decoder master - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Scan and Generate QR Codes
hi: QR कोड स्कैन और उत्पन्न करें

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
hi: QR;Scan;Generate;Code;स्कैन;उत्पन्न;कोड;

en: Default window width
hi: डिफ़ॉल्ट विंडो चौड़ाई

en: Default window height
hi: डिफ़ॉल्ट विंडो ऊंचाई

en: Default window maximized behavior
hi: डिफ़ॉल्ट विंडो अधिकतम व्यवहार

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
hi: फैन्सी लेकिन सरल QR कोड स्कैनर और उत्पादक।

en: Features:
hi: विशेषताएँ:

en: QR Code generation
hi: QR कोड उत्पादन

en: Scanning with a camera
hi: कैमरे से स्कैनिंग

en: Scanning from a screenshot
hi: स्क्रीनशॉट से स्कैनिंग

en: Parses and displays QR code content when possible
hi: जब भी संभव हो QR कोड सामग्री को पार्स करें और प्रदर्शित करें

en: Generating a QR Code
hi: QR कोड उत्पन्न कर रहा है

en: Scanning QR Code with a camera
hi: QR कोड को कैमरे से स्कैन करना

en: History of the scanner/generated QR codes
hi: स्कैनर/उत्पन्न किये QR कोड का इतिहास

en: Missing Camera Permission
hi: कैमरा अनुमति अनुपलब्ध

en: Allow camera usage in Settings
hi: सेटिंग्स में कैमरा उपयोग की अनुमति दें

en: _From a Screenshot…
hi: एक स्क्रीनशॉट से... (_F)

en: No Camera Found
hi: कोई कैमरा नहीं मिला

en: Select Camera
hi: कैमरा चुनें

en: Capture From a Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट से कैप्चर करें

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: जनरल

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hi: शॉर्टकट दिखाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: छोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Codes
hi: कोड

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
hi: स्कैन QR कोड

en: Decode a QR code or create one first
hi: पहले QR कोड को डिकोड करें या एक बनाएं

en: _Text
hi: टेक्स्ट (_T)

en: _Wi-Fi
hi: वाई-फाई (_W)

en: _Export
hi: निर्यात (_E)

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: Save in History
hi: इतिहास में सहेजें

en: Summary
hi: सारांश

en: Starts At
hi: यहां आरंभ

en: Ends At
hi: यहां समाप्त

en: Location
hi: स्थान

en: Description
hi: विवरण

en: Latitude
hi: अक्षांश

en: Longitude
hi: देशान्तर

en: Email
hi: ईमेल

en: Subject
hi: विषय

en: Body
hi: तन

en: Phone
hi: फोन

en: Content
hi: सामग्री

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Encryption
hi: एन्क्रिप्शन

en: Copy Contents
hi: सामग्री कॉपी करें

en: _Export…
hi: निर्यात… (_E)

en: _Delete
hi: हटाएं (_D)

en: QR Code
hi: QR कोड

en: Contents
hi: अंतर्वस्तु

en: Network Name
hi: नेटवर्क नाम

en: Password
hi: पासवर्ड

en: _Hidden
hi: छिपा हुआ (_H)

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
hi: क्या यह छिपा हुआ वाई-फ़ाई नेटवर्क है?

en: _Encryption Algorithm
hi: एन्क्रिप्शन एल्गोरिथम (_E)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _About Decoder
hi: Decoder के बारे में (_A)

en: Main Menu
hi: मुख्य मेन्यू

en: _Create
hi: बनाएं (_C)

en: _Scan
hi: स्कैन (_S)

en: _History
hi: इतिहास (_H)

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
hi: कोई नहीं

en: Could not generate QR code
hi: QR कोड जनरेट नहीं हो सका

en: QR Code saved in history
hi: QR कोड इतिहास में सहेजा गया

en: Copied to clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर कॉपी किया गया

en: _Select
hi: चुनें (_S)

note: TRANSLATORS This a file name, do not translate the file format (.png)
en: qr-code.png
hi: qr-कोड.png
