gnome-disk-utility - en to ar translation catalogue (262 entries)

en: Disk Image Mounter
ar: موصّل صور الأقراص

en: Mount Disk Images
ar: أوصل صور الأقراص

en: Disk Image Writer
ar: كاتب صور الأقراص

en: Write Disk Images to Devices
ar: اكتب صور الأقراص على الأجهزة

en: GNOME Disks
ar: أقراص جنوم

en: Disk management utility for GNOME
ar: أداة جنوم لإدارة الأقراص

en: Disks
ar: الأقراص

en: Manage Drives and Media
ar: أدِر الأقراص و وسائط التخزين

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
ar: قرص;مشغل;جزء;اسطوانة;قسم;صورة;احتياط;استعادة;

en: An error occurred
ar: حدث خطأ

en: Allow writing to the image
ar: اسمح بالكتابة إلى الصورة

en: Select Disk Image(s) to Mount
ar: اختر صورة قرص لتوصيلها

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Mount
ar: أو_صِل

note: Add a RO check button that defaults to RO
en: Set up _read-only mount
ar: اضبط نقطة وصل لل_قراءة فقط

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
ar: عند تحديده ستكون نقاط الوصل للقراءة فقط. يفيد هذا إذا لم تكن تريد حدوث أي تغيير على صورة القرص.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
ar: تعذّر فتح ”%s“ — هل الجزء غير موصول؟

en: Error opening “%s”: %m
ar: عُطل أثناء فتح ”%s“:؜ %m

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
ar: خطأ أثناء إلحاق صورة القرص: %s ؜(%s،؜ %d)

en: Stop running jobs?
ar: أتريد إيقاف المهام الجارية؟

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
ar: الغلق الآن سيوقف المهام الجارية و يتسبب في تلف الناتج.

en: Error opening %s: %s
ar: عُطل أثناء فتح %s:؜ %s

en: Error looking up block device for %s
ar: عُطل أثناء قفل الجهاز المعمّى %s

en: Select device
ar: اختيار جهازًا

en: Format selected device
ar: هيء الجهاز المحدد

en: Restore disk image
ar: استعد صورة القرص

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Read Error Rate
ar: معدّل أخطاء القراءة

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
ar: معدل تكرار الأخطاء أثناء قراءة البيانات الخام من القرص. أي قيمة غير الصفر تعني وجود مشاكل إما على سطح القرص أو في رؤوس القراءة والكتابة

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Throughput Performance
ar: أداء الإنتاجية

en: Average efficiency of the disk
ar: متوسط فعالية القرص

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Spinup Time
ar: وقت التسارع

en: Time needed to spin up the disk
ar: الوقت المطلوب للوصول بالقرص إلى السرعة المُثلى

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Start/Stop Count
ar: عدد التشغيل و الإيقاف

en: Number of spindle start/stop cycles
ar: عدد دورات تشغيل و إيقاف عمود الدوران

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Reallocated Sector Count
ar: عدد القطاعات المعاد تخصيصها

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Read Channel Margin
ar: هامش قناة القراءة

en: Margin of a channel while reading data.
ar: هامش قناة عند قراءة البيانات.

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Seek Error Rate
ar: معدّل أخطاء السعي

en: Frequency of errors while positioning
ar: معدّل الأخطاء أثناء التموضع

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Seek Timer Performance
ar: أداء مؤقت السعي

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Power-On Hours
ar: ساعات التشغيل

en: Number of hours elapsed in the power-on state
ar: عدد الساعات التي انقضت في التشغيل

en: Number of attempts to calibrate the device
ar: عدد محاولات معايرة الجهاز

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Power Cycle Count
ar: عد دورات الطاقة

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Reported Uncorrectable Errors
ar: عدد الأخطاء غير القابلة للتصحيح

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
ar: عدد الأخطاء التي لا يمكن استردادها باستخدام ECC

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Airflow Temperature
ar: درجة حرارة الهواء

en: Airflow temperature of the drive
ar: درجة حرارة الهواء من محرك الأقراص

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Current internal temperature of the drive
ar: درجة الحرارة الداخلية الحالية

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Loaded Hours
ar: ساعات التحميل

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Load-in Time
ar: وقت التحميل

en: General time for loading in a drive
ar: الوقت العام لتحميل محرك أقراص

en: Temperature of the drive
ar: درجة حرارة محرك الأقراص

en: No description for attribute %d
ar: لا وصف للخاصية %d

note: Translators: Shown in the treeview for a failing attribute
en: FAILING
ar: فشل

note: Translators: Shown in the treeview for an attribute that failed in the past
en: Failed in the past
ar: انهار في الماضي

en: OK
ar: موافق

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a sector-based unit
en: %d sector | %d sectors
ar[0]: لا قطاع
ar[1]: قطاع واحد
ar[2]: قطاعان
ar[3]: %d قطاعات
ar[4]: %d قطاعًا
ar[5]: %d قطاع

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a temperature-based unit - first %f is the temperature in degrees Celcius, second %f * is the temperature in degrees Fahrenheit Translators: Used to format a temperature. * The first %f is the temperature in deg
en: %.0f° C / %.0f° F
ar: ‏%.0f° م \ %.0f° ف

note: SK_SMART_ATTRIBUTE_UNIT_UNKNOWN Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * where the value cannot be interpreted Translators: Shown for normalized values (current, worst, threshold) if the value is * not applicable, e.g. meaningless. See http://en.wikipedia.
en: N/A
ar: غير متوفر

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
ar: اكتمل آخر اختبار ذاتي بنجاح

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
ar: أُجهض آخر اختبار ذاتي

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
ar: قوطِع آخر اختبار ذاتي

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
ar: لم يكتمل آخر اختبار ذاتي

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
ar: فشل آخر اختبار ذاتي

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the electrical subsystem
en: Last self-test failed (electrical)
ar: فشل آخر اختبار ذاتي (كهربائي)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the servo subsystem - see http://en.wikipedia.org/wiki/Servomechanism
en: Last self-test failed (servo)
ar: فشل آخر اختبار ذاتي (سرڤو)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the reading subsystem -
en: Last self-test failed (read)
ar: فشل آخر اختبار ذاتي (قراءة)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the disk is suspected of having handling damage (e.g. physical damage to the hard disk)
en: Last self-test failed (handling)
ar: فشل آخر اختبار ذاتي (معالجة)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when a self-test is in progress. The first %d is the percentage of the test remaining.
en: Self-test in progress — %d%% remaining
ar: الاختبار الذاتي قيد الإنجاز — بقي %d%%

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: Shown when a self-test is not unknown. The %s is the result-code from the API code.
en: Unknown (%s)
ar: غير معروف (%s)

en: %s ago
ar: منذ %s

en: SMART is not supported
ar: ؜SMART ليس مدعومًا

en: SMART is not enabled
ar: ؜SMART ليس مفعّلا

en: Self-test in progress
ar: يجري الاختبار الذاتي

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
ar: قد يفشل القرص قريبا

en: SELF-TEST FAILED
ar: فشل الاختبار الذاتي

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
ar[0]: القرص بخير، لم تفشل أي صفات
ar[1]: القرص بخير، فشلت صفة واحدة
ar[2]: القرص بخير، فشلت صفتين
ar[3]: القرص بخير، فشلت %d صفات
ar[4]: القرص بخير، فشلت %d صفة
ar[5]: القرص بخير، فشلت %d صفة

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
ar[0]: القرص بخير، لا قطاعات تالفة
ar[1]: القرص بخير، قطاع واحد تالف
ar[2]: القرص بخير، قطاعين تالفين
ar[3]: القرص بخير، %d قطاعات تالفة
ar[4]: القرص بخير، %d قطاعًا تالفًا
ar[5]: القرص بخير، %d قطاع تالف

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
ar[0]: القرص بخير، لم تفشل أي صفات في الماضي
ar[1]: القرص بخير، فشلت صفة واحدة في الماضي
ar[2]: القرص بخير، فشلت صفتين في الماضي
ar[3]: القرص بخير، فشلت %d صفات في الماضي
ar[4]: القرص بخير، فشلت %d صفة في الماضي
ar[5]: القرص بخير، فشلت %d صفة في الماضي

note: Otherwise, it's all honky dory
en: Disk is OK
ar: القرص بخير

note: Translators: Used to convey the status and temperature in one line. * The first %s is the status of the drive. * The second %s is the temperature of the drive.
en: %s (%s)
ar: ؜%s (؜%s)

en: Pre-Fail
ar: على وشك الفشل

en: Old-Age
ar: قديم

en: Online
ar: متّصل

en: Offline
ar: غير متّصل

note: Translators: XXX
en: Threshold exceeded
ar: تم تجاوز العتبة

note: Translators: XXX
en: Threshold not exceeded
ar: العتبة لم يتم تجاوزها

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the Attribute ID (0-255)
en: ID
ar: المُعرّف

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the attribute name and description
en: Attribute
ar: الخاصية

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the value
en: Value
ar: القيمة

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the normalized value
en: Normalized
ar: مطبّعة

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the threshold value
en: Threshold
ar: العتبة

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the worst value
en: Worst
ar: الأسوأ

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the type
en: Type
ar: النوع

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the update type (Online / Offline)
en: Updates
ar: التحديثات

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the assessment of the attribute
en: Assessment
ar: التقييم

[ctx: benchmark-graph]
note: Translators: This is used in the benchmark graph - %d is megabytes per second
en: %d MB/s
ar: ؜%d م.ب.\ثانية

[ctx: benchmark-graph]
note: Translators: This is used in the benchmark graph - %g is number of milliseconds
en: %3g ms
ar: ؜%3g م.ث.

[ctx: benchmark-transfer-rate]
note: Translators: %s is the formatted size, e.g. "42 MB" and the trailing "/s" means per second
en: %s/s
ar: ؜%s\ث

en: %u sample | %u samples
ar[0]: لا عينات
ar[1]: عينة
ar[2]: عينتين
ar[3]: ؜%u عينات
ar[4]: ؜%u عينة
ar[5]: ؜%u عينة

[ctx: benchmark-updated]
note: Translators: The first %s is the date and time the benchmark took place in the preferred * format for the locale (e.g. "%c" for strftime()/g_date_time_format()), for example * "Tue 12 Jun 2012 03:57:08 PM EDT". The second %s is how long ago that is from right * now, for example "3 days" or "2 hours"
en: %s (%s ago)
ar: ؜%s (منذ %s)

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
ar: لا تتوفر بيانات قياس أداء

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
ar: يفتح الجهاز…

en: Error changing passphrase
ar: خطأ أثناء تغيير عبارة السرّ

en: Error retrieving configuration data
ar: خطأ أثناء جلب بيانات الإعداد

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
ar: بيانات الإعداد في ‎/etc/crypttab مشوهة

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
ar: يغيّر عبارة السرّ للقرص، سيحدّث أيضا عبارة السرّ الموجودة في الملف <i>/etc/crypttab</i>

en: The strength of the passphrase
ar: قوة عبارة السرّ

en: _Replace
ar: ا_ستبدل

en: Error opening file for writing
ar: خطأ أثناء فتح الملف للكتابة

en: Will be created
ar: سينشأ

en: None
ar: لا شيء

en: Will be deleted
ar: سيحذف

en: Error removing /etc/crypttab entry
ar: خطأ أثناء حذف مدخلة من ‎/etc/crypttab

en: Error adding /etc/crypttab entry
ar: خطأ أثناء إضافة مدخلة إلى ‎/etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
ar: خطأ أثناء تحديث مدخلة في ‎/etc/crypttab

en: Other Devices
ar: أجهزة أخرى

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 5 minutes
ar: 5 دقائق

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 10 minutes
ar: 10 دقائق

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 15 minutes
ar: 15 دقيقة

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 3 hours
ar: 3 ساعات

en: Error setting label
ar: خطأ أثناء إعداد العنوان

en: Error unmounting filesystem
ar: خطأ في فصل نظام الملفات

en: Quick
ar: سريع

en: Overwrite existing data with zeroes
ar: اكتب على البيانات الموجودة بأصفار

en: Slow
ar: بطيء

en: Compatible with all systems and devices
ar: متوافق مع جميع الأنظمة والأجهزة

en: No partitioning
ar: لا تقسيم

en: Empty
ar: خال

en: Error formatting disk
ar: خطأ أثناء تهيئة القرص

en: Are you sure you want to format the disk?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تهيئة القرص؟

note: Translators: warning used for quick format
en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
ar: جميع البيانات على القرص ستُفقد، ولكن قد تظل قابلة للاستعادة ببرامج استعادة الملفات المحذوفة

en: _Format
ar: _هيّء

en: Error formatting volume
ar: خطأ أثناء تهيئة الجزء

en: Error creating partition
ar: خطأ أثناء إنشاء القسم

en: Create Partition
ar: أنشئ قسما

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
ar: لا يمكنك إنشاء قسم جديد. يوجد بالفعل أربع أقسام أولية.

en: This is the last primary partition that can be created.
ar: هذا آخر قسم أولي يمكنك إنشائه.

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
ar: قد لا يعمل النظام بشكل جيد إذا عدلت هذه المدخلة أو حذفتها.

en: Error removing old /etc/fstab entry
ar: خطأ أثناء حذف مدخلة قديمة من ‎/etc/fstab

en: Error adding new /etc/fstab entry
ar: خطأ أثناء إضافة مدخلة جديدة إلى ‎/etc/fstab

en: Error updating /etc/fstab entry
ar: خطأ أثناء تحديث مدخلة في ‎/etc/fstab

en: Error setting partition type
ar: خطأ أثناء إعداد نوع القسم

en: Error setting partition name
ar: خطأ أثناء إعداد اسم القسم

[ctx: Password strength]
en: Weak
ar: ضعيفة

[ctx: Password strength]
en: Fair
ar: معقولة

[ctx: Password strength]
en: Good
ar: جيّدة

[ctx: Password strength]
en: Strong
ar: قوية

en: Cannot restore image of size 0
ar: لا يمكن استرجاع صورة حجمها 0

en: Error opening file for reading
ar: خطأ في فتح الملف للقراءة

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد كتابة صورة القرص إلى الجهاز؟

en: All existing data will be lost
ar: كل البيانات الموجودة ستفقد

en: _Restore
ar: است_عد

en: Error unlocking encrypted device
ar: خطأ أثناء فك قفل قرص معمّى

en: No Media
ar: لا وسائط

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
ar: نظام الملفات

[ctx: volume-grid]
en: Swap
ar: تبديل

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
ar: قسم ممتد

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
ar: المساحة الفارغة

en: Error attaching disk image
ar: خطأ أثناء إلحاق صورة القرص

en: Select Disk Image to Attach
ar: اختر صورة قرص للإلحاق

en: _Attach
ar: أ_لحق

[ctx: partition type]
en: Unknown
ar: مجهول

note: Translators: used to convey free space for partitions
en: Unallocated Space
ar: مساحة غير مخصصة

en: Error mounting filesystem
ar: خطأ في وصل نظام الملفات

en: Error deleting partition
ar: خطأ أثناء حذف القسم

en: Are you sure you want to delete the partition?
ar: أمتأكد أنك تريد حذف القسم؟

en: All data on the partition will be lost
ar: كل البيانات في هذا القسم ستضيع

en: _Delete
ar: اح_ذف

en: Error ejecting media
ar: خطأ في إخراج الوسط

en: Error locking encrypted device
ar: خطأ أثناء قفل القرص المعمّى

en: Error starting swap
ar: خطأ في تفعيل ذاكرة التبديل

en: Error stopping swap
ar: خطأ في إيقاف ذاكرة التبديل

en: View, modify and configure disks and media
ar: لعرض وتعديل وإعداد الأقراص ووسائط التخزين

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Quit
ar: ا_خرج

en: Benchmark
ar: قياس الأداء

en: _Start Benchmark…
ar: ا_بدأ قياس الأداء...

en: _Abort Benchmark
ar: _عن قياس الأداء

en: Average Write Rate
ar: معدل الكتابة

en: Sample Size
ar: حجم العينة

en: Change Passphrase
ar: غيّر عبارة السر...

en: C_hange
ar: غيّ_ر

en: Curr_ent Passphrase
ar: عبارة السرّ ال_حالية

en: Enter current passphrase used to protect the data
ar: أدخل عبارة السرّ الحالية التي استُخدمت لحماية البيانات

en: Sho_w Passphrases
ar: أ_ظهر عبارات السر

en: Check this box to see the passphrases entered above
ar: فعّل هذا الصندوق لكي ترى عبارات السرّ أعلاه

en: Confirm passphrase entered above
ar: أكّد عبارة السرّ المدخلة أعلاه

en: Enter new passphrase used to protect the data
ar: أدخل عبارة سرّ جديدة لتحمي البيانات

en: C_onfirm Passphrase
ar: أ_كّد عبارة السرّ

en: New _Passphrase
ar: عبارة سرّ _جديدة

en: Device
ar: الجهاز

note: The physical location of the drive, could be 'Connected to another seat'  or 'Bay 11 of Promise VTrak' or 'USB connector II'
en: Location
ar: الموقع

en: _Name
ar: الاس_م

en: Select a Folder
ar: اختر مجلّدا

en: Partition _Size
ar: _حجم القسم

en: bytes
ar: بايتات

en: kB
ar: ك.بايت

en: MB
ar: م.بايت

en: GB
ar: قيقابايت

en: TB
ar: ت.بايت

en: GiB
ar: ج.بايت

en: TiB
ar: تبيبايت

en: Extended Partition
ar: قسم ممتد

en: Enter passphrase used to protect the data
ar: أدخل عبارة سرّ لحماية البيانات

en: _Standby
ar: _انتظر

en: S_etting
ar: ا_لإعداد

en: Select a device
ar: اختر قرصا

en: Model
ar: الطراز

en: Serial Number
ar: الرقم التسلسلي

en: World Wide Name
ar: الاسم العالمي

en: Media
ar: قرص

en: Name
ar: الاسم

en: Size
ar: الحجم

en: _Volumes
ar: الأ_جزاء

note: The contents of the device, for example 'Unknown', 'FAT (32-bit version)', 'Ext4 (version 1.0)', 'Swap (version 2)'
en: Contents
ar: المحتويات

en: Partition Type
ar: نوع القسم

en: Encryption Options
ar: خيارات التشفير

en: Opt_ions
ar: _خيارات

en: Options to use when unlocking the device
ar: خيارات لاستخدامها حين يفك قفل الجهاز

en: Passphrase File
ar: ملف عبارة السرّ

en: Sho_w passphrase
ar: أ_ظهر عبارة السرّ

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
ar: عبارة السر للقرص أو اتركها فارغة لطلبها من المستخدم عند إعداد الجهاز

en: _Passphrase
ar: عبارة ال_سرّ

en: Require additional authori_zation to unlock
ar: يتطلب تصريحات إضافية لفكّ القفل

en: _Type
ar: ال_نوع

en: _Bootable
ar: _قابل للإقلاع

en: Change Filesystem Label
ar: غيّر عنوان نظام الملفات

en: _Label
ar: ع_نوان

en: Mount Options
ar: خيارات الوصل

en: I_dentify As
ar: م_عرف ك

en: Mount _Point
ar: _نقطة الوصل

en: Filesystem _Type
ar: ن_وع نظام الملفات

en: The directory to mount the device in
ar: مسار لضم القرص فيه

en: The filesystem type to use
ar: نوع نظام الملفات المستخدم

en: Display _Name
ar: ا_سم العرض

en: Icon Na_me
ar: ا_سم الأيقونة

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
ar: إذا تم تفعيله، اسم الأيقونة لاستخدامه في واجهة المستخدم [x-gvfs-icon=]

en: Sho_w in user interface
ar: أ_ظهر في واجهة المستخدم

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
ar: إذا تم تفعيله، القرص سيظهر دوما في واجهة المستخدم أيا كان مساره [x-gvfs-show]

en: Require additional authori_zation to mount
ar: يتطلب ت_صريحات إضافية لوصله

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
ar: إذا تم تفعيله، فسيتطلب وصل القرص تصريحات إضافية [x-udisks-auth]

en: Mount Opt_ions
ar: _خيارات الوصل

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
ar: اسم القسم (يمكن أن يصل طوله إلى 36 محارف يونيكود). هذا مفيد إذا أردت أن تشير للقرص عبر وصلة رمزية في الدليل <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: Legacy BIOS _Bootable
ar: قابل للإ_قلاع في بايوس قديم

en: _Partitioning
ar: ت_قسيم

en: Destination
ar: الوجهة

en: _Start Restoring…
ar: اب_دأ الاستعادة…

en: _Stop Self-test
ar: أو_قف الفحص الذاتي

en: Updated
ar: محدث

en: Self-test Result
ar: نتائج الفحص الذاتي

en: Self-assessment
ar: التقييم الذاتي

en: Overall Assessment
ar: التقييم الكلي

en: Short
ar: قصيرة

en: Extended
ar: ممتد

en: Enter passphrase to unlock
ar: أدخل العبارة السرّية لفك القفل

en: _Unlock
ar: ا_فتح القفل

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Disk Images (*.img, *.iso)
ar: صور القرص (*.img , *.iso)

[ctx: duration]
en: Less than a minute
ar: أقل من دقيقة واحدة
