gnome-desktop master - en to bg translation catalogue (33 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
bg: Във файла „%s“ липсва атрибут за икона за преглед

en: No loadable icon for %s
bg: Няма икона за зареждане за „%s“

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
bg: Липсва програма за създаване на миниатюри за вида по MIME „%s“

en: Failed to create folder '%s'
bg: Папката „%s“ не може да се създаде

en: The output folder '%s' is not writable
bg: Не може да се пише в изходната папка „%s“

en: Unspecified
bg: Неопределено

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
bg: Кирилица

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
bg: Деванагари

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
bg: Латиница

note: TRANSLATORS: "Saho" is a variant of the Afar language. Used to distinguish the label representing the aa_ER locale from aa_ER@saaho.
en: Saho
bg: Сахо

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
bg: Валенсия

en: CRTC %d cannot drive output %s
bg: Видеокарта %d не може да управлява изхода %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
bg: екранът %s не поддържа режима %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
bg: Видеокарта %d не поддържа завъртане=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
bg: изходът %s е с различни параметри от този, чието изображение трябва да повтори:
    текущ режим = %d, нов режим = %d
    текущи координати = (%d, %d), нови координати = (%d, %d)
    текущо завъртане = %d, ново завъртане = %d

en: cannot clone to output %s
bg: повтаряне на изображението към изхода %s

en: Trying modes for CRTC %d
bg: Изпробване на режимите за видеокарта %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
bg: Видеокарта %d: проба на режим %dx%d@%dHz с изход %dx%d@%dHz (%d-и пас)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
bg: на следните изходи не може да се зададе видеокарта:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
bg: никой от избраните режими не е съвместим с възможните:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
bg: изисканият виртуален размер не пасва на действащия: изискан=(%d, %d), минимален=(%d, %d), максимален=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
bg: %a, %-e %b_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
bg: %a, %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
bg: %a, %-e %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
bg: %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
bg: %a, %R:%S

en: %a %R
bg: %a, %R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
bg: %a, %-e %b_%l:%M:%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
bg: %a, %-e %b_%l:%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
bg: %-e %b_%l:%M:%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
bg: %-e %b_%l:%M %p

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
bg: %a, %l:%M:%S %p

en: %a %l:%M %p
bg: %a, %l:%M %p
