gnome-dictionary master - en to id translation catalogue (155 entries)

en: GNOME Dictionary
id: GNOME Kamus

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
id: Cari penjelasan dan pengejaan kata di dalam kamus daring

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
id: GNOME Kamus adalah aplikasi kamus sederhana yang mencari definisi dari suatu kata secara daring. Walaupun ini mencari definisi bahasa Inggris secara baku, Anda dapat dengan mudah berpindah ke bahasa Spanyol atau menambah kamus daring lain memakai protokol DICT untuk memenuhi keperluan Anda.

en: The GNOME Project
id: Projek GNOME

en: Default Dictionary Server
id: Peladen Kamus Utama

en: Dictionary
id: Kamus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
id: kata;sinonim;definisi;pengejaan;

en: The default database to use
id: Basis data default yang digunakan

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
id: Nama basis data tunggal bawaan atau meta-basis data yang digunakan pada sumber kamus. Tanda eksklamasi ("!") berarti seluruh basis data yang ada dalam sumber kamus harus dicari

en: The default search strategy to use
id: Strategi pencarian yang digunakan

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
id: Nama dari strategi pencarian bawaan untuk digunakan pada sumber kamus, jika tersedia. Strategi bawaannya adalah "pasti", yaitu pasti cocok katanya.

en: The font to be used when printing
id: Jenis huruf yang digunakan ketika mencetak

en: The font to be used when printing a definition.
id: Jenis huruf yang dipergunakan ketika mencetak definisi.

en: The name of the dictionary source used
id: Nama sumber kamus yang digunakan

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
id: Nama sumber kamus yang dipergunakan untuk menerima definisi kata.

en: Longdo Thai-English Dictionaries
id: Kamus Thailand-Inggris Longdo

en: Look up words in dictionaries
id: Cari kata dalam kamus

en: Dictionary (development build)
id: Kamus (build pengembangan)

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Save a Copy…
id: _Simpan Salinan…

en: P_review
id: P_ratilik

en: _Print
id: _Cetak

en: _Find
id: _Temukan

en: _View
id: _Tampilan

en: _Sidebar
id: Panel _samping

en: Similar _Words
id: Kata _Serupa

en: Dictionary Sources
id: Sumber Kamus

en: Available St_rategies
id: St_rategi Yang Tersedia

en: _Go
id: _Menuju

en: _Previous Definition
id: _Penjelasan Sebelumnya

en: _Next Definition
id: Penjelasa_n Selanjutnya

en: _First Definition
id: _Penjelasan Pertama

en: _Last Definition
id: Penje_lasan Terakhir

en: Pr_eferences
id: Pr_eferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

note: The help button is always visible
en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About Dictionary
id: Tent_ang Kamus

en: Words to look up
id: Kata untuk dicari

en: WORD
id: KATA

en: Words to match
id: Kata untuk dicocokkan

en: Dictionary source to use
id: Sumber kamus untuk digunakan

en: NAME
id: NAMA

en: Database to use
id: Basis Data yang digunakan

en: Strategy to use
id: Strategi digunakan

en: WORDS
id: KATA

en: Dictionary Preferences
id: Pengaturan Kamus

en: There was an error while displaying help
id: Ada error saat menampilkan bantuan

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
id: Tidak ada sambungan ke peladen kamus pada "%s:%d"

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
id: Pencarian gagal untuk nama host "%s". Tidak menemukan sumber yang benar

en: Lookup failed for host “%s”: %s
id: Pencarian gagal untuk host "%s": %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
id: Pencarian gagal untuk host "%s": tidak ditemukan

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
id: Tidak dapat tersambung ke peladen kamus pada "%s:%d". Peladen menjawab dengan kode %d (peladen mati)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
id: Tidak dapat memproses balasan peladen kamus 
    : "%s"

en: No definitions found for “%s”
id: Tidak menemukan penjelasan untuk "%s"

en: Invalid database “%s”
id: Basis data tidak valid "%s"

en: Invalid strategy “%s”
id: Strategi tidak valid "%s"

en: Bad command “%s”
id: Perintah salah "%s"

en: Bad parameters for command “%s”
id: Parameter salah untuk perintah "%s"

en: No databases found on dictionary server at “%s”
id: Tidak menemukan basis data dalam peladen kamus pada "%s"

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
id: Tidak menemukan strategi dalam peladen kamus pada "%s"

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
id: Sambungan gagal ke peladen kamus pada %s:%d

en: Error while reading reply from server:
    %s
id: Kesalahan saat sedang membaca balasan dari peladen:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
id: Sambungan waktu habis untuk peladen kamus pada "%s:%d"

en: No hostname defined for the dictionary server
id: Nama host tak didefinisikan untuk peladen kamus

en: Unable to create socket
id: Tak dapat membuat soket

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
id: Tak dapat membuat kanal sebagai tanpa-halangan: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
id: Tidak dapat menyambung ke peladen kamus pada "%s:%d"

en: Reload the list of available databases
id: Baca ulang daftar basis data yang tersedia

en: Clear the list of available databases
id: Bersihkan daftar dari basis data tersedia

en: Error while matching
id: Error saat mencocokkan

en: Error while looking up definition
id: Error saat mencari penjelasan

en: Another search is in progress
id: Pencarian yang lain sedang berjalan

en: Please wait until the current search ends.
id: Coba tunggu sampai pencarian sekarang selesai.

en: Error while retrieving the definition
id: Salah selagi menerima penjelasan

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
id: Tampilkan pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
id: Buka jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
id: Tutup jendela kini

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: View sidebar
id: Lihat bilah sisi

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary definitions
id: Definisi kamus

[ctx: shortcut window]
en: Similar words
id: Kata-kata serupa

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary sources
id: Sumber kamus

[ctx: shortcut window]
en: Available strategies
id: Strategi yang tersedia

[ctx: shortcut window]
en: Navigate within a definition
id: Menavigasi dalam definisi

[ctx: shortcut window]
en: Previous definition
id: Definisi sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Next definition
id: Definisi berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: First definition
id: Definisi pertama

[ctx: shortcut window]
en: Last definition
id: Definisi terakhir

[ctx: shortcut window]
en: Others
id: Lainnya

[ctx: shortcut window]
en: Search within a definition
id: Cari dalam definisi

[ctx: shortcut window]
en: Find in text
id: Temukan dalam teks

[ctx: shortcut window]
en: Save as copy
id: Simpan sebagai salinan

[ctx: shortcut window]
en: Print preview
id: Pratinjau cetak

[ctx: shortcut window]
en: Print
id: Cetak

en: View Dictionary Source
id: Lihat Sumber Kamus

en: Add Dictionary Source
id: Tambahkan Sumber Kamus

en: Remove “%s”?
id: Hapus "%s"?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
id: Ini akan menghapus sumber kamus dari daftar untuk selamanya.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Remove
id: Singki_rkan

en: Unable to remove source “%s”
id: Tidak dapat menghapus sumber "%s"

en: Edit Dictionary Source
id: Sunting Sumber Kamus

en: _Select a dictionary source for looking up words:
id: Pilih _sumber kamus untuk mencari kata:

en: Add a new dictionary source
id: Tambahkan sumber kamus baru

en: Remove the currently selected dictionary source
id: Buang sumber kamus yang sedang terpilih

en: Edit
id: Sunting

en: Edit the currently selected dictionary source
id: Sunting sumber kamus yang sedang terpilih

en: Source
id: Sumber

en: _Print font:
id: Huruf _pencetakan:

en: Set the font used for printing the definitions
id: Tentukan jenis huruf untuk pencetakan penjelasan

en: Print
id: Cetak

en: Unable to display the preview: %s
id: Tak bisa menampilkan pratilik: %s

en: Reload the list of available sources
id: Muat ulang daftar sumber yang tersedia

en: Unable to create a source file
id: Tak dapat membuat berkas sumber

en: Unable to save source file
id: Tak dapat menyimpan berkas sumber

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
id: _Tutup

en: _Add
id: T_ambah

en: C_ancel
id: B_atal

en: _Description
id: _Deskripsi

en: _Hostname
id: Nama H_ost

en: dict.org
id: o

en: Source Name
id: Nama sumber

en: Dictionaries
id: Kamus

en: Strategies
id: Strategi

en: Invalid transport type “%d”
id: Jenis transport tidak valid "%d"

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
id: Tidak ada kelompok "%s" yang ditemukan dalam penjelasan sumber kamus

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
id: Gagal mendapatkan kunci "%s" dalam penjelasan sumber kamus: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
id: Gagal mendapatkan kunci "%s" dalam berkas penjelasan sumber kamus: %s

en: Dictionary source does not have name
id: Sumber kamus tidak memiliki nama

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
id: Sumber kamus "%s" memiliki transport "%s" yang tidak valid

en: Clear the list of similar words
id: Bersihkan daftar kata yang sama

en: Reload the list of available strategies
id: Muat ulang daftar strategi yang tersedia

en: Clear the list of available strategies
id: Bersihkan daftar strategi tersedia

en: No dictionary source available with name “%s”
id: Tidak ada sumber kamus dengan nama "%s"

en: Unable to find dictionary source
id: Gagal menemukan sumber kamus

en: No context available for source “%s”
id: Tidak ada konteks tersedia untuk sumber "%s"

en: Unable to create a context
id: Tak dapat membuat konteks

en: %s — Dictionary
id: %s — Kamus

en: Save a Copy
id: Simpan Salinan

en: _Save
id: _Simpan

en: Untitled document
id: Dokumen belum berjudul

en: Error while writing to “%s”
id: Galat saat menulis ke: "%s"

note: speller
en: Double-click on the word to look up
id: Klik ganda pada kata untuk menemukan

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
id: Klik ganda pada strategi yang cocok untuk dipakai

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
id: Klik ganda pada sumber yang akan dipakai

en: Similar words
id: Kata yang sama

en: Available strategies
id: Strategi tersedia

en: Dictionary sources
id: Sumber kamus

en: GDict debugging flags to set
id: Flag debug GDict yang akan ditata

en: GDict debugging flags to unset
id: Flag debug GDict yang akan dibebaskan

en: GDict Options
id: Opsi GDict

en: Show GDict Options
id: Tampilkan Opsi GDict
