gnome-control-center - en to sv translation catalogue (2018 entries)

en: Add Keyboard Shortcuts
sv: Lägg till tangentbordsgenvägar

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Added keyboard shortcuts will be available globally, and can be changed in the app’s page in Settings
sv: Tillagda tangentbordsgenvägar kommer vara tillgängliga globalt, och kan ändras i programmets sida i Inställningar

en: Global Shortcuts
sv: Globala kortkommandon

en: Remove All Shortcuts?
sv: Ta bort alla kortkommandon?

en: All actions from %s that have been registered for global shortcuts will be removed.
sv: Alla åtgärder från %s som har registrerat för globala kortkommandon kommer tas bort.

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove All Shortcuts
sv: _Ta bort alla kortkommandon

en: %s has registered the following global shortcuts
sv: %s har registrerat följande globala kortkommandon

en: Apps
sv: Program

en: Search apps
sv: Sök program

en: _Default Apps
sv: Stan_dardprogram

en: Set which apps open links, files, and media
sv: Ställ in vilka program som öppnar länkar, filer och media

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: No Apps Found
sv: Inga program hittades

en: _Find in Software
sv: _Sök i Programvara

en: Unable to List Apps
sv: Kunde inte lista program

note: Translators: Parental Controls here refers to the features provided by 'malcontent'
en: An error has occurred and apps cannot be listed.
    Error details: Parental Controls are not installed.
sv: Ett fel har inträffat och program kan inte listas.
    Feldetaljer: Föräldrakontroller är inte installerade.

en: Default Apps
sv: Standardprogram

en: Removable Media
sv: Flyttbara media

en: Med_ia Autostart
sv: Automat_isk start av media

en: Start apps or prompt when media is connected
sv: Starta program eller fråga när media ansluts

en: App Settings
sv: Programinställningar

en: App is not sandboxed
sv: Programmet är inte i sandlåda

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
sv: Programinställningar kan inte tvingas fullt ut för program som inte körs i sandlådan. Dessa program kan använda rättigheter som inte visas.

en: _Open
sv: _Öppna

en: App _Details
sv: Program_detaljer

en: Permissions
sv: Rättigheter

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
sv: _Sök

en: Receive system searches and send results
sv: Ta emot systemsökningar och skicka resultat

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: device status translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: _Notifications
sv: _Aviseringar

en: Show system notifications
sv: Visa systemaviseringar

en: _Run in Background
sv: _Kör i bakgrunden

en: Allow activity when the app is closed
sv: Tillåt aktivitet när programmet är stängt

en: Scr_eenshots
sv: Skä_rmbilder

en: Take pictures of the screen at any time
sv: Ta skärmbilder när som helst

en: Change _Wallpaper
sv: Ändra _bakgrundsbild

en: Change the desktop wallpaper
sv: Ändra skrivbordets bakgrundsbild

en: So_unds
sv: Lj_ud

en: Reproduce sounds
sv: Återge ljud

en: Sounds
sv: Ljud

en: _Inhibit Shortcuts
sv: _Hindra kortkommandon

en: Block standard keyboard shortcuts
sv: Blockera standardtangentbordsgenvägar

en: C_amera
sv: K_amera

en: Take pictures with the camera
sv: Ta bilder med kameran

en: Camera
sv: Kamera

en: _Microphone
sv: _Mikrofon

en: Record audio with the microphone
sv: Spela in ljud med mikrofonen

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: _Location Services
sv: P_latstjänster

en: Access device location data
sv: Få åtkomst till platsdata för enhet

en: Location Services
sv: Platstjänster

en: Re_quired Permissions
sv: Rättigheter som _krävs

en: System permissions that the app requires
sv: Systemrättigheter som programmet kräver

en: Global S_hortcuts
sv: Globala k_ortkommandon

en: Global actions that have been registered for use
sv: Globala åtgärder som registrerats för användning

en: General
sv: Allmänt

en: _Files &amp; Links
sv: _Filer och länkar

en: File and link types that are opened by the app
sv: Fil- och länktyper som öppnas av programmet

en: S_torage
sv: _Lagring

en: Disk space being used
sv: Diskutrymme som används

en: Required Permissions
sv: Rättigheter som krävs

en: Files & Links
sv: Filer och länkar

en: File Types
sv: Filtyper

en: Link Types
sv: Länktyper

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Storage
sv: Lagring

en: App
sv: Program

en: Total
sv: Totalt

en: _Clear Cache
sv: Töm _cache

en: System Bus
sv: Systembuss

en: Full access
sv: Fullständig åtkomst

en: Session Bus
sv: Sessionsbuss

en: Devices
sv: Enheter

en: Full access to /dev
sv: Fullständig åtkomst till /dev

en: Network
sv: Nätverk

en: Has network access
sv: Har nätverksåtkomst

en: Home
sv: Hem

en: Read-only
sv: Skrivskyddat

en: File System
sv: Filsystem

en: Settings
sv: Inställningar

en: Can change settings
sv: Kan ändra inställningar

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
sv: %s kräver åtkomst till följande systemresurser. För att stoppa denna åtkomst måste programmet tas bort.

en: %u permission | %u permissions
sv[0]: %u rättighet
sv[1]: %u rättigheter

en: Type removed
sv: Typ togs bort

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: %d type removed | %d types removed
sv[0]: %d typ togs bort
sv[1]: %d typer togs bort

en: Remove Link Type
sv: Ta bort länktyp

en: Remove File Type
sv: Ta bort filtyp

en: %u type | %u types
sv[0]: %u typ
sv[1]: %u typer

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: %s is used to open the following types of files and links
sv: %s används för att öppna följande typer av filer och länkar

note: TRANSLATORS: %s is an app name.
en: How much disk space %s is occupying with app data and caches
sv: Hur mycket diskutrymme %s tar upp för programdata och cachar

en: %u action | %u actions
sv[0]: %u åtgärd
sv[1]: %u åtgärder

en: _Web
sv: _Webb

en: _Mail
sv: _E-post

en: _Calendar
sv: _Kalender

en: M_usic
sv: M_usik

en: _Video
sv: _Film

en: _Photos
sv: _Foton

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
sv: Samta_l

en: No Apps Available
sv: Inga program tillgängliga

en: Ask what to do
sv: Fråga vad som ska göras

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Open folder
sv: Öppna mapp

en: Select an app for audio CDs
sv: Välj ett program för ljud-cd-skivor

en: Select an app for video DVDs
sv: Välj ett program för video-dvd-skivor

en: Select an app to run when a music player is connected
sv: Välj ett program att köra när en musikspelare ansluts

en: Select an app to run when a camera is connected
sv: Välj ett program att köra när en kamera ansluts

en: Select an app for software CDs
sv: Välj ett program för program-cd-skivor

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
sv: ljud-dvd

en: blank Blu-ray disc
sv: tom Blu-ray-skiva

en: blank CD disc
sv: tom cd-skiva

en: blank DVD disc
sv: tom dvd-skiva

en: blank HD DVD disc
sv: tom HD DVD-skiva

en: Blu-ray video disc
sv: Blu-ray-videoskiva

en: e-book reader
sv: e-boksläsare

en: HD DVD video disc
sv: HD DVD-videoskiva

en: Picture CD
sv: Bildcd

en: Super Video CD
sv: Super Video-cd

en: Video CD
sv: Videocd

en: Windows software
sv: Fönsterprogramvara

en: CD _Audio
sv: Cd-_ljud

en: _DVD Video
sv: _Dvd-video

en: Music Pla_yer
sv: M_usikspelare

en: P_hotos
sv: _Foton

en: Sof_tware
sv: Pro_gramvara

en: _Other Media Types
sv: Ö_vriga mediatyper

en: Other Media Types
sv: Övriga mediatyper

en: _Type
sv: _Typ

en: _Action
sv: Å_tgärd

en: Add user accounts and change passwords
sv: Lägg till användarkonton och ändra lösenord

en: Play and record sound
sv: Spela och spela in ljud

en: Play audio
sv: Spela upp ljud

en: Record audio
sv: Spela in ljud

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
sv: Upptäck nätverksenheter med mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
sv: Kom direkt åt bluetooth-hårdvara

en: Use bluetooth devices
sv: Använd Bluetooth-enheter

en: Use your camera
sv: Använd din kamera

en: Print documents
sv: Skriv ut dokument

en: Use any connected joystick
sv: Använd en ansluten styrspak

en: Allow connecting to the Docker service
sv: Tillåt anslutning till Docker-tjänsten

en: Configure network firewall
sv: Konfigurera nätverksbrandvägg

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
sv: Konfigurera och använd privilegierade FUSE-filsystem

en: Update firmware on this device
sv: Uppdatera fast programvara på denna enhet

en: Access hardware information
sv: Kom åt hårdvaruinformation

en: Provide entropy to hardware random number generator
sv: Tillhandahåll entropi åt hårdvaruslumptalsgenerator

en: Use hardware-generated random numbers
sv: Använd hårdvarugenererade slumptal

en: Access files in your home folder
sv: Kom åt filer i din hemmapp

en: Access libvirt service
sv: Kom åt libvirt-tjänst

en: Change system language and region settings
sv: Ändra systemspråk och regionsinställningar

en: Change location settings and providers
sv: Ändra inställningar och leverantörer för plats

en: Access your location
sv: Kom åt din plats

en: Read system and application logs
sv: Läs system- och programloggar

en: Access LXD service
sv: Kom åt LXD-tjänst

en: Use and configure modems
sv: Använd och konfigurera modem

en: Read system mount information and disk quotas
sv: Läs systemets monteringsinformation och diskkvoter

en: Control music and video players
sv: Styr musik- och videospelare

en: Change low-level network settings
sv: Ändra nätverksinställningar på låg nivå

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
sv: Kom åt tjänsten Nätverkshanteraren för att läsa och ändra nätverksinställningar

en: Read access to network settings
sv: Läsåtkomst till nätverksinställningar

en: Change network settings
sv: Ändra nätverksinställningar

en: Read network settings
sv: Läs nätverksinställningar

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
sv: Kom åt ofono-tjänsten för att läsa och ändra nätverksinställningar för mobiltelefoni

en: Control Open vSwitch hardware
sv: Styr Open vSwitch-hårdvara

en: Read from CD/DVD
sv: Läs från cd/dvd

en: Read, add, change, or remove saved passwords
sv: Läs, lägg till, ändra eller ta bort sparade lösenord

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
sv: Kom åt pppd- och ppp-enheter för konfiguration av Point-to-Point Protocol-anslutningar

en: Pause or end any process on the system
sv: Pausa eller avsluta valfri process på systemet

en: Access USB hardware directly
sv: Kom åt USB-hårdvara direkt

en: Read/write files on removable storage devices
sv: Läs/skriv filer på flyttbara lagringsenheter

en: Prevent screen sleep/lock
sv: Förhindra skärmen från att gå i viloläge/låsas

en: Access serial port hardware
sv: Kom åt hårdvara via serieport

en: Restart or power off the device
sv: Starta om eller stäng av enheten

en: Install, remove and configure software
sv: Installera, ta bort och konfigurera programvara

en: Access Storage Framework service
sv: Kom åt tjänst för lagringsramverk

en: Read process and system information
sv: Läs process- och systeminformation

en: Monitor and control any running program
sv: Övervaka och styr körande program

en: Change the date and time
sv: Ändra datum och tid

en: Change time server settings
sv: Ändra tidsserverinställningar

en: Change the time zone
sv: Ändra tidszonen

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
sv: Kom åt UDisks2-tjänsten för konfiguration av diskar och flyttbara media

en: Access energy usage data
sv: Kom åt energianvändningsdata

en: Read/write access to U2F devices exposed
sv: Läs/skrivåtkomst till exponerade U2F-enheter

en: Control various app permissions and settings
sv: Styr diverse rättigheter och inställningar för program

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
sv: program;app;applikation;flatpak;behörighet;rättighet;inställning;standard;föredragen;media;autostart;automatisk;körning;cd;dvd;usb;ljud;audio;video;skiva;flyttbar;enhet;system;

en: Background removed
sv: Bakgrund borttagen

note: Translators: %d is the number of backgrounds deleted.
en: %d background removed | %d backgrounds removed
sv[0]: %d bakgrund borttagen
sv[1]: %d bakgrunder borttagna

en: Remove Background
sv: Ta bort bakgrund

en: Select Picture
sv: Välj bild

en: multiple sizes
sv: flera storlekar

en: No Desktop Background
sv: Ingen skrivbordsbakgrund

en: Style
sv: Stil

en: _Default
sv: Stan_dard

en: Da_rk
sv: Mö_rk

en: Accent Color
sv: Accentfärg

en: Background
sv: Bakgrund

en: _Add Picture…
sv: _Lägg till bild…

en: Blue
sv: Blå

en: Teal
sv: Grönblå

en: Green
sv: Grön

en: Yellow
sv: Gul

en: Red
sv: Röd

en: Pink
sv: Rosa

en: Purple
sv: Lila

en: Slate
sv: Skiffer

en: Current background
sv: Aktuell bakgrund

en: Appearance
sv: Utseende

en: Change your background image or the UI colors
sv: Ändra din bakgrundsbild eller användargränssnittsfärgerna

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
sv: Bakgrundsbild;Wallpaper;Skrivbordsbakgrund;Skärm;Skrivbord;Stil;Ljus;Mörk;Utseende;

en: Enable
sv: Aktivera

en: No Bluetooth Found
sv: Inget Bluetooth hittades

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
sv: Anslut en adapter för att använda Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
sv: Bluetooth är avstängt

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
sv: Slå på för att ansluta enheter och ta emot filöverföringar

en: Airplane Mode is On
sv: Flygplansläge är på

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
sv: Bluetooth är inaktiverat när flygplansläge är på

en: _Turn Off Airplane Mode
sv: S_täng av flygplansläge

en: Hardware Airplane Mode is On
sv: Flygplansläge i hårdvaran är på

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
sv: Slå av växelknappen för flygplansläge för att aktivera Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
sv: Slå på samt av Bluetooth och anslut dina enheter

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
sv: dela;delning;share;blåtand;bluetooth;obex;

en: Display Calibration
sv: Skärmkalibrering

note: Translators: This starts the calibration process
en: _Start
sv: _Starta

note: Translators: This resumes the calibration process
en: _Resume
sv: _Fortsätt

note: Translators: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
sv: _Färdig

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
sv: Stör inte kalibreringsenheten under pågående kalibrering

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
sv: Placera din kalibreringsenhet ovanpå kvadraten och tryck ”Starta”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
sv: Flytta din kalibreringsenhet till kalibreringspositionen och välj ”Fortsätt”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
sv: Flytta din kalibreringsenhet till ytpositionen och välj ”Fortsätt”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
sv: Stäng igen den bärbara datorns lock

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
sv: Kunde inte återhämta sig från ett internt fel som uppstod.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
sv: Verktyg som krävs för kalibrering är inte installerade.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
sv: Profilen kan inte genereras.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
sv: Målets vitpunkt kunde inte hämtas.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
sv: Färdig!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
sv: Kalibrering misslyckades!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
sv: Du kan ta bort kalibreringsenheten.

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded display on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Screen
sv: Inbyggd skärm

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on e.g. a smartphone, a laptop, an all-in-one desktop…
en: Built-In Webcam
sv: Inbyggd webbkamera

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
sv: %s-skärm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
sv: %s-bildläsare

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
sv: %s-kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
sv: %s-skrivare

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
sv: %s-webbkamera

en: Not Calibrated
sv: Inte kalibrerad

en: Enable color management for %s
sv: Aktivera färghantering för %s

en: Show color profiles for %s
sv: Visa färgprofiler för %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
sv: Standard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
sv: Färgrymd:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
sv: Testprofil:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
sv: Välj ICC-profil

en: Import
sv: Importera

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
sv: ICC-profiler som stöds

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
sv: Alla filer

en: Screen
sv: Skärm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
sv: Spara profil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
sv: Skapa en färgprofil för den valda enheten

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
sv: Kunde inte hitta mätinstrumentet. Kontrollera att det är påslaget och korrekt anslutet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
sv: Enhetstypen stöds för närvarande inte.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: learn more
sv: läs mer

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed — %s.
sv: Varje enhet behöver en uppdaterad färgprofil för att färghanteras — %s.

en: Screen Calibration
sv: Skärmkalibrering

en: Calibration Quality
sv: Kalibreringskvalitet

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
sv: Kalibrering kommer att skapa en profil du kan använda för att färghantera din skärm. Ju längre du kalibrerar, desto bättre blir färgprofilens kvalitet.

en: You will not be able to use your device while calibration takes place.
sv: Du kommer inte att kunna använda din enhet medan kalibrering sker.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
sv: Kvalitet

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
sv: Ungefärlig tid

en: Calibration Device
sv: Kalibreringsenhet

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
sv: Välj sensorenhet du vill använda för kalibrering.

en: Display Type
sv: Skärmtyp

en: Select the type of display that is connected.
sv: Välj vilken skärmtyp som är ansluten.

en: Profile Whitepoint
sv: Profilvitpunkt

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
sv: Välj vitpunkt för skärmmål. De flesta skärmar ska kalibreras till D65-ljuskälla.

en: Display Brightness
sv: Skärmljusstyrka

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
sv: Vänligen ställ in skärmens ljusstyrka till den som är typisk för dig. Färghantering kommer att vara som mest korrekt vid denna ljusstyrkenivå.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
sv: Alternativt så kan du använda ljusstyrkenivån som en av de andra profilerna för denna enhet använder.

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: You can use a color profile on different devices, or even create profiles for different lighting conditions.
sv: Du kan använda en färgprofil på olika enheter eller till och med skapa profiler för olika belysningsförutsättningar.

en: Profile Name:
sv: Profilnamn:

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Profile successfully created!
sv: Profil skapad!

en: Copy Profile
sv: Kopiera profil

en: Requires writable media
sv: Kräver skrivbar media

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
sv: Du kanske finner dessa instruktioner om hur man använder profilen på <a href="linux">GNU/Linux-</a>, <a href="osx">Apple OS X-</a> och <a href="windows">Microsoft Windows</a> system användbara.

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: _Import File…
sv: _Importera fil…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
sv: Upptäckte problem. Profilen kanske inte fungerar korrekt. <a href="">Visa detaljer.</a>

en: _Set for All Users
sv: _Ställ in för alla användare

en: Set this profile for all users on this device
sv: Ställ in denna profil för alla användare på denna enhet

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Enable profile
sv: Aktivera profil

en: _Add Profile
sv: _Lägg till profil

en: _Calibrate…
sv: _Kalibrera…

en: Calibrate the device
sv: Kalibrera enheten

en: _Remove Profile
sv: _Ta bort profil

en: _View Details
sv: _Visa detaljer

en: No Devices
sv: Inga enheter

en: Unable to detect any devices that can be color managed
sv: Kunde inte upptäcka några enheter som kan färghanteras

en: Projector
sv: Projektor

en: LCD (CCFL backlight)
sv: LCD (CCFL bakgrundsbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
sv: LCD (RGB LED bakgrundsbelysning)

en: LCD (white LED backlight)
sv: LCD (vit LED-bakgrundsbelysning)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
sv: Brett färgomfång LCD (CCFL-bakgrundsbelysning)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
sv: Brett färgomfång LCD (RGB LED-bakgrundsbelysning)

[ctx: Calibration quality]
en: High
sv: Hög

en: 40 minutes
sv: 40 minuter

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
sv: Mellan

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

[ctx: Calibration quality]
en: Low
sv: Låg

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: Native to display
sv: Skärmspecifika

en: D50 (Printing and publishing)
sv: D50 (utskrifter och publicering)

en: D65 (Photography and graphics)
sv: D65 (fotografi och grafik)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
sv: Standardrymd

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
sv: Testprofil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
sv: Låg kvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
sv: Mellankvalitet

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
sv: Hög kvalitet

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
sv: Standard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
sv: Standard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
sv: Standardgrå

en: Vendor supplied factory calibration data
sv: Kalibreringsdata tillhandahållen av tillverkare

en: Full-screen display correction not possible with this profile
sv: Fullskärmskorrigering inte möjlig med denna profil

en: This profile may no longer be accurate
sv: Denna profil är kanske inte helt korrekt längre

en: Color Management
sv: Färghantering

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
sv: Kalibrera färgen för dina enheter såsom skärmar, kameror eller skrivare

note: Translators: Search terms to find the Color Management panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
sv: Färg;ICC;Profil;Kalibrera;Skrivare;Skärm;

en: Other…
sv: Övriga…

en: Select Language
sv: Välj språk

en: _Select
sv: _Välj

en: Language or country
sv: Språk eller land

en: No languages found
sv: Hittade inga språk

en: More…
sv: Mer…

en: More Information
sv: Mer information

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: Error — some settings cannot be unlocked
sv: Fel — några inställningar kan inte låsas upp

en: Some settings are locked
sv: Några inställningar är låsta

en: _Unlock…
sv: Lås _upp…

en: Increment Hour
sv: Öka timme

en: Increment Minute
sv: Öka minut

en: Time
sv: Tid

en: Decrement Hour
sv: Minska timme

en: Decrement Minute
sv: Minska minut

en: Today
sv: I dag

en: Yesterday
sv: I går

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
sv: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
sv: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
sv: Surfzon

en: Displays
sv: Skärm­ar

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Display Settings Disabled
sv: Skärminställningar inaktiverade

en: Multiple Displays
sv: Flera skärmar

note: Translators: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
sv: S_lå ihop

en: _Mirror
sv: _Spegla

en: Contains top bar and Activities
sv: Innehåller systemrad och Aktiviteter

en: _Primary Display
sv: _Primär skärm

note: Translators: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
sv: _Nattbelysning

en: Night Light
sv: Nattbelysning

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Apply Changes?
sv: Verkställ ändringar?

en: Changes Cannot be Applied
sv: Ändringar kan inte verkställas

en: This could be due to hardware limitations.
sv: Detta kan bero på hårdvarubegränsningar.

[ctx: display setting]
en: _Orientation
sv: _Orientering

[ctx: display setting]
en: _Resolution
sv: U_pplösning

en: R_efresh Rate
sv: Uppdat_eringsfrekvens

en: _Variable Refresh Rate
sv: _Variabel uppdateringsfrekvens

en: Re_fresh Rate
sv: Uppdaterings_frekvens

en: Adjust for _TV
sv: Justera för _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
sv: _Skala

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
sv: Stående höger

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
sv: Stående vänster

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
sv: Liggande (omvänt)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait
sv: Stående

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Right
sv: Liggande höger

[ctx: Display rotation]
en: Landscape Left
sv: Liggande vänster

[ctx: Display rotation]
en: Portrait (flipped)
sv: Stående (omvänt)

[ctx: Display rotation]
en: Upright
sv: Upprätt

[ctx: Display rotation]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Display rotation]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Display rotation]
en: Flipped
sv: Omvänt

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
sv: Variabel (%d–%.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
sv: Variabel (upp till %.2lf Hz)

en: Night Light Unavailable
sv: Nattbelysning otillgänglig

note: Translators: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
sv: Tillfälligt inaktiverad till i morgon

note: Translators: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
sv: Starta om filter

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
sv: Nattbelysning gör skärmens färg varmare. Detta kan underlätta att förhindra trötthet i ögonen och sömnlöshet.

en: _Schedule
sv: _Schema

en: Sunset to Sunrise
sv: Solnedgång till soluppgång

en: Manual Schedule
sv: Manuellt schema

en: _Times
sv: _Tid

en: From
sv: Från

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

note: Translators: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
sv: fm

note: Translators: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
sv: em

en: To
sv: Till

en: _Color Temperature
sv: _Färgtemperatur

en: Night Light cannot be used from a virtual machine
sv: Nattbelysning kan inte användas från en virtuell maskin

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely.
sv: Detta kan vara resultatet av grafikdrivrutinen som används eller att skrivbordet används på distans.

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
sv: Använd nattbelysning och välj hur anslutna skärmar och projektorer ska användas

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
sv: Panel;Projektor;xrandr;Skärm;Upplösning;Uppdatering;Natt;Belysning;Blå;redshift;färg;solnedgång;soluppgång;

en: Sound and Media
sv: Ljud och media

en: Volume mute/unmute
sv: Tysta/aktivera volym

en: Volume down
sv: Sänk volymen

en: Volume up
sv: Höj volymen

en: Microphone mute/unmute
sv: Tysta/aktivera mikrofon

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Play (or play/pause)
sv: Spela (eller spela/gör paus)

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Eject
sv: Mata ut

en: Typing
sv: Skriva

en: Switch to next input source
sv: Byt till nästa inmatningskälla

en: Switch to previous input source
sv: Byt till föregående inmatningskälla

en: Launchers
sv: Programstartare

en: Launch help browser
sv: Starta hjälpläsare

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Home folder
sv: Hemmapp

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
sv: Sök

[ctx: keybinding]
en: Search
sv: Sök

en: Log out
sv: Logga ut

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
sv: Starta om

en: Power off
sv: Stäng av

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Turn zoom on or off
sv: Aktivera eller inaktivera zoom

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Turn screen reader on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmläsare

en: Turn on-screen keyboard on or off
sv: Aktivera eller inaktivera skärmtangentbord

en: Increase text size
sv: Öka textstorleken

en: Decrease text size
sv: Minska textstorleken

en: High contrast on or off
sv: Hög kontrast på eller av

en: Add Input Source
sv: Lägg till inmatningskälla

en: Search languages and countries
sv: Sök språk och länder

en: No input sources found
sv: Inga inmatningskällor hittades

en: View Keyboard Layout
sv: Visa tangentbordslayout

[ctx: Input Source]
en: Other
sv: Övriga

en: _Add Input Source
sv: _Lägg till inmatningskälla

en: View More
sv: Visa mer

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ned

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Custom Shortcuts
sv: Anpassade kortkommandon

en: Keyboard
sv: Tan­gent­bord

en: Input Sources
sv: Inmatningskällor

en: Includes keyboard layouts and input methods
sv: Inkluderar tangentbordslayouter och inmatningsmetoder

en: Input Source Switching
sv: Växling av inmatningskälla

en: Use the _same source for all windows
sv: Använd _samma källa för alla fönster

en: Switch input sources _individually for each window
sv: Växla inmatningskällor _individuellt för varje fönster

en: Special Character Entry
sv: Inmatning av specialtecken

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
sv: Metoder för att mata in symboler och bokstavsvarianter med tangentbordet

en: A_lternate Characters Key
sv: A_lternativa tecken-tangent

en: _Compose Key
sv: _Compose-tangent

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: _View and Customize Shortcuts
sv: _Visa och anpassa kortkommandon

en: Alternate Characters Key
sv: Alternativa tecken-tangent

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
sv: Alternativa tecken-tangenten kan användas för att mata in ytterligare tecken. Dessa skrivs ibland som ett tredje alternativ på ditt tangentbord.

en: Layout Default
sv: Layoutstandard

en: Default
sv: Standard

[ctx: keyboard key]
en: None
sv: Ingen

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
sv: Vänster Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
sv: Höger Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
sv: Vänster super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
sv: Höger super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
sv: Menytangent

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
sv: Höger Ctrl

en: Compose Key
sv: Compose-tangent

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>o</b> and <b>c</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
sv: Compose-tangenten tillåter ett stort urval av tecken att matas in. För att använda den, tryck på Compose-tangenten och sedan en sekvens av tecken. Till exempel kommer Compose-tangenten följt av <b>o</b> och <b>c</b> att mata in <b>©</b>, <b>a</b> följt av <b>'</b> kommer att mata in <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
sv: Vänster Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
sv: Inmatningsskällor kan växlas genom att använda tangentbordsgenvägen %s.
    Denna kan ändras i inställningarna för tangentbordsgenvägar.

en: Search shortcuts
sv: Sök kortkommandon

en: Search Shortcuts
sv: Sök kortkommandon

en: Activities _Overview Shortcut
sv: K_ortkommando för översiktsvyn Aktiviteter

en: Use the Super key to open the overview
sv: Använd Super-tangenten för att öppna översikten

en: _Reset All…
sv: Åte_rställ alla…

en: Add Custom Shortcuts
sv: Lägg till anpassade kortkommandon

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
sv: Konfigurera anpassade kortkommandon för att starta program, köra skript med mera

en: _Add Shortcut…
sv: _Lägg till kortkommando…

en: Reset All Shortcuts?
sv: Återställ alla kortkommandon?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost
sv: Alla ändringar till tangentbordsgenvägar kommer gå förlorade

en: _Reset All
sv: Åte_rställ alla

en: Re_place
sv: _Ersätt

en: _Set
sv: _Ställ in

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
sv: Tryck ned Esc för att avbryta eller backsteg för att inaktivera tangentbordsgenvägen

en: Reset Shortcut
sv: Återställ kortkommando

en: Name
sv: Namn

en: Command
sv: Kommando

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Reset
sv: Återställ

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
sv: Ingen

en: _Set Shortcut…
sv: _Ställ in kortkommando…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
sv: <b>%s</b> används redan för %s. Om du vill ersätta det kommer %s att inaktiveras

en: Enter the new shortcut
sv: Mata in det nya kortkommandot

en: Set Custom Shortcut
sv: Ställ in anpassat kortkommando

en: Set Shortcut
sv: Ställ in kortkommando

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
sv: Mata in nytt kortkommando för att ändra <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
sv: Lägg till anpassat kortkommando

en: %d modified | %d modified
sv[0]: %d ändrad
sv[1]: %d ändrade

en: _Add Shortcut
sv: _Lägg till kortkommando

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
sv: Ändra tangentbordsgenvägar och konfigurera dina skrivinställningar, tangentbordslayouter och inmatningskällor

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
sv: Genväg;Arbetsyta;Fönster;Storleksändring;Zoom;Kontrast;Inmatning;Källa;Lås;Volym;Hotkey;Snabbtangent;Compose;Tecken;

en: _Mouse
sv: _Mus

en: Primary Button
sv: Primärknapp

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
sv: Ordningen för de fysiska knapparna på möss och styrplattor

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Right
sv: _Höger

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Mouse & Touchpad panel
en: Mouse
sv: Mus

en: Po_inter Speed
sv: Pe_karhastighet

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Mouse _Acceleration
sv: Mus_acceleration

en: Recommended for most users and applications
sv: Rekommenderas för de flesta användare och program

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
sv: Att slå av musacceleration kan ge snabbare och mer exakta rörelser, men kan också göra musen svårare att använda.

en: Scroll Direction
sv: Rullningsriktning

en: Tra_ditional
sv: Tra_ditionell

en: Scrolling moves the view
sv: Rullning flyttar vyn

en: _Natural
sv: _Naturlig

en: Scrolling moves the content
sv: Rullning flyttar innehållet

en: Test _Settings
sv: Testa in_ställningar

en: _Touchpad
sv: S_tyrplatta

en: T_ouchpad
sv: St_yrplatta

en: _Disable Touchpad While Typing
sv: _Inaktivera styrplatta under skrivning

en: Clicking
sv: Klick

en: Secondary Click
sv: Sekundärklick

en: Two _Finger Push
sv: Två_fingerstryck

en: Push anywhere with 2 fingers
sv: Tryck var som helst med två fingrar

en: _Corner Push
sv: _Hörntryck

en: Push with a single finger in the corner
sv: Tryck med ett finger i hörnet

en: T_ap to Click
sv: K_nacka för att klicka

en: Quickly touch the touchpad to click
sv: Rör snabbt styrplattan för att klicka

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Scroll Method
sv: Rullningsmetod

en: T_wo Finger
sv: T_vå fingrar

en: Drag two fingers on the touchpad
sv: Dra två fingrar på styrplattan

en: _Edge
sv: _Kant

en: Drag one finger on the edge
sv: Dra ett finger på kanten

en: T_raditional
sv: T_raditionell

en: _Pointing Stick
sv: Styr_pinne

en: Pointing Stick
sv: Styrpinne

en: Pointing Stick _Acceleration
sv: Styrpinne_acceleration

en: Turning pointing stick acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
sv: Att slå av styrpinneacceleration kan ge snabbare och mer exakta rörelser, men kan också göra styrpinnen svårare att använda.

en: Test Mouse & Touchpad
sv: Testa mus och styr­platt­a

en: _Clicking
sv: _Klick

en: Click Here
sv: Klicka här

en: Primary Click
sv: Primärklick

en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: _Scrolling
sv: _Rullning

en: Mouse & Touchpad
sv: Mus och styr­platt­a

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
sv: Ändra din mus- eller styrplattekänslighet och välj höger- eller vänsterhänt

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
sv: Styrplatta;Muspekare;Klick;Slå lätt;Dubbel;Knapp;Trackball;Rulla;

en: Screen Edges
sv: Skärmkanter

en: _Hot Corner
sv: _Hett hörn

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
sv: Rör det övre vänstra hörnet för att öppna översiktsvyn Aktiviteter

en: _Window Resize
sv: Storleksändring för _fönster

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
sv: Dra fönster mot de övre, vänstra och högra skärmkanterna för att ändra storlek på dem

en: Reopen Windows After Login
sv: Öppna fönster igen efter inloggning

en: Restore windows that were open when you last used the computer
sv: Återställ fönster som var öppna då du senast använde datorn

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: _Dynamic Workspaces
sv: _Dynamiska arbetsytor

en: Automatically removes empty workspaces
sv: Ta automatiskt bort tomma arbetsytor

en: _Fixed Number of Workspaces
sv: _Fast antal arbetsytor

en: Specify a number of permanent workspaces
sv: Ange ett antal permanenta arbetsytor

en: _Number of Workspaces
sv: A_ntal arbetsytor

en: Multi-Monitor
sv: Flera skärmar

en: Workspaces on _primary display only
sv: Arbetsytor bara på den _primära skärmen

en: Workspaces on all d_isplays
sv: Arbetsytor på a_lla skärmar

en: App Switching
sv: Programväxling

en: Include apps from all _workspaces
sv: Inkludera program från alla a_rbetsytor

en: Include apps from the _current workspace only
sv: Inkludera endast program från den a_ktuella arbetsytan

en: Multitasking
sv: Multikörning

en: Manage preferences for productivity and multitasking
sv: Hantera inställningar för produktivitet och multikörning

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot;Corner;Workspaces;
sv: Multitasking;Multitask;Multikörning;Produktivitet;Anpassa;Skrivbord;Hot;Corner;Hett;hörn;Arbetsytor;

en: _Save
sv: _Spara

en: _Network Proxy
sv: _Nätverksproxy

en: C_onfiguration
sv: K_onfiguration

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Manual
sv: Manuell

en: Con_figuration URL
sv: URL för kon_figuration

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
sv: Web Proxy Autodiscovery (WPAD) används när ingen konfigurations-URL tillhandahålls. Detta rekommenderas inte för ej betrodda öppna nätverk.

en: HTTP Proxy
sv: HTTP-proxy

en: HTTPS Proxy
sv: HTTPS-proxy

en: FTP Proxy
sv: FTP-proxy

en: SOCKS Host
sv: SOCKS-värd

en: Ignored Hosts
sv: Ignorerade värdar

en: Network Unavailable
sv: Nätverk otillgängligt

en: An error has occurred and network cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
sv: Ett fel har inträffat och nätverket kan inte användas.
    Feldetaljer: NetworkManager körs inte.

en: Add VPN
sv: Lägg till VPN

en: Not set up
sv: Inte konfigurerat

en: Share Network
sv: Dela nätverk

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Scan to Connect
sv: Skanna för att ansluta

en: Network Name
sv: Nätverksnamn

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
sv: Lösenord

en: Network Options
sv: Nätverksalternativ

en: Forget Network
sv: Glöm nätverk

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
sv: Ansluten

en: Insecure network (WEP)
sv: Osäkert nätverk (WEP)

en: Secure network (WPA)
sv: Säkert nätverk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
sv: Säkert nätverk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
sv: Säkert nätverk (WPA3)

en: Secure network
sv: Säkert nätverk

en: Signal strength %d%%
sv: Signalstyrka %d%%

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
sv: Slå på trådlös surfzon?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
sv: Trådlös surfzon låter andra dela din internetanslutning, genom att skapa ett Wi-Fi-nätverk som de kan ansluta till. För att göra detta behöver du ha en internetanslutning genom en annan källa än Wi-Fi.

en: Generate Random Password
sv: Generera slumpmässigt lösenord

en: Autogenerate Password
sv: Generera lösenord automatiskt

en: _Turn On
sv: _Slå på

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
sv: Att slå på surfzonen kommer att koppla från %s, och det kommer inte vara möjligt att komma åt internet genom Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
sv: Nätverksnamn kan inte vara tomt

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
sv: Nätverksnamnet är för långt

en: Must have a minimum of 8 characters
sv: Måste bestå av minst 8 tecken

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
sv[0]: Måste bestå av högst %d tecken
sv[1]: Måste bestå av högst %d tecken

en: Airplane Mode
sv: Flygplansläge

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
sv: Inaktiverar trådlöst nätverk, Bluetooth och mobilt bredband

en: Wi-Fi Off
sv: Tråd­löst av

en: Turn on to use Wi-Fi
sv: Slå på för att använda trådlöst nätverk

en: No Wi-Fi Adapter Found
sv: Ingen Wi-Fi-adapter hittades

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
sv: Säkerställ att du har en Wi-Fi-adapter inkopplad och påslagen

en: Airplane Mode On
sv: Flygplansläge på

en: Turn off to use Wi-Fi
sv: Slå av för att använda trådlöst nätverk

en: Wi-Fi Hotspot Active
sv: Trådlös surfzon aktiv

en: Scan with another device to connect to the hotspot.
    Turn off the hotspot to use Wi-Fi with this device.
sv: Sök av med en annan enhet för att ansluta till surfzonen.
    Slå av surfzonen för att använda Wi-Fi med denna enhet.

en: T_urn Off Hotspot…
sv: Slå _av surfzon…

en: Visible Networks
sv: Synliga nätverk

en: Wi-Fi Unavailable
sv: Wi-Fi otillgängligt

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
    Error details: NetworkManager not running.
sv: Ett fel har inträffat och Wi-Fi kan inte användas.
    Feldetaljer: NetworkManager körs inte.

en: Turn Off Hotspot?
sv: Stäng av surfzon?

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
sv: Att stänga av kommer koppla från alla enheter som använder surfzonen.

en: _Turn Off
sv: S_täng av

en: Wi-Fi
sv: Tråd­löst

en: 802.1x _Security
sv: 802.1x-_säkerhet

en: _Name
sv: _Namn

en: IP address value not valid
sv: Värdet på IP-adress är ogiltigt

en: Netmask value not valid
sv: Nätmaskvärdet är ogiltigt

en: Security
sv: Säkerhet

en: Identity
sv: Identitet

en: Preserve
sv: Bevara

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Stable
sv: Stabil

en: Stable per SSID
sv: Stabil per SSID

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
sv: MAC-adressen som anges här kommer att användas som hårdvaruadress för nätverksenheten som denna anslutning är aktiverad på. Denna funktion är känd som MAC-kloning eller ”spoofing”. Exempel: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
sv: Profil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
sv: Sparade detaljer för ”%s” kommer förloras för evigt. Detta inkluderar lösenord och eventuella nätverksändringar.

en: Forget Connection?
sv: Glöm anslutning?

en: _Forget
sv: _Glöm

[ctx: Wifi security]
en: None
sv: Ingen

note: Translators: Option for Blank Screen in Screen Lock page
en: Never
sv: Aldrig

en: %i day ago | %i days ago
sv[0]: %i dag sedan
sv[1]: %i dagar sedan

en: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz
sv: 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz

en: 2.4 GHz / 5 GHz
sv: 2,4 GHz / 5 GHz

en: 2.4 GHz
sv: 2,4 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
sv: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Good
sv: Bra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
sv: Utmärkt

en: IPv4 Address
sv: IPv4-adress

en: IPv6 Address
sv: IPv6-adress

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Forget Connection…
sv: Glöm anslutning…

en: Remove Connection Profile…
sv: Ta bort anslutningsprofil…

en: Remove Connection…
sv: Ta bort anslutning…

en: Remove VPN…
sv: Ta bort VPN…

en: Details
sv: Detaljer

en: automatic
sv: automatisk

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
sv: Automatisk DNS är aktiverad. Menade du att inaktivera automatisk DNS?

en: Delete Address
sv: Ta bort adress

en: Delete Route
sv: Standardrutt

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
sv: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sv: WEP 40/128-bitars nyckel (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bitars lösenfras

en: Dynamic WEP (802.1x)
sv: Dynamisk WEP (802.1x)

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
sv: Okänd

en: Unsaved peer
sv: Osparad motpart

en: Signal Strength
sv: Signalstyrka

en: Weak
sv: Svag

en: Link speed
sv: Länkhastighet

en: 1Mb/sec
sv: 1 Mb/s

en: Hardware Address
sv: Hårdvaruadress

en: Supported Frequencies
sv: Frekvenser som stöds

en: Default Route
sv: Standardrutt

en: Last Used
sv: Senast använd

en: Connect _automatically
sv: Anslut _automatiskt

en: Make available to _other users
sv: Gör _tillgänglig för andra användare

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
sv: Anslutning med _datakvot: har datagränser eller kan medföra kostnader

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
sv: Programvaruuppdateringar och andra stora hämtningar kommer inte att startas automatiskt.

en: _MAC Address
sv: _MAC-adress

en: _Cloned Address
sv: _Klonad adress

en: bytes
sv: byte

en: IPv_4 Method
sv: IPv_4-metod

en: Automatic (DHCP)
sv: Automatiskt (DHCP)

en: Link-Local Only
sv: Endast lokal länk

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Shared to other computers
sv: Delad med andra datorer

en: Addresses
sv: Adresser

en: Address
sv: Adress

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Automatic DNS
sv: Automatisk DNS

en: DNS server address(es)
sv: DNS-serveradress(er)

en: Separate IP addresses with commas
sv: Separera IP-adresser med kommatecken

en: Routes
sv: Rutter

en: Automatic Routes
sv: Automatiska rutter

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
sv: Metrik

en: Use this connection _only for resources on its network
sv: Använd en_dast denna anslutning för resurser på dess nätverk

en: IPv_6 Method
sv: IPv_6-metod

en: Automatic, DHCP only
sv: Automatisk, endast DHCP

en: Shared to other devices
sv: Delad med andra enheter

en: Unable to open connection editor: %s
sv: Kunde inte öppna anslutningsredigeraren: %s

en: New Profile
sv: Ny profil

en: Invalid setting %s: %s
sv: Ogiltig inställning %s: %s

en: Invalid setting %s
sv: Ogiltig inställning %s

en: Invalid VPN configuration file
sv: Ogiltig VPN-konfigurationsfil

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
sv: Fri VPN-lösning med öppen källkod designad för att vara lättanvänd, med höghastighetsprestanda och en låg attackvinkel.

en: Import from file…
sv: Importera från fil…

en: S_ecurity
sv: Säk_erhet

en: Cannot Import VPN Connection
sv: Kan inte importera VPN-anslutning

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
sv: Filen ”%s” kan inte läsas eller innehåller ej igenkänd VPN-anslutningsinformation
    
    Fel: %s.

en: Select file to import
sv: Välj fil att importera

en: <i>(Error: unable to load VPN connection editor)</i>
sv: <i>(Fel: kan inte läsa in VPN-anslutningsredigerare)</i>

en: _Connection Name
sv: Anslutnings_namn

en: _Interface Name
sv: Gränssn_ittsnamn

en: The name of the wireguard interface to create.
sv: Namnet på wireguard-gränssnittet som ska skapas.

en: _Private Key
sv: _Privat nyckel

en: The 256 bit private key in base64 encoding
sv: Den 256-bitars privata nyckeln i base64-kodning

en: Show/hide private key
sv: Visa/dölj privat nyckel

en: _Listen Port
sv: _Lyssningsport

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
sv: En port att lyssna på. Om den sätts till ”automatic” kommer porten väljas slumpmässigt då gränssnittet kommer upp.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
sv: En 32-bitars fwmark för utgående paket. Lämna som ”off” för att inaktivera fwmark.

en: _Add peer routes
sv: Lägg till _rutter för motparter

en: _Peers
sv: _Motparter

en: Add WireGuard peer
sv: Lägg till WireGuard-motpart

en: No peers set up
sv: Inga motparter konfigurerade

en: Options…
sv: Alternativ…

en: _Endpoint
sv: Ä_ndpunkt

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
sv: Ett ändpunkts-IP eller värdnamn, följt av ett kolon, och sedan ett portnummer.

en: _Public key
sv: Ö_ppen nyckel

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
sv: En öppen nyckel i base64 beräknad med ”wg pubkey” från en privat nyckel.

en: _Pre-shared key
sv: För_utdelad nyckel

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
sv: En förutdelad base64-nyckel genererad av ”wg genpsk”. Valfri, och kan utelämnas. Lägger till ytterligare ett lager av symmetrisk kryptering att blanda med den befintliga krypteringen med öppen nyckel, för motstånd mot dekryptering då kvantdatorer blir tillgängliga.

en: Allowed _IP addresses
sv: Tillåtna _IP-adresser

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
sv: Kommaseparerad lista över IP-adresser (v4 eller v6) med CIDR-masker från vilka inkommande trafik för denna motpart tillåts och till vilka utgående trafik för denna motpart dirigeras.

en: _Persistent keepalive
sv: Ihållande _keepalive

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
sv: Hur ofta ett autentiserat tomt paket ska skickas till motparten i syfte att behålla en tillståndsbaserad brandvägg eller NAT-mappning giltig. Detta är valfritt och rekommenderas inte förutom i specifika konfigurationer.

en: seconds
sv: sekunder

en: Apply
sv: Verkställ

en: Control how you connect to the Internet
sv: Styr hur du ansluter till internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
sv: Nätverk;IP;LAN;Proxy;WAN;Bredband;Modem;Bluetooth;Blåtand;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
sv: Styr hur du ansluter till trådlösa nätverk

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
sv: Nätverk;Trådlöst;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Bredband;DNS;Hotspot;Surfzon;

en: never
sv: aldrig

en: today
sv: i dag

en: yesterday
sv: i går

en: Last used
sv: Senast använd

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
sv: Trådbundet

en: Add new connection
sv: Lägg till ny anslutning

en: Network deleted
sv: Nätverk borttaget

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
sv[0]: %d nätverk borttaget
sv[1]: %d nätverk borttagna

en: System policy prohibits use as a Hotspot
sv: Systempolicyn tillåter ej användning som surfzon

en: Wireless device does not support Hotspot mode
sv: Den trådlösa enheten stöder inte användning av surfzoner

en: Searching for networks…
sv: Söker nätverk…

en: Add Ethernet Connection
sv: Lägg till trådbunden anslutning

en: Provider
sv: Leverantör

en: Mobile Broadband
sv: Mobilt bredband

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Active
sv: Aktiv

en: VPN Options
sv: VPN-alternativ

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
sv: Nätverksnamn

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security Type
sv: Säkerhetstyp

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
sv: Lösenord

en: Saved Networks
sv: Sparade nätverk

en: _Connect to Hidden Network…
sv: _Anslut till dolt nätverk…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
sv: Slå på _trådlös surfzon…

en: Saved Wi-Fi Networks
sv: Sparade trådlösa nätverk

en: No Saved Networks
sv: Inga sparade nätverk

en: Saved Wi-Fi networks will appear here
sv: Sparade trådlösa nätverk kommer visas här

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
sv: Okänd status

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
sv: Ohanterad

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
sv: Otillgänglig

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
sv: Ansluter

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
sv: Kopplar från

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
sv: Okänd status (saknas)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
sv: Konfiguration misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
sv: IP-konfiguration misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
sv: IP-konfiguration passerade slutdatum

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
sv: Hemligheter krävdes, men tillhandahölls inte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
sv: 802.1x-supplikanten kopplades från

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
sv: Konfiguration av 802.1x-supplikanten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
sv: 802.1x-supplikanten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
sv: 802.1x-supplikanten tog för lång tid på sig att autentisera

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
sv: Misslyckades med att starta PPP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
sv: PPP-tjänsten kopplades från

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
sv: PPP misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
sv: Misslyckades med att starta DHCP-klienten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
sv: DHCP-klient fel

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
sv: DHCP-klienten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
sv: Misslyckades med att starta tjänsten för delad anslutning

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
sv: Tjänsten för delad anslutning misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
sv: Kunde inte starta AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
sv: Fel i AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
sv: AutoIP-tjänsten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
sv: Linjen är upptagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
sv: Ingen rington

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
sv: Bärvågen kunde inte etableras

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
sv: Tidsgränsen för uppringningen överskreds

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
sv: Uppringningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
sv: Initiering av modem misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
sv: Misslyckades med att välja angiven APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
sv: Söker inte efter nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
sv: Nätverksregistrering nekades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
sv: Tidsgränsen för nätverksregistrering överstegs

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
sv: Misslyckades att registrera med begärt nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
sv: Kontroll av PIN-kod misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
sv: Enheten kan sakna fast programvara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
sv: Anslutningen försvann

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
sv: Befintlig anslutning antogs

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
sv: Modemet kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
sv: Bluetooth-anslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
sv: SIM-kortet är inte isatt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
sv: SIM-kortet kräver PIN-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
sv: SIM-kortet kräver PUK-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
sv: Fel på SIM-kortet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
sv: Anslutningsberoende misslyckades

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
sv: Fast programvara saknas

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
sv: Kabeln är frånkopplad

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
sv: _Aviseringar

en: Show in notifications list
sv: Visa i aviseringslista

[ctx: notifications]
note: Translators: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: _Sound
sv: _Ljud

en: Allow notification sounds from app
sv: Tillåt aviseringsljud från program

en: Banners
sv: Banderoller

[ctx: notifications]
en: Show _Banners
sv: Visa _banderoller

en: Show notifications above apps
sv: Visa aviseringar ovanför program

[ctx: notifications]
note: Translators: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show _Content
sv: Visa _innehåll

en: Include message details in notification banners
sv: Inkludera meddelandedetaljer i aviseringsbanderoller

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

[ctx: notifications]
en: Show B_anners
sv: Visa b_anderoller

en: Show notifications on lock screen
sv: Visa aviseringar på låsskärmen

[ctx: notifications]
en: Show C_ontent
sv: Visa i_nnehåll

en: Include message details on lock screen
sv: Inkludera meddelandedetaljer på låsskärmen

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: _Do Not Disturb
sv: Stör _ej

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
sv: Aviseringar på _låsskärm

note: Translators: List of apps.
en: App Notifications
sv: Programaviseringar

en: Control which notifications are displayed and what they show
sv: Styr vilka aviseringar som visas samt vad de visar

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
sv: Aviseringar;Banderoll;Meddelande;Bricka;Popup;

en: Calendar, contacts, files
sv: Kalender, kontakter, filer

en: Email, calendar, contacts, files
sv: E-post, kalender, kontakter, filer

en: Email, calendar, contacts
sv: E-post, kalender, kontakter

en: Enterprise authentication
sv: Företagsautentisering

en: Email Server
sv: E-postserver

en: Calendar, Contacts and Files
sv: Kalender, kontakter och filer

en: Enterprise Authentication
sv: Företagsautentisering

[ctx: Online Account]
en: Other
sv: Övriga

en: Error
sv: Fel

en: Offline — unable to connect accounts
sv: Frånkopplad — kan inte ansluta konton

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
sv: Tillåt program att komma åt nättjänster genom att ansluta till dina molnkonton

en: Your Accounts
sv: Dina konton

en: Connect an Account
sv: Anslut ett ­kont­o

en: Online Accounts
sv: Nät­kont­on

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
sv: Anslut till dina nätkonton och bestäm hur de ska användas

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
sv: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Webb;Nätet;Chatt;Kalender;E-post;Kontakt;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
sv: %s tills fullt uppladdad

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
sv: Varning: %s återstår

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
sv: %s återstår

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
sv: Fullt uppladdad

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
sv: Laddar inte

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
sv: Tom

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
sv: Laddar upp

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
sv: Laddar ur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
sv: Trådlös mus

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
sv: Trådlöst tangentbord

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
sv: Handdator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
sv: Mobiltelefon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
sv: Mediaspelare

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
sv: Ritplatta

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
sv: Dator

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
sv: Inmatningsenhet för spel

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
sv: Batteri

[ctx: Battery name]
en: Main
sv: Huvudsaklig

en: _General
sv: _Allmänt

note: Translators: 'battery charging' means the settings to handle the way battery charges, not that the battery is currently charging.
en: Battery Charging
sv: Batteriladdning

en: _Maximize Charge
sv: _Maximera laddning

en: Uses all battery capacity. Degrades batteries more quickly.
sv: Använder all batterikapacitet. Försämrar batterier snabbare.

en: Preserve Battery _Health
sv: Bevara batteri_hälsa

en: Increases battery longevity by maintaining lower charge levels
sv: Ökar batteriers livslängd genom att hålla lägre laddningsnivåer

en: Connected Devices
sv: Anslutna enheter

en: Power Mode
sv: Strömläge

en: Po_wer Button Behavior
sv: Strö_mknappsbeteende

en: _Show Battery Percentage
sv: _Visa batteriprocent

en: Show exact charge level in the top bar
sv: Visa exakt laddningsnivå i systemraden

en: _Power Saving
sv: _Energibesparing

en: A_utomatic Screen Brightness
sv: A_utomatisk skärmljusstyrka

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
sv: Justera skärmljusstyrka efter omgivande ljus

en: _Dim Screen
sv: _Dämpa skärm

en: Reduce screen brightness when the device is inactive
sv: Reducera skärmens ljusstyrka när enheten är inaktiv

en: Automatic Power _Saver
sv: Automatisk _strömsparare

en: Turn on power saver mode when battery power is low
sv: Aktivera strömsparläge när batterinivån är låg

en: Automatic Screen _Blank
sv: Automatisk skärm_tömning

en: Turn the screen off after a period of inactivity
sv: Slå av skärmen efter en period av inaktivitet

en: D_elay
sv: För_dröjning

en: Automatic Suspend
sv: Automatiskt vänteläge

en: On Ba_ttery Power
sv: På ba_tteriström

en: De_lay
sv: För_dröjning

en: Whe_n Plugged In
sv: _När ansluten

en: Del_ay
sv: _Fördröjning

en: Disabling automatic suspend will result in higher power consumption. It is recommended to keep automatic suspend enabled.
sv: Inaktivering av automatiskt vänteläge kommer resultera i högre strömförbrukning. Att behålla automatiskt vänteläge aktiverat rekommenderas.

note: TRANSLATORS: This is the same title as the title from the .ui file, but without mnemonic
en: Power Saving
sv: Energibesparing

en: Battery Levels
sv: Batterinivåer

en: Battery Level
sv: Batterinivå

en: Suspend
sv: Försätt i vänteläge

en: Power Off
sv: Stäng av

en: Hibernate
sv: Försätt i viloläge

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature
sv: Prestandaläge tillfälligt inaktiverat på grund av hög arbetstemperatur

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
sv: Knä upptäckt: prestandaläge är otillgängligt för tillfället. Flytta enheten till en stabil yta för att återställa.

en: Performance mode temporarily disabled
sv: Prestandaläge är tillfälligt inaktiverat

en: Power saver enabled due to low battery. Previous mode will be restored when battery is charged.
sv: Strömsparare aktiverad på grund av låg batterinivå. Tidigare läge kommer att återställas när batteriet har laddats.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”
sv: Strömsparläge aktiverades av ”%s”

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”
sv: Prestandaläge aktiverades av ”%s”

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
sv: Pr_estanda

en: High performance and power usage
sv: Hög prestanda och strömförbrukning

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
sv: Ba_lanserad

en: Standard performance and power usage
sv: Standardprestanda och strömförbrukning

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
sv: Strö_msparare

en: Reduced performance and power usage
sv: Minskad prestanda och strömförbrukning

en: Power
sv: Ström

en: View your battery status and change power saving settings
sv: Visa din batteristatus och ändra energisparinställningar

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
sv: Ström;Sova;Vänteläge;Viloläge;Batteri;Ljusstyrka;Dämpa;Blank;Skärm;DPMS;inaktiv;Energi;

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
sv: _Lägg till skrivare…

en: Search printers
sv: Sök skrivare

en: No Printers
sv: Inga skrivare

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
sv: Ingen skrivartjänst

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
sv: Systemets utskriftstjänst verkar inte finnas tillgänglig

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
sv: Skrivaren ”%s” har tagits bort

en: Failed to add new printer.
sv: Misslyckades med att lägga till ny skrivare.

en: Printers
sv: Skriv­ar­e

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
sv: Lägg till skrivare, visa skrivarjobb och besluta hur du vill skriva ut

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
sv: Skrivare;Kö;Skriv ut;Papper;Bläck;Toner;

en: Printer Details
sv: Skrivardetaljer

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
sv: Skrivarnamn kan inte innehålla BLANKSTEG, TABB, # eller /

en: _Location
sv: P_lats

en: _Address
sv: _Adress

en: Open Address
sv: Öppna adress

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
sv: Drivrutin

en: _Search for Drivers
sv: _Sök efter drivrutiner

en: S_elect from Database…
sv: _Välj från databas…

en: _Install PPD File…
sv: _Installera PPD-fil…

en: No suitable driver found
sv: Ingen lämplig drivrutin kunde hittas

en: Searching for preferred drivers…
sv: Söker efter lämpliga drivrutiner…

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
sv: PostScript-skrivarbeskrivningsfiler (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
sv: JetDirect-skrivare

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
sv: LPD-skrivare

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
sv: Enkelsidig

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sv: Långsida (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sv: Kortsida (vänd)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
sv: Porträtt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
sv: Landskap

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
sv: Omvänt landskap

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
sv: Omvänt porträtt

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job.
en: Move Print Job to Top of Queue
sv: Flytta utskriftjobb längst fram i kön

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Pause
sv: Pausa

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
sv: Väntar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
sv: Behandlar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
sv: Stoppad

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been cancelled)
en: Cancelled
sv: Avbrutet

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
sv: Avbruten

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
sv: Färdig

en: Active Jobs
sv: Aktiva jobb

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: _Clear All
sv: _Töm alla

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
sv: Inga aktiva skrivarjobb

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
sv: _Autentisera

en: Clear All Active Jobs?
sv: Rensa alla aktiva jobb?

en: Clearing jobs cannot be undone
sv: Rensning av jobb kan inte göras ogjord

en: Clear _All
sv: Rensa _alla

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
sv: Domän

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
sv: Användarnamn

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
sv: A_utentisera

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
sv[0]: %u jobb begär autentisering
sv[1]: %u jobb begär autentisering

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
sv: Ange autentiseringsuppgifter för att skriva ut från %s

note: Translators: Name of job which makes printer to autoconfigure itself
en: Automatic configuration
sv: A_utomatisk konfiguration

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
sv: Lägg till skrivare

en: Unlock Print Server
sv: Lås upp skrivarserver

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
sv: Lås upp %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord för att se skrivare på %s.

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
sv: Seriellport

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
sv: Parallellport

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
sv: Plats: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
sv: Adress: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
sv: Server begär autentisering

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: Back
sv: Bakåt

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
sv: Lås _upp

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
sv: Inga skrivare hittades

en: Searching for Printers
sv: Söker efter skrivare

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
sv: Ange en nätverksadress eller sök efter en skrivare

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Enter username and password to view printers on Print Server
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord för att se skrivare på skrivarserver

en: Printer Options
sv: Skrivaralternativ

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
sv: _Testsida

en: Two Sided
sv: Dubbelsidig

en: Paper Type
sv: Papperstyp

en: Paper Source
sv: Papperskälla

en: Output Tray
sv: Utskriftsfack

[ctx: printing option]
en: Resolution
sv: Upplösning

en: GhostScript pre-filtering
sv: GhostScript-förfiltrering

en: Shrink Page
sv: Krymp sida

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
sv: Sidor per blad

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
sv: Dubbelsidig

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
sv: Orientering

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
sv: Allmänt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
sv: Sidinställningar

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
sv: Installerbara alternativ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
sv: Jobb

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
sv: Färg

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
sv: Slutför

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
sv: Avancerat

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
sv: Testsida

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
sv: Testsida

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
sv: Välj automatiskt

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
sv: Skrivarens standardinställning

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
sv: Bädda enbart in GhostScript-typsnitt

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
sv: Konvertera till PS nivå 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
sv: Konvertera till PS nivå 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
sv: Ingen förfiltrering

en: Select Printer Driver
sv: Välj drivrutin för skrivare

en: Loading Drivers
sv: Läser in drivrutiner

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
sv: Tillverkare

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
sv: Inga aktiva jobb

en: Model
sv: Modell

en: Location
sv: Plats

en: Ink Level
sv: Bläcknivå

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
sv: Starta om då problemet har lösts

en: Printing Options
sv: Utskriftsalternativ

note: Translators: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
sv: Använd skrivare som standard

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
sv: Rengör skrivarhuvuden

en: Remove Printer
sv: Ta bort skrivare

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
sv[0]: %u jobb
sv[1]: %u jobb

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
sv: Rengör skrivarhuvuden

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
sv: Låg tonernivå

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
sv: Slut på toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
sv: Nästan slut på framkallningsvätska

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
sv: Slut på framkallningsvätska

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
sv: Nästan slut på färg

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
sv: Slut på färg

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
sv: Luckan är öppen

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
sv: Luckan är öppen

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
sv: Låg pappersnivå

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
sv: Slut på papper

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
sv: Frånkopplad

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
sv: Stoppad

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
sv: Skräpkorgen är nästan full

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
sv: Skräpkorgen är full

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
sv: Den optiska fototrumman är nära slutet på sin livstid

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
sv: Den optiska fototrumman är inte längre funktionsduglig

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
sv: Redo

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
sv: Accepterar inte jobb

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
sv: Behandlar

en: Device Identifier
sv: Enhetsidentifierare

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Depends on other devices
sv: Beror på andra enheter

en: Authorize and Connect
sv: Auktorisera och anslut

en: Forget Device
sv: Glöm enhet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
sv: Frånkopplad

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
sv: Ansluter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
sv: Ansluten

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
sv: Auktorisering krävs

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
sv: Auktoriserar

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
sv: Reducerad funktionalitet

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected and Authorized
sv: Ansluten och auktoriserad

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
sv: Auktoriserades

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
sv: Anslöts

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
sv: Registrerades

en: Failed to authorize device:
sv: Misslyckades med att auktorisera enhet:

en: Failed to forget device:
sv: Misslyckades med att glömma enheten:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
sv[0]: Beror på %u annan enhet
sv[1]: Beror på %u andra enheter

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
sv: Fel

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
sv: Auktoriserad

en: No Thunderbolt Support
sv: Inget Thunderbolt-stöd

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
sv: Det gick inte att ansluta till thunderbolt-undersystemet

en: Direct Access
sv: Direktåtkomst

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
sv: Tillåt direktåtkomst för enheter såsom dockor och externa grafikprocessorer

en: Pending Devices
sv: Väntande enheter

en: No devices attached
sv: Inga enheter inkopplade

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
sv: Thunderbolt-undersystemet (boltd) är inte installerat eller inte korrekt konfigurerat.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
sv: Tillåt direktåtkomst för enheter såsom dockor och externa grafikprocessorer.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
sv: Endast USB- och Display Port-enheter kan kopplas in.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
sv: Thunderbolt kunde inte detekteras.
    Antingen saknar systemet stöd för Thunderbolt, eller så har det inaktiverats i BIOS, eller så har det ställts in till en säkerhetsnivå som inte stöds i BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
sv: Stöd för Thunderbolt har inaktiverats i BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
sv: Säkerhetsnivå för Thunderbolt kunde inte avgöras.

en: Error switching direct mode: %s
sv: Fel vid växling av direktläge: %s

en: Cameras
sv: Kameror

en: _Camera Access
sv: _Kameraåtkomst

en: Allow permitted apps to use cameras
sv: Låt tillåtna program använda kameror

en: Permitted Apps
sv: Tillåtna program

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
sv: Följande program i sandlåda har givits tillåtelse att använda kameror. Program som inte är i sandlåda kan använda kameror utan att be om tillåtelse.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
sv: Inga program i sandlåda har bett om åtkomst till kameran

en: Privacy & Security
sv: Sekretess och säkerhet

en: _Screen Lock
sv: _Skärmlås

en: Automatic screen lock
sv: Automatiskt skärmlås

en: Control access to your location
sv: Styr åtkomst till din plats

en: _File History &amp; Trash
sv: _Filhistorik &amp; papperskorg

en: Remove saved data and files
sv: Ta bort sparade data och filer

en: _Diagnostics
sv: _Diagnostik

en: Automatic problem reporting
sv: Automatisk problemrapportering

en: _Cameras
sv: _Kameror

en: Control camera access
sv: Styr kameraåtkomst

en: Manage device access
sv: Hantera enhetsåtkomst

en: Device _Security
sv: Enhets_säkerhet

en: Hardware security status and information
sv: Säkerhetsstatus och information för hårdvara

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: Problem Reporting
sv: Problemrapportering

en: _Automatic Problem Reporting
sv: _Automatisk problemrapportering

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data — %s.
sv: Att skicka in rapporter om tekniska problem hjälper oss att förbättra %s. Rapporter skickas anonymt och rensas på personliga data — %s.

note: translators: The '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora'
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
sv: Att skicka in rapporter om tekniska problem hjälper oss att förbättra %s. Rapporter skickas anonymt och rensas på personliga data.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
sv: Säkerhetsstart förhindrar skadlig programvara från att läsas in när enheten startas.
    
    Kontakta hårdvarutillverkaren eller IT-support för mer information.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
sv: Säkerhetsstart är aktiv

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
sv: Säkerhetsstart förhindrar skadlig programvara från att läsas in när enheten startas. Det är för närvarande påslaget och fungerar korrekt.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
sv: Säkerhetsstart har problem

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
sv: Säkerhetsstart förhindrar skadlig programvara från att läsas in när enheten startas. Det är för närvarande påslaget, men kommer inte att fungera på grund av att det har en ogiltig nyckel.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your device's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
sv: Problem med säkerhetsstart kan ofta lösas från din enhets fasta UEFI-programvaruinställningar (BIOS) och din hårdvarutillverkare kan ge information om hur du gör detta.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
sv: Kontakta din hårdvarutillverkare eller IT-supportleverantör för hjälp.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
sv: Säkerhetsstart är avstängd

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
sv: Säkerhetsstart förhindrar skadlig programvara från att läsas in när enheten startas. Det är för närvarande avstängt.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your device's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
sv: Säkerhetsstart kan ofta aktiveras från din enhets fasta UEFI-programvaruinställningar (BIOS). Kontakta din hårdvarutillverkare eller IT-supportleverantör för hjälp.

en: _Copy Technical Report
sv: _Kopiera teknisk rapport

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Security Checks Failed
sv: Säkerhetskontroller misslyckades

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself and may not be fixable.
sv: Hårdvaran klarar inte kontroller. Detta betyder att du inte är skyddad mot vanliga hårdvarusäkerhetsproblem.
    
    Det kan vara möjligt att lösa hårdvarusäkerhetsproblem genom att uppdatera den fasta programvaran eller ändra enhetens konfigurationsalternativ. Fel kan dock härstamma från den fysiska hårdvaran själv, och kan vara omöjliga att fixa.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Basic Security Checks Passed
sv: Grundläggande säkerhetskontroller lyckades

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements and has protection against some hardware security threats. However, it lacks other recommended protections.
sv: Denna enhet uppfyller grundläggande säkerhetskrav och har skydd mot några hårdvarusäkerhetshot. Den saknar dock andra rekommenderade skydd.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
sv: Skyddad

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. It is protected against the majority of hardware security threats.
sv: Denna enhet klarar aktuella säkerhetstester. Den har skydd mot de flesta hårdvarusäkerhetshot.

en: Checks Unavailable
sv: Kontroller otillgängliga

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets hardware security requirements.
sv: Enhetssäkerhetskontroller är inte tillgängliga för denna enhet. Det är inte möjligt att avgöra huruvida den uppfyller hårdvarusäkerhetskrav.

en: Report copied to clipboard
sv: Rapport kopierad till urklipp

en: About Device Security
sv: Om enhetssäkerhet

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
sv: Enhetssäkerhet tillhandahåller information om hur skyddad din enhet är mot säkerhetsproblem som har själva hårdvaran som mål.
    
    Hårdvaruaspekter som påverkar säkerheten inkluderar:
    
    • säkerhetsfunktioner inbyggda i själva hårdvaran;
    • hur hårdvaran konfigurerats att skydda mot säkerhetsproblem;
    • säkerheten för programvaran som kör direkt på hårdvaran.
    
    Säkerhetshot som påverkar hårdvara inkluderar skadliga program (malware) och virus som har programvaran som kör direkt på hårdvaran som mål. De inkluderar också fysiskt mixtrande, såsom fysisk anslutning till hårdvaran för att läsa data och implantera skadliga program.
    
    Enhetssäkerhet är bara en säkerhetsaspekt, och reflekterar inte den övergripande säkerheten hos systemet och program.

en: Device Security
sv: Enhetssäkerhet

en: Device Security Unavailable
sv: Enhetssäkerhet otillgänglig

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
sv: Enhetssäkerhet är endast tillgänglig på fysisk hårdvara. Ingen fysisk hårdvara har upptäckts.

en: Security Events
sv: Säkerhetshändelser

en: No Events
sv: Inga händelser

en: Protected against malicious software when the device starts.
sv: Skyddad mot skadlig programvara när enheten startar.

en: Secure Boot has Problems
sv: Säkerhetsstart har problem

en: Some protection when the device is started.
sv: Visst skydd när enheten startas.

en: Secure Boot is Off
sv: Säkerhetsstart är av

en: No protection when the device is started.
sv: Inget skydd när enheten startas.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
sv: Det här problemet kan ha orsakats av en ändring i fasta UEFI-programvaruinställningar, en ändring av operativsystemets konfiguration eller på grund av skadlig programvara på systemet.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
sv: Det här problemet kan ha orsakats av en ändring i de fasta UEFI-programvaruinställningarna eller på grund av skadlig programvara på systemet.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
sv: Det här problemet kan ha orsakats av en ändring av operativsystemets konfiguration eller på grund av skadlig programvara på systemet.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
sv: Lyckades

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
sv: ! Misslyckades

en: Hardware does not pass basic security checks.
sv: Hårdvaran klarar inte grundläggande säkerhetskontroller.

en: Hardware has a basic level of protection.
sv: Hårdvaran har en grundläggande skyddsnivå.

en: Hardware has a strong level of protection.
sv: Hårdvaran har en stark skyddsnivå.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Security Checks Unavailable
sv: Säkerhetskontroller otillgängliga

en: Security levels are not available for this device.
sv: Säkerhetsnivåer är inte tillgängliga för den här enheten.

note: TRANSLATORS: if the status is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
sv: Giltig

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
sv: Ogiltig

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
sv: Inaktiverad

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
sv: Låst

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
sv: Upplåst

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
sv: Krypterad

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
sv: Okrypterad

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
sv: Befläckad

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
sv: Obefläckad

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
sv: Hittad

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
sv: Hittades inte

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
sv: Stöds

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: Control access to your data and hardware, device security
sv: Styr åtkomst till dina data, hårdvara, enhetssäkerhet

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
sv: Sekretess;Skärm;Lås;Privat;Användning;Senaste;Historik;Filer;Tillfällig;Tmp;Papperskorg;Töm;Behåll;Diagnostik;Krasch;Plats;Gps;Kamera;Foton;Video;Webbkamera;Inspelning;Säkerhet;Fast programvara;Firmware;Thunderbolt;

en: _Automatic Device Location
sv: _Automatisk enhetsplats

en: Use sources like GPS and cellular to determine device location
sv: Använd källor som GPS och mobilnät för att avgöra enhetens plats

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
sv: Följande program i sandlåda har givits åtkomst till platsdata. Program som inte är i sandlåda kan komma åt platsdata utan att be om tillåtelse.

en: No sandboxed apps have asked for location access
sv: Inga program i sandlåda har bett om platsåtkomst

en: Screen Lock
sv: Skärmlås

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the device while you're away
sv: Att automatiskt låsa skärmen förhindrar andra från att komma åt enheten medan du är borta

en: _Blank Screen Delay
sv: Fördröjning för _tömning av skärm

en: Period of inactivity until screen blanks
sv: Inaktivitetsperiod innan skärmen kommer att släckas

en: Automatic Screen _Lock
sv: Automatiskt skärm_lås

en: Locks the screen after it blanks
sv: Låser skärmen efter att den släcks

en: Automatic _Screen Lock Delay
sv: Fördröjning för automatiskt _skärmlås

en: Time from screen blank to screen lock
sv: Tid från skärmen släcks till att den låses

note: Translators: Option for Automatic Screen Lock in Screen Lock page
en: Screen Turns Off
sv: Skärmen stängs av

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
sv: Aviseri_ngar på låsskärm

en: Forbid New _USB Devices
sv: Förbjud nya _USB-enheter

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
sv: Förhindra nya USB-enheter från att interagera med systemet då skärmen är låst

en: Screen Privacy
sv: Skärmsekretess

en: Restrict Viewing _Angle
sv: Begränsa betraktnings_vinkeln

en: File History & Trash
sv: Filhistorik & papperskorg

en: File History
sv: Filhistorik

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
sv: Filhistorik behåller ett register över filer som du har använt. Denna information delas mellan program, och gör det enklare att hitta filer som du kan vilja använda.

en: File H_istory
sv: Filh_istorik

en: File _History Duration
sv: Varaktighet för fil_historik

note: Translators: Option for File History Duration in File History group
en: Forever
sv: För alltid

en: _Clear History…
sv: _Töm historik…

en: Trash &amp; Temporary Files
sv: Papperskorg &amp; tillfälliga filer

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
sv: Papperskorgen och temporära filer kan ibland innehålla personlig eller känslig information. Att automatiskt ta bort dem kan hjälpa till att värna din integritet.

en: Automatically Empty _Trash
sv: Töm automatiskt _papperskorgen

en: Automatically Delete Temporary _Files
sv: Ta automatiskt bort tillfälliga _filer

en: Automatic Deletion _Period
sv: Period för _automatisk borttagning

note: Translators: Option for Automatically Delete Period in Trash and Temporary Files group
en: 1 hour
sv: En timme

en: _Empty Trash…
sv: _Töm papperskorgen…

en: _Delete Temporary Files…
sv: Ta _bort tillfälliga filer…

en: Clear File History?
sv: Töm filhistorik?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
sv: Efter rensning kommer listor över senast använda filer att vara tomma.

en: Clear _History
sv: Töm _historik

en: Empty all items from Trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
sv: Alla objekt i papperskorgen kommer att tas bort permanent.

en: _Empty Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: Delete all the temporary files?
sv: Radera alla tillfälliga filer?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
sv: Alla tillfälliga filer kommer att raderas permanent.

en: _Purge Temporary Files
sv: _Ta bort tillfälliga filer

en: Search Locations
sv: Sökplatser

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
sv: Filsystemsplatser som genomsöks av systemprogram, exempelvis Filer

en: Default Locations
sv: Standardplatser

en: Bookmarked Locations
sv: Bokmärkta platser

en: Custom Locations
sv: Anpassade platser

en: _Add Location
sv: _Lägg till plats

en: Location not found
sv: Plats hittades inte

en: Subfolders must be manually added for this location
sv: Undermappar måste läggas till manuellt för denna plats

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Remove Folder
sv: Ta bort mapp

en: Select Location
sv: Välj plats

en: _App Search
sv: _Programsökning

en: Include app-provided search results
sv: Inkludera sökresultat som tillhandahålls av program

en: Search _Locations
sv: Sök_platser

en: Filesystem locations which are searched by system apps
sv: Filsystemsplatser som genomsöks av systemprogram

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Results are displayed according to the list order
sv: Resultat visas enligt listordningen

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
sv: Styr vilka program som visar sökresultat i Aktivitetsöversikten

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
sv: Sök;Hitta;Index;Göm;Sekretess;Resultat;

en: Networks
sv: Nätverk

note: Label
en: No networks selected for sharing
sv: Inga nätverk markerade för delning

en: _Device Name
sv: _Enhetsnamn

en: Share files with other devices on the current network
sv: Dela filer med andra enheter på aktuellt nätverk

en: _File Sharing
sv: _Fildelning

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
sv: Strömma musik, foton och filmer till enheter på aktuellt nätverk

en: _Media Sharing
sv: _Mediadelning

en: File Sharing
sv: Fildelning

en: File Sharing _Address
sv: Fildelnings_adress

en: Copy
sv: Kopiera

en: _Open Public Folder
sv: Öppna publik mapp

en: _Require Password
sv: _Begär lösenord

en: Password is required on devices that want to access shared content.
    It may still be possible for devices on this network to see what content is being shared.
sv: Lösenord krävs på enheter som vill komma åt delat innehåll.
    Det kan fortfarande vara möjligt för enheter på detta nätverk för att se vilket innehåll som delas.

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Media Sharing
sv: Mediadelning

en: Media sharing allows streaming pictures, music and video to DLNA enabled devices on the current network.
sv: Mediadelning möjliggör strömning av musik, foton och filmer till DLNA-aktiverade enheter på aktuellt nätverk.

en: Folders
sv: Mappar

en: Address copied to clipboard
sv: Adress kopierad till urklipp

[ctx: service is disabled]
en: Off
sv: Av

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: service is active]
en: Active
sv: Aktiv

en: Choose a Folder
sv: Välj en mapp

en: _Add Folder
sv: _Lägg till mapp

note: Translators: %s is the hostname of the user's device
en: File sharing allows sharing the Public folder with other devices on the current network. This device will be visible as “%s”.
sv: Fildelning möjliggör delning av din publika mapp med andra enheter på det aktuella nätverket. Denna enhet kommer vara synlig som ”%s”.

en: Sharing
sv: Dela

en: Control what you want to share with others
sv: Styr vad du vill dela med andra

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;host;name;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
sv: dela;delning;share;värd;namn;media;audio;ljud;video;bilder;foton;filmer;server;renderare;

en: Alert Sound
sv: Larmljud

en: Click
sv: Klick

en: String
sv: Sträng

en: Swing
sv: Sving

en: Custom
sv: Anpassat

en: Balance
sv: Balans

en: Fade
sv: Toning

en: Select a Speaker
sv: Välj en högtalare

en: Test Speakers
sv: Testa högtalare

en: Sound
sv: Ljud

en: Output
sv: Utgång

en: _Test…
sv: _Testa…

en: _Output Device
sv: Ut_gångsenhet

en: _Configuration
sv: _Konfiguration

en: Master volume
sv: Huvudvolym

en: O_utput Volume
sv: _Utgångsvolym

en: _Balance
sv: _Balans

en: Fad_e
sv: T_ona

en: Output Device
sv: Utgångsenhet

en: No Output Devices
sv: Inga utgångsenheter

en: Input
sv: Ingång

en: _Input Device
sv: _Ingångsenhet

en: Con_figuration
sv: Kon_figuration

en: I_nput Volume
sv: I_ngångsvolym

en: Input Device
sv: Ingångsenhet

en: No Input Devices
sv: Inga ingångsenheter

en: Vo_lume Levels
sv: Vo_lymnivåer

en: _Alert Sound
sv: L_armljud

en: Volume Levels
sv: Volymnivåer

en: No Sound Playing
sv: Inget ljud spelar

en: Outputs
sv: Utgångar

en: Inputs
sv: Ingångar

en: Mute
sv: Tysta

en: Volume
sv: Volym

en: Unmute
sv: Aktivera ljud

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
sv: Ändra ljudvolym, ingångar, utgångar och ljudhändelser

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
sv: Kort;Mikrofon;Volym;Tona;Balans;Bluetooth;Headset;Ljud;Utgång;Ingång;

en: About
sv: Om

en: System Logo
sv: Systemlogotyp

en: Support GNOME
sv: Stöd GNOME

en: GNOME needs your help. Please donate today.
sv: GNOME behöver din hjälp. Donera i dag.

en: D_onate
sv: D_onera

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Hardware Model
sv: Hårdvarumodell

en: Memory
sv: Minne

en: Disk Capacity
sv: Diskkapacitet

en: Calculating…
sv: Beräknar…

en: _System Details
sv: _Systemdetaljer

en: System Details
sv: Systemdetaljer

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Hardware Information
sv: Hårdvaruinformation

en: Software Information
sv: Programvaruinformation

en: Firmware Version
sv: Version av fast programvara

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
sv: OS-namn

note: Translators: this field contains the distro build
en: OS Build
sv: OS-bygge

note: Translators: this field contains the distro type
en: OS Type
sv: OS-typ

en: GNOME Version
sv: GNOME-version

en: Windowing System
sv: Fönstersystem

en: Virtualization
sv: Virtualisering

en: Kernel Version
sv: Kärnversion

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics %d
sv: Grafik %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
sv: 64-bitars

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
sv: 32-bitars

[ctx: Windowing system (Wayland, or Unknown)]
en: Unknown
sv: Okänt

en: **Windowing System:**
sv: **Fönstersystem:**

en: Details copied to clipboard
sv: Detaljer kopierade till urklipp

en: View information about your system
sv: Visa information om ditt system

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;winver;
sv: enhet;system;information;värdnamn;minne;processor;version;standard;program;applikation;föredragen;cd;dvd;usb;audio;ljud;video;skiva;flyttbar;media;automatisk;körning;winver;

en: _Region &amp; Language
sv: _Re­gion &amp; språk

en: System language and localization
sv: Systemspråk och lokalinställningar

en: _Date &amp; Time
sv: _Datum &amp; tid

en: Time zone and clock settings
sv: Tidszon- och klockinställningar

en: _Users
sv: An_vändare

en: Add and remove accounts, change password
sv: Lägg till och ta bort konton, ändra lösenord

en: R_emote Desktop
sv: F_järrskrivbord

en: Allow this device to be used remotely
sv: Tillåt denna enhet att användas på distans

en: SSH network access
sv: SSH-nätverksåtkomst

en: _About
sv: _Om

en: Hardware details and software versions
sv: Hårdvarudetaljer och programvaruversioner

en: S_oftware Updates
sv: Pr_ogramvaruuppdateringar

en: Date & Time
sv: Dat­um & tid

en: _Year
sv: Å_r

en: _Month
sv: _Månad

en: _Day
sv: _Dag

en: Automatic _Date &amp; Time
sv: Automatisk _datum &amp; tid

en: Requires internet access
sv: Kräver internetåtkomst

en: Date &amp; _Time
sv: Datum &amp; _tid

en: Automatic Time _Zone
sv: A_utomatisk tidszon

en: Requires location services enabled and internet access
sv: Kräver platstjänster aktiverade och internetåtkomst

en: Time Z_one
sv: Tidsz_on

en: Time _Format
sv: Tids_format

en: _24-hour
sv: _24-timmars

en: F_irst Day of the Week
sv: _Första dag i veckan

en: Clock &amp; Calendar
sv: Klocka och kalender

en: Control how the time and date is shown in the top bar
sv: Styr hur tid och datum visas i systemraden

en: _Week Day
sv: _Veckodag

en: D_ate
sv: D_atum

en: _Seconds
sv: _Sekunder

en: Week _Numbers
sv: Vecko_nummer

en: Shown in the dropdown calendar
sv: Visas i rullgardinskalendern

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Locale Default
sv: Standard för lokal

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
sv: %e %B %Y, %I:%M %p

en: Select Time Zone
sv: Välj tidszon

en: Search cities
sv: Sök städer

en: Change the date and time, including time zone
sv: Ändra datum och tid, även tidszon

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
sv: Klocka;Tidszon;Plats;

en: Change system time and date settings
sv: Ändra systeminställningar för tid och datum

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
sv: Du måste autentisera dig för att ändra inställningar för tid eller datum.

en: Language and time settings, system information
sv: Läs språk- och tidsinställningar, systeminformation

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;ssh;
sv: enhet;system;information;detaljer;värdnamn;minne;processor;version;program;operativsystem;os;modell;språk;region;land;format;tal;enheter;klocka;tidszon;datum;plats;fjärr;skrivbord;rdp;vnc;ssh;

en: Formats
sv: Format

en: Search locales
sv: Sök lokaler

en: Common Formats
sv: Vanliga format

en: All Formats
sv: Alla format

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Close Preview
sv: Stäng förhandsgranskning

en: Dates
sv: Datum

en: Times
sv: Tid

en: Dates &amp; Times
sv: Datum &amp; tider

en: Numbers
sv: Tal

en: Measurement
sv: Mätning

en: Paper
sv: Papper

[ctx: measurement format]
note: Translators: "US Customary" refers to the measurement system as used in the USA
en: US Customary
sv: Traditionella amerikanska mått

[ctx: measurement format]
en: Metric
sv: Metrisk

en: Region & Language
sv: Re­gion & språk

en: Language and format will be changed after next login
sv: Språk och format kommer att ändras efter nästa inloggning

en: Log _Out…
sv: Logga _ut…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
sv: Språkinställningen används för gränssnittstext och webbsidor. Format används för siffror, datum och valutor.

en: Your Account
sv: Ditt konto

en: _Language
sv: _Språk

en: _Formats
sv: _Format

en: Login Screen
sv: Inloggningsskärm

en: L_anguage
sv: S_pråk

en: Fo_rmats
sv: Fo_rmat

en: Select your display language and formats
sv: Välj ditt visningsspråk och dina format

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
sv: Språk;Layout;Tangentbord;Inmatning;

en: Unlock…
sv: Lås upp…

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution.
sv: Dela ditt befintliga skrivbord med andra enheter. Fjärranslutningen använder den befintliga skärmupplösningen.

en: _Desktop Sharing
sv: Skrivbords_delning

en: Remote _Control
sv: Fjärr_kontroll

en: Allows desktop shares to control the screen
sv: Tillåter skrivbordsdelningar att styra skärmen

en: How to Connect
sv: Hur du ansluter

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
sv: Använd ett fjärrskrivbordsprogram för att ansluta med RDP-protokollet. Ytterligare information om enhetens nätverksplats kan också behövas.

en: _Hostname
sv: _Värdnamn

en: Login Details
sv: Inloggningsdetaljer

en: _Username
sv: An_vändarnamn

en: P_assword
sv: _Lösenord

en: _Generate New Password
sv: _Generera nytt lösenord

en: _Verify Fingerprint
sv: _Verifiera fingeravtryck

en: Device address copied to clipboard
sv: Enhetsadress kopierad till urklipp

en: Port number copied to clipboard
sv: Portnummer kopierat till urklipp

en: Username copied to clipboard
sv: Användarnamn kopierat till urklipp

en: Password copied to clipboard
sv: Lösenord kopierat till urklipp

en: Encryption Fingerprint
sv: Krypteringsfingeravtryck

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
sv: Krypteringsfingeravtrycket kan ses i anslutande klienter och bör vara identiskt

en: Remote Desktop
sv: Fjärrskrivbord

en: Desktop _Sharing
sv: Skrivbords_delning

en: Remote _Login
sv: Fjärr_inloggning

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
sv: Fjärranslut till ditt användarkonto när det inte används. Skärmupplösningen kan ställas in från fjärren.

en: _Remote Login
sv: _Fjärrinloggning

en: Enable or disable remote sessions
sv: Aktivera eller inaktivera fjärrsessioner

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
sv: Autentisering krävs för att aktivera eller inaktivera fjärrsessioner

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
sv: Kom åt denna enhet med Secure Shell (SSH)

en: SSH Login _Command
sv: SSH-inloggnings_kommando

en: Command copied to clipboard
sv: Kommando kopierat till urklipp

en: Enable or disable remote login
sv: Aktivera eller inaktivera fjärrinloggning

en: Authentication is required to enable or disable remote login
sv: Autentisering krävs för att aktivera eller inaktivera fjärrinloggning

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: User Details
sv: Användardetaljer

en: Fu_ll Name
sv: Fu_llständigt namn

en: Usernames can only include lower case letters, numbers, hyphens and underscores.
sv: Användarnamn får endast innehålla gemener, siffror, bindestreck och understreck.

en: Ad_ministrator
sv: Ad_ministratör

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
sv: Administratörer har extra förmågor, som att lägga till och ta bort andra användare, ändra inloggningsinställningar och ta bort programvara. Föräldrakontroll kan inte tillämpas på administratörer.

en: User sets password on _first login
sv: Användaren anger lösenord vid _första inloggning

en: Set password n_ow
sv: Ange ett lösenord n_u

en: Set Password
sv: Ställ in lösenord

en: For a good password, mix upper case, lower case, numbers and punctuation.
sv: Använd en blandning av bokstäver, siffror och skiljetecken för att få ett bra lösenord.

en: _Confirm Password
sv: _Bekräfta lösenord

en: Failed to add account
sv: Misslyckades med att lägga till konto

en: Passwords match
sv: Lösenorden stämmer överens

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: _Next
sv: _Nästa

en: Stock avatars
sv: Standardprofilbilder

en: Select a File…
sv: Välj en fil…

en: Select
sv: Välj

en: Browse for more pictures
sv: Bläddra efter fler bilder

en: Add Enterprise Login
sv: Lägg till företagsinloggning

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
sv: En internetanslutning krävs för att lägga till konton för företagsinloggning.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
sv: Företagsinloggning låter ett befintligt centralt hanterat konto användas på denna enhet.

en: _Domain
sv: _Domän

en: Should match the web domain of the account provider
sv: Ska matcha webbdomänen för kontoleverantören

en: Enroll Device
sv: Registrera enhet

en: _Enroll
sv: _Registrera

en: Administrator _Name
sv: Administratörs_namn

en: Administrator _Password
sv: Administratörs_lösenord

en: Failed to register account
sv: Misslyckades med att registrera konto

en: Failed to join domain
sv: Misslyckades med att ansluta till domänen

en: No supported way to authenticate with this domain
sv: Inget stöd för att autentisera med denna domän

en: That login name didn’t work
sv: Inloggningsnamnet fungerade inte

en: That login password didn’t work
sv: Inloggningslösenordet fungerade inte

en: That hostname didn’t work
sv: Värdnamnet fungerade inte

en: Failed to log into domain
sv: Misslyckades med att logga in på domänen

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
sv: För att lägga till ett företagskonto måste enheten vara registrerad på <b>%s</b>. Låt nätverksadministratören fylla i sitt namn och lösenord för att registrera.

en: Valid domain
sv: Giltig domän

en: Domain not found
sv: Domän hittades inte

en: Checking domain…
sv: Kontrollerar domän…

en: Failed to contact realmd service
sv: Misslyckades med att kontakta realmd-tjänsten

en: No fingerprint device
sv: Ingen fingeravtrycksenhet

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
sv: Ingen fingeravtrycksenhet

en: Ensure the device is properly connected
sv: Säkerställ att enheten är korrekt ansluten

en: Fingerprint Device
sv: Fingeravtrycksenhet

en: Choose the fingerprint device you want to configure
sv: Välj fingeravtrycksenheten som du vill konfigurera

en: Fingerprint Login
sv: Fingeravtrycksinloggning

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your device with your finger
sv: Fingeravtrycksinloggning låter dig låsa upp och logga in på din enhet med ditt finger

en: _Delete Fingerprints
sv: _Ta bort fingeravtryck

en: Fingerprint Enroll
sv: Fingeravtrycksregistrering

en: the device needs to be claimed to perform this action
sv: enheten behöver tas i anspråk för att utföra denna åtgärd

en: the device is already claimed by another process
sv: enheten har redan tagits i anspråk av en annan process

en: you do not have permission to perform the action
sv: du har inte rättigheter att utföra åtgärden

en: no prints have been enrolled
sv: inga avtryck har registrerats

en: Failed to communicate with the device during enrollment
sv: Misslyckades med att kommunicera med enheten under registrering

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
sv: Misslyckades med att kommunicera med fingeravtrycksläsaren

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
sv: Misslyckades med att kommunicera med fingeravtrycksdemonen

en: Failed to list fingerprints: %s
sv: Misslyckades med att lista fingeravtryck: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
sv: Misslyckades med att ta bort sparade fingeravtryck: %s

en: Left thumb
sv: Vänster tumme

en: Left middle finger
sv: Vänster långfinger

en: _Left index finger
sv: _Vänster pekfinger

en: Left ring finger
sv: Vänster ringfinger

en: Left little finger
sv: Vänster lillfinger

en: Right thumb
sv: Höger tumme

en: Right middle finger
sv: Höger långfinger

en: _Right index finger
sv: _Höger pekfinger

en: Right ring finger
sv: Höger ringfinger

en: Right little finger
sv: Höger lillfinger

en: Unknown Finger
sv: Okänt finger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
sv: Färdig

en: Fingerprint device disconnected
sv: Fingeravtrycksenheten kopplades från

en: Fingerprint device storage is full
sv: Fingeravtrycksenhetens utrymme är fullt

en: Fingerprint is duplicate
sv: Fingeravtrycket är en dubblett

en: Failed to enroll new fingerprint
sv: Misslyckades med att registrera nytt fingeravtryck

en: Failed to start enrollment: %s
sv: Misslyckades med att starta registrering: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
sv: Misslyckades med att registrera nytt fingeravtryck

en: Failed to stop enrollment: %s
sv: Misslyckades med att stoppa registrering: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
sv: Lyft och placera upprepat ditt finger på läsaren för att registrera ditt fingeravtryck

en: _Re-enroll this finger…
sv: _Registrera detta finger på nytt…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
sv: Läs av nytt fingeravtryck

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
sv: Misslyckades med att släppa fingeravtrycksenheten %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
sv: Problem vid läsning av enhet

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
sv: Misslyckades med att begära fingeravtrycksenheten %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
sv: Misslyckades med att erhålla fingeravtrycksenheter: %s

en: Delete All Fingerprints?
sv: Ta bort alla fingeravtryck?

en: Deleting all enrolled fingerprints will disable Fingerprint Login. To re-enable Fingerprint Login at least one fingerprint will have to be enrolled.
sv: Att ta bort alla registrerade fingeravtryck kommer inaktivera fingeravtrycksinloggning. Minst ett fingeravtryck måste vara registrerat för att återaktivera fingeravtrycksinloggning.

en: _Delete All
sv: _Ta bort alla

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Ch_ange
sv: Än_dra

en: Current Password
sv: Aktuellt lösenord

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm Password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Allow user to change their password on next login
sv: Tillåt användare att ändra lösenord vid nästa inloggning

en: Set a password now
sv: Ange ett lösenord nu

en: Please choose another password.
sv: Välj ett annat lösenord.

en: Please type your current password again.
sv: Ange ditt aktuella lösenord igen.

en: Password could not be changed
sv: Lösenordet kunde inte ändras

en: Cannot automatically join this type of domain
sv: Kan inte automatiskt gå med i denna typ av domän

en: No such domain or realm found
sv: Ingen sådan domän eller sfär funnen

en: Cannot log in as %s at the %s domain
sv: Kan inte logga in som %s på %s-domänen

en: Invalid password, please try again
sv: Ogiltigt lösenord, försök igen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
sv: Det gick inte att ansluta till %s-domänen: %s

en: Unlock to Change This Setting
sv: Lås upp för att ändra denna inställning

en: Change Avatar
sv: Byt profilbild

en: Remove Avatar
sv: Ta bort profilbild

en: Pa_ssword
sv: Lö_senord

en: _Fingerprint Login
sv: _Fingeravtrycksinloggning

en: A_utomatic Login
sv: A_utomatisk inloggning

en: Automatic login opens the user account when the device starts, without requiring authentication. Authentication is still required at other times, such as when unlocking the screen.
sv: Automatisk inloggning öppnar användarkontot när enheten startas, utan att kräva autentisering. Autentisering krävs fortfarande vid andra tillfällen, som när skärmen låses upp.

en: _Administrator
sv: _Administratör

en: _Parental Controls
sv: _Föräldrakontroller

en: Open the Parental Controls app
sv: Öppna programmet Föräldrakontroller

en: _Remove User…
sv: _Ta bort användare…

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
sv: Användaren kommer inte kunna använda denna enhet efter att kontot har tagits bort

en: _Delete Files and Settings
sv: _Ta bort filer och inställningar

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
sv: Kontot är inaktiverat

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
sv: Ska ställas in vid nästa inloggning

[ctx: Password mode]
en: None
sv: Ingen

note: TODO: Handle enterprise accounts
en: Remove %s?
sv: Ta bort %s?

en: Users
sv: Användare

en: Other Users
sv: Andra användare

en: _Add User
sv: _Lägg till användare

en: Add _Enterprise Login
sv: Lägg till _företagsinloggning

en: Add or remove users and change your password
sv: Lägg till eller ta bort användare och ändra ditt lösenord

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental;Restrictions;Usage;Kid;Child;
sv: Inloggning;Namn;Fingeravtryck;Avatar;Profilbild;Logotyp;Ansikte;Lösenord;Föräldrakontroller;Restriktioner;Begränsningar;Användning;Unge;Ungar;Barn;

en: Manage user accounts
sv: Hantera användarkonton

en: Authentication is required to change user data
sv: För att ändra användardata krävs autentisering

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one
sv: Det nya lösenordet måste skilja sig åt från det gamla

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers
sv: Försök att ändra några bokstäver och siffror

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more
sv: Försök att ändra lösenordet lite mer

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger
sv: Ett lösenord utan ditt användarnamn skulle vara starkare

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password
sv: Försök undvika att använda ditt namn i lösenordet

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password
sv: Försök undvika några av orden som ingår i lösenordet

[ctx: Password hint]
en: Avoid common words
sv: Undvik vanliga ord

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words
sv: Försök undvika att kasta om befintliga ord

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers
sv: Försök att använda fler siffror

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters
sv: Försök att använda fler versaler

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters
sv: Försök att använda fler gemener

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation
sv: Försök att använda fler specialtecken som till exempel skiljetecken

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
sv: Försök att använda en blandning av bokstäver, siffror och skiljetecken

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character
sv: Försök undvika att upprepa samma tecken

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation
sv: Försök undvika att upprepa samma typ av tecken: du behöver blanda bokstäver, siffror och skiljetecken

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
sv: Försök undvika sekvenser som 1234 eller abcd

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer
sv: Lösenordet behöver vara längre

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two
sv: Blanda versaler och gemener och försök använda en eller flera siffror

[ctx: Password hint]
en: Valid password. Try adding more letters, numbers and punctuation
sv: Giltigt lösenord. Försök att lägga till fler bokstäver, siffror och skiljetecken

en: Great password!
sv: Fantastiskt lösenord!

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: The new password is too short
sv: Det nya lösenordet är för kort

en: The new password is too simple
sv: Det nya lösenordet är för enkelt

en: The old and new passwords are too similar
sv: Det gamla och det nya lösenordet är för lika

en: The new password has already been used recently.
sv: Det nya lösenordet har används tidigare.

en: The new password must contain numeric or special characters
sv: Det nya lösenordet måste innehålla numeriska- eller specialtecken

en: The old and new passwords are the same
sv: Det gamla och det nya lösenordet är identiska

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
sv: Ditt lösenord har ändrats sedan du först autentiserades!

en: The new password does not contain enough different characters
sv: Det nya lösenordet innehåller för få olika tecken

en: Password does not meet your organization's security policies. Try a different password or contact your system administrator.
sv: Lösenordet uppfyller inte din organisations säkerhetspolicyer. Försök med ett annat lösenord eller kontakta din systemadministratör.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: Translators: '%s' is an invalid character, such as @, #, etc...
en: Usernames cannot include “%s”
sv: Användarnamn kan inte innehålla ”%s”

en: Username is already in use — please choose another
sv: Användarnamnet används redan — välj ett annat

en: Usernames must have fewer than %ld character | Usernames must have fewer than %ld characters
sv[0]: Användarnamn måste bestå av färre än %ld tecken
sv[1]: Användarnamn måste bestå av färre än %ld tecken

en: Cursor Size
sv: Markörstorlek

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
sv: Markörens storlek kan kombineras med zoom för att göra den lättare att se

en: Hearing
sv: Höra

en: _Overamplification
sv: Ö_verförstärkning

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
sv: Tillåt volymen att överskrida 100% med reducerad ljudkvalitet

en: Visual Alerts
sv: Visuella larm

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
sv: Använd en visuell indikation när ett larmljud inträffar

en: _Visual Alerts
sv: _Visuella larm

en: _Flash Area
sv: _Blinkområde

en: Entire Screen
sv: Hela skärmen

en: Entire Window
sv: Hela fönstret

en: _Test Flash
sv: _Testblinkning

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
sv: Ljud

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
sv: Systemets volym kan justeras i inställningar för %s

en: Pointing & Clicking
sv: Peka och klicka

en: _Mouse Keys
sv: _Mustangenter

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
sv: Använd det numeriska tangentbordet för att flytta muspekaren

en: _Locate Pointer
sv: _Hitta muspekare

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
sv: Visa pekarplats genom att trycka på vänster Ctrl

en: _Activate Windows on Hover
sv: _Aktivera fönster vid hovring

en: Place the pointer over a window to activate it
sv: Placera pekaren över ett fönster för att aktivera det

en: _Double-Click Delay
sv: D_ubbelklicksfördröjning

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
sv: Kort

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
sv: Lång

en: Click Assist
sv: Klickhjälp

en: _Simulated Secondary Click
sv: _Simulerat sekundärklick

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
sv: Sekundärklick genom att hålla ned den primära musknappen

en: Acceptance Delay
sv: Acceptansfördröjning

en: _Hover Click
sv: _Uppehållsklick

en: Trigger a click when the pointer hovers
sv: Initiera ett klick när muspekaren svävar

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Motion Threshold
sv: Tröskelvärde för rörelse

en: Small
sv: Litet

en: Large
sv: Stort

en: _Always Show Accessibility Menu
sv: Visa _alltid meny för hjälpmedel

en: Display the accessibility menu in the top bar
sv: Visa hjälpmedelsmenyn i systemraden

en: _Seeing
sv: _Se

en: _Hearing
sv: _Höra

en: _Typing
sv: _Skriva

en: _Pointing and Clicking
sv: _Peka och klicka

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: Seeing
sv: Se

en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

en: Screen _Reader
sv: Skärmläsa_re

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
sv: Skärmläsaren läser visad text allteftersom du flyttar fokus

en: Co_nfigure
sv: Ko_nfigurera

en: _High Contrast
sv: _Hög kontrast

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
sv: Öka färgkontrast för gränssnittselement i förgrunden och bakgrunden

en: _On/Off Shapes
sv: Figurer _på/av

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
sv: Använd figurer för att indikera tillstånd utöver eller i stället för färger

en: _Reduced Motion
sv: _Reducerad rörelse

en: Toggle reduced motion animations throughout the user interface
sv: Aktivera/inaktivera reducerade rörelseanimationer över hela användargränssnittet

en: _Text Size
sv: _Textstorlek

en: _Cursor Size
sv: _Markörstorlek

en: Increase the size of the cursor
sv: Öka storleken på markören

en: _Sound Keys
sv: _Ljudtangenter

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
sv: Pip när Num Lock eller Caps Lock slås på eller av

en: Always Show Scroll_bars
sv: Visa a_lltid rullningslister

en: Make scrollbars always visible
sv: Gör rullningslister alltid synliga

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Use the slider to adjust the size of user interface text
sv: Använd skjutreglaget för att justera storleken på all text i användargränssnittet

en: Sample text
sv: Exempeltext

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
sv: Standard

[ctx: cursor size]
en: Medium
sv: Mellan

[ctx: cursor size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: cursor size]
en: Larger
sv: Större

[ctx: cursor size]
en: Largest
sv: Störst

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d bildpunkt
sv[1]: %d bildpunkter

en: Screen _Keyboard
sv: S_kärmtangentbord

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
sv: Använd skärmtangentbordet för att skriva i inmatningsfält

en: _Enable by Keyboard
sv: Aktivera med tang_entbord

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
sv: Slå på och av hjälpmedelsfunktioner från tangentbordet

en: Text Cursor
sv: Textmarkör

en: _Cursor Blinking
sv: _Markörblinkning

en: Change if the cursor blinks in text fields
sv: Ändra huruvida markören blinkar i textfält

en: _Blink Speed
sv: _Blinkhastighet

en: Blink Speed
sv: Blinkhastighet

en: _Test Entry
sv: _Testfält

en: Typing Assist
sv: Skrivassistent

en: _Repeat Keys
sv: _Upprepningstangenter

en: Key presses repeat when the key is held down
sv: Tangenttryckningar upprepas då tangenten hålls ned

en: Speed
sv: Hastighet

en: _Sticky Keys
sv: _Klistriga tangenter

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
sv: Sekvenser av modifierartangenter agerar som en tangentkombination

en: Disable if two keys are pressed together
sv: Inaktivera om två tangenter trycks samtidigt

en: Beep when modifier key is pressed
sv: Pip när modifierartangent trycks ned

en: S_low Keys
sv: T_röga tangenter

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
sv: Fördröjning mellan en tangenttryckning och att den accepteras

en: Beep when a key is pressed
sv: Pip när en tangent trycks ned

en: Beep when a key is accepted
sv: Pip när en tangent accepteras

en: Beep when a key is rejected
sv: Pip när en tangent förkastas

en: B_ounce Keys
sv: _Tangentstuds

en: Ignore fast duplicate keypresses
sv: Ignorera snabba duplicerade tangenttryckningar

en: Zoom
sv: Zooma

en: _Desktop Zoom
sv: _Skrivbordszoom

en: Magnify the entire screen
sv: Förstora hela skärmen

en: Magnifier
sv: Förstorare

en: _Magnification Factor
sv: _Förstoringsfaktor

en: M_agnifier View
sv: Förstor_arvy

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
sv: Följ muspekare

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
sv: Skärmområde

en: _Extend Outside Screen Edges
sv: _Sträck ut utanför skärmens kanter

en: _Screen Area
sv: _Skärmområde

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
sv: Helskärm

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
sv: Övre halva

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
sv: Nedre halva

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
sv: Vänster halva

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
sv: Höger halva

en: _Follow Behavior
sv: _Följningsbeteende

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
sv: Flyttas med innehållet

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
sv: Flyttar på innehåll

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
sv: Förblir centrerat

en: Crosshairs
sv: Hårkors

en: _Crosshair Lines
sv: _Hårkorslinjer

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
sv: Markera pekarplatsen i förstorarregionen med linjer

en: _Overlap Mouse Cursor
sv: Ö_verlappa muspekare

en: _Thickness
sv: _Tjocklek

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
sv: Tunn

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
sv: Tjock

en: Len_gth
sv: Län_gd

en: Colo_r
sv: Fä_rg

en: Color Filters
sv: Färgfilter

en: _Inverted
sv: _Inverterat

en: Invert colors in the magnifier region
sv: Invertera färger i förstorarregionen

en: _Brightness
sv: _Ljusstyrka

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
sv: Låg

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
sv: Hög

en: Co_ntrast
sv: Ko_ntrast

en: Co_lor
sv: Fär_g

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
sv: Fullständig

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
sv: Gör det enklare att se, höra, skriva, peka och klicka

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal;Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;overamplification;magnify;magnifier;magnification;
sv: Tangentbord;Mus;a11y;Accessibility;Hjälpmedel;Tillgänglighet;Universell;Åtkomst;Kontrast;Markör;Zoom;Skärmläsare;stor;hög;text;typsnitt;teckensnitt;storlek;AccessX;Klistriga;Tangenter;Tröga;Tangentstuds;Mustangenter;Dubbelklick;Fördröjning;Hastighet;Assistans;Upprepa;Blinka;Pekare;sök;hitta;visuell;hörsel;ljud;skrift;animationer;överförstärkning;förstora;förstoringsglas;förstoring;

en: Map Buttons
sv: Koppla knappar

en: Map buttons to functions
sv: Koppla knappar till funktioner

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
sv: För att redigera ett kortkommando, välj ”Skicka tangenttryckning”-åtgärden, tryck tangentbordsgenvägen och håll nere de nya tangenterna eller tryck backsteg för att rensa

en: _Close
sv: _Stäng

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
sv: Tryck på målmarkörerna när de visas på skärmen för att kalibrera ritplattan

en: Mis-click detected, restarting…
sv: Felaktigt klick upptäcktes, startar om…

en: Button %d
sv: Knapp %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
sv: Programdefinierad

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
sv: Skicka tangenttryckning

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
sv: Byt skärm

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
sv: Visa hjälp på skärmen

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn more"
en: This device is unknown and may present wrong capabilities — %s.
sv: Denna enhet är okänd och kan presentera felaktiga förmågor — %s.

en: Tablet mounted on laptop panel
sv: Ritplatta monterad på skärm för bärbar dator

en: Tablet mounted on external display
sv: Ritplatta monterad på extern skärm

en: External tablet device
sv: Extern ritplatteenhet

note: Translators: this is a drawing tablet pad, i.e. a collection of buttons and knobs
en: External pad device
sv: Extern fjärrkontrollsenhet

en: Map _Buttons
sv: Koppla _knappar

en: _Tablet Mode
sv: _Ritplatteläge

en: Use absolute positioning for the pen
sv: Använd absolut positionering för pennan

en: Button Location
sv: Plats för knappar

en: The location of the physical buttons on the tablet
sv: Platsen för ritplattans fysiska knappar

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
sv: Koppla till _skärm

en: _Keep Aspect Ratio
sv: _Behåll bildförhållande

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
sv: Använd endast en del av ritplattans yta för att behålla skärmens bildförhållande

en: _Calibrate
sv: _Kalibrera

note: All displays item
en: All Displays
sv: Alla skärm­ar

note: Translators: %s is a link to the Mouse & Touchpad panel with the label "Mouse"
en: Mouse devices can be configured in %s settings
sv: Många enheter kan konfigureras i inställningar för %s

en: No tablet detected
sv: Ingen ritplatta hittades

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
sv: Anslut eller slå på din Wacom-ritplatta

en: Assign Keystroke
sv: Tilldela tangenttryckning

en: Press Esc to cancel
sv: Tryck Esc för att avbryta

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
sv: Välj en åtgärd när knapp %d trycks ned på styluspennan

en: Button %d Mapping
sv: Koppling för knapp %d

en: Tip _Pressure Feel
sv: _Tryckkänsla för spets

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Soft
sv: Mjuk

note: Translators: This is a mark in the 'Tip Pressure Feel' scale Translators: This is a mark in the 'Erase Pressure Feel' scale
en: Firm
sv: Fast

en: Button _1
sv: Knapp _1

en: Button _2
sv: Knapp _2

en: Button _3
sv: Knapp _3

en: _Eraser Pressure Feel
sv: Tryckkänsla för rad_erare

en: Left Mousebutton Click
sv: Vänsterklick med musknapp

en: Middle Mousebutton Click
sv: Mittenklick med musknapp

en: Right Mousebutton Click
sv: Högerklick med musknapp

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: Forward
sv: Framåt

en: Switch Monitor
sv: Byt skärm

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
sv: Airbrush-styluspenna med tryck, lutning och integrerat reglage

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
sv: Konstpenna med tryck, lutning och rotation

en: Stylus with pressure and tilt
sv: Styluspenna med tryck och lutning

en: Stylus with pressure
sv: Styluspenna med tryck

en: Graphics Tablets
sv: Ritplattor

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
sv: Ställ in knappkopplingar och justera styluspennkänsligheten för ritplattor

note: Translators: Search terms to find the Graphics Tablets panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
sv: Ritplatta;Wacom;Styluspenna;Raderare;Mus;

en: New shortcut…
sv: Nytt kortkommando…

en: Duration
sv: Längd

en: Interval
sv: Intervall

en: Screen Time Unavailable
sv: Skärmtid otillgänglig

en: Screen time information will appear here after a period of usage
sv: Skärmtidsinformation kommer visas här efter en tids användning

en: Average Week
sv: Genomsnittlig vecka

en: Previous Week
sv: Föregående vecka

en: Next Week
sv: Nästa vecka

[ctx: abbreviated weekday name for Wednesday]
en: W
sv: O

[ctx: abbreviated weekday name for Saturday]
en: S
sv: L

en: Failed to load session history file ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att läsa in sessionshistorikfilen ”%s”: %s

en: Invalid file structure
sv: Ogiltig filstruktur

en: Failed to load session history file: %s
sv: Misslyckades med att läsa in sessionshistorikfil: %s

en: File is empty
sv: Filen är tom

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY
en: Average Monday
sv: Genomsnittlig måndag

en: Average Tuesday
sv: Genomsnittlig tisdag

en: Average Wednesday
sv: Genomsnittlig onsdag

en: Average Thursday
sv: Genomsnittlig torsdag

en: Average Friday
sv: Genomsnittlig fredag

en: Average Saturday
sv: Genomsnittlig lördag

en: Average Sunday
sv: Genomsnittlig söndag

en: No Data
sv: Inga data

en: This Week
sv: Denna vecka

note: Translators: The first placeholder is a formatted date string * (formatted using the `%x` strftime placeholder, which gives the * preferred date representation for the current locale without the time). * The second placeholder is a formatted time duration (for example, * ‘3 hours’ or ‘25 minutes’).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s. A line is overlayed at the %s mark to indicate the configured screen time limit.
sv: Stapeldiagram över skärmtidsanvändning över veckan som startar %s. En linje dras över märket för %s för att indikera den konfigurerade skärmtidsgränsen.

note: Translators: The placeholder is a formatted date string (formatted * using the `%x` strftime placeholder, which gives the preferred date * representation for the current locale without the time).
en: Bar chart of screen time usage over the week starting %s.
sv: Stapeldiagram över skärmtidsanvändning över veckan som startar %s.

en: Placeholder for a bar chart of screen time usage. No data is currently available.
sv: Platshållare för ett stapeldiagram över skärmtidsanvändning. Inga data finns tillgängliga för närvarande.

en: Some settings are being managed by the Parental Controls app
sv: Vissa inställningar hanteras av programmet Föräldrakontroller

en: Open _Parental Controls
sv: Öppna _Föräldrakontroller

en: Screen Time
sv: Skärmtid

en: Disabling screen time recording stops screen time data from being saved. This data is never shared outside this device.
sv: Inaktivering av skärmtidslagring stoppar skärmtidsdata från att sparas. Dessa data delas aldrig utanför denna enhet.

en: _Disable Screen Time
sv: _Inaktivera skärmtid

en: Screen Time Recording Disabled
sv: Skärmtidslagring inaktiverad

en: Enable recording to view screen usage history
sv: Aktivera lagring för att visa skärmanvändningshistorik

en: E_nable
sv: A_ktivera

en: Screen Limits
sv: Skärmgränser

en: _Screen Time Limit
sv: _Skärmtidsgräns

en: Daily _Limit
sv: Daglig _gräns

en: _Grayscale
sv: _Gråskala

en: Black and white screen for screen limits
sv: Svartvit skärm för skärmgränser

en: Break Reminders
sv: Rastpåminnelser

en: _Eyesight Reminders
sv: Ö_gonpåminnelser

en: Reminders to look away from the screen
sv: Påminnelser om att titta bort från skärmen

en: _Movement Reminders
sv: _Rörelsepåminnelser

en: Reminders to move around
sv: Påminnelser att röra på sig

en: Movement _Break Schedule
sv: S_chema för rörelseraster

en: S_ounds
sv: Lj_ud

en: Play a sound when a break ends
sv: Spela upp ett ljud då en rast tar slut

en: Wellbeing
sv: Välmående

en: Review and limit the amount of time you spend at the computer screen
sv: Granska och begränsa tidsmängden du spenderar vid datorskärmen

note: Translators: Search terms to find the Wellbeing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wellbeing;Screen Time;Breaks;Break Reminders;Health Breaks;Daily Usage;Screen Limits;Usage Limit;
sv: Välmående;Skärmtid;Raster;Rastpåminnelser;Hälsoraster;Daglig användning;Skärmgränser;Användningsgräns;

en: Access Points
sv: Accesspunkter

en: Add
sv: Lägg till

en: APN Type
sv: APN-typ

en: Attach
sv: Fäst

en: Auth Type
sv: Autentiseringstyp

en: Edit
sv: Redigera

en: Operation Cancelled
sv: Operationen avbröts

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
sv: <b>Fel:</b> Åtkomst nekad vid ändring av inställningar

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
sv: <b>Fel:</b> Mobilutrustningsfel

en: Modem Details
sv: Modemdetaljer

en: Modem Status
sv: Modemstatus

en: Carrier
sv: Operatör

en: Network Type
sv: Nätverkstyp

en: Network Status
sv: Nätverksstatus

en: Own Number
sv: Eget nummer

en: Device Details
sv: Enhetsdetaljer

en: Not Registered
sv: Inte registrerad

en: Registered
sv: Registrerad

en: Searching
sv: Söker

en: Denied
sv: Nekad

en: 2G Only
sv: Endast 2G

en: 3G Only
sv: Endast 3G

en: 4G Only
sv: Endast 4G

en: 5G Only
sv: Endast 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
sv: 2G, 3G, 4G, 5G (föredras)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
sv: 2G, 3G, 4G (föredras), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
sv: 2G, 3G (föredras), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
sv: 2G (föredras), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
sv: 2G, 3G, 4G (föredras)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
sv: 2G, 3G (föredras), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
sv: 2G (föredras), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
sv: 3G, 4G, 5G (föredras)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
sv: 3G, 4G (föredras), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
sv: 3G (föredras), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
sv: 2G, 4G, 5G (föredras)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
sv: 2G, 4G (föredras), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
sv: 2G (föredras), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
sv: 2G, 3G, 5G (föredras)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
sv: 2G, 3G (föredras), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
sv: 2G (föredras), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
sv: 3G, 4G (föredras)

en: 3G (Preferred), 4G
sv: 3G (föredras), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
sv: 2G, 4G (föredras)

en: 2G (Preferred), 4G
sv: 2G (föredras), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
sv: 2G, 3G (föredras)

en: 2G (Preferred), 3G
sv: 2G (föredras), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
sv: 2G, 5G (föredras)

en: 2G (Preferred), 5G
sv: 2G (föredras), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
sv: 3G, 5G (föredras)

en: 3G (Preferred), 5G
sv: 3G (föredras), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
sv: 4G, 5G (föredras)

en: 4G (Preferred), 5G
sv: 4G (föredras), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
sv: Okänt

en: No SIM
sv: Inget SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
sv: Sätt i ett SIM-kort för att använda detta modem

en: SIM Locked
sv: SIM låst

en: _Mobile Data
sv: _Mobildata

en: Access data using mobile network
sv: Kom åt data genom mobilnätverk

en: _Data Roaming
sv: _Data-roaming

en: Use mobile data when roaming
sv: Använd mobildata vid roaming

en: _Network Mode
sv: _Nätverksläge

en: N_etwork
sv: Nä_tverk

en: Advanced
sv: Avancerat

en: _Access Point Names
sv: _Accesspunktnamn

en: _SIM Lock
sv: _SIM-lås

en: Lock SIM with PIN
sv: Lås SIM med PIN

en: M_odem Details
sv: M_odemdetaljer

en: Primary S_IM Slot
sv: Primärt S_IM-fack

en: Unlock SIM card
sv: Lås upp SIM-kort

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Please provide PIN code for SIM %d
sv: Tillhandahåll PIN-koden för SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
sv: Ange PIN för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Please provide PUK code for SIM %d
sv: Tillhandahåll PUK-koden för SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
sv: Ange PUK för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
sv[0]: Fel lösenord matades in. Du har %1$u försök kvar
sv[1]: Fel lösenord matades in. Du har %1$u försök kvar

en: You have %u try left | You have %u tries left
sv[0]: Du har %u försök kvar
sv[1]: Du har %u försök kvar

en: Wrong password entered.
sv: Fel lösenord matades in.

en: PUK code should be an 8 digit number
sv: PUK-koden ska vara ett 8-siffrigt tal

en: Enter New PIN
sv: Ange ny PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
sv: PIN-koden ska vara ett tal med 4-8 siffror

en: Unlocking…
sv: Låser upp…

note: Translators: This refers to a sim slot in a modem. * For example: "Slot 1 [Operator Name]", "Slot 1" or "Slot 2 [Empty]". * Notice that all variations above are valid. Sometimes "Operator Name" * will be ommitted.
en: Slot %d %s
sv: Fack %d %s

en: Phone failure
sv: Telefonfel

en: No connection to phone
sv: Ingen anslutning till telefon

en: Operation not allowed
sv: Operationen tillåts ej

en: Operation not supported
sv: Operationen stöds ej

en: SIM not inserted
sv: SIM inte anslutet

en: SIM PIN required
sv: PIN för SIM krävs

en: SIM PUK required
sv: PUK för SIM krävs

en: SIM failure
sv: SIM-fel

en: SIM busy
sv: SIM upptaget

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: SIM PIN2 required
sv: PIN2 för SIM krävs

en: SIM PUK2 required
sv: PUK2 för SIM krävs

en: Not found
sv: Hittades inte

en: No network service
sv: Ingen nätverkstjänst

en: Network timeout
sv: Nätverkstidsgräns överskreds

en: GPRS services not allowed
sv: GPRS-tjänster tillåts ej

en: Roaming not allowed in this location area
sv: Roaming är inte tillåtet på området för denna plats

en: Unspecified GPRS error
sv: Ospecificerat GPRS-fel

en: No Error
sv: Inget fel

en: Action Cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Network Mode
sv: Nätverksläge

en: _Automatic
sv: _Automatiskt

en: Choose Network
sv: Välj nätverk

en: Refresh Network Providers
sv: Uppdatera nätverksleverantörer

en: Enable Mobile Network
sv: Aktivera mobilnätverk

en: No WWAN Adapter Found
sv: Ingen WWAN-adapter hittades

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
sv: Säkerställ att du har en WWAN-enhet/mobilenhet

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
sv: WWAN är inaktiverat när flygplansläge är på

en: Loading Devices
sv: Läser in enheter

en: Data Connection
sv: Dataanslutning

en: SIM card used for internet
sv: SIM-kort används för internet

en: SIM Lock
sv: SIM-lås

en: _Lock SIM with PIN
sv: _Lås SIM med PIN

en: Change PIN
sv: Ändra PIN

en: New PIN
sv: Ny PIN

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
sv: Ange aktuell PIN för att ändra låsinställningar för SIM

en: Mobile Network
sv: Mobilnätverk

en: Configure Telephony and mobile data connections
sv: Konfigurera telefoni och mobildataanslutningar

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
sv: cellular;mobilnätverk;wwan;telefoni;sim;mobil;

en: Utility to configure the GNOME desktop
sv: Verktyg för att konfigurera GNOME-skrivbordet

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
sv: Inställningar är det primära gränssnittet för att konfigurera ditt system.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Display version number
sv: Visa versionsnummer

en: Enable verbose mode. Specify multiple times to increase verbosity
sv: Aktivera utförligt läge. Ange flera gånger för att öka utförligheten

en: Search for the string
sv: Sök efter strängen

en: List possible panel names and exit
sv: Lista möjliga panelnamn och avsluta

en: Panel to display
sv: Panel att visa

en: Settings categories
sv: Inställningskategorier

en: Available panels:
sv: Tillgängliga paneler:

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Search settings
sv: Sök inställningar

en: Warning: Development Version
sv: Varning: Utvecklingsversion

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
sv: Denna version av Inställningar bör endast användas i utvecklingssyfte. Du kan råka ut för felaktigt beteende hos systemet, dataförlust och andra oväntade problem.

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Settings
sv: _Om Inställningar

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
sv: Inställningar;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
sv: Identifieraren för den sista inställningspanelen som öppnades

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
sv: Identifieraren för den sista inställningspanelen som öppnades. Okända värden kommer att ignoreras och den första panelen i listan väljs.

en: Show warning when running a development build of Settings
sv: Visa en varning då en utvecklingsversion av Inställningar körs

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
sv: Huruvida Inställningar ska visa en varning då en utvecklingsversion körs.

en: Initial state of the window
sv: Initialt fönstertillstånd

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
sv: En tupel som innehåller programfönstrets initiala bredd, höjd och maximeringstillstånd.

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Panels
sv: Paneler

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go back to previous panel
sv: Gå tillbaka till föregående panel

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cancel search
sv: Avbryt sökning

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sv[0]: %u utgång
sv[1]: %u utgångar

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sv[0]: %u ingång
sv[1]: %u ingångar

en: System Sounds
sv: Systemljud
