gnome-control-center - en to pt translation catalogue (2003 entries)

en: Add Keyboard Shortcuts
pt: Adicionar atalhos de teclado

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Added keyboard shortcuts will be available globally, and can be changed in the app’s page in Settings
pt: As teclas de atalho adicionadas estarão disponíveis globalmente e podem ser alteradas na página da aplicação nas Definições

en: Global Shortcuts
pt: Atalhos Globais

en: Remove All Shortcuts?
pt: Remover todos os atalhos?

en: All actions from %s that have been registered for global shortcuts will be removed.
pt: Todas as ações de %s que tenham sido registadas como atalhos globais serão removidas.

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Remove All Shortcuts
pt: _Remover todos os atalhos

en: %s has registered the following global shortcuts
pt: %s registou os seguintes atalhos de teclado globais

en: Apps
pt: Aplicações

en: Search apps
pt: Procurar aplicações

en: _Default Apps
pt: Aplicações pre_definidas

en: Set which apps open links, files, and media
pt: Define quais as aplicações que abrem links, ficheiros e media

en: No Results Found
pt: Sem resultados

en: Try a different search
pt: Tente uma procura diferente

en: No Apps Found
pt: Nenhuma aplicação encontrada

en: _Find in Software
pt: Encontrar nas Aplicações

en: Unable to List Apps
pt: Impossível listar aplicações

note: Translators: Parental Controls here refers to the features provided by 'malcontent'
en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Parental Controls are not installed.
pt: Ocorreu um erro e as aplicações não podem ser listadas.
    Detalhe do erro: Controlo parental não está instalado.

en: Default Apps
pt: Aplicações predefinidas

en: Removable Media
pt: Suportes removíveis

en: Med_ia Autostart
pt: Iniciar med_ia automaticamente

en: Start apps or prompt when media is connected
pt: Iniciar aplicações ou questionar o que fazer quando um suporte de media é ligado ou inserido

en: App Settings
pt: Definições de Aplicação

en: App is not sandboxed
pt: A aplicação não está na área restrita

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
pt: As definições de Aplicação não podem ser todas usadas em aplicações fora da área restrita. Estas podem usar permissões que não são reveladas.

en: _Open
pt: _Abrir

en: App _Details
pt: _Detalhes da aplicação

en: Permissions
pt: Permissões

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
pt: _Procurar

en: Receive system searches and send results
pt: Receber as pesquisas do sistema e enviar os resultados

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pt: Inativo

en: _Notifications
pt: _Notificações

en: Show system notifications
pt: Mostrar notificações do sistema

en: _Run in Background
pt: Executa_r em segundo plano

en: Allow activity when the app is closed
pt: Permitir atividade quando a aplicação está fechada

en: Scr_eenshots
pt: Capturas de _ecrã

en: Take pictures of the screen at any time
pt: Tirar fotos do ecrã em qualquer altura

en: Change _Wallpaper
pt: Alterar o p_apel de parede

en: Change the desktop wallpaper
pt: Alterar o papel de parede da área de trabalho

en: So_unds
pt: So_ns

en: Reproduce sounds
pt: Reproduzir sons

en: Sounds
pt: Sons

en: _Inhibit Shortcuts
pt: _Inibir atalhos

en: Block standard keyboard shortcuts
pt: Bloquear teclas de atalho predefinidas

en: C_amera
pt: C_âmara

en: Take pictures with the camera
pt: Tirar fotos com a câmara

en: Camera
pt: Câmara

en: _Microphone
pt: _Microfone

en: Record audio with the microphone
pt: Gravar áudio com o microfone

en: Microphone
pt: Microfone

en: _Location Services
pt: _Localização dos serviços

en: Access device location data
pt: Aceder aos dados de localização do dispositivo

en: Location Services
pt: Serviços de localização

en: Re_quired Permissions
pt: Permissões re_queridas

en: System permissions that the app requires
pt: Permissões de Sistema que a Aplicação necessita

en: Global S_hortcuts
pt: Atalhos Globais

en: Global actions that have been registered for use
pt: Ações globais que foram registadas para uso

en: General
pt: Geral

en: _Files &amp; Links
pt: _Ficheiros e ligações

en: File and link types that are opened by the app
pt: Tipo de ficheiro e ligação que é aberto pela aplicação

en: S_torage
pt: Armazenamen_to de dados

en: Disk space being used
pt: Espaço em disco utilizado

en: Required Permissions
pt: Permissões requeridas

en: Files & Links
pt: Ficheiros & ligações

en: File Types
pt: Tipos de ficheiro

en: Link Types
pt: Tipos de ligação

en: _Reset
pt: _Repor

en: Storage
pt: Armazenamento de dados

en: App
pt: Aplicação

en: Data
pt: Dados

en: Cache
pt: Memória transitória

en: _Clear Cache
pt: _Limpar cache

en: System Bus
pt: Barramento do sistema

en: Full access
pt: Acesso total

en: Session Bus
pt: Barramento da sessão

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Full access to /dev
pt: Acesso total a /dev

en: Network
pt: Rede

en: Has network access
pt: Tem acesso à rede

en: Home
pt: Início

en: Read-only
pt: Apenas-leitura

en: File System
pt: Sistema de ficheiros

en: Settings
pt: Definições

en: Can change settings
pt: Pode alterar as definições

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
pt: %s requer acesso aos seguintes recursos do sistema. Para interromper este acesso, a aplicação deve ser removida.

en: %u permission | %u permissions
pt[0]: %u permissão
pt[1]: %u permissões

en: Remove Link Type
pt: Remover tipo de ligação

en: Remove File Type
pt: Remover tipo de ficheiro

en: %u type | %u types
pt[0]: %u tipo
pt[1]: %u tipos

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s is used to open the following types of files and links
pt: %s é usada para abrir os seguintes tipos de ficheiros e ligações

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space %s is occupying with app data and caches
pt: Quanto espaço em disco %s está a ocupar com dados e caches de aplicações

en: %u action | %u actions
pt[0]: %u ação
pt[1]: %u ações

en: _Mail
pt: _Correio

en: _Calendar
pt: _Calendário

en: M_usic
pt: _Música

en: _Video
pt: _Vídeo

en: _Photos
pt: _Fotografias

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
pt: Cha_madas

en: No Apps Available
pt: Sem aplicações disponíveis

en: Ask what to do
pt: Perguntar o que fazer

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Open folder
pt: Abrir pasta

en: Select an app for audio CDs
pt: Selecione uma aplicação para CDs de áudio

en: Select an app for video DVDs
pt: Selecione uma aplicação para DVDs de vídeo

en: Select an app to run when a music player is connected
pt: Selecione uma aplicação a executar ao ligar um reprodutor de música

en: Select an app to run when a camera is connected
pt: Selecione uma aplicação a executar ao ligar uma câmara

en: Select an app for software CDs
pt: Selecione uma aplicação para CDs de dados

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
pt: DVD de áudio

en: blank Blu-ray disc
pt: disco Blu-ray virgem

en: blank CD disc
pt: disco CD virgem

en: blank DVD disc
pt: disco DVD virgem

en: blank HD DVD disc
pt: disco HD DVD virgem

en: Blu-ray video disc
pt: Disco Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
pt: leitor de e-books

en: HD DVD video disc
pt: Disco HD DVD de vídeo

en: Picture CD
pt: CD de imagens

en: Super Video CD
pt: CD super vídeo (SVCD)

en: Video CD
pt: CD de vídeo (VCD)

en: Windows software
pt: Aplicação Windows

en: CD _Audio
pt: CD de _áudio

en: _DVD Video
pt: _DVD de vídeo

en: Music Pla_yer
pt: Reprodutor de _música

en: P_hotos
pt: _Fotografias

en: Sof_tware
pt: _Aplicação

en: _Other Media Types
pt: _Outros tipos de suporte

en: Other Media Types
pt: Outros tipos de suporte

en: _Type
pt: _Tipo

en: _Action
pt: _Ação

en: Add user accounts and change passwords
pt: Adicionar utilizadores e alterar a sua palavra-passe

en: Play and record sound
pt: Ouvir e gravar som

en: Play audio
pt: Ouvir áudio

en: Record audio
pt: Gravar áudio

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
pt: Detectar dispositivos de rede usando mDNS7DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
pt: Aceder a equipamento bluetooth directamente

en: Use bluetooth devices
pt: Usar dispositivos Bluetooth

en: Use your camera
pt: Usar a câmara

en: Print documents
pt: Imprimir documentos

en: Use any connected joystick
pt: Usar qualquer joystick conectado

en: Allow connecting to the Docker service
pt: Autoriza ligação a serviço Docker

en: Configure network firewall
pt: Configurar a firewall de rede

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
pt: Configurar e usar sistemas de ficheiros privilegiados FUSE

en: Update firmware on this device
pt: Actualizar o firmware desde dispositivo

en: Access hardware information
pt: Informações do dispositivo

en: Provide entropy to hardware random number generator
pt: Incluir entropia no gerador aleatório numérico para o equipamento

en: Use hardware-generated random numbers
pt: Usar números aleatoriamente gerados pelo equipamento

en: Access files in your home folder
pt: Aceder a ficheiros na sua pasta Inicial

en: Access libvirt service
pt: Aceder ao serviço libvirt

en: Change system language and region settings
pt: Alterar o idioma de sistema e definições regionais

en: Change location settings and providers
pt: Alterar as definições locais e fornecedores

en: Access your location
pt: Acesso à sua localização

en: Read system and application logs
pt: Ler registo gerados pelo sistema e aplicações

en: Access LXD service
pt: Aceder ao serviço SXD

en: Use and configure modems
pt: Usar e configurar moedas

en: Read system mount information and disk quotas
pt: Ler informações de montagem do sistema e quotas de disco

en: Control music and video players
pt: Controlar reprodutores de música e video

en: Change low-level network settings
pt: Alterar as definições de baixo nível de rede

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
pt: Aceder ao Serviço de GestãodeRedes para ler e alterar definições de rede

en: Read access to network settings
pt: Acesso de leitura as definições de rede

en: Change network settings
pt: Alterar definições de rede

en: Read network settings
pt: Ler definições de rede

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
pt: Aceder ao serviço ofono para ler e alterar definições de rede para telefonia móvel

en: Control Open vSwitch hardware
pt: Controlar equipamento Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
pt: Ler de um CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
pt: Ler, adicionar, alterar ou remover palavras passe gravadas

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
pt: Aceder dispositivos pppd e ppp para configurar ligações de protocolos Ponto-a-Ponto

en: Pause or end any process on the system
pt: Pausar ou terminar qualquer processo no sistema

en: Access USB hardware directly
pt: Aceder dispositivos USB directamente

en: Read/write files on removable storage devices
pt: Ler/escrever ficheiros em dispositivos de armazenamento removíveis

en: Prevent screen sleep/lock
pt: Impedir o ecrã de adormecer/bloquear

en: Access serial port hardware
pt: Aceder a equipamento nas porta série

en: Restart or power off the device
pt: Reiniciar ou desligar o equipamento

en: Install, remove and configure software
pt: Instalar, remover e configurar software

en: Access Storage Framework service
pt: Aceder ao serviço Storage Framework

en: Read process and system information
pt: Ler informações de sistema e processos

en: Monitor and control any running program
pt: Monitorar e controlar qualquer programa em execução

en: Change the date and time
pt: Alterar a data e hora

en: Change time server settings
pt: Alterar as definições do servidor de tempo

en: Change the time zone
pt: Alterar fuso horário

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
pt: Aceder ao serviço UDisks2 para configurar discos e media removível

en: Access energy usage data
pt: Aceder aos dados de consumo de energia

en: Read/write access to U2F devices exposed
pt: Acesso de leitura/escrita a dispositivos U2F expostos

en: Control various app permissions and settings
pt: Controlar várias permissões e definições de aplicações

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
pt: aplicação;flatpak;permissão;definição;omissão;preferido;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disco;removível;dispositivo;sistema;

en: Background removed
pt: Fundo removido

en: _Undo
pt: _Desfazer

note: Translators: %d is the number of backgrounds deleted.
en: %d background removed | %d backgrounds removed
pt[0]: %d fundo de ecrã removido
pt[1]: %d fundos de ecrã removidos

en: Remove Background
pt: Remover o fundo

en: Select Picture
pt: Selecionar foto

en: multiple sizes
pt: múltiplos tamanhos

en: No Desktop Background
pt: Nenhum fundo de área de trabalho

en: Style
pt: Estilo

en: _Default
pt: Pre_definição

en: Da_rk
pt: Escu_ro

en: Accent Color
pt: Cor do destaque

en: Background
pt: Fundo

en: _Add Picture…
pt: _Adicionar imagem…

en: Blue
pt: Azul

en: Teal
pt: Verde-azulado

en: Green
pt: Verde

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Orange
pt: Laranja

en: Red
pt: Vermelho

en: Pink
pt: Rosa

en: Purple
pt: Púrpura

en: Slate
pt: Ardósia

en: Current background
pt: Fundo atual

en: Appearance
pt: Aparência

en: Change your background image or the UI colors
pt: Alterar a sua imagem de fundo ou as cores da Interface do Utilizador

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
pt: Fundo;Papel de parede;Ecrã;Área de trabalho;Estilo;Claro;Escuro;Aparência;

en: Enable
pt: Ativo

en: No Bluetooth Found
pt: Bluetooth não encontrado

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
pt: Inserir um periférico "dongle" para usar o bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
pt: Bluetooth desativado

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
pt: Ativar para ligar-se a dispositivos e receber transferências de ficheiros

en: Airplane Mode is On
pt: O Modo de avião está ligado

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
pt: O Bluetooth é desativado quando o modo de avião está ligado

en: _Turn Off Airplane Mode
pt: _Desligar o modo de avião

en: Hardware Airplane Mode is On
pt: O Modo de avião físico está ativado

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
pt: Desativar o interruptor do modo de avião para ativar o Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
pt: Ativar e desativar o Bluetooth e ligar os seus dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
pt: partilhar;partilha;bluetooth;obex;

en: Display Calibration
pt: Calibração do ecrã

note: Translators: This starts the calibration process
en: _Start
pt: _Iniciar

note: Translators: This resumes the calibration process
en: _Resume
pt: _Retomar

note: Translators: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
pt: _Concluído

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
pt: Não incomodar o dispositivo de calibração durante o processo

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
pt: Coloque o seu dispositivo de calibração sobre o quadrado e clique em “Iniciar”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
pt: Mova o dispositivo de calibração para a posição de calibrar e clique em “Prosseguir”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
pt: Mova o dispositivo de calibração para a posição de superfície e clique em “Prosseguir”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
pt: Fechar a tampa do portátil

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
pt: Ocorreu um erro interno do qual não foi possível recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
pt: As ferramentas necessárias para calibrar não estão instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
pt: O perfil não pôde ser gerado.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
pt: Impossível obter o ponto branco pretendido.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
pt: Terminado!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
pt: Falha na calibração!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
pt: Pode remover o dispositivo de calibração.

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
pt: Ecrã incorporado

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
pt: Webcam interna

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
pt: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
pt: Digitalizadora %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
pt: Câmara %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
pt: Impressora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
pt: Webcam %s

en: Not Calibrated
pt: Não calibrado

en: Enable color management for %s
pt: Ativar a gestão de cor para %s

en: Show color profiles for %s
pt: Ver os perfis de cor para %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt: Predefinição:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt: Espaço de cores:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pt: Selecionar o ficheiro de perfil ICC

en: Import
pt: Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Screen
pt: Ecrã

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
pt: Gravar o perfil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
pt: Criar um perfil de cor para o dispositivo selecionado

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
pt: Impossível detetar o instrumento de medição. Certifique-se que está ligado e corretamente instalado.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
pt: O tipo de dispositivo não é atualmente suportado.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
pt: saiba mais

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
pt: Cada dispositivo necessita de um perfil de cor atualizado para ser gerido por cores— %s.

en: Screen Calibration
pt: Calibração de ecrã

en: Calibration Quality
pt: Qualidade da calibração

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
pt: Calibração irá produzir um perfil que poderá utilizar para gerir as cores do seu ecrã. Quanto mais tempo despender na calibração, melhor a qualidade do perfil de cor.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
pt: Não poderá utilizar o seu computador enquanto a calibração estiver a decorrer.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
pt: Qualidade

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
pt: Duração aproximada

en: Calibration Device
pt: Dispositivo de calibração

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
pt: Selecione o dispositivo sensor que deseja utilizar para calibrar.

en: Display Type
pt: Tipo de monitor

en: Select the type of display that is connected.
pt: Selecione o tipo de ecrã que está ligado.

en: Profile Whitepoint
pt: Ponto branco do perfil

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
pt: Selecione um objetivo de ponto branco para o ecrã. A maioria dos ecrãs deveria ser calibrada para D65 illuminant.

en: Display Brightness
pt: Brilho do ecrã

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
pt: Defina um brilho de ecrã típico para si. A gestão de cor será mais precisa neste nível de brilho.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
pt: Em alternativa, pode utilizar o nível de brilho utilizado por um dos outros perfis neste dispositivo.

en: Profile Name
pt: Nome do perfil

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
pt: Pode utilizar um perfil de cor em computadores diferentes, ou mesmo criar perfis para condições distintas de iluminação.

en: Profile Name:
pt: Nome do perfil:

en: Summary
pt: Resumo

en: Profile successfully created!
pt: Perfil criado com sucesso!

en: Copy Profile
pt: Copiar perfil

en: Requires writable media
pt: Requer suporte em que se possa escrever

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
pt: Poderá considerar úteis estas instruções em como utilizar o perfil em sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> e <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
pt: Adicionar perfil

en: _Import File…
pt: _Importar ficheiro…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
pt: Problemas detetados. O perfil poderá não funcionar corretamente. <a href="">Ver detalhes.</a>

en: _Set for All Users
pt: Definir para todo_s os utilizadores

en: Set this profile for all users on this device
pt: Definir este perfil para todos os utilizadores neste computador

en: _Enable
pt: _Ativo

en: Enable profile
pt: Ativar o perfil

en: _Add Profile
pt: _Adicionar perfil

en: _Calibrate…
pt: _Calibrar…

en: Calibrate the device
pt: Calibrar o dispositivo

en: _Remove Profile
pt: _Remover perfil

en: _View Details
pt: _Ver detalhes

en: No Devices
pt: Sem dispositivos

en: Unable to detect any devices that can be color managed
pt: Impossível detetar quaisquer dispositivos cuja cor possa ser gerida

en: Projector
pt: Projetor

en: LCD (CCFL backlight)
pt: LCD (retro-iluminação CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt: LCD (retro-iluminação RGB LED)

en: LCD (white LED backlight)
pt: LCD (retro-iluminação LED branca)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
pt: LCD de gama de cores ampla (retro-iluminação CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
pt: LCD de gama de cores ampla (retro-iluminação RGB LED)

[ctx: Calibration quality]
en: High
pt: Alta

en: 40 minutes
pt: 40 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
pt: Média

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Low
pt: Baixa

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: Native to display
pt: Nativo do ecrã

en: D50 (Printing and publishing)
pt: D50 (Impressão e publicação)

en: D65 (Photography and graphics)
pt: D65 (Fotografia e gráficos)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
pt: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
pt: Perfil de teste

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
pt: Automático

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
pt: Qualidade reduzida

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
pt: Qualidade média

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
pt: Qualidade elevada

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
pt: RGB predefinido

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
pt: CMYK predefinido

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
pt: Cinzento predefinido

en: Vendor supplied factory calibration data
pt: Dados de calibração disponibilizados pelo fabricante

en: Full-screen display correction not possible with this profile
pt: Não é possível realizar correção de ecrã inteiro com este perfil

en: This profile may no longer be accurate
pt: Este dispositivo poderá já não ser preciso

en: Color Management
pt: Gestão de cor

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
pt: Calibre a cor dos seus dispositivos, tais como ecrãs, câmaras ou impressoras

note: Translators: Search terms to find the Color Management panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
pt: Cor;ICC;Perfil;Calibrar;Impressora;Ecrã;

en: Other…
pt: Outro…

en: Select Language
pt: Selecionar idioma

en: _Select
pt: _Selecionar

en: Language or country
pt: Idioma ou país

en: No languages found
pt: Nenhum idioma encontrado

en: More…
pt: Mais…

en: More Information
pt: Mais informações

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: Error — some settings cannot be unlocked
pt: Erro — algumas definições não podem ser desbloqueadas

en: Some settings are locked
pt: Algumas definições estão bloqueadas

en: _Unlock…
pt: _Desbloquear…

en: Increment Hour
pt: Incremento de hora

en: Increment Minute
pt: Incremento de minuto

en: Time
pt: Horas

en: Decrement Hour
pt: Decremento de hora

en: Decrement Minute
pt: Decremento de minuto

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

note: 0 seconds
en: 0 seconds
pt: 0 segundos

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pt: Ponto de acesso

en: Displays
pt: Ecrãs

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Display Settings Disabled
pt: Definições de ecrã desativadas

en: Multiple Displays
pt: Múltiplos ecrãs

note: Translators: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
pt: _Juntar

en: _Mirror
pt: _Espelhar

en: Contains top bar and Activities
pt: Contém a barra superior e as Atividades

en: _Primary Display
pt: Ecrã _principal

note: Translators: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
pt: Luz _noturna

en: Night Light
pt: Luz noturna

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Apply Changes?
pt: Aplicar as alterações?

en: Changes Cannot be Applied
pt: As alterações não foram aplicadas

en: This could be due to hardware limitations.
pt: Isto pode ser devido a limitações do equipamento informático.

[ctx: display setting]
en: _Orientation
pt: _Orientação

[ctx: display setting]
en: _Resolution
pt: _Resolução

en: R_efresh Rate
pt: Taxa d_e atualização

en: _Variable Refresh Rate
pt: Taxa de atualização _Variável

en: Re_fresh Rate
pt: Taxa d_e atualização

en: Adjust for _TV
pt: Ajustar para _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
pt: E_scala

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pt: Paisagem

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pt: Retrato direito

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pt: Retrato esquerdo

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pt: Paisagem (invertida)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
pt: Retrato

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
pt: Paisagem Direita

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
pt: Paisagem Esquerda

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
pt: Retrato (invertido)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
pt: Vertical

[ctx: Display rotation]
en: Right
pt: Direita

[ctx: Display rotation]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
pt: Invertido

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
pt: Variável (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
pt: Variável (até %.2lf Hz)

en: Night Light Unavailable
pt: Luz noturna indisponível

note: Translators: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
pt: Desativar temporariamente até amanhã

note: Translators: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
pt: Reiniciar filtro

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
pt: A luz noturna torna a cor do ecrã mais quente. Isto pode ajudar a prevenir a tensão ocular e a insónia.

en: _Schedule
pt: _Agendar

en: Sunset to Sunrise
pt: Do pôr do sol ao nascer do sol

en: Manual Schedule
pt: Agendamento manual

en: _Times
pt: _Temporizador

en: From
pt: Das

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: To
pt: Às

en: _Color Temperature
pt: Temperatura da _cor

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
pt: A luz noturna não pode ser usada a partir de uma máquina virtual

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
pt: Isto pode ser o resultado da utilização do controlador gráfico, ou da utilização remota do ambiente de trabalho.

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
pt: Usar luz noturna e escolher como utilizar monitores e projetores ligados

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
pt: Painel;Projetor;xrandr;Ecrã;Resolução;Atualizar;Monitor;Noturno;Noite;Luz;Azul;cor;redshift;anoitecer;amanhecer;nascer do sol;pôr do sol;

en: Sound and Media
pt: Som e Multimédia

en: Volume mute/unmute
pt: Emudecer/desemudecer o volume

en: Volume down
pt: Reduzir o volume

en: Volume up
pt: Aumentar o volume

en: Microphone mute/unmute
pt: Emudecer/desemudecer o microfone

en: Launch media player
pt: Iniciar o reprodutor multimédia

en: Play (or play/pause)
pt: Reproduzir (ou reproduzir/pausar)

en: Pause playback
pt: Pausar a reprodução

en: Stop playback
pt: Parar a reprodução

en: Previous track
pt: Faixa anterior

en: Next track
pt: Faixa seguinte

en: Eject
pt: Ejetar

en: Typing
pt: Escrita

en: Switch to next input source
pt: Alternar para a fonte de introdução seguinte

en: Switch to previous input source
pt: Alternar para fonte de introdução anterior

en: Launchers
pt: Iniciadores

en: Launch help browser
pt: Navegador de ajuda

en: Launch calculator
pt: Calculadora

en: Launch email client
pt: Cliente de correio eletrónico

en: Launch web browser
pt: Navegador Web

en: Home folder
pt: Pasta pessoal

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
pt: Procurar

[ctx: keybinding]
en: Search
pt: Procurar

en: System
pt: Sistema

en: Log out
pt: Terminar sessão

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
pt: Reiniciar

en: Power off
pt: Desligar

en: Lock screen
pt: Bloquear ecrã

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Turn zoom on or off
pt: Ativar ou desativar a ampliação

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: Turn screen reader on or off
pt: Ativar ou desativar o leitor de ecrã

en: Turn on-screen keyboard on or off
pt: Ativar ou desativar o teclado no ecrã

en: Increase text size
pt: Aumentar o tamanho do texto

en: Decrease text size
pt: Reduzir o tamanho do texto

en: High contrast on or off
pt: Ativar ou desativar o alto contraste

en: Add Input Source
pt: Adicionar uma fonte de entrada

en: Search languages and countries
pt: Pesquisar idiomas e países

en: No input sources found
pt: Nenhuma fonte de introdução encontrada

en: View Keyboard Layout
pt: Ver disposição do teclado

[ctx: Input Source]
en: Other
pt: Outro

en: _Add Input Source
pt: _Adicionar uma fonte de entrada

en: View More
pt: Ver mais

en: Move Up
pt: Mover acima

en: Move Down
pt: Mover abaixo

en: Preferences
pt: Preferências

en: Remove
pt: Remover

en: Custom Shortcuts
pt: Atalhos personalizados

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Input Sources
pt: Fontes de entrada

en: Includes keyboard layouts and input methods
pt: Inclui esquemas de teclado e métodos de entrada

en: Input Source Switching
pt: Mudança da fonte de entrada

en: Use the _same source for all windows
pt: Utilizar a _mesma fonte em todas as janelas

en: Switch input sources _individually for each window
pt: Mudar as fontes de entrada _individualmente para cada janela

en: Special Character Entry
pt: Entrada de caracteres especiais

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
pt: Métodos para inserir símbolos e variantes de letras usando o teclado

en: A_lternate Characters Key
pt: Tecla de caracteres a_lternativos

en: _Compose Key
pt: Tecla de _Composição

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: _View and Customize Shortcuts
pt: _Ver e personalizar atalhos

en: Alternate Characters Key
pt: Tecla de carateres alternativos

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
pt: A tecla de caracteres alternativos pode ser usada para inserir caracteres adicionais. Estes são, por vezes, impressos como uma terceira opção no seu teclado.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
pt: Alt esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
pt: Alt direito

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
pt: Super esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
pt: Super direito

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
pt: Tecla menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
pt: Ctrl direito

en: Compose Key
pt: Tecla de composição

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>o</b> and <b>c</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
pt: A tecla de composição permite a introdução de uma grande variedade de caracteres. Para a utilizar, prima composição depois uma sequência de caracteres. Por exemplo, a tecla composição seguida de <b>C</b> e <b>o</b> irá introduzir <b>©</b>, <b>a</b> seguida de <b>'</b> irá introduzir <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
pt: Ctrl esquerdo

[ctx: keyboard key]
en: Insert
pt: Inserir

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
pt: As fontes de entrada podem ser comutadas usando o atalho do teclado %s.
    Isto pode ser alterado nas definições do atalho do teclado.

en: Search shortcuts
pt: Procurar atalhos

en: Search Shortcuts
pt: Procurar Atalhos

en: Activities _Overview Shortcut
pt: Atalho da visão _geral de atividades

en: Use the Super key to open the overview
pt: Use a tecla Super para abrir a visão geral

en: _Reset All…
pt: _Repor tudo…

en: Add Custom Shortcuts
pt: Adicionar atalhos personalizados

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
pt: Configurar atalhos personalizados para iniciar aplicações, executar scripts, e muito mais

en: _Add Shortcut…
pt: _Adicionar atalho…

en: Reset All Shortcuts?
pt: Repor todos os atalhos?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
pt: Todas as alterações aos atalhos de teclado serão removidas

en: _Reset All
pt: _Repor tudo

en: Re_place
pt: _Substituir

en: _Set
pt: Definir

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
pt: Prima Esc para cancelar ou Backspace para desativar a tecla de atalho

en: Reset Shortcut
pt: Repor atalho

en: Name
pt: Nome

en: Command
pt: Comando

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Reset
pt: Reiniciar

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
pt: Nenhum

en: _Set Shortcut…
pt: _Definir um atalho…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
pt: <b>%s</b> já está a ser usado para %s. Caso o substitua, %s será desativado

en: Enter the new shortcut
pt: Insira um novo atalho

en: Set Custom Shortcut
pt: Definir um atalho personalizado

en: Set Shortcut
pt: Definir um atalho

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
pt: Introduzir novo atalho para <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
pt: Adicionar um atalho personalizado

en: %d modified | %d modified
pt[0]: %d modificado
pt[1]: %d modificados

en: Add a Shortcut
pt: Adicionar um atalho

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
pt: Alterar teclas de atalho e definir as suas preferências de escrita, esquemas de teclado e fontes de entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
pt: Atalho;Área de trabalho;Janela;Redimensionar;Zoom;Ampliar;Contraste;Entrada;Inserir;Fonte;Bloquear;Volume;Trancar;Tecla de atalho;Compositor;Compor;Carácter;

en: _Mouse
pt: _Rato

en: Primary Button
pt: Botão principal

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
pt: Ordem dos botões físicos no rato e painéis táteis

en: _Left
pt: _Esquerdo

en: _Right
pt: Di_reito

en: Mouse
pt: Rato

en: Po_inter Speed
pt: Velocidade do ponte_iro

en: Slow
pt: Lento

en: Fast
pt: Rápido

en: Mouse _Acceleration
pt: _Aceleração do rato

en: Recommended for most users and applications
pt: Recomendado para a maioria dos utilizadores e aplicações

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
pt: Desligar a aceleração do rato pode permitir movimentos mais rápidos e mais precisos, mas também pode tornar o rato mais difícil de utilizar.

en: Scroll Direction
pt: Direção do deslocamento

en: Tra_ditional
pt: Tra_dicional

en: Scrolling moves the view
pt: O deslocamento move a visualização

en: Scrolling moves the content
pt: O deslocamento move o conteúdo

en: Test _Settings
pt: Testar _definições

en: _Touchpad
pt: Painel _tátil

en: T_ouchpad
pt: Painel _tátil

en: _Disable Touchpad While Typing
pt: _Desactivar painel tátil enquanto escreve

en: Clicking
pt: Clicando

en: Secondary Click
pt: Clique secundário

en: Two _Finger Push
pt: Clique com Dois dedos

en: Push anywhere with 2 fingers
pt: Clique em qualquer sitio com 2 dedos

en: _Corner Push
pt: Clique de canto

en: Push with a single finger in the corner
pt: Clique com um dedo no canto

en: T_ap to Click
pt: Toc_ar para Clicar

en: Quickly touch the touchpad to click
pt: Toque rapidamente no painel tátil para clicar

en: Scrolling
pt: Deslocamento

en: Scroll Method
pt: Método de deslocamento

en: T_wo Finger
pt: D_ois dedos

en: Drag two fingers on the touchpad
pt: Arraste dois dedos no painel tátil

en: _Edge
pt: Marg_em

en: Drag one finger on the edge
pt: Arraste um dedo na margem

en: T_raditional
pt: T_radicional

en: _Pointing Stick
pt: _Botão direcional

en: Pointing Stick
pt: Botão direcional

en: Pointing Stick _Acceleration
pt: _Aceleração do botão direcional

en: Turning pointing stick acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
pt: Desativar a aceleração do botão direcional pode permitir movimentos mais rápidos e precisos, mas também pode torná-lo mais difícil de usar.

en: Test Mouse & Touchpad
pt: Testar Rato e Painel tátil

en: _Clicking
pt: Clicando

en: Click Here
pt: Clique aqui

en: Primary Click
pt: Clique primário

en: Double Click
pt: Clique duplo

en: _Scrolling
pt: Deslocamento

en: Mouse & Touchpad
pt: Rato e Painel tátil

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
pt: Alterar a sensibilidade do seu rato ou painel tátil e escolher entre destro ou canhoto

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
pt: Trackpad;Ponteiro;Cursor;Clique;Toque;Duplo;Botão;Trackball;Deslocar;

en: _Hot Corner
pt: Canto ativo

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
pt: Toque no canto superior esquerdo para abrir a Visão geral das Atividades

en: _Active Screen Edges
pt: Margens de ecrã ativas

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
pt: Arraste janelas contra os lados ou a parte superior do ecrã para as redimensionar

en: Workspaces
pt: Áreas de trabalho

en: _Dynamic Workspaces
pt: Áreas de trabalho _dinâmicas

en: Automatically removes empty workspaces
pt: Remove automaticamente áreas de trabalho vazias

en: _Fixed Number of Workspaces
pt: Número fixo de áreas de trabalho

en: Specify a number of permanent workspaces
pt: Especifique um número de áreas de trabalho permanentes

en: _Number of Workspaces
pt: _Número de áreas de trabalho

en: Workspaces on _primary display only
pt: Áreas de trabalho apenas no ecrã _principal

en: Workspaces on all d_isplays
pt: Áreas de trabalho em todos os ecrãs

en: App Switching
pt: Comutação de aplicações

en: Include apps from all _workspaces
pt: Incluir aplicações de todas as áreas de trabalho

en: Include apps from the _current workspace only
pt: Incluir apenas aplicações da área de trabalho atual

en: Multitasking
pt: Multitarefa

en: Manage preferences for productivity and multitasking
pt: Gerir preferências para produtividade e multitarefa

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
pt: Multitarefas;Multitarefa;Produtividade;Personalização;Ambiente de trabalho;Desktop;Canto ativo;Áreas de trabalho;

en: _Save
pt: _Gravar

en: _Network Proxy
pt: _Proxy de rede

en: C_onfiguration
pt: C_onfiguração

en: Automatic
pt: Automático

en: Con_figuration URL
pt: URL de con_figuração

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
pt: A descoberta automática de proxy Web é utilizada quando não é especificado um URL de configuração. Isto não é recomendado para redes públicas não confiáveis.

en: HTTP Proxy
pt: Proxy HTTP

en: Port
pt: Porta

en: HTTPS Proxy
pt: Proxy HTTPS

en: FTP Proxy
pt: Proxy FTP

en: SOCKS Host
pt: Host SOCKS

en: Ignored Hosts
pt: Hosts ignorados

en: Network Unavailable
pt: Rede indisponível

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
pt: Ocorreu um erro e a rede não pode ser usada.
    Detalhes do erro: o NetworkManager não está em execução.

en: Add VPN
pt: Adicionar VPN

en: Not set up
pt: Indefinido

en: Share Network
pt: Partilhar rede

en: QR Code
pt: Código QR

en: Scan to Connect
pt: Digitalizar para ligar

en: Network Name
pt: Nome da rede

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
pt: Palavra-passe

en: Network Options
pt: Opções de rede

en: Forget Network
pt: Esquecer rede

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
pt: Ligado

en: Insecure network (WEP)
pt: Rede insegura (WEP)

en: Secure network (WPA)
pt: Rede segura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
pt: Rede segura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
pt: Rede segura (WPA3)

en: Secure network
pt: Rede segura

en: Signal strength %d%%
pt: Potência do sinal %d%%

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
pt: Ligar o ponto de acesso Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
pt: Um ponto de acesso Wi-Fi permite que outros partilhem a sua ligação à Internet ao criar uma rede Wi-Fi onde eles possam ligar-se. Para fazê-lo, deve ter acesso à Internet por outra fonte que não seja Wi-Fi.

en: Generate Random Password
pt: Gerar palavra-passe aleatória

en: Autogenerate Password
pt: Auto-gerar palavra-passe

en: _Turn On
pt: _Ligar

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
pt: Ligar o ponto de acesso há de desligá-lo de %s, e não será possível aceder à Internet por Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
pt: O nome de rede não pode estar em branco

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
pt: O nome da rede é demasiado extenso

en: Must have a minimum of 8 characters
pt: Requer um mínimo de 8 caracteres

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
pt[0]: Deve ter um máximo de %d carácter
pt[1]: Deve ter um máximo de %d caracteres

en: Airplane Mode
pt: Modo de avião

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
pt: Desativa o Wi-Fi, o Bluetooth e as redes móveis

en: Wi-Fi Off
pt: Wi-Fi desligado

en: Turn on to use Wi-Fi
pt: Ligue-o para usar o Wi-Fi

en: No Wi-Fi Adapter Found
pt: Nenhum adaptador Wi-Fi encontrado

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
pt: Tenha a certeza de que tem um adaptador Wi-Fi ligado e ativado

en: Airplane Mode On
pt: Modo de avião ligado

en: Turn off to use Wi-Fi
pt: Desligue-o para usar o Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
pt: Detectar com outro dispositivo para ligar ao ponto de acesso.
    Desativar o ponto de acesso para utilizar o Wi-Fi com este dispositivo.

en: T_urn Off Hotspot…
pt: Desligar o ponto de acesso…

en: Visible Networks
pt: Redes visíveis

en: Wi-Fi Unavailable
pt: Wi-Fi indisponível

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
pt: Ocorreu um erro e o Wi-Fi não pode ser utilizado.
    Detalhes do erro: o NetworkManager não está em execução.

en: Turn Off Hotspot?
pt: Desligar o ponto de acesso?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
pt: O desligar irá desativar quaisquer dispositivos que estejam a utilizar o ponto de acesso.

en: _Turn Off
pt: _Desligar

en: 802.1x _Security
pt: _Segurança 802.1x

en: _Name
pt: _Nome

en: Security
pt: Segurança

en: Identity
pt: Identidade

en: Preserve
pt: Guardar

en: Permanent
pt: Permanente

en: Random
pt: Aleatório

en: Stable
pt: Estável

en: Stable per SSID
pt: Estável por SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
pt: O endereço MAC inserido aqui será usado como endereço de equipamento informático nas redes em que este dispositivo está ligado. Esta funcionalidade é conhecida como clonagem ou alteração de MAC. Exemplo: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
pt: Perfil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
pt: Os detalhes guardados para "%s" serão perdidos permanentemente. Isto inclui palavras-passe e quaisquer alterações na rede.

en: Forget Connection?
pt: Esquecer a ligação?

en: _Forget
pt: _Esquecer

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
pt: Aberta (Otimizada)

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pt: Empresarial

[ctx: Wifi security]
en: None
pt: Nenhuma

note: Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
pt: Nunca

en: %i day ago | %i days ago
pt[0]: %i dia atrás
pt[1]: %i dias atrás

[ctx: Signal strength]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pt: Fraca

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pt: Normal

[ctx: Signal strength]
en: Good
pt: Boa

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pt: Excelente

en: IPv4 Address
pt: Endereço IPv4

en: IPv6 Address
pt: Endereço IPv6

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Forget Connection…
pt: Esquecer a ligação…

en: Remove Connection Profile…
pt: Eliminar o perfil de ligação…

en: Remove Connection…
pt: Eliminar o perfil de ligação…

en: Remove VPN…
pt: Eliminar VPN…

en: Details
pt: Detalhes

en: automatic
pt: automático

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
pt: O DNS automático está activo. Pretende desactivar o DNS automático?

en: Delete Address
pt: Eliminar endereço

en: Delete Route
pt: Eliminar rota

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pt: Nenhuma

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pt: Chave WEP 40/128-bit (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pt: Frase-passe WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt: WEP (802.1x) dinâmico

en: WPA & WPA2 Personal
pt: WPA e WPA2 pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt: WPA e WPA2 empresarial

en: WPA3 Personal
pt: WPA3 pessoal

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unsaved peer
pt: Par não guardado

en: Signal Strength
pt: Força do sinal

en: Weak
pt: Fraco

en: Link speed
pt: Velocidade da ligação

en: 1Mb/sec
pt: 1Mb/seg

en: Hardware Address
pt: Endereço do equipamento (MAC)

en: Supported Frequencies
pt: Frequências suportadas

en: Default Route
pt: Rota predefinida

en: Last Used
pt: Última utilização

en: Connect _automatically
pt: Ligar _automaticamente

en: Make available to _other users
pt: Disponibilizar a _outros utilizadores

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
pt: _Ligação com tráfego limitado: tem limite de dados ou pode decorrer encargos

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
pt: Atualização de aplicações e outras transferências demasiado grande não serão iniciadas automaticamente.

en: _MAC Address
pt: Endereço _MAC

en: _Cloned Address
pt: Endereço _clonado

en: IPv_4 Method
pt: Método IPv_4

en: Automatic (DHCP)
pt: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
pt: Apenas Ligação-Local

en: Disable
pt: Desativar

en: Shared to other computers
pt: Partilhar com outros computadores

en: Addresses
pt: Endereços

en: Address
pt: Endereço

en: Netmask
pt: Máscara de rede

en: Automatic DNS
pt: DNS automático

en: DNS server address(es)
pt: Endereço(s) do(s) servidor(es) DNS

en: Separate IP addresses with commas
pt: Separar endereços de IP com vírgulas

en: Routes
pt: Rotas

en: Automatic Routes
pt: Rotas automáticas

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pt: Métrica

en: Use this connection _only for resources on its network
pt: Utilize esta ligaçã_o apenas para recursos na sua rede

en: IPv_6 Method
pt: Método IPv_6

en: Automatic, DHCP only
pt: Automático, apenas DHCP

en: Shared to other devices
pt: Partilhar com outros dispositivos

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Unable to open connection editor: %s
pt: Não foi possível abrir o editor de ligações: %s

en: New Profile
pt: Novo perfil

en: Invalid setting %s: %s
pt: Definição inválida %s: %s

en: Invalid setting %s
pt: Definição inválida %s

en: Invalid VPN configuration file
pt: Ficheiro de configuração VPN inválido

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
pt: Solução VPN gratuita e de código aberto concebida para facilidade de utilização, desempenho de alta velocidade e baixa superfície de ataque.

en: Import from file…
pt: Importar de ficheiro…

en: S_ecurity
pt: S_egurança

en: Cannot Import VPN Connection
pt: Não foi possível importar a ligação VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pt: O ficheiro “%s” não pode ser lido ou não contém informação reconhecível de ligação VPN
    
    Erro: %s.

en: _OK
pt: _Aceitar

en: Select file to import
pt: Selecionar o ficheiro a importar

en: <i>(Error: unable to load VPN connection editor)</i>
pt: <i>(Erro: não foi possível carregar o editor de ligação VPN)</i>

en: _Connection Name
pt: Nome da _ligação

en: _Interface Name
pt: Nome da _interface

en: The name of the wireguard interface to create.
pt: O nome da interface wireguard a ser criada.

en: _Private Key
pt: Chave _privada

en: The 256 bit private key in base64 encoding
pt: A chave privada de 256 bits na codificação base64

en: Show/hide private key
pt: Mostrar/ocultar chave privada

en: _Listen Port
pt: Porta de _escuta

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
pt: Uma porta para escutar. Se definido como 'automático', a porta será escolhida aleatoriamente quando a interface for ativada.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
pt: Um fwmark de 32 bits para pacotes de saída. Deixe em 'desligado' para desativar fwmark.

en: _Add peer routes
pt: _Adicionar rotas de pares

en: _Peers
pt: _Pares

en: Add WireGuard peer
pt: Adicionar par do WireGuard

en: No peers set up
pt: Sem pares configurados

en: Options…
pt: Opções…

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
pt: Um IP endpoint ou nome de anfitrião, seguido por dois pontos e, em seguida, um número de porta.

en: _Public key
pt: Chave _pública

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
pt: Uma chave pública base64 calculada por 'wg pubkey' a partir de uma chave privada.

en: _Pre-shared key
pt: Chave _pré-partilhada

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
pt: Uma chave pré-partilhada base64 gerada por 'wg genpsk'. Opcional, e pode ser omitida. Adiciona uma camada adicional de criptografia de chave simétrica a ser misturada com a criptografia de chave pública já existente, para resistência pós-quântica.

en: Allowed _IP addresses
pt: Endereços _IP permitidos

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
pt: Lista, separada por vírgulas, de endereços IP (v4 ou v6) com máscaras CIDR a partir dos quais é permitido o tráfego de entrada para este par e para os quais é direcionado o tráfego de saída para este par.

en: _Persistent keepalive
pt: Keepalive _persistente

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
pt: Com que frequência enviar um pacote vazio autenticado para o par com o objetivo de manter uma firewall com estado ou um mapeamento NAT válido. Isto é opcional e não é recomendado fora de configurações específicas.

en: seconds
pt: segundos

en: Apply
pt: Aplicar

en: Control how you connect to the Internet
pt: Controlar como se liga à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
pt: Rede;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Banda;larga;Modem;Bluetooth;vpn;vlan;bridge;bond;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
pt: Controlar como se liga à redes Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
pt: Rede;Wireless;Sem-fios;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;WAN;Broadband;Banda;larga;DNS;

en: never
pt: nunca

en: today
pt: hoje

en: yesterday
pt: ontem

en: Last used
pt: Última utilização

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pt: Com cabo

en: Add new connection
pt: Adicionar uma nova ligação

en: Network deleted
pt: Rede eliminada

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
pt[0]: %d Rede eliminada
pt[1]: %d Redes eliminadas

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pt: A política de sistema proíbe o uso como ponto de acesso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pt: O dispositivo sem-fio não suporta o modo ponto de acesso

en: Searching for networks…
pt: A procurar por redes…

en: No saved networks
pt: Sem redes guardadas

en: Add Ethernet Connection
pt: Adicionar ligação Ethernet

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Mobile Broadband
pt: Banda larga móvel

en: Not connected
pt: Não ligado

en: Active
pt: Ativo

en: VPN Options
pt: Opções de VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
pt: Nome da rede

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
pt: Tipo de segurança

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
pt: Palavra-passe

en: Saved Networks
pt: Redes guardadas

en: _Connect to Hidden Network…
pt: _Ligar-se a uma rede oculta…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
pt: Ligar o pon_to de acesso Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
pt: Redes Wi-Fi guardadas

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
pt: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pt: Sem gestão

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pt: Indisponível

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
pt: A ligar

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
pt: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pt: A desligar

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
pt: Falha na ligação

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
pt: Estado desconhecido (em falta)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pt: Falha na configuração

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pt: Falha na configuração de IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pt: Configuração de IP expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pt: Eram requeridos segredos mas não foram fornecidos

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pt: Suplicante 802.1x desligado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pt: Falha ao configurar suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pt: Falha no suplicante 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pt: Suplicante 802.1x demorou demasiado tempo a autenticar-se

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pt: Falha ao iniciar o serviço PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pt: Serviço PPP desligado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pt: Falha no PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pt: Falha ao iniciar o cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pt: Erro no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pt: Falha no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pt: Falha ao iniciar o serviço de partilha de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pt: Falha no serviço de partilha de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pt: Falha ao iniciar o serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pt: Erro no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pt: Falha no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pt: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pt: Sem som de ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pt: Impossível estabelecer uma ligação

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pt: Pedido de ligação expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pt: Falha ao tentar ligar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pt: Falha ao inicializar o modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pt: Falha ao selecionar a APN especificada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pt: Não procurar redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pt: Registo de rede negado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pt: Expirou o registo de rede

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pt: Falha ao registar na rede pedida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pt: Falha ao verificar o PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pt: Poderá faltar firmware no dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pt: A ligação desapareceu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pt: A ligação existente foi assumida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pt: Modem não encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pt: Falha na ligação Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pt: O cartão SIM não está inserido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pt: Necessário o pin do SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pt: Necessário o PUK do SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pt: SIM incorreto

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pt: Falha na dependência da ligação

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pt: Falta firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pt: Cabo desligado

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
pt: _Notificações

en: Show in notifications list
pt: Mostrar na lista de notificações

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
pt: _Som

en: Allow notification sounds from app
pt: Permitir notificações sonoras da aplicação

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
pt: Mostrar _Banners

en: Show notifications above apps
pt: Mostrar notificações por cima das aplicações

[ctx: notifications]
note: Translators: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
pt: Mostrar _conteúdo

en: Include message details in notification banners
pt: Incluir mensagens detalhadas nas notificações por banners

en: Lock Screen
pt: Ecrã de bloqueio

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
pt: Mostrar B_anners

en: Show notifications on lock screen
pt: Ver as notificações no ecrã de bloqueio

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
pt: Mostrar c_onteúdo

en: Include message details on lock screen
pt: Incluir detalhes da mensagem no ecrã de bloqueio

en: Notifications
pt: Notificações

en: _Do Not Disturb
pt: _Não incomodar

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
pt: Notificações no ecrã b_loqueado

note: Translators: List of apps.
en: App Notifications
pt: Notificações de aplicações

en: Control which notifications are displayed and what they show
pt: Controlar que notificações são apresentadas e o que mostram

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
pt: Notificações;Faixas;Mensagem;Área de Notificação;Instantâneas;

en: Calendar, contacts, files
pt: Calendário, Contactos, ficheiros

en: Email, calendar, contacts, files
pt: E-mail, calendário, contactos e ficheiros

en: Email, calendar, contacts
pt: E/mail, calendário, contactos

en: Enterprise authentication
pt: Autenticação empresarial

en: Email Server
pt: Servidor de e-mail

en: Calendar, Contacts and Files
pt: Calendário, Contactos e ficheiros

en: Enterprise Authentication
pt: Autenticação empresarial

[ctx: Online Account]
en: Other
pt: Outro

en: Error
pt: Erro

en: Offline — unable to connect accounts
pt: Offline — não é possível ligar contas

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
pt: Permitir que as aplicações acedam a serviços online ligando as suas contas na nuvem

en: Your Accounts
pt: As suas contas

en: Connect an Account
pt: Ligar uma conta

en: Online Accounts
pt: Contas online

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
pt: Ligar-se às suas contas online e decidir como as utilizar

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
pt: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Diálogo;Calendário;Correio;Contacto;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;ReadItLater;

en: Unknown time
pt: Tempo desconhecido

en: %i minute | %i minutes
pt[0]: %i minuto
pt[1]: %i minutos

en: %i hour | %i hours
pt[0]: %i hora
pt[1]: %i horas

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
pt: %i %s e %i %s

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
pt: %s até que esteja completamente carregada

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
pt: Atenção: restam %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
pt: Restam %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
pt: Completamente carregada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
pt: Não está a carregar

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
pt: Descarregada

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
pt: A carregar

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
pt: A descarregar

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
pt: Rato sem fios

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
pt: Teclado sem fios

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
pt: Fonte de energia de segurança (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
pt: Assistente digital pessoal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
pt: Telemóvel

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
pt: Reprodutor multimédia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
pt: Computador

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
pt: Dispositivo para jogos

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
pt: Bateria

[ctx: Battery name]
en: Main
pt: Principal

en: _General
pt: _Geral

note: Translators: 'battery charging' means the settings to handle the way battery charges, not that the battery is currently charging.
en: Battery Charging
pt: Carregar Bateria

en: _Maximize Charge
pt: _Maximizar a carga

en: Uses all battery capacity. Degrades batteries more quickly.
pt: Usa toda a capacidade da bateria. Acelera a degradação da bateria.

en: Preserve Battery _Health
pt: Preservar a saúde da bateria

en: Increases battery longevity by maintaining lower charge levels
pt: Preserva a saúde da bateria ao manter níveis de carga mais reduzidos

en: Connected Devices
pt: Dispositivos ligados

en: Power Mode
pt: Modo de energia

en: Po_wer Button Behavior
pt: Comportamento do botão de desligar

en: _Show Battery Percentage
pt: Ver a percentagem da bateria

en: Show exact charge level in the top bar
pt: Mostrar o nível exato de carga na barra superior

en: _Power Saving
pt: _Poupança de energia

en: A_utomatic Screen Brightness
pt: L_uminosidade automática do ecrã

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
pt: O brilho do ecrã ajusta-se à luz envolvente

en: _Dim Screen
pt: Escurecer ecrã

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
pt: Reduz a luminosidade do ecrã quando o computador está inativo

en: Automatic Power _Saver
pt: Poupança de energia automática

en: Turn on power saver mode when battery power is low
pt: Ativa o modo de poupança de energia quando a bateria está fraca

en: Automatic Screen _Blank
pt: B_ranquear o ecrã automaticamente

en: Turn the screen off after a period of inactivity
pt: Desliga o ecrã após um período de inatividade

en: D_elay
pt: _Atraso

en: Automatic Suspend
pt: Suspender automaticamente

en: On Ba_ttery Power
pt: A funcionar da ba_teria

en: De_lay
pt: Atraso

en: Whe_n Plugged In
pt: Qua_ndo ligado à corrente

en: Del_ay
pt: Atraso

en: Disabling automatic suspend will result in higher power consumption. It is recommended to keep automatic suspend enabled.
pt: A desativação da suspensão automática resultará num maior consumo de energia. Recomenda-se que mantenha a suspensão automática ativada.

note: TRANSLATORS: This is the same title as the title from the .ui file, but without mnemonic
en: Power Saving
pt: Poupança de energia

en: Battery Levels
pt: Nível de bateria

en: Battery Level
pt: Nível de bateria

en: Suspend
pt: Suspender

en: Power Off
pt: Desligar

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Nothing
pt: Nada

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
pt: Modo de desempenho temporariamente desativado devido à alta temperatura de funcionamento

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
pt: Colo detetado: modo de desempenho temporariamente indisponível. Mova o dispositivo para uma superfície estável para restaurar.

en: Performance mode temporarily disabled
pt: Modo de desempenho temporariamente desativado

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
pt: Bateria fraca: poupança de energia ativada. O modo anterior será restaurado quando a bateria estiver suficientemente carregada.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
pt: Modo poupança de energia ativado por "%s"

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
pt: Modo de desempenho ativado por "%s"

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
pt: D_esempenho

en: High performance and power usage
pt: Alto desempenho e consumo de energia

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
pt: Equi_librado

en: Standard performance and power usage
pt: Desempenho padrão e consumo de energia

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
pt: P_oupança de energia

en: Reduced performance and power usage
pt: Redução do desempenho e do consumo de energia

en: Power
pt: Energia

en: View your battery status and change power saving settings
pt: Ver o estado da sua bateria e alterar as definições de poupança de energia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
pt: Energia;Dormir;Suspender;Hibernar;Bateria;Brilho;Escurecer;Desligar;Monitorizar;DPMS;Inativo;

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
pt: _Adicionar impressora…

en: Search printers
pt: Procurar impressoras

en: No Printers
pt: Sem impressoras

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
pt: Sem serviço de impressão

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
pt: O serviço de impressão do sistema não parece estar disponível

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
pt: A impressora “%s” foi eliminada

en: Failed to add new printer.
pt: Falha ao adicionar uma nova impressora.

en: Printers
pt: Impressoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
pt: Adicionar impressoras, ver trabalhos de impressão e decidir como os deseja imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
pt: Impressora;Pilha;Imprimir;Papel;Tinta;Toner;

en: Printer Details
pt: Detalhes da impressora

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
pt: Os nomes das impressoras não podem conter ESPAÇO, TAB, #, ou /

en: _Location
pt: _Localização

en: _Address
pt: Endereço

en: Open Address
pt: Abrir Endereço

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
pt: Controlador

en: _Search for Drivers
pt: Procurar por controladore_s

en: S_elect from Database…
pt: S_elecionar da base de dados…

en: _Install PPD File…
pt: _Instalar ficheiro PPD…

en: No suitable driver found
pt: Não foi encontrado controlador adequado

en: Searching for preferred drivers…
pt: A procurar por controladores preferidos…

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
pt: Ficheiros PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
pt: Impressora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
pt: Impressora LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
pt: Um lado

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pt: Margem longa (padrão)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pt: Margem curta (invertida)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
pt: Retrato

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
pt: Paisagem

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
pt: Paisagem invertida

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
pt: Retrato invertido

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
pt: Mover este trabalho para o topo da fila

en: Resume
pt: Retomar

en: Pause
pt: Pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
pt: Pausado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
pt: Autenticação necessária

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
pt: A processar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
pt: Parado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
pt: Cancelado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
pt: Abortado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
pt: Terminado

en: Active Jobs
pt: Trabalhos ativos

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
pt: Limpar todos

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
pt: Sem trabalhos de impressão ativos

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
pt: _Autenticar

en: Clear All Active Jobs?
pt: Eliminar todos os trabalhos ativos?

en: Clearing jobs cannot be undone
pt: Trabalhos de limpeza não podem ser desfeitos

en: Clear _All
pt: Limp_ar todos

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
pt: Domínio

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
pt: Utilizador

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
pt: A_utenticar

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
pt[0]: %u trabalho requer autenticação
pt[1]: %u trabalhos requerem autenticação

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
pt: Insira as credenciais para imprimir em %s

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
pt: Configuração automática

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
pt: Adicionar impressora

en: Unlock Print Server
pt: Desbloquear o servidor de impressão

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
pt: Desbloquear %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
pt: Insira o seu utilizador e palavra-passe para ver as impressoras disponíveis em %s.

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
pt: Porta série

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
pt: Porta paralela

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
pt: Localização: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
pt: Endereço: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
pt: O servidor requer autenticação

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: Back
pt: Recuar

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
pt: _Desbloquear

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
pt: Nenhuma impressora encontrada

en: Searching for Printers
pt: A procurar por impressoras

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
pt: Insira um endereço de rede ou nome o de uma

en: Authentication Required
pt: Autenticação necessária

en: Enter username and password to view printers on Print Server
pt: Insira o seu utilizador e palavra-passe para ver as impressoras disponíveis no servidor de impressão

en: Printer Options
pt: Opções de impressão

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
pt: Página de _teste

en: Two Sided
pt: Dois lados

en: Paper Type
pt: Tipo de papel

en: Paper Source
pt: Origem do papel

en: Output Tray
pt: Tabuleiro de saída

[ctx: printing option]
en: Resolution
pt: Resolução

en: GhostScript pre-filtering
pt: Pré-filtragem GhostScript

en: Shrink Page
pt: Encolher página

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
pt: Páginas por lado

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
pt: Dois-lados

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
pt: Orientação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
pt: Geral

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
pt: Configuração de página

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
pt: Opções de instalação

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
pt: Trabalho

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
pt: Qualidade de imagem

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
pt: Cor

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
pt: Acabamento

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
pt: Avançado

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
pt: Página de teste

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
pt: Página de teste

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pt: Selecionar automaticamente

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pt: Predefinição da impressora

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pt: Embutir apenas fontes GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pt: Converter em PS nível 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pt: Converter em PS nível 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pt: Nenhuma pré-filtragem

en: Select Printer Driver
pt: Selecione o controlador da impressora

en: Loading Drivers
pt: A carregar controladores

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
pt: Fabricante

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
pt: Sem trabalhos ativos

en: Model
pt: Modelo

en: Location
pt: Localização

en: Status
pt: Estados

en: Ink Level
pt: Nível da tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
pt: Reinicie quando o problema for resolvido

en: Printing Options
pt: Opções de impressão

note: Translators: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
pt: Usar a impressora por predefinição

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
pt: Limpar as cabeças de impressão

en: Remove Printer
pt: Remover a impressora

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
pt[0]: %u Trabalho
pt[1]: %u Trabalhos

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
pt: Limpar as cabeças de impressão

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
pt: Com pouco toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
pt: Sem toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
pt: Com pouco revelador

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
pt: Sem revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
pt: Com pouco de uma das cores

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
pt: Sem uma das cores

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
pt: Tampa aberta

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
pt: Porta aberta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
pt: Com pouco papel

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
pt: Sem papel

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
pt: Desligada

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
pt: Parada

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
pt: Depósito de lixo quase cheio

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
pt: Depósito de lixo cheio

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
pt: Está a aproximar-se o final da vida útil do condutor ótico de imagem

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
pt: O condutor ótico de imagem deixou de funcionar

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
pt: Preparada

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
pt: Não aceita trabalhos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
pt: A processar

en: Device Identifier
pt: Identificador de dispositivo

en: Timestamp
pt: Data/hora

en: Depends on other devices
pt: Depende de outros dispositivos

en: Authorize and Connect
pt: Autenticar e ligar

en: Forget Device
pt: Esquecer dispositivo

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
pt: Desligado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
pt: A ligar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
pt: Ligado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
pt: Erro de autenticação

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
pt: A autenticar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
pt: Funcionalidade reduzida

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected and Authorized
pt: Ligado e Autenticado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
pt: Autorizado em

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
pt: Ligado a

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
pt: Registado a

en: Failed to authorize device:
pt: Falha ao autenticar o dispositivo:

en: Failed to forget device:
pt: Falha ao esquecer o dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
pt[0]: Depende de %u outro dispositivo
pt[1]: Depende de %u outros dispositivos

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
pt: Erro

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
pt: Autenticado

en: No Thunderbolt Support
pt: Sem suporte ao Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
pt: Não foi possível a ligação ao subsistema do thunderbolt

en: Direct Access
pt: Acesso direto

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
pt: Permitir acesso direto a dispositivos como as acoplagens e GPUs externas

en: Pending Devices
pt: Dispositivos pendentes

en: No devices attached
pt: Sem dispositivos acoplados

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
pt: O subsistema Thunderbolt (boltd) não está instalado ou não pode ser definido corretamente.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
pt: Permitir acesso direto a dispositivos como as acoplagens e GPUs externas.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
pt: Apenas dispositivos USB e Display Port podem acoplar.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
pt: O Thunderbolt não pôde ser detetado.
    A razão pode ser a falta de suporte ao Thunderbolt no sistema, a desativação dele ou a definição para um nível de segurança não suportado na BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
pt: O suporte ao Thunderbolt foi desativado no BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
pt: O nível de segurança do Thunderbolt não pôde ser determinado.

en: Error switching direct mode: %s
pt: Erro as alterar o modo direto: %s

en: Cameras
pt: Câmaras

en: _Camera Access
pt: Acesso à _câmara

en: Allow permitted apps to use cameras
pt: Permitir que as aplicações permitidas utilizem câmaras

en: Permitted Apps
pt: Aplicações permitidas

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
pt: As seguintes aplicações em "sandbox" foram autorizadas a utilizar câmaras. As aplicações que não estão sandbox podem utilizar câmaras sem pedir autorização.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
pt: Nenhuma aplicação em "sandbox" requisitou acesso à câmara

en: Privacy & Security
pt: Segurança e Privacidade

en: _Screen Lock
pt: Bloqueio de _ecrã

en: Automatic screen lock
pt: Bloquear o ecrã automaticamente

en: Control access to your location
pt: Controlar o acesso à sua localização

en: _File History &amp; Trash
pt: Histórico de _ficheiros e Lixo

en: Remove saved data and files
pt: Remover dados e ficheiros guardados

en: _Diagnostics
pt: _Diagnósticos

en: Automatic problem reporting
pt: Relatar problemas automaticamente

en: _Cameras
pt: _Câmaras

en: Control camera access
pt: Controlar o acesso à câmara

en: Manage device access
pt: Gerir o acesso a dispositivos

en: Device _Security
pt: _Segurança do dispositivo

en: Hardware security status and information
pt: Estado e informação de segurança de hardware

en: Diagnostics
pt: Diagnósticos

en: Problem Reporting
pt: Relatar problemas

en: _Automatic Problem Reporting
pt: Relatar problemas _automaticamente

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
pt: Enviar relatórios de problemas técnicos ajuda-nos a melhorar o %s. Os relatórios são enviados anonimamente e são removidos todos os dados pessoais — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
pt: Enviar relatórios de problemas técnicos ajuda-nos a melhorar o %s. Os relatórios são enviados anonimamente e são removidos todos os dados pessoais.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
pt: O arranque seguro impede que o software malicioso seja carregado quando o dispositivo é iniciado.
    
    Para obter mais informações, entre em contato com o fabricante de hardware ou suporte a TI.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
pt: O Arranque Seguro está ativo

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
pt: O arranque seguro evita que software malicioso seja carregado quando o dispositivo inicia. Está atualmente ligado e a funcionar corretamente.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
pt: O Arranque Seguro tem problemas

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
pt: O arranque seguro evita que software malicioso seja carregado quando o dispositivo inicia. Está atualmente ligado, mas não funcionará devido a ter uma chave inválida.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
pt: Os problemas de arranque seguro podem muitas vezes ser resolvidos a partir das definições de firmware UEFI (BIOS) do seu computador e o fabricante do seu equipamento pode fornecer informações sobre como o fazer.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pt: Para obter ajuda, entre em contacto com o seu fabricante de equipamento ou fornecedor de suporte de TI.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
pt: O Arranque Seguro está desligado

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
pt: O arranque seguro evita que software malicioso seja carregado quando o dispositivo arranca. Está atualmente desligado.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
pt: O arranque seguro pode muitas vezes ser ligado a partir das definições de firmware UEFI (BIOS) do seu computador. Para obter ajuda, contacte o fabricante do seu equipamento ou o seu suporte informático.

en: _Copy Technical Report
pt: _Copiar relatório técnico

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
pt: Falha nas verificações de segurança

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
pt: O equipamento não passa nas verificações. Isto significa que não está protegido contra problemas comuns de segurança do equipamento.
    
    Pode ser possível resolver problemas de segurança do equipamento atualizando o firmware ou alterando as opções de configuração do dispositivo. No entanto, as falhas podem resultar do próprio equipamento físico, e podem não ser reversíveis.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
pt: Verificações básicas de segurança aprovados

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
pt: Este dispositivo cumpre os requisitos básicos de segurança e tem proteção contra algumas das ameaças de segurança mais comuns. No entanto, tem algumas proteções recomendadas em falta.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
pt: Protegido

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
pt: Este dispositivo passa nos testes de segurança atuais. O seu equipamento está protegido contra a maioria das ameaças à segurança.

en: Checks Unavailable
pt: Verificações indisponíveis

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
pt: As verificações de segurança do dispositivo não estão disponíveis para este dispositivo. Não é possível dizer se este satisfaz os requisitos de segurança.

en: Report copied to clipboard
pt: Relatório copiado para a área de transferência

en: About Device Security
pt: Sobre a segurança do dispositivo

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
pt: A segurança do dispositivo fornece informações sobre o grau de proteção do dispositivo contra problemas de segurança que afetam o próprio hardware.
    
    Os aspetos do hardware que afetam a segurança incluem
    
    - funcionalidades de segurança que estão incorporadas no próprio hardware
    - a forma como o hardware está configurado para se proteger contra problemas de segurança;
    - a segurança do software executado diretamente no hardware.
    
    As ameaças à segurança que afetam o hardware incluem malware e vírus que visam o software que é executado diretamente no hardware. Incluem também a adulteração física, como a ligação física ao hardware para ler dados e implantar malware.
    
    A segurança do dispositivo é apenas um aspeto da segurança e não reflete o estado geral da segurança do sistema e das aplicações.

en: Device Security
pt: Segurança do dispositivo

en: Device Security Unavailable
pt: Segurança do dispositivo indisponível

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
pt: A segurança do dispositivo só está disponível em equipamento físico. Não foi detetado qualquer equipamento físico.

en: Security Events
pt: Eventos de segurança

en: No Events
pt: Sem eventos

en: Protected against malicious software when the device starts.
pt: Protegido contra software malicioso quando o dispositivo é iniciado.

en: Secure Boot has Problems
pt: O Arranque Seguro tem problemas

en: Some protection when the device is started.
pt: Alguma proteção quando o dispositivo é iniciado.

en: Secure Boot is Off
pt: O Arranque Seguro está desligado

en: No protection when the device is started.
pt: Sem proteção quando o dispositivo é iniciado.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pt: Este problema poderia ter sido causado por uma alteração nas definições de firmware UEFI, uma alteração na configuração do sistema operativo, ou devido a software malicioso neste sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
pt: Este problema poderia ter sido causado por uma alteração nas definições do firmware UEFI, ou devido a software malicioso neste sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
pt: Este problema poderia ter sido causada por uma alteração na configuração do sistema operativo, ou devido a software malicioso neste sistema.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
pt: Aprovado

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
pt: ! Falha

en: Hardware does not pass basic security checks.
pt: O equipamento não passa nas verificações de segurança básicas.

en: Hardware has a basic level of protection.
pt: O equipamento tem um nível básico de proteção.

en: Hardware has a strong level of protection.
pt: O equipamento tem um bom nível de proteção.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
pt: Verificações de segurança indisponíveis

en: Security levels are not available for this device.
pt: Os níveis de segurança não estão disponíveis para este dispositivo.

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
pt: Válido

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
pt: Não válido

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
pt: Ativo

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
pt: Não ativado

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
pt: Bloqueado

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
pt: Não bloqueado

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
pt: Encriptado

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
pt: Não encriptado

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
pt: Contaminado

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
pt: Não contaminado

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
pt: Encontrado

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
pt: Não encontrado

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
pt: Suportado

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
pt: Não suportado

en: Control access to your data and hardware, device security
pt: Controlar o acesso aos seus dados e equipamento, e segurança dos dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
pt: Privacidade;Ecrã;Bloqueio;Privado;Utilização;Consumo;Recente;Histórico;Ficheiros;Temporários;Tmp;Lixo;Eliminar;Reter;Diagnóstico;Falha;Localização;Gps;Câmara;Fotos;Vídeo;Webcam;Microfone;Gravação;Segurança;Firmware;Thunderbolt;

en: _Automatic Device Location
pt: Localização _automática de dispositivo

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
pt: Usar fontes como GPS e rede móvel para determinar a localização do equipamento

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
pt: Foi dado acesso aos dados de localização às seguintes aplicações em "sandbox". As aplicações que não estão em "sandbox" podem aceder aos dados de localização sem pedir autorização.

en: No sandboxed apps have asked for location access
pt: Nenhuma aplicação em "sandbox" requisitou acesso à localização

en: Screen Lock
pt: Bloqueio de ecrã

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
pt: Bloquear automaticamente o ecrã impede que outros acedam ao computador enquanto está ausente

en: _Blank Screen Delay
pt: Tempo para _branquear ecrã

en: Period of inactivity until screen blanks
pt: Período de inatividade até ao ecrã em branco

en: Automatic Screen _Lock
pt: B_loquear o ecrã automaticamente

en: Locks the screen after it blanks
pt: Bloqueia o ecrã depois de este ficar em branco

en: Automatic _Screen Lock Delay
pt: Compasso de e_spera para bloquear automaticamente o ecrã

en: Time from screen blank to screen lock
pt: Tempo desde o ecrã em branco até ao bloqueio do ecrã

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
pt: O ecrã desliga-se em

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
pt: _Notificações no ecrã bloqueado

en: Forbid New _USB Devices
pt: Ignorar novos dispositivos _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
pt: Impede que novos dispositivos USB interajam com o sistema quando o ecrã está bloqueado

en: Screen Privacy
pt: Privacidade de ecrã

en: Restrict Viewing _Angle
pt: Restringir Ângulo de visão

en: File History & Trash
pt: Histórico de ficheiros e Lixo

en: File History
pt: Histórico de ficheiros

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
pt: O histórico de ficheiros mantém um registo dos ficheiros que foram utilizados. Esta informação é partilhada entre as aplicações, e torna mais fácil encontrar ficheiros que pode querer utilizar.

en: File H_istory
pt: H_istórico de ficheiros

en: File _History Duration
pt: Duração do _histórico de ficheiros

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
pt: Para sempre

en: _Clear History…
pt: Limpar o históri_co…

en: Trash &amp; Temporary Files
pt: Lixo e ficheiros temporários

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
pt: O lixo e os ficheiros temporários podem, por vezes, incluir informação pessoal e sensitiva. Eliminá-los automaticamente ajuda a proteger a sua privacidade.

en: Automatically Empty _Trash
pt: Esvaziar o _lixo automaticamente

en: Automatically Delete Temporary _Files
pt: Expurgar os _ficheiros temporários automaticamente

en: Automatic Deletion _Period
pt: Compasso de espera entre o esvaziar de lixo automaticamente

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
pt: 1 hora

en: _Empty Trash…
pt: _Esvaziar o lixo…

en: _Delete Temporary Files…
pt: _Eliminar os ficheiros temporários…

en: Clear File History?
pt: Limpar histórico do ficheiro?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
pt: Após a limpeza, as listas de ficheiros recentemente utilizados aparecerão vazias.

en: Clear _History
pt: Limpar o _histórico

en: Empty all items from Trash?
pt: Esvaziar todos os itens do lixo?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt: Todos os itens no lixo serão apagados permanentemente.

en: _Empty Trash
pt: _Esvaziar o lixo

en: Delete all the temporary files?
pt: Eliminar todos os ficheiros temporários?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
pt: Todos os ficheiros temporários serão apagados permanentemente.

en: _Purge Temporary Files
pt: Eliminar ficheiros tem_porários

en: Search Locations
pt: Localizações onde procurar

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
pt: Pastas em que é feita a procura pelas aplicações do sistema, tais como a Ficheiros

en: Default Locations
pt: Localizações por defeito

en: Bookmarked Locations
pt: Localizações guardadas

en: Custom Locations
pt: Localizações personalizadas

en: _Add Location
pt: _Adicionar localização

en: Location not found
pt: Localização não encontrada

en: Subfolders must be manually added for this location
pt: Subpastas devem ser adicionadas manualmente nesta localização

en: Open Folder
pt: Abrir pasta

en: Remove Folder
pt: Remover pasta

en: Select Location
pt: Selecionar localização

en: _App Search
pt: Pesquisa de _aplicações

en: Include app-provided search results
pt: Incluir resultados de pesquisa fornecidos pela aplicação

en: Search _Locations
pt: _Localizações onde procurar

en: Filesystem locations which are searched by system apps
pt: Pastas que são pesquisadas por aplicações do sistema

en: Search Results
pt: Resultados da pesquisa

en: Results are displayed according to the list order
pt: Os resultados são exibidos de acordo com a ordem da lista

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
pt: Controlar que aplicações mostram resultados de pesquisa no Resumo de Atividades

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
pt: Procurar;Pesquisar;Localizar;Índice;Ocultar;Esconder;Privacidade;Resultados;

en: Networks
pt: Redes

note: Label
en: No networks selected for sharing
pt: Sem rede selecionada para partilha

en: _Device Name
pt: Nome do _dispositivo

en: Share files with other devices on the current network
pt: Partilhar ficheiros com outros dispositivos na rede atual

en: _File Sharing
pt: Partilha de _ficheiros

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
pt: Transmitir música, fotos e vídeos para dispositivos na rede atual

en: _Media Sharing
pt: Partilha de _multimédia

en: File Sharing
pt: Partilha de ficheiros

en: File Sharing _Address
pt: Endereço para partilha de ficheiros

en: Copy
pt: Copiar

en: _Open Public Folder
pt: Abrir pasta pública

en: _Require Password
pt: _Requerer palavra-passe

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
pt: É necessário a Palavra-passe em dispositivos que queiram aceder a conteúdos partilhados.
    Ainda assim pode ser possível para dispositivos nesta rede ver qual o conteúdo que está a ser partilhado.

en: _Password
pt: P_alavra-passe

en: Media Sharing
pt: Partilha de multimédia

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
pt: A partilha de multimédia permite a transmissão de imagens, música e vídeo para dispositivos compatíveis com DLNA na rede atual.

en: Folders
pt: Pastas

en: Address copied to clipboard
pt: Endereço copiado para a área de transferência

[ctx: service is disabled]
en: Off
pt: Desligado

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
pt: Ativo

[ctx: service is active]
en: Active
pt: Ativo

en: Choose a Folder
pt: Selecione uma pasta

en: _Add Folder
pt: _Adicionar pasta

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
pt: Partilha de ficheiros permite-lhe partilhar a sua pasta pública com outros dispositivos na sua rede atual. Este dispositivo estará visível como“%s”.

en: Sharing
pt: Partilhar

en: Control what you want to share with others
pt: Controlar o que deseja partilhar com outros

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
pt: partilhar;partilha;ssh;máquina;nome;remota;desktop;média;áudio;vídeo;imagens;fotografias;filmes;servidor;desenho;

en: Alert Sound
pt: Alerta sonoro

en: Click
pt: Clique

en: String
pt: Corda

en: Swing
pt: Movimento

en: Hum
pt: Zumbido

en: Custom
pt: Personalizado

en: Balance
pt: Balanço

en: Fade
pt: Desvanecimento

en: Select a Speaker
pt: Selecionar uma coluna

en: Test Speakers
pt: Testar as colunas

en: Sound
pt: Som

en: Output
pt: Saída

en: _Test…
pt: _Teste…

en: _Output Device
pt: Disp_ositivos de saída

en: _Configuration
pt: _Configuração

en: Master volume
pt: Volume principal

en: O_utput Volume
pt: Vol_ume de saída

en: _Balance
pt: _Balanço

en: Output Device
pt: Dispositivos de saída

en: No Output Devices
pt: Sem dispositivos de saída

en: Input
pt: Entrada

en: _Input Device
pt: D_ispositivos de entrada

en: Con_figuration
pt: Con_figuração

en: I_nput Volume
pt: Volume de e_ntrada

en: Input Device
pt: Dispositivos de entrada

en: No Input Devices
pt: Sem dispositivos de entrada

en: Vo_lume Levels
pt: Níveis de vo_lume

en: _Alert Sound
pt: _Alerta sonoro

en: Volume Levels
pt: Níveis de volume

en: No Sound Playing
pt: Não há som a ser reproduzido

en: Mute
pt: Silenciar

en: Unmute
pt: Reativar som

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
pt: Alterar o volume do som, entradas, saídas e os sons de alerta

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
pt: Placa;Cartão;Microfone;Volume;Baixar;Balanço;Bluetooth;Auscultadores;Áudio;

en: About
pt: Acerca

en: System Logo
pt: Logotipo do sistema

en: Support GNOME
pt: Contribua para o GNOME

en: GNOME needs your help. Please donate today.
pt: O GNOME precisa da sua ajuda. Por favor, faça sua doação hoje.

en: D_onate
pt: D_oar

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
pt: Sistema Operativo

en: Hardware Model
pt: Modelo do equipamento

en: Processor
pt: Processador

en: Memory
pt: Memória

en: Disk Capacity
pt: Capacidade do disco

en: Calculating…
pt: A calcular…

en: _System Details
pt: Detalhes do _sistema

en: System Details
pt: Detalhes do sistema

en: _Copy
pt: _Copiar

en: Hardware Information
pt: Informações do equipamento

en: Software Information
pt: Informações do software

en: Firmware Version
pt: Versão de firmware

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
pt: Nome do SO

note: Translators: this field contains the distro build
en: OS Build
pt: Compilação do SO

note: Translators: this field contains the distro type
en: OS Type
pt: Tipo de SO

en: GNOME Version
pt: Versão do GNOME

en: Windowing System
pt: Gestor de janelas

en: Virtualization
pt: Virtualização

en: Kernel Version
pt: Versão do Kernel

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Graphics %d
pt: Gráficos %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: **Windowing System:**
pt: **Gestor de janelas:**

en: Details copied to clipboard
pt: Detalhes copiados para a área de transferência

en: View information about your system
pt: Ver informação acerca do sistema

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
pt: dispositivo;sistema;informação;memória;processador;versão;aplicação;preferido;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;disco;removível;media;autoiniciar;

en: _Region &amp; Language
pt: _Região e Idioma

en: System language and localization
pt: Idioma do sistema e localização

en: _Date &amp; Time
pt: _Data e Hora

en: Time zone and clock settings
pt: Fuso horário e configurações horárias

en: _Users
pt: _Utilizadores

en: Add and remove accounts, change password
pt: Adicionar ou eliminar utilizadores e alterar a sua palavra-passe

en: R_emote Desktop
pt: Ambiente de trabalho r_emoto

en: Allow this device to be used remotely
pt: Permitir a utilização remota deste dispositivo

en: Se_cure Shell
pt: Shell seguro

en: SSH network access
pt: Acesso SSH via rede

en: _About
pt: _Acerca

en: Hardware details and software versions
pt: Detalhes de equipamento e versões do software

en: S_oftware Updates
pt: Atualização de S_oftware

en: Date & Time
pt: Data e Hora

en: _Year
pt: _Ano

en: _Month
pt: _Mês

en: _Day
pt: _Dia

en: Automatic _Date &amp; Time
pt: _Data e Hora automática

en: Requires internet access
pt: Requer acesso à Internet

en: Date &amp; _Time
pt: Data e _Hora

en: Automatic Time _Zone
pt: Fuso _horário automático

en: Requires location services enabled and internet access
pt: Requer serviço de localização ativado e acesso à Internet

en: Time Z_one
pt: Fuso h_orário

en: Time _Format
pt: _Formato da hora

en: _24-hour
pt: _24 horas

en: Clock &amp; Calendar
pt: Relógio e Calendário

en: Control how the time and date is shown in the top bar
pt: Controlar como a hora e a data são mostradas na barra superior

en: _Week Day
pt: D_ia da semana

en: D_ate
pt: D_ata

en: _Seconds
pt: _Segundos

en: Week _Numbers
pt: Mostrar _números das semanas

en: Shown in the dropdown calendar
pt: Mostrado no calendário detalhado

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
pt: %e de %B de %Y, %l∶%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
pt: %e de %B de %Y, %R

en: Select Time Zone
pt: Selecionar fuso horário

en: Search cities
pt: Procurar cidades

en: Change the date and time, including time zone
pt: Alterar a data e hora, incluindo o fuso horário

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
pt: Relógio;Fuso horário;Fuso;Localização;Hora;

en: Change system time and date settings
pt: Alterar as definições de data e hora do sistema

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
pt: Para alterar as definições de data ou hora, tem de se autenticar.

en: Language and time settings, system information
pt: Configurações de idioma e horárias, informação de sistema

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
pt: dispositivo;sistema;informação;memória;processador;versão;aplicação;preferido;cd;dvd;usb;áudio;vídeo;disco;removível;media;autoiniciar;

en: Formats
pt: Formatos

en: Search locales
pt: Procurar localizações

en: Common Formats
pt: Formatos comum

en: All Formats
pt: Todos os formatos

en: Preview
pt: Antever

en: Close Preview
pt: Fechar antevisão

en: Dates
pt: Datas

en: Times
pt: Horas

en: Dates &amp; Times
pt: Data e Hora

en: Numbers
pt: Números

en: Measurement
pt: Medida

en: Paper
pt: Papel

[ctx: measurement format]
en: Metric
pt: Métrico

en: Region & Language
pt: Região e Idioma

en: Language and format will be changed after next login
pt: O idioma e o formato serão alterados após o próximo acesso

en: Log _Out…
pt: Terminar sessã_o…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
pt: A definição do idioma é utilizada para o texto de interface e páginas web. Os formatos são utilizados para números, datas e moedas.

en: Your Account
pt: A sua Conta

en: _Language
pt: _Idioma

en: _Formats
pt: _Formatos

en: Login Screen
pt: Ecrã de acesso

en: L_anguage
pt: Idiom_a

en: Fo_rmats
pt: Fo_rmatos

en: Select your display language and formats
pt: Selecionar o seu idioma de apresentação e formatos

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
pt: Idioma;Disposição;Esquema;Teclado;Introdução;Entrada;

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
pt: Partilhe o seu ambiente de trabalho com outros dispositivos. A ligação remota usa a resolução atual do ecrã.

en: _Desktop Sharing
pt: Partilha _de Ambiente

en: Remote _Control
pt: _Controlo remoto

en: Allows desktop shares to control the screen
pt: Permite a partilhas de ambiente o controlo do ecrã

en: How to Connect
pt: Como estabelecer ligação

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
pt: Use uma aplicação de Ambiente remoto para ligar-se via protocolo RDP. Informação adicional da localização do dispositivo na rede pode ser necessária.

en: _Hostname
pt: Nome de _Anfitrião

en: _Port
pt: _Porta

en: Login Details
pt: Detalhes de autenticação

en: _Username
pt: _Utilizador

en: P_assword
pt: P_alavra-passe

en: _Generate New Password
pt: _Gerar nova palavra-passe

en: _Verify Encryption
pt: _Verificar encriptação

en: Device address copied to clipboard
pt: Endereço do dispositivo copiado para a área de transferência

en: Port number copied to clipboard
pt: Número da porta copiado para a área de transferência

en: Username copied to clipboard
pt: Nome de utilizador copiado para a área de transferência

en: Password copied to clipboard
pt: Palavra-passe copiada para a área de transferência

en: Encryption Fingerprint
pt: Impressão digital encriptada

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
pt: A impressão digital encriptada pode ser vista na ligação de clientes e deve ser idêntica

en: Remote Desktop
pt: Ambiente de trabalho remoto

en: Desktop _Sharing
pt: Partilha de ecrã

en: Remote _Login
pt: Início de sessão remoto

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
pt: Ligue-se remotamente à sua conta de utilizador quando esta não está em uso. A resolução do ecrã pode ser definida a partir do ambiente remoto.

en: _Remote Login
pt: Início de sessão _remoto

en: Enable or disable remote sessions
pt: Ativar ou desativar o acesso remoto

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
pt: É necessária autenticação para ativar ou desativar o acesso remoto

en: Secure Shell
pt: Shell seguro

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
pt: Aceda remotamente a este dispositivo usando um Shell Seguro (SSH)

en: _Secure Shell
pt: _Shell seguro

en: SSH Login _Command
pt: _Comando de login SSH

en: Command copied to clipboard
pt: Comando copiado para a área de transferência

en: Enable or disable remote login
pt: Ativar ou desativar o acesso remoto

en: Authentication is required to enable or disable remote login
pt: É necessária autenticação para ativar ou desativar o acesso remoto

en: Failed to add account
pt: Falha ao adicionar conta

en: Passwords match
pt: Palavras-passe coincidem

en: Passwords do not match
pt: Palavras-passe não coincidem

en: _Next
pt: _Seguinte

en: Add User
pt: Adicionar Utilizador

en: Account Type
pt: Tipo de conta

en: Ad_ministrator
pt: Ad_ministrador

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
pt: Os administradores têm capacidades adicionais, incluindo adicionar e remover utilizadores, alterar as definições de início de sessão e remover software. Os controlos parentais não podem ser aplicados aos administradores.

en: User Details
pt: Detalhes da utilizador

en: Fu_ll Name
pt: Nome comp_leto

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
pt: Nomes de utilizador apenas podem incluir letras minúsculas, números, hífen e traço inferior.

en: User sets password on _first login
pt: O utilizador de_fine a palavra-passe no primeiro acesso

en: Set password n_ow
pt: Definir palavra-passe ag_ora

en: Set Password
pt: Nova palavra-passe

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
pt: Tente utilizar uma mistura de letras maiúsculas, minúsculas, números e pontuação.

en: _Confirm Password
pt: _Confirmar palavra-passe

en: Stock avatars
pt: Avatares padrão

en: Select a File…
pt: Selecionar um ficheiro…

en: Select
pt: Selecionar

en: Browse for more pictures
pt: Procurar por mais imagens

en: Add Enterprise Login
pt: Adicionar Autenticação Empresarial

en: Offline
pt: Desligada

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
pt: É necessário uma ligação a rede para adicionar contas de Autenticação Empresarial.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
pt: O acesso empresarial permite que uma conta existente gerida centralmente seja usada neste dispositivo.

en: _Domain
pt: _Domínio

en: Should match the web domain of the account provider
pt: Deve coincidir com o endereço Web do seu fornecedor de conta

en: Enroll Device
pt: Registar dispositivo

en: _Enroll
pt: _Registar

en: Administrator _Name
pt: _Nome do administrador

en: Administrator _Password
pt: _Palavra-passe do administrador

en: Failed to register account
pt: Falha ao registar conta

en: Failed to join domain
pt: Falha ao ligar-se ao domínio

en: No supported way to authenticate with this domain
pt: Nenhuma forma suportada de autenticar com este domínio

en: That login name didn’t work
pt: Este nome de acesso não funcionou.
    Tente novamente

en: That login password didn’t work
pt: Esta palavra-passe de acesso não funcionou.
    Tente novamente

en: That hostname didn’t work
pt: Este nome de anfitrião não funcionou.
    Tente novamente

en: Failed to log into domain
pt: Falha ao ligar-se ao domínio

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
pt: De forma a utilizar contas empresariais, este computador tem de ser adicionado ao domínio <b>%s</b>.  Peça ao administrador da sua rede para inserir aqui a sua palavra-passe de domínio.

en: Valid domain
pt: Domínio válido

en: Domain not found
pt: Domínio não encontrado

en: Checking domain…
pt: Verificando domínio…

en: Failed to contact realmd service
pt: Falha ao contactar o serviço realmd

en: No fingerprint device
pt: Nenhum dispositivo de impressão digital

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
pt: Nenhum dispositivo de impressão digital

en: Ensure the device is properly connected
pt: Tenha a certeza de que o dispositivo está ligado corretamente

en: Fingerprint Device
pt: Dispositivo de impressão digital

en: Choose the fingerprint device you want to configure
pt: Escolha o dispositivo de impressão digital que quer configurar

en: Fingerprint Login
pt: Início de sessão com impressão digital

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
pt: O acesso por impressão digital permite-lhe desbloquear e autenticar-se no computador com o seu dedo

en: _Delete Fingerprints
pt: _Eliminar as impressões digitais

en: Fingerprint Enroll
pt: Registo de impressão digital

en: the device needs to be claimed to perform this action
pt: o dispositivo precisa de ser reivindicado para executar esta acção

en: the device is already claimed by another process
pt: o dispositivo já é reclamado por outro processo

en: you do not have permission to perform the action
pt: não tem permissão para executar a ação

en: no prints have been enrolled
pt: não foram registadas impressões digitais

en: Failed to communicate with the device during enrollment
pt: Falha de comunicação com o dispositivo durante o registo

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
pt: Falha na comunicação com o leitor de impressões digitais

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
pt: Falha na comunicação com o daemon das impressões digitais

en: Failed to list fingerprints: %s
pt: Falha ao listar as impressões digitais: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
pt: Falha ao eliminar as impressões digitais gravadas: %s

en: Left thumb
pt: Polegar esquerdo

en: Left middle finger
pt: Dedo médio esquerdo

en: _Left index finger
pt: Dedo indicador _esquerdo

en: Left ring finger
pt: Dedo anelar esquerdo

en: Left little finger
pt: Dedo mindinho esquerdo

en: Right thumb
pt: Polegar direito

en: Right middle finger
pt: Dedo médio direito

en: _Right index finger
pt: Dedo indicador _direito

en: Right ring finger
pt: Dedo anelar direito

en: Right little finger
pt: Dedo mindinho direito

en: Unknown Finger
pt: Dedo desconhecido

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
pt: Feito

en: Fingerprint device disconnected
pt: Dispositivo de impressão digital desligado

en: Fingerprint device storage is full
pt: O armazenamento de impressões digitais está cheio

en: Fingerprint is duplicate
pt: A impressão digital está duplicada

en: Failed to enroll new fingerprint
pt: Falha ao registar a nova impressão digital

en: Failed to start enrollment: %s
pt: Falha ao iniciar a transcrição do registo: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
pt: Falha ao registar a nova impressão digital

en: Failed to stop enrollment: %s
pt: Falha ao terminar a transcrição do registo: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
pt: Tire e ponha o seu dedo repetidamente no leitor para registar a sua impressão digital

en: _Re-enroll this finger…
pt: _Regravar este dedo…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
pt: Digitalizar um nova impressão digital

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
pt: Falha ao largar o dispositivo de impressão digital %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
pt: Problemas ao ler o dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
pt: Falha ao requisitar pelo dispositivo de impressão digital %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
pt: Falha ao obter dispositivos de impressão digital: %s

en: Delete All Fingerprints?
pt: Eliminar as impressões digitais?

en: Deleting all enrolled fingerprints will disable Fingerprint Login. To re-enable Fingerprint Login at least one fingerprint will have to be enrolled.
pt: A eliminação de todas a impressões digitais irá desativar o acesso ao sistema via impressão digital. Para o reativar, terá que existir pelo menos uma impressão.

en: _Delete All
pt: Eliminar todas

en: Please choose another password.
pt: Selecione uma palavra-passe diferente.

en: Please type your current password again.
pt: Insira novamente a sua palavra-passe atual.

en: Password could not be changed
pt: Impossível alterar a palavra-passe

en: Change Password
pt: Alterar palavra-passe

en: Ch_ange
pt: _Alterar

en: Current Password
pt: Palavra-passe atual

en: New Password
pt: Nova palavra-passe

en: Confirm Password
pt: Confirmar palavra-passe

en: The passwords do not match
pt: As palavras-passe não coincidem

en: Allow user to change their password on next login
pt: Permitir que o utilizador mude a palavra-passe ao iniciar a próxima sessão

en: Set a password now
pt: Definir uma palavra-passe agora

en: Cannot automatically join this type of domain
pt: Impossível ligar-se automaticamente a este tipo de domínio

en: No such domain or realm found
pt: Domínio ou reino não encontrado

en: Cannot log in as %s at the %s domain
pt: Impossível iniciar sessão como %s no domínio %s

en: Invalid password, please try again
pt: Palavra-passe inválida. Tente novamente

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
pt: Impossível ligar-se ao domínio %s: %s

en: Unlock to Change This Setting
pt: Desbloquear para alterar esta definição

en: Change Avatar
pt: Alterar o avatar

en: Remove Avatar
pt: Remover avatar

en: Pa_ssword
pt: Palavra-pa_sse

en: _Fingerprint Login
pt: Início de sessão com _impressão digital

en: A_utomatic Login
pt: Início de sessão a_utomático

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
pt: O início de sessão automático abre a conta de utilizador quando o dispositivo é iniciado, sem exigir autenticação. A autenticação continua a ser necessária noutras alturas, como quando se desbloqueia o ecrã.

en: _Administrator
pt: _Administrador

en: _Parental Controls
pt: _Controlo Parental

en: Open the Parental Controls app
pt: Abrir a aplicação de Controlo Parental

en: _Remove User…
pt: _Remover utilizador…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
pt: O utilizador não poderá utilizar este dispositivo depois de a sua conta ter sido removida

en: _Delete Files and Settings
pt: Eliminar Ficheiros e _Definições

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
pt: Conta desativada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
pt: A ser definida ao iniciar a próxima sessão

[ctx: Password mode]
en: None
pt: Nenhuma

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
pt: Remover %s?

en: Users
pt: Utilizadores

en: Other Users
pt: Outros Utilizadores

en: _Add User
pt: _Adicionar Utilizador

en: Add _Enterprise Login
pt: Adicionar Autenticação _Empresarial

en: Add or remove users and change your password
pt: Adicionar ou eliminar utilizadores e alterar a sua palavra-passe

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
pt: Acesso;Nome;Impressão digital;Avatar;Logotipo;Rosto;Palavra-passe;Controlos parentais;Tempo de ecrã; Restrições de aplicações;Restrições da Web;Uso;Limite de uso;Miúdo,Criança;

en: Manage user accounts
pt: Gerir contas de utilizador

en: Authentication is required to change user data
pt: É necessária autenticação para alterar dados de utilizador

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
pt: A nova palavra-passe tem de ser diferente da antiga

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
pt: Tente alterar algumas letras e números

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
pt: Tente alterar um pouco mais a palavra-passe

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
pt: Uma palavra-passe sem o seu nome de utilizador seria mais segura

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
pt: Tente não utilizar o seu nome na palavra-passe

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
pt: Tente não utilizar algumas das palavras incluídas na palavra-passe

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
pt: Tente evitar palavras comuns

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
pt: Tente evitar reordenar palavras existentes

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
pt: Tente utilizar mais números

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
pt: Tente utilizar mais letras maiúsculas

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
pt: Tente utilizar mais letras minúsculas

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
pt: Tente utilizar mais caracteres especiais, como pontuação

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
pt: Tente utilizar uma mistura de letras, números e pontuação

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
pt: Tente evitar repetir o mesmo carater

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
pt: Tente evitar a repetição do mesmo tipo de caracter: deve misturar letras, números e pontuação

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
pt: Tente evitar sequências como 1234 ou abcd

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
pt: A palavra-passe tem de ser mais comprida

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
pt: Misture letras maiúsculas com minúsculas e tente utilizar um ou dois números

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
pt: As palavras-passe tem de ser longas. Tente adicionar mais letras, números e pontuação

en: Great password!
pt: Excelente palavra-passe!

en: Authentication failed
pt: Falha na autenticação

en: The new password is too short
pt: A nova palavra-passe é demasiado curta

en: The new password is too simple
pt: A nova palavra-passe é demasiado simples

en: The old and new passwords are too similar
pt: As palavras-passe antiga e nova são demasiado semelhantes

en: The new password has already been used recently.
pt: A nova palavra-passe já foi utilizada recentemente.

en: The new password must contain numeric or special characters
pt: A nova palavra-passe tem de conter caracteres numéricos ou especiais

en: The old and new passwords are the same
pt: As palavras-passe antiga e nova são idênticas

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
pt: A sua palavra-passe foi alterada após se ter autenticado!

en: The new password does not contain enough different characters
pt: A nova palavra-passe não contém caracteres distintos suficientes

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

note: Translators: '%s' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%s”
pt: Os nomes de utilizadores não podem incluir "%s"

en: Username is already in use — please choose another
pt: Nome de utilizador já está a ser usado - por favor escolha outro

en: Usernames must have fewer than %ld character | Usernames must have fewer than %ld characters
pt[0]: Nome de utilizador deve ter um máximo de %ld caracter
pt[1]: Nome de utilizador deve ter um máximo de %ld caracteres

en: Cursor Size
pt: Tamanho do cursor

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
pt: O tamanho do cursor pode ser aumentado para tornar mais fácil a sua visualização

en: Hearing
pt: Audição

en: _Overamplification
pt: S_obre-amplificação

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
pt: Permitir que o volume exceda os 100%. Isto resultará em perda de qualidade

en: Visual Alerts
pt: Alertas visuais

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
pt: Usar uma indicação visual quando ocorre um alerta sonoro

en: _Visual Alerts
pt: Alertas _visuais

en: _Flash Area
pt: Área do flash

en: Entire Screen
pt: Ecrã inteiro

en: Entire Window
pt: Janela inteira

en: _Test Flash
pt: _Testar o flash

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
pt: Som

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
pt: O volume do sistema pode ser ajustado nas definições de %s

en: Pointing & Clicking
pt: Apontar e clicar

en: _Mouse Keys
pt: Teclas de _rato

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
pt: Usar o teclado numérico para mover o ponteiro do rato

en: _Locate Pointer
pt: _Localizar o ponteiro

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
pt: Revelar a localização do ponteiro ao pressionar o Ctrl esquerdo

en: _Activate Windows on Hover
pt: _Ativar janelas ao passer o rato

en: Place the pointer over a window to activate it
pt: Coloque o ponteiro do rato sobre uma janela para a ativar

en: _Double-Click Delay
pt: Atraso do clique _duplo

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
pt: Curto

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
pt: Longo

en: Click Assist
pt: Assistente de Clique

en: _Simulated Secondary Click
pt: Clique secundário _simulado

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
pt: Gera um clique secundário ao pressionar o botão principal do rato

en: Acceptance Delay
pt: Atraso na aceitação

en: _Hover Click
pt: Clique ao _pairar

en: Trigger a click when the pointer hovers
pt: Gera um clique quando o ponteiro paira

en: Delay
pt: Atraso

en: Motion Threshold
pt: Tolerância de movimento

en: Small
pt: Pequena

en: Large
pt: Grande

en: _Always Show Accessibility Menu
pt: V_er sempre o menu de acessibilidade

en: Display the accessibility menu in the top bar
pt: Mostrar menu para definições de acessibilidade na barra superior

en: _Seeing
pt: _Visão

en: _Hearing
pt: A_udição

en: _Typing
pt: _Digitação

en: _Pointing and Clicking
pt: _Apontar e clicar

en: _Zoom
pt: _Ampliação

en: Seeing
pt: Visão

en: Screen Reader
pt: Leitor de ecrã

en: Screen _Reader
pt: Locuto_r de ecrã

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
pt: O locutor de ecrã lê o texto apresentado à medida que o foco é movido

en: Co_nfigure
pt: Co_nfigurar

en: _High Contrast
pt: Alto _contraste

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
pt: Aumentar o contraste de cor dos elementos de interface de primeiro plano e segundo plano

en: _On/Off Shapes
pt: Formas _On/Off

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
pt: Use formas para indicar estado em adição ou substituição de cor

en: _Animation Effects
pt: Efeitos de Animação

en: Toggle animation effects throughout the user interface
pt: Ativar efeitos de animação em toda a interface de utilizador

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
pt: Desativar os efeitos de animação vai resultar em transições mais instantaneas e uma total falta de movimento na interface de utilizador. Isto pode introduzir efeitos indesejados que podem ter um impacto negativo em algumas sensibilidades visuais.

en: _Large Text
pt: Texto _grande

en: Increase the size of all text in the user interface
pt: Aumentar o tamanho de todo o texto na interface

en: _Cursor Size
pt: Tamanho do _cursor

en: Increase the size of the cursor
pt: Aumentar o tamanho do cursor

en: _Sound Keys
pt: Teclas _sonorizadas

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
pt: Apitar quando o Num Lock ou o Caps Lock são ligados ou desligados

en: Always Show Scroll_bars
pt: _Barras de deslocamento sobrepostas

en: Make scrollbars always visible
pt: Torne as barras de deslocamento sempre visíveis

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: cursor size]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: cursor size]
en: Large
pt: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
pt: Maior

[ctx: cursor size]
en: Largest
pt: Maior ainda

en: Screen _Keyboard
pt: Teclado no _ecrã

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
pt: Usar o teclado na ecrã para digitar campos de entrada

en: _Enable by Keyboard
pt: Ativar por t_eclado

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
pt: Ativar ou desativar funcionalidades de acessibilidade utilizando o teclado

en: Text Cursor
pt: Cursor de texto

en: _Cursor Blinking
pt: Piscar do cursor

en: Change if the cursor blinks in text fields
pt: Alterar se o cursor piscar nos campos de texto

en: _Blink Speed
pt: Velocidade do _piscar

en: Blink Speed
pt: Velocidade do piscar

en: _Test Entry
pt: Entrada de _teste

en: Typing Assist
pt: Assistente de digitação

en: _Repeat Keys
pt: _Teclas de repetição

en: Key presses repeat when the key is held down
pt: Teclado repete ao manter a tecla premida

en: Speed
pt: Velocidade

en: _Sticky Keys
pt: Tecla_s presas

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
pt: Sequências de teclas modificadoras atuam como uma combinação de teclas

en: Disable if two keys are pressed together
pt: Desativar se forem pressionadas duas teclas simultaneamente

en: Beep when modifier key is pressed
pt: Emitir som quando uma tecla modificadora é pressionada

en: S_low Keys
pt: Teclas _lentas

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
pt: Cria um compasso de espera entre a pressão de uma tecla e a sua aceitação

en: Beep when a key is pressed
pt: Emitir som ao premir uma tecla

en: Beep when a key is accepted
pt: Emitir som quando uma tecla é aceite

en: Beep when a key is rejected
pt: Emitir som quando uma tecla é rejeitada

en: B_ounce Keys
pt: Teclas de ressalt_o

en: Ignore fast duplicate keypresses
pt: Ignorar pressões duplicadas rápidas de tecla

en: _Desktop Zoom
pt: Zoom da área de _trabalho

en: Magnify the entire screen
pt: Ampliar o ecrã inteiro

en: Magnifier
pt: Lupa

en: _Magnification Factor
pt: Fator de a_mpliação

en: M_agnifier View
pt: Vist_a da lupa

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
pt: Seguir o cursor do rato

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
pt: Área do ecrã

en: _Extend Outside Screen Edges
pt: _Estender margens externas do ecrã

en: _Screen Area
pt: Área do ecrã

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
pt: Ecrã inteiro

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
pt: Metade superior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
pt: Metade inferior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
pt: Metade esquerda

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
pt: Metade direita

en: _Follow Behavior
pt: Seguir comportamento

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
pt: Move-se com o conteúdo

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
pt: Empurra o conteúdo ao redor

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
pt: Permanece centrado

en: Crosshairs
pt: Mira

en: _Crosshair Lines
pt: Linhas de _Mira

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
pt: Marca a localização do cursor na região ampliada com o uso de linhas

en: _Overlap Mouse Cursor
pt: S_obrepõe-se ao cursor do rato

en: _Thickness
pt: Espessura

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
pt: Fina

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
pt: Espessa

en: Len_gth
pt: Comprimento

en: Colo_r
pt: Co_r

en: Color Filters
pt: Filtros da cor

en: _Inverted
pt: _Invertida

en: Invert colors in the magnifier region
pt: Inverter cores na região da lupa

en: _Brightness
pt: Luminosidade

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
pt: Baixa

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
pt: Alta

en: Co_ntrast
pt: Co_ntraste

en: Co_lor
pt: Cor

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
pt: Total

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
pt: Tornar mais simples ver, ouvir, escrever, apontar e clicar

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
pt: Teclado;Rato;a11y;Acessibilidade;AcessoUniversal;Contraste;Cursor;Som;Zoom;Ampliação;Leitor;Ecrã;Texto;Fonte;Letra;Tamanho;AccessX;Pegajosas;Lentas;Saltantes;Rato;Duplo;Clique;Atraso;Assistente;Velocidade;Repetição;Piscar;Ponteiro;localizar;partilha;visual;audição;digitação;animações;

en: Map Buttons
pt: Mapear botões

en: Map buttons to functions
pt: Mapear botões para funções

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
pt: Para editar um atalho, escolha a ação "Enviar toque de tecla", prima o botão da tecla de atalho e mantenha premidas as novas teclas ou prima Backspace para limpar

en: _Close
pt: Fe_char

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
pt: Toque nos respetivos marcadores à medida que surgem no ecrã para calibrar o tablet

en: Mis-click detected, restarting…
pt: Detetada uma falha de clique, a reiniciar…

en: Button %d
pt: Botão %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
pt: Aplicação definida

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
pt: Enviar toque de tecla

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
pt: Trocar monitor

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
pt: Mostrar ajuda no ecrã

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
pt: Este dispositivo é desconhecido e pode apresentar características incorretas - %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
pt: Tablet montado no painel do portátil

en: Tablet mounted on external display
pt: Tablet montado no ecrã externo

en: External tablet device
pt: Dispositivo de tablet externo

note: Translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
pt: Dispositivo de painel externo

en: Map _Buttons
pt: Mapear _botões

en: _Tablet Mode
pt: Modo _tablet

en: Use absolute positioning for the pen
pt: Utilizar posicionamento absoluto para a caneta

en: Button Location
pt: Localizações personalizadas

en: The location of the physical buttons on the tablet
pt: A localização dos botões físicos no tablet

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
pt: Mapa para _Monitor

en: _Keep Aspect Ratio
pt: Manter _proporção

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
pt: Utilizar apenas uma parte da superfície do tablet para manter a proporção do monitor

en: _Calibrate
pt: _Calibrar

note: All displays item
en: All Displays
pt: Todos os ecrãs

en: No tablet detected
pt: Nenhum tablet detetado

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pt: Primeiro conecte ou ligue o seu tablet Wacom

en: Assign Keystroke
pt: Enviar toque de tecla

en: Press Esc to cancel
pt: Pressione Esc para cancelar

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
pt: Escolha a acção a desempenhar quando o botão %d da caneta é pressionado

en: Button %d Mapping
pt: Mapeamento do Botão %d

en: Tip _Pressure Feel
pt: Sensibilidade da _pressão da caneta

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Soft
pt: Suave

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Firm
pt: Firme

en: Button _1
pt: Botão _1

en: Button _2
pt: Botão _2

en: Button _3
pt: Botão _3

en: _Eraser Pressure Feel
pt: S_ensibilidade da pressão da borracha

en: Left Mousebutton Click
pt: Clique no botão esquerdo do rato

en: Middle Mousebutton Click
pt: Clique no botão do meio do rato

en: Right Mousebutton Click
pt: Clique no botão direito do rato

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: Forward
pt: Avançar

en: Switch Monitor
pt: Trocar monitor

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
pt: Caneta stylus airbrush com pressão, inclinação e deslizador integrado

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
pt: Caneta stylus airbrush com pressão, inclinação e rotação

en: Stylus with pressure and tilt
pt: Caneta stylus padrão com pressão e inclinação

en: Stylus with pressure
pt: Caneta Stylus com pressão

en: Graphics Tablets
pt: Tablets gráficos

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pt: Ver o mapeamento dos botões e ajustar a sensibilidade do estilo de tablets gráficos

note: Translators: Search terms to find the Graphics Tablets panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
pt: Tablet;Wacom;Caneta;Stylus;Borracha;Rato;

en: New shortcut…
pt: Novo atalho…

en: Duration
pt: Duração

en: Interval
pt: Intervalo

en: Screen Time Unavailable
pt: Tempo de ecrã indisponível

en: Screen time information will appear here after a period of usage
pt: A informação de tempo de ecrã aparecerá aqui após um período de utilização

en: Average Week
pt: Média semanal

en: Previous Week
pt: Semana Anterior

en: Next Week
pt: Semana Seguinte

[ctx: abbreviated weekday name for Sunday]
en: S
pt: D

[ctx: abbreviated weekday name for Monday]
en: M
pt: S

[ctx: abbreviated weekday name for Wednesday]
en: W
pt: Q

[ctx: abbreviated weekday name for Thursday]
en: T
pt: Q

[ctx: abbreviated weekday name for Friday]
en: F
pt: S

en: Failed to load session history file ‘%s’: %s
pt: Falha ao carregar o ficheiro de histórico de sessão ‘%s’: %s

en: Invalid file structure
pt: Estrutura de ficheiro inválida

en: Failed to load session history file: %s
pt: Falha ao carregar o ficheiro de histórico de sessão: %s

en: File is empty
pt: Ficheiro vazio

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY
en: Average Monday
pt: Média de segunda-feira

en: Average Tuesday
pt: Média de terça-feira

en: Average Wednesday
pt: Média de quarta-feira

en: Average Thursday
pt: Média de quinta-feira

en: Average Friday
pt: Média de sexta-feira

en: Average Saturday
pt: Média de sábado

en: Average Sunday
pt: Média de domingo

en: No Data
pt: Sem dados

en: This Week
pt: Esta semana

note: Translators: The first placeholder is a formatted date string * (formatted using the `%x` strftime placeholder, which gives the * preferred date representation for the current locale without the time). * The second placeholder is a formatted time duration (for example, * ‘3 hours’ or ‘25 minutes’).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s. A line is overlayed at the %s mark to indicate the configured screen time limit.
pt: Gráfico de barras do tempo de ecrã da semana com início em %s. A linha marca %s indicando o limite de tempo de visualização ecrã configurado.

note: Translators: The placeholder is a formatted date string (formatted * using the `%x` strftime placeholder, which gives the preferred date * representation for the current locale without the time).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s.
pt: Gráfico de barras do tempo de ecrã da última semana com início em %s.

en: Placeholder for a bar chart of screen time usage. No data is currently available.
pt: Espaço reservado para um gráfico de barras da utilização do tempo de ecrã. Não existem dados disponíveis atualmente.

en: Screen Time
pt: Tempo de Ecrã

en: Disabling screen time recording stops screen time data from being saved. This data is never shared outside this device.
pt: Desativar o registo do tempo de ecrã evita que os dados sejam gravados. Estes dados nunca serão partilhados fora deste dispositivo.

en: _Disable Screen Time
pt: Desativar Tempo de Ecrã

en: Screen Time Recording Disabled
pt: Registo do tempo de ecrã desativado

en: Enable recording to view screen usage history
pt: Ativar a gravação para obter o histórico de tempo de ecrã

en: E_nable
pt: Ativar

en: Screen Limits
pt: Limites de visualização de ecrã

en: _Screen Time Limit
pt: Limites do Tempo de Ecrã

en: Daily _Limit
pt: _Limite diário

en: _Grayscale
pt: E_scala de cinzentos

en: Black and white screen for screen limits
pt: Ecrã a preto e branco para os limites de tempo

en: Break Reminders
pt: Avisos de Pausa

en: _Eyesight Reminders
pt: Avisos de Visão

en: Reminders to look away from the screen
pt: Avisos para olhar para longe do ecrã

en: _Movement Reminders
pt: Avisos de _Movimento

en: Reminders to move around
pt: Avisos para se mover fisicamente

en: Movement _Break Schedule
pt: Programação das Pausas para Movimento

en: S_ounds
pt: S_ons

en: Play a sound when a break ends
pt: Reproduzir um som quando uma pausa acaba

en: Wellbeing
pt: Bem-estar

en: Review and limit the amount of time you spend at the computer screen
pt: Rever e limitar to tempo passado em frente ao ecrã de computador

note: Translators: Search terms to find the Wellbeing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;
pt: Bem-estar;Tempo de ecrã;Pausas;Aviso de Pausa;Pausas de Saúde;Utilização Diária;Limites de ecrã;Limites de utilização;

en: Access Points
pt: Pontos de acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: APN Type
pt: Tipo de APN

en: Attach
pt: Anexar

en: Auth Type
pt: Tipo de autenticação

en: Edit
pt: Editar

en: Operation Cancelled
pt: Operação cancelada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
pt: <b>Error:</b> Acesso negado a alteração de definições

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
pt: <b>Error:</b> Erro de equipamento móvel

en: Modem Details
pt: Detalhes do modem

en: Modem Status
pt: Estado do modem

en: Carrier
pt: Operadora

en: Network Type
pt: Tipo de rede

en: Network Status
pt: Estado da rede

en: Own Number
pt: Número próprio

en: Device Details
pt: Detalhes do dispositivo

en: Not Registered
pt: Não registado

en: Registered
pt: Registado

en: Searching
pt: A procurar

en: Denied
pt: Negado

en: 2G Only
pt: Apenas 2G

en: 3G Only
pt: Apenas 3G

en: 4G Only
pt: Apenas 4G

en: 5G Only
pt: Apenas 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
pt: 2G, 3G, 4G (Preferencial), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
pt: 2G, 3G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
pt: 2G (Preferencial), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
pt: 2G, 3G, 4G (Preferencial)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
pt: 2G, 3G (Preferencial), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
pt: 2G (Preferencial), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
pt: 3G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
pt: 3G, 4G (Preferencial), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
pt: 3G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
pt: 2G, 4G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
pt: 2G, 4G (Preferencial), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
pt: 2G (Preferencial), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
pt: 2G, 3G, 5G (Preferencial)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
pt: 2G, 3G (Preferencial), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
pt: 2G (Preferencial), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
pt: 3G, 4G (Preferencial)

en: 3G (Preferred), 4G
pt: 3G (Preferencial), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
pt: 2G, 4G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 4G
pt: 2G (Preferencial), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
pt: 2G, 3G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 3G
pt: 2G (Preferencial), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
pt: 2G, 5G (Preferencial)

en: 2G (Preferred), 5G
pt: 2G (Preferencial), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
pt: 3G, 5G (Preferencial)

en: 3G (Preferred), 5G
pt: 3G (Preferencial), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
pt: 4G, 5G (Preferencial)

en: 4G (Preferred), 5G
pt: 4G (Preferencial), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No SIM
pt: Sem SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
pt: Insira um cartão SIM para usar este modem

en: SIM Locked
pt: SIM Bloqueado

en: _Mobile Data
pt: Dados _moveis

en: Access data using mobile network
pt: Aceder aos dados utilizando a rede móvel

en: _Data Roaming
pt: Roaming de _dados

en: Use mobile data when roaming
pt: Utilizar dados móveis em roaming

en: _Network Mode
pt: Modo de rede

en: N_etwork
pt: R_ede

en: Advanced
pt: Avançado

en: _Access Point Names
pt: Nomes de pontos de _acesso

en: _SIM Lock
pt: Bloqueio _SIM

en: Lock SIM with PIN
pt: Bloquear SIM com PIN

en: M_odem Details
pt: Detalhes do m_odem

en: Unlock SIM card
pt: Desbloquear o cartão SIM

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Please provide PIN code for SIM %d
pt: Forneça o código PIN do SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
pt: Inserir o PIN para desbloquear o cartão SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
pt: Forneça o código PUK do SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
pt: Inserir o PUK para desbloquear o cartão SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
pt[0]: Palavra-passe incorreta introduzida. Ainda tem %1$u tentativa
pt[1]: Palavra-passe incorreta introduzida. Ainda tem %1$u tentativas

en: You have %u try left | You have %u tries left
pt[0]: Tem %u tentativa restante
pt[1]: Tem %u tentativas restantes

en: Wrong password entered.
pt: Palavra-passe incorreta introduzida.

en: PUK code should be an 8 digit number
pt: O código PUK deve ser um número de 8 dígitos

en: Enter New PIN
pt: Introduza novo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
pt: O código PIN deve ser um número de 4-8 dígitos

en: Unlocking…
pt: A desbloquear…

en: Phone failure
pt: Falha no telemóvel

en: No connection to phone
pt: Sem ligação ao telemóvel

en: Operation not allowed
pt: Operação não permitida

en: Operation not supported
pt: Operação não suportada

en: SIM not inserted
pt: Cartão SIM não está inserido

en: SIM PIN required
pt: Necessário PIN do cartão SIM

en: SIM PUK required
pt: Necessário PUK do cartão SIM

en: SIM failure
pt: Falha no cartão SIM

en: SIM busy
pt: Cartão SIM ocupado

en: Incorrect password
pt: Palavra-passe incorreta

en: SIM PIN2 required
pt: Necessário PIN2 do cartão SIM

en: SIM PUK2 required
pt: Necessário PUK2 do cartão SIM

en: Not found
pt: Não encontrado

en: No network service
pt: Sem serviço de rede

en: Network timeout
pt: Tempo limite de rede

en: GPRS services not allowed
pt: Serviços GPRS não permitidos

en: Roaming not allowed in this location area
pt: Roaming não permitido nesta área de localização

en: Unspecified GPRS error
pt: Erro GPRS não especificado

en: No Error
pt: Nenhum erro

en: Action Cancelled
pt: Ação cancelada

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Unknown Error
pt: Erro desconhecido

en: Network Mode
pt: Modo de rede

en: _Automatic
pt: _Automático

en: Choose Network
pt: Escolha a rede

en: Refresh Network Providers
pt: Atualizar operadoras de rede

en: Enable Mobile Network
pt: Ativar rede móvel

en: No WWAN Adapter Found
pt: Nenhum adaptador WWAN encontrado

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
pt: Certifique-se de que tem um dispositivo sem fios Wan/Celular

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
pt: A Wan sem fios é desativada quando o modo de avião está ligado

en: Data Connection
pt: Ligação de dados

en: SIM card used for internet
pt: Cartão SIM usado para internet

en: SIM Lock
pt: Bloqueio SIM

en: _Lock SIM with PIN
pt: Bloquear SIM com PIN

en: Change PIN
pt: Alterar PIN

en: New PIN
pt: Novo PIN

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
pt: Introduza o PIN atual para alterar as definições de bloqueio do SIM

en: Mobile Network
pt: Rede móvel

en: Configure Telephony and mobile data connections
pt: Configurar ligações telefónicas e de dados móveis

en: Utility to configure the GNOME desktop
pt: Utilitários para configurar o ambiente de trabalho GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
pt: Definições é a sua interface principal para configurar o seu sistema.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt: Projeto GNOME

en: Display version number
pt: Mostrar número de versão

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
pt: Ativa o modo detalhado. Especifique-o muitas vezes para aumentar o nível de detalhe

en: Search for the string
pt: Procurar pela cadeia

en: List possible panel names and exit
pt: Listar nomes possíveis de painel e sair

en: Panel to display
pt: Painel a mostrar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
pt: [PAINEL] [ARGUMENTO…]

en: Settings categories
pt: Categorias de definições

en: Available panels:
pt: Painéis disponíveis:

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Search settings
pt: Pesquisar definições

en: Warning: Development Version
pt: Aviso: versão em desenvolvimento

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
pt: Esta versão de Definições deve ser usada apenas para desenvolvimento. Pode incorrer em comportamento anormal do sistema, perda de dados, e outras falhas inesperadas.

en: _Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: _Help
pt: A_juda

en: _About Settings
pt: Definições de cont_a

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
pt: Preferências;Definições;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
pt: O identificado do último painel de Definições a ser aberto

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
pt: O identificado do último painel de Definições a ser aberto. Valores irreconhecíveis serão ignorados e o primeiro painel na lista há de ser selecionado.

en: Show warning when running a development build of Settings
pt: Ver aviso quando a executar uma versão em desenvolvimento de Definições

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
pt: Se Definições deve mostrar um aviso quando a executar uma versão em desenvolvimento.

en: Initial state of the window
pt: Estado inicial da janela

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
pt: Um énuplo contendo a largura inicial, altura e estado maximizado da janela de aplicação.

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show help
pt: Mostrar ajuda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcuts dialog]
en: Panels
pt: Painéis

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go back to previous panel
pt: Voltar ao painel anterior

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cancel search
pt: Cancelar procura

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pt[0]: %u saída
pt[1]: %u saídas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pt[0]: %u entrada
pt[1]: %u entradas

en: System Sounds
pt: Sons do sistema
