gnome-control-center master - en to ky translation catalogue (668 entries)

note: This refers to a slideshow background
en: Changes throughout the day
ky: Күн ичинде алмашат

[ctx: background, style]
en: Tile
ky: Мозаика

[ctx: background, style]
en: Zoom
ky: Чоңойтуу

[ctx: background, style]
en: Center
ky: Ортосу

[ctx: background, style]
en: Scale
ky: Масштаб

[ctx: background, style]
en: Fill
ky: Толтуруу

[ctx: background, style]
en: Span
ky: Батыруу

note: translators: This is the title of the wallpaper chooser dialog.
en: Select Background
ky: Фонду тандоо

en: Wallpapers
ky: Тушкагаз

en: Pictures
ky: Сүрөттөр

en: Colors
ky: Түстөр

en: Select
ky: Тандоо

en: multiple sizes
ky: түрдүү өлчөмү

en: No Desktop Background
ky: Фонсуз Иштакта

en: Current background
ky: Учурдагы фон

en: Background
ky: Фон

en: Change the background
ky: Фонду алмаштыруу

note: Translators: those are keywords for the background control-center panel
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ky: Тушкагаз;Экран;Иштакта;

en: Configure Bluetooth settings
ky: Bluetooth параметрлери

en: Set Up New Device
ky: Жаңы түзүм орнотуу

en: Remove Device
ky: Түзүмдү алып таштоо

en: Connection
ky: Байланыш

en: Paired
ky: Туташкан

en: Type
ky: Түрү

en: Address
ky: Дареги

en: Mouse and Touchpad Settings
ky: Чычкан жана сенсордук панел параметрлери

en: Sound Settings
ky: Үн параметрлери

en: Keyboard Settings
ky: Алиптакта параметрлери

en: Send Files...
ky: Файл жөнөтүү...

en: Browse Files...
ky: Файл аралоо...

en: Yes
ky: Ооба

en: No
ky: Жок

en: Bluetooth is disabled
ky: Bluetooth өчүрүлгөн

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
ky: Bluetooth аппараттык которгучу менен өчүрүлгөн

en: No Bluetooth adapters found
ky: Bluetooth адаптери табылган жок

en: Visibility
ky: Көрүнүүсү

en: Visibility of “%s”
ky: “%s” көрүнүүсү

en: Remove '%s' from the list of devices?
ky: '%s' ти түзүмдөр тизмесинен алып таштайлыбы?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
ky: Эгер сиз муну алып таштасаңыз, кийинки жолу колдонгондо кайрадан орнотууңуз керек.

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ky: Башка профиль…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ky: Абалкы:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ky: Түс мейкиндиги:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ky: Текшерүү профили:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ky: Бардык колдонуучулар үчүн орнотуу

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ky: Виртуалдык түзүм түзүү

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ky: ICC профайлынын файлын тандоо

en: _Import
ky: _Импорт

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ky: Колдоого ээ ICC профайлдары

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ky: Бардык файл

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ky: Экрандар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ky: Сканерлер үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ky: Принтерлер үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ky: Камералар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ky: Вебкамералар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ky: Мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ky: Түзүм

en: %i year | %i years
ky[0]: %i жыл

en: %i month | %i months
ky[0]: %i ай

en: %i week | %i weeks
ky[0]: %i жума

note: fallback
en: Less than 1 week
ky: 1 жумадан аз

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ky: Абалкы RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ky: Абалкы CMYK

[ctx: Device kind]
en: Display
ky: Экран

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ky: Сканер

[ctx: Device kind]
en: Printer
ky: Принтер

[ctx: Device kind]
en: Camera
ky: Камера

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ky: Вебкамера

en: Color
ky: Түс

en: Delete device
ky: Түзүмдү жоготуу

en: Remove a device
ky: Түзүмдү алып таштоо

en: Set this profile for all users on this computer
ky: Бул профайлды компьютердеги бардык колдонуучуларга орнотуу

en: Add profile
ky: Профайл кошуу

en: Calibrate…
ky: Калибрлөө...

en: Calibrate the device
ky: Түзүмдү калибрлөө

en: Remove profile
ky: Профайлды жоготуу

en: View details
ky: Маалыматын кароо

en: Device type:
ky: Түзүм түрү:

en: Manufacturer:
ky: Өндүрүүчү:

en: Model:
ky: Модели:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ky: Жогорудагы талааларды автоматтык түрдө толтуруу үчүн, сүрөт файлын бул терезеге сүйрөп келүүгө болот.

en: Color management settings
ky: Түс башкаруу параметрлери

note: Translators: those are keywords for the color control-center panel
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ky: Түс;ICC;Профайл;Калибрлөө;Принтер;Экран;

note: Add some common languages first
en: English
ky: Англисче

en: British English
ky: Британ анлис тилинде

en: German
ky: Немисче

en: French
ky: Французча

en: Spanish
ky: Испанча

en: Chinese (simplified)
ky: Кытайча (жөнөкөй)

en: Russian
ky: Орусча

en: Arabic
ky: Арабча

note: Add some common regions
en: United States
ky: Кошмо Штаттары

en: Germany
ky: Германия

en: France
ky: Франция

en: Spain
ky: Испания

en: China
ky: Кытай

en: Other...
ky: Башка...

en: Select a region
ky: Регион тандоо

en: Unspecified
ky: Аныкталбаган

en: Select a language
ky: Тил тандоо

en: _Cancel
ky: _Айынуу

en: _Select
ky: _Тандоо

en: _Region:
ky: _Регион:

en: _City:
ky: _Шаар:

en: _Network Time
ky: Тармак _убактысы

en: Set the time one hour ahead.
ky: Бир саатка алдыга.

en: Set the time one hour back.
ky: Бир саатка артка.

en: Set the time one minute ahead.
ky: Бир мүнөткө алдыга.

en: Set the time one minute back.
ky: Бир мүнөткө артка.

en: Switch between AM and PM.
ky: ТЧ жана ТК алмашуусу.

en: Month
ky: Ай

en: Day
ky: Күн

en: Year
ky: Жыл

en: 24-hour
ky: 24 саатык формат

en: AM/PM
ky: ТЧ/ТК

en: January
ky: Январь

en: February
ky: Февраль

en: March
ky: Март

en: April
ky: Апрель

en: May
ky: Май

en: June
ky: Июнь

en: July
ky: Июль

en: August
ky: Август

en: September
ky: Сентябрь

en: October
ky: Октябрь

en: November
ky: Ноябрь

en: December
ky: Декабрь

en: Date & Time
ky: Дата жана убакыт

en: Date and Time preferences panel
ky: Дата жана убакыт параметрлеринин панели

note: Translators: those are keywords for the date and time control-center panel
en: Clock;Timezone;Location;
ky: Саат;Убакыт зонасы;Жайгашуу;

en: Change system time and date settings
ky: Системанын убакыт жана дата параметрлерин өзгөртүү

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ky: Убакыт жана дата параметрлерин өзгөртүү үчүн, аутентификациядан өтүү зарыл

[ctx: display panel, rotation]
en: Normal
ky: Кадимкидей

[ctx: display panel, rotation]
en: Counterclockwise
ky: Саат жэбесине каршы

[ctx: display panel, rotation]
en: Clockwise
ky: Саат жэбеси боюнча

[ctx: display panel, rotation]
en: 180 Degrees
ky: 180 градуска

note: Keep this string in sync with gnome-desktop/libgnome-desktop/gnome-rr-labeler.c Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external projector.  Here, "Mirrored" is being * used as an adjective.  For example, the Spanish translation could be * "
en: Mirrored Displays
ky: Чагылдырылган экрандар

en: Monitor
ky: Монитор

en: Drag to change primary display.
ky: Негизги дисплейди өзгөртүү үчүн - жылдырыңыз

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ky: Монитордун касиеттерин өзгөртүү үчүн, аны тандаңыз; орунуналмаштыруу үчүн - жылдырыңыз.

en: Failed to apply configuration: %s
ky: Конфигурацияны кабылдоо ишке ашпады: %s

en: Could not save the monitor configuration
ky: Монитордун конфигурациясын сактоого болбоду

en: Could not detect displays
ky: Мониторлорду аныктоого болбоду

en: Could not get screen information
ky: Экран жөнүндө маалымат алууга болбоду

en: _Resolution
ky: _Ажырымдуулук

note: Note that mirror is a verb in this string
en: _Mirror displays
ky: _Чагылдырылган дисплейлер

en: Note: may limit resolution options
ky: Эскертүү: ажырымдуулук параметри чектелүү болушу мүмкүн

en: _Detect Displays
ky: Дисплейлерди _аныктоо

en: Displays
ky: Дисплейлер

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ky: Мониторлор жана проекторлордун ажыратымдуулугун жана позициясын өзгөртүү

note: Translators: those are keywords for the display control-center panel
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;
ky: Панель;Проектор;xrandr;Экран;Ажырымдуулук;Жаңылоо;

note: TRANSLATORS: device type TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ky: Белгисиз

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
ky: %d бит

en: Unknown model
ky: Белгисиз модель

en: The next login will attempt to use the standard experience.
ky: Кийинки жолу системага кирүү учурунда стандарттык режим колдонулат.

en: The next login will use the fallback mode intended for unsupported graphics hardware.
ky: Кийинки жолу системага кирүү учурунда альтернативдик режим колдонулат. Ал колдоого ээ болбогон графикалык түзүмдөр үчүн жасалган.

[ctx: Experience]
note: translators: The hardware is not able to run GNOME 3's * shell, so we use the GNOME "Fallback" session
en: Fallback
ky: Альтернативдик

[ctx: Experience]
note: translators: The hardware is able to run GNOME 3's * shell, also called "Standard" experience
en: Standard
ky: Стандарттык

en: Ask what to do
ky: Эмне кылышты суроо

en: Do nothing
ky: Эч нерсе кылбоо

en: Open folder
ky: Каталогду ачуу

en: Select an application for audio CDs
ky: Аудио CD үчүн иштеме тандоо

en: Select an application for video DVDs
ky: Аудио DVD үчүн иштеме тандоо

en: Select an application to run when a music player is connected
ky: Музыкалык плеер туташканда аткарылуучу иштеме тандоо

en: Select an application to run when a camera is connected
ky: Камера туташканда аткарылуучу иштеме тандоо

en: Select an application for software CDs
ky: Программалуу CD үчүн иштеме тандоо

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ky: аудио DVD

en: blank Blu-ray disc
ky: таза Blu-ray диск

en: blank CD disc
ky: таза CD диск

en: blank DVD disc
ky: таза DVD диск

en: blank HD DVD disc
ky: таза HD DVD диск

en: Blu-ray video disc
ky: Blu-ray видео диск

en: e-book reader
ky: электрондук китеп окуу түзүмү

en: HD DVD video disc
ky: HD DVD видео диск

en: Picture CD
ky: Сүрөт CD

en: Super Video CD
ky: Супервидео CD

en: Video CD
ky: Видео CD

en: Windows software
ky: Windows иштемеси

en: Software
ky: Иштеме

en: Section
ky: Бөлүм

en: Overview
ky: Көрүнүшү

en: Default Applications
ky: Абалкы иштемелер

en: Removable Media
ky: Ажыратма сактама

en: Graphics
ky: Графика

en: Version %s
ky: Версиясы %s

en: Install Updates
ky: Оңдоолорду орнотуу

en: System Up-To-Date
ky: Оңдоолор жок

en: Checking for Updates
ky: Оңдоолорду издөө

en: Details
ky: Кеңири маалыматы

en: System Information
ky: Системалык маалымат

en: Select how other media should be handled
ky: Башка сактама кантип иштетилүүсүн танда

en: _Action:
ky: _Аракет:

en: _Type:
ky: _Түрү:

en: Device name
ky: Түзүм аты

en: Memory
ky: Эс

en: Processor
ky: Процессор

en: OS type
ky: АС тиби

en: Disk
ky: Диск

en: Calculating...
ky: Эсептөө

en: _Web
ky: _Веб

en: _Mail
ky: _Почто

en: _Calendar
ky: _Календарь

en: M_usic
ky: _Музыка

en: _Video
ky: _Видео

en: _Photos
ky: _Фото

en: Select how media should be handled
ky: Сактама кантип иштетилүүсүн танда

en: CD _audio
ky: CD _аудио

en: _DVD video
ky: DVD _видео

en: _Music player
ky: Музыка _плеери

en: _Software
ky: _Иштеме

en: _Other Media...
ky: _Башка сактама...

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ky: _Сактама түзүмү туташканда программаны иштетүүнү сурабоо жана аны аткарбоо

en: Driver
ky: Драйвер

en: Experience
ky: Режим

en: Sound and Media
ky: Үн жана сактамалар

en: Volume mute
ky: Үндү өчүрүү

en: Volume down
ky: Үндү басаңдатуу

en: Volume up
ky: Үндү жогорулатуу

en: Launch media player
ky: Медиа плеерди иштетүү

en: Play (or play/pause)
ky: Ойнотуу (же ойнотуу/пауза)

en: Pause playback
ky: Ойношун убактылуу токтотуу

en: Stop playback
ky: Ойношун токтотуу

en: Previous track
ky: Мурунку трек

en: Next track
ky: Кийинки трек

en: Eject
ky: Чыгаруу

en: Typing
ky: Басуу

en: Switch to next source
ky: Кийинки булакка өтүү

en: Switch to previous source
ky: Мурунку булакка өтүү

en: Launchers
ky: Иштемелерди аткаруу

en: Launch help browser
ky: Жардам браузерин иштетүү

en: Launch calculator
ky: Калькуляторду иштетүү

en: Launch email client
ky: Электрондук почто клиентин иштетүү

en: Launch web browser
ky: Веб-аралагычын иштетүү

en: Home folder
ky: Өзүмдүк каталог

en: Search
ky: Издөө

en: Screenshots
ky: Экран сүрөтү

note: translators: Pictures is the name of the XDG Pictures directory
en: Save a screenshot to Pictures
ky: Экран сүрөттөрүн "Сүрөттөр" каталогуна жазуу

note: translators: Pictures is the name of the XDG Pictures directory
en: Save a screenshot of a window to Pictures
ky: Терезе сүрөттөрүн "Сүрөттөр" каталогуна жазуу

en: Copy a screenshot to clipboard
ky: Экран сүрөтүн алмашуу буферине көчүрүү

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ky: Терезе сүрөтүн алмашуу буферине көчүрүү

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ky: Област сүрөтүн алмашуу буферине көчүрүү

en: System
ky: Система

en: Log out
ky: Чыгуу

en: Lock screen
ky: Экранды кулпулоо

en: Universal Access
ky: Универсалдык жетүү

en: Turn zoom on or off
ky: Чоңойтууну иштетүү же токтотуу

en: Zoom in
ky: Жакындатуу

en: Zoom out
ky: Алыстатуу

en: Turn screen reader on or off
ky: Экрандан окугучту иштетүү же токтотуу

en: Turn on-screen keyboard on or off
ky: Экран алиптактасын иштетүү же токтотуу

en: Increase text size
ky: Текстин өлчөмүн чоңойтуу

en: Decrease text size
ky: Текстин өлчөмүн кичирейтүү

en: High contrast on or off
ky: Жогору контрастуулукту иштетүү же токтотуу

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ky: Токтотулган

en: Alternative Characters Key
ky: Альтернативдик символдор баскычы

en: Compose Key
ky: Композиция баскычы

en: Keyboard
ky: Алиптаката

en: Change keyboard settings
ky: Алиптакта параметрлерин өзгөртүү

note: Translators: those are keywords for the keyboard control-center panel
en: Shortcut;Repeat;Blink;
ky: Комбинация;Кайталоо;Өчүп-жануу;

en: Custom Shortcut
ky: Баскычтардын кошумча комбинациясы

en: _Name:
ky: _Аталышы:

en: C_ommand:
ky: _Команда:

en: Repeat Keys
ky: Автокайталоо

en: Key presses _repeat when key is held down
ky: Басылып турган баскычты _кайталоо

en: _Delay:
ky: _Аралык:

en: _Speed:
ky: _Ылдамдык:

note: short delay
en: Short
ky: Кыска

note: slow acceleration
en: Slow
ky: Жай

en: Repeat keys speed
ky: Баскычты кайталоо ылдамдыгы

note: long delay
en: Long
ky: Узун

note: fast acceleration
en: Fast
ky: Тез

en: Cursor Blinking
ky: Курсордун өчүп-жануусу

en: Cursor _blinks in text fields
ky: Курсор тексттик талааларда _өчүп-жанат

en: S_peed:
ky: _Ылдамдык:

en: Cursor blink speed
ky: Курсордун  өчүп-жануу ылдамдыгы

en: Add Shortcut
ky: Комбинация кошуу

en: Remove Shortcut
ky: Комбинацияны жоготуу

en: To edit a shortcut, click the row and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ky: Комбинацияны оңдоо үчүн, сапты тандап жаңы баскычты басыңыз же өчүрүү үчүн Backspace баскычын колдонуңуз

en: Shortcuts
ky: Комбинациялар

en: Custom Shortcuts
ky: Кошумча комбинациялар

en: <Unknown Action>
ky: <Белгисиз аракет>

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
ky: "%s" комбинациясын колдонууга болбойт, себеби аны колдону терүүгө мүмкүн эмес.
    Control, Alt же Shift баскычтары менен чогуу колдонуп көрүңүз.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
ky: "%s" комбинациясы 
    "%s" үчүн колдонулууда

en: _Reassign
ky: _Кайра аныктоо

en: _Test Your Settings
ky: Сиздин параметрлериңизди _текшерүү

en: Mouse & Touchpad
ky: Чычкан жана сенсордук такта

en: Set your mouse and touchpad preferences
ky: Сиздин чычкан түзүмүңүздүн жана сенсордук тактаңыздын параметрлери

en: Mouse Preferences
ky: Чычкан параметрлери

en: General
ky: Жалпы

en: Double-click timeout
ky: Коштоп чертүү аралыгы

en: _Double-click
ky: _Коштоп чертүү

en: Primary _button
ky: Негизги _черткич

en: _Left
ky: _Солдогусу

en: _Right
ky: _Оңдогусу

en: Mouse
ky: Чычкан

en: _Pointer speed
ky: _Көрсөткүчтүн  ылдамдыгы

en: Touchpad
ky: Сенсордук такта

en: Disable while _typing
ky: _Терүү учурунда өчүрүү

en: Tap to _click
ky: _Тийгенде чертүү катары кароо

en: Two _finger scroll
ky: _Эки манжа менен жылдыруу

en: Network proxy
ky: Тармак проксиси

en: Network
ky: Тармак

en: Network settings
ky: Тармак параметрлери

en: Add new connection
ky: Жаңы туташуу кошуу

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ky: %d Мб/с

note: TRANSLATORS: this is when the access point is not shown * in the list and the user has to enter the SSID manually
en: Connect to a Hidden Network
ky: Жашыруун тармакка туташуу

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ky: Ишкана

[ctx: Wifi security]
en: None
ky: Жок

en: never
ky: эч качан

en: today
ky: бүгүн

en: yesterday
ky: кечээ

en: %i day ago | %i days ago
ky[0]: %i күн мурун

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ky: Туташкан эмес

en: Out of range
ky: Жетүү зонасынан тышкары

[ctx: Signal strength]
en: None
ky: Жок

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ky: Аз

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ky: Орто

[ctx: Signal strength]
en: Good
ky: Жакшы

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ky: Эң жакшы

en: Forget
ky: Унутуу

en: Proxy
ky: Прокси

en: Provider
ky: Провайдер

en: IP Address
ky: IP дарек

en: IPv6 Address
ky: IPv6 дарек

en: Default Route
ky: Алдына алынган маршрут

en: _Options...
ky: _Параметрлер...

[ctx: proxy method]
en: None
ky: Жок

[ctx: proxy method]
en: Manual
ky: Өз алдынча

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ky: Автоматтык түрдө

en: _Method
ky: _Ыкма

en: _Configuration URL
ky: _Конфигурациялоочу URL

en: _HTTP Proxy
ky: _HTTP проксиси

en: H_TTPS Proxy
ky: H_TTPS проксиси

en: _FTP Proxy
ky: _FTP проксиси

en: _Socks Host
ky: _Socks хосту

en: C_reate...
ky: _Түзүү...

en: _Interface
ky: _Интерфейс

en: Add Device
ky: Түзүм кошуу

en: VPN Type
ky: VPN түрү

en: Gateway
ky: Шлюз

en: Group Name
ky: Топтун аты

en: Group Password
ky: Топтун сырсөзү

en: Username
ky: Наама

en: _Configure...
ky: _Конфигурация...

en: _Disconnect
ky: _Ажыратуу

en: _Connect
ky: _Туташуу

en: Last used
ky: Акыркы колдонулганы

en: Hardware Address
ky: Аппараттык дарек

en: Security
ky: Коопсуздук

en: Strength
ky: Кубаттуулугу

en: Link speed
ky: Байланыш ылдамдыгы

en: IPv4 Address
ky: IPv4 дарек

en: _Forget Network
ky: Тармакты _унутуу

en: _Settings...
ky: _Параметрлер...

en: Network Name
ky: Тармактын аты

en: Connected Devices
ky: Туташкан түзүмдөр

en: Security type
ky: Коопсуздук түрү

en: Security key
ky: Коопсуздук ачкычы

note: TRANSLATORS: device type
en: Wired
ky: Кабелдик

note: TRANSLATORS: device type
en: Mesh
ky: Тармактык

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ky: Инфраструктура

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ky: Абалы белгисиз

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ky: Башкарууга мүмкүн эмес

en: Firmware missing
ky: Фирмалык программасы жок

en: Cable unplugged
ky: Кабель суурулган

en: Unavailable
ky: Жеткиликтүү эмес

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnected
ky: Ажыратылган

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ky: Туташуу

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ky: Аутентификация талап кылынат

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ky: Туташкан

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ky: Ажыратуу

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ky: Туташуу ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ky: Абалы белгисиз  (жок)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ky: Конфигурциялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ky: IP конфигурациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ky: IP конфигурациясынын убакыты өтүп кеткен

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ky: Сырсөз талап кылынат, бирок берилген эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ky: 802.1x клиенти ажыратылган

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ky: 802.1x клиентин конфигурациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ky: 802.1x клиенти аутентификацядан өтө узак өтүүдө

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ky: PPP кызматы ишин баштай албады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ky: PPP кызматы ажыратылган

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ky: PPP катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ky: DHCP клиенти ишин баштай албады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ky: DHCP клиентинин катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ky: DHCP клиент катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ky: Канал бош эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ky: Каналда сигнал жок

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ky: Модемди инициализациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ky: Тармак каттоодон баш тартты

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ky: Тармактын каттоо убакыты бүттү

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ky: PIN текшерүү катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ky: Модем табылган жок

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ky: Bluetooth туташуу катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ky: SIM картасы орнотулган эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ky: SIM картанын Pin коду керек

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ky: SIM картанын Puk коду керек

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ky: Туура эмес SIM карта

en: _Log In
ky: _Кирүү

en: %i minute | %i minutes
ky[0]: %i  мүнөт

en: %i hour | %i hours
ky[0]: %i саат

en: hour | hours
ky[0]: саат

en: minute | minutes
ky[0]: мүнөт

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Using battery power - %s remaining
ky: Батарея колдонулууда - %s калды

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ky: Заряд алуу

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Using battery power
ky: Батареяны колдонуу

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging - fully charged
ky: Заряд алуу - толду

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ky: Бош

en: 5 minutes
ky: 5 мүнөт

en: 10 minutes
ky: 10 мүнөт

en: 30 minutes
ky: 30 мүнөт

en: 1 hour
ky: 1 саат

en: Don't suspend
ky: Күтүү режимине өткөрбөө

en: On battery power
ky: Батареядан иштеп жатканда

en: When plugged in
ky: Ток булагына туташканда

en: Suspend when inactive for
ky: Көрсөтүлгөн убакта жөн турса

en: When power is _critically low
ky: Батареянын кубаттуулугу _критикалык азайганда

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ky: Тонер аз

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ky: Тонер жок

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ky: Маркер жакында бүтөт

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ky: Маркер бүттү

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ky: Капкагы ачык

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ky: Эшиги ачык

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ky: Кагаз аз

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ky: Кагаз жок

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ky: Өчүрүлгөн

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has paused the Printer
en: Paused
ky: Паузада

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ky: Резервуар толгонуна жакын калды

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ky: Резервуар толду

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ky: Фоторезистор жакында иштен чыгат

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ky: Фоторезистор иштен чыкты

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is being configured right now)
en: Configuring
ky: Конфигурация

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ky: Даяр

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ky: Иштетүү

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ky: Токтотулган

note: Translators: Toner supply
en: Toner Level
ky: Тонердин деңгээли

note: Translators: Ink supply
en: Ink Level
ky: Боёктун деңгээли

note: Translators: By supply we mean ink, toner, staples, water, ...
en: Supply Level
ky: Ресурстардын деңгээли

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is being installed right now)
en: Installing
ky: Орнотуу

note: Translators: There are no printers available (none is configured or CUPS is not running)
en: No printers available
ky: Принтерлер табылган жок

note: Translators: there is n active print jobs on this printer
en: %u active | %u active
ky[0]: %u активдүү

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ky: Жаңы принтер кошуулбады

en: Select PPD File
ky: PPD файлын танда

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ky: PostScript Printer Description файлдары (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: No suitable driver found
ky: Жарактуу драйвер табылган жок

en: Searching for preferred drivers...
ky: Жарактуу драйверлер изделип жатат...

en: Select from database...
ky: Маалымат базасынан тандоо...

en: Provide PPD File...
ky: PPD файлын колдонуу...

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ky: Текшерүү барагы

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ky: Колдонуучу интерфейси жүктөлбөдү: %s

en: Printers
ky: Принтерлер

en: Change printer settings
ky: Принтер параметрлерин өзгөртүү

note: Translators: those are keywords for the printing control-center panel
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ky: Принтер;Кезек;Басуу;Кагаз;Боёк;Тонер;

en: Close
ky: Жабуу

note: Translators: This tab contains list of active print jobs of the selected printer
en: Active Jobs
ky: Активдүү тапшырмалар

en: Resume Printing
ky: Басууну улантуу

en: Pause Printing
ky: Басууну убактылуу токтотуу

en: Cancel Print Job
ky: Басуу тапшырмасын алып таштоо

en: _Add
ky: _Кошуу

en: Add a New Printer
ky: Жаңы принтер кошуу

en: Search for network printers or filter result
ky: Тармактагы принтерлерди издөө же жыйынтыгын чыпкалоо

en: Options
ky: Параметрлер

en: Loading options...
ky: Параметрлер жүктөлүүдө...

en: Cancel
ky: Айынуу

en: Loading drivers database...
ky: Драйверлер маалымат базасынан жүктөлүүдө...

en: Select Printer Driver
ky: Принтер драйверин тандоо

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ky: Бир тараптуу

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ky: Узун жагы менен (Стандарт)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ky: Портрет

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ky: Ландшафт

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ky: Алмаштырылган ландшафт

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ky: Алмаштырылган портрет

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ky: Күтүү

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ky: Аткарылууда

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ky: Токтотулган

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ky: Баш тартылган

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ky: Аяктаган

note: Translators: Name of column showing titles of print jobs
en: Job Title
ky: Тапшырма

note: Translators: Name of column showing statuses of print jobs
en: Job State
ky: Абалы

note: Translators: Name of column showing times of creation of print jobs
en: Time
ky: Убакыт

en: %s Active Jobs
ky: %s активдүү тапшырма

note: Translators: No printers were found
en: No printers detected.
ky: Принтерлер табылган жок

en: Two Sided
ky: Эки тараптуу

en: Paper Type
ky: Кагаз түрү

en: Paper Source
ky: Кагаз булагы

en: Output Tray
ky: Чыгуу орду

en: Resolution
ky: Ажырымдуулугу

en: GhostScript pre-filtering
ky: GhostScript менен алыдна ала чыпкалоо

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ky: Беттеги барактардын саны

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ky: Эки тараптуу

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ky: Багыты

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ky: Жалпы

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ky: Барак параметрлери

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ky: Орнотулуучу параметрлер

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ky: Тапшырма

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ky: Сүрөттүн сапаттуулугу

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ky: Түс

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ky: Аяктоо

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ky: Кошумча

note: Translators: Options of given printer (e.g. "MyPrinter Options")
en: %s Options
ky: %s параметрлери

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ky: Автоматтык түрдө тандоо

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ky: Абалкы принтерлер

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ky: GhostScript ариптерин гана колдонуу (embed)

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ky: PS level 1 ге өткөрүү

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ky: PS level 2 ге өткөрүү

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ky: Алдына ала чыпкалабоо

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturers
ky: Өндүрүүчүлөр

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Drivers
ky: Драйверлер

en: Add Printer
ky: Принтер кошуу

en: Remove Printer
ky: Принтерди алып таштоо

note: Translators: By supply we mean ink, toner, staples, water, ...
en: Supply
ky: Ресурс

note: Translators: Location of the printer (e.g. Lab, 1st floor,...).
en: Location
ky: Жайгашкан жери

note: Translators: This checkbox is checked when the default printer is selected.
en: _Default
ky: _Абалкы

en: Jobs
ky: Тапшырмалар

note: Tanslators: Opens a dialog containing printer's jobs
en: _Show
ky: _Көрсөтүү

en: Model
ky: Модели

en: page 1
ky: 1-барак

en: label
ky: белги

en: page 2
ky: 2-барак

en: Setting new driver...
ky: Жаңы драйвер орнотуу...

en: page 3
ky: 3-барак

note: Translators: This button executes command which prints test page.
en: Print _Test Page
ky: _Текшерүү барагын басуу

note: Translators: This button opens printer's options tab
en: _Options
ky: _Параметрлер

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add New Printer
ky: Жаңы принтер кошуу

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn't seem to be available.
ky: Кечириңиз! Системалык басуу кызматы (CUPS)
    иштебеген сыяктуу.

en: Region & Language
ky: Регион жана тил

en: Change your region and language settings
ky: Сиздин регион жана тил параметрлери

note: Translators: those are keywords for the region control-center panel
en: Language;Layout;Keyboard;
ky: Тил;Такта;Алиптакта;

en: Imperial
ky: Империялык

en: Metric
ky: Метрикалык

en: Choose an input source
ky: Киргизүү булагын тандаңыз

en: Select an input source to add
ky: Кошуу үчүн киргизүү булагын тандаңыз

en: The login screen, system accounts and new user accounts use the system-wide Region and Language settings.
ky: Кирүү терезеси, системалык наамалар жана жаңы наамалар системанын регион жана тил параметрлерин колдонот.

en: The login screen, system accounts and new user accounts use the system-wide Region and Language settings. You may change the system settings to match yours.
ky: Кирүү терезеси, системалык наамалар жана жаңы наамалар системанын регион жана тил параметрлерин колдонот. Сиз системалык параметрлерди өзүңүзгө ылайыктап алсаңыз болот.

en: Copy Settings
ky: Параметрлерди көчүрүү

en: Copy Settings...
ky: Параметрлерди көчүрүү...

en: Region and Language
ky: Регион жана тил

en: Select a display language (change will be applied next time you log in)
ky: Тил тандаңыз (системага кийинки жолу киргенде колдонула баштайт)

en: Add Language
ky: Тил кошуу

en: Remove Language
ky: Тилди алып таштоо

en: Install languages...
ky: Тилдер орнотулууда...

en: Language
ky: Тил

en: Select a region (change will be applied the next time you log in)
ky: Регион тандаңыз (системага кийинки жолу киргенде колдонула баштайт)

en: Add Region
ky: Регион кошуу

en: Remove Region
ky: Регионду алып таштоо

en: Dates
ky: Дата

en: Times
ky: Убакыт

en: Numbers
ky: Сан

en: Currency
ky: Акча

en: Measurement
ky: Чен бирдиктери

en: Examples
ky: Мисалдар

en: Formats
ky: Форматтар

en: Select keyboards or other input sources
ky: Алиптактаны жана башка киргизүү түзүмдөрүн тандаңыз

en: Add Input Source
ky: Киргизүү булагын кошуу

en: Remove Input Source
ky: Киргизүү булагын алып таштоо

en: Move Input Source Up
ky: Киргизүү булагын жогору жылдыруу

en: Move Input Source Down
ky: Киргизүү булагын төмөн жылдыруу

en: Input Source Settings
ky: Киргизүү булактарынын параметрлери

en: Show Keyboard Layout
ky: Алиптактанын жайгашуусун көрсөтүү

en: Ctrl+Alt+Shift+Space
ky: Ctrl+Alt+Shift+Аралык

en: Shortcut Settings
ky: Композициялардын параметри

en: Input Sources
ky: Киргизүү булактары

note: 'display' means 'output' here, as in 'translated messages that are displayed to the user'
en: Display language:
ky: Колдонулуучу тил:

en: Input source:
ky: Киргизүү булагы:

en: Format:
ky: Формат:

en: Your settings
ky: Сиздин параметрлер

en: System settings
ky: Системанын параметрлери

en: Brightness & Lock
ky: Ачыктык жана бекитүү

en: Screen brightness and lock settings
ky: Экрандын ачыктыгы жана экранды бекитүүнүн  параметрлери

en: Screen turns off
ky: Экран өчүрүлөт

en: 30 seconds
ky: 30 секундда

en: 1 minute
ky: 1 мүнөттө

en: 2 minutes
ky: 2 мүнөттө

en: 3 minutes
ky: 3 мүнөттө

en: _Dim screen to save power
ky: Энергияны үнөмдөө үчүн экрандын ачыктыгын азайтуу

en: Brightness
ky: Ачыктык

en: _Turn screen off when inactive for:
ky: Убакыт аралыгында иш жүрбөсө, экранды  _өчүрүү:

en: _Lock screen after:
ky: Убакыт өткөндө _бекит:

note: To translators: This asks whether you want to lock the screen (through the screensaver) when you're detected to be physically in your home (your house, etc.)
en: Don't lock when at home
ky: Үйдө болгондо бекитпөө

en: Locations...
ky: Жайгашкан жерлер...

en: Show _notifications when locked
ky: Экран бекитилгенде да, билдирүүлөрдү көрсөтүү

en: Lock
ky: Бекитүү

en: Enable debugging code
ky: Ката издөөнү иштетүү

en: Version of this application
ky: Бул иштеменени версиясы

en:  — GNOME Volume Control Applet
ky:  — GNOME үн бийиктигин башкаруу апплети

en: Volume Control
ky: Үн бийиктигин башкаруу

en: Show desktop volume control
ky: Үн бийиктигин башкарууну ачуу

en: Sound
ky: Үн

en: Change sound volume and sound events
ky: Үн бийиктигин жана кабарлардын үнүн өзгөртүү

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
ky: Ит

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
ky: Тамчы

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like tapping glass. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Glass
ky: Айнек

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds sort of like a submarine sonar ping. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Sonar
ky: Сонар

en: Output
ky: Чыгуу

en: Sound Output Volume
ky: Чыгуудагы үн бийиктиги

en: Input
ky: Кирүү

en: Microphone Volume
ky: Микрофондун бийиктиги

[ctx: balance]
en: Left
ky: Сол

[ctx: balance]
en: Right
ky: Оң

[ctx: balance]
en: Rear
ky: Арткы

[ctx: balance]
en: Front
ky: Алдынкы

[ctx: balance]
en: Minimum
ky: Минимум

[ctx: balance]
en: Maximum
ky: Максимум

en: _Balance:
ky: _Баланс:

en: _Subwoofer:
ky: _Сабвуфер:

[ctx: volume]
en: Unamplified
ky: Күчтөтүүсүз

en: _Profile:
ky: _Профайл:

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ky[0]: %u чыгуу

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ky[0]: %u кирүү

en: System Sounds
ky: Системалык үндөр

en: _Test Speakers
ky: Динамикти _текшерүү

en: Name
ky: Аты

en: _Output volume:
ky: Үндүн _бийиктиги:

en: C_hoose a device for sound output:
ky: Үн үчүн чыгуу түзүмүн тандоо:

en: Settings for the selected device:
ky: Тандалган түзүмдүн параметрлери:

en: _Input volume:
ky: Жазуу _бийиктиги:

en: Input level:
ky: Жазуу деңгээли:

en: C_hoose a device for sound input:
ky: Үн кирүүчү түзүмдү танда:

en: Sound Effects
ky: Үн эффектери

en: _Alert volume:
ky: Билдирүүлөрдүн үн бийиктиги:

en: Applications
ky: Иштемелер

en: No application is currently playing or recording audio.
ky: Учуруда үндү ойноткон же жазган иштеме жок.

en: Sound Preferences
ky: Үн параметрлери

en: Default
ky: Абалкы

en: From theme
ky: Бул темадан

en: C_hoose an alert sound:
ky: _Билдирүү үчүн үн танда:

en: Stop
ky: Токтотуу

en: Test
ky: Текшерүү

en: Subwoofer
ky: Сабвуфер

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ky: Үн параметрлерин иштетүүгө болбоду: %s

en: _Mute
ky: _Өчүрүү

en: _Sound Preferences
ky: _Үн параметрлери

en: Muted
ky: Өчүрүлгөн

en: Custom
ky: Башка

en: No shortcut set
ky: Комбинация орнотулган эмес

en: Universal Access Preferences
ky: Универсалдык жетүү параметрлери

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
ky: Төмөн

[ctx: universal access, contrast]
en: Normal
ky: Кадимкидей

[ctx: universal access, contrast]
en: High
ky: Жогору

[ctx: universal access, contrast]
en: High/Inverse
ky: Жогору/Инверсия

en: On screen keyboard
ky: Экран алиптактасы

en: None
ky: Жок

[ctx: universal access, text size]
en: Small
ky: Кичирейтилген

[ctx: universal access, text size]
en: Normal
ky: Кадимки

[ctx: universal access, text size]
en: Large
ky: Чоңойтулган

[ctx: universal access, text size]
en: Larger
ky: Чоң

en: High Contrast
ky: Бийик контраст

en: Beep on Caps and Num Lock
ky: Caps жана Num Lock басылганда үн чыгаруу

en: Options...
ky: Параметрлер...

en: Screen Reader
ky: Экрандан окуу

en: Turn on or off:
ky: Жандыруу же өчүрүү:

[ctx: universal access, zoom]
en: Zoom
ky: Чоңойтуу

en: Zoom in:
ky: Жакындатуу:

en: Zoom out:
ky: Алыстатуу:

en: Large Text
ky: Чоң текст

en: Seeing
ky: Көрүү

en: Visual Alerts
ky: Визуалдык билдирүүлөр

en: Flash the window title
ky: Терезенин башынын күйүп-өчүүсү

en: Flash the entire screen
ky: Экрандын күйүп-өчүүсү

en: Hearing
ky: Угуу

en: On Screen Keyboard
ky: Экран алиптактасы

en: Sticky Keys
ky: Илешме тергичтер

en: - System Settings
ky: - Системалык параметрлер

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ky: %s
    Бардык параметрлердин толук тизмесин көрүү үчүн '%s --help' аткарыңыз.

en: Help
ky: Жардам

en: Quit
ky: Чыгуу

en: Control Center
ky: Башкаруу борбору

en: System Settings
ky: Системалык параметрлер

en: All Settings
ky: Бардык параметрлер
