gnome-desktop master - en to cs translation catalogue (5 entries)

note: (itstool) path: articleinfo/releaseinfo
en: Version 1.1, March 2000
cs: Verze 1.1, březen 2000

note: (itstool) path: publisher/publishername
en: GNOME Documentation Project
cs: Dokumentační projekt GNOME

note: (itstool) path: legalnotice/para
en: <_:address-1/>. Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies of this license document, but changing it is not allowed.
cs: <_:address-1/> Kdokoliv je oprávněn kopírovat a šířit doslovné kopie tohoto dokumentu s licencí, ale nesmí v něm provádět žádné změny.

note: (itstool) path: abstract/para (itstool) path: sect1/para
en: The purpose of this License is to make a manual, textbook, or other written document <quote>free</quote> in the sense of freedom: to assure everyone the effective freedom to copy and redistribute it, with or without modifying it, either commercially or noncommercially. Secondarily, this License preserves for the author and publisher a way to get credit for their work, while not being considered responsible for modifications made by others.
cs: Účelem této licence je udělat příručky, knihy a další psané dokumenty <quote>svobodnými</quote> ve smyslu zajištění pro každého skutečné svobody v jich kopírování a šíření, se změnami nebo bezezměn, ať už komerčně nebo nekomerčně. Za druhé tato licence zachovává autorovi a vydavateli cestu, jak získat uznání a odměnu za svoji práci, aniž by byl považován za zodpovědného za měny provedené ostatními.

note: (itstool) path: blockquote/para
en: Copyright © YEAR YOUR NAME.
cs: Copyright © ROK VAŠE JMÉNO.
