gnome-desktop 4.3 - en to nb translation catalogue (31 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
nb: Fil %s har ikke ikonattributt for forhåndsvisning

en: No loadable icon for %s
nb: Ingen lastbart ikon for %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
nb: Fant ikke program for å lage miniatyr for mime-type «%s»

en: Failed to create folder '%s'
nb: Klarte ikke å lage mappe «%s»

en: The output folder '%s' is not writable
nb: Utdatamappe «%s» er ikke skrivbar

en: Unspecified
nb: Ikke spesifisert

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
nb: Davanagari

en: CRTC %d cannot drive output %s
nb: CRTC %d kan ikke drive utdata %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
nb: utdata %s støtter ikke modus %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
nb: CRTC %d støtter ikke rotation=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
nb: utdata %s har ikke samme parametere som en annen klonet utdata:
    eksisterende modus = %d, ny modus = %d
    eksisterende koordinater = (%d, %d), nye koordinater = (%d, %d)
    eksisterende rotasjon = %d, ny rotasjon = %d

en: cannot clone to output %s
nb: kan ikke klone til utgang %s

en: Trying modes for CRTC %d
nb: Prøver modus for CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
nb: CRTC %d: prøver modus %dx%d@%dHz med utdata %dx%d@%dHz (forsøk %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
nb: kunne ikke tilegne CRTCer til utdata:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
nb: ingen av de valgte modusene var kompatibel med mulige modus:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nb: nødvendig virtuell størrelse passer ikke med tilgjengelig størrelse: forespurt=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

[ctx: time separator]
en: ∶
nb: .

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
nb: %a %-e %b_%R.%S

en: %a %b %-e_%R
nb: %a %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
nb: %a %R.%S

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
nb: %R.%S

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
nb: %a %-e %b_%H.%M.%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
nb: %a %-e %b_%H.%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
nb: %-e %b_%H.%M.%S

en: %b %-e_%l:%M %p
nb: %-e %b_%H.%M

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
nb: %a %H.%M.%S

en: %a %l:%M %p
nb: %a %H.%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
nb: %H.%M.%S

en: %l:%M %p
nb: %H.%M
