gnome-desktop - en to be@latin translation catalogue (49 entries)

en: About GNOME
be@latin: Źviestki ab GNOME

en: Learn more about GNOME
be@latin: Daviedajsia bolš pra GNOME

en: News
be@latin: Naviny

en: GNOME Library
be@latin: Biblijateka GNOME

en: Friends of GNOME
be@latin: Siabry GNOME

en: Contact
be@latin: Kantakt

en: The Mysterious GEGL
be@latin: Tajamničy GEGL

en: The Squeaky Rubber GNOME
be@latin: Pisklivy humovy GNOME

en: Wanda The GNOME Fish
be@latin: Rybka Vanda GNOME

en: _Open URL
be@latin: _Adčyni URL

en: _Copy URL
be@latin: _Skapijuj URL

en: About the GNOME Desktop
be@latin: Źviestki ab Asiarodździ GNOME

en: Welcome to the GNOME Desktop
be@latin: Ciabie vitaje Asiarodździe GNOME

en: Brought to you by:
be@latin: Da raźvićcia GNOME pryčynilisia:

en: Version
be@latin: Versija

en: Distributor
be@latin: Raspaŭsiudnik

en: Build Date
be@latin: Čas zborki

en: Display information on this GNOME version
be@latin: Pakažy źviestki ab hetaj versii GNOME

en: GNOME also includes a complete development platform for applications programmers, allowing the creation of powerful and complex applications.
be@latin: GNOME taksama źjaŭlajecca samadastatkovaj platformaj raspracoŭvańnia aplikacyjaŭ, jakaja dazvalaje stvarać mahutnyja i składanyja prahramnyja kompleksy.

en: GNOME includes most of what you see on your computer, including the file manager, web browser, menus, and many applications.
be@latin: GNOME uklučaje bolšaść z taho, čym ty karystajeśsia na kamputary, u tym liku kiraŭnika fajłaŭ, web-hartača, menu i inšyja aplikacyi.

note: NOTE TO AUTHORS: Do not put anything in the following paragraphs that will be substituted by the configure script. Otherwise you will break the translations.
en: GNOME is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
be@latin: GNOME jość svabodnym, zručnym, stabilnym asiarodździem dla aperacyjnych systemaŭ ź siamji Unix.

en: GNOME's focus on usability and accessibility, regular release cycle, and strong corporate backing make it unique among Free Software desktops.
be@latin: Kancentracyja GNOME na zručnaści i dastupnaści, rehularnym vydaŭničym cykle i mocnaj karparacyjnaj padtrymcy robić jaho ŭnikalnym siarod inšych svabodnych asiarodździaŭ.

en: GNOME's greatest strength is our strong community. Virtually anyone, with or without coding skills, can contribute to making GNOME better.
be@latin: Najvialikšaj siłaj GNOME jość našaja mocnaja supolnaść. Amal kožny, niezaležna ad umieńnia prahramavać, moža ŭdzielničać u raźvićci GNOME.

en: Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
be@latin: Sotni roznych ludziej dapamahali i dapamahajuć napisańniem prahramnaha kodu dla GNOME ad pačatku prajektu ŭ 1987; jašče bolš ludziej pryniali ŭdzieł u pierakładzie, dakumentavańni, testavańni.

en: Unknown
be@latin: Nieviadomy

en: Error reading file '%s': %s
be@latin: Pamyłka adčytańnia fajłu "%s": %s

en: Error rewinding file '%s': %s
be@latin: Pamyłka pieraskoku ŭ fajle "%s": %s

en: No name
be@latin: Niama nazvy

en: File '%s' is not a regular file or directory.
be@latin: Fajł "%s" nia jość zvyčajnym fajłam albo kataloham.

en: Error cannot find file id '%s'
be@latin: Pamyłka: niemahčyma znajści id fajła "%s"

en: No filename to save to
be@latin: Nie staje nazvy fajłu dla zapisu

en: Starting %s
be@latin: Uruchamleńnie: %s

en: No URL to launch
be@latin: Nie staje ŭruchomnaha URŁa

en: Not a launchable item
be@latin: Heta nie ŭruchomny element

en: No command (Exec) to launch
be@latin: Nie staje ŭruchomnaha zahadu (Exec)

en: Bad command (Exec) to launch
be@latin: Niapravilny ŭruchomny zahad (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
be@latin: Nieviadomaje kadavańnie: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
be@latin: Nie ŭdałosia znajści terminał. Užyvajem "xterm", navat kali jon nie pracuje

en: could not get the range of screen sizes
be@latin: nie ŭdałosia atrymać absiah mahčymych pamieraŭ ekranaŭ

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
be@latin: uźnikła nieabsłužanaja pamyłka X pry atrymańni absiahu mahčymych pamieraŭ ekranaŭ

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
be@latin: nie ŭdałosia atrymać resursy ekranu (CRTC, vyjści, režymy)

en: RANDR extension is not present
be@latin: Pašyreńnia RANDR niama

en: could not get information about output %d
be@latin: nie ŭdałosia atrymać źviestak pra vyjście %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
be@latin: zapatrabavanaja pazycyja/pamier dla CRTC %d nie adpaviadaje dazvolenym miežam: pazycyja=(%d, %d), pamier=(%d, %d), najbolšaja miaža=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
be@latin: nie ŭdałosia akreślić nałady dla CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
be@latin: nie ŭdałosia atrymać źviestak pra CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
be@latin: nivodny z zapisanych naboraŭ naładaŭ dla ekranu nie adpaviadaje dziejnym naładam

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
be@latin: zapatrabavany virtualny pamier nia źmieścicca ŭ najaŭnych pamierach: zapatrabavana=(%d, %d), minimalna=(%d, %d), maksymalna=(%d, %d)

en: could not find a suitable configuration of screens
be@latin: nie ŭdałosia znajści prydatnych naładaŭ dla ekranaŭ
