decoder master - en to vi translation catalogue (65 entries)

en: Scan and Generate QR Codes
vi: Quét và tạo mã QR

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
vi: QR;Scan;Generate;Code;Quét;quet;Tạo;Tao;Mã;Ma;

en: Default window width
vi: Độ rộng cửa sổ mặc định

en: Default window height
vi: Độ cao của cửa sổ mặc định

en: Default window maximized behaviour
vi: Hành vi mặc định khi tối đa hóa cửa sổ

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
vi: Một chương trình quét và tạo mã QR đơn giản đến không tưởng.

en: Features:
vi: Các tính năng:

en: QR Code generation
vi: Tạo mã QR

en: Scanning with a camera
vi: Quét bằng máy ảnh

en: Scanning from a screenshot
vi: Quét từ ảnh chụp màn hình

en: Parses and displays QR code content when possible
vi: Phân tích và hiển thị nội dung mã QR khi có thể

en: Generating a QR Code
vi: Đang tạo mã QR

en: Scanning QR Code with a camera
vi: Đang quét mã QR bằng máy ảnh

en: History of the scanner/generated QR codes
vi: Lịch sử của quét/tạo mã QR

en: Missing Camera Permission
vi: Thiếu quyền truy cập máy ảnh

en: Allow camera usage in Settings
vi: Cho phép sử dụng máy ảnh trong Cài đặt

en: _From a Screenshot
vi: _Từ ảnh chụp màn hình

en: No Camera Found
vi: Không tìm thấy máy ảnh nào

en: Capture From a Screenshot
vi: Chụp từ một ảnh chụp màn hình

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
vi: Hiện phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Codes
vi: Mã

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
vi: Quét mã QR

en: Decode a QR code or create one first
vi: Đọc mã QR hoặc tạo một cái trước đã

en: _Text
vi: _Chữ

en: _Export
vi: _Xuất

en: _Save
vi: _Lưu

en: Save in History
vi: Lưu trong Lịch sử

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Starts At
vi: Bắt đầu tại

en: Ends At
vi: Kết thúc tại

en: Location
vi: Vị trí

en: Description
vi: Mô tả

en: Latitude
vi: Vĩ độ

en: Longitude
vi: Kinh độ

en: E-Mail
vi: Thư điện tử

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Body
vi: Thân

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Content
vi: Nội dung

en: Text
vi: Chữ

en: Website
vi: Trang thông tin điện tử

en: Network
vi: Mạng

en: Encryption
vi: Mật mã hoá

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Copy Contents
vi: Chép Nội dung

en: _Delete
vi: _Xóa

en: QR Code
vi: Mã QR

en: Contents
vi: Nội dung

en: Network Name
vi: Tên mạng

en: _Hidden
vi: Bị ẩ_n

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
vi: Đây có phải là một mạng Wi-Fi ẩn?

en: _Encryption Algorithm
vi: Thuật toán _mã hóa

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

en: _About Decoder
vi: _Giới thiệu Decoder

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: Create
vi: Tạo

en: Scan
vi: Quét

en: History
vi: Lịch sử

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
vi: Không

en: Could not generate QR code
vi: Không thể tạo mã QR

en: QR Code saved in history
vi: Mã QR đã được lưu trong lịch sử

en: Select
vi: Chọn

en: Cancel
vi: Hủy
