gnome-desktop - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
tr: %s dosyasının ön izleme simgesi özniteliği yok

en: No loadable icon for %s
tr: %s için yüklenebilir simge yok

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
tr: '%s' mime türü için küçük resimleyici bulunamadı

en: Failed to create folder '%s'
tr: '%s' klasörü oluşturulamadı

en: The output folder '%s' is not writable
tr: '%s' çıktı dizini yazılabilir değil

en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
tr: Kiril

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
tr: Valensiya

en: CRTC %d cannot drive output %s
tr: CRTC %d, %s çıktısını kullanamıyor

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
tr: %s çıktısı, %dx%d@%dHz kipini desteklemiyor

en: CRTC %d does not support rotation=%d
tr: CRTC %d, rotasyon=%d özelliğini desteklemiyor

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
tr: %s çıktısı, birebir kopyalanmış başka bir çıktıyla aynı değiştirgelere sahip değil:
    geçerli kip = %d, yeni kip = %d
    geçerli koordinatlar = (%d, %d), yeni koordinatlar = (%d, %d)
    geçerli rotasyon = %d, yeni rotasyon = %d

en: cannot clone to output %s
tr: %s çıktısına birebir kopyalama yapılamıyor

en: Trying modes for CRTC %d
tr: CRTC %d kipleri deneniyor

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
tr: CRTC %d: %dx%d@%dHz kipi, %dx%d@%dHz çıkışıyla (pass %d) deneniyor

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
tr: CRTC'ler çıktılara atanamadı:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
tr: seçilen kiplerden hiçbiri kullanılabilir kiplerle uyumlu değil:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
tr: gereken sanal boyut kullanılabilir boyuta uymuyor: istenen=(%d, %d), en az=(%d, %d), en çok=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
tr: %-e %b %a_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
tr: %-e %b %a_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
tr: %-e %b_%R:%S

en: %b %-e_%R
tr: %-e %b_%R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
tr: %a %R∶%S

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
tr: %-e %b %a_%l∶%M∶%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
tr: %-e %b %a_%l∶%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
tr: %-e %b_%l∶%M∶%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
tr: %-e %b_%l∶%M %p

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
tr: %a %l∶%M∶%S %p

en: %a %l:%M %p
tr: %a %l∶%M %p
