decoder master - en to tr translation catalogue (71 entries)

en: Scan and Generate QR Codes
tr: QR Kod Tara ve Oluştur

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
tr: QR;Scan;Generate;Code;Kare;Tara;Oluştur;Yarat;Üret;Kod;

en: Default window width
tr: Öntanımlı pencere genişliği

en: Default window height
tr: Öntanımlı pencere yüksekliği

en: Default window maximized behavior
tr: Öntanımlı pencere büyütülme davranışı

en: Scan and generate QR codes
tr: QR kodlarını tara ve oluştur

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
tr: Süslü ama basit QR Kod tarayıcı ve oluşturucu.

en: Features:
tr: Özellikleri:

en: QR Code generation
tr: QR Kod oluşturma

en: Scanning with a camera
tr: Kamera ile tarama

en: Scanning from a screenshot
tr: Ekran görüntüsünden tarama

en: Parses and displays QR code content when possible
tr: Oluyorsa QR kod içeriğini ayrıştırır ve görüntüler

en: Generating a QR Code
tr: QR Kodu oluşturma

en: Scanning QR Code with a camera
tr: Kamera ile QR Kodu tarama

en: History of the scanner/generated QR codes
tr: Taranan/oluşturulan QR kodların geçmişi

en: Missing Camera Permission
tr: Kamera İzni Yok

en: Allow camera usage in Settings
tr: Ayarlar’da kamera kullanımına izin ver

en: _From a Screenshot…
tr: _Ekran Görüntüsünden…

en: No Camera Found
tr: Kamera Bulunamadı

en: Select Camera
tr: Kamera Seç

en: Capture From a Screenshot
tr: Ekran Görüntüsünden Yakala

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
tr: Pecereyi Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Codes
tr: Kodlar

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
tr: QR Kod Tara

en: Decode a QR code or create one first
tr: QR kodu çözün veya bir tane oluşturun

en: _Text
tr: _Metin

en: _Wi-Fi
tr: _Kablosuz Bağlantı

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save in History
tr: Geçmişe Kaydet

en: Summary
tr: Özet

en: Starts At
tr: Başlayış

en: Ends At
tr: Bitiş

en: Location
tr: Yer

en: Description
tr: Açıklama

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Email
tr: E-posta

en: Subject
tr: Konu

en: Body
tr: Gövde

en: Phone
tr: Telefon

en: Content
tr: İçerik

en: Text
tr: Metin

en: Website
tr: İnternet Sitesi

en: Network
tr: Ağ

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Copy Contents
tr: İçerikleri Kopyala

en: _Export…
tr: _Dışa Aktar…

en: _Delete
tr: _Sil

note: TRANSLATORS This goes into a file name
en: QR Code
tr: QR Kod

en: Contents
tr: İçerikler

en: Network Name
tr: Ağ Adı

en: Password
tr: Parola

en: _Hidden
tr: _Gizli

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
tr: Bu gizli kablosuz internet ağı mıdır?

en: _Encryption Algorithm
tr: Şifr_eleme Algoritması

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Decoder
tr: Decoder _Hakkında

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: _Create
tr: _Oluştur

en: _Scan
tr: _Tara

en: _History
tr: _Geçmiş

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
tr: Bilinmeyen

en: Could not generate QR code
tr: QR kodu oluşturulamadı

en: QR Code saved in history
tr: QR Kodu geçmiye kaydedildi

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: _Select
tr: _Seç

en: QR code saved
tr: QR kodu kaydedildi
