gnome-dictionary master - en to da translation catalogue (154 entries)

en: GNOME Dictionary
da: GNOME Ordbog

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
da: Slå orddefinitioner og stavning op i en ordbog på internettet

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
da: GNOME Ordbog er et simpelt ordbogsprogram, som slår definitioner for ord op på nettet. Selv om det som standard er sat op til at slå ord op på engelsk, er det nemt at skifte til spansk eller tilføje andre ordbøger på nettet, vha. DICT-protokollen, for at dække dine behov.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Default Dictionary Server
da: Standardordbogsserver

en: Dictionary
da: Ordbog

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
da: ord;synonym;definition;stavning;

en: The default database to use
da: Standarddatabasen der skal benyttes

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
da: Navnet på den forvalgte individuelle database eller meta-database der skal bruges på ordbogskilde. Et udråbstegn (“!”) angiver at alle databaserne fra en given kilde skal søges

en: The default search strategy to use
da: Standardsøgestrategi der skal benyttes

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
da: Navnet af standardsøgestrategien der benyttes på en ordbogskilde, hvis tilgængelig. Standardstrategien er “exact”, det vil sige træf identiske ord.

en: The font to be used when printing
da: Skrifttypen der bruges når der printes

en: The font to be used when printing a definition.
da: Skrifttypen der bruges når en definition udskrives.

en: The name of the dictionary source used
da: Navnet på den benyttede ordbogskilde

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
da: Navnet på ordbogskilden der benyttes til at hente orddefinitioner.

en: Longdo Thai-English Dictionaries
da: Longdo Thai-Engelsk ordbøger

en: Look up words in dictionaries
da: Slå ord op i ordbøger

en: Dictionary (development build)
da: Ordbog (udviklingsbyg)

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Save a Copy…
da: _Gem en kopi …

en: P_review
da: Vis ud_skrift

en: _Print
da: _Udskriv

en: _View
da: _Vis

en: _Sidebar
da: _Sidebjælke

en: Similar _Words
da: Lignende _ord

en: Dictionary Sources
da: Ordbogskilder

en: Available St_rategies
da: Tilgængelige st_rategier

en: _Go
da: _Gå

en: _Previous Definition
da: _Forrige definition

en: _Next Definition
da: _Næste definition

en: _First Definition
da: _Første definition

en: _Last Definition
da: _Sidste definition

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: The help button is always visible
en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Dictionary
da: _Om Ordbog

en: Words to look up
da: Ord der skal slås op

en: WORD
da: ORD

en: Words to match
da: Søgeord

en: Dictionary source to use
da: Benyttet ordbogskilde

en: NAME
da: NAVN

en: Database to use
da: Benyttet database

en: Strategy to use
da: Benyttet søgningsstrategi

en: WORDS
da: ORD

en: Dictionary Preferences
da: Indstillinger for ordbog

en: There was an error while displaying help
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
da: Ingen forbindelse til ordbogsserveren på “%s:%d”

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
da: Opslag på værtsnavn “%s” slog fejl: ingen passende ressourcer fundet

en: Lookup failed for host “%s”: %s
da: Opslag slog fejl på vært “%s”: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
da: Opslag slog fejl på vært “%s”: værten blev ikke fundet

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
da: Kan ikke forbinde til ordbogsserveren “%s:%d”. Denne server svarede med kode %d (server nede)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
da: Kan ikke fortolke ordbogsserverens svar
    : “%s”

en: No definitions found for “%s”
da: Ingen definitioner fundet for “%s”

en: Invalid database “%s”
da: Ugyldig database “%s”

en: Invalid strategy “%s”
da: Ugyldig strategi “%s”

en: Bad command “%s”
da: Ugyldig kommando “%s”

en: Bad parameters for command “%s”
da: Ugyldige parametre til kommandoen “%s”

en: No databases found on dictionary server at “%s”
da: Ingen databaser fundet på ordbogsserveren på “%s”

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
da: Ingen strategier fundet på ordbogsserveren på “%s”

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
da: Kunne ikke forbinde til ordbogsserveren på %s:%d

en: Error while reading reply from server:
    %s
da: Fejl under læsning af svar fra server:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
da: Udløbstid for forbindelse til ordbogsserveren på “%s:%d”

en: No hostname defined for the dictionary server
da: Intet værtsnavn defineret til ordbogsserveren

en: Unable to create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
da: Kunne ikke sætte kanalen op som ikke-blokerende: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
da: Kunne ikke forbinde til ordbogsserveren på “%s:%d”

en: Reload the list of available databases
da: Genindlæs listen af tilgængelige databaser

en: Clear the list of available databases
da: Ryd listen af tilgængelige databaser

en: Error while matching
da: Fejl under søgning

en: Error while looking up definition
da: Fejl ved opslag af definition

en: Another search is in progress
da: En anden søgning er i gang

en: Please wait until the current search ends.
da: Vent venligst til den aktuelle søgning er afsluttet.

en: Error while retrieving the definition
da: Fejl under overførsel af definition

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
da: Luk nuværende vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: View sidebar
da: Vis sidebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary definitions
da: Definitioner for ordbog

[ctx: shortcut window]
en: Similar words
da: Lignende ord

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary sources
da: Ordbogskilder

[ctx: shortcut window]
en: Available strategies
da: Tilgængelige strategier

[ctx: shortcut window]
en: Navigate within a definition
da: Naviger i en definition

[ctx: shortcut window]
en: Previous definition
da: Forrige definition

[ctx: shortcut window]
en: Next definition
da: Næste definition

[ctx: shortcut window]
en: First definition
da: Første definition

[ctx: shortcut window]
en: Last definition
da: Sidste definition

[ctx: shortcut window]
en: Others
da: Andre

[ctx: shortcut window]
en: Search within a definition
da: Søg i en definition

[ctx: shortcut window]
en: Find in text
da: Find i tekst

[ctx: shortcut window]
en: Save as copy
da: Gem som kopi

[ctx: shortcut window]
en: Print preview
da: Vis udskrift

[ctx: shortcut window]
en: Print
da: Udskriv

en: View Dictionary Source
da: Vis ordbogskilde

en: Add Dictionary Source
da: Tilføj ordbogskilde

en: Remove “%s”?
da: Fjern “%s”?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
da: Dette vil permanent fjerne ordbogskilden fra listen.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Remove
da: _Fjern

en: Unable to remove source “%s”
da: Kunne ikke fjerne kilden “%s”

en: Edit Dictionary Source
da: Redigér ordbogskilde

en: _Select a dictionary source for looking up words:
da: _Vælg en ordbogskilde til ordopslag:

en: Add a new dictionary source
da: Tilføj en ny ordbogskilde

en: Remove the currently selected dictionary source
da: Fjern den valgte ordbogskilde

en: Edit
da: Redigér

en: Edit the currently selected dictionary source
da: Redigér den nu valgte ordbogskilde

en: Source
da: Kilde

en: _Print font:
da: Skrifttype til _udskrift:

en: Set the font used for printing the definitions
da: Sæt skrifttypen der bruges til udskrift af definitioner

en: Print
da: Udskriv

en: Unable to display the preview: %s
da: Kunne ikke vise udskriften: %s

en: Reload the list of available sources
da: Genindlæs listen af tilgængelige kilder

en: Unable to create a source file
da: Kan ikke oprette en kildefil

en: Unable to save source file
da: Kan ikke gemme kildefil

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
da: _Luk

en: _Add
da: _Tilføj

en: C_ancel
da: _Annullér

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Hostname
da: _Værtsnavn

en: Source Name
da: Kildenavn

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Strategies
da: Strategier

en: Invalid transport type “%d”
da: Ugyldig transporttype “%d”

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
da: Ingen “%s”-gruppe fundet i ordbogskildens definition

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
da: Kan ikke finde “%s”-nøglen i ordbogskildens definition: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
da: Kan ikke finde “%s”-nøglen i ordbogskildens definitionsfil: %s

en: Dictionary source does not have name
da: Ordbogskilden har ikke noget navn

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
da: Ordbogskilden “%s” har ugyldig transport “%s”

en: Clear the list of similar words
da: Ryd listen af lignende ord

en: Reload the list of available strategies
da: Genindlæs listen af tilgængelige strategier

en: Clear the list of available strategies
da: Ryd listen af tilgængelige strategier

en: No dictionary source available with name “%s”
da: Ingen ordbogskilde tilgængelig med navnet “%s”

en: Unable to find dictionary source
da: Kan ikke finde ordbogskilde

en: No context available for source “%s”
da: Ingen kontekst tilgængelig for kilden “%s”

en: Unable to create a context
da: Kan ikke oprette kontekst

en: %s — Dictionary
da: %s — ordbog

en: Save a Copy
da: Gem en kopi

en: _Save
da: _Gem

en: Untitled document
da: Dokument uden titel

en: Error while writing to “%s”
da: Fejl under skrivning til “%s”

note: speller
en: Double-click on the word to look up
da: Dobbeltklik på ordet for at slå det op

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
da: Dobbeltklik på søgningsstrategien der skal benyttes

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
da: Dobbeltklik på den kilde som skal benyttes

en: Similar words
da: Lignende ord

en: Available strategies
da: Tilgængelige strategier

en: Dictionary sources
da: Ordbogskilder

en: GDict debugging flags to set
da: GDict-fejlsøgerflag at slå til

en: FLAGS
da: FLAG

en: GDict debugging flags to unset
da: GDict-fejlsøgerflag at slå fra

en: GDict Options
da: GDict-valgmuligheder

en: Show GDict Options
da: Vis GDict-valgmuligheder
