gnome-dictionary master - en to ja translation catalogue (128 entries)

en: Default Dictionary Server
ja: デフォルトの辞書サーバー

en: GNOME Dictionary
ja: GNOME 辞書

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
ja: オンライン辞書を使って単語の意味や綴りを調べます

en: GNOME Dictionary is a simple dictionary application that looks up definitions of words online. Though it looks up English definitions by default, you can easily switch to Spanish or add other online dictionaries using the DICT protocol to suit your needs.
ja: GNOME 辞書は、言葉の意味をオンラインで調べられるシンプルな辞書アプリケーションです。デフォルトでは英語の辞書を引きますが、簡単にスペイン語の辞書に切り替えられます。また、DICT プロトコルに対応する他のオンライン辞書をあなたのニーズに合わせて追加することもできます。

en: Dictionary
ja: 辞書

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: word;synonym;definition;spelling;
ja: word;synonym;definition;spelling;単語;同義語;類義語;定義;意味;スペリング;スペル;つづり;綴り;Dictionary;辞書;辞典;

en: The default database to use
ja: デフォルトで使用するデータベース

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark (“!”) means that all the databases present in a dictionary source should be searched
ja: 辞書ソースで使用するデフォルトの個人用データベースまたは個人用メタデータベースの名前です。感嘆符 (“!”) にすると、辞書ソースにあるすべてのデータベースを検索対象にします。

en: The default search strategy to use
ja: デフォルトで使用する検索ルール

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is “exact”, that is match exact words.
ja: 辞書ソースで使用するデフォルトの検索ルールです。デフォルトのルールは“exact”で、単語全体にマッチするものを検索します。

en: The font to be used when printing
ja: 印刷時に使用するフォント

en: The font to be used when printing a definition.
ja: 印刷時に使用するフォントの定義です。

en: The name of the dictionary source used
ja: 使用する辞書ソースの名前

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
ja: 単語の意味を取得する際に使用する辞書ソースの名前です。

en: Spanish Dictionaries
ja: スペイン語の辞書

en: Longdo Thai-English Dictionaries
ja: Longdo タイ-英語の辞書

en: No connection to the dictionary server at “%s:%d”
ja: “%s:%d”に接続している辞書サーバーはありません

en: Lookup failed for hostname “%s”: no suitable resources found
ja: ホスト名“%s”の検索に失敗しました: 適当なリソースが見つかりませんでした

en: Lookup failed for host “%s”: %s
ja: ホスト“%s”の検索に失敗しました: %s

en: Lookup failed for host “%s”: host not found
ja: ホスト“%s”の検索に失敗しました: ホストが見つかりませんでした

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”. The server replied with code %d (server down)
ja: “%s:%d”にある辞書サーバーに接続できません。そのサーバーがコード %d (サーバーがダウン) を返してきました

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : “%s”
ja: 辞書サーバーの応答を解析できません
    : “%s”

en: No definitions found for “%s”
ja: “%s”の意味が見つかりませんでした

en: Invalid database “%s”
ja: データベース“%s”が間違っています

en: Invalid strategy “%s”
ja: 検索ルール“%s”が間違っています

en: Bad command “%s”
ja: コマンド“%s”が間違っています

en: Bad parameters for command “%s”
ja: コマンド“%s”の引数が間違っています

en: No databases found on dictionary server at “%s”
ja: “%s”にある辞書サーバーにデータベースがありませんでした

en: No strategies found on dictionary server at “%s”
ja: “%s”にある辞書サーバーに検索ルールがありませんでした

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
ja: '%s:%d' にある辞書サーバーに接続できませんでした

en: Error while reading reply from server:
    %s
ja: サーバーからの応答を解析する際にエラーが発生しました:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at “%s:%d”
ja: “%s:%d”の辞書サーバーに対する接続がタイムアウトしました

en: No hostname defined for the dictionary server
ja: 辞書サーバーのホスト名が定義されていません

en: Unable to create socket
ja: socket(2) を生成できません

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
ja: チャンネルにブロック不可の属性を設定できません: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at “%s:%d”
ja: “%s:%d”にある辞書サーバーに接続できません

en: Reload the list of available databases
ja: 利用可能なデータベースを更新します

en: Clear the list of available databases
ja: 利用可能なデータベースをクリアします

en: Error while matching
ja: 検索中にエラーが発生しました

en: Error while looking up definition
ja: 意味を検索する際にエラーが発生しました

en: Another search is in progress
ja: 他の検索処理が進行中です

en: Please wait until the current search ends.
ja: 現在の検索処理が終了するまで、しばらくお待ちください。

en: Error while retrieving the definition
ja: 意味を取得する際にエラーが発生しました

en: Invalid transport type “%d”
ja: 変換方法の種類“%d”が間違っています

en: No “%s” group found inside the dictionary source definition
ja: 辞書ソースの定義に“%s”というグループはありません

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition: %s
ja: 辞書ソースの定義内にある“%s”というキーを取得できません: %s

en: Unable to get the “%s” key inside the dictionary source definition file: %s
ja: 辞書ソースの定義ファイルにある“%s”というキーを取得できません: %s

en: Dictionary source does not have name
ja: 辞書ソースに名前がありません

en: Dictionary source “%s” has invalid transport “%s”
ja: 辞書ソース“%s”の変換方法“%s”が間違っています

en: Reload the list of available sources
ja: 利用可能な辞書を更新します

en: Clear the list of similar words
ja: 類似語の一覧をクリアします

en: Reload the list of available strategies
ja: 利用可能な検索ルールを更新します

en: Clear the list of available strategies
ja: 利用可能な検索ルールをクリアします

en: GDict debugging flags to set
ja: デバッグ情報のフラグを指定する

en: GDict debugging flags to unset
ja: デバッグ情報のフラグを解除する

en: GDict Options
ja: 辞書のオプション

en: Show GDict Options
ja: 辞書のオプションを表示する

en: Look up words in dictionaries
ja: 辞書から単語を検索します。

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Save a Copy…
ja: コピーを保存(_S)…

en: P_review
ja: 印刷プレビュー(_R)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Sidebar
ja: サイドバー(_S)

en: Similar _Words
ja: 類似語(_W)

en: Dictionary Sources
ja: 辞書ソース

en: Available St_rategies
ja: 利用可能な検索ルール(_R)

en: _Go
ja: ジャンプ(_G)

en: _Previous Definition
ja: 前の意味へ(_P)

en: _Next Definition
ja: 次の意味へ(_N)

en: _First Definition
ja: 先頭の意味へ(_F)

en: _Last Definition
ja: 最後の意味へ(_L)

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

note: The help button is always visible
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Dictionary
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Words to look up
ja: 検索する単語を指定する

en: Words to match
ja: 単語そのものを検索する

en: Dictionary source to use
ja: 使用する辞書ソースを指定する

en: Database to use
ja: 使用するデータベースを指定する

en: Strategy to use
ja: 使用する検索ルールを指定する

en: Dictionary Preferences
ja: 辞書の設定

en: There was an error while displaying help
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: View Dictionary Source
ja: 辞書ソースの表示

en: Add Dictionary Source
ja: 辞書ソースの追加

en: Remove “%s”?
ja: “%s”を削除しますか?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ja: 一覧から辞書ソースを完全に削除します。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Unable to remove source “%s”
ja: 辞書“%s”を削除できません

en: Edit Dictionary Source
ja: 辞書ソースの編集

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ja: 単語を検索する辞書ソースを選択してください(_S):

en: Add a new dictionary source
ja: 新しい辞書ソースを追加します

en: Remove the currently selected dictionary source
ja: 現在選択している辞書ソースを削除します

en: Edit
ja: 編集

en: Edit the currently selected dictionary source
ja: 現在選択している辞書ソースを編集します

en: Source
ja: サーバー

en: _Print font:
ja: 印刷時のフォント(_P):

en: Set the font used for printing the definitions
ja: 印刷時に使用するフォントの設定

en: Print
ja: 印刷

en: Unable to display the preview: %s
ja: プレビューを表示できません: %s

en: Unable to create a source file
ja: ソースファイルを生成できません

en: Unable to save source file
ja: ソースファイルを保存できません

note: we just allow closing the dialog
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: C_ancel
ja: キャンセル(_A)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Port
ja: ポート(_P)

en: _Hostname
ja: ホスト名(_H)

en: _Transport
ja: 変換方法(_T)

en: Source Name
ja: 辞書の名前

en: Dictionaries
ja: 辞書

en: Strategies
ja: 検索ルール

en: No dictionary source available with name “%s”
ja: “%s”という名前で利用できる辞書ソースはありません

en: Unable to find dictionary source
ja: 辞書ソースが見つかりません

en: No context available for source “%s”
ja: “%s”というソースで利用できるコンテキストはありません

en: Unable to create a context
ja: コンテキストを生成できません

en: %s — Dictionary
ja: %s — 辞書

en: Save a Copy
ja: 検索結果の保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Untitled document
ja: 編集中のドキュメント

en: Error while writing to “%s”
ja: “%s”へ書き込む際にエラーが発生しました

note: speller
en: Double-click on the word to look up
ja: 単語をダブルクリックすると検索します

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
ja: 使用する検索ルールをダブルクリックしてください

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
ja: 使用する辞書をダブルクリックしてください

en: Similar words
ja: 類似語

en: Available strategies
ja: 利用可能な検索ルール

en: Dictionary sources
ja: 辞書ソース
