gnome-desktop - en to crh translation catalogue (24 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
crh: Namalüm

en: Unspecified
crh: Belirtilmegen

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
crh: ekran çoqraqlarını alamadım (CRTC'ler, çıqtılar, kelişler)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
crh: Ekran ölçüleri menzilini alğanda qollanmağan X hatası

en: could not get the range of screen sizes
crh: Ekran ölçüleri menzilini alamadım

en: RANDR extension is not present
crh: RANDR uzantısı mevcut degil

en: could not get information about output %d
crh: %d çıqtısı haqqında malümat alınamadı

en: Built-in Display
crh: İçeri-qurulğan Kösterim

note: Translators: %s is the size of the monitor in inches
en: %s Display
crh: %s Kösterim

en: Unknown Display
crh: Namalüm Kösterim

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
crh: CRTC %d içün istemlengen mevam/ölçü caiz hadnıñ tışındadır: mevam=(%d, %d), ölçü=(%d, %d), azamiy=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
crh: CRTC %d içün ayarlama tesbit etilamadı

en: could not get information about CRTC %d
crh: CRTC %d haqqında malümat alınamadı

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
crh: saqlanğan kösterim ayarlamalarınıñ hiç biri faal ayarlama ile eşleşmedi

en: CRTC %d cannot drive output %s
crh: Katod-Nur Tübü Kontrolcisi (CRTC) %d çıqtını süralmay %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
crh: çıqtı %s, %dx%d@%dHz tarzını desteklemey

en: CRTC %d does not support rotation=%s
crh: Katod-Nur Tübü Kontrolcisi (CRTC) %d aylanış=%s desteklemey

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
crh: %s çıqtısı, klonlanğan diger bir çıqtı ile aynı parametrelerge sahip 
    degildir:\n
    mevcut tarz = %d, yañı tarz = %d\n
    mevcut koordinatlar = (%d, %d), yañı koordinatlar = (%d, %d)\n
    mevcut aylanış = %s, yañı aylanış = %s

en: cannot clone to output %s
crh: %s çıqtısına klonlanalmay

en: Trying modes for CRTC %d
crh: Katod-Nur Tübü Kontrolcisi (CRTC) %d içün tarzlar deñene

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
crh: Katod-Nur Tübü Kontrolcisi (CRTC) %d: %dx%d@%dHz tarzı, %dx%d@%dHz çıqtısı ile deñene (keçiş %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
crh: Katod-Nur Tübü Kontrolcileri (CRTC) çıqtılarğa tayin etilalmay:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
crh: saylanğan tarzlarnıñ hiç biri mümkün tarzlar ile qabili telif degil edi:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
crh: talap etilgen sanal ölçü faydalanılışlı ölçüge sığmay: istengen=(%d, %d), asğariy=(%d, %d), azamiy=(%d, %d)
