gnome-desktop master - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Unspecified
ja: 指定なし

en: CRTC %d cannot drive output %s
ja: CRTC %d は出力 %s をドライブできません

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ja: 出力 %s は %dx%d@%dHz のモードをサポートしていません

en: CRTC %d does not support rotation=%d
ja: CRTC %d は rotation=%d をサポートしていません

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
ja: 出力 %s は他のクローン出力と同じパラメーターを持っていません:
    現在 mode = %d, 新 mode = %d
    現在 coordinates = (%d, %d), 新 coordinates = (%d, %d)
    現在 rotation = %d, 新 rotation = %d

en: cannot clone to output %s
ja: 出力 %s をクローンできません

en: Trying modes for CRTC %d
ja: CRTC %d のモードを試します

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ja: CRTC %d: %dx%d@%dHz のモードを %dx%d@%dHz (%d パス) の出力で試します

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ja: CRTC を出力に割り当てできませんでした:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ja: 選択したモードはどれも利用可能なモードと互換性がありませんでした:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ja: 要求した仮想サイズと実際のサイズがマッチしません: 要求したサイズ (%d, %d) / 最小サイズ (%d, %d)、最大サイズ (%d, %d)

[ctx: time separator]
en: ∶
ja: :

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
ja: %B%-e日 (%a)_%H:%M:%S

en: %a %b %-e_%R
ja: %B%-e日 (%a)_%H:%M

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
ja: %B%-e日_%H:%M:%S

en: %b %-e_%R
ja: %B%-e日_%H:%M

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
ja: %A %H:%M:%S

en: %a %R
ja: %A %H:%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
ja: %H:%M:%S

en: %R
ja: %H:%M

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
ja: %B%-e日 (%a)_%p %I:%M:%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
ja: %B%-e日 (%a)_%p %I:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
ja: %B%-e日_%p %I:%M:%S

en: %b %-e_%l:%M %p
ja: %B%-e日_%p %I:%M

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
ja: %A %p %I:%M:%S

en: %a %l:%M %p
ja: %A %p %I:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M
