gnome-desktop - en to sk translation catalogue (32 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
sk: Súbor %s neobsahuje atribút pre náhľad ikony

en: No loadable icon for %s
sk: Neexistuje žiadna načítateľná ikona pre %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
sk: Nepodarilo sa nájsť nástroj na vytváranie náhľadov pre typ MIME „%s“

en: Failed to create folder '%s'
sk: Zlyhalo vytvorenie priečinka „%s“

en: The output folder '%s' is not writable
sk: Výstupný priečinok „%s“ nie je zapisovateľný

en: Unspecified
sk: Nešpecifikovaný

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
sk: Cyrilika

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
sk: Latinka

en: CRTC %d cannot drive output %s
sk: CRTC %d nemôže obsluhovať výstup %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sk: výstup %s nepodporuje režim %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
sk: CRTC %d nepodporuje otočenie=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
sk: výstup %s nemá rovnaké parametre ako iný klonovaný výstup:
    existujúci režim = %d, nový režim = %d
    existujúce súradnice = (%d, %d), nové súradnice = (%d, %d)
    existujúce otočenie = %d, nové otočenie = %d

en: cannot clone to output %s
sk: nepodarilo sa klonovať na výstup %s

en: Trying modes for CRTC %d
sk: Skúšanie režimov pre CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sk: CRTC %d: skúšanie režimu %dx%d@%dHz s výstupom %dx%d@%dHz (prechod %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sk: nepodarilo sa priradiť CRTC k výstupom:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sk: žiaden z vybraných režimov nebol kompatibilný s možnými režimami:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sk: vyžadovaná virtuálna veľkosť nezodpovedá dostupnej veľkosti: vyžadované=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
sk: %A %e. %B_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
sk: %A %e. %B_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
sk: %A %e. %B_%R:%S

en: %b %-e_%R
sk: %A %e. %B_%R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
sk: %A %R:%S

en: %a %R
sk: %A %R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
sk: %A %e. %B_%k:%M:%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
sk: %A %e. %B_%k:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
sk: %A %e. %B_%k:%M:%S

en: %b %-e_%l:%M %p
sk: %A %e. %B_%k:%M

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
sk: %A %k:%M:%S

en: %a %l:%M %p
sk: %A %k:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
sk: %k:%M:%S

en: %l:%M %p
sk: %k:%M
