gnome-control-center - en to sr translation catalogue (1982 entries)

en: System Bus
sr: Sistemska sabirnica

en: Full access
sr: Pun pristup

en: Session Bus
sr: Sabirnica sesije

en: Devices
sr: Uređaji

en: Full access to /dev
sr: Pun pristup fascikli /dev

en: Network
sr: Mreža

en: Has network access
sr: Ima pristup mreži

en: Home
sr: Lično

en: Read-only
sr: Samo za čitanje

en: File System
sr: Sistem datoteka

en: Settings
sr: Podešavanja

en: Can change settings
sr: Može promeniti podešavanja

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
sr: <b>%s</b> zahteva pristup sledećim resursima sistema. Ukoliko želite da onemogućite pristup, morate da uklonite program.

en: %u permission | %u permissions
sr[0]: %u dozvola
sr[1]: %u dozvole
sr[2]: %u dozvola
sr[3]: %u dozvola

en: Remove Link Type
sr: Ukloni vrstu veze

en: Remove File Type
sr: Ukloni vrstu datoteke

en: %u type | %u types
sr[0]: %u vrsta
sr[1]: %u vrste
sr[2]: %u vrsta
sr[3]: %u vrsta

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links
sr: <b>%s</b> se koristi za otvaranje sledećih vrsta datoteka i veza

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space <b>%s</b> is occupying with app data and caches
sr: Koliko prostora na disku <b>%s</b> zauzima ovaj program svojim podacima i kešom

en: Apps
sr: Programi

en: Search apps
sr: Pretraga programa

en: _Default Apps
sr: _Podrazumevani programi

en: Set which apps open links, files, and media
sr: Odredite koji program otvara veze, datoteke i medije

en: No Results Found
sr: Nisam našao rezultate

en: Try a different search
sr: Probajte drugačiju pretragu

en: No Apps Found
sr: Nisu pronađeni programi

en: _Find in Software
sr: _Pronađi u Programima

en: Unable to List Apps
sr: Ne mogu da napravim spisak programa

en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Malcontent is not installed.
sr: Došlo je do greške. Ne mogu da napravim spisak programa.
    Podaci o grešci: Program Malcontent nije instaliran.

en: Default Apps
sr: Podrazumevani programi

en: Removable Media
sr: Prenosni nosači

en: Med_ia Autostart
sr: _Sam pokreni medije

en: Start apps or prompt when media is connected
sr: Pokreni program ili pitaj kada je uvačen nosač podataka

en: App Settings
sr: Podešavanja programa

en: App is not sandboxed
sr: Program nije izolovan u kutiji

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
sr: Podešavanja programa ne mogu biti u potpunosti primenjena ukoliko oni nisu izolovani unutar kutije. Ovi programi mogu da koriste dozvole koje nisu prikazane.

en: _Open
sr: _Otvori

en: App _Details
sr: _Detalji programa

en: Permissions
sr: Dozvole

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
sr: Pre_traga

en: Receive system searches and send results
sr: Primanje sistemskih pretraga i slanje ishoda

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sr: Isključeno

en: _Notifications
sr: O_baveštenja

en: Show system notifications
sr: Prikazivanje sistemskih obaveštenja

en: _Run in Background
sr: Pok_reni u pozadini

en: Allow activity when the app is closed
sr: Dozvoljen rad kada je program zatvoren

en: Scr_eenshots
sr: _Snimci ekrana

en: Take pictures of the screen at any time
sr: Hvata snimke ekrana u bilo kom trenutku

en: Change _Wallpaper
sr: Promeni sliku _pozadinu

en: Change the desktop wallpaper
sr: Menja pozadinu radne površine.

en: So_unds
sr: _Zvukovi

en: Reproduce sounds
sr: Puštanje zvukova

en: Sounds
sr: Zvukovi

en: _Inhibit Shortcuts
sr: _Sprečavanje prečica

en: Block standard keyboard shortcuts
sr: Blokira uobičajene prečice tastature

en: C_amera
sr: _Kamera

en: Take pictures with the camera
sr: Snimanje slika preko kamere

en: Camera
sr: Kamera

en: _Microphone
sr: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
sr: Snimanje zvuka preko mikrofon

en: Microphone
sr: Mikrofon

en: _Location Services
sr: Usluge _mesta

en: Access device location data
sr: Pristupi podacima o lokaciji uređaja

en: Location Services
sr: Usluge mesta

en: Re_quired Permissions
sr: _Potrebne su dozvole

en: System permissions that the app requires
sr: Dozole sistema koje su potrebne za pokretanje programa

en: General
sr: Opšte

en: _Files &amp; Links
sr: _Datoteke i veze

en: File and link types that are opened by the app
sr: Datoteke i vrste veza koje će biti otvarane programom

en: S_torage
sr: _Skladište

en: Disk space being used
sr: Iskorišćen prostor na disku

en: Required Permissions
sr: Potrebne dozvole

en: Files & Links
sr: Datoteke i veze

en: File Types
sr: Vrste datoteka

en: Link Types
sr: Vrste veze

en: _Reset
sr: _Ponovo postavi

en: Storage
sr: Skladište

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
sr: Koliko prostora na disku ovaj program zauzima svojim podacima i kešom

en: App
sr: Program

en: Data
sr: Podaci

en: Cache
sr: Keš

en: Total
sr: Ukupno

en: _Clear Cache
sr: O_čisti keš

en: _Web
sr: _Veb

en: _Mail
sr: _Pošta

en: _Calendar
sr: _Kalendar

en: M_usic
sr: _Muzika

en: _Photos
sr: _Fotografije

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
sr: Pozi_vi

en: No Apps Available
sr: Nisu dostupni programi

en: Ask what to do
sr: Pitaj šta da radiš

en: Do nothing
sr: Ne radi ništa

en: Open folder
sr: Otvori fasciklu

en: Select an app for audio CDs
sr: Izaberite program za audio diskove (CD)

en: Select an app for video DVDs
sr: Izaberite program za video diskove (DVD)

en: Select an app to run when a music player is connected
sr: Izaberite program za pokretanje kada je priključen muzički plejer

en: Select an app to run when a camera is connected
sr: Izaberite program za pokretanje kada je priključena kamera

en: Select an app for software CDs
sr: Izaberite program za diskove sa softverom

en: blank Blu-ray disc
sr: prazan Blu-rej disk

en: blank CD disc
sr: prazan CD disk

en: blank DVD disc
sr: prazan DVD disk

en: blank HD DVD disc
sr: prazan HD DVD disk

en: Blu-ray video disc
sr: Blu-rej video disk

en: e-book reader
sr: čitač el. knjiga

en: HD DVD video disc
sr: HD DVD video disk

en: Picture CD
sr: CD sa slikama

en: Super Video CD
sr: Super video CD

en: Windows software
sr: Vindouz programi

en: CD _Audio
sr: _CD audio

en: _DVD Video
sr: _DVD video

en: Music Pla_yer
sr: _Muzički plejer

en: P_hotos
sr: _Fotografije

en: Sof_tware
sr: So_ftver

en: _Other Media Types
sr: Os_tale vrste medija

en: Other Media Types
sr: Ostale vrste nosača podataka

en: _Type
sr: _Vrsta

en: _Action
sr: _Radnja

en: Add user accounts and change passwords
sr: Dodajte korisnike i menjajte lozinke

en: Play and record sound
sr: Puštanje i snimanje zvuka

en: Play audio
sr: Pusti zvuk

en: Record audio
sr: Snimi zvuk

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
sr: Uočavanje mrežnih uređaja preko mDNS/DNS-SD protokola (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
sr: Neposredan pristup blutut hardveru

en: Use bluetooth devices
sr: Koristi blutut uređaj

en: Use your camera
sr: Korišćenje vaše kamere

en: Print documents
sr: Štampa dokumenta

en: Use any connected joystick
sr: Korišćenje bilo kog povezanog džojstika

en: Allow connecting to the Docker service
sr: Dozvoli povezivanje na uslugu Doker

en: Configure network firewall
sr: Podešava mrežni zaštitni zid

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
sr: Podešavanje i korišćenje povlašćenih FUSE sistema datoteka

en: Update firmware on this device
sr: Ažuriranje firmvera na ovom uređaju

en: Access hardware information
sr: Pristup hardverskim podacima

en: Provide entropy to hardware random number generator
sr: Dostavljanje entropije hardverskom generatoru nasumičnih brojeva

en: Use hardware-generated random numbers
sr: Korišćenje hardverski generisanih nasumičnih brojeva

en: Access files in your home folder
sr: Pristup datotekama u ličnoj fascikli

en: Access libvirt service
sr: Pristup usluzi libvirt

en: Change system language and region settings
sr: Menja jezik sistema i podešavanja regiona

en: Change location settings and providers
sr: Promena podešavanja i dostavljača lokacije

en: Access your location
sr: Pristup vašoj lokaciji

en: Read system and application logs
sr: Čitanje dnevnika sistema i programa

en: Access LXD service
sr: Pristup usluzi LXD

en: Use and configure modems
sr: Korišćenje i podešavanje modema

en: Read system mount information and disk quotas
sr: Čitanje podataka o sistemskim zakačenim uređajima i kvotama diskova

en: Control music and video players
sr: Upravljanje muzičkim i video puštačima (plejerima)

en: Change low-level network settings
sr: Menja podešavanja mreže na nižem nivou

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
sr: Pristup usluzi Upravnik Mreža za čitanje i promenu mrežnih podešavanja

en: Read access to network settings
sr: Čitanje mrežnih podešavanja

en: Change network settings
sr: Menja podešavanja mreže

en: Read network settings
sr: Čita podešavanja mreže

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
sr: Pristup usluzi ofono za čitanje i promenu mrežnih podešavanja mobilne telefonije

en: Control Open vSwitch hardware
sr: Upravljanje hardverom Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
sr: Čitanje sa CD/DVD nosača

en: Read, add, change, or remove saved passwords
sr: Čitanje, dodavanje, promena ili uklanjanje sačuvanih lozinki

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
sr: Pristup uređajima pppd i ppp za podešavanje veza koje koriste od tačke do tačke protokol

en: Pause or end any process on the system
sr: Pauziranje ili okončavanje bilo kog procesa na sistemu

en: Access USB hardware directly
sr: Neposredan pristup USB hardveru

en: Read/write files on removable storage devices
sr: Čitanje i pisanje na prenosnim uređajima za skladištenje podataka

en: Prevent screen sleep/lock
sr: Sprečavanje zaključavanja i uspavljivanja ekrana

en: Access serial port hardware
sr: Pristup hardveru sa serijskim priključkom

en: Restart or power off the device
sr: Ponovno pokretanje ili gašenje uređaja

en: Install, remove and configure software
sr: Instaliranje, uklanjanje i podešavanje softvera

en: Access Storage Framework service
sr: Pristup radnom okviru za skladištenje

en: Read process and system information
sr: Čitanje podataka o procesima i sistemu

en: Monitor and control any running program
sr: Nadgledanje i upravljanje bilo kojim pokrenutim programom

en: Change the date and time
sr: Menja vreme i datum

en: Change time server settings
sr: Menja podešavanja mrežnog vremena

en: Change the time zone
sr: Menja vremensku zonu

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
sr: Pristup usluzi UDisks2 za upravljanje diskovima i prenosnim uređajima

en: Access energy usage data
sr: Pristup podacima o potrošnji energije

en: Read/write access to U2F devices exposed
sr: Otvoren pristup za čitanje ili pisanje U2F uređaja

en: Control various app permissions and settings
sr: Upravlja raznim ovlašćenjima i podešavanjima programa

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
sr: aplikacija;program;fletpek;dozvole;podešavanje;podrazumevano;mediji;cd;dvd;usb;zvuk;audio;snimak;video;disk;uklonjivi;medijum;nosač;samopokretanje;aplikacija;program;fletpek;dozvole;podešavanje;podrazumevano;mediji;cd;dvd;usb;zvuk;audio;snimak;video;disk;uklonjivi;medijum;nosač;samopokretanje;device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: Remove Background
sr: Ukloni pozadinu

en: Select a picture
sr: Izaberite sliku

en: multiple sizes
sr: više veličina

en: No Desktop Background
sr: Nema pozadine za radnu površ

en: Blue
sr: Plava

en: Teal
sr: Plavo-zelena

en: Green
sr: Zelena

en: Yellow
sr: Žuta

en: Orange
sr: Narandžasta

en: Red
sr: Crvena

en: Pink
sr: Roze

en: Purple
sr: Ljubičasta

en: Slate
sr: Sivkasta

en: Current background
sr: Trenutna pozadina

en: Style
sr: Stil

en: _Default
sr: _Podrazumevani

en: Da_rk
sr: _Tamni

en: Accent color
sr: Boja za naglašavanje

en: Background
sr: Pozadina

en: _Add Picture…
sr: _Dodaj sliku…

en: Appearance
sr: Izgled

en: Change your background image or the UI colors
sr: Promenite sliku pozadine ili boje interfejsa

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
sr: Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;pozadina;ekran;radna površ;stil;tamna;svetla;pozadina;ekran;radna;povrs;površ;stil;tamna;svetla;

en: Enable
sr: Omogući

en: No Bluetooth Found
sr: Nije pronađen blutut

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
sr: Ubacite USB blutut uređaj za korišćenje blututa

en: Bluetooth Turned Off
sr: Blutut je ugašen

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
sr: Uključite za povezivanje uređaja i ostvarivanje prenosa datoteka

en: Airplane Mode is On
sr: Avionski režim rada je uključen

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
sr: Blutut je isključen kada je avionski režim rada uključen

en: _Turn Off Airplane Mode
sr: _Isključi avionski režim rada

en: Hardware Airplane Mode is On
sr: Hardverski avionski režim rada je uključen

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
sr: Isključite avionski režim rada biste uključili blutut

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
sr: Blutut

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
sr: Uključite ili isključite blutut i povežite vaše uređaje

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
sr: deljenje;blutut;obeks;deljenje;blutut;obeks;share;sharing;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
sr: Postavite uređaj za kalibraciju preko kvadrata i pritisnite „Počni“

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
sr: Pomerite uređaj za kalibraciju na položaj kalibracije i pritisnite „Nastavi“

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
sr: Pomerite uređaj za kalibraciju na položaj površine i pritisnite „Nastavi“

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
sr: Zaklopite prenosni računar

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
sr: Došlo je do unutrašnje greške koja ne može biti oporavljena.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
sr: Alati potrebni za kalibraciju nisu instalirani.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
sr: Profil ne može biti napravljen.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
sr: Bela tačka mete se ne može dobaviti.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
sr: Završeno!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
sr: Kalibracija nije uspela!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
sr: Možete da uklonite uređaj za kalibraciju.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
sr: Ne ometajte uređaj za kalibraciju dok je u radu

en: Display Calibration
sr: Prikaži kalibraciju

en: _Cancel
sr: _Otkaži

note: This starts the calibration process
en: _Start
sr: _Pokreni

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
sr: _Nastavi

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
sr: _Gotovo

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
sr: Ugrađeni ekran

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
sr: Ugrađena veb kamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
sr: %s monitor

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
sr: %s skener

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
sr: %s fotoaparat

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
sr: %s štampač

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
sr: %s veb kamerica

en: Enable color management for %s
sr: Uključi upravljanje bojom za „%s“

en: Show color profiles for %s
sr: Prikaži profile boja za „%s“

note: "not calibrated" label
en: Not Calibrated
sr: Nije kalibrisano

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
sr: Osnovno:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
sr: Prostor boja:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
sr: Probni profil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
sr: Izaberi datoteku ICC profila

en: Import
sr: Uvezi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
sr: Podržani ICC profili

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
sr: Sve datoteke

en: Screen
sr: Ekran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
sr: Sačuvaj profil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
sr: Napravite profil boje za izabrani uređaj

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
sr: Nije otkriven instrument za merenje. Proverite da li je uključen i da li je ispravno priključen.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
sr: Instrument za merenje ne podržava profilisanje štampača.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
sr: Tip uređaja trenutno nije podržan.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
sr: saznajte više

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
sr: Svakom uređaju je potreban ažuran profil boje kako bi pravilno prikazivao boje – %s.

en: Screen Calibration
sr: Kalibracija ekrana

en: Calibration Quality
sr: Kvalitet kalibracije

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
sr: Kalibracija će proizvesti profil koji možete da koristite da upravljate bojom vašeg ekrana. Što duže bude trajala kalibracija, to će biti bolji kvalitet profila boje.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
sr: Nećete moći da koristite računar za vreme kalibracije.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
sr: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
sr: Približno vreme

en: Calibration Device
sr: Uređaj kalibracije

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
sr: Izaberite uređaj senzora koji želite da koristite za kalibraciju.

en: Display Type
sr: Vrsta ekrana

en: Select the type of display that is connected.
sr: Izaberite vrstu ekrana koji je povezan.

en: Profile Whitepoint
sr: Bela tačka profila

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
sr: Izaberite belu tačku mete ekrana. Većina ekrana treba da bude kalibrisana na D65 osvetljenje.

en: Display Brightness
sr: Osvetljaj ekrana

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
sr: Molim podesite ekran na osvetljaj koji vam najviše odgovara. Upravljanje bojom će biti najtačnije na tom nivou osvetljaja.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
sr: Ili drugačije, možete da koristite nivo osvetljaja korišćen sa jednim od drugih profila za ovaj uređaj.

en: Profile Name
sr: Naziv profila

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
sr: Možete da koristite profil boje na različitim računarima, ili čak da napravite profile za različite uslove osvetljenja.

en: Profile Name:
sr: Naziv profila:

en: Summary
sr: Sažetak

en: Profile successfully created!
sr: Profil je uspešno napravljen!

en: Copy Profile
sr: Umnoži profil

en: Requires writable media
sr: Zahteva upisiv disk

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
sr: Možete uvideti da su uputnice o korišćenju profila na sistemima <a href="linux">GNU/Linuksa</a>, <a href="osx">Ejpol OS Iks-a</a> i <a href="windows">Majkrosoft Vindouza</a> korisne.

en: Add Profile
sr: Dodaj profil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
sr: Otkriven je problem. Profil ne može da radi ispravno. <a href="">Prikaži pojedinosti.</a>

en: _Import File…
sr: _Uvezi datoteku…

en: _Add
sr: _Dodaj

en: _Set for All Users
sr: Pode_si za sve korisnike

en: Set this profile for all users on this device
sr: Podešava trenutni profil boja za sve korisnike ovog računara

en: _Enable
sr: _Omogući

en: _Add Profile
sr: Dodaj _profil

en: _Calibrate…
sr: Is_kalibriši…

en: Calibrate the device
sr: Podesite uređaj

en: _Remove Profile
sr: U_kloni profil

en: _View Details
sr: P_rikaži detalje

en: No Devices
sr: Nema uređaja

en: Unable to detect any devices that can be color managed
sr: Ne mogu da otkrijem ni jedan uređaj koji može biti upravljan bojom

en: Projector
sr: Projektor

en: Plasma
sr: Plazma

en: LCD (CCFL backlight)
sr: LCD (CCFL pozadinsko osvetljenje)

en: LCD (RGB LED backlight)
sr: LCD (RGB LED pozadinsko osvetljenje)

en: LCD (white LED backlight)
sr: LCD (belo LED pozadinsko osvetljenje)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
sr: LCD širokog gamuta (CCFL pozadinsko osvetljenje)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
sr: LCD širokog gamuta (RGB LED pozadinsko osvetljenje)

[ctx: Calibration quality]
en: High
sr: Visok

en: 40 minutes
sr: 40 minuta

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
sr: Srednji

en: 30 minutes
sr: 30 minuta

[ctx: Calibration quality]
en: Low
sr: Nizak

en: 15 minutes
sr: 15 minuta

en: Native to display
sr: Izvorno na ekran

en: D50 (Printing and publishing)
sr: D50 (Štampanje i objavljivanje)

en: D65 (Photography and graphics)
sr: D65 (Fotografija i grafika)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
sr: Uobičajeni prostor

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
sr: Isprobaj profil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
sr: Samostalni

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
sr: Nizak kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
sr: Osrednji kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
sr: Visok kvalitet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
sr: Osnovna RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
sr: Osnovna CMUK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
sr: Osnovna siva

en: Vendor supplied factory calibration data
sr: Prodavac je dostavio podatke fabričke kalibracije

en: Full-screen display correction not possible with this profile
sr: Ispravka prikaza preko celog ekrana nije moguća sa ovim profilom

en: This profile may no longer be accurate
sr: Ovaj profil više ne može biti tačan

en: Color
sr: Boja

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
sr: Kalibrirajte boje vaših uređaja, kao što su ekrani, foto-aparati ili štampači

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
sr: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;boja;icc;profil;kalibriraj;štampač;ekran;

en: Other…
sr: Drugi…

en: Select Language
sr: Izaberi jezik

en: _Select
sr: I_zaberi

en: Language or country
sr: Jezik ili država

en: No languages found
sr: Nisam pronašao jezike

en: More…
sr: Još…

en: More Information
sr: Više podataka

en: %d day | %d days
sr[0]: %d dan
sr[1]: %d dana
sr[2]: %d dana
sr[3]: %d dan

en: Error — some settings cannot be unlocked
sr: Greška – neka podešavanja ne mogu biti otključana

en: Unlock to Change Settings
sr: Otključaj za promenu podešavanja

en: _Unlock…
sr: _Otključaj…

en: Increment Hour
sr: Povećaj sat

en: Increment Minute
sr: Povećaj minut

en: Time
sr: Vreme

en: Decrement Hour
sr: Smanji sat

en: Decrement Minute
sr: Smanji minut

en: Today
sr: Danas

en: Yesterday
sr: Juče

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
sr: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
sr: %e. %b, %Y.

note: TRANSLATORS: This is the datetime format in the style of "Aug 1, 10:10:10 PM", "Feb 24, 2013, 10:10:10 PM", "Today, 10:10:10 AM", and "Yesterday, 10:10:10 AM"
en: %1$s, %2$s
sr: %1$s u %2$s

en: %d hour | %d hours
sr[0]: %d sat
sr[1]: %d sata
sr[2]: %d sati
sr[3]: Jedan sat

en: %d minute | %d minutes
sr[0]: %d minut
sr[1]: %d minuta
sr[2]: %d minuta
sr[3]: Jedan minut

en: %d second | %d seconds
sr[0]: %d sekunda
sr[1]: %d sekunde
sr[2]: %d sekundi
sr[3]: Jedna sekunda

note: 0 seconds
en: 0 seconds
sr: 0 sekundi

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
sr: Vruća tačka

en: On
sr: Uklj.

en: Off
sr: Isklj.

en: Apply Changes?
sr: Da primenim izmene?

en: Changes Cannot be Applied
sr: Ne mogu da primenim izmene

en: This could be due to hardware limitations.
sr: Ovo je možda zbog ograničenja hardvera.

en: Displays
sr: Ekrani

en: _Apply
sr: _Primeni

en: Display Settings Disabled
sr: Podešavanja ekrana onemogućena

en: Multiple Displays
sr: Više ekrana

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
sr: _Spojeno

en: _Mirror
sr: _Preslikano

en: Contains top bar and Activities
sr: Sadrži gornju traku i Aktivnosti

en: _Primary Display
sr: _Glavni ekran

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
sr: _Noćno svetlo

en: Night Light
sr: Noćno svetlo

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
sr: Položeno

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
sr: Uspravno desno

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
sr: Uspravno levo

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
sr: Položeno (izvrnuto)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
sr: Uspravno

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
sr: Položeno desno

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
sr: Položeno levo

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
sr: Uspravno (izvrnuto)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
sr: Uspravno

[ctx: Display rotation]
en: Right
sr: Desno

[ctx: Display rotation]
en: Left
sr: Levo

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
sr: Izvrnuto

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
sr: Promenljivo (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
sr: Promenljivo (do %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
sr: _Orjentacija

[ctx: display setting]
en: _Resolution
sr: _Rezolucija

en: R_efresh Rate
sr: _Stopa osvežavanja

en: _Variable Refresh Rate
sr: Pro_menljiva stopa osvežavanja

en: Re_fresh Rate
sr: S_topa osvežavanja

en: Adjust for _TV
sr: Prilagodi za _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
sr: _Razmera

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
sr: Ne možete da koristite noćno svetlo u virtuelnoj mašini.

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
sr: Ovo se verovatno dešava zato što koriste nepodržan drajver za grafičku karticu ili ste prijavljeni na udaljenom računaru.

en: Night Light Unavailable
sr: Noćno svetlo nedostupno

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
sr: Privremeno je isključeno do sutra

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
sr: Ponovo pokreni filter

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
sr: Noćno svetlo čini boje ekrana toplijim. Može pomoći u sprečavanju naprezanja očiju i nesanice.

en: _Schedule
sr: _Zakaži

en: Sunset to Sunrise
sr: Od zalaska do izlaska sunca

en: Manual Schedule
sr: Ručno zakaži

en: _Times
sr: _Vremena

en: From
sr: Od

en: Hour
sr: Sat

en: Minute
sr: Minut

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
sr: PrP

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
sr: PoP

en: To
sr: Do

en: _Color Temperature
sr: _Temperatura boje

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
sr: Koristite noćno svetlo i podesite kako ćete ga primeniti na povezanim ekranima i projektorima

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
sr: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;panel;projektor;iks-randr;ekran;rezolucija;osvežavanje;monitor;noć;svetlo;plavo;redšift;boja;svitanje;sumrak;panel;projektor;iks-randr;ekran;rezolucija;osvežavanje;monitor;noć;svetlo;plavo;redšift;boja;svitanje;sumrak;

en: Sound and Media
sr: Zvuk i mediji

en: Volume mute/unmute
sr: Utišavanje i pojačavanje zvuka

en: Volume down
sr: Smanjuje jačinu zvuka

en: Volume up
sr: Pojačava jačinu zvuka

en: Microphone mute/unmute
sr: Utišavanje i pojačavanje mikrofona

en: Launch media player
sr: Pokreće medijski program

en: Play (or play/pause)
sr: Pušta (ili pušta/pauzira)

en: Pause playback
sr: Pauzira puštanje

en: Stop playback
sr: Zaustavlja puštanje

en: Previous track
sr: Prethodna numera

en: Next track
sr: Sledeća numera

en: Eject
sr: Izbaci

en: Typing
sr: Kucanje

en: Switch to next input source
sr: Prebacite se na sledeći izvor ulaza

en: Switch to previous input source
sr: Prebacite se na prethodni izvor ulaza

en: Launchers
sr: Pokretači

en: Launch help browser
sr: Pokreće pregledač pomoći

en: Launch calculator
sr: Pokreće kalkulator

en: Launch email client
sr: Pokreće program za el. poštu

en: Launch web browser
sr: Pokreće veb preglednik

en: Home folder
sr: Lična fascikla

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
sr: Pretraga

[ctx: keybinding]
en: Search
sr: Pretraga

en: System
sr: Sistem

en: Log out
sr: Odjavi me

en: Lock screen
sr: Zaključaj ekran

en: Accessibility
sr: Pristupačnost

en: Turn zoom on or off
sr: Uključuje/isključuje uvećanje

en: Zoom in
sr: Uvećava

en: Zoom out
sr: Umanjuje

en: Turn screen reader on or off
sr: Uključi/isključi čitač ekrana

en: Turn on-screen keyboard on or off
sr: Uključi/isključi ekransku tastaturu

en: Increase text size
sr: Povećaj veličinu teksta

en: Decrease text size
sr: Smanji veličinu teksta

en: High contrast on or off
sr: Uključi/isključi veliki kontrast

en: No input sources found
sr: Nisam pronašao izvore ulaza

en: View Keyboard Layout
sr: Prikaži raspored tastature

[ctx: Input Source]
en: Other
sr: Drugo

en: Add Input Source
sr: Dodaj izvor ulaza

en: Search languages and countries
sr: Pretražite jezike i države

en: Input methods can’t be used on the login screen
sr: Načini unosa ne mogu biti korišćeni u ekranu prijavljivanja

en: _Add Input Source
sr: Dodaj i_zvor ulaza

en: View More
sr: Prikaži više

en: Move Up
sr: Pomeri gore

en: Move Down
sr: Pomeri dole

en: Preferences
sr: Postavke

en: Remove
sr: Ukloni

en: Custom Shortcuts
sr: Proizvoljne prečice

en: Alternate Characters Key
sr: Tasteri zamenskih znakova

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
sr: Taster zamenskih karaktera se može koristiti za unos dodatnih znakova. Nekada su odštampani kao treća mogućnost na vašoj tastaturi.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
sr: Levi alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
sr: Desni alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
sr: Levi super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
sr: Desni super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
sr: Taster izbornika

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
sr: Desni Ctrl

en: Compose Key
sr: Sastavni taster

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
sr: Sastavni taster omogućava unos širokog spektra znakov. Da ga koristite, pritisnite sastavni taster zatim niz znakova.  Na primer, sastavni taster za kojim sledi <b>C</b> i <b>o</b> upisaće <b>©</b>, <b>a</b> za kojim sledi <b>'</b> upisaće <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
sr: Levi Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
sr: Zaključavanje slova

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
sr: Zaključavanje pomeranja

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
sr: Štampaj ekran

[ctx: keyboard key]
en: Insert
sr: Umetni

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
sr: Izvor unosa se može promeniti preko %s prečice na tastaturi.
    Prečica se može promeniti u podešavanjima prečica tastature.

en: Keyboard
sr: Tastatura

en: Input Sources
sr: Izvori ulaza

en: Includes keyboard layouts and input methods
sr: Uključuje rasporede tastature i načine unosa

en: Input Source Switching
sr: Promena izvora ulaza

en: Use the _same source for all windows
sr: Koristi _isti izvor za sve prozore

en: Switch input sources _individually for each window
sr: Zaseban _izvor ulaza za svaki prozor

en: Special Character Entry
sr: Unos posebnih znakova

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
sr: Načini za unos simbola i različitih tipova slova preko tastature

en: A_lternate Characters Key
sr: Tasteri _zamenskih znakova

en: _Compose Key
sr: _Sastavni taster

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice tastature

en: _View and Customize Shortcuts
sr: _Pregledaj i prilagodi prečice

en: Search shortcuts
sr: Prečice pretrage

en: Search Shortcuts
sr: Prečice pretrage

en: _Reset All…
sr: _Vrati sve…

en: Add Custom Shortcuts
sr: Dodajte proizvoljne prečice

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
sr: Postavite proizvoljne prečice za pokretanje programa, izvršavanje skripti i još toga

en: _Add Shortcut…
sr: _Dodaj prečicu…

en: Reset All Shortcuts?
sr: Da vratim sve prečice?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
sr: Sve proemne u prečicama tastature će biti obrisane

en: _Reset All
sr: _Vrati sve

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
sr: „<b>%s</b>“ se već koristi za prečicu „%s“. Ako je zamenite, prečica „%s“ biće onemogućena

en: Enter the new shortcut
sr: Unesite novu prečicu

en: Set Custom Shortcut
sr: Postavi proizvoljnu prečicu

en: Set Shortcut
sr: Postavi prečicu

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
sr: Unesite novu prečicu da promenite <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
sr: Dodajte proizvoljnu prečicu

en: _Remove
sr: _Ukloni

en: Re_place
sr: _Zameni

en: _Set
sr: _Postavi

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
sr: Pritisnite „Esc“ da otkažete ili „Backspace“ da onemogućite prečicu tastature

en: Reset
sr: Ponovo postavi

en: Name
sr: Naziv

en: Command
sr: Naredba

en: Shortcut
sr: Prečica

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
sr: Ništa

en: _Set Shortcut…
sr: _Postavi prečicu…

en: %d modified | %d modified
sr[0]: %d stavka je izmenjena
sr[1]: %d stavki je izmenjeno
sr[2]: %d stavki je izmenjeno
sr[3]: Jedna stavka je izmenjena

en: Add a Shortcut
sr: Dodaj prečicu

en: Reset Shortcut
sr: Poništi prečicu

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
sr: Promenite prečice tastature i podesite vaše postavke kucanja, rasporede tastature i izvore ulaza

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
sr: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;prečica;radni prostor;prozor;promeni veličinu;zum;kontrast;ulaz;izvor;zaključaj;volumen;taster;sastavljanje;znak;prečica;radni prostor;prozor;promeni veličinu;zum;kontrast;ulaz;izvor;zaključaj;volumen;taster;sastavljanje;znak

en: _Mouse
sr: _Miš

en: Primary Button
sr: Glavno dugme

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
sr: Podešava redosled fizičkih tastera na miševima i dodirnim tablicama

en: _Left
sr: _Levo

en: _Right
sr: _Desno

en: Mouse
sr: Miš

en: Po_inter Speed
sr: B_rzina pokazivača

en: Slow
sr: Sporo

en: Fast
sr: Brzo

en: Mouse _Acceleration
sr: _Ubrzanje miša

en: Recommended for most users and applications
sr: Preporučeno za većinu korisnika i programa

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
sr: Isključivanjem ubrzanja miša možete dobiti brže i preciznije pokrete ali i lošiji ugođaj korišćenja miša.

en: Scroll Direction
sr: Smer klizanja

en: Tra_ditional
sr: Tra_dicionalni

en: Scrolling moves the view
sr: Klizanje pomera pregled

en: _Natural
sr: _Prirodni

en: Scrolling moves the content
sr: Klizanje pomera sadržaj

en: Test _Settings
sr: I_sprobaj podešavanja

en: _Touchpad
sr: Dodirna _tabla

en: T_ouchpad
sr: D_odirna tabla

en: _Disable Touchpad While Typing
sr: Isključi dodirnu tablu dok _kucam

en: Clicking
sr: Kliktanje

en: Secondary Click
sr: Sekundarni klik

en: Two _Finger Push
sr: Pomeranje sa _dva prsta

en: Push anywhere with 2 fingers
sr: Pomerite bilo gde pomoću 2 prsta

en: _Corner Push
sr: Prevlačenje _ugla

en: Push with a single finger in the corner
sr: Pomeranje jednim prstom preko ugla prozora

en: T_ap to Click
sr: _Lupni za klik

en: Quickly touch the touchpad to click
sr: Brzo dodirnite tablicu za klik

en: Scrolling
sr: Klizanje

en: Scroll Method
sr: Način klizanja

en: T_wo Finger
sr: _Dva prsta

en: Drag two fingers on the touchpad
sr: Prevucite sa dva prista na tablici

en: _Edge
sr: _Ivica

en: Drag one finger on the edge
sr: Vucite jednim prstom na ivici

en: T_raditional
sr: T_radicionalni

en: Test Mouse & Touchpad
sr: Proveri miša i dodirnu tablu

en: _Clicking
sr: _Kliktanje

en: Click Here
sr: Kliknite ovde

en: Primary Click
sr: Glavni klik

en: Double Click
sr: Dupli klik

en: _Scrolling
sr: K_lizanje

en: Mouse & Touchpad
sr: Miš i dodirna tabla

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
sr: Promenite osetljivost miša ili dodirne table i izaberite levorukost ili desnorukost

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
sr: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;ploča;pokazivač;klik;dodir;duplo;dugme;kuglica;klizanje;

en: _Hot Corner
sr: Vrući u_gao

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
sr: Idite u gornji levi ugao da biste otvorili pregled aktivnosti

en: _Active Screen Edges
sr: Uključene ivice ekran_a

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
sr: Povucite prozore ka gornjoj, levoj ili desnoj ivici ekrana da biste promenili veličinu

en: Workspaces
sr: Radni prostori

en: _Dynamic Workspaces
sr: _Dinamički radni prostori

en: Automatically removes empty workspaces
sr: Samostalno uklanja prazne radne prostore

en: _Fixed Number of Workspaces
sr: _Zadat broj radnih prostora

en: Specify a number of permanent workspaces
sr: Navedite željeni broj trajnih radnih prostora

en: _Number of Workspaces
sr: _Broj radnih prostora

en: Multi-Monitor
sr: Više ekrana

en: Workspaces on _primary display only
sr: Radni _prostori samo na glavnom ekranu

en: Workspaces on all d_isplays
sr: Ra_dni prostori na svim ekranima

en: App Switching
sr: Prebacivanje programa

en: Include apps from all _workspaces
sr: Prikaži programe sa svih _radnih prostora

en: Include apps from the _current workspace only
sr: Prikaži programe _samo sa trenutnog radnog prostora

en: Multitasking
sr: Uporedni rad

en: Manage preferences for productivity and multitasking
sr: Upravljajte postavkama produktivnosti i uporednog rada

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
sr: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;Uporedni rad;Višestruki rad;Produktivnost;Prilagodi;Desktop;Radna površ;Vrući ugao;Radni prostori;Uporedni rad;Višestruki rad;Produktivnost;Prilagodi;Desktop;Radna površ;Vruci ugao;Radni prostori;

en: Automatic
sr: Samostalno

en: Manual
sr: Ručno

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
sr: Posrednik

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: _Network Proxy
sr: _Mrežni posrednik

en: C_onfiguration
sr: _Podešavanje

en: Con_figuration URL
sr: _Adresa podešavanja

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
sr: Automatsko nalaženje veb posrednika se koristi kada nije data adresa za podešavanje. Ovo nije preporučljivo na nepoznatim javnim mrežama.

en: HTTP Proxy
sr: HTTP posrednik

en: URL
sr: Adresa

en: HTTPS Proxy
sr: HTTPS posrednik

en: FTP Proxy
sr: FTP posrednik

en: SOCKS Host
sr: SOCKS domaćin

en: Ignored Hosts
sr: Zanemareni domaćini

en: Network Unavailable
sr: Mreža nije dostupna

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
sr: Ne možete da koristite mrežu zbog greške.
    Podaci o grešci: upravnik mreže nije pokrenut.

en: Add VPN
sr: Dodaj VPN

en: Not set up
sr: Nije podešeno

en: _Proxy
sr: _Posrednik

en: Share Network
sr: Podeli mrežu

en: QR Code
sr: QR kod

en: Scan to Connect
sr: Skeniraj za povezivanje

en: Network Name
sr: Naziv mreže

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
sr: Lozinka

[ctx: Wi-Fi Connection]
note: TRANSLATORS: This happens when the connection name does not contain the SSID.
en: %s (SSID: %s)
sr: %s (Naziv mreže: %s)

en: Insecure network (WEP)
sr: Nebezbedna mreža (VEP)

en: Secure network (WPA)
sr: Bezbedna mreža (VPA2)

en: Secure network (WPA2)
sr: Bezbedna mreža (VPA2)

en: Secure network (WPA3)
sr: Bezbedna mreža (VPA3)

en: Secure network
sr: Bezbedna mreža

en: Signal strength %d%%
sr: Jačina signala %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
sr: Povezani ste

en: Network Options
sr: Opcije mreže

en: Forget Network
sr: Zaboravi mrežu

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
sr: Uključivanje vruće tačke će vas otkačiti sa mreže %s i neće biti moguć pristup internetu preko bežične kartice.

en: Network name cannot be empty
sr: Naziv mreže ne može biti prazan

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
sr: Naziv mreže je predugačak

en: Must have a minimum of 8 characters
sr: Mora sadržati najmanje osam znakova

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
sr[0]: Mora sadržati najviše %d znak
sr[1]: Mora sadržati najviše %d znaka
sr[2]: Mora sadržati najviše %d znakova
sr[3]: Mora sadržati najviše %d znak

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
sr: Da uključim bežičnu vruću tačku?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
sr: Vruća tačka bežične mreže omogućava da podelite vašu internet vezu sa drugima tako što se napravi bežična mreža na koju se mogu povezati. Da biste ovo uradili, morate imati internet vezu preko izvora koji nije bežična kartica.

en: Generate Random Password
sr: Napravi nasumičnu lozinku

en: Autogenerate Password
sr: Samostalno napravi lozinku

en: _Turn On
sr: _Uključi

en: Wi-Fi
sr: Bežična

en: Airplane Mode
sr: Režim u avionu

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
sr: Isključite bežičnu, blutut i širokopojasnu mrežu

en: Wi-Fi Off
sr: Bežična mreža je isključena

en: Turn on to use Wi-Fi
sr: Uključite da bi mogli da koristite bežičnu mrežu

en: No Wi-Fi Adapter Found
sr: Nisam našao bežični adapter

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
sr: Proverite da li ste priključili i upalili bežični adapter

en: Airplane Mode On
sr: Avio režim uključen

en: Turn off to use Wi-Fi
sr: Isključite da biste koristili bežičnu karticu

en: Wi-Fi Hotspot Active
sr: Bežična vruća tačka pokrenuta

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
sr: Pretražite mreže iz drugog uređaja da bi se povezali na vruću tačku.
    Isključite vruću tačku da koristete bežičnu mrežu na ovom uređaju.

en: T_urn Off Hotspot…
sr: Isključi _vruću tačku…

en: Visible Networks
sr: Vidljive mreže

en: Wi-Fi Unavailable
sr: Bežična nedostupna

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
sr: Ne možete da koristite bežičnu mrežu zbog greške.
    Podaci o grešći: upravnik mreže nije pokrenut.

en: Turn Off Hotspot?
sr: Isključiti vruću tačku?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
sr: Isključivanje prekida vezu svih uređaja koji koriste vruću tačku.

en: _Turn Off
sr: Is_ključi

en: 802.1x _Security
sr: _Bezbednost 802.1x

en: _Name
sr: _Naziv

en: Security
sr: Bezbednost

en: Identity
sr: Identitet

en: Preserve
sr: Zadrži

en: Permanent
sr: Trajno

en: Random
sr: Nasumično

en: Stable
sr: Stabilno

en: Stable per SSID
sr: Stabilno za SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
sr: MAK adresa koju unesete ovde biće korišćena kao hardverska adresa mrežnog uređaja na kojem se pokrene ova veza. Ova mogućnost je poznatija kao kloniranje ili lažiranje MAK adrese. Na primer: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
sr: Profil „%d“

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
sr: Sačuvani podaci za „%s“ će biti trajno izgubljeni. Ovo uključuje lozinke i sve promene unutar mreže.

en: Forget Connection?
sr: Da zaboravim vezu?

en: _Forget
sr: _Zaboravi

note: TRANSLATORS: this WEP WiFi security
en: WEP
sr: VEP

note: TRANSLATORS: this WPA WiFi security
en: WPA
sr: VPA

note: TRANSLATORS: this WPA3 WiFi security
en: WPA3
sr: VPA3

note: TRANSLATORS: this Enhanced Open WiFi security
en: Enhanced Open
sr: Poboljšano otvaranje

note: TRANSLATORS: this WPA WiFi security
en: WPA2
sr: VPA2

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
sr: Enterprajz

[ctx: Wifi security]
en: None
sr: Ništa

note: Translators: Idle time Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
sr: Nikad

en: %i day ago | %i days ago
sr[0]: Pre %i dan
sr[1]: Pre %i dana
sr[2]: Pre %i dana
sr[3]: Pre jednog dana

[ctx: Signal strength]
en: None
sr: Nema signala

[ctx: Signal strength]
en: Weak
sr: Slab signal

[ctx: Signal strength]
en: Ok
sr: Dobar signal

[ctx: Signal strength]
en: Good
sr: Odličan signal

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
sr: Izvrstan signal

en: IPv4 Address
sr: IPv4 adresa

en: IPv6 Address
sr: IPv6 adresa

en: IP Address
sr: IP adresa

en: Forget Connection…
sr: Zaboravi vezu…

en: Remove Connection Profile…
sr: Ukloni profil veze…

en: Remove Connection…
sr: Ukloni vezu…

en: Remove VPN…
sr: Ukloni VPN…

en: Details
sr: Pojedinosti

en: automatic
sr: samostalno

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
sr: Automatski DNS je omogućen. Da li želite da onemogućite automatski DNS?

en: Delete Address
sr: Obriši adresu

en: Delete Route
sr: Obriši rutu

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
sr: Ništa

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sr: VEP 40/128-bitni ključ (Heksa ili ASKRI)

en: WEP 128-bit Passphrase
sr: VEP 128-bitna lozinka

en: Dynamic WEP (802.1x)
sr: Dinamički VEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
sr: Lični VPA & VPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
sr: Poslovni VPA & VPA2

en: WPA3 Personal
sr: VPA3 lično

en: WireGuard
sr: Vajergard

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Unsaved peer
sr: Nesačuvani parnjak

en: Signal Strength
sr: Jačina signala

en: Weak
sr: Slab

en: Link speed
sr: Brzina veze

en: 1Mb/sec
sr: 1 MB/sek

en: Hardware Address
sr: Hardverska adresa

en: Supported Frequencies
sr: Podržane frekvencije

en: Default Route
sr: Podrazumevana ruta

en: Last Used
sr: Korišćena

en: Connect _automatically
sr: _Sam se poveži

en: Make available to _other users
sr: Učini dostupno _drugim korisnicima

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
sr: O_graničena veza: postoje ograničenja za podatke ili mogu nastati dodatni troškovi

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
sr: Neće biti pokretanja samostalnih ažuriranja programa ili drugih velikih preuzimanja.

en: _MAC Address
sr: _MAC adresa

en: _Cloned Address
sr: _Klonirana adresa

en: bytes
sr: bajta

en: IPv_4 Method
sr: IPv_4 Način

en: Automatic (DHCP)
sr: Samostalno (DHCP)

en: Link-Local Only
sr: Samo veži-lokalno

en: Disable
sr: Isključi

en: Shared to other computers
sr: Deljeno ka ostalim računarima

en: Addresses
sr: Adrese

en: Address
sr: Adresa

en: Netmask
sr: Mrežna maska

en: Gateway
sr: Mrežni prolaz

en: Automatic DNS
sr: Samostalni DNS

en: DNS server address(es)
sr: Adrese DNS servera

en: Separate IP addresses with commas
sr: Razdvojte IP adrese zarezima

en: Routes
sr: Rute

en: Automatic Routes
sr: Samostalne rute

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
sr: Metrički

en: Use this connection _only for resources on its network
sr: Koristi ovu vezu _samo za izvore na sopstvenoj mreži

en: IPv_6 Method
sr: IPv_6 Način

en: Automatic, DHCP only
sr: Samostalno, samo DHCP

en: Shared to other devices
sr: Podeljeno sa ostalim uređajima

en: Prefix
sr: Prefiks

en: Unable to open connection editor: %s
sr: Ne mogu da otvorim uređivača veze: %s

en: New Profile
sr: Novi profil

en: Invalid setting %s: %s
sr: Neispravno podešavanje %s: %s

en: Invalid setting %s
sr: Neispravno podešavanje %s

en: Invalid VPN configuration file
sr: Neispravna VPN datoteke sa podešavanjima

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
sr: VPN rešenje koje je slobodno i otvorenog koda, napravljeno za jednostavno korišćenje, veliku brzinu i malu mogućnost za napade.

en: Import from file…
sr: Uvezi iz datoteke…

en: S_ecurity
sr: B_ezbednost

en: Cannot Import VPN Connection
sr: Ne mogu da uvezem VPN vezu

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
sr: Ne mogu da pročitam datoteku „%s“ ili ona ne sadrži poznate VPN podatke o vezi
    
    Greška: %s.

en: _OK
sr: U _redu

en: Select file to import
sr: Izaberite datoteku za uvoz

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
sr: (Greška: ne mogu da učitam uređivača VPN veze)

en: _Connection Name
sr: Naziv _veze

en: _Interface Name
sr: Naziv _interfejsa

en: The name of the wireguard interface to create.
sr: Naziv wireguard sučenja koje želite da napravite.

en: _Private Key
sr: _Lični ključ

en: The 256 bit private key in base64 encoding
sr: 256. bitni privatni ključ kodiran kao base64

en: Show/hide private key
sr: Prikaži ili sakrij lični ključ

en: _Listen Port
sr: _Osluškuj port

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
sr: Port koji se odluškuje. Ukoliko je postavljeno na „automatski“, port će biti izabran nasumično kada je sučelje pokrenuto.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
sr: 32. bitni fwmark za pakete koji se šalju. Postavite na „isključeno“ da onemogućite fwmark.

en: _Add peer routes
sr: _Dodaj parnjaka rutama

en: _Peers
sr: _Parnjaci

en: Add WireGuard peer
sr: Dodaj WireGuard parnjaka

en: No peers set up
sr: Nisu podešeni parnjaci

en: Options…
sr: Mogućnosti…

en: _Endpoint
sr: _Krajnja tačka

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
sr: Krajnja IP tačka (endpointd), praćena dvotačkom i brojem porta.

en: _Public key
sr: _Javni ključ

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
sr: Javni base64 ključ izračunat na osnovu „wg pubkey“ iz privatnog ključa.

en: _Pre-shared key
sr: _Ranije-podeljeni ključ

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
sr: Ranije deljeni base64 ključ napravljen u „wg genpsk“. Ovo je opciono i može biti zamenareno. Dodaje još slojeva na simetrično šifrovanje ključeva koji se mogu kombinovati sa već postojećim šifrovanjem za post-kvantnu sigurnost.

en: Allowed _IP addresses
sr: Dozvoljene _IP adrese

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
sr: Spisak IP (verzija 4 ili 6) adresa razdvojene zarezom i sa CDIR maskama sa kojih je dozvoljen saobraćaj za ovog parnjaka i na koje je odlazeći saobraćaj sa ovog parnjaka preusmeren.

en: _Persistent keepalive
sr: _Trajno održavaj u životu

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
sr: Koliko često da šalje prazan paket sa podacima za prijavu na stistem ka parnjaku kako bi održao ispravan zaštitni zid ili NAT mape. Ovo nije obavezno i nije preporučljivo izvan određenih postavki.

en: seconds
sr: sekundi

en: Apply
sr: Primeni

en: Control how you connect to the Internet
sr: Upravljajte vašim povezivanjem na Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
sr: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;mreža;IP;LAN;proksi;posrednik;VAN;broadbend;širokopojasni;modem;blutut;vpn;DNS;mreža;IP;LAN;proksi;posrednik;VAN;broadbend;širokopojasni;modem;blutut;mreza;sirokopojasni;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
sr: Upravljajte povezivanjem na bežične mreže

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
sr: ;Network;Wireless;mreza;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;mreža;bežična;vaj-faj;ip;lan;širokopojasna;DNS;hotspot;mreža;bežična;vaj-faj;ip;lan;širokopojasna;

en: never
sr: nikad

en: today
sr: danas

en: yesterday
sr: juče

en: Last used
sr: Korišćena

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
sr: Žičana

en: Add new connection
sr: Dodajte novu vezu

en: Network deleted
sr: Mreža je obrisana

en: _Undo
sr: _Opozovi

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
sr[0]: %d mreža je obrisana
sr[1]: %d mreže su obrisane
sr[2]: %d mreža je obrisano
sr[3]: Mreža je obrisana

en: System policy prohibits use as a Hotspot
sr: Politika sistema zabranjuje upotrebu kao vruće tačke

en: Wireless device does not support Hotspot mode
sr: Bežični uređaj ne podržava režim vruće tačke

en: Searching for networks…
sr: Tražim mrežu…

en: No saved networks
sr: Nema sačuvanih mreža

en: Add Ethernet Connection
sr: Dodajte novu žičanu vezu

en: Provider
sr: Dostavljač

en: Mobile Broadband
sr: Mobilni internet

en: Not connected
sr: Nepovezano

en: Active
sr: Pokrenuto

en: VPN Options
sr: VPN mogućnosti

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
sr: Naziv mreže

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
sr: Vrsta bezbednosti

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
sr: Lozinka

en: Saved Networks
sr: Sačuvane mreže

en: _Connect to Hidden Network…
sr: _Poveži se na skrivenu mrežu…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
sr: _Uključi bežičnu vruću tačku…

en: Saved Wi-Fi Networks
sr: Sačuvane bežične mreže

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
sr: Nepoznato stanje

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
sr: Neupravljan

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
sr: Nedostupno

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
sr: Povezujem se

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
sr: Isključujem

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
sr: Povezivanje nije uspelo

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
sr: Stanje je nepoznato (nedostaje)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
sr: Nije uspelo podešavanje

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
sr: Nije uspelo podešavanje IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
sr: Isteklo je podešavanje IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
sr: Zatražene su tajne, ali nisu dostavljene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
sr: Prekinuta je veza sa 802.1x moliocem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
sr: Nije uspelo podešavanje 802.1x molioca

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
sr: 802.1x molilac nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
sr: Potvrđivanje identiteta 802.1x molioca je trajalo predugo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
sr: PPP usluga nije uspela da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
sr: PPP usluga je isključena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
sr: PPP nije uspelo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
sr: DHCP klijent nije uspeo da e pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
sr: Greška DHCP klijenta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
sr: DHCP klijent nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
sr: Usluga deljene veze nije uspela da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
sr: Usluga deljene veze nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
sr: Usluga samostalnog IP-a nije uspela da se pokrene

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
sr: Greška usluge samostalnog IP-a

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
sr: Usluga samostalnog IP-a nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
sr: Linija je zauzeta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
sr: Nema tona pozivanja

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
sr: Nijedan operater ne može biti pronađen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
sr: Isteklo je vreme zahteva pozivanja

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
sr: Pokušaj pozivanja nije uspeo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
sr: Nije uspelo pokretanje modema

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
sr: Nisam uspeo da izaberem navedeni NTP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
sr: Ne tražim mreže

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
sr: Zavođenje mreže je odbijeno

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
sr: Isteklo je vreme za zavođenje mreže

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
sr: Nisam uspeo da zavedem sa zahtevanom mrežom

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
sr: Provera PIN-a nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
sr: Možda nedostaje firmver za uređaj

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
sr: Veza je nestala

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
sr: Postojeća veza biće prisvojena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
sr: Nije pronađen modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
sr: Veza blututa nije uspela

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
sr: SIM kartica nije ubačena

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
sr: Potreban je SIM PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
sr: Potreban je SIM PUK

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
sr: Pogrešna SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
sr: Nije uspela zavisnost veze

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
sr: Nedostaje firmver

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
sr: Kabal je isključen

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
sr: O_baveštenja

en: Show in notifications list
sr: Prikaži u spisku obeveštenja

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
sr: _Zvuk

en: Allow notification sounds from app
sr: Dozvoli zvučna obaveštenja iz programa

en: Banners
sr: Trake

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
sr: Prikaži _trake

en: Show notifications above apps
sr: Prikaži obaveštenja iznad programa

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
sr: Prikaži _sadržaj

en: Include message details in notification banners
sr: Uključuje podatke iz poruke u trakama za obaveštenja

en: Lock Screen
sr: Zaključan ekran

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
sr: Prikaži t_rake

en: Show notifications on lock screen
sr: Prikazuje obaveštenja na zaključanom ekranu

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
sr: Prikaži s_adržaj

en: Include message details on lock screen
sr: Uključuje podatke iz poruke na zaključanom ekranu

en: Notifications
sr: Obaveštenja

en: _Do Not Disturb
sr: _Ne uznemiravaj

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
sr: _Obaveštenja na ekranu zaključavanja

note: List of apps.
en: App Notifications
sr: Obaveštenja programa

en: Control which notifications are displayed and what they show
sr: Upravljajte prikazanim obaveštenjima i njihovim sadržajem

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
sr: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;obaveštenja;vrpca;poruka;fioka;iskočko;

en: Calendar, contacts, files
sr: Kalendar, kontakti, datoteke

en: Email, calendar, contacts, files
sr: E-pošta, kalendar, kontakti, datoteke

en: Email
sr: E-pošta

en: Microsoft Exchange
sr: Microsoft razmena

en: Email, calendar, contacts
sr: E-pošta, kalendar, kontakti

en: Enterprise authentication
sr: Poslovna prijava

en: Email Server
sr: Server e-pošte

en: Calendar, Contacts and Files
sr: Kalendar, kontakti i datoteke

en: WebDAV
sr: VebDAV

en: Enterprise Authentication
sr: Poslovna prijava

[ctx: Online Account]
en: Other
sr: Drugo

en: Error
sr: Greška

en: Offline — unable to connect accounts
sr: Van mreže – ne mogu da se povežem na nalog

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
sr: Dozvoli programima da pristupaju mrežnim servisima preko vašeg naloga u oblaku

en: Your Accounts
sr: Vaši nalozi

en: Connect an Account
sr: Poveži se na nalog

en: Online Accounts
sr: Nalozi na mreži

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
sr: Povežite se na vaše naloge na mreži i odlučite za šta ćete ih koristiti

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
sr: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;gugl;fejsbuk;tviter;jahu;veb;mreža;ćaskanje;kalendar;pošta;kontakt;lični_oblak;kerberos;imap;smtp;poket;pročitajkasnije;

en: Unknown time
sr: Nepoznato vreme

en: %i minute | %i minutes
sr[0]: %i minut
sr[1]: %i minuta
sr[2]: %i minuta
sr[3]: Jedan minut

en: %i hour | %i hours
sr[0]: %i sat
sr[1]: %i sata
sr[2]: %i sati
sr[3]: Jedan sat

note: TRANSLATOR: "%i %s %i %s" are "%i hours %i minutes" * Swap order with "%2$s %2$i %1$s %1$i if needed
en: %i %s %i %s
sr: %d %s %d %s

en: hour | hours
sr[0]: sat
sr[1]: sata
sr[2]: sati
sr[3]: sat

en: minute | minutes
sr[0]: minut
sr[1]: minuta
sr[2]: minuta
sr[3]: minut

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
sr: %s do potpune napunjenosti

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
sr: Pažnja: preostaje još %s rada

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
sr: Preostalo vreme: %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
sr: Potpuno puna

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
sr: Ne puni se

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
sr: Prazna

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
sr: Puni se

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
sr: Prazni se

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
sr: Bežični miš

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
sr: Bežična tastatura

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
sr: Neprekidiv izvor napajanja

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
sr: Lični digitalni pomoćnik

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
sr: Mobilni telefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
sr: Muzički uređaj

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
sr: Tablica

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
sr: Računar

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
sr: Ulazni uređaj za igre

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
sr: Baterija

[ctx: Battery name]
en: Main
sr: Glavna

[ctx: Battery name]
en: Extra
sr: Dodatna

en: Battery Levels
sr: Nivoi baterije

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
sr: Rezervno napajanje

en: Battery Level
sr: Nivo baterije

en: When _Idle
sr: Kada _miruje

en: Suspend
sr: Obustavi

en: Power Off
sr: Isključi

en: Hibernate
sr: Zamrzni

en: Nothing
sr: Ništa

en: On Battery Power
sr: Kada se napaja sa baterije

en: When Plugged In
sr: Kada je uključen u struju

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
sr: Najbrži režim rada je privremeno onemogućen zbog visoke radne temperature

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
sr: Uočen rad na krilu: najbrži režim trenutno nije dostupan. Pomerite uređaj na neku stabilnu površinu za omogućavanje najbržeg rada.

en: Performance mode temporarily disabled
sr: Najbrži režim rada je privremeno onemogućen

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
sr: Ušteda energije je uključena zato što je baterija skoro prazna. Prethodni režim rada će biti vraćen kada se baterija napuni.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
sr: „%s“ je uključio režim uštede energije

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
sr: „%s“ je uključio najbrži režim rada

en: Connected Devices
sr: Priključeni uređaji

en: Power Mode
sr: Režim napajanja

en: Power Saving
sr: Ušteda baterije

en: A_utomatic Screen Brightness
sr: Samostalno _osvetljenje ekrana

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
sr: Podešava osvetljenost ekrana na osnovu jačine svetlost u okruženju

en: _Dim Screen
sr: _Zatamni ekran

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
sr: Smanjuje osvetljenost ekrana kada je uređaj neaktivan

en: Screen _Blank
sr: Isklj_uči ekran

en: Turn the screen off after a period of inactivity
sr: Isključuje ekran nakon određenog mirovanja

en: Automatic Power _Saver
sr: _Samostalna ušteda baterije

en: Turn on power saver mode when battery power is low
sr: Uključuje režim uštede energije kada je baterija skoro prazna.

en: _Automatic Suspend
sr: S_amostalno obustavi

en: Pause the device after a period of inactivity
sr: Obustavlja rad uređaja nakon određenog vremena mirovanja

en: Po_wer Button Behavior
sr: Radnja du_gmeta za napajanje

en: Show Battery _Percentage
sr: Prikaži _procenat baterije

en: Show exact charge level in the top bar
sr: Prikaži tačan nivo baterije traci na vrhu

en: Automatic Suspend
sr: Sam obustavi

en: On _Battery Power
sr: Kada se napaja sa _baterije

en: _Delay
sr: _Pomeraj vremena

en: When _Plugged In
sr: Kada je pri_ključen

en: D_elay
sr: P_omeraj vremena

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
sr: _Najbrži rad

en: High performance and power usage
sr: Veliki rad procesora uz veliku upotrebu energije

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
sr: _Uravnotežen rad

en: Standard performance and power usage
sr: Uobičajena brzina procesora i umereno korišćenje energije

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
sr: U_šteda baterije

en: Reduced performance and power usage
sr: Umanjena brzina procesora uz najmanje korišćenje energije

en: Power
sr: Napajanje

en: View your battery status and change power saving settings
sr: Pogledajte stanje vaše baterije i izmenite podešavanja uštede napajanja

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
sr: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;napajanje;spavanje;obustava;zamrzavanje;baterija;osvetljaj;zatamnjenje;monitor;DPMS;mirovanje;Energija;napajanje;spavanje;obustava;zamrzavanje;baterija;osvetljaj;mirovanje;Energija;

en: Undo
sr: Poništi

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
sr: Štampač „%s“ je obrisan

en: Failed to add new printer.
sr: Nisam uspeo da dodam novi štampač.

en: Unlock to add printers and change settings
sr: Otključajte za dodavanje štampača i promenu podešavanja

en: All Connected and Network Printers
sr: Svi povezani i štampači na mreži

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
sr: _Dodaj štampač…

en: Search printers
sr: Tražim štampače

en: No Printers
sr: Nema štampača

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
sr: Nema usluge štampanja

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
sr: Izgleda da nije dostupan pozadinski program za štampu

en: Printers
sr: Štampači

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
sr: Dodajte štampače, pogledajte poslove štampanja i odlučite kao želite da štampate

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
sr: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;štampač;red;štampa;papir;mastilo;toner;

en: No suitable driver found
sr: Nisu pronađeni odgovarajući upravljački programi

en: Searching for preferred drivers…
sr: Tražim podesne upravljačke programe…

en: Select PPD File
sr: Izaberite PPD datoteku

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
sr: Datoteke opisa Post skript štampača (*.ppd,*.PPD, *.ppd.gz, *PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer Details
sr: Pojedinosti štampača

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
sr: Naziv štampača ne može sadržati razmak, tabulator, # ili /

en: _Location
sr: _Lokacija

en: _Address
sr: _Adresa

en: Open Address
sr: Otvori adresu

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
sr: Upravljački program

en: _Search for Drivers
sr: Po_traži upravljačke programe

en: S_elect from Database…
sr: Iza_beri iz baze podataka…

en: _Install PPD File…
sr: _Instaliraj PPD datoteku…

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
sr: Štampač sa neposrednim mlazom

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
sr: LPD štampač

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
sr: Jednostrano

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sr: Po dužoj strani (standardno)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sr: Po kraćoj strani (okrenuto)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
sr: Uspravno

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
sr: Položeno

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
sr: Obrnuto položeno

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
sr: Obrnuto uspravno

en: Resume
sr: Nastavi

en: Pause
sr: Zaustavi

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
sr: Na čekanju

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
sr: Zaustavljen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
sr: Obrađujem

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
sr: Zaustavljen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
sr: Otkazan

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
sr: Poništen

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
sr: Završen

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
sr: Prebaci ovaj zadatak na vrh zakazanog

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
sr[0]: %u zadatak zahteva potvrđivanje identiteta
sr[1]: %u zadatka zahtevaju potvrđivanje identiteta
sr[2]: %u zadataka zahteva potvrđivanje identiteta
sr[3]: Zadatak zahteva potvrđivanje identiteta

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
sr: Unesite podatke za prijavu da biste štampali sa štampača „%s“

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
sr: Domen

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
sr: Korisničko ime

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
sr: Potvrdi _identitet

en: Printer Jobs
sr: Štamparski zadaci

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
sr: O_čisti sve

en: Active Jobs
sr: Aktivni zadaci

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
sr: Nema pokrenutih zadataka na štampaču

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
sr: Potvrdi identitet

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
sr: Automatsko podešavanje

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
sr: Dodaj štampač

en: Unlock Print Server
sr: Otključaj server štampača

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
sr: Otključaj „%s“.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
sr: Unesite korisničko ime i lozinku da vidite štampače na „%s“.

en: Searching for Printers
sr: Tražim štampače

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
sr: Serijski priključnik

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
sr: Paralelni priključnik

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
sr: Mesto: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
sr: Adresa: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
sr: Server zahteva potvrđivanje identiteta

en: Back
sr: Nazad

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
sr: _Otključaj

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
sr: Nisam našao štampače

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
sr: Unesite adresu mreže ili potražite štampač

en: Authentication Required
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta

en: Enter username and password to view printers on Print Server
sr: Unesite korisničko ime i lozinku da vidite štampače na serveru štampanja

en: Two Sided
sr: Dvostrano

en: Paper Type
sr: Tip papira

en: Paper Source
sr: Izvor papira

en: Output Tray
sr: Izlazna traka

[ctx: printing option]
en: Resolution
sr: Rezolucija

en: GhostScript pre-filtering
sr: Gost skript predfilter

en: Shrink Page
sr: Skupi stranicu

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
sr: Stranica po listu

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
sr: Dvostrano

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
sr: Usmerenje

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
sr: Opšte

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
sr: Podešavanje stranice

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
sr: Instaljive opcije

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
sr: Zadatak

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
sr: Kvalitet slike

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
sr: Boja

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
sr: Završavanje

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
sr: Napredno

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
sr: Probna stranica

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
sr: Probna stranica

en: Printer Options
sr: Opcije štampanja

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
sr: Pro_bna stranica

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
sr: Sam odredi

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
sr: Podrazumevano

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
sr: Samo ugnježdeni Gost skript fontovi

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
sr: Prevedi u 1° nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
sr: Prevedi u 2° nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
sr: Bez predfiltriranja

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
sr: Proizvođač

en: Select Printer Driver
sr: Izaberite upravljački program štampača

en: Loading Drivers
sr: Učitavam upravljačke programe

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
sr: Nema aktivnih poslova

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
sr[0]: %u zadatak
sr[1]: %u zadatka
sr[2]: %u zadataka
sr[3]: jedan zadatak

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
sr: Očistite glave štampača

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
sr: Ponestaje tonera

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
sr: Nema više tonera

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
sr: Ponestaje razvijača

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
sr: Nema više razvijača

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
sr: Ponestaje markera

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
sr: Nema više mastila

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
sr: Otvoren poklopac

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
sr: Otvorena vratanca

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
sr: Ponestaje papira

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
sr: Nema više papira

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
sr: Isključen

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
sr: Zaustavljen

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
sr: Posuda za otpad je skoro puna

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
sr: Posuda za otpad je puna

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
sr: Optički provodnik fotografija je pri kraju života

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
sr: Optički provodnik fotografija više ne funkcioniše

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
sr: Spreman

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
sr: Ne prihvata poslove

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
sr: Obrađuje

en: Model
sr: Mustra

en: Location
sr: Mesto

en: Status
sr: Stanje

en: Ink Level
sr: Nivoa mastila

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
sr: Ponovo pokrenite kada problem bude rešen

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
sr: Ponovo pokreni

en: Printing Options
sr: Opcije štampanja

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
sr: Podrazumevano koristi štampač

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
sr: Očisti glave štampača

en: Remove Printer
sr: Ukloni štampač

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
sr: Nepovezan

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
sr: Povezujem

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
sr: Povezan

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
sr: Greška u ovlašćivanju

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
sr: Ovlašćujem

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
sr: Smanjena upotrebljivost

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
sr: Povezani i ovlašćeni

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
sr: Ovlašćen datuma

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
sr: Povezan datuma

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
sr: Upisan datuma

en: Failed to authorize device:
sr: Nisam uspeo da ovlastim uređaj:

en: Failed to forget device:
sr: Nisam uspeo da zaboravim uređaj:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
sr[0]: Zavisi od %u drugog uređaja
sr[1]: Zavisi od %u druga uređaja
sr[2]: Zavisi od %u drugih uređaja
sr[3]: Zavisi od %u drugog uređaja

en: Device Identifier
sr: Odrednik uređaja

en: UUID
sr: JUIB

en: Timestamp
sr: Vremenska oznaka

en: Depends on other devices
sr: Zavisi od drugih uređaja

en: Authorize and Connect
sr: Ovlasti i poveži

en: Forget Device
sr: Zaboravi uređaj

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
sr: Greška

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
sr: Ovlašćen

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
sr: Tanderbolt podsistem (boltd) nije instaliran ili nije podešen ispravno.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
sr: Dozvoli direktni pristup uređajima kao što su dokovi ili spoljne grafičke.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
sr: Mogu se kačiti samo USB i Displej port uređaji.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
sr: Nema uočenog Tanderbolt hardvera.
    Ili sistem nema podršku za Tanderbolt, ili je onemogućen u BIOS-u, ili je postavljen na nepodržani nivo bezbednosti u BIOS-u.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
sr: Podrška za Tanderbolt je isključena u BIOS-u.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
sr: Bezbednosni nivo Tanderbolta se ne može utvrditi.

en: Error switching direct mode: %s
sr: Greška pri promeni direktnog režima: %s

en: Thunderbolt
sr: Tanderbolt

en: Close notification
sr: Zatvori obaveštenje

en: No Thunderbolt Support
sr: Bez podrške za Tanderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
sr: Ne mogu da se povežem na tanderbolt podsistem

en: Direct Access
sr: Direktni pristup

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
sr: Dozvoli direktni pristup uređajima kao što su dokovi ili spoljne grafičke kartice.

en: Pending Devices
sr: Uređaji na čekanju

en: No devices attached
sr: Nema zakačenih uređaja

en: Cameras
sr: Kamere

en: _Camera Access
sr: Pristup _kameri

en: Allow permitted apps to use cameras
sr: Dozvoli ovlašćenim programima pristup kamerama

en: Permitted Apps
sr: Dozvoljeni programi

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
sr: Sledeći ograničeni programi dobili su ovlašćenje za korišćenje kamera. Programi koji nisu ograničeni mogu koristiti kamere bez traženja ovlašćenja.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
sr: Nijedan ograničeni program nije zatražio pristup kameri

en: Privacy & Security
sr: Privatnost i bezbednost

en: _Screen Lock
sr: _Zaključavanje ekrana

en: Automatic screen lock
sr: Samostalno zaključavanje ekrana

en: Control access to your location
sr: Određuje prisup vašoj lokaciji

en: _File History &amp; Trash
sr: _Istorijat datoteka i smeće

en: Remove saved data and files
sr: Ukloni sačuvane podatke i datoteke

en: _Diagnostics
sr: _Dijagnostika

en: Automatic problem reporting
sr: Samostalno izvesti o problemu

en: _Cameras
sr: _Kamere

en: Control camera access
sr: Određuje pristup kameri

en: _Thunderbolt
sr: _Tanderbolt

en: Manage device access
sr: Upravlja Tanderbolt uređajima

en: Device _Security
sr: _Bezbednost uređaja

en: Hardware security status and information
sr: Stanje i podaci o bezbednosti hardvera

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
sr: Slanje izveštaja o tehničkim problemima nam pomaže da poboljšamo %s. Izveštaji se šalju anonimno, bez vaših ličnih podataka — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
sr: Slanje izveštaja o tehničkim problemima nam pomaže da poboljšamo %s. Izveštaji se šalju anonimno, bez vaših ličnih podataka.

en: Diagnostics
sr: Dijagnostika

en: Problem Reporting
sr: Izveštavanje o problemu

en: _Automatic Problem Reporting
sr: _Samostalno izvesti o problemu

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
sr: Bezbedno podizanje je pokrenuto

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
sr: Bezbedno podizanje sprečava učitavanje zlonamernog softvera za vreme pokretanja uređaja. Trenutno je uključeno i radi bez greške.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
sr: Bezbedno podizanje ima problema

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
sr: Bezbedno podizanje sprečava učitavanje zlonamernog softvera za vreme pokretanja uređaja. Trenutno je uključeno, ali neće raditi zato što ima jedan neispravan ključ.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
sr: Problemi bezbednog podizanja sistema se često mogu rešiti iz postavki UEFI firmvera vašeg računara (BIOS), a proizvođač vašeg hardvera može da vam dostavi podatke kako to da uradite.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
sr: Za pomoć, obratite se proizvođaču vašeg hardvera ili dostavljaču IT podrške.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
sr: Bezbedno podizanje je isključeno

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
sr: Bezbedno podizanje sprečava učitavanje zlonamernog softvera za vreme pokretanja uređaja. Trenutno je isključeno.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
sr: Bezbedno podizanje se često može uključiti iz postavki UEFI firmvera vašeg računara (BIOS). Obratite se proizvođaču vašeg hardvera ili dostavljaču IT podrške za pomoć.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
sr: Bezbedno podizanje sprečava učitavanje zlonamernog softvera za vreme pokretanja uređaja.
    
    Za više informacija, obratite se proizvođaču hardvera ili IT podršci.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
sr: Nije prošla bezbedonosna provera

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
sr: Hardver nije prošao proveru. To znači da niste zaštećeni od uobičajenih bezbedonosnih problema sa hardverom.
    
    Možda možete da rešite hardverske bezbedonosne probleme ažuriranjem firmvera ili drugačijim podešavanjima uređaja. Međutim, ovo može biti i problem sa uređajem, što nije moguće srediti softverski.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
sr: Uspela je osnovna bezbednosna provera

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
sr: Ovaj uređaj je prošao osnovnu bezbedonosnu proveru i zaštićen je od većine sigurnosnih pretnji po hardver. Ipak, neke od preporučenih zaštita nedostaju.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
sr: Zaštićen

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
sr: Ovaj uređaj je prošao sve bezbedonosne provere. Hardver je zaštićen od najvećeg broja sigurnosnih pretnji.

en: Checks Unavailable
sr: Provere nisu dostupne

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
sr: Provera bezbednosti uređaja nije dostupna za ovaj uređaj. Nije moguće reći da li ispunjava potrebne zahteve bezbednosti hardvera.

en: Report copied to clipboard
sr: Izveštaj kopiran u ostavu

en: _Copy Technical Report
sr: _Kopiraj tehnički izveštaj

en: About Device Security
sr: O bezbednosti uređaja

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
sr: Bezbednost uređaja prikazuje podatake o tome kako je vaš uređaj zaštićen od bezbednosnih problema koji se odnose na njegov hardver.
    
    Osobine uređaja koje utiču na bezbednost uključuju:
    
    • bezbednosne mogućnosti koje su ugrađene u sam hardver;
    • kako je hardver podešen da se štiti od sigurnosnih problema;
    • sigurnost softvera koji je pokrenut na hardveru.
    
    Bezbedonosne pretnje koje utiču na hardver uključuju zlonamerne programe i viruse koji ciljaju softver pokrenut na hardveru. To uključuje i fizičke probleme, kao što je povezimanje hardvera koje omogućava čitanje zlonamernih programa.
    
    Bezbednost uređaja je samo jedan od aspekata bezbednosti i ne ukazuje na opštu sigurnost sistema i programa.

en: Protected against malicious software when the device starts.
sr: Zaštićeni ste od zlonamernog softvera prilikom pokretanja uređaja.

en: Secure Boot has Problems
sr: Bezbedno podizanje ima problema

en: Some protection when the device is started.
sr: Imate nekakvu zaštitu prilikom pokretanja uređaja.

en: Secure Boot is Off
sr: Bezbedno podizanje je isključeno

en: No protection when the device is started.
sr: Nemate nikakvu zaštitu prilikom pokretanja uređaja.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
sr: Ovaj problem je možda izazvan izmenom u postavkama ugrađenog programa UEFI-a, izmenom u podešavanjima operativnog sistema ili usled zlonamernog softvera na ovom sistemu.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
sr: Ovaj problem je možda izazvan izmenom u postavkama ugrađenog programa UEFI-a, ili usled zlonamernog softvera na ovom sistemu.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
sr: Ovaj problem je možda izazvan izmenom u podešavanjima operativnog sistema ili usled zlonamernog softvera na ovom sistemu.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
sr: Uspešno

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
sr: Neuspešno!

en: Hardware does not pass basic security checks.
sr: Uređaj nije prošao osnovne bezbedonosne provere.

en: Hardware has a basic level of protection.
sr: Uređaj ima osnovni bezbedonosni nivo.

en: Hardware has a strong level of protection.
sr: Uređaj ima visok bezbedonosni nivo.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
sr: Bezbedonosna provera nije dostupna

en: Security levels are not available for this device.
sr: Nivoi bezbednosti nisu dostupni za ovaj uređaj.

en: Device Security
sr: Bezbednost uređaja

en: Starting Device Security…
sr: Pokrećem bezbednost uređaja…

en: Device Security Unavailable
sr: Nije dostupna bezbednost uređaja

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
sr: Bezbednost uređaja je dostupna samo na dostupnom hardveru. Nije pronađen odgovarajući hardver.

en: Security Events
sr: Bezbednosni događaji

en: No Events
sr: Nema događaja

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
sr: Ispravno

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
sr: Nije ispravno

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
sr: Omogućeno

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
sr: Nije omogućeno

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
sr: Zaključano

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
sr: Otključano

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
sr: Šifrovano

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
sr: Nešifrovano

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
sr: Ukaljano

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
sr: Neukaljano

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
sr: Uočeno

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
sr: Neuočeno

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
sr: Podržano

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
sr: Nepodržano

en: Control access to your data and hardware, device security
sr: Kontrola prisupa vašim podacima i hardveru, bezbednost uređaja

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
sr: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;privatnost;ekran;zaključavanje;privatno;korišćenje;skorašnje;istorijat;datoteke;privremeno;smeće;čišćenje;dijagnostika;pad;otkazivanje;lokacija;mesto;gps;kamera;foto;video;vebkamera;snimanje;firmver;tanderbolt;privatnost;ekran;zaključavanje;privatno;korišćenje;skorašnje;istorijat;datoteke;privremeno;smeće;čišćenje;dijagnostika;pad;otkazivanje;lokacija;mesto;gps;kamera;foto;video;vebkamera;snimanje;firmver;tanderbolt;

en: _Automatic Device Location
sr: Samostalna _lokacija uređaja

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
sr: Koristi izvore kao što su GPS ili mobilna mreža da odredi lokaciju uređaja

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
sr: Sledeći programi, koji su izolovani u kutiji, su dobili pristup lokaciji. Programi koji nisu u kutiji mogu da pristupe lokaciji bez da traže dozvolu za to.

en: No sandboxed apps have asked for location access
sr: Nijedan program nije zatražio podatke o lokaciji

en: Screen Lock
sr: Zaključavanje ekrana

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
sr: Samostalno zaključavanje ekrana sprečava druge da pristupe računaru kada ste odsutni

en: _Blank Screen Delay
sr: Vreme _do gašenja ekrana

en: Period of inactivity until screen blanks
sr: Period mirovanja pre gašenja ekrana

en: Automatic Screen _Lock
sr: Samostalno _zaključavanje ekrana

en: Locks the screen after it blanks
sr: Za_ključaj ekran nakon gašenja

en: Automatic _Screen Lock Delay
sr: Zastoj _samostalnog zaključavanja ekrana

en: Time from screen blank to screen lock
sr: Vreme od gašenja ekrana do njegovog zaključavanja

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
sr: Ekran se isključuje

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
sr: _Obaveštenja na ekranu zaključavanja

en: Forbid New _USB Devices
sr: Zabrani nove _USB uređaje

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
sr: Sprečava nove USB uređaje da rade na sistemu dok je ekran zaključan

en: Screen Privacy
sr: Privatnost ekrana

en: Restrict Viewing _Angle
sr: Ograniči _ugao gledanja

en: File History & Trash
sr: Istorijat datoteka i smeće

en: File History
sr: Istorijat datoteka

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
sr: Istorijat datoteka sadrži zapisnik svih korišćenih datoteka. Ovi podaci se dele među programima i olakšavaju traženje datoteka koje možda želite da koristite.

en: File H_istory
sr: _Istorijat datoteka

en: File _History Duration
sr: Zadržavanje istorijata datoteka

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
sr: Zauvek

en: _Clear History…
sr: Očis_ti istorijat…

en: Trash &amp; Temporary Files
sr: Smeće i privremene datoteke

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
sr: Smeće i privremene datoteke nekada mogu sadržati lične ili osetljive podatke. Samostalnim brisanjem štitite vašu privatnost.

en: Automatically Empty _Trash
sr: _Sam izbriši smeće

en: Automatically Delete Temporary _Files
sr: Sam obriši pri_vremene datoteke

en: Automatic Deletion _Period
sr: _Period za automatsko brisanje

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
sr: 1 sat

en: _Empty Trash…
sr: _Izbaci Smeće…

en: _Delete Temporary Files…
sr: Obriši privremene _datoteke…

en: Clear File History?
sr: Da li da očistim istorijat datoteka?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
sr: Nakon brisanja, spisak nedavno korišćenih datoteka biće prazan.

en: Clear _History
sr: Očis_ti istorijat

en: Empty all items from Trash?
sr: Da izbacim sve stavke iz smeća?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
sr: Sve stavke iz smeća će biti trajno uklonjene.

en: _Empty Trash
sr: _Izbaci Smeće

en: Delete all the temporary files?
sr: Da obrišem sve privremene datoteke?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
sr: Sve privremene datoteke će biti trajno obrisane.

en: _Purge Temporary Files
sr: _Pročisti privremene datoteke

en: Location not found
sr: Nije pronađena lokacija

en: Subfolders must be manually added for this location
sr: Podfascikle moraju biti ručno dodate za ovu lokaciju

en: Remove Folder
sr: Ukloni fasciklu

en: Select Location
sr: Izaberi mesto

en: Search Locations
sr: Mesta pretrage

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
sr: Mesta u sistemu datoteka koje pretražuju sistemski programi kao što je program Datoteke

en: Default Locations
sr: Podrazumevana mesta

en: Bookmarked Locations
sr: Obeležena mesta

en: Custom Locations
sr: Proizvoljna mesta

en: _Add Location
sr: _Dodaj mesto

en: _App Search
sr: _Pretraga programa

en: Include app-provided search results
sr: Uključi i rezultate pretrage iz programa

en: Search _Locations
sr: M_esta pretrage

en: Filesystem locations which are searched by system apps
sr: Mesta u sistemu datoteka koje pretražuju sistemski programi

en: Search Results
sr: Rezultati pretrage

en: Results are displayed according to the list order
sr: Rezultati se prikazuju na osnovu redosleda u spisku

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
sr: Određuje koji programi će prikazivati rezultate pretrage u pregledu aktivnosti

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
sr: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;nađi;traži;pronađi;potraži;popis;indeks;sakrij;privatnost;rezultati;

note: Label
en: No networks selected for sharing
sr: Nisu izabrane mreže za deljenje

en: Networks
sr: Mreže

en: Address copied to clipboard
sr: Adresa je kopirana u ostavu

[ctx: service is disabled]
en: Off
sr: Isklj.

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
sr: Uključeno

[ctx: service is active]
en: Active
sr: Radna

en: Choose a Folder
sr: Izaberite fasciklu

en: Open Folder
sr: Otvori fasciklu

en: _Add Folder
sr: _Dodaj fasciklu

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
sr: Deljenje datoteka vam omogućava da delite vašu javnu fasciklu sa drugi uređajima na trenutnoj mreži. Ovaj uređaj će biti vidljiv kao: %s

en: _Device Name
sr: _Naziv uređaja

en: Share files with other devices on the current network
sr: Delite datoteke sa ostalim uređajima na trenutnoj mreži

en: _File Sharing
sr: _Deljenje datoteka

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
sr: Puštajte muziku, fotografije i video snimke na uređaje unutar trenutne mreže

en: _Media Sharing
sr: Deljenje _medija

en: File Sharing
sr: Deljenje datoteka

en: File Sharing _Address
sr: _Adresa za deljenje datoteke

en: Copy
sr: Kopiraj

en: _Open Public Folder
sr: _Otvori javnu fasciklu

en: _Require Password
sr: _Zahteva lozinku

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
sr: Potrebna je lozinka na uređaju koji želi da pristupi deljenom sadržaju.
    Još uvek može biti moguda uređaje na ovoj mreži vide koji sadržaj se deli.

en: _Password
sr: _Lozinka

en: Media Sharing
sr: Deljenje medija

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
sr: Deljenje multimedijalnih podataka dozvoljava slanje slika, muzike i videa na uređaje koji  imaju uključen DLNA na trenutnoj mreži.

en: Folders
sr: Fascikle

en: Sharing
sr: Deljenje

en: Control what you want to share with others
sr: Odlučite šta želite da delite s drugima

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
sr: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;deli;deljenje;ssh;bezbedna školjka;domaćin;naziv;udaljeno;radna površ;blutut;obeks;medija;zvuk;audio;snimak;video;slike;fotografije;filmovi;server;iscrtavač;deli;deljenje;ssh;bezbedna školjka;domaćin;naziv;udaljeno;radna površ;blutut;obeks;medija;zvuk;audio;snimak;video;slike;fotografije;filmovi;server;iscrtavač;share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;

en: Custom
sr: Proizvoljno

en: Click
sr: Klik

en: Hum
sr: Šum

en: String
sr: Niska

en: Swing
sr: Zamah

en: Alert Sound
sr: Zvuk upozorenja

en: Balance
sr: Uravnoteženost

en: Fade
sr: Iščezavanje

en: Select a Speaker
sr: Izaberi zvučnik

en: Test Speakers
sr: Proveri zvučnike

en: Sound
sr: Zvuk

en: Output
sr: Izlaz

en: _Output Device
sr: _Izlazni uređaj

en: _Configuration
sr: _Podešavanje

en: Master volume
sr: Jačina glavnog zvuka

en: O_utput Volume
sr: Jačina zvuka na _izlazu

en: _Balance
sr: U_ravnoteženost

en: Fad_e
sr: U_tišavanje između numera

en: _Subwoofer
sr: _Sabvufer

en: Output Device
sr: Izlazni uređaj

en: No Output Devices
sr: Nema izlaznih uređaja

en: Input
sr: Ulaz

en: _Input Device
sr: U_lazni uređaj

en: Con_figuration
sr: Po_dešavanje

en: I_nput Volume
sr: Jačina zvuka na _ulazu

en: Input Device
sr: Ulazni uređaj

en: No Input Devices
sr: Nema ulaznih uređaja

en: Vo_lume Levels
sr: Ni_voi jačine zvuka

en: _Alert Sound
sr: _Zvuk upozorenja

en: Subwoofer
sr: Sabvufer

en: Volume Levels
sr: Nivoi jačine zvuka

en: No Sound Playing
sr: Nije pušten zvuk

en: Unmute
sr: Poništi utišavanje

en: Mute
sr: Utišaj

en: Volume
sr: Jačina zvuka

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
sr: Izmenite nivoe zvuka, ulaze, izlaze i zvuke upozorenja

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
sr: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;kartica;mikrofon;jačina zvuka;iščezavanje;balans;ravnoteža;blutut;slušalice;zvuk;izlaz;ulaz;kartica;mikrofon;jačina zvuka;iščezavanje;balans;ravnoteža;blutut;slušalice;zvuk;izlaz;ulaz;

en: About
sr: Sistemski podaci

en: System Logo
sr: Logo sistema

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
sr: Operativni sistem

en: Hardware Model
sr: Model hardvera

en: Processor
sr: Procesor

en: Memory
sr: Memorija

en: Disk Capacity
sr: Kapacitet diska

en: Calculating…
sr: Izračunavam…

en: _System Details
sr: Podaci _o sistemu

en: Graphics
sr: Grafika

en: Graphics %d
sr: Grafika %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
sr: 64-bita

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
sr: 32-bita

en: X11
sr: Iks-11

en: Wayland
sr: Vejlend

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: **Windowing System:**
sr: **Prozorski sistem:**

en: Details copied to clipboard
sr: Pojedinosti kopirane u ostavu

en: System Details
sr: Pojedinosti sistema

en: _Copy
sr: _Umnoži

en: Hardware Information
sr: Hardverski podaci

en: Software Information
sr: Softverski podaci

en: Firmware Version
sr: Izdanje firmvera

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
sr: Naziv OS-a

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
sr: OS gradnja

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
sr: Vrsta OS-a

en: GNOME Version
sr: Izdanje Gnoma

en: Windowing System
sr: Prozorski sistem

en: Virtualization
sr: Virtuelizacija

en: Kernel Version
sr: Izdanje kernela

en: View information about your system
sr: Pogledajte podatke o vašem sistemu

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
sr: uređaj;sistem;informacije;memorija;domaćin;host;procesor;izdanje;osnovno;program;omiljeno;cd;dvd;usb;zvuk;snimak;disk;uklonjivi;medijum;nosač;samopokretanje;uređaj;sistem;informacije;memorija;procesor;izdanje;osnovno;program;omiljeno;cd;dvd;usb;zvuk;snimak;disk;uklonjivi;medijum;nosač;domacin;host;samopokretanje;device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: _Region &amp; Language
sr: _Region i jezik

en: System language and localization
sr: Jezik sistema i lokalizacija

en: _Date &amp; Time
sr: _Datum i vreme

en: Time zone and clock settings
sr: Podešavanje vremenske zone i sata

en: _Users
sr: _Korisnici

en: Add and remove accounts, change password
sr: Dodajte i uklonite naloge, izmenite lozinku

en: R_emote Desktop
sr: _Udaljena radna površ

en: Allow this device to be used remotely
sr: Dozvoli korišćenje sa drugih uređaja

en: Se_cure Shell
sr: Bezbedna _školjka

en: SSH network access
sr: SSH pristup mreži

en: _About
sr: _O programu

en: Hardware details and software versions
sr: Podaci o hardveru i verzijama softvera

en: S_oftware Updates
sr: A_žuriranje programa

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
sr: %A, %e.%m.%Y. %l:%M %P

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
sr: %e. %B %Y. %R

en: Date & Time
sr: Datum i vreme

en: _Year
sr: _Godina

en: _Month
sr: _Mesec

en: _Day
sr: _Dan

en: Automatic _Date &amp; Time
sr: Automatsko vreme i _datum

en: Requires internet access
sr: Zahteva pristup internetu

en: Date &amp; _Time
sr: Datum i _vreme

en: Automatic Time _Zone
sr: Automatska vremenska _zona

en: Requires location services enabled and internet access
sr: Zahteva omogućenu uslugu mesta i pristup internetu

en: Time Z_one
sr: Vremenska z_ona

en: Time _Format
sr: Zapis _vremena

en: _24-hour
sr: _24-časovno

en: Clock &amp; Calendar
sr: Sat i kalendar

en: Control how the time and date is shown in the top bar
sr: Kontroliše kako se vreme i datum prikazuju u traci na vrhu

en: _Week Day
sr: Dan u _nedelji

en: D_ate
sr: _Datum

en: _Seconds
sr: _Sekunde

en: Week _Numbers
sr: Br_oj nedelje

en: Shown in the dropdown calendar
sr: Prikazano u padajućem kalendaru

en: January
sr: Januar

en: February
sr: Februar

en: March
sr: Mart

en: May
sr: Maj

en: June
sr: Jun

en: July
sr: Jul

en: August
sr: Avgust

en: September
sr: Septembar

en: October
sr: Oktobar

en: November
sr: Novembar

en: December
sr: Decembar

en: Select Time Zone
sr: Izaberi vremensku zonu

en: Search cities
sr: Pretraži gradove

en: Change the date and time, including time zone
sr: Izmenite datum i vreme, uključujući vremensku zonu

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
sr: Clock;Timezone;Location;sat;vremenska zona;mesto;

en: Change system time and date settings
sr: Izmenite podešavanja vremena i datuma na sistemu

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
sr: Da izmenite podešavanja vremena i datuma, morate da potvrdite identitet.

en: Language and time settings, system information
sr: Podešavanja jezika i vremena, podaci o sistemu

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
sr: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;uređaj;sistem;informacija;podaci;detalji;domaćin;memorija;procesor;izdanje;verzija;softver;program;aplikacija;operativni;režim;jezik;region;država;zemlja;formati;brojevi;jedinice;sat;vremenska;zona;datum;mesto;lokacija;udaljeni;radna;površ;rdp;vnc;ssh;uređaj;sistem;informacija;podaci;detalji;domaćin;memorija;procesor;izdanje;verzija;softver;program;aplikacija;operativni;režim;jezik;region;država;zemlja;formati;brojevi;jedinice;sat;vremenska;zona;datum;mesto;lokacija;udaljeni;radna;površ;

en: Formats
sr: Oblici

en: Preview
sr: Pregled

en: Search locales
sr: Pretraži jezike

en: Common Formats
sr: Česti formati

en: All Formats
sr: Svi formati

[ctx: measurement format]
en: Imperial
sr: Imperijalni

[ctx: measurement format]
en: Metric
sr: Metrički

en: Dates
sr: Datumi

en: Times
sr: Vremena

en: Dates &amp; Times
sr: Datumi i vreme

en: Numbers
sr: Brojevi

en: Measurement
sr: Merenje

en: Paper
sr: Papir

en: Region & Language
sr: Region i jezik

en: Language and format will be changed after next login
sr: Jezik i format biće promenjeni prilikom sledeće prijave na sistem

en: Log _Out…
sr: Odjavi _me…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
sr: Podešavanje jezika koje se koristi za prikaz teksta i veb stranica. Formati se koriste za brojeve, datume i valute.

en: Your Account
sr: Vaš nalog

en: _Language
sr: _Jezik

en: _Formats
sr: _Formati

en: Login Screen
sr: Ekran za prijavljivanje

en: L_anguage
sr: _Jezik

en: Fo_rmats
sr: _Formati

en: Select your display language and formats
sr: Izaberite vaš prikazni jezik i formate

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
sr: Language;Layout;Keyboard;Input;jezik;raspored;tastatura;unos;ulaz;jezik;raspored;tastatura;unos;ulaz

en: Device address copied to clipboard
sr: Adresa uređaja je kopirana u ostavu

en: Port number copied to clipboard
sr: Broj porta je kopiran u ostavu

en: Username copied to clipboard
sr: Korisničko ime je kopirano u ostavu

en: Password copied to clipboard
sr: Lozinka je kopirana u ostavu

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
sr: Podelite vašu radnu površinu sa drugim uređajima. Udaljene veze koriste trenutnu rezoluciju ekrana.

en: _Desktop Sharing
sr: Deljenje _radne površine

en: Remote _Control
sr: Da_ljinsko upravljanje

en: Allows desktop shares to control the screen
sr: Dozvoljava kontrolu ekrana deljenjem vaše radne površine

en: How to Connect
sr: Kako se povezati

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
sr: Koristi program za udaljenu radnu površinu kroz RDP protokol. Možda će biti potrebni i dodatni podaci o mestu uređaja na mreži.

en: _Hostname
sr: _Naziv domaćina

en: Login Details
sr: Podaci za prijavu

en: _Username
sr: _Korisnik

en: P_assword
sr: _Lozinka

en: _Generate New Password
sr: _Napravi novu lozinku

en: _Verify Encryption
sr: Proveri _šifrovanje

en: Encryption Fingerprint
sr: Otisak šifrovanja

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
sr: Otisak prsta za šifrovanje je vidljiv dolaznim klijentima i treba biti isti

en: Remote Desktop
sr: Udaljena radna površina

en: Desktop _Sharing
sr: De_ljenje radne površine

en: Remote _Login
sr: _Udaljeno prijavljivanje

en: Some settings are locked
sr: Neka podešavanja su zaključana

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
sr: Udaljeno povežite vaš korisnički nalog kada se ne koristi. Rezolucija ekrana može biti postavljena sa udaljenog uređaja.

en: _Remote Login
sr: Udaljeno p_rijavljivanje

en: Enable or disable remote sessions
sr: Uključite ili isključite udaljene sesije

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
sr: Potrebna je prijava za uključivanje ili isključivanje udaljenih sesija

en: Command copied to clipboard
sr: Naredba je kopirana u ostavu

en: Secure Shell
sr: Bezbedna školjka

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
sr: Pristup ovom uređaju kroz sigurnu školjku (SSH)

en: _Secure Shell
sr: Be_zbedna školjka

en: SSH Login _Command
sr: _Naredba za SSH prijavu

en: Enable or disable remote login
sr: Uključite ili isključite udaljeno prijavljivanje

en: Authentication is required to enable or disable remote login
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za uključivanje ili isključivanje udaljenog prijavljivanja

en: Failed to add account
sr: Nisam uspeo da dodam nalog

en: Passwords match
sr: Lozinke se podudaraju

en: Passwords do not match
sr: Lozinke se ne podudaraju

en: _Next
sr: _Sledeće

en: Add User
sr: Dodajte korisnika

en: Account Type
sr: Vrsta naloga

en: Ad_ministrator
sr: _Administrator

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
sr: Administratori mogu dodavati i uklanjati druge korisnike, menjati korisnička podešavanja i uklanjati programe. Roditeljske kontrole ne mogu biti primenjene nad administratorima.

en: User Details
sr: Podaci o korisniku

en: Full _Name
sr: _Ime i prezime

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
sr: Korisnička imena mogu da uključuju samo mala slova, brojeve, crtu i dolju crtu.

en: User sets password on _first login
sr: _Korisnik postavlja lozinku prvom prijavom

en: Set password n_ow
sr: _Sada postavi lozinku

en: Set Password
sr: Postavi lozinku

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
sr: Za dobru lozinku izmešajte velika i mala slova, brojeve i znakove interpunkcije.

en: _Confirm Password
sr: Po_tvrdi lozinku

en: Select
sr: Izaberi

en: Browse for more pictures
sr: Potražite još slika

en: Select a File…
sr: Izaberite datoteku…

en: Failed to register account
sr: Nisam uspeo da upišem nalog

en: Failed to join domain
sr: Nisam uspeo da pristupim domenu

en: No supported way to authenticate with this domain
sr: Nema podržanog načina za potvrđivanje identiteta sa ovim domenom

en: That login name didn’t work
sr: Ime za prijavu nije ispravno

en: That login password didn’t work
sr: Lozinka nije ispravna

en: That hostname didn’t work
sr: Ime domaćina nije ispravno

en: Failed to log into domain
sr: Nisam uspeo da se prijavim na domen

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
sr: Da biste koristili poslovnu prijavu, ovaj uređaj treba da bude upisan u <b>%s</b>. Neka administrator domena unese uspravno ime i lozinku.

en: Valid domain
sr: Ispravan domen

en: Domain not found
sr: Nije pronađen domen

en: Checking domain…
sr: Proveravam domen…

en: Failed to contact realmd service
sr: Ne mogu da stupim u kontakt sa realmd servisom

en: Add Enterprise Login
sr: Dodaj poslovnu prijavu

en: Offline
sr: Van mreže

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
sr: Potrebna je mrežna veza da dodate nove naloge za poslovnu prijavu.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
sr: Poslovno prijavljivanje omogućava korišćenje postojećeg centralno upravljanog korisničkog naloga na ovom uređaju.

en: _Domain
sr: _Domen

en: Should match the web domain of the account provider
sr: Treba da se poklapa sa veb adresom domena dostavljača prijavljivanja.

en: Enroll Device
sr: Uključi uređaj

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
sr: _Uključi

en: Administrator _Name
sr: _Ime administratora

en: Administrator _Password
sr: _Lozinka administratora

en: the device needs to be claimed to perform this action
sr: treba biti zatraženo od uređaja da obavi ovu radnju

en: the device is already claimed by another process
sr: uređaj je već zatražen drugim procesom

en: you do not have permission to perform the action
sr: nemate ovlašćenje da obavite ovu radnju

en: no prints have been enrolled
sr: nikakvi ispisi nisu upisani

en: Failed to communicate with the device during enrollment
sr: Nisam uspeo da komuniciram sa urđajem za vreme upisa

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
sr: Nisam uspeo da komuniciram sa čitačem otisaka

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
sr: Nisam uspeo da komuniciram sa demonom otisaka

en: Failed to list fingerprints: %s
sr: Neuspeh pri listanju otisaka prstiju: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
sr: Neuspeh pri brisanju sačuvanih otisaka prstiju: %s

en: Left thumb
sr: Levi palac

en: Left middle finger
sr: Srednji, levi prst

en: _Left index finger
sr: _Levi kažiprst

en: Left ring finger
sr: Domali, levi prst

en: Left little finger
sr: Mali, levi prst

en: Right thumb
sr: Desni palac

en: Right middle finger
sr: Desni, srednji prst

en: _Right index finger
sr: _Desni kažiprst

en: Right ring finger
sr: Desni, domali prsti

en: Right little finger
sr: Desni, mali prst

en: Unknown Finger
sr: Nepoznat prst

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
sr: Završeno

en: Fingerprint device disconnected
sr: Čitač otiska prsta nije priključen

en: Fingerprint device storage is full
sr: Skladište na čitaču otiska prsta je puno

en: Fingerprint is duplicate
sr: Otisak prsta je duplikat

en: Failed to enroll new fingerprint
sr: Neuspeh pri upisu novog otiska prsta

en: Failed to start enrollment: %s
sr: Neuspeh pri pokretanju upisa: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
sr: Nisam uspeo da dodam novi otisak prsta

en: Failed to stop enrollment: %s
sr: Neuspeh pri zaustavljanju upisa: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
sr: Neprestano podižite i spuštajte vaš prst na čitač da biste upisali vaš otisak prsta

en: _Re-enroll this finger…
sr: Pono_vo upiši ovaj prst…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
sr: Skeniraj novi otisak prsta

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
sr: Nisam uspeo da otpustim čitač otiska prsta %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
sr: Problem prilikom čitanja uređaja

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
sr: Nisam uspeo da zatražim čitač otiska prsta %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
sr: Nisam uspeo da dobavim čitače otiska prsta: %s

en: Fingerprint Manager
sr: Upravnik otiscima prstiju

en: Fingerprint
sr: Otisak prsta

en: _No
sr: _Ne

en: _Yes
sr: _Da

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
sr: Da li želite da obrišete zabeležene otiske prsta kako bi onemogućili prijavljivanje putem otiska prsta?

en: No fingerprint device
sr: Nema čitača otiska prsta

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
sr: Nema čitača otiska prsta

en: Ensure the device is properly connected
sr: Proverite da li je uređaj ispravno povezan

en: Fingerprint Device
sr: Čitač otiska prsta

en: Choose the fingerprint device you want to configure
sr: Izaberite čitač otiska prsta kojeg želite podesiti

en: Fingerprint Login
sr: Prijavljivanje otiskom prsta

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
sr: Prijava preko otiska prsta vam omogućava da otključate ili se prijavite na vaš računar prevlačenjem prsta

en: _Delete Fingerprints
sr: _Obriši otiske prsta

en: Fingerprint Enroll
sr: Upisivanje otiska prsta

en: Please choose another password.
sr: Izaberite drugu lozinku.

en: Please type your current password again.
sr: Unesite vašu trenutnu lozinku ponovo.

en: Password could not be changed
sr: Lozinka ne može biti promenjena

en: Change Password
sr: Izmenite lozinku

en: Ch_ange
sr: P_romeni

en: Current Password
sr: Trenutna lozinka

en: New Password
sr: Nova lozinka

en: Confirm Password
sr: Potvrdi lozinku

en: The passwords do not match
sr: Lozinke se ne podudaraju

en: Allow user to change their password on next login
sr: Dozvoli korisniku da izmeni lozinku prilikom sledećeg prijavljivanja

en: Set a password now
sr: Postavi lozinku sada

en: Cannot automatically join this type of domain
sr: Ne mogu sam da pristupim ovoj vrsti domena

en: No such domain or realm found
sr: Nije pronađen takav domen ili područje

en: Cannot log in as %s at the %s domain
sr: Ne mogu da se prijavim kao „%s“ na domenu %s

en: Invalid password, please try again
sr: Neispravna lozinka, pokušajte ponovo

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
sr: Ne mogu da se povežem na domen „%s“: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
sr: Nalog je isključen

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
sr: Za podešavanje prilikom narednog prijavljivanja

[ctx: Password mode]
en: None
sr: Ništa

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
sr: Da li da uklonim %s?

en: Unlock to Change This Setting
sr: Otključaj za promenu ovih podešavanja

en: Change Avatar
sr: Promeni avatar

en: Remove Avatar
sr: Ukloni avatar

en: Pa_ssword
sr: _Lozinka

en: _Fingerprint Login
sr: Prijavljivanje _otiskom prsta

en: A_utomatic Login
sr: Automatsko _prijavljivanje

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
sr: Automatska prijava otvara korisnički nalok kada se uređaj pokrene, bez potrebe za prijavom. Prijava je još uvek potrebna za ostale radnje, kao što je otključavanje ekrana.

en: _Parental Controls
sr: Roditeljsko u_pravljanje

en: Open the Parental Controls app
sr: Otvorite program za roditeljski nadzor

en: _Remove User…
sr: U_kloni korisnika…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
sr: Korisnik više neće moći da koristi ovaj uređaj nakon što uklonite njihov nalog

en: _Delete Files and Settings
sr: _Obriši datoteke i podešavanja

en: Users
sr: Korisnici

en: Other Users
sr: Drugi korisnici

en: _Add User
sr: _Dodaj korisnika

en: Add _Enterprise Login
sr: Dodaj _poslovnu prijavu

en: Domain Administrator Login
sr: Prijavljivanje administratora domena

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
sr: Da biste koristili poslovna prijavljivanja, ovaj računar treba da bude
    upisan u domenu. Neka administrator vaše mreže ovde upiše lozinku
    njihovih domena.

en: Administrator Password
sr: Lozinka administratora

en: Add or remove users and change your password
sr: Dodajte ili uklonite korisnike i izmenite vašu lozinku

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
sr: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;prijava;ime;naziv;otisak;prsta;avatar;logo;lice;lozinka;roditeljska kontrola;nadzor;ograničenja;ograničenje korišćenja;dete;deca;prijava;ime;naziv;otisak;prsta;avatar;logo;lice;lozinka;roditeljska kontrola;nadzor;ograničenja;ograničenje korišćenja;dete;deca;

en: Manage user accounts
sr: Upravljajte korisničkim nalozima

en: Authentication is required to change user data
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za promenu korisničkih podataka

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
sr: Nova lozinka treba da se razlikuje od stare

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
sr: Probajte da izmenite neka slova i brojeve

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
sr: Probajte još samo malo da izmenite lozinku

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
sr: Lozinka bez vašeg korisničkog imena će biti jača

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
sr: Pokušajte da izbegnete vaše ime u lozinki

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
sr: Pokušajte da izbegnete neke od reči upotrebljenih u lozinki

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
sr: Pokušajte da izbegnete uobičajene reči

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
sr: Pokušajte da izbegnete preuređivanje postojećih reči

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
sr: Pokušajte da koristite više brojeva

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
sr: Pokušajte da koristite više velikih slova

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
sr: Pokušajte da koristite više malih slova

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
sr: Pokušajte da koristite više posebnih znakova, kao što je tačka

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
sr: Pokušajte da koristite mešavinu slova, brojeva i znakova interpunkcije

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
sr: Pokušajte da izbegnete ponavljanje istog znaka

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
sr: Pokušajte da izbegnete ponavljanje iste vrste znaka: izmešajte velika slova, brojeve i znakove interpunkcije

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
sr: Pokušajte da izbegnete nizove 1234 ili abvg

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
sr: Lozinka treba da bude duža

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
sr: Izmešajte velika i mala slova i probajte da koristite jedan ili dva broja

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
sr: Lozinka je ispravna. Probajte da dodate više slova, brojeva i znakova interpunkcije

en: Great password!
sr: Sjajna lozinka!

en: Authentication failed
sr: Potvrđivanje identiteta nije uspelo

en: The new password is too short
sr: Nova lozinka je previše kratka

en: The new password is too simple
sr: Nova lozinka je previše jednostavna

en: The old and new passwords are too similar
sr: Stara i nova lozinka su suviše slične

en: The new password has already been used recently.
sr: Nova lozinka je već upotrebljavana u skorije vreme.

en: The new password must contain numeric or special characters
sr: Nova lozinka mora da sadrži numeričke ili specijalne znakove

en: The old and new passwords are the same
sr: Stara i nova lozinka su iste

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
sr: Vaša lozinka je izmenjena od kada ste na početku potvrdili identitet!

en: The new password does not contain enough different characters
sr: Nova lozinka ne sadrži dovoljno različitih znakova

en: Unknown error
sr: Nepoznata greška

note: Translators: '%c' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%c”
sr: Korisničko ime ne može sa sadrži „%c“

en: Username is already in use — please choose another
sr: Korisničko ime se već koristi — izaberite neko drugo

en: Usernames must have fewer than %ld characters
sr: Korisničko ima mora da ima manje od %ld znakova

en: Cursor Size
sr: Veličina pokazivača

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
sr: Veličina pokazivača se može kombinovati sa zumom kako bi pokazivač bio uočljiviji

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
sr: Zvuk

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
sr: Jačina zvuka sistema se može podesiti u postavkama za %s

en: Hearing
sr: Čujnost

en: _Overamplification
sr: _Prekomerno pojačanje

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
sr: Dozvoli glasnoću veću od 100%, uz gubitak na kvalitetu zvuka

en: Visual Alerts
sr: Vizuelna upozorenja

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
sr: Koristi vizuelni pokazivač zajedno sa zvukom upozorenja

en: _Visual Alerts
sr: _Vizuelna upozorenja

en: _Flash Area
sr: _Bljesak područja

en: Entire Screen
sr: Čitav ekran

en: Entire Window
sr: Ceo prozor

en: _Test Flash
sr: Probni _bljesak

en: Pointing & Clicking
sr: Pokazivanje i kliktanje

en: _Mouse Keys
sr: Tasteri _miša

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
sr: Koristi numeričku tastaturu za pomeranje pokazivača miša

en: _Locate Pointer
sr: Pronađi po_kazivač

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
sr: Prikazuje mesto pokazivača kada pritisnite levi Ctrl

en: _Activate Windows on Hover
sr: _Aktiviraj prekriven prozor

en: Place the pointer over a window to activate it
sr: Postavite pokazivač preko prozora da ga aktivirate

en: _Double-Click Delay
sr: Zastoj _duplog klika

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
sr: Kratko

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
sr: Dugo

en: Click Assist
sr: Pomoć pri kliku

en: _Simulated Secondary Click
sr: _Simulirani sekundarni klik

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
sr: Uključuje sekundarni klik držeći pritisnut primarni taster miša

en: Acceptance Delay
sr: Vreme do prihvatanja

en: _Hover Click
sr: Klik _lebdenja

en: Trigger a click when the pointer hovers
sr: Uključi/isključi klik kada pokazivač lebdi

en: Delay
sr: Zastoj

en: Motion Threshold
sr: Prag za pokret

en: Small
sr: Mali

en: Large
sr: Veliki

en: _Always Show Accessibility Menu
sr: _Uvek prikaži izbornik pristupačnosti

en: Display the accessibility menu in the top bar
sr: Prikaži meni za pristupačnost na gornjoj traci

en: _Seeing
sr: _Vid

en: _Hearing
sr: _Sluh

en: _Typing
sr: _Kucanje

en: _Pointing and Clicking
sr: _Pomeranje i kliktanje

en: _Zoom
sr: _Povećanje

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: cursor size]
en: Medium
sr: Srednji

[ctx: cursor size]
en: Large
sr: Veliki

[ctx: cursor size]
en: Larger
sr: Veći

[ctx: cursor size]
en: Largest
sr: Najveći

en: %d pixel | %d pixels
sr[0]: %d piksel
sr[1]: %d piksela
sr[2]: %d piksela
sr[3]: jedan piksel

en: Seeing
sr: Vidnost

en: Screen _Reader
sr: Čitač _ekrana

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
sr: Čitač ekrana može da pročita prikazani tekst dok radite na sistemu

en: _High Contrast
sr: _Veliki kontrast

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
sr: Povećaj kontrast boje prvog plana i pozadine u delovima sučelja

en: _On/Off Shapes
sr: _Uklj/isklj. oblici

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
sr: Koristi oblike koji ukazuju na stanje, zajedno sa ili umesto, boje

en: _Animation Effects
sr: Efekti _animacije

en: Toggle animation effects throughout the user interface
sr: Omogućava uključivanje efekta animacije unutar korisničkog sučelja

en: Turning off animation effects will result in more sudden transitions and no motion in the user interface at all. This may introduce unwanted effects that may have a negative impact on some visual sensitivities.
sr: Usključivanje efekta animacije će napraviti brži prelaz i neće biti vidljivi efekti pokreta u korisničkom sučelju. Ovo može da napravi neželjene efekte koji će vam smetati ukoliko volite lepši vizuelni prikaz.

en: _Large Text
sr: _Veliki tekst

en: Increase the size of all text in the user interface
sr: Povećava sav tekst unutar korisničkog sučelja

en: _Cursor Size
sr: V_eličina pokazivača

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
sr: Možete povećati pokazivač kako bi bio uočljiviji

en: _Sound Keys
sr: _Zvuk za tastere

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
sr: Zapišti kada je zaključavanje brojeva ili velikih slova uključeno ili isključeno

en: Always Show Scroll_bars
sr: Prikaži _trake za klizanje

en: Make scrollbars always visible
sr: Uvek prikazuje trake za klizanje

en: Screen _Keyboard
sr: _Tastatura na ekranu

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
sr: Koristi tastaturu na ekranu i omogućava pisanje teksta sa nje

en: _Enable by Keyboard
sr: _Uključi tastaturom

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
sr: Omogućava da uključite ili isključite pristupačnost preko tastaturu

en: Text Cursor
sr: Tekstualni pokazivač

en: _Cursor Blinking
sr: _Treptanje pokazivača

en: Change if the cursor blinks in text fields
sr: Određuje da li pokazivač treba da trepće unutar tekstualnih polja

en: _Blink Speed
sr: _Brzina treptanja

en: Blink Speed
sr: Brzina treptanja

en: _Test Entry
sr: _Probni unos

en: Typing Assist
sr: Pomoć pri kucanju

en: _Repeat Keys
sr: Po_navljanje tastera

en: Key presses repeat when the key is held down
sr: Pritisci tastera se ponavljaju dok se taster drži pritisnutim

en: Speed
sr: Brzina

en: _Sticky Keys
sr: _Lepljivi tasteri

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
sr: Shvata niz izmenjivačkih tastera kao kombinaciju tastera

en: Disable if two keys are pressed together
sr: Isključi ako su dva tastera pritisnuta istovremeno

en: Beep when modifier key is pressed
sr: Zapišti kada je pritisnut izmenjivač

en: S_low Keys
sr: _Spori tasteri

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
sr: Ubacuje kašnjenje između pritiska tastera i njegovog prihvatanja

en: Beep when a key is pressed
sr: Zapišti kada je pritisnut taster

en: Beep when a key is accepted
sr: Zapišti kada je taster prihvaćen

en: Beep when a key is rejected
sr: Zapišti kada je taster odbačen

en: B_ounce Keys
sr: _Odskočni tasteri

en: Ignore fast duplicate keypresses
sr: Zanemaruje brze uzastopne pritiske na taster

en: Zoom
sr: Uvećano

en: _Desktop Zoom
sr: Uvećanje ra_dne stanice

en: Magnify the entire screen
sr: Povećava čitav ekran

en: Magnifier
sr: Lupa

en: _Magnification Factor
sr: _Uvećanje:

en: M_agnifier View
sr: U_većani prikaz

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
sr: Prati pokazivač miša

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
sr: Područje ekrana

en: _Extend Outside Screen Edges
sr: Prostire se izvan _ivica ekrana

en: _Screen Area
sr: Područje _ekrana

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
sr: Ceo ekran

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
sr: Gornja polovina

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
sr: Donja polovina

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
sr: Leva polovina

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
sr: Desna polovina

en: _Follow Behavior
sr: P_rati ponašanje

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
sr: Pomeranje i sadržaji

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
sr: Postavlja sadržaje okolo

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
sr: Ostaje u sredini

en: Crosshairs
sr: Ukrštanje

en: _Crosshair Lines
sr: _Linije ukrštanja:

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
sr: Označi mesto pokazivača u uvećano području pomoću linija

en: _Overlap Mouse Cursor
sr: Pre_klopi pokazivač miša

en: _Thickness
sr: _Debljina

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
sr: Tanko

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
sr: Debelo

en: Len_gth
sr: _Dužina

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
sr: 1/4 ekrana

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
sr: 1/2 ekrana

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
sr: 3/4 ekrana

en: Colo_r
sr: _Boja

en: Color Filters
sr: Filteri u boji

en: _Inverted
sr: Obrn_uto

en: Invert colors in the magnifier region
sr: Obrni boje u oblasti uvećavača

en: _Brightness
sr: Osv_etljenje

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
sr: Nizak

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
sr: Visok

en: Co_ntrast
sr: _Kontrast

en: Co_lor
sr: _Boja

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
sr: Pun

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
sr: Olakšajte posmatranje, slušanje, kucanje, ukazivanje i klikanje

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
sr: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;animations;tastatura;miš;a11y;pristupačnost;kontrast;univerzalni pristup;zum;čitač;ekran;tekst;slova;veličina;Iks;pristup;lepljivi;tasteri;spori;odskočni;miš;dvostruki;klik;zastoj;ponovi;trepni;vizuelno;sluh;audio;zvuk;kucanje;tastatura;miš;pristupačnost;kontrast;zum;čitač;ekran;tekst;slova;veličina;Iks;pristup;lepljivi;tasteri;spori;odskočni;miš;dvostruki;klik;zastoj;ponovi;trepni;vizuelno;univerzalni pristup;sluh;audio;zvuk;kucanje;

en: Map Buttons
sr: Mapiraj dugmad

en: Map buttons to functions
sr: Mapirajte dugmad prema funkcijama

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
sr: Da izmenite prečicu, izaberite „Pošalji niz tastera“, pritisnite željeno dugme za prečicu tastature i držite pritisnute nove tastere ili pritisnite Backspace da obrišete postojeću prečicu.

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
sr: Dodirnite označene mete koje će se pojaviti na ekranu da kalibrišete tablicu

en: Mis-click detected, restarting…
sr: Otkriven je loš klik, počinjem iz početka…

en: Button %d
sr: Dugme %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
sr: Program je definisan

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
sr: Pošalji niz tastera

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
sr: Promeni monitor

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
sr: Prikaži pomoć na ekranu

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
sr: Ovaj uređaj je nepoznat i možda predstavlja pogrešne sposobnosti — %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
sr: Tablica zakačena na laptop

en: Tablet mounted on external display
sr: Tablica zakačena na spoljni ekran

en: External tablet device
sr: Spoljna tablica

note: All displays item
en: All Displays
sr: Svi ekrani

en: _Tablet Mode
sr: _Režim za tablicu

en: Use absolute positioning for the pen
sr: Koristi apsolutno pozicioniranje za olovku

en: _Left Hand Orientation
sr: Usmerenje za _levoruke

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
sr: Tablica i ekspresni ključevi su obrnuti za levoruke

en: Map _Buttons
sr: Mapiraj _dugmiće

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
sr: _Mapiraj na monitor

en: _Keep Aspect Ratio
sr: _Zadrži razmeru

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
sr: Koristi samo deo površine tablice zbog zadržavanja razmere ekrana

en: _Calibrate
sr: _Kalibriši

en: No tablet detected
sr: Tablica nije otkrivena

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
sr: Povežite ili uključite vašu Vakom tablicu

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
sr: Izaberite radnju kada je pritisnuto dugme %d na olovci

en: Button %d Mapping
sr: Mapiranje %d dugmeta

en: Assign Keystroke
sr: Dodeli pritiske tastera

en: Press Esc to cancel
sr: Pritisnite ESC da otkažete

en: _Left Mousebutton Click
sr: Klik _levog dugmeta miša

en: _Middle Mousebutton Click
sr: Klik _srednjeg dugmeta miša

en: _Right Mousebutton Click
sr: Klik _desnog dugmeta miša

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
sr: Na_zad

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
sr: Na_pred

en: _Assign Keystroke
sr: _Dodeli pritisak tastera

en: _Switch Monitor
sr: Pro_meni monitor

en: Tip _Pressure Feel
sr: Jačina pri_tiska olovke

en: Soft
sr: Umekšan

en: Stylus tip pressure
sr: Pritisak tipa olovke

en: Firm
sr: Stojeće

en: Button _1
sr: Dugme _1

en: Button _2
sr: Dugme _2

en: Button _3
sr: Dugme _3

en: _Eraser Pressure Feel
sr: Jačina pritiska _gumice

en: Eraser pressure
sr: Pritisak gimice

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
sr: Erbraš olovka sa pritiskom, nagibom i ugrađenim klizačem

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
sr: Slikarska olovka sa pritiskom, nagibom i okretanjem

en: Stylus with pressure and tilt
sr: Olovka sa pritiskom i nagibom

en: Stylus with pressure
sr: Olovka sa pritiskom

en: Wacom Tablet
sr: Vakom tablica

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
sr: Podesi mapiranje dugmeta i podesite osetljivost olovke grafičkih tablica

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
sr: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;tablica;vakom;penkalo;brisač;miš;

en: New shortcut…
sr: Nova prečica…

en: Edit
sr: Uredi

en: Access Points
sr: Pristupne tačke

en: Add
sr: Dodaj

en: Operation Cancelled
sr: Radnja je otkazana

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
sr: <b>Greška:</b> Pristup zabranjuje promenu podešavanja

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
sr: <b>Greška:</b> Greška mobilne opreme

en: Not Registered
sr: Neregistrovan

en: Registered
sr: Registrovan

en: Roaming
sr: Roming

en: Searching
sr: Pretražujem

en: Denied
sr: Zabranjeno

en: Modem Details
sr: Pojedinosti modema

en: Modem Status
sr: Stanje modema

en: Carrier
sr: Operater

en: Network Type
sr: Vrsta mreže

en: Network Status
sr: Stanje mreže

en: Own Number
sr: Sopstveni broj

en: Device Details
sr: Pojedinosti uređaja

en: 2G Only
sr: Samo 2G

en: 3G Only
sr: Samo 3G

en: 4G Only
sr: Samo 4G

en: 5G Only
sr: Samo 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
sr: 2G, 3G, 4G, 5G (poželjno)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
sr: 2G, 3G, 4G (poželjno), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
sr: 2G, 3G (poželjno), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
sr: 2G (poželjno), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
sr: 2G, 3G, 4G (poželjno)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
sr: 2G, 3G (poželjno), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
sr: 2G (poželjno), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
sr: 3G, 4G, 5G (poželjno)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
sr: 3G, 4G (poželjno), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
sr: 3G (poželjno), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
sr: 2G, 4G, 5G (poželjno)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
sr: 2G, 4G (poželjno), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
sr: 2G (poželjno), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
sr: 2G, 3G, 5G (poželjno)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
sr: 2G, 3G (poželjno), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
sr: 2G (poželjno), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
sr: 3G, 4G (poželjno)

en: 3G (Preferred), 4G
sr: 3G (poželjno), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
sr: 2G, 4G (poželjno)

en: 2G (Preferred), 4G
sr: 2G (poželjno), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
sr: 2G, 3G (poželjno)

en: 2G (Preferred), 3G
sr: 2G (poželjno), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
sr: 2G, 5G (poželjno)

en: 2G (Preferred), 5G
sr: 2G (poželjno), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
sr: 3G, 5G (poželjno)

en: 3G (Preferred), 5G
sr: 3G (poželjno), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
sr: 4G, 5G (poželjno)

en: 4G (Preferred), 5G
sr: 4G (poželjno), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Unlock SIM card
sr: Otključaj SIM karticu

en: Unlock
sr: Otključaj

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Please provide PIN code for SIM %d
sr: Dostavite PIN kod za SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
sr: Upišite PIN da otključate vašu SIM karticu

en: Please provide PUK code for SIM %d
sr: Dostavite PUK kod za SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
sr: Upišite PUK da otključate vašu SIM karticu

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
sr[0]: Upisana je pogrešna lozinka. Ostao vam je %1$u pokušaj
sr[1]: Upisana je pogrešna lozinka. Ostala su vam %1$u pokušaja
sr[2]: Upisana je pogrešna lozinka. Ostalo vam je %1$u pokušaja
sr[3]: Upisana je pogrešna lozinka. Ostao vam je jedan pokušaj

en: You have %u try left | You have %u tries left
sr[0]: Ostao vam je %u pokušaj
sr[1]: Ostala su vam %u pokušaja
sr[2]: Ostalo vam je %u pokušaja
sr[3]: Ostao vam je jedan pokušaj

en: Wrong password entered.
sr: Upisali ste pogrešnu lozinku.

en: PUK code should be an 8 digit number
sr: PUK kod treba biti broj od 8 cifara

en: Enter New PIN
sr: Upišite novi PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
sr: PIN kod treba biti broj od 4-8 cifara

en: Unlocking…
sr: Otključavam…

en: No SIM
sr: Nema SIM-a

en: Insert a SIM card to use this modem
sr: Umetnite SIM karticu da biste koristili ovaj modem

en: SIM Locked
sr: SIM je zaključana

en: _Mobile Data
sr: _Mobilni podaci

en: Access data using mobile network
sr: Pristupite podacima koristeći mobilnu mrežu

en: _Data Roaming
sr: _Roming podataka

en: Use mobile data when roaming
sr: Koristite mobilne podatke kada ste u romingu

en: _Network Mode
sr: Mrež_ni režim

en: N_etwork
sr: Mr_eža

en: Advanced
sr: Napredno

en: _Access Point Names
sr: _Nazivi pristupne tačke

en: _SIM Lock
sr: Zaključaj _SIM

en: Lock SIM with PIN
sr: Zaključajte SIM PIN-om

en: M_odem Details
sr: P_ojedinosti modema

en: Phone failure
sr: Neuspeh u telefonu

en: No connection to phone
sr: Nema veze sa telefonom

en: Operation not allowed
sr: Radnja nije dopuštena

en: Operation not supported
sr: Radnja nije podržana

en: SIM not inserted
sr: SIM nije ubačen

en: SIM PIN required
sr: Potreban je SIM PIN

en: SIM PUK required
sr: Potreban je SIM PUK

en: SIM failure
sr: Neuspeh SIM-a

en: SIM busy
sr: SIM je zauzeta

en: Incorrect password
sr: Netačna lozinka

en: SIM PIN2 required
sr: Potreban je SIM PIN2

en: SIM PUK2 required
sr: Potreban je SIM PUK2

en: Not found
sr: Nije pronađeno

en: No network service
sr: Nema mrežne usluge

en: Network timeout
sr: Mreža je istekla

en: GPRS services not allowed
sr: GPRS usluge nisu dozvoljene

en: Roaming not allowed in this location area
sr: Romin nije dozvoljen u ovoj oblasti

en: Unspecified GPRS error
sr: Neodređena GPRS greška

en: No Error
sr: Nema grešaka

en: Action Cancelled
sr: Radnja je otkazana

en: Access denied
sr: Pristup odbijen

en: Unknown Error
sr: Nepoznata greška

en: Network Mode
sr: Mrežni režim

en: _Automatic
sr: _Samostalno

en: Choose Network
sr: Izaberi mrežu

en: Refresh Network Providers
sr: Osvežite dostavljače mreže

en: Enable Mobile Network
sr: Omogući mobilnu mrežu

en: No WWAN Adapter Found
sr: Nisam našao mobilni adapter

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
sr: Proverite da li ste priključili i upalili mobilni adapter

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
sr: Mobilna mreža je isključena kada je avionski režim rada uključen

en: _Turn off Airplane Mode
sr: Isključi avions_ki režim rada

en: Data Connection
sr: Podatkovna veza

en: SIM card used for internet
sr: SIM kartica za internet

en: SIM Lock
sr: SIM zaključavanje

en: _Lock SIM with PIN
sr: _Zaključaj SIM PIN-om

en: Change PIN
sr: Promeni PIN

en: New PIN
sr: Novi PIN

en: Confirm
sr: Po_tvrdi

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
sr: Upišite tekući PIN da izmenite postavke zaključavanja SIM-a

en: Mobile Network
sr: Mobilna mreža

en: Configure Telephony and mobile data connections
sr: Podesite veze mobilnih podataka i telefonije

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
sr: celular;telefonija;sim;mobilna;cellular;wwan;telephony;sim;mobile;

en: Utility to configure the GNOME desktop
sr: Alatka za podešavanje Gnomovog radnog okruženja

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
sr: Podešavanja su glavno sredstvo za podešavanje vašeg sistema.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sr: Gnom projekat

en: Display version number
sr: Broj izdanja prikaza

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
sr: Uključite režim sa detaljnim ispisom pdataka. Odredite veću vrednost za detaljniji ispis

en: Search for the string
sr: Traži nisku

en: List possible panel names and exit
sr: Ispisuje moguće nazive površi i izlazi

en: Panel to display
sr: Površ za prikaz

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
sr: [POVRŠ] [ARGUMENT…]

en: Settings categories
sr: Kategorije podešavanja

en: Available panels:
sr: Dostupne površi:

en: Main Menu
sr: Glavni meni

en: Search settings
sr: Podešavanje pretrage

en: Warning: Development Version
sr: Upozorenje: razvojno izdanje

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
sr: Ovo izdanje Podešavanja se treba koristiti samo u probne svrhe. Možete iskusiti neispravno ponašanje sistema, gubitak podataka i druge nepredviđene probleme.

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Prečice na _tastaturi

en: _Help
sr: Po_moć

en: _About Settings
sr: _O Podešavanjima

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Izlazak

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Pretraga

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sr: Prikaži pomoć

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sr: Prečice na tastaturi

[ctx: shortcut window]
en: Panels
sr: Površi

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
sr: Idi na prethodnu površ

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
sr: Otkaži pretragu

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
sr: Preferences;Settings;postavke;podešavanja;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
sr: Odrednik poslednje otvorene površi Podešavanja

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
sr: Odrednik poslednje otvorene površi Podešavanja. Vrednosti koje nisu prepoznate će biti preskočene i prva površ iz spiska biće odabrana.

en: Show warning when running a development build of Settings
sr: Prikaži upozorenje kada je pokrenuto razvojno izdanje Podešavanja

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
sr: Da li Podešavanja treba da prikazuju upozorenje ako je pokrenuto razvojno izdanje.

en: Initial state of the window
sr: Početno stanje prozora

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
sr: Torka koja sadrži početnu visinu, širinu i stanje uvećanosti prozora programa.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sr[0]: %u izlaz
sr[1]: %u izlaza
sr[2]: %u izlaza
sr[3]: Jedan izlaz

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sr[0]: %u ulaz
sr[1]: %u ulaza
sr[2]: %u ulaza
sr[3]: Jedan ulaz

en: System Sounds
sr: Sistemski zvuci
