gnome-disk-utility master - en to ie translation catalogue (207 entries)

en: Disk Image Mounter
ie: Montor de images de discos

en: Mount Disk Images
ie: Monter images de discos

en: Disk Image Writer
ie: Scritor de images de discos

en: Disks
ie: Discos

en: Disk management utility for GNOME
ie: Gerentie de discos por GNOME

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: Manage Drives and Media
ie: Gerer unités e medies

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
ie: disco;unité;volume;tom;dur;hdd;cdrom;dvd;partition;iso;image;archivar;restituer;benchmark;raid;luks;ciffration;S.M.A.R.T.;smart;

en: An error occurred
ie: Un errore evenit

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Mount
ie: _Montar

en: Select device
ie: Selecter un aparate

note: Translators: Shown in the About dialog to convey version numbers. *              The first %s is the version of Disks (for example "3.6"). *              The second %s is the version of the running udisks daemon (for example "2.0.90"). *              The third, fourth and fifth %d are the major, min
en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
ie: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (constructet con %d.%d.%d)

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Temperature
ie: Temperatura

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a sector-based unit
en: %d sector | %d sectors
ie[0]: %d sector
ie[1]: %d sectores

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: Shown when a self-test is not unknown. The %s is the result-code from the API code.
en: Unknown (%s)
ie: Ínconosset (%s)

en: %s ago
ie: ante %s

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the value
en: Value
ie: Valore

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the normalized value
en: Normalized
ie: Normalisat

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the threshold value
en: Threshold
ie: Límite

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the worst value
en: Worst
ie: Pessim

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the type
en: Type
ie: Tip

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the update type (Online / Offline)
en: Updates
ie: Actualisation

[ctx: benchmark-graph]
note: Translators: This is used in the benchmark graph - %d is megabytes per second
en: %d MB/s
ie: %d Mo/s

[ctx: benchmark-updated]
note: Translators: The first %s is the date and time the benchmark took place in the preferred * format for the locale (e.g. "%c" for strftime()/g_date_time_format()), for example * "Tue 12 Jun 2012 03:57:08 PM EDT". The second %s is how long ago that is from right * now, for example "3 days" or "2 hours"
en: %s (%s ago)
ie: %s (ante %s)

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
ie: Un errore evenit

en: Error updating /etc/crypttab
ie: Un error evenit actualisante /etc/crypttab

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The first %s is a name for the disk (e.g. 'sdb'). *              The second %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Disk Image of %s (%s).img
ie: Image de %s (%s).img

en: Retrieving DVD keys
ie: Recuperation del claves DVD

note: Translators: Shown when there are read errors and we skip some data. *              The first %s is the amount of unreadable data (ex. "512 kB").
en: %s unreadable (replaced with zeroes)
ie: %s es ínleibil (viceat per zeros)

en: Error creating disk image
ie: Error evenit creante un image de disco

en: _Close
ie: _Cluder

en: Device is size 0
ie: Aparate have li dimension 0

note: Translators: this is the description of the job
en: Creating Disk Image
ie: Creation de un image de disco

en: _Previous
ie: _Precedent

en: Cre_ate
ie: Cre_ar

en: Form_at
ie: Form_atar

en: N_ext
ie: S_equent

en: Error formatting volume
ie: Errore evenit formatante un volume

en: Create Partition
ie: Crear un partition

en: Format Volume
ie: Formatar li volume

en: Custom Format
ie: Formate personal

en: Set Password
ie: Assignar un contrasigne

en: _Format
ie: _Formatar

en: XFS — Linux Filesystem
ie: XFS — Sistema de files de Linux

en: No Filesystem
ie: Sin sistema de files

en: Will be created
ie: Va esser creat

en: None
ie: Null

en: Will be deleted
ie: Va esser removet

en: (None)
ie: (Null)

en: Disk Drives
ie: Unités de disco

en: Other Devices
ie: Altri aparates

[ctx: standby-value]
en: Never
ie: Nequande

[ctx: standby-value]
en: Reserved
ie: Reservat

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: Never
ie: Nequande

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 5 minutes
ie: 5 min.

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 10 minutes
ie: 10 min.

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 15 minutes
ie: 15 min.

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 3 hours
ie: 3 h.

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible
en: Save Power
ie: Conservar li energie

note: Translators: Used to convey that something takes at least * some specificed duration but may take longer. The %s is a * time duration e.g. "8 hours and 28 minutes"
en: At least %s
ie: Alminu %s

note: Translators: Used to convey that something takes * approximately some specificed duration. The %s is a time * duration e.g. "2 hours and 2 minutes"
en: Approximately %s
ie: Circa %s

en: Don’t overwrite existing data
ie: Ne superscrir li existent data

en: Quick
ie: Rapid

en: Overwrite existing data with zeroes
ie: Superscrir li existent data con zeros

en: Slow
ie: Lent

en: Compatible with all systems and devices
ie: Compatibil con omni sistemas e aparates

en: Empty
ie: Vacui

en: Error formatting disk
ie: Errore formatante un disco

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Unnamed (%s).img
ie: Sin nómine (%s).img

[ctx: Password strength]
en: Weak
ie: Debil

[ctx: Password strength]
en: Fair
ie: Passant

[ctx: Password strength]
en: Good
ie: Bon

[ctx: Password strength]
en: Strong
ie: Robust

en: Current Size
ie: Actual dimension

en: Minimal Size
ie: Minimal dimension

en: _Resize
ie: _Redimensionar

note: Translators: Shown for a compressed disk image in the "Size" field. *              The %s is the uncompressed size as a long string, e.g. "4.2 MB (4,300,123 bytes)".
en: %s when decompressed
ie: %s pos decompression

en: _Restore
ie: _Restituer

en: No Media
ie: Null medie

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
ie: Fil-sistema

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
ie: Spacie líber

en: _Attach
ie: _Atachar

note: Translators: Shown for a read-only device. The %s is the device file, e.g. /dev/sdb1
en: %s (Read-Only)
ie: %s (Solmen letion)

[ctx: job-remaining-with-rate]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes"). *              The second %s is the average amount of bytes transfered per second (ex. "8.9 MB").
en: %s remaining (%s/sec)
ie: %s remane (%s/sec)

[ctx: job-remaining]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes").
en: %s remaining
ie: %s remane

note: Translators: Used to convey job progress where the amount of bytes to process is known. *              The first %s is the amount of bytes processed (ex. "650 MB"). *              The second %s is the total amount of bytes to process (ex. "8.5 GB"). *              The third %s is the estimated amoun
en: %s of %s — %s
ie: %s ex %s — %s

en: Block device is empty
ie: Li bloc aparate es vacui

[ctx: partitioning]
note: Translators: Shown for unknown partitioning type. The first %s is the low-level type.
en: Unknown (%s)
ie: Ínconosset (%s)

note: Translators: Shown in 'Size' field for a filesystem where we know the amount of unused *              space. *              The first %s is a short string with the size (e.g. '69 GB (68,719,476,736 bytes)'). *              The second %s is a short string with the space free (e.g. '43 GB'). *        
en: %s — %s free (%.1f%% full)
ie: %s — %s líber (%.1f%% usat)

[ctx: partition type]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents'. The first %s is the mount point, e.g. /media/foobar
en: Mounted at %s
ie: Montet a %s

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown when the device is not mounted next to the "In Use" label
en: Not Mounted
ie: Ne montet

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is in use
en: Active
ie: Activ

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is not in use
en: Not Active
ie: Ínactiv

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Unlocked
ie: Desserrat

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Locked
ie: Serrat

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
ie: Extendet partition

en: Repair successful
ie: Reparation successat

en: Repair failed
ie: Reparation ne successat

en: Confirm Repair
ie: Confirmar reparation

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Invalid compressed data
ie: Ínvalid compresset data

en: Not enough memory
ie: Memorie exhaustet

en: Internal error
ie: Errore intern

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
ie: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 Li projecte GNOME

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Disks
ie: _Pri Discos

en: Disk or Device
ie: Disco o aparate

en: C_hange
ie: Ca_mbiar

en: Device
ie: Aparate

en: Used
ie: Ocupat

note: The physical location of the drive, could be 'Connected to another seat'  or 'Bay 11 of Promise VTrak' or 'USB connector II'
en: Location
ie: Localisation

en: _Name
ie: _Nómine

en: Save in _Folder
ie: Gardar in li _fólder

en: Select a Folder
ie: Selecter un fólder

en: Source
ie: Orígine

en: Volume _Name
ie: _Nómine de volume

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
ie: Por exemple, «Files de Angela» or «Data de reserve».

en: _Erase
ie: _Eraser

en: _Other
ie: _Altri

en: Partition _Size
ie: Dimen_sion de partition

en: bytes
ie: octetes

en: kB
ie: ko

en: MB
ie: Mo

en: GB
ie: Go

en: TB
ie: To

en: PB
ie: Po

en: KiB
ie: Kio

en: MiB
ie: Mio

en: GiB
ie: Gio

en: TiB
ie: Tio

en: PiB
ie: Pio

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: Drive Settings
ie: Parametres de unité

en: APM Level
ie: Nivelle APM

en: Power off this disk
ie: Extinter ti disco

en: Eject this disk
ie: Ejecter ti disco

en: Model
ie: Modelle

en: Serial Number
ie: Nró serial

en: Media
ie: Medie

en: Job
ie: Tache

en: Name
ie: Nómine

en: Size
ie: Grandore

en: Mount selected partition
ie: Monter li selectet partition

en: Unmount selected partition
ie: _Desmonter

note: The contents of the device, for example 'Unknown', 'FAT (32-bit version)', 'Ext4 (version 1.0)', 'Swap (version 2)'
en: Contents
ie: Contenete

en: Partition Type
ie: Tip de partition

en: Format _Disk…
ie: Formatar li _disco...

en: Encryption Options
ie: Parametres de ciffration

en: Passphrase File
ie: File del pass-frase

en: _Passphrase
ie: _Pass-frase

en: _Type
ie: _Tip

en: _Bootable
ie: _Bootabil

en: _Label
ie: _Etiquette

en: Mount Options
ie: Parametres de montage

en: Mount _Point
ie: _Punctu de montage

en: Filesystem _Type
ie: _Tip de sistema de files

en: Icon Na_me
ie: Nó_mine de icone

en: Legacy BIOS _Bootable
ie: _Bootabil del Legacy BIOS

en: _Erase…
ie: _Eraser...

en: Format Disk
ie: Formatar un disco

en: _Format…
ie: _Formatar...

en: Image _Size
ie: _Grandore de image

en: Resize Volume
ie: Redimensionar li volume

en: _Difference
ie: _Differentie

en: _Image to Restore
ie: _Image a restituer

en: Image Size
ie: Grandore de image

[ctx: shortcut window]
en: Help
ie: Auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
ie: Aperter li menú de application

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Disks
ie: Discos

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
ie: Crear un nov vacui image de disco

[ctx: shortcut window]
en: Drive
ie: Unité

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
ie: Formatar li unité

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
ie: Data SMART

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
ie: Parametres de unité

en: Close
ie: Cluder

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Updated
ie: Actualisat

en: SMART _Attributes
ie: _Atributes SMART

en: _Short
ie: C_urt

en: _Extended
ie: _Extendet

en: Volume type
ie: Tip de volume

en: _Hidden
ie: C_elat

en: Windows _system
ie: _Sistema Windows

en: _Keyfiles
ie: _Clav-files

en: _Unlock
ie: D_esserrar

en: Resi_ze…
ie: Re_dimensionar…

en: All Files
ie: Omni files

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
ie: Images de disco (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
ie: Images de disco (*.img, *.iso)

note: Translators: Used for number of years
en: %d year | %d years
ie[0]: %d annu
ie[1]: %d annus

note: Translators: Used for number of months
en: %d month | %d months
ie[0]: %d mensu
ie[1]: %d mensus

note: Translators: Used for number of days
en: %d day | %d days
ie[0]: %d die
ie[1]: %d dies

note: Translators: Used for number of hours
en: %d hour | %d hours
ie[0]: %d hor
ie[1]: %d hores

note: Translators: Used for number of seconds
en: %d second | %d seconds
ie[0]: %d seconde
ie[1]: %d secondes

note: Translators: Used for number of milli-seconds
en: %d milli-second | %d milli-seconds
ie[0]: %d milliseconde
ie[1]: %d millisecondes

[ctx: duration-year-to-inf]
note: Translators: Used for duration greater than one year. First %s is number of years, second %s is months, third %s is days
en: %s, %s and %s
ie: %s, %s e %s

[ctx: duration-months-to-year]
note: Translators: Used for durations less than one year but greater than one month. First %s is number of months, second %s is days
en: %s and %s
ie: %s e %s

[ctx: duration-day-to-month]
note: Translators: Used for durations less than one month but greater than one day. First %s is number of days, second %s is hours
en: %s and %s
ie: %s e %s

[ctx: duration-hour-to-day]
note: Translators: Used for durations less than one day but greater than one hour. First %s is number of hours, second %s is minutes
en: %s and %s
ie: %s e %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
note: Translators: Used for durations less than one hour but greater than one minute. First %s is number of minutes, second %s is seconds
en: %s and %s
ie: %s e %s

[ctx: duration]
en: Less than a minute
ie: Minu quam un minute

[ctx: notify-smart]
note: Translators: Text for button in SMART failure notification
en: Examine
ie: Examinar
