gnome-desktop master - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
hu: A(z) %s fájlnak nincs előnézeti ikon attribútuma

en: No loadable icon for %s
hu: Nincs betölthető ikon a következőhöz: %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
hu: Nem található bélyegképkészítő a(z) „%s” MIME-típushoz

en: Failed to create folder '%s'
hu: Nem sikerült létrehozni a(z) „%s” mappát

en: The output folder '%s' is not writable
hu: A(z) „%s” kimeneti mappa nem írható

en: Unspecified
hu: Nincs megadva

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
hu: Cirill

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
hu: Dévanágari

en: CRTC %d cannot drive output %s
hu: A(z) %d. CRTC nem képes %s kimenet meghajtására

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
hu: A(z) %s kimenet nem támogatja ezt a módot: %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
hu: A(z) %d. CRTC nem támogatja a(z) %d forgatásértéket

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
hu: %s kimenet nem rendelkezik egy másik klónozott kimenetével egyező paraméterekkel:
    létező mód = %d, új mód = %d
    létező koordináták = (%d, %d), új koordináták = (%d, %d)
    létező forgatás = %d, új forgatás = %d

en: cannot clone to output %s
hu: nem lehet klónozni a(z) %s kimenetre

en: Trying modes for CRTC %d
hu: Módok kipróbálása a(z) %d. CRTC-hez

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
hu: %d. CRTC: %dx%d@%dHz mód kipróbálása a(z) %dx%d@%dHz módú kimenettel (%d. lépés)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
hu: nem rendelhetők CRTC-k a kimenetekhez:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
hu: a kijelölt módok egyike sem kompatibilis a lehetséges módokkal:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
hu: a kért virtuális méret nem illeszkedik az elérhető méretre: kért=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

[ctx: time separator]
en: ∶
hu: :

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
hu: %b. %-e. %a._%R:%S

en: %a %b %-e_%R
hu: %b. %-e. %a._%R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
hu: %b. %-e._%R:%S

en: %b %-e_%R
hu: %b. %-e._%R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
hu: %a. %R:%S

en: %a %R
hu: %a. %R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
hu: %b. %-e. %a._%H:%M:%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
hu: %b. %-e. %a._%H:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
hu: %b. %-e._%H:%M:%S

en: %b %-e_%l:%M %p
hu: %b. %-e._%H:%M

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
hu: %a. %H:%M:%S

en: %a %l:%M %p
hu: %a. %H:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
hu: %H:%M:%S

en: %l:%M %p
hu: %H:%M
