gnome-dictionary master - en to gd translation catalogue (129 entries)

en: Default Dictionary Server
gd: Frithealaiche tùsail an fhaclair

en: GNOME Dictionary
gd: Faclair GNOME

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
gd: Thoir sùil air mìneachaidhean fhaclan is an litreachadh ann am faclair air loidhne

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
gd: ’S e aplacaid faclair shimplidh a tha san Fhaclair GNOME Dictionary a lorgas mìneachaidhean air faclan air loidhne. Ged a shireas e mìneachaidhean sa Bheurla a ghnàth, ’s urrainn dhut leum a ghearradh gu Spàinntis no faclair air loidhne sam bith leis a’ phròtacal DICT gus na ach am faigh thu na dh’fheumas tu fhèin.

en: Dictionary
gd: Faclair

en: word;synonym;definition;spelling;
gd: word;synonym;definition;spelling;facal;co-fhacal;mìnich;mìneachadh;deifinisean;litreachadh;litrich;

en: The default database to use
gd: An stòr-dàta a thèid a chleachdadh a ghnàth

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
gd: Ainm an stòir-dhàta fa leth tùsail no a’ mheata-stòir-dhàta a thèid a chleachdadh air tùs faclair. Is ciall dha chlis-phuing (“!”) gum bu chòir lorg sa h-uile stòr-dàta a tha am broinn tùis faclair

en: The default search strategy to use
gd: An ro-innleachd bhunaiteach

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
gd: Ainm na ro-innleachd bunaitich leis an dèid a lorg ann an tùs faclair, ma tha seo ri làimh. Is “exact” (pongail) an ro-innleachd thùsail, is ciall dha seo nach fhaigh thu ach sàr-mhaids.

en: The font to be used when printing
gd: An cruth-clò a thèid a chleachdadh a chum clò-bhualaidh

en: The font to be used when printing a definition.
gd: An cruth-clò a thèid a chleachdadh gus mìneachadh a clò-bhualadh

en: The name of the dictionary source used
gd: Ainm an tùis faclair a chaidh a chleachdadh

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
gd: Ainm an tùis faclair a chaidh a chleachdadh gus mìneachaidhean nam faclan fhaighinn.

en: Spanish Dictionaries
gd: Faclairean na Spàinntis

en: Longdo Thai-English Dictionaries
gd: Faclairean Cànan nan Tàidh ’s Beurla Longdo

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
gd: Chan eil ceangal dhan fhrithealaiche faclair ann aig “%s:%d”

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
gd: Cha deach leis an lorg airson an ainm-òstair “%s”: cha deach goireas iomchaidh a lorg

en: Lookup failed for host “%s”: %s
gd: Cha deach leis an lorg airson an ainm-òstair “%s”: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
gd: Cha deach leis an lorg airson an ainm-òstair “%s”: cha deach an t-òstair a lorg

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
gd: cha deach leinn ceangal ris an fhrithealaiche faclair aig “%s:%d”. Fhreagair am frithealaiche le còd %d (frithealaiche sìos)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
gd: Cha deach leinn freagairt an fhrithealaiche faclair a pharsadh
    : “%s”

en: No definitions found for “%s”
gd: Cha deach mìneachadh a lorg air “%s”

en: Invalid database “%s”
gd: Stòr-dàta mì-dligheach “%s”

en: Invalid strategy “%s”
gd: Ro-innleachd mhì-dhligheach “%s”

en: Bad command “%s”
gd: Droch-àithne “%s”

en: Bad parameters for command “%s”
gd: Droch-pharamadairean airson na h-àithne “%s”

en: No databases found on dictionary server at “%s”
gd: Cha deach stòr-dàta a lorg air an fhrithealaiche faclair “%s”

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
gd: Cha deach ro-innleachd a lorg air an fhrithealaiche faclair “%s”

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
gd: Dh’fhàillig leis a’ cheangal dhan fhrithealaiche faclair aig “%s:%d”

en: Error while reading reply from server:
    %s
gd: Mearachd a’ leughadh na freagairte on fhrithealaiche:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
gd: Dh’fhalbh an ùine air a’ cheangal dhan fhrithealaiche faclair aig “%s:%d”

en: No hostname defined for the dictionary server
gd: Cha deach ainm-òstair a shònrachadh air an fhrithealaiche faclair

en: Unable to create socket
gd: Cha deach leinn socaid a chruthachadh

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
gd: Cha b’ urrainn duinn an t-seanail a shuidheachadh mar thè nach bac: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
gd: Cha b’ urrainn dhuinn ceangal dhan fhrithealaiche faclair aig “%s:%d”

en: Reload the list of available databases
gd: Ath-luchdaich liosta nan stòr-dàta ri am faighinn

en: Clear the list of available databases
gd: Falamhaich liosta nan stòr-dàta ri am faighinn

en: Error while matching
gd: Mearachd a’ faighinn seisean

en: Error while looking up definition
gd: Mearachd a’ lorg mìneachadh

en: Another search is in progress
gd: Tha lorg eile a’ dol air adhart

en: Please wait until the current search ends.
gd: Fuirich gus am bi an lorg làithreach deiseil.

en: Error while retrieving the definition
gd: Mearachd a’ faighinn a’ mhìneachaidh

en: Invalid transport type “%d”
gd: Seòrsa còmhdhail mì-dhligheach “%d”

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
gd: Cha deach buidheann “%s” a lorg ann am mìneachadh tùis san fhaclair

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an iuchair “%s” fhaighinn taobh a-staigh mìneachadh tùis ann am faclair: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an iuchair “%s” fhaighinn taobh a-staigh faidhle mìneachadh tùis ann am faclair: %s

en: Dictionary source does not have name
gd: Chan eil ainm air tùs an fhaclair

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
gd: Tha còmhdhail mì-dhligheach “%2$s” aig tùs an fhaclair “%1$s”

en: Reload the list of available sources
gd: Ath-luchdaich liosta nan tùsan ri am faighinn

en: Clear the list of similar words
gd: Falamhaich liosta nam faclan coltach ris

en: Reload the list of available strategies
gd: Ath-luchdaich liosta nan ro-innleachdan ri am faighinn

en: Clear the list of available strategies
gd: Falamhaich liosta nan ro-innleachdan ri am faighinn

en: GDict debugging flags to set
gd: Brataichean dì-bhugachadh GDict a tha ri an suidheachadh

en: GDict debugging flags to unset
gd: Brataichean dì-bhugachadh GDict a tha ri an dì-shuidheachadh

en: GDict Options
gd: Roghainnean GDict

en: Show GDict Options
gd: Seall roghainnean GDict

en: Look up words in dictionaries
gd: Lorg faclan ann am faclairean

en: _New Window
gd: Uinneag ù_r

en: Preferences
gd: Roghainnean

en: Help
gd: Cobhair

en: About
gd: Mu dhèidhinn

en: _Quit
gd: _Fàg an-seo

en: _Save a Copy…
gd: _Sàbhail lethbhreac dheth…

en: P_review
gd: _Ro-sheall

en: _Print
gd: _Clò-bhuail

en: _Find
gd: _Lorg

en: _View
gd: _Seall

en: _Sidebar
gd: Bàr-_taoibh

en: Similar _Words
gd: _Faclan coltach ris

en: Dictionary Sources
gd: Tùsan an fhaclair

en: Available St_rategies
gd: _Ro-innleachdan ri am faighinn

en: _Go
gd: _Siuthad

en: _Previous Definition
gd: Am mìneachadh _roimhe

en: _Next Definition
gd: A_n ath-mhìneachadh

en: _First Definition
gd: A’ _chiad mìneachadh

en: _Last Definition
gd: Am mìneachadh _mu dheireadh

en: Words to look up
gd: Na faclan ri an lorg

en: Words to match
gd: Na faclan ri am maidseadh

en: Dictionary source to use
gd: Tùs an fhaclair ri a chleachdadh

en: Database to use
gd: An stòr-dàta ri a chleachdadh

en: Strategy to use
gd: An ro-innleachd ri a cleachdadh

en: Dictionary Preferences
gd: Roghainnean an fhaclair

en: There was an error while displaying help
gd: Thachair mearachd le sealltainn na cobharach

en: View Dictionary Source
gd: Seall tùs an fhaclair

en: Add Dictionary Source
gd: Cuir ris tùs an fhaclair

en: Remove “%s”?
gd: A bheil thu airson “%s” a thoirt air falbh?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
gd: Bheir seo air falbh tùs an fhaclair on liosta gu buan.

en: _Cancel
gd: _Sguir dheth

en: _Remove
gd: Thoi_r air falbh

en: Unable to remove source “%s”
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an tùs “%s” a thoirt air falbh

en: Edit Dictionary Source
gd: Deasaich tùs an fhaclair

en: _Select a dictionary source for looking up words:
gd: _Tagh faclair mar thùs gus faclan a lorg:

en: Add a new dictionary source
gd: Cuir tùs faclair ùr ris

en: Remove the currently selected dictionary source
gd: Thoir an tùs faclair làithreach air falbh

en: Edit
gd: Deasaich

en: Edit the currently selected dictionary source
gd: Deasaich an tùs faclair làithreach

en: Source
gd: Tùs

en: _Print font:
gd: Cruth-lò clò-_bhualaidh:

en: Set the font used for printing the definitions
gd: Tagh an cruth-clò a thèid a chleachdadh gus na mìneachaidhean a chlò-bhualadh

en: Print
gd: Clò-bhuail

en: Unable to display the preview: %s
gd: Chan urrainn dhuinn an ro-shealladh a shealltainn: %s

en: Unable to create a source file
gd: Tha faidhle tùis ann nach urrainn dhuinn cruthachadh

en: Unable to save source file
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle tùis a shàbhaladh

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
gd: _Dùin

en: _Add
gd: _Cuir ris

en: C_ancel
gd: _Sguir dheth

note: The help button is always visible
en: _Help
gd: Cob_hair

en: _Description
gd: _Tuairisgeul

en: _Hostname
gd: _Ainm-òstair

en: _Transport
gd: _Còmhdhail

en: Source Name
gd: Ainm an tùis

en: Dictionaries
gd: Faclairean

en: Strategies
gd: Ro-innleachdan

en: No dictionary source available with name “%s”
gd: Chan eil tùs faclair ri fhaighinn air a bheil “%s”

en: Unable to find dictionary source
gd: Cha deach leinn tùs an fhaclair a lorg

en: No context available for source “%s”
gd: Chan eil co-theacs ri fhaighinn airson an tùis “%s”

en: Unable to create a context
gd: Cha deach leinn co-theacs a chruthachadh

en: %s — Dictionary
gd: %s – Faclair

en: Save a Copy
gd: Sàbhail lethbhreac dheth

en: _Save
gd: _Sàbhail

en: Untitled document
gd: Sgrìobhainn gun tiotal

en: Error while writing to “%s”
gd: Mearachd a’ sgrìobhadh gu “%s”

note: speller
en: Double-click on the word to look up
gd: Dèan briogadh dùbailte air an fhacal gus a rannsachadh

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
gd: Dèan briogadh dùbailte air an ro-innleachd iomchaidh ri cleachdadh

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
gd: Dèan briogadh dùbailte air an tùs ri chleachdach

en: Similar words
gd: Faclan coltach ris

en: Available strategies
gd: Ro-innleachdan ri am faighinn

en: Dictionary sources
gd: Tùsan an fhaclair
