gnome-utils - en to tr translation catalogue (158 entries)

en: GNOME Dictionary
tr: GNOME Sözlük

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
tr: Sözcük tanımlarını ve yazımlarını çevrim içi sözlükte gözden geçir

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
tr: GNOME Sözlük, sözcüklerin anlamlarını çevrim içi arayan basit sözlük uygulamasıdır. Öntanımlı olarak İngilizce anlamları aramasına rağmen kolayca İspanyolcaya geçebilir ya da gereksiniminize göre DICT iletişim kuralını kullanan diğer çevrim içi sözlükleri ekleyebilirsiniz.

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Default Dictionary Server
tr: Öntanımlı Sözlük Sunucusu

en: Dictionary
tr: Sözlük

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
tr: sözcük;kelime;eş anlamlı;tanım;heceleme;anlam;

en: The default database to use
tr: Kullanılacak öntanımlı veri tabanı

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
tr: Sözlük kaynağında kullanılacak öntanımlı tekil veri tabanının veya meta-veri tabanının adı. Ünlem işareti (“!”) bir sözlük kaynağında bulunan tüm veri tabanlarının aranması anlamına gelmektedir

en: The default search strategy to use
tr: Kullanılacak öntanımlı arama stratejisi

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
tr: Eğer varsa, sözlük kaynağında kullanılacak öntanımlı arama stratejisinin adı. Öntanımlı strateji “exact”, tam sözcükleri seçer.

en: The font to be used when printing
tr: Yazdırmada kullanılacak yazı tipi

en: The font to be used when printing a definition.
tr: Tanım yazdırılırken kullanılacak yazı tipi.

en: The name of the dictionary source used
tr: Kullanılan sözlük kaynağının adı

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
tr: Sözcüklerin tanımlarının alınacağı öntanımlı sözlük kaynağının adı.

note: Translators: Do not translate the Name key
en: Thai
tr: Tayca

en: Longdo Thai-English Dictionaries
tr: Longdo Tay-İngilizce Sözlükler

en: Look up words in dictionaries
tr: Sözlüklerde sözcük ara

en: Dictionary (development build)
tr: Sözlük (geliştirme inşası)

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _Save a Copy…
tr: Kopya _Kaydet…

en: P_review
tr: _Ön İzle

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _Find
tr: _Bul

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Sidebar
tr: _Kenar Çubuğu

en: Similar _Words
tr: Benzer _Sözcükler

en: Dictionary Sources
tr: Sözlük Kaynakları

en: Available St_rategies
tr: Kullanılabilir _Stratejiler

en: _Go
tr: _Git

en: _Previous Definition
tr: _Önceki Tanım

en: _Next Definition
tr: _Sonraki Tanım

en: _First Definition
tr: _İlk tanım

en: _Last Definition
tr: S_on Tanım

en: Pr_eferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

note: The help button is always visible
en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Dictionary
tr: Sözlük _Hakkında

en: Words to look up
tr: Aranacak sözcükler

en: WORD
tr: SÖZCÜK

en: Words to match
tr: Eşleşecek sözcükler

en: Dictionary source to use
tr: Kullanılacak sözlük kaynağı

en: NAME
tr: AD

en: Database to use
tr: Kullanılacak veri tabanı

en: Strategy to use
tr: Kullanılacak strateji

en: WORDS
tr: SÖZCÜKLER

en: Dictionary Preferences
tr: Sözlük Tercihleri

en: There was an error while displaying help
tr: Yardım gösterilirken hata oluştu

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
tr: “%s:%d” itibarıyla sözlük sunucusuna bağlantı yok

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
tr: “%s” makine adı için arama başarısız: uygun kaynak bulunamadı

en: Lookup failed for host “%s”: %s
tr: “%s” makinesi için arama başarısız: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
tr: “%s” makinesi için arama başarısız: makine bulunamadı

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
tr: Sözlük sunucusuna “%s:%d” itibarıyla bağlanılamadı. Sunucu %d koduyla yanıtladı (sunucu çalışmıyor)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
tr: Sözlük sunucusu yanıtının ayrıştırılmasında hata
    : “%s”

en: No definitions found for “%s”
tr: “%s” için tanım bulunamadı

en: Invalid database “%s”
tr: Geçersiz veri tabanı “%s”

en: Invalid strategy “%s”
tr: Geçersiz strateji “%s”

en: Bad command “%s”
tr: Geçersiz komut “%s”

en: Bad parameters for command “%s”
tr: “%s” komutu için geçersiz parametreler

en: No databases found on dictionary server at “%s”
tr: “%s” sözlük sunucusu üzerinde veri tabanı bulunamadı

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
tr: “%s” sözlük sunucusu üzerinde strateji bulunamadı

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
tr: %s:%d itibarıyla sözlük sunucusuna bağlantı başarısız

en: Error while reading reply from server:
    %s
tr: Sunucudan gelen yanıt okunurken hata:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
tr: “%s:%d” itibarıyla sözlük sunucusuna bağlantı zaman aşımına uğradı

en: No hostname defined for the dictionary server
tr: Sözlük sunucusu için makine adı tanımlanmadı

en: Unable to create socket
tr: Yuva oluşturulamadı

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
tr: Kanal bloke edilemez olarak ayarlanamadı: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
tr: “%s:%d” itibarıyla sözlük sunucusuna bağlanılamadı

en: Reload the list of available databases
tr: Erişilebilir veri tabanlarının listesini yeniden yükle

en: Clear the list of available databases
tr: Ulaşılabilir veri tabanlarının listesini temizle

en: Error while matching
tr: Eşleşme yapılırken hata

en: Error while looking up definition
tr: Tanım aranırken hata

en: Another search is in progress
tr: Başka arama sürüyor

en: Please wait until the current search ends.
tr: Lütfen geçerli arama bitene dek bekleyin.

en: Error while retrieving the definition
tr: Tanım alınırken hata

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını göster

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
tr: Geçerli pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: View sidebar
tr: Kenar çubuğu göster

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary definitions
tr: Sözlük tanımları

[ctx: shortcut window]
en: Similar words
tr: Benzer sözcükler

[ctx: shortcut window]
en: Dictionary sources
tr: Sözlük kaynakları

[ctx: shortcut window]
en: Available strategies
tr: Kullanılabilir stratejiler

[ctx: shortcut window]
en: Navigate within a definition
tr: Tanımda gezin

[ctx: shortcut window]
en: Previous definition
tr: Önceki tanım

[ctx: shortcut window]
en: Next definition
tr: Sonraki tanım

[ctx: shortcut window]
en: First definition
tr: İlk tanım

[ctx: shortcut window]
en: Last definition
tr: Son tanım

[ctx: shortcut window]
en: Others
tr: Diğerleri

[ctx: shortcut window]
en: Search within a definition
tr: Tanımda ara

[ctx: shortcut window]
en: Find in text
tr: Metinde bul

[ctx: shortcut window]
en: Save as copy
tr: Kopya kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Print preview
tr: Yazdırma ön izlemesi

[ctx: shortcut window]
en: Print
tr: Yazdır

en: View Dictionary Source
tr: Sözlük Kaynağını Görüntüle

en: Add Dictionary Source
tr: Sözlük Kaynağı Ekle

en: Remove “%s”?
tr: “%s” kaldırılsın mı?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
tr: Bu, sözlük kaynağını kalıcı olarak listeden kaldıracaktır.

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Unable to remove source “%s”
tr: “%s” kaynağı kaldırılamıyor

en: Edit Dictionary Source
tr: Sözlük Kaynağı Düzenle

en: _Select a dictionary source for looking up words:
tr: Sözcük aranacak sözlük kaynağı _seç:

en: Add a new dictionary source
tr: Yeni sözlük kaynağı ekle

en: Remove the currently selected dictionary source
tr: Şu anda seçili sözlük kaynağını kaldır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit the currently selected dictionary source
tr: Şu anda seçili sözlük kaynağını düzenle

en: Source
tr: Kaynak

en: _Print font:
tr: _Yazdırma yazı tipi:

en: Set the font used for printing the definitions
tr: Tanımları yazdırmak için kullanılacak yazı tipini belirt

en: Print
tr: Yazdır

en: Unable to display the preview: %s
tr: Ön izleme gösterilemiyor: %s

en: Reload the list of available sources
tr: Erişilebilir kaynakların listesini yenile

en: Unable to create a source file
tr: Kaynak dosya oluşturulamadı

en: Unable to save source file
tr: Kaynak dosya kaydedilemedi

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
tr: _Kapat

en: _Add
tr: _Ekle

en: C_ancel
tr: İp_tal

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Port
tr: _Bağlantı Noktası

en: _Hostname
tr: _Makine Adı

en: _Transport
tr: _Taşıma

en: Source Name
tr: Kaynak Adı

en: Dictionaries
tr: Sözlükler

en: Strategies
tr: Stratejiler

en: Invalid transport type “%d”
tr: Geçersiz taşıma türü “%d”

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
tr: Sözlük kaynağı tanımı içinde “%s” kümesi bulunamadı

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
tr: “%s” anahtarı, sözlük kaynak tanımı içinden alınamadı: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
tr: “%s” anahtarı, sözlük kaynak tanım dosyası içinden alınamadı: %s

en: Dictionary source does not have name
tr: Sözlük kaynağının adı yok

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
tr: “%s” sözlük kaynağının geçersiz “%s” taşıması var

en: Clear the list of similar words
tr: Benzer kelimeler listesini temizle

en: Reload the list of available strategies
tr: Kullanılabilir stratejilerin listesini yeniden yükle

en: Clear the list of available strategies
tr: Kullanılabilir stratejilerin listesini temizle

en: No dictionary source available with name “%s”
tr: “%s” adlı ulaşılabilir sözlük kaynağı yok

en: Unable to find dictionary source
tr: Sözlük kaynağı bulunamadı

en: No context available for source “%s”
tr: “%s” kaynağı için ulaşılabilir bağlam yok

en: Unable to create a context
tr: Bir bağlam oluşturulamadı

en: %s — Dictionary
tr: %s — Sözlük

en: Save a Copy
tr: Bir Kopya Kaydet

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Untitled document
tr: Adsız belge

en: Error while writing to “%s”
tr: “%s” dosyasına yazılırken hata

note: speller
en: Double-click on the word to look up
tr: Aranacak sözcüğün üstüne çift tıkla

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
tr: Kullanılacak eşleşen stratejinin üstüne çift tıkla

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
tr: Kullanmak için kaynağın üstüne çift tıkla

en: Similar words
tr: Benzer sözcükler

en: Available strategies
tr: Kullanılabilir stratejiler

en: Dictionary sources
tr: Sözlük kaynakları

en: GDict debugging flags to set
tr: Atanacak GDict hata ayıklama imleri

en: FLAGS
tr: İMLER

en: GDict debugging flags to unset
tr: Kaldırmak için GDict hata ayıklama imleri

en: GDict Options
tr: GDict Seçenekleri

en: Show GDict Options
tr: GDict Seçeneklerini Göster
