gnome-desktop - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Unspecified
it: Non specificato

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
it: Cirillico

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
it: Latino

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
it: Valenciano

en: CRTC %d cannot drive output %s
it: il CRTC %d non può gestire l'uscita %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
it: l'uscita %s non supporta la modalità %d×%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
it: il CRTC %d non supporta rotation=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
it: l'uscita %s non presenta gli stessi parametri dell'altra uscita duplicata:
    modalità esistente: %d; nuova modalità: %d
    coordinate esistenti: (%d, %d); nuove coordinate: (%d, %d)
    rotazione esistente: %d; nuova rotazione: %d

en: cannot clone to output %s
it: impossibile duplicare sull'uscita %s

en: Trying modes for CRTC %d
it: Prova delle modalità per il CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
it: CRTC %d: prova modalità %d×%d@%dHz con uscita a %d×%d@%dHz (passaggio %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
it: impossibile assegnare i CRTC alle uscite:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
it: nessuna delle modalità selezionate era compatibile con le modalità possibili:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
it: la dimensione virtuale richiesta non è adatta per la dimensione disponibile: richiesta=(%d, %d), minima=(%d, %d), massima=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
it: %a %-e %b_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
it: %a %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
it: %a %-e %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
it: %a %-e %b_%R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
it: %a %-e %b_%l:%M:%S %P

en: %a %b %-e_%l:%M %p
it: %a %-e %b_%l:%M %P

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
it: %a %-e %b_%l:%M:%S %P

en: %b %-e_%l:%M %p
it: %a %-e %b_%l:%M %P

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
it: %a %l:%M:%S %P

en: %a %l:%M %p
it: %a %l:%M %P

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
it: %l:%M:%S %P
