decoder master - en to fa translation catalogue (70 entries)

en: Decoder
fa: رمزگشا

en: Scan and Generate QR Codes
fa: پویش و تولید رمزینه‌های پاس

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
fa: QR;Scan;Generate;Code;پویش;اسکن;تولید;کد;رمز;رمزینه;

en: Default window width
fa: پهنای پیش‌گزیدهٔ پنجره

en: Default window height
fa: بلندای پیش‌گزیدهٔ پنجره

en: Default window maximized behavior
fa: رفتار پیش‌گزیدهٔ پنجرهٔ بیشینه

en: Scan and generate QR codes
fa: پویش و تولید رمزینه‌های پاس

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
fa: پوینده و تولیدکنندهٔ رمزینه‌های پاس،‌ زیبا ولی ساده.

en: Features:
fa: قابلیت‌ها:

en: QR Code generation
fa: تولیدکنندهٔ رمزینهٔ پاس

en: Scanning with a camera
fa: پویش کردن با یک دوربین

en: Scanning from a screenshot
fa: پویش کردن یک نماگرفت

en: Parses and displays QR code content when possible
fa: در صورت امکان، محتوای رمزینهٔ پاس را تجزیه می‌کند و نمایش می‌دهد

en: Generating a QR Code
fa: تولید یک رمزینهٔ پاس

en: Scanning QR Code with a camera
fa: پویش کردن رمزینهٔ پاس با یک دوربین

en: History of the scanner/generated QR codes
fa: تاریخچهٔ رمزینه‌های پاس پویش/تولید شده

en: Missing Camera Permission
fa: عدم اجازهٔ دسترسی به دوربین

en: Allow camera usage in Settings
fa: اجازه به استفاده از دوربین در تنظیمات

en: _From a Screenshot…
fa: _از یک نماگرفت…

en: No Camera Found
fa: هیچ دوربینی پیدا نشد

en: Select Camera
fa: گزینش دوربین

en: Capture From a Screenshot
fa: گرفتن عکس از یک نماگرفت

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: ترک

[ctx: shortcut window]
en: Codes
fa: رمزینه‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
fa: پویش رمزینهٔ پاس

en: Decode a QR code or create one first
fa: رمزگشایی یک رمزینهٔ پاس یا تولید یکی

en: _Text
fa: _متن

en: _Wi-Fi
fa: _وای‌فای

en: _Export
fa: _برون‌ریزی

en: _Save
fa: _ذخیره

en: Save in History
fa: ذخیره در تاریخچه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Starts At
fa: شروع از

en: Ends At
fa: اتمام در

en: Location
fa: مکان

en: Description
fa: شرح

en: Latitude
fa: عرض جغرافیایی

en: Longitude
fa: طول جغرافیایی

en: Email
fa: رایانامه

en: Subject
fa: موضوع

en: Body
fa: بدنه‌

en: Phone
fa: تلفن

en: Content
fa: محتوا

en: Text
fa: متن

en: Website
fa: پایگاه وب

en: Network
fa: شبکه

en: Encryption
fa: رمزگذاری

en: Copy Contents
fa: رونوشت از محتوا

en: _Export…
fa: _برون‌ریزی…

en: _Delete
fa: _حذف

en: QR Code
fa: رمزینهٔ پاس

en: Contents
fa: محتویات

en: Network Name
fa: نام شبکه

en: Password
fa: گذرواژه

en: _Hidden
fa: _پنهان

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
fa: آیا این یک شبکهٔ وای‌فای پنهان است؟

en: _Encryption Algorithm
fa: _خوارزمینهٔ رمزگذاری

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _About Decoder
fa: _دربارهٔ رمزگشا

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: _Create
fa: _ایجاد

en: _Scan
fa: _پویش

en: _History
fa: _تاریخچه

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Could not generate QR code
fa: ناتوانی در تولید رمزینهٔ پاس

en: QR Code saved in history
fa: رمزینهٔ پاس در تاریخچه ذخیره شد

en: Copied to clipboard
fa: به تخته‌گیره رونوشت شد

en: _Select
fa: _گزینش
