Atsetur til fí_ludeiling

en: _Open Public Folder
fo: _Opna skjáttuna Alment

en: _Password
fo: _Loyniorð

en: Select a Speaker
fo: Vel ein hátalara

en: Test Speakers
fo: Royn hátalarar

en: Sound
fo: Ljóð

en: _Output Device
fo: Ú_ttakseind

en: _Test…
fo: _Royn…

en: _Configuration
fo: _Uppsetan

en: _Balance
fo: _Javnvágur

en: _Input Device
fo: _Inntakseind

en: Con_figuration
fo: _Uppsetan

en: I_nput Volume
fo: _Lj́oðstyrki á inntøku

en: No Input Devices
fo: Eingar inntakseindir

en: Vo_lume Levels
fo: L_jóðstyrki

en: About
fo: Um

en: System Logo
fo: Skipanarbúmerki

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
fo: Stýriskipan

en: Hardware Model
fo: Modell á tólbúnaðinum

en: Processor
fo: Geril

en: Memory
fo: Minni

en: Disk Capacity
fo: Rúmføri á diski

en: Calculating…
fo: Roknar…

en: _System Details
fo: Upplýsingar um _skipnan

en: Graphics
fo: Grafikkur

en: Graphics %d
fo: Grafikkur %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fo: Ókent

en: **Windowing System:**
fo: **Gluggaskipan:**

en: Details copied to clipboard
fo: Frágreiðing avrita til setiborðið

en: System Details
fo: Upplýsingar um skipnan

en: Hardware Information
fo: Upplýsingar um tólbúnaðin

en: Software Information
fo: Upplýsingar um ritbúnað

en: Firmware Version
fo: Fastbúnaðarútgáva

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fo: Navn á stýriskipan

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
fo: Bygging á stýrisskipan

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
fo: Slag av stýriskipan

en: GNOME Version
fo: GNOME-útgáva

en: Windowing System
fo: Gluggaskipan

en: Virtualization
fo: Tyking

en: Kernel Version
fo: Kjarnuútgáva

en: View information about your system
fo: Vís upplýsingar um tína skipan

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fo: tól;tóleind;skipan;upplýsingar;info;vertnavn;minni;ram;geril;útgáva;forsett;forrit;fyritrukkin;fløga;cd;dvd;usb;ljóð;myndband;sjónband;disk;miðil;sjálvkoyrandi;

en: _Date &amp; Time
fo: Dafesting &amp; klokku_tíð

en: _Users
fo: _Brúkarar

en: R_emote Desktop
fo: F_jarskriviborð

en: SSH network access
fo: SSH netatgongd

en: _About
fo: _Um

en: S_oftware Updates
fo: _Ritbúnaðardagføringar

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
fo: %e. %B %Y, %I:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
fo: %e. %B %Y, %R

en: Date & Time
fo: Dagfesting og klokkutíð

en: _Year
fo: Á_r

en: _Month
fo: _Mánaður

en: Automatic _Date &amp; Time
fo: Sjálvvirkandi _dagseting &amp; klokkutíð

en: Requires internet access
fo: Atgongd til internetið krevst

en: Date &amp; _Time
fo: Dafesting &amp; klokku_tíð

en: Automatic Time _Zone
fo: Sjálvvirkandi _tíðarøki

en: Requires location services enabled and internet access
fo: Internet og staðsetingartænastur eru krav

en: Time Z_one
fo: _Tíðarøki

en: Time _Format
fo: Tíðarsnið

en: _24-hour
fo: _24-tíma

en: _Seconds
fo: _Sekundir

en: Week _Numbers
fo: Vikunu_mmar

en: January
fo: Januar

en: February
fo: Februar

en: March
fo: Mars

en: April
fo: Apríl

en: May
fo: Mai

en: June
fo: Juni

en: July
fo: Juli

en: October
fo: Oktober

en: December
fo: Desember

en: Select Time Zone
fo: Vel tíðarøki

en: Search cities
fo: Finn býir

en: Change the date and time, including time zone
fo: Broyt dagseting, klokkutíð og tíðarøki

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fo: Ur;Klokka;Tíðarsona;Staðseting;Tíðarøki;

en: Change system time and date settings
fo: Broyt skipanarstillingarnar fyri klokkutíð og dagseting

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
fo: Góðkenning krevst fyri at broyta klokkutíð og dagsetingarstillingar.

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
fo: tól;tóleind;skipan;upplýsingar;info;staklutir;vertsnavn;minni;ram;geril;cpu;útgáva;versjón;forrit;ritbúnaður;stýriskipan;os;model;tóleind;mál;øki;format;land;tøl;eindir;tíð;klokka;tíðarsona;tíðarøki;dato;dagfesting;atsetur;stað;fjar;fjarskriviborð;rdp;vnc;ssh;

en: Search locales
fo: Leita eftir øki

en: Common Formats
fo: Vanlig snið

en: All Formats
fo: Øll snið

en: Times
fo: Klokkutíðir

en: Dates &amp; Times
fo: Dafesting &amp; klokkutíð

en: Log _Out…
fo: _Rita út…

en: Your Account
fo: Tín konta

en: _Language
fo: _Tungumál

en: Login Screen
fo: Innritingarskíggi

en: L_anguage
fo: Má_l

en: Fo_rmats
fo: Øll _snið

en: Device address copied to clipboard
fo: Atseturin á tóleindini avrita til setiborðið

en: Port number copied to clipboard
fo: Portnummar avrita til setiborðið

en: Username copied to clipboard
fo: Brúkaranavn avrita til setiborðið

en: Password copied to clipboard
fo: Loyniorðið avrita til setiborðið

en: _Desktop Sharing
fo: _Skriviborðsdeiling

en: Remote _Control
fo: F_jarstýring

en: _Hostname
fo: _Vertsnavn

en: _Port
fo: _Portur

en: Login Details
fo: Upplýsingar til innritan

en: _Username
fo: _Brúkaranavn

en: P_assword
fo: _Loyniorð

en: _Generate New Password
fo: _Framleið eitt tilvildarligt loyniorð

en: Remote Desktop
fo: Fjarskriviborð

en: Desktop _Sharing
fo: Skriviborðs_deiling

en: Remote _Login
fo: _Fjarinnritan

en: Some settings are locked
fo: Summar stillingar eru læstar

en: _Remote Login
fo: _Fjarinnritan

en: Command copied to clipboard
fo: Stýriboð avrita til setiborðið

en: Passwords match
fo: Loyniorð samsvara

en: _Next
fo: _Næsta

en: Add User
fo: Legg brúkara afturat

en: Account Type
fo: Slag av konto

en: Ad_ministrator
fo: _Kervisfyrisitari

en: User Details
fo: Upplýsingar um brúkara

en: Full _Name
fo: Fult _navn

en: Set password n_ow
fo: Skri_va loyniorð nú

en: Set Password
fo: Stilla loyniorð

en: _Confirm Password
fo: _Vátta loyniorð

en: Select
fo: Vel

en: Domain not found
fo: Økisnavn ikki funnið

en: Add Enterprise Login
fo: Legg afturat fyritøkuInnritan

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
fo: Einki internetsamband — sambind fyri at seta netkontur upp.

en: _Domain
fo: Økis_navn

en: Enroll Device
fo: Skráset tóleindir

en: Administrator _Name
fo: _Navn á kervisfyrisitara

en: Administrator _Password
fo: Loyniorð hjá _kervisfyrisitara

en: Left thumb
fo: Vinstri tummil

en: Left middle finger
fo: Vinstri longutong

en: _Left index finger
fo: _Vinstri lekifingur

en: Left ring finger
fo: Vinstri lekifingur

en: Left little finger
fo: Vinsti lítlifingur

en: Right thumb
fo: Høgri tummil

en: Right middle finger
fo: Høgri longitong

en: _Right index finger
fo: _Høgri fremstifingur

en: Right ring finger
fo: Høgri lekifingur

en: Right little finger
fo: Høgri lítlifingur

en: Unknown Finger
fo: Ókendur fingur

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fo: Fullfíggja

en: Fingerprint is duplicate
fo: Fingramerki finnist longu

en: Fingerprint Manager
fo: Fingramerkisstýring

en: Fingerprint
fo: Fingramerki

en: _No
fo: _Nei

en: _Yes
fo: _Ja

en: No fingerprint device
fo: Eingin fingramerkisskannari

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fo: Eingin fingramerkisskannari

en: Fingerprint Device
fo: Fingramerkisskannari

en: Fingerprint Login
fo: Innrita við fingramerki

en: _Delete Fingerprints
fo: _Strika fingramerkið

en: Fingerprint Enroll
fo: Skráset fingramerkið

en: Change Password
fo: Broyt loyniorð

en: Ch_ange
fo: Bro_yt

en: Current Password
fo: Núverandi loyniorð

en: New Password
fo: Nýtt loyniorð

en: Confirm Password
fo: Vátta loyniorð

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fo: Kontan er óvirkin

[ctx: Password mode]
en: None
fo: Eingin

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
fo: Tak %s burtur?

en: Unlock to Change This Setting
fo: Lat upp fyri at broyta hesa stilling

en: Change Avatar
fo: Broyt vangamynd

en: Remove Avatar
fo: Strika vangamynd

en: Pa_ssword
fo: _Loyniorð

en: _Fingerprint Login
fo: Innritan við_fingramerkið

en: A_utomatic Login
fo: Sjálvvirkandi _innritan

en: _Administrator
fo: _Kervisfyrisitari

en: _Remove User…
fo: _Strika brúkara…

en: _Delete Files and Settings
fo: _Strika fílur og stillingar

en: Users
fo: Brúkarar

en: Other Users
fo: Aðrir brúkarir

en: _Add User
fo: Legg _brúkara afturat

en: Add _Enterprise Login
fo: Legg afturat _fyritøkuInnritan

en: Administrator Password
fo: Loyniorð hjá kervisfyrisitara

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
fo: Nýggja loyniorðið skal vera øðrvísi frá tí gamla

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
fo: Royn ikki at nýta títt navn í loyniorðinum

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
fo: Royn og strika onkur av orðunum í loyniorðinum

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
fo: Blanda stórar og lítlar bókstavir, og royn at nýt eitt tal ella tvey

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
fo: Fleiri bókstavir, tøl og onnur tekin gera loyniorðið sterkari

en: Great password!
fo: Skeivt loyniorð!

en: Unknown error
fo: Ókend villa

en: Usernames must have fewer than %ld characters
fo: Kann í mesta lagi hava %ld stavir

en: Cursor Size
fo: Stødd á vísa

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
fo: Ljóð

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
fo: Ljóðstyrkin á skipanini kann stillast í %s stillingum

en: Hearing
fo: Hoyrn

en: _Overamplification
fo: _Yvirstyrkjan

en: Entire Screen
fo: Allan skíggjan

en: _Test Flash
fo: _Royn blits

en: _Mouse Keys
fo: _Músaknappar

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
fo: Stutt

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
fo: Langt

en: Delay
fo: Seinkan

en: Small
fo: Lítil

en: Large
fo: Stórur

en: _Always Show Accessibility Menu
fo: Vís _altíð valmynd til atkomiligheit

en: _Hearing
fo: _Hoyrn

en: _Typing
fo: _Innsláttur

en: _Pointing and Clicking
fo: _Peika og klikkja

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fo: Forsett

[ctx: cursor size]
en: Medium
fo: Miðal

[ctx: cursor size]
en: Large
fo: Stórt

[ctx: cursor size]
en: Larger
fo: Stórri

[ctx: cursor size]
en: Largest
fo: Stórst

en: _Large Text
fo: _Stórur tekstur

en: _Cursor Size
fo: _Stødd á vísa

en: Screen _Keyboard
fo: Skíggja_knappaborð

en: _Cursor Blinking
fo: _Vísablunk

en: Blink Speed
fo: Títtleiki á blunk

en: _Repeat Keys
fo: _Endurtak knappar

en: Speed
fo: Ferð

en: B_ounce Keys
fo: _Ristiknappar

en: Magnifier
fo: Størkingarglas

en: M_agnifier View
fo: Sjón_eykasýni

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
fo: Skíggjaøki

en: _Screen Area
fo: Skíggja_øki

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
fo: Fullskíggja

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
fo: Ver verandi í miðuni

en: Crosshairs
fo: Tráðkrossur

en: _Crosshair Lines
fo: _Tráðkrossur

en: _Thickness
fo: _Tjúkt

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
fo: Tunt

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
fo: Tjúkt

en: Colo_r
fo: Litu_r

en: _Brightness
fo: _Ljósmegi

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
fo: Lágur

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
fo: Høgt

en: Co_lor
fo: _Litur

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
fo: Fult

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fo: Ger tað lættari at síggja, hoyra, skriva, peika og klikkja

en: _Close
fo: _Lat aftur

en: Button %d
fo: Knappur %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
fo: Skift skíggja

note: All displays item
en: All Displays
fo: Allir skíggjar

en: _Tablet Mode
fo: _Teldilsstøða

en: _Left Hand Orientation
fo: Lega til _vinstru hánd

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
fo: Av_mynda stað á skíggjanum

en: _Calibrate
fo: _Kalibrera

en: Button %d Mapping
fo: Tilluting av knappi %d

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
fo: _Aftur

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
fo: _Fram

en: _Switch Monitor
fo: _Skift skíggja

en: Soft
fo: Mjúkt

en: Firm
fo: Stívt

en: Button _1
fo: Knappur _1

en: Button _2
fo: Knappur _2

en: Button _3
fo: Knappur _3

en: Wacom Tablet
fo: Wacom-teknipláta

en: New shortcut…
fo: Stovna snarveg…

en: Edit
fo: Broyt

en: Not Registered
fo: Ikki skrásett

en: Registered
fo: Skrásett

en: Roaming
fo: Reiking

en: Searching
fo: Leitar

en: Denied
fo: Noktað

en: Network Type
fo: Netslag

en: Network Status
fo: Netstøða

en: Own Number
fo: Egi nummar

en: 2G Only
fo: Einans 2G

en: 3G Only
fo: Einans 3G

en: 4G Only
fo: Einans 4G

en: 5G Only
fo: Einans 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fo: Ókent

en: Unlock
fo: Lat upp

en: Cancel
fo: Avlýs

en: You have %u try left | You have %u tries left
fo[0]: Tú hevur %u roynd eftir
fo[1]: Tú hevur %u royndir eftir

en: Unlocking…
fo: Letur upp…

en: No SIM
fo: Einki SIM-kort

en: SIM Locked
fo: SIM-kortið er lást

en: N_etwork
fo: N_et

en: SIM busy
fo: SIM-kortið er upptikið

en: Incorrect password
fo: Skeivt loyniorð

en: Not found
fo: Ikki funnið

en: No Error
fo: Eingin villa

en: Unknown Error
fo: Ókend villa

en: _Automatic
fo: _Sjálvvirkandi

en: Choose Network
fo: Vel net

en: SIM %d
fo: SIM-kort %d

en: SIM Lock
fo: SIM-kortslás

en: Change PIN
fo: Broyt PIN-kotu

en: Confirm
fo: Vátta

en: Mobile Network
fo: Farnet

en: Settings categories
fo: Stillingarbólkar

en: Main Menu
fo: Høvuðsvalmynd

en: Search settings
fo: Leita í stillingum

en: _Keyboard Shortcuts
fo: _Knappaborðssnarvegir

en: _Help
fo: _Hjálp

en: _About Settings
fo: _Um stillingar

[ctx: shortcut window]
en: General
fo: Vanligt

[ctx: shortcut window]
en: Search
fo: Leita

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
fo: Brót leiting av

en: System Sounds
fo: Skipanarljóð
