gnome-desktop - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Unspecified
ro: Nespecificat

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: CRTC %d cannot drive output %s
ro: CRTC %d nu poate comanda ieșirea %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ro: ieșirea %s nu suportă modul %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
ro: CRTC %d nu suportă rotație=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
ro: ieșirea %s nu are aceiași parametru ca o altă ieșire clonată:
    modul existent = %d, mod nou = %d
    coordonate existente = (%d, %d), coordonate noi = (%d, %d)
    rotire existentă = %d, rotire nouă = %d

en: cannot clone to output %s
ro: nu se poate clona ieșirea %s

en: Trying modes for CRTC %d
ro: Se încearcă moduri pentru CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ro: CRTC %d: se încearcă module %dx%d@%dHz cu eșire la %dx%d@%dHz (pasul %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ro: nu s-a putut atribui CRTC la ieșiri:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ro: niciunul dintre modurile selectate nu au fost compatibile cu modurile posibile:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ro: dimensiunea virtuală cerută nu se potrivește dimensiunii disponibile: cerut=(%d, %d), minim=(%d, %d), maxim=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
ro: %a %-e %b_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
ro: %a %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
ro: %-e %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
ro: %-e %b_%R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
ro: %a %-e %b_%l:%M:%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
ro: %a %-e %b_%l:%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
ro: %-e %b_%l:%M:%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
ro: %-e %b_%l:%M %p
