gnome-desktop - en to de translation catalogue (26 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
de: Datei %s besitzt kein Vorschausymbol-Attribut

en: No loadable icon for %s
de: Kein ladbares Symbol für %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
de: Vorschaubild für MIME-Type »%s» konnte nicht gefunden werden

en: Failed to create folder '%s'
de: Ordner »%s« konnte nicht erstellt werden

en: The output folder '%s' is not writable
de: Der Ausgabe-Ordner »%s« ist nicht schreibbar

en: Unspecified
de: Nicht angegeben

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
de: Kyrillisch

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
de: Latein

en: CRTC %d cannot drive output %s
de: CRTC »%d« unterstützt die Ausgabe »%s« nicht

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
de: Ausgabe »%s« unterstützt den Modus »%dx%d@%dHz« nicht

en: CRTC %d does not support rotation=%d
de: CRTC »%d« unterstützt Drehung=%d nicht

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
de: Ausgabe »%s« hat nicht die gleichen Parameter wie eine andere duplizierte Ausgabe:
    bestehender Modus = %d, neuer Modus = %d
    bestehende Koordinaten = (%d, %d), neue Koordinaten = (%d, %d)
    bestehende Drehung = %d, neue Drehung = %d

en: cannot clone to output %s
de: Auf Ausgabe »%s« kann nicht dupliziert werden

en: Trying modes for CRTC %d
de: Modi für CRTC »%d« werden getestet

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
de: CRTC »%d«: Modus »%dx%d@%dHz« wird mit Ausgabe bei »%dx%d@%dHz« getestet (Durchlauf %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
de: CRTCs konnten nicht als Ausgaben festgelegt werden:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
de: Keiner der gewählten Modi ist kompatibel mit den möglichen Modi:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
de: Gewählte virtuelle Größe passt nicht zur verfügbaren Größe: Vorausgesetzt=(%d, %d), Minimum=(%d, %d), Maximum=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
de: %a, %-e. %b_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
de: %a, %-e. %b_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
de: %-e. %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
de: %-e. %b_%R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
de: %a, %-e. %b_%l:%M:%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
de: %a, %-e. %b_%l:%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
de: %-e. %b_%l:%M:%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
de: %-e. %b_%l:%M %p
