decoder master - en to sr translation catalogue (71 entries)

en: Decoder
sr: Dekoder

en: Scan and Generate QR Codes
sr: Skenirajte i stvarajte QR kodove

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
sr: QR;skeniraj;stvori;kod;Scan;Generate;Code;

en: Default window width
sr: Podrazumevana širina prozora

en: Default window height
sr: Podrazumevana visina prozora

en: Default window maximized behavior
sr: Podrazumevano ponašanje uvećanog prozora

en: Scan and generate QR codes
sr: Skenirajte i napravite QR kodove

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
sr: Fantastičan, ali jednostavan skener i tvorac QR kodova.

en: Features:
sr: Mogućnosti:

en: QR Code generation
sr: Stvaranje QR koda

en: Scanning with a camera
sr: Skeniranje foto-aparatom

en: Scanning from a screenshot
sr: Skeniranje sa snimka ekrana

en: Parses and displays QR code content when possible
sr: Obrađuje i prikazuje sadržaj QR koda kada je moguće

en: Generating a QR Code
sr: Stvaranje QR koda

en: Scanning QR Code with a camera
sr: Skeniranje QR koda foto-aparatom

en: History of the scanner/generated QR codes
sr: Istorijat skeniranih/stvorenih QR kodova

en: Missing Camera Permission
sr: Nedostaju ovlašćenja za foto-aparat

en: Allow camera usage in Settings
sr: Omogući korišćenje foto-aparata u podešavanjima

en: _From a Screenshot…
sr: _Sa snimka ekrana…

en: No Camera Found
sr: Nisam našao foto-aparat

en: Select Camera
sr: Izaberi foto-aparat

en: Capture From a Screenshot
sr: Uhvati iz snimka ekrana

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sr: Prikaži prečice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Izađi

[ctx: shortcut window]
en: Codes
sr: Kodovi

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
sr: Skeniraj QR kod

en: Decode a QR code or create one first
sr: Dekodirajte QR kod ili prvo napravi novi

en: _Text
sr: _Tekst

en: _Wi-Fi
sr: _Bežična

en: _Export
sr: _Izvezi

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: Save in History
sr: Sačuvaj u istorijatu

en: Summary
sr: Sažetak

en: Starts At
sr: Počinje u

en: Ends At
sr: Završava se u

en: Location
sr: Mesto

en: Description
sr: Opis

en: Latitude
sr: Geografska širina

en: Longitude
sr: Geografska dužina

en: Email
sr: E-pošta

en: Subject
sr: Naslov

en: Body
sr: Telo

en: Phone
sr: Telefon

en: Content
sr: Sadržaj

en: Text
sr: Tekst

en: Website
sr: Veb stranica

en: Network
sr: Mreža

en: Encryption
sr: Šifrovanje

en: Copy Contents
sr: Umnoži sadržaj

en: _Export…
sr: _Izvezi…

en: _Delete
sr: _Obriši

en: QR Code
sr: QR kod

en: Contents
sr: Sadržaj

en: Network Name
sr: Naziv mreže

en: Password
sr: Lozinka

en: _Hidden
sr: _Skrivena

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
sr: Da li je ovo skrivena bežična mreža?

en: _Encryption Algorithm
sr: Algoritam za _enkripciju

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Prečice _tastature

en: _About Decoder
sr: _O Dekoderu

en: Main Menu
sr: Glavni izbornik

en: _Create
sr: _Napravi

en: _Scan
sr: _Skeniraj

en: _History
sr: _Istorijat

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
sr: Ništa

en: Could not generate QR code
sr: Ne  mogu da stvorim QR kod

en: QR Code saved in history
sr: QR kod je sačuvan u istorijatu

en: Copied to clipboard
sr: Kopirano je u ostavu

en: _Select
sr: _Izaberi

note: TRANSLATORS This a file name, do not translate the file format (.png)
en: qr-code.png
sr: qr-kod.png
