gnome-desktop - en to cs translation catalogue (36 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
cs: Soubor %s nemá přiřazenou ikonu s náhledem

en: No loadable icon for %s
cs: Pro %s není k načtení žádná ikona

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
cs: Nezdařilo se nají program pro vytváření náhledů typu MIME „%s“

en: Failed to create folder '%s'
cs: Selhalo vytvoření složky „%s“

en: The output folder '%s' is not writable
cs: Složka „%s“ pro výstupy není zapisovatelná

en: Unspecified
cs: Neurčeno

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
cs: Cyrilice

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
cs: Dévanágarí

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
cs: Latinka

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
cs: Valencijština

en: CRTC %d cannot drive output %s
cs: CRTC %d nemůže řídit výstup %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
cs: výstup %s nepodporuje režim %d×%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
cs: CRTC %d nepodporuje otočení = %d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
cs: výstup %s nemá parametry stejné jako další klonovaný výstup:
    stávající režim = %d, nový režim = %d
    stávající souřadnice = (%d, %d), nové souřadnice = (%d, %d)
    stávající otočení = %d, nové otočení = %d

en: cannot clone to output %s
cs: nelze klonovat na výstup %s

en: Trying modes for CRTC %d
cs: Zkouší se režimy CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
cs: CRTC %d: zkouší se režim %d×%d@%dHz s výstupem na %d×%d@%dHz (průchod %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
cs: k výstupům nelze přiřadit CRTC:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
cs: žádný z vybraných režimů nebyl kompatibilní s možnými režimy:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
cs: požadovaná virtuální velikost přesahuje dostupnou velikost: požadováno=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
cs: %A, %-e. %B_%k∶%M∶%S

en: %a %b %-e_%R
cs: %A, %-e. %B_%k∶%M

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
cs: %-e. %B_%k∶%M∶%S

en: %b %-e_%R
cs: %e. %B_%k∶%M

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
cs: %A, %k∶%M∶%S

en: %a %R
cs: %A, %k∶%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
cs: %k∶%M∶%S

en: %R
cs: %k∶%M

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
cs: %A, %-e. %B_%l∶%M∶%S %p

en: %a %b %-e_%l:%M %p
cs: %A, %-e. %B_%l∶%M %p

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
cs: %-e. %B_%l∶%M∶%S %p

en: %b %-e_%l:%M %p
cs: %-e. %B_%l∶%M %p

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
cs: %A %l∶%M∶%S %p

en: %a %l:%M %p
cs: %A, %l∶%M %p

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
cs: %l∶%M∶%S %p

en: %l:%M %p
cs: %l∶%M %p
