gnome-desktop master - en to sl_SI translation catalogue (20 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
sl_SI: Datoteka %s nima določenega atributa ikone predogleda.

en: No loadable icon for %s
sl_SI: Za %s ni razpoložljive ikone.

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
sl_SI: Ni mogoče najti ustvarjalnika sličic za vrsto mime »%s«.

en: Failed to create folder '%s'
sl_SI: Ustvarjanje mape »%s« je spodletelo.

en: The output folder '%s' is not writable
sl_SI: V odvodno mapo »%s« ni mogoče pisati.

en: Unspecified
sl_SI: Nedoločeno

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
sl_SI: Cirilica

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
sl_SI: Latinica

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
sl_SI: Valencija

en: CRTC %d cannot drive output %s
sl_SI: CRTC %d ne podpira odvoda %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sl_SI: odvod %s ne podpira načina %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
sl_SI: CRTC %d ne podpira vrtenja=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
sl_SI: odvod %s nima določenih enakih parametrov kot drugi kloniran odvod:
    obstoječi način = %d, novi način = %d
    obstoječe koordinate = (%d, %d), nove koordinate = (%d, %d)
    obstoječe vrtenje = %d, novo vrtenje = %d

en: cannot clone to output %s
sl_SI: ni mogoče klonirati na odvod %s

en: Trying modes for CRTC %d
sl_SI: Preizkušanje načinov CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sl_SI: CRTC %d: preizkusni način %dx%d@%dHz z odvodom pri %dx%d@%dHz (prehod %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sl_SI: ni mogoče dodeliti CRTC odvodom:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sl_SI: noben od izbranih načinov ni skladen z načini na voljo:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sl_SI: zahtevana navidezna velikost ne sovpada z razpoložljivo velikostjo: zahtevano=(%d, %d), najmanjša vrednost=(%d, %d), največja vrednost=(%d, %d)

[ctx: time separator]
en: ∶
sl_SI: :
