gnome-utils - en to ca translation catalogue (155 entries)

en: GNOME Dictionary
ca: Diccionari GNOME

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
ca: Comprova les definicions de paraules i l'ortografia en un diccionari en línia

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
ca: El Diccionari del GNOME és una aplicació de diccionari senzilla que cerca definicions de paraules en línia. Tot i que per defecte cerca les definicions en anglès, podeu canviar fàcilment al castellà o altres diccionaris en línia fent servir el protocol DICT per a adaptar-se a les vostres necessitats.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Default Dictionary Server
ca: Servidor de diccionari predeterminat

en: Dictionary
ca: Diccionari

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
ca: paraula;sinònim;definició;ortografia;

en: The default database to use
ca: La base de dades a utilitzar per defecte

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
ca: El nom de la base de dades individual o metabase de dades a utilitzar en el servidor de diccionari. Un signe d'exclamació («!») indica que s'hauria de cercar totes en les bases de dades presents

en: The default search strategy to use
ca: L'estratègia de cerca a utilitzar per defecte

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
ca: El nom de l'estratègia de cerca per defecte a utilitzar en una font de diccionari, si està disponible. L'estratègia predeterminada és «exact», que cerca paraules exactes.

en: The font to be used when printing
ca: El tipus de lletra a utilitzar per a imprimir

en: The font to be used when printing a definition.
ca: El tipus de lletra a utilitzar per a imprimir una definició.

en: The name of the dictionary source used
ca: El nom de la font de diccionari utilitzada

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
ca: El nom de la font de diccionari utilitzada per a obtenir les definicions de les paraules.

note: Translators: Do not translate the Name key
en: Thai
ca: Tai

en: Longdo Thai-English Dictionaries
ca: Diccionaris Longdo Tailandès-Anglès

en: Look up words in dictionaries
ca: Cerca paraules a diccionaris

en: Dictionary (development build)
ca: Diccionari (muntatge de desenvolupament)

en: _New Window
ca: Finestra _nova

en: _Save a Copy…
ca: De_sa una còpia…

en: P_review
ca: P_revisualització

en: _Print
ca: _Imprimeix

en: _Find
ca: _Cerca

en: _View
ca: _Mostra

en: _Sidebar
ca: Barra _lateral

en: Similar _Words
ca: _Paraules semblants

en: Dictionary Sources
ca: Fonts de diccionari

en: Available St_rategies
ca: Est_ratègies disponibles

en: _Go
ca: _Ves

en: _Previous Definition
ca: Definició _anterior

en: _Next Definition
ca: Definició _següent

en: _First Definition
ca: _Primera definició

en: _Last Definition
ca: Ú_ltima definició

en: Pr_eferences
ca: _Preferències

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: The help button is always visible
en: _Help
ca: _Ajuda

en: _About Dictionary
ca: _Quant al Diccionari

en: Words to look up
ca: Paraules a cercar

en: WORD
ca: PARAULA

en: Words to match
ca: Paraules a coincidir

en: Dictionary source to use
ca: Fonts de diccionaris a utilitzar

en: NAME
ca: NOM

en: Database to use
ca: Base de dades a utilitzar

en: Strategy to use
ca: Estratègia a utilitzar

en: WORDS
ca: PARAULES

en: Dictionary Preferences
ca: Preferències del diccionari

en: There was an error while displaying help
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
ca: No hi ha connexió al servidor de diccionari «%s:%d»

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
ca: Ha fallat la cerca de l'ordinador «%s»: no s'ha trobat cap recurs adequat

en: Lookup failed for host “%s”: %s
ca: Ha fallat la cerca de l'ordinador «%s»: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
ca: Ha fallat la cerca de l'ordinador «%s»: no s'ha trobat l'ordinador

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
ca: No s'ha pogut connectar al servidor de diccionari «%s:%d». El servidor ha respost amb el codi %d (el servidor no funciona)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
ca: No s'ha pogut analitzar la resposta del servidor de diccionari
    : «%s»

en: No definitions found for “%s”
ca: No s'ha trobat cap definició per a «%s»

en: Invalid database “%s”
ca: La base de dades no és vàlida «%s»

en: Invalid strategy “%s”
ca: L'estratègia no és vàlida «%s»

en: Bad command “%s”
ca: L'ordre no és correcta «%s»

en: Bad parameters for command “%s”
ca: Els paràmetres per l'ordre «%s» no són correctes

en: No databases found on dictionary server at “%s”
ca: No s'ha trobat cap base de dades al servidor de diccionari «%s»

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
ca: No s'ha trobat cap estratègia al servidor de diccionari «%s»

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
ca: Ha fallat la connexió al servidor de diccionari a %s:%d

en: Error while reading reply from server:
    %s
ca: S'ha produït un error en llegir la resposta del servidor:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
ca: S'ha excedit el temps d'espera per a la connexió al servidor de diccionari a «%s:%d»

en: No hostname defined for the dictionary server
ca: No s'ha definit cap nom d'ordinador per al servidor de diccionari

en: Unable to create socket
ca: No s'ha pogut crear el sòcol

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
ca: No s'ha pogut establir el canal a no blocant: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
ca: No s'ha pogut connectar al servidor de diccionari «%s:%d»

en: Reload the list of available databases
ca: Torna a carregar la llista de bases de dades disponibles

en: Clear the list of available databases
ca: Neteja la llista de bases de dades disponibles

en: Error while matching
ca: S'ha produït un error en la coincidència

en: Error while looking up definition
ca: S'ha produït un error en cercar la definició

en: Another search is in progress
ca: S'està fent una altra cerca

en: Please wait until the current search ends.
ca: Espereu que finalitzi la cerca actual.

en: Error while retrieving the definition
ca: S'ha produït un error en obtenir la definició

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
ca: Mostra les dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ca: Obre una finestra nova

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
ca: Tanca la finestra actual

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ca: Preferències

[ctx: shortcut window]
en: View sidebar
ca: Mostra la barra lateral

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary definitions
ca: Definicions del diccionari

[ctx: shortcut window]
en: Similar words
ca: Paraules semblants

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary sources
ca: Fonts de diccionaris

[ctx: shortcut window]
en: Available strategies
ca: Estratègies disponibles

[ctx: shortcut window]
en: Navigate within a definition
ca: Navega dins una definició

[ctx: shortcut window]
en: Previous definition
ca: Definició anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next definition
ca: Definició següent

[ctx: shortcut window]
en: First definition
ca: Primera definició

[ctx: shortcut window]
en: Last definition
ca: Última definició

[ctx: shortcut window]
en: Others
ca: Altres

[ctx: shortcut window]
en: Search within a definition
ca: Cerca dins una definició

[ctx: shortcut window]
en: Find in text
ca: Cerca dins el text

[ctx: shortcut window]
en: Save as copy
ca: Desa'n una còpia

[ctx: shortcut window]
en: Print preview
ca: Vista prèvia de la impressió

[ctx: shortcut window]
en: Print
ca: Imprimeix

en: View Dictionary Source
ca: Visualitza la font del diccionari

en: Add Dictionary Source
ca: Afegeix una font de diccionari

en: Remove “%s”?
ca: Voleu suprimir «%s»?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ca: Això suprimirà per sempre la font de diccionari de la llista.

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Remove
ca: _Suprimeix

en: Unable to remove source “%s”
ca: No s'ha pogut suprimir la font «%s»

en: Edit Dictionary Source
ca: Edita la font del diccionari

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ca: _Seleccioneu una font de diccionari on cercar paraules:

en: Add a new dictionary source
ca: Afegeix una font de diccionari

en: Remove the currently selected dictionary source
ca: Suprimeix la font de diccionari seleccionada

en: Edit
ca: Edita

en: Edit the currently selected dictionary source
ca: Edita la font de diccionari seleccionada actualment

en: Source
ca: Font

en: _Print font:
ca: Ti_pus de lletra per a imprimir:

en: Set the font used for printing the definitions
ca: Estableix el tipus de lletra utilitzat en imprimir les definicions

en: Print
ca: Imprimeix

en: Unable to display the preview: %s
ca: No s'ha pogut mostrar la previsualització: %s

en: Reload the list of available sources
ca: Torna a carregar la llista de fonts disponibles

en: Unable to create a source file
ca: No s'ha pogut crear un fitxer font

en: Unable to save source file
ca: No s'ha pogut desar un fitxer font

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
ca: _Tanca

en: _Add
ca: A_fegeix

en: C_ancel
ca: _Cancel·la

en: _Description
ca: _Descripció

en: _Hostname
ca: _Nom de l'ordinador

en: Source Name
ca: Nom de la font

en: Dictionaries
ca: Diccionaris

en: Strategies
ca: Estratègies

en: Invalid transport type “%d”
ca: El tipus de transport «%d» no és vàlid

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
ca: No s'ha trobat cap grup «%s» dins la definició de la font de diccionari

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
ca: No s'ha pogut obtenir la clau «%s» dins la definició de la font de diccionari: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
ca: No s'ha pogut obtenir la clau «%s» dins del fitxer de definició de la font de diccionari: %s

en: Dictionary source does not have name
ca: La font de diccionari no té nom

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
ca: La font de diccionari «%s» utilitza un transport no vàlid «%s»

en: Clear the list of similar words
ca: Neteja la llista de paraules semblants

en: Reload the list of available strategies
ca: Torna a carregar la llista d'estratègies disponibles

en: Clear the list of available strategies
ca: Neteja la llista d'estratègies disponibles

en: No dictionary source available with name “%s”
ca: No hi ha cap font de diccionari amb el nom «%s»

en: Unable to find dictionary source
ca: No s'ha pogut trobar la font de diccionari

en: No context available for source “%s”
ca: No hi ha cap context disponible per a la font «%s»

en: Unable to create a context
ca: No s'ha pogut crear el context

en: %s — Dictionary
ca: %s - Diccionari

en: Save a Copy
ca: Desa una còpia

en: _Save
ca: _Desa

en: Untitled document
ca: Document sense títol

en: Error while writing to “%s”
ca: S'ha produït un error en escriure a «%s»

note: speller
en: Double-click on the word to look up
ca: Feu un doble clic a la paraula per a cercar-la

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
ca: Feu un doble clic a l'estratègia de coincidència a emprar

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
ca: Feu un doble clic a la font a utilitzar

en: Similar words
ca: Paraules semblants

en: Available strategies
ca: Estratègies disponibles

en: Dictionary sources
ca: Fonts de diccionaris

en: GDict debugging flags to set
ca: Indicadors de depuració del GDict a activar

en: FLAGS
ca: INDICADORS

en: GDict debugging flags to unset
ca: Indicadors de depuració del GDict a desactivar

en: GDict Options
ca: Opcions del GDict

en: Show GDict Options
ca: Mostra les opcions del GDict
