gnome-desktop 0 - en to hr translation catalogue (27 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
hr: Datoteka %s nema svojstvo prikaza ikone

en: No loadable icon for %s
hr: Nema učitljive ikone za %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
hr: Nemoguće je pronaći stvaratelja minijature za mime-vrstu '%s'

en: Failed to create folder '%s'
hr: Neuspjelo stvaranje '%s' mape

en: The output folder '%s' is not writable
hr: Izlazna mapa '%s' nema dozvolu pisanja

en: Unspecified
hr: Neodređen

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
hr: Ćirilica

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
hr: Devanagarski

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
hr: Latinično

en: CRTC %d cannot drive output %s
hr: CRTC %d ne može voditi izlaz %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
hr: izlaz %s ne podržava %dx%d@%dHz način rada

en: CRTC %d does not support rotation=%d
hr: CRTC %d ne podržava zakretanje=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
hr: izlaz %s nema iste parametre kao drugi klonirani izlaz:
    postojeći način = %d, novi način = %d
    postojeće koordinate = (%d, %d), nove koordinate = (%d, %d)
    postojeće zakretanje = %d, novo zakretanje = %d

en: cannot clone to output %s
hr: nemoguće kloniranje na izlaz %s

en: Trying modes for CRTC %d
hr: Isprobavanje načina rada za CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
hr: CRTC %d: isprobavanje načina rada %dx%d@%dHz s izlazom na %dx%d@%dHz (prolaz %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
hr: nemoguće dodijeljivanje CRTC-a izlazima:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
hr: nijedan od odabranih načina rada nije bio kompatibilan s mogućim načinima rada:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
hr: zahtijevana virtualna veličina ne odgovara postojećoj: zahtijevana=(%d, %d), minimalna=(%d, %d), maksimalna=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
hr: %a %-e. %b_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
hr: %a %-e. %b_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
hr: %-e. %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
hr: %-e. %b_%R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
hr: %a %-e. %b_%k:%M:%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
hr: %a %-e. %b_%k:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
hr: %-e. %b_%k:%M:%S

en: %b %-e_%l:%M %p
hr: %-e. %b_%k:%M
