gnome-dictionary master - en to eu translation catalogue (158 entries)

en: GNOME Dictionary
eu: GNOME Hiztegia

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
eu: Bilatu hitzen definizioak eta ortografiak lineako hiztegi batean

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
eu: GNOMEren Hiztegia hitzen definizioak linean bilatzeko aplikazio bat da. Lehenetsi gisa Ingeleseko definizioak bilatzen dituen arren, erraz alda dezakezu Gaztelerara, edo DICT protokoloa darabilten lineako beste hiztegiak gehitu zure beharretara egokitzeko.

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Default Dictionary Server
eu: Hiztegi-zerbitzari lehenetsia

en: Dictionary
eu: Hiztegia

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
eu: hitza;sinonimoa;definizioa;ortografia;

en: The default database to use
eu: Datu-base lehenetsia erabiltzeko

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
eu: Hiztegi-zerbitzarian erabiliko den datu-base indibidualaren edo meta- datu-basearen izena. “!“ harridura ikurrak adierazten du gnome-dictionary-k zerbitzari jakin bateko datu-base guztietan bilatu behar duela.

en: The default search strategy to use
eu: Erabiliko den bilaketa-estrategia lehenetsia

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
eu: Bilaketa-estrategia lehenetsiaren izena hiztegi-iturburu batean erabiltzeko, eskuragarri badago. Estrategia lehenetsia “exact“ da, bat datozen hitz zehatzak aurkitzea alegia.

en: The font to be used when printing
eu: Inprimatzean erabiliko den letra-tipoa

en: The font to be used when printing a definition.
eu: Definizio bat inprimatzean erabiliko den letra-tipoa

en: The name of the dictionary source used
eu: Erabilitako hiztegi-iturburuaren izena.

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
eu: Erabili den hiztegi-iturburuaren izena hitzen definizioak eskuratzeko.

note: Translators: Do not translate the Name key
en: Thai
eu: Thailandiera

en: Longdo Thai-English Dictionaries
eu: Longdo Thailandiera-Ingelesa hiztegiak

en: Look up words in dictionaries
eu: Bilatu hitza hiztegietan

en: Dictionary (development build)
eu: Hiztegia (garapen-bertsioa)

en: _New Window
eu: _Leiho berria

en: _Save a Copy…
eu: _Gorde kopia bat…

en: P_review
eu: _Aurreikusi

en: _Print
eu: I_nprimatu

en: _Find
eu: A_urkitu

en: _View
eu: _Ikusi

en: _Sidebar
eu: Alboko _barra

en: Similar _Words
eu: _Antzeko hitzak

en: Dictionary Sources
eu: Hiztegiaren iturburuak

en: Available St_rategies
eu: _Estrategia erabilgarriak

en: _Go
eu: _Joan

en: _Previous Definition
eu: _Aurreko definizioa

en: _Next Definition
eu: H_urrengo definizioa

en: _First Definition
eu: _Lehen definizioa

en: _Last Definition
eu: A_zken definizioa

en: Pr_eferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: The help button is always visible
en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Dictionary
eu: Hiztegia aplikazioari _buruz

en: Words to look up
eu: Hitzak bilatzeko

en: WORD
eu: HITZA

en: Words to match
eu: Hitzak bilatzeko

en: Dictionary source to use
eu: Hiztegi-iturburua erabiltzeko

en: NAME
eu: IZENA

en: Database to use
eu: Datu-basea erabiltzeko

en: Strategy to use
eu: Estrategia

en: WORDS
eu: HITZAK

en: Dictionary Preferences
eu: Hiztegiaren hobespenak

en: There was an error while displaying help
eu: Errorea gertatu da laguntza bistaratzean.

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
eu: Ez dago hiztegi-zerbitzariarekin “%s:%d“ konexiorik

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
eu: “%s“ ostalariaren bilaketak huts egin du: ez da baliabide egokirik aurkitu

en: Lookup failed for host “%s”: %s
eu: “%s“ ostalariaren bilaketak huts egin du: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
eu: “%s“ ostalariaren bilaketak huts egin du: ez da ostalaria aurkitu

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
eu: Ezin da hiztegi-zerbitzariarekin “%s:%d“(e)n konektatu. Zerbitzariak “%d“ kodea itzuli du (zerbitzaria erorita)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
eu: Ezin da hiztegi-zerbitzariaren erantzuna analizatu:
    “%s“

en: No definitions found for “%s”
eu: Ez da “%s“ hitzaren definiziorik aurkitu

en: Invalid database “%s”
eu: “%s“ datu-base baliogabea

en: Invalid strategy “%s”
eu: “%s“ estrategia baliogabea

en: Bad command “%s”
eu: Okerreko “%s“ komandoa

en: Bad parameters for command “%s”
eu: “%s“ komandoaren okerreko parametroak

en: No databases found on dictionary server at “%s”
eu: Ez da datu-baserik aurkitu “%s“ hiztegi-zerbitzarian

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
eu: Ez da estrategiarik aurkitu “%s“ hiztegi-zerbitzarian

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
eu: Konexioak huts egin du %s:%d hiztegi-zerbitzariarekin

en: Error while reading reply from server:
    %s
eu: Errorea zerbitzariaren erantzuna irakurtzean:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
eu: Konexioak huts egin du “%s:%d“ hiztegi-zerbitzariarekin

en: No hostname defined for the dictionary server
eu: Ez da hiztegi-zerbitzariaren ostalari-izenik definitu

en: Unable to create socket
eu: Ezin da socket-a sortu

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
eu: Ezin da kanala ez-blokeatu gisa ezarri: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
eu: Ezin da hiztegi-zerbitzariarekin “%s:%d“(e)n konektatu

en: Reload the list of available databases
eu: Birkargatu datu-base erabilgarrien zerrenda

en: Clear the list of available databases
eu: Garbitu datu-base erabilgarrien zerrenda

en: Error while matching
eu: Errorea bilaketa lantzean

en: Error while looking up definition
eu: Errorea definizioa bilatzean

en: Another search is in progress
eu: Beste bilaketa bat lantzen ari da

en: Please wait until the current search ends.
eu: Itxaron uneko bilaketa amaitu arte.

en: Error while retrieving the definition
eu: Errorea definizioa eskuratzean

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
eu: Ireki leiho berria

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
eu: Itxi uneko leihoau

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
eu: Hobespenak

[ctx: shortcut window]
en: View sidebar
eu: Ikusi alboko barra

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary definitions
eu: Hiztegiaren definizioak

[ctx: shortcut window]
en: Similar words
eu: Antzeko hitzak

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary sources
eu: Hiztegiaren iturburuak

[ctx: shortcut window]
en: Available strategies
eu: Estrategia erabilgarriak

[ctx: shortcut window]
en: Navigate within a definition
eu: Nabigatu definizio baten baitan

[ctx: shortcut window]
en: Previous definition
eu: Aurreko definizioa

[ctx: shortcut window]
en: Next definition
eu: Hurrengo definizioa

[ctx: shortcut window]
en: First definition
eu: Lehen definizioa

[ctx: shortcut window]
en: Last definition
eu: Azken definizioa

[ctx: shortcut window]
en: Others
eu: Bestelakoak

[ctx: shortcut window]
en: Search within a definition
eu: Bilatu definizio baten baitan

[ctx: shortcut window]
en: Find in text
eu: Bilatu testuan

[ctx: shortcut window]
en: Save as copy
eu: Gorde kopia gisa

[ctx: shortcut window]
en: Print preview
eu: Inprimatzeko aurrebista

[ctx: shortcut window]
en: Print
eu: Inprimatu

en: View Dictionary Source
eu: Ikusi hiztegiaren iturburua

en: Add Dictionary Source
eu: Gehitu hiztegiaren iturburua

en: Remove “%s”?
eu: Kendu “%s“?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
eu: Hiztegi-iturburuak betirako ezabatuko dira zerrendatik.

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Remove
eu: _Kendu

en: Unable to remove source “%s”
eu: Ezin da “%s“ iturburua ezabatu

en: Edit Dictionary Source
eu: Editatu hiztegiaren iturburua

en: _Select a dictionary source for looking up words:
eu: _Hautatu hiztegi-iturburua hitzak bilatzeko:

en: Add a new dictionary source
eu: Gehitu hiztegi-iturburu berria

en: Remove the currently selected dictionary source
eu: Kendu unean hautatutako hiztegi-iturburua

en: Edit
eu: Editatu

en: Edit the currently selected dictionary source
eu: Editatu unean hautatutako hiztegi-iturburua

en: Source
eu: Iturburua

en: _Print font:
eu: _Inprimatzeko letra-tipoa:

en: Set the font used for printing the definitions
eu: Ezarri letra-tipoa (definizioak inprimatzeko erabiltzen dena)

en: Print
eu: Inprimatu

en: Unable to display the preview: %s
eu: Ezin da aurrebista bistaratu: %s

en: Reload the list of available sources
eu: Birkargatu iturburu erabilgarrien zerrenda

en: Unable to create a source file
eu: Ezin da iturburuko fitxategia sortu

en: Unable to save source file
eu: Ezin da iturburuko fitxategia gorde

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
eu: It_xi

en: _Add
eu: _Gehitu

en: C_ancel
eu: _Utzi

en: _Description
eu: _Azalpena

en: _Port
eu: _Ataka

en: _Hostname
eu: _Ostalari-izena

en: _Transport
eu: _Garraioa

en: Source Name
eu: Iturburu-izena

en: Dictionaries
eu: Hiztegiak

en: Strategies
eu: Estrategiak

en: Invalid transport type “%d”
eu: “%d“ garraio-mota baliogabea

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
eu: Ez da “%s“ taldea aurkitu hiztegi-iturburuko definizio barruan

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
eu: Ezin da “%s“ gakoa hiztegi-iturburuko definizio barrukoa lortu: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
eu: Ezin da “%s“ gakoa hiztegi-iturburuko definizioen fitxategi barruan lortu: %s

en: Dictionary source does not have name
eu: Hiztegi-iturburuak ez du izenik

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
eu: “%s“ hiztegi-iturburuak “%s“ garraio baliogabea du

en: Clear the list of similar words
eu: Garbitu antzeko hitzen zerrenda

en: Reload the list of available strategies
eu: Birkargatu estrategia erabilgarrien zerrenda

en: Clear the list of available strategies
eu: Garbitu estrategia erabilgarrien zerrenda

en: No dictionary source available with name “%s”
eu: Ez dago “%s“ izeneko hiztegi-iturbururik eskuragarri

en: Unable to find dictionary source
eu: Ezin da hiztegi-iturburua aurkitu

en: No context available for source “%s”
eu: Ez dago “%s“ iturburuaren testuingururik eskuragarri

en: Unable to create a context
eu: Ezin izan da fitxategi-sistema sortu.

en: %s — Dictionary
eu: %s — Hiztegia

en: Save a Copy
eu: Gorde kopia bat

en: _Save
eu: _Gorde

en: Untitled document
eu: Izenik gabeko dokumentua

en: Error while writing to “%s”
eu: Errorea “%s“ fitxategian idaztean

note: speller
en: Double-click on the word to look up
eu: Egin klik bikoitza hitzan bilaketa egiteko

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
eu: Egin klik bikoitza estrategian erabiltzeko

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
eu: Egin klik bikoitza iturburuan erabiltzeko

en: Similar words
eu: Antzeko hitzak

en: Available strategies
eu: Estrategia erabilgarriak

en: Dictionary sources
eu: Hiztegiaren iturburuak

en: GDict debugging flags to set
eu: GDict arazketa-banderak ezartzeko

en: FLAGS
eu: BANDERAK

en: GDict debugging flags to unset
eu: GDict arazketa-banderak kentzeko

en: GDict Options
eu: GDict-en aukerak

en: Show GDict Options
eu: Erakutsi GDict-en aukerak
