gnome-desktop - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
uk: Файл «%s» не має атрибута піктограми попереднього перегляду

en: No loadable icon for %s
uk: Немає придатної до завантаження піктограми для «%s»

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
uk: Не знайдено засобу створення мініатюр для типу MIME «%s»

en: Failed to create folder '%s'
uk: Не вдалося створити теку «%s»

en: The output folder '%s' is not writable
uk: Тека результатів «%s» є непридатною до запису

en: Unspecified
uk: Невизначений

note: TRANSLATORS: Used to distinguish the labels representing the gez_ER and gez_ET locales from gez_ER@abegede respective gez_ET@abegede. The difference is related to collation.
en: Abegede
uk: Класична ефіопська

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
uk: Деванагарі

note: TRANSLATORS: Used to distinguish the label representing the tt_RU locale from tt_RU@iqtelif. It's a special alphabet for Tatar.
en: IQTElif
uk: Татарська латиниця

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
uk: Латиниця

note: TRANSLATORS: "Saho" is a variant of the Afar language. Used to distinguish the label representing the aa_ER locale from aa_ER@saaho.
en: Saho
uk: Сахо

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
uk: Валенсійська

en: CRTC %d cannot drive output %s
uk: CRTC %d не може керувати виводом %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
uk: вивід %s не підтримує режим %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
uk: CRTC %d не підтримує обертання=%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
uk: вивід %s не підтримує однакові параметри як інший клонований вивід:
    наявний режим = %d, новий режим = %d
    наявні координати = (%d, %d), нові координати = (%d, %d)
    наявне обертання = %d, нове обертання = %d

en: cannot clone to output %s
uk: неможливо клонувати вивід %s

en: Trying modes for CRTC %d
uk: Випробування режимів для CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
uk: CRTC %d: випробування режиму %dx%d@%dHz з виводом на %dx%d@%dHz (пропуск %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
uk: неможливо призначити CRTC для виводів:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
uk: жоден з вибраних режимів несумісний з можливими режимами:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
uk: потрібний віртуальний розмір не вміщується у доступний розмір: потрібно=(%d, %d), мінімум=(%d, %d), максимум=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
uk: %a, %-e %B_%R:%S

en: %a %b %-e_%R
uk: %a, %-e %B_%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
uk: %-e %B_%R:%S

en: %b %-e_%R
uk: %-e %B_%R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
uk: %a, %-e %B_%l:%M:%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
uk: %a, %-e %B_%l:%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
uk: %-e %B_%l:%M:%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
uk: %-e %B_%l:%M %p
