decoder master - en to oc translation catalogue (70 entries)

en: Decoder
oc: Descodador

en: Scan and Generate QR Codes
oc: Numerizar e generar de còdis QR

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
oc: QR;Scan;Generate;Code;generar;còdi;numerizar;

en: Default window width
oc: Largor per defaut de la fenèstra

en: Default window height
oc: Nautor per defaut de la fenèstra

en: Default window maximized behavior
oc: Compòrtament per defaut de la fenèstra maximizada

en: Scan and generate QR codes
oc: Numerizar e generar de còdis QR

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
oc: Numerizador e generador de còdis QR elegant mas simple.

en: Features:
oc: Foncionalitats :

en: QR Code generation
oc: Generacion de còdis QR

en: Scanning with a camera
oc: Analisi amb la camèra

en: Scanning from a screenshot
oc: Numerizar una captura d’ecran

en: Parses and displays QR code content when possible
oc: Percórrer e afichar lo contengut del QR còdi quand se pòt

en: Generating a QR Code
oc: Generacion d’un còdi QR

en: Scanning QR Code with a camera
oc: Numerizar un QR còdi amb una camèra

en: History of the scanner/generated QR codes
oc: Istoric dels còdis numerizats/generats

en: Missing Camera Permission
oc: Permission per la camèra absenta

en: Allow camera usage in Settings
oc: Autorizatz l'utilizacion de la camèra als Paramètres

en: _From a Screenshot…
oc: _A partir d’una captura d’ecran…

en: No Camera Found
oc: Cap de camèra pas trobada

en: Select Camera
oc: Seleccionar una camèra

en: Capture From a Screenshot
oc: Obténer d’una captura d’ecran

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
oc: Afichar los acorchis

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

[ctx: shortcut window]
en: Quit
oc: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Codes
oc: Còdis

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
oc: Numerizar un còdis QR

en: Decode a QR code or create one first
oc: Decodatz un QR còdi o creatz-ne un d’en primièr

en: _Text
oc: _Tèxte

en: _Export
oc: _Exportar

en: _Save
oc: _Enregistrar

en: Save in History
oc: Salvar dins l’istoric

en: Summary
oc: Resumit

en: Starts At
oc: Comença a

en: Ends At
oc: Acaba a

en: Location
oc: Emplaçament

en: Description
oc: Descripcion

en: Latitude
oc: Latitud

en: Longitude
oc: Longitud

en: Email
oc: Adreça electronica

en: Subject
oc: Subjècte

en: Body
oc: Contengut del messatge

en: Phone
oc: Telefòn

en: Content
oc: Contengut

en: Text
oc: Tèxte

en: Website
oc: Site web

en: Network
oc: Ret

en: Encryption
oc: Chiframent

en: Copy Contents
oc: Copiar lo contengut

en: _Export…
oc: _Exportar…

en: _Delete
oc: _Suprimir

note: TRANSLATORS This goes into a file name
en: QR Code
oc: Còdi QR

en: Contents
oc: Contengut

en: Network Name
oc: Nom de la ret

en: Password
oc: Senhal

en: _Hidden
oc: _Amagat

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
oc: Es una ret Wi-Fi amagada ?

en: _Encryption Algorithm
oc: _Algoritme de chiframent

en: _Keyboard Shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

en: _About Decoder
oc: _A prepaus de Descodador

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: _Create
oc: _Crear

en: _Scan
oc: _Numerizar

en: _History
oc: _Istoric

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
oc: Pas cap

en: Could not generate QR code
oc: Fracàs de generacion del còde QR

en: QR Code saved in history
oc: Còdi QR salvat dins l’istoric

en: Copied to clipboard
oc: Copiat al quichapapièrs

en: _Select
oc: _Seleccionar

en: QR code saved
oc: Còdi QR salvat
