gnome-control-center - en to crh translation catalogue (1160 entries)

note: This refers to a slideshow background
en: Changes throughout the day
crh: Kün boyunca deñişir

[ctx: background, style]
en: Tile
crh: Töşe

[ctx: background, style]
en: Zoom
crh: Miqyasla

[ctx: background, style]
en: Center
crh: Ortala

[ctx: background, style]
en: Scale
crh: Miqyasla

[ctx: background, style]
en: Fill
crh: Toldur

[ctx: background, style]
en: Span
crh: Qarışla

note: translators: This is the title of the wallpaper chooser dialog.
en: Select Background
crh: Arqazemin Sayla

en: Wallpapers
crh: Duvar Kağıtları

en: Pictures
crh: Resimler

en: Colors
crh: Tüsler

en: Select
crh: Sayla

en: multiple sizes
crh: müteaddit ölçü

en: No Desktop Background
crh: Masaüstü Arqazemini Yoq

en: Current background
crh: Cari arqazemin

en: Background
crh: Arqazemin

en: Change your background image to a wallpaper or photo
crh: Arqazemin suretiñizni bir divar kâğıtına yaki fotoğa deñiştiriñiz

note: Translators: those are keywords for the background control-center panel
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
crh: Divar kâğıtı;Ekran;Masaüstü;

en: Set Up New Device
crh: Yañı Cihaznı Ayarla

en: Remove Device
crh: Cihaznı Çetleştir

en: Connection
crh: Bağlantı

en: page 1
crh: sahife 1

en: page 2
crh: sahife 2

en: Paired
crh: Çiftlengen

en: Type
crh: Tür

en: Address
crh: Adres

en: Mouse & Touchpad Settings
crh: Sıçan & Tiyüv-şiltesi Ayarları

en: Sound Settings
crh: Davuş Ayarları

en: Keyboard Settings
crh: Klavye Ayarları

en: Send Files…
crh: Dosyelerni Yiber…

en: Yes
crh: Ebet

en: No
crh: Hayır

en: Bluetooth is disabled
crh: Bluetooth etkin değil

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
crh: Bluetooth donanım anahtarı ile kapatıldı

en: No Bluetooth adapters found
crh: Bluetooth bağdaştırıcısı bulunamadı

en: Visibility
crh: Körünirlik

en: Visibility of “%s”
crh: “%s” körünirligi

en: Remove '%s' from the list of devices?
crh: '%s' aygıtlar listesinden kaldırılsın mı?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
crh: Eğer aygıtı kaldırırsanız, sonraki kullanımdan önce yeniden kurmanız gerekecek.

note: TRANSLATORS: We suck, the calibation failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
crh: Toparlanılalmağan dahiliy bir hata hasıl oldı.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
crh: Profil doğurtılamadı.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
crh: Tamam!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
crh: Kalibrasyon muvaffaqiyetsiz!

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
crh: Tizüstü Ekranı

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
crh: Yapı-içi Ağ Kamerası

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
crh: %s Monitorı

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
crh: %s Tarayıcısı

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
crh: %s Kamerası

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
crh: %s Bastırıcısı

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
crh: %s Ağ kamerası

en: Enable color management for %s
crh: %s içün tüs idaresini qabilleştir

note: not calibrated
en: Not calibrated
crh: Kalibrasyonsız

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
crh: Ögbelgilengen:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
crh: Renk fezası:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
crh: Sınama profili:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
crh: ICC Profil Dosyasını Seç

en: _Import
crh: _İthal Et

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
crh: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
crh: Tüm dosyalar

en: Screen
crh: Ekran

note: TRANSLATORS: this is when the upload of the profile failed
en: Failed to upload file: %s
crh: Dosye yükletilamadı: %s

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
crh: Profilni Saqla

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
crh: Seçilen aygıt için bir renk profili oluştur

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
crh: Ölçüm cihazı algılanamadı. Lütfen açık durumda olduğundan ve doğru bağlandığından emin olunuz.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
crh: Ölçüm cihazı yazıcı profillemeyi desteklemiyor.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
crh: Aygıt türü şu anda desteklenmiyor.

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
crh: Standart Feza

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
crh: Sınama Profili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
crh: Otomatik

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
crh: Tüşük Keyfiyet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
crh: Orta Keyfiyet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
crh: Yüksek Keyfiyet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
crh: Öntanımlı RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
crh: Öntanımlı CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
crh: Öntanımlı Gri

en: This profile may no longer be accurate
crh: Bu profil belki artıq daqıq degildir

en: Display Calibration
crh: Kösterim Kalibrasyonı

en: Cancel
crh: Vazgeç

note: This starts the calibration process
en: Start
crh: Başlat

note: This resumes the calibration process
en: Resume
crh: Devam Et

note: This button returns the user back to the color control panel
en: Done
crh: Tamam

note: Timeout parameters 5000 = 5 sec 750 = 0.75 sec Text printed on screen
en: Screen Calibration
crh: Ekran Kalibrasyonu

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
crh: Keyfiyet

en: Calibration Quality
crh: Kalibrasyon Keyfiyeti

en: Calibration Device
crh: Kalibrasyon Cihazı

en: Display Type
crh: Kösterim Türü

en: Profile Whitepoint
crh: Profil Aq Noqtası

en: Display Brightness
crh: Kösterim Parlaqlığı

en: Profile Name:
crh: Profil İsmi:

en: Profile Name
crh: Profil İsmi

en: Copy profile
crh: Profilni kopiyala

en: Upload profile
crh: Profilni yüklet

en: Requires Internet connection
crh: İnternet bağlantısı şart

en: Summary
crh: Hulâsa

en: Device type:
crh: Cihaz türü:

en: Manufacturer:
crh: İmalâtçı:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
crh: Yukarıdaki alanların otomatik tamamlanması için resim dosyalarını bu pencereye sürükleyebilirsiniz.

en: Color
crh: Tüs

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
crh: Her aygıt, renk yönetimleri için güncel bir renk profiline gereksinim duyar.

en: Learn more
crh: Daha fazlasını öğren

en: Learn more about color management
crh: Renk yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Set for all users
crh: Tüm kullanıcılar için ayarla

en: Set this profile for all users on this computer
crh: Bu profilni bu bilgisayar üzerindeki qullanıcılarnıñ hepsi içün tesbit et

en: Enable
crh: Qabilleştir

en: Add profile
crh: Profil ekle

en: Calibrate…
crh: Kalibrasyon...

en: Calibrate the device
crh: Aygıtı kalibre et

en: Remove profile
crh: Profilni çetleştir

en: View details
crh: Ayrıntıları görüntüle

en: Projector
crh: Proyektor

[ctx: Calibration quality]
en: High
crh: Yüksek

en: 40 minutes
crh: 40 daqqa

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
crh: Orta

en: 30 minutes
crh: 30 daqqa

[ctx: Calibration quality]
en: Low
crh: Tüşük

en: 15 minutes
crh: 15 daqqa

en: Native to display
crh: Kösterimge fıtriy

en: D50 (Printing and publishing)
crh: D50 (Bastıruv ve neşretüv)

note: Translators: those are keywords for the color control-center panel
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
crh: Renk;ICC;Profil;Ayar;Yazıcı;Görünüm;

note: Add some common regions
en: United States
crh: Birleşik Devletler

en: Germany
crh: Almanya

en: France
crh: Fransa

en: Spain
crh: İspanya

en: China
crh: Çin

en: Other…
crh: Diger…

en: More…
crh: Diger…

en: No languages found
crh: Daha çoq til tapıldı

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
crh: Ğayrıqabilleştirilgen

en: Left Shift
crh: Sol Shift

en: Left Alt
crh: Sol Alt

en: Left Ctrl
crh: Sol Ctrl

en: Right Shift
crh: Sağ Shift

en: Right Alt
crh: Sağ Alt

en: Right Ctrl
crh: Sağ Ctrl

en: Left Alt+Shift
crh: Sol Alt+Shift

en: Right Alt+Shift
crh: Oñ Alt+Shift

en: Right Ctrl+Shift
crh: Oñ Ctrl+Shift

en: Language
crh: Til

en: _Done
crh: _Tamam

en: _Region:
crh: _Bölge:

en: _City:
crh: _Şeher:

en: _Network Time
crh: _Şebeke Vaqtı

en: Set the time one hour ahead.
crh: Saatni bir saat ileri tesbit et.

en: Set the time one hour back.
crh: Saatni bir saat keri tesbit et.

en: Set the time one minute ahead.
crh: Saatni bir daqqa ileri tesbit et.

en: Set the time one minute back.
crh: Saatni bir daqqa keri tesbit et.

en: Switch between AM and PM.
crh: Üyleden evvel ve üyleden soñ arasında almaştır.

en: Month
crh: Ay

en: Day
crh: Kün

en: Year
crh: Yıl

en: 24-hour
crh: 24-saat

en: AM/PM
crh: ÜE/ÜS

en: January
crh: Ocaq

en: February
crh: Şubat

en: March
crh: Mart

en: April
crh: Nisan

en: May
crh: Mayıs

en: June
crh: Haziran

en: July
crh: Temmuz

en: August
crh: Ağustos

en: September
crh: Eylül

en: October
crh: Ekim

en: November
crh: Qasım

en: December
crh: Aralıq

en: Date & Time
crh: Tarih & Saat

note: Translators: those are keywords for the date and time control-center panel
en: Clock;Timezone;Location;
crh: Saat;Saat Tilimi;Qonum;

en: Change system time and date settings
crh: Sistem vaqtı ve tarih ayarlarını deñiştir

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
crh: Vaqıt yaki tarih ayarlarını deñiştirmek içün sahihlenmeñiz kerek.

[ctx: display panel, rotation]
en: Counterclockwise
crh: Saat yönü tersine

[ctx: display panel, rotation]
en: Clockwise
crh: Saat yönünde

[ctx: display panel, rotation]
en: 180 Degrees
crh: 180 Derece

note: Keep this string in sync with gnome-desktop/libgnome-desktop/gnome-rr-labeler.c Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external projector.  Here, "Mirrored" is being * used as an adjective.  For example, the Spanish translation could be * "
en: Mirrored Displays
crh: Küzgülengen Ekranlar

en: Monitor
crh: Ekran

en: Drag to change primary display.
crh: Birincil ekranı değiştirmek için taşıyın.

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
crh: Hasiyetlerini deñiştirmek içün bir ekran saylañız; yerleştirilmesini kene tertiplemek içün onı süyrekleñiz.

en: Failed to apply configuration: %s
crh: Yapılandırmanın uygulanması başarısız oldu: %s

en: Could not save the monitor configuration
crh: Ekran yapılandırması kaydedilemedi

en: Could not detect displays
crh: Ekranlar tespit edilemedi

en: Could not get screen information
crh: Ekran bilgisi alınamadı

en: _Resolution
crh: _Çezinirlik

en: R_otation
crh: _Aylandırma

note: Note that mirror is a verb in this string
en: _Mirror displays
crh: Ekranlarnı _Küzgüle

en: Note: may limit resolution options
crh: Bilgi: çözünürlük seçeneklerini kısıtlayabilir

en: _Detect Displays
crh: Ekranları _Alğıla

en: Displays
crh: Ekranlar

en: Choose how to use connected monitors and projectors
crh: Bağlanğan monitorlar ve proyektorlarnıñ nasıl qullanılacağını sayla

note: Translators: those are keywords for the display control-center panel
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;
crh: Panel;Proyektor;xrandr;Ekran;Çezinirlik;Tazeleme;

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
crh: Bilinmegen

en: Ask what to do
crh: Ne yapılacağını sora

en: Do nothing
crh: Hiç bir şey yapma

en: Open folder
crh: Cilbent aç

en: Other Media
crh: Diger Vasatlar

en: Select an application for audio CDs
crh: Müzik CD'leri için uygulama seçin

en: Select an application for video DVDs
crh: Vidyo DVD'leri için uygulama seçin

en: Select an application to run when a music player is connected
crh: Müzik çalar bağlandığında çalıştırılacak uygulamayı seçin

en: Select an application to run when a camera is connected
crh: Kamera bağlandığında çalıştırılacak uygulamayı seçin

en: Select an application for software CDs
crh: Yazılım CD' leri için uygulama seçin

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
crh: ses DVD' si

en: blank Blu-ray disc
crh: boş Blu-ray diski

en: blank CD disc
crh: boş CD diski

en: blank DVD disc
crh: boş DVD diski

en: blank HD DVD disc
crh: boş HD DVD diski

en: Blu-ray video disc
crh: Blu-ray video diski

en: e-book reader
crh: e-kitap okuyucu

en: HD DVD video disc
crh: HD DVD vidyo diski

en: Picture CD
crh: Resim CD' si

en: Super Video CD
crh: Süper Vidyo CD

en: Video CD
crh: Vidyo CD

en: Windows software
crh: Windows yazılımı

en: Software
crh: Yazılım

en: Section
crh: Bölüm

en: Overview
crh: Üstbaqış

en: Default Applications
crh: Ögbelgilengen Uyğulamalar

en: Removable Media
crh: Çetleştirilebilir Vasat

en: Version %s
crh: Sürüm %s

en: Install Updates
crh: Yañartmalarnı Qur

en: System Up-To-Date
crh: Sistem Küncel

en: Checking for Updates
crh: Yañartmalar içün Teşkerile

en: Details
crh: Tafsilât

note: sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
crh: cihaz;sistem;malümat;hafiza;işlemci;sürüm;ögbelgilengen;uyğulama;tercihli;cd;dvd;usb;davuş;video;disk;çetleştirilebilir;vasat;avtoçaptır;

en: Select how other media should be handled
crh: Diğer ortamların nasıl kullanılacağını seçin

en: _Action:
crh: _Amel:

en: _Type:
crh: _Tür:

en: Device name
crh: Cihaz adı

en: Memory
crh: Hafiza

en: Processor
crh: İşlemci

note: To translators: this field contains the distro name, version and type
en: Base system
crh: Temel sistem

en: Calculating…
crh: Hesaplana…

en: Graphics
crh: Grafikler

en: Virtualization
crh: Sanallaştırma

en: _Web
crh: _Ağ

en: _Mail
crh: _Poşta

en: _Calendar
crh: _Taqvim

en: M_usic
crh: _Musıqi

en: _Photos
crh: _Fotolar

en: Select how media should be handled
crh: Ortamın nasıl kullanılacağını seçin

en: CD _audio
crh: CD _sesi

en: _DVD video
crh: _DVD videosı

en: _Music player
crh: _Musıqi çalar

en: _Software
crh: _Yazılım

en: _Other Media…
crh: _Diger Vasatlar…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
crh: _Asla bir uygulama çalıştırma ya da sorma...

en: Sound and Media
crh: Ses ve Ortam

en: Volume mute
crh: Davuşsızlandır

en: Volume down
crh: Davuş gürlügi aşağı

en: Volume up
crh: Davuş gürlügi yuqarı

en: Launch media player
crh: Ortam oynatıcısını çalıştır

en: Play (or play/pause)
crh: Oynat (ya da oynat/beklet)

en: Pause playback
crh: Oynatmayı beklet

en: Stop playback
crh: Oynatmayı durdur

en: Previous track
crh: Önceki parça

en: Next track
crh: Sonraki parça

en: Eject
crh: Çıqart

en: Typing
crh: Tuşlama

en: Switch to next input source
crh: Soñraki kirdi menbasına almaş

en: Switch to previous input source
crh: Evvelki kirdi menbasına almaş

en: Launchers
crh: Fırlatıcılar

en: Launch help browser
crh: Yardım kezicisini fırlat

en: Launch calculator
crh: Hesap makinesini çalıştır

en: Launch email client
crh: E-posta müşterisini fırlat

en: Launch web browser
crh: Web kezicisini fırlat

en: Home folder
crh: Ev cilbenti

[ctx: keybinding]
en: Search
crh: Qıdır

en: Screenshots
crh: Ekran Körüntüleri

note: translators: $PICTURES will be replaced by the name of the XDG Pictures directory
en: Save a screenshot to $PICTURES
crh: Bir ekran körüntisini $PICTURES cilbentine saqla

note: translators: $PICTURES will be replaced by the name of the XDG Pictures directory
en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
crh: Bir pencereniñ bir ekran körüntisini $PICTURES cilbentine saqla

note: translators: $PICTURES will be replaced by the name of the XDG Pictures directory
en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
crh: Bir mıntıqanıñ bir ekran körüntisini $PICTURES cilbentine saqla

en: Copy a screenshot to clipboard
crh: Bir ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
crh: Bir pencerenin ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
crh: Bir alanın ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: System
crh: Sistem

en: Log out
crh: Tışarı imzalan

en: Lock screen
crh: Ekrannı kilitle

en: Universal Access
crh: Cihanşümul İrişim

en: Turn zoom on or off
crh: Yakınlaştırmayı aç ya da kapat

en: Zoom in
crh: Yaqınlaştır

en: Zoom out
crh: Uzaqlaştır

en: Turn screen reader on or off
crh: Ekran okuyucuyu aç ya da kapat

en: Turn on-screen keyboard on or off
crh: Ekran klavyesini aç ya da kapat

en: Increase text size
crh: Yazıyı büyüt

en: Decrease text size
crh: Yazıyı küçült

en: High contrast on or off
crh: Yüksek karşıtlık açık ya da kapalı

note: Translators: This key is also known as 'third level * chooser'. AltGr is often used for this purpose. See * https://live.gnome.org/Design/SystemSettings/RegionAndLanguage
en: Alternative Characters Key
crh: Alternativ Remizler Tuşu

note: Translators: The Compose key is used to initiate key * sequences that are combined to form a single character. * See http://en.wikipedia.org/wiki/Compose_key
en: Compose Key
crh: Telif Tuşu

en: Modifiers-only switch to next source
crh: Soñraki menbağa faqat-başqalaştırıcılar almaştırıcısı

en: Keyboard
crh: Klavye

en: View and change keyboard shortcuts and set your typing preferences
crh: Klavye qısqayollarını seyretiñiz hem deñiştiriñiz ve tuşlama tercihleriñizni tesbit etiñiz

note: Translators: those are keywords for the keyboard control-center panel
en: Shortcut;Repeat;Blink;
crh: Qısqayol;Tekrar;Qıpma;

en: Custom Shortcut
crh: Özel Qısqayol

en: _Name:
crh: İ_sim:

en: C_ommand:
crh: Kom_ut:

en: Repeat Keys
crh: Tekrarlama Tuşları

en: Key presses _repeat when key is held down
crh: Tuş basıq tutulğanda klavye basmaları _tekrarlanır

en: _Delay:
crh: _Keçikme:

en: _Speed:
crh: _Sur'at:

[ctx: keyboard, delay]
en: Short
crh: Qısqa

[ctx: keyboard, speed]
en: Slow
crh: Yavaş

en: Repeat keys speed
crh: Terkrarlama tuşları sur'atı

[ctx: keyboard, delay]
en: Long
crh: Uzun

[ctx: keyboard, speed]
en: Fast
crh: Tez

en: Cursor Blinking
crh: İmleç Qıpması

en: Cursor _blinks in text fields
crh: Metin alanlarında imleç _qıpar

en: S_peed:
crh: _Sur'at:

en: Cursor blink speed
crh: İmleç qıpması sür'atı

en: Input Sources
crh: Kirdi Qaynaqları

en: Add Shortcut
crh: Qısqayol Ekle

en: Remove Shortcut
crh: Qısqayolnı Çetleştir

en: To edit a shortcut, click the row and hold down the new keys or press Backspace to clear.
crh: Bir qısqayolnı tahrir etmek içün, satırğa çertiñiz ve tuşlarnı basıq tutuñız ya da temizlemek içün Backspace tuşuna basıñız.

en: Shortcuts
crh: Qısqayollar

en: Custom Shortcuts
crh: Özel Qısqayollar

en: <Unknown Action>
crh: <Bilinmegen Amel>

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
crh: Kısayol tuşu "%s" kullanılamıyor çünkü kullanımı halinde bu tuş kullanılarak yazmak mümkün olmayacak.
    Lütfen Control, Alt ya da Shift gibi tuşlar ile aynı anda deneyin.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
crh: "%s" kısayolu bu işlem için kullanılıyor:
    "%s"

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
crh: Eğer kısayolu "%s" olarak tekrar atarsanız, "%s" kısayolu etkinsizleştirilecek.

en: _Reassign
crh: _Kene tayin et

en: Test Your _Settings
crh: Ayarlarıñıznı _Sınañız

en: Mouse & Touchpad
crh: Sıçan & Tiyüv-şiltesi

note: Translators: those are keywords for the mouse and touchpad control-center panel
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;
crh: Trackpad;İşaretçi;Tıklama;Vurma;Çift;Düğme;Trackball;

en: Mouse Preferences
crh: Fare Tercihleri

en: General
crh: Umumiy

[ctx: double click, speed]
en: Slow
crh: Yavaş

en: Double-click timeout
crh: Çift-çertme zaman aşımı

[ctx: double click, speed]
en: Fast
crh: Tez

en: _Double-click
crh: _Çift-çertme

en: Primary _button
crh: Birlemci _dögme

[ctx: mouse, left button as primary]
en: _Left
crh: _Sol

[ctx: mouse, right button as primary]
en: _Right
crh: _Oñ

en: Mouse
crh: Sıçan

en: _Pointer speed
crh: _İbre sür'atı

[ctx: mouse pointer, speed]
en: Slow
crh: Yavaş

[ctx: mouse pointer, speed]
en: Fast
crh: Tez

en: Touchpad
crh: Tiyüv-şiltesi

[ctx: touchpad pointer, speed]
en: Slow
crh: Yavaş

[ctx: touchpad pointer, speed]
en: Fast
crh: Tez

en: Disable while _typing
crh: _Tuşlağanda ğayrıqabilleştir

en: Tap to _click
crh: _Çertmek içün türt

en: Two _finger scroll
crh: Eki-_parmaqlı taydırma

en: C_ontent sticks to fingers
crh: _Muhteva parmaqlarğa yapışır

en: Try clicking, double clicking, scrolling
crh: Çertmege, çift çertmege, taydırmağa deñeñiz

en: Five clicks, GEGL time!
crh: Beş çertme, GEGL zamanı!

en: Double click, primary button
crh: Çift çertme, birlemci dögme

en: Single click, primary button
crh: Tek çertme, birlemci dögme

en: Double click, middle button
crh: Çift çertme, orta dögme

en: Single click, middle button
crh: Tek çertme, orta dögme

en: Double click, secondary button
crh: Çift çertme, ekilemci dögme

en: Single click, secondary button
crh: Tek çertme, ekilemci dögme

note: TRANSLATORS: this is to disable the radio hardware in the * network panel
en: Air_plane Mode
crh: Uça_k Kipi

en: Network proxy
crh: Şebekede proksisi

note: TRANSLATORS: the user is running a NM that is not API compatible
en: The system network services are not compatible with this version.
crh: Sistem ağ yöneticisi bu sürümle uyumlu değil.

en: 802.1x _Security
crh: 802.1x _Emniyet

en: Inner _authentication
crh: İç _sahihlenim

en: Security
crh: Emniyet

en: automatic
crh: avtomatik

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
crh: Kurumsal

[ctx: Wifi security]
en: None
crh: Yoq

en: Never
crh: Asla

en: Today
crh: Bugün

en: Yesterday
crh: Tünevin

en: %i day ago | %i days ago
crh[0]: %i kün evvel

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
crh: %d Mb/sn

[ctx: Signal strength]
en: None
crh: Yoq

[ctx: Signal strength]
en: Weak
crh: Zayıf

[ctx: Signal strength]
en: Ok
crh: Tamam

[ctx: Signal strength]
en: Good
crh: Eyi

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
crh: Mükemmel

en: Gateway
crh: Savaq

en: Delete Address
crh: Adresni Sil

en: Add
crh: Ekle

en: Delete DNS Server
crh: DNS Sunucısını sil

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
crh: Metrik

en: Delete Route
crh: Rotanı Sil

en: Automatic (DHCP)
crh: Avtomatik (DHCP)

en: Manual
crh: Elden

en: Automatic
crh: Avtomatik

en: Automatic, DHCP only
crh: Avtomatik, faqat DHCP

en: Reset
crh: Sıfırla

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
crh: Hiç biri

en: WPA & WPA2 Enterprise
crh: WPA & WPA2 Qurumsal

en: _Apply
crh: _Uyğula

en: Signal Strength
crh: Signal Küçü

en: Link speed
crh: İlişim sür'atı

en: IPv4 Address
crh: IPv4 Adresi

en: IPv6 Address
crh: IPv6 Adresi

en: Hardware Address
crh: Donanım Adresi

en: Default Route
crh: Öntanımlı Geçit

en: Last Used
crh: Soñki Qullanılğan

en: _Name
crh: İ_sim

en: _MAC Address
crh: _MAC Adresi

en: _Cloned Address
crh: _Klonlanğan Adres

[ctx: Firewall zone]
en: Default
crh: Ögbelgilengen

en: _Addresses
crh: _Adresler

en: Automatic DNS
crh: Avtomatik DNS

en: Routes
crh: Rotalar

en: Automatic Routes
crh: Avtomatik Rotalar

en: Unable to open connection editor
crh: Bağlantı muharriri açılalmay

en: New Profile
crh: Yañı Profil

en: _Add
crh: _Ekle

en: Could not load VPN plugins
crh: VPN plaginleri yüklenamadı: %s

en: Import from file…
crh: Dosyeden ithal et…

en: Add Network Connection
crh: Şebeke Bağlantısını Ekle

en: _Reset
crh: _Sıfırla

en: _Forget
crh: _Unut

en: S_ecurity
crh: _Emniyet

en: Select file to import
crh: İthal etilecek dosye sayla

en: A file named "%s" already exists.
crh: Bir "%s" adlı dosye endi mevcuttır.

en: My Home Network
crh: Ev Şebekem

en: Network
crh: Şebeke

en: Control how you connect to the Internet
crh: İnternet'ke nasıl bağlanğanıñıznı muraqabe etiñiz

en: never
crh: asla

en: today
crh: bugün

en: yesterday
crh: tünevin

en: IP Address
crh: İP Adresi

en: Last used
crh: Soñki qullanılğan

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
crh: Kabelli

en: Options…
crh: Seçenekler…

en: Profile %d
crh: Profil %d

en: Add new connection
crh: Yañı bağlantı ekle

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
crh: Telsizden başqa İnternet'ke bir bağlantıñız bar ise, bağlantıñıznı digerler ile üleşmek üzre bir telsiz sıcaq-noqtanı ayarlaybilirsiñiz.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
crh: Telsiz sıcaqnoqtanıñ açılması <b>%s</b> bağlantıñıznı qoparır.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
crh: Sıcaqnoqta faal olğanda telsiziñiz arqalı İnternet'ke irişmek mümkün degildir.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
crh: Etkin nokta durdurulup tüm kullanıcıların bağlantısı kesilsin mi?

en: _Stop Hotspot
crh: Etkin Noktayı _Durdur

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
crh: Saylanğan şebekeler içün şebeke tafsilâtı, sır-söz ve her hangi özel endamlandırış dahil, ğayıp etilecek.

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
crh: _Unut

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
crh: Yapılandırma URL'si verilmediğinde vekil sunucu otomatik bulma kullanılır.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
crh: Bu güvenli olmayan açık ağlarda önerilmez.

en: Proxy
crh: Proksi

en: _Add Profile…
crh: _Profil ekle…

en: Provider
crh: Teminatçı

[ctx: proxy method]
en: None
crh: Hiçbiri

[ctx: proxy method]
en: Manual
crh: El ile

[ctx: proxy method]
en: Automatic
crh: Otomatik

en: _Method
crh: Y_öntem

en: _Configuration URL
crh: _Yapılandırma URL'si

en: _HTTP Proxy
crh: _HTTP Vekili

en: H_TTPS Proxy
crh: H_TTPS Proksisi

en: _FTP Proxy
crh: _FTP Vekili

en: _Socks Host
crh: _Socks Makinesi

en: _Ignore Hosts
crh: Qonaqbaylarnı _İhmal Et

en: HTTP proxy port
crh: HTTP proksi limanı

en: HTTPS proxy port
crh: HTTPS proksi limanı

en: FTP proxy port
crh: FTP proksi limanı

en: Socks proxy port
crh: Socks proksi limanı

en: Turn device off
crh: Cihaznı söndür

en: Select the interface to use for the new service
crh: Yeni hizmetin kullanılacağı arayüzü seçin

en: C_reate…
crh: İcat _Et…

en: _Interface
crh: _Arayüz

en: Add Device
crh: Cihaz Ekle

en: VPN Type
crh: VPN Türü

en: Group Name
crh: Grup İsmi

en: Group Password
crh: Grup Parolası

en: Username
crh: Qullanıcı Adı

en: Turn VPN connection off
crh: VPN bağlantısını qapaq

en: Automatic _Connect
crh: Avtomatik _Bağlan

en: details
crh: tafsilât

en: _Password
crh: _Parola

en: None
crh: Hiç biri

en: Show P_assword
crh: _Sır-sözni Köster

en: Make available to other users
crh: Diger qullanıcılarğa müsait yap

en: _Ignore automatically obtained routes
crh: Avtomatik olaraq elde etilgen rotalarnı _ihmal et

en: hardware
crh: donanım

en: reset
crh: sıfırla

en: Hardware
crh: Donanım

en: Wi-Fi Hotspot
crh: Telsiz-Vefa Sıcaqnoqtası

en: _Turn On
crh: _Aç

en: Wi-Fi
crh: Telsiz-Vefa

en: Turn Wi-Fi off
crh: Telsiz-Vefanı qapat

en: _Use as Hotspot…
crh: _Sıcaqnoqta olaraq qullan...

en: _Connect to Hidden Network…
crh: Gizli bir Şebekege _Bağlan…

en: _History
crh: _Keçmiş

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
crh: Bir Telsiz-Vefa şebekesine bağlanmaq içün qapatıñız

en: Network Name
crh: Şebeke Adı

en: Connected Devices
crh: Bağlanğan Cihazlar

en: Security type
crh: Emniyet türü

en: Security key
crh: Emniyet anahtarı

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
crh: Altyapı

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
crh: Durum bilinmiyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
crh: Yönetilmeyen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
crh: Faydalanışsız

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
crh: Bağlanıla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
crh: Sahihlenim kerekli

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
crh: Bağlanğan

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
crh: Bağlantı qoparıla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
crh: Bağlantı muvaffaqiyetsiz

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
crh: Status bilinmey (eksik)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
crh: Bağlanmağan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
crh: Endamlandırış muvaffaqiyetsiz

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
crh: İP endamlandırışı muvaffaqiyetsiz

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
crh: İP endamlandırışı eskirdi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
crh: PPP hızmeti bağlantısı qoparılğan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
crh: DHCP müşterisi başlayamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
crh: DHCP müşterisi hatası

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
crh: DHCP müşterisi muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
crh: Üleşilgen bağlantı hızmeti muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
crh: AvtoİP hızmeti muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
crh: Hat meşğul

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
crh: Modem başlanğıçlandırması muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
crh: Belirtilgen APN (İrişim Noqtası İsmi; İNİ) saylanamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
crh: Şebeke qaydı inkâr etildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
crh: Bağlantı ğayıp oldı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
crh: Mevcut bağlantı üstlenildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
crh: Modem tapılmadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
crh: Bluetooth bağlantısı muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
crh: SİM Kartı qıstırılğan degil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
crh: SİM yañlış

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
crh: Bağlantı bağlılığı muvaffaqiyetsiz edi

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
crh: Firmware kayıp

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
crh: Kablo takılı değil

en: Ignore
crh: İhmal Et

en: PAC _file
crh: PAC _dosyesi

en: _Inner authentication
crh: _Dahiliy sahihlenim

en: Authenticated
crh: Sahihlengen

en: _Username
crh: _Qullanıcı adı

en: Sho_w password
crh: Sır-sözni _köster

en: Version 0
crh: Sürüm 0

en: Version 1
crh: Sürüm 1

en: C_A certificate
crh: Şehadetname _Salâhiyeti (CA; ŞS) şehadetnamesi

en: Choose your personal certificate...
crh: Şahsiy şehadetnameñizni saylañız...

en: _Private key password
crh: _Hususiy anahtar sır-sözü

en: PAP
crh: PAP (Sır-söz Sahihlenim Protokolı; SSP)

en: MSCHAP
crh: MSCHAP (Mikrosoft Hodrimeydan-Elsıqışma Sahihlenim Protokolı; MSHESP)

en: CHAP
crh: CHAP (Hodrimeydan-Elsıqışma Sahihlenim Protokolı; HESP)

en: Don't _warn me again
crh: Meni yañıdan _tenbih etme

en: Au_thentication
crh: _Sahihlenim

en: 1 (Default)
crh: 1 (Ögbelgilengen)

en: Open System
crh: Açıq Sistem

en: _Type
crh: _Tür

[ctx: notifications]
note: TRANSLATORS: this is the per application switch for message tray usage.
en: Notifications
crh: Tebliğler

[ctx: notifications]
note: TRANSLATORS: this is the setting to configure sounds associated with notifications
en: Sound Alerts
crh: Davuş İqazları

[ctx: notifications]
note: TRANSLATORS: banners here refers to message tray notifications in the middle of the screen
en: Show Details in Banners
crh: Tasilâtnı Afişlerde Köster

[ctx: notifications]
en: View in Lock Screen
crh: Kilit Ekranında Seyrettir

[ctx: notifications]
en: Show Details in Lock Screen
crh: Tasilâtnı Kilit Ekranında Köster

en: On
crh: Açıq

en: Off
crh: Qapalı

en: Notifications
crh: Tebliğler

en: Show in Lock Screen
crh: Kilit Ekranında Köster

[ctx: Online Account]
en: Other
crh: Diger

note: translators: This is the title of the "Add Account" dialog.
en: Add Account
crh: Hesap Ekle

en: Mail
crh: Poşta

en: Contacts
crh: Temaslar

en: Error logging into the account
crh: Hesaba giriş yapılırken hata oluştu

en: Sign in to enable this account.
crh: Bu hesapnı qabilleştirmek içün içeri imzalan.

en: _Sign In
crh: _İçeri İmzalan

en: Error creating account
crh: Hesap oluşturulurken hata meydana geldi

en: Error removing account
crh: Hesap silinirken hata oluştu

en: Are you sure you want to remove the account?
crh: Hesabı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will not remove the account on the server.
crh: Bu işlem, sunucudaki hesabı silmeyecektir.

en: _Remove
crh: _Çetleştir

en: Online Accounts
crh: Çevrimiçi Hesaplar

note: Translators: those are keywords for the online-accounts control-center panel
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;
crh: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Devre-içi;Suhbet;Taqvim;Poçta;Temas;ownCloud;

en: No online accounts configured
crh: Endamlandırılğan devre-içi hesaplar yoq

en: Remove Account
crh: Hesabı Kaldır

en: Add an online account
crh: Bir devre-içi hesap ekle

en: Adding an account allows your applications to access it for documents, mail, contacts, calendar, chat and more.
crh: Bir hesapnıñ eklenmesi uyğulamalarıñızğa onı vesiqalar, poçta, temaslar, taqvim, suhbet vs. içün oña irişmege imkân berir.

en: Unknown time
crh: Bilinmegen vaqıt

en: %i minute | %i minutes
crh[0]: %i daqqa

en: %i hour | %i hours
crh[0]: %i saat

en: hour | hours
crh[0]: saat

en: minute | minutes
crh[0]: daqqa

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
crh: Tamamen tolmasına qadar %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
crh: İhtiyat: %s qala

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
crh: Tamamen yükletilgen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
crh: Boş

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
crh: Doluyor

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
crh: Yüksüzlene

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
crh: Kablosuz fare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
crh: Kablosuz klavye

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
crh: Kesintisiz qudret arzı

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
crh: Kişisel dijital yardımcı

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
crh: Cep telefonu

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
crh: Ortam yürütücüsü

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
crh: Bilgisayar

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
crh: Pil

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Charging
crh: Yükletile

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Caution
crh: İhtiyat

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Low
crh: Tüşük

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Good
crh: Eyi

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
crh: Tam yükletilgen

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
crh: Boş

en: Batteries
crh: Piller

en: _Screen Brightness
crh: _Ekran Parlaqlığı

en: _Dim Screen when Inactive
crh: Ğayrıfaal olğanda Ekrannı _Sönükleştir

en: _Blank Screen
crh: _Boş Ekran

en: _Mobile Broadband
crh: _Mobil Kenişbant

en: When on battery power
crh: Pil qudretinde olğanda

en: When plugged in
crh: Fişe takıldığıında

en: _Automatic Suspend
crh: _Avtomatik Sarqıtım

en: When Battery Power is _Critical
crh: Pil Qudreti _Kritik Olğanda

en: Power Off
crh: Söndür

en: Devices
crh: Cihazlar

en: Power
crh: Qudret

note: Translators: those are keywords for the power control-center panel
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;
crh: Qudret;Yuqu;Sarqıt;Yuqlat;Pil;Parlaqlıq;Sönükleştir;Boş;Monitor;DPMS;Atıl;

en: Hibernate
crh: Derin Uyku

en: Power off
crh: Kapat

en: 45 minutes
crh: 45 daqqa

en: 1 hour
crh: 1 saat

en: 80 minutes
crh: 80 daqqa

en: 90 minutes
crh: 90 daqqa

en: 100 minutes
crh: 100 daqqa

en: 2 hours
crh: 2 saat

en: 1 minute
crh: 1 dakika

en: 2 minutes
crh: 2 dakika

en: 3 minutes
crh: 3 dakika

en: 4 minutes
crh: 4 daqqa

en: 5 minutes
crh: 5 daqqa

en: 8 minutes
crh: 8 daqqa

en: 10 minutes
crh: 10 daqqa

en: 12 minutes
crh: 12 daqqa

en: Automatic Suspend
crh: Avtomatik Sarqıtım

en: _Close
crh: _Qapat

en: _Plugged In
crh: _Rozetke Tıqılğan

en: On _Battery Power
crh: _Pil Qudretinde

en: Delay
crh: Keçikme

en: Authenticate
crh: Sahihlen

en: Password
crh: Sır-söz

en: Authentication Required
crh: Sahihlenim Şart

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
crh: Toner düşük seviyede

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
crh: Toner tükendi

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
crh: Film banyo kimyasalı az

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
crh: Film banyo kimyasalı bitti

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
crh: Renk kartuşu az

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
crh: Renk kartuşu bitti

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
crh: Kapak açık

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
crh: Kapı açık

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
crh: Kağıt az

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
crh: Kağıt bitti

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
crh: Kapalı

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
crh: Durduruldu

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
crh: Atık kutusu neredeyse dolu

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
crh: Atık kutusu dolu

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
crh: Baskı silindiri ömrünü doldurmak üzere

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
crh: Baskı silindiri artık çalışmıyor

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is being configured right now)
en: Configuring
crh: Endamlandırıla

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
crh: Hazır

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
crh: İşleniyor

note: Translators: Toner supply
en: Toner Level
crh: Toner Seviyesi

note: Translators: Ink supply
en: Ink Level
crh: Mürekkep Seviyesi

note: Translators: By supply we mean ink, toner, staples, water, ...
en: Supply Level
crh: Malzeme Seviyesi

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is being installed right now)
en: Installing
crh: Qurula

note: Translators: There are no printers available (none is configured or CUPS is not running)
en: No printers available
crh: Mevcut yazıcı bulunmuyor

note: Translators: there is n active print jobs on this printer
en: %u active | %u active
crh[0]: %u etkin

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
crh: Yeni yazıcı eklenemedi.

en: Select PPD File
crh: PPD Dosyesini Sayla

en: No suitable driver found
crh: Kelişikli sürüci tapılamadı

en: Provide PPD File…
crh: PPD Dosyesini Temin Et…

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
crh: Deñeme sahifesi

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
crh: Arayüz yüklenemedi: %s

en: Printers
crh: Bastırıcılar

note: Translators: those are keywords for the printing control-center panel
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
crh: Yazıcı;Kuyruk;Yazdur;Kâğıt;Mürekkep;Toner;

note: Translators: This dialog contains list of active print jobs of the selected printer
en: Active Jobs
crh: Faal İşler

en: Close
crh: Qapat

en: Resume Printing
crh: Yazdırmayı Devam Ettir

en: Pause Printing
crh: Yazdırmayı Duraklat

en: Cancel Print Job
crh: Yazdırma İşini İptal Et

en: Add a New Printer
crh: Yeni Yazıcı Ekle

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

en: Search for network printers or filter result
crh: Şebeke bastırıcıları içün qıdır yaki neticelerni süzgüçle

en: Loading options…
crh: Yükleme seçenekleri…

en: Select Printer Driver
crh: Bastırıcı Sürücisini Saylañız

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
crh: Tek Yanlı

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
crh: Uzun Ağız (Standart)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
crh: Qısqa Ağız (Aylandır)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
crh: Portret

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
crh: Manzara

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
crh: Ters manzara

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
crh: Ters portret

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
crh: Sırada

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Held
crh: Bekliyor

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
crh: İşleniyor

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
crh: Durduruldu

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
crh: İptal edildi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
crh: Hata nedeniyle iptal edildi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
crh: Tamamlandı

note: Translators: Name of column showing titles of print jobs
en: Job Title
crh: İş Adı

note: Translators: Name of column showing statuses of print jobs
en: Job State
crh: İş Durumu

note: Translators: Name of column showing times of creation of print jobs
en: Time
crh: Zaman

en: %s Active Jobs
crh: %s Faal İş

note: Translators: No printers were found
en: No printers detected.
crh: Alğılanğan bastırıcılar yoq.

en: Two Sided
crh: Eki Yanlı

en: Paper Type
crh: Kâğıt Türü

en: Paper Source
crh: Kâğıt Qaynağı

en: Output Tray
crh: Çıqtı Sinisi

en: Resolution
crh: Çezinirlik

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
crh: Yan başına sahife sayısı

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
crh: Eki-yanlı

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
crh: Yöneldirim

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
crh: Umumiy

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
crh: Sahife Ayarlaması

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
crh: Qurulabilir Seçenekler

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
crh: İş

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
crh: Suret Keyfiyeti

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
crh: Tüs

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
crh: Bitirile

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
crh: İleriletilgen

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
crh: Avto Sayla

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
crh: Bastırıcı Ögbelgilemesi

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
crh: Ög-süzgüçleme yoq

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
crh: İmalâtçı

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
crh: Sürüci

en: Add Printer
crh: Yazıcı Ekle

en: Remove Printer
crh: Yazıcıyı Kaldır

note: Translators: By supply we mean ink, toner, staples, water, ...
en: Supply
crh: Malzeme

note: Translators: Location of the printer (e.g. Lab, 1st floor,...).
en: Location
crh: Konum

note: Translators: This checkbox is checked when the default printer is selected.
en: _Default
crh: _Öntanımlı

en: Jobs
crh: İşler

en: label
crh: etiket

en: Setting new driver…
crh: Yañı sürüci tesbit etile…

en: page 3
crh: sahife 3

note: Translators: This button executes command which prints test page.
en: Print _Test Page
crh: _Sınama Sayfası Yazdır

note: Translators: This button opens printer's options tab
en: _Options
crh: _Seçenekler

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add New Printer
crh: Yeni Yazıcı Ekle

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn't seem to be available.
crh: Üzgünüm! Sistemin yazdırma hizmeti
    kullanılamıyor.

en: Hidden
crh: Gizli

en: Visible
crh: Körünir

en: Screen Lock
crh: Ekran Kiliti

en: Name & Visibility
crh: İsim & Körünirlik

en: Screen Turns Off
crh: Ekran Söndürilgenden Soñ

en: 30 seconds
crh: 30 saniye

en: _Stealth Mode
crh: _Gizlilik Tarzı

en: Forever
crh: İlelebet

en: Automatic Screen _Lock
crh: Avtomatik Ekran _Kiliti

en: Lock screen _after blank for
crh: Şu süre qadar boş olğandan soñ ekrannı _kilitle

en: Show _Notifications
crh: _Tebliğlerni Köster

en: _Purge Temporary Files
crh: Muvaqqat Dosyelerni _İzale Et

[ctx: measurement format]
en: Imperial
crh: İngliz ölçüler

[ctx: measurement format]
en: Metric
crh: Metrik

en: No regions found
crh: Tapılğan bölgeler yoq

en: No input sources found
crh: Tapılğan kirdi menbaları yoq

[ctx: Input Source]
en: Other
crh: Diger

[ctx: Language]
en: None
crh: Hiç biri

en: No input source selected
crh: Saylanğan kirdi menbası yoq

en: Login Screen
crh: İçeri İmzalanım Ekranı

en: Formats
crh: Formatlar

en: Preview
crh: Ögbaqış

en: Dates
crh: Tarihler

en: Times
crh: Defa

en: Numbers
crh: Sayılar

en: Measurement
crh: Ölçüm

en: Paper
crh: Kâğıt

en: Region & Language
crh: Bölge & Til

note: Translators: those are keywords for the region control-center panel
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
crh: Til;Tizilim;Klavye;Kirdi;

en: Add an Input Source
crh: Bir Kirdi Menbası Ekle

en: Input Source Options
crh: Kirdi Menbası Seçenekleri

en: Use the _same source for all windows
crh: Bütün pencereler içün _aynı menbani qullan

en: Allow _different sources for each window
crh: Her pencere içün _farqlı menbalarğa izin ber

en: Keyboard Shortcuts
crh: Klavye Qısqayolları

en: Switch to next source
crh: Soñraki menbağa almaştır

en: Options
crh: Seçenekler

en: Home
crh: Ev

[ctx: Search Location]
en: Other
crh: Diger

en: Select Location
crh: Qonum Saylañız

en: No applications found
crh: Tapılğan uyğulamalar yoq

en: Search
crh: Qıdır

en: Search Locations
crh: Qonumlarnı Qıdır

en: Move Up
crh: Yuqarı Avuştır

en: Move Down
crh: Aşağı Avuştır

en: Preferences
crh: Tercihler

[ctx: service is enabled]
en: On
crh: Açıq

[ctx: service is disabled]
en: Off
crh: Qapalı

en: Choose a Folder
crh: Bir Cilbent Saylañız

en: Copy
crh: Kopiyala

en: Sharing
crh: Üleşim

en: Enable or disable remote login
crh: Uzaqtan içeri imzalanmanı qabilleştir yaki ğayrıqabilleştir

en: Authentication is required to enable or disable remote login
crh: Uzaqtan içeri imzalanmanı qabilleştirmek içün sahihlenim şarttır

en: Bluetooth Sharing
crh: Bluetooth Üleşimi

en: Computer Name
crh: Bilgisayar İsmi

en: Remote Login
crh: Uzaqtan İçeri İmzalanım

en: Media Sharing
crh: Vasat Üleşimi

en: Shared Folders
crh: Üleşilgen Cilbentler

en: Add Folder
crh: Cilbent Ekle

en: Remove Folder
crh: Cilbentni Çetleştir

en: Personal File Sharing
crh: Şahsiy Dosye Üleşimi

en: Require Password
crh: Sır-söz Şart Olsun

en: Screen Sharing
crh: Ekran Üleşimi

en: Remote View
crh: Uzaqtan Seyir

en: Remote Control
crh: Uzaqtan Kontrol

en: Approve All Connections
crh: Bağlantılarnıñ Hepsini Tasvip Et

en: Show Password
crh: Sır-sözni Köster

en: Sound
crh: Davuş

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
crh: Davuş seviyelerini, kirdilerni, çıqtılarnı ve iqaz davuşlarını deñiştir

note: Translators: those are keywords for the sound control-center panel
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;
crh: Kart;Mikrofon;Gürlük;Solma;Muvazenet;Bluetooth;Baş-Seti;Davuş;

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
crh: Havlama

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
crh: Damlama

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like tapping glass. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Glass
crh: Cam

[ctx: balance]
en: Left
crh: Sol

[ctx: balance]
en: Right
crh: Sağ

[ctx: balance]
en: Rear
crh: Arka

[ctx: balance]
en: Front
crh: Ön

[ctx: balance]
en: Minimum
crh: En Az

[ctx: balance]
en: Maximum
crh: En Çok

en: _Balance:
crh: _Denge:

en: _Fade:
crh: _Kaybolma:

[ctx: volume]
en: 100%
crh: %100

[ctx: volume]
en: Unamplified
crh: Yükseltilmemiş

en: _Profile:
crh: _Profil:

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
crh[0]: %u Çıkış

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
crh[0]: %u Giriş

en: System Sounds
crh: Sistem Sesleri

en: _Test Speakers
crh: Hoparlörleri _Sına

en: Peak detect
crh: Tepe algılama

en: Name
crh: İsim

en: Device
crh: Cihaz

en: Speaker Testing for %s
crh: %s için Hoparlör Sınaması

en: _Output volume:
crh: _Çıqtı gürlügi:

en: Output
crh: Çıktı

en: C_hoose a device for sound output:
crh: Ses çıkışı için aygıt _seçin:

en: Settings for the selected device:
crh: Seçili aygıt ayarları:

en: Input
crh: Giriş

en: _Input volume:
crh: _Kirdi gürlügi:

en: Input level:
crh: Giriş seviyesi:

en: C_hoose a device for sound input:
crh: Ses girişi için aygıt _seçin:

en: Sound Effects
crh: Ses Efektleri

en: _Alert volume:
crh: _Uyarı ses düzeyi:

en: Applications
crh: Uyğulamalar

en: No application is currently playing or recording audio.
crh: Herhangi bir uygulama ses kaydı ya da yürütmesi yapmıyor.

en: Built-in
crh: Dahili

en: Sound Preferences
crh: Davuş Tercihleri

en: Testing event sound
crh: Olay sesi deneniyor

en: Default
crh: Ögbelgilengen

en: From theme
crh: Temadan

en: C_hoose an alert sound:
crh: Uyarı sesi se_çin:

en: Stop
crh: Toqta

en: Test
crh: Sına

en: Custom
crh: Özel

en: No shortcut set
crh: Kısayol belirlenmemiş

note: Translators: those are keywords for the universal access control-center panel
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Contrast;Zoom;Screen Reader;text;font;size;AccessX;Sticky Keys;Slow Keys;Bounce Keys;Mouse Keys;
crh: Klavye;Sıçan;i15k;İrişilebilirlik;Tezat;Miqyas;Ekran Oquyıcı;metin;hurufat;ölçü;İrişimX;Yapışaq Tuşlar;Yavaş Tuşlar;Sıçrama Tuşları;Sıçan Tuşları;

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
crh: Tüşük

[ctx: universal access, contrast]
en: High
crh: Yüksek

[ctx: universal access, contrast]
en: High/Inverse
crh: Yüksek/Ters

en: On screen keyboard
crh: Ekran-üstü klavye

en: OnBoard
crh: Dahili

en: 75%
crh: %75

[ctx: universal access, text size]
en: Small
crh: Küçük

en: 100%
crh: %100

en: 125%
crh: %125

[ctx: universal access, text size]
en: Large
crh: Balaban

en: 150%
crh: %150

[ctx: universal access, text size]
en: Larger
crh: Daha Balaban

en: High Contrast
crh: Yüksek Tezat

en: Beep on Caps and Num Lock
crh: Caps ve Num Lock üzerine biple

en: Screen Reader
crh: Ekran Oquyıcı

en: Turn on or off:
crh: Aç ya da kapat:

[ctx: universal access, zoom]
en: Zoom
crh: Miqyasla

en: Zoom in:
crh: Yaqınlaştır:

en: Zoom out:
crh: Uzaqlaştır:

en: Large Text
crh: Büyük Metin

en: Seeing
crh: Körüş

en: Visual Alerts
crh: Körsel İqazlar

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
crh: Uyarı sesi çalındığında görsel uyarı kullan

en: Flash the window title
crh: Pencere başlığı yanıp sönsün

en: Flash the entire screen
crh: Tüm ekran yanıp sönsün

en: Closed Captioning
crh: Gizli Altyazı

en: Display a textual description of speech and sounds
crh: Konuşma ve sesler için yazılı açıklama göster

en: _Test flash
crh: _Flaşı sına

en: Hearing
crh: İşitme

en: On Screen Keyboard
crh: Ekran Üzeri Klavye

en: Sticky Keys
crh: Yapışaq Tuşlar

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
crh: Bir dizi değiştirici tuşu kombinasyon olarak kabul eder

en: _Disable if two keys are pressed together
crh: İki tuşa birden basıldığında _devre dışı bırak

en: Beep when a _modifer key is pressed
crh: _Değiştirici tuşa basıldığında biple

en: Slow Keys
crh: Yavaş Tuşlar

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
crh: Bir tuşa basılmasıyla kabulü arasına gecikme koyar

en: A_cceptance delay:
crh: Q_abul keçikmesi:

[ctx: universal access, delay]
en: Short
crh: Qısqa

en: Slow keys typing delay
crh: Yavaş tuşlar tuşlama keçikmesi

[ctx: universal access, delay]
en: Long
crh: Uzun

note: This string is part of a line of checkboxes: Beep when a key is [ ] pressed  [ ] accepted  [ ] rejected
en: Beep when a key is
crh: Tuş biplemesiniñ olacağı haletler:

note: This completes the sentence "Beep when a key is"
en: pressed
crh: basıq

note: This completes the sentence "Beep when a key is"
en: accepted
crh: qabul etilgen

note: This completes the sentence "Beep when a key is"
en: rejected
crh: red etilgen

en: Bounce Keys
crh: Sıçrama Tuşları

en: Ignores fast duplicate keypresses
crh: Kısa aralıklı tuş tekrarlarını yok sayar

en: Acc_eptance delay:
crh: Qab_ul keçikmesi:

en: Bounce keys typing delay
crh: Sıçrama tuşları tuşlama keçikmesi

en: Beep when a key is _rejected
crh: Bir tuş _reddedildiğinde biple

en: Enable by Keyboard
crh: Klavye ile Qabilleştir

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
crh: İrişilebilirlik hususiyetlerini klavyeni qullanaraq aç ve qapat

en: Mouse Keys
crh: Sıçan Tuşları

en: Control the pointer using the keypad
crh: Belirteci klavye ile kontrol et

en: Video Mouse
crh: Video Sıçan

en: Control the pointer using the video camera.
crh: İşaretçiyi vidyo kamerasıyla yönet.

en: Simulated Secondary Click
crh: Ekilemci Çertmeni Taqlit Etüv

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
crh: İlk düğme basılı tutulduğunda ikincil tıklama tetikle

en: Secondary click delay
crh: Ekilemci çertme keçikmesi

en: Hover Click
crh: Durağan Tıklama

en: Trigger a click when the pointer hovers
crh: Belirteç nesne üstüne geldiğinde tıklama yap

en: D_elay:
crh: _Keçikme:

en: Motion _threshold:
crh: Hareket _eşiği:

[ctx: universal access, threshold]
en: Small
crh: Kiçik

[ctx: universal access, threshold]
en: Large
crh: Balaban

en: Mouse Settings
crh: Sıçan Ayarları

en: Pointing and Clicking
crh: İşaretleme ve Tıklama

[ctx: Distance]
en: Short
crh: Qısqa

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
crh: ¼ Ekran

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
crh: ½ Ekran

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
crh: ¾ Ekran

[ctx: Distance]
en: Long
crh: Uzun

en: Full Screen
crh: Tam Ekran

en: Top Half
crh: Töpe Yarı

en: Bottom Half
crh: Tüp Yarı

en: Left Half
crh: Sol Yarı

en: Right Half
crh: Sağ Yarı

en: Zoom Options
crh: Yaqınlaştırma Seçenekleri

en: Zoom
crh: Miqyasla

en: Magnification:
crh: Büyütme:

en: Follow mouse cursor
crh: Fare imlecini izle

en: Screen part:
crh: Ekran bölümü:

en: Magnifier extends outside of screen
crh: Büyüteç ekran dışına taşıyor

en: Keep magnifier cursor centered
crh: Büyüteç imlecini ortala

en: Magnifier cursor pushes contents around
crh: Büyüteç imleci içerik etrafını çevreliyor

en: Magnifier cursor moves with contents
crh: Büyüteç imleci içerikle birlikte hareket ediyor

en: Magnifier Position:
crh: Büyüteç Konumu:

en: Magnifier
crh: Mercek

en: Thickness:
crh: Qalınlıq:

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
crh: İnce

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
crh: Qalın

en: Length:
crh: Uzunluq:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Color:
crh: Tüs:

en: Crosshairs:
crh: Çapraz:

en: Overlaps mouse cursor
crh: Sıçan imleci ile örtüşe

en: Crosshairs
crh: Çapraz

en: White on black:
crh: Qara üzeri aq:

en: Brightness:
crh: Parlaqlıq:

en: Contrast:
crh: Tezat:

[ctx: universal access, contrast]
note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Color
crh: Tüs

[ctx: universal access, color]
en: None
crh: Hiç biri

[ctx: universal access, color]
en: Full
crh: Tam

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
crh: Tüşük

[ctx: universal access, brightness]
en: High
crh: Yüksek

en: Color Effects:
crh: Tüs Efektleri:

en: Color Effects
crh: Tüs Efektleri

[ctx: Account type]
en: Standard
crh: Standart

[ctx: Account type]
en: Administrator
crh: Memur

en: Add account
crh: Hesap ekle

en: _Local Account
crh: _Yerli Hesap

en: _Enterprise Login
crh: _Qurumsal İçeri İmzalanım

en: _Full name
crh: _Tam İsim

en: Account _Type
crh: Hesap _Türü

en: _Domain
crh: _Saha

en: _Login Name
crh: İçeri İmzalanım _Adı

en: Tip: Enterprise domain or realm name
crh: Qarane: Qurum saha yaki hükümranlıq adı

en: C_ontinue
crh: _Devam Et

en: Domain Administrator Login
crh: Saha Memurı İçeri İmzalanımı

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
crh: Qurumsal içeri imzalanımlarnı qullanmaq içün, bu bilgisayarnıñ
    bir sahağa qayd olmağa ihtiyacı bar. Lütfen şebeke memurıñız 
    saha parolini mında tuşlamasını rica etiñiz.

en: Administrator _Name
crh: Memur _Adı

en: Administrator Password
crh: Memur Sır-sözü

en: Left thumb
crh: Sol başparmaq

en: Left middle finger
crh: Sol orta parmaq

en: Left ring finger
crh: Sol yüzük parmağı

en: Left little finger
crh: Sol çinatiy parmaq

en: Right thumb
crh: Oñ başparmaq

en: Right middle finger
crh: Oñ orta parmaq

en: Right ring finger
crh: Oñ yüzük parmağı

en: Right little finger
crh: Oñ çinatiy parmaq

en: Enable Fingerprint Login
crh: Parmak İzi Girişi Etkinleştir

en: _Right index finger
crh: _Sağ işaret parmağı

en: _Left index finger
crh: S_ol işaret parmağı

en: _Other finger:
crh: _Diğer parmak:

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
crh: Parmak iziniz başarıyla kaydedildi. Artık parmak izi okuyucusunu kullanarak giriş yapabilirsiniz.

en: Users
crh: Qullanıcılar

en: Add or remove users and change your password
crh: Qullanıcılarnı ekleñiz ya da çetleştiriñiz ve sır-sözüñizni deñiştiriñiz

note: Translators: those are keywords for the user accounts control-center panel
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
crh: Giriş;İsim;Parmak izi;Kullanıcı simgesi;Logo;Yüz;Parola;

en: Login History
crh: İçeri İmzalanma Keçmişi

en: Previous Week
crh: Evvelki Hafta

en: Next Week
crh: Soñraki Hafta

en: Next week
crh: Soñraki hafta

en: Set a password now
crh: Şimdi parola belirle

en: Choose password at next login
crh: Sonraki girişte parola seç

en: Log in without a password
crh: Parolasız giriş yap

en: Disable this account
crh: Bu hesabı devre dışı bırak

en: Enable this account
crh: Bu hesabı etkinleştir

en: C_onfirm password
crh: Parolayı _onayla

en: _New password
crh: Yeni p_arola

en: Generate a password
crh: Bir sır-sözni doğurt

en: Current _password
crh: Cari _sır-söz

en: _Action
crh: _Amel

en: Changing password for
crh: Parola değiştiriliyor

en: _Show password
crh: Parolayı _Göster

en: How to choose a strong password
crh: Nasıl güçlü bir parola seçilir

en: Ch_ange
crh: D_eñiştir

en: Changing photo for:
crh: Kullanıcının fotosu değiştiriliyor:

en: Choose a picture that will be shown at the login screen for this account.
crh: Giriş ekranında bu hesap için kullanılacak bir resim seçin.

en: Gallery
crh: Galeri

en: Browse for more pictures
crh: Daha fazla resim için göz at

en: Take a photograph
crh: Fotograf çek

en: Browse
crh: Gözat

en: Photograph
crh: Foto

en: Account Information
crh: Hesap bilgisi

en: Add User Account
crh: Kullanıcı Hesabı Ekle

en: Remove User Account
crh: Qullanıcı Hesabını Çetleştir

en: Login Options
crh: İçeri İmzalanma Seçenekleri

en: A_utomatic Login
crh: _Otomatik Giriş

en: _Fingerprint Login
crh: _Parmak İziyle Giriş

en: User Icon
crh: Kullanıcı Simgesi

en: _Language
crh: _Til

en: Last Login
crh: Soñki İçeri İmzalanma

en: Manage user accounts
crh: Qullanıcı hesaplarını idare et

en: Authentication is required to change user data
crh: Qullanıcı verilerini deñiştirmek içün sahihlenim şarttır

[ctx: Password strength]
en: Too short
crh: Artqaç qısqa

[ctx: Password strength]
en: Not good enough
crh: Yeterlice yahşı degil

[ctx: Password strength]
en: Weak
crh: Zayıf

[ctx: Password strength]
en: Fair
crh: Ortaca

[ctx: Password strength]
en: Good
crh: Eyi

[ctx: Password strength]
en: Strong
crh: Küçlü

en: Authentication failed
crh: Sahihlenim muvaffaqiyetsiz

en: The new password is too short
crh: Yeni parola çok kısa

en: The new password is too simple
crh: Yeni parola çok basit

en: The old and new passwords are too similar
crh: Eski ve yeni parolalar birbirine çok benziyor

en: The new password has already been used recently.
crh: Yañı parol demin endi qullanılğandır.

en: The new password must contain numeric or special characters
crh: Yeni parola rakam ya da özel karakterler içermeli

en: The old and new passwords are the same
crh: Eski ve yeni parolalar birbirinin aynısı

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
crh: Parolanız önceki kimlik doğrulamasından sonra değiştirildi!

en: The new password does not contain enough different characters
crh: Yeni parola yeterli sayıda farklı karakterler içermiyor

en: Unknown error
crh: Bilinmegen hata

en: Failed to add account
crh: Hesap eklenamadı

en: Failed to register account
crh: Hesap qayd etilamadı

en: No supported way to authenticate with this domain
crh: Bu saha ile sahihlenmek içün desteklengen yol yoq

en: Failed to join domain
crh: Sahağa qoşulınamadı

en: Failed to log into domain
crh: Sahağa içeri imzalanılamadı

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
crh: Aygıta erişiminize izin verilmedi. Sistem yöneticinizle bağlantıya geçin.

en: The device is already in use.
crh: Aygıt zaten kullanımda.

en: An internal error occurred.
crh: Dahiliy hata hasıl oldı.

en: Enabled
crh: Qabilleştirilgen

en: Delete registered fingerprints?
crh: Kayıtlı parmak izleri silinsin mi?

en: _Delete Fingerprints
crh: _Parmak İzlerini Sil

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
crh: Kayıtlı parmak izlerini silerek parmak izi girişini kapatmak ister misiniz?

en: Done!
crh: Tamamlandı!

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not access '%s' device
crh: '%s' aygıtına erişilemedi

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not start finger capture on '%s' device
crh: '%s' aygıtı üzerinde parmak yakalama başlatılamadı

en: Could not access any fingerprint readers
crh: Hiç bir parmaq izi oquyıcısına irişilamadı

en: Please contact your system administrator for help.
crh: Lütfen yardım için sistem yöneticinizle bağlantıya geçin.

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the * 'Digital Persona U.are.U 4000/4000B' device."
en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
crh: Parmak izi girişin etkinleşebilmesi için parmak izlerinizden bir tanesini '%s' aygıtını kullanarak kaydetmelisiniz.

en: Selecting finger
crh: Parmak seçiliyor

en: Enrolling fingerprints
crh: Parmak izleri kaydediliyor

en: This Week
crh: Bu Hafta

en: Last Week
crh: Keçken Hafta

en: _Generate a password
crh: Bir sır-sözni _doğurt

en: Please choose another password.
crh: Lütfen farklı bir parola seçin

en: Please type your current password again.
crh: Lütfen parolanızı tekrar girin.

en: Password could not be changed
crh: Parolanız değiştirilemedi

en: You need to enter a new password
crh: Yeni bir parola girmelisiniz

en: The new password is not strong enough
crh: Yañı parol yeterli derecede küçlü degildir

en: You need to confirm the password
crh: Parolayı onaylamanız gerekiyor

en: The passwords do not match
crh: Parolalar eşleşmiyor

en: You need to enter your current password
crh: Mevcut parolanızı girmeniz gerekiyor

en: The current password is not correct
crh: Şu anki parola hatalı

en: Passwords do not match
crh: Parolalar uyuşmuyor

en: Wrong password
crh: Hatalı parola

en: Disable image
crh: Resmi etkisizleştir

en: Take a photo…
crh: Bir foto çıqar…

en: Browse for more pictures…
crh: Daha fazla resim içün kezin…

en: Used by %s
crh: %s tarafından kullanılıyor

en: Cannot automatically join this type of domain
crh: Bu tür sahağa avtomatik olaraq qoşulalmayım

en: No such domain or realm found
crh: Böyle bir saha yaki hükümranlıq tapılmadı

en: Cannot log in as %s at the %s domain
crh: %s sahasında %s olaraq içeri imzalanalmayım.

en: Invalid password, please try again
crh: Keçersiz parol, lütfen yañıdan deñeñiz

en: Couldn't connect to the %s domain: %s
crh: %s sahasına bağlanılamadı: %s

en: Failed to delete user
crh: Kullanıcı silinemedi

en: You cannot delete your own account.
crh: Kendi hesabınızı silemezsiniz.

en: %s is still logged in
crh: %s halen sisteme giriş yapmış durumda

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
crh: Giriş yapmış bir kullanıcıyı silmek sistemi tutarsız bir duruma sokabilir.

en: Do you want to keep %s's files?
crh: %s' in dosyalarını bırakmak ister misiniz?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
crh: Kullanıcı silerken ev klasörünü, postalarını ve geçici dosyalarını bırakmak mümkün.

en: _Delete Files
crh: Dosyelerni _Sil

en: _Keep Files
crh: Dosyelerni _Qoru

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
crh: Hesap devre dışı

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
crh: Bir sonraki girişte ayarlanacak

[ctx: Password mode]
en: None
crh: Hiç biri

en: Failed to contact the accounts service
crh: Hesap hizmetiyle bağlantı kurulamadı

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
crh: Lütfen AccountService' in kurulu ve etkin olduğundan emin olun.

en: To make changes,
    click the * icon first
crh: Değişiklik yapmak için,
    önce * simgesine tıklayın

en: Create a user account
crh: Kullanıcı hesabı oluştur

en: To create a user account,
    click the * icon first
crh: Kullanıcı hesabı oluşturmak için,
    önce * simgesine tıklayın

en: Delete the selected user account
crh: Seçilen kullanıcı hesabını sil

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
crh: Seçilen kullanıcı hesabını silmek için,
    önce * simgesine tıklayın

en: My Account
crh: Hesabım

en: Other Accounts
crh: Diger Hesaplar

en: A user with the username '%s' already exists
crh: '%s' kullanıcısı zaten mevcut

en: The username is too long
crh: Kullanıcı adı fazlasıyla uzun

en: The username cannot start with a '-'
crh: Kullanıcı adı '-' ile başlayamaz

en: The username must only consist of:
     ➣ letters from the English alphabet
     ➣ digits
     ➣ any of the characters '.', '-' and '_'
crh: Kullanıcı adı sadece şunlardan oluşmalıdır:
     ➣ İngiliz alfabesinden harfler
     ➣ rakamlar
     ➣ '.', '-' ve '_' karakterlerinden herhangi biri

en: Map Buttons
crh: Düğmeleri Eşleyin

en: Map buttons to functions
crh: Düğmeleri işlevlere eşleyin

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
crh: Tabletinizi kalibre etmek için lütfen hedef işaretçilerine ekranda göründükçe dokunun.

en: Mis-click detected, restarting...
crh: Yanlış tıklama tespit edildi, yeniden başlatılıyor...

en: Output:
crh: Çıqtı:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
crh: Aspekt nisbetini qoru (mektüpqutusı):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
crh: Tek monitorğa haritala

en: %d of %d
crh: %d / %d

[ctx: Wacom action-type]
en: None
crh: Hiç biri

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
crh: Tuş-çarpmanı Yiber

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
crh: Monitorlarnı Almaştır

[ctx: Wacom tablet button]
en: Up
crh: Yuqarı

[ctx: Wacom tablet button]
en: Down
crh: Aşağı

en: Switch Modes
crh: Tarzlarnı Almaştır

en: Button
crh: Dögme

en: Action
crh: Amel

en: Display Mapping
crh: Eşlemeyi görüntüle

note: Translators: those are keywords for the wacom tablet control-center panel
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
crh: Tablet;Wacom;Kalem;Silgi;Fare;

en: Tablet (absolute)
crh: Tablet (mutlak)

en: Touchpad (relative)
crh: İmleçsürer (Touchpad) (göreceli)

en: Tablet Preferences
crh: Tablet Tercihleri

en: No tablet detected
crh: Tablet bulunamadı

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
crh: Lütfen Wacom tabletinizi açın veya bağlayın

en: Bluetooth Settings
crh: Bluetooth Ayarları

en: Map to Monitor…
crh: Monitorğa Haritala…

en: Map Buttons…
crh: Dögmelerni Haritalañız…

en: Adjust display resolution
crh: Görüntü çözünürlüğünü ayarla

en: Adjust mouse settings
crh: Sıçan ayarlarını tadil et

en: Tracking Mode
crh: İzleme Kipi

en: Left-Handed Orientation
crh: Sol Elle Kullanım Yerleşimi

note: If no mode is available, we use "left-ring-mode-1" for backward compat
en: Left Ring
crh: Sol Alqa

en: Left Ring Mode #%d
crh: Sol Alqa Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "right-ring-mode-1" for backward compat
en: Right Ring
crh: Oñ Alqa

en: Right Ring Mode #%d
crh: Oñ Alqa Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "left-strip-mode-1" for backward compat
en: Left Touchstrip
crh: Sol Tiyüv Şeriti

en: Left Touchstrip Mode #%d
crh: Sol Tiyüv Şeriti Tarzı #%d

note: If no mode is available, we use "right-strip-mode-1" for backward compat
en: Right Touchstrip
crh: Oñ Tiyüv Şeriti

en: Right Touchstrip Mode #%d
crh: Oñ Tiyüv Şeriti Tarzı #%d

en: Left Touchring Mode Switch
crh: Sol Tiyüv Alqası Tarzı Almaştırğıçı

en: Right Touchring Mode Switch
crh: Oñ Tiyüv Alqası Tarzı Almaştırğıçı

en: Left Touchstrip Mode Switch
crh: Sol Tiyüv Şeriti Tarzı Almaştırğıçı

en: Right Touchstrip Mode Switch
crh: Oñ Tiyüv Şeriti Tarzı Almaştırğıçı

en: Mode Switch #%d
crh: Tarz Almaştırğıçı #%d

en: Left Button #%d
crh: Sol Düğme #%d

en: Right Button #%d
crh: Sağ Düğme #%d

en: Top Button #%d
crh: Üst Düğme #%d

en: Bottom Button #%d
crh: Alt Düğme #%d

en: No Action
crh: Eylem Yok

en: Left Mouse Button Click
crh: Sol Fare Düğmesi Tıklaması

en: Middle Mouse Button Click
crh: Orta Fare Düğmesi Tıklaması

en: Right Mouse Button Click
crh: Sağ Fare Düğmesi Tıklaması

en: Scroll Up
crh: Yukarı Kaydır

en: Scroll Down
crh: Aşağı Kaydır

en: Scroll Left
crh: Sola Kaydır

en: Scroll Right
crh: Sağa Kaydır

en: Back
crh: Keri

en: Forward
crh: İleri

en: Stylus
crh: Tablet Kalemi (Stylus)

en: Eraser Pressure Feel
crh: Silgi Basım Sezilişi

en: Soft
crh: Yumuşak

en: Firm
crh: Sıkı

en: Top Button
crh: Üst Dögme

en: Lower Button
crh: Alt Dögme

en: Tip Pressure Feel
crh: Parmak Ucu Basınç Hissi

en: Enable verbose mode
crh: Detay kipini etkinleştir

en: Show the overview
crh: Üstbaqışnı köster

en: Show help options
crh: Yardım seçeneklerini köster

en: Panel to display
crh: Kösterilecek panel

en: - Settings
crh: - Ayarlar

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
crh: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: Available panels:
crh: Faydalanışlı paneller:

en: Help
crh: Yardım

en: Quit
crh: Terk et

en: Settings
crh: Ayarlar

[ctx: category]
note: Add categories
en: Personal
crh: Şahsiy

[ctx: category]
en: Hardware
crh: Donanım

[ctx: category]
en: System
crh: Sistem

en: All Settings
crh: Hepsi Ayarlar

en: Preferences;Settings;
crh: Tercihler;Ayarlar;
