decoder master - en to ia translation catalogue (67 entries)

en: Decoder
ia: Decodificator

en: Scan and Generate QR Codes
ia: Scanna e genera codices QR

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: QR;Scan;Generate;Code;
ia: QR;Scannar;Generar;Codice;

en: Default window width
ia: Largor del fenestra predefinite

en: Default window height
ia: Altor del fenestra predefinite

en: Default window maximized behavior
ia: Comportamento maximisate del fenestra predefinite

en: Scan and generate QR codes
ia: Scanna e genera codices QR

en: Fancy yet simple QR Codes scanner and generator.
ia: Scannator e generator de codices QR elegante ma simple.

en: Features:
ia: Functionalitates:

en: QR Code generation
ia: Generation de codices QR

en: Scanning with a camera
ia: Scannante con un camera

en: Scanning from a screenshot
ia: Scannante ab un captura de schermo

en: Parses and displays QR code content when possible
ia: Processa e monstra le contento del codice QR quando sia possibile

en: Generating a QR Code
ia: Generante un codice QR

en: Scanning QR Code with a camera
ia: Scannante un codice QR con un camera

en: History of the scanner/generated QR codes
ia: Chronoogia del scannator/codices QR generate

en: Missing Camera Permission
ia: Permission de camera perdite

en: Allow camera usage in Settings
ia: Permitter le usage de camera in Parametros

en: _From a Screenshot…
ia: _Ab un captura de schermo…

en: No Camera Found
ia: Necun camera trovate

en: Select Camera
ia: Seliger camera

en: Capture From a Screenshot
ia: Capturar ab un captura de schermo

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ia: Monstrar vias breve

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ia: Clauder fenestra

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ia: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Codes
ia: Codices

[ctx: shortcut window]
en: Scan QR Code
ia: Scannar codice QR

en: Decode a QR code or create one first
ia: Decodifica un codice QR o primo crea un

en: _Text
ia: _Texto

en: _Export
ia: _Exportar

en: _Save
ia: _Salvar

en: Save in History
ia: Salvar in chronologia

en: Summary
ia: Summario

en: Starts At
ia: Initia le

en: Ends At
ia: Fini le

en: Location
ia: Localisation

en: Email
ia: E-mail

en: Subject
ia: Subjecto

en: Body
ia: Corpore

en: Phone
ia: Telephono

en: Content
ia: Contento

en: Text
ia: Texto

en: Website
ia: Sito web

en: Network
ia: Rete

en: Encryption
ia: Cryptation

en: Copy Contents
ia: Copiar contentos

en: _Export…
ia: _Exportar…

en: _Delete
ia: _Deler

note: TRANSLATORS This goes into a file name
en: QR Code
ia: Codice QR

en: Contents
ia: Contentos

en: Network Name
ia: Nomine de rete

en: Password
ia: Contrasigno

en: _Hidden
ia: _Celate

en: Is this a hidden Wi-Fi network?
ia: Es iste un rete Wi-Fi celate?

en: _Encryption Algorithm
ia: _Algorithmo cryptographic

en: _Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de _claviero

en: _About Decoder
ia: _A proposito de Decodificator

en: Main Menu
ia: Menu principal

en: _Create
ia: _Crear

en: _Scan
ia: _Scannar

en: _History
ia: C_hronologia

note: NOTE This is in the context of selecting a wifi encryption algorithm.
en: None
ia: Necun

en: Could not generate QR code
ia: Non poteva generar le codice QR

en: QR Code saved in history
ia: Codice QR salvate in chronologia

en: Copied to clipboard
ia: Copiate al area de transferentia

en: _Select
ia: _Seliger

en: QR code saved
ia: Codice QR salvate
