gnome-control-center - en to fi translation catalogue (2025 entries)

en: Add Keyboard Shortcuts
fi: Lisää pikanäppäimiä

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Add
fi: _Lisää

en: Added keyboard shortcuts will be available globally, and can be changed in the app’s page in Settings
fi: Lisätyt pikanäppäimet ovat globaalisti käytettävissä, ja niitä voi muuttaa sovelluksen asetuspaneelista

en: Global Shortcuts
fi: Globaalit pikanäppäimet

en: Remove All Shortcuts?
fi: Poistetaanko kaikki pikanäppäimet?

en: All actions from %s that have been registered for global shortcuts will be removed.
fi: Kaikki toiminnot sovellukselta %s, jotka on rekisteröity globaaleiksi pikanäppäimiksi, poistetaan.

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Remove All Shortcuts
fi: Poista _kaikki pikanäppäimet

en: %s has registered the following global shortcuts
fi: %s on rekisteröinyt seuraavan globaalin pikanäppäimen

en: Apps
fi: Sovellukset

en: Search apps
fi: Etsi sovelluksia

en: _Default Apps
fi: _Oletussovellukset

en: Set which apps open links, files, and media
fi: Aseta linkit, tiedostot ja median avaavat sovellukset

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Yritä eri hakuehdoilla

en: No Apps Found
fi: Sovelluksia ei löytynyt

en: _Find in Software
fi: _Etsi ohjelmistokeskuksessa

en: Unable to List Apps
fi: Sovellusten listaaminen ei onnistu

note: Translators: Parental Controls here refers to the features provided by 'malcontent'
en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Parental Controls are not installed.
fi: Tapahtui virhe, jonka vuoksi sovelluksia ei voi listata.
    Virheen tiedot: Perheasetukset (Parental Controls) ei ole asennettu.

en: Default Apps
fi: Oletussovellukset

en: Removable Media
fi: Erilliset tallennusvälineet

en: Med_ia Autostart
fi: Med_ian automaattinen käynnistys

en: Start apps or prompt when media is connected
fi: Käynnistä sovelluksia tai esitä kehote, kun media yhdistetään

en: App Settings
fi: Sovelluksen asetukset

en: App is not sandboxed
fi: Sovellus ei ole eristetty

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
fi: Sovellusasetukset ei pysty täysin pakottamaan sovelluksia, joita ei ole eristetty. Eristämättömät sovellukset voivat käyttää sellaisia oikeuksia, joita ei näytetä täällä.

en: _Open
fi: _Avaa

en: App _Details
fi: Sovelluksen _tiedot

en: Permissions
fi: Oikeudet

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
fi: _Haku

en: Receive system searches and send results
fi: Vastaanota hakuja järjestelmältä ja lähetä tuloksia

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: _Notifications
fi: _Ilmoitukset

en: Show system notifications
fi: Näytä järjestelmäilmoituksia

en: _Run in Background
fi: Suorita _taustalla

en: Allow activity when the app is closed
fi: Salli toiminta kun sovellus on suljettu

en: Scr_eenshots
fi: _Kuvakaappaukset

en: Take pictures of the screen at any time
fi: Ota kuvia näytöstä milloin tahansa

en: Change _Wallpaper
fi: Vaihda _taustakuva

en: Change the desktop wallpaper
fi: Vaihda työpöydän taustakuva

en: So_unds
fi: _Äänet

en: Reproduce sounds
fi: Toista ääniä

en: Sounds
fi: Äänet

en: _Inhibit Shortcuts
fi: _Estä pikanäppäimet

en: Block standard keyboard shortcuts
fi: Estä standardit pikanäppäimet

en: C_amera
fi: _Kamera

en: Take pictures with the camera
fi: Ota kuvia kameralla

en: Camera
fi: Kamera

en: _Microphone
fi: _Mikrofoni

en: Record audio with the microphone
fi: Äänitä mikrofonilla

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: _Location Services
fi: Sijai_ntipalvelut

en: Access device location data
fi: Pääsy laitteen sijaintitietoon

en: Location Services
fi: Sijaintipalvelut

en: Re_quired Permissions
fi: _Vaaditut oikeudet

en: System permissions that the app requires
fi: Sovelluksen vaatimat järjestelmäoikeudet

en: Global S_hortcuts
fi: _Globaalit pikanäppäimet

en: Global actions that have been registered for use
fi: Käyttöön rekisteröidyt globaalit toiminnot

en: General
fi: Yleiset

en: _Files &amp; Links
fi: _Tiedostot ja linkit

en: File and link types that are opened by the app
fi: Sovelluksen avaamat tiedosto- ja linkkityypit

en: S_torage
fi: _Tallennustila

en: Disk space being used
fi: Käytetty levytila

en: Required Permissions
fi: Vaaditut oikeudet

en: Files & Links
fi: Tiedostot ja linkit

en: File Types
fi: Tiedostotyypit

en: Link Types
fi: Linkkityypit

en: _Reset
fi: _Tyhjennä

en: Storage
fi: Tallennustila

en: App
fi: Sovellus

en: Data
fi: Tiedot

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Total
fi: Yhteensä

en: _Clear Cache
fi: _Tyhjennä välimuisti

en: System Bus
fi: Järjestelmäväylä

en: Full access
fi: Täydet oikeudet

en: Session Bus
fi: Istuntoväylä

en: Devices
fi: Laitteet

en: Full access to /dev
fi: Täysi pääsy kohteeseen /dev

en: Network
fi: Verkko

en: Has network access
fi: Verkon käyttö

en: Home
fi: Koti

en: Read-only
fi: Vain luku

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Can change settings
fi: Voi muuttaa asetuksia

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
fi: %s vaatii pääsyn seuraaviin järjestelmän resursseihin. Jos haluat estää pääsyn, sovellus tulee poistaa.

en: %u permission | %u permissions
fi[0]: %u oikeus
fi[1]: %u oikeutta

en: Remove Link Type
fi: Poista linkkityyppi

en: Remove File Type
fi: Poista tiedostotyyppi

en: %u type | %u types
fi[0]: %u tyyppi
fi[1]: %u tyyppiä

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s is used to open the following types of files and links
fi: Sovellusta %s käytetään seuraavanlaisten tiedostojen ja linkkien avaamiseen

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space %s is occupying with app data and caches
fi: Kuinka paljon levytilaa sovellus %s varaa itse ja välimuistin kera

en: %u action | %u actions
fi[0]: %u toiminto
fi[1]: %u toimintoa

en: _Web
fi: _Verkko

en: _Mail
fi: _Sähköposti

en: _Calendar
fi: _Kalenteri

en: M_usic
fi: M_usiikki

en: _Photos
fi: _Kuvat

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
fi: Pu_helut

en: _SMS
fi: _Tekstiviestit

en: No Apps Available
fi: Ei sovelluksia saatavilla

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Open folder
fi: Avaa kansio

en: Select an app for audio CDs
fi: Valitse sovellus ääni-CD-levyille

en: Select an app for video DVDs
fi: Valitse sovellus video-DVD-levyille

en: Select an app to run when a music player is connected
fi: Valitse sovellus käynnistettäväksi kun musiikkisoitin yhdistetään

en: Select an app to run when a camera is connected
fi: Valitse sovellus käynnistettäväksi kun kamera yhdistetään

en: Select an app for software CDs
fi: Valitse sovellus ohjelmisto-CD-levyille

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fi: ääni-DVD

en: blank Blu-ray disc
fi: tyhjä Blu-ray-levy

en: blank CD disc
fi: tyhjä CD-levy

en: blank DVD disc
fi: tyhjä DVD-levy

en: blank HD DVD disc
fi: tyhjä HD DVD -levy

en: Blu-ray video disc
fi: Blu-ray-videolevy

en: e-book reader
fi: e-kirjalukija

en: HD DVD video disc
fi: HD DVD -videolevy

en: Picture CD
fi: Kuva-CD

en: Video CD
fi: Video-CD

en: Windows software
fi: Windows-ohjelmisto

en: CD _Audio
fi: _Ääni-CD

en: _DVD Video
fi: _DVD-video

en: Music Pla_yer
fi: _Musiikkisoitin

en: P_hotos
fi: _Kuvat

en: Sof_tware
fi: _Ohjelmisto

en: _Other Media Types
fi: _Muut mediatyypit

en: Other Media Types
fi: Muut mediatyypit

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: _Action
fi: _Toiminto

en: Add user accounts and change passwords
fi: Lisää käyttäjiä ja vaihda salasanoja

en: Play and record sound
fi: Toista ja tallenna ääntä

en: Play audio
fi: Toista ääntä

en: Record audio
fi: Tallenna ääntä

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
fi: Havaitse verkkolaitteet käyttäen mDNS:ää/DNS-SD:tä (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
fi: Suora pääsy bluetooth-laitteisiin

en: Use bluetooth devices
fi: Köytä bluetooth-laitteita

en: Use your camera
fi: Käytä kameraa

en: Print documents
fi: Tulosta asiakirjoja

en: Use any connected joystick
fi: Käytä mitä tahansa yhdistettyä peliohjainta

en: Allow connecting to the Docker service
fi: Salli yhdistäminen Docker-palveluun

en: Configure network firewall
fi: Muokkaa verkon palomuuria

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
fi: Aseta ja käytä etuoikeutettuja FUSE-tiedostojärjestelmiä

en: Update firmware on this device
fi: Päivitä tämän laitteen laiteohjelmisto

en: Access hardware information
fi: Pääsy laitteistotietoihin

en: Provide entropy to hardware random number generator
fi: Tarjoa entropiaa laitepohjaiselle satunnaislukugeneraattorille

en: Use hardware-generated random numbers
fi: Käytä laitteiston luomia satunnaislukuja

en: Access files in your home folder
fi: Pääsy kotikansiosi tiedostoihin

en: Access libvirt service
fi: Pääsy libvirt-palveluun

en: Change system language and region settings
fi: Muuta järjestelmän kieltä ja alueasetuksia

en: Change location settings and providers
fi: Muuta sijainnin asetuksia ja palveluntarjoajia

en: Access your location
fi: Pääsy sijaintitietoon

en: Read system and application logs
fi: Järjestelmä- ja sovelluslokien luku

en: Access LXD service
fi: Pääsy LXD-palveluun

en: Use and configure modems
fi: Käytä ja muokkaa modeemeja

en: Read system mount information and disk quotas
fi: Lue järjestelmän liitostietoja ja levykiintiöitä

en: Control music and video players
fi: Hallitse musiikki- ja videosoittimia

en: Change low-level network settings
fi: Muuta matalan tason verkkoasetuksia

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
fi: Pääsy NetworkManager-palveluun sekä verkkoasetuksien luku- ja muutosoikeudet

en: Read access to network settings
fi: Lukuoikeus verkkoasetuksiin

en: Change network settings
fi: Muuta verkkoasetuksia

en: Read network settings
fi: Lue verkkoasetukset

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
fi: Pääsy ofono-palveluun sekä mobiilipuhelinpalvelujen verkkoasetusten luku- ja muutosoikeudet

en: Control Open vSwitch hardware
fi: Hallitse Open vSwitch -laitteita

en: Read from CD/DVD
fi: Lue CD:ltä/DVD:ltä

en: Read, add, change, or remove saved passwords
fi: Lue, lisää, muuta tai poista tallennettuja salasanoja

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
fi: Pääsy pppd- ja ppp-laitteisiin sekä muokkausoikeus Point-to-Point-yhteyskäytännön yhteyksiin

en: Pause or end any process on the system
fi: Keskeytä tai lopeta mikä tahansa järjestelmän prosessi

en: Access USB hardware directly
fi: Suora pääsy USB-laitteisiin

en: Read/write files on removable storage devices
fi: Luku- ja kirjoitusoikeus erillisten tallennuslaitteiden tiedostoihin

en: Prevent screen sleep/lock
fi: Estä näytön lepotila ja lukitus

en: Access serial port hardware
fi: Pääsy sarjaportin laitteisiin

en: Restart or power off the device
fi: Sammuta tai käynnistä laite uudelleen

en: Install, remove and configure software
fi: Asenna, poista ja muokkaa ohjelmistoja

en: Access Storage Framework service
fi: Pääsy Storage Framework -palveluun

en: Read process and system information
fi: Lue prosessi- ja järjestelmätietoja

en: Monitor and control any running program
fi: Valvo ja hallitse mitä tahansa käynnissä olevaa ohjelmaa

en: Change the date and time
fi: Vaihda päivää ja aikaa

en: Change time server settings
fi: Vaihda aikapalvelimen asetuksia

en: Change the time zone
fi: Vaihda aikavyöhykettä

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
fi: Pääsy UDisks2-palveluun sekä muokkaa levyjä ja irrotettavia medioita

en: Access energy usage data
fi: Pääsy virrankäytön tietoihin

en: Read/write access to U2F devices exposed
fi: Luku- ja kirjoitusoikeus altistetuille U2F-laitteille

en: Control various app permissions and settings
fi: Hallitse sovellusten eri oikeuksia ja asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
fi: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;sovellus;oikeus;asetus;oletus;ensisijainen;automaattikäynnistys;ääni;levy;irrotettava;laite;järjestelmä;

en: Background removed
fi: Taustakuva poistettu

en: _Undo
fi: _Kumoa

note: Translators: %d is the number of backgrounds deleted.
en: %d background removed | %d backgrounds removed
fi[0]: %d taustakuva poistettu
fi[1]: %d taustakuvaa poistettu

en: Remove Background
fi: Poista taustakuva

en: Select Picture
fi: Valitse kuva

en: multiple sizes
fi: useita kokoja

en: No Desktop Background
fi: Ei työpöydän taustaa

en: Style
fi: Tyyli

en: _Default
fi: _Oletus

en: Da_rk
fi: _Tumma

en: Accent Color
fi: Korostusväri

en: Background
fi: Taustakuva

en: _Add Picture…
fi: _Lisää kuva…

en: Blue
fi: Sininen

en: Teal
fi: Sinivihreä

en: Green
fi: Vihreä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Red
fi: Punainen

en: Pink
fi: Pinkki

en: Purple
fi: Violetti

en: Slate
fi: Harmaasävy

en: Current background
fi: Nykyinen taustakuva

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Change your background image or the UI colors
fi: Vaihda taustakuva tai käyttöliittymän värejä

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
fi: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;Taustakuva;Näyttö;Työpöytä;tyyli;vaalea;tumma;ulkoasu;ulkonäkö;

en: Enable
fi: Käytä

en: No Bluetooth Found
fi: Bluetoothia ei löytynyt

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
fi: Liitä sovitin käyttääksesi Bluetoothia

en: Bluetooth Turned Off
fi: Bluetooth on pois päältä

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
fi: Kytke päälle yhdistääksesi laitteita ja vastaanottaaksesi tiedostoja

en: Airplane Mode is On
fi: Lentokonetila on päällä

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
fi: Bluetooth on pois käytöstä, kun lentokonetila on päällä

en: _Turn Off Airplane Mode
fi: _Poista lentokonetila käytöstä

en: Hardware Airplane Mode is On
fi: Laitetason lentokonetila on päällä

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
fi: Poista lentokonetila käytöstä käyttääksesi Bluetoothia

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fi: Kytke Bluetooth päälle tai pois ja yhdistä laitteita

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fi: share;sharing;bluetooth;obex;jakaminen;jaot;

en: Display Calibration
fi: Näytön kalibrointi

note: Translators: This starts the calibration process
en: _Start
fi: _Käynnistä

note: Translators: This resumes the calibration process
en: _Resume
fi: _Jatka

note: Translators: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fi: _Valmis

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fi: Älä liikuta kalibrointilaitetta kesken kalibroinnin

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fi: Aseta kalibrointilaite neliön päälle ja napsauta ”Käynnistä”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fi: Vaihda kalibrointilaite kalibrointiasentoon ja napsauta ”Jatka”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fi: Vaihda kalibrointilaite kalibrointiasentoon ja napsauta ”Jatka”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fi: Sulje kannettavan kansi

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fi: Tapahtui sisäinen virhe josta ei voitu toipua.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fi: Kalibrointiin vaadittavia työkaluja ei ole asennettu.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fi: Profiilin luonti ei onnistunut.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fi: Kohdevalkopiste ei ole saavutettavissa.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fi: Valmis!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fi: Kalibrointi epäonnistui!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fi: Voit irrottaa kalibrointilaitteen.

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
fi: Sisäänrakennettu näyttö

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
fi: Sisäänrakennettu web-kamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fi: Näyttö - %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fi: Kuvanlukija - %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fi: Kamera - %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fi: Tulostin - %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fi: Web-kamera - %s

en: Not Calibrated
fi: Ei kalibroitu

en: Enable color management for %s
fi: Käytä värinhallintaa laitteelle %s

en: Show color profiles for %s
fi: Näytä laitteen %s väriprofiilit

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fi: Oletus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fi: Testiprofiili:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fi: Valitse ICC-profiilitiedosto

en: Import
fi: Tuo

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fi: Tuetut ICC-profiilit

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Screen
fi: Näyttö

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fi: Tallenna profiili

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fi: Luo väriprofiili valitulle laitteelle

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fi: Mittalaitetta ei tunnistettu. Tarkista että se on oikein liitetty ja että siinä on virta päällä.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fi: Laitetyyppi ei ole tällä hetkellä tuettu.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
fi: lue lisää

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
fi: Jokainen laite vaatii ajan tasalla olevan väriprofiilin, jotta värejä on mahdollista hallita — %s.

en: Screen Calibration
fi: Näytön kalibrointi

en: Calibration Quality
fi: Kalibrointilaatu

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fi: Kalibrointi tuottaa profiilin, jota voi käyttää näytön värien hallintaan. Profiilista tulee sitä parempi mitä kauemmin aikaa kalibrointiin käytetään.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
fi: Et voi käyttää laitettasi, kun kalibrointi on meneillään.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fi: Laatu

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fi: Arvioitu aika

en: Calibration Device
fi: Kalibrointilaite

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fi: Valitse anturilaite jota haluat käyttää kalibrointiin.

en: Display Type
fi: Näytön tyyppi

en: Select the type of display that is connected.
fi: Valitse yhdistetyn näytön tyyppi.

en: Profile Whitepoint
fi: Profiilin valkopiste

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fi: Valitse näytön valkopiste. Useimmat näytöt tulisi kalibroida D65-valonlähteeseen.

en: Display Brightness
fi: Näytön kirkkaus

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fi: Aseta näyttö siihen kirkkauteen, jolla yleensä käytät sitä. Värienhallinta tulee olemaan tarkinta tällä kirkkaustasolla.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fi: Voit myös käyttää samaa kirkkaustasoa kuin muut tätä laitetta varten tehdyt profiilit.

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
fi: Voit käyttää väriprofiilia eri laitteilla, tai vaikkapa luoda profiileja eri valaistusolosuhteita varten.

en: Profile Name:
fi: Profiilin nimi:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Profile successfully created!
fi: Profiili luotiin onnistuneesti!

en: Copy Profile
fi: Kopioi profiili

en: Requires writable media
fi: Vaatii median, johon on mahdollista kirjoittaa

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fi: Näistä ohjeista profiilin käyttöön <a href="linux">GNU/Linuxilla</a>, <a href="osx">Apple OS X:llä</a> ja <a href="windows">Windowsilla</a> saattaa olla hyötyä.

en: Add Profile
fi: Lisää profiili

en: _Import File…
fi: _Tuo tiedosto	…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fi: Ongelmia havaittu. Profiili ei välttämättä toimi kunnolla. <a href="">Näytä tiedot.</a>

en: _Set for All Users
fi: Aseta _kaikille käyttäjille

en: Set this profile for all users on this device
fi: Aseta tämä profiili kaikille tietokoneen käyttäjille

en: _Enable
fi: K_äytä

en: Enable profile
fi: Käytä profiilia

en: _Add Profile
fi: _Lisää profiili

en: _Calibrate…
fi: _Kalibroi…

en: Calibrate the device
fi: Kalibroi laite

en: _Remove Profile
fi: _Poista profiili

en: _View Details
fi: Näytä yk_sityiskohdat

en: No Devices
fi: Ei laitteita

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fi: Värihallinnan piiriin sopivia laitteita ei havaittu

en: Projector
fi: Projektori

en: LCD (CCFL backlight)
fi: LCD (CCFL-taustalamppu)

en: LCD (RGB LED backlight)
fi: LCD (RGB LED -taustalamppu)

en: LCD (white LED backlight)
fi: LCD (valkoinen LED-taustalamppu)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
fi: Laajan gamutin LCD (CCFL-taustalamppu)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
fi: Laajan gamutin LCD (RGB LED -taustalamppu)

[ctx: Calibration quality]
en: High
fi: Korkea

en: 40 minutes
fi: 40 minuuttia

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
fi: Keskitaso

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

[ctx: Calibration quality]
en: Low
fi: Matala

en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

en: Native to display
fi: Näytön natiivi

en: D50 (Printing and publishing)
fi: D50 (Tulostus ja julkaisu)

en: D65 (Photography and graphics)
fi: D65 (Valokuvaus ja grafiikka)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fi: Standardiavaruus

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fi: Testiprofiili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fi: Matala laatu

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fi: Keskimääräinen laatu

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fi: Korkea laatu

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fi: Oletus-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fi: Oletus-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fi: Oletusharmaasävy

en: Vendor supplied factory calibration data
fi: Valmistajan toimittaja tehdaskalibrointidata

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fi: Koko ruudun näyttökorjaus ei ole mahdollista tällä profiililla

en: This profile may no longer be accurate
fi: Tämä profiili ei välttämättä ole enää tarkka

en: Color Management
fi: Värinhallinta

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fi: Kalibroi laitteidesi, kuten näytön, kameran ja tulostimen värejä

note: Translators: Search terms to find the Color Management panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fi: Väri;ICC;color;profiili;kalibrointi;Calibrate;Tulostin;Printer;Näyttö;

en: Other…
fi: Muu…

en: Select Language
fi: Valitse kieli

en: _Select
fi: _Valitse

en: Language or country
fi: Kieli tai maa

en: No languages found
fi: Kieli ei löytynyt

en: More…
fi: Lisää…

en: More Information
fi: Lisätietoja

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: Error — some settings cannot be unlocked
fi: Virhe — joidenkin asetusten lukitusta ei voi avata

en: Some settings are locked
fi: Jotkin asetukset on lukittu

en: _Unlock…
fi: _Avaa lukitus…

en: Increment Hour
fi: Lisää tunti

en: Increment Minute
fi: Lisää minuutti

en: Time
fi: Aika

en: Decrement Hour
fi: Vähennä tunti

en: Decrement Minute
fi: Vähennä minuutti

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
fi: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
fi: %e. %b %Y

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fi: 0 sekuntia

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fi: Yhteyspiste

en: Displays
fi: Näytöt

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Display Settings Disabled
fi: Näyttöasetukset pois käytöstä

en: Multiple Displays
fi: Useita näyttöjä

note: Translators: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
fi: _Liitä

en: _Mirror
fi: _Peili

en: Contains top bar and Activities
fi: Sisältää yläpalkin ja Toiminnot

en: _Primary Display
fi: _Ensisijainen näyttö

note: Translators: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
fi: _Yövalo

en: Night Light
fi: Yövalo

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois

en: Apply Changes?
fi: Toteutetaanko muutokset?

en: Changes Cannot be Applied
fi: Muutoksia ei voitu toteuttaa

en: This could be due to hardware limitations.
fi: Tämä saattaa johtua laitteiston rajoituksista.

[ctx: display setting]
en: _Orientation
fi: _Suunta

[ctx: display setting]
en: _Resolution
fi: _Tarkkuus

en: R_efresh Rate
fi: P_äivitystaajuus

en: _Variable Refresh Rate
fi: Vai_hteleva päivitystaajuus

en: Re_fresh Rate
fi: P_äivitystaajuus

en: _HDR (High Dynamic Range)
fi: _HDR (korkea dynaaminen alue)

en: Adjust for _TV
fi: Sovita _TV:hen

[ctx: display setting]
en: _Scale
fi: S_kaalaus

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fi: Vaaka

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fi: Pysty oikea

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fi: Pysty vasen

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fi: Vaaka (käännetty)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
fi: Pysty

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
fi: Vaaka oikea

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
fi: Vaaka vasen

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
fi: Pysty (käänteinen)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
fi: Pystyssä

[ctx: Display rotation]
en: Right
fi: Oikea

[ctx: Display rotation]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
fi: Käännetty

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
fi: Vaihteleva (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
fi: Vaihteleva (enintään %.2lf Hz)

en: Night Light Unavailable
fi: Yövalo ei ole saatavilla

note: Translators: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fi: Poistettu väliaikaisesti käytöstä huomiseen asti

note: Translators: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fi: Käynnistä suodatin uudelleen

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fi: Yövalo tekee näytön väreistä tavallista lämpimämpiä. Sen on tarkoitus estää silmien rasittumista ja unettomuutta.

en: _Schedule
fi: _Aikataulu

en: Sunset to Sunrise
fi: Auringonlaskusta auringonnousuun

en: Manual Schedule
fi: Mukautettu aikataulu

en: _Times
fi: _Aika

en: From
fi: Alkaa

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: To
fi: Päättyy

en: _Color Temperature
fi: Väri_lämpötila

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
fi: Yövaloa ei voi käyttää virtuaalikoneesta

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
fi: Tämä saattaa olla tulos käytettävästä grafiikka-ajurista, tai siitä että työpöytää käytetään etänä.

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
fi: Käytä yövaloa ja valitse, kuinka näyttöjä ja projektoreja käsitellään

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
fi: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;Paneeli;Projektori;Näyttö;Resoluutio;Tarkkuus;Virkistystaajuus;yövalo;

en: Sound and Media
fi: Ääni ja media

en: Volume mute/unmute
fi: Äänen mykistys päällä/pois

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Microphone mute/unmute
fi: Mikrofonin mykistys päällä/pois

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Play (or play/pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Eject
fi: Irrota

en: Typing
fi: Kirjoittaminen

en: Switch to next input source
fi: Vaihda seuraavaan lähteeseen

en: Switch to previous input source
fi: Vaihda edelliseen lähteeseen

en: Launchers
fi: Käynnistimet

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostisovellus

en: Launch web browser
fi: Käynnistä internetselain

en: Home folder
fi: Kotikansio

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
fi: Haku

[ctx: keybinding]
en: Search
fi: Etsi

en: System
fi: Järjestelmä

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Power off
fi: Sammuta

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Turn zoom on or off
fi: Suurennus päällä/pois

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Turn screen reader on or off
fi: Näytönlukija päällä/pois

en: Turn on-screen keyboard on or off
fi: Virtuaalinäppäimistö päällä/pois

en: Increase text size
fi: Suurenna tekstin kokoa

en: Decrease text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: High contrast on or off
fi: Korkea kontrasti päälle/pois

en: Add Input Source
fi: Lisää syötelähde

en: Search languages and countries
fi: Etsi kieliä ja valtioita

en: No input sources found
fi: Syötelähteitä ei löytynyt

en: View Keyboard Layout
fi: Näytä näppäimistöasettelu

[ctx: Input Source]
en: Other
fi: Muu

en: _Add Input Source
fi: _Lisää syötelähde

en: View More
fi: Näytä lisää

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Remove
fi: Poista

en: Custom Shortcuts
fi: Omat pikanäppäimet

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Input Sources
fi: Syötelähteet

en: Includes keyboard layouts and input methods
fi: Sisältää näppäimistöasettelut ja syötetavat

en: Input Source Switching
fi: Syötelähteen vaihtaminen

en: Use the _same source for all windows
fi: Käytä _samaa lähdettä kaikille ikkunoille

en: Switch input sources _individually for each window
fi: Vaihda syötelähteitä _yksittäin eri ikkunoille

en: Special Character Entry
fi: Erikoismerkkien kirjoitus

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
fi: Tavat eri symbolo ja kirjainmuunnelmien syöttämiseen näppäimistöllä

en: A_lternate Characters Key
fi: _Vaihtoehtoinen merkkinäppäin

en: _Compose Key
fi: _Compose-näppäin

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _View and Customize Shortcuts
fi: _Katsele ja mukauta pikanäppäimiä

en: Alternate Characters Key
fi: Vaihtoehtoinen merkkinäppäin

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fi: Vaihtoehtoista merkkinäppäintä voi käyttää lisämerkkien kirjoittamiseen. Nämä merkit on usein merkitty näppäimiin kolmantena näytettävänä merkkinä.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fi: Vasen Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fi: Oikea Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fi: Vasen Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fi: Oikea Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fi: Valikkonäppäin

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fi: Oikea Ctrl

en: Compose Key
fi: Compose-näppäin

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>o</b> and <b>c</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fi: Compose-näppäin mahdollistaa useiden erilaisten merkkien kirjoittamisen. Paina ensin compose-näppäintä ja sitten muita merkkejä.  Esimerkiksi compose-näppäin, <b>o</b> ja <b>c</b> muodostavat merkin <b>©</b>, <b>a</b> ja <b>'</b> muodostavat merkin <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
fi: Vasen Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fi: Syötetapoja voi vaihtaa käyttämällä pikanäppäintä %s.
    Näitä pikanäppäimiä voi muuttaa pikanäppäinten asetuksissa.

en: Search shortcuts
fi: Etsi pikanäppäimiä

en: Search Shortcuts
fi: Etsi pikanäppäimiä

en: Activities _Overview Shortcut
fi: _Toiminnot-yleisnäkymän pikanäppäin

en: Use the Super key to open the overview
fi: Paina Super-näppäintä avataksesi yleisnäkymän

en: _Reset All…
fi: _Palauta kaikki oletusasetukset…

en: Add Custom Shortcuts
fi: Lisää mukautettu pikanäppäin

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
fi: Aseta mukautettuja pikanäppäimiä sovellusten käynnistämiseksi, komentorivisarjojen suorittamiseksi ja niin edelleen

en: _Add Shortcut…
fi: _Lisää pikanäppäin…

en: Reset All Shortcuts?
fi: Palautetaanko kaikkien pikanäppäinten oletukset?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
fi: Kaikki pikanäppäinten muutokset häviävät

en: _Reset All
fi: _Palauta kaikki oletusasetukset

en: Re_place
fi: _Korvaa

en: _Set
fi: _Aseta

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
fi: Paina Esc peruaksesi tai askelpalautinta poistaaksesi pikanäppäimen käytöstä

en: Reset Shortcut
fi: Nollaa pikanäppäin

en: Name
fi: Nimi

en: Command
fi: Komento

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Reset
fi: Tyhjennä asetukset

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
fi: Ei mikään

en: _Set Shortcut…
fi: _Aseta pikanäppäin…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fi: <b>%s</b> on jo asetettu toimintoon %s. Jos korvaat sen, toiminto %s poistetaan käytöstä

en: Enter the new shortcut
fi: Anna uusi pikanäppäin

en: Set Custom Shortcut
fi: Aseta oma pikanäppäin

en: Set Shortcut
fi: Aseta pikanäppäin

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
fi: Anna uusi pikanäppäin vaihtaaksesi toiminnon <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
fi: Lisää oma pikanäppäin

en: %d modified | %d modified
fi[0]: %d muokattu
fi[1]: %d muokattu

en: Add a Shortcut
fi: Lisää pikanäppäin

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fi: Muuta näppäimistön pikanäppäimiä ja aseta kirjoitusasetuksesi, näppäimistöasettelut ja syötelähteet

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
fi: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;pikanäppäin;työtila;ikkuna;muuta kokoa;lähennä;syöte;lähde;kontrasti;suurennus;lukitus;merkki;

en: _Mouse
fi: _Hiiri

en: Primary Button
fi: Ensisijainen painike

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
fi: Fyysisten painikkeiden järjestys hiiressä ja kosketuslevyssä

en: _Left
fi: _Vasen

en: _Right
fi: _Oikea

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Po_inter Speed
fi: Osoittimen _nopeus

en: Slow
fi: Hidas

en: Fast
fi: Nopea

en: Mouse _Acceleration
fi: Hiiren _kiihdytys

en: Recommended for most users and applications
fi: Suositeltu useimmille käyttäjille ja sovelluksille

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
fi: Hiiren kiihdytyksen kytkeminen pois voi mahdollistaa nopeammat ja tarkemmat liikkeet, mutta saattaa tehdä hiiren käytöstä vaikeampaa.

en: Scroll Direction
fi: Vierityksen suunta

en: Tra_ditional
fi: _Perinteinen

en: Scrolling moves the view
fi: Vieritys liikuttaa näkymää

en: _Natural
fi: _Luonnollinen

en: Scrolling moves the content
fi: Vieritys liikuttaa sisältöä

en: Test _Settings
fi: _Testaa asetukset

en: _Touchpad
fi: _Kosketuslevy

en: T_ouchpad
fi: K_osketuslevy

en: _Disable Touchpad While Typing
fi: _Poista kosketuslevy käytöstä kirjoitettaessa

en: Clicking
fi: Napsautus

en: Secondary Click
fi: Toissijainen napsautus

en: Two _Finger Push
fi: Kahden _sormen työntö

en: Push anywhere with 2 fingers
fi: Työnnä missä tahansa kahdella sormella

en: _Corner Push
fi: _Kulmatyöntö

en: Push with a single finger in the corner
fi: Työnnä yhdellä sormella

en: T_ap to Click
fi: _Napsauta napauttamalla

en: Quickly touch the touchpad to click
fi: Kosketa kosketuslevyä nopeasti napsauttaaksesi

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Scroll Method
fi: Vieritystapa

en: T_wo Finger
fi: _Kaksi sormea

en: Drag two fingers on the touchpad
fi: Vedä kahta sormea kosketuslevyllä

en: _Edge
fi: _Reuna

en: Drag one finger on the edge
fi: Vedä yhtä sormea reunalla

en: T_raditional
fi: _Perinteinen

en: _Pointing Stick
fi: _Tappihiiri

en: Pointing Stick
fi: Tappihiiri

en: Pointing Stick _Acceleration
fi: Tappihiiren _kiihdytys

en: Turning pointing stick acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
fi: Tappihiiren kiihdytyksen kytkeminen pois voi mahdollistaa nopeammat ja tarkemmat liikkeet, mutta saattaa tehdä tappihiiren käytöstä vaikeampaa.

en: Test Mouse & Touchpad
fi: Testaa hiirtä ja kosketuslevyä

en: _Clicking
fi: _Napsautus

en: Click Here
fi: Napsauta tässä

en: Primary Click
fi: Ensisijainen napsautus

en: Double Click
fi: Kaksoisnapsautus

en: _Scrolling
fi: _Vieritys

en: Mouse & Touchpad
fi: Hiiri ja kosketuslevy

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
fi: Muuta hiiren tai kosketuslevyn herkkyyttä ja valitse kumpaa kättä käytät

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
fi: Kosketuslevy;Trackpad;Osoitin;Kohdistin;Napsauta;Klikkaa;Painike;Nappi;Kaksois;Pallohiiri;Trackball;vieritä;Tap;Double;Button;Tuplaklikkaa;Kaksois;Scroll;

en: _Hot Corner
fi: _Aktivointikulma

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
fi: Kosketa vasenta yläkulmaa avataksesi Toiminnot-yleisnäkymän

en: _Active Screen Edges
fi: Aktiiviset _näytön reunat

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
fi: Vedä ikkunat näytön yläreunaa, vasenta reunaa ja oikeaa reunaa vasten muuttaaksesi ikkunoiden kokoa

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: _Dynamic Workspaces
fi: _Dynaamiset työtilat

en: Automatically removes empty workspaces
fi: Poista automaattisesti tyhjät työtilat

en: _Fixed Number of Workspaces
fi: _Muuttumaton määrä työtiloja

en: Specify a number of permanent workspaces
fi: Määritä muuttumattomien työtilojen määrä

en: _Number of Workspaces
fi: _Työtilojen määrä

en: Multi-Monitor
fi: Useampi näyttö

en: Workspaces on _primary display only
fi: Työtilat vain _ensisijaisella näytöllä

en: Workspaces on all d_isplays
fi: Työtilat _kaikilla näytöillä

en: App Switching
fi: Sovellusten välillä vaihtaminen

en: Include apps from all _workspaces
fi: Sisällytä sovellukset k_aikista työtiloista

en: Include apps from the _current workspace only
fi: Sisällytä sovellukset _vain nykyisestä työtilasta

en: Multitasking
fi: Moniajo

en: Manage preferences for productivity and multitasking
fi: Hallinnoi tuottavuuden ja moniajon asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
fi: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;moniajo;tuottavuus;mukautus;mukauttaminen;samanaikainen;aktivointikulma;työtilat;virtuaalipöydät;

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Network Proxy
fi: _Verkon välityspalvelin

en: C_onfiguration
fi: _Määritys

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Con_figuration URL
fi: Määritys-_URL

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
fi: Web Proxy Auto-Discovery -automaattietsintää (WPAD) käytetään, kun hallinta-URL ei ole määritelty. Tätä ei suositella käytettäväksi epäluotettavissa julkisissa verkoissa.

en: HTTP Proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: URL
fi: URL-osoite

en: Port
fi: Portti

en: HTTPS Proxy
fi: HTTPS-välityspalvelin

en: FTP Proxy
fi: FTP-välityspalvelin

en: SOCKS Host
fi: SOCKS-palvelin

en: Ignored Hosts
fi: Ohitettavat koneet

en: Network Unavailable
fi: Verkko ei ole saatavilla

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
fi: Tapahtui virhe, jonka vuoksi verkkoa ei voi käyttää.
     Virheen tiedot: NetworkManager ei ole käynnissä.

en: Add VPN
fi: Lisää VPN

en: Not set up
fi: Ei määritetty

en: _Proxy
fi: V_älityspalvelin

en: Share Network
fi: Jaa verkko

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: Scan to Connect
fi: Skannaa yhdistääksesi

en: Network Name
fi: Verkon nimi

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fi: Salasana

en: Network Options
fi: Verkkoasetukset

en: Forget Network
fi: Unohda verkko

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Insecure network (WEP)
fi: Turvaton verkko (WEP)

en: Secure network (WPA)
fi: Turvallinen verkko (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fi: Turvallinen verkko (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fi: Turvallinen verkko (WPA3)

en: Secure network
fi: Turvallinen verkko

en: Signal strength %d%%
fi: Signaalin vahvuus %d%%

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
fi: Otetaanko Wi-Fi-yhteyspiste käyttöön?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
fi: Wi-Fi-yhteyspiste mahdollistaa internetyhteytesi jakamisen luomalla Wi-Fi-verkon, johon muut voivat yhdistää. Tämän edellytys on, että yhteys internetiin on muodostettu jollain muulla tavalla kuin Wi-Fi-yhteydellä.

en: Generate Random Password
fi: Luo satunnainen salasana

en: Autogenerate Password
fi: Luo automaattisesti salasana

en: _Turn On
fi: _Ota käyttöön

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
fi: Yhteyspisteen ottaminen käyttöön katkaisee yhteyden verkkoon %s, eikä yhteys internetiin onnistu Wi-Fi:n kautta.

en: Network name cannot be empty
fi: Verkon nimi ei voi olla tyhjä

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
fi: Verkon nimi on liian pitkä

en: Must have a minimum of 8 characters
fi: Tulee olla vähintään 8 merkkiä

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
fi[0]: Tulee olla enintään %d merkki
fi[1]: Tulee olla enintään %d merkkiä

en: Airplane Mode
fi: Lentokonetila

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
fi: Poistaa käytöstä Wi-Fi:n, Bluetoothin ja mobiililaajakaistan

en: Wi-Fi Off
fi: Wi-Fi pois

en: Turn on to use Wi-Fi
fi: Ota käyttöön käyttääksesi Wi-Fi:ä

en: No Wi-Fi Adapter Found
fi: Wi-Fi-sovitinta ei löytynyt

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
fi: Varmista, että Wi-Fi-sovitin on kiinnitetty ja käynnistetty

en: Airplane Mode On
fi: Lentokonetila päällä

en: Turn off to use Wi-Fi
fi: Sammuta käyttääksesi Wi-Fi:ä

en: Wi-Fi Hotspot Active
fi: Wi-Fi-yhteyspiste aktiivisena

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
fi: Skannaa toisella laitteella yhdistääksesi yhteyspisteeseen.
    Sammuta yhteyspiste, jos haluat käyttää Wi-Fi-yhteyttä tällä laitteella.

en: T_urn Off Hotspot…
fi: _Sammuta yhteyspiste…

en: Visible Networks
fi: Näkyvissä olevat verkot

en: Wi-Fi Unavailable
fi: Wi-Fi ei saatavilla

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
fi: Tapahtui virhe, jonka vuoksi Wi-Fi:ä ei voi käyttää.
     Virheen tiedot: NetworkManager ei ole käynnissä.

en: Turn Off Hotspot?
fi: Sammutetaanko yhteyspiste?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
fi: Sammuttaminen katkaisee yhteyden kaikkiin laitteisiin, jotka ovat yhteydessä yhteyspisteeseen.

en: _Turn Off
fi: _Sammuta

en: 802.1x _Security
fi: 802.1x-suojaus

en: _Name
fi: _Nimi

en: Security
fi: Tietoturva

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Preserve
fi: Varaa

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Random
fi: Satunnainen

en: Stable
fi: Vakaa

en: Stable per SSID
fi: Kiinteä per SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fi: Tähän kirjoitettua MAC-osoitetta käytetään laiteosoitteena sille verkkolaitteelle, jolle tämä yhteys aktivoidaan. Ominaisuus tunnetaan termeillä MAC-kloonaus tai -spooffaus. Esimerkki: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
fi: Profiili %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
fi: Verkon “%s” tallennetut tiedot häviävät. Tähän lukeutuu salasanat ja mitkä tahansa verkon muutokset..

en: Forget Connection?
fi: Unohdetaanko yhteys?

en: _Forget
fi: _Unohda

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fi: Yritys

[ctx: Wifi security]
en: None
fi: Ei mitään

note: Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
fi: Ei koskaan

en: %i day ago | %i days ago
fi[0]: %i päivä sitten
fi[1]: %i päivää sitten

[ctx: Signal strength]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fi: Heikko

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fi: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
fi: Hyvä

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fi: Erinomainen

en: IPv4 Address
fi: IPv4-osoite

en: IPv6 Address
fi: IPv6-osoite

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Forget Connection…
fi: Unohda yhteys…

en: Remove Connection Profile…
fi: Poista yhteysprofiili…

en: Remove Connection…
fi: Poista yhteys…

en: Remove VPN…
fi: Poista VPN…

en: Details
fi: Tiedot

en: automatic
fi: automaattinen

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
fi: Automaattinen DNS on käytössä. Olitko aikeissa poistaa automaattisen DNS:n käytöstä?

en: Delete Address
fi: Poista osoite

en: Delete Route
fi: Poista reitti

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fi: Ei mitään

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fi: WEP 40/128-bittinen avain (Hex tai ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fi: WEP 128-bittinen salalause

en: Dynamic WEP (802.1x)
fi: Dynaaminen WEP (802.1x)

en: WPA3 Personal
fi: WPA3-Personal

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unsaved peer
fi: Tallentamaton vertainen

en: Signal Strength
fi: Signaalin vahvuus

en: Weak
fi: Heikko

en: Link speed
fi: Yhteysnopeus

en: 1Mb/sec
fi: 1 Mb/s

en: Hardware Address
fi: Laiteosoite

en: Supported Frequencies
fi: Tuetut taajuudet

en: Default Route
fi: Oletusreitti

en: Last Used
fi: Viimeksi käytetty

en: Connect _automatically
fi: _Yhdistä automaattisesti

en: Make available to _other users
fi: Aseta _kaikkien käyttäjien käytettäväksi

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
fi: _Käytön mukaan laskutettava yhteys: sisältää datarajoituksia tai mahdollisia lisäkustannuksia

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
fi: Ohjelmistopäivityksiä ja muita suurikokoisia latauksia ei aloiteta automaattisesti.

en: _MAC Address
fi: _MAC-osoite

en: _Cloned Address
fi: _Kloonattu osoite

en: bytes
fi: tavua

en: IPv_4 Method
fi: IPv_4-tapa

en: Automatic (DHCP)
fi: Automaattinen (DHCP)

en: Link-Local Only
fi: Vain linkkiyhteys

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Shared to other computers
fi: Jaettu muille tietokoneille

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Address
fi: Osoite

en: Netmask
fi: Aliverkon peite

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Automatic DNS
fi: Automaattinen DNS

en: DNS server address(es)
fi: DNS-palvelimen osoite/osoitteet

en: Separate IP addresses with commas
fi: Erota IP-osoitteet pilkuin

en: Routes
fi: Reitit

en: Automatic Routes
fi: Automaattiset reitit

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fi: Metriikka

en: Use this connection _only for resources on its network
fi: Käytä tätä yhteyttä _vain tässä verkossa oleviin resursseihin

en: IPv_6 Method
fi: IPv_6-tapa

en: Automatic, DHCP only
fi: Automaattinen, vain DHCP

en: Shared to other devices
fi: Jaettu muille laitteille

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Unable to open connection editor: %s
fi: Yhteysmuokkaimen avaaminen epäonnistui: %s

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: Invalid setting %s: %s
fi: Virheellinen asetus %s: %s

en: Invalid setting %s
fi: Virheellinen asetus %s

en: Invalid VPN configuration file
fi: Virheellinen VPN-asetustiedosto

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
fi: Vapaa ja avoimen lähdekoodin VPN-ratkaisu, joka on suunniteltu helppokäyttöiseksi, suorituskykyiseksi ja tietoturvalliseksi.

en: Import from file…
fi: Tuo tiedostosta…

en: S_ecurity
fi: _Tietoturva

en: Cannot Import VPN Connection
fi: VPN-yhteyttä ei voi tuoda

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fi: Tiedoston ”%s” luku epäonnistui tai se ei sisällä tunnistettavaa VPN-yhteyden tietoa
    
    Virhe: %s.

en: Select file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: <i>(Error: unable to load VPN connection editor)</i>
fi: <i>(Virhe: VPN-yhteyseditoria ei voitu ladata)</i>

en: _Connection Name
fi: _Yhteyden nimi

en: _Interface Name
fi: _Liitännän nimi

en: The name of the wireguard interface to create.
fi: Luotavan wireguard-liitännän nimi.

en: _Private Key
fi: _Yksityinen avain

en: The 256 bit private key in base64 encoding
fi: Yksityinen 256-bittinen avain base64-koodattuna

en: Show/hide private key
fi: Näytä/piilota yksityinen avain

en: _Listen Port
fi: _Kuunneltava portti

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
fi: Kuunneltava portti. Jos asetettu arvoon 'automatic', portti valitaan satunnaisesti kun liitäntä nousee käyttöön.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
fi: 32-bittinen fwmark lähteville paketeille. Jätä arvoon 'off' poistaaksesi fwmarkin käytöstä.

en: _Add peer routes
fi: _Lisää vertaisreittejä

en: _Peers
fi: _Vertaiset

en: Add WireGuard peer
fi: Lisää WireGuard-vertainen

en: No peers set up
fi: Vertaisia ei ole määritetty

en: Options…
fi: Valinnat…

en: _Endpoint
fi: _Päätepiste

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
fi: Päätepisteen IP-osoite tai konenimi, jonka perässä kaksoispiste ja porttinumero.

en: _Public key
fi: _Julkinen avain

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
fi: Julkinen avain, 'wg pubkey'-komennon laskemana yksityisestä avaimesta base64:nä.

en: _Pre-shared key
fi: _Esi-jaettu avain

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
fi: Esijaettu avain, 'wg genpsk'-komennon luomana base64:nä. Valinnainen, voi jättää tyhjäksi. Lisää lisätason symmetrisen avaimen salausta sekoitettavaksi olemassa olevaan julkisen avaimen salaukseen, kvanttiajan jälkeistä suojausta varten.

en: Allowed _IP addresses
fi: Sallitut _IP-osoitteet

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
fi: Pilkuin erotettu luettelo IP-osoitteista (v4 tai v6), CIDR-maskein, joista saapuva liikenne tälle vertaiselle on sallittu ja joihin lähtevä liikenne tälle vertaiselle ohjataan.

en: _Persistent keepalive
fi: _Pysyvä keepalive

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
fi: Kuinka usein todennettu tyhjä paketti lähetetään vertaiselle, jotta tilallinen palomuuri tai NAT-sidos pidetään kelvollisena. Tämä on valinainen, eikä se ole suositeltu kuin vain tietyissä tapauksissa.

en: seconds
fi: sekuntia

en: Apply
fi: Toteuta

en: Control how you connect to the Internet
fi: Hallitse internetyhteyden asetuksia

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
fi: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;lähiverkko;välityspalvelin;laajakaista;modeemi;erillisverkko;nimipalvelu;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
fi: Määritä miten Wi-Fi-verkkoihin otetaan yhteys

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
fi: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;verkko;langaton;laajakaista;nimipalvelu;tukiasema;

en: never
fi: ei koskaan

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: Last used
fi: Viimeksi käytetty

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fi: Kiinteä

en: Add new connection
fi: Lisää uusi yhteys

en: Network deleted
fi: Verkko poistettu

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
fi[0]: %d verkko poistettu
fi[1]: %d verkkoa poistettu

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fi: Järjestelmäkäytännöt estävät käytön yhteyspisteenä

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fi: Langaton verkkolaite ei tue yhteyspisteeksi asettamista

en: Searching for networks…
fi: Etsitään verkkoja…

en: No saved networks
fi: Ei tallennettuja verkkoja

en: Add Ethernet Connection
fi: Lisää Ethernet-yhteys

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Mobile Broadband
fi: Mobiilidata

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Active
fi: Aktiivinen

en: VPN Options
fi: VPN-valinnat

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
fi: Verkon nimi

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
fi: Salauksen tyyppi

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
fi: Salasana

en: Saved Networks
fi: Tallennetut verkot

en: _Connect to Hidden Network…
fi: Y_hdistä piilotettuun verkkoon…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
fi: _Käynnistä Wi-Fi-yhteyspiste…

en: Saved Wi-Fi Networks
fi: Tallennetut Wi-Fi-verkot

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fi: Tuntematon tila

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fi: Hallitsematon

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fi: Yhdistetään

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteyttä

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
fi: Tila tuntematon (puuttuu)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fi: Kokoonpanon käyttö epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fi: IP-asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fi: IP-asetukset vanhenivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fi: Salaisuuksia ei annettu, vaikka niitä pyydettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fi: 802.1x-anojan yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fi: 802.1x-anojan asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fi: 802.1x-anoja epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fi: 802.1x-anojalla kesti liian kauan tunnistautua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fi: PPP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fi: PPP-palvelun yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fi: PPP epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fi: DHCP-asiakkaan käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fi: DHCP-asiakkaan virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fi: DHCP-asiakas epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fi: Jaetun yhteyden palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fi: Jaetun yhteyden palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fi: AutoIP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fi: AutoIP-palvelun virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fi: AutoIP-palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fi: Linja on varattu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fi: Ei valintaääntä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fi: Kantoaaltoa ei voitu muodostaa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fi: Soittopyyntö aikatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fi: Soittoyritys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fi: Modeemin alustus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fi: Halutun APN:n valinta epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fi: Verkkoja ei etsitä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fi: Verkkoon rekisteröinti estettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fi: Rekisteröinti verkkoon aikakatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fi: Määritettyyn verkkoon rekisteröinti epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fi: PIN-tarkistus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fi: Laitteen laiteohjelmisto saattaa puuttua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fi: Yhteys katosi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fi: Oletettiin olemassa oleva yhteys

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fi: Modeemia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fi: Bluetooth-yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fi: SIM-korttia ei ole liitetty

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fi: SIM-kortin PIN vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fi: SIM-kortin PUK vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fi: SIM väärin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fi: Yhteysriippuvuus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fi: Laiteohjelmisto puuttuu

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fi: Johto on irti

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
fi: _Ilmoitukset

en: Show in notifications list
fi: Näytä ilmoitusluettelossa

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
fi: _Ääni

en: Allow notification sounds from app
fi: Salli sovelluksen ilmoitusäänet

en: Banners
fi: Ilmoituskuplat

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
fi: Näytä _ilmoituskuplat

en: Show notifications above apps
fi: Näytä ilmoitukset sovellusten yläpuolella

[ctx: notifications]
note: Translators: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
fi: Näytä _sisältö

en: Include message details in notification banners
fi: Sisällytä viestien sisältö ilmoituskupliin

en: Lock Screen
fi: Lukitusnäyttö

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
fi: Näytä il_moituskuplat

en: Show notifications on lock screen
fi: Näytä ilmoitukset lukitusnäytöllä

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
fi: Näytä _sisältö

en: Include message details on lock screen
fi: Näytä viestin sisältö lukitusnäytöllä

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: _Do Not Disturb
fi: _Älä häiritse

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
fi: _Lukitusnäytön ilmoitukset

note: Translators: List of apps.
en: App Notifications
fi: Sovellusilmoitukset

en: Control which notifications are displayed and what they show
fi: Hallitse näytettäviä ilmoituksia ja niiden sisältämää tietoa

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
fi: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;ilmoitus;ilmoitukset;banneri;viesti;

en: Calendar, contacts, files
fi: Kalenteri, yhteystiedot ja tiedostot

en: Email, calendar, contacts, files
fi: Sähköposti, kalenteri, yhteystiedot ja tiedostot

en: Email, calendar, contacts
fi: Sähköposti, kalenteri ja yhteystiedot

en: Enterprise authentication
fi: Yritystunnistautuminen

en: Email Server
fi: Sähköpostipalvelin

en: Calendar, Contacts and Files
fi: Kalenteri, yhteystiedot ja tiedostot

en: Enterprise Authentication
fi: Yritystunnistautuminen

[ctx: Online Account]
en: Other
fi: Muu

en: Error
fi: Virhe

en: Offline — unable to connect accounts
fi: Yhteydetön tila — tileihin ei voi muodostaa yhteyttä

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
fi: Salli sovellusten käyttää verkkopalveluja yhdistämällä pilvitilisi

en: Your Accounts
fi: Tilisi

en: Connect an Account
fi: Yhdistä tili

en: Online Accounts
fi: Verkkotilit

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
fi: Liitä verkkotilisi ja päätä, mihin tarkoituksiin niitä käytetään

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
fi: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;keskustelu;kalenteri;sähköposti;yhteystiedot;kontaktit;

en: Unknown time
fi: Tuntematon aika

en: %i minute | %i minutes
fi[0]: %i minuutti
fi[1]: %i minuuttia

en: %i hour | %i hours
fi[0]: %i tunti
fi[1]: %i tuntia

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
fi: %s kunnes ladattu täyteen

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fi: Varoitus: %s jäljellä

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fi: %s jäljellä

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
fi: Ladattu täyteen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
fi: Ei lataudu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fi: Tyhjä

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fi: Latautuu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fi: Purkautuu

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fi: Langaton hiiri

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fi: Langaton näppäimistö

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fi: Keskeytymätön virransyöttö

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
fi: Henkilökohtainen digitaalinen avustaja (PDA)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fi: Matkapuhelin

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
fi: Mediasoitin

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fi: Piirtopöytä

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fi: Tietokone

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
fi: Pelaamiseen tarkoitettu syötelaite

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fi: Akku

[ctx: Battery name]
en: Main
fi: Pääakku

[ctx: Battery name]
en: Extra
fi: Lisäakku

en: _General
fi: _Yleiset

note: Translators: 'battery charging' means the settings to handle the way battery charges, not that the battery is currently charging.
en: Battery Charging
fi: Akun lataaminen

en: _Maximize Charge
fi: _Suurin mahdollinen lataus

en: Uses all battery capacity. Degrades batteries more quickly.
fi: Käyttää akun koko kapasiteetin. Heikentää akun kuntoa nopeammin.

en: Preserve Battery _Health
fi: Säästä akun _kuntoa

en: Increases battery longevity by maintaining lower charge levels
fi: Parantaa akun pitkäikäisyyttä pitämällä matalampia lataustasoja

en: Connected Devices
fi: Yhdistetyt laitteet

en: Power Mode
fi: Tehotila

en: Po_wer Button Behavior
fi: _Virtapainikkeen toiminto

en: _Show Battery Percentage
fi: Näytä akun _prosentti

en: Show exact charge level in the top bar
fi: Näyttä tarkka varaustaso yläpalkissa

en: _Power Saving
fi: _Virransäästö

en: A_utomatic Screen Brightness
fi: A_utomaattinen näytön kirkkaus

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
fi: Näytön kirkkaus mukautuu ympäristön valon määrään

en: _Dim Screen
fi: _Näytön himmennys

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
fi: Vähennä näytön kirkkautta, kun laite on käyttämättä

en: Automatic Power _Saver
fi: Automaattinen _virransäästö

en: Turn on power saver mode when battery power is low
fi: Ota virransäästötila käyttöön kun akku on vähissä

en: Automatic Screen _Blank
fi: _Automaattinen näytön lukitus

en: Turn the screen off after a period of inactivity
fi: Sammuttaa näytön kun tietokone on käyttämättä tietyn ajan

en: D_elay
fi: Viiv_e

en: Automatic Suspend
fi: Automaattinen valmiustila

en: On Ba_ttery Power
fi: Käytettäessä _akkua

en: De_lay
fi: _Viive

en: Whe_n Plugged In
fi: Käytettäessä _verkkovirtaa

en: Del_ay
fi: V_iive

en: Disabling automatic suspend will result in higher power consumption. It is recommended to keep automatic suspend enabled.
fi: Automaattisen valmiustilan poistaminen käytöstä johtaa suurempaan energiankulutukseen. Automaattisen valmiustilan pitäminen käytössä on suositeltavaa.

note: TRANSLATORS: This is the same title as the title from the .ui file, but without mnemonic
en: Power Saving
fi: Virransäästö

en: Battery Levels
fi: Akkutasot

en: Battery Level
fi: Akun taso

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Power Off
fi: Virta pois päältä

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
fi: Suorituskykytila on poistettu väliaikaisesti käytöstä korkean käyntilämpötilan vuoksi

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
fi: Syli havaittu: suorituskykytila väliaikaisesti ei saatavilla. Siirrä laite tasaiselle alustalle palauttaaksesi suorituskykytilan.

en: Performance mode temporarily disabled
fi: Suorituskykytila väliaikaisesti pois käytöstä

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
fi: Virransäästö otettu käyttöön, koska akun lataus on vähissä. Aiempi tila palautetaan, kun akkua on ladattu riittävästi.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
fi: Virransäästötilan aktivoinut “%s”

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
fi: Suorituskykytilan aktivoinut “%s”

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
fi: _Suorituskyky

en: High performance and power usage
fi: Korkea suorituskyky ja virrankäyttö

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
fi: _Tasapainotettu

en: Standard performance and power usage
fi: Normaali suorituskyky ja virrankäyttö

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
fi: _Virransäästö

en: Reduced performance and power usage
fi: Alennettu suorituskyky ja virrankäyttö

en: Power
fi: Virranhallinta

en: View your battery status and change power saving settings
fi: Tarkkaile akkusi tilaa ja muuta virransäästöasetuksia

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
fi: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;virta;uni;valmiustila;lepotila;akku;kirkkaus;himmennys;tyhjä;näyttö;jouten;virransäästö;virranhallinta;

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
fi: _Lisää tulostin…

en: Search printers
fi: Etsi tulostimia

en: No Printers
fi: Ei tulostimia

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
fi: Ei tulostinpalvelua

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
fi: Järjestelmän tulostuspalvelu ei vaikuta olevan käytettävissä

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
fi: Tulostin “%s” on poistettu

en: Failed to add new printer.
fi: Uuden tulostimen lisäys epäonnistui.

en: Printers
fi: Tulostimet

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
fi: Lisää tulostimia, seuraa tulostustöitä ja määritä tulostusasetukset

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fi: Tulostin;jono;tulosta;paperi;muste;värikasetti;Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;

en: Printer Details
fi: Tulostimen tiedot

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
fi: Tulostimen nimessä ei voi olla välilyöntiä, sarkainta tai merkkejä # ja /

en: _Location
fi: _Sijainti

en: _Address
fi: _Osoite

en: Open Address
fi: Avaa osoite

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
fi: Ajuri

en: _Search for Drivers
fi: Etsi _ajureita

en: S_elect from Database…
fi: Valitse _tietokannasta…

en: _Install PPD File…
fi: Asenna _PPD-tiedosto…

en: No suitable driver found
fi: Soveltuvaa ajuria ei löytynyt

en: Searching for preferred drivers…
fi: Etsitään ensisijaisia ajureita…

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fi: PostScript Printer Description -tiedostot (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fi: JetDirect-tulostin

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fi: LPD-tulostin

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
fi: Yksipuoleinen

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fi: PItkä reuna

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fi: Lyhyt reuna

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
fi: Pysty

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fi: Vaaka

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
fi: Käänteinen vaaka

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
fi: Käänteinen pysty

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
fi: Siirrä tulostustyö jonon kärkeen

en: Resume
fi: Jatka

en: Pause
fi: Keskeytä

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fi: Keskeytetty

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fi: Käsitellään

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fi: Pysäytetty

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
fi: Peruttu

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fi: Keskeytetynyt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fi: Valmis

en: Active Jobs
fi: Aktiiviset työt

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
fi: Tyhjenn_ä kaikki

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fi: Ei aktiivisia tulostustöitä

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
fi: _Tunnistaudu

en: Clear All Active Jobs?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki aktiiviset työt?

en: Clearing jobs cannot be undone
fi: Töiden tyhjentämistä ei voi perua

en: Clear _All
fi: Tyhjennä k_aikki

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fi: Toimialue

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
fi: _Tunnistaudu

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
fi[0]: %u työ vaatii tunnistautumisen
fi[1]: %u työtä vaatii tunnistautumisen

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
fi: Syötä kirjautumistietosi tulostaaksesi tulostimesta %s

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
fi: Automaattinen määritys

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fi: Lisää tulostin

en: Unlock Print Server
fi: Avaa tulostuspalvelimen lukitus

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
fi: Avaa kohteen %s lukitus.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana nähdäksesi palvelimella %s olevat tulostimet.

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
fi: Sarjaportti

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
fi: Rinnakkaisportti

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fi: Sijainti: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fi: Osoite: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
fi: Palvelin vaatii tunnistautumisen

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: Back
fi: Takaisin

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
fi: Tulostimia ei löytynyt

en: Searching for Printers
fi: Etsitään tulostimia

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
fi: Kirjoita verkko-osoite tai etsi tulostinta

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Enter username and password to view printers on Print Server
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana nähdäksesi tulostuspalvelimella olevat tulostimet

en: Printer Options
fi: Tulostusvalinnat

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
fi: _Testisivu

en: Two Sided
fi: Kaksipuoleinen

en: Paper Type
fi: Paperin tyyppi

en: Paper Source
fi: Paperin lähde

en: Output Tray
fi: Ulostulo

[ctx: printing option]
en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: GhostScript pre-filtering
fi: GhostScriptin esisuodatus

en: Shrink Page
fi: Kutista sivu

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
fi: Sivuja per puoli

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
fi: Kaksipuoleinen

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fi: Yleiset

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
fi: Asennettavat valinnat

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
fi: Työ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fi: Kuvalaatu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fi: Väri

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
fi: Viimeistely

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
fi: Testisivu

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fi: Testisivu

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fi: Valitse automaattisesti

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fi: Tulostimen oletus

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fi: Upota vain GhostScript-fontit

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fi: Muunna PS 1 -tasolle

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fi: Muunna PS 2 -tasolle

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fi: Ei esisuodatusta

en: Select Printer Driver
fi: Valitse tulostinajuri

en: Loading Drivers
fi: Ladataan ajureita

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
fi: Valmistaja

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
fi: Ei aktiivisia töitä

en: Model
fi: Malli

en: Location
fi: Sijainti

en: Status
fi: Tila

en: Ink Level
fi: Musteen taso

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
fi: Käynnistä uudelleen kun ongelma on selvitetty

en: Printing Options
fi: Tulostusvalinnat

note: Translators: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
fi: Käytä tulostinta oletuksena

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
fi: Puhdista tulostuspäät

en: Remove Printer
fi: Poista tulostin

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
fi[0]: %u työ
fi[1]: %u työtä

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
fi: Puhdista tulostuspäät

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
fi: Muste on vähissä

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
fi: Muste on loppu

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
fi: Kehite on vähissä

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
fi: Kehite on loppu

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
fi: Väriaine vähissä

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fi: Väriaine loppu

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fi: Avaa kansi

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fi: Avaa ovi

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
fi: Paperi vähissä

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
fi: Paperi on loppu

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
fi: Poissa verkosta

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fi: Pysäytetty

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
fi: Jätesäiliö melkein täynnä

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
fi: Jätesäiliö täynnä

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
fi: Valojohdeyksikkö on vaihdettava pian

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
fi: Valojohdeyksikkö on rikki

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
fi: Valmiina

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fi: Ei hyväksy töitä

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fi: Käsitellään

en: Device Identifier
fi: Laitetunniste

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Depends on other devices
fi: Riippuu muista laitteista

en: Authorize and Connect
fi: Valtuuta ja yhdistä

en: Forget Device
fi: Unohda laite

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fi: Yhdistetään

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
fi: Yhdistetty

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
fi: Valtuutusvirhe

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
fi: Valtuutetaan

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
fi: Alentunut toiminnallisuus

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected and Authorized
fi: Yhdistetty ja valtuutettu

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
fi: Valtuutettu

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
fi: Yhdistetty

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
fi: Käyttöönotettu

en: Failed to authorize device:
fi: Laitteen valtuuttaminen epäonnistui:

en: Failed to forget device:
fi: Laitteen unohtaminen epäonnistui:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
fi[0]: Riippuvainen %u muusta laitteesta
fi[1]: Riippuvainen %u muusta laitteesta

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fi: Valtuutettu

en: No Thunderbolt Support
fi: Ei Thunderbolt-tukea

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
fi: Thunderbolt-alijärjestelmään ei voitu yhdistää

en: Direct Access
fi: Suora pääsy

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
fi: Salli suora pääsy laitteisiin kuten telakoihin ja erillisiin näytönohjaimiin

en: Pending Devices
fi: Odottavat laitteet

en: No devices attached
fi: Ei liitettyjä laitteita

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
fi: Thunderbolt-alijärjestelmää (boltd) ei ole asennettu tai sen asetukset eivät ole kunnossa.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
fi: Salli suora pääsy laitteisiin kuten telakoihin ja erillisiin näytönohjaimiin.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
fi: Vain USB- ja DisplayPort-laitteet voivat liittyä.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
fi: Thunderboltia ei havaittu.
    Järjestelmästä puuttuu Thunderbolt-tuki, tai se on poistettu käytöstä BIOS:in kautta, tai BIOS:in kautta sille asetettu turvataso ei ole tuettu.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
fi: Thunderbolt-tuki on poistettu käytöstä BIOS:in kautta.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
fi: Thunderbolt-turvatasoa ei voitu määrittää.

en: Error switching direct mode: %s
fi: Virhe vaihtaessa direct-tilaan: %s

en: Cameras
fi: Kamerat

en: _Camera Access
fi: _Kameran käyttöoikeus

en: Allow permitted apps to use cameras
fi: Sallitut sovellukset voivat käyttää kameroita

en: Permitted Apps
fi: Sallitut sovellukset

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
fi: Seuraaville eristetyille sovelluksille on annettu oikeus käyttää kameroita. Sovellukset, joita ei ole eristetty, voivat käyttää kameroita ilman pyyntöä.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
fi: Mikään eristetty sovellus ei ole pyytänyt kameran käyttöoikeutta

en: Privacy & Security
fi: Yksityisyys ja tietoturva

en: _Screen Lock
fi: _Näytön lukitus

en: Automatic screen lock
fi: Automaattinen näytön lukitus

en: Control access to your location
fi: Hallitse sijaintitiedon käyttöä

en: _File History &amp; Trash
fi: _Tiedostohistoria ja roskakori

en: Remove saved data and files
fi: Poista tallennetut tiedot ja tiedostot

en: _Diagnostics
fi: _Diagnostiikka

en: Automatic problem reporting
fi: Automaattiset vikailmoitukset

en: _Cameras
fi: _Kamerat

en: Control camera access
fi: Hallitse kameran käyttöä

en: Manage device access
fi: Hallitse laitteiden pääsyä

en: Device _Security
fi: Laitteen _suojaus

en: Hardware security status and information
fi: Laitteiston tietoturvan tila ja tiedot

en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

en: Problem Reporting
fi: Vikailmoitukset

en: _Automatic Problem Reporting
fi: _Automaattiset vikailmoitukset

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
fi: Vikailmoitusten lähettäminen auttaa parantamaan jakelua %s. Ilmoitukset eivät sisällä henkilökohtaisia tietoja. Ilmoitukset lähetetään anonyymisti — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
fi: Vikailmoitusten lähettäminen auttaa parantamaan jakelua %s. Ilmoitukset eivät sisällä henkilökohtaisia tietoja. Ilmoitukset lähetetään anonyymisti.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
fi: Secure Boot estää haitallisia ohjelmia latautumasta laitteen käynnistyessä.
    
    Pyydä tarvittaessa lisätietoja laitevalmistajalta tai IT-tuesta.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
fi: Secure Boot on aktiivinen

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
fi: Secure Boot estää haitallisia ohjelmia latautumasta laitteen käynnistyessä. Se on nyt käytössä ja toimii oikein.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
fi: Secure Bootin kanssa on ongelmia

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
fi: Secure Boot estää haitallisia ohjelmia latautumasta laitteen käynnistyessä. Se on nyt kytketty päälle, mutta ei toimi virheellisen avaimen vuoksi.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
fi: Secure Boot -ongelmat on yleensä mahdollista korjata laitteen UEFI-laiteohjelmiston asetuksista (BIOS). Laitevalmistaja saattaa tarjota ohjeita, kuinka edetä asian kanssa.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fi: Pyydä tarvittaessa apua laitevalmistajalta tai IT-tuelta.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
fi: Secure Boot on kytketty pois päältä

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
fi: Secure Boot estää haitallisia ohjelmia latautumasta laitteen käynnistyessä. Se on nyt kytketty pois käytöstä.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fi: Secure Boot on yleensä mahdollista ottaa käyttöön laitteen UEFI-laiteohjelmiston asetuksista (BIOS). Lisätietoja saat tarvittaessa laitevalmistajalta tai IT-tuelta.

en: _Copy Technical Report
fi: _Kopioi tekninen raportti

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
fi: Suojaustarkastukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
fi: Laitteisto ei läpäise tarkastuksia. Tämä tarkoittaa, ettet ole suojattu yleisiä laitteiston tietoturvaongelmia vastaan.
    
    Laitteiston tietoturvaongelmat saattaa olla mahdollista selvittää päivittämällä laiteohjelmisto tai muuttamalla laiteasetuksia. Virheet voivat kaikesta huolimatta johtua itse laitteistosta, eikä virheitä ole välttämättä mahdollista korjata.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
fi: Perustason suojaustarkastukset läpäisty

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
fi: Tämä laite vastaa perustason turvavaatimuksiin, ja siinä on joitain suojauksia laitetason tietoturvauhkia kohtaan. Siitä huolimatta siitä puuttuu muita suositeltuja suojauksia.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
fi: Suojattu

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
fi: Tämä laite läpäisee nykyiset tietoturvatestit. Sen laitteisto on suojattu suurinta osaa yleisimpiä tietoturvauhkia vastaan.

en: Checks Unavailable
fi: Ei käytettävissä olevat tarkastukset

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
fi: Laitteiston suojaustarkastukset eivät ole käytettävissä tällä laitteella. Sen vuoksi ei ole mahdollista todeta, täyttääkö laitteisto tietoturvavaatimukset vai ei.

en: Report copied to clipboard
fi: Raportti kopioitu leikepöydälle

en: About Device Security
fi: Tietoja - Laitteen suojaus

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
fi: Laitteen suojaus kertoo, kuinka kattavasti laite on suojattu laitteistoon kohdistuvia tietoturvaongelmia kohtaan.
    
    Laitteiston turvallisuuteen vaikuttavia seikkoja:
    
    • laitteistoon rakennetut tietoturvaominaisuudet
    • millä asetuksin laite on suojattu tietoturvaongelmia vastaan
    • suoraan laitteistossa toimivat ohjelmistot.
    
    Laitteistoon kohdistuviin tietoturvauhkiin sisältyvät haittaohjelmat ja virukset, joiden kohteena on suoraan laitteistossa toimiva ohjelmisto. Uhkiin sisältyy myös fyysinen kajoaminen, kuten fyysiset yhteydet laitteistoon tietojen lukemiseksi ja haittaohjelmien asettamiseksi.
    
    Laitteiston suojaus on vain yksi tietoturvan näkökulma, eikä se kuvasta järjestelmän ja sovellusten tietoturvan kokonaiskuvaa.

en: Device Security
fi: Laitteen suojaus

en: Device Security Unavailable
fi: Laitteen suojaus ei ole käytettävissä

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
fi: Laitesuojaus on käytettävissä vain fyysisellä laitteistolla. Fyysistä laitteistoa ei ole havaittu.

en: Security Events
fi: Tietoturvatapahtumat

en: No Events
fi: Ei tapahtumia

en: Protected against malicious software when the device starts.
fi: Suojattu haitallisia ohjelmia vastaan laitteen käynnistyessä.

en: Secure Boot has Problems
fi: Secure Bootin kanssa on ongelmia

en: Some protection when the device is started.
fi: Jonkinlaista suojausta laitteen käynnistyessä.

en: Secure Boot is Off
fi: Secure Boot on pois päältä

en: No protection when the device is started.
fi: Ei suojausta laitteen käynnistyessä.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fi: Tämä ongelma johtuu mahdollisesti muutoksista UEFI-laiteohjelmiston asetuksissa, käyttöjärjestelmän asetusmuutoksista tai haitallisesta ohjelmistosta tässä järjestelmässä.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
fi: Tämä ongelma johtuu mahdollisesti muutoksista UEFI-laiteohjelmiston asetuksissa tai haitallisesta ohjelmistosta tässä järjestelmässä.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fi: Tämä ongelma johtuu mahdollisesti käyttöjärjestelmän asetusmuutoksista tai haitallisesta ohjelmistosta tässä järjestelmässä.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
fi: Läpäisty

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
fi: ! Hylätty

en: Hardware does not pass basic security checks.
fi: Laitteisto ei läpäise perustason suojaustarkastuksia.

en: Hardware has a basic level of protection.
fi: Laitteiston suojaus on perustasolla.

en: Hardware has a strong level of protection.
fi: Laitteiston suojaus on vahvalla tasolla.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
fi: Suojaustarkastukset eivät ole saatavilla

en: Security levels are not available for this device.
fi: Suojaustasot eivät ole saatavilla tälle laitteelle.

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
fi: Kelvollinen

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
fi: Ei kelvollinen

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fi: Käytössä

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
fi: Ei käytössä

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
fi: Lukittu

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
fi: Ei lukittu

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
fi: Salattu

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
fi: Ei salattu

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
fi: Turmeltunut

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
fi: Ei turmeltu

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
fi: Löytyi

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
fi: Ei löytynyt

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
fi: Tuettu

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
fi: Ei tuettu

en: Control access to your data and hardware, device security
fi: Hallitse pääsyä tietoihisi ja laitteistoon, laitteen suojaus

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
fi: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;yksityisyys;tietosuoja;näyttö;historia;viimeisimmät;väliaikaiset;roskakori;diagnostiikka;sijainti;kamera;kuvat;web-kamera;nauhoittaminen;tietoturva;turvallisuus;laiteohjelmisto;

en: _Automatic Device Location
fi: _Automaattinen laitteen sijainti

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
fi: Käytä GPS:n ja matkapuhelinverkon kaltaisia lähteitä laitteen sijainnin paikantamiseen

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
fi: Seuraaville eristetyille sovelluksille on annettu oikeus käyttää sijaintitietoa. Sovellukset, joita ei ole eristetty, voivat käyttää sijaintitietoa ilman pyyntöä.

en: No sandboxed apps have asked for location access
fi: Mikään eristetty sovellus ei ole pyytänyt sijainnin käyttöoikeutta

en: Screen Lock
fi: Näytön lukitus

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
fi: Näytön automaattinen lukitus estää muita käyttämästä laitetta käyttäjätililläsi, kun olet pois

en: _Blank Screen Delay
fi: _Tyhjän näytön viive

en: Period of inactivity until screen blanks
fi: Toimettomuuden kesto, kunnes näyttö pimennetään

en: Automatic Screen _Lock
fi: _Automaattinen näytön lukitus

en: Locks the screen after it blanks
fi: Lukitsee näytön kun se pimenee

en: Automatic _Screen Lock Delay
fi: _Automaattisen näytön lukituksen viive

en: Time from screen blank to screen lock
fi: Aika tyhjästä näytöstä näytön lukitukseen

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
fi: Näyttö sammuu

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
fi: _Lukitusnäytön ilmoitukset

en: Forbid New _USB Devices
fi: Estä uudet _USB-laitteet

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
fi: Estä uusien USB-laitteiden vuorovaikutus järjestelmään, kun näyttö on lukittu

en: Screen Privacy
fi: Näytön tietosuoja

en: Restrict Viewing _Angle
fi: Rajoita _katselukulmaa

en: File History & Trash
fi: Tiedostohistoria ja roskakori

en: File History
fi: Tiedostohistoria

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
fi: Tiedostohistoria pitää kirjaa käyttämistäsi tiedostoista. Tämä tieto jaetaan sovellusten kesken, ja sen on tarkoitus helpottaa tiedostojen löytämisessä, joita haluat mahdollisesti käyttää.

en: File H_istory
fi: Tiedosto_historia

en: File _History Duration
fi: _Tiedostohistorian kesto

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
fi: Ikuisesti

en: _Clear History…
fi: _Tyhjennä historia…

en: Trash &amp; Temporary Files
fi: Roskakori ja väliaikaiset tiedostot

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
fi: Roskakorin sisältö ja väliaikaiset tiedostot saattavat toisinaan sisältää henkilökohtaista tai arkaluonteista tietoa. Niiden automaattinen poistaminen voi auttaa yksityisyyden suojaamisessa.

en: Automatically Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori automaattisesti

en: Automatically Delete Temporary _Files
fi: Poista _väliaikaistiedostot automaattisesti

en: Automatic Deletion _Period
fi: Automaattisen poistamisen _ajanjakso

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: _Empty Trash…
fi: _Tyhjennä roskakori…

en: _Delete Temporary Files…
fi: _Poista väliaikaistiedostot…

en: Clear File History?
fi: Tyhjennetäänkö tiedostohistoria?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
fi: Tyhjentämisen jälkeen viimeksi käytettyjen tiedostojen luettelot ovat tyhjiä.

en: Clear _History
fi: Tyhjennä _historia

en: Empty all items from Trash?
fi: Tyhjennetäänkö roskakorin koko sisältö?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fi: Kaikki roskakorissa olevat kohteet poistetaan pysyvästi.

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: Delete all the temporary files?
fi: Poistetaanko kaikki väliaikaiset tiedostot?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
fi: Kaikki väliaikaiset tiedostot poistetaan pysyvästi.

en: _Purge Temporary Files
fi: Tu_hoa väliaikaistiedostot

en: Search Locations
fi: Hakukohteet

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
fi: Tiedostojärjestelmän sijainnit, joista järjestelmäsovellukset, kuten tiedostonhallinta, suorittavat haun

en: Default Locations
fi: Oletussijainnit

en: Bookmarked Locations
fi: Kirjanmerkityt sijainnit

en: Custom Locations
fi: Mukautetut sijainnit

en: _Add Location
fi: Lisää _sijainti

en: Location not found
fi: Sijaintia ei löytynyt

en: Subfolders must be manually added for this location
fi: Tämän sijainnin alikansiot tulee lisätä manuaalisesti

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Remove Folder
fi: Poista kansio

en: Select Location
fi: Valitse sijainti

en: _App Search
fi: Sovellusten _haku

en: Include app-provided search results
fi: Sisällytä sovellusten tarjoamat hakutulokset

en: Search _Locations
fi: Haku_kohteet

en: Filesystem locations which are searched by system apps
fi: Tiedostojärjestelmän sijainnit, joista järjestelmäsovellukset suorittavat haun

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Results are displayed according to the list order
fi: Tulokset näytetään tässä järjestyksessä

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
fi: Valitse mitkä sovellukset näyttävät hakutuloksia Toiminnot-yleisnäkymässä

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
fi: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;Haku;Etsi;Indeksi;Piilota;Yksityisyys;Tulokset;Hakutulokset;

en: Networks
fi: Verkot

note: Label
en: No networks selected for sharing
fi: Ei verkkoja valittu jakamista varten

en: _Device Name
fi: _Laitteen nimi

en: Share files with other devices on the current network
fi: Jaa tiedostoja muiden samassa verkossa olevien laitteiden kanssa

en: _File Sharing
fi: _Tiedostonjako

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
fi: Suoratoista musiikkia, kuvia ja videoita samassa verkossa oleville laitteille

en: _Media Sharing
fi: _Mediajako

en: File Sharing
fi: Tiedostojako

en: File Sharing _Address
fi: Tiedostojaon _osoite

en: Copy
fi: Kopioi

en: _Open Public Folder
fi: Avaa _julkinen kansio

en: _Require Password
fi: Vaa_di salasana

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
fi: Salasana vaaditaan laitteilla, jotka haluavat käyttää jaettua sisältöä.
    Tässä verkossa olevilla laitteilla voi silti olla mahdollisuus nähdä, mitä sisältöä jaetaan.

en: _Password
fi: _Salasana

en: Media Sharing
fi: Mediajako

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
fi: Mediajako mahdollistaa musiikin, kuvien ja videoiden suoratoistamisen samassa verkossa oleville DLNA-valmiille laitteille.

en: Folders
fi: Kansiot

en: Address copied to clipboard
fi: Osoite kopioitu leikepöydälle

[ctx: service is disabled]
en: Off
fi: Pois

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: service is active]
en: Active
fi: Aktiivinen

en: Choose a Folder
fi: Valitse kansio

en: _Add Folder
fi: _Lisää kansio

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
fi: Tiedostonjaon avulla voit jakaa julkisen kansiosi sisällön nykyisen verkon muiden laitteiden kanssa. Tämä laite näkyy nimellä “%s”.

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Control what you want to share with others
fi: Valitse mitä haluat jakaa muiden kanssa

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
fi: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;jako;jakaminen;media;ääni;video;kuvat;palvelin;

en: Alert Sound
fi: Hälytysääni

en: Click
fi: Napsautus

en: String
fi: Jousi

en: Swing
fi: Heilahdus

en: Hum
fi: Hyräily

en: Custom
fi: Oma

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Fade
fi: Häivytys

en: Select a Speaker
fi: Valitse kaiutin

en: Test Speakers
fi: Testaa kaiuttimia

en: Sound
fi: Ääni

en: Output
fi: Ulostulo

en: _Test…
fi: _Testaa…

en: _Output Device
fi: Ul_ostulolaite

en: _Configuration
fi: _Määritys

en: Master volume
fi: Pää-äänenvoimakkuus

en: O_utput Volume
fi: _Ulostulon äänenvoimakkuus

en: _Balance
fi: _Tasapaino

en: Fad_e
fi: _Häivytä

en: Output Device
fi: Ulostulolaite

en: No Output Devices
fi: Ei ulostulolaitteita

en: Input
fi: Sisääntulo

en: _Input Device
fi: S_isääntulolaite

en: Con_figuration
fi: Mää_ritys

en: I_nput Volume
fi: Sisää_ntulon äänenvoimakkuus

en: Input Device
fi: Sisääntulolaite

en: No Input Devices
fi: Ei sisääntulolaitteita

en: Vo_lume Levels
fi: Äänitas_ot

en: _Alert Sound
fi: _Hälytysääni

en: Volume Levels
fi: Äänitasot

en: No Sound Playing
fi: Ääntä ei toisteta

en: Mute
fi: Mykistä

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Unmute
fi: Palauta ääni

[ctx: volume]
en: 100%
fi: 100 %

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
fi: Muuta äänenvoimakkuutta, sisään- ja ulostuloja sekä äänitapahtumia

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
fi: Kortti;mikrofoni;äänenvoimakkuus;häivytys;tasapaino;Bluetooth;kuulokkeet;headset;Audio;Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;

en: About
fi: Tietoja

en: System Logo
fi: Järjestelmän logo

en: Support GNOME
fi: Tue Gnomea

en: GNOME needs your help. Please donate today.
fi: Gnome tarvitsee apuasi. Lahjoita tänään.

en: D_onate
fi: _Lahjoita

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Hardware Model
fi: Laitemalli

en: Processor
fi: Suoritin

en: Memory
fi: Muisti

en: Disk Capacity
fi: Levyn kapasiteetti

en: Calculating…
fi: Lasketaan…

en: _System Details
fi: _Järjestelmän tiedot

en: System Details
fi: Järjestelmän tiedot

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Hardware Information
fi: Laitteistotiedot

en: Software Information
fi: Ohjelmistotiedot

en: Firmware Version
fi: Laiteohjelmiston versio

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fi: Käyttöjärjestelmän nimi

note: Translators: this field contains the distro build
en: OS Build
fi: Käyttöjärjestelmän koontitunniste

note: Translators: this field contains the distro type
en: OS Type
fi: Käyttöjärjestelmän tyyppi

en: GNOME Version
fi: Gnomen versio

en: Windowing System
fi: Ikkunointijärjestelmä

en: Virtualization
fi: Virtualisointi

en: Kernel Version
fi: Ytimen versio

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Graphics %d
fi: Grafiikka %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: **Windowing System:**
fi: **Ikkunointijärjestelmä:**

en: Details copied to clipboard
fi: Tiedot kopioitu leikepöydälle

en: View information about your system
fi: Katsele järjestelmän tietoja

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fi: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;laite;järjestelmä;tiedot;isäntänimi;konenimi;laitenimi;muisti;prosessori;suoritin;versio;oletus;sovellus;ensisijainen;ääni;levy;irrotettava;poistettava;automaattikäynnistys;

en: _Region &amp; Language
fi: _Alue ja kielet

en: System language and localization
fi: Järjestelmän kieli ja alueasetukset

en: _Date &amp; Time
fi: Päivä ja aika

en: Time zone and clock settings
fi: Aikavyöhykkeen ja kellon asetukset

en: _Users
fi: _Käyttäjät

en: Add and remove accounts, change password
fi: Lisää ja poista käyttäjätilejä, vaihda salasana

en: R_emote Desktop
fi: _Etätyöpöytä

en: Allow this device to be used remotely
fi: Salli tämän laitteen käyttö etäältä

en: SSH network access
fi: SSH-verkkopääsy

en: _About
fi: _Tietoja

en: Hardware details and software versions
fi: Laitteistotiedot ja ohjelmistoversiot

en: S_oftware Updates
fi: _Ohjelmistopäivitykset

en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

en: _Year
fi: _Vuosi

en: _Month
fi: _Kuukausi

en: _Day
fi: _Päivä

en: Automatic _Date &amp; Time
fi: Automaattinen _päivä ja aika

en: Requires internet access
fi: Vaatii internetyhteyden

en: Date &amp; _Time
fi: Päivä _ja aika

en: Automatic Time _Zone
fi: Automaattinen _aikavyöhyke

en: Requires location services enabled and internet access
fi: Vaatii paikannuspalvelun olevan käytössä ja aktiivisen internetyhteyden

en: Time Z_one
fi: Aikav_yöhyke

en: Time _Format
fi: Ajan _muoto

en: _24-hour
fi: _24 tuntia

en: Clock &amp; Calendar
fi: Kello ja kalenteri

en: Control how the time and date is shown in the top bar
fi: Määritä miten aika ja päivä esitetään yläpalkissa

en: _Week Day
fi: V_iikonpäivä

en: D_ate
fi: P_äivä

en: _Seconds
fi: _Sekunnit

en: Week _Numbers
fi: _Viikkonumerot

en: Shown in the dropdown calendar
fi: Näytetään pudotusvalikon kalenterissa

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
fi: %e. %Bta %Y, %l:%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
fi: %e. %Bta %Y, %H.%M

en: Select Time Zone
fi: Valitse aikavyöhyke

en: Search cities
fi: Etsi kaupunkeja

en: Change the date and time, including time zone
fi: Vaihda aikaa, päivää tai aikavyöhykettä

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fi: Kello;Aikavyöhyke;Sijainti;

en: Change system time and date settings
fi: Muuta järjestelmän aika-asetuksia

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
fi: Muuttaaksesi ajan tai päivän asetuksia sinun tulee tunnistautua.

en: Language and time settings, system information
fi: Kieli- ja aika-asetukset, järjestelmän tiedot

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
fi: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;laite;järjestelmä;tiedot;konenimi;muisti;prosessori;suoritin;versio;ohjelmisto;käyttöjärjestelmä;malli;kieli;alue;maa;muotoilut;numerot;yksiköt;kello;aikavyöhyke;päiväys;sijainti;etä;työpöytä;

en: Formats
fi: Muotoilut

en: Search locales
fi: Etsi maa-asetustoja

en: Common Formats
fi: Yleiset muotoilut

en: All Formats
fi: Kaikki muotoilut

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Close Preview
fi: Sulje esikatselu

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: Times
fi: Aika

en: Dates &amp; Times
fi: Päiväykset ja ajat

en: Numbers
fi: Numerot

en: Measurement
fi: Mitat

en: Paper
fi: Paperi

[ctx: measurement format]
en: Imperial
fi: Imperiaalinen

[ctx: measurement format]
en: Metric
fi: Metrinen

en: Region & Language
fi: Alue ja kielet

en: Language and format will be changed after next login
fi: Kieli ja muotoilu vaihdetaan seuraavan sisäänkirjautumisen jälkeen

en: Log _Out…
fi: _Kirjaudu ulos…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
fi: Kieliasetus määrittää käyttöliittymän tekstin ja verkkosivustojen kielen. Muotoilut määrittävät numeroiden, päiväysten ja valuuttojen muodon.

en: Your Account
fi: Tilisi

en: _Language
fi: _Kieli

en: _Formats
fi: _Muotoilut

en: Login Screen
fi: Kirjautumisnäkymä

en: L_anguage
fi: _Kieli

en: Fo_rmats
fi: _Muotoilut

en: Select your display language and formats
fi: Valitse näytettävä kieli ja muotoilut

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
fi: Kieli;Asettelu;Näppäimistö;Syöte;

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
fi: Jaa työpöytäsi muiden laitteiden kanssa. Etäyhteys käyttää olemassa olevaa näytön tarkkuutta.

en: _Desktop Sharing
fi: _Työpöydän jako

en: Remote _Control
fi: Etä_hallinta

en: Allows desktop shares to control the screen
fi: Sallii etäyhteyksien hallita näyttöä

en: How to Connect
fi: Miten yhdistää

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
fi: Käytä etätyöpöytäsovellusta yhdistääksesi RDP-yhteyskäytännöllä. Laitteen sijainnista verkosta saatetaan tarvita lisätietoja.

en: _Hostname
fi: P_alvelin

en: _Port
fi: _Portti

en: Login Details
fi: Kirjautumistiedot

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: P_assword
fi: _Salasana

en: _Generate New Password
fi: _Luo uusi salasana

en: _Verify Encryption
fi: Vahvista _salaus

en: Device address copied to clipboard
fi: Laiteosoite kopioitu leikepöydälle

en: Port number copied to clipboard
fi: Portin numero kopioitu leikepöydälle

en: Username copied to clipboard
fi: Käyttäjätunnus kopioitu leikepöydälle

en: Password copied to clipboard
fi: Salasana kopioitu leikepöydälle

en: Encryption Fingerprint
fi: Salauksen sormenjälki

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
fi: Salauksen sormenjälki on näkyvissä yhdistäville asiakkaille ja sen pitäisi olla identtinen

en: Remote Desktop
fi: Etätyöpöytä

en: Desktop _Sharing
fi: Työpöydän _jako

en: Remote _Login
fi: _Etäkirjautuminen

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
fi: Yhdistä etäältä tiliisi, kun se ei ole käytössä. Näytön tarkkuus on mahdollista asettaa etäältä.

en: _Remote Login
fi: _Etäkirjautuminen

en: Enable or disable remote sessions
fi: Käytä tai poista käytöstä etäistunnot

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
fi: Etäistuntojen käyttöönotto tai käytöstä poistaminen vaatii tunnistautuminen

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
fi: Käytä tätä laitetta Secure Shell (SSH) -yhteydellä

en: SSH Login _Command
fi: SSH-_kirjautumiskomento

en: Command copied to clipboard
fi: Komento kopioitu leikepöydälle

en: Enable or disable remote login
fi: Käytä tai poista käytöstä etäkirjautuminen

en: Authentication is required to enable or disable remote login
fi: Etäkirjautumisen hallinta vaatii tunnistautuminen

en: Failed to add account
fi: Tilin lisäys epäonnistui

en: Passwords match
fi: Salasanat täsmäävät

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

en: Account Type
fi: Tilin tyyppi

en: Ad_ministrator
fi: _Ylläpitäjä

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
fi: Ylläpitäjillä on lisäkyvykkyyksiä, mukaan lukien käyttäjien lisääminen ja poistaminen, kirjautumisasetusten muuttaminen ja ohjelmistojen poistaminen. Perheasetuksia ei voi kohdistaa ylläpitäjätileihin.

en: User Details
fi: Käyttäjän tiedot

en: Fu_ll Name
fi: Koko _nimi

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
fi: Käyttäjätunnukset voivat sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita, tavuviivoja ja alaviivoja.

en: User sets password on _first login
fi: Käyttäjä asettaa salasanan _ensimmäisellä kirjautumiskerralla

en: Set password n_ow
fi: Aseta salasana _nyt

en: Set Password
fi: Aseta salasana

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
fi: Käytä hyvässä salasanassa kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä.

en: _Confirm Password
fi: _Vahvista salasana

en: Stock avatars
fi: Esivalitut profiilikuvat

en: Select a File…
fi: Valitse tiedosto…

en: Select
fi: Valitse

en: Browse for more pictures
fi: Selaa lisää kuvia

en: Add Enterprise Login
fi: Lisää yrityskirjautuminen

en: Offline
fi: Ei verkossa

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
fi: Verkkoyhteys vaaditaan yrityskäyttäjätilien lisäämiseksi.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
fi: Yrityskirjautuminen mahdollistaa ennestään keskitetysti hallitun käyttäjätilin käytön tällä laitteella.

en: _Domain
fi: T_oimialue

en: Should match the web domain of the account provider
fi: Tulisi vastata kirjautumistilisi myöntäjän verkko-osoitetta

en: Enroll Device
fi: Rekisteröi laite

en: _Enroll
fi: _Liitä toimialueeseen

en: Administrator _Name
fi: Ylläpitäjän _nimi

en: Administrator _Password
fi: Ylläpitäjän _salasana

en: Failed to register account
fi: Tilin rekisteröinti epäonnistui

en: Failed to join domain
fi: Toimialueeseen liittyminen epäonnistui

en: No supported way to authenticate with this domain
fi: Tähän toimialueeseen vaadittavaa tunnistautumistapaa ei ole käytettävissä

en: That login name didn’t work
fi: Käyttäjätunnus ei kelvannut

en: That login password didn’t work
fi: Salasana ei kelvannut

en: That hostname didn’t work
fi: Konenimi ei kelvannut

en: Failed to log into domain
fi: Toimialueeseen kirjautuminen epäonnistui

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
fi: Yrityskirjautumisen käyttö vaatii, että tämä tietokone on rekisteröity palvelimeen <b>%s</b>. Pyydä toimialueesi ylläpitäjää kirjoittamaan nimensä ja salasanansa tähän, jotta kone saadaan rekisteröityä.

en: Valid domain
fi: Kelvollinen toimialue

en: Domain not found
fi: Toimialuetta ei löytynyt

en: Checking domain…
fi: Tarkistetaan toimialuetta…

en: Failed to contact realmd service
fi: Yhteys realmd-palveluun epäonnistui

en: No fingerprint device
fi: Ei sormenjälkilaitetta

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fi: Ei sormenjälkilaitetta

en: Ensure the device is properly connected
fi: Varmista että laite kytketty kunnolla

en: Fingerprint Device
fi: Sormenjälkilaite

en: Choose the fingerprint device you want to configure
fi: Valitse sormenjälkilaite, jonka haluat määrittää

en: Fingerprint Login
fi: Sormenjäljellä kirjautuminen

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
fi: Sormenjäljellä kirjautuminen mahdollistaa tietokoneen lukituksen avaamisen ja kirjautumisen sormea käyttäen

en: _Delete Fingerprints
fi: _Poista sormenjäljet

en: Fingerprint Enroll
fi: Sormenjäljen lisääminen

en: the device needs to be claimed to perform this action
fi: laite tulee vaatia käyttöön tämän toiminnon suorittamiseksi

en: the device is already claimed by another process
fi: toinen prosessi on jo varannut laitteen itselleen

en: you do not have permission to perform the action
fi: käyttöoikeutesi eivät riitä tämän toiminnon suorittamiseen

en: no prints have been enrolled
fi: sormenjälkiä ei ole rekisteröity

en: Failed to communicate with the device during enrollment
fi: Yhteydenpito laitteeseen epäonnistui rekisteröinnin aikana

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
fi: Yhteydenpito sormenjälkilukijaan epäonnistui

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
fi: Yhteydenpito sormenjälkitaustapalveluun epäonnistui

en: Failed to list fingerprints: %s
fi: Sormenjälkien listaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
fi: Tallennettujen sormenjälkien poistaminen epäonnistui: %s

en: Left thumb
fi: Vasen peukalo

en: Left middle finger
fi: Vasen keskisormi

en: _Left index finger
fi: _Vasen etusormi

en: Left ring finger
fi: Vasen nimetön

en: Left little finger
fi: Vasen pikkurilli

en: Right thumb
fi: Oikea peukalo

en: Right middle finger
fi: Oikea keskisormi

en: _Right index finger
fi: _Oikea etusormi

en: Right ring finger
fi: Oikea nimetön

en: Right little finger
fi: Oikea pikkurilli

en: Unknown Finger
fi: Tuntematon sormi

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fi: Valmis

en: Fingerprint device disconnected
fi: Yhteys sormenjälkilaitteeseen katkaistu

en: Fingerprint device storage is full
fi: Sormenjälkilaitteen tallennustila on täynnä

en: Fingerprint is duplicate
fi: Sormenjälki on kaksoiskappale

en: Failed to enroll new fingerprint
fi: Uuden sormenjäljen lisääminen epäonnistui

en: Failed to start enrollment: %s
fi: Sormenjäljen lisäämisen aloittaminen epäonnistui: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
fi: Uuden sormenjäljen lisääminen epäonnistui

en: Failed to stop enrollment: %s
fi: Sormenjäljen lisäämisen pysäyttäminen epäonnistui: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
fi: Nosta sormea ja aseta se takaisin lukijaan toistuvasti lisätäksesi sormenjälkesi

en: _Re-enroll this finger…
fi: _Lisää uudelleen tämä sormi…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
fi: Lue uusi sormenjälki

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
fi: Sormenjälkilaitteen %s vapauttaminen epäonnistui: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
fi: Ongelma laitetta luettaessa

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
fi: Sormenjälkilaitteen %s varaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
fi: Sormenjälkilaitteiden saaminen epäonnistui: %s

en: Delete All Fingerprints?
fi: Poistetaanko kaikki sormenjäljet?

en: Deleting all enrolled fingerprints will disable Fingerprint Login. To re-enable Fingerprint Login at least one fingerprint will have to be enrolled.
fi: Kaikkien rekisteröityjen sormenjälkien poistaminen poistaa sormenjäljellä kirjautumisen käytöstä. Jos haluat sen uudelleen käyttöön, vähintään yksi sormenjälki tulee rekisteröidä.

en: _Delete All
fi: Poista _kaikki

en: Please choose another password.
fi: Valitse jokin toinen salasana.

en: Please type your current password again.
fi: Syötä nykyinen salasana uudelleen.

en: Password could not be changed
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Ch_ange
fi: _Vaihda

en: Current Password
fi: Nykyinen salasana

en: New Password
fi: Uusi salasana

en: Confirm Password
fi: Vahvista salasana

en: The passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Allow user to change their password on next login
fi: Salli käyttäjän vaihtaa salasana seuraavalla kirjautumiskerralla

en: Set a password now
fi: Aseta salasana nyt

en: Cannot automatically join this type of domain
fi: Tämän tyyppiseen toimialueeseen ei voi liittyä automaattisesti

en: No such domain or realm found
fi: Määriteltyä toimialuetta tai realmia ei löytynyt

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fi: Kirjautuminen tunnuksella %s toimialueeseen %s ei onnistu

en: Invalid password, please try again
fi: Virheellinen salasana, yritä uudelleen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
fi: Toimialueeseen %s yhdistäminen epäonnistui: %s

en: Unlock to Change This Setting
fi: Avaa lukitus muuttaaksesi tätä asetusta

en: Change Avatar
fi: Vaihda kuva

en: Remove Avatar
fi: Poista kuva

en: Pa_ssword
fi: _Salasana

en: _Fingerprint Login
fi: _Sormenjäljellä kirjautuminen

en: A_utomatic Login
fi: A_utomaattinen kirjautuminen

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
fi: Automaattinen kirjautuminen avaa käyttäjätilin laitteen käynnistyessä ilman, että tunnistautumista vaaditaan. Tunnistautuminen vaaditaan silti muissa käyttötapauksissa, kuten näytön lukituksen avaamisessa.

en: _Administrator
fi: _Ylläpitäjä

en: _Parental Controls
fi: _Perheasetukset

en: Open the Parental Controls app
fi: Avaa Perheasetukset-sovellus

en: _Remove User…
fi: _Poista käyttäjä…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
fi: Käyttäjä ei pysty käyttämään tätä laitetta sen jälkeen, kun hänen tili on poistettu

en: _Delete Files and Settings
fi: _Poista tiedostot ja asetukset

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fi: Käyttäjätili pois käytöstä

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fi: Asetetaan seuraavalla kirjautumiskerralla

[ctx: Password mode]
en: None
fi: Ei mitään

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
fi: Poistetaanko %s?

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Other Users
fi: Muut käyttäjät

en: _Add User
fi: _Lisää käyttäjä

en: Add _Enterprise Login
fi: Lisää _yrityskirjautuminen

en: Add or remove users and change your password
fi: Lisää tai poista käyttäjiä, vaihda salasanasi

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
fi: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;kirjautuminen;nimi;sormenjälki;profiilikuva;naama;kasvot;salasana;vanhemmille;rajoitukset;käyttö;lapsi;

en: Manage user accounts
fi: Hallitse käyttäjätilejä

en: Authentication is required to change user data
fi: Käyttäjätietojen muuttaminen vaatii tunnistautuminen

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
fi: Uuden salasanan on oltava eri kuin vanha salasana

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
fi: Vaihda kirjaimia ja numeroita

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
fi: Yritä muuttaa salasanaa vielä hieman

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
fi: Älä laita käyttäjätunnustasi salasanaasi

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
fi: Älä laita nimeäsi salasanaasi

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
fi: Vältä salasanassasi olevia sanoja

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
fi: Vältä yleisiä, sanakirjoista löytyviä sanoja

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
fi: Älä käytä samoja sanoja eri järjestyksessä

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
fi: Käytä enemmän numeroita

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
fi: Käytä enemmän isoja kirjaimia

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
fi: Käytä enemmän pieniä kirjaimia

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
fi: Käytä enemmän erikois- ja välimerkkejä

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
fi: Sekoita kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
fi: Vältä toistamasta samaa merkkiä

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
fi: Vältä samanlaisten merkkien käyttöä: sekoita kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
fi: Vältä sarjan kaltaisia jonoja, kuten 1234 tai abcd

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
fi: Salasanan tulee olla pidempi

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
fi: Käytä isoja ja pieniä kirjaimia sekä joitain numeroita

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
fi: Kelvollinen salasana. Lisää kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä

en: Great password!
fi: Erinomainen salasana!

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: The new password is too short
fi: Uusi salasana on liian lyhyt

en: The new password is too simple
fi: Uusi salasana on liian yksinkertainen

en: The old and new passwords are too similar
fi: Vanha ja uusi salasana ovat liian samankaltaiset

en: The new password has already been used recently.
fi: Uusi salasana on ollut jo käytössä äskettäin.

en: The new password must contain numeric or special characters
fi: Uuden salasanan tulee sisältää numeroita tai erikoismerkkejä

en: The old and new passwords are the same
fi: Vanha ja uusi salasana ovat samat

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fi: Salasanasi on vaihtunut ensimmäisen todennuksen jälkeen!

en: The new password does not contain enough different characters
fi: Uusi salasana ei sisällä riittävästi eri merkkejä

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

note: Translators: '%s' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%s”
fi: Käyttäjätunnuksessa ei voi olla merkkiä “%s”

en: Username is already in use — please choose another
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä — valitse toinen käyttäjätunnus

en: Usernames must have fewer than %ld character | Usernames must have fewer than %ld characters
fi[0]: Käyttäjätunnuksessa tulee olla vähemmän kuin %ld merkkiä
fi[1]: Käyttäjätunnuksessa tulee olla vähemmän kuin %ld merkkiä

en: Cursor Size
fi: Kohdistimen koko

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
fi: Kohdistimen koon voi yhdistää suurentamisen kanssa, jotta kohdistimen erottaa aiempaa helpommin

en: Hearing
fi: Kuuleminen

en: _Overamplification
fi: _Ylivahvistus

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
fi: Salli äänenvoimakkuuden ylittää 100 prosenttia. Tämä aiheuttaa äänenlaadun heikkenemistä

en: Visual Alerts
fi: Visuaaliset hälytykset

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
fi: Käytä visuaalista ilmoitusta, kun hälytyksen äänitehoste toistetaan

en: _Visual Alerts
fi: _Visuaaliset hälytykset

en: _Flash Area
fi: _Väläytä alue

en: Entire Screen
fi: Koko näyttö

en: Entire Window
fi: Koko ikkuna

en: _Test Flash
fi: _Testaa välähdystä

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
fi: Ääni

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
fi: Järjestelmän äänenvoimakkuutta on mahdollista säätää %s-asetuksissa

en: Pointing & Clicking
fi: Kohdistaminen ja napsauttaminen

en: _Mouse Keys
fi: _Hiirinäppäimet

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
fi: Käytä numeronäppäimistöä hiiren osoittimen liikuttamiseksi

en: _Locate Pointer
fi: _Paikanna kohdistin

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
fi: Näytä osoittimen sijainti painamalla vasenta Ctrl-näppäintä

en: _Activate Windows on Hover
fi: _Aktivoi ikkuna kohdistamalla

en: Place the pointer over a window to activate it
fi: Siirrä hiiren osoitin ikkunan päälle aktivoidaksesi sen

en: _Double-Click Delay
fi: Kaksoisnapsautuksen _viive

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
fi: Lyhyt

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
fi: Pitkä

en: Click Assist
fi: Napsautusapu

en: _Simulated Secondary Click
fi: Kakkospainikkeen simuloitu _napsautus

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
fi: Hiiren kakkosnäppäimen painallus pitämällä ykkösnäppäintä pohjassa

en: Acceptance Delay
fi: Hyväksynnän viive

en: _Hover Click
fi: Napsautus _kohdistamalla

en: Trigger a click when the pointer hovers
fi: Toteuta painallus, kun hiiren kohdistin kohdistetaan

en: Delay
fi: Viive

en: Motion Threshold
fi: Liikkeen kynnysarvo

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: _Always Show Accessibility Menu
fi: _Näytä esteettömyysvalikko aina

en: Display the accessibility menu in the top bar
fi: Näytä esteettömyysasetusten valikko yläpalkissa

en: _Seeing
fi: Näke_minen

en: _Hearing
fi: _Kuuleminen

en: _Typing
fi: K_irjoittaminen

en: _Pointing and Clicking
fi: Koh_distaminen ja napsauttaminen

en: _Zoom
fi: S_uurennus

en: Seeing
fi: Näkeminen

en: Screen Reader
fi: Näytönlukija

en: Screen _Reader
fi: _Näytönlukija

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
fi: Näytönlukija lukee ääneen näytöllä olevan tekstin vaihtaessasi kohdistusta

en: Co_nfigure
fi: _Määritä

en: _High Contrast
fi: _Suuri kontrasti

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
fi: Suurenna käyttöliittymän edusta- ja taustaelementtien värikontrastia

en: _On/Off Shapes
fi: _Päällä/pois-muodot

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
fi: Käytä muotoja tilan ilmaisemiseksi värin lisäksi tai sijaan

en: _Animation Effects
fi: _Animaatiotehosteet

en: Toggle animation effects throughout the user interface
fi: Käytä tai poista käytöstä käyttöliittymän animaatiotehosteet

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
fi: Animaatiotehosteiden poistaminen käytöstä johtaa nopeampiin siirtymiin ja siihen, ettei käyttöliittymässä ole liikettä. Tämä saattaa johtaa epätoivottuihin vaikutuksiin visuaalisesti herkillä käyttäjillä.

en: _Large Text
fi: Suuri _teksti

en: Increase the size of all text in the user interface
fi: Suurenna käyttöliittymän kaiken tekstin kokoa

en: _Cursor Size
fi: Kohdistimen kok_o

en: Increase the size of the cursor
fi: Suurenna kohdistimen kokoa

en: _Sound Keys
fi: _Äänekkäät näppäimet

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
fi: Piippaa kun Num Lock tai Caps Lock otetaan käyttöön tai poistetaan käytöstä

en: Always Show Scroll_bars
fi: Näytä vierityspalkit _aina

en: Make scrollbars always visible
fi: Aseta vierityspalkit aina näkyviin

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fi: Oletus

[ctx: cursor size]
en: Medium
fi: Keskikoko

[ctx: cursor size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: cursor size]
en: Larger
fi: Suurempi

[ctx: cursor size]
en: Largest
fi: Suurin

en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

en: Screen _Keyboard
fi: N_äppäimistö näytöllä

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
fi: Käytä näyttönäppäimistöä syötekenttiin kirjoittamiseksi

en: _Enable by Keyboard
fi: _Ota käyttöön näppäimistöä käyttäen

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä esteettömyystoimintoja näppäimistöä käyttäen

en: Text Cursor
fi: Tekstin kohdistin

en: _Cursor Blinking
fi: K_ohdistimen vilkunta

en: Change if the cursor blinks in text fields
fi: Kohdistin vilkkuu tekstikentissä

en: _Blink Speed
fi: _Vilkkumisen nopeus

en: Blink Speed
fi: Vilkkumisen nopeus

en: _Test Entry
fi: _Testikenttä

en: Typing Assist
fi: Kirjoitusapu

en: _Repeat Keys
fi: Toistonäppäi_met

en: Key presses repeat when the key is held down
fi: Painallus toistuu, kun näppäintä pidetään painettuna

en: Speed
fi: Nopeus

en: _Sticky Keys
fi: _Pohjaan jäävät näppäimet

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
fi: Määritenäppäinten sarjaa kohdellaan näppäinyhdistelmänä

en: Disable if two keys are pressed together
fi: Poista käytöstä, jos kahta näppäintä painetaan samanaikaisesti

en: Beep when modifier key is pressed
fi: Soita äänimerkki, kun määritenäppäintä painetaan

en: S_low Keys
fi: _Hitaat näppäimet

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
fi: Viive hyväksyttyjen näppäinpainallusten välille

en: Beep when a key is pressed
fi: Soita äänimerkki, kun näppäintä painetaan

en: Beep when a key is accepted
fi: Soita äänimerkki, kun näppäinpainallus hyväksytään

en: Beep when a key is rejected
fi: Soita äänimerkki, kun näppäinpainallusta ei hyväksytty

en: B_ounce Keys
fi: _Kimmonäppäimet

en: Ignore fast duplicate keypresses
fi: Älä huomioi nopeita kahden näppäimen painalluksia

en: Zoom
fi: Lähennys

en: _Desktop Zoom
fi: _Työpöydän lähennys

en: Magnify the entire screen
fi: Suurenna koko näyttöä

en: Magnifier
fi: Suurennuslasi

en: _Magnification Factor
fi: _Suurennuskerroin

en: M_agnifier View
fi: Suurennus_näkymä

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
fi: Seuraa hiiren osoitinta

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
fi: Näytön alue

en: _Extend Outside Screen Edges
fi: _Laajenna näytön reunojen ulkopuolelle

en: _Screen Area
fi: _Näytön alue

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
fi: Koko näyttö

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
fi: Yläosa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
fi: Alaosa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
fi: Vasen puoli

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
fi: Oikea puoli

en: _Follow Behavior
fi: Seuraamisen _toiminta

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
fi: Siirtyy sisällön kanssa

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
fi: Työntää sisältöä

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
fi: Pysyy keskitettynä

en: Crosshairs
fi: Tähtäimet

en: _Crosshair Lines
fi: _Tähtäinviivat

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
fi: Merkitse osoittimen sijainti suurennusalueella käyttämällä viivoja

en: _Overlap Mouse Cursor
fi: Hii_ren osoittimen päällä

en: _Thickness
fi: _Paksuus

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
fi: Ohut

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
fi: Paksu

en: Len_gth
fi: _Pituus

en: Colo_r
fi: Vä_ri

en: Color Filters
fi: Värisuodattimet

en: _Inverted
fi: _Käänteinen

en: Invert colors in the magnifier region
fi: Käänteiset värit suurennuslasin alueella

en: _Brightness
fi: _Kirkkaus

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
fi: Matala

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
fi: Korkea

en: Co_ntrast
fi: Ko_ntrasti

en: Co_lor
fi: V_äri

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
fi: Täysi

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fi: Helpota näkemistä, kuulemista, kirjoittamista ja hiiren käyttöä

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
fi: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;Näppäimistö;Hiiri;Esteettömyys;saavutettavuus;Kontrasti;Mittakaava;Lähennys;Loitonnus;Näytönlukija;teksti;fontti;kirjasin;koko;Pohjaan jäävät näppäimet;Hitaat näppäimet;Kimmonäppäimet;Hiiren painikkeet;napsautus;klikkaus;viive;nopeus;avustus;toisto;osoitin;kaksois;viive;paikantaminen;vilkkuminen;kuuleminen;äänet;kirjoittaminen;animaatiot;

en: Map Buttons
fi: Määritä painikkeet

en: Map buttons to functions
fi: Määritä painikkeille toimintoja

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
fi: Muokkaa pikanäppäintä valitsemalla ensin ”Lähetä näppäinpainallus” ja painamalla sitten pikanäppäinpainiketta. Paina sitten haluamasi uudet näppäimet pohjaan. Pikanäppäimen voi poistaa käytöstä painamalla askelpalautinta

en: _Close
fi: _Sulje

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
fi: Kosketa näytöllä näkyviä kohdemerkkejä piirtopöydän kalibroimiseksi

en: Mis-click detected, restarting…
fi: Tunnistettiin ohi mennyt kosketus, aloitetaan alusta…

en: Button %d
fi: Painike %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
fi: Sovelluksen määrittämä

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
fi: Lähetä näppäinpainallus

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
fi: Vaihda näyttöä

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
fi: Näytä ohjeet näytöllä

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
fi: Tämä laite on tuntematon ja se saattaa esittää vääriä kyvykkyyksiä — %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
fi: Piirtopöytä kiinnitettynä kannettavan paneeliin

en: Tablet mounted on external display
fi: Piirtopöytä kiinnitettynä erilliseen näyttöön

en: External tablet device
fi: Ulkoinen piirtopöytälaite

note: Translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
fi: Ulkoinen piirtopöytälaite

en: Map _Buttons
fi: Määritä _painikkeet

en: _Tablet Mode
fi: _Piirtopöytätila

en: Use absolute positioning for the pen
fi: Käytä absoluuttista paikannusta kynälle

en: Button Location
fi: Painikkeen sijainti

en: The location of the physical buttons on the tablet
fi: Fyysisten painikkeiden sijainti piirtopöydässä

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
fi: Kohdista _näyttöön

en: _Keep Aspect Ratio
fi: Säilytä _kuvasuhde

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
fi: Käytä vain osaa piirtopöydän alasta säilyttääksesi näytön kuvasuhteen

en: _Calibrate
fi: _Kalibroi

note: All displays item
en: All Displays
fi: Kaikki näytöt

en: No tablet detected
fi: Piirtopöytää ei havaittu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fi: Liitä tai käynnistä Wacom-piirtopöytä

en: Assign Keystroke
fi: Määritä näppäinpainallus

en: Press Esc to cancel
fi: Paina Esc peruaksesi

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
fi: Valitse toiminto, kun piirtokynän painiketta %d painetaan

en: Button %d Mapping
fi: Painikkeen %d määritys

en: Tip _Pressure Feel
fi: Kynän kärjen _paineentuntu

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Soft
fi: Pehmeä

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Firm
fi: Kova

en: Button _1
fi: Painike _1

en: Button _2
fi: Painike _2

en: Button _3
fi: Painike _3

en: _Eraser Pressure Feel
fi: P_yyhekumin paineentuntu

en: Left Mousebutton Click
fi: Hiiren vasemman painikkeen napsautus

en: Middle Mousebutton Click
fi: Hiiren keskimmäisen painikkeen napsautus

en: Right Mousebutton Click
fi: Hiiren oikean painikkeen napsautus

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Switch Monitor
fi: Vaihda näyttöä

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
fi: Airbrush-piirtokynä paineella, kallistuksella ja integroidulla liukusäätimellä

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
fi: Art-piirtokynä paineella, kallistuksella ja kierrolla

en: Stylus with pressure and tilt
fi: Piirtokynä paineella ja kallistuksella

en: Stylus with pressure
fi: Piirtokynä paineella

en: Graphics Tablets
fi: Piirtopöydät

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fi: Aseta piirtopöydän painikkeet ja kynän herkkyys

note: Translators: Search terms to find the Graphics Tablets panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fi: Piirtopöytä;Wacom;Stylus;Eraser;Hiiri;Tablet;Mouse;

en: New shortcut…
fi: Uusi pikanäppäin…

en: Duration
fi: Kesto

en: Interval
fi: Aikaväli

en: Screen Time Unavailable
fi: Ruutuaika ei ole saatavilla

en: Screen time information will appear here after a period of usage
fi: Ruutuajan tiedot näkyvät täällä hetken käytön jälkeen

en: Average Week
fi: Keskimääräinen viikko

en: Previous Week
fi: Edellinen viikko

en: Next Week
fi: Seuraava viikko

[ctx: abbreviated weekday name for Sunday]
en: S
fi: Su

[ctx: abbreviated weekday name for Monday]
en: M
fi: Ma

[ctx: abbreviated weekday name for Tuesday]
en: T
fi: Ti

[ctx: abbreviated weekday name for Wednesday]
en: W
fi: Ke

[ctx: abbreviated weekday name for Thursday]
en: T
fi: To

[ctx: abbreviated weekday name for Friday]
en: F
fi: Pe

[ctx: abbreviated weekday name for Saturday]
en: S
fi: La

note: Translators: This is a duration in minutes, for example ‘15m’ for 15 minutes. * Use whatever shortest unit label is used for minutes in your locale.
en: %um
fi: %u min

note: Translators: This is a duration in hours, for example ‘2h’ for 2 hours. * Use whatever shortest unit label is used for hours in your locale.
en: %uh
fi: %u t

note: Translators: This is a duration in hours and minutes, for example * ‘3h 15m’ for 3 hours and 15 minutes. Use whatever shortest unit label * is used for hours and minutes in your locale.
en: %uh %um
fi: %u t %u min

en: Failed to load session history file ‘%s’: %s
fi: Istuntohistoriatiedoston ‘%s’ avaaminen epäonnistui: %s

en: Invalid file structure
fi: Virheellinen tiedostorakenne

en: Failed to load session history file: %s
fi: Istuntohistoriatiedoston lataaminen epäonnistui: %s

en: File is empty
fi: Tiedosto on tyhjä

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY
en: Average Monday
fi: Keskimääräinen maanantai

en: Average Tuesday
fi: Keskimääräinen tiistai

en: Average Wednesday
fi: Keskimääräinen keskiviikko

en: Average Thursday
fi: Keskimääräinen torstai

en: Average Friday
fi: Keskimääräinen perjantai

en: Average Saturday
fi: Keskimääräinen lauantai

en: Average Sunday
fi: Keskimääräinen sunnuntai

note: Translators: This a medium-length date, for example ‘15 April’
en: %-d %B
fi: %-d. %Bta

en: No Data
fi: Ei tietoja

en: This Week
fi: Tällä viikolla

note: Translators: This is a range of days within a given month. * For example ‘20–27 April’. The dash is an en-dash.
en: %u–%u %s
fi: %u.–%u. %s

note: Translators: This is a range of days spanning two months. * For example, ‘27 April–4 May’. The dash is an en-dash.
en: %u %s–%u %s
fi: %u. %s–%u. %s

note: Translators: The first placeholder is a formatted date string * (formatted using the `%x` strftime placeholder, which gives the * preferred date representation for the current locale without the time). * The second placeholder is a formatted time duration (for example, * ‘3 hours’ or ‘25 minutes’).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s. A line is overlayed at the %s mark to indicate the configured screen time limit.
fi: Ruutuajan pylväskaavio viikon ajalta alkaen %s. Viiva kohdassa %s esittää asetettua ruutuajan rajoitusta.

note: Translators: The placeholder is a formatted date string (formatted * using the `%x` strftime placeholder, which gives the preferred date * representation for the current locale without the time).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s.
fi: Ruutuajan pylväskaavio viikon ajalta alkaen %s.

en: Placeholder for a bar chart of screen time usage. No data is currently available.
fi: Ruutuajan pylväskaavion paikkavaraus. Tietoja ei ole saatavilla.

en: Screen Time
fi: Ruutuaika

en: Disabling screen time recording stops screen time data from being saved. This data is never shared outside this device.
fi: Ruutuajan tallentamisen poistaminen käytöstä pysäyttää ruutuaikadatan tallennuksen. Dataa ei koskaan jaeta eteenpäin laitteelta.

en: _Disable Screen Time
fi: _Poista ruutuaika käytöstä

en: Screen Time Recording Disabled
fi: Näytön katseluajan tallennus poistettu käytöstä

en: Enable recording to view screen usage history
fi: Ota tallennus käyttöön nähdäksesi näytön katseluaikahistorian

en: E_nable
fi: _Käytä

en: Screen Limits
fi: Ruuturajoitukset

en: _Screen Time Limit
fi: _Ruutuajan raja

en: Daily _Limit
fi: Päivittäinen _raja

en: _Grayscale
fi: _Harmaasävy

en: Black and white screen for screen limits
fi: Mustavalkoinen näyttö ruutuaikarajoituksille

en: Break Reminders
fi: Taukomuistutukset

en: _Eyesight Reminders
fi: _Näkömuistutukset

en: Reminders to look away from the screen
fi: Muistutukset kohdistaa katse pois näytöstä

en: _Movement Reminders
fi: _Liikuntamuistutukset

en: Reminders to move around
fi: Muistutukset liikuntaa varten

en: Movement _Break Schedule
fi: Liikuntataukojen _aikataulu

en: S_ounds
fi: _Äänet

en: Play a sound when a break ends
fi: Toista ääni kun tauko päättyy

en: Wellbeing
fi: Hyvinvointi

en: Review and limit the amount of time you spend at the computer screen
fi: Katselmoi ja rajoita tietokoneen edessä viettämääsi aikaa

note: Translators: Search terms to find the Wellbeing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;
fi: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;hyvinvointi;ruutuaika;tauko;tauot;päivittäinen käyttö;käyttöraja;

en: Access Points
fi: Yhteyspisteet

en: Add
fi: Lisää

en: APN Type
fi: APN-tyyppi

en: Attach
fi: Liitä

en: Auth Type
fi: Todennustyyppi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Operation Cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
fi: <b>Virhe:</b> Asetusten muuttaminen on estetty

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
fi: <b>Virhe:</b> Mobiilitarvikkeen virhe

en: Modem Details
fi: Modeemin tiedot

en: Modem Status
fi: Modeemin tila

en: Carrier
fi: Verkko-operaattori

en: Network Type
fi: Verkon tyyppi

en: Network Status
fi: Verkon tila

en: Own Number
fi: Oma numero

en: Device Details
fi: Laitteen tiedot

en: Not Registered
fi: Ei rekisteröity

en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Searching
fi: Etsitään

en: Denied
fi: Estetty

en: 2G Only
fi: Vain 2G

en: 3G Only
fi: Vain 3G

en: 4G Only
fi: Vain 4G

en: 5G Only
fi: Vain 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 4G, 5G (ensisijainen)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
fi: 2G, 3G, 4G (ensisijainen), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
fi: 2G, 3G (ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
fi: 2G (ensisijainen), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 4G (ensisijainen)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
fi: 2G, 3G (ensisijainen), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
fi: 2G (ensisijainen), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 3G, 4G, 5G (ensisijainen)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
fi: 3G, 4G (ensisijainen), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
fi: 3G (ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 4G, 5G (ensisijainen)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
fi: 2G, 4G (ensisijainen), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
fi: 2G (ensisijainen), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 3G, 5G (ensisijainen)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
fi: 2G, 3G (ensisijainen), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
fi: 2G (ensisijainen), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
fi: 3G, 4G (ensisijainen)

en: 3G (Preferred), 4G
fi: 3G (ensisijainen), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
fi: 2G, 4G (ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 4G
fi: 2G (ensisijainen), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
fi: 2G, 3G (ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 3G
fi: 2G (ensisijainen), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
fi: 2G, 5G (ensisijainen)

en: 2G (Preferred), 5G
fi: 2G (ensisijainen), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
fi: 3G, 5G (ensisijainen)

en: 3G (Preferred), 5G
fi: 3G (ensisijainen), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
fi: 4G, 5G (ensisijainen)

en: 4G (Preferred), 5G
fi: 4G (ensisijainen), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No SIM
fi: Ei SIM-korttia

en: Insert a SIM card to use this modem
fi: Syötä SIM-kortti käyttääksesi tätä modeemia

en: SIM Locked
fi: SIM-kortti lukittu

en: _Mobile Data
fi: _Mobiilidata

en: Access data using mobile network
fi: Käytä dataa mobiiliverkon kautta

en: _Data Roaming
fi: _Datan roaming

en: Use mobile data when roaming
fi: Käytä mobiilidataa roaming-tilassa

en: _Network Mode
fi: _Verkkotila

en: N_etwork
fi: _Verkko

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: _Access Point Names
fi: _Yhteyspisteiden nimet

en: _SIM Lock
fi: _SIM-lukitus

en: Lock SIM with PIN
fi: Lukitse SIM-kortti PIN-koodilla

en: M_odem Details
fi: Mo_deemin tiedot

en: Unlock SIM card
fi: Avaa SIM-kortin lukitus

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Cancel
fi: Peru

en: Please provide PIN code for SIM %d
fi: Anna SIM-kortin %d PIN-koodi

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fi: Anna PIN-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Please provide PUK code for SIM %d
fi: Anna SIM-kortin %d PUK-koodi

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fi: Anna PUK-koodi avataksesi SIM-kortin lukituksen

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
fi[0]: Annettu väärä salasana. %1$u yritys jäljellä
fi[1]: Annettu väärä salasana. %1$u yritystä jäljellä

en: You have %u try left | You have %u tries left
fi[0]: %u yritys jäljellä
fi[1]: %u yritystä jäljellä

en: Wrong password entered.
fi: Annettiin väärä salasana.

en: PUK code should be an 8 digit number
fi: PUK-koodin tulisi olla 8 numeroa

en: Enter New PIN
fi: Anna uusi PIN-koodi

en: PIN code should be a 4-8 digit number
fi: PIN-koodin tulee olla 4-8 numeroa pitkä

en: Unlocking…
fi: Avataan lukitus…

en: Phone failure
fi: Puhelinvirhe

en: No connection to phone
fi: Ei yhteyttä puhelimeen

en: Operation not allowed
fi: Toiminto ei ole sallittu

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: SIM not inserted
fi: SIM-korttia ei ole syötetty

en: SIM PIN required
fi: SIM-kortin PIN-koodi vaaditaan

en: SIM PUK required
fi: SIM-kortin PUK-koodi vaaditaan

en: SIM failure
fi: SIM-virhe

en: SIM busy
fi: SIM käytössä

en: Incorrect password
fi: Väärä salasana

en: SIM PIN2 required
fi: SIM-kortin PIN2-koodi vaaditaan

en: SIM PUK2 required
fi: SIM-kortin PUK2-koodi vaaditaan

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: No network service
fi: Ei verkkopalvelua

en: Network timeout
fi: Verkon aikakatkaisu

en: GPRS services not allowed
fi: GPRS-palvelut eivät ole sallittuja

en: Roaming not allowed in this location area
fi: Roaming ei ole sallittu tällä alueella

en: Unspecified GPRS error
fi: Määrittämätön GPRS-virhe

en: No Error
fi: Ei virhettä

en: Action Cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: Access denied
fi: Pääsy estetty

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Network Mode
fi: Verkkotila

en: _Automatic
fi: _Automaattinen

en: Choose Network
fi: Valitse verkko

en: Refresh Network Providers
fi: Päivitä palveluntarjoajat

en: Enable Mobile Network
fi: Käytä mobiiliverkkoa

en: No WWAN Adapter Found
fi: WWAN-sovitinta ei löytynyt

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
fi: Varmista, että sinulla on langaton WAN-/mobiililaite

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
fi: Langaton WAN on pois käytöstä, kun lentokonetila on päällä

en: Data Connection
fi: Datayhteys

en: SIM card used for internet
fi: Internetyhteyteen käytettävä SIM-kortti

en: SIM Lock
fi: SIM-lukitus

en: _Lock SIM with PIN
fi: _Lukitse SIM-kortti PIN-koodilla

en: Change PIN
fi: Vaihda PIN-koodi

en: New PIN
fi: Uusi PIN-koodi

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
fi: Anna nykyinen PIN-koodi muuttaaksesi SIM-kortin lukitusasetuksia

en: Mobile Network
fi: Mobiiliverkko

en: Configure Telephony and mobile data connections
fi: Määritä puhelinverkko- ja mobiilidatayhteydet

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
fi: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;mobiili;

en: Utility to configure the GNOME desktop
fi: Työkalu Gnome-työpöydän asetusten muokkaukseen

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
fi: Asetukset on ensisijainen käyttöliittymä järjestelmäsi asetusten määrittämiseen.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Display version number
fi: Näytä versionumero

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
fi: Ota runsas tila käyttöön. Määritä useita kertoja nostaaksesi runsausastetta

en: Search for the string
fi: Etsi merkkijonoa

en: List possible panel names and exit
fi: Näytä mahdolliset paneelinimet ja lopeta

en: Panel to display
fi: Näytettävä paneeli

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
fi: [PANEELI] [ARGUMENTTI…]

en: Settings categories
fi: Asetusten luokat

en: Available panels:
fi: Käytettävissä olevat paneelit:

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Search settings
fi: Etsi asetuksia

en: Warning: Development Version
fi: Varoitus: kehitysversio

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
fi: Tätä järjestelmäasetusten versiota tulee käyttää vain kehitystarkoituksiin. Saatat kohdata virheellistä järjestelmän toimintaa, tietojen menetystä tai muita odottamattomia ongelmia.

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Settings
fi: _Tietoja - Asetukset

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
fi: Ominaisuudet;Asetukset;Preferences;Settings;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
fi: Viimeksi avattavan asetuspaneelin tunniste

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
fi: Viimeksi avattavan asetuspaneelin tunniste. Tuntemattomat arvot ohitetaan ja luettelossa ensimmäisenä oleva paneeli valitaan.

en: Show warning when running a development build of Settings
fi: Näytä varoitus kun käytössä on järjestelmäasetusten kehitysversio

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
fi: Tulisiko järjestelmäasetusten näyttää varoitus, kun käytössä on kehitysversio.

en: Initial state of the window
fi: Ikkunan alkutila

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
fi: Järjestetty, muuttumaton lista (tuple) sisältäen alkuarvon leveyden ja korkeuden sekä sovellusikkunan suurennetun tilan osalta.

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcuts dialog]
en: Panels
fi: Paneelit

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go back to previous panel
fi: Siirry takaisin edelliseen paneeliin

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cancel search
fi: Peru haku

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fi[0]: %u ulostulo
fi[1]: %u ulostuloa

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fi[0]: %u sisääntulo
fi[1]: %u sisääntuloa

en: System Sounds
fi: Järjestelmän äänet
